Battle for Wesnoth 1.5.0+dev - en to ar translation catalogue (122 entries)

note: [multiplayer]: id=multiplayer_A_New_Land
en: 4p — A New Land
ar:  4 لاعبين- أرض جديدة

note: [multiplayer]: id=multiplayer_A_New_Land
en: This 4p survival scenario allows you to construct buildings and terraform the land.
    
    For experienced players, it’s recommended to lower the starting gold to 75.
ar: يتيح لك سيناريو البقاء على قيد الحياة لـ 4 لاعبين تشييد المباني وتعديل الأرض.
    
    بالنسبة للاعبين المتمرسين، يوصى بخفض قيمة ذهب البداية إلى 75.

note: [part]
en: In the aftermath of the great war the remnants of humanity fled to an obscure secluded glen. Though they knew they could not hide from the mighty armies that had crushed their homeland, the leaders of the resistance hoped only for enough time to rebuild their forces.
ar: في أعقاب الحرب الكبرى، هربت بقايا البشرية إلى وادي منعزل غامض. ورغم أنهم كانوا يعلمون أنهم لا يستطيعون الاختباء من الجيوش الجبارة التي دمرت وطنهم، إلا أن قادة المقاومة كانوا يأملون فقط في ضمان الوقت الكافي لإعادة بناء قواتهم.

note: [side]
en: teamname^Settlers
ar: teamname^مستوطنون

note: [side]: type=Death Knight [side]: type=Orcish Sovereign
en: teamname^Enemies
ar: teamname^اعداء

note: [side]: type=Death Knight
en: Mal Sevu
ar: ماال سيفو

note: [side]: type=Orcish Sovereign
en: Gol Goroth
ar: غوول غوراث

note: [side]: type=Orcish Sovereign
en: Greg
ar: غريغ

note: [side]: type=Death Knight
en: Mal Shiki
ar: ماال شيكي

note: [side]
en: teamname^Prisoners
ar: teamname^سجناء

note: [side]
en: teamname^Monsters
ar: teamname^وحوش

note: [message]: speaker=narrator
en: You destroy the mushroom mine. The northwest undead now have 10 less income.
ar: لقد دمرت منجم الفطر. الاعداء الموتى-الاحياء في الشمال الغربي لديهم الآن دخل أقل بمقدار 10 نقاط.

note: [message]: speaker=narrator
en: You destroy the mushroom mine. The northeast orcs now have 10 less income.
ar: لقد تم تدمير منجم الفطر. يمتلك الأورك في الشمال-الشرقي الآن دخلًا أقل بمقدار 10 نقاط.

note: [message]: speaker=narrator
en: You destroy the mushroom mine. The southwest orcs now have 10 less income.
ar: لقد تم تدمير منجم الفطر. يمتلك الأورك في الجنوب-الغربي الآن دخلًا أقل بمقدار 10 نقاط.

note: [message]: speaker=narrator
en: You destroy the mushroom mine. The southeast undead now have 10 less income.
ar: لقد دمرت منجم الفطر. الاعداء الموتى-الاحياء في الجنوب-الشرقي لديهم الآن دخل أقل بمقدار 10 نقاط.

note: [message]: speaker=narrator
en: One of your peasants has happened upon some spiders’ nests in the north and south.
ar: لقد اصطدم أحد فلاحيكم بأعشاش بعض العناكب في الشمال والجنوب.

note: [message]: type=Peasant
en: I swear I saw somebody trapped in the spider’s web. Maybe we should rescue him?
ar: أقسم أنني رأيت شخصًا محاصرًا في شبكة العنكبوت. ربما يجب علينا إنقاذه؟

note: [message]: speaker=narrator
en: Move any unit next to these captives and they will join your side. The spiders guarding each captive are currently wounded, the sooner you get there the better chance you have of killing them.
ar: انقل أي وحدة بجانب هؤلاء الأسرى وسوف ينضمون إلى جانبك. تُصاب العناكب التي تحرس كل أسير بجروح حاليًا ، كلما أسرعت في الوصول إلى هناك ، كانت لديك فرصة أفضل لقتلهم.

note: [message]: speaker=narrator
en: Your men report strange sounds coming from some caves to the east and west.
ar: أبلغ رجالك عن أصوات غريبة قادمة من بعض الكهوف في الشرق والغرب.

note: [message]
en: It would seem the enemy has built some underground mushroom mines nearby — it must be where the mainstay of their resources are produced. If we could destroy them our chances wouldn’t nearly be so slim.
ar: يبدو أن العدو قد بنى بعض مناجم الفطر تحت الأرض في مكان قريب - يجب أن يكون المكان الذي يتم فيه إنتاجه الدعامة الأساسية لموارده. إذا تمكنا من تدميرهم فإن فرصنا في النصر سترتفع.

note: [message]: speaker=narrator
en: Move any unit onto these villages to destroy the mine. Each one you destroy will reduce the enemy’s income by 10.
ar: انقل أي وحدة إلى هذه القرى لتدمير المناجم. كل وحدة تقوم بتدميرها ستقلل من دخل العدو بمقدار 10 نقاط..

note: [message]
en: This battle is nearly at an end. Victory is close at hand!
ar: هذه المعركة على وشك الانتهاء. النصر في متناول اليد!

note: [message]
en: We have survived the onslaught! The tide of the battle has turned, victory cannot elude us now!
ar: لقد نجونا من الهجوم! انقلب تيار المعركة ، ولا يمكن أن يراوغنا النصر الآن!

note: [message]: speaker=narrator
en: You have won the game, but you may continue if you wish...
ar: لقد فزت باللعبة ، لكن يمكنك الاستمرار إذا أردت ...

note: [message]: speaker=unit
en: I have fallen, but all is not lost!
ar: لقد سقطت ولكن لم نفقد كل شيء!

note: [message]: speaker=unit
en: I am done for, but we have yet to lose this battle!
ar: لقد فعلت ما بوسعي، لكننا سنخسر المعركة رغم كل شيء!

note: [message]: speaker=unit
en: Comrades, avenge me!
ar: أيها الرفاق ، انتقموا لي!

note: [message]: speaker=unit
en: Do not fear, there is hope for us still!
ar: لا تخف ، لا يزال لدينا أمل!

note: [option]
en: Return to menu
ar: العودة إلى القائمة

note: [message]: speaker=narrator [option]
en: Peasants
ar: فلاحون

note: [message]: speaker=narrator
en: Peasants are your workers. Depending on the terrain, right-clicking on a peasant allows you to terraform the landscape and/or build castles, mines, farms, villages and universities.
ar: الفلاحون هم عمالك. اعتمادًا على التضاريس، يتيح لك النقر بزر الماوس الأيمن على الفلاح تعديل المناظر الطبيعية و/أو بناء القلاع والمناجم والمزارع والقرى والجامعات.

note: [message]: speaker=narrator [option]
en: Mages
ar: السحرة

note: [message]: speaker=narrator
en: Mages are your wise men. They can study at universities, pursuing advances in mining, farming and recruitment.
ar: السحرة هم حكماء القوم. يمكنهم الدراسة في الجامعات ومتابعة التقدم في مجالات التعدين والزراعة والتوظيف.

note: [message]: speaker=narrator [option]
en: Farms
ar: المزارع

note: [message]: speaker=narrator
en: Farms can only be planted on grassland. Move a peasant onto a farm and he will begin to automatically harvest the cash crop.
ar: لا يمكن زراعة المزارع إلا في الأراضي العشبية. انقل فلاحًا إلى مزرعة وسيبدأ تلقائيًا في حصاد المحصول النقدي.

note: [message]: speaker=narrator [option]
en: Villages
ar: القرى

note: [message]: speaker=narrator
en: Villages can only be built on grassland. They provide income and healing as usual. Right-click on a peasant in a village and you can establish a university.
ar: يمكن بناء القرى فقط على الأراضي العشبية. أنها توفر الدخل والشفاء كالمعتاد. انقر بزر الماوس الأيمن على فلاح في قرية ويمكنك إنشاء جامعة.

note: [message]: speaker=narrator [option]
en: Mines
ar: المناجم

note: [message]: speaker=narrator
en: Mines can be built on hills or mountains. A peasant on a mine will automatically dig for gold at the start of your turn.
ar: يمكن بناء المناجم على التلال أو الجبال. الفلاح في منجم سيبحث تلقائيًا عن الذهب في بداية دورك.

note: [message]: speaker=narrator [option]
en: Universities
ar: الجامعات

note: [message]: speaker=narrator
en: Any of the ‘Elvish’ style villages represent universities. At the start of your turn, Mages in universities automatically add to the study progress of your chosen research target. Right-click on a mage in a university to change research target.
ar: تمثل أي قرية من قرى نمط "الإلفيين" الجامعات. في بداية دورك ، يتقدم السحرة في الجامعات تلقائيًا في هدف البحث الذي اخترته. انقر بزر الفأرة الأيمن على ساحر في إحدى الجامعات لتغيير هدف البحث.

note: [message]: speaker=narrator [option] [set_menu_item]: id=anl_diplomacy
en: Diplomacy
ar: الدبلوماسية

note: [message]: speaker=narrator
en: Right-clicking on your leader when in a university allows you to select special diplomatic options.
ar: . يتيح لك النقر بزر الفأرة الأيمن على قائدك عندما تكون في الجامعة تحديد خيارات دبلوماسية خاصة.

note: [set_menu_item]: id=anl_help
en: Help
ar: مساعدة

note: [message]: speaker=narrator
en: A New Land — Help
ar: أرض جديدة - مساعدة

note: [message]: speaker=narrator
en: Select a topic:
ar: اختر موضوعا:

note: [option]
en: Done
ar: منجز

note: [message]: speaker=unit
en: I hereby donate 20 gold to the coffers of $df_player_name|.
ar: أتبرع بموجبه ب 20 ذهبًا لخزائن $df_player_name|.

note: [message]: speaker=unit
en: $sf_player_name|, since our wisdom exceeds yours I have instructed my scholars to further your understanding of agriculture.
ar: $sf_player_name|, ، بما أن حكمتنا تفوق حكمتك فقد وجهت علمائي إلى تعميق فهمك للزراعة.

note: [message]: speaker=unit
en: $sm_player_name|, since the wisdom of my people exceeds yours I have instructed my scholars to aid you in your efforts to learn the science of mining.
ar: $sm_player_name|، بما أن حكمة شعبي تفوق حكمة ، فقد وجهت علمائي لمساعدتك في جهودك لتعلم علم التعدين.

note: [message]: speaker=unit
en: You know worryingly little about the arts of war, $sw_player_name|. I feel an obligation to instruct you in this vital matter.
ar: أنت تعرف القليل بشكل مقلق عن فنون الحرب ، $sw_player_name|. أشعر بالالتزام بإرشادك في هذه المسألة الحيوية.

note: [set_variable]
en: <span color='green'>$player_name</span>
    Share knowledge of agriculture
ar: <span color='green'> $player_name </span>
    تبادل المعرفة بالزراعة

note: [set_variable]
en: <span color='green'>$player_name</span>
    Share knowledge of mining
ar: <span color='green'>$player_name</span>
    تبادل المعرفة في مجال التعدين

note: [set_variable]
en: <span color='green'>$player_name</span>
    Share knowledge of warfare
ar: <span color='green'>$player_name</span>
    تبادل المعرفة بالحرب

note: [message]: speaker=unit
en: Diplomatic Options
ar: خيارات دبلوماسية

note: [message]: speaker=unit
en: What shall I do?
ar: ماذا علي أن أفعل؟

note: [option]
en: Nothing
ar: لا شئ

note: [option]
en: <span color='green'>Donate Funds</span>
    Give 20 gold to another player
ar: <span color='green'>تبرع بالأموال</span>
    أعط 20 ذهبية للاعب آخر

note: [message]: speaker=unit
en: Who will you donate funds to?
ar: لمن ستتبرع بالأموال؟

note: [option]
en: Back
ar: رجوع

note: [option]
en: <span color='green'>Share Knowledge</span>
    Help an ally with their research
ar: <span color='green'>مشاركة المعرفة</span> 
    ساعد حليفًا في أبحاثه

note: [message]: speaker=unit
en: Who will you share knowledge with?
ar: مع من ستشارك المعرفة؟

note: [option]
en: <span color='green'>Negotiate with the Dwarves</span>
    Lets you recruit a Dwarvish unit
    Negotiation Progress: $player_$side_number|.leader_option_1.progress|/$player_$side_number|.leader_option_1.target
ar: <span color='green'>تفاوض مع الأقزام</span> 
    يتيح لك تجنيد وحدة الأقزام
     تقدم المفاوضات: $player_ $side_number | .leader_option_1.progress | / $player_ $ side_number | .leader_option_1.target

note: [option]
en: <span color='green'>Negotiate with the Elves</span>
    Lets you recruit an Elvish unit
    Negotiation Progress: $player_$side_number|.leader_option_2.progress|/$player_$side_number|.leader_option_2.target
ar: <span color = 'green'> تفاوض مع الالفيين </ span>
    يتيح لك تجنيد وحدة الإلف
    تقدم المفاوضات: $player_ $side_number| .leader_option_2.progress| / $player_ $side_number| .leader_option_2.target

note: [message]: speaker=narrator
en: Negotiation Complete
ar: اكتمل التفاوض

note: [message]: speaker=narrator
en: Our talks are complete — the Dwarves will gladly fight by your side. Which of our brethren do you want to recruit?
ar: لقد اكتملت محادثاتنا - وسوف يقاتل الأقزام بكل سرور بجانبك. أي من إخوتنا تريد تجنيده؟

note: [message]: speaker=narrator
en: Our talks are complete — the Elves shall aid you in this battle. Which our of kin do you wish to recruit?
ar: لقد اكتملت محادثاتنا - سيساعدك الإلف في هذه المعركة. أي من أقربائنا ترغب في تجنيده؟

note: Part of the scenario objectives
en: In this scenario you build up an economy
ar: في هذا السيناريو تقوم ببناء اقتصاد

note: Part of the scenario objectives
en: Move any unit next to captives and they will join your side
ar: انقل أي وحدة بجانب الأسرى وسوف ينضمون إلى جانبك

note: Part of the scenario objectives
en: Right-click on a leader to read about the game mechanics
ar: انقر بزر الفأرة الأيمن على القائد لتقرأ عن آليات اللعبة

note: Part of the scenario objectives
en: Rules:
ar: قواعد:

note: Part of the scenario objectives
en: Goal:
ar: هدف:

note: Part of the scenario objectives
en: Hint:
ar: تَلمِيح:

note: Part of the scenario objectives
en: Hints:
ar: تلميحات:

note: Part of the scenario objectives
en: Defeat all enemy leaders
ar: اهزم كل قادة الأعداء

note: Part of the scenario objectives
en: You must survive until turn 25
ar: يجب أن تنجو حتى تبلغ الدور 25

note: [set_menu_item]: id=anl_choose_new_recruit
en: Choose New Recruit
ar: اختر مجندا جديدا

note: [message]: speaker=unit [message]: speaker=narrator
en: Study Complete
ar: اكتملت الدراسة

note: [message]: speaker=unit
en: Which type of unit would you like to be able to recruit?
ar: ما نوع الوحدة التي تود أن تكون قادرًا على توظيفها؟

note: [set_menu_item]: id=anl_oversee_research
en: Oversee Research
ar: الإشراف على البحث

note: [message]: speaker=unit
en: Research
ar: البحث

note: [message]: speaker=unit
en: We are currently studying $player_$side_number|.research.target_language_name|. To which end would you have our scholars devote their minds?
    
    Our farms produce $player_$side_number|.farming.gold|g
    Our mines produce $player_$side_number|.mining.gold|g
ar: ندرس حاليًا $player_$side_number|.research.target_language_name| لأي غاية تريد أن يكرس علماؤنا عقولهم؟
    
    مزارعنا تنتج$player_$side_number|.farming.gold|
    مناجمنا تنتج $player_$side_number|.mining.gold|

note: [option]
en: Continue as before
ar: المواصلة كما في السابق

note: [option]
en: <span color='green'>Agriculture</span>
    Farmers produce +1 gold
    Study Progress: $player_$side_number|.farming.progress|/$player_$side_number|.farming.target
ar: <span color='green'> الزراعة </ span>
    ينتج المزارعون +1 ذهب
    تقدم الدراسة: $player_ $side_number|.farming.progress| / $player_ $side_number|.farming.target

note: [option]
en: <span color='green'>Mining</span>
    Miners produce +1 gold
    Study Progress: $player_$side_number|.mining.progress|/$player_$side_number|.mining.target
ar: <span color='green'> التنقيب </ span>
    ينتج عملة المنناجم +1 ذهب
    تقدم الدراسة:$player_$side_number|.mining.progress|/$player_$side_number|.mining.target

note: [command]
en: mining
ar: إستخراج المعادن

note: [option]
en: <span color='green'>Warfare</span>
    Allows you to recruit a new type of unit
    Study Progress: $player_$side_number|.warfare.progress|/$player_$side_number|.warfare.target
ar: <span color='green'>فن الحرب</span>
    يسمح  لك بتجنيد أنواع أخرى منن المجندين
    تقدم الدراسة : $player_$side_number|.warfare.progress|/$player_$side_number|.warfare.target

note: [command]
en: warfare
ar: فنن الحرب

note: [message]: speaker=narrator
en: $player_$side_number|.name|’s mines now produce $player_$side_number|.mining.gold gold.
ar: تنتج المناجم $player_ $side_number| .name| الآن $player_ $side_number|.mining.gold قطعة ذهبية في ال\ور.

note: [message]: speaker=narrator
en: $player_$side_number|.name|, we have finished researching warfare. Right-click on a mage in a university to select a unit to recruit.
ar: $player_ $side_number|.name| ، لقد انتهينا من الدراسة عن الحرب. انقر بزر الفأرة الأيمن على ساحر في إحدى الجامعات لتحديد وحدة لتجنيده.

note: [message]: speaker=unit
en: Let’s cut you free!
ar: لنحررك من قيودك!

note: [message]: speaker=narrator
en: You release the creature from the web and it agrees to help you.
ar: أطلق سراح المخلوق من الشبكة وسيوافق على مساعدتك.

note: [set_menu_item]: id=anl_get_to_work
en: Get to Work!
ar: اذهب للعمل!

note: [message]: speaker=unit
en: What shall I do my liege?
ar: ماذا علي أن أفعل حضرة الملك؟

note: [option]: description=<span size='small'>
en: Convert to Grassland
ar: التحويل إلى مراعي

note: [option]: description=<span size='small'>
en: Cost: 0g
ar: التكلفة: 0 قطع ذهبية

note: [option]: description=<span size='small'>
en: Plant Farm
ar: زرع حقل

note: [option]: description=<span size='small'>
en: Build Village
ar: بناء قرية

note: [option]: description=<span size='small'>
en: Cost: 15g
ar: التكلفة: 15 قطعة ذهبية

note: [option]: description=<span size='small'>
en: Build Castle
ar: بناء قلعة

note: [option]: description=<span size='small'>
en: Cost: 6g
ar: التكلفة: 6 قطع ذهبية

note: [option]: description=<span size='small'>
en: Flood the Field
ar: اغمر الميدان

note: [option]: description=<span size='small'>
en: Cost: 4g
ar: التكلفة: 4 قطع ذهبية

note: [option]: description=<span size='small'>
en: Plant Saplings
ar: غرس شتلات نبات

note: [option]: description=<span size='small'>
en: Cost: 1g
ar: التكلفة: 1 قطعة ذهبية

note: [option]: description=<span size='small'>
en: Chop Down Forest
ar: قطع أسفل الغابة

note: [option]: description=<span size='small'>
en: Earns: 1g
ar: المكسب: 1 قطعة ذهبية

note: [option]: description=<span size='small'>
en: Build Mine
ar: بناء منجم

note: [option]: description=<span size='small'>
en: Cost: 25g
ar: التكلفة: 25 قطعة ذهبية

note: [option]: description=<span size='small'>
en: Make a Ford
ar: صنع معبر بحري

note: [option]: description=<span size='small'>
en: Cost: 3g
ar: التكلفة: 3 قطع ذهبية

note: [option]: description=<span size='small'>
en: Landfill
ar: مكب النفايات

note: [option]: description=<span size='small'>
en: Cost: 5g
ar: التكلفة: 5 قطع ذهبية

note: [option]: description=<span size='small'>
en: Destroy the Ford
ar: دمر المعبر المائي

note: [option]: description=<span size='small'>
en: Smash Cave Floor
ar: تدمير أرضية الكهف

note: [option]: description=<span size='small'>
en: Cost: 2g
ar: التكلفة: 2 قطع ذهبية

note: [option]: description=<span size='small'>
en: Harvest Mushrooms
ar: حصاد الفطر

note: [option]: description=<span size='small'>
en: Earns: 3g
ar: المكسب: 3 قطع ذهبية

note: [option]: description=<span size='small'>
en: Build a Keep
ar: بناء مركز قيادة

note: [option]: description=<span size='small'>
en: Establish University
ar: إنشاء جامعة

note: [option]: description=<span size='small'>
en: Cost: 7g
ar: التكلفة: 7 قطع ذهبية

note: [option]: description=<span size='small'>
en: Clear the Ground
ar: امسح الأرضية
