Battle for Wesnoth - en to sv translation catalogue (120 entries)

note: [multiplayer]: id=multiplayer_A_New_Land
en: 4p — A New Land
sv: 4s — Ett nytt land

note: [multiplayer]: id=multiplayer_A_New_Land
en: This 4p survival scenario allows you to construct buildings and terraform the land.
    
    For experienced players, it’s recommended to lower the starting gold to 75.
sv: Detta överlevnadsscenario för fyra spelare låter dig bygga byggnader och förändra landskapet. 
    
    För erfarna spelare rekommenderas det att sänka startguldet till 75.

note: [part]
en: In the aftermath of the great war the remnants of humanity fled to an obscure secluded glen. Though they knew they could not hide from the mighty armies that had crushed their homeland, the leaders of the resistance hoped only for enough time to rebuild their forces.
sv: I efterdyningarna av det stora kriget flydde vad som återstod av människosläktet till en undangömd isolerad dalgång. Även om de visste att de kunde inte gömma sig från de mäktiga arméer som hade krossat deras hemland så hoppades ledarna för motståndsrörelsen bara på tillräckligt med tid för att bygga upp sina styrkor igen.

note: [side]
en: teamname^Settlers
sv: Nybyggare

note: [side]: type=Death Knight [side]: type=Orcish Sovereign
en: teamname^Enemies
sv: Fiender

note: [side]
en: teamname^Prisoners
sv: Fångar

note: [side]
en: teamname^Monsters
sv: Monster

note: [message]: speaker=narrator
en: You destroy the mushroom mine. The northwest undead now have 10 less income.
sv: Du förstörde svampgruvan. De vandöda i nordväst har nu 10 mindre i inkomst.

note: [message]: speaker=narrator
en: You destroy the mushroom mine. The northeast orcs now have 10 less income.
sv: Du förstörde svampgruvan. Orcherna i nordöst har nu 10 mindre i inkomst.

note: [message]: speaker=narrator
en: You destroy the mushroom mine. The southwest orcs now have 10 less income.
sv: Du förstörde svampgruvan. Orcherna i sydväst har nu 10 mindre i inkomst.

note: [message]: speaker=narrator
en: You destroy the mushroom mine. The southeast undead now have 10 less income.
sv: Du förstörde svampgruvan. De vandöda i sydöst har nu 10 mindre i inkomst.

note: [message]: speaker=narrator
en: One of your peasants has happened upon some spiders’ nests in the north and south.
sv: En av dina arbetare har stött på lite spindelbon i norr och söder.

note: [message]: type=Peasant
en: I swear I saw somebody trapped in the spider’s web. Maybe we should rescue him?
sv: Jag svär att jag såg att någon var fångad i spindelns nät. Vi borde kanske rädda honom?

note: [message]: speaker=narrator
en: Move any unit next to these captives and they will join your side. The spiders guarding each captive are currently wounded, the sooner you get there the better chance you have of killing them.
sv: Flytta någon av dina trupper till dessa fångar

note: [message]: speaker=narrator
en: Your men report strange sounds coming from some caves to the east and west.
sv: Dina män rapportera att konstiga ljud kommer från några grottor till öster och väster.

note: [message]
en: It would seem the enemy has built some underground mushroom mines nearby — it must be where the mainstay of their resources are produced. If we could destroy them our chances wouldn’t nearly be so slim.
sv: Det verkar som om fienden har byggt några underjordiska svampgruvor i närheten — det måste vara där de mesta av deras resurser produceras. Om vi kan förstöra dem så skulle våra chanser att överleva inte vara lika små.

note: [message]: speaker=narrator
en: Move any unit onto these villages to destroy the mine. Each one you destroy will reduce the enemy’s income by 10.
sv: Flytta en valfi trupp till dessa byar för att förstöra gruvan. Varje gruva du förstör kommer att minska fiendens inkomst med 10.

note: [message]
en: This battle is nearly at an end. Victory is close at hand!
sv: Denna strid är nästan slut. Segern är inom räckhåll!

note: [message]
en: We have survived the onslaught! The tide of the battle has turned, victory cannot elude us now!
sv: Vi har överlevt angreppet! Stridens vindar har vänt. Vi kan inte förlora nu!

note: [message]: speaker=narrator
en: You have won the game, but you may continue if you wish...
sv: Du har vunnit spelet, men du får fortsätta om du önskar...

note: [message]: speaker=unit
en: I have fallen, but all is not lost!
sv: Jag har fallit, men allt är inte förlorat!

note: [message]: speaker=unit
en: I am done for, but we have yet to lose this battle!
sv: Jag är nere för räkning, men ännu har vi inte förlora denna strid!

note: [message]: speaker=unit
en: Comrades, avenge me!
sv: Hämnas mig kamrater!

note: [message]: speaker=unit
en: Do not fear, there is hope for us still!
sv: Var inte rädd, det finns fortfarande hopp för oss!

note: [option]
en: Return to menu
sv: Återvänd till meny

note: [message]: speaker=narrator [option]
en: Peasants
sv: Bönder

note: [message]: speaker=narrator
en: Peasants are your workers. Depending on the terrain, right-clicking on a peasant allows you to terraform the landscape and/or build castles, mines, farms, villages and universities.
sv: Bönder är dina arbetare. Om du högerklickar på en bonde kan du, beroende på terräng, förändra landskapet och / eller bygga slott, gruvor, jordbruk, byar och universitet.

note: [message]: speaker=narrator [option]
en: Mages
sv: Magiker

note: [message]: speaker=narrator
en: Mages are your wise men. They can study at universities, pursuing advances in mining, farming and recruitment.
sv: Magiker är dina visa män. De kan studera vid universitet och forska fram framsteg i gruvdrift, jordbruk och rekrytering

note: [message]: speaker=narrator [option]
en: Farms
sv: Bygg jordbruk

note: [message]: speaker=narrator
en: Farms can only be planted on grassland. Move a peasant onto a farm and he will begin to automatically harvest the cash crop.
sv: Jordbruk kan bara skapas på slätter. Flytta en bonde till ett jordbruk och han kommer automatiskt att börja skörda.

note: [message]: speaker=narrator [option]
en: Villages
sv: Byar

note: [message]: speaker=narrator
en: Villages can only be built on grassland. They provide income and healing as usual. Right-click on a peasant in a village and you can establish a university.
sv: Byar kan bara byggas på slätter. De ger inkomst och helning som vanligt. Om du högerklicka på en bonde i en by kan du grunda ett universitet.

note: [message]: speaker=narrator [option]
en: Mines
sv: Gruvor

note: [message]: speaker=narrator
en: Mines can be built on hills or mountains. A peasant on a mine will automatically dig for gold at the start of your turn.
sv: Gruvor kan byggas på kullar eller berg. En bonde på en gruva kommer automatiskt att gräva efter guld i början av ditt drag.

note: [message]: speaker=narrator [option]
en: Universities
sv: Universitet

note: [message]: speaker=narrator
en: Any of the ‘Elvish’ style villages represent universities. At the start of your turn, Mages in universities automatically add to the study progress of your chosen research target. Right-click on a mage in a university to change research target.
sv: Alla 'alvbyar' representerar universitet. I början av dit drag så kommer magiker i universitet automatiskt att jobba mot ditt valda forskningsmål. Högerklicka på en magiker i ett universitet för att byta forskningsmål.

note: [message]: speaker=narrator [option] [set_menu_item]: id=anl_diplomacy
en: Diplomacy
sv: Diplomati

note: [message]: speaker=narrator
en: Right-clicking on your leader when in a university allows you to select special diplomatic options.
sv: Högerklicka på din ledare när du är i ett universitet — det låter dig gör speciella diplomatiska val.

note: [set_menu_item]: id=anl_help
en: Help
sv: Hjälp

note: [message]: speaker=narrator
en: A New Land — Help
sv: Ett nytt land — Hjälp

note: [message]: speaker=narrator
en: Select a topic:
sv: Välj ett ämne:

note: [option]
en: Done
sv: Klar

note: [message]: speaker=unit
en: I hereby donate 20 gold to the coffers of $df_player_name|.
sv: Jag donerar härmed 20 guld till $df_player_name|s kassakistor.

note: [message]: speaker=unit
en: $sf_player_name|, since our wisdom exceeds yours I have instructed my scholars to further your understanding of agriculture.
sv: $sf_player_name|, eftersom min vishet överträffar din har jag instruerat mina forskare att ytterligare öka din förståelse för jordbruk.

note: [message]: speaker=unit
en: $sm_player_name|, since the wisdom of my people exceeds yours I have instructed my scholars to aid you in your efforts to learn the science of mining.
sv: $sm_player_name|, eftersom mitt folks vishet överträffar din har jag instruerat mina forskare att hjälpa dig i dina försök att lära dig vetenskapen bakom gruvdrift.

note: [message]: speaker=unit
en: You know worryingly little about the arts of war, $sw_player_name|. I feel an obligation to instruct you in this vital matter.
sv: Du vet skrämmande lite om krigskonst $sw_player_name|. Jag känner mig skyldig att instruera dig i denna viktiga konst.

note: [set_variable]
en: <span color='green'>$player_name</span>
    Share knowledge of agriculture
sv: <span color='green'>$player_name</span>
    Dela kunskap om jordbruk

note: [set_variable]
en: <span color='green'>$player_name</span>
    Share knowledge of mining
sv: <span color='green'>$player_name</span>
    Dela kunskap om gruvdrift

note: [set_variable]
en: <span color='green'>$player_name</span>
    Share knowledge of warfare
sv: <span color='green'>$player_name</span>
    Dela kunskap om krigföring

note: [message]: speaker=unit
en: Diplomatic Options
sv: 	Diplomatiska val

note: [message]: speaker=unit
en: What shall I do?
sv: Vad ska jag göra?

note: [option]
en: Nothing
sv: Ingenting

note: [option]
en: <span color='green'>Donate Funds</span>
    Give 20 gold to another player
sv: <span color='green'>Donera kapital</span>
    Ge 20 guld till en annan spelare

note: [message]: speaker=unit
en: Who will you donate funds to?
sv: Vem vill du donera kapital till?

note: [option]
en: Back
sv: Tillbaka

note: [option]
en: <span color='green'>Share Knowledge</span>
    Help an ally with their research
sv: <span color='green'>Dela kunskap</span>
    Hjälp en allierad med deras forskning

note: [message]: speaker=unit
en: Who will you share knowledge with?
sv: Vem vill du dela kunskap med?

note: [option]
en: <span color='green'>Negotiate with the Dwarves</span>
    Lets you recruit a Dwarvish unit
    Negotiation Progress: $player_$side_number|.leader_option_1.progress|/$player_$side_number|.leader_option_1.target
sv: <span color='green'>Förhandla med dvärgarna</span>
    Låter dig rekrytera en dvärgtrupp
    Förhandlingsframsteg: $player_$side_number|.leader_option_1.progress|/$player_$side_number|.leader_option_1.target

note: [option]
en: <span color='green'>Negotiate with the Elves</span>
    Lets you recruit an Elvish unit
    Negotiation Progress: $player_$side_number|.leader_option_2.progress|/$player_$side_number|.leader_option_2.target
sv: <span color='green'>Förhandla med alverna</span>
    Låter dig rekrytera en alvtrupp
    Förhandlingsframsteg: $player_$side_number|.leader_option_2.progress|/$player_$side_number|.leader_option_2.target

note: [message]: speaker=narrator
en: Negotiation Complete
sv: Förhandling genomförd

note: [message]: speaker=narrator
en: Our talks are complete — the Dwarves will gladly fight by your side. Which of our brethren do you want to recruit?
sv: Våra samtal är avslutade — dvärgarna kämpar gärna vid din sida. Vilken av våra bröder vill du rekrytera?

note: [message]: speaker=narrator
en: Our talks are complete — the Elves shall aid you in this battle. Which our of kin do you wish to recruit?
sv: Våra samtal är avslutade — alverna ska hjälpa dig i denna strid. Vilken av vårt släkte vill du rekrytera?

note: Part of the scenario objectives
en: In this scenario you build up an economy
sv: I detta scenario bygger du upp en ekonomi

note: Part of the scenario objectives
en: Move any unit next to captives and they will join your side
sv: Ställ någon av dina trupper bredvid fångarna och de kommer att ansluta sig till dig

note: Part of the scenario objectives
en: Right-click on a leader to read about the game mechanics
sv: Högerklicka på en ledare för att lära dig om spelmekaniken

note: Part of the scenario objectives
en: Rules:
sv: Regler:

note: Part of the scenario objectives
en: Goal:
sv: Mål:

note: Part of the scenario objectives
en: Hint:
sv: Tips:

note: Part of the scenario objectives
en: Hints:
sv: Tips:

note: Part of the scenario objectives
en: Defeat all enemy leaders
sv: Besegra alla fiendeledare

note: Part of the scenario objectives
en: You must survive until turn 25
sv: Du måste överleva tills drag 25.

note: [set_menu_item]: id=anl_choose_new_recruit
en: Choose New Recruit
sv: Välj ny rekryt

note: [message]: speaker=unit [message]: speaker=narrator
en: Study Complete
sv: Forskning genomförd

note: [message]: speaker=unit
en: Which type of unit would you like to be able to recruit?
sv: Vilket truppslag vill du kunna rekrytera?

note: [set_menu_item]: id=anl_oversee_research
en: Oversee Research
sv: Överse forskning

note: [message]: speaker=unit
en: Research
sv: Forskning

note: [message]: speaker=unit
en: We are currently studying $player_$side_number|.research.target_language_name|. To which end would you have our scholars devote their minds?
    
    Our farms produce $player_$side_number|.farming.gold|g
    Our mines produce $player_$side_number|.mining.gold|g
sv: Vi forskar för närvarande i $player_$side_number|.research.target_language_name|. Vilket mål vill du att våra forskare ska jobba mot?
    
    Våra jordbruk producerar $player_$side_number|.farming.gold|g
    Våra gruvor produverar $player_$side_number|.mining.gold|g

note: [option]
en: Continue as before
sv: Fortsätt som förut

note: [option]
en: <span color='green'>Agriculture</span>
    Farmers produce +1 gold
    Study Progress: $player_$side_number|.farming.progress|/$player_$side_number|.farming.target
sv: <span color='green'>Jordbruk</span>
    Jordbrukare producerar +1 guld
    Forskningsframsteg: $player_$side_number|.farming.progress|/$player_$side_number|.farming.target

note: [command] [research]
en: agriculture
sv: jordbruk

note: [option]
en: <span color='green'>Mining</span>
    Miners produce +1 gold
    Study Progress: $player_$side_number|.mining.progress|/$player_$side_number|.mining.target
sv: <span color='green'>Gruvdrift</span>
    Gruvarbetare producerar +1 guld
    Forskningsframsteg: $player_$side_number|.mining.progress|/$player_$side_number|.mining.target

note: [command]
en: mining
sv: gruvdrift

note: [option]
en: <span color='green'>Warfare</span>
    Allows you to recruit a new type of unit
    Study Progress: $player_$side_number|.warfare.progress|/$player_$side_number|.warfare.target
sv: <span color='green'>Krigföring</span>
    Låter dig rekrytera ett nytt truppslag
    Forskningsframsteg: $player_$side_number|.warfare.progress|/$player_$side_number|.warfare.target

note: [command]
en: warfare
sv: krigsföring

note: [message]: speaker=narrator
en: $player_$side_number|.name|’s farms now produce $player_$side_number|.farming.gold gold.
sv: $player_$side_number|.name|s jordbruk producerar nu $player_$side_number|.farming.gold guld.

note: [message]: speaker=narrator
en: $player_$side_number|.name|’s mines now produce $player_$side_number|.mining.gold gold.
sv: $player_$side_number|.name|s gruvor producerar nu $player_$side_number|.mining.gold guld.

note: [message]: speaker=narrator
en: $player_$side_number|.name|, we have finished researching warfare. Right-click on a mage in a university to select a unit to recruit.
sv: $player_$side_number|.name|, vi är klar med vår forskning om krigföring. Högerklicka på en magiker i ett universitet för att välja en trupp att rekrytera.

note: [message]: speaker=unit
en: Let’s cut you free!
sv: Låt oss skära ner dig!

note: [message]: speaker=narrator
en: You release the creature from the web and it agrees to help you.
sv: Du frigör varelsen från nätet och den går med på att hjälpa dig.

note: [set_menu_item]: id=anl_get_to_work
en: Get to Work!
sv: Sätt igång!

note: [message]: speaker=unit
en: What shall I do my liege?
sv: Ers nåd, vad ska jag göra?

note: [option]: description=<span size='small'>
en: Convert to Grassland
sv: Konvertera till slätt

note: [option]: description=<span size='small'>
en: Cost: 0g
sv: Kostnad: 0g

note: [option]: description=<span size='small'>
en: Plant Farm
sv: Anlägg jordbruk

note: [option]: description=<span size='small'>
en: Build Village
sv: Bygg by

note: [option]: description=<span size='small'>
en: Cost: 15g
sv: Kostnad: 15g

note: [option]: description=<span size='small'>
en: Build Castle
sv: Bygg slott

note: [option]: description=<span size='small'>
en: Cost: 6g
sv: Kostnad: 6g

note: [option]: description=<span size='small'>
en: Flood the Field
sv: Svämma över fältet

note: [option]: description=<span size='small'>
en: Cost: 4g
sv: Kostnad: 4g

note: [option]: description=<span size='small'>
en: Plant Saplings
sv: Plantera trädplantor

note: [option]: description=<span size='small'>
en: Cost: 1g
sv: Kostnad: 1g

note: [option]: description=<span size='small'>
en: Chop Down Forest
sv: Hugg ner skogen

note: [option]: description=<span size='small'>
en: Earns: 1g
sv: Tjänar: 1g

note: [option]: description=<span size='small'>
en: Build Mine
sv: Bygg gruva

note: [option]: description=<span size='small'>
en: Cost: 25g
sv: Kostnad: 25g

note: [option]: description=<span size='small'>
en: Make a Ford
sv: Anlägg ett vadställe

note: [option]: description=<span size='small'>
en: Cost: 3g
sv: Kostnad: 3g

note: [option]: description=<span size='small'>
en: Landfill
sv: Fyll igen

note: [option]: description=<span size='small'>
en: Cost: 5g
sv: Kostnad: 5g

note: [option]: description=<span size='small'>
en: Destroy the Ford
sv: Förstör vadstället

note: [option]: description=<span size='small'>
en: Smash Cave Floor
sv: Förstör grottgolv

note: [option]: description=<span size='small'>
en: Cost: 2g
sv: Kostnad: 2g

note: [option]: description=<span size='small'>
en: Harvest Mushrooms
sv: Skörda svampar

note: [option]: description=<span size='small'>
en: Earns: 3g
sv: Tjänar: 3g

note: [option]: description=<span size='small'>
en: Build a Keep
sv: Bygg ett kärntorn

note: [option]: description=<span size='small'>
en: Establish University
sv: Grunda universitet

note: [option]: description=<span size='small'>
en: Cost: 7g
sv: Kostnad: 7g

note: [option]: description=<span size='small'>
en: Clear the Ground
sv: Rensa marken
