Wesnoth 1.1.1 - en to eu translation catalogue (119 entries)

note: [multiplayer]: id=multiplayer_A_New_Land
en: 4p — A New Land
eu: 4sp — Et nytt land

note: [multiplayer]: id=multiplayer_A_New_Land
en: This 4p survival scenario allows you to construct buildings and terraform the land.
    
    For experienced players, it’s recommended to lower the starting gold to 75.
eu: Dette 4-spillers overlevelsesscenariet lar deg bygge bygninger og terraformere landet.
    
    For erfarne spillere anbefales det å redusere startgullet til 75.

note: [part]
en: In the aftermath of the great war the remnants of humanity fled to an obscure secluded glen. Though they knew they could not hide from the mighty armies that had crushed their homeland, the leaders of the resistance hoped only for enough time to rebuild their forces.
eu: Etter den store krigen flyktet restene av menneskeheten til en bortgjemt, avsidesliggende dal. Selv om de visste at de ikke kunne gjemme seg fra de mektige hærene som hadde knust deres hjemland, håpet lederne av motstanden bare på nok tid til å gjenoppbygge styrkene sine.

note: [side]
en: teamname^Settlers
eu: Nybyggere

note: [side]: type=Death Knight [side]: type=Orcish Sovereign
en: teamname^Enemies
eu: Fiender

note: [side]
en: teamname^Prisoners
eu: Fanger

note: [side]
en: teamname^Monsters
eu: Monstre

note: [message]: speaker=narrator
en: You destroy the mushroom mine. The northwest undead now have 10 less income.
eu: Du ødela soppgruven. De nordvestlige vandøde har nå 10 mindre inntekt.

note: [message]: speaker=narrator
en: You destroy the mushroom mine. The northeast orcs now have 10 less income.
eu: Du ødela soppgruven. De nordøstlige orkene har nå 10 mindre inntekt.

note: [message]: speaker=narrator
en: You destroy the mushroom mine. The southwest orcs now have 10 less income.
eu: Du ødela soppgruven. De sørvestlige orkene har nå 10 mindre inntekt.

note: [message]: speaker=narrator
en: You destroy the mushroom mine. The southeast undead now have 10 less income.
eu: Du ødela soppgruven. De sørøstlige vandøde har nå 10 mindre inntekt.

note: [message]: speaker=narrator
en: One of your peasants has happened upon some spiders’ nests in the north and south.
eu: En av bøndene dine har funnet noen edderkoppreir i nord og sør.

note: [message]: type=Peasant
en: I swear I saw somebody trapped in the spider’s web. Maybe we should rescue him?
eu: Jeg sverger, jeg så noen fanget i edderkoppnettet. Kanskje vi burde redde ham?

note: [message]: speaker=narrator
en: Move any unit next to these captives and they will join your side. The spiders guarding each captive are currently wounded, the sooner you get there the better chance you have of killing them.
eu: Flytt en hvilken som helst enhet ved siden av disse fangene, så vil de slutte seg til din side. Edderkoppene som vokter hver fange er for øyeblikket såret, jo raskere du kommer dit, desto større sjanse har du for å drepe dem.

note: [message]: speaker=narrator
en: Your men report strange sounds coming from some caves to the east and west.
eu: Dine menn rapporterer merkelige lyder fra noen huler i øst og vest.

note: [message]
en: It would seem the enemy has built some underground mushroom mines nearby — it must be where the mainstay of their resources are produced. If we could destroy them our chances wouldn’t nearly be so slim.
eu: Det ser ut til at fienden har bygget noen underjordiske soppgruver i nærheten — det må være her de fleste ressursene deres produseres. Hvis vi kunne ødelegge dem, ville ikke sjansene våre vært så dårlige.

note: [message]: speaker=narrator
en: Move any unit onto these villages to destroy the mine. Each one you destroy will reduce the enemy’s income by 10.
eu: Flytt en hvilken som helst enhet til disse landsbyene for å ødelegge gruven. Hver gruve du ødelegger, reduserer fiendens inntekt med 10.

note: [message]
en: This battle is nearly at an end. Victory is close at hand!
eu: Denne kampen nærmer seg slutten. Seieren er nær!

note: [message]
en: We have survived the onslaught! The tide of the battle has turned, victory cannot elude us now!
eu: Vi har overlevd angrepet! Kampen har snudd, og seieren er innen rekkevidde!

note: [message]: speaker=narrator
en: You have won the game, but you may continue if you wish...
eu: Du har vunnet spillet, men du kan fortsette hvis du ønsker...

note: [message]: speaker=unit
en: I have fallen, but all is not lost!
eu: Jeg har falt, men alt er ikke tapt!

note: [message]: speaker=unit
en: I am done for, but we have yet to lose this battle!
eu: Jeg er ferdig, men vi har ennå ikke tapt denne kampen!

note: [message]: speaker=unit
en: Comrades, avenge me!
eu: Kamerater, hevn meg!

note: [message]: speaker=unit
en: Do not fear, there is hope for us still!
eu: Frykt ikke, det er fortsatt håp for oss!

note: [option]
en: Return to menu
eu: Tilbake til menyen

note: [message]: speaker=narrator [option]
en: Peasants
eu: Bønder

note: [message]: speaker=narrator
en: Peasants are your workers. Depending on the terrain, right-clicking on a peasant allows you to terraform the landscape and/or build castles, mines, farms, villages and universities.
eu: Bønder er dine arbeidere. Avhengig av terrenget kan du høyreklikke på en bonde for å terraformere landskapet og/eller bygge slott, gruver, gårder, landsbyer og universiteter.

note: [message]: speaker=narrator [option]
en: Mages
eu: Magikere

note: [message]: speaker=narrator
en: Mages are your wise men. They can study at universities, pursuing advances in mining, farming and recruitment.
eu: Magikere er dine vismenn. De kan studere ved universiteter og gjøre fremskritt innen gruvedrift, jordbruk og rekruttering.

note: [message]: speaker=narrator [option]
en: Farms
eu: Gårder

note: [message]: speaker=narrator
en: Farms can only be planted on grassland. Move a peasant onto a farm and he will begin to automatically harvest the cash crop.
eu: Gårder kan kun plantes på gressland. Flytt en bonde til en gård, så vil han automatisk begynne å høste kontantavlingen.

note: [message]: speaker=narrator [option]
en: Villages
eu: Landsbyer

note: [message]: speaker=narrator
en: Villages can only be built on grassland. They provide income and healing as usual. Right-click on a peasant in a village and you can establish a university.
eu: Landsbyer kan kun bygges på gressland. De gir inntekt og helbredelse som vanlig. Høyreklikk på en bonde i en landsby for å etablere et universitet.

note: [message]: speaker=narrator [option]
en: Mines
eu: Gruver

note: [message]: speaker=narrator
en: Mines can be built on hills or mountains. A peasant on a mine will automatically dig for gold at the start of your turn.
eu: Gruver kan bygges på åser eller fjell. En bonde på en gruve vil automatisk grave etter gull ved starten av din runde.

note: [message]: speaker=narrator [option]
en: Universities
eu: Universiteter

note: [message]: speaker=narrator
en: Any of the ‘Elvish’ style villages represent universities. At the start of your turn, Mages in universities automatically add to the study progress of your chosen research target. Right-click on a mage in a university to change research target.
eu: Alle landsbyer i 'alvisk' stil representerer universiteter. Ved starten av din runde vil magikere i universiteter automatisk bidra til studieprogresjonen for ditt valgte forskningsmål. Høyreklikk på en magiker i et universitet for å endre forskningsmål.

note: [message]: speaker=narrator [option] [set_menu_item]: id=anl_diplomacy
en: Diplomacy
eu: Diplomati

note: [message]: speaker=narrator
en: Right-clicking on your leader when in a university allows you to select special diplomatic options.
eu: Høyreklikk på lederen din når han er i et universitet for å velge spesielle diplomatiske alternativer.

note: [set_menu_item]: id=anl_help
en: Help
eu: Hjelp

note: [message]: speaker=narrator
en: A New Land — Help
eu: Et nytt land — Hjelp

note: [message]: speaker=narrator
en: Select a topic:
eu: Velg et emne:

note: [option]
en: Done
eu: Ferdig

note: [message]: speaker=unit
en: I hereby donate 20 gold to the coffers of $df_player_name|.
eu: Jeg donerer herved 20 gull til kassen til $df_player_name|.

note: [message]: speaker=unit
en: $sf_player_name|, since our wisdom exceeds yours I have instructed my scholars to further your understanding of agriculture.
eu: $sf_player_name|, siden vår visdom overgår din, har jeg instruert mine lærde til å fremme din forståelse av jordbruk.

note: [message]: speaker=unit
en: $sm_player_name|, since the wisdom of my people exceeds yours I have instructed my scholars to aid you in your efforts to learn the science of mining.
eu: $sm_player_name|, siden visdommen til mitt folk overgår din, har jeg instruert mine lærde til å hjelpe deg med å lære deg gruvedriftens vitenskap.

note: [message]: speaker=unit
en: You know worryingly little about the arts of war, $sw_player_name|. I feel an obligation to instruct you in this vital matter.
eu: Du vet bekymringsverdig lite om krigskunst, $sw_player_name|. Jeg føler en plikt til å veilede deg i dette viktige emnet.

note: [set_variable]
en: <span color='green'>$player_name</span>
    Share knowledge of agriculture
eu: <span color='green'>$player_name</span>
    Del kunnskap om jordbruk

note: [set_variable]
en: <span color='green'>$player_name</span>
    Share knowledge of mining
eu: <span color='green'>$player_name</span>
    Del kunnskap om gruvedrift

note: [set_variable]
en: <span color='green'>$player_name</span>
    Share knowledge of warfare
eu: <span color='green'>$player_name</span>
    Del kunnskap om krigføring

note: [message]: speaker=unit
en: Diplomatic Options
eu: Diplomatiske alternativer

note: [message]: speaker=unit
en: What shall I do?
eu: Hva skal jeg gjøre?

note: [option]
en: Nothing
eu: Ingenting

note: [option]
en: <span color='green'>Donate Funds</span>
    Give 20 gold to another player
eu: <span color='green'>Doner midler</span>
    Gi 20 gull til en annen spiller

note: [message]: speaker=unit
en: Who will you donate funds to?
eu: Hvem vil du donere midler til?

note: [option]
en: Back
eu: Tilbake

note: [option]
en: <span color='green'>Share Knowledge</span>
    Help an ally with their research
eu: <span color='green'>Del kunnskap</span>
    Hjelp en alliert med deres forskning

note: [message]: speaker=unit
en: Who will you share knowledge with?
eu: Hvem vil du dele kunnskap med?

note: [option]
en: <span color='green'>Negotiate with the Dwarves</span>
    Lets you recruit a Dwarvish unit
    Negotiation Progress: $player_$side_number|.leader_option_1.progress|/$player_$side_number|.leader_option_1.target
eu: <span color='green'>Forhandle med dvergene</span>
    Lar deg rekruttere en dvergeenhet
    Forhandlingsprogresjon: $player_$side_number|.leader_option_1.progress|/$player_$side_number|.leader_option_1.target

note: [option]
en: <span color='green'>Negotiate with the Elves</span>
    Lets you recruit an Elvish unit
    Negotiation Progress: $player_$side_number|.leader_option_2.progress|/$player_$side_number|.leader_option_2.target
eu: <span color='green'>Forhandle med alvene</span>
    Lar deg rekruttere en alveenhet
    Forhandlingsprogresjon: $player_$side_number|.leader_option_2.progress|/$player_$side_number|.leader_option_2.target

note: [message]: speaker=narrator
en: Negotiation Complete
eu: Forhandling fullført

note: [message]: speaker=narrator
en: Our talks are complete — the Dwarves will gladly fight by your side. Which of our brethren do you want to recruit?
eu: Våre samtaler er fullført — dvergene vil med glede kjempe ved din side. Hvilken av våre brødre ønsker du å rekruttere?

note: [message]: speaker=narrator
en: Our talks are complete — the Elves shall aid you in this battle. Which our of kin do you wish to recruit?
eu: Våre samtaler er fullført — alvene skal hjelpe deg i denne kampen. Hvilken av våre slektninger ønsker du å rekruttere?

note: Part of the scenario objectives
en: In this scenario you build up an economy
eu: I dette scenariet bygger du opp en økonomi.

note: Part of the scenario objectives
en: Move any unit next to captives and they will join your side
eu: Flytt en hvilken som helst enhet ved siden av fanger, så vil de slutte seg til din side.

note: Part of the scenario objectives
en: Right-click on a leader to read about the game mechanics
eu: Høyreklikk på en leder for å lese om spillmekanikkene.

note: Part of the scenario objectives
en: Rules:
eu: Regler:

note: Part of the scenario objectives
en: Goal:
eu: Mål:

note: Part of the scenario objectives
en: Hints:
eu: Hint:

note: Part of the scenario objectives
en: Defeat all enemy leaders
eu: Beseir alle fiendens ledere

note: Part of the scenario objectives
en: You must survive until turn 25
eu: Du må overleve til runde 25

note: [set_menu_item]: id=anl_choose_new_recruit
en: Choose New Recruit
eu: Velg ny rekrutt

note: [message]: speaker=unit [message]: speaker=narrator
en: Study Complete
eu: Studie fullført

note: [message]: speaker=unit
en: Which type of unit would you like to be able to recruit?
eu: Hvilken type enhet ønsker du å kunne rekruttere?

note: [set_menu_item]: id=anl_oversee_research
en: Oversee Research
eu: Overvåk forskning

note: [message]: speaker=unit
en: Research
eu: Forskning

note: [message]: speaker=unit
en: We are currently studying $player_$side_number|.research.target_language_name|. To which end would you have our scholars devote their minds?
    
    Our farms produce $player_$side_number|.farming.gold|g
    Our mines produce $player_$side_number|.mining.gold|g
eu: Vi studerer for øyeblikket $player_$side_number|.research.target_language_name|. Hvilken retning vil du at våre lærde skal vie sine tanker til?
    
    Våre gårder produserer $player_$side_number|.farming.gold|g
    Våre gruver produserer $player_$side_number|.mining.gold|g

note: [option]
en: Continue as before
eu: Fortsett som før

note: [option]
en: <span color='green'>Agriculture</span>
    Farmers produce +1 gold
    Study Progress: $player_$side_number|.farming.progress|/$player_$side_number|.farming.target
eu: <span color='green'>Jordbruk</span>
    Bønder produserer +1 gull
    Studieprogresjon: $player_$side_number|.farming.progress|/$player_$side_number|.farming.target

note: [command] [research]
en: agriculture
eu: jordbruk

note: [option]
en: <span color='green'>Mining</span>
    Miners produce +1 gold
    Study Progress: $player_$side_number|.mining.progress|/$player_$side_number|.mining.target
eu: <span color='green'>Gruvedrift</span>
    Gravere produserer +1 gull
    Studieprogresjon: $player_$side_number|.mining.progress|/$player_$side_number|.mining.target

note: [command]
en: mining
eu: gruvedrift

note: [option]
en: <span color='green'>Warfare</span>
    Allows you to recruit a new type of unit
    Study Progress: $player_$side_number|.warfare.progress|/$player_$side_number|.warfare.target
eu: <span color='green'>Krigføring</span>
    Lar deg rekruttere en ny type enhet
    Studieprogresjon: $player_$side_number|.warfare.progress|/$player_$side_number|.warfare.target

note: [command]
en: warfare
eu: krigføring

note: [message]: speaker=narrator
en: $player_$side_number|.name|’s farms now produce $player_$side_number|.farming.gold gold.
eu: $player_$side_number|.name|sine gårder produserer nå $player_$side_number|.farming.gold gull.

note: [message]: speaker=narrator
en: $player_$side_number|.name|’s mines now produce $player_$side_number|.mining.gold gold.
eu: $player_$side_number|.name|sine gruver produserer nå $player_$side_number|.mining.gold gull.

note: [message]: speaker=narrator
en: $player_$side_number|.name|, we have finished researching warfare. Right-click on a mage in a university to select a unit to recruit.
eu: $player_$side_number|.name|, vi har fullført forskningen på krigføring. Høyreklikk på en magiker i et universitet for å velge en enhet å rekruttere.

note: [message]: speaker=unit
en: Let’s cut you free!
eu: La oss skjære deg løs!

note: [message]: speaker=narrator
en: You release the creature from the web and it agrees to help you.
eu: Du frigjør skapningen fra nettet, og den går med på å hjelpe deg.

note: [set_menu_item]: id=anl_get_to_work
en: Get to Work!
eu: Kom deg i arbeid!

note: [message]: speaker=unit
en: What shall I do my liege?
eu: Hva skal jeg gjøre, min herre?

note: [option]: description=<span size='small'>
en: Convert to Grassland
eu: Konverter til gressland

note: [option]: description=<span size='small'>
en: Cost: 0g
eu: Koster: 0g

note: [option]: description=<span size='small'>
en: Plant Farm
eu: Plant gård

note: [option]: description=<span size='small'>
en: Build Village
eu: Bygg landsby

note: [option]: description=<span size='small'>
en: Cost: 15g
eu: Koster: 15g

note: [option]: description=<span size='small'>
en: Build Castle
eu: Bygg slott

note: [option]: description=<span size='small'>
en: Cost: 6g
eu: Koster: 6g

note: [option]: description=<span size='small'>
en: Flood the Field
eu: Oversvøm feltet

note: [option]: description=<span size='small'>
en: Cost: 4g
eu: Koster: 4g

note: [option]: description=<span size='small'>
en: Plant Saplings
eu: Plant spirer

note: [option]: description=<span size='small'>
en: Cost: 1g
eu: Koster: 1g

note: [option]: description=<span size='small'>
en: Chop Down Forest
eu: Hugg ned skog

note: [option]: description=<span size='small'>
en: Earns: 1g
eu: Tjener: 1g

note: [option]: description=<span size='small'>
en: Build Mine
eu: Etabler gruve

note: [option]: description=<span size='small'>
en: Cost: 25g
eu: Koster: 25g

note: [option]: description=<span size='small'>
en: Make a Ford
eu: Lag et vadested

note: [option]: description=<span size='small'>
en: Cost: 3g
eu: Koster: 3g

note: [option]: description=<span size='small'>
en: Landfill
eu: Fyll med landmasse

note: [option]: description=<span size='small'>
en: Cost: 5g
eu: Koster: 5g

note: [option]: description=<span size='small'>
en: Destroy the Ford
eu: Ødelegg vadested

note: [option]: description=<span size='small'>
en: Smash Cave Floor
eu: Knus gruvegulv

note: [option]: description=<span size='small'>
en: Cost: 2g
eu: Koster: 2g

note: [option]: description=<span size='small'>
en: Harvest Mushrooms
eu: Høst sopp

note: [option]: description=<span size='small'>
en: Earns: 3g
eu: Tjener: 3g

note: [option]: description=<span size='small'>
en: Build a Keep
eu: Bygg et fort

note: [option]: description=<span size='small'>
en: Establish University
eu: Etabler universitet

note: [option]: description=<span size='small'>
en: Cost: 7g
eu: Koster: 7g

note: [option]: description=<span size='small'>
en: Clear the Ground
eu: Rydd grunnen
