Battle for Wesnoth - en to sv translation catalogue (105 entries)

note: [brush]: id=brush-1
en: Single Hex
sv: Enkel ruta

note: [brush]: id=brush-2
en: Radius 1 Hex
sv: Radie 1-ruta

note: [brush]: id=brush-3
en: Radius 2 Hex
sv: Radie 2-ruta

note: [brush]: id=brush-nw-se
en: Hex Line NW-SE
sv: Rad av rutor NV-SÖ

note: [brush]: id=brush-sw-ne
en: Hex Line SW-NE
sv: Rad av rutor NV-SÖ

note: [editor_group]: id=all
en: all
sv: alla

note: [editor_group]: id=water
en: water
sv: vatten

note: [editor_group]: id=flat
en: flat
sv: slätt

note: [editor_group]: id=desert
en: desert
sv: öken

note: [editor_group]: id=embellishments
en: embellishments
sv: utsmyckning

note: [editor_group]: id=forest
en: forest
sv: skog

note: [editor_group]: id=fall
en: fall
sv: höst

note: [editor_group]: id=frozen
en: frozen
sv: frusen

note: [editor_group]: id=rough
en: rough
sv: oländig

note: [editor_group]: id=cave
en: cave
sv: grotta

note: [editor_group]: id=obstacle
en: obstacle
sv: hinder

note: [editor_group]: id=village
en: village
sv: by

note: [editor_group]: id=castle
en: castle
sv: slott

note: [editor_group]: id=bridge
en: bridge
sv: bro

note: [editor_group]: id=special
en: special
sv: speciell

note: [editor_times]: id=empty Describes a scenario in the editor that has not set a time of day schedule
en: time of day^None
sv: tid på dygnet

note: [editor_times]: id=default
en: Default
sv: Förval

note: [editor_times]: id=summer
en: Summer
sv: Sommar

note: [editor_times]: id=winter
en: Winter
sv: Vinter

note: [editor_times]: id=24
en: 24 Hour Schedule
sv: 24-timmarsschema

note: [editor_times]: id=after_the_fall
en: After the Fall
sv: Efter fallet

note: [theme]: id=editor
en: theme^Editor
sv: Redigerare

note: [menu]: id=menu-editor-file, type=turbo
en: File
sv: Arkiv

note: [menu]: id=menu-editor-recent
en: Load Recent
sv: Läs in senaste

note: [menu]: id=menu-editor-map
en: Map
sv: Karta

note: [menu]: id=menu-unit-facing
en: Unit Facing
sv: Trupp vänd mot

note: [menu]: id=menu-editor-transitions
en: Transition Update
sv: Övergångsuppdateringar

note: [menu]: id=menu-editor-window
en: Window
sv: Fönster

note: [menu]: id=menu-editor-areas
en: Areas
sv: Områden

note: [menu]: id=menu-editor-local-time
en: Assign Local Time
sv: Ange lokal tid

note: [menu]: id=menu-editor-local-schedule
en: Assign Local Time Schedule
sv: Ange schema för lokal tild

note: [menu]: id=menu-editor-side
en: Side
sv: Sida

note: [label]: id=villages-icon
en: villages
sv: byar

note: [label]: id=units-icon
en: units
sv: trupper

note: [menu]: id=switch_time
en: Time Schedule Menu
sv: Meny för tidsschema

note: [menu]: id=menu-playlist
en: Playlist
sv: Spellista

note: [menu]: id=menu-editor-schedule
en: Assign Time Schedule
sv: Ange tidsschema

en: Identifier:
sv: Identifierare:

en: Name:
sv: Namn:

en: Type:
sv: Typ:

en: Level:
sv: Nivå:

en: Cost:
sv: Kostnad:

en: Fatal error
sv: Allvarligt fel

en: Do you really want to quit?
sv: Vill du verkligen avsluta?

en: Do you really want to quit? Changes to this map since the last save will be lost.
sv: Vill du verkligen avsluta? Ändringar i kartan sedan den senast sparats kommer att förloras.

en: Do you really want to quit? The following maps were modified and all changes since the last save will be lost:
sv: Vill du verkligen avsluta? Följande kartor har modifierats och alla ändringar sedan de senast sparats kommer att förloras:

en: No editor time-of-day found.
sv: Ingen redigerare för tid-på-dagen hittades.

en: Change Unit ID
sv: Byt trupp-ID

en: Rename Unit
sv: Döp om trupp

en: Name:
sv: Namn:

en: Load Map
sv: Läs in karta

en: New Map
sv: Ny karta

en: New Scenario
sv: Nytt scenario

en: No Recent Files
sv: Inga nyligen använda filer

en: Unnamed Area
sv: Område utan namn

en: New Side
sv: Ny sida

en: Apply Mask
sv: Tillämpa mask

en: Error loading mask
sv: Fel vid öppning av markering

en: Identifier:
sv: Identifierare:

en: Rename Area
sv: Döp om område

en: Choose Target Map
sv: Välj målkarta

en: Error loading map
sv: Fel vid öppning av karta

en: Save Map As
sv: Spara kartan som

en: This map is already open.
sv: Den här kartan är redan öppen.

en: Save Scenario As
sv: Spara scenariot som

en: This scenario is already open.
sv: Det här scenariot är redan öppet.

en: No random map generators found.
sv: Ingen slumpgeneratorer för kartor hittades.

en: Map creation failed.
sv: Misslyckades med att skapa karta.

en: Unsaved Changes
sv: Osparade ändringar

en: Do you want to discard all changes made to the map since the last save?
sv: Vill du överge alla ändringar du har gjort i kartan sedan den senast sparades?

en: Scenario saved.
sv: Scenariot har sparats.

en: Map saved.
sv: Kartan har sparats.

en: Loaded embedded map data
sv: Laddade inbyggd kart-data

en: Map loaded from scenario
sv: Karta från scenario laddad

en: Player $side_num
sv: Spelare $side_num

en: The size of the target map is different from the current map
sv: Storleken på målkartan är skiljer sig från den aktuella kartan

en: File not found
sv: Filen kunde inte hittas

en: Empty file
sv: Tom fil

en: The map file looks like a scenario, but the map_data value does not point to an existing file
sv: Kartfilen ser ut som ett scenario, men värdet i map_data pekar inte på en existerande fil

en: Error
sv: Fel

en: Could not save the scenario: $msg
sv: Kunde inte spara scenariot: $msg

en: Could not save into scenario
sv: Kunde inte spara till ett scenario

en: Could not save the map: $msg
sv: Kunde inte spara kartan: $msg

en: (Unknown Group)
sv: (Okänd grupp)

en: (non-core)
sv: (ej standard)

en: Will not work in game without extra care.
sv: Kommer inte fungera i spelet utan speciell hänsyn.

en: Go To
sv: Gå till

en: Add
sv: Lägg till

en: New Location Identifier
sv: Ny platsmarkör

en: Invalid location id
sv: Ogiltig platsmarkör

en: Delete
sv: Ta bort

en: Left-click:
sv: Vänsterklick:

en: Right-click:
sv: Högerklick:

note: TRANSLATORS: Similar behavior applies to shift + right-click. This message specifies left-click because the logic of whether to show the "overlay only" or "base only" version depends on the terrain currently selected for the left button.
en: Shift + left-click: paint overlay layer only
sv: Shift + vänsterklick: måla endast övre lagret

en: Shift + left-click: paint base layer only
sv: Shift + vänsterklick: måla endast grundlagret

en: Cmd + click: copy terrain
sv: Cmd + klick: kopiera terräng

en: Ctrl + click: copy terrain
sv: Ctrl + click: kopiera terräng

en: Clipboard support not found, contact your packager
sv: Stöd för urklipp kunde ej hittas, kontakta din paketerare

en: Choose File
sv: Välj fil

en: Select
sv: Välj
