Battle for Wesnoth 1.4.2+dev - en to ar translation catalogue (114 entries)

note: [time]: id=underground [editor_times]: id=underground
en: Underground
ar: تحت الأرض

note: [label] [trait]: id=undead
en: undead
ar: ميت حي

note: [label] [chance] [trait]: id=fearless
en: fearless
ar: لا يخاف

note: [label] [plague]: id=SotA_plague, type=null # prevents normal corpse, and allows SotA code to handle it [plague]: id=plague({TYPE}), type={TYPE} [plague]: id=plague, type=Walking Corpse
en: plague
ar: محدي

note: [resistance]: id=garak_steadfast [resistance]: id=steadfast
en: steadfast
ar: صامد

note: [resistance]: id=garak_steadfast [resistance]: id=steadfast
en: female^steadfast
ar: صامدة

note: [illuminates]: id=illumination_song_verse [illuminates]: id=illumination
en: female^illuminates
ar: منيرة

note: [heals]: id=healing
en: heals +4
ar: يشفي +4

note: [heals]: id=healing
en: female^heals +4
ar: تشفي +4

note: [heals]: id=healing
en: heals +8
ar: يشفي +8

note: [heals]: id=healing
en: female^heals +8
ar: تشفي +8

note: [heals]: id=healing
en: heals +12
ar: يشفي +12

note: [heals]: id=healing
en: female^heals +12
ar: تشفي +12

note: [artifact] [chance] [teleport]: id=teleport
en: teleport
ar: انتقال

note: [artifact] [regenerate]: id=regenerates
en: regenerates
ar: تجديد

note: [chance] [trait]: id=healthy
en: Always rest heals
ar: دائما تشفى

note: [chance] [damage]: id=backstab
en: backstab
ar: طعن

note: [chance] [dummy]: id=feeding
en: feeding
ar: تغذي

note: [chance] [leadership]: id=leadership
en: leadership
ar: قيادة

note: [hides]: id=ambush
en: ambush
ar: كمين

en: Castle
ar: قصر

en: Cave
ar: كهف

note: [hides]: id=concealment
en: concealment
ar: تخفي

note: [drains]: id=drains
en: drains
ar: امتصاص

en: firststrike
ar: سباق

en: Forest
ar: غابة

en: Frozen
ar: متجمد

en: Hills
ar: تلال

note: [chance_to_hit]: id=marksman
en: marksman
ar: قانص

en: Mushroom Grove
ar: بُسْتان الفُطر

note: [hides]: id=nightstalk
en: nightstalk
ar: تسلل

note: [poison]: id=poison
en: poison
ar: سم

en: Sand
ar: رمال

note: [skirmisher]: id=skirmisher
en: skirmisher
ar: مناوش

note: [slow]: id=slow
en: slows
ar: مبطئ

en: Swamp
ar: مستنقع

note: [heals]: id=curing
en: cures
ar: علاج

note: [section]: id=editor
en: Map and Scenario Editor
ar: تعديل خرائط وسيناريو

note: [section]: id=editor_mode_terrain [topic]: id=..editor_mode_terrain
en: Terrain Editor
ar: تعديل الارضية

note: [section]: id=editor_mode_scenario [topic]: id=..editor_mode_scenario
en: Scenario Editor
ar: تعديل سيناريو

note: [topic]: id=editor_tool_paint
en: Paint Tool
ar: أدوات تلوين

note: [race]: id=monster
en: race^Monster
ar: وحش

note: [race]: id=monster
en: race+female^Monster
ar: وحش

note: [race]: id=monster
en: race^Monsters
ar: وحوش

note: [race]: id=naga
en: race^Naga
ar: أفعوان

note: [race]: id=naga
en: race^Nagini
ar: أفعوانة

note: [race]: id=naga
en: race^Nagas
ar: الأفعوانيون

note: [race]: id=ogre
en: race^Ogre
ar: غول

note: [race]: id=ogre
en: race+female^Ogre
ar: سعلاة

note: [race]: id=ogre
en: race^Ogres
ar: غيلان

note: [race]: id=orc
en: race^Orc
ar: أورك

note: [race]: id=orc
en: race+female^Orc
ar: أورك

note: [race]: id=orc
en: race^Orcs
ar: الاوركا

note: [race]: id=raven
en: race^Raven
ar: غراب

note: [race]: id=raven
en: race+female^Raven
ar: غرابة

note: [race]: id=raven
en: race^Ravens
ar: غربان

note: [race]: id=troll
en: race^Troll
ar: تروف

note: [race]: id=troll
en: race+female^Troll
ar: ترول

note: [race]: id=troll
en: race^Trolls
ar: الترول

note: [race]: id=undead
en: race^Undead
ar: ميت-حي

note: [race]: id=undead
en: race+female^Undead
ar: ميتة-حية

note: [race]: id=undead
en: race+plural^Undead
ar: الموتى-الأحياء

note: [race]: id=wolf
en: race^Wolf
ar: ذئب

note: [race]: id=wolf
en: race+female^Wolf
ar: ذئبة

note: [race]: id=wolf
en: race^Wolves
ar: ذئب

note: [race]: id=wose
en: race^Wose
ar: ووز

note: [race]: id=wose
en: race^Woses
ar: الووز

en: +1 max HP
ar: +1 لنقاط الحياة القصوى

note: [lua]: wesnoth.interface.game_display.unit_status
en: stunned: This unit is stunned. It cannot enforce its Zone of Control.
ar: في صدمة: هذه الوحدة مصدومة ولا يمكنها بالتالي تفعيل منطقة سيطرة.

note: [lua]: on_hit
en: female^stunned
ar: مصدومة

note: [lua]: on_hit
en: stunned
ar: مصدوم

en: Close
ar: غلق

en: Help
ar: المساعدة

en: Best of
ar: الأفضل في

en: Worst of
ar: الأسوء في

en: Villages allow any unit stationed therein to heal, or to be cured of poison.
ar: القرى تمكن الوحدات الموجودة عليها من التعافي من السموم او الشفاء.

note: TRANSLATORS: The "this terrain is a castle" note will also be shown directly above this one.
en: This terrain is a keep — a leader can recruit from this hex onto connected castle hexes.
ar: هذا قصر يمكن أن يستعمله قائد ليجند منه وحدات نحو قلاع مرتبطة به.

en: Special Notes:
ar: ملاحظات:

en: Base Terrain:
ar: الارضية الأساس:

en: Movement properties:
ar: خصائص الحركة:

en: Defense properties:
ar: خصائص الدفاع:

en: Level
ar: المستوى

en: Advances from:
ar: يتطور من:

en: Advances to:
ar: يتطور إلى:

en: Base unit:
ar: الوحدة الأساس:

en: Base units:
ar: الوحدات الأساس:

en: Variations:
ar: التنويعات:

en: race^Miscellaneous
ar: غير قياسي

en: Race:
ar: العرق:

en: Abilities:
ar: القدرات:

en: Ability Upgrades:
ar: القدرات المقبولة:

note: TRANSLATORS: This string is used in the help page of a single unit.  If the translation uses spaces, use non-breaking spaces as appropriate for the target language to prevent unpleasant line breaks (issue #3256).
en: HP:
ar: الحياة:

note: TRANSLATORS: This string is used in the help page of a single unit.  If the translation uses spaces, use non-breaking spaces as appropriate for the target language to prevent unpleasant line breaks (issue #3256).
en: Moves:
ar: الحركات:

note: TRANSLATORS: This string is used in the help page of a single unit.  If the translation uses spaces, use non-breaking spaces as appropriate for the target language to prevent unpleasant line breaks (issue #3256).
en: Vision:
ar: الرؤية:

note: TRANSLATORS: This string is used in the help page of a single unit.  If the translation uses spaces, use non-breaking spaces as appropriate for the target language to prevent unpleasant line breaks (issue #3256).
en: Jamming:
ar: القفز:

note: TRANSLATORS: This string is used in the help page of a single unit.  If the translation uses spaces, use non-breaking spaces as appropriate for the target language to prevent unpleasant line breaks (issue #3256).
en: Cost:
ar: الكلفة:

note: TRANSLATORS: This string is used in the help page of a single unit.  If the translation uses spaces, use non-breaking spaces as appropriate for the target language to prevent unpleasant line breaks (issue #3256).
en: Alignment:
ar: التوجه:

note: TRANSLATORS: This string is used in the help page of a single unit.  It uses non-breaking spaces to prevent unpleasant line breaks (issue #3256).  In the translation use non-breaking spaces as appropriate for the target language.
en: Required XP:
ar: التجربة:

en: unit help^Attacks
ar: الهجمات

en: unit help^Name
ar: الاسم

en: Strikes
ar: الضربات

en: Range
ar: المدى

en: Type
ar: النوع

en: Special
ar: الخاصية

en: Resistances
ar: الدفاعات

en: Attack Type
ar: نوع الهجوم

en: Resistance
ar: المقاومة

en: Terrain Modifiers
ar: مغير الأرض

en: Terrain
ar: الارضية

en: Defense
ar: الدفاع

en: Movement Cost
ar: كلفة الحركة

en: Defense Cap
ar: حد الدفاع

en: Vision Cost
ar: كلفة الرؤية

en: Jamming Cost
ar: كلفة القفز
