wescamp-i 18n - en to nl translation catalogue (10 entries)

note: [campaign]: id=Delfadors_Memoirs
en: Delfador’s Memoirs
nl: Delfadors Herinneringen

note: [campaign]: id=Delfadors_Memoirs
en: DM
nl: DH

note: [campaign]: id=Delfadors_Memoirs
en: Apprentice
nl: Leerling

note: [campaign]: id=Delfadors_Memoirs
en: Normal
nl: Normaal

note: [campaign]: id=Delfadors_Memoirs
en: Challenging
nl: Uitdagend

note: [campaign]: id=Delfadors_Memoirs
en: Mage
nl: Magiër

note: [campaign]: id=Delfadors_Memoirs
en: Difficult
nl: Moeilijk

note: [campaign]: id=Delfadors_Memoirs
en: Great Mage
nl: Meester Magiër

note: [campaign]: id=Delfadors_Memoirs
en: Wesnoth seems to be slipping inexorably into chaos, as marauding orcs pour south across the Great River, and mysterious and deadly creatures roam the night. Who is the shadowy Iliah-Malal? Can you defeat him before he destroys all life in Wesnoth?
nl: Wesnoth lijkt onverbiddelijk af te stormen op chaos. Terwijl plunderende orks over de Grote Rivier naar het zuiden stromen, zwerven er 's nachts mysterieuze en dodelijke wezens rond. Wie is die schimmige Iliah-Malal? Kun jij hem verslaan voordat hij al het leven in Wesnoth vernietigd?

note: [campaign]: id=Delfadors_Memoirs
en: (Intermediate level, 19 scenarios.)
nl: (Gemiddeld niveau, 19 scenario's.)
    - Nog niet vertaald in het Nederlands -
