wescamp-i 18n - en to nl translation catalogue (27 entries)

note: [campaign]: id=Liberty [achievement_group]
en: Liberty
nl: Vrijheid

note: [campaign]: id=Liberty
en: Easy
nl: Makkelijk

note: [campaign]: id=Liberty
en: Peasant
nl: Boer

note: [campaign]: id=Liberty
en: Normal
nl: Normaal

note: [campaign]: id=Liberty
en: Outlaw
nl: Brigant

note: [campaign]: id=Liberty
en: Challenging
nl: Uitdagend

note: [campaign]: id=Liberty
en: Fugitive
nl: Voortvluchtige

note: [campaign]: id=Liberty "marchlander" is archaic English for an inhabitant of a border region, not to be confused with "marshlander"
en: As the shadow of civil war deepens across Wesnoth, a band of hardy marchlanders revolts against the governance of the new queen. To win their way to freedom, they must learn to use shadows and deception to rout the trained blades of the Wesnothian army.
nl: Terwijl de burgeroorlog zich over Wesnoth verspreid, is er een moedige bende uit het grensgebied in opstand gekomen tegen de tirannie van koningin Asheviere. Om hun vrijheid te winnen, moeten ze niet alleen de getrainde troepen van Wesnoth verslaan maar ook duistere vijanden zoals orks en ondoden.

note: [campaign]: id=Liberty
en: (Novice level, 7 scenarios.)
nl: (Beginnersniveau, 7 scenario's.)
    - Nog niet vertaald in het Nederlands -

note: [achievement]: id=liberty_or_death
en: Give Me Liberty or Give Me Death!
nl: Geef Mij Vrijheid of Geef Mij De Dood!

note: [achievement]: id=liberty_or_death
en: Complete Civil Disobedience with at least 3 peasants remaining.
nl: Voltooi Burgerlijke Ongehoorzaamheid met minimaal 3 boeren levend.

note: [achievement]: id=liberty_nameless
en: The Nameless General
nl: De Naamloze Generaal

note: [achievement]: id=liberty_nameless
en: Find out the name of the general in Unlawful Orders.
nl: Ontdek de naam van de generaal in Onrechtmatige Bevelen.

note: [achievement]: id=liberty_iron
en: Harper vs. Goliath
nl: Harper en Goliath

note: [achievement]: id=liberty_iron
en: Defeat an Iron Mauler with Harper in Hide and Seek.
nl: Versla een IJzermaler met Harper in Verstoppertje.

note: [achievement]: id=liberty_hunter this is the achievement for the scenario The Hunters
en: Perfect Hunter
nl: Prefecte Jager

note: [achievement]: id=liberty_hunter
en: Complete The Hunters with no losses
nl: Voltooi De Jagers zonder verliezen

note: [achievement]: id=liberty_army
en: Force of Arms is Pointless Without Strategy
nl: Wapenkracht is Zinloos Zonder Strategie

note: [achievement]: id=liberty_army
en: On Challenging difficulty, defeat Dommel in Glory.
nl: Versla Dommel in Overwinning in de Uitdagende moeilijkheidsgraad.

note: [scenario]: id=01_The_Raid
en: The Raid
nl: De Rooftocht

note: [scenario]: id=02_Civil_Disobedience
en: Civil Disobedience
nl: Burgerlijke Ongehoorzaamheid

note: [scenario]: id=03_A_Strategy_of_Hope
en: A Strategy of Hope
nl: Een Hoopvolle Strategie

note: [scenario]: id=04_Unlawful_Orders
en: Unlawful Orders
nl: Onrechtmatige Bevelen

note: [scenario]: id=05_Hide_and_Seek
en: Hide and Seek
nl: Verstoppertje

note: [scenario]: id=06_The_Hunters
en: The Hunters
nl: De Jagers

note: [scenario]: id=07_Glory
en: Glory
nl: Overwinning

note: [scenario]: id=08_Epilogue
en: Liberty — Epilogue
nl: Vrijheid — Epiloog
