Battle for Wesnoth - en to sv translation catalogue (1215 entries)

note: [terrain_type]: id=farmer-fence  # AI-animal-proof fences from first scenario [terrain_type]: id=fence [terrain_type]: id=fence_iron
en: Fence
sv: Stängsel

note: [terrain_type]: id=deep_water_gray [terrain_type]: id=deep_water_medium [terrain_type]: id=deep_water_tropical [terrain_type]: id=deep_water
en: Deep Water
sv: Djupt vatten

note: [terrain_type]: id=deep_water_gray
en: Gray Deep Water
sv: Grått djupt vatten

note: [terrain_type]: id=deep_water_medium
en: Medium Deep Water
sv: Medeldjupt vatten

note: [terrain_type]: id=deep_water_tropical
en: Tropical Deep Water
sv: Djupt tropiskt vatten

note: [terrain_type]: id=gray_tropical_water [terrain_type]: id=medium_shallow_water [terrain_type]: id=tropical_water [terrain_type]: id=shallow_water
en: Shallow Water
sv: Grunt vatten

note: [terrain_type]: id=gray_tropical_water
en: Gray Shallow Water
sv: Grått grunt vatten

note: [terrain_type]: id=medium_shallow_water
en: Medium Shallow Water
sv: Halvgrunt vatten

note: [terrain_type]: id=tropical_water
en: Tropical Shallow Water
sv: Tropiskt grunt vatten

note: [terrain_type]: id=ford
en: Ford
sv: Vadställe

note: [terrain_type]: id=ford
en: When a river happens to be extremely shallow, passing over it is a trivial matter for land based units. Moreover, any creature best adapted to swimming has full mobility even at such places in the river. As far as gameplay is concerned, a river ford is treated as either grassland or shallow water, choosing whichever one offers the best defensive and movement bonuses for the unit on it.
sv: När en flod råkar vara mycket grund är det inte något problem för landtrupper att ta sig över. Dessutom så har alla varelser som simmar full rörlighet även på sådana platser. Speltaktiskt sett så behandlas ett vadställe antingen som slätt eller grunt vatten beroende på vad som passar den trupp som står på rutan bäst.

note: [terrain_type]: id=gray_reef [terrain_type]: id=medium_reef [terrain_type]: id=tropical_reef [terrain_type]: id=reef
en: Coastal Reef
sv: Kustrev

note: [terrain_type]: id=gray_reef
en: Gray Coastal Reef
sv: Grått kustrev

note: [terrain_type]: id=medium_reef
en: Medium Coastal Reef
sv: Mellanstort kustrev

note: [terrain_type]: id=tropical_reef
en: Tropical Coastal Reef
sv: Tropiskt kustrev

note: [terrain_type]: id=sea_kelp [terrain_type]: id=swamp_water_reed [terrain_type]: id=quagmire [terrain_type]: id=swamp_water
en: Swamp
sv: Träsk

note: [terrain_type]: id=swamp_water_reed
en: Swamp Water Reed
sv: Vass

note: [terrain_type]: id=quagmire
en: Muddy Quagmire
sv: Kärr

note: [terrain_type]: id=grassland [terrain_type]: id=savanna [terrain_type]: id=grass_dry [terrain_type]: id=leaf_litter
en: Grassland
sv: Slätt

note: [terrain_type]: id=grassland
en: Green Grass
sv: Gröngräs

note: [terrain_type]: id=savanna
en: Semi-dry Grass
sv: Savann

note: [terrain_type]: id=grass_dry
en: Dry Grass
sv: Torrt gräs

note: [terrain_type]: id=leaf_litter
en: Leaf Litter
sv: Lövhög

note: [terrain_type]: id=dirt_dark [terrain_type]: id=dirt [terrain_type]: id=dirt_dry
en: Dirt
sv: Jord

note: [terrain_type]: id=dirt_dark
en: Dark Dirt
sv: Mörk jord

note: [terrain_type]: id=dirt
en: Regular Dirt
sv: Vanlig jord

note: [terrain_type]: id=dirt_dry
en: Dry Dirt
sv: Torr jord

note: [terrain_type]: id=road [terrain_type]: id=road_clean [terrain_type]: id=road_desert [terrain_type]: id=stone_path [terrain_type]: id=road_icy [terrain_type]: id=flagstones_dark [terrain_type]: id=cave_path
en: Road
sv: Väg

note: [terrain_type]: id=road
en: Regular Cobbles
sv: Vanlig gatsten

note: [terrain_type]: id=road
en: <italic>text='Roads'</italic> are beaten paths of dirt, formed by many travelers passing over them. As far as gameplay is concerned, roads behave as flat terrain.
sv: <italic>text=’Vägar’</italic> är upptrampade stigar som bildats genom att många resenärer har vandrat fram här. Speltaktiskt sett behandlas vägar som vilken platt terräng som helst.

note: [terrain_type]: id=road_clean
en: Clean Gray Cobbles
sv: Rena grå gatustenar

note: [terrain_type]: id=stone_path
en: Overgrown Cobbles
sv: Igenvuxen gatsten

note: [terrain_type]: id=ice
en: Ice
sv: Is

note: [terrain_type]: id=snow
en: Snow
sv: Snö

note: [terrain_type]: id=desert
en: Desert
sv: Öken

note: [terrain_type]: id=desert
en: Desert Sands
sv: Ökensand

note: [terrain_type]: id=desert
en: <italic>text='Deserts'</italic> have a somewhat different composition than small sand pits or beaches, however for gameplay purposes they are identical. See <ref>dst='..terrain_sand' text='sand'</ref>.
sv: <italic>text=’Öknar’</italic> är lite annorlunda uppbyggda än sandhålor eller stränder, men speltaktiskt sett behandlas de lika. Se även <ref>dst=’terrain_sand’ text=’sand’</ref>.

note: [terrain_type]: id=sand_beach
en: Beach Sands
sv: Sandstrand

note: [terrain_type]: id=sand_beach [terrain_type]: id=sand
en: The instability of <italic>text='sand'</italic> makes it harder for most units to cross, and leaves them wide open to attack. In contrast, the wide feet or snakelike bodies of the reptilian races make sand much easier for them to navigate.
    
    Most units receive 20 to 40% defense in sand.
sv: Instabiliteten hos <italic>text=’sand’</italic> gör att de flesta trupptyper har svårt att ta sig fram, och de är också mycket sårbara för anfall. Som kontrast gör de breda fötterna och ormlika kropparna hos reptilraserna att dessa har mycket lättare att ta sig fram här.
    
    De flesta trupper har 20-40% försvar i sand.

note: [terrain_type]: id=oasis
en: Oasis
sv: Oas

note: [terrain_type]: id=oasis
en: A welcome sight to any traveler, an oasis allows units to heal as if stationed in a village, but provides no income or defensive advantage.
sv: En välkommen syn för alla på resa, en oas helar trupper precis som byar, men ger inte någon inkomst eller försvarsfördelar.

note: [terrain_type]: id=sand_rubble
en: Rubble
sv: Bråte

note: [terrain_type]: id=crater
en: Crater
sv: Krater

note: [terrain_type]: id=flowers_mixed
en: Mixed Flowers
sv: Blandade blommor

note: [terrain_type]: id=farm
en: Farmland
sv: Fält

note: [terrain_type]: id=stones_small
en: Stones
sv: Sten

note: [terrain_type]: id=mushrooms_small
en: Small Mushrooms
sv: Små svampar

note: [terrain_type]: id=mushrooms_farm
en: Mushroom Farm
sv: Svampfarm

note: [terrain_type]: id=desert_plants
en: Desert Plants
sv: Ökenblommor

note: [terrain_type]: id=desert_plants_sans_bones
en: Desert Plants without Bones
sv: Ökenblommor utan ben

note: [terrain_type]: id=windmill
en: Windmill
sv: Väderkvarn

note: [terrain_type]: id=campfire
en: Campfire
sv: Lägereld

note: [terrain_type]: id=wallfire
en: Sconce
sv: Skans

note: [terrain_type]: id=brazier
en: Brazier
sv: Glödpanna

note: [terrain_type]: id=brazier-lit
en: Lit Brazier
sv: Tänd glödpanna

note: [terrain_type]: id=sand_drifts
en: Stones with Sand Drifts
sv: Stenar och sanddynor

note: [terrain_type]: id=water-lilies
en: Water Lilies
sv: Näckrosor

note: [terrain_type]: id=water-lilies-flower
en: Flowering Water Lilies
sv: Blommande näckrosor

note: [terrain_type]: id=detritus_trash
en: Trash
sv: Skräp

note: [terrain_type]: id=detritus_bones
en: Remains
sv: Kvarlevor

note: [terrain_type]: id=great_tree [terrain_type]: id=great_tree_snowy [terrain_type]: id=great_tree_dead [terrain_type]: id=great_tree_dead_oak
en: Great Tree
sv: Stort träd

note: [terrain_type]: id=great_tree_dead
en: Dead Great Tree
sv: Stort dött träd

note: [terrain_type]: id=tropical_forest [terrain_type]: id=rainforest [terrain_type]: id=palm_desert_forest [terrain_type]: id=palm_forest [terrain_type]: id=savanna_forest [terrain_type]: id=pine_forest [terrain_type]: id=snow_forest [terrain_type]: id=deciduous_forest_summer [terrain_type]: id=deciduou
en: Forest
sv: Skog

note: [terrain_type]: id=tropical_forest
en: Tropical Forest
sv: Tropisk skog

note: [terrain_type]: id=rainforest
en: Rainforest
sv: Regnskog

note: [terrain_type]: id=palm_desert_forest
en: Palm Forest
sv: Palmskog

note: [terrain_type]: id=palm_forest
en: Dense Palm Forest
sv: Tät palmskog

note: [terrain_type]: id=savanna_forest
en: Savanna
sv: Savann

note: [terrain_type]: id=pine_forest
en: Pine Forest
sv: Tallskog

note: [terrain_type]: id=snow_forest
en: Snowy Pine Forest
sv: Snötäckt tallskog

note: [terrain_type]: id=deciduous_forest_summer
en: Summer Deciduous Forest
sv: Lövskog (sommar)

note: [terrain_type]: id=deciduous_forest_fall
en: Fall Deciduous Forest
sv: Lövskog (höst)

note: [terrain_type]: id=deciduous_forest_winter
en: Winter Deciduous Forest
sv: Lövskog (vinter)

note: [terrain_type]: id=deciduous_forest_winter_snow
en: Snowy Deciduous Forest
sv: Snötäckt lövskog

note: [terrain_type]: id=mixed_forest_summer
en: Summer Mixed Forest
sv: Blandskog (sommar)

note: [terrain_type]: id=mixed_forest_fall
en: Fall Mixed Forest
sv: Blandskog (höst)

note: [terrain_type]: id=mixed_forest_winter
en: Winter Mixed Forest
sv: Blandskog (vinter)

note: [terrain_type]: id=mixed_forest_winter_snow
en: Snowy Mixed Forest
sv: Snötäckt blandskog

note: [terrain_type]: id=hills_regular [terrain_type]: id=hills_dry [terrain_type]: id=snow_hills [terrain_type]: id=hills
en: Hills
sv: Kullar

note: [terrain_type]: id=hills_regular
en: Regular Hills
sv: Vanliga kullar

note: [terrain_type]: id=hills_dry
en: Dry Hills
sv: Torra kullar

note: [terrain_type]: id=desert_hills
en: Dunes
sv: Dyner

note: [terrain_type]: id=snow_hills
en: Snow Hills
sv: Snötäckta kullar

note: [terrain_type]: id=regular_mountains [terrain_type]: id=dry_mountains [terrain_type]: id=snow_mountains [terrain_type]: id=desert_mountains [terrain_type]: id=cloud [terrain_type]: id=cloud_dry [terrain_type]: id=cloud_snow [terrain_type]: id=cloud_desert [terrain_type]: id=mountains
en: Mountains
sv: Berg

note: [terrain_type]: id=regular_mountains
en: Regular Mountains
sv: Vanliga berg

note: [terrain_type]: id=dry_mountains
en: Dry Mountains
sv: Torra berg

note: [terrain_type]: id=snow_mountains
en: Snowy Mountains
sv: Snöiga berg

note: [terrain_type]: id=desert_mountains
en: Desert Mountains
sv: Ökenberg

note: [terrain_type]: id=regular_stone_floor [terrain_type]: id=ancient_stone_floor [terrain_type]: id=regular_stone_floor_deprecated [terrain_type]: id=ancient_stone_floor_deprecated
en: Stone Floor
sv: Stengolv

note: [terrain_type]: id=regular_stone_floor
en: Basic Stone Floor
sv: Enkelt stengolv

note: [terrain_type]: id=rug_floor [terrain_type]: id=rug2_floor [terrain_type]: id=rug3_floor [terrain_type]: id=rug_floor_deprecated [terrain_type]: id=rug2_floor_deprecated
en: Rug
sv: Matta

note: [terrain_type]: id=rug_floor
en: Royal Rug
sv: Kunglig matta

note: [terrain_type]: id=rug2_floor
en: Normal Rug
sv: Vanlig matta

note: [terrain_type]: id=rug3_floor
en: Cave Rug
sv: Grottmatta

note: [terrain_type]: id=wood_floor
en: Wooden Floor
sv: Trägolv

note: [terrain_type]: id=wood_floor
en: Basic Wooden Floor
sv: Enkelt trägolv

note: [terrain_type]: id=old_wood_floor [terrain_type]: id=old_wood_floor_deprecated
en: Old Wooden Floor
sv: Gammalt trägolv

note: [terrain_type]: id=lit
en: Lit
sv: Upplyst

note: [terrain_type]: id=lit
en: Beam of Light
sv: Ljusstråle

note: [terrain_type]: id=cave_floor [terrain_type]: id=cave_earthy [terrain_type]: id=cave
en: Cave
sv: Grotta

note: [terrain_type]: id=cave_floor
en: Cave Floor
sv: Grottgolv

note: [terrain_type]: id=cave_earthy
en: Earthy Cave Floor
sv: Jordtäckt grottgolv

note: [terrain_type]: id=flagstones_dark
en: Dark Flagstones
sv: Mörk gatsten

note: [terrain_type]: id=cave_path
en: Cave Path
sv: Grottgång

note: [terrain_type]: id=fungus_grove_old [terrain_type]: id=fungus_beam_old [terrain_type]: id=fungus_grove [terrain_type]: id=fungus_beam
en: Mushroom Grove
sv: Svampdunge

note: [terrain_type]: id=fungus_beam
en: Lit Mushroom Grove
sv: Upplyst svampdunge

note: [terrain_type]: id=rocky_cave [terrain_type]: id=earthy_rocky_cave
en: Rockbound Cave
sv: Klippgrotta

note: [terrain_type]: id=rocky_cave [terrain_type]: id=earthy_rocky_cave
en: <italic>text='Rockbound cave'</italic> terrain is formed by the action of water and wind, carrying erosive particles that carve the rock. It resembles a scraggy underground cavern which shoulders defense, but is hard for most units to traverse. Only settlers of caves, such as dwarves and trolls, are fully capable of navigating such topography.
    
    Most units have about 50% defense in rocky caves, whereas cavalry are limited to 40%. Dwarves, by dint of their small size, enjoy 60% defense in rockbound caves.
    
    Occasionally caves are <italic>text='illuminated'</italic>.
sv: <italic>text='Klippgrotta'</italic> vatten och vind har format marken genom att bära med sig eroderande partiklar som urholkar berget. Den liknar en knagglig underjordisk grotta underlättar försvar, men den är svår för de flesta trupper att ta sig fram i. Endast grottbosättare, som dvärgar och troll, känner sig helt hemma i sådan topografi.
    
    De flesta trupper har cirka 50% försvar i steniga grottor, men kavalleri har endast 40%. Dvärgar har tack vare sin ringa storlek 60% försvar i klippgrottor.
    
    Ibland är grottor<italic>text='upplysta'</italic>.

note: [terrain_type]: id=mine_rails [terrain_type]: id=mine_railsdiag1 [terrain_type]: id=mine_railsdiag2
en: Mine Rail
sv: Gruvbana

note: [terrain_type]: id=canyon [terrain_type]: id=chasm_earthy [terrain_type]: id=abyss [terrain_type]: id=lava_chasm
en: Chasm
sv: Klyfta

note: [terrain_type]: id=canyon
en: Regular Chasm
sv: Kanjon

note: [terrain_type]: id=chasm_earthy
en: Earthy Chasm
sv: Ravin

note: [terrain_type]: id=abyss
en: Ethereal Abyss
sv: Eterisk avgrund

note: [terrain_type]: id=lava_chasm
en: Lava Chasm
sv: Lavaklyfta

note: [terrain_type]: id=lava
en: The dangers inherent in trying to walk on <italic>text='lava'</italic> are fairly obvious. As far as movement is concerned, lava is equivalent to <ref>dst='terrain_unwalkable' text='unwalkable'</ref> terrain, and can only be crossed by those units capable of flying a considerable distance above it. The molten magma also produces a substantial glow, illuminating the area immediately above it. This provides an attack bonus for lawful units and removes the attack bonus from chaotic units.
sv: De faror som följer med att försöka gå på <italic>text='lava'</italic> är inte svåra att förstå. Vad gäller rörelse, så motsvarar lava <ref>dst='terrain_unwalkable' text='ofarbar'</ref> terräng, och kan endast korsas av de trupper som kan flyga högt över den. Den smälta magman avger också ett tydligt sken, och lyser upp området ovanför sig. Detta innebär en attackbonus för redbara trupper och en tar bort den attackbonus som kaotiska trupper annars skulle ha.

note: [terrain_type]: id=volcano
en: Volcano
sv: Vulkan

note: [terrain_type]: id=cloud
en: Regular Impassable Mountains
sv: Vanliga obestigbara berg

note: [terrain_type]: id=cloud_dry
en: Dry Impassable Mountains
sv: Torra obestigbara berg

note: [terrain_type]: id=cloud_snow
en: Snowy Impassable Mountains
sv: Snötäckta obestigbara berg

note: [terrain_type]: id=cloud_desert
en: Desert Impassable Mountains
sv: Obestigbara ökenberg

note: [terrain_type]: id=cavewall [terrain_type]: id=cavewall_earthy [terrain_type]: id=cavewall_damaged [terrain_type]: id=cavewall_earthy_hewn
en: Cave Wall
sv: Grottvägg

note: [terrain_type]: id=cavewall
en: Natural Cave Wall
sv: Naturlig grottvägg

note: [terrain_type]: id=minewall [terrain_type]: id=wall_stone_mine
en: Mine Wall
sv: Gruvvägg

note: [terrain_type]: id=cavewall_earthy
en: Natural Earthy Cave Wall
sv: Naturlig jordgrottvägg

note: [terrain_type]: id=wall_stone [terrain_type]: id=wall_stone_lit [terrain_type]: id=wall_stone_clean [terrain_type]: id=wall_stone_ancient [terrain_type]: id=wall_stone_damaged
en: Stone Wall
sv: Stenvägg

note: [terrain_type]: id=wall_stone_lit
en: Lit Stone Wall
sv: Upplyst stenvägg

note: [terrain_type]: id=wall_stone_mine
en: Straight Mine Wall
sv: Rak gruvvägg

note: [terrain_type]: id=wall_stone_white
en: Interior Wall
sv: Innervägg

note: [terrain_type]: id=wall_stone_white
en: Straight White Wall
sv: Rak vit vägg

note: [terrain_type]: id=wall_stone_clean
en: Clean Stone Wall
sv: Ren stenvägg

note: [terrain_type]: id=portal_gate_rusty_sw [terrain_type]: id=portal_gate_rusty_se [terrain_type]: id=portal_gate_rusty_n [terrain_type]: id=portal_gate_rusty_open_sw [terrain_type]: id=portal_gate_rusty_open_se [terrain_type]: id=portal_gate_rusty_open_n
en: Gate
sv: Grind

note: [terrain_type]: id=portal_gate_rusty_sw [terrain_type]: id=portal_gate_rusty_se [terrain_type]: id=portal_gate_rusty_n
en: Rusty Gate
sv: Rostig grind

note: [terrain_type]: id=portal_door_wooden_sw [terrain_type]: id=portal_door_wooden_se [terrain_type]: id=portal_door_wooden_n [terrain_type]: id=portal_door_wooden_open_sw [terrain_type]: id=portal_door_wooden_open_se [terrain_type]: id=portal_door_wooden_open_n
en: Door
sv: Dörr

note: [terrain_type]: id=portal_door_wooden_sw [terrain_type]: id=portal_door_wooden_se [terrain_type]: id=portal_door_wooden_n
en: Wooden Door
sv: Trädörr

note: [terrain_type]: id=portal_gate_rusty_open_sw [terrain_type]: id=portal_gate_rusty_open_se [terrain_type]: id=portal_gate_rusty_open_n
en: Open Rusty Gate
sv: Öppen rostig grind

note: [terrain_type]: id=portal_door_wooden_open_sw [terrain_type]: id=portal_door_wooden_open_se [terrain_type]: id=portal_door_wooden_open_n
en: Open Wooden Door
sv: Öppen trädörr

note: [terrain_type]: id=impassable_overlay
en: Impassable Overlay
sv: Oframkomlighetsmarkering

note: [terrain_type]: id=unwalkable_overlay
en: Unwalkable Overlay
sv: Ofarbarhetsmarkering

note: [terrain_type]: id=void [terrain_type]: id=off_map
en: Void
sv: Tomhet

note: [terrain_type]: id=desert_village [terrain_type]: id=desert_village_ruin [terrain_type]: id=desert_village_tent [terrain_type]: id=camp_village [terrain_type]: id=orcish_village [terrain_type]: id=orcish_snow_village [terrain_type]: id=elven_snow_village [terrain_type]: id=elven_village [terrain_typ
en: Village
sv: By

note: [terrain_type]: id=desert_village
en: Adobe Village
sv: Ökenby

note: [terrain_type]: id=desert_village_ruin
en: Ruined Adobe Village
sv: Ökenruinby

note: [terrain_type]: id=desert_village_tent
en: Desert Tent Village
sv: Ökentältby

note: [terrain_type]: id=camp_village
en: Tent Village
sv: Tältby

note: [terrain_type]: id=orcish_village
en: Orcish Village
sv: Orchby

note: [terrain_type]: id=orcish_snow_village
en: Snowy Orcish Village
sv: Snötäckt orchby

note: [terrain_type]: id=elven_snow_village
en: Snowy Elven Village
sv: Snötäckt alvby

note: [terrain_type]: id=elven_village
en: Elven Village
sv: Alvby

note: [terrain_type]: id=human_village
en: Cottage
sv: Stuga

note: [terrain_type]: id=snow_village
en: Snowy Cottage
sv: Snötäckt stuga

note: [terrain_type]: id=human_village_ruin
en: Ruined Cottage
sv: Trasig stuga

note: [terrain_type]: id=city_village
en: Human City
sv: Människostad

note: [terrain_type]: id=windmill_village
en: Windmill Village
sv: Väderkvarn

note: [terrain_type]: id=city_village_wno
en: Snowy Human City
sv: Snötäckt människostad

note: [terrain_type]: id=city_village_ruin
en: Ruined Human City
sv: Förstörd människostad

note: [terrain_type]: id=hill_village
en: Hill Stone Village
sv: Bergsby

note: [terrain_type]: id=snow-hill_village
en: Snowy Hill Stone Village
sv: Snötäckt bergsby

note: [terrain_type]: id=hill_village_ruin
en: Ruined Hill Stone Village
sv: Förstörd bergsby

note: [terrain_type]: id=tropical_forest_village
en: Tropical Village
sv: Tropisk by

note: [terrain_type]: id=drake_village
en: Drake Village
sv: Drakby

note: [terrain_type]: id=underground_village
en: Cave Village
sv: Grottby

note: [terrain_type]: id=dwarven_village
en: Dwarven Village
sv: Dvärgaby

note: [terrain_type]: id=hut_village
en: Hut
sv: Hydda

note: [terrain_type]: id=hut_snow_village
en: Snowy Hut
sv: Snötäckt hydda

note: [terrain_type]: id=logcabin_village
en: Log Cabin
sv: Timmerhus

note: [terrain_type]: id=logcabin_snow_village
en: Snowy Log Cabin
sv: Snötäckt timmerstuga

note: [terrain_type]: id=swamp_village
en: Swamp Village
sv: Träskby

note: [terrain_type]: id=mermen-village
en: Merfolk Village
sv: Sjöfolksby

note: [terrain_type]: id=mermen-village
en: <italic>text='Submerged villages'</italic> are the homes of merfolk and nagas. While water-dwelling creatures are at home here, land-dwellers have a hard time navigating and defending these villages. However, like any village, the facilities are available to all creatures which allow units to tend to their wounds. Any unit stationed in a village can heal eight hitpoints each turn, or be cured of poison.
    
    Merfolk and nagas have 60% defense in submerged villages, whereas land based units usually have a low defense.
sv: <italic>text='Sjunkna byar'</italic> är sjöfolkets och nagas hem. Varelser som bor i vatten trivs bra här, men de som bor på land finner det svårt att ta sig fram och försvara dessa byar. Men som för alla byar finns det som behövs för att alla varelser ska kunna ta hand om sina skador. En trupp som befinner sig i en by kan hela åtta HP per drag, eller botas från förgiftning.
    
    Sjöfolk och nagas har 60% försvar i sjunkna byar, medan landbaserade trupper vanligen har mycket lågt försvar.

note: [terrain_type]: id=village_overlay
en: Village Overlay
sv: Bymarkering

note: [terrain_type]: id=encampment [terrain_type]: id=encampment_ruin [terrain_type]: id=encampment_snow [terrain_type]: id=troll_encampment [terrain_type]: id=aquatic_camp
en: Encampment
sv: Läger

note: [terrain_type]: id=encampment_ruin
en: Ruined Encampment
sv: Lägerruin

note: [terrain_type]: id=encampment_snow
en: Snowy Encampment
sv: Snötäckt läger

note: [terrain_type]: id=orcish_fort [terrain_type]: id=snow_orcish_fort [terrain_type]: id=human_castle [terrain_type]: id=snow_castle [terrain_type]: id=elven_castle [terrain_type]: id=elven_castle_ruin [terrain_type]: id=elven_castle_winter [terrain_type]: id=dwarven_castle [terrain_type]: id=dwarven_c
en: Castle
sv: Borg

note: [terrain_type]: id=orcish_fort
en: Orcish Castle
sv: Orchborg

note: [terrain_type]: id=snow_orcish_fort
en: Snowy Orcish Castle
sv: Snötäckt orchborg

note: [terrain_type]: id=human_castle
en: Human Castle
sv: Människoborg

note: [terrain_type]: id=snow_castle
en: Snowy Human Castle
sv: Snötäckt människoborg

note: [terrain_type]: id=elven_castle
en: Elven Castle
sv: Alvborg

note: [terrain_type]: id=elven_castle_ruin
en: Elven Castle Ruin
sv: Alvborgsruin

note: [terrain_type]: id=dwarven_castle2
en: Dwarven Castle
sv: Dvärgborg

note: [terrain_type]: id=ruin [terrain_type]: id=sunkenruin [terrain_type]: id=swampruin [terrain_type]: id=sand_castle_ruin
en: Ruined Castle
sv: Borgruin

note: [terrain_type]: id=ruin
en: Ruined Human Castle
sv: Förstörd människoborg

note: [terrain_type]: id=sunkenruin
en: Sunken Human Ruin
sv: Översvämmad borgruin

note: [terrain_type]: id=swampruin
en: Swamp Human Ruin
sv: Träskruin

note: [terrain_type]: id=sand_castle
en: Desert Castle
sv: Ökenslott

note: [terrain_type]: id=sand_castle_ruin
en: Ruined Desert Castle
sv: Ökenslottsruin

note: [terrain_type]: id=troll_encampment
en: Troll Encampment
sv: Trolläger

note: [terrain_type]: id=aquatic_camp
en: Aquatic Encampment
sv: Havsläger

note: [terrain_type]: id=aquatic_castle
en: Aquatic Castle
sv: Havsborg

note: [terrain_type]: id=encampment_keep [terrain_type]: id=encampment_keep_tall [terrain_type]: id=encampment_snow_keep [terrain_type]: id=merman_campkeep [terrain_type]: id=troll_campkeep
en: Encampment Keep
sv: Lägerkärntorn

note: [terrain_type]: id=encampment_ruin_keep
en: Ruined Encampment Keep
sv: Lägerkärntornsruin

note: [terrain_type]: id=encampment_keep_tall
en: Tall Encampment Keep
sv: Högt lägerkärntorn

note: [terrain_type]: id=encampment_snow_keep
en: Snowy Encampment Keep
sv: Snötäckt lägerkärntorn

note: [terrain_type]: id=orcish_keep [terrain_type]: id=snow_orcish_keep [terrain_type]: id=human_keep [terrain_type]: id=snow_keep [terrain_type]: id=elven_keep [terrain_type]: id=elven_keep_ruin [terrain_type]: id=elven_keep_winter [terrain_type]: id=dwarven_keep [terrain_type]: id=dwarven_keep2 [terrai
en: Keep
sv: Kärntorn

note: [terrain_type]: id=orcish_keep
en: Orcish Keep
sv: Orchkärntorn

note: [terrain_type]: id=snow_orcish_keep
en: Snowy Orcish Keep
sv: Snötäckt orchkärntorn

note: [terrain_type]: id=human_keep
en: Human Castle Keep
sv: Människokärntorn

note: [terrain_type]: id=snow_keep
en: Snowy Human Castle Keep
sv: Snötäckt människokärntorn

note: [terrain_type]: id=elven_keep
en: Elven Castle Keep
sv: Alvkärntorn

note: [terrain_type]: id=elven_keep_ruin
en: Elven Keep Ruin
sv: Alvkärntornsruin

note: [terrain_type]: id=dwarven_keep2
en: Dwarven Castle Keep
sv: Dvärgkärntorn

note: [terrain_type]: id=ruined_keep [terrain_type]: id=sunken_keep [terrain_type]: id=swamp_keep [terrain_type]: id=desert_keep_ruined
en: Ruined Keep
sv: Kärntornsruin

note: [terrain_type]: id=ruined_keep
en: Ruined Human Castle Keep
sv: Människokärntornsruin

note: [terrain_type]: id=sunken_keep
en: Sunken Human Castle Keep
sv: Översvämmat kärntorn för människoborg

note: [terrain_type]: id=swamp_keep
en: Swamp Human Castle Keep
sv: Träskkärntorn för människoborg

note: [terrain_type]: id=desert_keep
en: Desert Keep
sv: Ökenkärntorn

note: [terrain_type]: id=desert_keep_ruined
en: Ruined Desert Keep
sv: Ökenkärntornsruin

note: [terrain_type]: id=merman_campkeep
en: Aquatic Encampment Keep
sv: Havskärnborg

note: [terrain_type]: id=troll_campkeep
en: Troll Encampment Keep
sv: Trollkärnborg

note: [terrain_type]: id=merman_castlekeep
en: Aquatic Keep
sv: Vattenkärnborg

note: [terrain_type]: id=castle_overlay
en: Castle Overlay
sv: Borgmarkering

note: [terrain_type]: id=keep_overlay
en: Keep Overlay
sv: Kärntornsmarkering

note: [terrain_type]: id=bridge [terrain_type]: id=bridgediag1 [terrain_type]: id=bridgediag2 [terrain_type]: id=rotbridge [terrain_type]: id=rotbridgediag1 [terrain_type]: id=rotbridgediag2 [terrain_type]: id=stone_bridge [terrain_type]: id=stone_bridgediag1 [terrain_type]: id=stone_bridgediag2 [terrain_
en: Bridge
sv: Bro

note: [terrain_type]: id=bridge [terrain_type]: id=bridgediag1 [terrain_type]: id=bridgediag2
en: Wooden Bridge
sv: Träbro

note: [terrain_type]: id=bridge
en: To those capable of building one, the ability to lay a <italic>text='bridge'</italic> offers a liberation from the fickle nature of waterways, whose fords come and go with the rise and fall of the waterline. This is to say nothing of the luxury of dry feet, the loss of which is no laughing matter in the cold months of the year.
    
    For those who go by land or sea, a bridge is the best of both worlds — for gameplay purposes, it is treated either as grassland or the underlying water, whichever offers the best movement and defensive bonuses for the unit occupying the bridge hex. Note that a swimming unit and a land unit are not capable of occupying a bridge hex at the same time.
sv: För de som kan bygga sådana kan en  <italic>text='bro'</italic> befria dem från vattendragens nyckfullhet som låter vadställen komma och gå med vattenståndets höjd. Och då har vi inte ens nämnt hur skönt det är med torra fötter, något som verkligen spelar roll under årets kalla månader.
    
    För de som färdas över land eller hav erbjuder en bro det bästa av båda världarna — i spelet innebär detta att bron anses vara som slätt eller som det vattendrag som flyter under den, vilket som erbjuder den bästa rörelse- och försvarsbonus för den trupp som befinner sig i brorutan. Observera att en simmande trupp och en landtrupp kan inte båda befinna sig i en broruta samtidigt.

note: [terrain_type]: id=rotbridge [terrain_type]: id=rotbridgediag1 [terrain_type]: id=rotbridgediag2
en: Rotting Bridge
sv: Murken bro

note: [terrain_type]: id=stone_bridge [terrain_type]: id=stone_bridgediag1 [terrain_type]: id=stone_bridgediag2
en: Basic Stone Bridge
sv: Enkel stenbro

note: [terrain_type]: id=bridgechasm [terrain_type]: id=bridgechasmdiag1 [terrain_type]: id=bridgechasmdiag2
en: Cave Chasm Bridge
sv: Grottkanjonbro

note: [terrain_type]: id=hangingbridgediag1 [terrain_type]: id=hangingbridgediag2 [terrain_type]: id=hangingbridge
en: Hanging Bridge
sv: Hängbro

note: [terrain_type]: id=stonechasmbridgediag1 [terrain_type]: id=stonechasmbridgediag2 [terrain_type]: id=stonechasmbridge
en: Stone Chasm Bridge
sv: Kanjonbro

note: [terrain_type]: id=plankbridgediag1 [terrain_type]: id=plankbridgediag2 [terrain_type]: id=plankbridge
en: Plank Bridge
sv: Plankbro

note: [terrain_type]: id=off_map
en: Off Map
sv: Utanför kartan

note: [terrain_type]: id=off_map2
en: Fake Map Border
sv: Falsk kartgräns

note: [terrain_type]: id=shroud [toggle_button]: id=shroud [toggle_button]: id=sort_7
en: Shroud
sv: Slöja

note: [terrain_type]: id=fake_shroud_overlay
en: Fake Shroud
sv: Falsk slöja

note: [terrain_type]: id=fog [toggle_button]: id=sort_6
en: Fog
sv: Dimma

note: [terrain_type]: id=fungus
en: Fungus
sv: Svamp

note: [terrain_type]: id=cave
en: <italic>text='Cave'</italic> terrain represents any underground cavern with enough room for a unit to pass.
    Most units are wholly unfamiliar with the terrain, and thus are both slowed down and hindered in defense. Dwarves and trolls, who make their homes in caves, both have a relatively easy time navigating this terrain, especially dwarves, who by dint of their small size can navigate many obstacles that other races cannot. Occasionally caves are <italic>text='illuminated'</italic>.
    
    Rare patches of the underground world are illuminated by light from the surface shining down into the gloomy darkness. This provides an attack bonus for lawful units and removes the attack bonus from chaotic units. In all other regards this terrain is functionally identical to normal cave terrains.
    
    Most units receive 20 to 40% defense in caves, whereas dwarves have 50%.
sv: Terrängen <italic>text='Grotta'</italic> representerar alla sorter av underjordiska håligheter som är stora nog för att en trupp ska kunna ta sig igenom.
    De flesta trupper är helt obekanta med denna typ av terräng, och rör sig därmed saktare och försvarar sig sämre. Dvärgar och troll, som bor i grottor har båda det ganska lätt att ta sig fram i denna sorts terräng, i synnerhet dvärgarna som på grund av sin ringa storlek kan ta sig förbi många hinder som stoppa de andra raserna. Ibland kan grottor vara  <italic>text='upplysta'</italic>.
    
    I sällsynta fall kan denna underjordiska värld lysas upp av ljus som lyser ner från ytan in i det dystra mörkret. Detta ger redbara trupper en attackbonus och tar bort den attackbonus som kaotiska trupper annars skulle ha. På alla andra sätt är sådan upplyst grotta likadan som vanlig grotta.
    
    De flesta trupper har 20-40% försvar i grottor, men dvärgar har 50%.

note: [terrain_type]: id=sand
en: Sands
sv: Sanddyner

note: [terrain_type]: id=reef
en: <italic>text='Coastal reefs'</italic> are shallows formed by stone, coral and sand.
    This provides most land units with a more steady footing and defensive positions than wading in shallow water normally would and also grants most water-dwelling races an exceptionally high defense.
    
    Merfolk and Naga both receive 70% defense on coastal reefs.
sv: <italic>text=Kustrev'</italic> är grunt vatten som bildats av sten, korall och kand.
    
    Det ger landtrupper stabilare fotfäste än om de vadar genom vatten och ger därutöver de flesta vattenboende raserna extremt högt försvar.
    
    Sjöfolk och Naga får båda 70% försvar på kustrev.

note: [terrain_type]: id=swamp_water
en: <italic>text='Swamps'</italic> represent any sort of wetlands.
    Swamps slow down nearly everyone, and inhibit their ability to defend themselves. An exception to this is any race bodily skilled in navigating water; these receive both full movement and a defensive bonus. Those that make their living in the wetlands are also adept at using this terrain for cover.
    
    Most units make do with 30% defense in swamps. Merfolk, naga, and saurians all generally enjoy 60%.
sv: <italic>text='Träsk'</italic> representerar alla sorters våtmarker.
    Träsk får nästan alla att röra sig långsammare och försvårar också försvar. Ett undantag är de raser som är exceptionellt skickliga på att ta sig fram i vatten. Dessa får både full rörelse- och försvarsbonus. De som bor i våtmarker är också bra på att använda sig av dem för att ta skydd.
    
    De flesta trupper får nöja sig med 30% försvar i träsk. Sjöfolk, naga och ödlefolk får alla 60%.

note: [terrain_type]: id=shallow_water
en: <italic>text='Shallow water'</italic> represents any body of water deep enough to come up to roughly a man’s waist. This is enough to slow down nearly anyone and leave them wide open to attack. Dwarves, given that the water reaches up almost to their heads, have an extremely hard time of this. The exception is any race whose bodies naturally lend themselves to swimming, for which they receive a considerable defensive bonus and full movement.
    
    Most units make do with 20 to 30% defense in shallow water, whereas both naga and merfolk enjoy 60%.
sv: <italic>text='Grunt vatten'</italic> representerar vattensamlingar vars djup når upp ungefär till midjan på en människa. Det är nog för att göra vem som helst långsam och helt öppen för attack. Dvärgar har vatten nästan upp till halsen och har det extra svårt här. Undantaget är de raser vars kroppar underlättar för dem att simma, och som får betydande försvarsbonus och full rörlighet.
    
    De flesta trupper har 20-30% försvar i grunt vatten, men nagas och sjöfolk har 60%.

note: [terrain_type]: id=castle
en: <italic>text='Castles'</italic> are any sort of permanent fortification.
    Nearly all units receive a considerable bonus to their defense by being stationed in a castle, and most units receive full movement in a castle. Stationing units in a castle represents its defensive capability. Without a unit in each wall hex, an enemy can simply sneak into the castle unchallenged, gaining the same defensive bonus as everyone inside.
    
    Most units have about 60% defense in a castle.
sv: <italic>text='Borgar'</italic> är alla typer av permanenta befästningar.
    Nästan alla typer av trupper erhåller en väsentlig försvarsbonus av att befinna sig i en borg, och de flesta typer av trupper har full rörelsefrihet i borgar. Att placera en trupp i en borg representerar dess försvarsförmåga. Utan en trupp i varje ruta runt muren kan en fiende enkelt smyga in i borgen utan problem, och få samma försvarsbonus som alla trupper inuti borgen.
    
    De flesta trupper har 60% försvarsbonus i en borg.

note: [terrain_type]: id=deep_water
en: <italic>text='Deep water'</italic> represents any body of water deep enough to cover a man’s head.
    Most units cannot enter deep water: it is the domain of units which can either fly, or are exceptionally strong swimmers.
    
    Merfolk and naga both receive 50% defense in deep water, with full movement.
sv: <italic>text='Djupt vatten'</italic> representerar alla typer av vattensamlingar där en människa inte bottnar.
    De flesta typer kan inte ta sig in i djupt vatten; denna terräng är enbart för de som antingen kan flyga över den eller som är extremt duktiga simmare.
    
    Sjöfolk och naga får båda 50% försvar i djupt vatten och med full rörelseförmåga.

note: [terrain_type]: id=flat
en: Flat
sv: Plant

note: [terrain_type]: id=flat
en: <italic>text='Grassland'</italic> represents open plains, whether cultivated, cut back for grazing, or wild.
    Being open ground, grassland is both very easy to move across, but is also difficult to defend oneself in. Typically, those units that perform best on grassland are either cavalry, or very agile units which take advantage of the open space.
    
    Most units have defense of 30 to 40% on grassland.
sv: <italic>text='Slätt'</italic> representerar öppna ytor oavsett om dessa är åkrar, betesmarker eller vildmark.
    Eftersom dessa ytor är öppna, så är de lätta att ta sig fram genom, men också svåra att försvara sig i. Typiskt sätt så slätter bäst för kavalleri eller mycket smidiga trupper som kan dra nytta av de öppna ytorna.
    
    De flesta trupper har 30-40% försvar på slätter.

note: [terrain_type]: id=forest
en: <italic>text='Forests'</italic> represent any woodland with significant undergrowth, enough to hinder passage. Though they slow nearly everyone down, forests do offer better defense to most units than open ground. Cavalry, however, have so much trouble navigating them that any benefit gained by stealth is negated. Elves are an exception to this general rule for forests. Not only do they possess full movement in forests, but they also gain a considerable defensive bonus. Dwarves are another exception to this rule; though they are able to plow through the forests without much loss of speed, their utter unfamiliarity with the terrain causes them to receive no defensive bonus.
    
    Most units have 50% defense in forests, but cavalry are limited to 30%. Elves, on the other hand, enjoy 60 to 70% defense, even their mounted units. Dwarves generally receive only 30% defense in forests.
sv: <italic>text='Skog'</italic> representerar alla typer av trädbeväxt mark med betydande undervegetation, nog för att vara svårframkomlig. Även om de saktar ner nästan alla, så erbjuder skogen bättre försvar för de flesta än öppen mark. Kavalleri har dock så svårt att ta sig fram att alla fördelar som kunde erhållits genom att smyga helt försvinner. Alver är ett undantag från den generella regeln om skog. Inte bara kan de ta sig fram med full fart genom skogar, men de får också en väsentlig försvarsbonus. Dvärgar är ännu ett undantag, deras ringa storlek gör det enkelt för dem att ta sig fram snabbt, men de känner sig så obekväma i skogen att de alls inte kan dra någon försvarsbonus från terrängen.
    
    De flesta trupper har 50% försvar i skog, men kavalleri endast 30%. Alver däremot har 60-70% försvar, till och med deras beridna trupper. Dvärgar får normalt sett endast 30% försvar i skog.

note: [terrain_type]: id=frozen
en: Frozen
sv: Frusen

note: [terrain_type]: id=frozen
en: <italic>text='Frozen'</italic> terrain represents any flat area that is covered by snow or ice.
    Most units are slowed down on it, and have a harder time defending themselves. Note that swimming units, even those who can breathe underwater, cannot swim underneath ice.
    
    Most units have 20 to 40% defense in frozen terrain.
sv: <italic>text='Frusen'</italic> terräng representerar all platt mark som täcks av snö eller is.
    De flesta trupper rör sig långsammare på sådan mark, och har det svårare att försvara sig själva. Observera att simmande trupper, till och med de som kan andas under vatten, inte kan simma under is.
    
    De flesta trupper har 20-40% försvar på frusen terräng.

note: [terrain_type]: id=village
en: <italic>text='Villages'</italic> represent any group of buildings, human or otherwise.
    Almost all units, even cavalry, have an easy time navigating villages, and most units gain a defensive bonus from being stationed in a village. Villages allow units the resources to clean and tend to their wounds, which allows any unit stationed therein to heal eight hitpoints each turn, or to be cured of poison.
    
    Most units have 50 to 60% defense in villages, whereas cavalry receive only 40%.
sv: <italic>text='Byar'</italic> representerar alla grupper av byggnader oavsett om de byggts av människor eller andra.
    Nästan alla typer av trupper, inklusive kavalleri, tar sig lätt fram genom byar och kan lätt försvara sig när de är i en by. Byar tillhandahåller de resurser som trupper behöver för att rengöra och ta hand om sina skador, vilket gör att alla trupper som befinner sig i en by helar 8 HP varje drag, eller blir botad från förgiftning.
    
    De flesta trupper har 50-60% försvar i byar, men kavalleri endast 40%.

note: [terrain_type]: id=impassable
en: Impassable
sv: Oframkomlig

note: [terrain_type]: id=impassable
en: Obstacles that not even the most determined traveler may overcome include solid walls of stone and mountains so tall and steep that they are constantly wreathed in cloud. Even flying creatures cannot navigate the jagged peaks at such rarefied heights, and not even the fiercest troll can smash through thick walls of stone.
sv: Hinder som inte ens den mest beslutsamme resenär kan ta sig förbi omfattar solida stenväggar och berg så höga och branta att de alltid omges av moln. Inte ens flygande varelser kan ta sig fram bland de spetsiga topparna på så höga höjder, och inte ens det mest argsinta troll kan slå sig igenom tjocka stenväggar.

note: [terrain_type]: id=unwalkable
en: Unwalkable
sv: Ofarbar

note: [terrain_type]: id=unwalkable
en: <italic>text='Unwalkable terrain'</italic> covers any chasm or gorge which, as the name implies, cannot be crossed simply by walking. Chasms are noted for sheer walls which would take days to traverse. As far as gameplay is concerned, only units capable of flying can cross this terrain.
sv: <italic>text=Ofarbar terräng</italic> omfattar alla klyftor och raviner som det inte går att ta sig över till fots. Klyftor utmärks av sina branta väggar som det skulle ta dagar att ta sig förbi. I spelet innebär detta att endast flygande trupper kan korsa sådan terräng.

note: [terrain_type]: id=rails
en: Rails
sv: Räls

note: [terrain_type]: id=rails
en: <italic>text='Rails'</italic> are used to transport ore, mostly by dwarves.
sv: <italic>text='Räls'</italic>används för att transportera malm, mest av dvärgar.

note: [button]: id=search
en: Search
sv: Sök

note: [button]: id=reset_option_values [button]: id=revert_to_defaults [button]: id=reset_timer_defaults [button]: id=btn_reset_hotkeys [button]: id=orb_defaults
en: Defaults
sv: Förval

note: [toggle_button]: id=sort_0 [toggle_button]: id=sort_name [label]: id=name [label] [toggle_button]: id=sort_1
en: Name
sv: Namn

note: [toggle_button]: id=sort_1
en: Author
sv: Författare

note: [toggle_button]: id=sort_2
en: Size
sv: Storlek

note: [toggle_button]: id=sort_3
en: Downloads
sv: Hämtningar

note: [toggle_button]: id=sort_4 [toggle_button]: id=sort_1 [toggle_button]: id=sort_0
en: Type
sv: Typ

note: [button]: id=single_install [button]: id=install
en: Install add-on
sv: Installera extramaterial

note: [button]: id=single_update [button]: id=update
en: Update add-on
sv: Uppdatera extramaterial

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [button]: id=single_publish [button]: id=publish
en: Publish add-on
sv: Publicera extramaterial

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [button]: id=single_uninstall [button]: id=uninstall
en: Uninstall add-on
sv: Avinstallera extramaterial

note: [image]: id=pending_messages
en: Messages waiting
sv: Meddelanden väntar

note: [button]: id=close_window [button]: id=click_dismiss [button]: id=ok [button]: id=cancel
en: Close
sv: Stäng

note: [button]: id=type_profile [button]: id=view_profile
en: Profile
sv: Profil

note: [label] [grid]
en: Password:
sv: Lösenord:

note: [toggle_button]: id=remember_password
en: Save password locally (encrypted)
sv: Spara lösenord lokalt (krypterat)

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [button]: id=cancel [button]: id=placeholder
en: Cancel
sv: Avbryt

note: [label] [widget]: id=name
en: Connect to Server
sv: Anslut till server

note: [label]
en: You will now connect to a server to download add-ons.
sv: Du kommer nu ansluta till en server för att hämta extramaterial.

note: [button]: id=remove_addons [label]
en: Remove Add-ons
sv: Ta bort extramaterial

note: [button]: id=ok
en: Connect
sv: Anslut

note: [label] [grid]
en: Type:
sv: Typ:

note: [label]
en: Size:
sv: Storlek:

note: [label]
en: Downloads:
sv: Nedhämtningar:

note: [label]
en: date^Uploaded:
sv: Insänt:

note: [label]
en: date^Updated:
sv: Uppdaterat

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [scroll_label]: id=description
en: No description available.
sv: Ingen beskrivning tillgänglig.

note: [label]
en: Website:
sv: Webbplats:

note: [button]: id=delete
en: Delete add-on
sv: Ta bort extramaterial

note: [label] [grid]
en: Dependencies:
sv: Beroenden:

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [label]: id=dependencies
en: addon_dependencies^None
sv: Inga

note: [label] [label]: id=translations_label
en: Translations:
sv: Översättningar:

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [label]: id=translations
en: translations^None
sv: Inga

note: [label]
en: State:
sv: Tillstånd:

note: [label] [label]: id=translations_language [button]: id=language
en: Language
sv: Språk

note: [label]
en: Order:
sv: Sortering:

note: [label]
en: Add-ons Manager
sv: Extramaterialshanterare

note: [button]: id=update_all
en: Update All
sv: Uppdatera allt

note: [button]: id=cancel
en: Exit
sv: Stäng

note: [scroll_label]
en: Choose the add-ons you want to remove.
sv: Välj det extramaterial du vill ta bort.

note: [button]: id=ok [button]: id=remove
en: Remove
sv: Ta bort

note: [grid]
en: Base damage
sv: Grundskada

note: [grid]
en: Time of day modifier
sv: Dygnsmodifierare

note: [grid]
en: Leadership bonus
sv: Ledarskapsbonus

note: [grid]
en: Slowed penalty
sv: Avdrag för nedsaktning

note: [grid]
en: Total damage
sv: Sammanlagd skada

note: [grid]
en: Chance to hit
sv: Chans att träffa

note: [grid]
en: Chance of being unscathed
sv: Chans att gå skadeslös

note: [label]
en: Expected Battle Result (HP)
sv: Förväntat stridsresultat (HP)

note: [label]: id=title
en: Damage Calculations
sv: Skadeberäkningar

note: [column]
en: Attacker
sv: Anfallare

note: [column]
en: Defender
sv: Försvarare

note: [toggle_button]: id=sort_name
en: Sort by full campaign name in alphabetical order
sv: Sortera efter fullständigt kampanjnamn i alfabetisk ordning

note: [toggle_button]: id=sort_time
en: Sort in approximate chronological order of story events
sv: Sortera efter ungefärlig kronologisk ordning av händelser i berättelsen

note: [label] [label]: id=mods_header
en: Modifications:
sv: Varianter:

note: [label]
en: Play a Campaign
sv: Starta en kampanj

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [label]: id=title [slider]: id=enemey_gold_factor [slider]: id=enemy_gold_factor
en: Difficulty
sv: Svårighetsgrad

note: [scroll_label]: id=message
en: Select difficulty:
sv: Välj svårighetsgrad:

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [label]
en: Chat Log
sv: Chattlogg

note: [label]
en: Page:
sv: Sida:

note: [slider]: id=page_number
en: Last
sv: Sista

note: [button]: id=previous_page [button]: id=previous_tip
en: Previous
sv: Tidigare

note: [button]: id=previous_page
en: Previous page
sv: Föregående sida

note: [button]: id=next_page [button]: id=next_tip
en: Next
sv: Nästa

note: [button]: id=next_page
en: Next page
sv: Nästa sida

note: [button]: id=copy
en: clipboard^Copy
sv: Kopiera

note: [button]: id=copy
en: Copy this log to clipboard
sv: Kopiera denna logg till urklipp

note: [label]
en: Load Core
sv: Öppna spel

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [button]: id=ok
en: Select
sv: Välj

note: [button]: id=copy_ [button]: id=copy
en: filesystem^Copy
sv: Kopiera

note: [button]: id=copy_ [button]: id=copy
en: Copy this path to clipboard
sv: Kopiera denna sökväg till urklipp

note: [button]: id=browse_ [button]: id=browse
en: filesystem^Browse
sv: Bläddra

note: [button]: id=browse_ [button]: id=browse
en: Browse this location using a file manager
sv: Bläddra på denna plats med en filhanterare

note: [label]
en: Edit Time Schedule
sv: Redigera dygnsindelningen

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [label] [label]: id=id_label
en: Name:
sv: Namn:

note: [label] [grid]
en: Description:
sv: Beskrivning:

note: [grid]
en: Image:
sv: Bild:

note: [grid]
en: Sound:
sv: Ljud:

note: [label]
en: Lawful Bonus:
sv: Redbarhetsbonus:

note: [grid]
en: Red:
sv: Röd:

note: [grid]
en: Green:
sv: Grön:

note: [grid]
en: Blue:
sv: Blå:

note: [button]: id=new
en: New ToD
sv: Ny Att göra

note: [button]: id=delete
en: Delete ToD
sv: Radera Att göra

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [label]
en: Confirm
sv: Bekräfta

note: [label]
en: Would you like to apply the changes?
sv: Vill du tillämpa dessa ändringar?

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [button]: id=ok
en: Yes
sv: Ja

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [button]: id=cancel
en: No
sv: Nej

note: [label]
en: User Interaction Required
sv: Användargränssnittsljud

note: [label]: id=message
en: User interaction required
sv: Användargränssnittsljud

note: [label]: id=title
en: Place Label
sv: Sätt etikett

note: [label]
en: Label:
sv: Etikett:

note: [toggle_button]: id=team_only_toggle
en: Team only
sv: Enbart lagspel

note: [label]
en: Category:
sv: Kategori:

note: [label]
en: Properties
sv: Egenskaper

note: [label]
en: Color
sv: Färg

note: [toggle_button]: id=immutable_toggle
en: Immutable
sv: Oframkomlig

note: [toggle_button]: id=visible_fog_toggle
en: Visible in fog
sv: Synlig i stridsdimma

note: [toggle_button]: id=visible_shroud_toggle
en: Visible in shroud
sv: Synlig i slöja

note: [grid]
en: Author:
sv: Författare:

note: [button]: id=translations_delete [button]: id=delete_file [button]: id=delete [button]: id=server_delete
en: Delete
sv: Radera

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [button]: id=ok [button]: id=save
en: Save
sv: Spara

note: [label]: id=title
en: Edit Scenario Settings
sv: Ange scenarioinställningar

note: [label]
en: Identifier:
sv: Identifierare:

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [label]
en: Experience modifier:
sv: Erfarenhetsmodifierare:

note: [label]
en: Turns:
sv: Drag:

note: [toggle_button]: id=victory_when_enemies_defeated
en: Declare victory once all enemies are defeated
sv: Förklara seger så fort alla fiender är besegrade

note: [toggle_button]: id=random_start_time
en: Random starting time
sv: Slumpmässig starttid

note: [label]: id=title
en: Side Setup
sv: Lag $side

note: [label]
en: Number:
sv: Antal:

note: [label]
en: Team identifier:
sv: Lagidentifierare:

note: [label]
en: Team name:
sv: Lagnamn:

note: [toggle_button]: id=no_leader
en: No leader
sv: Ingen ledare

note: [toggle_button]: id=fog
en: Fog of war
sv: Stridsdimma

note: [toggle_button]: id=hidden
en: Hide in status table
sv: Statustabell

note: [label]
en: Gold:
sv: Guld:

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [label]
en: Gold per village:
sv: Guld per by:

note: [label]
en: Income:
sv: Inkomst:

note: [label]
en: Support per village:
sv: Underhåll per by:

note: [label]
en: Controller:
sv: Kontrolleras av:

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [row]
en: controller^Human
sv: Människa

note: [row]
en: controller^AI only
sv: Endast AI

note: [row]
en: controller^None
sv: Ingen

note: [label]
en: Share Vision:
sv: Dela synfält

note: [row]
en: vision^All
sv: Alla

note: [row]
en: vision^Shroud
sv: Slöja

note: [row]
en: vision^None
sv: Inga

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [label]
en: Generate Map
sv: Generera karta

note: [label]
en: Choose a map generator:
sv: Välj kartgenerator:

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [button]: id=settings [button]: id=random_map_settings
en: Settings
sv: Inställningar

note: [label]
en: Numerical seed:
sv: Numeriskt frö:

note: [button]: id=ok
en: Generate
sv: Generera

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [label]: id=title
en: New Map
sv: Ny karta

note: [label] [grid]
en: Width:
sv: Bredd:

note: [label] [grid]
en: Height:
sv: Höjd:

note: [button]: id=ok
en: Create
sv: Skapa

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [label]
en: Resize Map
sv: Ändra kartans storlek

note: [label]
en: New width:
sv: Ny bredd:

note: [label]
en: Old width:
sv: Gammal bredd:

note: [label]
en: New height:
sv: Ny höjd:

note: [label]
en: Old height:
sv: Gammal höjd:

note: [label]
en: Expand/shrink direction:
sv: Hålla att expandera / krympa

note: [toggle_button]: id=copy_edge_terrain
en: Copy edge terrain
sv: Kopiera kantterräng

note: [button]: id=ok
en: Resize
sv: Ändra storlek

note: [label]
en: ↑ ↓ to adjust speed
sv: ↑ ↓ för att justera hastighet

note: [label]
en: Places
sv: Platser

note: [button]: id=add_bookmark
en: Bookmarks the current folder
sv: Bokmärk nuvarande mapp

note: [button]: id=remove_bookmark
en: Removes the current bookmark
sv: Tar bort nuvarande bokmärke

note: [button]: id=new_dir [label]: id=title
en: New Folder
sv: Ny mapp

note: [label]
en: File:
sv: Fil:

note: [label]
en: Formula debugger
sv: Felsökning för formler

note: [label]
en: Welcome
sv: Välkommen

note: [label]: id=state
en: state
sv: status

note: [label]
en: Actions
sv: Handlingar

note: [button]: id=step
en: Step operation
sv: Stega handlingar

note: [button]: id=next
en: Next operation
sv: Nästa handling

note: [button]: id=stepout
en: Step out
sv: Stega ut

note: [button]: id=continue
en: Continue
sv: Fortsätt

note: [button]: id=cancel [button]: id=quit_without_surrender [grid]
en: Quit
sv: Avsluta

note: [label]: id=title
en: WML Cache
sv: WML-cache

note: [label]
en: Wesnoth maintains a cache of preprocessed WML data for campaigns, multiplayer scenarios, and other add-ons to speed up the loading process. The cache may be safely cleaned to free up disk space, thus removing stale files generated by older versions; or you may purge its entire contents if you are experiencing issues when loading the game data.
sv: Wesnoth underhåller en cache av förprocessad WML-data för kampanjer, gruppspelsscenarion och annat extramaterial för att snabba upp inläsningsprocessen. Denna cache kan utan problem tas bort för att frigöra hårddiskutrymme. På detta sätt tas inaktuella filer som skapats av äldre versioner bort. Du kan också rensa bort hela cachen om du upplever problem vid inläsning av speldata.

note: [label]
en: Path:
sv: Sökväg:

note: [button]: id=clean
en: cache^Clean
sv: Städa

note: [button]: id=clean
en: Clear stale and unused cache files
sv: Städa bort inaktuella och oanvända cache-filer

note: [button]: id=purge
en: cache^Purge
sv: Rensa

note: [button]: id=purge
en: Purge the entire contents of the cache
sv: Rensa bort all cache

note: [label]: id=lblTitle
en: Delete Save
sv: Radera fil

note: [label]: id=lblMessage
en: Do you really want to delete this game?
sv: Vill du verkligen radera det här spelet?

note: [toggle_button]: id=dont_ask_again [toggle_button]: id=do_not_show_again
en: Do not show again
sv: Visa inte igen

note: [toggle_button]: id=sort_1
en: Date
sv: Datum

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [label]: id=lblTitle [button]: id=load_game
en: Load Game
sv: Öppna spel

note: [button]: id=browse_saves_folder
en: Open saves folder
sv: Öppna mappen för sparade spel

note: [toggle_button]: id=change_difficulty
en: Change difficulty
sv: Byt svårighetsgrad

note: [toggle_button]: id=change_difficulty
en: Change campaign difficulty before loading
sv: Byt kampanjsvårighetsgrad innan inläsning

note: [toggle_button]: id=show_replay
en: Show replay
sv: Spela repris

note: [toggle_button]: id=show_replay
en: Play the embedded replay from the saved game if applicable
sv: Spela upp den inbäddade reprisen från det sparade spelet om tillämpligt

note: [toggle_button]: id=cancel_orders
en: Cancel orders
sv: Ångra order

note: [toggle_button]: id=cancel_orders
en: Cancel any pending unit movements in the saved game
sv: Avbryt alla väntande trupprörelser i det sparade spelet

note: [button]: id=ok [grid]
en: Load
sv: Öppna

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [label]: id=lblTitle
en: Save Game
sv: Spara spelet

note: [toggle_button]: id=ignore_all
en: Ignore all
sv: Ignorera alla

note: [button]: id=quit_game
en: Quit Game
sv: Avsluta spelet

note: [label]: id=lblTitle
en: Overwrite?
sv: Skriv över?

note: [label]: id=lblMessage
en: Save already exists. Do you want to overwrite it?
sv: Den sparfilen finns redan. Vill du skriva över den?

note: [toggle_button]: id=sort_0
en: Leader
sv: Ledare

note: [toggle_button]: id=sort_1
en: Team
sv: Lag

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [toggle_button]: id=sort_2
en: Gold
sv: Guld

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [toggle_button]: id=sort_3
en: Villages
sv: Byar

note: [toggle_button]: id=sort_4
en: Units
sv: Trupper

note: [toggle_button]: id=sort_5
en: Upkeep
sv: Underhåll

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [toggle_button]: id=sort_6 [image]: id=income_icon [label]: id=side_income
en: Income
sv: Inkomst

note: [toggle_button]: id=sort_1 [label]: id=side_title
en: Side
sv: Sida

note: [toggle_button]: id=sort_2
en: Starting
    Gold
sv: Startguld

note: [toggle_button]: id=sort_3
en: Base
    Income
sv: Basinkomst

note: [toggle_button]: id=sort_4
en: Gold Per
    Village
sv: Guld per by

note: [toggle_button]: id=sort_5
en: Support Per
    Village
sv: Underhåll per by:

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [label]: id=title
en: Current Status
sv: Nuvarande status

note: [widget]: id=tab_label
en: Game Stats
sv: Spelstatistik

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [widget]: id=tab_label
en: Scenario Settings
sv: Scenarioinställningar

note: [button]: id=ok
en: Scroll To
sv: Rulla till

note: [grid]
en: Game data:
sv: Speldata:

note: [grid]
en: Configuration:
sv: Konfiguration:

note: [grid]
en: User data:
sv: Användardata:

note: [grid]
en: Saved games:
sv: Sparade spel:

note: [grid]
en: Add-ons:
sv: Extramaterial:

note: [label]
en: library^Name
sv: Namn

note: [label]
en: library^Build version
sv: Version av bygge

note: [label]
en: library^Runtime version
sv: Version av program

note: [label]
en: The following features were selected when building this version of Wesnoth:
sv: Följande egenskaper valdes när denna version av Wesnoth byggdes:

note: [label]
en: The Battle for Wesnoth
sv: Kampen om Wesnoth

note: [widget]: id=tab_label
en: Paths
sv: Sökvägar

note: [widget]: id=tab_label
en: Libraries
sv: Bibliotek

note: [widget]: id=tab_label
en: Features
sv: Funktioner

note: [button]: id=copy_all
en: page^Copy
sv: Kopiera

note: [button]: id=copy_all
en: Copy the full report to clipboard
sv: Välj spel att öppna

note: [label]
en: Gamestate Inspector
sv: Inspektionsverktyg

note: [button]: id=copy
en: Copy this report to clipboard
sv: Välj spel att öppna

note: [button]: id=lua [label]
en: Lua Console
sv: Lua-konsol

note: [label]
en: Map Generator Settings
sv: Inställningar för kartgenerator

note: [grid] [label]
en: Players:
sv: Spelare:

note: [grid]
en: Number of Hills:
sv: Antal kullar:

note: [grid]
en: Max Hill Size:
sv: Max kullstorlek:

note: [grid]
en: Villages:
sv: Byar:

note: [grid]
en: Castle Size:
sv: Borgstorlek:

note: [grid]
en: Landform:
sv: Landskapstyp:

note: [toggle_button]: id=connect_castles
en: Roads Between Castles
sv: Vägar mellan borgar

note: [toggle_button]: id=show_labels
en: Show Labels
sv: Visa etiketter

note: [label]
en: Battle For Wesnoth Help
sv: Hjälp för Kampen om Wesnoth

note: [label]
en: Press desired hotkey (Esc cancels)
sv: Tryck på önskad snabbtangent (Esc avbryter)

note: [label]: id=title
en: Show or Hide Labels
sv: Visa eller dölj etiketter

note: [label]
en: Choose your preferred language:
sv: Välj vilket språk du föredrar:

note: [label]: id=status
en: Loading...
sv: Läser in...

note: [label]: id=map
en: Games
sv: Spel

note: [image]: id=needs_password
en: Requires a password to join
sv: Kräver lösenord

note: [toggle_button]: id=filter_vacant_slots
en: Vacant slots
sv: Lediga platser

note: [toggle_button]: id=filter_with_friends [widget]: id=tab_label
en: Friends
sv: Vänner

note: [toggle_button]: id=filter_invert
en: Invert filter
sv: Invertera filter

note: [button]: id=create [label] [button]: id=ok
en: Create Game
sv: Skapa spel

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [button]: id=join_global
en: Join
sv: Gå med

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [button]: id=observe_global
en: Observe
sv: Se på

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [button]: id=show_preferences [label]: id=title [grid]
en: Preferences
sv: Inställningar

note: [button]: id=quit
en: Log Out
sv: Logga ut

note: [option]
en: Normal Replays
sv: Vanliga repriser

note: [option]
en: Quick Replays
sv: Snabba repriser

note: [option]
en: Skip quickly to the active turn when observing
sv: Hoppa snabbt till aktivt drag när du observerar

note: [option]
en: Enter Blindfolded
sv: Gå in med täckta ögon

note: [option]
en: Do not show the map until given control of a side
sv: Visa inte kartan förrän du fått kontroll över en sida

note: [label]
en: Multiplayer Lobby
sv: Gruppspelslobby

note: [label]
en: Player Info —
sv: Spelarinfo —

note: [button]: id=add_to_friends [button]: id=add_friend
en: Add Friend
sv: Lägg till vän

note: [button]: id=add_to_ignores [button]: id=add_ignored
en: Block
sv: Blockera

note: [button]: id=remove_from_list
en: Remove from List
sv: Ta bort från lista

note: [button]: id=start_whisper
en: Send Private Message
sv: Skicka ett privat meddelande

note: [label]
en: Moderator Controls
sv: Inställningar för moderator

note: [label]
en: Reason:
sv: Anledning:

note: [label]
en: Ban time:
sv: Tid bannlysning:

note: [button]: id=check_status
en: Check Status
sv: Kolla status

note: [button]: id=kick
en: Kick
sv: Sparka

note: [button]: id=kick_ban
en: Kick + Ban
sv: Sparka + banna

note: [button]: id=stopgame
en: Stop Game
sv: Avsluta spelet

en: Debug level logging: maximum information
sv: Debugloggning: så mycket information som möjligt

en: Info level logging: more information
sv: Informationsloggning: mer information

en: Warning level logging: less information
sv: Varningsloggning: mindre information

en: Error level logging: minimum information
sv: Felloggning: minimalt med information

en: Disable logging
sv: Stäng av loggning

note: [label]
en: Logging Options
sv: Loggningsinställningar

note: [button]: id=clear
en: Clear Console
sv: Rensa konsolen

note: [button]: id=clear
en: Clear the log area
sv: Rensa loggområdet

note: [button]: id=cancel
en: Skip
sv: Hoppa över

note: [label]: id=title
en: Multiplayer Alerts
sv: Gruppspelsvarningar

note: [label]
en: Choose how you wish to be notified of events in multiplayer games or in the multiplayer lobby; either by playing sound alerts or (if the game window is inactive or minimized) displaying desktop notifications.
sv: Välj hur du vill bli aviserad om händelser i gruppspel eller i gruppspelslobbyn; antingen genom ljudavisering eller (om spelfönstret är inaktivt eller minimerat) genom skrivbordsaviseringar.

note: [label] [widget]: id=label
en: Sound
sv: Ljud

note: [label]: id=notification_label
en: Desktop Notification
sv: Skrivbordsavisering

note: [label]
en: In Lobby
sv: I lobbyn

note: [grid]
en: When a player joins the lobby or game
sv: När en spelare ansluter till lobbyn eller spelet

note: [grid]
en: When a player leaves the lobby or game
sv: När en spelare lämnar lobbyn eller spelet

note: [grid]
en: When a whisper is received
sv: När en viskning tas emot

note: [grid]
en: When a message from a friend is received
sv: Skicka ett privat meddelande

note: [grid]
en: When a public message is received
sv: När ett offentligt meddelande tas emort

note: [grid]
en: When a server message is received
sv: När ett servermeddelande tas emot

note: [grid]
en: When the game you are hosting is ready to start
sv: När ett spel som du är värd för är klart att påbörja

note: [grid]
en: When the host (not you) has started the game
sv: När värden (inte du) har startat spelet

note: [grid]
en: When a new turn has begun
sv: När ett nytt drag har börjat

note: [grid]
en: When a new game has been created
sv: När ett nytt spela har skapats

note: [button]: id=revert_to_defaults
en: Reset all options to their default values
sv: Återställ alla inställningar till deras förvalda värden

note: [label]: id=nick_title
en: Nickname
sv: Användarnamn

note: [label]
en: Change Control
sv: Byt kontroll

note: [label]: id=address
en: Address
sv: Adress

note: [label]
en: Eras:
sv: Eror:

note: [label]
en: Random Faction Matchups:
sv: Välj slumpartad fraktion som motståndare:

note: [option]
en: Independent: Random factions assigned independently
sv: Fristående: Slumpade fraktioner tilldelas oberoende av varandra

note: [option]
en: No Mirror: No two players will get the same faction
sv: Ingen spegling: Två olika spelare kommer inte få samma fraktion

note: [option]
en: No Ally Mirror: No two allied players will get the same faction
sv: Ingen allierad spegling: Två olika allierade spelare kommer inte få samma fraktion

note: [toggle_button]: id=use_map_settings
en: Use Map Settings
sv: Använd kartinställningar

note: [toggle_button]: id=use_map_settings
en: Use scenario specific settings
sv: Använd scenarioinställningar

note: [grid]
en: Number of Turns
sv: Antal drag

note: [grid]
en: The maximum number of turns the game can last
sv: Det största antalet drag som spelet kan vara

note: [grid]
en: unlimited
sv: obegränsat

note: [grid]
en: The amount of income each village yields per turn
sv: Hur mycket inkomst varje by ger varje drag

note: [grid]
en: Village Gold
sv: Byguld

note: [grid]
en: The number of unit levels each village can support
sv: Antalet trupper som varje by kan underhålla

note: [grid]
en: Village Support
sv: Byunderhåll

note: [grid]
en: Experience Modifier
sv: Erfarenhetsmodifierare

note: [grid]
en: The amount of experience a unit needs to advance
sv: Hur mycket erfarenhet en trupp behöver för att kunna befordras

note: [toggle_button]: id=fog
en: Fog of War
sv: Stridsdimma

note: [toggle_button]: id=fog
en: Enemy units cannot be seen unless they are in range of your units
sv: Fiendetrupper kan bara ses när de är inom synhåll för dina trupper

note: [toggle_button]: id=shroud
en: The map is unknown until your units explore it
sv: Kartan är okänd tills dina trupper utforskar den

note: [toggle_button]: id=random_start_time
en: Random Start Time
sv: Slumpmässig starttid

note: [toggle_button]: id=random_start_time
en: Randomize the starting time of day
sv: Påbörja spelet vid slumpmässigt utvald tid på dygnet

note: [toggle_button]: id=time_limit
en: Time Limit
sv: Tidsgräns

note: [toggle_button]: id=time_limit
en: Enable custom time limits
sv: Aktivera anpassade tidsbegränsningar

note: [grid]
en: Initial Limit
sv: Startgräns

note: [grid]
en: Longest time allowed for first turn (seconds)
sv: Längsta tillåtna tid för första draget (sekunder)

note: [grid]
en: Time for general tasks each turn (seconds)
sv: Tid för generella uppgifter varje drag (sekunder)

note: [grid]
en: Turn Bonus
sv: Dragbonus

note: [grid]
en: Longest time possible for any turn (seconds)
sv: Längsta tillåtna tid för alla drag (sekunder)

note: [grid]
en: Reservoir
sv: Reserv

note: [grid]
en: Action Bonus
sv: Handlingsbonus

note: [grid]
en: Time for each attack, recruit, and capture
sv: Tid för varje attack, rekrytering och erövring

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [widget]: id=tab_label [widget]: id=label
en: General
sv: Allmänt

note: [widget]: id=tab_label
en: Custom Options
sv: Anpassade inställningar

note: [widget]: id=tab_label
en: Game Settings
sv: Spelinställningar

note: [slider]: id=num_players
en: Any
sv: Vilken som

note: [label]
en: Random map options:
sv: Alternativ för slumpkarta:

note: [button]: id=random_map_regenerate
en: Regenerate
sv: Generera om

en: Assign sides to players at random
sv: Dela in spelarna i olika lag slumpmässigt

en: Shuffle Sides
sv: Kasta om sidor

en: Allow users who are not playing to watch the game
sv: Tillåt att användare som inte spelar kan titta på spelet

en: Observers
sv: Observatörer

en: Strict Synchronization
sv: Strikt synkronisering

en: Stricter checks for out-of-sync errors
sv: Mer strikta kontroller av synkskjuvningsfel

en: Private Replay
sv: Privata repriser

en: Whether the replay will be publicly available
sv: Om reprisen ska vara allmänt tillgänglig

note: [label]
en: Name of game:
sv: Spelets namn:

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [label]
en: Map size:
sv: Kartstorlek:

note: [row] [toggle_button]: id=male_toggle
en: Male
sv: Man

note: [row] [toggle_button]: id=female_toggle
en: Female
sv: Kvinna

note: [label]
en: Recruits
sv: Rekryterade trupper

note: [label] [widget]: id=name
en: Host Networked Game
sv: Var värd för ett gruppspel

note: [label]
en: A local server instance has to be started in order to host a networked game. The server will run as a background process until all users have disconnected. Do you wish to continue?
sv: En lokal serverinstans måste startas för att vara värd för ett nätverksspel. Servern kommer att köras som en bakgrundsprocess tills dess att alla spelare lämnat den. Vill du fortsätta?

note: [button]: id=select_leader
en: Select the faction and leader for this side
sv: Välj vem som ska leda denna fraktion

note: [label]
en: <b>Faction:</b>
sv: <b>Fraktion:</b>

note: [label]
en: <b>Gender:</b>
sv: <b>Kön/b>

note: [button]: id=cancel
en: Leave
sv: Lämna

note: [label]: id=title
en: Game Lobby
sv: Spellobby

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [label]: id=status_label
en: Waiting for players to join...
sv: Väntar på att spelare ska ansluta...

note: [label]: id=title
en: Password Required
sv: Lösenord krävs

note: [scroll_label]: id=message
en: Joining this game requires a password.
sv: Det krävs ett lösenord för att gå med i det här spelet

note: [label]
en: Login
sv: Logga in

note: [label]
en: Login:
sv: Inloggning:

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [widget]: id=tab_label
en: Modifications
sv: Varianter

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [label] [widget]: id=label [grid]
en: Multiplayer
sv: Gruppspel

note: [label]
en: A registered account on the Wesnoth forums is required to join the official server.
sv: Det krävs ett konto för Wesnoths forum för att kunna ansluta till den officiella servern.

note: [button]: id=register
en: Sign Up
sv: Skapa konto

note: [column]
en: Log on to the official Wesnoth multiplayer server
sv: Logga in på Wesnoths officiella gruppspelsserver

note: [widget]: id=name
en: Join Official Server
sv: Anslut till den officiella servern

note: [column]
en: Join a different server
sv: Anslut till en annan server

note: [column]
en: Host a game using a dedicated server
sv: Var värd för ett spel genom att använda en dedikerad server

note: [column]
en: Play a multiplayer game with the AI or humans sharing the same machine
sv: Spela ett gruppspel där AI:n och människorna delar samma maskin

note: [widget]: id=name
en: Local Game
sv: Lokalt spel

note: [menu_button]: id=side_team
en: Which team this side belongs to
sv: Vilket lag denna sida tillhör

note: [menu_button]: id=side_color
en: This side’s color
sv: Denna sidas färg

note: [button]: id=ok
en: I’m Ready
sv: Jag är klar

note: [widget]: id=label
en: Hotkeys
sv: Snabbtangenter

note: [widget]: id=label
en: Display
sv: Skärm

note: [widget]: id=label
en: Advanced
sv: Avancerat

note: [button]: id=about
en: Display the game version and build information
sv: Visa information om spelversion och bygge

note: [label]
en: Scroll speed:
sv: Rullningsfart:

note: [slider]: id=scroll_speed
en: Change the speed of scrolling around the map
sv: Ändra rullningshastigheten på kartan

note: [toggle_button]: id=skip_ai_moves
en: Skip AI moves
sv: Visa ej datorns steg

note: [toggle_button]: id=skip_ai_moves
en: Do not animate AI units moving
sv: Animera ej de förflyttningar som datorns trupper gör

note: [toggle_button]: id=turbo_toggle
en: Accelerated speed
sv: Accelererad

note: [toggle_button]: id=turbo_toggle
en: Make units move and fight faster
sv: Gör att trupper förflyttar sig och slåss snabbare

note: [column]
en: Acceleration factor:
sv: Accelerationsfaktor:

note: [column]
en: Speed at which unit moves and animations play when ‘Accelerated speed’ is enabled or when Shift is held down in-game
sv: Den hastighet med vilken trupper rör sig och animationer spelas upp när ‘Accelererad hastighet‘ har aktiverats eller när skifttangenten hålls ner i spelet.

note: [toggle_button]: id=disable_auto_moves
en: Disable automatic moves
sv: Avaktivera automatiska förflyttningar

note: [toggle_button]: id=disable_auto_moves
en: Do not allow automatic movements at the beginning of a turn
sv: Tillåt inte automatiska steg vid början av ett drag

note: [toggle_button]: id=show_turn_dialog
en: Turn dialog
sv: Dragdialogruta

note: [toggle_button]: id=show_turn_dialog
en: Display a dialog at the beginning of your turn
sv: Visa en dialogruta när ditt drag börjar

note: [toggle_button]: id=whiteboard_on_start
en: Enable planning mode on start
sv: Använd planeringsläge från början

note: [toggle_button]: id=whiteboard_on_start
en: Activates Planning Mode on game start
sv: Aktiverar planeringsläget när spelet börjar.

note: [toggle_button]: id=whiteboard_hide_allies
en: Hide allies’ plans by default
sv: Göm allierades planer som standard

note: [toggle_button]: id=whiteboard_hide_allies
en: Hide allies’ Planning Mode plans in multiplayer games
sv: Göm allierades planer i planeringsläge under gruppspel

note: [toggle_button]: id=interrupt_move_when_ally_sighted
en: Interrupt move when an ally is sighted
sv: Avbryt förflyttningen om en allierad siktas

note: [toggle_button]: id=interrupt_move_when_ally_sighted
en: Sighting an allied unit interrupts your unit’s movement
sv: Om truppen ser en allierad trupp, avbryter den sin förflyttning

note: [toggle_button]: id=save_replays
en: Save replays at the end of scenarios
sv: Spara repriser vid scenarioslut

note: [toggle_button]: id=save_replays
en: Save replays of games on victory in all modes and defeat in multiplayer
sv: Spara autosparade spel vid seger för alla typer av spel och vid nederlag i gruppspel

note: [toggle_button]: id=delete_saves
en: Delete auto-saves at the end of scenarios
sv: Radera autosparningar vid scenarioslut

note: [toggle_button]: id=delete_saves
en: Delete previous auto-saves on victory in all modes and defeat in multiplayer
sv: Radera tidigare autosparade spel vid seger eller gruppspelsnederlag

note: [column]
en: Maximum auto-saves:
sv: Maximalt antal sparade spel:

note: [column]
en: Set maximum number of automatic saves to be retained
sv: Ange maximalt antal sparade spel som skall behållas

note: [button]: id=cachemg
en: Manage the game WML cache
sv: Byt samplingsfrekvens

note: [toggle_button]: id=sort_0
en: Action
sv: Handling

note: [toggle_button]: id=sort_1
en: Hotkey
sv: Snabbtangent

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [toggle_button]: id=sort_2 Translate G as the initial letter for Game
en: game_hotkeys^G
sv: G

note: [toggle_button]: id=sort_2
en: Available in game
sv: Kan användas under spel

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [toggle_button]: id=sort_3 Translate E as the initial letter for Editor
en: editor_hotkeys^E
sv: E

note: [toggle_button]: id=sort_3
en: Available in editor
sv: Kan användas i redigeraren

note: [toggle_button]: id=sort_4
en: Available at main menu
sv: Kan användas på huvudmenyn

note: [button]: id=btn_add_hotkey
en: Add Hotkey
sv: Lägg till snabbtangent

note: [button]: id=btn_clear_hotkey
en: Clear Hotkey
sv: Ta bort snabbtangent

note: [toggle_button]: id=fullscreen
en: Full screen
sv: Helskärm

note: [toggle_button]: id=fullscreen
en: Toggle between fullscreen and window mode
sv: Växla mellan helskärms- och fönsterläge

note: [toggle_button]: id=fps_limiter
en: Limit FPS
sv: Begränsa FPS

note: [toggle_button]: id=show_ellipses
en: Show a colored circle around the base of each unit to show which side it is on
sv: Visa en färgcirkel runt varje trupps bas, för att visa vilken sida den tillhör

note: [toggle_button]: id=show_grid
en: Overlay a grid over the map
sv: Lägg ett rutnät över kartan

note: [toggle_button]: id=animate_terrains
en: Animate map
sv: Animera karta

note: [toggle_button]: id=animate_terrains
en: Display animated terrain graphics
sv: Visa animerad terräng-grafik

note: [toggle_button]: id=animate_water
en: Animate water
sv: Animera vatten

note: [toggle_button]: id=animate_water
en: Display animated water graphics (can be slow)
sv: Visa animerad vattengrafik (kan vara långsamt)

note: [toggle_button]: id=animate_units_standing
en: Continuously animate standing units on the battlefield
sv: Animera oupphörligen stillastående trupper

note: [toggle_button]: id=animate_units_idle
en: Play short random animations for idle units
sv: Visa korta slumpmässiga animationer för overksamma trupper

note: [label]
en: Frequency:
sv: Frekvens:

note: [slider]: id=idle_anim_frequency
en: Set the frequency of unit idle animations
sv: Ange frekvensen för truppernas stillastående animeringar

note: [label]
en: Volume:
sv: Volym:

note: [toggle_button]: id=sound_toggle_stop_music_in_background
en: Pause music on focus loss
sv: Pausa musiken när applikationen inte är i förgrunden

note: [toggle_button]: id=sound_toggle_stop_music_in_background
en: Pause the music when you switch to any other window
sv: Pausa musiken när du byter till ett annat fönster

note: [column]
en: Sound effects
sv: Ljudeffekter

note: [column]
en: Sound effects on/off
sv: Ljudeffekter på/av

note: [column]
en: Change the sound effects volume
sv: Ändra volymen på ljudeffekterna

note: [column]
en: Music
sv: Musik

note: [column]
en: Music on/off
sv: Musik på/av

note: [column]
en: Change the music volume
sv: Ändra musikvolym

note: [column]
en: Play a bell sound at the beginning of your turn
sv: Ring en klocka när ditt drag börjar

note: [column]
en: Turn bell
sv: Dragringklocka

note: [column]
en: Change the bell volume
sv: Ändra klockvolym

note: [column]
en: Turn menu and button sounds on/off
sv: Stäng av/sätt på meny- och knappljud

note: [column]
en: User interface sounds
sv: Användargränssnittsljud

note: [column]
en: Change the sound volume for button clicks, etc.
sv: Ändra ljudvolymen för knapptryck etc.

note: [label]
en: Chat lines:
sv: Chattrader:

note: [slider]: id=chat_lines
en: Set the number of chat lines shown
sv: Ange antalet rader som skall visas i chatten

note: [toggle_button]: id=chat_timestamps
en: Chat timestamping
sv: Chattidsangivelser

note: [toggle_button]: id=chat_timestamps
en: Add a timestamp to chat messages
sv: Visa tidsangivelser för chattmeddelanden

note: [toggle_button]: id=remember_password
en: Uncheck to delete the saved password (on exit)
sv: Avbocka för att radera det sparade lösenordet (vid avslut).

note: [toggle_button]: id=lobby_whisper_friends_only
en: Accept whispers from friends only
sv: Ta endast emot viskningar från vänner

note: [toggle_button]: id=lobby_whisper_friends_only
en: Only accept whisper messages from people on your friends list
sv: Ta endast emot viskade meddelande från personer på din vänlista

note: [toggle_button]: id=lobby_joins_none
en: Do not show lobby joins
sv: Visa ej lobbyanslutningar

note: [toggle_button]: id=lobby_joins_none
en: Do not show messages about players joining the multiplayer lobby
sv: Underrätta ej vid anslutningar till gruppspelslobbyn

note: [toggle_button]: id=lobby_joins_friends
en: Show lobby joins of friends only
sv: Visa när vänner ansluter till lobbyn

note: [toggle_button]: id=lobby_joins_friends
en: Show messages about your friends joining the multiplayer lobby
sv: Underrätta när vänner ansluter till gruppspelslobbyn

note: [toggle_button]: id=lobby_joins_all
en: Show all lobby joins
sv: Visa alla lobbyanslutningar

note: [toggle_button]: id=lobby_joins_all
en: Show messages about all players joining the multiplayer lobby
sv: Underrätta vid samtliga anslutningar till gruppspelslobbyn

note: [button]: id=mp_alerts
en: Alerts
sv: Varningar

note: [button]: id=mp_alerts
en: Configure multiplayer notification settings
sv: Ställ in gruppspelsaviseringar

note: [button]: id=mp_wesnothd
en: Server Executable
sv: Serverapplikation

note: [button]: id=mp_wesnothd
en: Find and set path to MP server to host LAN games
sv: Hitta och ange sökväg till gruppspelsserver för att vara värd för LAN-spel.

note: [button]: id=remove
en: Remove this username from your list
sv: Ta bort detta användarnamn från din lista

note: [button]: id=open
en: filesystem^Open
sv: Öppna

note: [button]: id=open
en: Open this file with an external application
sv: Öppna denna fil med en extern applikation

note: [button]: id=browse_dir
en: Browse the screenshots folder using a file manager
sv: Bläddra i skärmdumpsmappen med en filhanterare

note: [label]
en: Choose Orb/Minimap Colors
sv: Välj färger för glober/minikartor

note: [grid]
en: Show unmoved orb
sv: Ej flyttad trupp

note: [grid]
en: Show moved orb
sv: Flyttad trupp

note: [grid]
en: Show ally orb
sv: Allierad trupp

note: [grid]
en: Show enemy orb
sv: Fiendetrupp

note: [label]
en: Configure Options
sv: Ställ in alternativ

note: [label]
en: Configure settings for the selected custom modifications.
sv: Konfigurera inställningar för den valda anpassade varianten.

note: [label]
en: Overall
sv: Övergripande

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [label]: id=title
en: Statistics
sv: Statistik

note: [column]
en: Damage
sv: Skada

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [label]: id=lblTitle
en: Surrender Game
sv: Ge upp spel

note: [label]: id=lblMessage
en: Do you really want to surrender and quit the game?
sv: Vill du verkligen ge upp och avsluta detta spel?

note: [button]: id=quit_and_surrender
en: Surrender & Quit
sv: Ge upp & avsluta

note: [label]: id=lblTitle
en: Waiting...
sv: Väntar…

note: [label]: id=lblMessage
en: Waiting for remote input
sv: Väntar på fjärrinmatning

note: [button]: id=btn_quit_game
en: Quit game
sv: Avsluta spelet

note: [label]
en: Image
sv: Bild

note: [label]
en: Loc
sv: Plats

note: [label]
en: Layer
sv: Lager

note: [label]
en: Base.x
sv: Bas.x

note: [label]
en: Base.y
sv: Bas.y

note: [label]
en: Terrain Layers
sv: Terränglager

note: [label]
en: Flags
sv: Flaggor

note: [label]
en: Choose Theme
sv: Välj tema

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [button]: id=help
en: Help
sv: Hjälp

note: [button]: id=help
en: Show Battle for Wesnoth help
sv: Visa hjälp för Kampen om Wesnoth

note: [button]: id=previous_tip
en: Show previous tip of the day
sv: Visa tidgare tips

note: [button]: id=next_tip
en: Show next tip of the day
sv: Visa nästa tips

note: [grid]
en: Campaigns
sv: Kampanjer

note: [grid]
en: Start a new single player campaign
sv: Påbörja en ny kampanj för en spelare

note: [grid]
en: Play multiplayer (hotseat, LAN, or Internet), or a single scenario against the AI
sv: Starta ett gruppspel (lokalt, via nätverket eller över internet) eller ett enskilt scenario mot datorn

note: [grid]
en: Load a saved game
sv: Läs in sparat spel

note: [grid]
en: Add-ons
sv: Extramaterial

note: [grid]
en: Download usermade campaigns, eras, or map packs
sv: Hämta hem kampanjer, eror eller kartor gjorda av andra spelare

note: [grid]
en: Map Editor
sv: Kartredigerare

note: [grid]
en: Start the map editor
sv: Starta kartredigeraren

note: [grid]
en: Configure the game’s settings
sv: Ändra spelets inställninger

note: [grid]
en: Credits
sv: Upphovsmän

note: [grid]
en: View the credits
sv: Visa listan över medverkande upphovsmän

note: [grid]
en: Quit the game
sv: Avsluta spelet

note: [button]: id=language
en: Change the language
sv: Byt språk

note: [label]
en: Advance Unit
sv: Befordra trupp

note: [label]
en: What should our victorious unit become?
sv: Vad ska vår vinnande trupp bli?

note: [button]: id=damage_calculation
en: Damage Calculation
sv: Skadeberäkning

note: [button]: id=ok
en: Attack
sv: Anfall

note: [label]
en: Attack Enemy
sv: Anfall fiende

note: [toggle_button]: id=sort_0
en: Race
sv: Ras

note: [toggle_button]: id=sort_2
en: Moves
sv: Steg

note: [toggle_button]: id=sort_4 [toggle_button]: id=sort_2
en: Lvl
sv: Nivå

note: [toggle_button]: id=sort_5 [toggle_button]: id=sort_3
en: XP
sv: EP

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [toggle_button]: id=sort_6 [toggle_button]: id=sort_4
en: Traits
sv: Kännetecken

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [label]
en: Unit List
sv: Trupplista

note: [label]: id=title
en: Recall Unit
sv: Återkalla trupp

note: [button]: id=rename
en: Rename
sv: Döp om

note: [button]: id=dismiss
en: Dismiss
sv: Avskeda

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [button]: id=ok
en: Recall
sv: Återkalla

note: [label]
en: Recruit Unit
sv: Rekrytera trupp

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [button]: id=ok
en: Recruit
sv: Rekrytera

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [label]
en: Error
sv: Fel

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [label]: id=details_heading
en: Details:
sv: Detaljer:

en: feature^Lua console completion
sv: Komplettering i Lua-konsol

en: feature^D-Bus notifications back end
sv: D-Bus-aviseringar backend

en: feature^Win32 notifications back end
sv: Win32-aviseringar backend

en: feature^Cocoa notifications back end
sv: Cocoa-aviseringar backend

en: filesystem_path_system^Volumes
sv: Volymer

en: filesystem_path_game^Game executables
sv: Spelapplikationer

en: filesystem_path_game^Game data
sv: Speldata

en: filesystem_path_game^User data
sv: Användardata

en: filesystem_path_game^User preferences
sv: Användarinställningar

en: filesystem_path_system^Home
sv: Hem

en: filesystem_path_system^Root
sv: Rot

en: operating_system^<unknown>
sv: <okänt>

note: TRANSLATORS: This is the language code which will be used to store and fetch localized non-textual resources, such as images, when they exist. Normally it is just the code of the PO file itself, e.g. "de" of de.po for German. But it can also be a comma-separated list of language codes by priority, w
en: language code for localized resources^en_US
sv: sv,da,no

en: The text contains invalid Pango markup:
sv: Texten innehåller ogiltiga Pango-taggar:

note: TRANSLATORS: Formats a two-element conjunctive list.
en: conjunct pair^$first and $second
sv: $first och $second

note: TRANSLATORS: Formats the first two elements of a conjunctive list.
en: conjunct start^$first, $second
sv: $first, $second

note: TRANSLATORS: Formats successive elements of a conjunctive list.
en: conjunct mid^$prefix, $next
sv: $prefix, $next

note: TRANSLATORS: Formats the final element of a conjunctive list.
en: conjunct end^$prefix, and $last
sv: $prefix och $last

note: TRANSLATORS: Formats a two-element disjunctive list.
en: disjunct pair^$first or $second
sv: $first eller $second

note: TRANSLATORS: Formats the first two elements of a disjunctive list.
en: disjunct start^$first, $second
sv: $first, $second

note: TRANSLATORS: Formats successive elements of a disjunctive list.
en: disjunct mid^$prefix, $next
sv: $prefix, $next

note: TRANSLATORS: Formats the final element of a disjunctive list.
en: disjunct end^$prefix, or $last
sv: $prefix eller $last

en: timespan^expired
sv: utgången

en: Image doesn't fit on canvas.
sv: Bild ryms inte på tillgängligt utrymme.

en: Text has a font size of 0.
sv: Text har fontstorlek 0.

en: No resolution defined.
sv: Ingen upplösning angiven.

en: No grid defined.
sv: Inget rutnät angivet.

en: addons_view^All Add-ons
sv: Allt extramaterial

en: addons_view^Installed
sv: Installerat

en: addons_view^Upgradable
sv: Uppgraderingsbart

en: addons_view^Publishable
sv: Publiceringsbart

en: addons_view^Not Installed
sv: Ej installerat

en: addons_of_type^Campaigns
sv: Kampanjer

en: addons_of_type^Scenarios
sv: Scenarion

en: addons_of_type^SP/MP campaigns
sv: Enspelar-/Gruppspelskampanjer

en: addons_of_type^MP campaigns
sv: Gruppspelskampanjer

en: addons_of_type^MP scenarios
sv: Gruppspelsscenarion

en: addons_of_type^MP map-packs
sv: Gruppspelskartsamling

en: addons_of_type^MP eras
sv: Gruppspelseror

en: addons_of_type^MP factions
sv: Gruppspelsfraktioner

en: addons_of_type^Modifications
sv: Varianter

en: addons_of_type^Cores
sv: Kärna

en: addons_of_type^Resources
sv: Resurser

en: addons_of_type^Other
sv: Annat

en: addons_of_type^Unknown
sv: Okänt

en: addons_order^Name ($order)
sv: Namn ($order)

en: addons_order^Author ($order)
sv: Författare ($order)

en: addons_order^Size ($order)
sv: Storlek ($order)

en: addons_order^Downloads ($order)
sv: Nedhämtningar ($order)

en: addons_order^Type ($order)
sv: Typ ($order)

en: addons_order^Last updated ($datelike_order)
sv: Senast uppdaterat ($order)

en: addons_order^First uploaded ($datelike_order)
sv: Först inskickat ($order)

en: addon_state^Not installed
sv: Ej installerat

en: addon_state^Published, not installed
sv: Publicerat, ej installerat

en: addon_state^Installed
sv: Installerat

en: addon_state^Published
sv: Publicerat

en: addon_state^Installed, not tracking local version
sv: Installerat, spårar inte lokal version

en: addon_state^Published, not tracking local version
sv: Publicerat, spårar inte lokal version

en: addon_state^Installed ($local_version|), upgradable
sv: Installerat ($local_version|), kan uppgraderas

en: addon_state^Published ($local_version| installed), upgradable
sv: Publicerat ($local_version| installerat), kan uppgraderas

en: addon_state^Installed ($local_version|), outdated on server
sv: Installerat ($local_version|), föråldrat på servern

en: addon_state^Published ($local_version| installed), outdated on server
sv: Publicerat ($local_version| installerat), föråldrat på servern

en: addon_state^Installed, not ready to publish
sv: Installerat, kan ej publiceras ännu

en: addon_state^Ready to publish
sv: Kan publiceras

en: addon_state^Installed, broken
sv: Installerat, trasigt

en: addon_state^Published, broken
sv: Publicerat, trasigt

en: addon_state^Unknown
sv: Okänt

en: ascending
sv: stigande

note: TRANSLATORS: Sorting order of dates, oldest first
en: oldest to newest
sv: äldsta till nyaste

en: descending
sv: fallande

note: TRANSLATORS: Sorting order of dates, newest first
en: newest to oldest
sv: nyaste till äldsta

en: addons^Back to List
sv: Tillbaka till listan

en: An error occurred while downloading the add-ons list from the server.
sv: Ett fel inträffade när listan över extramaterial skulle hämtas från servern

en: No Add-ons Available
sv: Inget extramaterial tillgängligt

en: There are no add-ons available for download from this server.
sv: Det finns inte något extramaterial tillgängligt på denna server

en: The following add-on appears to have publishing or version control information stored locally, and will not be removed:
sv: Det följande extramaterialet verkar ha information om publicering och versionskontroll lagrat lokalt, och kommer inte att tas bort:

en: The following add-on could not be deleted properly:
sv: Följande extramaterial kunde inte tas bort på rätt sätt:

en: Warning
sv: Varning

en: The remote version of this add-on is greater or equal to the version being uploaded. Do you really wish to continue?
sv: Versionsnumret för detta extramaterial är högre eller lika högt på servern som den version du vill skicka in. Vill du verkligen fortsätta?

en: Invalid icon path. Make sure the path points to a valid image.
sv: Ogiltig sökväg för ikon. Kontrollera att sökvägen pekar på en giltig bildfil.

en: The server responded with an error:
sv: Servern svarade med en felkod:

en: Response
sv: Svar

en: Deleting '$addon|' will permanently erase its download and upload counts on the add-ons server. Do you really wish to continue?
sv: Om du tar bort '$addon|' så kommer detta innebära att dess ned- och uppladdningsstatistik på extramaterialsservern permanent försvinner. Vill du verkligen fortsätta?

en: Do you want to uninstall '$addon|'?
sv: Vill du avinstallera '$addon|'?

en: url^None
sv: Ingen

en: No usable weapon
sv: Inget vapen som kan användas

en: Defender resistance vs
sv: Försvararens motståndskraft gentemot

en: Defender vulnerability vs
sv: Försvararens sårbarhet gentemot

en: Attacker resistance vs
sv: Attackerarens motståndskraft gentemot

en: Attacker vulnerability vs
sv: Attackerarnes sårbarhet gentemot

en: active_modifications^None
sv: Inga

en: Clipboard support not found, contact your packager
sv: Stöd för urklipp saknas, kontakta din paketerare

en: $requester requires the following modifications to be enabled:
sv: $requester kräver att följande varianter aktiveras:

en: $requester requires the following modifications to be disabled:
sv: $requester kräver att följande varianter avaktiveras:

en: The currently chosen scenario is not compatible with your setup.
    Please select a compatible one.
sv: Det scenario som du har valt fungerar inte under din nuvarande inställning.
    Välj ett kompatibelt scenario.

en: The currently chosen era is not compatible with your setup.
    Please select a compatible one.
sv: Den era som du har valt fungerar inte under din nuvarande inställning.
    Välj en kompatibel era.

en: The currently chosen modification is not compatible with your setup.
    Please select a compatible one.
sv: Den variant som du har valt fungerar inte under din nuvarande inställning.
    Välj en kompatibel variant.

en: /1000 tiles
sv: /1000 rutor

en: Coastal
sv: Kustnära

en: Island
sv: Ö

en: Find File
sv: Lokalisera fil

en: Open
sv: Öppna

en: The file already exists. Do you wish to overwrite it?
sv: Den sparfilen finns redan. Vill du skriva över den?

en: The file or folder $path cannot be created.
sv: Filen eller mappen $path kan inte skapas.

en: The file or folder $path does not exist.
sv: Filen eller mappen $path finns inte.

en: Could not create a new folder at $path|. Make sure you have the appropriate permissions to write to this location.
sv: Kan inte skapa en ny mapp på $path|. Kontrollera så att du har behörighet att skriva på denna plats.

en: The following folder and its contents will be permanently deleted:
sv: Följande mapp och allt innehåll i densamma kommer tas bort permanent:

en: The following file will be permanently deleted:
sv: Följande fil kommer att tas bort permanent:

en: Do you wish to continue?
sv: Vill du fortsätta?

en: Could not delete $path|. Make sure you have the appropriate permissions to write to this location.
sv: Kan inte ta bort $path|. Kontrollera att du har behörighet att skriva på denna plats.

en: New Bookmark
sv: Nytt bokmärke

en: dir_size^Unknown
sv: Okänd era

en: unit_byte^B
sv: B

en: Cache Cleaned
sv: Cache rensad

en: The game data cache has been cleaned.
sv: Spelets datacache har städats.

en: The game data cache could not be completely cleaned.
sv: Spelets datacache kunde inte fullständigt städas.

en: Cache Purged
sv: Cache rensad

en: The game data cache has been purged.
sv: Spelets datacache har rensats.

en: The game data cache could not be purged.
sv: Spelets datacache kunde inte rensas.

en: The selected file is corrupt:
sv: Den valda filen har ett ogiltigt format:

en: (Invalid)
sv: (Ogiltig)

en: Campaign: $campaign_name
sv: Kampanj: $campaign_name

en: Tutorial
sv: Träningsspel

en: Test scenario
sv: Testscenario

en: Replay
sv: Repris

en: Turn
sv: Drag

en: Scenario start
sv: Scenariostart

en: Difficulty:
sv: Svårighetsgrad

en: Modifications:
sv: Varianter:

en: controller^AI
sv: AI

en: controller^Idle
sv: Oanvänd

en: Unknown
sv: Okänd

en: no
sv: nej

en: yes
sv: ja

en: Running on $os
sv: Kör på $os

en: Team Labels
sv: Lagetiketter

en: Side $side_number ($name)
sv: Sida $side_number ($name)

en: Building terrain rules
sv: Bygger terrängregler

en: Reading files and creating cache
sv: Läser in filer och skapar cache

en: Initializing display
sv: Initialiserar skärm

en: Reinitialize fonts for the current language
sv: Läser om typsnitt för valt språk

en: Initializing teams
sv: Initialiserar lag

en: Loading game configuration
sv: Läser in spelkonfiguration

en: Loading data files
sv: Läser in datafiler

en: Loading level
sv: Läser in nivå

en: Initializing scripting engine
sv: Initialiserar skriptmotorn

en: Initializing planning mode
sv: Initialiserar planeringsläge

en: Reading unit files
sv: Läser in truppfiler

en: Loading units
sv: Laddar trupper

en: Searching for installed add-ons
sv: Söker efter installerat extramaterial

en: Starting game
sv: Startar spelet

en: Verifying cache
sv: Verifierar cache

en: Connecting to server
sv: Ansluter till server

en: Logging in
sv: Loggar in

en: Waiting for server
sv: Väntar på servern

en: Connecting to redirected server
sv: Ansluter till omdirigerad server

en: Waiting for next scenario
sv: Väntar på nästa scenario

en: Getting game data
sv: Hämtar speldata

en: Downloading lobby data
sv: Hämtar lobbydata

en: The lua console can only be used in debug mode! (Run ':debug' first)
sv: Lua-konsolen kan endast användas i debug-läge! (Kör ':debug' först)

en: lua console
sv: Lua-konsol

en: Random
sv: Slumpad

en: Do you really want to log out?
sv: Vill du verkligen logga ut?

en: This game cannot be joined because the host has out-of-date add-ons that are incompatible with your version. You might wish to suggest that the host's add-ons be updated.
sv: Det går inte att ansluta till spelet eftersom värden har föråldrat extramaterial som är inkompatibelt med din version. Kanske du bör föreslå att värden uppdaterar sitt extramaterial?

en: This game requires one or more user-made addons to be installed or updated in order to join.
    Do you want to try to install them?
sv: Du kan endast ansluta till detta spel om du installerar eller uppdaterar extramaterial.
    Vill du försöka installera detta?

en: Games: showing $num_shown out of $num_total
sv: Spel: visar $num_shown av totalt $num_total

en: era_or_mod^not installed
sv: ej installerad

en: Reloaded:
sv: Omläst:

en: Shared vision:
sv: Delat synfält:

en: Shuffle sides:
sv: Kasta om sidor:

en: Time limit:
sv: Tidsgräns:

en: Use map settings:
sv: Använd kartinställningar:

en: One or more add-ons need to be installed
    in order to join this game.
sv: Extramaterial behöver installeras
    om du ska kunna ansluta till detta spel.

en: Observers allowed
sv: Åskådare tillåtna

en: Observers not allowed
sv: Åskådare ej tillåtna

en: Something is wrong with the addon version check database supporting the multiplayer lobby. Please report this at https://bugs.wesnoth.org.
sv: Något är fel med den databas som stödjer kontroll av extramaterialsversioner för gruppspelslobbyn. Vänligen rapportera detta på https://bugs.wesnoth.org.

en: This build of wesnoth does not include support for desktop notifications, contact your package manager
sv: Detta bygge av Wesnoth stödjer inte skrivbordsaviseringar, vänligen kontakta din paketansvarige

en: Side $side
sv: Sida $side

en: Scenarios
sv: Scenarion

en: Multiplayer Campaigns
sv: Gruppspelskampanjer

en: Singleplayer Campaigns
sv: Enspelarkampanjer

en: Custom Maps
sv: Anpassade kartor

en: Custom Scenarios
sv: Anpassade scenarion

en: Random Maps
sv: Slumpkartor

en: No games found.
sv: Inga spel hittades

en: No eras found.
sv: Inga eror hittades.

en: No eras found
sv: Inga eror hittades

en: No eras available for this game.
sv: Inga eror tillgängliga för detta spel.

en: number of players^$min to $max
sv: $min|-$max

en: The selected game has no sides!
sv: Det valda spelet har inte några sidor!

en: Choose Starting Scenario
sv: Välj startscenario

en: Select at which point to begin this campaign.
sv: Välj vid vilken tidpunkt du vill starta denna kampanj.

en: Computer Player
sv: Datorspelare

en: Empty slot
sv: Tom plats

en: Reserved for $playername
sv: Reserverad för $playername

en: Vacant slot
sv: Ledig plats

en: empty
sv: tom

en: this game
sv: detta spel

en: Waiting for players to choose factions...
sv: Väntar på att spelare ska välja fraktion...

en: The End
sv: Slut

en: friend
sv: vän

en: ignored
sv: Ignorerad

en: No username specified
sv: Inget spelarnamn angivet

en: Invalid username
sv: Ogiltigt användarnamn

en: Not on friends or ignore lists
sv: FInns inte på vän- eller blockeringslista

en: No hotkey selected
sv: Ingen snabbtangent vald

en: “<b>$hotkey_sequence|</b>” is in use by “<b>$old_hotkey_action|</b>”.
    Do you wish to reassign it to “<b>$new_hotkey_action|</b>”?
sv: “<b>$hotkey_sequence|</b>” används av “<b>$old_hotkey_action|</b>”.
    Vill du ändra till “<b>$new_hotkey_action|</b>”?

en: Reassign Hotkey
sv: Omfördela snabbtangent

en: All hotkeys have been reset to their default values.
sv: Alla snabbtangenter har återställts till sina förvalda värden.

en: Hotkeys Reset
sv: Återställ snabbtangenter

en: Unsupported image format.
    
    Try to save the screenshot as PNG instead.
sv: Detta bildformat stödjs ej.
    
    Försök spara skärmdumpen som PNG i stället.

en: All Scenarios
sv: Alla scenarier

en: This Turn
sv: Detta drag

en: Recalls
sv: Återkallade trupper

en: Advancements
sv: Befordrade trupper

en: Losses
sv: Förluster

en: Kills
sv: Dödade trupper

en: Inflicted
sv: som utdelats

en: Taken
sv: som tagit emot

en: Screenshot
sv: Skärmdump

en: This unit cannot be recalled because you will not have enough gold at this point in your plan.
sv: Denna trupp kan inte återkallas eftersom du inte kommer ha tillräckligt med guld vid denna tidpunkt i din planering.

en: This unit cannot be recalled because you do not have enough gold.
sv:  Denna trupp kan inte återkallas för att du inte har tillräckligt med guld.

en: Rename Unit
sv: Döp om truppen

en: This unit is loyal and requires no upkeep.
sv: Denna trupp är lojal och kräver inte något underhåll.

en: Do you really want to dismiss him?
sv: Vill du verkligen avskeda honom?

en: Do you really want to dismiss her?
sv: Vill du verkligen avskeda henne

en: This unit is an experienced one, having advanced levels.
sv: Detta är en erfaren trupp som har befordrats.

en: This unit is close to advancing a level.
sv: Denna trupp är nära befordran.

en: Dismiss Unit
sv: Avskeda trupp

en: No default gui defined.
sv: Inget standard-användargränssnitt definierat.

en: addon_state^Installed, upgradable
sv: Installerat, kan uppgraderas

en: addon_state^Published, upgradable
sv: Publicerat, kan uppgraderas

en: addon_state^Installed, outdated on server
sv: Installerat, föråldrat på servern

en: addon_state^Published, outdated on server
sv: Publicerat, föråldrat på servern

en: Delete add-on from server
sv: Ta bort extramaterial från servern

en: whisper to $receiver
sv: viska till $receiver

en: Mandatory widget '$id' hasn't been defined.
sv: Obligatoriska gränssnittskomponenten '$id' har inte definierats.

en: Opening links is not supported, contact your packager
sv: Det går inte att följa länkar, kontakta din paketerare

en: Copied link!
sv: Kopierade länk!

en: 'list_data' must have the same number of columns as the 'list_definition'.
sv: 'list_data' måste ha samma antal kolumner som 'list_definition'.

en: No list defined.
sv: Ingen lista definierad

en: A 'list_definition' should contain one row.
sv: En 'list_definition' måste innehålla en rad.

en: No page defined.
sv: Inget sida definierad.

en: multimenu^All Selected
sv: Allt valt

note: TRANSLATORS: In a drop-down menu that's a list of toggle-boxes, this becomes part of the text on the button when many of the boxes are selected. The text becomes "x, y and 1 other", "x, y and 2 others", etc.
en: multimenu^$excess other | $excess others
sv[0]: annan
sv[1]: andra

en: multimenu^None Selected
sv: Inget valt

en: Need at least 1 parallel item.
sv: Behöver åtminstone ett parallellt föremål.

en: Invalid size.
sv: Ogiltig storlek.

en: No widget defined.
sv: Ingen widget angiven.

en: The number of value_labels and values don't match.
sv: Antalet value_labels och values matchar inte.

en: No stack layers defined.
sv: Inget stacklager angivet.

en: Found a widget with a helptip and without a tooltip.
sv: Hittade en widget med hjälptext men utan tips.

en: No nodes defined for a tree view.
sv: Inga noder definierade för en trädvy.

en: [node]id 'root' is reserved for the implementation.
sv: [node]id 'root' är reserverad för implementationen.

en: Unknown builder id for tree view node.
sv: Okänt bygg-id för trädvy-noden.

en: Resistances:
sv: Motståndskrafter:

en: (Att / Def)
sv: (Att / Försv)

en: Movement Costs:
sv: Rörelsekostnader:

en: Attacks
sv: Anfall

en: Lvl $lvl
sv: Nivå $lvl

en: XP:
sv: EP:

en: Experience Modifier:
sv: Erfarenhetsmodifierare:

en: MP:
sv: GS:

en: Abilities
sv: Förmågor

en: Linked '$id' group has multiple definitions.
sv: Länkad '$id' grupp har flera definitioner.

en: Failed to show a dialog, which doesn't fit on the screen.
sv: Misslyckades med att visa en dialogruta som inte fick plats på skärmen.

en: Saved Games
sv: Sparade spel

en: Map Commands
sv: Kartkommandon

en: Unit Commands
sv: Truppkommandon

en: Player Chat
sv: Spelarchatt

en: Replay Control
sv: Omspelskontroll

en: Planning Mode
sv: Planeringsläge

en: Scenario Editor
sv: Scenarioredigerare

en: Editor Palettes
sv: Redigeringspalett

en: Editor Tools
sv: Redigeringsverktyg

en: Editor Clipboard
sv: Redigeringsurklipp

en: Debug Commands
sv: Debug-kommandon

en: Custom WML Commands
sv: Anpassade WML-kommandon

en: Scroll Up
sv: Rulla upp

en: Scroll Down
sv: Rulla ner

en: Scroll Left
sv: Rulla vänster

en: Scroll Right
sv: Rulla höger

en: cancel
sv: avbryt

en: Select Hex
sv: Markera ruta

en: Deselect Hex
sv: Avmarkera ruta

en: Move/Attack
sv: Flytta/Anfall

en: Select/Move/Attack
sv: Välj/Flytta/Anfall

en: Touch
sv: Vidrör

en: Animate Map
sv: Animera karta

en: Next Unit
sv: Nästa trupp

en: Previous Unit
sv: Tidigare trupp

en: Hold Position
sv: Håll position

en: End Unit Turn
sv: Avsluta truppens drag

en: Undo
sv: Ångra

en: Redo
sv: Gör om

en: Zoom In
sv: Zooma in

en: Zoom Out
sv: Zooma ut

en: Default Zoom
sv: Standardzoom

en: Toggle Full Screen
sv: Helskärm på/av

en: Map Screenshot
sv: Kartskärmdump

en: Terrain Description
sv: Terrängbeskrivning

en: Unit Description
sv: Truppbeskrivning

en: Delete Unit
sv: Ta bort trupp

en: Save Replay
sv: Spara repris

en: Save Map
sv: Spara

en: Repeat Recruit
sv: Upprepa rekrytering

en: Show/Hide Labels
sv: Visa/Dölj etiketter

en: End Turn
sv: Avsluta draget

en: Toggle Ellipses
sv: Ovaler av/på

en: Toggle Grid
sv: Rutnät av/på

en: Mouse Scrolling
sv: Musrullning

en: Status Table
sv: Statustabell

en: Mute
sv: Tyst

en: Speak
sv: Tala

en: Create Unit (Debug!)
sv: Skapa trupp (debuggning!)

en: Change Side (Debug!)
sv: Byt truppens lojalitet (felsökning!)

en: Kill Unit (Debug!)
sv: Döda trupp (felsökning!)

en: Pause Network Game
sv: Pausa nätverksspel

en: Continue Network Game
sv: Fortsätt nätverksspel

en: Set Team Label
sv: Sätt lagetikett

en: Set Label
sv: Sätt etikett

en: Clear Labels
sv: Ta bort etiketter

en: Show Enemy Moves
sv: Visa fiendedrag

en: Best Possible Enemy Moves
sv: Bästa möjliga fiendedrag

en: Play Replay
sv: Spela upp repris

en: Reset Replay
sv: Återställ repris

en: Stop Replay
sv: Stoppa uppspelning av repris

en: Next Turn
sv: Nästa drag

en: Next Side
sv: Nästa sida

en: Next Move
sv: Nästa förflyttning

en: View: Full Map
sv: Vy: Hela kartan

en: View: Each Team
sv: Vy: Varje lag

en: View: Human Team
sv: Vy: Människolag

en: Skip Animation
sv: Skippa animeringar

en: End Replay
sv: Avsluta repris

note: TRANSLATORS: whiteboard menu entry: toggle planning mode
en: whiteboard^Planning Mode
sv: Planeringsläge

note: TRANSLATORS: whiteboard menu entry: execute planned action
en: whiteboard^Execute Action
sv: Utför handling

note: TRANSLATORS: whiteboard menu entry: execute all planned actions
en: whiteboard^Execute All Actions
sv: Utför alla handlingar

note: TRANSLATORS: whiteboard menu entry: delete planned action
en: whiteboard^Delete Action
sv: Ta bort handling

note: TRANSLATORS: whiteboard menu entry: move planned action up queue
en: whiteboard^Move Action Up
sv: Flytta upp handlingen i kön

note: TRANSLATORS: whiteboard menu entry: move planned action down queue
en: whiteboard^Move Action Down
sv: Flytta handlingen neråt i kön

note: TRANSLATORS: whiteboard menu entry: plan as though the chosen unit were dead
en: whiteboard^Suppose Dead
sv: Förutsätt död

en: Quit to Desktop
sv: Avsluta till skrivbordet

en: Close Map
sv: Stäng karta

en: Switch Time of Day
sv: Byt tid på dygnet

en: Switch Map
sv: Byt karta

en: Assign Local Time
sv: Tilldela lokal tid

en: Time Schedule Editor
sv: Redigerare för dygnsindelning

en: Partial Undo
sv: Stegvis ångra

en: New Scenario
sv: Nytt scenario

en: Load Map
sv: Öppna karta

en: Save Map As
sv: Spara karta som

en: Save Scenario As
sv: Spara scenario som

en: Save All Maps
sv: Spara alla kartor

en: Revert All Changes
sv: Kasta alla ändringar

en: Map Information
sv: Kartinformation

en: Clear Selected Item Set
sv: Valt spel

en: Swap Foreground/Background Palette Item
sv: Byt för- och bakgrundsterränger

en: Change Palette Group
sv: Byt palettgrupp

en: Scroll Palette Left
sv: Rulla paletten vänster

en: Scroll Palette Right
sv: Rulla paletten höger

en: Remove Location
sv: Ta bort plats

en: Add New Side
sv: Lägg till ny sida

en: Next Tool
sv: Nästa verktyg

en: Paint Tool
sv: Ritverktyg

en: Use left/right mouse button to draw fore-/background terrain. Hold Shift to paint base layer only. Ctrl+click to sample terrain under cursor.
sv: Använd vänster/höger musknapp för att rita över-/underliggande terräng. Håll nere skifttangenten för att endast rita baslager. Ctrl-klicka för att hämta upp terrängen under pekaren.

en: Fill Tool
sv: Fyllnadsverktyg

en: Left mouse button selects or deselects with Ctrl, right brings up a context menu. Hold Shift for magic-wand selection of tiles with same terrain.
sv: Vänster musknapp markerar eller avmarkerar med Ctrl, höger visar en kontextmeny. Håll nere skifttangenten för trollspå-markering av rutor med samma terräng.

en: Selection Tool
sv: Markeringsverkty

en: Left mouse button displays player selection, right clears. Number keys scroll to the starting position, alt+number sets respective starting position under cursor, delete clears.
sv: Vänster musknapp visar spelarval, höger rensar. Siffertangenter rullar till startposition, alt+siffra sätter respektive startposition under pekaren, delete rensar.

en: Starting Positions Tool
sv: Startpositionsverktyg

en: Label Tool
sv: Etikettverktyg

en: Left mouse button sets or drags a label, right clears.
sv: Vänster musknapp placerar eller drar en etikett, höger rensar.

en: Left mouse button sets a new unit or moves a unit via drag and drop, right brings up a context menu. Needs a defined side.
sv: Vänster musknapp placerar eller flyttar en trupp m h a dra-och-släpp, höger tar fram en kontextmeny. Sida måste ha angetts.

en: Unit Tool
sv: Truppverktyg

en: Item Tool
sv: Föremålsverktyg

en: Left mouse button sets the village ownership to the current side, right clears. Needs a defined side.
sv: Vänster musknapp anger nuvarande sida som ägare till byn, höger rensar. Kräver att en sida angetts.

en: Village Tool
sv: Byverktyg

en: Can Recruit
sv: Kan rekrytera

en: Toggle the recruit attribute of a unit.
sv: Växla rekryteringsattribut för en trupp.

en: Can be Renamed
sv: Kan döpas om

en: Toggle the unit being renameable.
sv: Växla om en trupp ska kunna döpas om.

en: Change Unit ID
sv: Byt kontroll

en: Loyal
sv: Lojal

en: Toggle Minimap Unit Coding
sv: Växla truppkodning på minikartan

en: Toggle Minimap Terrain Coding
sv: Växla terrängkodning på minikartan

en: Toggle Minimap Unit Drawing
sv: Växla visning av trupper på minikartan

en: Toggle Minimap Village Drawing
sv: Växla visning av byar på minikartan

en: Toggle Minimap Terrain Drawing
sv: Uppdatera terrängövergångar

en: Next Brush
sv: Nästa pensel

en: Default Brush
sv: Standardpensel

en: Single Tile
sv: Enstaka ruta

en: Radius One
sv: Radius 1

en: Radius Two
sv: Radius 2

en: Brush NW-SE
sv: Pensel NV-SÖ

en: Brush SW-NE
sv: Pensle SV-NÖ

en: Cut
sv: Klipp ut

en: Copy
sv: Kopiera

en: Left mouse button pastes from the clipboard, right brings up a context menu.
sv: Vänster musknapp klistrar in från urklipp, höger tar fram en kontextmeny.

en: Paste
sv: Klistra in

en: Export Selected Coordinates to System Clipboard
sv: Exportera valda koordinater till urklipp

en: Select All
sv: Markera alla

en: Select Inverse
sv: Invertera markering

en: Select None
sv: Markera ingen

en: Rotate Clipboard Clockwise
sv: Rotera urklipp medurs

en: Rotate Clipboard Counter-Clockwise
sv: Rotera urklipp moturs

en: Flip Clipboard Horizontally
sv: Vänd urklipp horisontellt

en: Flip Clipboard Vertically
sv: Vänd urklipp vertikalt

en: Rotate Selection
sv: Rotera markerat

en: Flip Selection
sv: Vänd markering

en: Fill Selection
sv: Fyll markerat

en: Randomize Tiles in Selection
sv: Slumpa rutor i markering

en: Apply a Mask
sv: Applicera en markering

en: Create Mask
sv: Skapa maskering

en: Refresh Display
sv: Rita om skärm

en: Update Terrain Transitions
sv: Uppdatera terrängövergångar

en: Toggle Terrain Transition Update
sv: Aktivera/avaktivera terrängövergångar

en: Auto-update Terrain Transitions
sv: Uppdatera terrängövergångar automatiskt

en: Auto-update Terrain Transitions: No
sv: Uppdatera terrängövergångar automatiskt

en: Auto-update Terrain Transitions: Partial
sv: Uppdatera terrängövergångar automatiskt

en: Refresh Image Cache
sv: Uppdatera bildcache

en: Draw Hex Coordinates
sv: Rita hex-koordinater

en: Draw Terrain Codes
sv: Rita terrängkoder

en: Draw Number of Bitmaps
sv: Rita antal bitmappar

en: Save Selection to Area
sv: Rotera markerat

en: Rename Selected Area
sv: Valt spel

en: Remove Selected Area
sv: Valt spel

en: Add New Area
sv: Nästa sida

en: Edit Scenario
sv: Editor-Snabbtangentsinställningar

en: Edit Side
sv: Byt karta

en: Remove Side
sv: Ta bort sida

en: Delay Shroud Updates
sv: Fördröj slöjuppdateringarna

en: Update Shroud Now
sv: Uppdatera slöjan nu

en: Find Label or Unit
sv: Sök efter etikett eller trupp

en: Speak to Ally
sv: Tala med allierad

en: Speak to All
sv: Tala med alla

en: Custom Command
sv: Användarkommando

en: Run Formula
sv: Kör AI-formel

en: Change Language
sv: Byt språk

en: Refresh WML
sv: Uppdatera WML

en: Next Tip of the Day
sv: Nästa tips

en: Previous Tip of the Day
sv: Tidigare tips

en: Start Campaign
sv: Påbörja ny kampanj

en: Start Multiplayer Game
sv: Starta ett gruppspel

en: Manage Add-ons
sv: Hantera extramaterial

en: Manage Cores
sv: Hantera extramaterial

en: Start Editor
sv: Öppna kartredigeraren

en: Show Credits
sv: Visa listan över medverkande upphovsmän

en: Show Helptip
sv: Visa hjälptext

en: Show Lua Console
sv: Visa Lua-konsol

en: Unrecognized Command
sv: Okänt kommando

en: No known themes. Try changing from within an existing game.
sv: Inga kända teman. Försök att ändra i ett existerande spel.

en: The <b>$filename</b> server application provides multiplayer server functionality and is required for hosting local network games. It will normally be found in the same folder as the game executable.
sv: Serverapplikationen <b>$filename</b> tillhandahåller gruppspelsfunktionalitet, och krävs om du vill vara värd för lokala nätverksspel. Normalt finns applikationen i samma mapp som spelapplikationen.

en: Find Server Application
sv: Lokalisera serverapplikation

en: An error due to possibly invalid WML occurred
    The error message is :
sv: Ett fel, möjligen på grund av ogiltig WML inträffade
    Felmeddelandet är :

en: When reporting the bug please include the following error message :
sv: När du rapporterar felet var god Inkludera följande felmeddelande :

en: In section '[$section|]' where '$primary_key| = $primary_value' the mandatory key '$key|' isn't set.
sv: I avsnitt '[$section|]' där '$primary_key| = $primary_value' är den the obligatoriska nyckeln '$key|' inte satt.

en: In section '[$section|]' the mandatory key '$key|' isn't set.
sv: I avsnittet '[$section|]' är den obligatoriska nyckeln '$key|' inte satt.
