Battle for Wesnoth 1.12 (wesnoth-multiplayer) - en to pt_PT translation catalogue (249 entries)

note: [generic_multiplayer]: id=user_map
en: User Map
pt_PT: Mapa próprio

note: [era]: id=era_default, type=hybrid
en: Default
pt_PT: Padrão

note: [era]: id=era_default, type=hybrid
en: The standard era for Wesnoth multiplayer. Consists of six factions and is generally balanced.
pt_PT: A era por padrão para jogos em rede em Wesnoth. Consiste de seis fações e é geralmente considerada balanceada.

note: [era]: id=era_heroes
en: Age of Heroes
pt_PT: A Era dos Heróis

note: [era]: id=era_heroes
en: An era with higher level units: level three leaders, with level one and two units available for recruit. Consists of six factions. Not considered balanced.
pt_PT: Uma era com unidades de nível mais avançado: líderes de nível três com recrutas de nível dois ou um. Consiste de seis fações e não é considerada balanceada.

note: [era]: id=era_dunefolk
en: Default + Dunefolk
pt_PT: Padrão + Povo das dunas

note: [era]: id=era_dunefolk
en: An era featuring an additional faction besides the six factions from Default Era. Dunefolk units rely on careful use of terrain and coordinated strikes around dusk or dawn.
    
    This era is still under development, so please be sure to report any problems that arise.
pt_PT: Uma era com uma fação adicional às seis que veem da era padrão. O povo das dunas sustenta os seus ataques num uso cuidadoso do terreno e o tempo de dia, preferindo o amanhecer e anoitecer quando se sentem mais à vontade.
    
    Esta era ainda está em desenvolvimento portanto por favor reporta qualquer sugestão ou problema que tiveres.

note: [era]: id=era_dunefolk_heroes
en: Age of Heroes + Dunefolk
pt_PT: Era dos Heróis + Povo das dunas

note: [era]: id=era_dunefolk_heroes
en: An era featuring an additional faction besides the six factions from Age of Heroes Era. Dunefolk units rely on careful use of terrain and coordinated strikes around dusk or dawn.
    
    This era is still under development, so please be sure to report any problems that arise.
pt_PT: Uma era com uma fação adicional às seis que vêm da era dos heróis. O povo das dunas sustenta os seus ataques num uso cuidadoso do terreno e o tempo de dia, preferindo o amanhecer e anoitecer quando se sentem mais à vontade.
    
    Esta era ainda está em desenvolvimento portanto por favor reporta qualquer sugestão ou problema que tiveres.

note: [multiplayer_side]: id=Drakes, type=random
en: Drakes
pt_PT: Dragos

note: [multiplayer_side]: id=Drakes, type=random
en: The <bold>text='Drakes'</bold> are a faction of dragon-like <ref>text='Drakes' dst='..race_drake'</ref> and their lizard <ref>text='Saurian' dst='..race_lizard'</ref> allies. Drakes are descendants of dragons, but smaller in size. Saurians are considerably smaller than Drakes and from different ancestry. Together, the Drake faction has high mobility but low defense, leading to unusual tactics for a <ref>text='Default Era' dst='..era_era_default'</ref> faction.
pt_PT: Os <bold>text='Dragos'</bold> são uma fação composta por criaturas semelhantes a dragões, os <ref>text='Dragos' dst='..race_drake'</ref> e os seus aliados <ref>text='Repteis' dst='..race_lizard'</ref>. Os dragos são descenyes dos dragões contudo de tamanho menor enquanto os repteis são bem mais pequenos e esguios. Juntos, formam uma fação altamente móvel mas pouco compostos para formações defensivas, criando espaço para táticas pouco comins na <ref>text='Era Padrão' dst='..era_era_default'</ref>.

note: [multiplayer_side]: id=Dunefolk, type=random
en: Dunefolk
pt_PT: Povo das dunas

note: [multiplayer_side]: id=Dunefolk, type=random
en: The <bold>text='Dunefolk'</bold> are a faction of humans from the deserts and hills of the southern lands. The Dunefolk specialize in using terrain features to coordinate attacks at dawn or dusk. Their ranks boast lawful and liminal units, healers, high-accuracy melee fighters, and fearsome horse-mounted archers. While Dunefolk units tend to be more expensive than those of the Loyalist faction, they make up for this with high mobility — especially on hilly terrains.
pt_PT: O <bold>text='Povo das dunas'</bold> são compostos de habitantes dos desertos e colinas das terras do sul. Especializam-se em tomar proveito do terreno para coordenarem os seus ataques à madrugada e crepúsculo. Contam com unidades tanto limiares como diurnas, curandeiros, espadachins tenazes e arqueiros montados. Enquanto que as unidades das dunas são um pouco mais caras do que os humanos das outras fações, compensam tal com uma maior mobilidade — especialmente no seu terreno natural como colinas e deserto.

note: [multiplayer_side]: id=Knalgan Alliance, type=random
en: Knalgan Alliance
pt_PT: Aliança de Gnalga

note: [multiplayer_side]: id=Knalgan Alliance, type=random
en: The <bold>text='Knalgan Alliance'</bold> is a faction of <ref>text='Dwarves' dst='..race_dwarf'</ref> and their outlaw <ref>text='Human' dst='..race_human'</ref> allies. Dwarves are an old race who live underground and have tough, but short, warriors. The outlaws are humans who are not socially acceptable among others of their race, but have become allies of the dwarves due to common enemies. This leads to a combination of tough and defensive dwarves who are only good on certain terrain and humans who can cover ground that dwarves are not good at fighting in.
pt_PT: A <bold>text='Aliança de Gnalga'</bold> é uma fação composta pelos <ref>text='anões' dst='..race_dwarf'</ref> e os seus aliados <ref>text='humanos' dst='..race_human'</ref> proscritos. Os anões são de uma raça antiga que vivem sobretudo no subterrâneo tendo guerreiros tenazes, mas lentos. Os proscritos são humanos de origens diversas expulsos da sociedade e que se aliaram aos anões para combater os seus inimigos comuns. Isto leva a uma combinação de anões tenazes e defensivos, mas que pouco se adaptam fora do seu terreno natural, a humanos mais velozes e que podem ocupar terreno mais aberto ou pantanoso.

note: [multiplayer_side]: id=Loyalists, type=random
en: Loyalists
pt_PT: Leais

note: [multiplayer_side]: id=Loyalists, type=random
en: The <bold>text='Loyalists'</bold> are a faction of <ref>text='Humans' dst='..race_human'</ref> who are loyal to the throne of Wesnoth. Humans are a versatile race who specialize in many different areas. Similarly, the Loyalist faction is a very versatile melee-oriented faction with important ranged support from bowmen and mages.
pt_PT: Os <bold>text='leais'</bold> são uma fação de <ref>text='humanos' dst='..race_human'</ref> leais ao trono de Wesnoth. Os humanos são uma raça versátil e que se pode especializar em diferentes áreas. Deste modo a facão dos leais é uma das fações mais versáteis em jogo, juntando às suas tropas de curto alcance um importante suporte de arqueiros e magos.

note: [multiplayer_side]: id=Northerners, type=random, description=<img>src='portraits/orcs/warlord.webp~BG()' align='middle'</img>
en: Northerners
pt_PT: Nortistas

note: [multiplayer_side]: id=Northerners, type=random, description=<img>src='portraits/orcs/warlord.webp~BG()' align='middle'</img>
en: The <bold>text='Northerners'</bold> are a faction of <ref>text='Orcs' dst='..race_orc'</ref> and their allies who live in the north of the Great Continent, thus their name. Northerners consist of the warrior orcs race, the enslaved <ref>text='goblins' dst='..race_goblin'</ref>, <ref>text='trolls' dst='..race_troll'</ref> who are tricked into combat by the orcs, and the serpentine <ref>text='naga' dst='..race_naga'</ref>. The Northerners play best by taking advantage of having many low-cost and high HP soldiers.
pt_PT: Os <bold>text='nortistas'</bold> são compostos pelos <ref>text='orcs' dst='..race_orc'</ref> e os seus aliados que vivem à norte do grande continente dando origem ao seu nome. Consistem de guerreiros orcs, os escravizados <ref>text='gnomos' dst='..race_goblin'</ref>, <ref>text='trogloditas' dst='..race_troll'</ref> engandos para combater ao seu lado e os serpentinos <ref>text='naga' dst='..race_naga'</ref>. Em combate, têm o seu ponto forte na sua capacidade de amassar grandes hordas de unidades com um pouco custo e altos pontos de vida.

note: [multiplayer_side]: id=Rebels, type=random
en: Rebels
pt_PT: Rebeldes

note: [multiplayer_side]: id=Rebels, type=random
en: The <bold>text='Rebels'</bold> are a faction of <ref>text='Elves' dst='..race_elf'</ref> and their various forest-dwelling allies. They get their human name, Rebels, from the time of Heir to the Throne, when they started the rebellion against the evil Queen Asheviere. Elves are a magical race that are masters of the bow and are capable of living many years longer than humans. In harmony with nature, the elves find allies with the <ref>text='human' dst='..race_human'</ref> mages, certain <ref>text='merfolk' dst='..race_merman'</ref>, and tree creatures called <ref>text='Woses' dst='..race_wose'</ref>. Rebels are best played taking advantage of their high forest defense, mastery of ranged attacks, and the elves’ neutral alignment.
pt_PT: Os <bold>text='Rebeldes'</bold> são uma fação composta pelos <ref>text='elvos' dst='..race_elf'</ref> e os seus aliados da floresta. Receberam o seu nome humano no tempo da sua ressurreição contra a rainha maligna Asheviere relatado na campanha o “Herdeiro ao Trono”. Os elvos são uma raça mágica por natureza e mestres na arte do arco. Vivendo em harmonia com a natureza, podem contar com aliados com magos <ref>text='humanos' dst='..race_human'</ref>, membros do povo <ref>text='aquático' dst='..race_merman'</ref> e criaturas que se assemelham a árvores gigantes, os <ref>text='Silvanos' dst='..race_wose'</ref>. São melhor jogados ao tomar vantagem da sua soberba defesa nas florestas, a sua habilidade natural com os arcos e o alinhamento neutro.

note: [multiplayer_side]: id=Undead, type=random
en: Undead
pt_PT: Mortos-Vivos

note: [multiplayer_side]: id=Undead, type=random
en: The <bold>text='Undead'</bold> are a faction of <ref>text='undead' dst='..race_undead'</ref> creatures and <ref>text='human' dst='..race_human'</ref> practitioners of dark arts that usually accompany them. Often, these “Dark Adepts” are the units that do the most damage for the faction, but they have a major vulnerability — their practicing of this forbidden, evil magic has consumed all their energy and so they have no melee attack at all. The Undead are a very aggressive faction and the most powerful <ref>text='Default Era' dst='..era_era_default'</ref> faction at nighttime.
pt_PT: Os <bold>text='Morto-vivos'</bold> são uma fação de criaturas <ref>text='não mortas' dst='..race_undead'</ref> e de praticantes <ref>text='humanos' dst='..race_human'</ref> das artes negras que costumam acompanhar-os. Muitas vezes estes “Adeptos da Escuridão” são as unidades mais perigosas da fação, mas que têm uma vulnerabilidade fatal — consumaram toda a sua energia na sua vontade de dominar a magia proibida e maligna e assim não têm nenhum ataque corpo a corpo. Os morto-vivos são porventura a fação mais perigosa da <ref>text='Era por Padrão' dst='..era_era_default'</ref> à noite.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Aethermaw
en: 2p — Aethermaw
pt_PT: 2j — O Abismo Etéreo

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Aethermaw
en: Long ago, the Great Mage Sulla was imprisoned in the Aethermaw, a nexus of mystical energy whose chaotic nature was able to prevent her escape. Over the centuries, however, Sulla gradually attuned her powers to the maelstrom of disorder that is the Aethermaw, and has now begun to project its influence onto the material plane, drawing in entire regions of land from hundreds of different worlds, realities and time-periods. She experiments with these disparate pieces of the cosmos, manipulating them, merging them and sending them back and forth between the Aethermaw and their place of origin. Perhaps, as her mastery over the Aethermaw grows, Sulla will one day break free of its bonds. Until that time comes, she will continue to amuse herself by arranging battles between the mortal beings unlucky enough to be drawn into its depths. Designed by Doc Paterson.
pt_PT: Há muito tempo, a Grande Maga Sulla foi presa nos Abismos Etéreos, num vínculo de energia mística, cuja caótica natureza fora capaz de impedir a sua fuga. Ao longo dos séculos, no entanto, Sulla gradualmente sintonizou os seus poderes para o turbilhão da desordem, que é o Abismo Etéreo, e já começou a projectar a sua influência no plano material, desenhando regiões inteiras da terra de centenas de mundos diferentes, realidades e períodos. Experimentou com essas peças diferentes do cosmos, manipulando-os, mesclando-as e enviando-os para trás e para frente entre o Abismo Etéreo e o seu lugar de origem. Talvez, como o seu domínio sobre o Abismo etéreo cresce, Sulla um dia libertar-se-a dos seus títulos. Até esse momento chegar, vai continuar a se divertir em organizar batalhas entre os seres mortais o suficientemente infelizes para serem desenhados nas suas profundezas. Desenvolvido por Doc Paterson.

note: [side]
en: teamname^North
pt_PT: Norte

note: [side]
en: teamname^South
pt_PT: Sul

note: [objective]: condition=win
en: Defeat the enemy leader
pt_PT: Derrota o líder inimigo

note: [note]
en: The Great Mage Sulla has transported your armies to this bizarre nexus, and demands that you amuse her by doing battle.
pt_PT: A Grande Maga Sulla transportou os teus exércitos para este lugar bizarro, e exige que a divertes no campo de batalha.

note: [note]
en: Units may not move into a hex with a rock cairn. They may, however, be recruited to, and move from, such hexes.
pt_PT: Unidades não podem avançar para um hexágono com um pilar de pedra. Podem, no entanto, ser recrutados nestes, e mover-se de tais hexágonos.

note: [note]
en: Beginning on turn 4, the Great Mage Sulla will begin to unite the two halves of the battlefield. The process will be complete by the end of turn 6.
pt_PT: A começar do turno 4, a Grande Maga Sulla começará a unir as duas metades do campo de batalha. O processo será concluído até o final do turno 6.

note: [message]: speaker=narrator
en: The Aethermaw growls.
pt_PT: O Abismo eterno ruge.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Arcanclave_Citadel
en: 2p — Arcanclave Citadel
pt_PT: 2j — Enclave da Arco-Cidadela

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Arcanclave_Citadel
en: Long ago, countless centuries before the time of Haldric, and far beyond the easternmost reaches of Lintanir Forest, great and terrible wars were fought. The records tell of a powerful battle-mage, a brilliant tactician and practitioner of the arcane arts, who had been given the title of Dauntless by his followers. At the battle of Arcanclave, Dauntless and his armies did battle with a savage race of sorcerer-demons known as the Kah Ruuk. Surrounded by tens of thousands of Kah Ruuk, Dauntless used his magic to summon a powerful earth elemental (who, for unknown reasons, owed Dauntless a debt of gratitude). The elemental raised great stones from deep within the earth, forming them, in mere moments, into the walls and battlements of a massive fortress. Thousands of Kah Ruuk perished in their attempt to overrun Arcanclave Citadel, and Dauntless and his men were victorious that day. More than one thousand years later, the Warrior-Queen Cynsaun the First drove a clan of necromancers from the ruins of Arcanclave Citadel, and, in the years that followed, converted the region into a military stronghold. It is rumored that several powerful artifacts, remnants from the reign of the Great Mage Dauntless, may yet remain hidden, lost somewhere within the granite and obsidian walls of Arcanclave Citadel. Designed by Doc Paterson.
pt_PT: Há muito tempo, séculos incontáveis ​​antes do tempo de Haldric, e muito além dos confins orientais da Floresta Lintanir, guerras grandes e terríveis foram travadas. Os registos falam de um poderoso mago de batalha, um brilhante estrategista e praticante das artes arcanas, que tinha sido dado o título de o Destemido pelos seus seguidores. Na batalha pelo Enclave da Arco-cidadela, o Destemido e os seus exércitos travaram uma batalha com uma raça selvagem de feiticeiros de demónios conhecidos como Kah Ruuk. Cercados por dezenas de milhares de Kah Ruuk , o Destemido usou a sua magia para invocar um poderoso elemento da terra (que, por razões desconhecidas, deveu uma dívida de gratidão ao Destemido). Os elementos levantaram grandes pedras das profundezas da terra, formando-os em meros momentos, em paredes e muralhas de uma fortaleza enorme. Milhares de Kah Ruuk pereceram na tentativa de superação da Enclave da Arco-cidadela e o Destemido e os seus homens foram vitoriosos nesse dia. Mais de mil anos depois, a rainha guerreira Cynsaun, a primeira levou uma tribo de necrómantes para as ruínas da Enclave da Arco-cidadela e, nos anos que se seguiram, converteu a região numa fortaleza militar. Há rumores de que vários poderosos artefactos, restos do reinado do Grande Mago, o Destemido, podem ainda permanecer escondidos, perdidos algures dentro dos muros de granito e da obsidiana Cidadela. Desenvolvido por Doc Paterson.

note: [side]
en: teamname^East
pt_PT: Leste

note: [side]
en: teamname^West
pt_PT: Oeste

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Basilisk
en: 2p — Caves of the Basilisk
pt_PT: 2j — A Caverna do Basilisco

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Basilisk
en: These caves were once the lair of Chak’kso Ney’yks, a legendary Elder Basilisk. The petrified forms of his victims remain as monuments to his savage power.
pt_PT: Estas cavernas eram anteriormente o lar de Chak'kso Ney'yks, um lendário Basílisco Ancião. As formas petrificadas das suas vítimas continuam como monumentos do seu poder selvagem.

note: [side]
en: teamname^Statues
pt_PT: Estátuas

note: [unit]
en: The winds of the dark sky blew so cold,
    The moon was high, the night was old,
    Brave was the drake that dared forsake
    His home to steal the Basilisk’s gold.
    
    On that dark night, the skies so churned,
    He disregarded what he had learned,
    Foolish but brave, to the Basilisk’s cave,
    He flew, and the fire within him burned.
    
    Alas, that fire burns no more,
    For the Basilisk, with one mighty roar,
    Chilled him to the bone, and he turned to stone,
    And so he stays forevermore.
    
    The winds of the sky blow so cold,
    The years pass by, the days are old,
    Here stands that drake, who dared forsake
    His home to steal the Basilisk’s gold.
    (inscribed by Flametrooper)
pt_PT: Os ventos do céu escuro sobraram tão frio,
    A lua esteve alta, a noite esteve avançada,
    Corajoso fora o Drago que teve coragem
    Ir ao lar do Basilisco roubar o seu ouro.
    
    Nesta noite de trevas, os céus assim contam,
    Despejado de tudo o que tinha aprendido,
    Tolo mas corajoso, à caverna do Basilisco,
    Fugiu, e o fogo dentro ele deixou de queimar.
    
    Alias, este fogo jamais irá queimar,
    Pois o Basilisco, com um único rugir,
    Gelou-o até os ossos, e transformou-o em pedra,
    E assim irá ficar para sempre.
    
    Os ventos do céu sobram tão frio,
    Os anos passaram, os dias são antigos,
    Aqui está o Drago, que teve coragem,
    Ir ao lar do Basilisco roubar o seu ouro.
    (inscrito por Flametrooper)

note: [unit]
en: Xikkrisx of Syrsszk was a powerful Saurian warrior, sent to this region by the Elders of the Rysssrylosszkk Clan (translation: “The Hunts-Foes-In-Boiling-Rivers Clan”). The Elders were preparing to make war on a human outpost, and were in great need of the powerful magics of Oxsrrsk, a Saurian Mystic who had last been seen heading in the direction of Ruaskkolin Lake. Xikkrisx found the petrified body of Oxsrrsk, along with a carefully bound scroll that had apparently been dropped into a small crevice in the cave floor. He opened the scroll and read a brief passage from the middle of the text: “After he was bound and cast from the Upper World, Chak’kso’s enraged spirit sought release, and was able to exert a corrupting influence on certain regions of the Upper World, channeled through ‘pathways of stone’ that extend from the surface into the depths of the Under Reaches. This rage altered the eggs of great lizards, shaping their bodies and spirits into implements of Chak’kso’s hatred.” Confused, Xikkrisx fixed his attention on the task at hand. Thinking that perhaps the Elders could find some way to restore Oxsrrsk, he began the long and strenuous task of hauling the statue back to the domain of the Rysssrylosszkk Clan. Exhausted, and not having traveled far from the lake, Xikkrisx set the statue down inside of a small cave, and lay down to rest. He was awoken by a bone-chilling roar.
pt_PT: Xikkrisx de Syrsszk fora um poderoso guerreiro réptil, enviado para esta região pelos anciãos da tribo Rysssrylosszk (tradução: “A tribo dos caçadores-de-presas-em-Rios-Correntes”). Os anciãos estavam a preparar uma guerra a um posto de vigia humano, e tiveram grande necessidade da poderosa magia de Oxsrrsk, um Místico Réptil que pela última vez fora visto a ir em direção ao Lago Ruaskkolin. Xikkrisx encontrou o corpo petrificado de Oxsrrsk, juntamente com um pergaminho cuidadosamente enrolado que aparentemente fora largado numa pequena fenda na caverna. Abriu o pergaminho e leu uma breve passagem do meio do texto: “Após estiver ligado e chamado do Mundo Superior, o espírito enfurecido de Chak'kso fora libertado, e fora capaz de exercer uma influencia considerável em certas regiões do Mundo Superior, indo pelos ‘caminhos de pedra’ que estendem deste a superfície até as profundezas dos Poderes do submundo. Está fúria alterou os ovos dos Répteis Sábios, esculpindo os seus corpos e mentes em suplementos de Chak'kso.” Confuso, Xikkrisx fixou a sua atenção na sua tarefa. Pensando que porventura os anciãos poderiam encontrar uma maneira de restaurar Oxsrrsk, começou a tarefa longa e cansativa de transportar a estátua de volta ao domínio da tribo Rysssrylosszk. Exausto, e ainda nem tendo chegado longe do lago, Xikkrisx pôs a estátua numa pequena gruta, e descansou. Foi despertado por um rugido de gelar os ossos.

note: [unit]
en: Oxsrrsk was a powerful Saurian Oracle, who had, in a raid against the rival Xraxss Clan, acquired (from the vaults of the now-dead Oracle Hesx-Rzzak) a most fascinating scroll. The scroll was entitled “Ney’yks of the Granite Gaze,” and told of a creature known as the “Chak’kso Ney’yks,” a name which, in an ancient saurian tongue, meant “Eldest Child of Chak’kso.” Chak’kso was believed to have been a powerful demigod of the Under Reaches, described as a ‘great demon of the earth’ in the Elvish Histories. According to these histories, Chak’kso had once sought to transform all life on the planet to stone; so great was his hatred for creatures of flesh. He was ultimately defeated and bound by powerful magics, but in the centuries following his banishment (to a realm far below the surface of the world) a new breed of creature began appearing in the Histories, a breed with the ability to turn any being of flesh into stone. There was a period when these Basilisks (as they came to be known) wreaked havoc on the world of the living, turning thousands to stone. One by one, and at great cost, the Basilisks were defeated. All, it would seem, but one; the Basilisk known as “The Ney’yks,” or “The Eldest Child,” in the modern tongue. Supremely convinced of his ability to locate and bind this powerful creature into his service, Oxsrrsk set out on his journey...
pt_PT: Oxsrrsk era um poderoso Oráculo dos Repteis que tinha adquirido, durante um ataque a tribo rival Xraxss, um pergaminho fascinante que pertencera ao Oráculo Hesx-Rzzak. O título do pergaminho era ''Ney'yks do Olhar de Granito'' e falava sobre uma criatura chamada ''Chak'kso Ney'yks'', um nome cujo significado na língua ancestral dos repteis significa ''O Primogênito de Chak'kso''. Acredita-se que Chak'kso era um poderoso semideus do Mundo Subterrâneo, descrito como um ''grande demónio da terra'' nas Histórias elfas. De acordo com essas histórias, Chak'kso queria transformar toda a vida do planeta em pedra de tão grande que era o seu ódio das criaturas de carne. No final, foi derrotado e preso por magias poderosas. Porém, nos séculos após o seu banimento (para um reino muito abaixo da superfície do mundo) uma nova raça de criaturas começou a aparecer nas Histórias, uma raça com o poder de transformar qualquer criatura de carne em pedra. Um por um, a grande custo, os Basílicos foram derrotados. Todos, excepto um: o Basílico conhecido como ''The Ney'yks'', ou ''O Primogênito'' na língua moderna. Confiante na sua habilidade de localizar essa poderosa criatura e colocá-la a seu serviço, Oxsrrsk saiu na sua jornada...

note: [unit]
en: Slim of Stature, dexterous Hands
    — Seven Stones and Eleven
    Left his Foes so slim a Chance
    — Seven Stones and Eleven
    Marksman known as Dragonbane
    ’mongst the Statues here was slain
    — Seven Stones — and the Elven
    (inscribed by Gauteamus)
pt_PT: Esbelto de estatura, Mãos mestras
    - Sete Rochas e Onze
    Deixou as suas presas nenhuma hipótese
    - Sete Rochas e Onze
    Atirador conhecido por Feitiço de Dragão
    entre as estátuas aqui fora derrotado
    - Sete Rochas — e uma Elfa
    (inscrito por Gauteamus)

note: [unit]
en: Blum Duk was renowned among his goblin clan for having tamed one of the Dire Wolves of the mountains, and he had the courage to match. His leadership and skills alone were what kept the area’s goblins alive despite human and elvish menaces. Rumor had it that his wolf had slain fifty men and a hundred Elves.
    
    Thus, when he heard of the awful monster that was inhabiting the area, it was only natural that he ride out alone to face it. All the other goblins expected him to slay the creature easily and drag back its carcass to feast on.
    
    He was in for quite a shock. As soon as he saw the Basilisk, Blum Duk cowered in fright. He tried to wheel his wolf around to run away, but it wouldn’t move. As the creature stalked towards him, he screamed his last words: Good Gog, dog, are yer legs made of stone?!
    (inscribed by Elvish Pillager)
pt_PT: Blum Duk era conhecido na sua tribo gnomo por ter domado um dos lobos gigantes das montanhas e tinha a coragem merecedora da fama. A sua liderança e habilidades eram o que mantinham os gnomos vivos, apesar das ameaças dos elfos e humanos. A lenda diz que o seu lobo matou cinquenta homens e cem elfos.
    
    Assim, quando ouviu falar do maligno monstro que habitava a área, era natural que decidisse enfrentar-o sozinho. Todos os outros gnomos esperavam que derrotas-se a criatura facilmente e trouxesse de volta a sua carcaça para que se fizesse um banquete.
    
    Mas uma surpresa esperava por ele. Assim que viu o Basílico, Blum Duk sentiu-se coberto pelo medo. Tentou dar a volta com o seu lobo para fugir, mas o lobo não se mexia. Enquanto a criatura se aproximava de ambos, proferiu as suas últimas palavras: Gog, meu cão, as tuas pernas são feitas de pedra?!?
    
    (inscrito pelo Elvish Pillager)

note: [unit]
en: Rah Ihn Mar, Champion of the Burning Hills, made his way to the Ruaskkolin Lake region in pursuit of the Elvish Hero Terowydlithrol, known among Elves as ‘The Dragonbane’. It was said that Terowydlithrol had killed a Dragon of Fire that threatened an Elvish village, and initiated a ‘counterattack’ in which some 37 Drakes, camping in a nearby ravine and believed to be in allegiance with the Dragon, were slaughtered. Knowing that these Drakes were innocent, Rah Ihn Mar came to Ruaskkolin Lake to hunt down and slay Terowydlithrol, who had been seen entering the region but a day ago. Burning for vengeance, Rah Ihn Mar began the hunt...
pt_PT: Rah Ihn Mar, Campeão das Colinas Flamejantes, foi até a região do lago Ruaskkolin perseguindo o Herói Elfo Terowydlithrol, conhecido entre os elfos como ''O Matador de Dragões''. Diz-se que Terowydlithrol matou um Dragão de Fogo que ameaçava uma vila elfa e iniciou um ''contra-ataque'' no qual 37 dragos, acampados num desfiladeiro próximo, e que acreditava-se estarem aliados com o Dragão, foram chacinados. Sabendo que esses dragos eram inocentes, Rah Ihn Mar veio para o lago Ruaskkolin para caçar e matar Terwydlithrol, que tinha sido visto a entrar na região apenas um dia atrás. Com a vingança queimando no seu peito, Rah Ihn Mar começou a caçada...

note: [unit]
en: He had lived there for ages upon ages, in the depths of the water, preying upon the various fish and frogs and merfolk that entered his domain. It was his lake, no other’s, and though it was not large, he was its master. Then, the Basilisk came, and looked into the Serpent’s eyes. And the Serpent had not died, but it was no longer alive. Thus the new lord of the lake had arrived.
    (inscribed by Turin)
pt_PT: Lá viveu por eras e eras nas profundezas das águas, a atacar os vários peixes e sapos e aquáticos que entravam nos seus domínios. Era o seu lago e de mais ninguém e, apesar de não muito grande, era o seu senhor. Então, o Basílico veio e olhou nos olhos da Serpente. E a Serpente não morreu, mas também não estava mais viva. Assim chegou o novo senhor do lago.
    (inscrito por Turin)

note: [side]
en: The Spider
pt_PT: A Aranha

note: [unit]
en: It would seem that no one knows the tale of this brave spider.
    (inscribed by WinnerA)
pt_PT: Parece que ninguém sabe a história desta aranha corajosa.
    (inscrito pelo vencedorA)

note: [unit]
en: The tale of this unlucky highwayman is yet to be told.
    (inscribed by WinnerB)
pt_PT: O conto deste Assaltante ainda fica por contar.
    (inscrito pelo VencedorB)

note: [unit]
en: A brave hero of Wesnoth’s Golden Age, this great rider and commander of men came to this evil place while on a raid against the orcs. Caught unaware by the foul creatures, many of his fellows were killed, but he fought valiantly, slaying many a foe. But alas! The foul Basilisk turned him to stone even as he slew the last orc. Now all that is left is a stark reminder of his once great bearing and strength.
    (inscribed by Fynmiir)
pt_PT: Um bravo herói da Era Dourada de Wesnoth, esse grande cavaleiro e comandante de homens veio para este lugar maligno durante um ataque contra os orcs. Pegado desprevenido pelas criaturas vis, muitos dos seus companheiros pereceram, mas ele lutou massivamente, derrotando vários dos inimigos. Mas então o vil Basílico o transformou em pedra no momento em que derrotou o último orc. Agora tudo o que resta é uma lembrança dura da sua força e beleza de outrora.
    (inscrito por Fynmiir)

note: [unit]
en: Bramwythl the Wose was always considered a slow, taciturn fellow, even by other woses. More than any other wose, he enjoyed simply standing alone in the sun, arms upraised, admiring the beauty of the empty sky. Once, even, he confided in a fellow that his greatest wish was to be able to bask forever in the sun’s glory.
    
    However, not long after, the local wose community heard of the approach of a horrible monster, powerful enough to easily destroy the few woses that lived in the area. They quickly moved off (quickly for woses, anyway), but Bramwythl was left behind — in their haste, no one had remembered to find him and tell him of the danger.
    
    He was taken quite unawares by the Basilisk, and turned to stone before he even recognized the beast. His petrified form still stands there today, warmed by the sun’s rays, under an open sky. His greatest wish has been granted.
    (inscribed by Elvish Pillager)
pt_PT: Bramwythl, o Silvano foi sempre considerado um companheiro lento, paciente, mesmo entre os outros Silvanos. Mais do que qualquer outro, simplesmente gozou de ficar sozinho ao sol, de braços estendidos, admirando a beleza do céu limpo. Uma vez, até, confessou a um amigo que o seu desejo maior era ter a hipótese de poder banhar-se ao sol para sempre.
    
    Mas, não muito tempo depois, a comunidade dos Silvanos ouviu da aproximação de um horrível monstro, poderoso suficiente para facilmente destruir alguns dos Silvanos que viviam na área. Rapidamente saíram (rápido para Silvanos, porventura), mas Bramwythl fora deixado para trás — na pressa, ninguém lembrou-se em encontrar-o e avisar-o do perigo.
    
    Foi assim uma presa fácil do Basilisco, e foi petrificado antes mesmo de reconhecer o seu destino. A sua forma petrificada ainda está cá hoje em dia, aconchegado pelo sol, debaixo do céu limpo. O seu maior desejo foi-lhe concebido.
    
    (inscrito por Elvish Pillager)

note: [unit]
en: General Talael Ryndoc came to this place to fight a duel with the Grand Marshal Aethec Corryn, but the two men never found one another.
pt_PT: O general Talael Ryndoc veu a este local para lutar um duelo com o Grande Marechal Aethec Corryn, mas os dois homens nunca se encontraram.

note: [unit]
en: The last words spoken by Grand Marshal Aethec Corryn: “Talael Ryndoc! I am through searching for you! I shall make my way back to Haldric’s Hall, and inform the court that you were too much of a coward to attend our duel! Your disgrace shall be more agonizing than the death I’d have given you!”
    
    Perhaps he should not have shouted quite so loudly...
pt_PT: As últimas palavras pronunciadas pelo Grande Marechal Aethec Corryn: “Talael Rydoc! Estou cansado de procurar por ti! Devo ir o meu caminho d volta à Corte de Haldric, e informar a corte que és demasiado covarde para um duelo! A tua desgraça irá ser mais angustiante que a morte que daria a ti!”
    
    Porventura não deveria ter falado tão alto...

note: [unit]
en: This brave warrior, known as Rilhon among the Naga, heard tell of a fabulous treasure that had been lost in these watery caves— a spear whose head was said to have been fashioned from the tooth of Chak’kso Ney’yks, an Elder Basilisk slain long ago by the Elvish hero, Eloralduil. According to the legend, the weapon rested somewhere on the bottom of this very lake (Ruaskkolin Lake, named for a well-known Sea Serpent who made it his home). Having prepared himself for battle with the Serpent, Rilhon met with two rather large surprises. The first was the petrified form of Ruaskkolin the Serpent. The second was the very-much-alive Chak’kso Ney’yks, who was, oddly enough, in possession of all of his teeth.
    (inscribed by Paterson)
pt_PT: Este guerreiro corajoso, conhecido como Rihon entre os Nagas, ouviu de um fabuloso tesouro que estivesse nestas cavernas aquáticas — uma lança da qual foi dita que a sua cabeça foi forjado dos dentes de ChakḰso Ney'yks, um Basilísco ancião a muito tempo derrotado pelo Herói Elfico, Eloralduil. Segundo a lenda, a arma ficou algures no fundo deste lago (Lago Ruaskkolin, chamado após uma Serpente Marinha bem conhecida que fez dele o seu lar). Tendo-se preparado para o combate com a serpente, Rilhon encontrou-se com duas grandes surpresas. A primeira foi a forma petrificada de Ruaskkolin, a Serpente. A segunda foi o muito-bem-vivo Chak'hso Ney'yks, que esteve, estranho suficiente, na posse de todos os seus dentes.
    (inscrito por Paterson)

note: [unit]
en: Through waves and rocky channels
    blue and white
    she pulled and pushed the tides
    and taught the fishes how to speak to planets
    silver green
    with magic
    running from her spirit into skins of kelp and shells of snails
    a twisting of her tail and hands
    she sent her songs to run on pin-tipped legs about the sands
    and now
    and now the strangest pause
    for years and years
    she hasn’t moved her eyes
    
    (inscribed by MJQ)
pt_PT: Por ondas e canais rochosos
    Azuis e brancos
    Puxou e empurrou as ondas
    E ensinou aos peixes como falar com os planetas
    Verdes prateadas
    Com a magia
    Correndo pelo seu espírito para as peles dos corais e conchas dos caramujos
    O rebolar da sua cauda e mãos
    Enviou as suas canções a correr em pequeninas pernas pelas areias
    E agora
    E agora a mais estranha pausa
    Por séculos
    Não moveu os seus olhos
    
    (inscrito por MJQ)

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Clearing_Gushes
en: 2p — Clearing Gushes
pt_PT: 2j — Nascentes férteis

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Cynsaun_Battlefield
en: 2p — Cynsaun Battlefield
pt_PT: 2j — O Campo de Batalha de Cynsaun

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Cynsaun_Battlefield
en: Cynsaun Province was named for Warrior-Queen Cynsaun the First, who drove the necromancers from these lands in 961 YW.
pt_PT: A província de Cynsaun foi baptizada pela Princesa Guerreira Cynsaun, a Primeira, que expulsou os necrómantes destas terras em 921 CW.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_2p_Dark_Forecast
en: 2p — Dark Forecast (Survival)
pt_PT: 2j — A Previsão Sombria (Sobrevivência)

note: [multiplayer]: id=multiplayer_2p_Dark_Forecast
en: Dark Forecast is a survival scenario for solitaire or two-player team-based play against randomly-spawned AI units. Victory is achieved by surviving and defeating all enemy waves. During the course of play, the terrain will change based on random weather effects.
    
    Note: You need to use the default map settings for the scenario to work right.
pt_PT: Previsão Sombria é um cenário de sobrevivência para um ou dois jogadores em equipa lutando contra unidades aleatórias geradas pelo computador. A vitória será alcançada se sobreviverem a todos os ataques inimigos. Durante a partida, o terreno irá mudar de acordo com efeitos de clima aleatórios.
    
    Nota: Precisas de utilizar a configuração do mapa para que este cenário funcionar corretamente.

note: [side]
en: teamname^Revolt
pt_PT: Revolta

note: [side]
en: teamname^Human
pt_PT: Humanos

note: [then] [objective]: condition=lose
en: Death of your leader
pt_PT: Morte do teu líder

note: [then]
en: Since your team has only one leader, the enemy waves will not be at full strength.
pt_PT: Uma vez que a tua equipa tem apenas um líder, as ondas de inimigos não serão da máxima força.

note: [else]
en: Death of both of your team’s leaders
pt_PT: Morte dos líderes da tua equipa

note: [else]
en: Since your team has two leaders, the enemy waves will be at full strength.
pt_PT: Uma vez que a tua equipa tem dois líderes, as ondas de inimigos serão com a força total.

note: [objective]: condition=win
en: Survive and defeat all enemy waves
pt_PT: Sobreviva e derrota todos os ataques inimigos

note: [message]: speaker=narrator
en: Dark Forecast — a random survival scenario
pt_PT: Previsão Sombria — um cenário aleatório de sobrevivência

note: [message]: speaker=narrator
en: Your aim is to survive the spawning waves of units and defeat the final archenemies.
    
    The spawning waves are randomly generated and will be different each time Dark Forecast is played.
    
    They appear along the north, south, and west map edges — though they are most likely to spawn on the west edge. The waves appear at somewhat regular intervals.
    
    The weather will also change randomly, affecting the layout of the map.
    
    
    <b>Dark Forecast was made by:</b>
    
    <span color='green'>jb:</span>
    • Map design, spawn groups, and scenario concept
    
    <span color='green'>Rhuvaen:</span>
    • WML implementation
pt_PT: O teu objetivo é sobreviver os assaltos contínuos e derrotar os arque-inimigos finais.
    
    Os assaltos contínuos irão ser gerados aleatoriamente e serão ser diferentes cada vez que Maldição Negra é jogada.
    
    Aparecerão ao longo dos cantos norte, sul e oeste do mapa — mas mais provavelmente no canto oeste. Os assaltos aparecem em intervalos um pouco regulares.
    
    
    O tempo também irá mudar aleatoriamente, afetando a aparência do mapa.
    
    
    
    <span color='red'>Previsão Sombria foi feito por:</span>
    
    <span color='green'>jb</span>
    — desenho do mapa, grupos de assalto e conceito do mapa
    
    <span color='green'>Rhuvaen</span>
    — implementação de WML

note: [message]
en: So this is the accursed valley — a land ours for the taking.
pt_PT: Então é este o vale amaldiçoado — uma terra prestes a ser domada.

note: [message]
en: The inhabitants are rumored to be a strange alliance of man and beast, and our claim is not going to be unopposed. We must be prepared for the surprises of this land.
pt_PT: Conta-se que os habitantes são uma aliança estranha de homens e monstros e que não conseguiremos tomar essa terra sem oposição deles. Devemos ter cuidado com as surpresas deste lugar.

note: [message]
en: Then let us discover what lies in waiting and teach them not to oppose our claim.
pt_PT: Então vamos descobrir o que nos espera e ensiná-los a não se opor ao nosso poder.

note: [message]: speaker=unit
en: Ugh! How can this be? Defeated by mere barbarians! My gods have forsaken me...
pt_PT: Ugh! Como pode isto ser? Derrotado por meros bárbaros! Os meus deuses abandonaram-me...

note: [message]: speaker=second_unit
en: Cheers of your enemy are the last thing you hear as you slip into death...their joy fills your last moments with pure hate.
pt_PT: Os urros da vitória dos teus inimigos são as últimas coisas que ouves enquanto cais para a morte... a alegria deles enche os teus últimos momentos de puro ódio.

note: [message]
en: The enemy cheers as a dark mist rises from the land, engulfing you. As ghostly wisps drain away your will, you realize that your time in this land is over.
pt_PT: Os inimigos jubilam quando um nevoeiro negro sobe da terra e te cerca. Enquanto sussurros fantasmagóricos drenam a tua força de vontade, compreendes que o teu tempo nesta terra acabou.

note: [slider]: id=enemey_gold_factor [slider]: id=enemy_gold_factor
en: Changes the gold worth of the enemy spawns by a certain percentage
pt_PT: Muda o custo dos inimigos por uma certa percentagem

note: [lua]: final_spawn
en: The last and most powerful of these creatures are almost upon us. I feel that if we can finish them off in time, we shall be victorious.
pt_PT: As últimas e mais poderosas das criaturas estão quase a chegar à nós. Acredito que se pudéssemos derrotar-as, a vitória será nossa.

note: [lua]: final_spawn
en: The screams and pleas for mercy are finally silenced, as you remove your blood soaked blade from the last of the rebels. There will be no more resistance from the local scum. Your reign has finally earned stability.
pt_PT: Os gritos de dor e piedade finalmente se calam enquanto removes a tua lâmina ensanguentada do corpo do último dos rebeldes. Não haverá mais resistência da escumalha local. O teu reino finalmente atingiu a estabilidade.

note: [lua]: weather_map
en: Clear Weather
pt_PT: Tempo Claro

note: [lua]: weather_map
en: Drought
pt_PT: Seca

note: [lua]: weather_map
en: Heavy Rains
pt_PT: Temporal

note: [lua]: weather_map
en: Snowfall
pt_PT: Nevada

note: [lua]: weather_map
en: Heavy Snowfall
pt_PT: Nevada Pesada

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Den_of_Onis
en: 2p — Den of Onis
pt_PT: 2j — A Gruta de Ónis

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Den_of_Onis
en: This most unusual of caves was once known as the Chamber of Laughing Devils, and was the inner citadel of the Kah Ruuk Oni. The Kah Ruuk were a wicked and cunning race of man-eating demons, who terrorized the people of the Eastern Lands for nearly four hundred years, before vanishing from Irdya without a trace. Since that time, many factions have vied for dominion over the Den of Onis, hoping to unlock the strange and mysterious magics of its creators.
pt_PT: A maioria destas cavernas foi uma vez conhecida como Câmara dos Demónios do Riso e foi o interior da cidadela de Kah Ruuk Oni. Os Kah Ruuk foram uma raça cruel e astuta de demónios devoradores de homens que aterrorizaram as pessoas das Terras Orientais por quase quatro séculos, até que desapareceram de Irdya sem deixar vestígios. Desde aquele tempo, muitas fações competem pelo domínio sobre o Covil dos Ónis esperando desvendar a estranha e misteriosa magia dos seus criadores.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_elensefar_courtyard
en: 2p — Elensefar Courtyard
pt_PT: 2j — A Corte de Elensefar

note: [multiplayer]: id=multiplayer_elensefar_courtyard
en: Fight through corridors and gardens, and dominate the eastern courtyard of what used to be the glorious city of Elensefar.
pt_PT: Luta por entre salas e jardins, e domina a corte oriental do que foi em tempos gloriosos da cidade de Elensefar.

note: [time]: id=underground_illum
en: Underground
pt_PT: Subterrâneo

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Fallenstar_Lake
en: 2p — Fallenstar Lake
pt_PT: 2j — O Lago Meteoro

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Fallenstar_Lake
en: Long ago, a great star fell from the heavens, leaving its mark on this coniferous region.
pt_PT: Há muito tempo, uma grande estrela caiu dos céus deixando a sua marca nesta região coníferas.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Hamlets
en: 2p — Hamlets
pt_PT: 2j — Vilarejos

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Hamlets
en: Warfare transforms the simple farms and villages of a peaceful region into a subtly parceled battlefield. Designed by Doc Paterson.
pt_PT: A guerra transformou as quintas e aldeias simples de uma região pacífica num campo de batalha dividido. Desenhado por Doc Paterson.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Hellhole
en: 2p — Hellhole
pt_PT: 2j — Boca do Inferno

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Hellhole
en: Once, the town of Myrilel was a tranquil village at the easternmost reaches of humankind. This changed forever upon the rise of the lich warlord Mal-Ravanal, who ripped a gate of unspeakable dark sorcery in the center of town as the first gathering point for his armies of death. Though Mal-Ravanal was defeated, Myrilel remains a place made desolate and ruined, the gate an eternal scar on the land that to this day summons forth legions of wandering undead.
pt_PT: Outrora, existia a tranquila aldeia de Myrilel nas fronteiras orientais da humanidade. Tudo mudou contudo com a chegada do senhor de guerra liche Mal-Ravanal, que estabeleceu um portal de magia negra no centro da aldeia como o seu primeiro ponto de encontro do seu exercito moto-vivo. Apesar de Mal-Ravanal ter sido derrotado, Myrilel ficou um lugar desolado e arruinado, ficando o portal como uma cicatriz eterna até este dia convocando hordas de morto-vivos.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Hornshark_Island
en: 2p — Hornshark Island
pt_PT: 2j — A Ilha dos Tubarões Cornudos

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Hornshark_Island
en: Players must forge strange alliances with the local inhabitants, in order to survive on this most unusual of islands. Designed by Doc Paterson.
pt_PT: Os jogadores devem forjar alianças estranhas com os habitantes locais, a fim de sobreviver na mais invulgar das ilhas. Desenvolvido por Doc Paterson.

note: [unit]: type=Drake Fighter
en: Rawffus the Dim
pt_PT: Rawffus o ofuscante

note: [unit]: type=Woodsman
en: Clockwork Boy
pt_PT: Rapaz Mecânico

note: [unit]: type=Orcish Leader, id=Neki the Brutal
en: Neki the Brutal
pt_PT: Neki o Brutal

note: [unit]: type=Soulless
en: Rzrrt the Dauntless
pt_PT: Rzrrt o Destemido

note: [unit]: type=Skeleton
en: Sorrek, Chosen of Death
pt_PT: Sorrek, Escolhido da Morte

note: [unit]: type=Drake Fighter
en: Gawffus the Dim
pt_PT: Fustiga o ofuscante

note: [unit]: type=Dwarvish Scout
en: Rublok
pt_PT: Rubro

note: [unit]: type=Dwarvish Scout
en: Ulysses Mantyjuuri
pt_PT: Ulisses Mantyjuuri

note: [unit]: type=Orcish Leader
en: Neki the Brute
pt_PT: Neki o Bruto

note: [unit]: type=Soulless
en: Tyxrrn the Dauntless
pt_PT: Tyxrrn o Destemido

note: [unit]: type=Skeleton
en: Rukhos, Chosen of Death
pt_PT: Rukhos, Escolhido da Morte

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Howling_Ghost_Badlands
en: 2p — Howling Ghost Badlands
pt_PT: 2j — Terras Amaldiçoadas dos Fantasmas Vociferantes

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Howling_Ghost_Badlands
en: Little remains of this once wealthy mining colony, now a haven for raiders and thieves.
pt_PT: Pouco resta desta outrora rica colónia de mineração, agora lar de assaltantes e ladrões.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Ruined_Passage
en: 2p — Ruined Passage
pt_PT: 2j — Passagem em ruínas

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Ruined_Passage
en: The distant west has long been fabled as the homeland of all living things before it was ruined by a deluge of disasters. Legends tell of the ingenuity of the ancients in their final hours as they struggled to fight back violent storms of fire and ash. Only recently have secretive expeditions to this land revealed the truth of these stories — most strikingly, a channel of immense enchanted walls. Between intense volcanic islands and vast seas of molten brimstone lies land kept pristine and untouched — yet mysteriously abandoned nonetheless.
pt_PT: O ocidente distante sempre foi contado como sendo a terra natal de todos os seres vivos antes de ser arruinado por um diluvio de desastres. As lendas contam da ingenuidade dos anciãos nas suas últimas horas enquanto lutavam para combater violentas tempestades de fogo e cinzas. Apenas recentemente expedições secretas a esta terra revelaram a verdade dessas histórias — o mais impressionante, um canal de imensas muralhas encantadas. Entre as ilhas vulcânicas intensas e os vastos mares de enxofre fundido, ficam terras virgens — ainda que misteriosamente abandonadas.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Ruphus_Isle
en: 2p — Ruphus Isle
pt_PT: 2j — Ilha de Rufo

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Ruphus_Isle
en: Players must navigate the dispersive terrain of this small but topographically dense island.
pt_PT: Os jogadores terão de encontrar o seu caminho pelo terreno peculiar nesta pequena mas diversa ilha.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Sablestone_Delta
en: 2p — Sablestone Delta
pt_PT: 2j — Delta das Pedras de Sabre

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Sablestone_Delta
en: Two armies collide on this disjointed coastal landscape of hidden caves and jagged rivers.
pt_PT: Dois exércitos confrontam-se neste terreno quebrado, cheio de cavernas escondidas e rios selvagens.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Silverhead_Crossing
en: 2p — Silverhead Crossing
pt_PT: 2j — O Cruzamento Prateado

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Silverhead_Crossing
en: Players must traverse all manner of terrain in pursuit of victory on this multi-fronted duel map.
pt_PT: Os jogadores têm de atravessar vários tipos de terrenos em busca da vitória neste duelo com múltiplas frentes de combate.

note: [side]
en: teamname^Shapeshifter
pt_PT: Metamorfos

note: [unit]: type=Tentacle of the Deep
en: Nani the Shapeshifter
pt_PT: Nani, o metamorfo

note: [effect]: type=arcane
en: evil eye
pt_PT: mau olhado

note: [trait]: id=remove_hp
en: statue
pt_PT: estátua

note: [trait]: id=remove_hp
en: This is a sculpture made of stone.
pt_PT: Essa é uma escultura feita de pedra.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Sullas_Ruins
en: 2p — Sulla’s Ruins
pt_PT: 2j — As Ruínas de Sulla

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Sullas_Ruins
en: Flooded by the seas and battered by the winter elements, only ruins, water and ice now remain in the shadow of this once mighty empire.
pt_PT: Inundada pelos mares e castigada por rigorosos Invernos, apenas ruínas, água e gelo permanecem como sombras deste outrora glorioso império.

note: [side]
en: Statue of Sulla
pt_PT: Estátua de Sulla

note: [unit]: gender=female
en: A stone-carved likeness of Sulla the Great, also known as Sulla the Just, Sulla the Tyrant, Empress of the Sinking Tower, Lady of the Walking Glacier, Sulla the Incinerator, Sulla the Proud and Sulla the Righteous.
pt_PT: Uma estátua de pedra de Sulla, a Grande, também conhecida como Sulla, a Justa, Sulla, a Tirana, Imperadora da Torre Submersa, Dama do Glaciar, Sulla, a Incineradora, Sulla, a Orgulhosa e Sulla, a Divina.

note: [side]
en: Statue of Lhun-dup
pt_PT: Estátua de Lhun-dup

note: [unit]
en: A stone-carved likeness of Lhun-dup, Servant of Sulla.
pt_PT: Uma imagem em pedra de Lhun-dup, Servo de Sulla.

note: [side]
en: Statue of Ri-nzen
pt_PT: Estátua de Ri-nzen

note: [unit]
en: A stone-carved likeness of Ri-nzen, Servant of Sulla.
pt_PT: Uma imagem em pedra de Ri-nzen, Servo de Sulla.

note: [side]
en: Statue of Ten-zin
pt_PT: Estátua de Ten-zin

note: [unit]
en: A stone-carved likeness of Ten-zin, Servant of Sulla.
pt_PT: Uma imagem em pedra de Ten-zin, Servo de Sulla.

note: [side]
en: Statue of Lo-bsang
pt_PT: Estátua de Lo-bsang

note: [unit]
en: A stone-carved likeness of Lo-bsang, Servant of Sulla.
pt_PT: Uma imagem em pedra de Lo-bsang, Servo de Sulla.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Swamp_of_Dread
en: 2p — Swamp of Dread
pt_PT: 2p — Pântano do Terror

note: [multiplayer]: id=multiplayer_The_Freelands
en: 2p — The Freelands
pt_PT: 2j — As Terras Livres

note: [multiplayer]: id=multiplayer_The_Freelands
en: The Freelands, also known to the people of the far east as The Land of No Kings, lie in between the Wilderlands and the Kingdom of Carorath, separating a land of absolute law from a land of absolute savagery. The people of the Freelands have been battling would-be conquerors of their land for hundreds of years, repelling great beasts from their western borders, and Carorathian Imperialists from their eastern borders.
pt_PT: As Terras Livres, também conhecida pelos povos do distante oriente como A Terra Sem-Reis, situam-se entre as Terras Selvagens e o Reino de Carorath, separando uma terra de lei absoluta de uma terra de absoluta selva. Os habitantes das Terras Livres têm lutado com conquistadores das suas terras por séculos, repelindo grandes bestas das suas fronteiras ocidentais e imperialistas Carorath das fronteiras orientais.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_The_Walls_of_Pyrennis
en: 2p — The Walls of Pyrennis
pt_PT: 2j — As muralhas de Pyrennis

note: [multiplayer]: id=multiplayer_The_Walls_of_Pyrennis
en: When the orcish hordes first began arriving in droves on the Great Continent, one intrepid ruler by the name of Iron-King Olgor set about first uniting the bickering orcish tribes. He sought to conquer the whole of the Continent under the rule of orcs, and commanded the construction of the immense fortress of Pyrennis as a monument to his power. But it was this very citadel that was his undoing — his vassals, unwilling to finish building without their destined conquest complete, turned on Olgor and slayed him, scattering the orcish hosts for centuries to come. The walls of Pyrennis have proved astoundingly indestructible both to time and war — that is, what scattered segments of it were actually completed.
pt_PT: Quando as hordas dos orcs pela primeira vez chegaram ao grande continente, um soberano mais audaz pelo nome Olgor fora o primeiro a unir as tribos orcs. Procurou conquistar o continente inteiro sob o domínio orc, e como demonstração do seu poder ordenou a construção da fortaleza de Pyrennis. Mas fora esta mesma fortaleza que iniciou o seu fim — os seus vassalos, indispostos em completar a obra antes de finalizarem a conquista prometida, voltaram-se contra Olgor e desposaram-o, prevenindo uma segunda união das hordas orcs por séculos. As muralhas de Pyrennis provaram ser surpreendentemente indestrutíveis tanto em tempo de paz como guerra — ou pelo menos do que fora completado.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_thousand_stings_garrison
en: 2p — Thousand Stings Garrison
pt_PT: 2j — A Guarnição das Mil Picadas

note: [multiplayer]: id=multiplayer_thousand_stings_garrison
en: A strange place. Designed by Doc Paterson.
pt_PT: Um lugar estranho. Desenvolvido por Doc Paterson.

note: [side]
en: Statue
pt_PT: Estátua

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Tombs_of_Kesorak
en: 2p — Tombs of Kesorak
pt_PT: 2j — Túmulos de Quesoraque

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Tombs_of_Kesorak
en: Hundreds of years ago, the defeated Sorcerer Kesorak was entombed here, along with a number of his followers. An unholy chill now encircles the tombs, and many believe that the voice of Kesorak can still be heard, whispering amongst the withered trees of this barren landscape. Unconcerned by their gloomy surroundings, your leaders have chosen this place to clash.
pt_PT: Séculos passados, o feiticeiro derrotado Quesoraque foi sepultado aqui, juntamente com alguns dos seus seguidores. Uma névoa sombria hoje em dia cobre estes túmulos, e muitos acreditam que a voz de Quesoraque ainda se pode ouvir, sussurrando entre as árvores pálidas destas terras estéreis. Dispersando as superstições sombrias, os teus líderes escolheram este lugar para entrar em conflito.

note: [note]
en: The map contains mausoleums and campfires that shift the time of the day by one step toward night and day, respectively.
pt_PT: O mapa contem mausoléus e fogueiras que mudam o tempo de dia um turno em direção a noite e dia, respetivamente.

note: [note]
en: The tile in the centre, which contains the casket of the titular necromancer, is always covered in pitch black fog.
pt_PT: A casa no centro, que contem a urna do necromante titular, esta sempre cobrido por uma sombra escura intensa.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Weldyn_Channel
en: 2p — Weldyn Channel
pt_PT: 2j — O Canal de Weldyn

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Weldyn_Channel
en: This vital supply route has played a key role in many of Wesnoth’s greatest battles.
pt_PT: Esta rota de recursos vitais foi imprescindível em muitas das grandes batalhas de Wesnoth.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Alirok_Marsh
en: 3p — Alirok Marsh
pt_PT: 3j — O Pântano de Alirok

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Alirok_Marsh [multiplayer]: id=multiplayer_Island_of_the_Horatii [multiplayer]: id=multiplayer_3p_Morituri [multiplayer]: id=multiplayer_Blue_Water_Province [multiplayer]: id=multiplayer_Castle_Hopping_Isle [multiplayer]: id=multiplayer_Clash [multiplayer]: id=multiplay
en:  Recommended setting of 2 gold per village.
pt_PT:  Configurações recomendadas de 2 ouro por aldeia.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Alirok_Marsh
en: Three players come head to head on this water-cut battlefield.
pt_PT: Três jogadores disputam taco a taco neste campo de batalha cortado pela água.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Island_of_the_Horatii
en: 3p — Island of the Horatii
pt_PT: 3j — A Ilha dos Horatii

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Island_of_the_Horatii
en: Controlling the central island is often the key to victory in this 3 player free for all map.
pt_PT: Controlar a ilha central é, em geral, a chave para a vitória neste mapa para 3 jogadores todos-contra-todos.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_3p_Morituri
en: 3p — Morituri
pt_PT: 3j — Mortal

note: [multiplayer]: id=multiplayer_3p_Morituri
en: Only one faction will emerge victorious from this tightly bordered three-player map.
pt_PT: Só uma fação emergirá vitoriosa deste mapa apertado de três jogadores.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Bath_of_Glory
en: 4p — Bath of Glory
pt_PT: 4j — Banho de glória

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Blue_Water_Province
en: 4p — Blue Water Province
pt_PT: 4j — A Província de Água Azul

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Blue_Water_Province
en: Historians write that Bluewater Province has been destroyed and rebuilt some twenty times. Now, as armies once again converge on the rocky streams and snowcapped mountains of this small province, its villagers hardly seem to take notice.
pt_PT: Os historiadores escrevem que Província da Água azul foi destruída e reconstruída mais de 20 vezes. Agora, assim como os exércitos uma vez mais convergem nestes rios rochosos e montanhas nevadas desta pequena província, os seus habitantes mal o notam.

note: [side]
en: teamname^Team 1
pt_PT: Equipa 1

note: [side]
en: teamname^Team 2
pt_PT: Equipa 2

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Castle_Hopping_Isle
en: 4p — Castle Hopping Isle
pt_PT: 4j — Ilha dos Castelos Saltitantes

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Castle_Hopping_Isle
en: Hop from castle to castle while fighting over a central isle.
pt_PT: Salta de castelo a castelo enquanto lutes pela ilha central.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Clash
en: 4p — Clash
pt_PT: 4j — Confronto

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Clash
en: Small map for 2 vs. 2.
pt_PT: Pequeno mapa para 2 contra 2.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Geothermal
en: 4p — Geothermal
pt_PT: 4j — Geotérmico

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Geothermal
en: The western reaches of the Heart Mountains make a land of striking contrasts — boiling volcanic cauldrons weaving deep blue rivers between stark, snowy mountains, dotted with fields of verdant green. This land, though sometimes perilous and unstable, is nonetheless rich thanks to numerous foundries using the heat of volcanoes and hot springs to fuel their forges.
pt_PT: As encostas ocidentais das montanhas centrais são cheio de contrastes — caldeiras vulcânicas ativas separadas por rios profundos das montanhas nevadas com inúmeros campos verdejantes. Estas terras, mesmo que de vez instáveis e perigosas, são mesmo assim extremamente férteis graças as inúmeras nascentes de aguas termais.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_4p_Hamlets
en: 4p — Hamlets
pt_PT: 4j — Vilarejos

note: [multiplayer]: id=multiplayer_4p_Hamlets
en: Warfare transforms the simple farms and villages of a peaceful region into a subtly parceled battlefield.
pt_PT: A guerra transformou as quintas e aldeias simples de uma região pacífica num campo de batalha dividido.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Isars_Cross
en: 4p — Isar’s Cross
pt_PT: 4j — A travessia de Isar

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Isars_Cross
en: A very small 2 vs. 2 map. Close quarters fighting means the successful rotation of units and planning of moves is important. Teams set for players 1 &amp; 4 vs. 2 &amp; 3 (northeast vs. southwest). Designed for 75 starting gold, 20 villages.
pt_PT: Um mapa muito pequeno 2 contra 2. Lutar num local apertado significa que rodar com sucesso unidades e planear o movimento é importante. Equipas definidas para os jogadores 1 e 4 x 2 e 4 (nordeste contra sudoeste). Designado para 75 ouro inicial, existem 20 aldeias.

note: [side]
en: teamname^Southwest
pt_PT: Sudoeste

note: [side]
en: teamname^Northeast
pt_PT: Nordeste

note: [multiplayer]: id=multiplayer_King_of_the_Hill
en: 4p — King of the Hill
pt_PT: 4j — O Rei da Montanha

note: [multiplayer]: id=multiplayer_King_of_the_Hill [multiplayer]: id=multiplayer_Siege_Castles
en:  Recommended setting of 2 gold per village and 150 starting gold.
pt_PT:  Definição recomendada de 2 ouro por aldeia e 150 de ouro inicial.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Loris_River
en: 4p — Loris River
pt_PT: 4j — Rio Lóris

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Loris_River
en: 2 vs. 2 map centered around a river with keeps in opposite corners. Designed for players 1 &amp; 4 vs. 2 &amp; 3. There are 28 villages.
pt_PT: Um mapa 2 contra 2 centrado ao longo de um rio com torres nos cantos opostos. Designado para jogadores 1 e 4 contra 2 e 3. Existem 28 aldeias.

note: [side]
en: teamname^Northwest
pt_PT: Noroeste

note: [side]
en: teamname^Southeast
pt_PT: Sudeste

note: [multiplayer]: id=multiplayer_4p_Morituri
en: 4p — Morituri
pt_PT: 4j — Mortal

note: [multiplayer]: id=multiplayer_4p_Morituri
en: Who will emerge from the confines of this perilous battlefield?
pt_PT: Quem irá emergir vitorioso dos confins deste campo de batalha?

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Paths_of_Daggers
en: 4p — Paths of Daggers
pt_PT: 4j — Caminhos das Adagas

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Paths_of_Daggers
en:  Recommended setting of 2 gold per village, 28 villages.
pt_PT:  Definição recomendada de 2 ouro por aldeia, existem 28 aldeias.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Paths_of_Daggers
en: A 2 vs. 2 map with 5 separate paths of engagement. Balanced to be played east vs. west (1 &amp; 4 vs. 2 &amp; 3), but works well with any teams or FFA.
pt_PT: Um mapa 2 contra 2 com 5 diferentes caminhos de confronto. Balanceado para ser jogado este contra oeste (1 e 4 contra 2 e 3), mas também dá com outras equipas ou todos-contra-todos.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Ruins_of_Terra-Dwelve
en: 4p — Ruins of Terra-Dwelve
pt_PT: 4j — As Ruínas das Terras Escavadas

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Ruins_of_Terra-Dwelve
en: Battle over the legendary treasures of the ancient ruins of Terra-Dwelve. Large multi-fronted 2 vs. 2 set in a vast underground complex.
pt_PT: Combate pelos tesouros lendários das ruínas ancestrais das Terras Escavadas. Um mapa 2 contra 2 largo com várias frentes num vasto complexo subterrâneo.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Siege_Castles
en: 4p — Siege Castles
pt_PT: 4j — Castelos Sitiados

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Siege_Castles
en: A 4 player map where 4 mighty castles face off at the convergence of two rivers. Works well as 2 vs. 2 or FFA. There are approximately 45 villages.
pt_PT: Um mapa para 4 jogadores onde 4 castelos poderosos se defrontam na convergência de dois rios. Tanto para 2 contra 2 como todos contra todos. Existem aproximadamente 45 aldeias.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_4p_Underworld
en: 4p — Underworld
pt_PT: 4j — Submundo

note: [multiplayer]: id=multiplayer_4p_Underworld
en: A fast-paced 2 vs. 2 map set deep below the surface.
pt_PT: Uma partida rápida 2 contra 2 num mapa situado muito abaixo da superfície.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Xanthe_Chaos
en: 4p — Xanthe Chaos
pt_PT: 4j — Caos de Xanthe

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Xanthe_Chaos
en: A 2 vs. 2 map with auxiliary keeps, and a large messy battle in the center common.
pt_PT: Um mapa 2 contra 2 com torres auxiliares, e um campo de batalha largo e confuso ao centro.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Auction-X
en: 5p — Auction-X
pt_PT: 5j — Leilão

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Auction-X
en: 4 players surround a central keep, play vs. the AI survival style, or as a FFA or 4 vs. 1. The center player will need more gold in a 4 vs. 1 or FFA, and the best way to determine how much is an auction, LOWEST bid wins. It is a very small map so 75 gold is recommended for the other players.
pt_PT: 4 jogadores cercam uma fortaleza no centro. Joga contra o computador e tenta sobreviver, ou todos contra todos, ou mesmo 4 jogadores contra 1. O jogador no centro precisará de mais ouro nos modos 4 contra 1 ou todos contra todos e o melhor meio de escolher é por leilão: quem der o MENOR lance vence e leva a posição do meio. É um mapa muito pequeno, portanto recomenda-se 75 ouro inicial para os outros jogadores.

note: [side]
en: teamname^Center
pt_PT: Centro

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Forest_of_Fear
en: 5p — Forest of Fear
pt_PT: 5j — A Floresta do Medo

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Forest_of_Fear
en: In this mixed landscape, five armies battle for supremacy.
pt_PT: Nesse território misto, cinco exércitos lutam pela supremacia.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_The_Wilderlands
en: 5p — The Wilderlands
pt_PT: 5j — As Terras Selvagens

note: [multiplayer]: id=multiplayer_The_Wilderlands [multiplayer]: id=multiplayer_Crusaders_Field
en:  Recommended setting of 1 gold per village.
pt_PT:  Definição recomendada de 1 ouro por aldeia.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_The_Wilderlands
en: A vast region of wild, untamed wilderness, its terrain dotted with forests, caves, rivers, and the ruins of ancient fortresses.
pt_PT: Uma vasta região de natureza selvagem, pontilhada por florestas, cavernas, rios e as ruínas de fortalezas ancestrais.

note: [side]
en: teamname^Team 3
pt_PT: Equipa 3

note: [side]
en: teamname^Team 4
pt_PT: Equipa 4

note: [side]
en: teamname^Monsters
pt_PT: Monstros

note: [objective]: condition=win
en: Defeat all enemy leaders
pt_PT: Derrota todos os líderes inimigos

note: [objective]: condition=win
en: Defeat all monsters
pt_PT: Derrota todos os monstros

note: [objective]: condition=win
en: Defeat the enemy leaders
pt_PT: Derrota os líderes inimigos

note: [objective]: condition=lose
en: Death of all your units
pt_PT: Morte de todas as tuas unidades

note: [note]
en: You cannot recruit units.
pt_PT: Não podes recrutar unidades.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Crusaders_Field
en: 6p — Crusaders’ Field
pt_PT: 6j — Campo dos Cruzados

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Crusaders_Field
en: The rallying cries of battle can once again be heard on this time-worn field of war, where the ghosts of thousands of brave warriors float invisibly through the mountains, trees and rivers.
pt_PT: Os gritos de batalha podem ser ouvidos novamente neste campo desgastado pelo tempo, onde os fantasmas de milhares de guerreiros bravos flutuam invisíveis por entre as montanhas, rios e árvores.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Hexcake
en: 6p — Hexcake
pt_PT: 6j — Hexágonos

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Hexcake
en: 2 vs. 2 or 3 vs. 3 team game.
pt_PT: Partida de 2 x 2 ou 3 x 3 jogadores.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_6p_Team_Survival
en: 6p — Team Survival
pt_PT: 6j — Sobrevivência em Equipa

note: [multiplayer]: id=multiplayer_6p_Team_Survival
en: Scenario where the objective is to survive for as long as possible.
pt_PT: Cenário no qual o objetivo é sobreviver o maior tempo possível.

note: [side]
en: Attacker
pt_PT: Atacante

note: [side]
en: Defender
pt_PT: Defensor

note: [objective]: condition=win
en: Survive all enemy attacks
pt_PT: Sobreviva todos os ataques inimigos

note: [objective]: condition=lose
en: Death of your team leaders
pt_PT: Morte dos líderes da tua equipa

note: [note]
en: Hint: Learning the enemy spawn points and types helps a lot.
pt_PT: Dica: Conhecer os pontos onde surgem os inimigos e os seus tipos ajuda muito.

note: [label]
en: Turn 2: Loyalists
pt_PT: Turno 2: Leais

note: [label]
en: Turn 5: Knalgans
pt_PT: Turno 5: Anões

note: [label]
en: Turn 8: Rebels
pt_PT: Turno 8: Rebeldes

note: [label]
en: Turn 11: Northerners
pt_PT: Turno 11: Nortistas

note: [label]
en: Turn 14: Drakes
pt_PT: Turno 14: Dragos

note: [label]
en: Turn 17: Undead
pt_PT: Turno 17: Mortos-Vivos

note: [label]
en: Tower of Doom
pt_PT: Torre da Perdição

note: [message]: speaker=narrator
en: Faery
pt_PT: Fada

note: [message]: speaker=narrator
en: Congratulations for surviving the map that so many people claim is impossible!
pt_PT: Parabéns ao sobreviveres um mapa que tantas pessoas reclamam ser impossível!

note: [message]: speaker=narrator
en: Death
pt_PT: Morte

note: [message]: speaker=narrator
en: You have lost this game, but fear not. You can always try again. And again. And again. *Muahahaha*
pt_PT: Perdeste esta partida, mas não temas. Podes sempre tentar de novo. E de novo. E de novo, *Muahahaha*

note: [multiplayer]: id=multiplayer_The_Manzivan_Traps
en: 6p — The Manzivan Traps
pt_PT: 6j — A Armadilha de Manzivan

note: [multiplayer]: id=multiplayer_The_Manzivan_Traps
en: A 3 vs. 3 map. The Manzivan Traps are widely known as a difficult and confusing area of terrain where it is easy to end up out of position or over extended. Teams set for players 145 vs. 236 (east vs. west). Designed for 100 starting gold, has 33 villages.
pt_PT: Um mapa 3 contra 3. As armadilhas de Marzivan são bem conhecidas como uma área confusa e difícil de terreno onde é fácil ficar fora de posição ou sobre estendido. Equipas definidas para jogadores 145 x 236 (este contra oeste). Designado com 100 ouro inicial, o mapa tem 33 aldeias.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Volcano
en: 6p — Volcano
pt_PT: 6j — O Vulcão

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Volcano
en: A 3 vs. 3 battle to control the ashes of a kingdom long ago collapsed from a volcanic eruption. It has 36 villages.
pt_PT: Uma batalha 3 contra 3 para controlar as cinzas de um reino há muito tempo desmoronado a partir de uma erupção vulcânica. Tem 36 aldeias.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Waterloo_Sunset
en: 6p — Waterloo Sunset
pt_PT: 6j — Pôr-do-Sol em Waterloo

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Waterloo_Sunset
en: A 3 vs. 3 map. Flexible coordination of your alliance is required to avoid being outnumbered. Teams set for players 145 vs. 236 (north vs. south), but having players 146 or 136 as a team is also interesting. Designed for 150 starting gold, has 44 villages.
pt_PT: Um mapa 3 contra 3. Uma coordenação flexível da tua aliança é requerida para evitar a ser flanqueado. Equipas definidas dos jogadores 145 x 236 (norte contra sul), mas ter 146 ou 136 como equipa também proverá ser interessante. Feito para 150 ouro inicial, o mapa tem 44 aldeias.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_8p_Mokena_Prairie
en: 8p — Mokena Prairie
pt_PT: 8j — A Pradaria de Mokena

note: [multiplayer]: id=multiplayer_8p_Mokena_Prairie
en: Inspired from Morituri, this 8 player map creates an epic battle scene that requires two teams to coordinate on both offense and defense.
pt_PT: Inspirado de Morituri, este mapa de 8 jogadores recria uma cena de batalha épica que requer a ambas as equipas coordenar tanta a ofensiva como defesa.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_8p_Morituri
en: 8p — Morituri
pt_PT: 8j — Mortal

note: [multiplayer]: id=multiplayer_8p_Morituri
en: Teamwork and tactics are key to victory in this unusual battlefield, where eight armies fight to the finish.
pt_PT: Trabalho em equipa e tática são a chave para vitória neste campo de batalha pouco usual, onde 8 inimigos lutam até o fim.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Merkwuerdigliebe
en: 9p — Merkwuerdigliebe
pt_PT: 9j — Amor estranho

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Merkwuerdigliebe
en: A very small 3 vs. 3 vs. 3 map. A 60sec timer is recommended due to the large number of players. The teams are players 159 vs. 267 vs. 348 (north vs. southeast vs. southwest). There are very few villages per player, so 3 gold per villages is recommended.
pt_PT: Um mapa muito pequeno 3 x 3 x 3. Um tempo de 60s é recomendado por causa do grande numero de jogadores, As equipas são os jogadores 159 x 267 x 348 (norte contra sudeste contra sudoeste). Há poucas aldeias por jogador portanto 3 ouro por cada é recomendado.

note: [scenario]: id=multiplayer_Random_Map [multiplayer]: id=multiplayer_Random_Map
en: Random map
pt_PT: Mapa aleatório

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Random_Map
en: Randomly generated map. Note: random maps are often unbalanced, but if you have time, you can regenerate them until you get a good one.
pt_PT: Um mapa gerado aleatoriamente. Nota: mapas aleatórios não são frequentemente balanceados, mas, se tiver tempo, podes gerar novos até obteres um bom mapa.

note: [scenario]: id=multiplayer_Random_Map_Desert [multiplayer]: id=multiplayer_Random_Map_Desert
en: Random map (Desert)
pt_PT: Mapa aleatório (Deserto)

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Random_Map_Desert
en: A random map with sand as the primary terrain. Note: random maps are often unbalanced, but if you have time, you can regenerate them until you get a good one.
pt_PT: Um mapa aleatório com areia como terreno principal. Nota: mapas aleatórios não são frequentemente balanceados, mas, se tiver tempo, podes gerar novos até obteres um bom mapa.

note: [scenario]: id=multiplayer_Random_Map_Marsh [multiplayer]: id=multiplayer_Random_Map_Marsh
en: Random map (Marsh)
pt_PT: Mapa aleatório (Pântano)

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Random_Map_Marsh
en: A random map with swamp as the primary terrain. Note: random maps are often unbalanced, but if you have time, you can regenerate them until you get a good one.
pt_PT: Um mapa aleatório com pântano como terreno principal. Nota: mapas aleatórios não são frequentemente balanceados, mas se tiver tempo, podes gerar novos até obteres um bom mapa.

note: [scenario]: id=multiplayer_Random_Map_Winter [multiplayer]: id=multiplayer_Random_Map_Winter
en: Random map (Winter)
pt_PT: Mapa aleatório (Inverno)

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Random_Map_Winter
en: A random map set in the break between spring and winter, mainly with snowy terrains. Note: random maps are often unbalanced, but if you have time, you can regenerate them until you get a good one.
pt_PT: Um mapa aleatório situado ao fim do inverno, principalmente com terreno gelado. Nota: mapas aleatórios não são frequentemente balanceados, mas se tiver tempo, podes gerar novos até obteres um bom mapa.
