Wesnoth 1.18 - en to eo translation catalogue (375 entries)

note: [damage_type]: id=arcane_damage
en: arcane
eo: arkano

note: [time]: id=underground [editor_times]: id=underground
en: Underground
eo: Subtero

note: [label] [trait]: id=undead
en: undead
eo: malmortulo

note: [label] [chance] [trait]: id=fearless
en: fearless
eo: sentima

note: [label] [plague]: id=SotA_plague, type=null # prevents normal corpse, and allows SotA code to handle it [plague]: id=plague({TYPE}), type={TYPE} [plague]: id=plague, type=Walking Corpse
en: plague
eo: kontaĝo

note: [resistance]: id=garak_steadfast [resistance]: id=steadfast
en: steadfast
eo: obstina

note: [illuminates]: id=illumination_song_verse [illuminates]: id=illumination
en: female^illuminates
eo: lumigo

note: [heals]: id=healing
en: heals +4
eo: resanigo +4

note: [heals]: id=healing
en: female^heals +4
eo: resanigo +4

note: [heals]: id=healing
en: heals +8
eo: resanigo +8

note: [heals]: id=healing
en: female^heals +8
eo: resanigo +8

note: [heals]: id=healing
en: heals +12
eo: resanigo +12

note: [heals]: id=healing
en: female^heals +12
eo: resanigo +12

note: [artifact] [chance] [teleport]: id=teleport
en: teleport
eo: teleporto

note: [artifact] [regenerate]: id=regenerates
en: regenerates
eo: regenero

note: [chance] [damage]: id=backstab
en: backstab
eo: embuska

note: [chance] [dummy]: id=feeding
en: feeding
eo: nutro

note: [chance] [leadership]: id=leadership
en: leadership
eo: komandado

note: [hides]: id=ambush
en: ambush
eo: embusko

en: Castle
eo: Kastelo

en: Cave
eo: Groto

note: [drains]: id=drains
en: drains
eo: elsuĉo

en: firststrike
eo: unua bato

en: Forest
eo: Arbaro

en: Frozen
eo: Frostitaĵo

en: Hills
eo: Montetoj

en: Mushroom Grove
eo: Funga bosko

note: [hides]: id=nightstalk
en: nightstalk
eo: noktogvato

note: [poison]: id=poison
en: poison
eo: veneno

en: Sand
eo: Sablo

note: [skirmisher]: id=skirmisher
en: skirmisher
eo: energia

note: [slow]: id=slow
en: slows
eo: malrapidigo

en: Swamp
eo: Marĉo

note: [heals]: id=curing
en: cures
eo: kuraco

note: [section]: id=editor
en: Map and Scenario Editor
eo: Redaktilo de mapo kaj scenaro

note: [section]: id=editor_mode_terrain [topic]: id=..editor_mode_terrain
en: Terrain Editor
eo: Redaktilo de tereno

note: [section]: id=editor_mode_scenario [topic]: id=..editor_mode_scenario
en: Scenario Editor
eo: Redaktilo de scenaro

note: [topic]: id=editor_tool_paint
en: Paint Tool
eo: Pentra ilo

note: [topic]: id=editor_tool_paint
en: Paint single hexes.
eo: Pentri unuopajn seslaterojn.

note: [topic]: id=editor_tool_paint
en: Paint seven hexes at a time.
eo: Pentri sep seslaterojn samtempe.

note: [topic]: id=editor_tool_paint
en: Paint nineteen hexes at a time.
eo: Pentri dek naŭ seslaterojn samtempe.

note: [topic]: id=editor_tool_paint
en: Paint three hexes in a line.
eo: Pentri tri seslaterojn en linio.

note: [topic]: id=editor_tool_fill
en: Fill Tool
eo: Pleniga ilo

note: [topic]: id=editor_tool_select
en: Select Tool
eo: Elekta ilo

note: [topic]: id=editor_tool_select
en: Select single hexes.
eo: Elekti unuopajn seslaterojn.

note: [topic]: id=editor_tool_select
en: Select seven hexes at a time.
eo: Elekti sep seslaterojn samtempe.

note: [topic]: id=editor_tool_select
en: Select nineteen hexes at a time.
eo: Elekti dek naŭ seslaterojn samtempe.

note: [topic]: id=editor_tool_select
en: Select three hexes in a line.
eo: Elekti tri seslaterojn en linio.

note: [topic]: id=editor_tool_paste
en: Clipboard and Paste Tool
eo: Tonduja kaj alglua ilo

note: [topic]: id=editor_tool_paste
en: Rotate clockwise by 60°.
eo: Turni dekstrumen per 60°.

note: [topic]: id=editor_tool_paste
en: Rotate counter-clockwise by 60°.
eo: Turni maldekstrumen per 60°.

note: [topic]: id=editor_tool_paste
en: Flip horizontally
eo: Inversigi horizontale

note: [topic]: id=editor_tool_paste
en: Flip vertically
eo: Inversigi vertikale

note: [topic]: id=editor_tool_starting
en: Starting Locations Tool
eo: Ilo pri komencaj pozicioj

note: [topic]: id=editor_terrain_overlays
en: Editor Terrain-Overlay Graphics
eo: Grafikaĵoj de terensupermeto de redaktilo

note: [topic]: id=editor_terrain_elevation
en: Terrain Elevation Graphics
eo: Grafikaĵoj de terenaltaĵo

note: [topic]: id=editor_terrain_elevation
en: editor^<bold>text='Direct Overlays'</bold>
eo: <bold>text='Rektaj supermetoj'</bold>

note: [topic]: id=editor_terrain_elevation
en: Raised elevation on-map marker
eo: Enmapa marko de pliigita alto

note: [topic]: id=editor_deprecated_overlay
en: Deprecated Terrain
eo: Malaktualigita tereno

note: [topic]: id=editor_tool_label
en: Label Tool
eo: Etikeda ilo

note: [topic]: id=editor_tool_village
en: Village Ownership Tool
eo: Ilo pri vilaĝposedo

note: [topic]: id=editor_tool_unit
en: Unit Tool
eo: Ilo pri unuoj

note: [topic]: id=editor_named_area
en: Named Areas
eo: Nomitaj areoj

note: [topic]: id=editor_playlist
en: Playlist Manager
eo: Administrilo de ludlistoj

note: [topic]: id=editor_addon_id
en: Change Add-on ID
eo: Ŝanĝi identigilon de aldonaĵo

note: [topic]: id=editor_pbl_editor
en: Add-on Publishing Editor
eo: Redaktilo de publikigo de aldonaĵo

note: [topic]: id=..editor
en: Map/Scenario Editor
eo: Redaktilo de mapo/scenaro

note: [topic]: id=editor_separate_events_file
en: Using a separate file for WML events
eo: Uziĝas aparta dosiero por WML-okazaĵoj

note: [topic]: id=editor_masks
en: Editor Mask Usage
eo: Uzado de masko de redaktilo

note: [topic]: id=editor_time_schedule Time of Day and Schedule Editor, please use a short string as it will be used in the left-hand pane of the help browser
en: ToD and Schedule Editor
eo: Redaktilo de tagtempo kaj horaro

note: [topic]: id=editor_palette
en: Editor Palette
eo: Farboplato de redaktilo

note: [topic]: id=editor_palette
en: Show all kinds of terrain
eo: Montri ĉiajn terenojn

note: [topic]: id=editor_palette
en: Show only water terrains
eo: Montri nur akvajn terenojn

note: [topic]: id=editor_palette
en: Show only villages
eo: Montri nur vilaĝojn

note: [topic]: id=editor_map_format
en: Wesnoth Map Format
eo: Dosierformo de mapo de Vesnot

note: [topic]: id=editor_map_format
en: Wesnoth stores its maps in human readable plain text files.
eo: Vesnot konservas siajn mapojn en homlegeblaj platatekstaj dosieroj.

note: [editor_times]: id=deep_underground [time]: id=deep_underground
en: Deep Underground
eo: Profunda subterejo

note: [section]: id=encyclopedia [topic]: id=..encyclopedia
en: Encyclopedia
eo: Enciklopedio

note: [topic]: id=..encyclopedia
en: <ref>dst='..calendar' text='Calendar'</ref>
    <ref>dst='..geography' text='Geography'</ref>
eo: <ref>dst='..calendar' text='Kalendaro'</ref>
    <ref>dst='..geography' text='Terscienco'</ref>

note: [section]: id=calendar [topic]: id=..calendar
en: Calendar
eo: Kalendaro

note: [section]: id=geography [topic]: id=..geography
en: Geography
eo: Terscienco

note: [topic]: id=arkan_thoria
en: Arkan-thoria
eo: Arkan-toria

note: [topic]: id=arkan_thoria
en: A river rising in the <ref>dst='heart_mountains' text='Heart Mountains'</ref> and running east to the Listra.
eo: Rivero, kiu leviĝas en la <ref>dst='heart_mountains' text='Koraj Montoj'</ref> kaj fluas orienten en Listraon.

note: [topic]: id=great_river
en: Great River
eo: Granda Rivero

note: [topic]: id=great_ocean
en: Great Ocean
eo: Granda Oceano

note: [topic]: id=green_isle
en: Green Isle
eo: Verda Insulo

note: [topic]: id=green_isle
en: A bigger island lying in the <ref>dst='great_ocean' text='Great Ocean'</ref>.
eo: Pli granda insulo, kiu kuŝas en la <ref>dst="great_ocean' text='Granda Oceano'</ref>.

note: [topic]: id=old_continent
en: Old Continent
eo: Malnova Kontinento

note: [topic]: id=old_continent
en: Lies to the west of <ref>dst='morogor' text='Morogor'</ref> across the <ref>dst='great_ocean' text='Great Ocean'</ref>.
eo: Kuŝas okcidente de <ref>dst='morogor' text='Morogor'</ref> trans la <ref>dst='great_ocean' text='Granda Oceano'</ref>.

note: [topic]: id=great_continent
en: Great Continent
eo: Granda Kontinento

note: [topic]: id=great_continent
en: The continent on which the <ref>dst='kingdom_wesnoth' text='Kingdom of Wesnoth'</ref> lies. Its west coast is surrounded by the <ref>dst='great_ocean' text='Great Ocean'</ref>.
eo: La kontinento, sur kiu la <ref>dst='kingdom_wesnoth' text='Reĝlando Vesnot'</ref> kuŝas. Ĝian okcidentan bordon ĉirkaŭbaras la <ref>dst='great_ocean' text='Grandan Oceanon'</ref>.

note: [topic]: id=irdya
en: Irdya
eo: Irdja

note: [topic]: id=kingdom_wesnoth
en: Kingdom of Wesnoth
eo: Reĝlando de Vesnot

note: [topic]: id=northlands
en: Northlands
eo: Nordlandoj

note: [topic]: id=southwest_elven_lands
en: Southwest Elven Lands
eo: Sudokcidentaj elfaj landoj

note: [topic]: id=heart_mountains
en: Heart Mountains
eo: Koraj Montoj

note: [topic]: id=far_north
en: Far North
eo: Malproksima Nordo

note: [section]: id=schedule
en: Time of Day Schedule
eo: Tagtempa horaro

note: [section]: id=introduction [topic]: id=..introduction
en: Introduction
eo: Enkonduko

note: [section]: id=gameplay [topic]: id=..gameplay
en: Gameplay
eo: Ludregularo

note: #-#-#-#-#  wesnoth-help.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [section]: id=traits_section [topic]: id=..traits_section
en: Traits
eo: Trajtoj

note: [section]: id=units [topic]: id=..units
en: Units
eo: Unuoj

note: [section]: id=abilities_section [topic]: id=..abilities_section
en: Abilities
eo: Kapabloj

note: [section]: id=weapon_specials [topic]: id=..weapon_specials
en: Weapon Specials
eo: Armilspecialaĵoj

note: [section]: id=eras_section [topic]: id=..eras_section
en: Eras
eo: Eraoj

note: [section]: id=terrains_section [topic]: id=..terrains_section
en: Terrains
eo: Terenoj

note: [section]: id=addons [topic]: id=..addons
en: Add-ons
eo: Aldonaĵoj

note: [section]: id=commands [topic]: id=..commands
en: Commands
eo: Komandoj

note: [topic]: id=about_game
en: About the Game
eo: Pri la ludo

note: [topic]: id=.unknown_unit
en: Unknown Unit
eo: Nekonata unuo

note: [topic]: id=.unknown_unit
en: 
    
    This unit is unknown for the moment. You must discover it in the game to be allowed to see its description.
eo: 
    
    Tiu unuo estas nun nekonata. Vi devas trovi ĝin en la ludo por vidi la priskribon.

note: [topic]: id=..gameplay
en: 
    
    <header>text='Fundamentals of Gameplay'</header>
eo: 
    
    <header>text='Fundamentoj de ludregularo</header>

note: [topic]: id=victory_and_defeat
en: Victory and Defeat
eo: Venko kaj malvenko

note: [topic]: id=recruit_and_recall
en: Recruiting and Recalling
eo: Varbado kaj alvokado

note: [topic]: id=recruit_and_recall
en: 
    
    In later scenarios, you may also Recall survivors from earlier battles. Recalling costs a standard 20 gold and presents you with a list of all surviving units from previous scenarios.
eo: 
    
    En sekvaj scenejoj vi povas alvoki tiujn, kiuj travivis en pasinta batalo. Alvoko kostas 20 guldenoj kaj montros al vi liston da travivitaj milit-unuoj el pasintaj scenejoj.

note: [topic]: id=income_and_upkeep
en: Income and Upkeep
eo: Enspezoj kaj elspezoj

note: [topic]: id=hitpoints
en: Hitpoints and Experience
eo: Vivpoentoj kaj sperto

note: [topic]: id=hitpoints
en: The hitpoints and experience points are both indicated in the status pane using two numbers (the current value and the maximum value the unit can have).
eo: Poentoj de sano kaj sperto estas bildigitaj sur stat-panelo, ĉiu kiel du nombroj (nuna valoro, kaj la maksimuma por la unuo).

note: [topic]: id=advancement
en: Advancement
eo: Antaŭigo

note: [topic]: id=advancement
en: 
    
    Units have a certain amount of experience required to advance (this is 20% less for units with the Intelligent trait). Once they achieve this amount, they immediately advance to the next level, healing fully in the process. In some cases, you will be given a choice of advancement options.
eo: 
    
    La milit-unuoj bezonas certan kvanton de spertoj por avanco (por inteligentaj milit-unuoj  sufiĉas 20% malpli). Se ili atingos la kvanton, tuj estas avanciigitaj al pli alta nivelo, kaj ankaŭ ili tute resaniĝas. En kelkaj kazoj eblas elekti el kelkaj avanc-ebloj.

note: [topic]: id=advancement
en: If both units survive a combat, they gain a number of experience points equal to the level of the unit they’re fighting. If a unit kills another in combat, however, it gains much more experience — 4 for a level 0 unit, 8 for level 1, 16 for level 2, 24 for level 3, and so forth.
eo: Se ambaŭ milit-unuoj travivos duelon, ĉiu akiros tiom da sperto-punktoj, kian nivelon posedis kontraŭlo. Se unu milit-unuo mortigos la alian, ĝi akiros multe pli da spertoj, - 4 por milit-unuo sur nivelo 0, 8 por nivelo 1, 16 por nivelo 2, 24 por nivelo 3, kaj tiel plu.

note: [topic]: id=movement
en: Movement
eo: Movado

note: [topic]: id=movement
en: 
    
    To see where the enemy can move to during their next turn, press Ctrl-v or Cmd-v. Ctrl-b or Cmd-b shows where the enemy could move, if your units were not on the map to block their progress.
eo: 
    
    Se vi volas vidi, ĝis kiam malamiko povas moviĝi dum unu tiro, premu Ctrl+v, aŭ Cmd-v. Ctrl-b (aŭ Cmd-b) montras, ĝis kiam povus malamiko veni, se viaj milit-unuoj ne barus tion.

note: [topic]: id=shroud_and_fog
en: <header>text='Multiplayer and undo'</header>
eo: <header>text='Plurludanteco kaj malfaro'</header>

note: [topic]: id=saveload
en: Save-loading
eo: Ŝargo de konservo

note: [topic]: id=whylost
en: Learning from Losses
eo: Lerno el malvenkoj

note: [topic]: id=whylost
en: 
    
    Some common reasons for losing a scenario are:
eo: 
    
    Jen kelkaj komunaj kialoj malvenki scenaron:

note: [topic]: id=whylost
en: 
    
    <header>text='Unlikely reasons'</header>
eo: 
    
    <header>text='Neverŝajnaj kialoj'</header>

note: [topic]: id=combat
en: Combat
eo: Batalado

note: [topic]: id=combat
en: 
    
    <header>text='Order and Number of Strikes'</header>
eo: 
    
    <header>text='Ordo kaj nombro de batoj'</header>

note: [topic]: id=combat
en: 
    
    <header>text='Chance to Hit'</header>
eo: 
    
    <header>text='Ŝanco bati'</header>

note: [topic]: id=combat
en: 
    
    <header>text=Damage</header>
eo: 
    
    <header>text=Damaĝo</header>

note: [topic]: id=damage_types_and_resistance
en: Damage Types and Resistance
eo: Damaĝotipoj kaj rezisto

note: [topic]: id=damage_types_and_resistance
en: 
    
    If a strike is determined to hit, it will always do at least 1 point of damage. This applies even if the defender has 100% resistance to the damage type.
eo: 
    
    Se estas atako sukcesa, kaŭzos almenaŭ 1 vundo-punkto. Tio validas ankaŭ tiam, se defendanto havas 100% rezistkapablon por koncerna vundospeco.

note: [topic]: id=orbs
en: <header>text='Ellipses'</header>
eo: <header>text='Elipsoj'</header>

note: [topic]: id=time_of_day
en: Time of Day
eo: Tagtempo

note: [topic]: id=time_of_day [time]: id=dawn [time]: id=dawn_hour
en: Dawn
eo: Matenruĝo

note: [topic]: id=time_of_day [time]: id=morning
en: Morning
eo: Mateno

note: [topic]: id=time_of_day [time]: id=afternoon
en: Afternoon
eo: Posttagmezo

note: [topic]: id=time_of_day [time]: id=dusk [time]: id=dusk_hour
en: Dusk
eo: Vesperruĝo

note: [topic]: id=time_of_day [time]: id=first_watch
en: First Watch
eo: Unua patrolo

note: [topic]: id=time_of_day [time]: id=second_watch
en: Second Watch
eo: Dua patrolo

note: [topic]: id=time_of_day
en: Keep in mind that some scenarios take place underground, where it is perpetually night!
eo: Rimarku, ke kelkaj scenejoj okazas subtere, tie estas eterna nokto!

note: [topic]: id=healing
en: Healing
eo: Sanigado

note: [topic]: id=wrap_up
en: Wrap Up
eo: Konkludo

note: [topic]: id=license
en: License
eo: Permesilo

note: [topic]: id=..terrains_section
en: 
    
    Terrains come in two types: <italic>text='basic'</italic> and <italic>text='mixed'</italic>.
eo: 
    
    Terenoj ekzistas en du tipoj: <italic>text='baza'</italic> kaj <italic>text='miksa'</italic>.

note: [topic]: id=..terrains_section
en: 
    
    <header>text='Basic Terrain Types'</header>
eo: 
    
    <header>text='Bazaj terentipoj</header>

note: [topic]: id=..terrains_section
en: 
    
    <header>text='Mixed Terrain Types'</header>
eo: 
    
    <header>text='Miksaj terentipoj'</header>

note: [topic]: id=..terrains_section
en: 
    
    <header>text='Basic Terrain Types'</header>
eo: 
    <header>text='Bazaj terenspecoj'</header>

note: [topic]: id=using_addons
en: Using Add-ons
eo: Uzado de aldonaĵoj

note: [topic]: id=using_addons
en: 
    
    <header>text='Campaigns and Scenarios'</header>
eo: 
    
    <header>text='Kampanjoj kaj scenaroj'</header>

note: [topic]: id=using_addons
en: 
    
    <header>text='Multiplayer Campaigns, Scenarios, and Map Packs'</header>
eo: 
    
    <header>text='Plurludantecaj kampanjoj, scenaroj kaj mapopakoj'</header>

note: [topic]: id=using_addons
en: 
    
    <header>text='Multiplayer Eras and Factions'</header>
eo: 
    
    <header>text='Plurludantecaj eraoj kaj frakcioj'</header>

note: [topic]: id=using_addons
en: 
    
    <header>text='Modifications'</header>
eo: 
    
    <header>text='Modifoj'</header>

note: [topic]: id=using_addons
en: 
    
    <header>text='Cores'</header>
eo: 
    
    <header>text='Kernoj'</header>

note: [topic]: id=using_addons
en: 
    
    <header>text='Creator Resources'</header>
eo: 
    
    <header>text='Rimedoj de kreinto'</header>

note: [topic]: id=installing_addons
en: Installing Add-ons
eo: Instalado de aldonaĵoj

note: [topic]: id=removing_addons
en: Removing Add-ons
eo: Forigado de aldonaĵoj

note: [topic]: id=general_commands
en: General Commands
eo: Ĝeneralaj komandoj

note: [topic]: id=general_commands
en: 
    Bring up theme selection menu.
eo: 
    Aperigi etoselektan menuon.

note: [topic]: id=general_commands
en: 
    Quit the scenario (without prompting).
eo: 
    Eliri la scenaron (sendemande).

note: [topic]: id=general_commands
en: 
    Save the game (without prompting).
eo: 
    Konservi la ludon (sendemande).

note: [topic]: id=general_commands
en: 
    Save the game and quit the scenario (without prompting).
eo: 
    Konservi la ludon kaj eliri la scenaron (sendemande).

note: [topic]: id=mp_commands
en: Multiplayer Commands
eo: Porplurludantaj komandoj

note: [topic]: id=mp_commands
en: 
    Toggle muting/silencing of all observers on/off.
eo: 
    Baskuli silentigon de ĉiuj observantoj.

note: [topic]: id=debug_commands
en: 
    Show a gamestate variable.
eo: 
    Montri ludstatan variablon.

note: [heals]: id=curing
en: female^cures
eo: kuraco

note: [regenerate]: id=regenerates
en: female^regenerates
eo: regenero

note: [chance_to_hit]: id=diversion
en: diversion
eo: diversio

note: [chance_to_hit]: id=diversion
en: female^diversion
eo: diversio

note: [leadership]: id=leadership
en: female^leadership
eo: gvideco

note: [illuminates]: id=illumination
en: illuminates
eo: lumigo

note: [teleport]: id=teleport
en: female^teleport
eo: teleporto

note: [hides]: id=ambush
en: female^ambush
eo: embusko

note: [hides]: id=burrow
en: burrow
eo: nestotruo

note: [hides]: id=burrow
en: female^burrow
eo: nestotruo

note: [hides]: id=submerge
en: submerge
eo: subakviĝo

note: [hides]: id=submerge
en: female^submerge
eo: subakviĝo

note: [dummy]: id=feeding
en: female^feeding
eo: nutro

note: [advancement]: id=amla_default
en: Max HP bonus +3, Max XP +20%
eo: Maks. BP +3, maks. SP +20%

note: [time]: id=midday [time]: id=midday_hour
en: Midday
eo: Tagmezo

note: [time]: id=midnight [time]: id=midnight_hour
en: Midnight
eo: Noktomezo

note: [time]: id=second_watch_hour1
en: Second Watch — First Hour
eo: Dua patrolo – Unua horo

note: [time]: id=second_watch_hour2
en: Second Watch — Second Hour
eo: Dua patrolo – Dua horo

note: [time]: id=second_watch_hour3
en: Second Watch — Third Hour
eo: Dua patrolo – Tria horo

note: [time]: id=second_watch_hour4
en: Second Watch — Fourth Hour
eo: Dua patrolo – Kvara horo

note: [time]: id=second_watch_hour5
en: Second Watch — Fifth Hour
eo: Dua patrolo – Kvina horo

note: [time]: id=second_watch_hour6
en: Second Watch — Sixth Hour
eo: Dua patrolo – Sesa horo

note: [time]: id=morning_hour1
en: Morning — First Hour
eo: Mateno – Unua horo

note: [time]: id=morning_hour2
en: Morning — Second Hour
eo: Mateno – Dua horo

note: [time]: id=morning_hour3
en: Morning — Third Hour
eo: Mateno – Tria horo

note: [time]: id=morning_hour4
en: Morning — Fourth Hour
eo: Mateno – Kvara horo

note: [time]: id=afternoon_hour1
en: Afternoon — First Hour
eo: Posttagmezo – Unua horo

note: [time]: id=afternoon_hour2
en: Afternoon — Second Hour
eo: Posttagmezo – Dua horo

note: [time]: id=afternoon_hour3
en: Afternoon — Third Hour
eo: Posttagmezo – Tria horo

note: [time]: id=afternoon_hour4
en: Afternoon — Fourth Hour
eo: Posttagmezo – Kvara horo

note: [time]: id=afternoon_hour5
en: Afternoon — Fifth Hour
eo: Posttagmezo – Kvina horo

note: [time]: id=afternoon_hour6
en: Afternoon — Sixth Hour
eo: Posttagmezo – Sesa horo

note: [time]: id=first_watch_hour1
en: First Watch — First Hour
eo: Unua patrolo – Unua horo

note: [time]: id=first_watch_hour2
en: First Watch — Second Hour
eo: Unua patrolo – Dua horo

note: [time]: id=first_watch_hour3
en: First Watch — Third Hour
eo: Unua patrolo – Tria horo

note: [time]: id=first_watch_hour4
en: First Watch — Fourth Hour
eo: Unua patrolo – Kvara horo

note: [time]: id=dawn1
en: First Dawn
eo: Unua matenruĝo

note: [time]: id=dawn2
en: Second Dawn
eo: Dua matenruĝo

note: [time]: id=morning1
en: First Morning
eo: Unua mateno

note: [time]: id=morning2
en: Second Morning
eo: Dua mateno

note: [time]: id=midday1
en: First Midday
eo: Unua tagmezo

note: [time]: id=midday2
en: Second Midday
eo: Dua tagmezo

note: [time]: id=afternoon1
en: First Afternoon
eo: Unua posttagmezo

note: [time]: id=afternoon2
en: Second Afternoon
eo: Dua posttagmezo

note: [time]: id=dusk1
en: First Dusk
eo: Unua vesperruĝo

note: [time]: id=dusk2
en: Second Dusk
eo: Dua vesperruĝo

note: [time]: id=short_dark
en: The Short Dark
eo: La mallonga malhelo

note: [time]: id=long_dark1
en: The Long Dark (1)
eo: La longa malhelo (1)

note: [time]: id=long_dark2
en: The Long Dark (2)
eo: La longa malhelo (2)

note: [time]: id=long_dark3
en: The Long Dark (3)
eo: La longa malhelo (3)

note: [time]: id=long_dark4
en: The Long Dark (4)
eo: La longa malhelo (4)

en: This unit is capable of basic healing.
eo: Ĉi tiu unuo kapablas je baza resanigo.

en: This unit is capable of rapid healing.
eo: Ĉi tiu unuo kapablas je rapida resanigo.

en: This unit is capable of healing those around it, and curing them of poison.
eo: Ĉi tiu unuo kapablas resanigi tiujn ĉirkaŭe, kaj kuraci ilin el veneno.

en: This unit is capable of neutralizing the effects of poison in units around it.
eo: Ĉi tiu unuo kapablas neŭtraligi efikojn de veneno en unuoj ĉirkaŭ ĝi.

en: Illumination increases the lighting level in adjacent areas.
eo: Lumigo plialtigas la lumnivelon en apudaj areoj.

en: This unit can move unseen in deep water, requiring no air from the surface.
eo: Ĉi tiu unuo povas moviĝi kaŝe en profunda akvo, ne postulas aeron el surfaco.

en: This unit gains 1 hitpoint added to its maximum whenever it kills a living unit.
eo: Ĉi tiu unuo gajnas 1 vivpoenton aldone de sia maksimumo ĉiam, kiam ĝi mortigas vivantan unuon.

note: [trait]: id=loyal
en: loyal
eo: lojala

note: [trait]: id=loyal
en: female^loyal
eo: lojala

note: [trait]: id=loyal
en: Zero upkeep
eo: Nula soldo

note: [trait]: id=undead
en: female^undead
eo: nemortinta

note: [trait]: id=undead [trait]: id=mechanical [trait]: id=elemental
en: Immune to drain, poison, and plague
eo: Imuno kontraŭ elsuĉo, veneno kaj plago

note: [trait]: id=undead
en: <italic>text='Undead'</italic> units are immune to poison, drain, and plague.
eo: <italic>text='Nemortintaj'</italic> unuoj rezistas venenon, elsuĉon kaj plagon.

note: [trait]: id=mechanical
en: mechanical
eo: meĥanika

note: [trait]: id=mechanical
en: female^mechanical
eo: meĥanika

note: [trait]: id=mechanical
en: <italic>text='Mechanical'</italic> units are immune to poison, drain, and plague.
eo: <italic>text='Meĥanikaj'</italic> unuoj rezistas venenon, elsuĉon kaj plagon.

note: [trait]: id=elemental
en: elemental
eo: elementa

note: [trait]: id=elemental
en: female^elemental
eo: elementa

note: [trait]: id=elemental
en: 
    
    Elemental units generally have elemental as their only trait. Since elemental units are energy-based beings, drain, poison, and plague have no effect upon them.
eo: 
    
    Elementaj unuoj ĝenerale havas elementa kiel solan trajton. Tial, ke elementaj unuoj estas energibazitaj estaĵoj, elsuĉo, veneno kaj plano ne efikas sur ili.

note: [trait]: id=elemental
en: <italic>text='Elemental'</italic> units are immune to poison, drain, and plague.
eo: <italic>text='Elementaj'</italic> unuoj imunas kontraŭ veneno, elsuĉo kaj plago.

note: [trait]: id=strong
en: strong
eo: forta

note: [trait]: id=strong
en: female^strong
eo: forta

note: [trait]: id=dextrous
en: dextrous
eo: manlerta

note: [trait]: id=dextrous
en: female^dextrous
eo: manlerta

note: [trait]: id=quick
en: quick
eo: rapida

note: [trait]: id=quick
en: female^quick
eo: rapida

note: [trait]: id=intelligent
en: intelligent
eo: inteligenta

note: [trait]: id=intelligent
en: female^intelligent
eo: inteligenta

note: [trait]: id=intelligent
en: Intelligent units require 20% less experience than usual to advance.
eo: Inteligentaj milit-unuoj bezonas je 20% malpli da spertoj por avanco.

note: [trait]: id=resilient
en: resilient
eo: rezistema

note: [trait]: id=resilient
en: female^resilient
eo: rezistema

note: [trait]: id=resilient
en: 
    
    Resilient units can be useful at all stages of a campaign, and this is a useful trait for all units. Resilient is often most helpful as a trait when it occurs in a unit that has some combination of low hitpoints, good defense, or high resistances. Resilient units are especially useful for holding strategic positions against opponents.
eo: 
    
    Rezistaj milit-unuoj povas utili en ĉiuj fazoj de kampanjo, kaj tio estas eco taŭga por ĉiu milit-unuo. La plej utila estas, se ĝi aperos ĉe milit-unuo kun kombino de malalta traf-sukceso,  kun bona defendo aŭ  alta rezisto. Rezistaj milit-unuoj taŭgas por teni poziciojn kontraŭ malamikoj.

note: [trait]: id=healthy
en: healthy
eo: sana

note: [trait]: id=healthy
en: female^healthy
eo: sana

note: [trait]: id=fearless
en: female^fearless
eo: sentima

note: [trait]: id=fearless
en: Fights normally during unfavorable times of day/night
eo: Batalas normale dum nefavoraj tagtempoj

note: [trait]: id=feral
en: Receives only 50% defense in land-based villages
eo: Ricevas nur 50% da defendo en surlandaj vilaĝoj

note: [trait]: id=weak
en: weak
eo: malforta

note: [trait]: id=weak
en: female^weak
eo: malforta

note: [trait]: id=slow
en: slow
eo: malrapida

note: [trait]: id=slow
en: female^slow
eo: malrapida

note: [trait]: id=aged
en: aged
eo: altaĝa

note: [trait]: id=aged
en: female^aged
eo: altaĝa

note: [berserk]: id=berserk
en: berserk
eo: furioza

note: [petrifies]: id=petrifies
en: petrifies
eo: ŝtonigo

note: [chance_to_hit]: id=magical
en: magical
eo: magia

note: [swarm]: id=swarm
en: swarm
eo: svarmi

note: [damage]: id=charge
en: charge
eo: fento

note: [damage]: id=absorb
en: absorb
eo: absorbi

note: [firststrike]: id=firststrike
en: first strike
eo: unua bato

note: [stun]: id=stun
en: stun
eo: stuporo

note: [race]: id=bats
en: race^Bat
eo: Vesperto

note: [race]: id=bats
en: race+female^Bat
eo: Vespertino

note: [race]: id=bats
en: race^Bats
eo: Vespertoj

note: [race]: id=drake
en: race^Drake
eo: Draketo

note: [race]: id=drake
en: race+female^Drake
eo: Draketo

note: [race]: id=drake
en: race^Drakes
eo: Draketoj

note: [race]: id=dwarf
en: race^Dwarf
eo: Nano

note: [race]: id=dwarf
en: race+female^Dwarf
eo: Nanino

note: [race]: id=dwarf
en: race^Dwarves
eo: Nanoj

note: [race]: id=elf
en: race^Elf
eo: Elfo

note: [race]: id=elf
en: race+female^Elf
eo: Elfino

note: [race]: id=elf
en: race^Elves
eo: Elfoj

note: [race]: id=falcon
en: race^Falcon
eo: Falko

note: [race]: id=falcon
en: race+female^Falcon
eo: Falko

note: [race]: id=falcon
en: race^Falcons
eo: Falkoj

note: [race]: id=goblin
en: race^Goblin
eo: Goblino

note: [race]: id=goblin
en: race+female^Goblin
eo: Goblinino

note: [race]: id=goblin
en: race^Goblins
eo: Goblinoj

note: [race]: id=gryphon
en: race^Gryphon
eo: Grifo

note: [race]: id=gryphon
en: race+female^Gryphon
eo: Grifino

note: [race]: id=gryphon
en: race^Gryphons
eo: Grifoj

note: [race]: id=horse
en: race^Horse
eo: Ĉevalo

note: [race]: id=horse
en: race+female^Horse
eo: Ĉevalo

note: [race]: id=horse
en: race^Horses
eo: Ĉevaloj

note: [race]: id=human
en: race^Human
eo: Homo

note: [race]: id=human
en: race+female^Human
eo: Homo

note: [race]: id=human
en: race^Humans
eo: Homoj

note: [race]: id=dunefolk
en: race^Dunefolk Human
eo: Dunpopola homo

note: [race]: id=dunefolk
en: race+female^Dunefolk Human
eo: Dunpopola homo

note: [race]: id=dunefolk
en: race+plural^Dunefolk
eo: Dunpopolo

note: [race]: id=lizard
en: race^Saurian
eo: Saŭro

note: [race]: id=lizard
en: race+female^Saurian
eo: Saŭrino

note: [race]: id=lizard
en: race^Saurians
eo: Saŭroj

note: [race]: id=mechanical
en: race^Mechanical
eo: Meĥanika

note: [race]: id=mechanical
en: race+plural^Mechanical
eo: Meĥanikaj

note: [race]: id=merman
en: race^Merman
eo: Virsireno

note: [race]: id=merman
en: race^Mermaid
eo: Sireno

note: [race]: id=merman
en: race^Merfolk
eo: Gesirenoj

note: [race]: id=monster
en: race^Monster
eo: Monstro

note: [race]: id=monster
en: race+female^Monster
eo: Monstro

note: [race]: id=monster
en: race^Monsters
eo: Monstroj

note: [race]: id=naga
en: race^Naga
eo: Nago

note: [race]: id=naga
en: race^Nagini
eo: Nago

note: [race]: id=naga
en: race^Nagas
eo: Nagoj

note: [race]: id=ogre
en: race^Ogre
eo: Ogro

note: [race]: id=ogre
en: race+female^Ogre
eo: Ogrino

note: [race]: id=ogre
en: race^Ogres
eo: Ogroj

note: [race]: id=orc
en: race^Orc
eo: Orko

note: [race]: id=orc
en: race+female^Orc
eo: Orkino

note: [race]: id=orc
en: race^Orcs
eo: Orkoj

note: [race]: id=raven
en: race^Raven
eo: Korvo

note: [race]: id=raven
en: race+female^Raven
eo: Korvo

note: [race]: id=raven
en: race^Ravens
eo: Korvoj

note: [race]: id=troll
en: race^Troll
eo: Trolo

note: [race]: id=troll
en: race+female^Troll
eo: Trolo

note: [race]: id=troll
en: race^Trolls
eo: Troloj

note: [race]: id=undead
en: race^Undead
eo: Malmortulo

note: [race]: id=undead
en: race+female^Undead
eo: Malmortulo

note: [race]: id=undead
en: race+plural^Undead
eo: Malmortuloj

note: [race]: id=wolf
en: race^Wolf
eo: Lupo

note: [race]: id=wolf
en: race+female^Wolf
eo: Lupo

note: [race]: id=wolf
en: race^Wolves
eo: Lupoj

note: [race]: id=wose
en: race^Wose
eo: Arbulo

note: [race]: id=wose
en: race^Woses
eo: Arbuloj

en: +1 max HP
eo: +1 maksimuma VP

note: [lua]: on_hit
en: female^stunned
eo: stupora

note: [lua]: on_hit
en: stunned
eo: stupora

en: Close
eo: Fermi

en: Help
eo: Helpo

en: Parse error when parsing help text:
eo: Eraro dum analizo de helpteksto:

en: Best of
eo: Plej bona el

en: Worst of
eo: Plej malbona el

en: Special Notes:
eo: Specialaj notoj:

en: Base Terrain:
eo: Baza tereno:

en: Movement properties:
eo: Ecoj pri movo:

en: Defense properties:
eo: Ecoj pri defendo:

en: Level
eo: Nivelo

en: Advances from:
eo: Antaŭiĝas el:

en: Advances to:
eo: Antaŭiĝas al:

en: Base unit:
eo: Baza unuo:

en: Base units:
eo: Bazaj unuoj:

en: Variations:
eo: Variaĵoj:

en: race^Miscellaneous
eo: Diversaj

en: Race:
eo: Raso:

en: Abilities:
eo: Kapabloj:

en: Ability Upgrades:
eo: Plibonigoj de kapabloj:

note: TRANSLATORS: This string is used in the help page of a single unit.  If the translation uses spaces, use non-breaking spaces as appropriate for the target language to prevent unpleasant line breaks (issue #3256).
en: HP:
eo: VP:

note: TRANSLATORS: This string is used in the help page of a single unit.  If the translation uses spaces, use non-breaking spaces as appropriate for the target language to prevent unpleasant line breaks (issue #3256).
en: Moves:
eo: Movoj:

note: TRANSLATORS: This string is used in the help page of a single unit.  If the translation uses spaces, use non-breaking spaces as appropriate for the target language to prevent unpleasant line breaks (issue #3256).
en: Vision:
eo: Vido:

note: TRANSLATORS: This string is used in the help page of a single unit.  If the translation uses spaces, use non-breaking spaces as appropriate for the target language to prevent unpleasant line breaks (issue #3256).
en: Cost:
eo: Kosto:

note: TRANSLATORS: This string is used in the help page of a single unit.  If the translation uses spaces, use non-breaking spaces as appropriate for the target language to prevent unpleasant line breaks (issue #3256).
en: Alignment:
eo: Aparteno:

note: TRANSLATORS: This string is used in the help page of a single unit.  It uses non-breaking spaces to prevent unpleasant line breaks (issue #3256).  In the translation use non-breaking spaces as appropriate for the target language.
en: Required XP:
eo: Bezonataj SP:

en: unit help^Attacks
eo: Atakoj

en: unit help^Name
eo: Nomo

en: Strikes
eo: Batoj

en: Range
eo: Efikdistanco

en: Type
eo: Tipo

en: Special
eo: Speciale

en: Resistances
eo: Rezistoj

en: Attack Type
eo: Atakspeco

en: Resistance
eo: Rezisto

en: Terrain Modifiers
eo: Modifiloj de tereno

en: Terrain
eo: Tereno

en: Defense
eo: Defendo

en: Movement Cost
eo: Kosto de movo

en: Vision Cost
eo: Kosto de vido
