Battle for Wesnoth 1.18 - wesnoth-editor - en to de_DE translation catalogue (111 entries)

note: [brush]: id=brush-1
en: Single Hex
de_DE: Einzelnes Hexfeld

note: [brush]: id=brush-2
en: Radius 1 Hex
de_DE: Radius von 1 Hexfeld

note: [brush]: id=brush-3
en: Radius 2 Hex
de_DE: Radius von 2 Hexfeldern

note: [brush]: id=brush-nw-se
en: Hex Line NW-SE
de_DE: Hexfeldlinie NW-SO

note: [brush]: id=brush-sw-ne
en: Hex Line SW-NE
de_DE: Hexfeldlinie SW-NO

note: [editor_group]: id=all
en: all
de_DE: Alles

note: [editor_group]: id=water
en: water
de_DE: Wasser

note: [editor_group]: id=flat
en: flat
de_DE: Flachland

note: [editor_group]: id=desert
en: desert
de_DE: Wüste

note: [editor_group]: id=embellishments
en: embellishments
de_DE: Verzierungen

note: [editor_group]: id=forest
en: forest
de_DE: Wald

note: [editor_group]: id=fall
en: fall
de_DE: Herbst

note: [editor_group]: id=frozen
en: frozen
de_DE: Winter

note: [editor_group]: id=rough
en: rough
de_DE: Gebirge

note: [editor_group]: id=cave
en: cave
de_DE: Höhle

note: [editor_group]: id=obstacle
en: obstacle
de_DE: Hindernis

note: [editor_group]: id=village
en: village
de_DE: Dörfer

note: [editor_group]: id=castle
en: castle
de_DE: Befestigungen

note: [editor_group]: id=bridge
en: bridge
de_DE: Brücken

note: [editor_group]: id=special
en: special
de_DE: Spezielles

note: [editor_group]: id=elevation
en: elevation
de_DE: Höhenunterschied

note: [editor_times]: id=empty Describes a scenario in the editor that has not set a time of day schedule
en: time of day^None
de_DE: Keiner

note: [editor_times]: id=default
en: Default
de_DE: Standard

note: [editor_times]: id=summer
en: Summer
de_DE: Sommer

note: [editor_times]: id=24
en: 24 Hour Schedule
de_DE: 24-Stunden-Zeitplan

note: [editor_times]: id=after_the_fall
en: After the Fall
de_DE: Nach dem Fall

note: [theme]: id=editor
en: theme^Editor
de_DE: Editor

note: [menu]: id=menu-editor-file, type=turbo
en: File
de_DE: Datei

note: [menu]: id=menu-editor-recent
en: Load Recent
de_DE: Zuletzt verwendet

note: [menu]: id=menu-editor-map
en: Map
de_DE: Karte

note: [menu]: id=menu-unit-facing
en: Unit Facing
de_DE: Einheitenblickrichtung

note: [menu]: id=menu-editor-transitions
en: Transition Update
de_DE: Übergang aktualisieren

note: [menu]: id=menu-editor-window
en: Window
de_DE: Fenster

note: [menu]: id=menu-editor-addon
en: Add-on
de_DE: Erweiterung

note: [menu]: id=menu-editor-areas
en: Areas
de_DE: Zonen

note: [menu]: id=menu-editor-local-time
en: Assign Local Time
de_DE: Lokale Zeit zuweisen

note: [menu]: id=menu-editor-local-schedule
en: Assign Local Time Schedule
de_DE: Lokalen Zeitplan zuweisen

note: [menu]: id=menu-editor-side
en: Side
de_DE: Parteien

note: [label]: id=villages-icon
en: villages
de_DE: Dörfer

note: [label]: id=units-icon
en: units
de_DE: Einheiten

note: [menu]: id=switch_time
en: Time Schedule Menu
de_DE: Zeitplaneditor

note: [menu]: id=menu-playlist
en: Playlist
de_DE: Wiedergabeliste

note: [menu]: id=menu-editor-schedule
en: Assign Time Schedule
de_DE: Zeitplan zuweisen

en: Identifier:
de_DE: Kennung:

en: Type:
de_DE: Typ:

en: Level:
de_DE: Stufe:

en: Cost:
de_DE: Kosten:

en: Fatal error
de_DE: Kritischer Fehler

en: Do you really want to quit?
de_DE: Wollt Ihr wirklich beenden?

en: Do you really want to quit? Changes to this map since the last save will be lost.
de_DE: Wollt Ihr wirklich beenden? Sämtliche Änderungen an der Karte seit dem letzten Speichern werden verloren gehen.

en: Do you really want to quit? The following maps were modified and all changes since the last save will be lost:
de_DE: Wollt Ihr wirklich beenden? Die folgenden Karten wurden seit dem letzten Speichern verändert und sämtliche Änderungen werden verloren gehen:

en: No editor time-of-day found.
de_DE: Keine Tageszeiten-Definitionen für den Editor gefunden.

en: Change Unit ID
de_DE: Einheitenkennung ändern

en: ID:
de_DE: Kennung:

en: Rename Unit
de_DE: Einheit umbenennen

en: Load Map
de_DE: Lade Karte

en: New Map
de_DE: Neue Karte

en: New Scenario
de_DE: Neues Szenario

en: No Recent Files
de_DE: Keine vorherigen Dateien

en: Unnamed Area
de_DE: Unbenannte Zone

en: New Side
de_DE: Neue Partei

en: Apply Mask
de_DE: Maske anwenden

en: Error loading mask
de_DE: Fehler beim Laden der Maske

en: Identifier:
de_DE: Kennung:

en: Rename Area
de_DE: Die Zone umbenennen

en: Choose Target Map
de_DE: Wählt die zu speichernde Karte

en: Error loading map
de_DE: Fehler beim Laden der Karte

en: Save Map As
de_DE: Karte speichern unter

en: Error
de_DE: Fehler

en: This map is already open.
de_DE: Diese Karte ist bereits geöffnet.

en: Save Scenario As
de_DE: Szenario speichern unter

en: This scenario is already open.
de_DE: Dieses Szenario ist bereits geöffnet.

en: No random map generators found.
de_DE: Keine Generatoren für Zufallskarten gefunden.

en: Map creation failed.
de_DE: Erstellen der Karte fehlgeschlagen.

en: Unsaved Changes
de_DE: Nicht gespeicherte Änderungen

en: Do you want to discard all changes made to the map since the last save?
de_DE: Wollt Ihr alle Änderungen an der Karte, die seit dem letzten Speichern gemacht wurden, verwerfen?

en: Scenario saved.
de_DE: Szenario gespeichert.

en: Map saved.
de_DE: Karte gespeichert.

en: Loaded embedded map data
de_DE: Eingebettete Karte geladen

en: Map loaded from scenario
de_DE: Karte aus Szenario geladen

en: Loaded referenced map file:
de_DE: Referenzierte Karte aus Datei geladen:

en: Player $side_num
de_DE: Spieler $side_num

en: The size of the target map is different from the current map
de_DE: Die Größe der Ziel-Karte weicht von der aktuellen Karte ab

en: File not found
de_DE: Datei nicht gefunden

en: Empty file
de_DE: Leere Datei

en: File does not have .map or .cfg extension
de_DE: Datei hat keine .map- oder .cfg-Dateiendung

en: The map file looks like a scenario, but the map_data value does not point to an existing file
de_DE: Diese Karte scheint eine Szenario Datei zu sein, doch der Wert für »map_data« verweist nicht auf eine existierende Datei

en: Found the characters '<<' indicating inline lua is present - aborting
de_DE: Fand die Zeichen '<<' als Hinweis auf eingebettetes Lua - breche ab

en: Failed to load the scenario, attempting to load only the map.
de_DE: Szenario-Laden schlug fehl. Versuche nur die Karte zu laden.

en: The map file looks like a scenario, but the map_file value does not point to an existing file
de_DE: Die Kartendatei scheint eine Szenario zu sein, doch der »map_file«-Wert verweist nicht auf eine existierende Datei

en: Unable to parse file to find map data
de_DE: Konnte Datei nicht parsen, um Karten-Daten zu finden

en: Could not save the scenario: $msg
de_DE: Das Szenario konnte nicht gespeichert werden: $msg

en: Could not save into scenario
de_DE: Konnte nicht in das Szenario gespeichert werden

en: Could not save the map: $msg
de_DE: Die Karte konnte nicht gespeichert werden: $msg

en: (Unknown Group)
de_DE: (Unbekannte Fraktion)

en: (non-core)
de_DE: (kein Kernbestandteil)

en: Will not work in game without extra care.
de_DE: Funktioniert nicht ohne weitere Anpassungen im WML.

en: Go To
de_DE: Gehe zu

en: Add
de_DE: Hinzufügen

en: New Location Identifier
de_DE: Neue Ortbezeichnung

en: Invalid location id
de_DE: Ungültige Gelände-ID

en: Delete
de_DE: Löschen

en: Left-click:
de_DE: Linksklick:

en: Right-click:
de_DE: Rechtsklick:

note: TRANSLATORS: Similar behavior applies to shift + right-click. This message specifies left-click because the logic of whether to show the "overlay only" or "base only" version depends on the terrain currently selected for the left button.
en: Shift + left-click: paint overlay layer only
de_DE: Umschalt + Linksklick: Zeichnet nur das Overlay

en: Shift + left-click: paint base layer only
de_DE: Umschalt + Linksklick: Zeichnet nur das Basisgelände

en: Cmd + click: copy terrain
de_DE: Cmd + Mausklick: Gelände kopieren

en: Ctrl + click: copy terrain
de_DE: Strg + Mausklick: Gelände kopieren

en: Clipboard support not found, contact your packager
de_DE: Zwischenablage-Unterstützung nicht gefunden, wenden Sie sich an Ihren Paketbetreuer

en: Choose File
de_DE: Datei auswählen

en: Select
de_DE: Auswählen
