Wesnoth 1.18 - en to eo translation catalogue (277 entries)

note: [editor_group]: id=eastern_invasion [campaign]: id=Eastern_Invasion [achievement_group] [scenario]: id=01_Eastern_Invasion
en: Eastern Invasion
eo: Orienta invado

note: [campaign]: id=Eastern_Invasion
en: EI
eo: OI

note: [campaign]: id=Eastern_Invasion
en: Invasion
eo: Invado

note: [campaign]: id=Eastern_Invasion
en: (Intermediate level, 16 scenarios.)
eo: (Meza nivelo, 16 scenaroj.)

note: [about]
en: Newest Campaign Version Rewrite
eo: Reskribo por la plej nova kampajnversio

note: [about]
en: Original Campaign Design
eo: Origina dezegno de kampanjo

note: [about]
en: Prose and Story Editing, Code Preparation
eo: Redakto de prozo kaj rakonto, preparo de kodo

note: [about]
en: Artwork and Graphics Design
eo: Arta kaj grafika dezegno

note: [about]
en: Others
eo: Aliaj

note: [achievement_group]
en: Complete the ‘<i>Eastern Invasion</i>’ scenario with at least 10 surviving units.
eo: Plenumu la scenaron '<i>Orienta invado</i>' kun almenaŭ 10 postvivintaj unuoj.

note: [achievement_group]
en: Scenario 1: Tactical Withdrawal
eo: Scenaro 1: Taktika retiriĝo

note: [achievement_group]
en: Complete ‘<i>The Escape Tunnel</i>’ before the undead arrive.
eo: Plenumu '<i>La eskapa tunelo</i>' antaŭ la malmortuloj alvenas.

note: [achievement_group]
en: Scenario 2: Speedrun
eo: Scenaro 2: Rapidkuro

note: [achievement_group]
en: Complete ‘<i>An Unexpected Appearance</i>’ without killing Mal-Tar, the dark adept.
eo: Plenumu '<i>Neatendita apero</i>' sen mortigi Mal-Tar, la malluman lertulon.

note: [achievement_group]
en: Scenario 3: Merciful
eo: Scenaro 3: Indulgema

note: [achievement_group]
en: Defeat both the bandit and elven leaders in ‘<i>Elven Interlude</i>’.
eo: Malvenku kaj banditajn kaj elfajn gvidantojn en '<i>Elfa interakto</i>'.

note: [achievement_group]
en: Scenario 6a: A Little Help Here?
eo: Scenaro 6a: Ĉu iom da helpo ĉi tie?

note: [achievement_group]
en: Kill 5 enemy leaders in ‘<i>Ogre Crossing</i>’.
eo: Mortigu 5 malamikajn gvidantojn en '<i>Ogra transirejo</i>'.

note: [achievement_group]
en: Recruit the wild ogres in ‘<i>Castle in the Ice</i>’.
eo: Varbu la sovaĝajn ogrojn en '<i>Kastelo en la glacio</i>'.

note: [achievement_group]
en: Scenario 9: Guuuh...
eo: Scenaro 9: Guuuh...

note: [achievement_group]
en: Scenario 10: Brains
eo: Scenaro 10: Cerboj

note: [achievement_group]
en: Scenario 12: Plan B
eo: Scenaro 12: Plano B

note: [achievement_group]
en: Scenario 14: Historian
eo: Scenaro 14: Historiisto

note: [achievement_group]
en: Scenario 17a: Pacifist
eo: Scenaro 17a: Pacisto

note: [achievement_group]
en: Scenario 99: Haw, Haw, Haw
eo: Scenaro 99: Haŭ, haŭ, haŭ

note: [lua]: wml_actions.bandit_village_capture
en: They're here!
eo: Jen ili!

note: [lua]: wml_actions.bandit_village_capture [message]: speaker=unit
en: No outlaws in this village.
eo: Estas neniu bandito en ĉi tiu vilaĝo.

note: [part]
en: Warning!
eo: Averto!

note: [side] [side]: type=Lancer, id=Yannic [side]: type=General, id=Halrad [side]: id=Konrad, type=King of Wesnoth [scenario]: id=16_Eleventh_Hour [side]: id=Dacyn, type=Fallen Mage [side]: id=Gweddry # TODO: he respawns even if he died last scenario, so we need to fix that
en: Wesnothians
eo: Vesnotanoj

note: [side]: type=Death Knight, id=Nakeg-alvan # this guy reappears in S16 even if you kill him in S01. (maybe death knights can get re-animated) [side]: type=Dark Sorcerer, id=Mal-Talar [side]: type=Necromancer, id=Mel Guthrak [side]: type=Dark Sorcerer, id=Mal-Skraat [side]: type=Dark Adept, id=Mal-Tar
en: Undead
eo: Malmortulo

note: [side]: type=Necromancer, id=Mel Guthrak [side]: type=Lich, id=Mel Guthrak See comments for Mal-Talar about which necromancer appears in S02. This guy reappears no matter what in S16 (reanimated as a lich).
en: Mel Guthrak
eo: Mel Gutrak

note: [side]
en: Vugreddyr
eo: Vugreddjr

note: [message]: speaker=Vugreddyr
en: Help! Run for your lives!
eo: Helpon! Kuru por viaj vivoj!

note: [message]: speaker=Dacyn Speaking to Gweddry
en: See for yourself. Undead approach from the east.
eo: Vidu vi mem. Malmortuloj alproksimiĝas el la oriento.

note: [message]: speaker=Gweddry
en: Soldiers, to arms!
eo: Soldatoj, armilen!

note: [message]: speaker=Dacyn Dacyn doesn't really express much and doesn't like to explain himself
en: Gweddry? Ah, you survive.
eo: Gjeddry? Ha, ni travivas.

note: [option]
en: Escape
eo: Eskapi

note: [option]
en: Wait
eo: Atendi

note: [message]: speaker=Mal-Talar
en: No! I was promised I could rule this province!
eo: Ne! Oni promesis, ke mi povus regi ĉi tiun provincon!

note: [scenario]: id=02_The_Escape_Tunnel
en: The Escape Tunnel
eo: La fuĝtunelo

note: [side]: type=Dwarvish Steelclad, id=Knutan [side]: type=Dwarvish Lord, id=Pelathsil
en: Dwarves
eo: Nanoj

note: [side]: type=Dwarvish Steelclad, id=Knutan
en: Pelmaithodor
eo: Pelmaitodor

note: [side]: type=Troll, id=Kabak
en: Trolls
eo: Troloj

note: [message]: speaker=unit speaker is a dwarf
en: Who goes there?
eo: Kiu iras tie?

note: [message]: speaker=Duduril
en: Thursagan’s beard! I’ve got to go help the others!
eo: Barbon de Tursagan! Mi devas iri helpi la aliajn!

note: [message]: speaker=unit
en: I see daylight! Follow me!
eo: Mi vidas taglumon! Sekvu min!

note: [message]: speaker=Knutan
en: Maybe I ain’t been the wisest leader...
eo: Eble mi ne estis la plej saĝa gvidanto...

note: [message]: speaker=Kabak
en: From stone I come... now stone I return...
eo: El ŝtono mi veni... nun ŝtono mi reveni...

note: [message]: speaker=Mel Guthrak
en: I die? But how?
eo: Mi mortas? Sed kiel?

note: [scenario]: id=03_An_Unexpected_Appearance
en: An Unexpected Appearance
eo: Neatendita Apero

note: [message]: speaker=Mal-Tar
en: Wait, please, not like this!
eo: Atendu, bonvole, ne ĉi tiel!

note: [message]: speaker=Mal-Tar
en: ... wait, what just happened? Why am I still alive?
eo: ... atendu, kio ĵus okazis? Kial mi ankoraŭ vivas?

note: [scenario]: id=04a_An_Elven_Interlude
en: An Elven Interlude
eo: Elfa interakto

note: [scenario]: id=04a_An_Elven_Interlude
en: Singing Spring
eo: Kantema printempo

note: [side]: type=Elvish Lady, id=Vaelya
en: Elves
eo: Elfoj

note: [side]: type=Elvish Lady, id=Vaelya
en: Vaelya
eo: Vaelja

note: [message]: speaker=Nafga What are your orders for me to perform, Addogin?
en: And what about me?
eo: Kaj kio pri mi?

note: [message]: speaker=Gweddry
en: There must be some way to resolve this without fighting...
eo: Devas esti maniero solvi ĉi tion sen batali...

note: [message]: speaker=Vaelya to the remaining mercenaries, who are orcs and human outlaws
en: No, we need your help! Please come back!
eo: Ne, via helpo necesas! Bonvolu reveni!

note: [message]: speaker=Addogin
en: Help! I was only doing my job!
eo: Helpon! Mi nur faris mian laboron!

note: [objective]: condition=win Mal-Skraat is male
en: Defeat Mal-Skraat
eo: Venku Mal-Skraat

note: [message] [message]: speaker=Dacyn Speaker (not the spoken text), but used both for humans in S04b and later for the voices from the amulet
en: Unknown
eo: Nekonatulo

note: [message] [message]: speaker=Dacyn Speaker (not the spoken text), but used both for humans in S04b and later for the voices from the amulet
en: Unknown 2
eo: Nekonatulo 2

note: [objective]: condition=win
en: To travel west, defeat Mal-Skraat. <i>(normal)</i>
eo: Por vojaĝi okcidenten, venku Mal-Skraat. <i>(normala)</i>

note: [option]
en: Give Hahid nothing; return westward towards Wesnoth. <i>(normal)</i>
eo: Doni al Hahid nenion; reveni okcidenten al Vesnot. <i>(normala)</i>

note: [option]
en: Give Hahid $gold_extra gold.
eo: Doni al Hahid $gold_extra da oro.

note: [scenario]: id=04c_Mal-Ravanals_Capital
en: Mal-Ravanal’s Capital
eo: Ĉefurbo de Mal-Ravanal

note: [event]
en: Aeraery
eo: Aeraerj

note: [event]
en: Teoryn
eo: Teorjn

note: [event]
en: Yrthynaenc
eo: Jrtjnaenk

note: [event]
en: Inyc
eo: Injk

note: [message]: speaker=Mal-Ravanal
en: Try it, fleshbag.
eo: Provu, karnosako.

note: [message]: speaker=Gweddry
en: You were <b>friends</b> with this lich?!?
eo: Vi estis <b>amiko</b> de ĉi tiu liĉo?!?

note: [scenario]: id=05_Northern_Outpost
en: Northern Outpost
eo: Norda pikedo

note: [objective]: condition=win Shodrano is a male Rogue or Assassin
en: Kill Shodrano
eo: Mortigu Ŝodranon

note: [message]: speaker=Gweddry
en: Alas! The northern outpost has been destroyed...
eo: Ve! La norda pikedo estas detruita...

note: [event]
en: Raraery
eo: Raraerj

note: [event]
en: Raetharvan
eo: Raetarvan

note: [message]: speaker=Owaec
en: Hail, Gweddry!
eo: Salut', Gveddrj!

note: [message]: speaker=Owaec
en: How can you say-
eo: Kiel povas vi diri–

note: [message]: speaker=Addogin
en: Shh! Do ya hear that?
eo: Ŝss! Ĉu vi aŭdas tion?

note: [message]: speaker=Addogin
en: Lemme take a closer look...
eo: Lasu al mi pli atente rigardi...

note: [unit]: type=Rogue, id=Shodrano
en: Shodrano
eo: Ŝodrano

note: [message]: speaker=Shodrano
en: Gah, I’ve been found!
eo: Gah, oni trovis min!

note: [message]: speaker=Shodrano
en: This is how it ends...
eo: Jen kiel finas...

note: [message]: speaker=Dacyn
en: Defeat us, hmm? I have a better idea.
eo: Venki nin, hmm? Mi havas pli bonan ideon.

note: [message]: speaker=Rilaka
en: No! I deserve better than this!
eo: Ne! Mi meritas plian bonon ol ĉi tio!

note: [message]: speaker=Owaec
en: Now let us free these villagers from the outlaws terrorizing them!
eo: Nun ni liberigu ĉi tiujn vilaĝanojn el la krimuloj terurantaj ilin!

note: [message]: speaker=narrator
en: Some time later...
eo: Iom da tempo poste...

note: [message]: speaker=Gweddry
en: My decision is...
eo: Mia decido estas...

note: [scenario]: id=06a_Undead_Crossing
en: Undead Crossing
eo: Malmortula transiro

note: [side]
en: Monsters
eo: Monstroj

note: [side]
en: Northern Alliance
eo: Norda Alianco

note: [objective]: condition=win
en: Defeat Mal-un-Karad
eo: Venku Mal-un-Karad

note: [objective]: condition=win
en: Rescue Dolburras before he drowns
eo: Savu Dolburras antaŭ li dronos

note: [note]
en: Dolburras will take damage every turn until freed.
eo: Dolburras ricevos damaĝon ĉiuvice ĝislibere.

note: [message]: speaker=Owaec
en: You still have yet to explain more about this goal.
eo: Ni ankoraŭ devas klarigi pli pri tiu ĉi celo.

note: [option]
en: Buy the elixir (10 gold).
eo: Aĉeti la eliksiron (10 da oro).

note: [option]
en: Leave the elixir for Hahid.
eo: Lasi la eliksiron por Hahid.

note: [event]
en: Mel Wylyn
eo: Mel Vjljn

note: [scenario]: id=06b_Soradoc
en: Soradoc
eo: Soradok

note: [side]: type=Lancer, id=Yannic
en: Yannic
eo: Jannik

note: [scenario]: id=06b_Soradoc
en: West Barracks
eo: Okcidenta soldatejo

note: [scenario]: id=06b_Soradoc
en: East Barracks
eo: Orienta soldatejo

note: [scenario]: id=06b_Soradoc
en: Citadel
eo: Citadelo

note: [scenario]: id=06b_Soradoc
en: Temple
eo: Templo

note: [objective]: condition=win
en: Move any unit to the northern path.
eo: Movu ajnan unuon al la norda vojo.

note: [message]: speaker=Gweddry
en: The air is filled with smoke. I fear the town is already lost.
eo: La aero plenas je fumo. Mi timas, ke la urbeto jam estas perdita.

note: [scenario]: id=08_Xenophobia
en: Xenophobia
eo: Ksenofobio

note: [event] [side]: type=Drake Flameheart, id=Mortic
en: Mortic
eo: Mortik

note: [scenario]: id=11_Captured
en: Captured
eo: Kaptita

note: [objective]: condition=win
en: Find Gweddry, Dacyn and Owaec
eo: Trovu Gjeddrj, Dacjn kaj Ovaek

note: [scenario]: id=12_Evacuation
en: Evacuation
eo: Evakuo

note: [objectives] [objective]: condition=win
en: Defeat all enemy leaders
eo: Vi venkas ĉiun malamikan estron

note: [side]: type=Death Knight, id=Ducatithil
en: Ducatithil
eo: Dukatitil

note: [side]: type=Necromancer, id=Mal-Yrna, gender=female female necromancer, will be renamed to Mal-Mana if Mal-Mana wasn't killed in a previous scenario
en: Mal-Yrna
eo: Mal-Jrna

note: [event]
en: Vaenyc
eo: Vaenjk

note: [objective]: condition=win Mal-Yrna, a female necromancer
en: Defeat the southern necromancer
eo: Vi venkas la sudan nigrosorĉiston

note: [objective]: condition=lose
en: Death of Owaec
eo: Morto de Ovajko

note: [objective]: condition=lose
en: Death of Terraent
eo: Morto de Terraent

note: [message] Vovan has been turned into a ghoul, and the other prisoner has been too.
en: I... Hunger...
eo: Mi... malsatas...

note: [event]
en: Vinreddoc
eo: Vinreddok

note: [event]
en: Tunreoryr
eo: Tunreorjr

note: [event]
en: Ugzush
eo: Ugzuŝ

note: [message]: speaker=Gaoler_Orcs
en: Silence. Orcs. March.
eo: Silenton. Orkoj. Marŝu.

note: [event]
en: Syner
eo: Sjner

note: [message]: speaker=Syner speaking of Gaennell
en: Are you mad? That woman is a necromancer!
eo: Ĉu vi frenezas? Tiu virino estas nigrosorĉisto!

note: [message]: speaker=Gaennell
en: Okay. No more necromancy. I’ll join you.
eo: Enorde. Ne plua nigrosorĉado. Mi aliĝu al vi.

note: [event]
en: Scyla
eo: Scjla

note: [message]: speaker=Gaoler_Merfolk
en: March. Faster.
eo: Marŝu. Rapide.

note: [message]: speaker=Mal-Yrna
en: Why won’t you just die?!
eo: Kial vi ne simple mortu?!

note: [scenario]: id=14_The_Drowned_Plains
en: The Drowned Plains
eo: La Subakvaj Ebenoj

note: [leader]: type=Skeletal Dragon, id=Khrakrahs Date of death unknown, seen alive in 40 YW during the Sceptre of Fire campaign. Male; he's been canon in many versions of Wesnoth that only had male drakes, thus will surely have been male in any translation that needed to know his gender.
en: Khrakrahs
eo: Ĥrakrahs

note: [side] neutral side, is only horses (although the user_team_name is vaguer than that)
en: Animals
eo: Bestoj

note: [event]
en: ... my daughter... what has happened to my daughter?
eo: ... mia filino... kio okazis al mia filino?

note: [event]
en: I fought the undead with everything... I gave everything...
eo: Mi batalis la malmortulojn kun ĉio... Mi donis ĉion...

note: [event]
en: ... please, find my wife... tell her my story.
eo: ... bonvole, trovu mian edzino... rakontu al ŝi mian historion.

note: [event]
en: ... they won’t let me die... why won’t they let me die?
eo: ... ili ne lasos al mi morti... kial ili ne lasos al me morti?

note: [event]
en: ... my family, where is my family?
eo: ... mia familio, kie estas mia familio?

note: [event]
en: ... so cold... so dark...
eo: ... tiel malvarme... tiel malhele...

note: [event]
en: Lord Alric’s Palace
eo: Palaco de Lordo Alrik

note: [event]
en: Sir Efran’s Castle
eo: Kastelo de Sinjoro Efran

note: [event]
en: Lord Gaelyc’s Citadel
eo: Citadelo de Lordo Gaeljk

note: [event]
en: Sir Seoraery’s Keep
eo: Ĉefturo de Sinjoro Seoraerj

note: [event]
en: Clearwater Lake
eo: Lago Klarakvo

note: [message]: speaker=Owaec [message]: speaker=Dacyn
en: No.
eo: Ne.

note: [message]: speaker=Dacyn Dacyn steps away from the initial encampment, and is about take a lot of damage
en: ...I can’t-
eo: ... Mi ne povas–

note: [event]
en: Lord Alric
eo: Lordo Alrik

note: [message]: speaker=Lord Alric speaker is a wraith, he's emerged from the chasms around Dacyn
en: Owaec, my son...
eo: Ovaek, mia filo...

note: [message]: speaker=Lord Alric
en: Why did you abandon us? I am dead... thanks to you...
eo: Kial vi forlasis nin? Mi estas mortinto... danke al vi...

note: [message]: speaker=Owaec
en: No, it’s not true! You’re not dead! I don’t believe you!
eo: Ne, ne vears! Vi ne estas mortinto! Mi ne kredas al vi!

note: [message]: speaker=Gweddry Owaec rides off to the south, into the shroud, and disappears
en: Owaec, wait!
eo: Ovaek, atendu!

note: [message]: speaker=Gweddry
en: What do I do now?
eo: Kion mi faru nun?

note: [message]: speaker=Owaec Owaec is near his father's castle, and there's a dead (not undead) skeleton on the keep
en: ...so it is true. My lord and father is dead.
eo: ... do veras. Mia lordo kaj patro mortis.

note: [option]
en: Buy the elixir for Owaec (30 gold).
eo: Aĉeti la eliksiron por Ovaek (30 da oro).

note: [option]
en: Leave the elixir.
eo: Lasi la eliksiron.

note: [message]: speaker=unit
en: There is a journal here, still intact despite the swamp.
eo: Estas taglibro ĉi tie, ankoraŭ nedikeftita malgraŭ la marĉo.

note: [message]: speaker=second_unit
en: I’m not your enemy!
eo: Mi ne estas via malamiko!

note: [message]: speaker=Sir Seoraery he's talking of a memory, not the current situation
en: ...must... hold... the line.
eo: ... devas... teni... la linion.

note: [message]: speaker=Sir Efran he's talking of a memory, not the current situation
en: ... there’s... too many.
eo: ... estas... tro multaj.

note: [message]: speaker=Khrakrahs last breath
en: I am... ...<i>cold</i>.
eo: Mi estas... ...<i>malvarma</i>.

note: [message]: speaker=Gweddry
en: Well, you’re the magic expert.
eo: Nu, vi estas la magia spertulo.

note: [side]: type=General, id=Halrad
en: Shield of Ana’sar
eo: Ŝildo de Ana'sar

note: [side]: type=Necromancer, id=Mal-un-Xadrux
en: Mal-un-Xadrux
eo: Mal-un-Ksadruks

note: [unit]: id=Halric, type=General [side]: type=General, id=Halric
en: Halric
eo: Halrik

note: [unit]: id=Escort, type=Swordsman
en: Escort
eo: Eskortanto

note: [scenario]: id=16_Eleventh_Hour
en: Eleventh Hour
eo: Dekunua horo

note: [side]: type=Lich, id=Mal-Xakralan
en: Mal-Xakralan
eo: Mal-Ksakralan

note: [event]
en: Basilica of Li’sar
eo: Baziliko de Li'sar

note: [event]
en: Hall of Warriors
eo: Halo de militistoj

note: [objective]: condition=win
en: Survive the undead assault
eo: Travivu la malmortulan sturmon

note: [objective]: condition=win
en: Protect generals Halrad, Halric, and Halrod
eo: Protektu generalojn Haldrad, Halric kaj Halrod

note: [objective]: condition=lose
en: Death of Dacyn
eo: Dasino mortas

note: [objective]: condition=lose
en: Death of Konrad II
eo: Morto de Konrad la 2-a

note: [note]
en: Konrad II will not leave the center island.
eo: Konrad la 2-a ne lasos la centran insulon.

note: [message]: speaker=Owaec
en: Let us show these undead the might of Wesnoth!
eo: Ni montru al ĉi tiu malmortuloj la forton de Vesnot!

note: [message]: speaker=Yannic
en: For my fallen brothers at Soradoc and the Plains!
eo: Por miaj falintaj fratoj en Soradok kaj la Ebenejoj!

note: [message]: speaker=Grug
en: Dark scary! Not like!
eo: Malhela timiga! Ne plaĉi!

note: [message]: speaker=Konrad
en: At last, the undead end their assault.
eo: Finfine, la malmortuloj finis sian sturmon.

note: [message]: speaker=Dacyn
en: My predecessor, ‘the Great’. I intend to be greater.
eo: Mia antaŭulo, 'la Granda'. Mi celas esti pli granda.

note: [message]: speaker=Mel Guthrak last breath of Mel Guthrak
en: Wha- but how?
eo: Ki- sed kiel?

note: [message]: speaker=Nalu-alvan
en: Your victory... is meaningless...
eo: Via venko... nenion signifas...

note: [message]: speaker=Mal-Xakralan
en: Mal-Ravanal will make you suffer for this!
eo: Mal-Ravanal igos vin suferi pro ĉi tio!

note: [message]: speaker=Gweddry
en: I think we should...
eo: Mi pensas, ke ni devus...

note: [message]: speaker=Konrad
en: I agree. Dacyn, send the message at once.
eo: Mi konsentas. Dacjn, sendu la mesaĝon tuj.

note: [message]: speaker=Konrad
en: I agree. Owaec, begin preparing our armies.
eo: Mi konsentas. Ovaek, komencu prepari niajn armeojn.

note: [message]: speaker=Dacyn
en: Excellent, I will send the message at once.
eo: Bonege, mi sendos la mesaĝon tuj.

note: [message]: speaker=Owaec
en: Excellent, I will begin preparing our armies!
eo: Bonege, mi komencos prepari niajn armeojn!

note: [message]: speaker=Gweddry
en: I will begin preparing our armies.
eo: Mi komencos prepari niajn armeojn.

note: [message]: speaker=Dacyn
en: This is an unwise decision, but I will aid our armies as best I can.
eo: Ĉi tiu estas malsaĝa decido, sed mi helpos niajn armeojn kiel eble plej bone.

note: [scenario]: id=17a_The_Duel
en: The Duel
eo: La duelo

note: [objective]: condition=win
en: Defeat Mal-Ravanal
eo: Venku Mal-Ravanal

note: [side]: type=Dark Adept, id=Lethin in the unlikely event that Mal-Tar survived S03, Lethin gets renamed and has dialogue as Mal-Tar
en: Lethin
eo: Letin

note: [unit]: type=Dark Adept, gender=female
en: Rerivyan
eo: Rerivjan

note: [unit]: type=Dark Adept, gender=female
en: Vowyn
eo: Vovjn

note: [message]: speaker=unit last breath for Mal-Tar
en: Wait, wait, stop, I surrender! I know your leader Gweddry!
eo: Atendu, atendu, haltu, mi kapitulacas! Mi konas vian gvidanton Gveddrj!

note: [message]: speaker=second_unit
en: Well, okay I guess...
eo: Nu, enorde, mi supozas...

note: [value]
en: Mal-Xaskanat
eo: Mal-Ksaskanat

note: [value]
en: You will serve me in death!
eo: Ni servos al mi en morto!

note: [scenario]: id=18_Epilogue
en: Epilogue
eo: Epilogo

note: [message]: speaker=Grug
en: Grug sad! Magic man kind.
eo: Grug malfeliĉa! Magia homo afabla.

note: [message]: speaker=Gweddry
en: Sire, I but did my duty.
eo: Moŝto, ni nur faris nian devon.

note: [side]: type=Drake Warrior, id=Gra'ritos
en: Gra’ritos
eo: Gra'ritos

note: [side]
en: Survivors
eo: Postvivantoj

note: [side]
en: Shubru
eo: Ŝubru

note: [message]: speaker=Chief Dra-Nak
en: TRAITORS!!!
eo: PERFIDULOJ!!!

note: [then] said by Dra-Nak as an insult to Mortic in the latter's last-breath event
en: Some ‘leader’.
eo: Ia 'gvidanto'.

note: [then]
en: Yes, yes, just please don’t hurt me!
eo: Jes, jes, nur bonvolu ne dolorigi min!

note: [message]: speaker=Chief Dra-Nak
en: Die it is then!
eo: Morto estu do!

note: [event]
en: I’ve escaped!
eo: Mi eskapis!

note: [terrain_type]: id=urbanjungle{ID}
en: Urban
eo: Urba

note: [unit_type]: id=Ant Queen, race=monster
en: Ant Queen
eo: Formika reĝino

note: [unit_type]: id=Egg Sac, race=monster
en: Egg Sac
eo: Ovsako

note: [dummy]
en: hatch
eo: eloviĝo

note: [unit_type]: id=Gate, race=mechanical
en: Gate
eo: Pordego

note: [unit_type]: id=Fallen Mage, race=human, gender=male
en: Fallen Mage
eo: Falinta magiisto

note: [dummy]
en: rotting
eo: putranta

note: [dummy]
en: Immune to poison, drain, and plague.
eo: Imuna kontraŭ veneno, elsuĉo kaj plago.

note: [unit_type]: id=Twilight Mage, race=human, gender=male
en: Twilight Mage
eo: Krepuska magiisto

note: [unit_type]: id=King of Wesnoth, race=human, gender=male
en: King of Wesnoth
eo: Reĝo de Vesnot

note: [attack]: type=impact
en: greathammer
eo: grandmartelo

note: [unit_type]: id=Horse Lord, race=human
en: Horse Lord
eo: Ĉevala lordo

note: [unit_type]: id=Shadow Lord, race=human, gender=female In the liberty textdomain exists a male unit with that name
en: female^Shadow Lord
eo: Ombra lordo

note: [unit_type]: id=Shadow Mage, race=human, gender=female In the liberty textdomain exists a male unit with that name
en: female^Shadow Mage
eo: Ombra magiisto

note: [attack]: type=blade
en: blade
eo: klingo

note: [unit_type]: id=Great Ogre, race=ogre
en: Great Ogre
eo: Granda ogro

note: [unit_type]: id=Skeletal Corpse, race=undead
en: Skeletal Corpse
eo: Ostara kadavro

note: [unit_type]: id=Skeletal Soulless, race=undead
en: Skeletal Soulless
eo: Ostara senanimulo

note: [message]: speaker=Mal-Ravanal
en: Your soul is mine!!
eo: Via animo estas mia!!

note: [attacks]: id=shock
en: shock
eo: ŝoko

note: [illuminates]: id=darkens
en: darkens
eo: senlumigo

note: [dummy]: id=terror
en: terror
eo: teruro

note: [advancement]: id=hitpoints_increase
en: Gain +8 hitpoints.
eo: Gajni +8 vivpoentojn.

note: [advancement]: id=melee_increase1
en: Gain +4 melee damage.
eo: Gajni +4 da konta damaĝo.

note: [advancement]: id=melee_increase2
en: Gain +2 melee damage.
eo: Gajni +2 da kontakta damaĝo.

note: [advancement]: id=melee_increase3
en: Gain +1 melee damage.
eo: Gajni +1 da kontakta damaĝo.

note: [advancement]: id=ranged_increase1
en: Gain +3 ranged damage.
eo: Gajni +3 da distanca damaĝo.

note: [advancement]: id=ranged_increase2
en: Gain +2 ranged damage.
eo: Gajni +2 da distanca damaĝo.

note: [advancement]: id=ranged_increase3
en: Gain +1 ranged damage.
eo: Gajni +1 da distanca damaĝo.

note: [trait]: id=loyal_dummy
en: loyal
eo: lojala

en: Gweddry
eo: Dveddrj

note: [event]
en: Dacyn
eo: Dacjn

en: Owaec
eo: Ovaek

en: Konrad II
eo: Konrad la 2-a

note: [message]: speaker=Gweddry
en: No! I... die...
eo: Ne! Mi... mortas...

note: [message]: speaker=Owaec
en: I... must— Argh...!
eo: Mi... devas– Arĥĥĥ!

note: [message]: speaker=Gweddry
en: So much death... so much senseless destruction...
eo: Tiel multe da morto... tiel multe da sensenca detruo...

note: [message]: speaker=Halrad
en: I may die, but Wesnoth will never fall!
eo: Mi povas morti, sed Vesnot neniam falos!

note: [message]: speaker=Halric
en: There’s too many! Must... keep fighting...
eo: Estas tro multaj! Devas... daŭre batali...

note: [message]: speaker=Konrad
en: Alas, I perish! The kingdom is lost without its king.
eo: Ve, mi pereas! La reĝlando perditas sen sia reĝo.

note: [message]: speaker=Mal-Mana
en: My beautiful bats, why didn’t you protect me...
eo: Miaj belaj vespertoj, kial vi ne protektis min...

note: [message]: speaker=Mal-Talar death of a male Necromancer. Mal-Talar survived in S01 but the player has now killed him.
en: No! Once again you escape me...
eo: Ne! Denove vi eskapas de mi...

note: [message]: speaker=Mal-Talar death of a male Necromancer. Mal-Talar died in S01 and the player has now killed his renamed clone too.
en: No! How am I defeated so easily...
eo: Ne! Kiel oni venkas min tiel facile...

note: [message]: speaker=Gweddry
en: For King and country!
eo: Por reĝo kaj lando!

note: [message]: speaker=Mal-Ravanal
en: I don’t even know who you are.
eo: Mi eĉ ne scias, kiu vi estas.

note: [message]: speaker=Hahid al-Ali
en: Resistance to fire and cold...
eo: Rezisto kontraŭ fajro kaj malvarmo...

note: [message]: speaker=Hahid al-Ali
en: Speed and defense...
eo: Rapido kaj defendo...

note: [message]: speaker=Dacyn
en: -but NEVER AGAIN!!!
eo: -sed NENIAM PLU!!!

note: [message]: speaker=Mal-Ravanal
en: Wha- what is this?!
eo: Ki- kio estas tio?!

note: [message]: speaker=Dacyn
en: It is done.
eo: Estas farite.

note: [event]
en: Fallen Soul
eo: Falinta animo

note: [event]
en: Mak-Dak’an
eo: Mak-Dak'an

note: [message]: speaker=Dacyn
en: But no longer. My will is my own.
eo: Sed ne plu. Mia volo estas mia mem.

note: [message]: speaker=Dacyn
en: My story ends here.
eo: Mia historio finas ĉi tie.

note: [message]: speaker=spirit2
en: So be it.
eo: Do tiel estu.

note: [item_dialog]: description={ITEM_DESC} [item_dialog_musttake]
en: Take it.
eo: Preni ĝin.

note: [item_dialog]: description={ITEM_DESC}
en: Leave it.
eo: Lasi ĝin.

en: amulet
eo: amuleto

en: Holy Amulet
eo: Sankta amuleto

en: ring
eo: ringo

note: [object]
en: Gwza-Alswdan
eo: Gvza-Alsvdan

note: [item_dialog_musttake]
en: Elixir of Haste
eo: Eliksiro de hasto

note: [trait]: id=TRAIT_haste
en: haste
eo: hasto

note: [message]: speaker=$unit.id The unit is about to desert
en: Forget this!
eo: Forgesu ĉi tion!

note: [message]: speaker=$unit.id
en: Run for your lives!
eo: Kuru por viaj vivoj!

note: [trait]: id=survivor
en: survivor
eo: postvivanto

note: [trait]: id=survivor
en: female^survivor
eo: postvivanto
