Wesnoth 1.18 - en to eo translation catalogue (60 entries)

note: [campaign]: id=Descent_into_Darkness [achievement_group] [scenario]: id=09_Descent_into_Darkness
en: Descent into Darkness
eo: Malsupreniro en malhelon

note: [campaign]: id=Descent_into_Darkness
en: DiD
eo: MeM

note: [campaign]: id=Descent_into_Darkness
en: Easy
eo: Facila

note: [campaign]: id=Descent_into_Darkness
en: Normal
eo: Normala

note: [campaign]: id=Descent_into_Darkness
en: Challenging
eo: Defia

note: [campaign]: id=Descent_into_Darkness
en: (Intermediate level, 10 scenarios.)
eo: (Meza nivelo, 10 scenaroj.)

note: [about]
en: Original Campaign Design
eo: Origina dezegno de kampanjo

note: [about]
en: Latest Campaign Revision
eo: Freŝdata revizio de kampanjo

note: [about]
en: Artwork and Graphics Design
eo: Arta kaj grafika dezegno

note: [about]
en: Miscellaneous
eo: Diversaĵoj

note: [side] [side]: type=Sergeant, id=Drogan [side]: type=General, id=Taylor
en: Defenders
eo: Defendantoj

note: [side]: type=Orcish Warrior, id=Kreg'a'shar Trr [side]: type=Orcish Warlord, type=Orcish Warrior, id=Gron'r Hronk [side]: type=Orcish Warlord, id=K'rrlar Oban [side]: type=Orcish Warlord, id=Borth [side]: type=Orcish Warlord, id=P'Gareth [side]: type=Orcish Warlord, id=K'Vark [modify_side]
en: Orcs
eo: Orkoj

note: [objective]: condition=lose
en: Death of Malin Keshar
eo: Morto de Malin Keŝar

note: [objective]: condition=lose
en: Death of Dela Keshar
eo: Morto de Dela Keŝar

note: [objective]: condition=lose
en: Death of Drogan
eo: Morto de Drogan

note: [unit]: type=Soulless
en: Sushi
eo: Suŝi

note: [message]: speaker=Malin Keshar
en: Someone left a dead fish here.
eo: Iu lasis mortintan fiŝon ĉi tie.

note: [message]: speaker=unit
en: Who will be left to defend Parthyn?
eo: Kiu restos por defendi Partjn?

note: [message]: speaker=unit
en: I’m... dying...
eo: Mi... mortas...

note: [message]: speaker=Malin Keshar
en: The orcs are dead!
eo: La orkoj mortis!

note: [message]: speaker=Malin Keshar
en: Dela? Sister?
eo: Dela? Fratino?

note: [message]: speaker=Dela Keshar
en: Well...
eo: Nu...

note: [scenario]: id=02_Peaceful_Valley
en: Peaceful Valley
eo: Paca valo

note: [side] [unit]: type=Apprentice Mage, id=Fake Malin [unit]: type=Apprentice Necromancer, id=Fake Malin [unit]: type=Dark Mage, id=Fake Malin [unit]: id=Malin Keshar, type=Dark Mage
en: Malin Keshar
eo: Malin Keŝar

note: [side]: type=Goblin Knight, id=T'shar Lggi
en: Goblins
eo: Goblinoj

note: [side]: type=Goblin Knight, id=T'shar Lggi
en: T’shar Lggi
eo: T'shar Lggi

note: [message]: speaker=Malin Keshar
en: Then what shall we do?
eo: Do kion ni faru?

note: [message]: speaker=Malin Keshar
en: Someone dropped a key here.
eo: Iu lasis fali ŝlosilon ĉi tie.

note: [message]: speaker=Darken Volk
en: Make use of them.
eo: Profitu el ili.

note: [message]: speaker=second_unit
en: Eeeek! Don’t kill me!
eo: Eeeek! Ne mortigu min!

note: [message]: speaker=Malin Keshar
en: ... No.
eo: ... Ne.

note: [unit]: id=guard_$x1|_$y1|_$guard_location.n, type=Goblin Spearman
en: Villager
eo: Vilaĝano

note: [modify_unit] Shaun and Ed are characters from the zombie film "Shaun of the Dead". If the names cannot be translated into your language so that the movie reference remains recognizable, then simply translate these the same as "Villager" above.
en: Shaun
eo: Ŝaŭn

note: [message]: speaker=Malin Keshar
en: What are these things?
eo: Kio estas ĉi tiuj aĵoj?

note: [message]: speaker=Malin Keshar
en: I suppose so...
eo: Mi tiel supozas...

note: [side]
en: teamname^Monsters
eo: Monstroj

note: [side] fake side for a single unit during a cutscene
en: teamname^Illusion
eo: Iluzio

note: [objective]: condition=win
en: Explore
eo: Esploru

note: [objective]: condition=win
en: Kill both young ogres
eo: Mortigu ambaŭ junajn ogrojn

note: [message]: speaker=Darken Volk
en: East.
eo: Oriento.

note: [message]: speaker=YOgre1
en: Me kill you!
eo: Mi mortigi vin!

note: [message]: speaker=YOgre2
en: No, me kill you!
eo: Ne, mi mortigi vin!

note: [message]: speaker=YOgre1
en: No, me kill— I see human!
eo: Ne, mi mortigi– Mi vidi homo!

note: [message]: speaker=YOgre1 this line is just a death scream
en: Arrghhaaugghhh...
eo: Arrghhaaŭgghhh...

note: [message]: speaker=YOgre2
en: Me... die...
eo: Mi... morti...

note: [message]: speaker=Malin Keshar
en: The ogres are dead.
eo: La ogroj mortis.

note: [message]: speaker=Malin Keshar In the sense of "Understood, I will do that", not "very good". That's the case for both usages of this string.
en: Very well.
eo: Tre bone.

note: [message]: speaker=Malin Keshar
en: And then?
eo: Kaj poste?

note: [message]: speaker=Darken Volk
en: Do it again.
eo: Faru denove.

note: [message]: speaker=Malin Keshar
en: ... I suppose you’re right.
eo: ... Mi supozas, ke vi pravas.

note: [message]: speaker=narrator
en: Nothing happens.
eo: Nenio okazas.

note: [option]
en: I’m not ready yet.
eo: Mi ne pretas ankoraŭ.

note: [message]: speaker=Darken Volk
en: Concentrate.
eo: Koncentriĝu.

note: [message]: speaker=Malin Keshar
en: Where is everything? Who are you?
eo: Kie estas ĉio? Kiu estas vi?

note: [message]: speaker=Fake Malin
en: I am Malin Keshar.
eo: Mi estas Malin Keŝar.

note: [objective]: condition=win
en: Defeat the rebel ghost
eo: Venku la ribelan fantomon

note: [side]: type=Orcish Warlord, type=Orcish Warrior, id=Gron'r Hronk
en: Gron’r Hronk
eo: Gron'r Hronk

note: [side]: type=Orcish Warlord, id=K'rrlar Oban
en: K’rrlar Oban
eo: K'rrlar Oban

note: [message]: speaker=Malin Keshar
en: Feel my wrath!
eo: Sentu mian koleron!

note: [message]: speaker=Malin Keshar
en: Your soul is mine!
eo: Via animo estas mia!
