Battle for Wesnoth 1.4.2+dev - en to ar translation catalogue (115 entries)

note: [brush]: id=brush-1
en: Single Hex
ar: سداسي واحد

note: [brush]: id=brush-2
en: Radius 1 Hex
ar: محيط 1 سداسي

note: [brush]: id=brush-3
en: Radius 2 Hex
ar: محيط 2 سداسي

note: [brush]: id=brush-nw-se
en: Hex Line NW-SE
ar: خط سداسي شمال غربي - جنوب شرقي

note: [brush]: id=brush-sw-ne
en: Hex Line SW-NE
ar: خط سداسي جنوب غربي - شمال شرقي

note: [editor_group]: id=all
en: all
ar: الكل

note: [editor_group]: id=water
en: water
ar: مياه

note: [editor_group]: id=flat
en: flat
ar: مستوي

note: [editor_group]: id=desert
en: desert
ar: صحراء

note: [editor_group]: id=embellishments
en: embellishments
ar: زخرفة

note: [editor_group]: id=forest
en: forest
ar: غابة

note: [editor_group]: id=fall
en: fall
ar: سقط

note: [editor_group]: id=frozen
en: frozen
ar: متجمد

note: [editor_group]: id=rough
en: rough
ar: خشن

note: [editor_group]: id=cave
en: cave
ar: كهف

note: [editor_group]: id=obstacle
en: obstacle
ar: عائق

note: [editor_group]: id=village
en: village
ar: قرية

note: [editor_group]: id=castle
en: castle
ar: قصر

note: [editor_group]: id=bridge
en: bridge
ar: جسر مائي

note: [editor_group]: id=special
en: special
ar: خاص

note: [editor_group]: id=elevation
en: elevation
ar: ارتفاع

note: [editor_times]: id=empty Describes a scenario in the editor that has not set a time of day schedule
en: time of day^None
ar: الفترة الزمنية من اليوم ^ لا شيء

note: [editor_times]: id=test
en: Test
ar: اختبار

note: [editor_times]: id=default
en: Default
ar: التكبير المعتمد

note: [editor_times]: id=summer
en: Summer
ar: صيف

note: [editor_times]: id=winter
en: Winter
ar: شتاء

note: [editor_times]: id=24
en: 24 Hour Schedule
ar: تنظيم عرض 24 ساعة

note: [editor_times]: id=after_the_fall
en: After the Fall
ar: بعد السقوط

note: [theme]: id=editor
en: theme^Editor
ar: السمة العامة ^ محرر

note: [menu]: id=menu-editor-file, type=turbo
en: File
ar: ملف

note: [menu]: id=menu-editor-recent
en: Load Recent
ar: تحميل آخر اللملفات

note: [menu]: id=menu-editor-map
en: Map
ar: خريطة

note: [menu]: id=menu-unit-facing
en: Unit Facing
ar: اتجاه-صور-الوحدات

note: [menu]: id=menu-editor-transitions
en: Transition Update
ar: تحديث الانتقال بين الخانات

note: [menu]: id=menu-editor-window
en: Window
ar: النافذة

note: [menu]: id=menu-editor-addon
en: Add-on
ar: إضافة

note: [menu]: id=menu-editor-areas
en: Areas
ar: مناطق

note: [menu]: id=menu-editor-local-time
en: Assign Local Time
ar: تحديد التوقيت المحلي

note: [menu]: id=menu-editor-local-schedule
en: Assign Local Time Schedule
ar: تعيين جدول التوقيت المحلي

note: [menu]: id=menu-editor-side
en: Side
ar: الطرف

note: [label]: id=villages-icon
en: villages
ar: القرى

note: [label]: id=units-icon
en: units
ar: الوحدات

note: [menu]: id=switch_time
en: Time Schedule Menu
ar: قائمة جدول الوقت

note: [menu]: id=menu-playlist
en: Playlist
ar: قائمة التشغيل

note: [menu]: id=menu-editor-schedule
en: Assign Time Schedule
ar: تعيين الجدول الزمني

en: Identifier:
ar: المعرف

en: Name:
ar: اسم:

en: Type:
ar: النوع:

en: Level:
ar: المستوى:

en: Cost:
ar: التكلفة:

en: Fatal error
ar: خطأ فادح

en: Do you really want to quit?
ar: أتريد فعلاً المغادرة؟

en: Do you really want to quit? Changes to this map since the last save will be lost.
ar: حقيقة تريد المغادرة؟ ستفقد التغييرات التي تم إجراؤها على هذه الخريطة منذ آخر عملية حفظ.

en: Do you really want to quit? The following maps were modified and all changes since the last save will be lost:
ar: حقيقة تريد المغادرة؟ ستفقد التغييرات التي تم إجراؤها على هذه الخرائط منذ آخر عملية حفظ:

en: No editor time-of-day found.
ar: لم يتم العثور على محرر فترة-اليوم.

en: Change Unit ID
ar: تغيير معرف الوحدة

en: ID:
ar: المعرف:

en: Rename Unit
ar: إعادة تسمية الوحدة

en: Name:
ar: اسم:

en: Load Map
ar: تحميل خريطة

en: New Map
ar: خريطة جديدة

en: New Scenario
ar: إنشاء سيناريو  جديد

en: No Recent Files
ar: لا يوجد ملف مرجعي

en: Unnamed Area
ar: منطقة بدون إسم

en: New Side
ar: إنشاء طرف جديد

en: Apply Mask
ar: تطبيق قناع الخريطة

en: Error loading mask
ar: خطأ في تحميل قناع الخريطة

en: Identifier:
ar: تعريف:

en: Rename Area
ar: إعادة تسمية المنطقة

en: Choose Target Map
ar: اختيار الخريطة-الهدف

en: Error loading map
ar: خطأ في تحميل الخريطة

en: Save Map As
ar: حفظ الخريطة ك

en: This map is already open.
ar: هذه الخريطة مفتوحة بطبعها.

en: Save Scenario As
ar: حفظ السيناريو ك

en: This scenario is already open.
ar: هذا السيناريو مفتوح بطبعه.

en: No random map generators found.
ar: لا يوجد مولد خرائط عشوائية.

en: Map creation failed.
ar: فشل إعداد الخريطة.

en: Unsaved Changes
ar: التغييرات غير محفوظة

en: Do you want to discard all changes made to the map since the last save?
ar: هل ترغب بحذف كل التغييرات المحدثة على الخريطة منذ آخر دخول؟

en: Scenario saved.
ar: سيناريو تم تسجيله.

en: Map saved.
ar: خريطة تم تسجيلها.

en: Loaded embedded map data
ar: تحميل بيانات الخريطة المضمنة

en: Map loaded from scenario
ar: تم تحميل الخريطة من السيناريو

en: Loaded referenced map file:
ar: تحميل الخريطة المؤشرة:

en: Player $side_num
ar: اللاعب رقم $side_num

en: The size of the target map is different from the current map
ar: حجم الخريطة الهدف يختلف عن الخريطة الحالية

en: File not found
ar: لم يتم العثور على الملف

en: Empty file
ar: ملف فارغ

en: File does not have .map or .cfg extension
ar: ملف لا يحمل نسق .cfg او .map

en: The map file looks like a scenario, but the map_data value does not point to an existing file
ar: يبدو ملف الخريطة كسيناريو ، لكن قيمة بيانات الخريطة لا تشير إلى ملف موجود

en: Found the characters '<<' indicating inline lua is present - aborting
ar: وجود علامة '<<' يعني ان الخريطة تحمل كودا بلغة lua . إيقاف  التحميل

en: Error
ar: خطأ

en: Failed to load the scenario, attempting to load only the map.
ar: فشل تحميل السيناريو. محاولة تحميل الخريطة فقط.

en: The map file looks like a scenario, but the map_file value does not point to an existing file
ar: يبدو ملف الخريطة كسيناريو ، لكن قيمة بيانات الخريطة لا تشير إلى ملف موجود

en: Unable to parse file to find map data
ar: عدم قدرة على إيجاد معلومات الخريطة

en: Could not save the scenario: $msg
ar: تعذر حفظ السيناريو: $msg

en: Could not save into scenario
ar: لا يمكن الحفظ في السيناريو

en: Could not save the map: $msg
ar: تعذر حفظ الخريطة: $msg

en: (Unknown Group)
ar: (مجموعة غير معروفة)

en: (non-core)
ar: (غير مضمن في الملفات الأساسية)

en: Will not work in game without extra care.
ar: لن تعمل في اللعبة بدون رعاية إضافية.

en: Go To
ar: اذهب إلى

en: Add
ar: إضافة

en: New Location Identifier
ar: معرّف موقع جديد

en: Invalid location id
ar: معرف الموقع غير صالح

en: Delete
ar: حذف

en: Left-click:
ar: الزر الأيسر:

en: Right-click:
ar: الزر الأيمن:

note: TRANSLATORS: Similar behavior applies to shift + right-click. This message specifies left-click because the logic of whether to show the "overlay only" or "base only" version depends on the terrain currently selected for the left button.
en: Shift + left-click: paint overlay layer only
ar: Shift + النقر بزر الماوس الأيسر: طلاء طبقة التراكب فقط

en: Shift + left-click: paint base layer only
ar: Shift + النقر بزر الماوس الأيسر: طلاء الطبقة الأساسية فقط

en: Cmd + click: copy terrain
ar: Cmd + النقر: نسخ التضاريس

en: Ctrl + click: copy terrain
ar: Ctrl + النقر: نسخ التضاريس

en: Clipboard support not found, contact your packager
ar: لم يتم العثور على دعم الحافظة، اتصل بالمسئول عن الرزم

en: Choose File
ar: اختر ملف

en: Select
ar: اختار
