Battle for Wesnoth 0.8.11+CVS - en to nl translation catalogue (70 entries)

note: [editor_group]: id=eastern_invasion [campaign]: id=Eastern_Invasion [achievement_group] [scenario]: id=01_Eastern_Invasion
en: Eastern Invasion
nl: Oostelijke Invasie

note: [campaign]: id=Eastern_Invasion
en: EI
nl: OI

note: [campaign]: id=Eastern_Invasion
en: 1x enemies
nl: 1x vijanden

note: [campaign]: id=Eastern_Invasion
en: Skirmish
nl: Gevecht

note: [campaign]: id=Eastern_Invasion
en: 3x enemies
nl: 3x vijanden

note: [campaign]: id=Eastern_Invasion
en: Incursion
nl: Inval

note: [campaign]: id=Eastern_Invasion
en: 5x enemies
nl: 5x vijanden

note: [campaign]: id=Eastern_Invasion
en: Invasion
nl: Invasie

note: [campaign]: id=Eastern_Invasion
en: There are rumors of undead attacks on the eastern border of Wesnoth. You, an officer in the Royal Army, have been sent to the eastern front to protect the villagers and find out what is happening.
nl: Er zijn geruchten over aanvallen van levende doden langs de oostelijke grens van Wesnoth. Jij, een officier in het Koninklijke Leger, bent erop uitgestuurd de dorpen langs de oostelijke grens te bewaken en om uit te zoeken wat er aan de hand is.

note: [campaign]: id=Eastern_Invasion
en: (Intermediate level, 16 scenarios.)
nl: (Gemiddeld niveau, 16 scenario's.)
    - Nog niet vertaald in het Nederlands -

note: [achievement_group]
en: Complete the ‘<i>Eastern Invasion</i>’ scenario with at least 10 surviving units.
nl: Voltooi het '<i>Oostelijke Invasie</i>' scenario met minstens 10 overlevende eenheden.

note: [achievement_group]
en: Scenario 1: Tactical Withdrawal
nl: Scenario 1: Tactische Terugtrekking

note: [achievement_group]
en: Complete ‘<i>The Escape Tunnel</i>’ before the undead arrive.
nl: Voltooi '<i>De Ontsnappingstunnel</i>' vóór de ondoden arriveren.

note: [achievement_group]
en: Complete ‘<i>An Unexpected Appearance</i>’ without killing Mal-Tar, the dark adept.
nl: Voltooi '<i>Een Onverwachte Ontmoeting</i>' zonder Mal-Tar, de Duistere Magiër, te doden.

note: [achievement_group]
en: Scenario 3: Merciful
nl: Scenario 3: Barmhartig

note: [achievement_group]
en: Defeat both the bandit and elven leaders in ‘<i>Elven Interlude</i>’.
nl: Versla de leiders van zowel de bandieten als van de elven in '<i>Onderbreking Door Elven</i>'.

note: [achievement_group]
en: Scenario 4a: Scorched Earth
nl: Scenario 4a: Verschroeide Aarde

note: [achievement_group]
en: Recruit the dunefolk in ‘<i>Ill Humours</i>’.
nl: Rekruteer het duinvolk in '<i>Slechte Stemming</i>'.

note: [achievement_group]
en: Scenario 4b: Mercenary
nl: Scenario 4b: Huurlingen

note: [achievement_group]
en: Rescue all 6 prisoners from ‘<i>Mal Ravanal’s Capital</i>’.
nl: Red alle 6 gevangenen van '<i>Mal-Ravanals Hoofdstad</i>'.

note: [achievement_group]
en: Scenario 4c: No (Horse)Man Left Behind
nl: Scenario 4c: Er Blijft Geen (Paard)Mens achter

note: [achievement_group]
en: Complete ‘<i>Northern Outpost</i>’ without any peasants dying.
nl: Voltooi '<i>Noordelijke Uitkijktoren</i>' zonder dat er boeren sterven.

note: [achievement_group]
en: Scenario 5: Folk Hero
nl: Scenario 5: Volksheld

note: [achievement_group]
en: Defeat the necromancer in ‘<i>Undead Crossing</i>’ before rescuing Dolburras.
nl: Versla de dodenbezweerder in '<i>Oversteek der Ondoden</i>' voordat je Dolburras redt.

note: [achievement_group]
en: Scenario 6a: A Little Help Here?
nl: Scenario 6a: Een Beetje Help Hier?

note: [achievement_group]
en: Complete ‘<i>Soradoc</i>’ without killing any enemy leaders.
nl: Voltooi '<i>Soradoc</i>' zonder een vijandelijke leider te doden.

note: [achievement_group]
en: Refuse to enslave any ogres in ‘<i>Capturing the Ogres</i>’.
nl: Weiger om reuzen tot slaaf te maken in '<i>Het Vangen van de Reuzen</i>'.

note: [achievement_group]
en: Scenario 7a: Ogre Rights Advocate
nl: Scenario 7a: Reuzenrechtactivist

note: [achievement_group]
en: Kill 5 enemy leaders in ‘<i>Ogre Crossing</i>’.
nl: Dood 5 vijandelijke leiders in '<i>Overstekende Reuzen</i>'.

note: [achievement_group]
en: Scenario 7b: Frenzied
nl: Scenario 7b: Waanzinnig

note: [achievement_group]
en: Ally with the dwarves in ‘<i>Xenophobia</i>’.
nl: Word bondgenoten met de dwergen in '<i>Vreemdelingenhaat</i>'.

note: [achievement_group]
en: Scenario 8: And My Axe
nl: Scenario 8: En Mijn Bijl

note: [achievement_group]
en: Recruit the wild ogres in ‘<i>Castle in the Ice</i>’.
nl: Rekruteer de wilde reuzen in '<i>Kasteel in het IJs</i>.

note: [achievement_group]
en: Find the legendary Staff of Power in ‘<i>Dark Sanctuary</i>’.
nl: Vind de legendarische Staf der Kracht in '<i>Duistere Tempel</i>'.

note: [achievement_group]
en: Scenario 10: Brains
nl: Scenario 10: Hersenen

note: [achievement_group]
en: Find the Ring of Invisibility in ‘<i>Captured</i>’.
nl: Vind de Ring van Onzichtbaarheid in '<i>Gevangen</i>'.

note: [achievement_group]
en: Scenario 11: And In The Darkness Bind Them
nl: Scenario 11: En Verbind ze in de Duisternis

note: [achievement_group]
en: Complete ‘<i>Evacuation</i>’ by defeating all enemy leaders.
nl: Voltooi <i>Evacuatie</i>' door alle vijandelijke leiders te verslaan.

note: [achievement_group]
en: Recruit Gaennell, the dark adept, in ‘<i>Spoils of War</i>’.
nl: Rekruteer Gaennell, de duistere magiër, in '<i>Oorlogsbuit</i>'.

note: [achievement_group]
en: Scenario 13: Oath of Redemption
nl: Scenario 13: Eed van Verlossing

note: [achievement_group]
en: Read the story of the Clans’ defeat in ‘<i>The Drowned Plains</i>’.
nl: Lees het verhaal over de nederlaag van de Clans in '<i>Het Verdronken Land</i>'.

note: [achievement_group]
en: Scenario 14: Historian
nl: Scenario 14: Historicus

note: [achievement_group]
en: Complete ‘<i>Eleventh Hour</i>’ with no recalling and no items.
nl: Voltooi '<i>Elfde Uur</i>' zonder voorwerpen en zonder eenheden op te roepen.

note: [achievement_group]
en: Scenario 16: Alternate History
nl: Scenario 16: Alternatieve Geschiedenis

note: [achievement_group]
en: Kill no enemies before defeating Mal-Ravanal in ‘<i>The Duel</i>’.
nl: Dood geen vijanden voordat je Mal-Ravanal verslagen hebt in '<i>Het Duel</i>'.

note: [achievement_group]
en: Kill all enemies before defeating Mal-Ravanal in ‘<i>All-In</i>’.
nl: Dood alle vijanden voordat je Mal-Ravanal verslaat in '<i>All-In</i>'.

note: [achievement_group]
en: Scenario 17b: Warmonger
nl: Scenario 17b: Onruststoker

note: [achievement_group]
en: Complete the secret bonus scenario.
nl: Voltooi het geheime bonus scenario.

note: [scenario]: id=02_The_Escape_Tunnel
en: The Escape Tunnel
nl: De Ontsnappingstunnel

note: [scenario]: id=03_An_Unexpected_Appearance
en: An Unexpected Appearance
nl: Een Onverwachte Ontmoeting

note: [scenario]: id=04a_An_Elven_Interlude
en: An Elven Interlude
nl: Onderbreking Door Elven

note: [scenario]: id=04b_Ill_Humors
en: Ill Humours
nl: Slechte Stemming

note: [scenario]: id=05_Northern_Outpost
en: Northern Outpost
nl: Noordelijke Uitkijktoren

note: [scenario]: id=06a_Undead_Crossing
en: Undead Crossing
nl: Oversteek der Ondoden

note: [scenario]: id=07a_Capturing_the_Ogres
en: Capturing the Ogres
nl: Het Vangen van de Reuzen

note: [scenario]: id=07b_Ogre_Crossing
en: Ogre Crossing
nl: Overstekende Reuzen

note: [scenario]: id=08_Xenophobia
en: Xenophobia
nl: Vreemdelingenhaat

note: [scenario]: id=09_Castle_in_the_Ice
en: Castle in the Ice
nl: Kasteel in het IJs

note: [scenario]: id=10_Dark_Sanctuary
en: Dark Sanctuary
nl: Duistere Tempel

note: [scenario]: id=11_Captured
en: Captured
nl: Gevangen

note: [scenario]: id=12_Evacuation
en: Evacuation
nl: Evacuatie

note: [scenario]: id=13_Spoils_of_War
en: Spoils of War
nl: Oorlogsbuit

note: [scenario]: id=14_The_Drowned_Plains
en: The Drowned Plains
nl: Het Verdronken Land

note: [scenario]: id=15_Return_to_Wesnoth
en: Return to Wesnoth
nl: Terug naar Wesnoth

note: [scenario]: id=16_Eleventh_Hour
en: Eleventh Hour
nl: Elfde Uur

note: [scenario]: id=17a_The_Duel
en: The Duel
nl: Het Duel

note: [scenario]: id=17b_All-In
en: All-In
nl: All-in

note: [scenario]: id=18_Epilogue
en: Epilogue
nl: Epiloog

note: [scenario]: id=99_Empire
en: Empire
nl: Imperium

note: [attack]: type=blade
en: blade
nl: scherp
