Battle for Wesnoth 0.8.2-CVS - en to fi translation catalogue (1536 entries)

note: [ai]: id=ai_default_rca
en: Multiplayer_AI^Default AI (RCA)
fi: Oletustekoäly (RCA)

note: [ai]: id=ai_default_rca_1_14
en: Multiplayer_AI^Old Default AI (1.14 version)
fi: Vanha tekoäly (versio 1.14)

note: [ai]: id=experimental_ai
en: Multiplayer_AI^Experimental AI
fi: Kokeellinen tekoäly

note: [ai]: id=idle_ai
en: Multiplayer_AI^Dev AI: Idle AI
fi: Keh. tekoäly: Laiska tekoäly

note: [ai]: id=ai_default_rca_alternate_recruiting
en: Multiplayer_AI^Dev AI: Default AI (RCA) with Alternate Recruiting
fi: Keh. tekoäly: Oletustekoäly (RCA) vaihtoeht. värväyksellä

note: [terrain_type]: id=farmer-fence  # AI-animal-proof fences from first scenario [terrain_type]: id=fence [terrain_type]: id=fence_iron
en: Fence
fi: Aita

note: [terrain_type]: id=deep_water_gray [terrain_type]: id=deep_water_medium [terrain_type]: id=deep_water_tropical [terrain_type]: id=deep_water
en: Deep Water
fi: Syvää vettä

note: [terrain_type]: id=deep_water_gray
en: Gray Deep Water
fi: Syvää harmaata vettä

note: [terrain_type]: id=deep_water_medium
en: Medium Deep Water
fi: Melko syvää vettä

note: [terrain_type]: id=deep_water_tropical
en: Tropical Deep Water
fi: syvää troppista vettä

note: [terrain_type]: id=gray_tropical_water [terrain_type]: id=medium_shallow_water [terrain_type]: id=tropical_water [terrain_type]: id=shallow_water
en: Shallow Water
fi: matalaa vettä

note: [terrain_type]: id=gray_tropical_water
en: Gray Shallow Water
fi: harmaata matalaa vettä

note: [terrain_type]: id=medium_shallow_water
en: Medium Shallow Water
fi: melko matalaa vettä

note: [terrain_type]: id=tropical_water
en: Tropical Shallow Water
fi: matalaa troppista vettä

note: [terrain_type]: id=ford
en: Ford
fi: töyräs

note: [terrain_type]: id=ford
en: When a river happens to be extremely shallow, passing over it is a trivial matter for land based units. Moreover, any creature best adapted to swimming has full mobility even at such places in the river. As far as gameplay is concerned, a river ford is treated as either grassland or shallow water, choosing whichever one offers the best defensive and movement bonuses for the unit on it.
fi: Kun joki sattuu olemaan erityisen matalaa, sen ylittäminen on helppoa maayksiköille. Lisäksi uimiseen sopeutuneet olennot liikkuvat täysin jopa tällaisilla jokialueilla. Pelillisesti kahluupaikka on joko ruohomaata tai matalaa vettä, ja se, joka antaa siinä olevalle yksikölle parhaimman puolustus- ja liikkumisbonuksen, valitaan.

note: [terrain_type]: id=gray_reef [terrain_type]: id=medium_reef [terrain_type]: id=tropical_reef [terrain_type]: id=reef
en: Coastal Reef
fi: koralliriutta

note: [terrain_type]: id=gray_reef
en: Gray Coastal Reef
fi: harmaa särkkä

note: [terrain_type]: id=medium_reef
en: Medium Coastal Reef
fi: keskikokoinen koralliriutta

note: [terrain_type]: id=tropical_reef
en: Tropical Coastal Reef
fi: trooppinen särkkä

note: [terrain_type]: id=sea_kelp [terrain_type]: id=swamp_water_reed [terrain_type]: id=quagmire [terrain_type]: id=swamp_water
en: Swamp
fi: suo

note: [terrain_type]: id=sea_kelp
en: Kelp Forest
fi: Merilevämetsä

note: [terrain_type]: id=swamp_water_reed
en: Swamp Water Reed
fi: Suokaislikko

note: [terrain_type]: id=quagmire
en: Muddy Quagmire
fi: suonsilmä

note: [terrain_type]: id=grassland [terrain_type]: id=savanna [terrain_type]: id=grass_dry [terrain_type]: id=leaf_litter
en: Grassland
fi: tasanko

note: [terrain_type]: id=grassland
en: Green Grass
fi: vihreää ruohoa

note: [terrain_type]: id=savanna
en: Semi-dry Grass
fi: puolikuivaa ruohoa

note: [terrain_type]: id=grass_dry
en: Dry Grass
fi: kuivaa ruohoa

note: [terrain_type]: id=leaf_litter
en: Leaf Litter
fi: lehtikarikkoa

note: [terrain_type]: id=dirt_dark [terrain_type]: id=dirt [terrain_type]: id=dirt_dry
en: Dirt
fi: mutaa

note: [terrain_type]: id=dirt_dark
en: Dark Dirt
fi: mustaa mutaa

note: [terrain_type]: id=dirt
en: Regular Dirt
fi: perusmutaa

note: [terrain_type]: id=dirt_dry
en: Dry Dirt
fi: kuivaa mutaa

note: [terrain_type]: id=road [terrain_type]: id=road_clean [terrain_type]: id=road_desert [terrain_type]: id=stone_path [terrain_type]: id=road_icy [terrain_type]: id=flagstones_dark [terrain_type]: id=cave_path
en: Road
fi: tie

note: [terrain_type]: id=road
en: Regular Cobbles
fi: tavallisia mukulakiviä

note: [terrain_type]: id=road
en: <italic>text='Roads'</italic> are beaten paths of dirt, formed by many travelers passing over them. As far as gameplay is concerned, roads behave as flat terrain.
fi: <italic>text='Tiet'</italic> ovat monien matkustajien muodostamia tallattuja maapolkuja. Pelin näkökulmasta tiet toimivat samalla tavalla kuin tasamaa.

note: [terrain_type]: id=road_clean
en: Clean Gray Cobbles
fi: puhtaita harmaita mukulakiviä

note: [terrain_type]: id=road_desert
en: Rocky Sands
fi: Kivinen hietikko

note: [terrain_type]: id=stone_path
en: Overgrown Cobbles
fi: suuria mukulakiviä

note: [terrain_type]: id=road_icy
en: Icy Cobbles
fi: jäisiä mukulakiviä

note: [terrain_type]: id=ice
en: Ice
fi: jäätä

note: [terrain_type]: id=snow
en: Snow
fi: lunta

note: [terrain_type]: id=desert
en: Desert
fi: aavikko

note: [terrain_type]: id=desert
en: Desert Sands
fi: aavikon hiekkaa

note: [terrain_type]: id=desert
en: <italic>text='Deserts'</italic> have a somewhat different composition than small sand pits or beaches, however for gameplay purposes they are identical. See <ref>dst='..terrain_sand' text='sand'</ref>.
fi: <italic>text='Aavikot'</italic> ovat koostumukseltaan erilaisempia kuin hiekkakuopat tai hiekkarannat, mutta pelillisesti ne ovat samoja. Katso <ref>dst='..terrain_sand' text='hiekka'</ref>.

note: [terrain_type]: id=sand_beach [terrain_type]: id=sand
en: Sand
fi: hiekkaa

note: [terrain_type]: id=sand_beach
en: Beach Sands
fi: hiekkaranta

note: [terrain_type]: id=sand_beach [terrain_type]: id=sand
en: The instability of <italic>text='sand'</italic> makes it harder for most units to cross, and leaves them wide open to attack. In contrast, the wide feet or snakelike bodies of the reptilian races make sand much easier for them to navigate.
    
    Most units receive 20 to 40% defense in sand.
fi: <italic>text='Hiekan'</italic> epävakaus tekee liikkumisesta vaikeaa useimmille yksiköille ja altistaa heidät hyökkäyksille. Sen sijaan leveät jalat tai matelijalajien käärmemäiset vartalot tekevät hiekassa liikkumisesta paljon helpompaa.
    
    Useimmat yksiköt saavat 20–40% puolustuksen hiekassa.

note: [terrain_type]: id=oasis
en: Oasis
fi: keidas

note: [terrain_type]: id=oasis
en: A welcome sight to any traveler, an oasis allows units to heal as if stationed in a village, but provides no income or defensive advantage.
fi: Keitaat, tervetulleina näkyinä kenelle tahansa matkalaiselle, mahdollistavat yksiköiden parantua kuten kylässä, mutta eivät anna tuloja tai puolustusta.

note: [terrain_type]: id=sand_rubble
en: Rubble
fi: kivimurskaa

note: [terrain_type]: id=crater
en: Crater
fi: kraateri

note: [terrain_type]: id=flowers_mixed
en: Mixed Flowers
fi: kukkaketo

note: [terrain_type]: id=farm
en: Farmland
fi: peltomaa

note: [terrain_type]: id=stones_small
en: Stones
fi: kiviä

note: [terrain_type]: id=snowbits_small
en: Snowbits
fi: lumikasoja

note: [terrain_type]: id=mushrooms_small
en: Small Mushrooms
fi: pieniä sieniä

note: [terrain_type]: id=mushrooms_farm
en: Mushroom Farm
fi: sieniviljelmä

note: [terrain_type]: id=desert_plants
en: Desert Plants
fi: aavikkokasveja

note: [terrain_type]: id=desert_plants_sans_bones
en: Desert Plants without Bones
fi: aavikkokasveja ilman luita

note: [terrain_type]: id=windmill
en: Windmill
fi: tuulimylly

note: [terrain_type]: id=campfire
en: Campfire
fi: nuotio

note: [terrain_type]: id=wallfire
en: Sconce
fi: lampetti

note: [terrain_type]: id=brazier
en: Brazier
fi: hiiliastia

note: [terrain_type]: id=brazier-lit
en: Lit Brazier
fi: sytytetty hiiliastia

note: [terrain_type]: id=fence_iron
en: Iron Fence
fi: rauta-aita

note: [terrain_type]: id=fence_palisade
en: Palisade
fi: paaluvarustus

note: [terrain_type]: id=fence_palisade
en: Wooden Palisade
fi: puupaaluvarustus

note: [terrain_type]: id=sand_drifts
en: Stones with Sand Drifts
fi: kiviä ja hiekkakinoksia

note: [terrain_type]: id=water-lilies
en: Water Lilies
fi: lumpeita

note: [terrain_type]: id=water-lilies-flower
en: Flowering Water Lilies
fi: kukkivia lumpeita

note: [terrain_type]: id=seashells
en: Seashells
fi: simpukankuoria

note: [terrain_type]: id=detritus_trash
en: Trash
fi: roska

note: [terrain_type]: id=detritus_bones
en: Remains
fi: jäänteet

note: [terrain_type]: id=wall_windows
en: Window
fi: Ikkuna

note: [terrain_type]: id=great_tree [terrain_type]: id=great_tree_snowy [terrain_type]: id=great_tree_dead [terrain_type]: id=great_tree_dead_oak
en: Great Tree
fi: suuri puu

note: [terrain_type]: id=great_tree_snowy
en: Snowy Great Tree
fi: luminen suuri puu

note: [terrain_type]: id=great_tree_dead
en: Dead Great Tree
fi: kuollut suuri puu

note: [terrain_type]: id=great_tree_dead_oak
en: Dead Great Oak Tree
fi: kuollut suuri tammi

note: [terrain_type]: id=tropical_forest [terrain_type]: id=rainforest [terrain_type]: id=palm_desert_forest [terrain_type]: id=palm_forest [terrain_type]: id=savanna_forest [terrain_type]: id=pine_forest [terrain_type]: id=snow_forest [terrain_type]: id=deciduous_forest_summer [terrain_type]: id=deciduou
en: Forest
fi: metsä

note: [terrain_type]: id=tropical_forest
en: Tropical Forest
fi: trooppinen metsä

note: [terrain_type]: id=rainforest
en: Rainforest
fi: sademetsä

note: [terrain_type]: id=palm_desert_forest
en: Palm Forest
fi: palmumetsä

note: [terrain_type]: id=palm_forest
en: Dense Palm Forest
fi: tiheä palmumetsä

note: [terrain_type]: id=savanna_forest
en: Savanna
fi: savanni

note: [terrain_type]: id=pine_forest
en: Pine Forest
fi: mäntymetsä

note: [terrain_type]: id=snow_forest
en: Snowy Pine Forest
fi: luminen mäntymetsä

note: [terrain_type]: id=deciduous_forest_summer
en: Summer Deciduous Forest
fi: kesäinen lehtimetsä

note: [terrain_type]: id=deciduous_forest_fall
en: Fall Deciduous Forest
fi: syksyinen lehtimetsä

note: [terrain_type]: id=deciduous_forest_winter
en: Winter Deciduous Forest
fi: talvinen lehtimetsä

note: [terrain_type]: id=deciduous_forest_winter_snow
en: Snowy Deciduous Forest
fi: luminen lehtimetsä

note: [terrain_type]: id=mixed_forest_summer
en: Summer Mixed Forest
fi: kesäinen sekametsä

note: [terrain_type]: id=mixed_forest_fall
en: Fall Mixed Forest
fi: syksyinen sekametsä

note: [terrain_type]: id=mixed_forest_winter
en: Winter Mixed Forest
fi: talvinen sekametsä

note: [terrain_type]: id=mixed_forest_winter_snow
en: Snowy Mixed Forest
fi: luminen sekametsä

note: [terrain_type]: id=hills_regular [terrain_type]: id=hills_dry [terrain_type]: id=snow_hills [terrain_type]: id=hills
en: Hills
fi: mäkiä

note: [terrain_type]: id=hills_regular
en: Regular Hills
fi: tavallisia mäkiä

note: [terrain_type]: id=hills_dry
en: Dry Hills
fi: kuivia mäkiä

note: [terrain_type]: id=desert_hills
en: Dunes
fi: dyynejä

note: [terrain_type]: id=snow_hills
en: Snow Hills
fi: lumisia mäkiä

note: [terrain_type]: id=regular_mountains [terrain_type]: id=dry_mountains [terrain_type]: id=snow_mountains [terrain_type]: id=desert_mountains [terrain_type]: id=cloud [terrain_type]: id=cloud_dry [terrain_type]: id=cloud_snow [terrain_type]: id=cloud_desert [terrain_type]: id=mountains
en: Mountains
fi: vuoria

note: [terrain_type]: id=regular_mountains
en: Regular Mountains
fi: tavallisia vuoria

note: [terrain_type]: id=dry_mountains
en: Dry Mountains
fi: kuivia vuoria

note: [terrain_type]: id=snow_mountains
en: Snowy Mountains
fi: lumisia vuoria

note: [terrain_type]: id=desert_mountains
en: Desert Mountains
fi: aavikkovuoria

note: [terrain_type]: id=regular_stone_floor [terrain_type]: id=ancient_stone_floor [terrain_type]: id=regular_stone_floor_deprecated [terrain_type]: id=ancient_stone_floor_deprecated
en: Stone Floor
fi: kivilattia

note: [terrain_type]: id=regular_stone_floor
en: Basic Stone Floor
fi: tavallinen kivilattia

note: [terrain_type]: id=ancient_stone_floor
en: Ancient Stone Floor
fi: muinainen kivilattia

note: [terrain_type]: id=rug_floor [terrain_type]: id=rug2_floor [terrain_type]: id=rug3_floor [terrain_type]: id=rug_floor_deprecated [terrain_type]: id=rug2_floor_deprecated
en: Rug
fi: matto

note: [terrain_type]: id=rug_floor
en: Royal Rug
fi: kuninkaallinen matto

note: [terrain_type]: id=rug2_floor
en: Normal Rug
fi: tavallinen matto

note: [terrain_type]: id=rug3_floor
en: Cave Rug
fi: luolamatto

note: [terrain_type]: id=wood_floor
en: Wooden Floor
fi: puulattia

note: [terrain_type]: id=wood_floor
en: Basic Wooden Floor
fi: tavallinen puulattia

note: [terrain_type]: id=old_wood_floor [terrain_type]: id=old_wood_floor_deprecated
en: Old Wooden Floor
fi: vanha puulattia

note: [terrain_type]: id=lit
en: Lit
fi: valaistu

note: [terrain_type]: id=lit
en: Beam of Light
fi: valonsäde

note: [terrain_type]: id=cave_floor [terrain_type]: id=cave_earthy [terrain_type]: id=cave
en: Cave
fi: luola

note: [terrain_type]: id=cave_floor
en: Cave Floor
fi: luolan lattia

note: [terrain_type]: id=cave_earthy
en: Earthy Cave Floor
fi: maaluolan lattia

note: [terrain_type]: id=flagstones_dark
en: Dark Flagstones
fi: mustia liuskekiviä

note: [terrain_type]: id=cave_path
en: Cave Path
fi: luolapolku

note: [terrain_type]: id=fungus_grove_old [terrain_type]: id=fungus_beam_old [terrain_type]: id=fungus_grove [terrain_type]: id=fungus_beam
en: Mushroom Grove
fi: sienilehto

note: [terrain_type]: id=fungus_grove_old
en: Non-mixed Mushroom Grove
fi: sekoittamaton sienilehto

note: [terrain_type]: id=fungus_grove_old [terrain_type]: id=fungus_beam_old this is only shown when the player opens the help by asking for the terrain description of a old mushroom terrain (^Uf or ^Ufi)
en: Dwarven tales describe different types of mushrooms — with some types the difficulty of walking on the spongy floor has no relation to the ground underneath, even when the ground underneath is still visible. This terrain’s defense and movement costs are purely based on the unit’s stats for <italic>text='Fungus'</italic>.
fi: Kääpiöiden tarinat kuvailevat erilaatuisista sienistä. Joidenkin kohdalla sienilattialla kävelemisellä ei ole mitään yhteyttä alla olevaan maahan, vaikka alapuoleinen lattia olisikin näkyvä. Tämän maaston puolustus- ja liikehaitat perustuvat puhtaasti yksikön suhteeseen <italic>text='Sieneen'</italic>.

note: [terrain_type]: id=fungus_beam_old
en: Lit Non-mixed Mushroom Grove
fi: valaistu sekoittamaton sienilehto

note: [terrain_type]: id=fungus_beam
en: Lit Mushroom Grove
fi: valaistu sienilehto

note: [terrain_type]: id=fungus_floor
en: Mycelium
fi: sienirihmasto

note: [terrain_type]: id=rocky_cave [terrain_type]: id=earthy_rocky_cave
en: Rockbound Cave
fi: louhikkoluola

note: [terrain_type]: id=rocky_cave [terrain_type]: id=earthy_rocky_cave
en: <italic>text='Rockbound cave'</italic> terrain is formed by the action of water and wind, carrying erosive particles that carve the rock. It resembles a scraggy underground cavern which shoulders defense, but is hard for most units to traverse. Only settlers of caves, such as dwarves and trolls, are fully capable of navigating such topography.
    
    Most units have about 50% defense in rocky caves, whereas cavalry are limited to 40%. Dwarves, by dint of their small size, enjoy 60% defense in rockbound caves.
    
    Occasionally caves are <italic>text='illuminated'</italic>.
fi: <italic>text='Louhikkoluola'</italic> on maastona muodostunut veden ja tuulen vaikutuksesta, joiden kuljettamat ainekset kuluttavat kiveä. Se muistuttaa karua maanalaista onkaloa, joka antaa suojaa, mutta on useimmille yksiköille vaikeakulkuinen. Vain luola-asujat, kuten kääpiöt ja peikot, pystyvät täysin kulkemaan moisilla pinnanmuodoilla.
    
    Useimmat yksiköt saavat 50% puolustuksen louhosluolissa, kun taas ratsuväki saa vain 40%. Kääpiöt, pienen kokonsa ansiosta, nauttivat 60% puolustuksesta louhikkoluolissa.
    
    Joskus luolat ovat <italic>text='valaistuja'</italic>.

note: [terrain_type]: id=earthy_rocky_cave
en: Earthy Rockbound Cave
fi: maanläheinen louhikkoluola

note: [terrain_type]: id=mine_rails [terrain_type]: id=mine_railsdiag1 [terrain_type]: id=mine_railsdiag2
en: Mine Rail
fi: kaivosrata

note: [terrain_type]: id=high_border
en: Bluff
fi: Hämäys

note: [terrain_type]: id=high_canyon
en: Gulch
fi: rotko

note: [terrain_type]: id=high_canyon_obst
en: Unwalkable Ravine
fi: ylitsepääsemätön rotko

note: [terrain_type]: id=high_border_woods
en: Wooded Bluffs
fi: Metsäiset jyrkänteet

note: [terrain_type]: id=high_canyon_woods
en: Wooded Gulch
fi: laudoitettu rotko

note: [terrain_type]: id=canyon [terrain_type]: id=chasm_earthy [terrain_type]: id=abyss [terrain_type]: id=lava_chasm
en: Chasm
fi: kuilu

note: [terrain_type]: id=canyon
en: Regular Chasm
fi: tavallinen kuilu

note: [terrain_type]: id=chasm_earthy
en: Earthy Chasm
fi: maakuilu

note: [terrain_type]: id=abyss
en: Ethereal Abyss
fi: eteerinen syöveri

note: [terrain_type]: id=lava_chasm
en: Lava Chasm
fi: laavakuilu

note: [terrain_type]: id=lava
en: Lava
fi: laavaa

note: [terrain_type]: id=lava
en: The dangers inherent in trying to walk on <italic>text='lava'</italic> are fairly obvious. As far as movement is concerned, lava is equivalent to <ref>dst='terrain_unwalkable' text='unwalkable'</ref> terrain, and can only be crossed by those units capable of flying a considerable distance above it. The molten magma also produces a substantial glow, illuminating the area immediately above it. This provides an attack bonus for lawful units and removes the attack bonus from chaotic units.
fi: <italic>text='Laavan'</italic> päällä kävelemiseen liittyvät vaarat ovat aika itsestään selviä. Liikkumisen osalta laava vastaa <ref>dst='terrain_unwalkable' text='ylitsepääsemätöntä'</ref> maastoa, ja ainoastaan lentokykyiset yksiköt voivat sen ylittää huomattavan välimatkan päästä siitä. Sula laava myös tuottaa runsasta loistetta ja valaisee yläpuolista aluetta. Tämä antaa hyökkäysbonuksen lainkuuliaisille yksiköille ja poistaa hyökkäysbonuksen kaoottisilta yksiköiltä.

note: [terrain_type]: id=volcano
en: Volcano
fi: tulivuori

note: [terrain_type]: id=cloud
en: Regular Impassable Mountains
fi: ylitsepääsemättömiä tavallisia vuoria

note: [terrain_type]: id=cloud_dry
en: Dry Impassable Mountains
fi: kuivia ylitsepääsemättömiä vuoria

note: [terrain_type]: id=cloud_snow
en: Snowy Impassable Mountains
fi: ylitsepääsemättömiä lumivuoria

note: [terrain_type]: id=cloud_desert
en: Desert Impassable Mountains
fi: ylitsepääsemättömiä aavikkovuoria

note: [terrain_type]: id=cavewall [terrain_type]: id=cavewall_earthy [terrain_type]: id=cavewall_damaged [terrain_type]: id=cavewall_earthy_hewn
en: Cave Wall
fi: luolan seinä

note: [terrain_type]: id=cavewall
en: Natural Cave Wall
fi: luonnonluolan seinä

note: [terrain_type]: id=minewall [terrain_type]: id=wall_stone_mine
en: Mine Wall
fi: kaivosseinä

note: [terrain_type]: id=cavewall_earthy
en: Natural Earthy Cave Wall
fi: luonnollinen maaluolan seinä

note: [terrain_type]: id=cavewall_damaged
en: Damaged Cave Wall
fi: vaurioitunut luolaseinämä

note: [terrain_type]: id=wall_hedge
en: Thick Hedges
fi: paksut aidat

note: [terrain_type]: id=wall_hedge
en: Hedges Wall
fi: Pensasseinä

note: [terrain_type]: id=wall_stone [terrain_type]: id=wall_stone_lit [terrain_type]: id=wall_stone_clean [terrain_type]: id=wall_stone_ancient [terrain_type]: id=wall_stone_damaged
en: Stone Wall
fi: kiviseinä

note: [terrain_type]: id=wall_stone_lit
en: Lit Stone Wall
fi: valaistu kiviseinä

note: [terrain_type]: id=wall_stone_mine
en: Straight Mine Wall
fi: tasainen kaivosseinä

note: [terrain_type]: id=wall_stone_white
en: Interior Wall
fi: sisäseinä

note: [terrain_type]: id=wall_stone_white
en: Straight White Wall
fi: tasainen valkoinen seinä

note: [terrain_type]: id=wall_stone_clean
en: Clean Stone Wall
fi: siisti kiviseinä

note: [terrain_type]: id=wall_stone_ancient
en: Ancient Stone Wall
fi: muinainen kiviseinä

note: [terrain_type]: id=wall_stone_tomb
en: Catacombs Wall
fi: katakombin seinä

note: [terrain_type]: id=wall_stone_tomb
en: Catacombs Stone Wall
fi: katakombin kiviseinä

note: [terrain_type]: id=wall_stone_overgrown
en: Overgrown Wall
fi: umpeenkasvanut seinä

note: [terrain_type]: id=wall_stone_overgrown
en: Overgrown Stone Wall
fi: umpeenkasvanut kiviseinä

note: [terrain_type]: id=wall_stone_damaged
en: Damaged Stone Wall
fi: vaurioitunut kiviseinä

note: [terrain_type]: id=wall_stone_ruins
en: Ruined Wall
fi: raunioseinä

note: [terrain_type]: id=portal_gate_rusty_sw [terrain_type]: id=portal_gate_rusty_se [terrain_type]: id=portal_gate_rusty_n [terrain_type]: id=portal_gate_rusty_open_sw [terrain_type]: id=portal_gate_rusty_open_se [terrain_type]: id=portal_gate_rusty_open_n
en: Gate
fi: portti

note: [terrain_type]: id=portal_gate_rusty_sw [terrain_type]: id=portal_gate_rusty_se [terrain_type]: id=portal_gate_rusty_n
en: Rusty Gate
fi: ruosteinen portti

note: [terrain_type]: id=portal_door_wooden_sw [terrain_type]: id=portal_door_wooden_se [terrain_type]: id=portal_door_wooden_n [terrain_type]: id=portal_door_wooden_open_sw [terrain_type]: id=portal_door_wooden_open_se [terrain_type]: id=portal_door_wooden_open_n
en: Door
fi: ovi

note: [terrain_type]: id=portal_door_wooden_sw [terrain_type]: id=portal_door_wooden_se [terrain_type]: id=portal_door_wooden_n
en: Wooden Door
fi: puinen ovi

note: [terrain_type]: id=portal_gate_rusty_open_sw [terrain_type]: id=portal_gate_rusty_open_se [terrain_type]: id=portal_gate_rusty_open_n
en: Open Rusty Gate
fi: avoin ruosteinen portti

note: [terrain_type]: id=portal_door_wooden_open_sw [terrain_type]: id=portal_door_wooden_open_se [terrain_type]: id=portal_door_wooden_open_n
en: Open Wooden Door
fi: avoin puuovi

note: [terrain_type]: id=impassable_overlay
en: Impassable Overlay
fi: Kulkukelvottoman peittävyys

note: [terrain_type]: id=unwalkable_overlay
en: Unwalkable Overlay
fi: Ylitsepääsemättömän peittävyys

note: [terrain_type]: id=void [terrain_type]: id=off_map
en: Void
fi: tyhjiö

note: [terrain_type]: id=desert_village [terrain_type]: id=desert_village_ruin [terrain_type]: id=desert_village_tent [terrain_type]: id=camp_village [terrain_type]: id=orcish_village [terrain_type]: id=orcish_snow_village [terrain_type]: id=elven_snow_village [terrain_type]: id=elven_village [terrain_typ
en: Village
fi: kylä

note: [terrain_type]: id=desert_village
en: Adobe Village
fi: kupolikylä

note: [terrain_type]: id=desert_village_ruin
en: Ruined Adobe Village
fi: kupolikylän raunio

note: [terrain_type]: id=desert_village_tent
en: Desert Tent Village
fi: telttakylä aavikolla

note: [terrain_type]: id=camp_village
en: Tent Village
fi: telttakylä

note: [terrain_type]: id=orcish_village
en: Orcish Village
fi: örkkikylä

note: [terrain_type]: id=orcish_snow_village
en: Snowy Orcish Village
fi: luminen örkkikylä

note: [terrain_type]: id=elven_snow_village
en: Snowy Elven Village
fi: luminen haltiakylä

note: [terrain_type]: id=elven_village
en: Elven Village
fi: haltiakylä

note: [terrain_type]: id=human_village
en: Cottage
fi: mökki

note: [terrain_type]: id=snow_village
en: Snowy Cottage
fi: luminen mökki

note: [terrain_type]: id=human_village_ruin
en: Ruined Cottage
fi: rauniomökki

note: [terrain_type]: id=city_village
en: Human City
fi: ihmiskaupunki

note: [terrain_type]: id=windmill_village
en: Windmill Village
fi: tuulimyllykylä

note: [terrain_type]: id=city_village_wno
en: Snowy Human City
fi: luminen ihmiskaupunki

note: [terrain_type]: id=city_village_ruin
en: Ruined Human City
fi: ihmiskaupungin rauniot

note: [terrain_type]: id=hill_village
en: Hill Stone Village
fi: kivikylä mäellä

note: [terrain_type]: id=snow-hill_village
en: Snowy Hill Stone Village
fi: luminen kivikylä mäellä

note: [terrain_type]: id=hill_village_ruin
en: Ruined Hill Stone Village
fi: raunioitunut kivikylä mäellä

note: [terrain_type]: id=tropical_forest_village
en: Tropical Village
fi: trooppinen kylä

note: [terrain_type]: id=drake_village
en: Drake Village
fi: draakkien kylä

note: [terrain_type]: id=drake_snow_village
en: Snowy Drake Village
fi: luminen draakkikylä

note: [terrain_type]: id=underground_village
en: Cave Village
fi: luolakylä

note: [terrain_type]: id=dwarven_village
en: Dwarven Village
fi: kääpiökylä

note: [terrain_type]: id=hut_village
en: Hut
fi: maja

note: [terrain_type]: id=hut_snow_village
en: Snowy Hut
fi: luminen maja

note: [terrain_type]: id=logcabin_village
en: Log Cabin
fi: tukkikämppä

note: [terrain_type]: id=logcabin_snow_village
en: Snowy Log Cabin
fi: luminen tukkikämppä

note: [terrain_type]: id=igloo
en: Igloo
fi: iglu

note: [terrain_type]: id=swamp_village
en: Swamp Village
fi: suokylä

note: [terrain_type]: id=mermen-village
en: Merfolk Village
fi: merenväen kylä

note: [terrain_type]: id=mermen-village
en: <italic>text='Submerged villages'</italic> are the homes of merfolk and nagas. While water-dwelling creatures are at home here, land-dwellers have a hard time navigating and defending these villages. However, like any village, the facilities are available to all creatures which allow units to tend to their wounds. Any unit stationed in a village can heal eight hitpoints each turn, or be cured of poison.
    
    Merfolk and nagas have 60% defense in submerged villages, whereas land based units usually have a low defense.
fi: <italic>text='Vedenalaiset kylät'</italic> ovat merenväen ja nagojen koteja. Siinä missä vedenelävät ovat kotonaan täällä, maanelävillä on vaikeuksia liikkua ja puolustaa näitä kyliä. Toisaalta muiden kylien tavoin niiden palvelut ovat käytössä kaikille olennoille, minkä avulla yksiköt voivat hoitaa haavojaan. Jokainen yksikkö kylässä paranee kahdeksan elämäpistettä vuorossa tai parantuu myrkytyksestä.
    
    Merenväki ja nagat saavat 60% puolustuksen merenalaisista kylistä, kun taas maayksiköt saavat tyypillisesti vähäistä puolustusta.

note: [terrain_type]: id=village_overlay
en: Village Overlay
fi: Kylän peittävyys

note: [terrain_type]: id=encampment [terrain_type]: id=encampment_ruin [terrain_type]: id=encampment_snow [terrain_type]: id=troll_encampment [terrain_type]: id=aquatic_camp
en: Encampment
fi: leiri

note: [terrain_type]: id=encampment_ruin
en: Ruined Encampment
fi: leirin raunio

note: [terrain_type]: id=encampment_snow
en: Snowy Encampment
fi: luminen leiri

note: [terrain_type]: id=orcish_fort [terrain_type]: id=snow_orcish_fort [terrain_type]: id=human_castle [terrain_type]: id=snow_castle [terrain_type]: id=elven_castle [terrain_type]: id=elven_castle_ruin [terrain_type]: id=elven_castle_winter [terrain_type]: id=dwarven_castle [terrain_type]: id=dwarven_c
en: Castle
fi: linna

note: [terrain_type]: id=orcish_fort
en: Orcish Castle
fi: örkkilinna

note: [terrain_type]: id=snow_orcish_fort
en: Snowy Orcish Castle
fi: luminen örkkilinna

note: [terrain_type]: id=human_castle
en: Human Castle
fi: ihmislinna

note: [terrain_type]: id=snow_castle
en: Snowy Human Castle
fi: luminen ihmislinna

note: [terrain_type]: id=elven_castle
en: Elven Castle
fi: haltialinna

note: [terrain_type]: id=elven_castle_ruin
en: Elven Castle Ruin
fi: haltialinnan raunio

note: [terrain_type]: id=elven_castle_winter
en: Winter Elven Castle
fi: talvinen haltialinna

note: [terrain_type]: id=dwarven_castle
en: Dwarven Underground Castle
fi: maanalainen kääpiölinna

note: [terrain_type]: id=dwarven_castle2
en: Dwarven Castle
fi: kääpiölinna

note: [terrain_type]: id=dwarven_castle_ruin
en: Dwarven Castle Ruins
fi: kääpiölinnan raunio

note: [terrain_type]: id=dwarven_castle_winter
en: Winter Dwarven Castle
fi: talvinen kääpiölinna

note: [terrain_type]: id=ruin [terrain_type]: id=sunkenruin [terrain_type]: id=swampruin [terrain_type]: id=sand_castle_ruin
en: Ruined Castle
fi: linnanrauniot

note: [terrain_type]: id=ruin
en: Ruined Human Castle
fi: ihmislinnan rauniot

note: [terrain_type]: id=sunkenruin
en: Sunken Human Ruin
fi: uponnut raunio

note: [terrain_type]: id=swampruin
en: Swamp Human Ruin
fi: soistunut raunio

note: [terrain_type]: id=sand_castle
en: Desert Castle
fi: aavikkolinna

note: [terrain_type]: id=sand_castle_ruin
en: Ruined Desert Castle
fi: aavikkolinnan rauniot

note: [terrain_type]: id=troll_encampment
en: Troll Encampment
fi: peikkoleiri

note: [terrain_type]: id=aquatic_camp
en: Aquatic Encampment
fi: vedenalainen leiri

note: [terrain_type]: id=aquatic_castle
en: Aquatic Castle
fi: vedenalainen linna

note: [terrain_type]: id=encampment_keep [terrain_type]: id=encampment_keep_tall [terrain_type]: id=encampment_snow_keep [terrain_type]: id=merman_campkeep [terrain_type]: id=troll_campkeep
en: Encampment Keep
fi: leirin linnake

note: [terrain_type]: id=encampment_ruin_keep
en: Ruined Encampment Keep
fi: leirilinnakeen raunio

note: [terrain_type]: id=encampment_keep_tall
en: Tall Encampment Keep
fi: korkea leirilinnake

note: [terrain_type]: id=encampment_snow_keep
en: Snowy Encampment Keep
fi: luminen leirilinnake

note: [terrain_type]: id=orcish_keep [terrain_type]: id=snow_orcish_keep [terrain_type]: id=human_keep [terrain_type]: id=snow_keep [terrain_type]: id=elven_keep [terrain_type]: id=elven_keep_ruin [terrain_type]: id=elven_keep_winter [terrain_type]: id=dwarven_keep [terrain_type]: id=dwarven_keep2 [terrai
en: Keep
fi: linnake

note: [terrain_type]: id=orcish_keep
en: Orcish Keep
fi: örkkilinnake

note: [terrain_type]: id=snow_orcish_keep
en: Snowy Orcish Keep
fi: luminen örkkilinnake

note: [terrain_type]: id=human_keep
en: Human Castle Keep
fi: ihmislinnan linnake

note: [terrain_type]: id=snow_keep
en: Snowy Human Castle Keep
fi: ihmislinnan linnake talvella

note: [terrain_type]: id=elven_keep
en: Elven Castle Keep
fi: haltialinnan linnake

note: [terrain_type]: id=elven_keep_ruin
en: Elven Keep Ruin
fi: haltialinnakkeen raunio

note: [terrain_type]: id=elven_keep_winter
en: Winter Elven Keep
fi: talvinen haltialinnake

note: [terrain_type]: id=dwarven_keep
en: Dwarven Underground Keep
fi: maanalaisen kääpiölinnake

note: [terrain_type]: id=dwarven_keep2
en: Dwarven Castle Keep
fi: kääpiölinnan linnake

note: [terrain_type]: id=dwarven_keep_ruin
en: Dwarven Ruin Keep
fi: kääpiölinnakkeen raunio

note: [terrain_type]: id=dwarven_keep_winter
en: Winter Dwarven Keep
fi: talvinen kääpiölinnake

note: [terrain_type]: id=ruined_keep [terrain_type]: id=sunken_keep [terrain_type]: id=swamp_keep [terrain_type]: id=desert_keep_ruined
en: Ruined Keep
fi: rauniolinnake

note: [terrain_type]: id=ruined_keep
en: Ruined Human Castle Keep
fi: ihmisten linnanraunion linnake

note: [terrain_type]: id=sunken_keep
en: Sunken Human Castle Keep
fi: uponneen ihmislinnan linnake

note: [terrain_type]: id=swamp_keep
en: Swamp Human Castle Keep
fi: ihmislinnan linnake suolla

note: [terrain_type]: id=desert_keep
en: Desert Keep
fi: aavikkolinnake

note: [terrain_type]: id=desert_keep_ruined
en: Ruined Desert Keep
fi: raunioitunut aavikkolinnake

note: [terrain_type]: id=merman_campkeep
en: Aquatic Encampment Keep
fi: vedenalaisen leirin linnake

note: [terrain_type]: id=troll_campkeep
en: Troll Encampment Keep
fi: peikkoleirin linnake

note: [terrain_type]: id=merman_castlekeep
en: Aquatic Keep
fi: vedenalainen torni

note: [terrain_type]: id=castle_overlay
en: Castle Overlay
fi: Linnan peittävyys

note: [terrain_type]: id=keep_overlay
en: Keep Overlay
fi: Linnakken peittävyys

note: [terrain_type]: id=bridge [terrain_type]: id=bridgediag1 [terrain_type]: id=bridgediag2 [terrain_type]: id=rotbridge [terrain_type]: id=rotbridgediag1 [terrain_type]: id=rotbridgediag2 [terrain_type]: id=stone_bridge [terrain_type]: id=stone_bridgediag1 [terrain_type]: id=stone_bridgediag2 [terrain_
en: Bridge
fi: silta

note: [terrain_type]: id=bridge [terrain_type]: id=bridgediag1 [terrain_type]: id=bridgediag2
en: Wooden Bridge
fi: puusilta

note: [terrain_type]: id=bridge
en: To those capable of building one, the ability to lay a <italic>text='bridge'</italic> offers a liberation from the fickle nature of waterways, whose fords come and go with the rise and fall of the waterline. This is to say nothing of the luxury of dry feet, the loss of which is no laughing matter in the cold months of the year.
    
    For those who go by land or sea, a bridge is the best of both worlds — for gameplay purposes, it is treated either as grassland or the underlying water, whichever offers the best movement and defensive bonuses for the unit occupying the bridge hex. Note that a swimming unit and a land unit are not capable of occupying a bridge hex at the same time.
fi: Niille, jotka pystyvät rakentamaan sellaisen, kyky pystyttää <italic>text='silta'</italic> antaa vapautuksen vesistöjen oikuista, joiden kahlaamot tulevat ja menevät vesirajan myötä. Puhumattakaan kuivien jalkojen ylellisyydestä, minkä menetys ei ole naurun asia vuoden kylminä kuukausina.
    
    Maitse tai meritse kulkeville silta on parhautta kullekin. Pelillisesti se on joko ruohomaata tai vettä, kumpi sitten antaakin parhaimman liikkumis- ja puolustusbonuksen heksassa olevalle yksikölle. Huomaa, että uiva yksikkö ja maayksikkö eivät voi olla samassa siltaheksassa yhtä aikaa.

note: [terrain_type]: id=rotbridge [terrain_type]: id=rotbridgediag1 [terrain_type]: id=rotbridgediag2
en: Rotting Bridge
fi: laho silta

note: [terrain_type]: id=stone_bridge [terrain_type]: id=stone_bridgediag1 [terrain_type]: id=stone_bridgediag2
en: Basic Stone Bridge
fi: tavallinen kivisilta

note: [terrain_type]: id=snow_stone_bridge [terrain_type]: id=snow_stone_bridgediag1 [terrain_type]: id=snow_stone_bridgediag2
en: Snowy Stone Bridge
fi: luminen kivisilta

note: [terrain_type]: id=bridgechasm [terrain_type]: id=bridgechasmdiag1 [terrain_type]: id=bridgechasmdiag2
en: Cave Chasm Bridge
fi: luolakuilun silta

note: [terrain_type]: id=hangingbridgediag1 [terrain_type]: id=hangingbridgediag2 [terrain_type]: id=hangingbridge
en: Hanging Bridge
fi: riippusilta

note: [terrain_type]: id=stonechasmbridgediag1 [terrain_type]: id=stonechasmbridgediag2 [terrain_type]: id=stonechasmbridge
en: Stone Chasm Bridge
fi: kivikuilun silta

note: [terrain_type]: id=plankbridgediag1 [terrain_type]: id=plankbridgediag2 [terrain_type]: id=plankbridge
en: Plank Bridge
fi: lankkusilta

note: [terrain_type]: id=mark_high
en: Marker High
fi: Ylämerkki

note: [terrain_type]: id=mark_high2
en: Marker High 2
fi: Ylämerkki 2

note: [terrain_type]: id=mark_low
en: Marker Low
fi: Alamerkki

note: [terrain_type]: id=mark_low2
en: Marker Low 2
fi: Alamerkki 2

note: [terrain_type]: id=off_map
en: Off Map
fi: Kartan ulkopuolella

note: [terrain_type]: id=off_map2
en: Fake Map Border
fi: Kartan valereuna

note: [terrain_type]: id=overlay_artplaceholder
en: Art Placeholder
fi: Täytetaide

note: [terrain_type]: id=shroud [toggle_button]: id=shroud [toggle_button]: id=sort_7
en: Shroud
fi: Huntu

note: [terrain_type]: id=fake_shroud_overlay
en: Fake Shroud
fi: valehuntu

note: [terrain_type]: id=fog [toggle_button]: id=sort_6
en: Fog
fi: Sumu

note: [terrain_type]: id=fungus
en: Fungus
fi: Sieni

note: [terrain_type]: id=fungus
en: <italic>text='Mushroom groves'</italic> are vast underground forests of giant mushrooms, which thrive in the damp darkness. Most units have trouble negotiating the spongy floor of smaller fungi, but they have plenty of cover behind the larger stalks. Mounted units, however, become completely mired and lack proper freedom of movement in combat. Undead units have a natural affinity for decay and function quite well in mushroom forests.
    
    Most units receive 50% to 60% defense in mushroom groves, whereas cavalry receive only 20%.
fi: <italic>text='Sienilehdot'</italic> ovat laajoja, maanalaisten jättisienien metsiä, jotka kukoistavat kosteassa pimeydessä. Useimmilla yksiköillä on vaikeuksia kulkea pikkusienien muodostamalla pehmeällä lattialla, mutta isommat varret antavat runsaasti suojaa. Ratsuyksiköt tosin jäävät täysin jumiin eivätkä pysty liikkumaan kunnolla taistelussa. Epäkuolleilla yksiköillä on luontainen mieltymys lahoamiseen, ja ne toimivat erityisen hyvin sienilehdoissa.
    
    Useimmat yksiköt saavat 50–60% puolustukseen sienilehdoissa, kun taas ratsuväet saavat vain 20%.

note: [terrain_type]: id=cave
en: <italic>text='Cave'</italic> terrain represents any underground cavern with enough room for a unit to pass.
    Most units are wholly unfamiliar with the terrain, and thus are both slowed down and hindered in defense. Dwarves and trolls, who make their homes in caves, both have a relatively easy time navigating this terrain, especially dwarves, who by dint of their small size can navigate many obstacles that other races cannot. Occasionally caves are <italic>text='illuminated'</italic>.
    
    Rare patches of the underground world are illuminated by light from the surface shining down into the gloomy darkness. This provides an attack bonus for lawful units and removes the attack bonus from chaotic units. In all other regards this terrain is functionally identical to normal cave terrains.
    
    Most units receive 20 to 40% defense in caves, whereas dwarves have 50%.
fi: <italic>text='Luola'</italic> maastona edustaa mitä tahansa maanalaista onkaloa, jossa yksikölle riittää tilaa kulkea läpi.
    Useimmat yksiköt eivät tunne tätä maastoa, ja siten kulkevat ja puolustavat vaivalloisesti. Kääpiöt ja peikot, jotka ovat luolissa kuin kotonaan, liikkuvat suhteellisen helposti, etenkin kääpiöt, jotka pienen kokonsa ansiosta pystyvät liikkumaan monen esteen ohi, mihin muut rodut eivät pysty. Joskus luolat ovat <italic>text='valaistuja'</italic>.
    
    Maanalaisen maailman harvoihin paikkoihin pääsee valoa maanpinnalta valaisemaan synkkää pimeyttä. Tämä antaa lainkuulaisille yksiköille hyökkäysbonuksen ja poistaa kaoottisilta yksiköiltä hyökkäysbonuksen. Kaiken muun osalta tämä maasto toimii samoin kuin normaalit luolamaastot.
    
    Useimmat yksiköt saavat 20–40% puolustuksen luolissa, kääpiöt saavat 50%.

note: [terrain_type]: id=sand
en: Sands
fi: Hiekkaa

note: [terrain_type]: id=reef
en: <italic>text='Coastal reefs'</italic> are shallows formed by stone, coral and sand.
    This provides most land units with a more steady footing and defensive positions than wading in shallow water normally would and also grants most water-dwelling races an exceptionally high defense.
    
    Merfolk and Naga both receive 70% defense on coastal reefs.
fi: <italic>text='Rantariutat</italic> ovat kivien, korallien ja hiekan muodostamia matalikkoja.
    Tämä antaa useimmille maayksiköille vakaampaa jalansijaa ja puolustusasemaa kuin matalassa vedessä kahlaaminen, ja se antaa myös useimmille vedeneläville huomattavaa puolustusetua.
    
    Merenväki ja nagat saavat kummatkin 70% puolustuksen riutoista.

note: [terrain_type]: id=hills
en: <italic>text='Hills'</italic> represent any reasonably rough terrain, with enough dips and rises in the ground to provide some cover. Hills are difficult for most troops to navigate. Dwarves, trolls, and orcs have enough familiarity with the terrain that they can pass through it without being slowed down. Cavalry have enough trouble navigating the terrain that any defensive aid lent by cover is negated.
    
    Most units have about 50% defense in hills, whereas cavalry are limited to 40%. Dwarves enjoy 60% defense in hills.
fi: <italic>text='Mäet'</italic> edustavat epätasaista maastoa, jossa on tarpeeksi notkelmia ja kohoumia, jotka antavat jotain suojaa. Mäet ovat useimmille joukoille vaikeakulkuisia. Kääpiöillä, peikoilla ja örkeillä mäet ovat ennestään tuttuja, ja he kulkevat niissä hidastumatta. Ratsuväellä riittää ongelmia maaston kanssa, joten sen tarjoamat suojat eivät hyödytä.
    
    Useimmilla yksiköillä on 50% puolustus mäissä, kun taas ratsuväellä vain 40%. Kääpiöille tarjoutuu 60% puolustus mäissä.

note: [terrain_type]: id=swamp_water
en: <italic>text='Swamps'</italic> represent any sort of wetlands.
    Swamps slow down nearly everyone, and inhibit their ability to defend themselves. An exception to this is any race bodily skilled in navigating water; these receive both full movement and a defensive bonus. Those that make their living in the wetlands are also adept at using this terrain for cover.
    
    Most units make do with 30% defense in swamps. Merfolk, naga, and saurians all generally enjoy 60%.
fi: <italic>text='Suot'</italic> edustavat kaikenlaisia kosteikkoja.
    Suot hidastavat miltei ketä tahansa ja haittaavat kykyä puolustaa itseään. Poikkeuksena tähän ovat keholtaan uimataitoiset rodut. He saavat täyden liikkuvuuden ja lisäpuolustusta. Kosteikosta elantonsa hankkivat ovat taitavia käyttämään tätä maastoa suojanaan.
    
    Useimmat yksiköt tyytyvät suolla 30% puolustukseen. Merenväki, nagat ja sauriaanit yleisesti saavat 60%.

note: [terrain_type]: id=shallow_water
en: <italic>text='Shallow water'</italic> represents any body of water deep enough to come up to roughly a man’s waist. This is enough to slow down nearly anyone and leave them wide open to attack. Dwarves, given that the water reaches up almost to their heads, have an extremely hard time of this. The exception is any race whose bodies naturally lend themselves to swimming, for which they receive a considerable defensive bonus and full movement.
    
    Most units make do with 20 to 30% defense in shallow water, whereas both naga and merfolk enjoy 60%.
fi: <italic>text='Matala vesi'</italic> edustaa mitä tahansa vesialuetta, joka on suunnilleen vyötärön syvyistä. Tämä riittää hidastamaan miltei ketä tahansa ja altistaa heidät hyökkäyksille. Kääpiöillä, joilla vesi yltää päähän asti, on äärimmäisen vaikeaa. Poikkeuksena ovat kaikki lajit, joiden kehot ovat luontaisesti soveltuneet uimiseen, jolloin he saavat merkittävästi lisäpuolustusta ja täyden liikkuvuuden.
    
    Useimmat yksiköt tyytyvät matalassa vedessä 20–30% puolustukseen, kun taas nagat ja merenväki saavat 60%.

note: [terrain_type]: id=castle
en: <italic>text='Castles'</italic> are any sort of permanent fortification.
    Nearly all units receive a considerable bonus to their defense by being stationed in a castle, and most units receive full movement in a castle. Stationing units in a castle represents its defensive capability. Without a unit in each wall hex, an enemy can simply sneak into the castle unchallenged, gaining the same defensive bonus as everyone inside.
    
    Most units have about 60% defense in a castle.
fi: <italic>text='Linnat'</italic> ovat mitä tahansa pysyvää linnoitusta.
    Melkein kaikki yksiköt saavat merkittävää lisäpuolustusta, kun heidät on asemoitu linnaan, ja valtaosa yksiköistä pystyy täysin liikkumaan linnoissa. Yksiköiden sijoittaminen linnaan esittää sen puolustuskykyä. Jos jokaisessa muuriheksassa ei ole yksikköä, vihollinen voi vain pujahtaa linnaan esteettömästi, ja se saa saman lisäpuolustuksen kuten muutkin sen sisällä.
    
    Useimmilla yksiköillä on noin 60% puolustus linnassa.

note: [terrain_type]: id=mountains
en: <italic>text='Mountains'</italic> are steep enough that units often have to climb over obstacles to move.
    By this nature, they provide a considerable defensive bonus for most troops, but also severely impede any passage through them. Units burdened by heavy armor, such as the Wesnoth cavalry and heavy infantry lines, cannot even enter them. Aquatic races and creatures like the merfolk have piscine bodies which also render them unable to climb steep inclines. Nagas are an exception due to their strong arms and rugged scales. Both dwarves and trolls are native to mountainous terrain, and have an easy time traversing them.
    
    Most units receive about 60% defense in mountains, whereas dwarves enjoy 70%.
fi: <italic>text='Vuoret'</italic> ovat niin jyrkkiä, että yksiköiden on kiivettävä esteiden yli liikkuakseen.
    Täten ne luonnostaan antavat merkittävää lisäsuojaa useimmille joukoille, mutta ne myös haittaavat pahoin läpikulkua. Raskaasti haarniskoidut yksiköt, kuten Wesnothin ratsuväki ja raskas jalkaväki, eivät voi edes siirtyä niihin. Vesilajeilla ja merenväen kaltaisilla olennoilla on kalamaiset ruumiit, mikä tekee myös heistä kiipeämiskyvyttömiä jyrkillä rinteillä. Nagat ovat poikkeus niiden vahvojen käsien ja karkeiden suomujen vuoksi. Sekä kääpiöt että peikot ovat kotoisin vuorialueilta, ja he liikkuvatkin niissä helposti.
    
    Useimmat yksiköt saavat vuoristossa 60% puolustuksen, kääpiöt peräti 70%.

note: [terrain_type]: id=deep_water
en: <italic>text='Deep water'</italic> represents any body of water deep enough to cover a man’s head.
    Most units cannot enter deep water: it is the domain of units which can either fly, or are exceptionally strong swimmers.
    
    Merfolk and naga both receive 50% defense in deep water, with full movement.
fi: <italic>text='Syvä vesi'</italic> edustaa mitä tahansa vesialuetta, joka on tarpeeksi syvää saamaan miehen pään upoksiin.
    Useimmat yksiköt eivät voi käydä syvään veteen: se on lentokykyisten yksiköiden tai poikkeuksellisen vahvojen uimareiden valtakuntaa.
    
    Merenväki ja nagat saavat molemmat 50% puolustuksen syvässä vedessä täydellä liikkuvuudella.

note: [terrain_type]: id=flat
en: Flat
fi: tasamaa

note: [terrain_type]: id=flat
en: <italic>text='Grassland'</italic> represents open plains, whether cultivated, cut back for grazing, or wild.
    Being open ground, grassland is both very easy to move across, but is also difficult to defend oneself in. Typically, those units that perform best on grassland are either cavalry, or very agile units which take advantage of the open space.
    
    Most units have defense of 30 to 40% on grassland.
fi: <italic>text='Ruohomaat'</italic> ovat aavoja tasankoja, olivatpa ne sitten viljeltyjä, laidunmaata tai villiä.
    Avomaastona ruohomailla on hyvin helppo liikkua, mutta myös vaikeaa puolustaa itseään. Tyypillisesti ruohomailla parhaiten toimivat yksiköt ovat joko ratsuväkeä tai hyvin ketteriä yksiköitä, jotka osaavat hyödyntää avointa tilaa.
    
    Useimmilla yksiköillä on 30–40% puolustus ruohomailla.

note: [terrain_type]: id=forest
en: <italic>text='Forests'</italic> represent any woodland with significant undergrowth, enough to hinder passage. Though they slow nearly everyone down, forests do offer better defense to most units than open ground. Cavalry, however, have so much trouble navigating them that any benefit gained by stealth is negated. Elves are an exception to this general rule for forests. Not only do they possess full movement in forests, but they also gain a considerable defensive bonus. Dwarves are another exception to this rule; though they are able to plow through the forests without much loss of speed, their utter unfamiliarity with the terrain causes them to receive no defensive bonus.
    
    Most units have 50% defense in forests, but cavalry are limited to 30%. Elves, on the other hand, enjoy 60 to 70% defense, even their mounted units. Dwarves generally receive only 30% defense in forests.
fi: <italic>text='Metsät'</italic> edustavat mitä tahansa metsämaata huomattavalla aluskasvillisuudella haitaten läpikulkua. Vaikka ne hidastavat lähes ketä tahansa, metsät antavat paremman suojan useimmille yksiköille kuin avomaasto. Ratsuväellä tosin on niin suuria vaikeuksia kulkea niissä, että mikä tahansa suojaetu mitätöityy. Haltiat ovat poikkeus metsien yleissäännöstä. He eivät pelkästään liiku vapaasti metsissä, vaan saavat myös merkittävää lisäsuojaa. Kääpiöt ovat toinen poikkeus tähän sääntöön. Vaikka he pystyvätkin rämpimään metsien läpi ilman suurta hidastumista, heidän tottumattomuus maastossa ei anna heille mitään lisäsuojaa.
    
    Useimmilla yksiköillä on 50% puolustus metsissä, mutta ratsuväellä vain 30%. Haltiat tosin nauttivat 60–70% puolustuksesta, jopa heidän ratsuyksikkönsäkin. Kääpiöt yleisesti saavat vain 30% puolutuksen metsissä.

note: [terrain_type]: id=frozen
en: Frozen
fi: jäätynyt

note: [terrain_type]: id=frozen
en: <italic>text='Frozen'</italic> terrain represents any flat area that is covered by snow or ice.
    Most units are slowed down on it, and have a harder time defending themselves. Note that swimming units, even those who can breathe underwater, cannot swim underneath ice.
    
    Most units have 20 to 40% defense in frozen terrain.
fi: <italic>text='Jäätynyt'</italic> maasto edustaa mitä tahansa tasaista aluetta, jota peittää lumi tai jää.
    Useimmat yksiköt hidastuvat niissä ja heidän on vaikeampi puolustaa itseään. Huomaa, että uivat yksiköt, jopa veden alla hengittämään kykenevät, eivät voi uida jään alla.
    
    Useimmilla yksiköillä on 20–40% puolustus jäätyneessä maastossa.

note: [terrain_type]: id=village
en: <italic>text='Villages'</italic> represent any group of buildings, human or otherwise.
    Almost all units, even cavalry, have an easy time navigating villages, and most units gain a defensive bonus from being stationed in a village. Villages allow units the resources to clean and tend to their wounds, which allows any unit stationed therein to heal eight hitpoints each turn, or to be cured of poison.
    
    Most units have 50 to 60% defense in villages, whereas cavalry receive only 40%.
fi: <italic>text='Kylät'</italic> edustavat rakennusryhmää, ihmisten tai muiden tekemiä.
    Melkein kaikki yksiköt, jopa ratsuväet, liikkuvat helposti kylissä, ja useimmat yksiköt saavatkin lisäpuolustusta kylissä asemoituneina. Kylät antavat yksiköille resursseja puhdistaa ja hoitaa haavojaan, minkä avulla kylään sijoitettu yksikkö parantuu kahdeksan elämäpistettä joka vuorolla tai paranee myrkytyksestä.
    
    Useimmilla yksiköillä on 50–60% puolustus kylissä, ratsuväki saa vain 40%.

note: [terrain_type]: id=impassable
en: Impassable
fi: ylitsepääsemätön

note: [terrain_type]: id=impassable
en: Obstacles that not even the most determined traveler may overcome include solid walls of stone and mountains so tall and steep that they are constantly wreathed in cloud. Even flying creatures cannot navigate the jagged peaks at such rarefied heights, and not even the fiercest troll can smash through thick walls of stone.
fi: Esteitä, joita edes kaikkein päättäväisin matkalainen ei pysty valloittamaan, ovat umpinaiset seinät ja niin korkeat ja jyrkät vuoret, että ne ovat alati pilvien peitossa. Edes lentävät olennot eivät voi kulkea näillä rosoisilla vuorenhuipuilla moisissa korkeuksissa eikä edes hurjinkaan peikko pysty murtautumaan paksujen kiviseinien läpi.

note: [terrain_type]: id=unwalkable
en: Unwalkable
fi: kulkukelvoton

note: [terrain_type]: id=unwalkable
en: <italic>text='Unwalkable terrain'</italic> covers any chasm or gorge which, as the name implies, cannot be crossed simply by walking. Chasms are noted for sheer walls which would take days to traverse. As far as gameplay is concerned, only units capable of flying can cross this terrain.
fi: <italic>text='Ylitsepääsemätön maasto'</italic> on mitä tahansa kuilua tai rotkoa, jota ei voi ylittää pelkästään kävelemällä. Kuilut ovat tunnettuja jyrkistä seinämistä, joiden ylittäminen kestäisi päiviä. Pelin kannalta vain lentävät yksiköt voivat ylittää tätä maastoa.

note: [terrain_type]: id=rails
en: Rails
fi: Raiteet

note: [terrain_type]: id=rails
en: <italic>text='Rails'</italic> are used to transport ore, mostly by dwarves.
fi: <italic>text='Raiteita'</italic> käytetään malmin kuljettamiseen, useimmiten kääpiöiden toimesta.

note: [terrain_type]: id=regular_stone_floor_deprecated [terrain_type]: id=ancient_stone_floor_deprecated [terrain_type]: id=rug_floor_deprecated [terrain_type]: id=rug2_floor_deprecated [terrain_type]: id=old_wood_floor_deprecated
en: Deprecated
fi: Vanhentunut

note: [settings]
en:  (Press ‘$hotkey’ for more information)
fi: (Lisätietoja: paina '$hotkey')

note: [button]: id=search
en: Search
fi: Etsi

note: [label]: id=no_options_notice
en: There are no custom options available for the selected era, game, or modification.
fi: Valitulle aikakaudelle, pelille tai muunnelmalle ei ole mukautettavia valintoja.

note: [button]: id=reset_option_values [button]: id=revert_to_defaults [button]: id=reset_timer_defaults [button]: id=btn_reset_hotkeys [button]: id=orb_defaults
en: Defaults
fi: Vakiot

note: [label]
en: Connected Players
fi: Yhdistetyt pelaajat

note: [toggle_button]: id=sort_0 [toggle_button]: id=sort_name [label]: id=name [label] [toggle_button]: id=sort_1
en: Name
fi: Nimi

note: [label]
en: Version
fi: Versio

note: [toggle_button]: id=sort_1
en: Author
fi: Tekijä

note: [toggle_button]: id=sort_2
en: Size
fi: Koko

note: [toggle_button]: id=sort_3
en: Downloads
fi: Latauksia

note: [toggle_button]: id=sort_4 [toggle_button]: id=sort_1 [toggle_button]: id=sort_0
en: Type
fi: Tyyppi

note: [button]: id=single_install [button]: id=install
en: Install add-on
fi: Asenna lisäosa

note: [button]: id=single_update [button]: id=update
en: Update add-on
fi: Päivitä lisäosa

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [button]: id=single_publish [button]: id=publish
en: Publish add-on
fi: Julkaise lisäosa

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [button]: id=single_uninstall [button]: id=uninstall
en: Uninstall add-on
fi: Poista lisäosa

note: [image]: id=pending_messages
en: Messages waiting
fi: Viestitys

note: [button]: id=close_window [button]: id=click_dismiss [button]: id=ok [button]: id=cancel
en: Close
fi: Sulje

note: [button]: id=type_profile [button]: id=view_profile
en: Profile
fi: Profiili

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [label] [grid]
en: Achievements
fi: Saavutukset

note: [label]
en: Authenticate
fi: Vahvista

note: [label]
en: Username:
fi: Käyttäjätunnus:

note: [label] [grid]
en: Password:
fi: Salasana:

note: [toggle_button]: id=remember_password
en: Save password locally (encrypted)
fi: Tallenna salasana paikallisesti (salattuna)

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [button]: id=ok
en: OK
fi: Ok

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [button]: id=cancel [button]: id=placeholder
en: Cancel
fi: Peruuta

note: [label] [widget]: id=name
en: Connect to Server
fi: Yhdistä palvelimelle

note: [label]
en: You will now connect to a server to download add-ons.
fi: Yhdistät parhaillaan palvelimelle ladataksesi lisäosia.

note: [label]
en: Server:
fi: Palvelin:

note: [button]: id=remove_addons [label]
en: Remove Add-ons
fi: Poista lisäosia

note: [button]: id=ok
en: Connect
fi: Yhdistä

note: [label]
en: addons_server^Terms
fi: Ehdot

note: [label]: id=message
en: Before uploading content to this server, you must accept the following distribution terms by choosing “I Agree”.
fi: Ennen kuin lataat sisältöä tähän palvelimeen, sinun on hyväksyttävä seuraavat jakeluehdot valitsemalla "Hyväksyn".

note: [button]: id=ok
en: I Agree
fi: Hyväksyn

en: Traffic between the game and server is not secure
fi: Liikenne pelin ja palvelimen välillä ei ole turvattu

en: Traffic between the game and server is encrypted
fi: Liikenne pelin ja palvelimen välillä on salattu

note: [label] [grid]
en: Type:
fi: Tyyppi;

note: [label]
en: Size:
fi: Koko:

note: [label]
en: Downloads:
fi: Latauksia:

note: [label]
en: date^Uploaded:
fi: Lähetetty:

note: [label]
en: date^Updated:
fi: Päivitetty:

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [scroll_label]: id=description
en: No description available.
fi: Ei kuvausta.

note: [label]: id=version_string [grid]
en: Version:
fi: Versio:

note: [menu_button]: id=version_filter
en: Select the add-on version
fi: Valitse lisäosan versio

note: [label]
en: Website:
fi: Sivusto:

note: [label]
en: Id:
fi: ID:

note: [button]: id=delete
en: Delete add-on
fi: Poista lisäosa

note: [label] [grid]
en: Dependencies:
fi: Riippuvuudet:

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [label]: id=dependencies
en: addon_dependencies^None
fi: Ei riippuvuuksia

note: [label] [label]: id=translations_label
en: Translations:
fi: Käännökset:

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [label]: id=translations
en: translations^None
fi: Ei käännöksiä

note: [text_box]: id=filter
en: Filters on addon description, version, type or author
fi: Suodatusta lisäosan kuvauksen, version, tyypin tai tekijän mukaan

note: [label]
en: State:
fi: Tila:

note: [label] [grid]
en: Tags:
fi: Tagit:

note: [label] [label]: id=translations_language [button]: id=language
en: Language
fi: Kieli

note: [label]
en: Order:
fi: Käsky:

note: [label]
en: Add-ons Manager
fi: Lisäosamanageri

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [button]: id=details_toggle
en: Add-on Details
fi: Lisäosan tiedot

note: [button]: id=update_all
en: Update All
fi: Päivitä kaikki

note: [button]: id=cancel
en: Exit
fi: Poistu

note: [scroll_label]
en: Choose the add-ons you want to remove.
fi: Valitse poistettavat lisäosat.

note: [button]: id=ok [button]: id=remove
en: Remove
fi: Poista

note: [grid]
en: Base damage
fi: Perusvahinko

note: [grid]
en: Time of day modifier
fi: Vuorokaudenajan määre

note: [grid]
en: Leadership bonus
fi: Johtajabonus

note: [grid]
en: Slowed penalty
fi: Hidastussakotus

note: [grid]
en: Total damage
fi: Kokonaisvahinko

note: [grid]
en: Chance to hit
fi: Mahdollisuus osua

note: [grid]
en: Chance of being unscathed
fi: Vahingottomuuden todennäköisyys

note: [label]
en: Expected Battle Result (HP)
fi: Odotettu taistelutulos (EP)

note: [label]: id=title
en: Damage Calculations
fi: Vahinkolaskelmat

note: [column]
en: Attacker
fi: Hyökkääjä

note: [column]
en: Defender
fi: Puolustaja

note: [toggle_button]: id=sort_name
en: Sort by full campaign name in alphabetical order
fi: Järjestä kokonaisten kampanjanimien mukaan aakkosjärjestyksessä

note: [toggle_button]: id=sort_time
en: Timeline
fi: Aikajana

note: [toggle_button]: id=sort_time
en: Sort in approximate chronological order of story events
fi: Järjestä tarinan tapahtumien arvioidun kronologisen järjestyksen mukaan

note: [label] [label]: id=mods_header
en: Modifications:
fi: Muunnelmat:

note: [label]
en: Combat:
fi: Taistelu:

note: [option]
en: Default RNG
fi: Perus-RNG

note: [option]
en: Reloading alters future combat outcomes
fi: Uudelleenlataaminen muuttaa tulevia taistelutuloksia

note: [option]
en: Predictable RNG
fi: Ennustettava RNG

note: [option]
en: Combat outcomes remain constant when reloading
fi: Taistelutulokset pysyvät muuttumattomina uudelleenladattaessa

note: [option]
en: Biased RNG (experimental)
fi: Yksipuolinen RNG (kokeellinen)

note: [option]
en: Combat outcomes are more in line with displayed probabilities and unaffected by reloading
fi: Taistelutulokset ovat suunnilleen näytettyjen todennäköisyyksien sisällä uudelleenlatauksista vaikuttumatta

note: [label]
en: Difficulty:
fi: Vaikeustaso:

note: [option]
en: Easy
fi: Helppo

note: [option]
en: Normal
fi: Normaali

note: [option]
en: Hard
fi: Vaikea

note: [label]
en: Play a Campaign
fi: Pelaa kampanja

note: [button]: id=ok
en: game^Play
fi: Pelaa

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [label]: id=title [slider]: id=enemey_gold_factor [slider]: id=enemy_gold_factor
en: Difficulty
fi: Vaikeustaso:

note: [scroll_label]: id=message
en: Select difficulty:
fi: Valitse vaikeustaso:

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [label]
en: Chat Log
fi: Keskusteluloki

note: [label]
en: Page:
fi: Viesti:

note: [slider]: id=page_number
en: Last
fi: Viimeinen

note: [button]: id=previous_page [button]: id=previous_tip
en: Previous
fi: Edellinen

note: [button]: id=previous_page
en: Previous page
fi: Edellinen sivu

note: [button]: id=next_page [button]: id=next_tip
en: Next
fi: Seuraava

note: [button]: id=next_page
en: Next page
fi: Seuraava sivu

note: [button]: id=copy
en: clipboard^Copy
fi: Kopioi

note: [button]: id=copy
en: Copy this log to clipboard
fi: Kopioi tämä loki leikepöydälle

note: [label]
en: Load Core
fi: Avaa ydin

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [button]: id=ok
en: Select
fi: Valitse

note: [button]: id=copy_ [button]: id=copy
en: filesystem^Copy
fi: Kopioi

note: [button]: id=copy_ [button]: id=copy
en: Copy this path to clipboard
fi: Kopioi tämä hakemisto leikepöydälle

note: [button]: id=browse_ [button]: id=browse
en: filesystem^Browse
fi: Selaa

note: [button]: id=browse_ [button]: id=browse
en: Browse this location using a file manager
fi: Selaa tätä sijaintia käyttäen tiedostonhallintaa

note: [label]
en: Edit Time Schedule
fi: Muokkaa aikataulua

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [label] [label]: id=id_label
en: Name:
fi: Nimi:

note: [label] [grid]
en: Description:
fi: Kuvaus:

note: [grid]
en: Image:
fi: Kuva:

note: [grid]
en: Mask:
fi: Maski:

note: [grid]
en: Sound:
fi: Ääni:

note: [label]
en: Lawful Bonus:
fi: Lainkuuliaisbonus:

note: [grid]
en: Red:
fi: Punainen:

note: [grid]
en: Green:
fi: Vihreä:

note: [grid]
en: Blue:
fi: Sininen:

note: [button]: id=new
en: New ToD
fi: Uusi VrkAi

note: [button]: id=delete
en: Delete ToD
fi: Poista VrkAi

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [label]
en: Confirm
fi: Vahvista

note: [label]
en: Would you like to apply the changes?
fi: Haluatko asettaa muutokset käyttöön?

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [button]: id=ok
en: Yes
fi: Kyllä

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [button]: id=cancel
en: No
fi: Ei

note: [label]
en: User Interaction Required
fi: Käyttäjävuorovaikutusta vaaditaan

note: [label]: id=message
en: User interaction required
fi: Käyttäjävuorovaikutusta vaaditaan

note: [label]: id=title
en: Place Label
fi: Lisää karttamerkintä

note: [label]
en: Label:
fi: Karttamerkintä:

note: [toggle_button]: id=team_only_toggle
en: Team only
fi: Vain joukkue

note: [label]
en: Add-on selection
fi: Lisäosan valinta

note: [label]
en: Choose an add-on to be associated with the current editor session. If the New Add-on option is chosen, its ID can be changed via the Change Add-on ID option.
fi: Valitse lisäosa, joka liitetään nykyiseen editori-istuntoon. Jos Uusi lisäosa -valinta on valittu, sen tunnusta voidaan muuttaa Vaihda lisäosan tunnusta -valinnan avulla.

note: [label]: id=existing_addon_id
en: Add-on ID
fi: Lisäosan tunniste

note: [label]
en: Show all
fi: Näytä kaikki

note: [toggle_button]: id=show_all
en: Whether to show all installed add-ons or only your add-ons
fi: Näytetäänkö kaikki asennetut lisäosat vai ainoastaan omat lisäosat?

note: [label]
en: Category:
fi: Kategoria:

note: [label]
en: Properties
fi: Ominaisuudet

note: [label]
en: Color
fi: Väri

note: [toggle_button]: id=immutable_toggle
en: Immutable
fi: Muuttumaton

note: [toggle_button]: id=visible_fog_toggle
en: Visible in fog
fi: Näkyy sumussa

note: [toggle_button]: id=visible_shroud_toggle
en: Visible in shroud
fi: Näkyy hunnussa

note: [label]: id=title
en: Add-on Publishing Setup
fi: Lisäosan julkaisuasetukset

note: [grid]
en: The name of the add-on displayed in-game.
fi: Pelissä näkyvän lisäosan nimi.

note: [grid]
en: Title:
fi: Otsikko:

note: [grid]
en: The description of the add-on to display in the add-ons manager.
fi: Lisäosamanagerissa näkyvän lisäosan kuvaus.

note: [label]: id=icon_label
en: Icon:
fi: Kuvake:

note: [button]: id=select_icon
en: Select an icon file
fi: Valitse kuvaketiedosto

note: [text_box]: id=icon
en: The path to the icon image to display in the add-ons manager. Must be an image from mainline.
fi: Polku kuvakkeeseen, joka näytetään lisäosien hallinnassa. Kuvan on oltava päälinjan kuva.

note: [grid]
en: Author:
fi: Tekijä:

note: [grid]
en: The author of this add-on. If forum authentication is used, this is your forum username.
fi: Tämän lisäosan tekijä. Jos foorumivahvistusta käytetään, tämä on fooruminimesi.

note: [grid]
en: The add-on’s current version. This should be of the form X.Y.Z.
fi: Lisäosan nykyinen versio. Sen tulee olla muodossa X.Y.Z.

note: [grid]
en: A comma delimited list of the IDs of any other add-ons that this add-on depends on. The add-on ID is the folder name in your operating system’s file manager, not the add-on’s name.
fi: Pilkulla erotettu luettelo muiden lisäosien tunnuksista, joista tämä lisäosa on riippuvainen. Lisäosan tunnus on kansion nimi käyttöjärjestelmäsi tiedostonhallinnassa, ei lisäosan nimi.

note: [grid]
en: Forum thread:
fi: Foorumin keskusteluketju:

note: [grid]
en: The numeric topic ID of a thread on the Wesnoth forums where players can post feedback.
fi: Viestiketjun numeerinen aiheen tunnus Wesnothin foorumilla, jonne pelaajat voivat lähettää palautetta.

note: [grid]
en: Forum URL
fi: Foorumi-URL

note: [grid]
en: The full URL of your feedback thread on the forums.
fi: Palauteketjusi täydellinen URL-osoite foorumilla.

note: [grid]
en: Forum Authentication:
fi: Foorumi vahvistus:

note: [grid]
en: Whether to use your forum username and password when uploading or to store your password and email address in the add-on’s _server.pbl.
fi: Käytetäänkö foorumin käyttäjätunnusta ja salasanaa ladattaessa vai tallennetaanko salasana ja sähköpostiosoite lisäosan _server.pbl-tiedostoon.

note: [grid]
en: Comma delimited list of forum usernames of other people who are allowed to upload updates for this add-on.
fi: Pilkulla erotettu luettelo muiden sellaisten henkilöiden foorumin käyttäjätunnuksista, jotka saavat ladata päivityksiä tähän lisäosaan.

note: [grid]
en: Secondary Authors:
fi: Toissijaiset tekijät:

note: [grid]
en: An email address you can be contacted at in case of issues with your add-on.
fi: Sähköpostiosoite, johon voi ottaa yhteyttä, jos lisäosan kanssa ilmenee ongelmia.

note: [grid]
en: Email:
fi: Sähköposti:

note: [grid]
en: The add-on’s current password. Using forum authentication is recommended instead since this password is not stored securely.
fi: Lisäosan nykyinen salasana. Sen sijaan on suositeltavaa käyttää foorumin todennusta, koska tätä salasanaa ei tallenneta turvallisesti.

note: [label]: id=translations_title
en: Title
fi: Otsikko

note: [label]: id=translations_description
en: Description
fi: Kuvaus

note: [button]: id=translations_add [button]: id=server_add
en: Add
fi: Lisää

note: [button]: id=translations_delete [button]: id=delete_file [button]: id=delete [button]: id=server_delete
en: Delete
fi: Poista

note: [button]: id=validate
en: Validate
fi: Vahvista

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [button]: id=ok [button]: id=save
en: Save
fi: Tallenna

note: [label]: id=title
en: Translation
fi: Käännös:

note: [label]
en: * Required
fi: * Vaadittu

note: [grid]
en: * Language:
fi: * Kieli:

note: [grid]
en: The POSIX locale name of the translation, such as sv (Swedish) or zh_CN (Simplified Chinese).
fi: POSIX-lokaalin nimi käännökselle, kuten sv (ruotsi) tai zh_CN (yksinkertaistettu kiina).

note: [grid]
en: * Title:
fi: * Otsikko:

note: [grid]
en: The translation of the add-on’s title.
fi: Lisäosan otsikon käännös.

note: [grid]
en: The translation of the add-on’s description.
fi: Lisäosan kuvauksen käännös.

note: [label]: id=title
en: Edit Scenario Settings
fi: Muokkaa skenaarion asetuksia

note: [label]
en: Identifier:
fi: Tunniste:

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [label]
en: Experience modifier:
fi: Kokemusmuuttuja:

note: [label]
en: Turns:
fi: Vuoroja:

note: [toggle_button]: id=victory_when_enemies_defeated
en: Declare victory once all enemies are defeated
fi: Julista voitto kun kaikki viholliset on lyöty

note: [toggle_button]: id=random_start_time
en: Random starting time
fi: Satunnainen aloitusaika

note: [label]: id=title
en: Side Setup
fi: Osapuolen asetus

note: [label]
en: Number:
fi: Numero:

note: [label]
en: Team identifier:
fi: Joukkueen tunniste:

note: [label]
en: Team name:
fi: Joukkueen nimi:

note: [label]
en: Recruit list:
fi: Värväykset:

note: [toggle_button]: id=no_leader
en: No leader
fi: Ei johtajaa

note: [toggle_button]: id=fog
en: Fog of war
fi: Sumu

note: [toggle_button]: id=hidden
en: Hide in status table
fi: Piilota statuspöydässä

note: [label]
en: Gold:
fi: Kultaa:

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [label]
en: Gold per village:
fi: Kultaa per kylä:

note: [label]
en: Income:
fi: Tulot:

note: [label]
en: Support per village:
fi: Tuki per kylä:

note: [label]
en: Controller:
fi: Ohjaaja:

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [row]
en: controller^Human
fi: Ihminen

note: [row]
en: controller^AI only
fi: Vain tekoäly

note: [row]
en: controller^None
fi: Ei kukaan

note: [label]
en: Share Vision:
fi: Jaa näkö:

note: [row]
en: vision^All
fi: Kaikki

note: [row]
en: vision^Shroud
fi: Huntu

note: [row]
en: vision^None
fi: Ei näköä

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [label]
en: Generate Map
fi: Generoi kartta

note: [label]
en: Choose a map generator:
fi: Valitse karttageneraattori:

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [button]: id=settings [button]: id=random_map_settings
en: Settings
fi: Asetukset

note: [label]
en: Numerical seed:
fi: Numeerinen siemen:

note: [button]: id=ok
en: Generate
fi: Generoi

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [label]: id=title
en: New Map
fi: Uusi kartta

note: [label] [grid]
en: Width:
fi: Leveys:

note: [label] [grid]
en: Height:
fi: Korkeus:

note: [button]: id=ok
en: Create
fi: Luo

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [label]
en: Resize Map
fi: Muuta kartan kokoa

note: [label]
en: New width:
fi: Uusi leveys:

note: [label]
en: Old width:
fi: Vanha leveys:

note: [label]
en: New height:
fi: Uusi korkeus:

note: [label]
en: Old height:
fi: Vanha korkeus:

note: [label]
en: Expand/shrink direction:
fi: Laajenna / supista suuntaan:

note: [toggle_button]: id=copy_edge_terrain
en: Copy edge terrain
fi: Kopioi reunusmaasto

note: [button]: id=ok
en: Resize
fi: Muuta kokoa

note: [label]
en: ↑ ↓ to adjust speed
fi: ↑ ↓ säätääksesi nopeutta

note: [label]
en: Places
fi: Paikat

note: [button]: id=add_bookmark
en: Bookmarks the current folder
fi: Kirjanmerkkaa nykyisen kansion

note: [button]: id=remove_bookmark
en: Removes the current bookmark
fi: Poistaa nykyisen kirjanmerkin

note: [button]: id=new_dir [label]: id=title
en: New Folder
fi: Uusi kansio

note: [label]
en: File:
fi: Tiedosto:

note: [label]
en: Formula debugger
fi: Kaavojen virheenjäljittäjä

note: [label]
en: Welcome
fi: Tervetuloa

note: [label]: id=state
en: state
fi: tila

note: [label]
en: Call stack
fi: Kutsupino

note: [label]
en: Actions
fi: Toiminnot

note: [button]: id=step
en: Step operation
fi: Astu operaatioon

note: [button]: id=next
en: Next operation
fi: Seuraava toiminto

note: [button]: id=stepout
en: Step out
fi: Astu pois

note: [button]: id=continue
en: Continue
fi: Jatka

note: [label]
en: Execution trace
fi: Suoritusjälki

note: [button]: id=cancel [button]: id=quit_without_surrender [grid]
en: Quit
fi: Lopeta

note: [label]: id=title
en: WML Cache
fi: WML-välimuisti

note: [label]
en: Wesnoth maintains a cache of preprocessed WML data for campaigns, multiplayer scenarios, and other add-ons to speed up the loading process. The cache may be safely cleaned to free up disk space, thus removing stale files generated by older versions; or you may purge its entire contents if you are experiencing issues when loading the game data.
fi: Wesnoth ylläpitää välimuistia esikäsiteltyä WML-dataa varten nopeuttaakseen kampanjoiden, moninpeliskenaarioiden ja muiden lisäosien lataamisprosessia. Välimuistia voidaan turvallisesti puhdistaa vapauttaakseen kovalevytilaa, täten poistaen aikaisempien versioiden tuottamia vanhentuneita tiedostoja. Tai voit tyhjentää sen koko sisällön, jos koet ongelmia pelidatan lataamisessa.

note: [label]
en: Path:
fi: Hakemisto:

note: [button]: id=clean
en: cache^Clean
fi: Siisti

note: [button]: id=clean
en: Clear stale and unused cache files
fi: Puhdista vanhat ja käyttämättömät välimuistitiedostot

note: [button]: id=purge
en: cache^Purge
fi: Tyhjennä

note: [button]: id=purge
en: Purge the entire contents of the cache
fi: Tyhjennä koko välimuistin sisältö

note: [label]: id=lblTitle
en: Delete Save
fi: Poista tallennus

note: [label]: id=lblMessage
en: Do you really want to delete this game?
fi: Haluatko varmasti poistaa tämän pelin?

note: [toggle_button]: id=dont_ask_again [toggle_button]: id=do_not_show_again
en: Do not show again
fi: Älä näytä uudestaan

note: [toggle_button]: id=sort_1
en: Date
fi: Päivämäärä

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [label]: id=lblTitle [button]: id=load_game
en: Load Game
fi: Avaa peli

note: [button]: id=browse_saves_folder
en: Open saves folder
fi: Avaa tallennuskansiota

note: [menu_button]: id=dirList
en: Show saves from a different version of Wesnoth
fi: Näytä tallennuksia Wesnothin eri versioista

note: [toggle_button]: id=change_difficulty
en: Change difficulty
fi: Vaihda vaikeustasoa

note: [toggle_button]: id=change_difficulty
en: Change campaign difficulty before loading
fi: Vaihda kampanjan vaikeustasoa ennen lataamista

note: [toggle_button]: id=show_replay
en: Show replay
fi: Näytä uusinta

note: [toggle_button]: id=show_replay
en: Play the embedded replay from the saved game if applicable
fi: Toista upotettu uusinta tallennetusta pelistä tarvittaessa

note: [toggle_button]: id=cancel_orders
en: Cancel orders
fi: Peruuta käskyt

note: [toggle_button]: id=cancel_orders
en: Cancel any pending unit movements in the saved game
fi: Kumoa suorittamattomia yksiköiden liikkeitä tallennuksessa

note: [button]: id=ok [grid]
en: Load
fi: Avaa

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [label]: id=lblTitle
en: Save Game
fi: Tallenna peli

note: [toggle_button]: id=ignore_all
en: Ignore all
fi: Älä huomioi mitään

note: [button]: id=quit_game
en: Quit Game
fi: Lopeta peli

note: [label]: id=lblTitle
en: Overwrite?
fi: Korvataanko?

note: [label]: id=lblMessage
en: Save already exists. Do you want to overwrite it?
fi: Tallennus on jo olemassa. Haluatko korvata sen?

note: [toggle_button]: id=sort_0
en: Leader
fi: Johtaja

note: [toggle_button]: id=sort_1
en: Team
fi: Joukkue

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [toggle_button]: id=sort_2
en: Gold
fi: Kultaa

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [toggle_button]: id=sort_3
en: Villages
fi: Kylät

note: [toggle_button]: id=sort_4
en: Units
fi: Yksiköt

note: [toggle_button]: id=sort_5
en: Upkeep
fi: Ylläpito

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [toggle_button]: id=sort_6 [image]: id=income_icon [label]: id=side_income
en: Income
fi: Tulot

note: [toggle_button]: id=sort_1 [label]: id=side_title
en: Side
fi: Puoli

note: [toggle_button]: id=sort_2
en: Starting
    Gold
fi: Aloitus-
    kulta

note: [toggle_button]: id=sort_3
en: Base
    Income
fi: Perus-
    tulo

note: [toggle_button]: id=sort_4
en: Gold Per
    Village
fi: Kultaa per
    kylä

note: [toggle_button]: id=sort_5
en: Support Per
    Village
fi: Tuki per
    kylä

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [label]: id=title
en: Current Status
fi: Nykyinen tila

note: [widget]: id=tab_label
en: Game Stats
fi: Pelitilastot

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [widget]: id=tab_label
en: Scenario Settings
fi: Skenaarion asetukset

note: [button]: id=ok
en: Scroll To
fi: Vieritä tänne

note: [grid]
en: Game data:
fi: Pelidata:

note: [grid]
en: Configuration:
fi: Asetukset:

note: [grid]
en: User data:
fi: Käyttäjän tiedot:

note: [grid]
en: Saved games:
fi: Tallennetut pelit:

note: [grid]
en: Add-ons:
fi: Lisäosat:

note: [grid]
en: Cache:
fi: Välimuisti:

note: [grid]
en: Logs:
fi: Loki:

note: [grid]
en: Screenshots:
fi: Kuvankaappaukset:

note: [label]
en: library^Name
fi: Nimi

note: [label]
en: library^Build version
fi: Käännösversio

note: [label]
en: library^Runtime version
fi: Suoritusvaiheversio

note: [label]
en: The following features were selected when building this version of Wesnoth:
fi: Seuraavat ominaisuudet valittiin tätä Wesnothin versiota rakennettaessa:

note: [label]
en: The Battle for Wesnoth
fi: Taistelu Wesnothista

note: [widget]: id=tab_label
en: Paths
fi: Hakemistot

note: [widget]: id=tab_label
en: Libraries
fi: Kirjastot

note: [widget]: id=tab_label
en: Features
fi: Ominaisuudet

note: [button]: id=copy_all
en: page^Copy
fi: Kopioi

note: [button]: id=copy_all
en: Copy the full report to clipboard
fi: Kopioi koko raportti leikepöydälle

note: [button]: id=open_stderr
en: Log File
fi: Lokitiedosto

note: [button]: id=open_stderr
en: Opens the log file pertaining to the current session, which may contain useful debug information
fi: Avaa nykyiseen istuntoon liittyvän lokitiedoston, joka voi sisältää hyödyllistä vianmääritystietoa.

note: [label]
en: inspector tree item^•
fi: •

note: [label]
en: Gamestate Inspector
fi: Pelitilan tarkastelija

note: [button]: id=copy
en: Copy this report to clipboard
fi: Kopioi tämä raportti leikepöydälle

note: [button]: id=lua [label]
en: Lua Console
fi: Lua-konsoli

note: [label]
en: Map Generator Settings
fi: Karttageneraattorin asetukset

note: [grid] [label]
en: Players:
fi: Pelaajia:

note: [grid]
en: Number of Hills:
fi: Mäkien määrä:

note: [grid]
en: Max Hill Size:
fi: Maks. kukkulakoko:

note: [grid]
en: Villages:
fi: Kyliä:

note: [grid]
en: Castle Size:
fi: Linnan koko:

note: [grid]
en: Landform:
fi: Maan muoto:

note: [toggle_button]: id=connect_castles
en: Roads Between Castles
fi: Teitä linnojen välille

note: [toggle_button]: id=show_labels
en: Show Labels
fi: Näytä merkit

note: [label]
en: Battle For Wesnoth Help
fi: Taistelu Wesnothista -ohjeet

note: [label]
en: Press desired hotkey (Esc cancels)
fi: Paina haluttua pikanäppäintä (Esc peruuttaa)

note: [label]: id=title
en: Show or Hide Labels
fi: Näytä tai piilota merkit

note: [label]: id=status
en: Loading...
fi: Ladataan...

note: [widget]: id=tab_label
en: General Lobby
fi: Yleinen aula

note: [label]: id=map
en: Games
fi: Pelit

note: [image]: id=needs_password
en: Requires a password to join
fi: Liittyminen vaatii salasanan

note: [toggle_button]: id=filter_vacant_slots
en: Vacant slots
fi: Vapaita paikkoja

note: [toggle_button]: id=filter_vacant_slots
en: Only show games with vacant slots
fi: Näytä vain pelit jossa vapaita paikkoja

note: [toggle_button]: id=filter_with_friends [widget]: id=tab_label
en: Friends
fi: Ystävät

note: [toggle_button]: id=filter_with_friends
en: Only show games with friends
fi: Näytä vain pelit jossa ystäviä

note: [toggle_button]: id=filter_with_ignored
en: Blocked players
fi: Estetyt pelaajat

note: [toggle_button]: id=filter_with_ignored
en: Show games that include players you have blocked
fi: Näytä pelejä joissa estettyjä pelaajia

note: [toggle_button]: id=filter_invert
en: Invert filter
fi: Käännä suodatin

note: [button]: id=create [label] [button]: id=ok
en: Create Game
fi: Luo peli

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [button]: id=join_global
en: Join
fi: Sisäänkirjautuminen

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [button]: id=observe_global
en: Observe
fi: Tarkkaile

note: [button]: id=server_info [widget]: id=tab_label
en: Announcements
fi: Ilmoitukset

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [button]: id=show_preferences [label]: id=title [grid]
en: Preferences
fi: Asetukset

note: [button]: id=view_match_history [label]: id=title
en: Match History
fi: Otteluhistoria

note: [button]: id=quit
en: Log Out
fi: Kirjaudu ulos

note: [option]
en: Normal Replays
fi: Normaalit uusinnat

note: [option]
en: Quick Replays
fi: Pikauusinnat

note: [option]
en: Skip quickly to the active turn when observing
fi: Mene suoraan aktiiviselle vuorolle kun tarkkailet

note: [option]
en: Enter Blindfolded
fi: Saavu silmät peitettynä

note: [option]
en: Do not show the map until given control of a side
fi: Älä näytä karttaa kunnes annettu ohjat osapuolelle

note: [label]
en: Multiplayer Lobby
fi: Moninpeliaula

note: [label]
en: Player Info —
fi: Pelaajiatiedot -

note: [button]: id=add_to_friends [button]: id=add_friend
en: Add Friend
fi: Lisää ystävä

note: [button]: id=add_to_ignores [button]: id=add_ignored
en: Block
fi: Estä

note: [button]: id=remove_from_list
en: Remove from List
fi: Poista listalta

note: [button]: id=start_whisper
en: Send Private Message
fi: Lähetä yksityisviesti

note: [label]
en: Moderator Controls
fi: Moderoijan ohjaus

note: [label]
en: Reason:
fi: Syy:

note: [label]
en: Ban time:
fi: Porttikiellon kesto:

note: [button]: id=check_status
en: Check Status
fi: Tarkasta tila

note: [button]: id=kick
en: Kick
fi: Potkaise

note: [button]: id=kick_ban
en: Kick + Ban
fi: Potkaise/Kiellä

note: [button]: id=stopgame
en: Stop Game
fi: Pysäytä peli

en: Debug level logging: maximum information
fi: Lokin vianjäljintätaso: maksimimäärä tietoa

en: Info level logging: more information
fi: Lokin tietotaso: enemmän tietoa

en: Warning level logging: less information
fi: Lokin varoitustaso: vähemmän tietoa

en: Error level logging: minimum information
fi: Lokin virhetaso: minimimäärä tietoa

en: Disable logging
fi: Poista lokinpitäminen käytöstä

note: [label]
en: Logging Options
fi: Lokivalinnat

note: [label]
en: Log Domain
fi: Lokiverkkotunnus

note: [row]
en: log_level^Debug
fi: Vianmääritys

note: [row]
en: log_level^Info
fi: Info

note: [row]
en: log_level^Warning
fi: Varoitus

note: [row]
en: log_level^Error
fi: Virhe

note: [row]
en: log_level^None
fi: Ei lokia

note: [button]: id=clear
en: Clear Console
fi: Tyhjennä konsoli

note: [button]: id=clear
en: Clear the log area
fi: Tyhjennä lokialue

note: [label]
en: Data Migration
fi: Tiedonsiirto

note: [label]
en: Choose which version of Wesnoth to import your data from.
    Some settings will not take effect until Wesnoth is restarted.
fi: Valitse, mistä Wesnothin versiosta tuot tietosi.
    Jotkin asetukset tulevat voimaan vasta, kun Wesnoth käynnistetään uudelleen.

note: [button]: id=cancel
en: Skip
fi: Ohita

note: [label]: id=title
en: Multiplayer Alerts
fi: Moninpelihälytykset

note: [label]
en: Choose how you wish to be notified of events in multiplayer games or in the multiplayer lobby; either by playing sound alerts or (if the game window is inactive or minimized) displaying desktop notifications.
fi: Valitse, miten haluat saada ilmoituksen tapahtumista moninpeleissä tai moninpelin aulassa. Joko soittamalla äänihälytyksen tai (jos peli-ikkuna on toimeton tai pienennettynä) näyttämällä työpöytäilmoituksen.

note: [label] [widget]: id=label
en: Sound
fi: Ääni

note: [label]: id=notification_label
en: Desktop Notification
fi: Työpöytäilmoitus

note: [label]
en: In Lobby
fi: Aulassa

note: [grid]
en: Player joins
fi: Pelaaja liittyi

note: [grid]
en: When a player joins the lobby or game
fi: Kun pelaaja liittyy aulaan tai peliin

note: [grid]
en: Player leaves
fi: Pelaaja poistui

note: [grid]
en: When a player leaves the lobby or game
fi: Kun pelaaja poistuu aulasta tai pelistä

note: [grid]
en: When a whisper is received
fi: Kun saat kuiskauksen

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [grid]
en: Whisper
fi: Kuiskaa

note: [grid]
en: Friend message
fi: Ystävän viesti

note: [grid]
en: When a message from a friend is received
fi: Kun saat viestin ystävältä

note: [grid]
en: Public message
fi: Julkinen viesti

note: [grid]
en: When a public message is received
fi: Kun saat julkisen viestin

note: [grid]
en: Server message
fi: Palvelinviesti

note: [grid]
en: When a server message is received
fi: Kun saat palvelimelta viestin

note: [grid]
en: Ready to start
fi: Valmis aloittamaan

note: [grid]
en: When the game you are hosting is ready to start
fi: Kun peli, jota isännöit, on valmis alkamaan

note: [grid]
en: Game has begun
fi: Peli on alkanut

note: [grid]
en: When the host (not you) has started the game
fi: Kun isäntä (et sinä) käynnisti pelin

note: [grid]
en: Turn changed
fi: Vuoro vaihtui

note: [grid]
en: When a new turn has begun
fi: Kun uusi vuoro alkaa

note: [grid]
en: Game created
fi: Peli luotu

note: [grid]
en: When a new game has been created
fi: Kun uusi peli on luotu

note: [button]: id=revert_to_defaults
en: Reset all options to their default values
fi: Nollaa kaikki asetukset perusasetuksiinsa

note: [label]: id=nick_title
en: Nickname
fi: Nimimerkki

note: [label]
en: Change Control
fi: Vaihda pikanäppäintä

note: [label]
en: Choose or enter the address of a multiplayer server.
fi: Valitse tai kirjoita moninpelipalvelimen osoite.

note: [label]
en: Address:
fi: Osoite:

note: [label]: id=address
en: Address
fi: Osoite

note: [label]
en: Eras:
fi: Aikakaudet:

note: [label]
en: Random Faction Matchups:
fi: Satunnaistetut liittoumakokoonpanot:

note: [label]
en: Allow for mirror matchups when random factions are chosen
fi: Mahdollistaa palvelinkokoonpanot satunnaistettuja liittoumia valittaessa

note: [option]
en: Independent
fi: Itsenäinen

note: [option]
en: Independent: Random factions assigned independently
fi: Itsenäinen: Satunnaisia itsenäisesti määriteltyjä liittoumia

note: [option]
en: No Mirror
fi: Ei peilipalvelinta

note: [option]
en: No Mirror: No two players will get the same faction
fi: Ei peilipalvelinta: Kukaan pelaajista ei saa samaa liittoumaa

note: [option]
en: No Ally Mirror
fi: Ei liittolaispeilipalvelinta

note: [option]
en: No Ally Mirror: No two allied players will get the same faction
fi: Ei liittolaispeilipalvelinta: Kukaan liittolaisista ei saa samaa liittoumaa

note: [toggle_button]: id=use_map_settings
en: Use Map Settings
fi: Käytä kartan asetuksia

note: [toggle_button]: id=use_map_settings
en: Use scenario specific settings
fi: Käytä skenaario kohtaisia asetuksia

note: [grid]
en: Number of Turns
fi: Vuorojen määrä

note: [grid]
en: The maximum number of turns the game can last
fi: Enimmäismäärä vuoroja mitä peli voi kestää

note: [grid]
en: unlimited
fi: rajoittamaton

note: [grid]
en: The amount of income each village yields per turn
fi: Määrä tuloja mitä kylä antaa per vuoro

note: [grid]
en: Village Gold
fi: Kultaa kylästä

note: [grid]
en: The number of unit levels each village can support
fi: Tuettavien yksiköiden lukumäärä per kylä

note: [grid]
en: Village Support
fi: Tukea kylästä

note: [grid]
en: Experience Modifier
fi: Kokemusmuuttuja

note: [grid]
en: The amount of experience a unit needs to advance
fi: Vaadittava määrä kokemusta ylennystä varten

note: [toggle_button]: id=fog
en: Fog of War
fi: Sumu

note: [toggle_button]: id=fog
en: Enemy units cannot be seen unless they are in range of your units
fi: Vihollisyksiköitä ei voi nähdä ellei ne ole yksiköittesi kantaman päässä

note: [toggle_button]: id=shroud
en: The map is unknown until your units explore it
fi: Kartta on tuntematon kunnes yksikkösi tutkivat sitä

note: [toggle_button]: id=random_start_time
en: Random Start Time
fi: Satunnainen aloitusaika

note: [toggle_button]: id=random_start_time
en: Randomize the starting time of day
fi: Satunnaista vuorokaudenaika alussa

note: [toggle_button]: id=time_limit
en: Time Limit
fi: Aikaraja

note: [toggle_button]: id=time_limit
en: Enable custom time limits
fi: Salli mukautetut aikarajat

note: [grid]
en: Initial Limit
fi: Alustava raja

note: [grid]
en: Longest time allowed for first turn (seconds)
fi: Sallittu pisin aika ensimmäiselle vuorolle (sekunteja)

note: [grid]
en: Time for general tasks each turn (seconds)
fi: Aika yleisille tehtäville joka vuorolla (sekunteja)

note: [grid]
en: Turn Bonus
fi: Vuorobonus

note: [grid]
en: Longest time possible for any turn (seconds)
fi: Pisin mahdollinen aika joka vuorolla (sekunteja)

note: [grid]
en: Reservoir
fi: Reservi

note: [grid]
en: Action Bonus
fi: Toimintobonus

note: [grid]
en: Time for each attack, recruit, and capture
fi: Aika jokaiselle hyökkäykselle, rekrytoinnille ja kaappaukselle

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [widget]: id=tab_label [widget]: id=label
en: General
fi: Yleiset

note: [widget]: id=tab_label
en: Custom Options
fi: Kustomoidut asetukset

note: [widget]: id=tab_label
en: Game Settings
fi: Peliasetukset

note: [slider]: id=num_players
en: Any
fi: Mikä tahansa

note: [label]
en: Random map options:
fi: Satunnaiskartta-asetuksia:

note: [button]: id=random_map_regenerate
en: Regenerate
fi: Luo kartta

en: Assign sides to players at random
fi: Sattumanvaraiset puolet pelaajille

en: Shuffle Sides
fi: Sekoita osapuolet

en: Allow users who are not playing to watch the game
fi: Salli käyttäjiä, jotka eivät pelaa, tarkkailemaan peliä

en: Observers
fi: Tarkkailijat

en: Strict Synchronization
fi: Tiukka synkronisointi

en: Stricter checks for out-of-sync errors
fi: Tiukempi epäsynkronisointivirheiden tarkastus

en: Private Replay
fi: Yksityinen uusinta

en: Whether the replay will be publicly available
fi: Onko uusinta julkisesti saatavilla

note: [label]
en: Name of game:
fi: Pelin nimi:

note: [text_box]: id=game_password
en: Set the password that people wanting to join your game as players must enter
fi: Aseta salasana joka vaaditaan peliin haluavilta pelaajilta

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [label]
en: Map size:
fi: Kartan koko:

note: [row]
en: gender^Random
fi: Satunnainen

note: [row] [toggle_button]: id=male_toggle
en: Male
fi: Mies

note: [row] [toggle_button]: id=female_toggle
en: Female
fi: Nainen

note: [label]
en: Recruits
fi: Värväykset

note: [label]
en: Choose Your Leader
fi: Valitse johtajasi

note: [label] [widget]: id=name
en: Host Networked Game
fi: Tee oma verkkopeli

note: [label]
en: A local server instance has to be started in order to host a networked game. The server will run as a background process until all users have disconnected. Do you wish to continue?
fi: Paikallinen palvelintoiminto on käynnistettävä jakaakseen verkkopelin. Palvelin toimii taustaprosessina kunnes kaikki käyttäjät poistuvat. Haluatko jatkaa?

note: [button]: id=select_leader
en: Select the faction and leader for this side
fi: Valitse liittouma ja johtaja tälle osapuolelle

note: [label]
en: <b>Faction:</b>
fi: <b>Liittouma:</b>

note: [label]
en: <b>Gender:</b>
fi: <b>Sukupuoli:</b>

note: [button]: id=cancel
en: Leave
fi: Poistu

note: [label]: id=title
en: Game Lobby
fi: Peliaula

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [label]: id=status_label
en: Waiting for players to join...
fi: Odotetaan pelaajien liittyvän...

note: [label]: id=title
en: Password Required
fi: Salasanamuistutus

note: [scroll_label]: id=message
en: Joining this game requires a password.
fi: Liittyminen tähän peliin vaatii salasanan

note: [label]
en: Login
fi: Sisäänkirjautuminen

note: [label]
en: Login:
fi: Käyttäjänimi:

note: [button]: id=replay_download
en: Download
fi: Lataus

note: [label]: id=players [label]: id=modifications
en: None
fi: Ei mitään

note: [widget]: id=tab_label
en: Info
fi: Lisätietoja

note: [widget]: id=tab_label
en: Players
fi: Pelaajia

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [widget]: id=tab_label
en: Modifications
fi: Muunnelmat

note: [label]
en: Player:
fi: Pelaaja:

note: [text_box]: id=search_player [text_box]: id=search_game_name [text_box]: id=search_content
en: Asterisks match all characters
fi: Tähtimerkit vastaavat kaikkia merkkejä

note: [label]
en: Content Type:
fi: Sisällön tyyppi:

note: [label]
en: Game name:
fi: Pelin nimi:

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [label] [widget]: id=label [grid]
en: Multiplayer
fi: Moninpeli

note: [label]
en: A registered account on the Wesnoth forums is required to join the official server.
fi: Viralliselle palvelimelle liittyminen edellyttää rekisteröityä tiliä Wesnothin foorumeilla.

note: [button]: id=register
en: Sign Up
fi: Kirjaudu

note: [column]
en: Log on to the official Wesnoth multiplayer server
fi: Kirjaudu sisään Wesnothin viralliselle moninpelipalvelimelle

note: [widget]: id=name
en: Join Official Server
fi: Liity viralliselle palvelimelle

note: [column]
en: Join a different server
fi: Liity toiselle palvelimelle

note: [column]
en: Host a game using a dedicated server
fi: Isännöi peliä käyttämällä dedikoitua palvelinta

note: [column]
en: Play a multiplayer game with the AI or humans sharing the same machine
fi: Pelaa moninpeliä tekoälyn tai ihmisten kanssa samalla tietokoneella

note: [widget]: id=name
en: Local Game
fi: Paikallinen peli

note: [label]
en: * Player being reported:
fi: * Ilmoitettava pelaaja:

note: [label]
en: * Reason for report:
fi: * Syy ilmoittamiselle:

note: [label]
en: Location of occurrence:
fi: Tapahtumapaikka:

note: [label]
en: Additional information:
fi: Lisätietoa:

note: [label]
en: * required fields
fi: * vaaditut kentät

note: [menu_button]: id=controller
en: Change the side’s controller
fi: Vaihda osapuolen ohjainta

note: [menu_button]: id=ai_controller
en: Change the AI side’s behaviour
fi: Vaihda tekoälyosapuolen käyttäytymistä

note: [menu_button]: id=side_team
en: Which team this side belongs to
fi: Mille puolelle tämä joukkue kuuluu

note: [menu_button]: id=side_color
en: This side’s color
fi: Tämän osapuolen väri

note: [button]: id=ok
en: I’m Ready
fi: Olen valmis

note: [text]
en: Press ESC to skip
fi: Ohita painamalla ESC

note: [widget]: id=label
en: Hotkeys
fi: Pikanäppäimet

note: [widget]: id=label
en: Display
fi: Näyttö

note: [widget]: id=label
en: Advanced
fi: Edistyneet

note: [button]: id=about
en: Display the game version and build information
fi: Näytä peliversio ja koontitiedot

note: [label]
en: Scroll speed:
fi: Vierityksen nopeus:

note: [slider]: id=scroll_speed
en: Change the speed of scrolling around the map
fi: Muuta kartan vieritysnopeutta

note: [toggle_button]: id=skip_ai_moves
en: Skip AI moves
fi: Ohita tekoälyn liikkeet

note: [toggle_button]: id=skip_ai_moves
en: Do not animate AI units moving
fi: Älä animoi tekoäly-yksiköiden liikkeitä

note: [toggle_button]: id=turbo_toggle
en: Accelerated speed
fi: Kiihdytetty nopeus

note: [toggle_button]: id=turbo_toggle
en: Make units move and fight faster
fi: Saa yksiköt liikkumaan ja taistelemaan nopeammin

note: [column]
en: Acceleration factor:
fi: Nopeutuskerroin:

note: [column]
en: Speed at which unit moves and animations play when ‘Accelerated speed’ is enabled or when Shift is held down in-game
fi: Nopeus, jolla yksikkö liikkuu ja animaatiot pyörivät, kun 'Nopeuttaminen' on päällä tai kun Shift-nappia pidetään pohjassa pelin aikana

note: [toggle_button]: id=disable_auto_moves
en: Disable automatic moves
fi: Pysäytä automaattiset liikkeet

note: [toggle_button]: id=disable_auto_moves
en: Do not allow automatic movements at the beginning of a turn
fi: Älä salli automaattisia liikkeitä vuoron alussa

note: [toggle_button]: id=show_turn_dialog
en: Turn dialog
fi: Näytä vuoron vaihtuminen

note: [toggle_button]: id=show_turn_dialog
en: Display a dialog at the beginning of your turn
fi: Näytä ilmoitus vuorosi alussa

note: [toggle_button]: id=whiteboard_on_start
en: Enable planning mode on start
fi: Salli suunnittelutila pelin alussa

note: [toggle_button]: id=whiteboard_on_start
en: Activates Planning Mode on game start
fi: Käynnistää suunnittelutilan pelin alussa

note: [toggle_button]: id=whiteboard_hide_allies
en: Hide allies’ plans by default
fi: Piilota liittolaisten suunnitelmat

note: [toggle_button]: id=whiteboard_hide_allies
en: Hide allies’ Planning Mode plans in multiplayer games
fi: Piilota liittolaisten suunnittelutila moninpeleissä

note: [toggle_button]: id=interrupt_move_when_ally_sighted
en: Interrupt move when an ally is sighted
fi: Keskeytä liike havaitessa liittolaisen

note: [toggle_button]: id=interrupt_move_when_ally_sighted
en: Sighting an allied unit interrupts your unit’s movement
fi: Liittolaisyksikön havaitseminen häiritsee yksikkösi liikkumista

note: [toggle_button]: id=save_replays
en: Save replays at the end of scenarios
fi: Tallenna uusinnat skenaarion lopussa

note: [toggle_button]: id=save_replays
en: Save replays of games on victory in all modes and defeat in multiplayer
fi: Poista pelien uusinnat YP/MP-voitoista tai MP-häviöistä.

note: [toggle_button]: id=delete_saves
en: Delete auto-saves at the end of scenarios
fi: Poista automaattitallennukset skenaarion lopussa

note: [toggle_button]: id=delete_saves
en: Delete previous auto-saves on victory in all modes and defeat in multiplayer
fi: Poista edelliset automaattitallennukset YP/MP-voitoista tai MP-häviöistä.

note: [column]
en: Maximum auto-saves:
fi: Automaattitallennuksien maksimimäärä:

note: [column]
en: Set maximum number of automatic saves to be retained
fi: Aseta maksimimäärä säästettäville automaattitallennuksille

note: [button]: id=cachemg
en: Cache
fi: Välimuisti

note: [button]: id=cachemg
en: Manage the game WML cache
fi: Hallitse pelin WML-välimuistia

note: [label]
en: Filter:
fi: Suodatin:

note: [text_box]: id=filter
en: Filters on hotkey description
fi: Suodatuksia pikanäppäimen kuvauksessa

note: [toggle_button]: id=sort_0
en: Action
fi: Toiminto

note: [toggle_button]: id=sort_1
en: Hotkey
fi: Pikanäppäin

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [toggle_button]: id=sort_2 Translate G as the initial letter for Game
en: game_hotkeys^G
fi: G

note: [toggle_button]: id=sort_2
en: Available in game
fi: Saatavilla pelissä

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [toggle_button]: id=sort_3 Translate E as the initial letter for Editor
en: editor_hotkeys^E
fi: E

note: [toggle_button]: id=sort_3
en: Available in editor
fi: Saatavilla editorissa

note: [toggle_button]: id=sort_4
en: Available at main menu
fi: Saatavilla päävalikolla

note: [button]: id=btn_add_hotkey
en: Add Hotkey
fi: Lisää pikanäppäin

note: [button]: id=btn_clear_hotkey
en: Clear Hotkey
fi: Poista pikanäppäin

note: [label]
en: Window size:
fi: Ikkunan koko:

note: [label]: id=help_text
en: Pixel scale multiplier:
fi: Pikselin skaalauskerroin:

note: [menu_button]: id=resolution_set
en: Change the game window size
fi: Muuta peli-ikkunan kokoa

note: [slider]: id=pixel_scale_slider
en: Set the global pixel scale multiplier. A pixel scale multiplier of 2 will make everything look twice as large.
fi: Asettaa globaalin pikselin skaalauskertoimen. Pikselin skaalauskerroin 2 saa kaiken näyttämään kaksi kertaa suuremmalta.

note: [toggle_button]: id=fullscreen
en: Full screen
fi: Kokoruutu

note: [toggle_button]: id=fullscreen
en: Toggle between fullscreen and window mode
fi: Vaihda kokoruutu- ja ikkunatilan välillä

note: [toggle_button]: id=auto_pixel_scale
en: pixel_scale_multiplier^Automatic scale
fi: Automaattinen skaalaus

note: [toggle_button]: id=auto_pixel_scale
en: Choose pixel scale multiplier automatically based on current resolution
fi: Valitse pikselin skaalauskerroin automaattisesti nykyisen resoluution perusteella.

note: [toggle_button]: id=vsync
en: VSync
fi: Pystytahdistus

note: [toggle_button]: id=vsync
en: Reduces tearing by synchronizing rendering with the screen refresh rate (requires restart to take effect)
fi: Vähentää repeilyä tahdistamalla renderöintiä näytön virkistystaajuuteen (vaatii uudelleenkäynnistystä)

note: [toggle_button]: id=fps_limiter
en: Limit FPS
fi: Rajoita ruudunpäivitystä

note: [toggle_button]: id=fps_limiter
en: Disabling this increases CPU usage, but may slightly improve performance (requires restart to take effect)
fi: Tämän poistaminen lisää CPU:n käyttöä, mutta saattaa hieman parantaa suoritusta (vaatii uudelleenkäynnistystä)

note: [label]
en: Interface theme:
fi: Käyttöliittymän teema:

note: [menu_button]: id=choose_theme
en: Change the in-game interface theme. Additional themes may be provided by community-made add-ons
fi: Vaihda pelin käyttöliittymän teema. Yhteisön tekemät lisäosat voivat tarjota lisää teemoja

note: [toggle_button]: id=show_floating_labels
en: Combat damage indicators
fi: Taisteluvahingon ilmaisimet

note: [toggle_button]: id=show_floating_labels
en: Show amount of damage inflicted or healed as fading labels above units
fi: Näytä vahinko- ja parannusmäärät hiipuvina merkkeinä yksikön yläpuolella

note: [toggle_button]: id=show_ellipses
en: Team color indicators
fi: Joukkuevärin ilmaisimet

note: [toggle_button]: id=show_ellipses
en: Show a colored circle around the base of each unit to show which side it is on
fi: Näytä yksikön alla värillinen kehä, joka osoittaa yksikön puolen

note: [toggle_button]: id=show_grid
en: Grid overlay
fi: Ruudukon peittävyys

note: [toggle_button]: id=show_grid
en: Overlay a grid over the map
fi: Näytä ruudukko kartan päällä

note: [toggle_button]: id=animate_terrains
en: Animate map
fi: Animoi kartta

note: [toggle_button]: id=animate_terrains
en: Display animated terrain graphics
fi: Näytä animoidut maastografiikat

note: [toggle_button]: id=animate_water
en: Animate water
fi: Animoi vesi

note: [toggle_button]: id=animate_water
en: Display animated water graphics (can be slow)
fi: Näytä animoidut vesigrafiikat (voi olla hidas)

note: [toggle_button]: id=animate_units_standing
en: Unit standing animations
fi: Yksiköiden joutenolo-animaatiot

note: [toggle_button]: id=animate_units_standing
en: Continuously animate standing units on the battlefield
fi: Animoi jatkuvasti paikallaan olevia yksiköitä taistelukentällä

note: [toggle_button]: id=animate_units_idle
en: Unit idle animations
fi: Yksiköiden joutenolo-animaatiot

note: [toggle_button]: id=animate_units_idle
en: Play short random animations for idle units
fi: Näytä toimettomilla yksiköillä lyhyitä, satunnaisia animaatioita

note: [label]
en: Frequency:
fi: Toistonopeus:

note: [slider]: id=idle_anim_frequency
en: Set the frequency of unit idle animations
fi: Aseta toistonopeus yksikön joutenolo-animaatioille

note: [label]
en: Volume:
fi: Äänenvoimakkuus:

note: [toggle_button]: id=sound_toggle_stop_music_in_background
en: Pause music on focus loss
fi: Musiikki tauolle pelin ulkopuolella

note: [toggle_button]: id=sound_toggle_stop_music_in_background
en: Pause the music when you switch to any other window
fi: Laita musiikki tauolle kun vaihdat toiseen ikkunaan

note: [column]
en: Sound effects
fi: Äänitehosteet

note: [column]
en: Sound effects on/off
fi: Ääniefektit päällä/pois

note: [column]
en: Change the sound effects volume
fi: Muuta ääniefektien voimakkuutta

note: [column]
en: Music
fi: Musiikki

note: [column]
en: Music on/off
fi: Musiikki päällä/pois

note: [column]
en: Change the music volume
fi: Muuta musiikin voimakkuutta

note: [column]
en: Play a bell sound at the beginning of your turn
fi: Soita äänimerkki vuorosi alussa

note: [column]
en: Turn bell
fi: Vuoron äänimerkki

note: [column]
en: Change the bell volume
fi: Muuta äänimerkin voimakkuutta

note: [column]
en: Turn menu and button sounds on/off
fi: Valikko- ja näppäinäänet päälle/pois

note: [column]
en: User interface sounds
fi: Käyttöliittymän äänet

note: [column]
en: Change the sound volume for button clicks, etc.
fi: Muuta näppäinpainallusten jne. äänenvoimakkuutta

note: [label]
en: Chat lines:
fi: Chattirivejä:

note: [slider]: id=chat_lines
en: Set the number of chat lines shown
fi: Aseta näytettävien keskustelurivien määrä

note: [toggle_button]: id=chat_timestamps
en: Chat timestamping
fi: Keskustelun lähetysajat

note: [toggle_button]: id=chat_timestamps
en: Add a timestamp to chat messages
fi: Näytä viestien lähetysajat

note: [toggle_button]: id=remember_password
en: Uncheck to delete the saved password (on exit)
fi: Poista valinta poistaaksesi tallennettu salasana (sulkiessasi Wesnothin)

note: [toggle_button]: id=lobby_whisper_friends_only
en: Accept whispers from friends only
fi: Hyväksy kuiskauksia vain ystäviltä

note: [toggle_button]: id=lobby_whisper_friends_only
en: Only accept whisper messages from people on your friends list
fi: Hyväksy vain kaverilistaltasi tulevia kuiskauksia

note: [toggle_button]: id=lobby_joins_none
en: Do not show lobby joins
fi: Älä näytä aulaan liittymisiä

note: [toggle_button]: id=lobby_joins_none
en: Do not show messages about players joining the multiplayer lobby
fi: Älä näytä viestejä pelaajien aulaan liittymistä koskien

note: [toggle_button]: id=lobby_joins_friends
en: Show lobby joins of friends only
fi: Näytä vain ystävien aulaan liittymiset

note: [toggle_button]: id=lobby_joins_friends
en: Show messages about your friends joining the multiplayer lobby
fi: Näytä viestejä ystäviesi aulaan liittymistä koskien

note: [toggle_button]: id=lobby_joins_all
en: Show all lobby joins
fi: Näytä kaikki aulaan liittymiset

note: [toggle_button]: id=lobby_joins_all
en: Show messages about all players joining the multiplayer lobby
fi: Näytä viestejä kaikkien pelaajien aulaan liittymistä koskien

note: [button]: id=mp_alerts
en: Alerts
fi: Hälytykset

note: [button]: id=mp_alerts
en: Configure multiplayer notification settings
fi: Määritä moninpeli-ilmoitusten asetuksia

note: [button]: id=mp_wesnothd
en: Server Executable
fi: Palvelimen ohjelmatiedosto

note: [button]: id=mp_wesnothd
en: Find and set path to MP server to host LAN games
fi: Etsi ja aseta polku moninpelipalvelimeen pitääksesi LAN-pelejä

note: [button]: id=add_friend
en: Add this username to your friends list (add optional notes, e.g., ‘player_name notes on friend’)
fi: Lisää tämä käyttäjänimi ystävälistaasi (lisää valinnaisia huomautuksia, esim. 'player_name ystävästä asioita')

note: [button]: id=add_ignored
en: Add this username to your ignore list (add optional reason, e.g., ‘player_name reason ignored’)
fi: Lisää tämä käyttäjänimi estolistaasi (lisää valinnainen syy, esim. 'player_name syy estoon')

note: [button]: id=remove
en: Remove this username from your list
fi: Poista tämä nimi listaltasi

note: [label]: id=no_friends_notice
en: You have not befriended or blocked any other players.
fi: Et ole ystävystynyt tai estänyt ketään pelaajaa.

note: [button]: id=open
en: filesystem^Open
fi: Avaa

note: [button]: id=open
en: Open this file with an external application
fi: Avaa tämä tiedosto ulkoisella sovelluksella

note: [button]: id=browse_dir
en: Browse the screenshots folder using a file manager
fi: Selaa ruutukaappauskansiota tiedostonhallinnalla

note: [label]
en: Choose Orb/Minimap Colors
fi: Valitse pallojen/minikarttojen värit

note: [grid]
en: Show unmoved orb
fi: Näytä liikkumaton pallo

note: [grid]
en: Show partially moved orb
fi: Näytä osittain liikkunut pallo

note: [grid]
en: If a unit can move but can’t attack, show a two-color orb with the colors for partially and fully moved.
fi: Jos yksikkö voi liikkua mutta ei hyökätä, näytä kaksivärinen pallo, jossa on värit osittaiselle ja täydelle siirrolle.

note: [grid]
en: Use a two-color orb for disengaged units
fi: Käytä kaksiväristä palloa irtaantuneille yksiköille.

note: [grid]
en: Show moved orb
fi: Näytä liikutettu-pallo

note: [grid]
en: Show ally orb
fi: Näytä liittolainen-pallo

note: [grid]
en: During ally’s turn, use a two-color orb to show movement
fi: Liittolaisen vuorolla käytä kaksiväristä palloa näyttämään liikkeet

note: [grid]
en: During your allies’ turns, their units have a two-color orb. One half is the ally orb color, and the other half shows whether the unit is unmoved, partially moved or fully moved.
fi: Liittolaisen vuorolla niiden yksiköillä on kaksivärinen pallo. Toinen puoli on liittolaisen pallon väri ja toinen puoli näyttää, onko yksikkö ollut liikkumatta, osittain liikkunut vai täysin liikkunut.

note: [grid]
en: Show enemy orb
fi: Näytä vihollinen-pallo

note: [label]: id=asdf
en: Server Information
fi: Palvelintieto

note: [label]
en: Configure Options
fi: Määrittele valintoja

note: [label]
en: Configure settings for the selected custom modifications.
fi: Muokkaa asetuksia valituille mukautettuihin muunnelmiin.

note: [label]
en: Overall
fi: Yleistilanne

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [label]: id=title
en: Statistics
fi: Tilastot

note: [column]
en: Damage
fi: Vahinko

note: [column]
en: stats dialog^Difference of actual outcome to expected outcome, as a percentage.
    The first number in parentheses is the expected number of hitpoints inflicted/taken.
    The sum (or difference) of the two numbers in parentheses is the actual number of hitpoints inflicted/taken.
fi: Ero toteutuneesta tuloksesta odotettuun prosentteina.
    Ensimmäinen numero sulkeissa on odotettu numero elämäpisteitä viety/menetetty.
    Sulkeissa olevien kahden numeron summa (tai ero) on todellinen numero elämäpisteitä viety/menetetty.

note: [column]
en: stats dialog^Ratio of actual to expected
fi: Suhde toteutuneesta odotettuun

note: [column]
en: Hits
fi: Osumia

note: [column]
en: stats dialog^The <i>a priori</i> probability of inflicting/taking at most this many hits, in percent.
    
    Intuitively, this is a measure of how randomness affected this side.
    Values between 0 and 50 suggest the number of hits was less than expected.
    Values between 50 and 100 suggest the number of hits was more than expected.
    
    Green values indicate this side fared better than expected.
    Red values indicate this side fared worse than expected.
fi: <i>A priori</i> todennäköisyys antaa/ottaa vahinkoa enimmillään näin monta iskua prosentteina.
    
    Intuitiivisesti tämä on mitta siitä, miten satunnaisuus vaikuttaa tätä puolta.
    Arvot väliltä 0-50 viittaavat, että iskujen määrä oli vähemmän kuin odotettua.
    Arvot väliltä 50-100 viittaavat, että iskujen määrä oli enemmän kuin odotettua.
    
    Vihreät arvot viittaavat tämän puolen pärjänneen paremmin kuin odotettua.
    Punaiset arvot viittaavat tämän puolen pärjänneen huonommin kuin odotettua.

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [label]: id=lblTitle
en: Surrender Game
fi: Luovuta peli

note: [label]: id=lblMessage
en: Do you really want to surrender and quit the game?
fi: Haluatko varmasti luovuttaa ja lopettaa pelin?

note: [button]: id=quit_and_surrender
en: Surrender & Quit
fi: Luovuta & lopeta

note: [label]: id=lblTitle
en: Waiting...
fi: Odotetaan...

note: [label]: id=lblMessage
en: Waiting for remote input
fi: Odotetaan etäsyöttöä

note: [button]: id=btn_quit_game
en: Quit game
fi: Lopeta peli

note: [label]
en: Image
fi: Kuva

note: [label]
en: Layer
fi: Kerros

note: [label]
en: Base.x
fi: Perus.x

note: [label]
en: Base.y
fi: Perus.y

note: [label]
en: Center
fi: Keskitä

note: [label]
en: Terrain Layers
fi: Maastokerrokset

note: [label]
en: Flags
fi: Liput

note: [label]
en: Choose Theme
fi: Valitse teema

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [button]: id=help
en: Help
fi: Apua

note: [button]: id=help
en: Show Battle for Wesnoth help
fi: Näytä Taistelu Wesnothista -pelin ohjetiedosto

note: [button]: id=previous_tip
en: Show previous tip of the day
fi: Näytä edellinen vinkki

note: [button]: id=next_tip
en: Show next tip of the day
fi: Näytä seuraava vinkki

note: [grid]
en: Campaigns
fi: Kampanjat

note: [grid]
en: Start a new single player campaign
fi: Aloita uusi yksinpelikampanja

note: [grid]
en: Play multiplayer (hotseat, LAN, or Internet), or a single scenario against the AI
fi: Pelaa moninpeliä (yhdellä koneella, paikallisverkossa tai internetissä) taikka yksittäinen taistelu tietokonetta vastaan

note: [grid]
en: Load a saved game
fi: Lataa tallennettu peli

note: [grid]
en: Add-ons
fi: Lisäosat

note: [grid]
en: Download usermade campaigns, eras, or map packs
fi: Lataa käyttäjien tekemiä kampanjoita, yksiköitä tai karttapaketteja

note: [grid]
en: Map Editor
fi: Karttaeditori

note: [grid]
en: Start the map editor
fi: Aloita kartanmuokkaus

note: [grid]
en: Configure the game’s settings
fi: Määrittele pelin asetuksia

note: [grid]
en: View achievements
fi: Katso saavutuksia

note: [grid]
en: Credits
fi: Tekijät

note: [grid]
en: View the credits
fi: Näytä lista pelin tekijöistä

note: [grid]
en: Quit the game
fi: Lopeta peli

note: [button]: id=language
en: Change the language
fi: Vaihda käytettävää kieltä

note: [label]
en: Advance Unit
fi: Ylennä yksikkö

note: [label]
en: What should our victorious unit become?
fi: Mikä tästä voittoisasta yksiköstä tulee?

note: [button]: id=damage_calculation
en: Damage Calculation
fi: Vahinkolaskelmat

note: [button]: id=ok
en: Attack
fi: Hyökkää

note: [label]
en: Attack Enemy
fi: Hyökkää vihollista

note: [label]
en: Create Unit
fi: Luo yksikkö

note: [toggle_button]: id=sort_0
en: Race
fi: Rotu

note: [toggle_button]: id=sort_2
en: Moves
fi: Liikkeet

note: [label]
en: Status
fi: Tila

note: [toggle_button]: id=sort_3
en: HP
fi: EP

note: [toggle_button]: id=sort_4 [toggle_button]: id=sort_2
en: Lvl
fi: Taso

note: [toggle_button]: id=sort_5 [toggle_button]: id=sort_3
en: XP
fi: KP

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [toggle_button]: id=sort_6 [toggle_button]: id=sort_4
en: Traits
fi: Piirteet

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [label]
en: Unit List
fi: Yksikkölista

note: [label]: id=title
en: Recall Unit
fi: Kutsu yksikköä

note: [text_box]: id=filter_box
en: Search for unit name, unit type name, unit level, or trait
fi: Etsi yksikön nimeä, yksikkötyypin nimeä, yksikön tasoa tai piirrettä

note: [button]: id=rename
en: Rename
fi: Uudelleennimeä

note: [button]: id=dismiss
en: Dismiss
fi: Vapauta

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [button]: id=ok
en: Recall
fi: Kutsu veteraaniyksikkö

note: [label]
en: Recruit Unit
fi: Värvää yksikkö

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [button]: id=ok
en: Recruit
fi: Värvää

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [label]
en: Error
fi: Virhe

note: #-#-#-#-#  wesnoth-lib.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [label]: id=details_heading
en: Details:
fi: Yksityiskohdat:

en: feature^Lua console completion
fi: Lua-konsolin täydennys

en: feature^D-Bus notifications back end
fi: D-Bus-ilmoitusjärjestelmä

en: feature^Win32 notifications back end
fi: Win32-ilmoitusjärjestelmä

en: feature^Cocoa notifications back end
fi: Cocoa-ilmoitusjärjestelmä

en: cpu_architecture^<unknown>
fi: <tuntematon>

en: filesystem_path_system^Volumes
fi: Levyt

en: filesystem_path_game^Game executables
fi: Peliohjelmat

en: filesystem_path_game^Game data
fi: Pelidata

en: filesystem_path_game^User data
fi: Käyttäjädata

en: filesystem_path_game^User preferences
fi: Käyttäjäasetukset

en: filesystem_path_game^Editor maps
fi: Editorin kartat

en: filesystem_path_system^Home
fi: Koti

en: filesystem_path_system^Root
fi: Juuri

en: operating_system^<unknown>
fi: <tuntematon>

note: TRANSLATORS: translate the part inside <...> only
en: --userdata-dir=<relative path that doesn't start with a period>
fi: --userdata-dir=<suhteellinen polku joka ei ala pisteellä>

en: Use an absolute path, or a relative path that starts with a period and a backslash
fi: Käytä absoluuttista polkua, tai suhteellista polkua, joka alkaa pisteellä ja kenoviivalla

note: TRANSLATORS: translate the part inside <...> only
en: --userdata-dir=<relative path>
fi: --userdata-dir=<suhteellinen polku>

en: Use absolute paths. Relative paths are deprecated because they are interpreted relative to $HOME
fi: Käytä absoluuttisia polkuja. Suhteelliset polut ovat vanhentuneita, koska ne tulkitaan verraten polkuun $HOME

note: TRANSLATORS: This is the language code which will be used to store and fetch localized non-textual resources, such as images, when they exist. Normally it is just the code of the PO file itself, e.g. "de" of de.po for German. But it can also be a comma-separated list of language codes by priority, w
en: language code for localized resources^en_US
fi: fi

en: The text contains invalid Pango markup:
fi: Teksti sisältää virheellisiä Pango-merkintöjä:

note: TRANSLATORS: Formats a two-element conjunctive list.
en: conjunct pair^$first and $second
fi: $first ja $second

note: TRANSLATORS: Formats the first two elements of a conjunctive list.
en: conjunct start^$first, $second
fi: $first, $second

note: TRANSLATORS: Formats successive elements of a conjunctive list.
en: conjunct mid^$prefix, $next
fi: $prefix, $next

note: TRANSLATORS: Formats the final element of a conjunctive list.
en: conjunct end^$prefix, and $last
fi: $prefix ja $last

note: TRANSLATORS: Formats a two-element disjunctive list.
en: disjunct pair^$first or $second
fi: $first tai $second

note: TRANSLATORS: Formats the first two elements of a disjunctive list.
en: disjunct start^$first, $second
fi: $first, $second

note: TRANSLATORS: Formats successive elements of a disjunctive list.
en: disjunct mid^$prefix, $next
fi: $prefix, $next

note: TRANSLATORS: Formats the final element of a disjunctive list.
en: disjunct end^$prefix, or $last
fi: $prefix tai $last

en: timespan^expired
fi: päättynyt

note: TRANSLATORS: The "timespan^$num xxxxx" strings originating from the same file as the string with this comment MUST be translated following the usual rules for WML variable interpolation -- that is, without including or translating the caret^ prefix, and leaving the $num variable specification intact
en: timespan^$num year | timespan^$num years
fi[0]: $num vuosi
fi[1]: $num vuodet

en: timespan^$num month | timespan^$num months
fi[0]: $num kuukausi
fi[1]: $num kuukaudet

en: timespan^$num week | timespan^$num weeks
fi[0]: $num viikko
fi[1]: $num viikot

en: timespan^$num day | timespan^$num days
fi[0]: $num päivä
fi[1]: $num päivät

en: timespan^$num hour | timespan^$num hours
fi[0]: $num tunti
fi[1]: $num tunnit

en: timespan^$num minute | timespan^$num minutes
fi[0]: $num minuutti
fi[1]: $num minuutit

en: timespan^$num second | timespan^$num seconds
fi[0]: $num sekuntti
fi[1]: $num sekuntit

en: Image doesn't fit on canvas.
fi: Kuva ei sovi piirtoalueelle.

en: Text has a font size of 0.
fi: Tekstillä on fonttikoko 0.

en: No draw section defined for state.
fi: Piirtoaluetta ei ole määritetty.

en: No resolution defined.
fi: Resoluutiota ei ole määritetty.

en: No grid defined.
fi: Ruudukkoa ei ole määritetty.

en: Grid '$grid' row $row must have at least one column.
fi: Ruudukko '$grid' rivi $row pitää sisältää vähintään yhden pystysarakkeen

en: Grid '$grid' row $row has a differing number of columns ($found found, $expected expected)
fi: Ruudukko '$grid' rivillä $row on eriävä määrä pystysarakkeita ($found löydetty, odotettiin $expected)

en: Completed
fi: Valmis

en: addons_view^All Add-ons
fi: Kaikki lisäosat

en: addons_view^Installed
fi: Asennettu

en: addons_view^Upgradable
fi: Päivitettävissä

en: addons_view^Publishable
fi: Julkaistavissa

en: addons_view^Not Installed
fi: Ei asennettu

en: addons_of_type^Campaigns
fi: Kampanjat

en: addons_of_type^Scenarios
fi: Skenaariot

en: addons_of_type^SP/MP campaigns
fi: YP/MP-kampanjat

en: addons_of_type^MP campaigns
fi: MP-kampanjat

en: addons_of_type^MP scenarios
fi: MP-skenaariot

en: addons_of_type^MP map-packs
fi: MP-karttapaketti

en: addons_of_type^MP eras
fi: MP-aikakaudet

en: addons_of_type^MP factions
fi: MP-liittoumat

en: addons_of_type^Modifications
fi: Muunnelmat

en: addons_of_type^Cores
fi: Ytimet

en: addons_of_type^Resources
fi: Resurssit

en: addons_of_type^Other
fi: Muu

en: addons_of_type^Unknown
fi: Tuntematon

en: addons_order^Name ($order)
fi: Nimi ($order)

en: addons_order^Author ($order)
fi: Tekijä ($order)

en: addons_order^Size ($order)
fi: Koko ($order)

en: addons_order^Downloads ($order)
fi: Latauksia ($order)

en: addons_order^Type ($order)
fi: Tyyppi ($order)

en: addons_order^Last updated ($datelike_order)
fi: Viimeksi päivitetty ($datelike_order)

en: addons_order^First uploaded ($datelike_order)
fi: Julkaisuaika ($datelike_order)

en: addon_tag^Cooperative
fi: Yhteistyö

note: TRANSLATORS: tooltip in the drop-down menu for filtering add-ons
en: addon_tag^All human players are on the same team, versus the AI
fi: Kaikki ihmispelaajat ovat samalla puolella tekoälyä vastaan

en: addon_tag^Cosmetic
fi: Kosmeettinen

note: TRANSLATORS: tooltip in the drop-down menu for filtering add-ons
en: addon_tag^These make the game look different, without changing gameplay
fi: Nämä muuttavat pelin ulkonäköä vaikuttamatta pelin kulkuun

en: addon_tag^Difficulty
fi: Vaikeustaso

note: TRANSLATORS: tooltip in the drop-down menu for filtering add-ons
en: addon_tag^Can make campaigns easier or harder
fi: Voi tehdä kampanjoista helpompia tai vaikeampia

en: addon_tag^RNG
fi: RNG

note: TRANSLATORS: tooltip in the drop-down menu for filtering add-ons
en: addon_tag^Modify the randomness in the combat mechanics, or remove it entirely
fi: Muokkaa satunnaisuutta taistelumekaniikoissa tai poistaa sen kokonaan

en: addon_tag^Survival
fi: Eloonjäänti

note: TRANSLATORS: tooltip in the drop-down menu for filtering add-ons
en: addon_tag^Fight against waves of enemies
fi: Taistele vihollisaaltoja vastaan

en: addon_tag^Terraforming
fi: Maastonmuokkaus

note: TRANSLATORS: tooltip in the drop-down menu for filtering add-ons
en: addon_tag^Players can change the terrain
fi: Pelaajat voivat muokkaa maastoa

en: addon_state^Not installed
fi: Ei asennettu

en: addon_state^Published, not installed
fi: Julkaistu, ei asennettu

en: addon_state^Installed
fi: Asennettu

en: addon_state^Published
fi: Julkaistu

en: addon_state^Installed, not tracking local version
fi: Asennettu, ei seurata paikallista versiota

en: addon_state^Published, not tracking local version
fi: Julkaista, ei seurata paikallista versiota

en: addon_state^Installed ($local_version|), upgradable
fi: Asennettu ($local_version) päivitettävissä

en: addon_state^Published ($local_version| installed), upgradable
fi: Julkaistu ($localversion| asennettu), päivitettävissä

en: addon_state^Installed ($local_version|), outdated on server
fi: Asennettu ($local_version|), vanhentunut palvelimessa

en: addon_state^Published ($local_version| installed), outdated on server
fi: Julkaistu ($local_version| asennettu), vanhentunut palvelimessa

en: addon_state^Installed, not ready to publish
fi: Asennettu, ei valmis julkaisuun

en: addon_state^Ready to publish
fi: Valmis julkaisuun

en: addon_state^Installed, broken
fi: Asennettu, rikki

en: addon_state^Published, broken
fi: Julkaistu, rikki

en: addon_state^Unknown
fi: Tuntematon

en: ascending
fi: nouseva

note: TRANSLATORS: Sorting order of dates, oldest first
en: oldest to newest
fi: vanhasta uuteen

en: descending
fi: laskeva

note: TRANSLATORS: Sorting order of dates, newest first
en: newest to oldest
fi: uudesta vanhaan

en: addons^Back to List
fi: Takaisin listaan

en: An error occurred while downloading the add-ons list from the server.
fi: Virhe tapahtui palvelimen lisäosalistan lataamisessa.

en: No Add-ons Available
fi: Lisäosia ei saatavilla

en: There are no add-ons available for download from this server.
fi: Tällä palvelimella ei ole lisäosia ladattavissa.

en: The following add-on appears to have publishing or version control information stored locally, and will not be removed:
fi: Seuraava lisäosa näyttää säilyttävän julkaisu- tai versionhallintatietoja paikallisesti, eikä täten poisteta:

en: The following add-on could not be deleted properly:
fi: Seuraavaa lisäosaa ei voitu poistaa oikein:

en: Warning
fi: Varoitus

en: The remote version of this add-on is greater or equal to the version being uploaded. Do you really wish to continue?
fi: Palvelimen lisäosan versio on suurempi tai sama kuin lähetettävä versio. Haluatko varmasti jatkaa?

en: The passphrase attribute cannot be present when forum_auth is used.
fi: Salasana-attribuutti ei voi olla läsnä, kun forum_auth on käytössä.

en: Invalid icon path. Make sure the path points to a valid image.
fi: Virheellinen kuvakepolku. Varmista, että polku osoittaa kuvaan.

en: The server responded with an error:
fi: Palvelin vastasi virheellä:

en: The add-on was rejected by the server:
fi: Palvelin hylkäsi lisäosan:

en: Response
fi: Vastaus

en: Deleting '$addon|' will permanently erase its download and upload counts on the add-ons server. Do you really wish to continue?
fi: Lisäosan '$addon|' poistaminen poistaa pysyvästi sen lataus- ja lähetyskerrat lisäosapalvelimesta. Haluatko varmasti jatkaa?

en: Do you want to uninstall '$addon|'?
fi: Haluatko poistaa '$addon|'?

en: url^None
fi: Ei URL:ia

en: No usable weapon
fi: Ei käytettävää asetta

en: Defender resistance vs
fi: Puolustajan kestävyys vs

en: Defender vulnerability vs
fi: Puolustajan alttius vs

en: Attacker resistance vs
fi: Hyökkääjän kestävyys vs

en: Attacker vulnerability vs
fi: Hyökkääjän alttius vs

en: Missing Campaigns
fi: Puuttuvat kampanjat

note: TRANSLATORS: "more than 15" gives a little leeway to add or remove one without changing the translatable text. It's already ambiguous, 1.18 has 19 campaigns, if you include the tutorial and multiplayer-only World Conquest.
en: Wesnoth normally includes more than 15 mainline campaigns, even before installing any from the add-ons server. If you’ve installed the game via a package manager, there’s probably a separate package to install the complete game data.
fi: Wesnoth sisältää normaalisti yli 15 pääkampanjaa jopa ennen asentamista mitään lisäosapalvelimelta. Jos olet asentanut pelin paketinhallinnan kautta, erillinen paketti on luultavasti koko pelidatan asentamista varten.

en: active_modifications^None
fi: Ei muunnelmia

en: Clipboard support not found, contact your packager
fi: Leikepöytätuki ei löytynyt, ota yhteyttä paketoijaan

en: $requester requires the following modifications to be enabled:
fi: $requester vaatii seuraavien muunnelmien asettamista päälle:

en: $requester requires the following modifications to be disabled:
fi: $requester vaatii seuraavien muunnelmien asettamista pois päältä:

en: The currently chosen scenario is not compatible with your setup.
    Please select a compatible one.
fi: Nykyinen valittu skenaario ei ole yhteensopiva kokoonpanosi kanssa.
    Ole hyvä ja valitse yhteensopivampi.

en: The currently chosen era is not compatible with your setup.
    Please select a compatible one.
fi: Nykyinen valittu aikakausi ei ole yhteensopiva kokoonpanosi kanssa.
    Ole hyvä ja valitse yhteensopivampi.

en: The currently chosen modification is not compatible with your setup.
    Please select a compatible one.
fi: Nykyinen valittu muunnelma ei ole yhteensopiva kokoonpanosi kanssa.
    Ole hyvä ja valitse yhteensopivampi.

en: Core
fi: Ydin

en: Campaign
fi: Kampanja

en: Hybrid Campaign
fi: Yhdistelmäkampanja

en: Multiplayer Campaign
fi: Moninpelikampanja

en: Scenario
fi: Skenaario

en: Multiplayer Scenario
fi: Moninpeliskenaario

en: Faction
fi: Liittouma

en: Era
fi: Aikakausi

en: Map Pack
fi: Karttapakkaus

en: Modification
fi: Muunnelmat

en: Other
fi: Muut pelit

en: Cooperative
fi: Yhteistyö

en: Cosmetic
fi: Kosmeettinen

en: Survival
fi: Eloonjäänti

en: Terraforming
fi: Maastonmuokkaus

en: No validation errors
fi: Ei vahvistusvirheitä

en: Success
fi: Onnistui

en: Choose an icon
fi: Valitse kuvake

en: /1000 tiles
fi: /1000 heksaa

en: Coastal
fi: Rannikko

en: Inland
fi: Sisämaa

en: Island
fi: Saari

en: Find File
fi: Etsi tiedosto

en: Open
fi: Avaa

en: The file already exists. Do you wish to overwrite it?
fi: TIedosto on jo olemassa. Haluatko korvata sen?

en: The file or folder $path cannot be created.
fi: Tiedosto tai kansio $path ei voitu luoda.

en: The file or folder $path does not exist.
fi: Tiedosto tai kansio $path ei ole olemassa.

en: Could not create a new folder at $path|. Make sure you have the appropriate permissions to write to this location.
fi: Ei voitu luoda kansiota sijainnille $path|. Tarkista, että sinulla on tarvittavat oikeudet kirjoittaa tähän sijaintiin.

en: The following folder and its contents will be permanently deleted:
fi: Seuraava kansio ja sen sisältö poistetaan peruuttamattomasti:

en: The following file will be permanently deleted:
fi: Seuraava tiedosto tullaan pysyvästi poistamaan:

en: Do you wish to continue?
fi: Haluatko jatkaa?

en: Could not delete $path|. Make sure you have the appropriate permissions to write to this location.
fi: Ei voitu poistaa $path|. Tarkista, että sinulla on tarvittavat oikeudet kirjoittaa tähän sijaintiin.

en: New Bookmark
fi: Uusi kirjanmerkki

en: dir_size^Unknown
fi: Tuntematon

en: unit_byte^B
fi: t

en: Cache Cleaned
fi: Välimuisti tyhjennetty

en: The game data cache has been cleaned.
fi: Pelidatavälimuisti on siistitty.

en: The game data cache could not be completely cleaned.
fi: Pelidatavälimuistia ei voitu täysin siistiä.

en: Cache Purged
fi: Välimuisti purettu

en: The game data cache has been purged.
fi: Pelidatavälimuisti on tyhjennetty.

en: The game data cache could not be purged.
fi: Pelidatavälimuistia ei voitu tyhjentää.

en: No Saved Games
fi: Ei tallennuksia peleistä

en: There are no saved games to load.
fi: Tallennettuja pelejä ei ole ladattavissa.

en: game_version^Current Version
fi: Nykyinen versio

en: game_version^Wesnoth $version
fi: Wesnoth $version

note: TRANSLATORS: "reserve" refers to units on the recall list
en: $active active, $reserve reserve
fi: $active aktiivisia, $reserve reservissä

en: The selected file is corrupt:
fi: Valittu tiedosto on vioittunut:

en: (Invalid)
fi: (Epäkelpo)

en: Campaign: $campaign_name
fi: Kampanja: $campaign_name

en: Tutorial
fi: Tutoriaali

en: Test scenario
fi: Testaa skenaario

en: Replay
fi: Uusinta

en: Turn
fi: Vuoro

en: Scenario start
fi: Skenaarion aloitus

en: Difficulty:
fi: Vaikeustaso:

en: Version:
fi: Versio:

en: Modifications:
fi: Muunnelmat:

en: controller^AI
fi: Tekoäly

en: controller^Idle
fi: Jouten

en: controller^Reserved
fi: Varattu

en: Unknown
fi: Tuntematon

en: no
fi: ei

en: yes
fi: kyllä

en: Version $version
fi: Versio $version

en: Running on $os
fi: Ajetaan $os

en: Team Labels
fi: Joukkue-merkinnät

en: Side $side_number ($name)
fi: Puoli $side_number ($name)

en: Building terrain rules
fi: Rakennetaan maastosääntöjä

en: Reading files and creating cache
fi: Luetaan tiedostoja ja luodaan välimuistia

en: Initializing display
fi: Alustetaan näyttöä

en: Reinitialize fonts for the current language
fi: Uudelleenalustetaan kirjasinlajeja nykyiselle kielelle

en: Initializing teams
fi: Alustetaan joukkueita

en: Loading game configuration
fi: Ladataan peliasetuksia

en: Loading data files
fi: Ladataan datatiedostoja

en: Loading level
fi: Ladataan kenttää

en: Initializing scripting engine
fi: Alustetaan skriptimoottoria

en: Initializing planning mode
fi: Alustetaan suunnitelutilaa

en: Reading unit files
fi: Luetaan yksikkötiedostoja

en: Loading units
fi: Ladataan yksikköjä

en: Searching for installed add-ons
fi: Haetaan asennettuja lisäosia

en: Starting game
fi: Aloitetaan peliä

en: Verifying cache
fi: Varmistetaan välimuistia

en: Connecting to server
fi: Yhdistetään palvelimelle

en: Logging in
fi: Kirjaudutaan sisään

en: Waiting for server
fi: Odotetaan palvelinta

en: Connecting to redirected server
fi: Yhdistetään uudelleenohjatulle palvelimelle

en: Waiting for next scenario
fi: Odotetaan seuraavaa skenaariota

en: Getting game data
fi: Haetaan pelidataa

en: Downloading lobby data
fi: Ladataan auladataa

en: The lua console can only be used in debug mode! (Run ':debug' first)
fi: Lua-konsolia voi käyttää vain vianjäljintätilassa! (Suorita ensin ':debug' ensin)

en: lua console
fi: lua-konsoli

en: Random
fi: Satunnainen

en: Do you really want to log out?
fi: Haluatko todellakin kirjautua ulos?

en: Incompatible User-made Content
fi: Yhteensopimatonta käyttäjän tekemää sisältöä

en: This game cannot be joined because the host has out-of-date add-ons that are incompatible with your version. You might wish to suggest that the host's add-ons be updated.
fi: Tähän peliin ei voida liittyä, koska isännöijällä on vanhentuneita lisäosia jotka ovat epäyhteensopivia versiosi kanssa. Ehkä kannattaa ehdottaa, että isäntä päivittää lisäosansa.

en: Missing User-made Content
fi: Puuttuvaa käyttäjän tekemää sisältöä

en: This game requires one or more user-made addons to be installed or updated in order to join.
    Do you want to try to install them?
fi: Tämä peli vaatii liittyäksesi yhtä tai useampia käyttäjien luomia lisäosia asennettuina tai päivitettyinä.
    Haluatko yrittää asentaa niitä?

en: Games: showing $num_shown out of $num_total
fi: Pelit: $num_total, joista $num_shown näkyvissä

en: $game_name (Era: $era_name)
fi: $game_name (Aika: $era_name)

en: era_or_mod^not installed
fi: ei asennettu

en: Reloaded:
fi: Uudelleenladattu:

en: Shared vision:
fi: Jaettu näkö:

en: Shuffle sides:
fi: Sekoita osapuolia:

en: Time limit:
fi: Aikaraja:

en: Use map settings:
fi: Käytä kartan asetuksia:

en: One or more add-ons need to be installed
    in order to join this game.
fi: Yksi tai useampi lisäosa on asennettava
    liittyäksesi tähän peliin.

en: Observers allowed
fi: Tarkkailijat sallittu

en: Observers not allowed
fi: Tarkkailijat estetty

en: lobby
fi: aula

en: This game doesn't allow observers. Observe using moderator rights anyway?
fi: Tämä peli ei salli tarkkailijoita. Tarkkaile moderoijan oikeuksilla?

en: Something is wrong with the addon version check database supporting the multiplayer lobby. Please report this at https://bugs.wesnoth.org.
fi: Jotain on vialla moninpeliaulan lisäosien versiontarkistustietokannan kanssa. Ole hyvä ja raportoi tästä sivulla https://bugs.wesnoth.org.

en: This game is password protected. Join using moderator rights anyway?
fi: Tämä peli on salasanasuojattu. Osallistu moderoijan oikeuksilla?

en: This build of wesnoth does not include support for desktop notifications, contact your package manager
fi: Tämä käännös wesnothista ei sisällä tukea työpöytäilmoituksille, ota yhteyttä paketinhoitajaasi

en: Side $side
fi: Puoli $side

en: Add Server
fi: Lisää palvelin

en: Scenarios
fi: Skenaariot

en: Multiplayer Campaigns
fi: Moninpelikampanja

en: Singleplayer Campaigns
fi: Yksinpelikampanjat

en: Custom Maps
fi: Kustomoidut kartat

en: Custom Scenarios
fi: Kustomoidut skenaariot

en: Random Maps
fi: Satunnaiset kartat

en: No games found.
fi: Pelejä ei löytynyt.

en: No eras found.
fi: Aikakausia ei löytynyt.

en: No eras found
fi: Aikakausia ei löytynyt

en: No eras available for this game.
fi: Aikakautta ei valittu tälle pelille.

en: number of players^$min to $max
fi: $min–$max

en: The selected game has no sides!
fi: Valitulla pelillä ei ole osapuolia!

note: TRANSLATORS: This sentence will be followed by some details of the error, most likely the "Map could not be loaded" message from create_engine.cpp
en: The selected game cannot be created.
fi: Valittua peliä ei voida luoda.

en: Choose Starting Scenario
fi: Valitse aloitusskenaario

en: Select at which point to begin this campaign.
fi: Valitse mistä kohtaa kampanjaa aloitetaan.

en: Computer Player
fi: Tietokonepelaaja

en: Empty slot
fi: Tyhjä paikka

en: Reserved for $playername
fi: Varattu pelaajalle $playername

en: Vacant slot
fi: Vapaa paikka

en: empty
fi: tyhjä

en: this game
fi: tämä peli

en: Lobby
fi: Aula

en: Game
fi: Peli

en: Waiting for players to choose factions...
fi: Odotetaan pelaajien valitsevan liittoumat...

en: The End
fi: Loppu

en: friend
fi: ystävä

en: ignored
fi: sivuutettu

en: No username specified
fi: Käyttäjätunnusta ei määritelty

en: Invalid username
fi: Epäkelpo nimimerkki

en: Not on friends or ignore lists
fi: Ei ystävä- tai estolistassa

en: No hotkey selected
fi: Pikanäppäintä ei valittu

en: “<b>$hotkey_sequence|</b>” is in use by “<b>$old_hotkey_action|</b>”.
    Do you wish to reassign it to “<b>$new_hotkey_action|</b>”?
fi: “<b>$hotkey_sequence|</b>” on “<b>$old_hotkey_action|</b>”. käytössä.
    Haluatko määrittää sen "<b>$new_hotkey_action</b>"?

en: Reassign Hotkey
fi: Uudelleenmäärittele pikanäppäimiä

en: All hotkeys have been reset to their default values.
fi: Kaikki pikanäppäimet on nollattu perusarvoihinsa.

en: Hotkeys Reset
fi: Pikanäppäinten nollaus

en: Unsupported image format.
    
    Try to save the screenshot as PNG instead.
fi: Tukematon kuvaformaatti.
    
    Yritä tallentaa kuvakaappaus sen sijaan PNG-tiedostona.

en: All Scenarios
fi: Kaikki skenaariot

en: This Turn
fi: Tämä vuoro

en: Actual hit rates, by chance to hit:
fi: Todellinen osumamäärä, osumatarkkuuden mukaan:

en: (no attacks have taken place yet)
fi: (hyökkäyksiä ei tapahtunut vielä)

en: stats dialog^Difference of actual outcome to expected outcome, as a percentage.
    The first number in parentheses is the expected number of hits inflicted/taken.
    The sum (or difference) of the two numbers in parentheses is the actual number of hits inflicted/taken.
fi: Ero toteutuneesta tuloksesta odotetusta prosentteina.
    Ensimmäinen numero suluissa on odotettu määrä osumia tehty/otettu.
    Kahden numeron summa (tai ero) suluissa on toteutunut määrä tehtyjä/otettuja osumia.

en: stats^Recruits
fi: stats^Värvätyt

en: Recalls
fi: Kutsut

en: Advancements
fi: Ylennykset

en: Losses
fi: Menetyksiä

en: Kills
fi: Tapot

en: Inflicted
fi: Annettu

en: Taken
fi: Otettu

en: Screenshot
fi: Kuvankaappaus

en: Choose Test Scenario
fi: Valitse testiskenaario

en: unit_variation^Default Variation
fi: Oletusvaihtelu

en: This unit cannot be recalled because you will not have enough gold at this point in your plan.
fi: Tätä yksikköä ei voida kutsua takaisin koska sinulla ei tässä vaiheessa suunnitelmaa tarpeeksi kultaa.

en: This unit cannot be recalled because you do not have enough gold.
fi: Tätä yksikköä ei voida kutsua takaisin koska sinulla ei ole tarpeeksi kultaa.

en: Rename Unit
fi: Nimeä yksikkö uudelleen

en: This unit is loyal and requires no upkeep.
fi: Tämä yksikkö on uskollinen eikä vaadi ylläpitoa.

en: Do you really want to dismiss him?
fi: Haluatko todella vapauttaa hänet palveluksesta?

en: Do you really want to dismiss her?
fi: Haluatko todella vapauttaa hänet palveluksesta?

en: This unit is an experienced one, having advanced levels.
fi: Tämä on kokenut yksikkö, joka on noussut tasoissa.

en: This unit is close to advancing a level.
fi: Tämä yksikkö on lähellä tasonnousua.

en: Dismiss Unit
fi: Vapauta yksikkö

en: No default gui defined.
fi: Vakiokäyttöliittymää ei ole määritetty.

en: addon_state^Installed, upgradable
fi: Asennettu, päivitettävissä

en: addon_state^Published, upgradable
fi: Julkaistu, päivitettävissä

en: addon_state^Installed, outdated on server
fi: Asennettu, vanhentunut palvelimella

en: addon_state^Published, outdated on server
fi: Julkaistu, vanhentunut palvelimella

en: Delete add-on from server
fi: Poista lisäosa palvelimesta

en: whisper to $receiver
fi: yksityisviesti henkilölle $receiver

en: Joined <i>$name</i>
fi: Liityttiin <i>$name</i>

en: Started private message with <i>$name</i>. If you do not want to receive messages from this player, type <i>/ignore $name</i>
fi: Yksityisviestittely <i>$name</i> kanssa aloitettu. Jos et halua vastaanottaa viestejä tältä pelaajalta, kirjoita <i>/ignore $name</i>

en: Mandatory widget '$id' hasn't been defined.
fi: Pakollista widgettiä ”$id” ei ole määritetty.

en: Opening links is not supported, contact your packager
fi: Linkkien avaamista ei tueta, ota yhteyttä paketoijaan

en: Open link?
fi: Avaa linkki?

en: Copied link!
fi: Linkki kopioitu!

en: 'list_data' must have the same number of columns as the 'list_definition'.
fi: ’list_data’:lla täytyy olla sama määrä kolumneja kuin ’list_definition’:lla.

en: No list defined.
fi: Listaa ei ole määritetty.

en: A 'list_definition' should contain one row.
fi: ’list_definition’:lla pitäisi olla yksi rivi.

en: No page defined.
fi: Sivua ei määritetty.

en: multimenu^All Selected
fi: Kaikki valittu

note: TRANSLATORS: In a drop-down menu that's a list of toggle-boxes, this becomes part of the text on the button when many of the boxes are selected. The text becomes "x, y and 1 other", "x, y and 2 others", etc.
en: multimenu^$excess other | $excess others
fi[0]: $excess muu
fi[1]: $excess muuta

en: multimenu^None Selected
fi: Ei valittu

en: Need at least 1 parallel item.
fi: Tarvitaan vähintään 1 rinnakkainen kohde.

en: Invalid size.
fi: Epäkelpo koko.

en: No widget defined.
fi: Widgettiä ei määritetty.

en: The number of value_labels and values don't match.
fi: Kenttien value_labels ja values arvot eivät täsmää.

en: No stack layers defined.
fi: Pinoa ei ole määritetty.

en: Found a widget with a helptip and without a tooltip.
fi: Löydettiin käyttöliittymäkomponentti, jota varten on vinkki, mutta ei työkaluvihjettä.

en: No nodes defined for a tree view.
fi: Puunäkymää varten ei ole määritelty solmuja.

en: [node]id 'root' is reserved for the implementation.
fi: [solmu]tunniste root on erikoisasemassa.

en: Unknown builder id for tree view node.
fi: Tuntematon rakentajan tunniste puunäkymän solmulle.

en: Resistances:
fi: Vastustukset:

en: (Att / Def)
fi: (Hyök. / Puol.)

en: Movement Costs:
fi: Liikkumiskulut:

en: Attacks
fi: Hyökkäykset

en: Lvl $lvl
fi: Taso $lvl

en: HP:
fi: EP:

en: XP:
fi: KP:

en: Experience Modifier:
fi: Kokemusmuuttuja:

en: MP:
fi: LP:

en: Abilities
fi: Erikoistaidot

en: Linked '$id' group has multiple definitions.
fi: Linkitetyllä ’$id’-ryhmällä on useampia määritelmiä.

en: Click dismiss needs a 'click_dismiss' or 'ok' button.
fi: Hylkäys klikkaamalla tarvitsee 'click_dismiss' tai 'ok' -napin.

en: Failed to show a dialog, which doesn't fit on the screen.
fi: Valintaikkunan näyttäminen epäonnistui, koska se ei mahtunut ruudulle.

en: Saved Games
fi: Tallennetut pelit

en: Map Commands
fi: Karttakomennot

en: Unit Commands
fi: Yksikkökomennot

en: Player Chat
fi: Pelaajachatti

en: Replay Control
fi: Uusinnan ohjaus

en: Planning Mode
fi: Suunnittelutila

en: Scenario Editor
fi: Skenaarioeditori

en: Editor Palettes
fi: Muokkaimen paletti

en: Editor Tools
fi: Editorityökalut

en: Editor Clipboard
fi: Muokkaimen leikepöytä

en: Debug Commands
fi: Vianjäljityskomennot

en: Custom WML Commands
fi: Kustomoidut WML-komennot

en: Scroll Up
fi: Vieri ylös

en: Scroll Down
fi: Vieri alas

en: Scroll Left
fi: Vieri vasemmalle

en: Scroll Right
fi: Vieri oikealle

en: cancel
fi: peruuta

en: Select Hex
fi: Valitse heksa

en: Deselect Hex
fi: Nollaa valinta

en: Move/Attack
fi: Liikuta/Hyökkää

en: Select/Move/Attack
fi: Valitse/Liikuta/Hyökkää

en: Touch
fi: Kosketa

en: Animate Map
fi: Animoi kartta

en: Next Unit
fi: Seuraava yksikkö

en: Previous Unit
fi: Edellinen yksikkö

en: Hold Position
fi: Pidä asema

en: End Unit Turn
fi: Lopeta yksikön vuoro

en: Scroll to Leader
fi: Vieritä johtajaan

en: Undo
fi: Kumoa

en: Redo
fi: Tee uudestaan

en: Zoom In
fi: Lähennä

en: Zoom Out
fi: Loitonna

en: Default Zoom
fi: Vakioetäisyys

en: Toggle Full Screen
fi: Kokonäyttö päälle/pois

en: Map Screenshot
fi: Kuvankaappaus kartasta

en: Toggle Accelerated Speed
fi: Vaihda nopeustilaa

en: Terrain Description
fi: Maaston kuvaus

en: Unit Description
fi: Yksikön kuvaus

en: Delete Unit
fi: Poista yksikkö

en: Save Replay
fi: Tallenna uusinta

en: Save Map
fi: Tallenna kartta

en: Repeat Recruit
fi: Toista värväys

en: Show/Hide Labels
fi: Näytä/piilota merkinnät

en: End Turn
fi: Lopeta vuoro

en: Toggle Ellipses
fi: Kytke ellipsit käyttöön

en: Toggle Grid
fi: Ruudukon näyttö

en: Mouse Scrolling
fi: Vieritys hiirellä

en: Status Table
fi: Tilataulukko

en: Mute
fi: Hiljennä äänet

en: Speak
fi: Puhu

en: Create Unit (Debug!)
fi: Luo yksikkö (Debug!)

en: Change Side (Debug!)
fi: Muuta yksikön puolta (Debug!)

en: Kill Unit (Debug!)
fi: Tapa yksikkö (Debug!)

en: Objectives
fi: Päämäärät

en: Pause Network Game
fi: Tee oma verkkopeli

en: Continue Network Game
fi: Jatka verkkopeliä

en: Quit to Menu
fi: Palaa päävalikkoon

en: Set Team Label
fi: Lisää joukkueen karttamerkintä

en: Set Label
fi: Lisää karttamerkintä

en: Clear Labels
fi: Poista karttamerkinnät

en: Show Enemy Moves
fi: Näytä vihollisen liikkeet

en: Best Possible Enemy Moves
fi: Vihollisen parhaat mahdolliset liikkeet

en: Play Replay
fi: Toista uusinta

en: Reset Replay
fi: Palauta uusinta

en: Stop Replay
fi: Pysäytä uusinta

en: Next Turn
fi: Seuraava vuoro

en: Next Side
fi: Seuraava puoli

en: Next Move
fi: Seuraava siirto

en: View: Full Map
fi: Näkö: Koko kartta

en: View: Each Team
fi: Näkö: Jokainen joukkue

en: View: Human Team
fi: Näkö: Ihmisjoukkue

en: Skip Animation
fi: Hyppää animaatioiden yli

en: End Replay
fi: Poistu uusinnasta

note: TRANSLATORS: whiteboard menu entry: toggle planning mode
en: whiteboard^Planning Mode
fi: Suunnittelutila

note: TRANSLATORS: whiteboard menu entry: execute planned action
en: whiteboard^Execute Action
fi: Toteuta komento

note: TRANSLATORS: whiteboard menu entry: execute all planned actions
en: whiteboard^Execute All Actions
fi: Toteuta koko suunnitelma

note: TRANSLATORS: whiteboard menu entry: delete planned action
en: whiteboard^Delete Action
fi: Poista komento

note: TRANSLATORS: whiteboard menu entry: move planned action up queue
en: whiteboard^Move Action Up
fi: Siirrä toiminto ylös

note: TRANSLATORS: whiteboard menu entry: move planned action down queue
en: whiteboard^Move Action Down
fi: Siirrä toiminto alas

note: TRANSLATORS: whiteboard menu entry: plan as though the chosen unit were dead
en: whiteboard^Suppose Dead
fi: Oleta kuolleeksi

en: Quit to Desktop
fi: Poistu työpöydälle

en: Close Map
fi: Sulje kartta

en: Switch Time of Day
fi: Vaihda vuorokaudenaikaa

en: Switch Map
fi: Vaihda karttaa

en: Assign Local Time
fi: Aseta paikallinen aika

en: Time Schedule Editor
fi: Aikataulueditori

en: Partial Undo
fi: Osittainen peruutus

en: New Scenario
fi: Uusi skenaario

en: Load Map
fi: Avaa kartta

en: Save Map As
fi: Tallenna kartta nimellä

en: Save Scenario As
fi: Tallenna skenaario nimellä

en: Save All Maps
fi: Tallenna kaikki kartat

en: Revert All Changes
fi: Kumoa kaikki muutokset

en: Map Information
fi: Karttatietoa

en: Clear Selected Item Set
fi: Tyhjennä valittu esinekooste

en: Swap Foreground/Background Palette Item
fi: Vaihda etu-/taka-alan palettimaastot

en: Change Palette Group
fi: Vaihda palettiryhmää

en: Scroll Palette Left
fi: Vieritä palettia vasemmalle

en: Scroll Palette Right
fi: Vieritä palettia oikealle

en: Remove Location
fi: Poista sijainti

en: Add New Side
fi: Lisää uusi osapuoli

en: Next Tool
fi: Seuraava työkalu

en: Paint Tool
fi: Maalaustyökalu

en: Use left/right mouse button to draw fore-/background terrain. Hold Shift to paint base layer only. Ctrl+click to sample terrain under cursor.
fi: Piirrä etu-/taustamaastoa hiiren vasemmalla/oikealla napilla. Piirrä vain pohjatasoa pitämällä Shift pohjassa. Ota näyte maastosta kohdistimen kohdalta Ctrl+napauttamalla.

en: Fill Tool
fi: Täyttötyökalu

en: Left mouse button selects or deselects with Ctrl, right brings up a context menu. Hold Shift for magic-wand selection of tiles with same terrain.
fi: Hiiren vasen nappi valitsee, Ctrl-napin kanssa poistaa valinnan, oikea avaa kontekstivalikon. Valitse kaikki viereiset saman maastotyypin tilet pitämällä Shift pohjassa.

en: Selection Tool
fi: Valintatyökalu

en: Left mouse button displays player selection, right clears. Number keys scroll to the starting position, alt+number sets respective starting position under cursor, delete clears.
fi: Hiiren vasen nappi näyttää pelaajavalinnan, oikea tyhjentää. Numeronäppäimet vievät aloitussijainnille, alt+numero asettaa kyseisen aloitussijainnin kohdistimen kohdalle, alt+poistonäppäin poistaa.

en: Starting Positions Tool
fi: Aloituspaikat-työkalu

en: Label Tool
fi: Merkintätyökalu

en: Left mouse button sets or drags a label, right clears.
fi: Hiiren vasen nappi asettaa tai raahaa merkintää, oikea poistaa.

en: Left mouse button sets a new unit or moves a unit via drag and drop, right brings up a context menu. Needs a defined side.
fi: Hiiren vasen nappi asettaa uuden yksikön tai liikuttaa yksikköä raahaamalla, oikea avaa kontekstivalikon. Vaatii määritellyn puolen.

en: Unit Tool
fi: Yksikkö-työkalu

en: Item Tool
fi: Kohteet-työkalu

en: Left mouse button sets the village ownership to the current side, right clears. Needs a defined side.
fi: Hiiren vasen nappi asettaa kylän omistajuuden nykyiselle puolelle, oikea vapauttaa. Vaatii määritellyn puolen.

en: Village Tool
fi: Kylä-työkalu

en: Can Recruit
fi: Voi värvätä

en: Toggle the recruit attribute of a unit.
fi: Vaihda yksikön värväysattribuutti.

en: Can be Renamed
fi: Voidaan uudelleennimetä

en: Toggle the unit being renameable.
fi: Vaihda yksikön uudelleennimeämisen tilaa.

en: Change Unit ID
fi: Vaihda yksikön tunnistetta

en: Loyal
fi: Uskollinen

en: Toggle Minimap Unit Coding
fi: Vaihda minikartan yksikkökoodaus

en: Toggle Minimap Terrain Coding
fi: Vaihda minikartan maastokoodaus

en: Toggle Minimap Unit Drawing
fi: Vaihda minikartan yksiköiden piirron näkymä

en: Toggle Minimap Village Drawing
fi: Vaihda minikartan kylien piirron näkymä

en: Toggle Minimap Terrain Drawing
fi: Vaihda minikartan maastonpiirto

en: Next Brush
fi: Seuraava sivellin

en: Default Brush
fi: Vakiosivellin

en: Single Tile
fi: Yksittäinen heksa

en: Radius One
fi: Säde yksi

en: Radius Two
fi: Säde kaksi

en: Brush NW-SE
fi: Sivellin Lu-Ka

en: Brush SW-NE
fi: Sivellin Lo-Ko

en: Cut
fi: Leikkaa

en: Copy
fi: Kopioi

en: Left mouse button pastes from the clipboard, right brings up a context menu.
fi: Vasen hiirennappi liittää leikepöydältä, oikea tuo kontekstivalikon.

en: Paste
fi: Liitä

en: Export Selected Coordinates to System Clipboard
fi: Vie valitut koordinaatit leikepöydälle

en: Select All
fi: Valitse kaikki

en: Select Inverse
fi: Valitse käänteisesti

en: Select None
fi: Nollaa valinta

en: Rotate Clipboard Clockwise
fi: Käännä leikepöytää myötäpäivään

en: Rotate Clipboard Counter-Clockwise
fi: Käännä leikepöytää vastapäivään

en: Flip Clipboard Horizontally
fi: Käännä leikepöytä ympäri vaakasuunnassa

en: Flip Clipboard Vertically
fi: Käännä leikepöytä ympäri pystysuunnassa

en: Rotate Selection
fi: Kierrä valintaa

en: Flip Selection
fi: Käännä valinta ympäri

en: Fill Selection
fi: Täytä valinta

en: Randomize Tiles in Selection
fi: Satunnaista laatat valinnassa

en: Apply a Mask
fi: Käytä maskia

en: Create Mask
fi: Luo maski

en: Refresh Display
fi: Päivitä näyttö

en: Update Terrain Transitions
fi: Päivitä maaston siirtymät

en: Toggle Terrain Transition Update
fi: Vaihda maastonsiirtymien päivitystä

en: Auto-update Terrain Transitions
fi: Päivitä maaston siirtymät automaattisesti

en: Auto-update Terrain Transitions: No
fi: Maaston siirtymien automaattinen päivitys: Ei

en: Auto-update Terrain Transitions: Partial
fi: Maaston siirtymien automaattinen päivitys: Osittain

en: Refresh Image Cache
fi: Päivitä kuvavarasto

en: Draw Hex Coordinates
fi: Piirrä heksakoordinaatit

en: Draw Terrain Codes
fi: Piirrä maastokoodit

en: Draw Number of Bitmaps
fi: Piirrä bittikarttojen määrä

en: Save Selection to Area
fi: Tallenna valinta alueelle

en: Rename Selected Area
fi: Nimeä valittu alue

en: Remove Selected Area
fi: Poista valittu alue

en: Add New Area
fi: Lisää uusi alue

en: Add-on Publishing Editor
fi: Lisäosan julkaisueditori

en: Change Add-on ID
fi: Vaihda lisäosan tunniste

en: Edit Scenario
fi: Muokkaa skenaariota

en: Edit Side
fi: Muokkaa osapuolta

en: Remove Side
fi: Poista osapuoli

en: Delay Shroud Updates
fi: Viivytä hunnun päivitystä

en: Update Shroud Now
fi: Päivitä huntu nyt

en: Continue Interrupted Move
fi: Jatka keskeytynyttä liikettä

en: Find Label or Unit
fi: Etsi karttamerkintä tai yksikkö

en: Speak to Ally
fi: Puhu liittolaisille

en: Speak to All
fi: Puhu kaikille

en: Help about save-loading
fi: Apua tallenna-lataamisesta

en: Hint: save-loading is unnecessary
fi: Vinkki: tallennuksien latailu on turhaa

en: Enter Command
fi: Anna komento

en: Custom Command
fi: Kustomoitu komento

en: Run Formula
fi: Suorita kaava

en: Clear Chat
fi: Tyhjennä chatti

en: Change Language
fi: Vaihda käytettävää kieltä

en: Refresh WML
fi: Päivitä WML

en: Next Tip of the Day
fi: Seuraava vinkki

en: Previous Tip of the Day
fi: Edellisen päivän vinkki

en: Start Campaign
fi: Aloita kampanja

en: Start Multiplayer Game
fi: Aloita monen pelaajan peli

en: Manage Add-ons
fi: Hallinnoi lisäosia

en: Manage Cores
fi: Hallinnoi ytimiä

en: Start Editor
fi: Käynnistä muokkausohjelma

en: Show Credits
fi: Näytä pelin tekijät

en: Show Helptip
fi: Näytä vinkki

en: Show Lua Console
fi: Näytä Lua-konsoli

en: Unrecognized Command
fi: Tunnistamaton komento

en: No known themes. Try changing from within an existing game.
fi: Ei tunnettuja teemoja. Yritä vaihtaa olemassa olevasta pelistä.

en: The <b>$filename</b> server application provides multiplayer server functionality and is required for hosting local network games. It will normally be found in the same folder as the game executable.
fi: <b>$filename</b>-palvelinsovellus antaa moninpelipalvelinominaisuuksia ja vaaditaan paikallisten verkkopelien isännöintiin. Se normaalisti löytyy samasta hakemistosta kuin pelisovellus.

en: Find Server Application
fi: Etsi palvelinsovellus

en: [%H:%M]
fi: [%H.%M]

en: [%I:%M %p]
fi: [%I.%M %p]

en: An error due to possibly invalid WML occurred
    The error message is :
fi: Virhe mahdollisesti epäkelvosta WML:stä johtuen
    Virheviesti:

en: When reporting the bug please include the following error message :
fi: Raportoidessasi ohjelmavirhettä sisällytä seuraava virheviesti raporttiin:

en: In section '[$section|]' where '$primary_key| = $primary_value' the mandatory key '$key|' isn't set.
fi: Alueella ’[$section]’ jossa ’$primary_key| = $primary_value’, pakollinen avain $key| ei ole asetettu.

en: In section '[$section|]' the mandatory key '$key|' isn't set.
fi: Alueella ’[$section]’ pakollinen avain $key| ei ole asetettu.
