Battle for Wesnoth 1.3.7+dev - en to el translation catalogue (127 entries)

note: type: Content of: <book><preface><title>
en: Preface
el: Πρόλογος

note: type: Content of: <book><preface><simpara>
en: The Battle for Wesnoth is a turn-based strategy game with a fantasy theme.
el: Η Μάχη για το Γουέσνοθ είναι ένα παιχνίδι στρατιγηκής με σειρές με φανταστικό θέμα.

note: type: Content of: <book><preface><simpara>
en: Wesnoth has many different sagas waiting to be played out. You can battle orcs, undead, and bandits on the marches of the Kingdom of Wesnoth; fight alongside dragons in the lofty peaks, elves in the green reaches of the Aethenwood, dwarves in the great halls of Knalga, or even merfolk in the Bay of Pearls. You can fight to regain the throne of Wesnoth, or use your dread power over the Undead to dominate the land of mortals, or lead your glorious Orcish tribe to victory against the humans who dared despoil your lands.
el: Το Γουέσνοθ έχει πολλές διαφορετικές ηρωϊκές ιστορίες που περιμένουν να εξιστοριθούν παίζοντας τις. Μπορείτε να μάχεστε όρκς, απέθαντους, και ληστές στις απέραντες εκτάσεις του βασίλειου του Γουέσνοθ, Δράκους στις υψηλές και επικύνδινες κορυφές των βουνών, νεράιδες στις πράσινες εκτάσεις του Άεθενγουντ, νάνους στις μεγάλες αίθουσες της Κνάλγα, ή ακόμα και θαλασάνθρωπους στον Κόλπο των Μαργαριταριών. Μπορείτε να παλεψετε για να επανακτήσετε το θρόνο του Γουέσνοθ, ή να χρησιμοποιήσετε τις τρομερές δύναμεις σας πάνω στους Απέθαντους ωστε να εξουσιάσετε τα εδάφη τψν θνητών, ή να οδηγήσετε τη λαμπρή φυλή των Όρκ στη νίκη ενάντια στους ανθρώπους που τόλμησαν να τα ξεριζώσουν από τα εδάφη σας.

note: type: Content of: <book><chapter><title>
en: Getting Started
el: Αρχίζοντας

note: type: Content of: <book><chapter><section><title>
en: The World
el: Ο Κόσμος

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><title>
en: The Creatures
el: Τα Πλάσματα

note: type: Content of: <book><chapter><section><title>
en: Finding Your Way
el: Βρίσκοντας Τον Δρόμο Σου

note: type: Content of: <book><chapter><section><simpara>
en: When Wesnoth first starts it displays an initial background and a column of buttons called the Main Menu. The buttons only work with a mouse. For the impatient, we recommend you: click the "Language" button to set your language; then click the "Tutorial" button to run the tutorial; and then play the campaign, "A Tale of Two Brothers" by clicking the "Campaign" button and selecting it from the list provided.
el: Όταν το Γούσνοθ αρχίζει αρχικά παρουσιάζει ένα φόντο και μια στήλη με κουμπιά που καλείτε "Κεντρικό Μενού". Τα κουμπιά λειτουργούν μόνο με ένα ποντίκι. Για τους ανυπόμονους, προτήνουμε: πατήστε το κουμπί "Γλώσσα " για να θέσετε τη γλώσσα σας κατόπιν πατήστε το κουμπί "Εκμάθηση " για να παίξετε την εκμάθηση, τέλος παίξτε την εκστρατεία, "Ιστορία Δύο Αδελφών " πατώντας το κουμπί "Εκστρατεία " και επιλέγοντας την από τον κατάλογο.

note: type: Content of: <book><chapter><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Tutorial
el: Εκμάθηση

note: type: Content of: <book><chapter><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Campaign
el: Εκστρατεία

note: type: Content of: <book><chapter><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Multiplayer
el: Δικτυακό Παιχνίδι

note: type: Content of: <book><chapter><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Load
el: Φόρτωση

note: type: Content of: <book><chapter><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Add-ons
el: Επεκτάσεις

note: type: Content of: <book><chapter><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Language
el: Γλώσσα

note: type: Content of: <book><chapter><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Preferences
el: Επιλογές

note: type: Content of: <book><chapter><section><variablelist><varlistentry><listitem><simpara>
en: Click here to change default settings.
el: Πατήστε εδώ για να αλλάξετε τις προεπιλεγμένες επιλογές.

note: type: Content of: <book><chapter><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Credits
el: Συντελεστές

note: type: Content of: <book><chapter><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Quit
el: Έξοδος

note: type: Content of: <book><chapter><section><variablelist><varlistentry><listitem><simpara>
en: Click this button to close Wesnoth.
el: Πατήστε αυτό το κουμπί για να κλείσετε το Γουέσνοθ.

note: type: Content of: <book><chapter><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Help
el: Βοήθεια

note: type: Content of: <book><chapter><section><title>
en: Game Modes
el: Είδη παιχνιδιών

note: type: Content of: <book><chapter><section><simpara>
en: There are two basic ways to play Battle for Wesnoth:
el: Υπάρχουν δυό κύριοι τρόποι για να παίξεις τη Μάχη για το Γουέσνοθ:

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><title>
en: Campaigns
el: Εκστρατείες

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><title>
en: Scenarios
el: Σενάρια

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><section><title>
en: Join official Server
el: Συνδέσου στο επίσημο εξυπηρετή

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><section><title>
en: Local Game
el: Τοπικό παιχνίδι

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><orderedlist><listitem><simpara>
en: Menu button
el: Κουμπί Μενού

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><orderedlist><listitem><simpara>
en: Actions button
el: Κουμπί Ενεργειών

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><orderedlist><listitem><simpara>
en: Your gold
el: Ο χρυσός σου

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><orderedlist><listitem><simpara>
en: Your total units
el: Όλες σου οι μονάδες

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><orderedlist><listitem><simpara>
en: Your upkeep
el: Τα έξοδα συντήρησης

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><orderedlist><listitem><simpara>
en: Your income
el: Το εισόδημά σου

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><orderedlist><listitem><simpara>
en: End Turn button
el: Κουμπί για Τέλος Γύρου

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><title>
en: Recruit and Recall
el: Στρατολογώντας και Ανακαλλώντας

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><title>
en: Your Army
el: Ο Στρατός σου

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><title>
en: Life and Death — Experience
el: Ζωή και Θάνατος - Εμπειρία

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><title>
en: Victory and Defeat
el: Νίκη και Ήττα

note: type: Content of: <book><chapter><section><title>
en: Gold
el: Χρυσός

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><title>
en: Save and Load
el: Σώστε και Φορτώστε

note: type: Content of: <book><chapter><title>
en: Playing
el: Παίζοντας

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><title>
en: Recruiting and Recalling
el: Στρατολόγηση καί Ανάκληση

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><title>
en: Upkeep
el: Συντήρηση

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><title>
en: Income
el: Εισόδημα

note: type: Content of: <book><chapter><section><title>
en: Units
el: Μονάδες

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><table><title>
en: Time of the day and damage
el: Ώρα της ημέρας και ζημιά

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><table><tgroup><thead><row><entry>
en: Turn
el: Γύρος

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><table><tgroup><thead><row><entry>
en: Image
el: Εικόνα

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><table><tgroup><thead><row><entry>
en: Lawful
el: Νομοταγής

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><table><tgroup><thead><row><entry>
en: Chaotic
el: Χαοτικός

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Dawn
el: Χάραμα

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Dusk
el: Σούρουπο

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Special
el: Ειδικός

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Underground
el: Υπόγεια

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><title>
en: Traits
el: Χαρακτηριστικά

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Intelligent
el: Έξυπνος

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Quick
el: Γρήγορος

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Resilient
el: Ανθεκτικός

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Strong
el: Δυνατός

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Dextrous
el: Επιδέξιος

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Fearless
el: Ατρόμητος

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Healthy
el: Υγιής

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Loyal
el: Πιστός

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Mechanical
el: Μηχανικό

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Slow
el: Επιβράδυνση

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Undead
el: Απέθαντος

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Backstab
el: Πισώπλατο Μαχαίρωμα

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Charge
el: Επίθεση με Κοντάρι

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Firststrike
el: Πρώτο Χτύπημα

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Magical
el: Μαγεία

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Marksman
el: Σκοπευτική Ικαν΄τητα

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Plague
el: Πανούκλα

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><title>
en: Poison
el: Δηλητήριο

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Swarm
el: Πλήθος

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><title>
en: Abilities
el: Ικανότητες

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Ambush
el: Ενέδρα

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Concealment
el: Κρύψιμο

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Cures
el: Γιατρειά

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Heals +4
el: Ίαση +4

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Heals +8
el: Ίαση +8

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Illuminates
el: Φωταγώγιση

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Leadership
el: Ηγεσία

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Regenerates
el: Ανάπλαση

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Skirmisher
el: Ακροβολιστής

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Steadfast
el: Πίστη

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Submerge
el: Κατάδυση

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><variablelist><varlistentry><term>
en: Teleport
el: Τηλεμεταφορά

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><title>
en: Experience
el: Εμπειρία

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><table><tgroup><thead><row><entry>
en: enemy level
el: το επίπεδο του αντιπάλου

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><table><tgroup><thead><row><entry>
en: kill bonus
el: δώρο θανάτωσης

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><table><tgroup><thead><row><entry>
en: fighting bonus
el: δώρο πολέμου

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><title>
en: Recalling units
el: Ανάκληση μονάδων

note: type: Content of: <book><chapter><section><title>
en: Moving
el: Κίνηση

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><title>
en: Zone of Control
el: Ζώνη Ελέγχου

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><table><title>
en: Orbs
el: Σφαίρες

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><simpara>
en: On the top of the energy bar shown next to each unit of yours is an orb. This orb is:
el: Στη κορυφή της μπάρας ενέργειας, που υπάρχει δίπλα σε μια μονάδα σας, υπάρχει μια σφαίρα. Αυτή η σφαίρα είναι:

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><table><tgroup><thead><row><entry>
en: Orb
el: Σφαίρα

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Yellow
el: Κίτρινη

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: If you control the unit and it has moved this turn, but could still move further or attack
el: Εάν ελέγχεις αυτή τη μονάδα και έχει κουνηθεί σε αυτόν τον γύρο, αλλά μπορεί ακόμα να κουνηθεί η να επιτεθεί,

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><table><tgroup><tbody><row><entry>
en: Blue
el: Μπλέ

note: type: Content of: <book><chapter><section><title>
en: Fighting
el: Πολεμώντας

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><title>
en: Attack types
el: Τρόποι επιθέσεων

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><title>
en: Resistance
el: Αντίσταση

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><title>
en: Healing
el: Ίαση

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><title>
en: Regeneration
el: Αναγέννηση

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><simpara>
en: Some other hints about healing:
el: Μερικά ακόμα μυστικά για την ίαση:

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><itemizedlist><listitem><simpara>
en: Trolls and Woses cannot regenerate other units.
el: Τα Τρολ και οι Δενδροποιμένες δεν μπορούν να γιατρέψουν άλλες μονάδες.

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><itemizedlist><listitem><simpara>
en: Trolls and Woses cure themselves from poison as a village does.
el: Τα Τρολ και οι Δενδροποιμένες γιατρεύονται από το δηλητήριο από μόνοι τους όπως κάνει και ένα χωριό.

note: type: Content of: <book><chapter><title>
en: Strategy and Tips
el: Στατηγική και υποδείξεις

note: type: Content of: <book><chapter><section><title>
en: Basic Strategy
el: Βασική Στρατιγική

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><title>
en: Shield with your zone of control (ZOC)
el: Φτιάξε γραμμές άμυνας με τη ζώνη ελέγχου (ΖΕ)

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><title>
en: Maintain a defensive line
el: Διατηρώντας τις αμυντικές γραμμές

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><title>
en: Rotate your troops
el: Εναλάσοντας τις μονάδες σας

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><simpara>
en: Note that your units can pass through hexes containing your own troops.
el: Πρόσέξτε οτί μπορείτε να περάσετε από τα εξάγωνα που υπάρχουν μονάδες σας.

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><title>
en: Use the terrain
el: Χρησιμοποιόντας το έδαφος

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><title>
en: Attacking and choosing your targets
el: Επίθεση και επιλογή στόχων

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><title>
en: Time of Day
el: Ώρες της ημέρας

note: type: Content of: <book><chapter><section><title>
en: Getting the Most Fun Out of the Game
el: Διασκεδάζοντας με τον πιό καλό τρόπο μέσα από το παιχνίδι

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><title>
en: At the start of a scenario
el: Στη αρχή ενός σεναρίου

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><title>
en: During the scenario
el: Στη διάρκεια ενός σεναρίου

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><itemizedlist><listitem><simpara>
en: Losing units is expected, even advanced units.
el: Το χάσιμο μονάδων είναι αναμενόμμενο, ακόμα και αν αυτές οι μονάδες είναι ανεπτυγμένες.

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><itemizedlist><listitem><simpara>
en: Time of day really matters:
el: Η ώρα της μέρας παίζει σημαντικό ρόλο:

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><itemizedlist><listitem><itemizedlist><listitem><simpara>
en: lawful units do more damage at day and less damage at night
el: οι νομοταγείς μονάδες κάνουν περισσότερη ζημιά την μέρα και λγότερη τη νύχτα

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><itemizedlist><listitem><itemizedlist><listitem><simpara>
en: chaotic units do more damage at night and less damage at day
el: οι χαοτικές μονάδες κάνουν περισσότερη ζημιά τη νύχτα και λιγότερη τη μέρα

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><title>
en: Winning a scenario
el: Κερδίζοντας ένα σενάριο

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><itemizedlist><listitem><simpara>
en: Killing all enemy leaders usually gives instant victory.
el: Σκοτώνοντας όλους τους ηγέτες του αντιπάλου συνήθως νικάτε αμέσως.

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><title>
en: More general tips
el: Πιο πολλές υποδείξεις

note: type: Content of: <book><chapter><section><section><itemizedlist><listitem><simpara>
en: Advanced units have higher upkeep than lower level units (1 gp per level), loyal units are an exception.
el: Οι ανεπτυγμένες μονάδες έχουν μεγαλύτερο κόστος συντήρησης από τις μονάδες μκρότερου επιπέδου(1 χρυσό ανά επίπεδο), οι Πιστές μοναδες είναι μια εξαίρεση.
