Battle for Wesnoth - en to nl translation catalogue (26 entries)

note: [campaign]: id=Descent_into_Darkness [achievement_group] [scenario]: id=09_Descent_into_Darkness
en: Descent into Darkness
nl: Afdaling naar de Duisternis

note: [campaign]: id=Descent_into_Darkness
en: DiD
nl: AND

note: [campaign]: id=Descent_into_Darkness
en: Easy
nl: Makkelijk

note: [campaign]: id=Descent_into_Darkness
en: Neophyte
nl: Nieuweling

note: [campaign]: id=Descent_into_Darkness
en: Evoker
nl: Opwekker

note: [campaign]: id=Descent_into_Darkness
en: Normal
nl: Normaal

note: [campaign]: id=Descent_into_Darkness
en: Challenging
nl: Uitdagend

note: [campaign]: id=Descent_into_Darkness
en: Summoner
nl: Oproeper

note: [campaign]: id=Descent_into_Darkness
en: The northern frontier town of Parthyn is annually raided by neighboring tribes of orcs. Malin Keshar, an outcast mage, seeks to defend his home and wreak vengeance on the orcs by any means necessary, even if it means sacrificing his own soul in the process.
nl: De noordelijke grensstad Parthyn wordt jaarlijks aangevallen door naburige stammen van orks. Malin Keshar, een verstoten magiër, probeert met alle mogelijke middelen zijn huis te verdedigen en wraak te nemen op de orks, zelfs als dat betekent dat hij daarbij zijn eigen ziel moet opofferen.

note: [campaign]: id=Descent_into_Darkness
en: (Intermediate level, 10 scenarios.)
nl: (Gemiddeld niveau, 10 scenario's.)
    - Nog niet vertaald in het Nederlands -

note: [achievement]: id=did_rat_eater
en: A Big Hunk of Flesh
nl: Een Groot Stuk Vlees

note: [achievement]: id=did_rat_eater the achievements are somewhat written as if from Malin's point of view which is why there's some weird and sometimes quirky flavor in them
en: Feed a Ghoul way too many rats.
nl: Voer een Lijkeneter veel te veel ratten.

note: [achievement]: id=did_drogan you can interpret this as a Harry Potter reference or you can think about it as Malin making fun of Drogan's country accent, or you can take artistic liberty with the translation
en: Yer a Ghoul, Drogan
nl: Jij een Lijkeneter, Drogan

note: [achievement]: id=did_drogan
en: Make that arrogant jerk Drogan into just another one of your minions.
nl: Maak van die arrogante eikel Drogan gewoon een van je handlangers.

note: [achievement]: id=did_sushi
en: High Grade Sushi
nl: Hoog Gewaardeerde Sushi

note: [achievement]: id=did_sushi
en: Upgrade a normal swimmer zombie into a super zombie.
nl: Upgrade een normale zwemmende zombie naar een super zombie.

note: [achievement]: id=did_drunk
en: Drunken Fist Style
nl: Dronken blote-vuist-gevecht

note: [achievement]: id=did_drunk
en: Make the drunken sailor zombie drink some poorly aged rum.
nl: Zorg ervoor dat de dronken zeemanszombie wat slecht gerijpte rum drinkt.

note: [achievement]: id=did_monolith
en: A Monolith of Stone
nl: Een Monoliet van Steen

note: [achievement]: id=did_monolith
en: Find and explore all eight unique monoliths in a single playthrough.
nl: Vind en onderzoek alle acht unieke monolieten in één enkele sessie.

note: [achievement]: id=did_reflection
en: Am I the Bad Guy?
nl: Ben Ik de Slechterik?

note: [achievement]: id=did_reflection
en: Reflect on all of your doings. Did you learn anything from them?
nl: Denk na over al je handelingen. Heb je er iets van geleerd?

note: [achievement]: id=did_tentacle
en: Fish are Friends not Food
nl: Vissen zijn Vrienden geen Eten

note: [achievement]: id=did_tentacle
en: Find and eat Inky in the secret underground squid village.
nl: Vind en eet Inky in het geheime ondergrondse inktvisdorp.

note: [attack]: type=blade
en: bite
nl: beet

note: [attack]: type=arcane
en: shadow wave
nl: schaduwgolf
