Wesnoth - en to gl translation catalogue (239 entries)

note: [generic_multiplayer]: id=user_map
en: User Map
gl: Mapa do usuario

note: [era]: id=era_default, type=hybrid
en: Default
gl: Predeterminada

note: [era]: id=era_default, type=hybrid
en: The standard era for Wesnoth multiplayer. Consists of six factions and is generally balanced.
gl: A era estándar do xogo para partidas de varios xogadores. Está composta de seis faccións igualadas.

note: [era]: id=era_heroes
en: Age of Heroes
gl: Idade dos heroes

note: [era]: id=era_heroes
en: An era with higher level units: level three leaders, with level one and two units available for recruit. Consists of six factions. Not considered balanced.
gl: Unha era con unidades de maior nivel: líderes de nivel tres, capaces de recrutar unidades de niveis 1 e 2. Está formada por 6 faccións. Non se considera que as faccións estean igualadas.

note: [era]: id=era_dunefolk
en: Default + Dunefolk
gl: Predeterminada e moradores das dunas

note: [era]: id=era_dunefolk
en: An era featuring an additional faction besides the six factions from Default Era. Dunefolk units rely on careful use of terrain and coordinated strikes around dusk or dawn.
    
    This era is still under development, so please be sure to report any problems that arise.
gl: Unha era que conta cunha facción adicional ademais das seis faccións da era predeterminada. As unidades dos moradores das dunas confían no uso estratéxico do terreo e ataques coordinados ao amencer e o solpor.
    
    Esta era aínda está en pleno desenvolvemento, así que rogámoslle que nos informe sen dubidalo de calquera problema que atope ao xogar con ela.

note: [era]: id=era_dunefolk_heroes
en: Age of Heroes + Dunefolk
gl: Idade dos heroes e moradores das dunas

note: [era]: id=era_dunefolk_heroes
en: An era featuring an additional faction besides the six factions from Age of Heroes Era. Dunefolk units rely on careful use of terrain and coordinated strikes around dusk or dawn.
    
    This era is still under development, so please be sure to report any problems that arise.
gl: Unha era que conta cunha facción adicional ademais das seis faccións da «Idade dos heroes». As unidades dos moradores das dunas confían no uso estratéxico do terreo e ataques coordinados ao amencer e o solpor.
    
    Esta era aínda está en pleno desenvolvemento, así que rogámoslle que nos informe sen dubidalo de calquera problema que atope ao xogar con ela.

note: [multiplayer_side]: id=Drakes, type=random
en: Drakes
gl: Draconiáns

note: [multiplayer_side]: id=Drakes, type=random
en: The <bold>text='Drakes'</bold> are a faction of dragon-like <ref>text='Drakes' dst='..race_drake'</ref> and their lizard <ref>text='Saurian' dst='..race_lizard'</ref> allies. Drakes are descendants of dragons, but smaller in size. Saurians are considerably smaller than Drakes and from different ancestry. Together, the Drake faction has high mobility but low defense, leading to unusual tactics for a <ref>text='Default Era' dst='..era_era_default'</ref> faction.
gl: Os <bold>text='Draconiáns'</bold> son unha facción composta de <ref>text='draconiáns' dst='..race_drake'</ref>, criaturas que se asemellan a dragóns, e os seus aliados réptiles, os <ref>text='saurios' dst='..race_lizard'</ref>. Os draconiáns son descendentes de dragóns, pero moito máis pequenos. Os saurios son bastante máis pequenos que os draconiáns e son unha especie completamente distinta, sen raíces comúns. Xuntos conforman a facción dos Draconiáns, de gran capacidade de movemento pero baixa defensa, o que obriga a empregar tácticas pouco comúns para unha facción da <ref>text='era predeterminada' dst='..era_era_default'</ref>.

note: [multiplayer_side]: id=Dunefolk, type=random
en: Dunefolk
gl: Moradores das dunas

note: [multiplayer_side]: id=Dunefolk, type=random
en: The <bold>text='Dunefolk'</bold> are a faction of humans from the deserts and hills of the southern lands. The Dunefolk specialize in using terrain features to coordinate attacks at dawn or dusk. Their ranks boast lawful and liminal units, healers, high-accuracy melee fighters, and fearsome horse-mounted archers. While Dunefolk units tend to be more expensive than those of the Loyalist faction, they make up for this with high mobility — especially on hilly terrains.
gl: O <bold>text='Moradores das dunas'</bold> é unha facción de humanos dos desertos e dos outeiros das terras do sur. Os moradores das dunas especialízanse en aproveitar o terreo para coordinar ataques ao anoitecer ou ao amencer. Nas súas filas hai unidades legais e crepusculares, sandadores, loitadores corpo a corpo con boa puntería, e arqueiros montados a cabalo. Aínda que as unidades dos moradores das dunas adoitan ter un custo superior que as da facción dos Leais, compénsano cunha gran capacidade de movemento, especialmente en terreos montañosos.

note: [multiplayer_side]: id=Knalgan Alliance, type=random
en: Knalgan Alliance
gl: Alianza de Neilga

note: [multiplayer_side]: id=Knalgan Alliance, type=random
en: The <bold>text='Knalgan Alliance'</bold> is a faction of <ref>text='Dwarves' dst='..race_dwarf'</ref> and their outlaw <ref>text='Human' dst='..race_human'</ref> allies. Dwarves are an old race who live underground and have tough, but short, warriors. The outlaws are humans who are not socially acceptable among others of their race, but have become allies of the dwarves due to common enemies. This leads to a combination of tough and defensive dwarves who are only good on certain terrain and humans who can cover ground that dwarves are not good at fighting in.
gl: A <bold>text='Alianza de Neilga'</bold> é unha facción conformada por <ref>text='ananos' dst='..race_dwarf'</ref> e mailos seus aliados, <ref>text='humanos' dst='..race_human'</ref> proscritos. Os ananos son unha especie antiga que vive nas profundidades da terra e conta con guerreiros fortes, aínda que baixiños. Os proscritos son humanos que non están aceptados socialmente entre outros membros da súa especie, pero que se fixeron aliados dos ananos para loitar contra inimigos comúns. O resultado é unha combinación de ananos fortes e defensivos que só son efectivos en certos terreos e humanos que poden cubrir o terreo no que os ananos non loitan con efectividade.

note: [multiplayer_side]: id=Loyalists, type=random
en: Loyalists
gl: Leais

note: [multiplayer_side]: id=Loyalists, type=random
en: The <bold>text='Loyalists'</bold> are a faction of <ref>text='Humans' dst='..race_human'</ref> who are loyal to the throne of Wesnoth. Humans are a versatile race who specialize in many different areas. Similarly, the Loyalist faction is a very versatile melee-oriented faction with important ranged support from bowmen and mages.
gl: Os <bold>text='Leais'</bold> son unha facción de <ref>text='humanos' dst='..race_human'</ref> que son leais ao Reino do Noroeste. Os humanos son unha especie versátil que se especializa en moitas áreas distintas. De xeito similar, a facción dos Leais é unha facción moi versátil, orientada ao combate corpo a corpo pero con arqueiros e magos como unidades de apoio a distancia.

note: [multiplayer_side]: id=Northerners, type=random, description=<img>src='portraits/orcs/warlord.webp~BG()' align='middle'</img>
en: Northerners
gl: Nórdicos

note: [multiplayer_side]: id=Northerners, type=random, description=<img>src='portraits/orcs/warlord.webp~BG()' align='middle'</img>
en: The <bold>text='Northerners'</bold> are a faction of <ref>text='Orcs' dst='..race_orc'</ref> and their allies who live in the north of the Great Continent, thus their name. Northerners consist of the warrior orcs race, the enslaved <ref>text='goblins' dst='..race_goblin'</ref>, <ref>text='trolls' dst='..race_troll'</ref> who are tricked into combat by the orcs, and the serpentine <ref>text='naga' dst='..race_naga'</ref>. The Northerners play best by taking advantage of having many low-cost and high HP soldiers.
gl: Os <bold>text='Nórdicos'</bold> son unha facción conformada por <ref>text='orcos' dst='..race_orc'</ref> e os seus aliados que viven ao norte do Gran Continente (de aí o nome). Na facción atoparás guerreiros orcos, os seus escravos <ref>text='trasnos' dst='..race_goblin'</ref>, <ref>text='trolls' dst='..race_troll'</ref> aos que enganan para combater canda eles, e <ref>text='nagas' dst='..race_naga'</ref>. A vantaxe dos Nórdicos radica no gran número de soldados de baixo custo e moita vida de que dispoñen.

note: [multiplayer_side]: id=Rebels, type=random
en: Rebels
gl: Rebeldes

note: [multiplayer_side]: id=Rebels, type=random
en: The <bold>text='Rebels'</bold> are a faction of <ref>text='Elves' dst='..race_elf'</ref> and their various forest-dwelling allies. They get their human name, Rebels, from the time of Heir to the Throne, when they started the rebellion against the evil Queen Asheviere. Elves are a magical race that are masters of the bow and are capable of living many years longer than humans. In harmony with nature, the elves find allies with the <ref>text='human' dst='..race_human'</ref> mages, certain <ref>text='merfolk' dst='..race_merman'</ref>, and tree creatures called <ref>text='Woses' dst='..race_wose'</ref>. Rebels are best played taking advantage of their high forest defense, mastery of ranged attacks, and the elves’ neutral alignment.
gl: Os <bold>text='Rebeldes'</bold> son unha facción composta por <ref>text='elfos' dst='..race_elf'</ref> e os seus diversos aliados que habitan os bosques. O seu nome na lingua común, «Rebeldes», venlles dos tempos do herdeiro ao trono, cando comezaron unha rebelión contra a raíña malvada Axevier. Os elfos son criaturas máxicas que teñen dotes naturais para o manexo do arco e poden vivir durante moitos máis anos que os humanos. En harmonía coa natureza, os elfos alíanse cos magos <ref>text='humanos' dst='..race_human'</ref>, algúns <ref>text='sirénidos' dst='..race_merman'</ref>, e criaturas de aspecto similar a árbores coñecidas como <ref>text='woses' dst='..race_wose'</ref>. Ao xogar cos Rebeldes cómpre aproveitar a súa gran capacidade defensiva nos bosques, a súa mestría nos ataques a distancia, e mailo seu aliñamento neutral.

note: [multiplayer_side]: id=Undead, type=random
en: Undead
gl: Non mortos

note: [multiplayer_side]: id=Undead, type=random
en: The <bold>text='Undead'</bold> are a faction of <ref>text='undead' dst='..race_undead'</ref> creatures and <ref>text='human' dst='..race_human'</ref> practitioners of dark arts that usually accompany them. Often, these “Dark Adepts” are the units that do the most damage for the faction, but they have a major vulnerability — their practicing of this forbidden, evil magic has consumed all their energy and so they have no melee attack at all. The Undead are a very aggressive faction and the most powerful <ref>text='Default Era' dst='..era_era_default'</ref> faction at nighttime.
gl: Os <bold>text='Non mortos'</bold> son unha facción conformada por criaturas <ref>text='non mortas' dst='..race_undead'</ref> e practicantes das artes escuras <ref>text='humanos' dst='..race_human'</ref> que adoitan acompañalos. Estes «adeptos escuros» adoitan ser as unidades que máis dano ocasionan aos inimigos, pero tamén son as unidades máis vulnerábeis. A práctica desta maxia prohibida e maligna consumiu toda a súa enerxía, e por iso carecen de ataque corpo a corpo. Os Non mortos son unha facción moi agresiva e a facción da <ref>text='era predeterminada' dst='..era_era_default'</ref> con maior efectividade durante a noite.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Aethermaw
en: 2p — Aethermaw
gl: 2 xog. — Édermo

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Aethermaw
en: Long ago, the Great Mage Sulla was imprisoned in the Aethermaw, a nexus of mystical energy whose chaotic nature was able to prevent her escape. Over the centuries, however, Sulla gradually attuned her powers to the maelstrom of disorder that is the Aethermaw, and has now begun to project its influence onto the material plane, drawing in entire regions of land from hundreds of different worlds, realities and time-periods. She experiments with these disparate pieces of the cosmos, manipulating them, merging them and sending them back and forth between the Aethermaw and their place of origin. Perhaps, as her mastery over the Aethermaw grows, Sulla will one day break free of its bonds. Until that time comes, she will continue to amuse herself by arranging battles between the mortal beings unlucky enough to be drawn into its depths. Designed by Doc Paterson.
gl: Hai moito tempo, a gran maga Sula foi encerrada no Édermo, un punto de encontro de enerxía mística dunha natureza caótica capaz de impedirlle escapar. Pero co pasar dos séculos, Sula foi pouco a pouco adaptando os seus poderes ao turbulento desorde que é o Édermo, e agora comeza a proxectar a súa influencia sobre o plano material, alimentándose de rexións enteiras e centenares de mundos distintos, en diferentes espazos tanto físicos como temporais. Experimenta con esas disparatadas pezas do cosmos, manipúlaas, mestúraas e as traslada ao Édermo e de volta. Se o seu dominio do Édermo segue a medrar, pode que un día Sula chegue a se liberar dos seus barrotes. Pero ata entón, non ten moito máis que facer que entreterse organizando batallas entre mortais coa mala sorte de ser arrastrados ata as súas profundidades.

note: [side]
en: teamname^North
gl: Norte

note: [side]
en: teamname^South
gl: Sur

note: [note]
en: The Great Mage Sulla has transported your armies to this bizarre nexus, and demands that you amuse her by doing battle.
gl: A gran maga Sula transportou os teus exércitos a este estraño nexo, e esixe que combatas para entretela.

note: [note]
en: Units may not move into a hex with a rock cairn. They may, however, be recruited to, and move from, such hexes.
gl: As unidades non poden moverse a un hexágono cunha pedra fita. Porén, poden recrutarse neles e moverse fóra deles.

note: [note]
en: Beginning on turn 4, the Great Mage Sulla will begin to unite the two halves of the battlefield. The process will be complete by the end of turn 6.
gl: A partir da rolda 4, a gran maga Sula comezará a unir as dúas metades do campo de batalla. O proceso completarase ao rematar a rolda 6.

note: [message]: speaker=narrator
en: The Aethermaw growls.
gl: En todo o Édermo escóitase un ruxido.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Arcanclave_Citadel
en: 2p — Arcanclave Citadel
gl: 2 xog. — A cidadela de Arcanclave

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Arcanclave_Citadel
en: Long ago, countless centuries before the time of Haldric, and far beyond the easternmost reaches of Lintanir Forest, great and terrible wars were fought. The records tell of a powerful battle-mage, a brilliant tactician and practitioner of the arcane arts, who had been given the title of Dauntless by his followers. At the battle of Arcanclave, Dauntless and his armies did battle with a savage race of sorcerer-demons known as the Kah Ruuk. Surrounded by tens of thousands of Kah Ruuk, Dauntless used his magic to summon a powerful earth elemental (who, for unknown reasons, owed Dauntless a debt of gratitude). The elemental raised great stones from deep within the earth, forming them, in mere moments, into the walls and battlements of a massive fortress. Thousands of Kah Ruuk perished in their attempt to overrun Arcanclave Citadel, and Dauntless and his men were victorious that day. More than one thousand years later, the Warrior-Queen Cynsaun the First drove a clan of necromancers from the ruins of Arcanclave Citadel, and, in the years that followed, converted the region into a military stronghold. It is rumored that several powerful artifacts, remnants from the reign of the Great Mage Dauntless, may yet remain hidden, lost somewhere within the granite and obsidian walls of Arcanclave Citadel. Designed by Doc Paterson.
gl: Hai moito tempo, séculos antes do reinado de Haldric, alén do límite polo leste do Bosque de Lintanir, loitáronse grandes e terríbeis guerras. Os libros de historia falan dun poderoso mago guerreiro, xenio da estratexia e practicante das artes arcanas, ao que os seus seguidores chamaban “O afouto”. Na batalla de Arcanclave, “O afouto” e os seus exércitos enfrontáronse cunha especie salvaxe de demos feiticeiros, coñecidos como «carúns». Rodeado por decenas de miles destes demos, “O afouto” empregou a súa maxia para invocar a un poderoso elemental da terra, que por razóns que se descoñecen estaba en débeda con el. O elemental fixo que enormes rochas das profundidades da terra se erguesen, e con elas levantou a fortaleza máis grande que xamais viu o mundo. Foron miles os carúns que pereceron intentando atravesar as súas murallas, e “O Afouto” e os seus homes lograron aquel día a vitoria. Máis de mil anos despois, a raíña guerreira Cinsaun I partiu cun clan de nigromantes das ruínas da cidadela de Arcanclave, e nos anos sucesivos converteron a rexión nun forte de resistencia militar. Rumoréase que poden quedar escondidos, perdidos entre os muros da cidadela, artefactos máxicos de gran poder.

note: [side]
en: teamname^East
gl: Leste

note: [side]
en: teamname^West
gl: Oeste

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Basilisk
en: 2p — Caves of the Basilisk
gl: 2 xog. — As covas do basilisco

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Basilisk
en: These caves were once the lair of Chak’kso Ney’yks, a legendary Elder Basilisk. The petrified forms of his victims remain as monuments to his savage power.
gl: Contan as lendas que estas covas foron outrora morada dun vello basilisco, “Chak’kso Ney’yks”. As figuras petrificadas das súas vítimas permanecen como monumentos ao seu brutal poder.

note: [side]
en: teamname^Statues
gl: Estatuas

note: [unit]
en: The winds of the dark sky blew so cold,
    The moon was high, the night was old,
    Brave was the drake that dared forsake
    His home to steal the Basilisk’s gold.
    
    On that dark night, the skies so churned,
    He disregarded what he had learned,
    Foolish but brave, to the Basilisk’s cave,
    He flew, and the fire within him burned.
    
    Alas, that fire burns no more,
    For the Basilisk, with one mighty roar,
    Chilled him to the bone, and he turned to stone,
    And so he stays forevermore.
    
    The winds of the sky blow so cold,
    The years pass by, the days are old,
    Here stands that drake, who dared forsake
    His home to steal the Basilisk’s gold.
    (inscribed by Flametrooper)
gl: Co frío da brisa, da brisa da noite,
    e a luz tenebrosa e tenue do luar,
    deixou seu fogar un draconián ousado
    para ao basilisco o seu ouro roubar.
    
    Na escura noite e cun ceo axitado,
    tras soterrar ben profunda a razón, 
    parvo, mais bravo, estendeu as súas ás
    e á cova do basilisco voou.
    
    O lume interno que lle daba a vida
    un chío enxordecedor apagou.
    Por enfrontarse á ira do basilisco,
    en dura pedra o draconián tornou.
    
    Co frío da brisa, da brisa da noite,
    e a luz tenebrosa e tenue do luar,
    repousa por sempre un draconián ousado
    que ao gran basilisco intentara roubar.

note: [unit]
en: Xikkrisx of Syrsszk was a powerful Saurian warrior, sent to this region by the Elders of the Rysssrylosszkk Clan (translation: “The Hunts-Foes-In-Boiling-Rivers Clan”). The Elders were preparing to make war on a human outpost, and were in great need of the powerful magics of Oxsrrsk, a Saurian Mystic who had last been seen heading in the direction of Ruaskkolin Lake. Xikkrisx found the petrified body of Oxsrrsk, along with a carefully bound scroll that had apparently been dropped into a small crevice in the cave floor. He opened the scroll and read a brief passage from the middle of the text: “After he was bound and cast from the Upper World, Chak’kso’s enraged spirit sought release, and was able to exert a corrupting influence on certain regions of the Upper World, channeled through ‘pathways of stone’ that extend from the surface into the depths of the Under Reaches. This rage altered the eggs of great lizards, shaping their bodies and spirits into implements of Chak’kso’s hatred.” Confused, Xikkrisx fixed his attention on the task at hand. Thinking that perhaps the Elders could find some way to restore Oxsrrsk, he began the long and strenuous task of hauling the statue back to the domain of the Rysssrylosszkk Clan. Exhausted, and not having traveled far from the lake, Xikkrisx set the statue down inside of a small cave, and lay down to rest. He was awoken by a bone-chilling roar.
gl: Xikkrisx de Syrsszk foi un poderoso guerreiro saurio, enviado a estas terras polos anciáns do clan Rysssrylosszkk —que significa «O clan que caza no río que ferve»—. Os anciáns preparábanse para atacar un posto avanzado duns humanos, e necesitaban con urxencia os poderes máxicos de Oxsrrsk, un místico saurio que fora visto por último vez en dirección á lagoa Ruaskkolin. Xikkrisx atopou o corpo petrificado de Oxsrrsk, xunta un manuscrito coidadosamente enrolado que aparentemente fora deixado nunha pequena fenda do chan da cova. Abriu o manuscrito e leu unha breve pasaxe do medio do texto: «Despois de que o atasen e expulsasen do mundo superior, o furioso espírito de Chak’kso buscou a forma de liberarse, e conseguiu corromper algunhas terras do mundo superior mediante “carreiros de pedra” que se estendían desde a superficie ata o máis profundo. A súa furia alterou os ovos dos grandes lagartos, convertendo o seu corpo e espírito en instrumentos ao servizo da súa ira». Confundido, Xikkrisx centrouse na tarefa que lle fora encomendada. Coa esperanza de que os anciáns puidesen atopar algún xeito de devolver a Oxsrrsk á vida, carrexou coa estatua de volta aos dominios do seu clan. Pouco avanzara cando, esgotado, Xikkrisx deixou a estatua nunha pequena cova e deitouse para descansar. Espertouno un chío enxordecedor.

note: [unit]
en: Oxsrrsk was a powerful Saurian Oracle, who had, in a raid against the rival Xraxss Clan, acquired (from the vaults of the now-dead Oracle Hesx-Rzzak) a most fascinating scroll. The scroll was entitled “Ney’yks of the Granite Gaze,” and told of a creature known as the “Chak’kso Ney’yks,” a name which, in an ancient saurian tongue, meant “Eldest Child of Chak’kso.” Chak’kso was believed to have been a powerful demigod of the Under Reaches, described as a ‘great demon of the earth’ in the Elvish Histories. According to these histories, Chak’kso had once sought to transform all life on the planet to stone; so great was his hatred for creatures of flesh. He was ultimately defeated and bound by powerful magics, but in the centuries following his banishment (to a realm far below the surface of the world) a new breed of creature began appearing in the Histories, a breed with the ability to turn any being of flesh into stone. There was a period when these Basilisks (as they came to be known) wreaked havoc on the world of the living, turning thousands to stone. One by one, and at great cost, the Basilisks were defeated. All, it would seem, but one; the Basilisk known as “The Ney’yks,” or “The Eldest Child,” in the modern tongue. Supremely convinced of his ability to locate and bind this powerful creature into his service, Oxsrrsk set out on his journey...
gl: Oxsrrsk foi un poderoso oráculo saurio que, nunha incursión contra o clan rival Xraxss, adquiriu —dos arquivos do defunto oráculo Hesx-Rzzak— un fascinante manuscrito. Levaba por título «Neis o da mirada de granito», e falaba dunha criatura coñecida coma «Chak'kso Ney’yks», un nome que na antiga lingua sauria significaba «O fillo maior de Chak'kso». Críase que Chak'kso fora un poderoso semideus das profundidades, descrito coma «un gran demo da terra» nas historias dos elfos. Segundo estas historias, Chak'kso intentara unha vez transformar toda a vida do planeta en pedra, tal era o odio que sentía polas criaturas corpóreas. Ao final foi derrotado e atado mediante unha poderosa maxia, pero nos séculos posteriores ao seu desterro —a un lugar das profundidades— un novo tipo de criatura comezou a aparecer nas historias, unha criatura coa capacidade de converter calquera ser corpóreo en pedra. Houbo un período no que estes «basiliscos» —como se comezaron a coñecer— causaron estragos no mundo dos vivos, convertendo milleiros de criaturas en pedra. Un a un, e non sen dificultade, os basiliscos foron derrotados. Todos menos un: o basilisco coñecido coma «O Ney'yks», ou «O fillo maior» na lingua moderna. Convencido de que podería atopar a esta criatura e poñela ao seu servizo, Oxsrrsk partiu na súa busca…

note: [unit]
en: Slim of Stature, dexterous Hands
    — Seven Stones and Eleven
    Left his Foes so slim a Chance
    — Seven Stones and Eleven
    Marksman known as Dragonbane
    ’mongst the Statues here was slain
    — Seven Stones — and the Elven
    (inscribed by Gauteamus)
gl: De escasa estatura e destras mans
    — Sete rochas e elo
    Aos seus inimigos deixou sen ar
    — Sete rochas e elo
    Tirador coñecido coma “A ruína do dragón”
    entre os que aquí atoparon a súa perdición
    — Sete rochas, e o elfo

note: [unit]
en: Rah Ihn Mar, Champion of the Burning Hills, made his way to the Ruaskkolin Lake region in pursuit of the Elvish Hero Terowydlithrol, known among Elves as ‘The Dragonbane’. It was said that Terowydlithrol had killed a Dragon of Fire that threatened an Elvish village, and initiated a ‘counterattack’ in which some 37 Drakes, camping in a nearby ravine and believed to be in allegiance with the Dragon, were slaughtered. Knowing that these Drakes were innocent, Rah Ihn Mar came to Ruaskkolin Lake to hunt down and slay Terowydlithrol, who had been seen entering the region but a day ago. Burning for vengeance, Rah Ihn Mar began the hunt...
gl: Rah Ihn Mar, campión dos outeiros ardentes, foi ata as terras da lagoa Ruaskkolin en busca do heroe elfo Terowydlithrol, coñecido entre os seus como “A ruína do dragón”. Disque Terowydlithrol matara a un dragón de lume que ameazaba unha vila de elfos, e iniciara un “contraataque” no que foran masacrados uns 37 draconiáns que acampaban nun corgo próximo e que se cría estaban confabulados co dragón. Sabedor da inocencia destes draconiáns, Rah Ihn Mar dirixiuse á lagoa Ruaskkolin para atrapar e dar morte a Terowydlithrol, que fora visto entrando na rexión non había nin un día. Sedento de vinganza, Rah Ihn Mar comezou a caza…

note: [unit]
en: He had lived there for ages upon ages, in the depths of the water, preying upon the various fish and frogs and merfolk that entered his domain. It was his lake, no other’s, and though it was not large, he was its master. Then, the Basilisk came, and looked into the Serpent’s eyes. And the Serpent had not died, but it was no longer alive. Thus the new lord of the lake had arrived.
    (inscribed by Turin)
gl: Durante anos e anos habitou as profundidades destas augas, alimentándose dos moitos peixes, ras e sirénidos que entraban nos seus dominios. Era a súa lagoa, de ninguén máis, e o seu tamaño non era un obstáculo. Pero un día chegou o basilisco, e cruzou a mirada coa serpe. E a serpe non morreu, pero xa non volveu vivir. Así foi como chegou o novo señor da lagoa.

note: [unit]
en: It would seem that no one knows the tale of this brave spider.
    (inscribed by WinnerA)
gl: Seica ninguén sabe da historia desta valente araña.

note: [unit]
en: The tale of this unlucky highwayman is yet to be told.
    (inscribed by WinnerB)
gl: Aínda está por saber que foi deste desafortunado bandoleiro.

note: [unit]
en: A brave hero of Wesnoth’s Golden Age, this great rider and commander of men came to this evil place while on a raid against the orcs. Caught unaware by the foul creatures, many of his fellows were killed, but he fought valiantly, slaying many a foe. But alas! The foul Basilisk turned him to stone even as he slew the last orc. Now all that is left is a stark reminder of his once great bearing and strength.
    (inscribed by Fynmiir)
gl: Bravo heroe da idade dourada do Noroeste, este gran xinete e comandante dos homes chegou a este lugar maldito durante unha incursión contra os orcos. Collidos de imprevisto polas noxentas criaturas, moitos dos seus compañeiros morreron, pero el loitou con valentía, acabando coa vida de moitos inimigos. Pero quen o ía dicir?! Xusto cando a súa espada atravesou o pescozo do último dos orcos, o noxento basilisco converteuno en pedra. Agora non queda máis que a lembranza dos seus outrora grandiosos porte e forza.

note: [unit]
en: General Talael Ryndoc came to this place to fight a duel with the Grand Marshal Aethec Corryn, but the two men never found one another.
gl: O xeneral Talael Ryndoc viu a este lugar para enfrontarse nun duelo co gran mariscal Aethec Corryn, pero o duelo nunca tivo lugar.

note: [unit]
en: The last words spoken by Grand Marshal Aethec Corryn: “Talael Ryndoc! I am through searching for you! I shall make my way back to Haldric’s Hall, and inform the court that you were too much of a coward to attend our duel! Your disgrace shall be more agonizing than the death I’d have given you!”
    
    Perhaps he should not have shouted quite so loudly...
gl: Estas foron as últimas palabras do gran mariscal Aethec Corryn: «Talael Ryndoc! Onde estás? Volverei ao castelo de Haldric, e comunicareille á corte que fuches demasiado covarde para acudir ao noso duelo! A túa desgracia será máis dolorosa que a morte, que seguro te daría!»
    
    Ao mellor non foi moi boa idea berralo tan forte…

note: [unit]
en: This brave warrior, known as Rilhon among the Naga, heard tell of a fabulous treasure that had been lost in these watery caves— a spear whose head was said to have been fashioned from the tooth of Chak’kso Ney’yks, an Elder Basilisk slain long ago by the Elvish hero, Eloralduil. According to the legend, the weapon rested somewhere on the bottom of this very lake (Ruaskkolin Lake, named for a well-known Sea Serpent who made it his home). Having prepared himself for battle with the Serpent, Rilhon met with two rather large surprises. The first was the petrified form of Ruaskkolin the Serpent. The second was the very-much-alive Chak’kso Ney’yks, who was, oddly enough, in possession of all of his teeth.
    (inscribed by Paterson)
gl: Este valente guerreiro, coñecido coma Rilhon entre os nagas, oíu falar dun fabuloso tesouro que se perdera nestas húmidas covas, unha lanza cuxa punta disque estaba feita cun dente de Chak'kso Ney'yks, un vello basilisco ao que un heroe elfo, Eloralduil, dera morte tempo atrás. Segundo a lenda, a arma descansaba nalgún lugar das profundidades desta lagoa —a lagoa Ruaskkolin, nome que lle puxeran por unha famosa serpe mariña que habitaba nas súas augas—. A pesar de que Rilhon xa se preparara para enfrontarse á serpe, viuse sorprendido por dúas cousas. En primeiro lugar, pola forma petrificada de Ruaskkolin, a serpe. En segundo lugar, por un Chak'kso Ney'yks ben viviño, que para a súa sorpresa conservaba todos os dentes.

note: [unit]
en: Through waves and rocky channels
    blue and white
    she pulled and pushed the tides
    and taught the fishes how to speak to planets
    silver green
    with magic
    running from her spirit into skins of kelp and shells of snails
    a twisting of her tail and hands
    she sent her songs to run on pin-tipped legs about the sands
    and now
    and now the strangest pause
    for years and years
    she hasn’t moved her eyes
    
    (inscribed by MJQ)
gl: A través de ondas e as canles rochosas,
    azul e branca,
    empuxou e tirou das augas
    e mostroulle aos peixes as estrelas fermosas.
    Verde prata,
    con maxia
    que saía do seu espírito en forma de algas e croios,
    cun xesto das súas mans e da súa cola de serea
    enviou as súas cancións a correr coidadosas pola area.
    E agora,
    e agora unha estraña pausa.
    Durante anos e anos
    non volveu mover os ollos.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Clearing_Gushes
en: 2p — Clearing Gushes
gl: 2 xog. — As augas do claro

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Cynsaun_Battlefield
en: 2p — Cynsaun Battlefield
gl: 2 xog. — O campo de batalla de Cinsaun

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Cynsaun_Battlefield
en: Cynsaun Province was named for Warrior-Queen Cynsaun the First, who drove the necromancers from these lands in 961 YW.
gl: A provincia de Cinsaun chámase así en honor á raíña guerreira Cinsaun I, que expulsou aos nigromantes destas terras no ano 961 d.N.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_2p_Dark_Forecast
en: 2p — Dark Forecast (Survival)
gl: 2 xog. — Malos presaxios (supervivencia)

note: [multiplayer]: id=multiplayer_2p_Dark_Forecast
en: Dark Forecast is a survival scenario for solitaire or two-player team-based play against randomly-spawned AI units. Victory is achieved by surviving and defeating all enemy waves. During the course of play, the terrain will change based on random weather effects.
    
    Note: You need to use the default map settings for the scenario to work right.
gl: “Malos presaxios” é un escenario de supervivencia para xogar en equipos de un ou dous xogadores contra unidades ao chou controladas pola intelixencia artificial. Gañará o que sobreviva a acabe con todos os embates do inimigo. Durante o transcurso da partida, a meteoroloxía —tamén ao chou— afectará ao terreo, cambiándoo.
    
    Nota: terás que usar a configuración predeterminada do mapa para que o escenario funcione correctamente.

note: [side]
en: teamname^Revolt
gl: Sublevados

note: [side]
en: teamname^Human
gl: Humanos

note: [then] [objective]: condition=lose
en: Death of your leader
gl: Morte do teu líder.

note: [then]
en: Since your team has only one leader, the enemy waves will not be at full strength.
gl: Como o teu equipo só conta cun líder, reducirase a magnitude dos embates do inimigo.

note: [else]
en: Death of both of your team’s leaders
gl: Morte dos líderes do voso equipo.

note: [else]
en: Since your team has two leaders, the enemy waves will be at full strength.
gl: Como o teu equipo conta con dous líderes, a magnitude dos embates do inimigo será plena.

note: [objective]: condition=win
en: Survive and defeat all enemy waves
gl: Sobrevive a acaba con todos os embates do inimigo.

note: [message]: speaker=narrator
en: Dark Forecast — a random survival scenario
gl: Malos presaxios. Un escenario de supervivencia ao chou.

note: [message]: speaker=narrator
en: Your aim is to survive the spawning waves of units and defeat the final archenemies.
    
    The spawning waves are randomly generated and will be different each time Dark Forecast is played.
    
    They appear along the north, south, and west map edges — though they are most likely to spawn on the west edge. The waves appear at somewhat regular intervals.
    
    The weather will also change randomly, affecting the layout of the map.
    
    
    <b>Dark Forecast was made by:</b>
    
    <span color='green'>jb:</span>
    • Map design, spawn groups, and scenario concept
    
    <span color='green'>Rhuvaen:</span>
    • WML implementation
gl: O obxectivo é sobrevivir aos embates de atacantes e derrotar aos inimigos finais.
    
    Os embates de atacantes xéranse ao chou e serán diferentes cada vez que se xogue o escenario.
    
    Aparecen desde os extremos norte, sur e oeste do mapa; pensa que é máis probábel que aparezan desde o extremo oeste. Os embates de atacantes aparecerán a intervalos máis ou menos regulares.
    
    O clima tamén cambiará ao chou, afectando ao terreo.
    
    
    <b>Autores:</b>
    
    <span color='green'>jb</span>
    • Deseño do mapa, embates de atacantes e o concepto do escenario.
    
    <span color='green'>Rhuvaen</span>
    • Adaptación a código WML.

note: [message]
en: So this is the accursed valley — a land ours for the taking.
gl: Así que este é o val maldito. Unhas terras que conquistarmos.

note: [message]
en: The inhabitants are rumored to be a strange alliance of man and beast, and our claim is not going to be unopposed. We must be prepared for the surprises of this land.
gl: Disque os habitantes son un estraña mestura entre home e besta, e probabelmente se opoñan ás nosas reivindicacións. Debemos estar preparados para as sorpresas destas terras.

note: [message]
en: Then let us discover what lies in waiting and teach them not to oppose our claim.
gl: Entón descubramos o que nos agarda e ensinémoslles a non opoñerse ás nosas reivindicacións.

note: [message]: speaker=unit
en: Ugh! How can this be? Defeated by mere barbarians! My gods have forsaken me...
gl: Agh! Como puido pasar isto? Derrotado por simples bárbaros! Os deuses esquecéronse de min…

note: [message]: speaker=second_unit
en: Cheers of your enemy are the last thing you hear as you slip into death...their joy fills your last moments with pure hate.
gl: O último que escoitas antes de morrer son os berros de celebración dos inimigos… a súa ledicia enche de puro odio os teus últimos momentos.

note: [message]
en: The enemy cheers as a dark mist rises from the land, engulfing you. As ghostly wisps drain away your will, you realize that your time in this land is over.
gl: O inimigo anímase a medida que se levanta unha néboa escura desde a terra, rodeándote. A medida que as nubes fantasmais acaban coa túa vontade, daraste de conta de que o teu tempo nesta terra está a rematar.

note: [slider]: id=enemey_gold_factor [slider]: id=enemy_gold_factor
en: Changes the gold worth of the enemy spawns by a certain percentage
gl: Cambia nunha percentaxe o ouro empregado nos recrutamentos do inimigo.

note: [lua]: final_spawn
en: The last and most powerful of these creatures are almost upon us. I feel that if we can finish them off in time, we shall be victorious.
gl: As últimas e máis poderosas destas criaturas veñen contra nós. Presinto que se podemos acabar con elas a tempo, conseguiremos a vitoria.

note: [lua]: final_spawn
en: The screams and pleas for mercy are finally silenced, as you remove your blood soaked blade from the last of the rebels. There will be no more resistance from the local scum. Your reign has finally earned stability.
gl: Os gritos e rogos de compaixón son finalmente silenciados cando sacas a túa folla completamente ensanguentada do derradeiro rebelde. Non haberá máis resistencia por parte da escoura local. O teu reino conseguiu por fin a estabilidade.

note: [lua]: weather_map
en: Clear Weather
gl: Bo tempo

note: [lua]: weather_map
en: Drought
gl: Seca

note: [lua]: weather_map
en: Heavy Rains
gl: Chuvascada

note: [lua]: weather_map
en: Snowfall
gl: Nevada

note: [lua]: weather_map
en: Heavy Snowfall
gl: Gran nevada

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Den_of_Onis
en: 2p — Den of Onis
gl: 2 xog. — A guarida dos demos

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Den_of_Onis
en: This most unusual of caves was once known as the Chamber of Laughing Devils, and was the inner citadel of the Kah Ruuk Oni. The Kah Ruuk were a wicked and cunning race of man-eating demons, who terrorized the people of the Eastern Lands for nearly four hundred years, before vanishing from Irdya without a trace. Since that time, many factions have vied for dominion over the Den of Onis, hoping to unlock the strange and mysterious magics of its creators.
gl: Estas peculiares covas foron outrora coñecidas coma «A cámara dos demos», que foi a cidadela subterránea dos demos «carúns». Os carúns eran unha clase de demos malvados e astutos que se alimentaban de persoas, e que aterraron ás xentes das terras orientais durante case catro séculos, antes de desaparecer completamente de Irïdia. Desde entón, moitas foron as faccións que competiron polo dominio da guarida dos demos, coa esperanza de descubrir a estraña e misteriosa maxia dos seus creadores.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_elensefar_courtyard
en: 2p — Elensefar Courtyard
gl: 2 xog. — O patio de Elensefar

note: [multiplayer]: id=multiplayer_elensefar_courtyard
en: Fight through corridors and gardens, and dominate the eastern courtyard of what used to be the glorious city of Elensefar.
gl: Loita polos corredores e xardíns, e faite co dominio do patio oriental da outrora gloriosa cidade de Elensefar.

note: [time]: id=underground_illum
en: Underground
gl: Subsolo

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Fallenstar_Lake
en: 2p — Fallenstar Lake
gl: 2 xog. — A lagoa da estrela caída

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Fallenstar_Lake
en: Long ago, a great star fell from the heavens, leaving its mark on this coniferous region.
gl: Hai moito tempo, unha gran estrela caeu desde os ceos, deixando a súa marca nesta rexión de coníferas.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Hamlets
en: 2p — Hamlets
gl: 2 xog. — Vilas

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Hamlets
en: Warfare transforms the simple farms and villages of a peaceful region into a subtly parceled battlefield. Designed by Doc Paterson.
gl: A guerra transforma as simples granxas e vilas dunha rexión pacífica nun campo de batalla lixeiramente dividido. Deseñado por Doc Paterson.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Hellhole
en: 2p — Hellhole
gl: 2 xog. — Antro

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Hellhole
en: Once, the town of Myrilel was a tranquil village at the easternmost reaches of humankind. This changed forever upon the rise of the lich warlord Mal-Ravanal, who ripped a gate of unspeakable dark sorcery in the center of town as the first gathering point for his armies of death. Though Mal-Ravanal was defeated, Myrilel remains a place made desolate and ruined, the gate an eternal scar on the land that to this day summons forth legions of wandering undead.
gl: Mirilel fora sempre unha vila oriental tranquila. Pero o ascenso do líder liche Mal-Ravanal, que abriu as portas a unha maxia negra imperdoábel no centro da vila para reunir os seus exércitos da morte, cambiou a vila para sempre. A pesar da derrota de Mal-Ravanal, Mirilel quedou desolada e en ruínas, e as portas do liche seguen abertas, dando paso aínda a lexións de non mortos deambulantes.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Hornshark_Island
en: 2p — Hornshark Island
gl: 2 xog. — A illa da Hasta do Tiburón

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Hornshark_Island
en: Players must forge strange alliances with the local inhabitants, in order to survive on this most unusual of islands. Designed by Doc Paterson.
gl: Os xogadores deben establecer alianzas estrañas cos habitantes da rexión para poder sobrevivir nestas illas tan pouco correntes.

note: [unit]: type=Young Ogre
en: Big Baby Bo
gl: Pequeno Bou

note: [unit]: type=Drake Fighter
en: Rawffus the Dim
gl: Rufus “O escuro”

note: [unit]: type=Dwarvish Scout
en: Kolbur
gl: Colbur

note: [unit]: type=Dwarvish Scout
en: Vilhelm Viskitynnyri
gl: Vilem Visquitiniri

note: [unit]: type=Woodsman
en: Clockwork Boy
gl: Rapaz mecánico

note: [unit]: type=Orcish Leader, id=Neki the Brutal
en: Neki the Brutal
gl: Nequi “O bruto”

note: [unit]: type=Elvish Fighter
en: Drowsk Calbeht
gl: Drous Calbet

note: [unit]: type=Soulless
en: Rzrrt the Dauntless
gl: Riz “O Afouto”

note: [unit]: type=Skeleton
en: Sorrek, Chosen of Death
gl: Sorec, “O Elixido da Morte”

note: [unit]: type=Young Ogre
en: Big Baby Dro
gl: Pequeno Drou

note: [unit]: type=Drake Fighter
en: Gawffus the Dim
gl: Gofus “O escuro”

note: [unit]: type=Dwarvish Scout
en: Rublok
gl: Rubloc

note: [unit]: type=Dwarvish Scout
en: Ulysses Mantyjuuri
gl: Ulises Mantiuri

note: [unit]: type=Orcish Leader
en: Neki the Brute
gl: Nequi “O bruto”

note: [unit]: type=Elvish Fighter
en: Claiomh Dubh
gl: Claion Dub

note: [unit]: type=Soulless
en: Tyxrrn the Dauntless
gl: Tison “O Valente”

note: [unit]: type=Skeleton
en: Rukhos, Chosen of Death
gl: Rucos, “O Elixido da Morte”

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Howling_Ghost_Badlands
en: 2p — Howling Ghost Badlands
gl: 2 xog. — As terras da pantasma errante

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Howling_Ghost_Badlands
en: Little remains of this once wealthy mining colony, now a haven for raiders and thieves.
gl: Pouco queda desta antiga e vizosa colonia mineira, que agora é un refuxio para os asaltantes e os ladróns.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Ruined_Passage
en: 2p — Ruined Passage
gl: 2 xog. — Pasaxe en ruínas

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Ruined_Passage
en: The distant west has long been fabled as the homeland of all living things before it was ruined by a deluge of disasters. Legends tell of the ingenuity of the ancients in their final hours as they struggled to fight back violent storms of fire and ash. Only recently have secretive expeditions to this land revealed the truth of these stories — most strikingly, a channel of immense enchanted walls. Between intense volcanic islands and vast seas of molten brimstone lies land kept pristine and untouched — yet mysteriously abandoned nonetheless.
gl: O afastado oeste fora sempre considerado fogar de toda vida, ata que quedou en ruínas tras un non parar de desastres. Falan as lendas do enxeño dos antigos nas súas horas finais, cando loitaban por resistir contra violentas tormentas de lume e cinza. Hai pouco que sabemos, grazas a expedicións segretas a estas terras, a verdade tras estas historias: unha cadea de inmensos muros encantados. Entre intensas illas volcánicas e bastos mares de xofre fundido hai unha terra pristina, pura… pero, misteriosamente, abandonada.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Ruphus_Isle
en: 2p — Ruphus Isle
gl: 2 xog. — A illa de Rufus

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Ruphus_Isle
en: Players must navigate the dispersive terrain of this small but topographically dense island.
gl: Os xogadores deben moverse no dispersivo terreo desta pequena illa de densa topografía.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Sablestone_Delta
en: 2p — Sablestone Delta
gl: 2 xog. — O delta da Rocha da Martuxa

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Sablestone_Delta
en: Two armies collide on this disjointed coastal landscape of hidden caves and jagged rivers.
gl: Dous exércitos enfróntanse neste terreo costeiro e inconexo con covas agochadas e ríos recortados.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Silverhead_Crossing
en: 2p — Silverhead Crossing
gl: 2 xog. — A encrucillada da Cabeza de Prata

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Silverhead_Crossing
en: Players must traverse all manner of terrain in pursuit of victory on this multi-fronted duel map.
gl: Os xogadores deben atravesar todo tipo de terreos para conseguir a vitoria neste mapa de duelo de varias frontes.

note: [side]
en: teamname^Shapeshifter
gl: Cambiante

note: [unit]: type=Tentacle of the Deep
en: Nani the Shapeshifter
gl: Nani a cambiante

note: [effect]: type=arcane
en: evil eye
gl: ollo malvado

note: [trait]: id=remove_hp
en: statue
gl: estatua

note: [trait]: id=remove_hp
en: This is a sculpture made of stone.
gl: Esta é unha escultura feita de pedra.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Sullas_Ruins
en: 2p — Sulla’s Ruins
gl: 2 xog. — As ruínas de Sula

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Sullas_Ruins
en: Flooded by the seas and battered by the winter elements, only ruins, water and ice now remain in the shadow of this once mighty empire.
gl: Asolagadas polas augas e batidas polos ventos, só as ruínas, a auga e o xeo permanecen agora na sombra deste outrora marabilloso imperio.

note: [side]
en: Statue of Sulla
gl: Estatua de Sula

note: [unit]: gender=female
en: A stone-carved likeness of Sulla the Great, also known as Sulla the Just, Sulla the Tyrant, Empress of the Sinking Tower, Lady of the Walking Glacier, Sulla the Incinerator, Sulla the Proud and Sulla the Righteous.
gl: Unha pedra tallada coa aparencia de Sula “A grande”, tamén coñecida coma Sula “A xusta“, Sula “A tirana”, “A emperatriz da torre que afunde”, “A señora dos graciares andantes”, Sula “A incineradora”, Sula “A orgullosa“ ou Sula “A recta“.

note: [side]
en: Statue of Lhun-dup
gl: Estatua de Lundu

note: [unit]
en: A stone-carved likeness of Lhun-dup, Servant of Sulla.
gl: A figura de Lundu, servidor de Sula, esculpida en pedra.

note: [side]
en: Statue of Ri-nzen
gl: Estatua de Rinsen

note: [unit]
en: A stone-carved likeness of Ri-nzen, Servant of Sulla.
gl: A figura de Rinsen, servidor de Sula, esculpida en pedra.

note: [side]
en: Statue of Ten-zin
gl: Estatua de Tensin

note: [unit]
en: A stone-carved likeness of Ten-zin, Servant of Sulla.
gl: A figura de Tensin, servidor de Sula, esculpida en pedra.

note: [side]
en: Statue of Lo-bsang
gl: Estatua de Losan

note: [unit]
en: A stone-carved likeness of Lo-bsang, Servant of Sulla.
gl: A figura de Losan, servidor de Sula, esculpida en pedra.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Swamp_of_Dread
en: 2p — Swamp of Dread
gl: 2 xog. — O Lameiro do Terror

note: [multiplayer]: id=multiplayer_The_Freelands
en: 2p — The Freelands
gl: 2 xog. — As terras libres

note: [multiplayer]: id=multiplayer_The_Freelands
en: The Freelands, also known to the people of the far east as The Land of No Kings, lie in between the Wilderlands and the Kingdom of Carorath, separating a land of absolute law from a land of absolute savagery. The people of the Freelands have been battling would-be conquerors of their land for hundreds of years, repelling great beasts from their western borders, and Carorathian Imperialists from their eastern borders.
gl: As terras libres, coñecidas tamén no afastado oriente como «As terras sen rei», atópanse entre as terras salvaxes e mailo reino de Caroraz, sendo así o que separa unhas terras sometidas á estrita lei doutras completamente salvaxes. As xentes das terras libres levan séculos repelendo os intentos de conquistalos, o ataque de grandes bestas pola fronteira occidental, e dos imperialistas de Caroraz pola fronteira oriental.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_The_Walls_of_Pyrennis
en: 2p — The Walls of Pyrennis
gl: 2 xog. — As murallas de Pirenis

note: [multiplayer]: id=multiplayer_The_Walls_of_Pyrennis
en: When the orcish hordes first began arriving in droves on the Great Continent, one intrepid ruler by the name of Iron-King Olgor set about first uniting the bickering orcish tribes. He sought to conquer the whole of the Continent under the rule of orcs, and commanded the construction of the immense fortress of Pyrennis as a monument to his power. But it was this very citadel that was his undoing — his vassals, unwilling to finish building without their destined conquest complete, turned on Olgor and slayed him, scattering the orcish hosts for centuries to come. The walls of Pyrennis have proved astoundingly indestructible both to time and war — that is, what scattered segments of it were actually completed.
gl: Cando as hordas dos orcos empezaron a chegar ao Gran Continente en manadas, un intrépido líder, Ólgor “Rei de Ferro”, propúxose unir a todas as tribos. Buscaba conquistar todo o continente, sometelo ao goberno dos orcos, e ordenou a construción da inmensa fortaleza de Pirenis como monumento ao seu poder. Pero a súa cidadela supuxo precisamente a súa perdición. Os seus subditos, que non querían completar a construción sen antes completar a conquista, volvéronse contra Ólgor e asasinárono, causando unha nova segregación das tribos que perduraría durante séculos. O tempo e as guerras non tiveron ningún efecto sobre as murallas de Pirenis, é dicir, das partes delas que se chegaron a completar.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_thousand_stings_garrison
en: 2p — Thousand Stings Garrison
gl: 2 xog. — A fortaleza das mil cadeas

note: [side]
en: Statue
gl: Estatua

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Tombs_of_Kesorak
en: 2p — Tombs of Kesorak
gl: 2 xog. — As tumbas de Quesórac

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Tombs_of_Kesorak
en: Hundreds of years ago, the defeated Sorcerer Kesorak was entombed here, along with a number of his followers. An unholy chill now encircles the tombs, and many believe that the voice of Kesorak can still be heard, whispering amongst the withered trees of this barren landscape. Unconcerned by their gloomy surroundings, your leaders have chosen this place to clash.
gl: Hai centos de anos, tras a súa derrota, o feiticeiro Quesórac foi sepultado aquí xunto cunha parte dos seus seguidores. Agora un infame frío arrodea as tumbas, e moitos pensan que a voz de Quesórac aínda pode escoitarse, murmurando entre as murchas árbores desta paisaxe desolada. Despreocupados polo seu aspecto, os teus líderes escolleron este lugar para combater.

note: [note]
en: The map contains mausoleums and campfires that shift the time of the day by one step toward night and day, respectively.
gl: O mapa contén mausoleos e fogueiras que avanzan o momento do día un paso cara a noite e o día, respectivamente.

note: [note]
en: The tile in the centre, which contains the casket of the titular necromancer, is always covered in pitch black fog.
gl: O hexágono do centro, que contén o ataúde do nigromante titular, está sempre cuberto por unha néboa completamente escura.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Weldyn_Channel
en: 2p — Weldyn Channel
gl: 2 xog. — A canle de Güedin

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Weldyn_Channel
en: This vital supply route has played a key role in many of Wesnoth’s greatest battles.
gl: Esta ruta de subministración tivo un papel importante en moitas das meirandes batallas do Noroeste.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Alirok_Marsh
en: 3p — Alirok Marsh
gl: 3 xog. — A xunqueira de Alirok

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Alirok_Marsh [multiplayer]: id=multiplayer_Island_of_the_Horatii [multiplayer]: id=multiplayer_3p_Morituri [multiplayer]: id=multiplayer_Blue_Water_Province [multiplayer]: id=multiplayer_Castle_Hopping_Isle [multiplayer]: id=multiplayer_Clash [multiplayer]: id=multiplay
en:  Recommended setting of 2 gold per village.
gl:  recoméndase unha configuración de dúas moedas de ouro por vila.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Alirok_Marsh
en: Three players come head to head on this water-cut battlefield.
gl: Tres xogadores enfróntanse neste chaguazoso campo de batalla.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Island_of_the_Horatii
en: 3p — Island of the Horatii
gl: 3 xog. — A illa dos Horatii

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Island_of_the_Horatii
en: Controlling the central island is often the key to victory in this 3 player free for all map.
gl: Controlar a illa central adoita ser a clave da vitoria neste mapa para 3 xogadores —todos contra todos—.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_3p_Morituri
en: 3p — Morituri
gl: 3 xog. — Morituri

note: [multiplayer]: id=multiplayer_3p_Morituri
en: Only one faction will emerge victorious from this tightly bordered three-player map.
gl: Só unha facción acadará a vitoria neste mapa de tres xogadores estritamente limitado.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Bath_of_Glory
en: 4p — Bath of Glory
gl: 4 xog. — Os Baños da Gloria

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Blue_Water_Province
en: 4p — Blue Water Province
gl: 4 xog. — A provincia de Augazul

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Blue_Water_Province
en: Historians write that Bluewater Province has been destroyed and rebuilt some twenty times. Now, as armies once again converge on the rocky streams and snowcapped mountains of this small province, its villagers hardly seem to take notice.
gl: Os historiadores escribiron que a provincia de Augazul foi destruída e reconstruída unhas vinte veces. Agora, os exércitos volven converxer nas rochosas correntes e nevadas montañas desta pequena provincia, se ben os seus habitantes non parecen decatarse.

note: [side]
en: teamname^Team 1
gl: Alianza 1

note: [side]
en: teamname^Team 2
gl: Alianza 2

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Castle_Hopping_Isle
en: 4p — Castle Hopping Isle
gl: 4 xog. — A illa dos castelos

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Castle_Hopping_Isle
en: Hop from castle to castle while fighting over a central isle.
gl: Salta de castelo en castelo mentres loitas por una illa central.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Clash
en: 4p — Clash
gl: 4 xog. — O enfrontamento

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Clash
en: Small map for 2 vs. 2.
gl: Un pequeno mapa para enfrontarse dous equipos de dous xogadores.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Geothermal
en: 4p — Geothermal
gl: 4 xog. — Xeotérmico

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Geothermal
en: The western reaches of the Heart Mountains make a land of striking contrasts — boiling volcanic cauldrons weaving deep blue rivers between stark, snowy mountains, dotted with fields of verdant green. This land, though sometimes perilous and unstable, is nonetheless rich thanks to numerous foundries using the heat of volcanoes and hot springs to fuel their forges.
gl: A parte occidental das Montañas Profundas é unha colección de contrastes: caldeiros volcánicos ardentes texendo ríos azuis e profundos entre montañas núas e nevadas interrompidas por campos de verde vexetación. Estas terras, aínda que perigosas e inestábeis ás veces, xeran riqueza grazas ás numerosas fundicións que usan a calor dos volcáns e das caldas para alimentar as súas forxas.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_4p_Hamlets
en: 4p — Hamlets
gl: 4 xog. — Vilas

note: [multiplayer]: id=multiplayer_4p_Hamlets
en: Warfare transforms the simple farms and villages of a peaceful region into a subtly parceled battlefield.
gl: A guerra transforma as simples granxas e vilas dunha rexión pacífica nun campo de batalla lixeiramente dividido.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Isars_Cross
en: 4p — Isar’s Cross
gl: 4 xog. — A encrucillada de Isar

note: [side]
en: teamname^Southwest
gl: Suroeste

note: [side]
en: teamname^Northeast
gl: Nordeste

note: [multiplayer]: id=multiplayer_King_of_the_Hill
en: 4p — King of the Hill
gl: 4 xog. — O rei do outeiro

note: [multiplayer]: id=multiplayer_King_of_the_Hill [multiplayer]: id=multiplayer_Siege_Castles
en:  Recommended setting of 2 gold per village and 150 starting gold.
gl:  recoméndase unha configuración de dúas moedas de ouro por vila e comezar con 150 moedas de ouro.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Loris_River
en: 4p — Loris River
gl: 4 xog. — O río Loris

note: [side]
en: teamname^Northwest
gl: Noroeste

note: [side]
en: teamname^Southeast
gl: Sueste

note: [multiplayer]: id=multiplayer_4p_Morituri
en: 4p — Morituri
gl: 4 xog. — Morituri

note: [multiplayer]: id=multiplayer_4p_Morituri
en: Who will emerge from the confines of this perilous battlefield?
gl: Quen emerxerá dos confíns do perigoso campo de batalla?

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Paths_of_Daggers
en: 4p — Paths of Daggers
gl: 4 xog. — Carreiros de dagas

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Paths_of_Daggers
en:  Recommended setting of 2 gold per village, 28 villages.
gl:  recoméndase unha configuración de dúas moedas de ouro por vila, e 28 vilas.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Ruins_of_Terra-Dwelve
en: 4p — Ruins of Terra-Dwelve
gl: 4 xog. — As ruínas de Terra-Duel

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Ruins_of_Terra-Dwelve
en: Battle over the legendary treasures of the ancient ruins of Terra-Dwelve. Large multi-fronted 2 vs. 2 set in a vast underground complex.
gl: Loita sobre os lendarios tesouros das antigas ruínas de Terra-Duel. Un mapa grande con varias frontes para dous equipos de dous xogadores ambientado nun basto complexo subterráneo.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Siege_Castles
en: 4p — Siege Castles
gl: 4 xog. — Os castelos baixo asedio

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Siege_Castles
en: A 4 player map where 4 mighty castles face off at the convergence of two rivers. Works well as 2 vs. 2 or FFA. There are approximately 45 villages.
gl: Mapa para catro xogadores no que catro poderosos castelos se enfrontan na confluencia de dous ríos. Está ben tanto para dous equipos de dous xogadores como para loitar catro xogadores todos contra todos. Hai aproximadamente 45 vilas.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_4p_Underworld
en: 4p — Underworld
gl: 4 xog. — O mundo subterráneo

note: [multiplayer]: id=multiplayer_4p_Underworld
en: A fast-paced 2 vs. 2 map set deep below the surface.
gl: Un mapa para dous equipos de dous xogadores de acción rápida ambientado nas profundidades baixo a superficie.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Xanthe_Chaos
en: 4p — Xanthe Chaos
gl: 4 xog. — O caos de Xande

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Xanthe_Chaos
en: A 2 vs. 2 map with auxiliary keeps, and a large messy battle in the center common.
gl: Un mapa para dous equipos de dous xogadores, con torres auxiliares e unha gran e caótica batalla no centro común.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Auction-X
en: 5p — Auction-X
gl: 5 xog. — A poxa polo xe

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Auction-X
en: 4 players surround a central keep, play vs. the AI survival style, or as a FFA or 4 vs. 1. The center player will need more gold in a 4 vs. 1 or FFA, and the best way to determine how much is an auction, LOWEST bid wins. It is a very small map so 75 gold is recommended for the other players.
gl: Catro xogadores rodean unha torre central, xogando contra a intelixencia artificial en modo supervivencia, todos contra todos ou catro contra un. O xogador central necesitará máis ouro cando se xogue catro contra un ou a todos contra todos e a mellor maneira de determinar canto é mediante unha poxa, a MÁIS BAIXA gaña. É un mapa moi pequeno polo que se recomendan 75 moedas de ouro para o resto dos xogadores.

note: [side]
en: teamname^Center
gl: Centro

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Forest_of_Fear
en: 5p — Forest of Fear
gl: 5 xog. — O bosque do terror

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Forest_of_Fear
en: In this mixed landscape, five armies battle for supremacy.
gl: Nesta variada paisaxe, cinco exércitos loitan pola supremacía.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_The_Wilderlands
en: 5p — The Wilderlands
gl: 5 xog. — Os páramos

note: [multiplayer]: id=multiplayer_The_Wilderlands [multiplayer]: id=multiplayer_Crusaders_Field
en:  Recommended setting of 1 gold per village.
gl:  recoméndase unha configuración dunha moeda de ouro por vila.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_The_Wilderlands
en: A vast region of wild, untamed wilderness, its terrain dotted with forests, caves, rivers, and the ruins of ancient fortresses.
gl: Unha vasta rexión de deserto, salpicada de bosques, covas, ríos, e mailas ruínas de antigas fortalezas.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Crusaders_Field
en: 6p — Crusaders’ Field
gl: 6 xog. — O campo dos cruzados

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Crusaders_Field
en: The rallying cries of battle can once again be heard on this time-worn field of war, where the ghosts of thousands of brave warriors float invisibly through the mountains, trees and rivers.
gl: Os gritos da batalla poden escoitarse de novo neste campo de batalla desgastado polo tempo, onde as pantasmas de milleiros de valentes guerreiros vagan invisíbeis entre as montañas, árbores e ríos.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Hexcake
en: 6p — Hexcake
gl: 6 xog. — Un pastel hexagonal

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Hexcake
en: 2 vs. 2 or 3 vs. 3 team game.
gl: Escenario para xogar dous equipos de dous ou tres xogadores.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_6p_Team_Survival
en: 6p — Team Survival
gl: 6 xog. — A supervivencia do equipo

note: [multiplayer]: id=multiplayer_6p_Team_Survival
en: Scenario where the objective is to survive for as long as possible.
gl: Escenario no que o obxectivo é sobrevivir tanto tempo como sexa posíbel.

note: [side]
en: Attacker
gl: Atacante

note: [side]
en: Defender
gl: Defensor

note: [objective]: condition=win
en: Survive all enemy attacks
gl: Sobrevive a todos os ataques do inimigo.

note: [objective]: condition=lose
en: Death of your team leaders
gl: Morte dos teus líderes.

note: [note]
en: Hint: Learning the enemy spawn points and types helps a lot.
gl: Un consello: saber onde recruta o inimigo as súas unidades e de que tipo son pode resultar de gran axuda.

note: [label]
en: Turn 2: Loyalists
gl: Segunda rolda: leais.

note: [label]
en: Turn 5: Knalgans
gl: Quinta rolda: xentes de Neilga.

note: [label]
en: Turn 8: Rebels
gl: Oitava rolda: rebeldes.

note: [label]
en: Turn 11: Northerners
gl: Décimo primeira rolda: nórdicos.

note: [label]
en: Turn 14: Drakes
gl: Décimo cuarta rolda: draconiáns.

note: [label]
en: Turn 17: Undead
gl: Décimo sétima rolda: non mortos.

note: [label]
en: Tower of Doom
gl: Torre do destino

note: [message]: speaker=narrator
en: Faery
gl: Mundo das fadas

note: [message]: speaker=narrator
en: Congratulations for surviving the map that so many people claim is impossible!
gl: Parabéns por sobrevivir ao mapa que tanta xente clama é imposíbel!

note: [message]: speaker=narrator
en: Death
gl: Morte

note: [message]: speaker=narrator
en: You have lost this game, but fear not. You can always try again. And again. And again. *Muahahaha*
gl: Perdiches esta partida, pero non temas. Sempre poderás intentalo outra vez. E outra. E outra. Muahahaha…

note: [multiplayer]: id=multiplayer_The_Manzivan_Traps
en: 6p — The Manzivan Traps
gl: 6 xog. — As trampas de Mansivan

note: [multiplayer]: id=multiplayer_The_Manzivan_Traps
en: A 3 vs. 3 map. The Manzivan Traps are widely known as a difficult and confusing area of terrain where it is easy to end up out of position or over extended. Teams set for players 145 vs. 236 (east vs. west). Designed for 100 starting gold, has 33 villages.
gl: Un mapa para dous equipos de tres xogadores. As trampas de Mansivan son amplamente coñecidas coma unha zona de terreo difícil e confusa onde é doado acabar fóra do sitio ou moi esparexido. Os equipos establécense cos xogadores 1, 4 e 5 contra os xogadores 2, 3 e 6 (leste contra oeste). Está deseñado para dispoñer de cen moedas de ouro iniciais, e ten 33 vilas.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Volcano
en: 6p — Volcano
gl: 6 xog. — O volcán

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Volcano
en: A 3 vs. 3 battle to control the ashes of a kingdom long ago collapsed from a volcanic eruption. It has 36 villages.
gl: Unha batalla de tres contra tres xogadores polo control das cinzas dun reino que tempo atrás desapareceu baixo a lava dun volcán. Hai 36 vilas.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Waterloo_Sunset
en: 6p — Waterloo Sunset
gl: 6 xog. — O solpor de Waterloo

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Waterloo_Sunset
en: A 3 vs. 3 map. Flexible coordination of your alliance is required to avoid being outnumbered. Teams set for players 145 vs. 236 (north vs. south), but having players 146 or 136 as a team is also interesting. Designed for 150 starting gold, has 44 villages.
gl: Un mapa para dous equipos de tres xogadores. Necesítase unha coordinación flexíbel da túa alianza para evitar ser superado en número. Os equipos fórmanse cos xogadores 1, 4 e 5 contra os xogadores 2, 3 e 6 (norte contra sur), pero tamén pode ser interesante formar un equipo cos xogadores 1, 4 e 6 ou 1, 3 e 6. Está deseñado para dispoñer de 150 moedas de ouro iniciais, e ten 44 vilas.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_8p_Mokena_Prairie
en: 8p — Mokena Prairie
gl: 8 xog. — Os herbais de Moquena

note: [multiplayer]: id=multiplayer_8p_Mokena_Prairie
en: Inspired from Morituri, this 8 player map creates an epic battle scene that requires two teams to coordinate on both offense and defense.
gl: Inspirado en Morituri, este mapa de oito xogadores recrea unha escena de batalla épica que require que dous equipos se coordinen tanto para atacar coma para defenderse.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_8p_Morituri
en: 8p — Morituri
gl: 8 xog. — Morituri

note: [multiplayer]: id=multiplayer_8p_Morituri
en: Teamwork and tactics are key to victory in this unusual battlefield, where eight armies fight to the finish.
gl: O traballo en equipo e as tácticas son a clave da vitoria neste campo de batalla pouco habitual, no que oito exércitos loitan ata a fin.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Merkwuerdigliebe
en: 9p — Merkwuerdigliebe
gl: 9 xog. — Mergüerdiglin

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Merkwuerdigliebe
en: A very small 3 vs. 3 vs. 3 map. A 60sec timer is recommended due to the large number of players. The teams are players 159 vs. 267 vs. 348 (north vs. southeast vs. southwest). There are very few villages per player, so 3 gold per villages is recommended.
gl: Un mapa moi pequeno para tres equipos de tres xogadores. Recoméndase establecer un tempo límite dun minuto por quenda debido ao gran número de xogadores. Os equipos son os xogadores 1, 5 e 9 contra os xogadores 2, 6 e 7 e os xogadores 3, 4 e 8 (norte, sueste e suroeste). Hai moi poucas vilas por xogador, polo que se recomendan asemade tres moedas de ouro por vila.

note: [scenario]: id=multiplayer_Random_Map [multiplayer]: id=multiplayer_Random_Map
en: Random map
gl: Mapa ao chou

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Random_Map
en: Randomly generated map. Note: random maps are often unbalanced, but if you have time, you can regenerate them until you get a good one.
gl: Mapa xerado de forma aleatoria. Nótese que os mapas ao chou a miúdo están desequilibrados, pero se hai tempo, pode volverse xerar ata obter un aceptábel ou bo.

note: [scenario]: id=multiplayer_Random_Map_Desert [multiplayer]: id=multiplayer_Random_Map_Desert
en: Random map (Desert)
gl: Deserto ao chou

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Random_Map_Desert
en: A random map with sand as the primary terrain. Note: random maps are often unbalanced, but if you have time, you can regenerate them until you get a good one.
gl: Un mapa aleatorio con area coma terreo principal. Nótese que os mapas ao chou a miúdo están desequilibrados, pero se hai tempo, pode volverse xerar ata obter un aceptábel ou bo.

note: [scenario]: id=multiplayer_Random_Map_Marsh [multiplayer]: id=multiplayer_Random_Map_Marsh
en: Random map (Marsh)
gl: Xunqueira ao chou

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Random_Map_Marsh
en: A random map with swamp as the primary terrain. Note: random maps are often unbalanced, but if you have time, you can regenerate them until you get a good one.
gl: Un mapa aleatorio con brañas e xunqueiras coma terreo principal. Nótese que os mapas ao chou a miúdo están desequilibrados, pero se hai tempo, pode volverse xerar ata obter un aceptábel ou bo.

note: [scenario]: id=multiplayer_Random_Map_Winter [multiplayer]: id=multiplayer_Random_Map_Winter
en: Random map (Winter)
gl: Mapa invernal ao chou

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Random_Map_Winter
en: A random map set in the break between spring and winter, mainly with snowy terrains. Note: random maps are often unbalanced, but if you have time, you can regenerate them until you get a good one.
gl: Un mapa aleatorio situado entre a primavera e o inverno, principalmente con terreos nevados. Nótese que os mapas ao chou a miúdo están desequilibrados, pero se hai tempo, pode volverse xerar ata obter un aceptábel ou bo.
