Battle for Wesnoth 0.8.11+cvs - en to fi translation catalogue (120 entries)

note: [multiplayer]: id=multiplayer_A_New_Land
en: 4p — A New Land
fi: 4p — Uusi maa

note: [multiplayer]: id=multiplayer_A_New_Land
en: This 4p survival scenario allows you to construct buildings and terraform the land.
    
    For experienced players, it’s recommended to lower the starting gold to 75.
fi: Tässä neljän pelaajan selviytymiskentässä pystyt rakentamaan ja muokkaamaan maaperää.
    
    Kokeneille pelaajilla suositeltu aloituskultapalamäärä on: 75.

note: [part]
en: In the aftermath of the great war the remnants of humanity fled to an obscure secluded glen. Though they knew they could not hide from the mighty armies that had crushed their homeland, the leaders of the resistance hoped only for enough time to rebuild their forces.
fi: Suuren sodan jälkipuinneissa ihmiskunnan rippeet pakenivat erääseen epämääräiseen syrjäiseen notkoon. Vaikka he tiesivät, etteivät he voisi piileskellä mahtavalta armeijalta, joka oli murskannut heidän kotimaansa, vastarinnan johtajat toivoivat ainoastaan saavansa tarpeeksi aikaa varustaakseen joukkonsa uudelleen.

note: [side]
en: teamname^Settlers
fi: Uudisasukkaat

note: [side]: type=Death Knight [side]: type=Orcish Sovereign
en: teamname^Enemies
fi: Viholliset

note: [side]
en: teamname^Prisoners
fi: Vangit

note: [side]
en: teamname^Monsters
fi: Hirviöt

note: [message]: speaker=narrator
en: You destroy the mushroom mine. The northwest undead now have 10 less income.
fi: Tuhoat sienikaivoksen. Luoteisten epäkuolleiden tulot ovat nyt 10 vähemmän.

note: [message]: speaker=narrator
en: You destroy the mushroom mine. The northeast orcs now have 10 less income.
fi: Tuhoat sienikaivoksen. Koillisten örkkien tulot ovat nyt 10 vähemmän.

note: [message]: speaker=narrator
en: You destroy the mushroom mine. The southwest orcs now have 10 less income.
fi: Tuhoat sienikaivoksen. Lounaisten örkkien tulot ovat nyt 10 vähemmän.

note: [message]: speaker=narrator
en: You destroy the mushroom mine. The southeast undead now have 10 less income.
fi: Tuhoat sienikaivoksen. Kaakkoisten epäkuolleiden tulot ovat nyt 10 vähemmän.

note: [message]: speaker=narrator
en: One of your peasants has happened upon some spiders’ nests in the north and south.
fi: Yksi maalaisistasi on käynyt hämähäkkien pesissä pohjoisessa ja etelässä.

note: [message]: type=Peasant
en: I swear I saw somebody trapped in the spider’s web. Maybe we should rescue him?
fi: Näin jonkun takertuneen hämähäkin verkkoon! Ehkä meidän pitäisi pelastaa hänet?

note: [message]: speaker=narrator
en: Move any unit next to these captives and they will join your side. The spiders guarding each captive are currently wounded, the sooner you get there the better chance you have of killing them.
fi: Siirrä mikä tahansa yksikkö vankien viereen, niin ne liittyvät sinun puolellesi. Vankeja vartioivat hämähäkit ovat tällä hetkellä haavoittuneita. Mitä nopeammin pääset niiden luokse, sitä parempi mahdollisuus sinulla on tappaa ne.

note: [message]: speaker=narrator
en: Your men report strange sounds coming from some caves to the east and west.
fi: Miehesi raportoivat outoja ääniä luolista idässä ja lännessä.

note: [message]
en: It would seem the enemy has built some underground mushroom mines nearby — it must be where the mainstay of their resources are produced. If we could destroy them our chances wouldn’t nearly be so slim.
fi: Vaikuttaisi siltä, että vihollinen on rakentanut joitakin maanalaisia sienikaivoksia lähettyville – niissä varmasti tuotetaan pääosa heidän resursseistaan! Jos voisimme tuhota ne, mahdollisuutemme eivät olisi aivan niin pienet.

note: [message]: speaker=narrator
en: Move any unit onto these villages to destroy the mine. Each one you destroy will reduce the enemy’s income by 10.
fi: Siirrä mikä tahansa yksikkö näihin kyliin tuhotaksesi kaivoksen. Jokainen tuhoamasi kaivos pienentää vihollisen tuloja kymmenellä.

note: [message]
en: This battle is nearly at an end. Victory is close at hand!
fi: Tämä taistelu on lähellä loppua. Voitto on lähes käsillä!

note: [message]
en: We have survived the onslaught! The tide of the battle has turned, victory cannot elude us now!
fi: Selviydyimme teurastuksesta! Taistelun suunta on kääntynyt. Emme voi välttyä voitolta enää!

note: [message]: speaker=narrator
en: You have won the game, but you may continue if you wish...
fi: Olet voittanut pelin, mutta voit jatkaa, jos haluat...

note: [message]: speaker=unit
en: I have fallen, but all is not lost!
fi: Olen kaatunut, mutta kaikki ei ole vielä menetetty!

note: [message]: speaker=unit
en: I am done for, but we have yet to lose this battle!
fi: Olen mennyttä, mutta meidän on vielä hävittävä tämä taistelu!

note: [message]: speaker=unit
en: Comrades, avenge me!
fi: Toverit, kostakaa minut!

note: [message]: speaker=unit
en: Do not fear, there is hope for us still!
fi: Älkää pelätkö. Meillä on vielä toivoa!

note: [option]
en: Return to menu
fi: Palaa valikkoon

note: [message]: speaker=narrator [option]
en: Peasants
fi: Maalaiset

note: [message]: speaker=narrator
en: Peasants are your workers. Depending on the terrain, right-clicking on a peasant allows you to terraform the landscape and/or build castles, mines, farms, villages and universities.
fi: Maalaiset ovat työntekijöitäsi. Riippuen maastosta maalaisen klikkaaminen hiiren oikealla painikkeella mahdollistaa maaperän muovaamisen ja linnojen, kaivosten, maatilojen, kylien ja yliopistojen rakentamisen.

note: [message]: speaker=narrator [option]
en: Mages
fi: Maagit

note: [message]: speaker=narrator
en: Mages are your wise men. They can study at universities, pursuing advances in mining, farming and recruitment.
fi: Maagit ovat miehistäsi viisaita. He voivat opiskella yliopistoissa ja hyödyttää sinua kaivostyössä, maanviljelyssä ja värväämisessä.

note: [message]: speaker=narrator [option]
en: Farms
fi: Maatilat

note: [message]: speaker=narrator
en: Farms can only be planted on grassland. Move a peasant onto a farm and he will begin to automatically harvest the cash crop.
fi: Maatiloja voi istuttaa ainoastaan tasangolle. Siirrä maalainen maatilalle, niin hän alkaa automaattisesti korjata satoa.

note: [message]: speaker=narrator [option]
en: Villages
fi: Kylät

note: [message]: speaker=narrator
en: Villages can only be built on grassland. They provide income and healing as usual. Right-click on a peasant in a village and you can establish a university.
fi: Kyliä voi rakentaa ainoastaan tasangolle. Ne tuottavat tuloja ja parantavat kuten tavallista. Klikkaa kylässä olevaa maalaista hiiren oikealla painikkeella, niin voit perustaa yliopiston.

note: [message]: speaker=narrator [option]
en: Mines
fi: Kaivokset

note: [message]: speaker=narrator
en: Mines can be built on hills or mountains. A peasant on a mine will automatically dig for gold at the start of your turn.
fi: Kaivoksia voi rakentaa kukkuloille tai vuorille. Maalainen kaivoksessa alkaa automaattisesti kaivaa kultaa vuorosi alussa.

note: [message]: speaker=narrator [option]
en: Universities
fi: Yliopistot

note: [message]: speaker=narrator
en: Any of the ‘Elvish’ style villages represent universities. At the start of your turn, Mages in universities automatically add to the study progress of your chosen research target. Right-click on a mage in a university to change research target.
fi: Jokainen haltiatyylinen kylä edustaa yliopistoa. Vuorosi alussa maagit yliopistoissa automaattisesti edistävät valitsemasi tutkimiskohteen tutkimusprosessia. Klikkaa yliopistossa olevaa maagia hiiren oikealla painikkeella vaihtaaksesi hänen tutkimusalaansa.

note: [message]: speaker=narrator [option] [set_menu_item]: id=anl_diplomacy
en: Diplomacy
fi: Diplomatia

note: [message]: speaker=narrator
en: Right-clicking on your leader when in a university allows you to select special diplomatic options.
fi: Kun klikkaat johtajaasi hiiren oikealla painikkeella hänen ollessa yliopistossa, voit valita erityisiä diplomatiavaihtoehtoja.

note: [set_menu_item]: id=anl_help
en: Help
fi: Apua

note: [message]: speaker=narrator
en: A New Land — Help
fi: Uusi maa – Apua

note: [message]: speaker=narrator
en: Select a topic:
fi: Valitse aihe:

note: [option]
en: Done
fi: Valmis

note: [message]: speaker=unit
en: I hereby donate 20 gold to the coffers of $df_player_name|.
fi: Täten lahjoitan 20 kultapalaa rahalippaaseen, jonka haltija on $df_player_name|.

note: [message]: speaker=unit
en: $sf_player_name|, since our wisdom exceeds yours I have instructed my scholars to further your understanding of agriculture.
fi: $sf_player_name|, koska viisautemme ylittää teidän, olen antanut tutkijoillemme ohjeet edistää ymmärrystänne maanviljelyssä.

note: [message]: speaker=unit
en: $sm_player_name|, since the wisdom of my people exceeds yours I have instructed my scholars to aid you in your efforts to learn the science of mining.
fi: $sm_player_name|, koska viisautemme ylittää teidän, olen antanut tutkijoillemme ohjeet auttaa teitä yrityksissänne oppia kaivamistiedettä.

note: [message]: speaker=unit
en: You know worryingly little about the arts of war, $sw_player_name|. I feel an obligation to instruct you in this vital matter.
fi: Tiedät huolestuttavan vähän sotataidosta, $sw_player_name|. Tunnen velvollisuudekseni ohjeistaa sinua tässä elintärkeässä asiassa.

note: [set_variable]
en: <span color='green'>$player_name</span>
    Share knowledge of agriculture
fi: <span color='green'>$player_name</span>
    Jaa tietoa maanviljelyksestä

note: [set_variable]
en: <span color='green'>$player_name</span>
    Share knowledge of mining
fi: <span color='green'>$player_name</span>
    Jaa tietoa kaivostoiminnasta

note: [set_variable]
en: <span color='green'>$player_name</span>
    Share knowledge of warfare
fi: <span color='green'>$player_name</span>
    Jaa tietoa sodankäynnistä

note: [message]: speaker=unit
en: Diplomatic Options
fi: Diplomatiavalinnat

note: [message]: speaker=unit
en: What shall I do?
fi: Mitä minun pitäisi tehdä?

note: [option]
en: Nothing
fi: Ei mitään

note: [option]
en: <span color='green'>Donate Funds</span>
    Give 20 gold to another player
fi: <span color='green'>Lahjoita pääomaa</span>
    Anna 20 kultapalaa toiselle pelaajalle

note: [message]: speaker=unit
en: Who will you donate funds to?
fi: Kenelle lahjoituksesi on osoitettu?

note: [option]
en: Back
fi: Takaisin

note: [option]
en: <span color='green'>Share Knowledge</span>
    Help an ally with their research
fi: <span color='green'>Jaa tietoa</span>
    Auta liittolaista heidän tutkimuksissaan

note: [message]: speaker=unit
en: Who will you share knowledge with?
fi: Kenen kanssa jaat tietojasi?

note: [option]
en: <span color='green'>Negotiate with the Dwarves</span>
    Lets you recruit a Dwarvish unit
    Negotiation Progress: $player_$side_number|.leader_option_1.progress|/$player_$side_number|.leader_option_1.target
fi: <span color='green'>Neuvottele kääpiöiden kanssa</span>
    Mahdollistaa kääpiöyksikön värväämisen
    Neuvotteluprosessi: $player_$side_number|.leader_option_1.progress|/$player_$side_number|.leader_option_1.target

note: [option]
en: <span color='green'>Negotiate with the Elves</span>
    Lets you recruit an Elvish unit
    Negotiation Progress: $player_$side_number|.leader_option_2.progress|/$player_$side_number|.leader_option_2.target
fi: <span color='green'>Neuvottele haltioiden kanssa</span>
    Mahdollistaa haltiayksikön värväämisen
    Neuvotteluprosessi: $player_$side_number|.leader_option_2.progress|/$player_$side_number|.leader_option_2.target

note: [message]: speaker=narrator
en: Negotiation Complete
fi: Neuvottelu suoritettu

note: [message]: speaker=narrator
en: Our talks are complete — the Dwarves will gladly fight by your side. Which of our brethren do you want to recruit?
fi: Lörpötyksemme olkoot puhutut – kääpiöt taistelevat mielellään puolellasi. Kenet veljeksistämme haluat värvätä?

note: [message]: speaker=narrator
en: Our talks are complete — the Elves shall aid you in this battle. Which our of kin do you wish to recruit?
fi: Neuvottelu on päättynyt – haltiat ovat sinulle avuksi tässä taistelussa. Kenet kansastamme mieluiten värväisit?

note: Part of the scenario objectives
en: In this scenario you build up an economy
fi: Tässä skenaariossa sinun täytyy rakentaa talous.

note: Part of the scenario objectives
en: Move any unit next to captives and they will join your side
fi: Siirrä mikä tahansa yksikkö vankien viereen, niin he liittyvät puolellesi.

note: Part of the scenario objectives
en: Right-click on a leader to read about the game mechanics
fi: Näpäytä hiiren oikealla painikkeella komentajaa lukeaksesi pelin mekaniikoista.

note: Part of the scenario objectives
en: Rules:
fi: Säännöt:

note: Part of the scenario objectives
en: Goal:
fi: Tavoite:

note: Part of the scenario objectives
en: Hint:
fi: Vihje:

note: Part of the scenario objectives
en: Hints:
fi: Vihjeet

note: Part of the scenario objectives
en: Defeat all enemy leaders
fi: Kukista kaikki vihollisten johtajat

note: Part of the scenario objectives
en: You must survive until turn 25
fi: Sinun on selviydyttävä vuoroon 25 asti

note: [set_menu_item]: id=anl_choose_new_recruit
en: Choose New Recruit
fi: Valitse uusi värvättävä

note: [message]: speaker=unit [message]: speaker=narrator
en: Study Complete
fi: Tutkimus suoritettu

note: [message]: speaker=unit
en: Which type of unit would you like to be able to recruit?
fi: Millaisen ykssikön haluaisit pystyä värväämään?

note: [set_menu_item]: id=anl_oversee_research
en: Oversee Research
fi: Valvo tutkimusta

note: [message]: speaker=unit
en: Research
fi: Tutkimus

note: [message]: speaker=unit
en: We are currently studying $player_$side_number|.research.target_language_name|. To which end would you have our scholars devote their minds?
    
    Our farms produce $player_$side_number|.farming.gold|g
    Our mines produce $player_$side_number|.mining.gold|g
fi: Nykyisen tutkimuksemme kohde on $player_$side_number|.research.current_target|. Kumpaan alaan haluaisit tutkijoidemme omistautuvan?
    
    Maatilamme tuottavat  $player_$side_number|.farming.gold| kultapalaa
    Kaivoksemme tuottavat $player_$side_number|.mining.gold| kultapalaa

note: [option]
en: Continue as before
fi: Jatka samaan malliin

note: [option]
en: <span color='green'>Agriculture</span>
    Farmers produce +1 gold
    Study Progress: $player_$side_number|.farming.progress|/$player_$side_number|.farming.target
fi: <span color='green'>Maanviljely</span>
    Maatilat tuottavat yhden kultapalan enemmän
    Tutkimusprosessi: $player_$side_number|.farming.progress|/$player_$side_number|.farming.target

note: [command] [research]
en: agriculture
fi: maatalous

note: [option]
en: <span color='green'>Mining</span>
    Miners produce +1 gold
    Study Progress: $player_$side_number|.mining.progress|/$player_$side_number|.mining.target
fi: <span color='green'>Kaivanta</span>
    Kaivostyöläiset tuottavat yhden kultapalan enemmän
    Tutkimusprosessi: $player_$side_number|.mining.progress|/$player_$side_number|.mining.target

note: [command]
en: mining
fi: kaivosteollisuus

note: [option]
en: <span color='green'>Warfare</span>
    Allows you to recruit a new type of unit
    Study Progress: $player_$side_number|.warfare.progress|/$player_$side_number|.warfare.target
fi: <span color='green'>Sodankäynti</span>
    Mahdollistaa uudenlaisen yksikön värväämisen
    Tutkimusprosessi: $player_$side_number|.warfare.progress|/$player_$side_number|.warfare.target

note: [command]
en: warfare
fi: sodankäynti

note: [message]: speaker=narrator
en: $player_$side_number|.name|’s farms now produce $player_$side_number|.farming.gold gold.
fi: $player_$side_number|.name| tuottaa nyt maatiloillaan $player_$side_number|.farming.gold kultapalaa.

note: [message]: speaker=narrator
en: $player_$side_number|.name|’s mines now produce $player_$side_number|.mining.gold gold.
fi: $player_$side_number|.name| tuottaa nyt kaivoksillaan $player_$side_number|.mining.gold kultapalaa.

note: [message]: speaker=narrator
en: $player_$side_number|.name|, we have finished researching warfare. Right-click on a mage in a university to select a unit to recruit.
fi: $player_$side_number|.name|, olemme saaneet sodankäyntitutkimuksemme päätökseen. Klikkaa yliopistossa olevaa maagia hiiren oikealla painikkeella valitaksesi värvättävän yksikön.

note: [message]: speaker=unit
en: Let’s cut you free!
fi: Leikataan sinut vapaaksi!

note: [message]: speaker=narrator
en: You release the creature from the web and it agrees to help you.
fi: Vapautat olennon verkosta ja se suostuu auttamaan sinua.

note: [set_menu_item]: id=anl_get_to_work
en: Get to Work!
fi: Töihin siitä!

note: [message]: speaker=unit
en: What shall I do my liege?
fi: Mitä minä tekisin?

note: [option]: description=<span size='small'>
en: Convert to Grassland
fi: Muovaa tasangoksi

note: [option]: description=<span size='small'>
en: Cost: 0g
fi: Hinta: 0 kultapalaa

note: [option]: description=<span size='small'>
en: Plant Farm
fi: Istuta maatila

note: [option]: description=<span size='small'>
en: Build Village
fi: Rakenna kylä

note: [option]: description=<span size='small'>
en: Cost: 15g
fi: Hinta: 15 kultapalaa

note: [option]: description=<span size='small'>
en: Build Castle
fi: Rakenna linna

note: [option]: description=<span size='small'>
en: Cost: 6g
fi: Hinta: 6 kultapalaa

note: [option]: description=<span size='small'>
en: Flood the Field
fi: Kastele

note: [option]: description=<span size='small'>
en: Cost: 4g
fi: Hinta: 4 kultapalaa

note: [option]: description=<span size='small'>
en: Plant Saplings
fi: Istuta taimi

note: [option]: description=<span size='small'>
en: Cost: 1g
fi: Hinta: 1 kultapala

note: [option]: description=<span size='small'>
en: Chop Down Forest
fi: Hakkaa metsä

note: [option]: description=<span size='small'>
en: Earns: 1g
fi: Tuotto: 1 kultapala

note: [option]: description=<span size='small'>
en: Build Mine
fi: Rakenna kaivos

note: [option]: description=<span size='small'>
en: Cost: 25g
fi: Hinta: 25 kultapalaa

note: [option]: description=<span size='small'>
en: Make a Ford
fi: Tee kahlaamo

note: [option]: description=<span size='small'>
en: Cost: 3g
fi: Hinta: 3 kultapalaa

note: [option]: description=<span size='small'>
en: Landfill
fi: Täytä maalla

note: [option]: description=<span size='small'>
en: Cost: 5g
fi: Hinta: 5 kultapalaa

note: [option]: description=<span size='small'>
en: Destroy the Ford
fi: Tuhoa kahlaamo

note: [option]: description=<span size='small'>
en: Smash Cave Floor
fi: Murskaa luolan lattia

note: [option]: description=<span size='small'>
en: Cost: 2g
fi: Hinta: 2 kultapalaa

note: [option]: description=<span size='small'>
en: Harvest Mushrooms
fi: Viljele sieniä

note: [option]: description=<span size='small'>
en: Earns: 3g
fi: Tuotto: 3 kultapalaa

note: [option]: description=<span size='small'>
en: Build a Keep
fi: Rakenna linnake

note: [option]: description=<span size='small'>
en: Establish University
fi: Perusta yliopisto

note: [option]: description=<span size='small'>
en: Cost: 7g
fi: Hinta: 7 kultapalaa

note: [option]: description=<span size='small'>
en: Clear the Ground
fi: Puhdista maa
