Battle for Wesnoth - en to cs translation catalogue (314 entries)

note: [generic_multiplayer]: id=user_map
en: User Map
cs: Uživatelská mapa

note: [achievement_group]
en: Wesnoth Multiplayer (Survivals)
cs: Hra více hráčů (přežití)

note: [achievement]: id=Wesnoth_MP_Dark_Forecast
en: Foresight of Triumph
cs: Předpověď triumfu

note: [achievement]: id=Wesnoth_MP_Dark_Forecast
en: Complete the survival scenario <i>2p - Dark Forecast</i>.
cs: Dokonči scénář přežití <i>2hr – Temná předpověď</i>.

note: [achievement]: id=Wesnoth_MP_Dark_Forecast
en: Completed the survival scenario <i>2p - Dark Forecast</i>.
cs: Dokončen scénář přežití <i>2hr – Temná předpověď</i>.

note: [achievement]: id=Wesnoth_MP_Isle_of_Mists
en: Banish the Mists
cs: Zažeň mlhy

note: [achievement]: id=Wesnoth_MP_Isle_of_Mists
en: Banished the Mists
cs: Mlhy zahnány

note: [achievement]: id=Wesnoth_MP_Isle_of_Mists
en: Complete the survival scenario <i>2p - Isle of Mists</i>.
cs: Dokonči scénář přežití <i>2hr – Ostrov mlh</i>.

note: [achievement]: id=Wesnoth_MP_Isle_of_Mists
en: Completed the survival scenario <i>2p - Isle of Mists</i>.
cs: Dokončen scénář přežití <i>2hr – Ostrov mlh</i>.

note: [achievement]: id=Wesnoth_MP_Team_Survival
en: Flawless Teamwork
cs: Bezvadná spolupráce

note: [achievement]: id=Wesnoth_MP_Team_Survival
en: Complete the survival scenario <i>6p - Team Survival</i>.
cs: Dokonči scénář přežití <i>6hr – Týmové přežití</i>.

note: [achievement]: id=Wesnoth_MP_Team_Survival
en: Completed the survival scenario <i>6p - Team Survival</i>.
cs: Dokončen scénář přežití <i>6hr – Týmové přežití</i>.

note: [achievement]: id=Wesnoth_MP_ANL
en: Return to Glory
cs: Návrat ke slávě

note: [achievement]: id=Wesnoth_MP_ANL
en: Complete the survival scenario <i>4p - A New Land</i>.
cs: Dokonči scénář přežití <i>4hr – Nová země</i>.

note: [achievement]: id=Wesnoth_MP_ANL
en: Completed the survival scenario <i>4p - A New Land</i>.
cs: Dokončen scénář přežití <i>4hr – Nová země</i>.

note: [achievement]: id=Wesnoth_MP_ANL_mines
en: Economic Recession
cs: Ekonomická recese

note: [achievement]: id=Wesnoth_MP_ANL_mines
en: Destroy all enemy mushroom mines in <i>4p - A New Land</i>.
cs: Znič všechny nepřátelské houbové doly ve <i>4hr – Nová země</i>.

note: [achievement]: id=Wesnoth_MP_ANL_mines
en: Destroyed all enemy mushroom mines in <i>4p - A New Land</i>.
cs: Zničeny všechny nepřátelské houbové doly ve <i>4hr – Nová země</i>.

note: [achievement]: id=Wesnoth_MP_ANL_rescue_allies
en: Rescue!
cs: Pomoc!

note: [achievement]: id=Wesnoth_MP_ANL_rescue_allies
en: Rescue the trapped units in <i>4p - A New Land</i>.
cs: Osvoboď chycené jednotky ve <i>4hr – Nová země</i>.

note: [achievement]: id=Wesnoth_MP_ANL_rescue_allies
en: Rescued the trapped units in <i>4p - A New Land</i>.
cs: Osvobozeny chycené jednotky ve <i>4hr – Nová země</i>.

note: [era]: id=era_default, type=hybrid
en: Default
cs: Základní

note: [era]: id=era_default, type=hybrid
en: The standard era for Wesnoth multiplayer. Consists of six factions and is generally balanced.
cs: Běžný věk pro hru více hráčů. Obsahuje šest ras a je celkem vyvážený.

note: [era]: id=era_heroes
en: Age of Heroes
cs: Věk hrdinů

note: [era]: id=era_heroes
en: An era with higher level units: level three leaders, with level one and two units available for recruit. Consists of six factions. Not considered balanced.
cs: Věk obsahující jednotky na vyšších úrovních: velitele na třetí úrovni schopné verbovat jednotky na první i druhé úrovni. Sestává ze šesti frakcí. Nepokládá se za vyvážený.

note: [era]: id=era_dunefolk
en: Default + Dunefolk
cs: Základní + pouštní lid

note: [era]: id=era_dunefolk
en: An era featuring an additional faction besides the six factions from Default Era. Dunefolk units rely on careful use of terrain and coordinated strikes around dusk or dawn.
    
    This era is still under development, so please be sure to report any problems that arise.
cs: Věk, který kromě šesti ras základního věku obsahuje jednu navíc. Jednotky pouštního lidu spoléhají na precizní využití terénu a koordinované údery za svítání nebo soumraku.
    
    Tento věk je stále ve vývoji, takže prosím určitě nahlas jakékoli problémy, které nastanou.

note: [era]: id=era_dunefolk_heroes
en: Age of Heroes + Dunefolk
cs: Věk hrdinů + pouštní lid

note: [era]: id=era_dunefolk_heroes
en: An era featuring an additional faction besides the six factions from Age of Heroes Era. Dunefolk units rely on careful use of terrain and coordinated strikes around dusk or dawn.
    
    This era is still under development, so please be sure to report any problems that arise.
cs: Věk, který kromě šesti ras věku hrdinů obsahuje jednu navíc. Jednotky pouštního lidu spoléhají na precizní využití terénu a koordinované údery za svítání nebo soumraku.
    
    Tento věk je stále ve vývoji, takže prosím určitě nahlas jakékoli problémy, které nastanou.

note: [lua]: res.show_turns_over_advantage In the end-of-match summary, a side which has no units left and therefore lost. In English the loss is shown by displaying it with the text struck through.
en: <span strikethrough='true' foreground='$side_color'>Side $side_number</span>:  Has lost all units
cs: <span strikethrough='true' foreground='$side_color'>Strana $side_number</span>:  Přišla o všechny jednotky

note: [lua]: res.show_turns_over_advantage In the end-of-match summary, any side that still has units left
en: <span foreground='$side_color'>Side $side_number</span>:  Income score = $income  Unit score = $units  Gold = $gold
    Grand total: <b>$total</b>
cs: <span foreground='$side_color'>Strana $side_number</span>:  Skóre příjmů = $income  Skóre jednotek = $units  Zlato = $gold
    Celkový součet: <b>$total</b>

note: [lua]: res.show_turns_over_advantage In the end-of-match summary, there's a single side that's won.
en: <span foreground='$side_color'>Side $side_number</span> has the advantage.
cs: <span foreground='$side_color'>Strana $side_number</span> vyhrála.

note: [lua]: res.show_turns_over_advantage In the end-of-match summary, there's a two-way tie (this is only used for exactly two winning teams)
en: Sides $side_number and $other_side_number are tied.
cs: Strany $side_number a $other_side_number skončily nerozhodně.

note: [lua]: res.show_turns_over_advantage In the end-of-match summary, three or more teams have all tied for the best score. $winners contains the result of formatting the conjunct list.
en: Sides $winners are tied.
cs: Strany $winners skončily nerozhodně.

note: [lua]: res.show_turns_over_advantage "Turns Over", meaning "turn limit reached" is the title of the end-of-match summary dialog
en: dialog^Turns Over
cs: Konec kol

note: [multiplayer_side]: id=Drakes, type=random
en: Drakes
cs: Drakonidé

note: [multiplayer_side]: id=Drakes, type=random
en: The <bold>text='Drakes'</bold> are a faction of dragon-like <ref>text='Drakes' dst='..race_drake'</ref> and their lizard <ref>text='Saurian' dst='..race_lizard'</ref> allies. Drakes are descendants of dragons, but smaller in size. Saurians are considerably smaller than Drakes and from different ancestry. Together, the Drake faction has high mobility but low defense, leading to unusual tactics for a <ref>text='Default Era' dst='..era_era_default'</ref> faction.
cs: <bold>text='Drakonidé'</bold> jsou frakcí drakům podobných <ref>text='drakonidů' dst='..race_drake'</ref> a jejich spojenců <ref>text='ještěráků' dst='..race_lizard'</ref>. Drakonidé jsou potomky draků, ale oproti nim jsou menší. Ještěráci jsou ještě o kus menší než drakonidé a mají jiné předky. Obě rasy jsou rychlé, ale špatně se brání, což vyúsťuje k neobvyklým strategiím v <ref>text='základní éře' dst='..era_era_default'</ref>.

note: [multiplayer_side]: id=Dunefolk, type=random
en: Dunefolk
cs: Pouštní lid

note: [multiplayer_side]: id=Dunefolk, type=random
en: The <bold>text='Dunefolk'</bold> are a faction of humans from the deserts and hills of the southern lands. The Dunefolk specialize in using terrain features to coordinate attacks at dawn or dusk. Their ranks boast lawful and liminal units, healers, high-accuracy melee fighters, and fearsome horse-mounted archers. While Dunefolk units tend to be more expensive than those of the Loyalist faction, they make up for this with high mobility — especially on hilly terrains.
cs: <bold>text='Pouštní lid'</bold> je frakcí lidí z pouští a hor na jihu. Pouštní lidé se specializují na využívání různorodosti krajiny ke koordinaci útoků za rozbřesku nebo za soumraku. Jejich řady se mohou pochlubit zákonnými a šerými jednotkami, léčiteli, vysoce přesnými bojovníky na blízko a obávanými lučištníky na koních. Ač jsou jednotky pouštních lidí průměrně dražší než jednotky z frakce Věrných, vynahrazují to lepší pohyblivostí, obzvlášť v hornatém terénu.

note: [multiplayer_side]: id=Knalgan Alliance, type=random
en: Knalgan Alliance
cs: Knalganská aliance

note: [multiplayer_side]: id=Knalgan Alliance, type=random
en: The <bold>text='Knalgan Alliance'</bold> is a faction of <ref>text='Dwarves' dst='..race_dwarf'</ref> and their outlaw <ref>text='Human' dst='..race_human'</ref> allies. Dwarves are an old race who live underground and have tough, but short, warriors. The outlaws are humans who are not socially acceptable among others of their race, but have become allies of the dwarves due to common enemies. This leads to a combination of tough and defensive dwarves who are only good on certain terrain and humans who can cover ground that dwarves are not good at fighting in.
cs: <bold>text='Knalgská aliance'</bold> je spojenectví <ref>text='trpaslíků' dst='..race_dwarf'</ref> a <ref>text='psanců' dst='..race_human'</ref>. Trpaslíci jsou starobylá rasa, která většinu času tráví pod zemí. Jejich bojovníci jsou sice nízcí, zato houževnatí. Psanci jsou tvořeni skupinami lidí, které zavrhla jejich vlastní rasa, tak se přidali k trpaslíkům, se kterými sdílejí společné nepřátele. Toto spojenectví přináší kombinaci odolných a v obraně zdatných trpaslíků, kterým se ale daří jen v nemnoha typech terénu a lidí, kteří pokryjí terén, na kterém se trpaslíkům špatně bojuje.

note: [multiplayer_side]: id=Loyalists, type=random
en: Loyalists
cs: Věrní

note: [multiplayer_side]: id=Loyalists, type=random
en: The <bold>text='Loyalists'</bold> are a faction of <ref>text='Humans' dst='..race_human'</ref> who are loyal to the throne of Wesnoth. Humans are a versatile race who specialize in many different areas. Similarly, the Loyalist faction is a very versatile melee-oriented faction with important ranged support from bowmen and mages.
cs: <bold>text='Věrní'</bold> jsou frakcí <ref>text='lidí' dst='..race_human'</ref>, kteří jsou oddaní wesnothskému trůnu. Lidé jsou všestranná rasa, která se specializuje v mnoha různých oblastech. Tak i Věrní jsou velmi všestranní s důrazem na souboje na blízko a nezanedbatelnou podporou lučištníků a mágů.

note: [multiplayer_side]: id=Northerners, type=random, description=<img>src='portraits/orcs/warlord.webp~BG()' align='middle'</img>
en: Northerners
cs: Seveřané

note: [multiplayer_side]: id=Northerners, type=random, description=<img>src='portraits/orcs/warlord.webp~BG()' align='middle'</img>
en: The <bold>text='Northerners'</bold> are a faction of <ref>text='Orcs' dst='..race_orc'</ref> and their allies who live in the north of the Great Continent, thus their name. Northerners consist of the warrior orcs race, the enslaved <ref>text='goblins' dst='..race_goblin'</ref>, <ref>text='trolls' dst='..race_troll'</ref> who are tricked into combat by the orcs, and the serpentine <ref>text='naga' dst='..race_naga'</ref>. The Northerners play best by taking advantage of having many low-cost and high HP soldiers.
cs: <bold>text='Seveřané'</bold> jsou frakcí <ref>text='skřetů' dst='..race_orc'</ref> a jejich spojenců, kteří žijí na sever od Velkého kontinentu, proto jejich jméno. Seveřany tvoří válečnická rasa skřetů, podmanění <ref>text='goblini' dst='..race_goblin'</ref>, <ref>text='trollové' dst='..race_trolls'</ref>, které k válčení navedli skřeti, a hadovité <ref>text='nágy' dst='..race_naga'</ref>. Seveřané se v boji mohou spolehnout na velké množství levných jednotek a bojovníky s vysokým počtem životů.

note: [multiplayer_side]: id=Rebels, type=random
en: Rebels
cs: Odbojní

note: [multiplayer_side]: id=Rebels, type=random
en: The <bold>text='Rebels'</bold> are a faction of <ref>text='Elves' dst='..race_elf'</ref> and their various forest-dwelling allies. They get their human name, Rebels, from the time of Heir to the Throne, when they started the rebellion against the evil Queen Asheviere. Elves are a magical race that are masters of the bow and are capable of living many years longer than humans. In harmony with nature, the elves find allies with the <ref>text='human' dst='..race_human'</ref> mages, certain <ref>text='merfolk' dst='..race_merman'</ref>, and tree creatures called <ref>text='Woses' dst='..race_wose'</ref>. Rebels are best played taking advantage of their high forest defense, mastery of ranged attacks, and the elves’ neutral alignment.
cs: <bold>text='Rebelové'</bold> jsou frakcí <ref>text='elfů' dst='..race_elf'</ref> a všemožných lesních stvoření, která se k nim připojila. Svoje pojmenování lidskou řečí, rebelové, dostali v Dědici trůnu, kde se vzbouřili proti zlé královně Ašvíře. Elfové jsou magií nadanou rasou, jsou ale také mistři luku a délka jejich života mnohokrát převyšuje délku života lidského. Žijíce v souladu s přírodou, elfové nalézají spojence mezi mágy z řad <ref>text='lidí' dst='..race_human'</ref>, některými <ref>text='mořskými lidmi' dst='..race_merman'</ref> a stromovitými stvořeními zvanými <ref>text='stromolidé' dst='..race_wose'</ref>. Rebelové s výhodou bojují v lesích, kde vyniká jejich skvělá obrana, jsou mistry v útocích na dálku a výhodou jim je i jejich nezávislost na denní době.

note: [multiplayer_side]: id=Undead, type=random
en: Undead
cs: Nemrtví

note: [multiplayer_side]: id=Undead, type=random
en: The <bold>text='Undead'</bold> are a faction of <ref>text='undead' dst='..race_undead'</ref> creatures and <ref>text='human' dst='..race_human'</ref> practitioners of dark arts that usually accompany them. Often, these “Dark Adepts” are the units that do the most damage for the faction, but they have a major vulnerability — their practicing of this forbidden, evil magic has consumed all their energy and so they have no melee attack at all. The Undead are a very aggressive faction and the most powerful <ref>text='Default Era' dst='..era_era_default'</ref> faction at nighttime.
cs: <bold>text='Nemrtví'</bold> jsou frakcí <ref>text='nemrtvých' dst='..race_undead'</ref> stvoření a <ref>text='lidí' dst='..race_human'</ref>, kteří propadli temným uměním a nemrtvé obvykle doprovází. Často jsou v rámci jednotek nemrtvých tito „temní učedníci“ právě tou silou, která způsobí nejvíce škod. Mají ale jednu velkou slabost – praktikováním zakázané, temné magie přišli o všechnu fyzickou sílu, a proto nejsou schopni útoku na blízko. Nemrtví jsou velice agresivní a v <ref>text='základní éře' dst='..era_era_default'</ref> jsou během noci nejobávanější frakcí.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Aethermaw
en: 2p — Aethermaw
cs: 2hr – Tlama Éteru

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Aethermaw
en: Long ago, the Great Mage Sulla was imprisoned in the Aethermaw, a nexus of mystical energy whose chaotic nature was able to prevent her escape. Over the centuries, however, Sulla gradually attuned her powers to the maelstrom of disorder that is the Aethermaw, and has now begun to project its influence onto the material plane, drawing in entire regions of land from hundreds of different worlds, realities and time-periods. She experiments with these disparate pieces of the cosmos, manipulating them, merging them and sending them back and forth between the Aethermaw and their place of origin. Perhaps, as her mastery over the Aethermaw grows, Sulla will one day break free of its bonds. Until that time comes, she will continue to amuse herself by arranging battles between the mortal beings unlucky enough to be drawn into its depths. Designed by Doc Paterson.
cs: Kdysi dávno byla Velká magyně Sulla uvězněna v Tlamě éteru, uzlu magické energie. Chaotickost zdejšího prostředí jí zabraňuje uprchnout. Během staletí však Sulla postupně získala kontrolu nad tímto vírem neuspořádanosti a nyní již dokáže částečně promítnout jeho moc do fyzického světa. Vsává dovnitř a opět vyvrhuje ven z Tlamy éteru kusy země ze stovek různých světů, realit a časů. Jak její vláda nad Tlamou roste, jednou snad Sulla dokáže překonat i to, co ji sem váže. Do té doby se bude bavit pořádáním bitev mezi tvory, kteří měli to neštěstí, že sem byli vtaženi.
    Navrhl Doc Paterson.

note: [side]
en: teamname^North
cs: Seveřané

note: [side]
en: teamname^South
cs: Jižané

note: [objective]: condition=win
en: Defeat the enemy leader
cs: Poraz nepřátelského vůdce

note: [note]
en: The Great Mage Sulla has transported your armies to this bizarre nexus, and demands that you amuse her by doing battle.
cs: Velká magyně Sulla přenesla vaše armády do tohoto bizarně propojeného bitevního pole a požaduje, abyste ji pobavili bitvou.

note: [note]
en: Units may not move into a hex with a rock cairn. They may, however, be recruited to, and move from, such hexes.
cs: Jednotky se nemohou přesunout na políčka, na kterých je kamenná mohyla. Mohou však být na takových políčkách verbovány a přesouvat se z nich.

note: [note]
en: Beginning on turn 4, the Great Mage Sulla will begin to unite the two halves of the battlefield. The process will be complete by the end of turn 6.
cs: Na začátku čtvrtého kola začne velká magyně Sulla spojovat obě poloviny bitevního pole. Tento proces bude dokončen na konci šestého kola.

note: [message]: speaker=narrator
en: The Aethermaw growls.
cs: Tlama éteru zavrčela.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Arcanclave_Citadel
en: 2p — Arcanclave Citadel
cs: 2hr – Citadela Arcanclave

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Arcanclave_Citadel
en: Long ago, countless centuries before the time of Haldric, and far beyond the easternmost reaches of Lintanir Forest, great and terrible wars were fought. The records tell of a powerful battle-mage, a brilliant tactician and practitioner of the arcane arts, who had been given the title of Dauntless by his followers. At the battle of Arcanclave, Dauntless and his armies did battle with a savage race of sorcerer-demons known as the Kah Ruuk. Surrounded by tens of thousands of Kah Ruuk, Dauntless used his magic to summon a powerful earth elemental (who, for unknown reasons, owed Dauntless a debt of gratitude). The elemental raised great stones from deep within the earth, forming them, in mere moments, into the walls and battlements of a massive fortress. Thousands of Kah Ruuk perished in their attempt to overrun Arcanclave Citadel, and Dauntless and his men were victorious that day. More than one thousand years later, the Warrior-Queen Cynsaun the First drove a clan of necromancers from the ruins of Arcanclave Citadel, and, in the years that followed, converted the region into a military stronghold. It is rumored that several powerful artifacts, remnants from the reign of the Great Mage Dauntless, may yet remain hidden, lost somewhere within the granite and obsidian walls of Arcanclave Citadel. Designed by Doc Paterson.
cs: Před dávnými věky, staletí před příchodem Haldrika, byly na východě, daleko i za lesem Lintanir, sváděny ohromné války. Záznamy hovoří o mocném čaroději a bojovníkovi, skvělém stratégovi a praktikovi nezemských umění, kterého jeho následovníci zvali „Neohrožený“. V bitvě o Arcanclave se Neohrožený a jeho armády utkali s primitivní rasou démonů a čarodějů, známých jako Kah Ruukové. Poté, co jej obklopily desetiticíse Kah Ruuků, Neohrožený využil magii k přivolání mocného elementála země (který mu zřejmě byl zavázán; nevíme proč). Elementál pozvedl z hlubin země ohromné balvany a v mžiku z nich zformoval skvělou pevnost. Tisíce Kah Ruuků nato padly při pokusu ztéct její zdi. Neohrožený a jeho přátelé i tentokrát zvítězili.
    O tisíc let později válečnická královna Cynsaun I. z ruin oné pevnosti vyhnala klan nekromantů a opět ji vystavěla, ač snad ne v síle, kterou měla od elementála. Doteď kolují povídačky o mnohých mocných předmětech a artefaktech, ukrytých či ztracených někde mezi žulovými a obsidiánovými zdmi citadely ještě za dob Neohroženého.
    Navrhl Doc Paterson.

note: [side]
en: teamname^East
cs: Východňané

note: [side]
en: teamname^West
cs: Zápaďané

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Basilisk
en: 2p — Caves of the Basilisk
cs: 2hr – Baziliškovy sluje

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Basilisk
en: These caves were once the lair of Chak’kso Ney’yks, a legendary Elder Basilisk. The petrified forms of his victims remain as monuments to his savage power.
cs: Tyto jeskyně byly kdysi doupětem Chak’kso Ney’ykse, legendárního obřího baziliška. Zkamenělé formy obětí tu zůstavají jako pomníky jeho vražedné síly.

note: [side]
en: teamname^Statues
cs: Sochy

note: [unit]
en: The winds of the dark sky blew so cold,
    The moon was high, the night was old,
    Brave was the drake that dared forsake
    His home to steal the Basilisk’s gold.
    
    On that dark night, the skies so churned,
    He disregarded what he had learned,
    Foolish but brave, to the Basilisk’s cave,
    He flew, and the fire within him burned.
    
    Alas, that fire burns no more,
    For the Basilisk, with one mighty roar,
    Chilled him to the bone, and he turned to stone,
    And so he stays forevermore.
    
    The winds of the sky blow so cold,
    The years pass by, the days are old,
    Here stands that drake, who dared forsake
    His home to steal the Basilisk’s gold.
    (inscribed by Flametrooper)
cs: Hnaly se větry studené skrz temná oblaka,
    měsíc ten svítil z výše, a noc, ta nečeká,
    drak, který nebál se, na cestu vydal se,
    aby prý okradl o zlato baziliška.
    
    Temné té noci, když větry chmurně hučely,
    dobrodruh, mladý drak, zapomněl, co ho učili,
    ten statečný blázen, v baziliškův bazén
    letěl, se svými ohni, které v něm hučely.
    
    Běda, však ohně nehoří již více v břiše,
    protože bazilišek mocně chladně dýše.
    S tím drakem je ámen, stal se z něj fakt kámen,
    zůstane tak napořád, to zoolog píše.
    
    Ženou se větry studené skrz temná oblaka,
    Roky dál tu plynuly, a čas, ten nečeká,
    drak, který nebál se, na cestu vydal se,
    stojí tu, chtěl okrást o zlato baziliška.
    
    (sepsal Flametrooper, přeložila Bubu)

note: [unit]
en: Xikkrisx of Syrsszk was a powerful Saurian warrior, sent to this region by the Elders of the Rysssrylosszkk Clan (translation: “The Hunts-Foes-In-Boiling-Rivers Clan”). The Elders were preparing to make war on a human outpost, and were in great need of the powerful magics of Oxsrrsk, a Saurian Mystic who had last been seen heading in the direction of Ruaskkolin Lake. Xikkrisx found the petrified body of Oxsrrsk, along with a carefully bound scroll that had apparently been dropped into a small crevice in the cave floor. He opened the scroll and read a brief passage from the middle of the text: “After he was bound and cast from the Upper World, Chak’kso’s enraged spirit sought release, and was able to exert a corrupting influence on certain regions of the Upper World, channeled through ‘pathways of stone’ that extend from the surface into the depths of the Under Reaches. This rage altered the eggs of great lizards, shaping their bodies and spirits into implements of Chak’kso’s hatred.” Confused, Xikkrisx fixed his attention on the task at hand. Thinking that perhaps the Elders could find some way to restore Oxsrrsk, he began the long and strenuous task of hauling the statue back to the domain of the Rysssrylosszkk Clan. Exhausted, and not having traveled far from the lake, Xikkrisx set the statue down inside of a small cave, and lay down to rest. He was awoken by a bone-chilling roar.
cs: Xikkrisx ze Syrsszku byl mocný ještěrácký válečník, vyslaný do této oblasti staršími klanu Rysssrylosszkk (v překladu: „Klan-loví-nepřátele-v-divoké-řece“). Připravovali se totiž na válku s lidskou základnou a potřebovali velice pomoc ??? magie Oxsrrska, ještěráckého mystika, naposledy viděného na cestě k Ruaskkolinskému jezeru. Xikkrisx nalezl zkamenělé tělo Oxsrrska, a s ním ještě pečlivě převázaný svitek, očividně zapadlý do štěrbiny ve skále poté co byl upuštěn. I rozvinul svitek, podíval se doprostřed a četl, na co mu padl zrak: „Když byl Chak’kso spoután a vytěsněn z Vyššího světa, jeho rozzuřený duch hledal možnost osvobození a dokázal skrz kamenné cesty vedoucí z Dolních prostor zhoubně působit na některé oblasti Vyššího světa. Tento vztek pozměnil vejce velkých ještěrů, přičemž upravil jejich těla a mysli v nástroje Chak’ksovy nenávisti.“ Jelikož mu to nic neříkalo, Xikkrisx pokračoval ve svědomitém a zodpovědném plnění svého úkolu. Napadlo jej, že by snad starší mohli nějak navrátit Oxsrrska do původního stavu; popadl jej tedy v jeho současné kamenné podobě a počal vléci zpět do oblastí kmene Rysssrylosszkků. Nedošel se svým břemenem příliš daleko, než jej zmohla únava. Postavil sochu do nejbližší jeskyně a oddal se odpočinku. Probudilo jej kosti mrazící zařvání.

note: [unit]
en: Oxsrrsk was a powerful Saurian Oracle, who had, in a raid against the rival Xraxss Clan, acquired (from the vaults of the now-dead Oracle Hesx-Rzzak) a most fascinating scroll. The scroll was entitled “Ney’yks of the Granite Gaze,” and told of a creature known as the “Chak’kso Ney’yks,” a name which, in an ancient saurian tongue, meant “Eldest Child of Chak’kso.” Chak’kso was believed to have been a powerful demigod of the Under Reaches, described as a ‘great demon of the earth’ in the Elvish Histories. According to these histories, Chak’kso had once sought to transform all life on the planet to stone; so great was his hatred for creatures of flesh. He was ultimately defeated and bound by powerful magics, but in the centuries following his banishment (to a realm far below the surface of the world) a new breed of creature began appearing in the Histories, a breed with the ability to turn any being of flesh into stone. There was a period when these Basilisks (as they came to be known) wreaked havoc on the world of the living, turning thousands to stone. One by one, and at great cost, the Basilisks were defeated. All, it would seem, but one; the Basilisk known as “The Ney’yks,” or “The Eldest Child,” in the modern tongue. Supremely convinced of his ability to locate and bind this powerful creature into his service, Oxsrrsk set out on his journey...
cs: Oxsrrsk byl mocný ještěrácký věštec. Při nájezdu na opoziční klan Xraxssů získal z pokladů nyní mrtvého věštce Hesx-Rzzaka naprosto neuvěřitelný svitek, nazvaný „Ney’yks žulového pohledu“, vyprávějící o tvorovi známém jako „Chak’kso Ney’yks“ – to jméno znamená ve starobylé ještěrácké řeči „Nejstarší dítko Chak’ksovo“. O Chak’ksovi se věřilo, že je to polobůh, přebývající v Dolních prostorách, popisovaný v elfích kronikách jako ohromný zemní démon. Podle těchto záznamů se před dávnými časy snažil Chak’kso přeměnit všechno živé na světě v kámen – taková byla jeho nenávist k živým tvorům. Byl poražen a spoután magií nepředstavitelné síly, ale ve stoletích následujících jeho uvržení do Dolních prostor – míst daleko pod povrchem – se začal objevovat nový druh tvora, schopný proměňovat živé bytosti v kámen. Po jistou dobu působili ve známých koncích světa zkázu, zkameňujíce tisíce. Jeden po druhém byli za velkých obětí poraženi – téměř všichni. Jeden, známý jako „Ney’yks“ nebo prostě v současném jazyce „nejstarší potomek“, však přečkal. Oxsrrsk byl nadšen – takový tvor by se v jeho moci stal nástrojem, s nímž by stěží snesly srovnání jakékoliv armády. Přesvědčen bláhově, leč skálopevně, že dostat nestvůru pod kontrolu bude hračka, se vydal na cestu...

note: [unit]
en: Slim of Stature, dexterous Hands
    — Seven Stones and Eleven
    Left his Foes so slim a Chance
    — Seven Stones and Eleven
    Marksman known as Dragonbane
    ’mongst the Statues here was slain
    — Seven Stones — and the Elven
    (inscribed by Gauteamus)
cs: Štíhlý vzrůst i šikovné ruce vskutku měl
    – sedm kamenů a salv k tomu jedenáct –
    nepřátelům tak osud malou šanci děl
    – sedm kamenů a salv k tomu jedenáct –
    střelec, co znám byl jako zhouba draků těl,
    zde mezi zdejšími sochami dotrpěl
    – sedm kamenů a elf, co stal se jednou z nás.
    (zapsal Septim)

note: [unit]
en: Blum Duk was renowned among his goblin clan for having tamed one of the Dire Wolves of the mountains, and he had the courage to match. His leadership and skills alone were what kept the area’s goblins alive despite human and elvish menaces. Rumor had it that his wolf had slain fifty men and a hundred Elves.
    
    Thus, when he heard of the awful monster that was inhabiting the area, it was only natural that he ride out alone to face it. All the other goblins expected him to slay the creature easily and drag back its carcass to feast on.
    
    He was in for quite a shock. As soon as he saw the Basilisk, Blum Duk cowered in fright. He tried to wheel his wolf around to run away, but it wouldn’t move. As the creature stalked towards him, he screamed his last words: Good Gog, dog, are yer legs made of stone?!
    (inscribed by Elvish Pillager)
cs: Blum Duk se stal ve svém gobliním klanu slavným, protože zkrotil jednoho z pravlků z hor a protože měl odvahu bojovat. Jeho vůdcovství a dovednosti byly tím jediným, co udržovalo gobliní oblasti při životě navzdory hrozbám ze strany lidí i elfů. Podle pověstí zabil jeho vlk padesát mužů a stovku elfů.
    
    A tak, když uslyšel o strašné příšeře, co se v jeho kraji usídlila, bylo přirozené, že se sám vydal na cestu, aby jí čelil. Všichni ostatní goblini očekávali, že toho tvora snadno zabije, přiveze zpět jeho mršinu a že budou slavit.
    
    V okamžiku, kdy uviděl Baziliška, byl Blum Duk naprosto šokován a schoulil se strachem. Pokusil se otočit svého vlka a utéct, ale nemohl se pohnout. Když stvoření vykročilo směrem k němu, vykřikl svá poslední slova: Byls mi Gogu psem dobrým, stal si se snad kamenným?
    (sepsal Elvish Pillager)

note: [unit]
en: Rah Ihn Mar, Champion of the Burning Hills, made his way to the Ruaskkolin Lake region in pursuit of the Elvish Hero Terowydlithrol, known among Elves as ‘The Dragonbane’. It was said that Terowydlithrol had killed a Dragon of Fire that threatened an Elvish village, and initiated a ‘counterattack’ in which some 37 Drakes, camping in a nearby ravine and believed to be in allegiance with the Dragon, were slaughtered. Knowing that these Drakes were innocent, Rah Ihn Mar came to Ruaskkolin Lake to hunt down and slay Terowydlithrol, who had been seen entering the region but a day ago. Burning for vengeance, Rah Ihn Mar began the hunt...
cs: Rah Ihn Mar, šampión Planoucích kopců, se dostal do okolí Ruaskkolinského jezera při honbě za elfským hrdinou Terowydlithrolem, známým mezi elfy jako „Drakobijce“. Říkalo se, že Terowydlithrol skolil při obraně jedné vesnice velkého draka a následně podnikl protiútok, při němž zahynulo na čtyřicet drakonidů, usazených v nedaleké strži, o kterých si myslel, že drakovi pomáhali. Jelikož věděl, že oni drakonidé neměli na útoku nejmenší vinu, vydal se Rah Ihn Mar za Terowydlithrolem, který byl o jediný den dříve viděn, jak se ubírá k Ruaskkolinskému jezeru. Rozpálen v zuřivosti do ruda po něm pátral, aby mohl vykonat svou pomstu, nicméně hon dopadl poněkud jinak...

note: [side]
en: Turin’s Monster of the Lake
cs: Turinova příšera z jezera

note: [unit]
en: He had lived there for ages upon ages, in the depths of the water, preying upon the various fish and frogs and merfolk that entered his domain. It was his lake, no other’s, and though it was not large, he was its master. Then, the Basilisk came, and looked into the Serpent’s eyes. And the Serpent had not died, but it was no longer alive. Thus the new lord of the lake had arrived.
    (inscribed by Turin)
cs: Žil zde po léta letoucí, v hlubinách vod, měl zhoubný vliv na různé ryby a žáby a vodní tvory, kteří vstoupili do jeho panství. Bylo to jeho jezero, nepatřilo nikomu jinému a ačkoliv nebylo veliké, on byl jeho pánem. Pak přišel Bazilišek a pohlédl Hadovi do očí. A Had nezemřel, ale nebyl už víc živ. Takto přišel nový vládce jezera.
    (sepsal Turin)

note: [side]
en: The Spider
cs: Pavouk

note: [unit]
en: It would seem that no one knows the tale of this brave spider.
    (inscribed by WinnerA)
cs: Zdá se, že příběh tohoto statečného pavouka nikdo nezná.
    (zapsal vítěz A)

note: [unit]
en: The tale of this unlucky highwayman is yet to be told.
    (inscribed by WinnerB)
cs: Balada o tomto nešťastném loupežníkovi ještě nebyla dokončena.
    (zapsal vítěz B)

note: [unit]
en: A brave hero of Wesnoth’s Golden Age, this great rider and commander of men came to this evil place while on a raid against the orcs. Caught unaware by the foul creatures, many of his fellows were killed, but he fought valiantly, slaying many a foe. But alas! The foul Basilisk turned him to stone even as he slew the last orc. Now all that is left is a stark reminder of his once great bearing and strength.
    (inscribed by Fynmiir)
cs: Odvážný hrdina Zlatého věku Wesnothu, velký jezdec a vůdce mužů, kteří se dostali na toto ďábelské místo při pronásledování skřetů. Skřeti je zastihli nepřipravené a tak byla většina jeho mužů povražděna. Ale on se bil statečně a zabíjel jednoho nepřítele za druhým. Ale běda! Právě ve chvíli, kdy zabíjel posledního skřeta, proměnil jej odporný Bazilišek v kámen. A tak zde zůstává jako strohá připomínka své bývalé velikosti a síly.
    (sepsal Fynmiir)

note: [unit]
en: Bramwythl the Wose was always considered a slow, taciturn fellow, even by other woses. More than any other wose, he enjoyed simply standing alone in the sun, arms upraised, admiring the beauty of the empty sky. Once, even, he confided in a fellow that his greatest wish was to be able to bask forever in the sun’s glory.
    
    However, not long after, the local wose community heard of the approach of a horrible monster, powerful enough to easily destroy the few woses that lived in the area. They quickly moved off (quickly for woses, anyway), but Bramwythl was left behind — in their haste, no one had remembered to find him and tell him of the danger.
    
    He was taken quite unawares by the Basilisk, and turned to stone before he even recognized the beast. His petrified form still stands there today, warmed by the sun’s rays, under an open sky. His greatest wish has been granted.
    (inscribed by Elvish Pillager)
cs: Stromový muž Bramwythl byl považován za pomalého, nemluvného chlapíka, a to dokonce i svými ostatními soukmenovci. Prostě jen tak stál sám na slunci, strnuleji než kterýkoli jiný stromový muž, s pozvednutými pažemi, obdivuje se kráse jasné oblohy. Jednou se dokonce svěřil příteli, že jeho největším přáním je těšit se navěky ze sluneční slávy.
    Nicméně, nedlouho poté se místní komunita stromových mužů doslechla, že se blíží strašná příšera. Dostatečně mocná na to, aby snadno zahubila těch několik stromových mužů, kteří v dané oblasti žili. Všichni rychle uprchli (rychle na své poměry, samozřejmě), ale Bramwythl zůstal pozadu. V tom spěchu si nikdo nevzpomněl, že by ho měl najít a říct mu o nebezpečí.
    Zcela nevarován, byl zaskočen Baziliškem a proměněn v kámen předtím, než si vůbec stačil přítomnost toho netvora uvědomit. Jeho zkamenělá podoba zde stále stojí, zahřívána slunečními paprsky, pod jasným nebem. Jeho největší přání bylo vyslyšeno.
    (sepsal Elvish Pillager)

note: [unit]
en: General Talael Ryndoc came to this place to fight a duel with the Grand Marshal Aethec Corryn, but the two men never found one another.
cs: Generál Talael Ryndoc sem přišel, aby se utkal v souboji s velkým maršálem Aetekem Corrynem. Ale ti dva se nikdy nenašli.

note: [side]
en: Aethec Corryn
cs: Aetek Corryn

note: [unit]
en: The last words spoken by Grand Marshal Aethec Corryn: “Talael Ryndoc! I am through searching for you! I shall make my way back to Haldric’s Hall, and inform the court that you were too much of a coward to attend our duel! Your disgrace shall be more agonizing than the death I’d have given you!”
    
    Perhaps he should not have shouted quite so loudly...
cs: Poslední slova velkého maršála Aeteka Corryna byla: „Talaeli Ryndocu! Nehodlám tě tu hledat věčně! Půjdu zpět do Haldrikových síní a dám dvoru vědět, že ses jako zbabělec vyhnul souboji! To ponížení bude horší než smrt, která by tě čekala z mých rukou!“
    
    Asi neměl křičet tak nahlas...

note: [unit]
en: This brave warrior, known as Rilhon among the Naga, heard tell of a fabulous treasure that had been lost in these watery caves— a spear whose head was said to have been fashioned from the tooth of Chak’kso Ney’yks, an Elder Basilisk slain long ago by the Elvish hero, Eloralduil. According to the legend, the weapon rested somewhere on the bottom of this very lake (Ruaskkolin Lake, named for a well-known Sea Serpent who made it his home). Having prepared himself for battle with the Serpent, Rilhon met with two rather large surprises. The first was the petrified form of Ruaskkolin the Serpent. The second was the very-much-alive Chak’kso Ney’yks, who was, oddly enough, in possession of all of his teeth.
    (inscribed by Paterson)
cs: Tento slavný válečník, mezi nágami známý jako Rilhon, slyšel vyprávění o bájném pokladu, který se ztratil v těchto vodních jeskyních. Šlo o kopí, jehož hrot byl dle zkazek vytvarován ze zubu Chak´kso Ney´ykse, pověstného Baziliška, zabitého před drahnou dobou elfím hrdinou Elorauduilem. Podle legendy zbraň spočívala někde na dně tohoto Ruaskkolinova jezera (pojmenovaného po dobře známém mořském hadovi, který si z jezera udělal svůj domov). Když se připravoval na bitvu s Hadem, setkal se Rilhon se dvěma velkými překvapeními. Prvním byla zkamenělá podoba hada Ruaskkolina. Tím druhým byl až příliš živý Chak´kso Ney´yks, který byl, kupodivu, vybaven všemi svými zuby.
    (sepsal Paterson)

note: [unit]
en: Through waves and rocky channels
    blue and white
    she pulled and pushed the tides
    and taught the fishes how to speak to planets
    silver green
    with magic
    running from her spirit into skins of kelp and shells of snails
    a twisting of her tail and hands
    she sent her songs to run on pin-tipped legs about the sands
    and now
    and now the strangest pause
    for years and years
    she hasn’t moved her eyes
    
    (inscribed by MJQ)
cs: Skrz vlny a kamenité kanály,
    Modré a bílé,
    Sunula přílivy a odlivy,
    Ona naučila ryby, jak rozmlouvat s planetami,
    Stříbřitě zelenými
    Kouzlem
    tekoucím z její duše do chaluh a ulit šneků
    zakroucením ocasu a rukou
    posílala své písně, aby běžely na špendlíkovitých nohou po písku
    a teď
    a teď, ta nejpodivnější pauza
    trvající staletí,
    kdy nepohnula očima
    
    (sepsal MJQ)

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Clearing_Gushes
en: 2p — Clearing Gushes
cs: 2hr – Očistné přívaly

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Clearing_Gushes
en: The banks of the Great River make for some of the most fertile land in all the known world. The spring and summer bring floods all along its length, making the soil rich and providing bountiful harvests each autumn. The Kingdom of Wesnoth has turned this land into the engine of their wealth and prosperity — making it the target of countless raids and attacks. The rigorous discipline and organization of Wesnoth’s armies are in no small part driven by a constant need to patrol and defend these prosperous lands.
cs: Na březích Velké řeky se rozkládají jedny z nejúrodnějších zemí celého známého světa. Během jara a léta přináší řeka po celé své délce povodně, které obohacují půdu a zajišťují každý podzim bohatou úrodu. Wesnothské království přeměnilo tuto zemi na zdroj svého bohatství a prosperity, což z ní dělá cíl nesčetných nájezdů a útoků. Důsledná disciplína a organizace armád Wesnothu není poháněna ničím menším než neustálou potřebou hlídat a bránit tyto prosperující země.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Cynsaun_Battlefield
en: 2p — Cynsaun Battlefield
cs: 2hr – Cynsaunské bitevní pole

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Cynsaun_Battlefield
en: Cynsaun Province was named for Warrior-Queen Cynsaun the First, who drove the necromancers from these lands in 961 YW.
cs: Cynsaunská provincie je pojmenována po královně válečnici Cynsaun První, která z těchto zemí vytlačila nekromanty v roce 961 w. l.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_2p_Dark_Forecast
en: 2p — Dark Forecast (Survival)
cs: 2hr – Temná předpověď (přežití)

note: [multiplayer]: id=multiplayer_2p_Dark_Forecast
en: Dark Forecast is a survival scenario for solitaire or two-player team-based play against randomly-spawned AI units. Victory is achieved by surviving and defeating all enemy waves. During the course of play, the terrain will change based on random weather effects.
    
    Note: You need to use the default map settings for the scenario to work right.
cs: Temná předpověď je scénář hraný na přežití v jednom nebo dvou hráčích bojujících proti náhodným jednotkám. Vítězství je dosaženo po pobití všech nepřátelských vln. Během hry se terén nepředvídatelně mění podle počasí.
    
    Poznámka: Aby scénář fungoval správně, je zapotřebí použít nastavení z mapy.

note: [side]
en: teamname^Revolt
cs: Povstalci

note: [side]
en: teamname^Human
cs: Lidé

note: [then] [objective]: condition=lose
en: Death of your leader
cs: Tvůj vůdce zemře

note: [then]
en: Since your team has only one leader, the enemy waves will not be at full strength.
cs: Tvůj tým má pouze jednoho vůdce, nepřátelské vlny tedy budou oslabeny.

note: [else]
en: Death of both of your team’s leaders
cs: Vůdci obou tvých týmů zemřou

note: [else]
en: Since your team has two leaders, the enemy waves will be at full strength.
cs: Tvůj tým má dva vůdce, takže vlny nepřátel přijdou v plné síle.

note: [objective]: condition=win
en: Survive and defeat all enemy waves
cs: Přežij a poraz všechny vlny nepřátel

note: [message]: speaker=narrator
en: Dark Forecast — a random survival scenario
cs: Temná předpověď – náhodný scénář pro přežití

note: [message]: speaker=narrator
en: Your aim is to survive the spawning waves of units and defeat the final archenemies.
    
    The spawning waves are randomly generated and will be different each time Dark Forecast is played.
    
    They appear along the north, south, and west map edges — though they are most likely to spawn on the west edge. The waves appear at somewhat regular intervals.
    
    The weather will also change randomly, affecting the layout of the map.
    
    
    <b>Dark Forecast was made by:</b>
    
    <span color='green'>jb:</span>
    • Map design, spawn groups, and scenario concept
    
    <span color='green'>Rhuvaen:</span>
    • WML implementation
cs: Vaším cílem je přežít vlny objevivších se nepřátel a zničit závěrečné protivníky.
    
    Vlny nepřátel jsou vytvářeny náhodně a budou se lišit pokaždé, když je Temná předpověď hrána.
    
    Objevují se na všech okrajích kromě východního, ale nejpravděpodobněji na západě. Intervaly mezi nimi jsou částečně pravidelné.
    
    Počasí se také mění náhodně a ovlivňuje terén mapy.
    
    
    <b>Temnou předpověď vytvořili:</b>
    
    <span color='green'>jb</span>
    • návrh mapy, sestavy skupinek nepřátel a koncepce scénáře
    
    <span color='green'>Rhuvaen</span>
    • kódování WML

note: [message]
en: So this is the accursed valley — a land ours for the taking.
cs: Takže toto je to prokleté údolí. Země, kterou zabereme.

note: [message]
en: The inhabitants are rumored to be a strange alliance of man and beast, and our claim is not going to be unopposed. We must be prepared for the surprises of this land.
cs: Proslýchá se, že obyvatele tvoří zvláštní spojenectví lidí a nestvůr. Náš zábor nezůstane bez odpovědi. Musíme se připravit na překvapení, které nám tato země přichystá.

note: [message]
en: Then let us discover what lies in waiting and teach them not to oppose our claim.
cs: Zjistíme, kdo a co na nás čeká, a naučíme je nestavět se nám na odpor.

note: [message]: speaker=unit
en: Ugh! How can this be? Defeated by mere barbarians! My gods have forsaken me...
cs: Ech! Je to možné? Porazili mě takovíto barbaři, mí bozi mne museli opustit...

note: [message]: speaker=second_unit
en: Cheers of your enemy are the last thing you hear as you slip into death...their joy fills your last moments with pure hate.
cs: Poslední, co slyšíš, ještě než tě opustí smysly navždy, je jásavý řev nepřátel. Jejich radost tě na poslední okamžik plní nejčistší nenávistí.

note: [message]
en: The enemy cheers as a dark mist rises from the land, engulfing you. As ghostly wisps drain away your will, you realize that your time in this land is over.
cs: Jak nepřátelé jásají, ze země se zvedá temná mlha, obalující tě. Uvědomuješ si, že čas tvé vlády v těchto zemích je u konce, a přízračná chapadla tmavého mračna dusí poslední zbytky tvé vůle.

note: [slider]: id=enemey_gold_factor [slider]: id=enemy_gold_factor
en: Changes the gold worth of the enemy spawns by a certain percentage
cs: Změní o dané procento sumu, kterou má nepřítel k dispozici

note: [lua]: final_spawn
en: The last and most powerful of these creatures are almost upon us. I feel that if we can finish them off in time, we shall be victorious.
cs: Poslední a nejnebezpečnější tvorové jsou již skoro u nás. Cítím, že když je dokážeme porazit rychle, zvítězíme.

note: [lua]: final_spawn
en: The screams and pleas for mercy are finally silenced, as you remove your blood soaked blade from the last of the rebels. There will be no more resistance from the local scum. Your reign has finally earned stability.
cs: Výkřiky a prosby o milost konečně utichají, když vytahuješ potřísněnou čepel z posledního rebela. Místní chátra se již neodváží stavět na odpor. Konečně zažije tvá vláda období klidu.

note: [lua]: weather_map
en: Clear Weather
cs: Slunečno

note: [lua]: weather_map
en: Drought
cs: Sucho

note: [lua]: weather_map
en: Heavy Rains
cs: Přívalové deště

note: [lua]: weather_map
en: Snowfall
cs: Sníh

note: [lua]: weather_map
en: Heavy Snowfall
cs: Sněhová vánice

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Den_of_Onis
en: 2p — Den of Onis
cs: 2hr – Oniovo doupě

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Den_of_Onis
en: This most unusual of caves was once known as the Chamber of Laughing Devils, and was the inner citadel of the Kah Ruuk Oni. The Kah Ruuk were a wicked and cunning race of man-eating demons, who terrorized the people of the Eastern Lands for nearly four hundred years, before vanishing from Irdya without a trace. Since that time, many factions have vied for dominion over the Den of Onis, hoping to unlock the strange and mysterious magics of its creators.
cs: Tato podivuhodná jeskyně byla kdysi zvána komnatou chechtavých ďáblů, a nalézala se v ní citadela Kah Ruuka Oniho. Kah Ruukové byli mazanou a lstivou rasou lidožravých démonů, kteří terorizovali lid Východních plání po téměř čtyři sta let. Poté náhle zmizeli beze stopy a na Irdyi se již neukázali. Od té doby o Oniovo doupě svádí boje mnohé fakce v naději, že se jim povede získat či ovládnout záhadné magické síly jeho tvůrců.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_elensefar_courtyard
en: 2p — Elensefar Courtyard
cs: 2hr – Elensefarské nádvoří

note: [multiplayer]: id=multiplayer_elensefar_courtyard
en: Fight through corridors and gardens, and dominate the eastern courtyard of what used to be the glorious city of Elensefar.
cs: Bojuj v nepřehledném terénu chodeb a zahrad – a ovládni východní nádvoří kdysi skvělého města Elensefar!

note: [time]: id=underground_illum
en: Underground
cs: Podzemí

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Fallenstar_Lake
en: 2p — Fallenstar Lake
cs: 2hr – Jezero Padlé hvězdy

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Fallenstar_Lake
en: Long ago, a great star fell from the heavens, leaving its mark on this coniferous region.
cs: Před dávnou dobou spadla z nebe velká hvězda a zanechala svůj otisk v tomto jehličnatém terénu.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Hamlets
en: 2p — Hamlets
cs: 2hr – Osady

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Hamlets
en: Warfare transforms the simple farms and villages of a peaceful region into a subtly parceled battlefield. Designed by Doc Paterson.
cs: Válčení proměnilo prosté farmy a vesnice tohoto jinak poklidného regionu v rozdělená válečná pole. Navrhl Doc Paterson.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Hellhole
en: 2p — Hellhole
cs: 2hr – Pekelná díra

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Hellhole
en: Once, the town of Myrilel was a tranquil village at the easternmost reaches of humankind. This changed forever upon the rise of the lich warlord Mal-Ravanal, who ripped a gate of unspeakable dark sorcery in the center of town as the first gathering point for his armies of death. Though Mal-Ravanal was defeated, Myrilel remains a place made desolate and ruined, the gate an eternal scar on the land that to this day summons forth legions of wandering undead.
cs: Kdysi bylo město Myrilel klidnou vesnicí na nejvýchodnějším cípu lidského osídlení. To se navždy změnilo po vzestupu válečného lorda licha Mal-Ravanala, který rozerval centrum města branou stvořenou nevyslovitelně temným čarodějnictvím. Vytvořil tak první místo pro shromažďování svých armád smrti. Ačkoli byl Mal-Ravanal poražen, Myrilel zůstalo zpustošené a zničené. Brána zůstává věčnou jizvou na zemi a dodnes vyvrhává legie potulujících se nemrtvých.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Hornshark_Island
en: 2p — Hornshark Island
cs: 2hr – Ostrov Hornshark

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Hornshark_Island
en: Players must forge strange alliances with the local inhabitants, in order to survive on this most unusual of islands. Designed by Doc Paterson.
cs: Aby přežili na tomto nejpozoruhodnějším z ostrovů, musí příchozí uzavřít zvláštní spojenectví s místními domorodci.
    Navrženo Doc Patersonem.

note: [unit]: type=Drake Fighter
en: Rawffus the Dim
cs: Rawffus Hloupý

note: [unit]: type=Woodsman
en: Clockwork Boy
cs: Hodinařík

note: [unit]: type=Orcish Leader, id=Neki the Brutal
en: Neki the Brutal
cs: Brutální Neki

note: [unit]: type=Soulless
en: Rzrrt the Dauntless
cs: Rzrrt Nebojácný

note: [unit]: type=Skeleton
en: Sorrek, Chosen of Death
cs: Sorrek, zástupce Smrti

note: [unit]: type=Drake Fighter
en: Gawffus the Dim
cs: Gawffus Hloupý

note: [unit]: type=Orcish Leader
en: Neki the Brute
cs: Krvák Neki

note: [unit]: type=Soulless
en: Tyxrrn the Dauntless
cs: Tyxrrn Nebojácný

note: [unit]: type=Skeleton
en: Rukhos, Chosen of Death
cs: Rukhos, vyvolený Smrti

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Howling_Ghost_Badlands
en: 2p — Howling Ghost Badlands
cs: 2hr – Pustiny kvílivých duchů

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Howling_Ghost_Badlands
en: Little remains of this once wealthy mining colony, now a haven for raiders and thieves.
cs: Z bývalé bohaté důlní kolonie zbyly jen trosky, útočiště pro nájezdníky a lupiče.

en: Your aim is to survive spawning waves of units and defeat the final archenemies. Spawns are randomly generated and will be different each time Isle of Mists is played. The waves appear at somewhat regular intervals. The weather will also change randomly, affecting the layout of the map.
cs: Tvým cílem je přežít vznikající vlny jednotek a porazit závěrečné úhlavní nepřátele. Vlny jsou vytvářeny náhodně a budou se lišit při každém hraní Ostrova mlh. Objevují se v poměrně pravidelných intervalech. Také počasí se bude náhodně měnit a ovlivňovat rozvržení mapy.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_2p_Isle_of_Mists
en: 2p — Isle of Mists (Survival)
cs: 2hr – Ostrov mlh (přežití)

note: [multiplayer]: id=multiplayer_2p_Isle_of_Mists
en: Isle of Mists is a survival scenario which can be played alone or with another player against randomly spawned AI units, catered for experienced players. Victory is achieved by surviving and defeating all enemy waves. During the course of play, the terrain will change based on random weather effects. Default map settings are required for the scenario to work properly. By Lord-Knightmare.
cs: Ostrov mlh je scénář pro přežití, který lze hrát o samotě nebo ještě s jedním hráčem proti náhodně se objevujícím jednotkám UI. Je určen pro zkušené hráče. Vítězství je dosaženo přežitím a poražením všech vln nepřátel. V průběhu hraní se bude měnit terén na základě náhodných vlivů počasí. Výchozí nastavení mapy jsou potřeba, aby tento scénář pracoval jak se patří. Vytvořil Lord-Knightmare.

note: [side]
en: teamname^Invaders
cs: Útočníci

note: [side]
en: teamname^Defenders
cs: Obránci

note: [label]
en: Healing Keep
cs: tvrz uzdravování

note: [message]: speaker=narrator
en: Isle of Mists — a random survival scenario
cs: Ostrov mlh – náhodný scénář pro přežití

note: [message]
en: You arrive near a mystic shrine, where the apparitions of ancient armies are forever trapped and doomed to eternally cleanse the isle of all interlopers.
cs: Dostáváš se do blízkosti tajemné svatyně, kde jsou navždy uvězněny přízraky dávných vojsk, které jsou odsouzeny k věčnému očišťování tohoto ostrova od všech vetřelců.

note: [message]
en: Phantom armies approach on the horizon. If we defeat them all, they may be released from this timeless prison.
cs: Od obzoru se blíží přízračná vojska. Pokud je všechna porazíme, mohou být vysvobozena z tohoto věčného žaláře.

note: [message]
en: Let us prepare ourselves for the coming battle.
cs: Připravme se na blížící se bitvu.

note: [message]: speaker=unit
en: How can this be? My gods have forsaken me...
cs: Jak je to možné? Moji bohové mě opustili...

note: [message]: speaker=second_unit
en: As the cold grasp of death draws nearer, you feel your spirit being separated from your body. You realize that you will soon be doomed to the same fate as the phantom guardians of the shrine.
cs: Jak se blíží chladný stisk smrti, cítíš, že se tvůj duch odděluje od těla. Uvědomuješ si, že tě brzy čeká stejný osud jako přízračné strážce svatyně.

note: [message]
en: A dark mist rises from the land, draining your senses and your will away. You dimly realize that you will soon join the other ghosts as another faceless guardian of the ancient shrine.
cs: Ze země stoupá temná mlha, která vysává tvé smysly i vůli. Matně si uvědomuješ, že se brzy připojíš k ostatním duchům jako další bezejmenný strážce starobylé svatyně.

note: [lua]: final_spawn
en: The last and most powerful of our enemies are upon us. If we can finish them off in time, we shall be victorious.
cs: Poslední a nejmocnější z našich nepřátel jsou na dosah. Pokud je dokážeme včas zničit, zvítězíme.

note: [lua]: final_spawn
en: As you finally defeat your last remaining foes, the dreary mists around the island seem to lift. The phantoms fade away, at last released from their eternal guardianship. You have finally cleansed the ancient shrine... for now.
cs: Jakmile konečně porážíš své poslední zbývající nepřátele, vypadá to, že se šedivé mlhy kolem ostrova zvedají. Přízraky mizí, nakonec vysvobozené ze svého věčného střežení. Konečně jsi očistil prastarou svatyni... prozatím.

note: [lua]: weather_map
en: Inundation
cs: Záplava

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Ruined_Passage
en: 2p — Ruined Passage
cs: 2hr – Zničená pasáž

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Ruined_Passage
en: The distant west has long been fabled as the homeland of all living things before it was ruined by a deluge of disasters. Legends tell of the ingenuity of the ancients in their final hours as they struggled to fight back violent storms of fire and ash. Only recently have secretive expeditions to this land revealed the truth of these stories — most strikingly, a channel of immense enchanted walls. Between intense volcanic islands and vast seas of molten brimstone lies land kept pristine and untouched — yet mysteriously abandoned nonetheless.
cs: Než ho zničila záplava katastrof měl daleký západ dlouho pověst vlasti všeho živého. Legendy vyprávějí o vynalézavosti předků, kteří se během svých posledních dnů snažili bránit prudkým bouřím ohně a popela. Teprve nedávno odhalily tajné expedice do této země tu nejpozoruhodnější pravdu z těchto příběhů – kanál s ohromnými začarovanými zdmi. Mezi ostrovy s aktivními vulkány a rozlehlými moři roztavené síry leží země, která je původní a nedotčená – a přesto záhadně opuštěná.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Ruphus_Isle
en: 2p — Ruphus Isle
cs: 2hr – Rufusův ostrov

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Ruphus_Isle
en: Players must navigate the dispersive terrain of this small but topographically dense island.
cs: Hráči musí vést svá vojska různorodým terénem tohoto malého, ale topograficky členitého ostrova.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Sablestone_Delta
en: 2p — Sablestone Delta
cs: 2hr – Ústí řeky Sablestone

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Sablestone_Delta
en: Two armies collide on this disjointed coastal landscape of hidden caves and jagged rivers.
cs: Dvě armády se sráží v této odloučené pobřežní krajině skrytých jeskyň a rozeklaných řek.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Silverhead_Crossing
en: 2p — Silverhead Crossing
cs: 2hr – Křižovatka Silverhead

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Silverhead_Crossing
en: Players must traverse all manner of terrain in pursuit of victory on this multi-fronted duel map.
cs: Hráči musí na cestě k vítězství překonat všechny druhy terénu této mnohotvárné soubojové mapy.

note: [side]
en: teamname^Shapeshifter
cs: Metamorfici

note: [unit]: type=Tentacle of the Deep
en: Nani the Shapeshifter
cs: Nani Metamorfik

note: [effect]: type=arcane
en: evil eye
cs: zlý pohled

note: [trait]: id=remove_hp
en: statue
cs: socha

note: [trait]: id=remove_hp
en: This is a sculpture made of stone.
cs: Toto je socha z kamene.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Sullas_Ruins
en: 2p — Sulla’s Ruins
cs: 2hr – Sulliny ruiny

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Sullas_Ruins
en: Flooded by the seas and battered by the winter elements, only ruins, water and ice now remain in the shadow of this once mighty empire.
cs: Z kdysi mocného království zůstaly v této krajině vody a ledu pouze ruiny, bičované mořem a trhané zimními živly.

note: [side]
en: Statue of Sulla
cs: Sullina socha

note: [unit]: gender=female
en: A stone-carved likeness of Sulla the Great, also known as Sulla the Just, Sulla the Tyrant, Empress of the Sinking Tower, Lady of the Walking Glacier, Sulla the Incinerator, Sulla the Proud and Sulla the Righteous.
cs: Kamenná podobizna Sully Veliké, též známé jako Sulla Spravedlivá, Sulla Tyranka, Vládkyně Zatopené věže, Dcera drtících vichrů, Paní Kráčejícího ledovce, Sulla Spalovačka, Sulla Hrdá a Sulla Čestná.

note: [side]
en: Statue of Lhun-dup
cs: Socha Lhun-dupa

note: [unit]
en: A stone-carved likeness of Lhun-dup, Servant of Sulla.
cs: Kamenná podobizna Lhun-dupa, Sullina služebníka.

note: [side]
en: Statue of Ri-nzen
cs: Socha Rin-zena

note: [unit]
en: A stone-carved likeness of Ri-nzen, Servant of Sulla.
cs: Kamenná podobizna Rin-zena, Sullina služebníka.

note: [side]
en: Statue of Ten-zin
cs: Socha Ten-zina

note: [unit]
en: A stone-carved likeness of Ten-zin, Servant of Sulla.
cs: Kamenná podobizna Ten-zina, Sullina služebníka.

note: [side]
en: Statue of Lo-bsang
cs: Socha Lob-sanga

note: [unit]
en: A stone-carved likeness of Lo-bsang, Servant of Sulla.
cs: Kamenná podobizna Lob-sanga, Sullina služebníka.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Swamp_of_Dread
en: 2p — Swamp of Dread
cs: 2hr – Močály děsu

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Swamp_of_Dread
en: North of the Great River lies the Swamp of Dread, a vast, inhospitable mire cursed by foul magic. There exist only a few routes that aren’t nearly guaranteed entrapment and death. Nonetheless, they are highly sought after as lucrative bridges between the southern flatlands and the rugged north, and intrepid explorers traverse the perilous bogs in search of profitable places to set up trading posts. The largest of these routes, Areth’s Pass, is a long-disputed and well-known crossing since the first ancient wars between elves and dwarves. Despite poor land and limited resources, its great strategic value means it is fiercely contested by all with military aims in the Great Continent’s heart.
cs: Severně od Velké řeky leží Močály děsu, obrovská nehostinná blátivá oblast prokletá odpornou magií. Protíná je jen několik bezpečných cest. Mimo tyto cesty je v močálech téměř zaručeno uvíznutí a smrt. Jsou však poměrně často vyhledávanou oblastí, protože tvoří výhodnou spojnici mezi jižními rovinami a drsným severem. Neohrožení průzkumníci tu překonávají nebezpečná rašeliniště při hledání míst k založení výnosných obchodních stanic. Největší z těchto cest, vedoucí skrz Arethův průsmyk, representuje mnohokrát v různých sporech zmiňovaný a dobře známý přechod, který se používá již od prvních starověkých válek mezi elfy a trpaslíky. Navzdory chudé půdě a omezeným zdrojům má tato oblast velkou strategickou hodnotu, což znamená, že je v hledáčku všech, co operují s vojenskými úmysly v srdci Velkého kontinentu.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_The_Freelands
en: 2p — The Freelands
cs: 2hr – Země nikoho

note: [multiplayer]: id=multiplayer_The_Freelands
en: The Freelands, also known to the people of the far east as The Land of No Kings, lie in between the Wilderlands and the Kingdom of Carorath, separating a land of absolute law from a land of absolute savagery. The people of the Freelands have been battling would-be conquerors of their land for hundreds of years, repelling great beasts from their western borders, and Carorathian Imperialists from their eastern borders.
cs: Země nikoho, označovaná někdy obyvateli dálného východu jako Země bez králů, se rozprostírá mezi Divočinou a královstvím Carorath. Odděluje tak země absolutní vlády a absolutního chaosu. Lidé zde žijící se potýkali s lačnými dobyvateli jejich země po staletí – na západní hranici odráželi všemožné tvory, na východní carorathijské imperialisty.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_The_Walls_of_Pyrennis
en: 2p — The Walls of Pyrennis
cs: 2hr – Zdi Pyrennisu

note: [multiplayer]: id=multiplayer_The_Walls_of_Pyrennis
en: When the orcish hordes first began arriving in droves on the Great Continent, one intrepid ruler by the name of Iron-King Olgor set about first uniting the bickering orcish tribes. He sought to conquer the whole of the Continent under the rule of orcs, and commanded the construction of the immense fortress of Pyrennis as a monument to his power. But it was this very citadel that was his undoing — his vassals, unwilling to finish building without their destined conquest complete, turned on Olgor and slayed him, scattering the orcish hosts for centuries to come. The walls of Pyrennis have proved astoundingly indestructible both to time and war — that is, what scattered segments of it were actually completed.
cs: Když začaly skřetí hordy houfně přicházet na Velký kontinent, pustil se jeden neohrožený vládce zvaný Železný král Olgor do prvního sjednocování hašteřivých skřetích klanů. Snažil se podmanit pod nadvládu skřetů celý kontinent a přikázal postavit obrovskou pevnost Pyrennis jako pomník své moci. Ale právě tato citadela se stala jeho zkázou. Jeho vazalové, neochotní dokončit stavbu, dokud nebude předurčené dobytí země dokončeno, se obrátili proti Olgorovi, zabili ho a způsobili tak rozvolnění svazku skřetů trvající celá další staletí. Zdi Pyrennisu se ukázaly být jako neuvěřitelně pevné, odolávající jak času, tak válečnému běsnění. Což vyniká zvlášť ve světle toho, jak roztroušené části pevnosti byly skutečně dokončeny.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_thousand_stings_garrison
en: 2p — Thousand Stings Garrison
cs: 2hr – Pevnost tisíce žihadel

note: [multiplayer]: id=multiplayer_thousand_stings_garrison
en: A strange place. Designed by Doc Paterson.
cs: Podivné místo. Navrhl Doc Paterson.

note: [side]
en: Statue
cs: Socha

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Tombs_of_Kesorak
en: 2p — Tombs of Kesorak
cs: 2hr – Kesorakovy hrobky

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Tombs_of_Kesorak
en: Hundreds of years ago, the defeated Sorcerer Kesorak was entombed here, along with a number of his followers. An unholy chill now encircles the tombs, and many believe that the voice of Kesorak can still be heard, whispering amongst the withered trees of this barren landscape. Unconcerned by their gloomy surroundings, your leaders have chosen this place to clash.
cs: Před stovkami let zde byl, spolu s řadou svých následovníků, pohřben poražený čaroděj Kesorak. Hroby nyní obklopuje bezbožný chlad. Mnozí věří, že tu lze stále slyšet Kesorakův hlas, šeptající mezi uschlými stromy této pustiny. Bez ohledu na pochmurné okolí si vaši vůdci vybrali toto místo ke střetu.

note: [note]
en: The map contains mausoleums and campfires that shift the time of the day by one step toward night and day, respectively.
cs: Mapa obsahuje mauzolea a táborové ohně, které posouvají denní dobu o jeden krok směrem k noci, respektive ke dni.

note: [note]
en: The tile in the centre, which contains the casket of the titular necromancer, is always covered in pitch black fog.
cs: Středové pole, s rakví titulárního nekromanta, je vždy pokryto černou mlhou.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Weldyn_Channel
en: 2p — Weldyn Channel
cs: 2hr – Weldynský průplav

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Weldyn_Channel
en: This vital supply route has played a key role in many of Wesnoth’s greatest battles.
cs: Tato životně důležitá zásobovací trasa sehrála klíčovou roli v mnoha ohromných bitvách historie Wesnothu.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Alirok_Marsh
en: 3p — Alirok Marsh
cs: 3hr – Mokřina Alirok

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Alirok_Marsh [multiplayer]: id=multiplayer_Island_of_the_Horatii [multiplayer]: id=multiplayer_3p_Morituri [multiplayer]: id=multiplayer_Blue_Water_Province [multiplayer]: id=multiplayer_Castle_Hopping_Isle [multiplayer]: id=multiplayer_Clash [multiplayer]: id=multiplay
en:  Recommended setting of 2 gold per village.
cs:  Doporučeným nastavením jsou 2 zlaté na vesnici.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Alirok_Marsh
en: Three players come head to head on this water-cut battlefield.
cs: Tři hráči, hlava na hlavě, se střetávají na tomto vodou lemovaném válečném poli.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Island_of_the_Horatii
en: 3p — Island of the Horatii
cs: 3hr – Ostrov Horáciů

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Island_of_the_Horatii
en: Controlling the central island is often the key to victory in this 3 player free for all map.
cs: Ovládnutí centrálního ostrova je často klíčem k výhře na této mapě pro netýmovou bitvu tří hráčů.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_3p_Morituri
en: 3p — Morituri
cs: 3hr – Morituri

note: [multiplayer]: id=multiplayer_3p_Morituri
en: Only one faction will emerge victorious from this tightly bordered three-player map.
cs: Pouze jedna strana vyjde vítězně z této neprodyšně ohraničené mapy pro tři hráče.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Bath_of_Glory
en: 4p — Bath of Glory
cs: 4hr – Lázně slávy

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Bath_of_Glory
en: The distant, legendary city of Malisat is famed for many great works — among its most prized being the enormous complex known as the Bath of Glory. Made to be a relaxing paradise to weary soldiers returning home, the Bath is a stunning oasis built where once was nothing but sand. In time, it has become a city unto its own, with arts and music flourishing about the wild culture centered on the baths. The complex’s vastness means flared tempers between wealthy nobles can turn into veritable battlegrounds — but even this has become a form of entertainment woven into the allure of the Bath.
cs: Vzdálené legendární město Malisat je proslulé mnoha skvělými stavbami. Mezi jeho nejcennější patří obrovský komplex známý jako Lázně slávy. Lázně, které se staly rájem odpočinku unavených vojáků vracejících se domů, jsou ohromující oázou postavenou na místě, kde kdysi nebylo nic jiného než písek. Časem se staly svým vlastním městem ve městě se vzkvétající nespoutanou lázeňskou kulturou, jež se obráží v umění i hudbě. Rozsáhlost komplexu s sebou nese riziko, že horkokrevné nálady bohatých šlechticů ho mohou proměnit doslova v bitevní pole. Ale i to se stalo formou zábavy vpletené do atraktivního kouzla Lázní.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Blue_Water_Province
en: 4p — Blue Water Province
cs: 4hr – Provincie Modré vody

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Blue_Water_Province
en: Historians write that Bluewater Province has been destroyed and rebuilt some twenty times. Now, as armies once again converge on the rocky streams and snowcapped mountains of this small province, its villagers hardly seem to take notice.
cs: Říká se, že provincie Modré vody byla zničena a znovu postavena snad dvacetkrát. Nyní, když se zde na skalnatých říčkách a sněhem pokrytých horách zase scházejí armády, si toho už vesničané snad ani nevšímají.

note: [side]
en: teamname^Team 1
cs: Tým 1

note: [side]
en: teamname^Team 2
cs: Tým 2

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Castle_Hopping_Isle
en: 4p — Castle Hopping Isle
cs: 4hr – Hrady Roztodivného ostrova

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Castle_Hopping_Isle
en: Hop from castle to castle while fighting over a central isle.
cs: Přeskakujte z hradu do hradu během boje o centrální ostrov.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Clash
en: 4p — Clash
cs: 4hr – Srážka

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Clash
en: Small map for 2 vs. 2.
cs: Malá mapa pro hru 2 proti 2.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Geothermal
en: 4p — Geothermal
cs: 4hr – Geotermál

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Geothermal
en: The western reaches of the Heart Mountains make a land of striking contrasts — boiling volcanic cauldrons weaving deep blue rivers between stark, snowy mountains, dotted with fields of verdant green. This land, though sometimes perilous and unstable, is nonetheless rich thanks to numerous foundries using the heat of volcanoes and hot springs to fuel their forges.
cs: Západní část Srdcových hor vytváří zemi pozoruhodných kontrastů – vroucí sopečné kotle tkající temně modré řeky, jež se proplétají mezi špičatými zasněženými horami posetými zelenými poli. Ačkoli je tato země někdy nebezpečná a nestabilní, je přesto bohatá díky mnoha slévárnám, které využívají tepla sopek a horkých pramenů k zásobování svých kováren.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_4p_Hamlets
en: 4p — Hamlets
cs: 4hr – Osady

note: [multiplayer]: id=multiplayer_4p_Hamlets
en: Warfare transforms the simple farms and villages of a peaceful region into a subtly parceled battlefield.
cs: Válčení proměnilo prosté farmy a vesnice tohoto jinak poklidného regionu v rozdělená válečná pole.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Isars_Cross
en: 4p — Isar’s Cross
cs: 4hr – Isarova křižovatka

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Isars_Cross
en: A very small 2 vs. 2 map. Close quarters fighting means the successful rotation of units and planning of moves is important. Teams set for players 1 &amp; 4 vs. 2 &amp; 3 (northeast vs. southwest). Designed for 75 starting gold, 20 villages.
cs: Velmi malá mapa pro hru 2 proti 2. Pro boje ve stísněných podmínkách je klíčem k vítězství úspěšná rotace jednotek a dopředné plánování tahů. Doporučené rozdělení je 1 &amp; 4 proti 2 &amp; 3 (severovýchod proti jihozápadu). Navrženo pro 75 zlatých na začátku, obsahuje 20 vesnic.

note: [side]
en: teamname^Southwest
cs: Jihozápadní

note: [side]
en: teamname^Northeast
cs: Severovýchodní

note: [checkbox]: id=simple_background
en: Disable Background Image
cs: Vypnout obrázek na pozadí

note: [checkbox]: id=simple_background Tooltip for the Isar's Cross map, makes the map look as it did in Wesnoth 1.14 and earlier
en: Show a blank area outside the map, instead of the floating island with cliffs.
cs: Místo plovoucího ostrova s útesy ukázat vně mapy prázdné místo.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_King_of_the_Hill
en: 4p — King of the Hill
cs: 4hr – Král vršku

note: [multiplayer]: id=multiplayer_King_of_the_Hill [multiplayer]: id=multiplayer_Siege_Castles
en:  Recommended setting of 2 gold per village and 150 starting gold.
cs:  Doporučeným nastavením je 150 zlatých na začátku a 2 zlaté na vesnici.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_King_of_the_Hill
en: The King is dead. Without an heir, his quarrelsome lords now vie for the hilltop throne and all the power and wealth it commands. Are you mighty enough to take this seat of power before your rivals do? Can you hold out against their many assassins? Is your arse truly great enough to fill the throne of a king? This free for all map has 38 villages and bonus income for the leader on the center keep.
cs: Král je mrtev. Neměl dědice, a tak nyní jeho hádaví lordi soupeří o trůn na vrcholu kopce a o veškerou moc a bohatství, co k němu náleží. Máš dostatečnou moc, abys získal/a toto křeslo moci dříve, než to udělají tví soupeři? Dokážeš odolat jejich mnoha vrahům? Je tvůj zadek opravdu dost velký, aby zaplnil královský trůn? Tato mapa pro netýmovou bitvu má 38 vesnic a bonusový příjem pro vůdce na středové pevnosti.

note: [side]
en: Southwest
cs: Jihozápadní

note: [side]
en: Southeast
cs: Jihovýchodní

note: [side]
en: Northeast
cs: Severovýchodní

note: [side]
en: Northwest
cs: Severozápadní

note: [side]
en: High Guard
cs: Nejvyšší stráž

note: [slider]: id=bonus_income
en: Hill Bonus Income
cs: Bonusový příjem pro krále vršku

note: [slider]: id=bonus_income
en: The amount of extra gold per turn granted to the leader who occupies the hill keep.
cs: Množství bonusového zlata za kolo pro vůdce, který ovládá pevnost na kopci.

note: [slider]: id=chest_gold
en: Treasure Chest Gold
cs: Truhla se zlatým pokladem

note: [slider]: id=chest_gold
en: The amount of gold stashed inside the treasure chest on the hill.
cs: Množství zlata ukrytého v truhle s pokladem na kopci.

note: [objective]: condition=win
en: Defeat enemy leaders
cs: Poraz vůdce nepřátel

note: [note]
en: The treasure chest on the hill keep can only be unlocked by a leader, for a bonus of $chest_gold gold.
cs: Truhlu s pokladem na kopci může odemknout pouze vůdce a získat tak bonus $chest_gold zlatých.

note: [note]
en: A side with a leader holding the hill keep gets +$bonus_income gold income each turn.
cs: Strana s vůdcem, který drží kopec, dostane každé kolo +$bonus_income zlatých.

note: [note]
en: Each side gets two leaders. Whenever a leader is lost then another appears on the recall list at its full cost.
cs: Každá strana dostává dva vůdce. Kdykoli dojde ke ztrátě vůdce, objeví se na povolávacím seznamu za svou plnou cenu další.

note: [floating_text]
en: <span color='gold'>+$bonus_income gold</span>
cs: <span color='gold'>+$bonus_income zlatých</span>

note: [floating_text]
en: <span color='gold'>+$chest_gold gold</span>
cs: <span color='gold'>+$chest_gold zlatých</span>

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Loris_River
en: 4p — Loris River
cs: 4hr – Řeka Loris

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Loris_River
en: 2 vs. 2 map centered around a river with keeps in opposite corners. Designed for players 1 &amp; 4 vs. 2 &amp; 3. There are 28 villages.
cs: Osu této mapy pro hru 2 proti 2 tvoří řeka. V protilehlých rozích jsou dvojice tvrzí. Navrženo pro spojenectví 1 &amp; 4 proti 2 &amp; 3. Na mapě je 28 vesnic.

note: [side]
en: teamname^Northwest
cs: Severozápadní

note: [side]
en: teamname^Southeast
cs: Jihovýchodní

note: [multiplayer]: id=multiplayer_4p_Morituri
en: 4p — Morituri
cs: 4hr – Morituri

note: [multiplayer]: id=multiplayer_4p_Morituri
en: Who will emerge from the confines of this perilous battlefield?
cs: Kdo se vynoří z okrajů tohoto nebezpečného bitevního pole?

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Paths_of_Daggers
en: 4p — Paths of Daggers
cs: 4hr – Stezky dýk

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Paths_of_Daggers
en:  Recommended setting of 2 gold per village, 28 villages.
cs:  Na mapě je 28 vesnic. Doporučeným nastavením jsou 2 zlaté na vesnici.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Paths_of_Daggers
en: A 2 vs. 2 map with 5 separate paths of engagement. Balanced to be played east vs. west (1 &amp; 4 vs. 2 &amp; 3), but works well with any teams or FFA.
cs: Mapa pro hru 2 proti 2 s pěti různými cestami pro útok. Vyvážena pro hru východ (1 &amp; 4) proti západu (2 &amp; 3), ale hratelná při jakémkoliv rozdělení týmů nebo při hře všichni proti všem.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Ruins_of_Terra-Dwelve
en: 4p — Ruins of Terra-Dwelve
cs: 4hr – Ruiny Terra-Dwelve

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Ruins_of_Terra-Dwelve
en: Battle over the legendary treasures of the ancient ruins of Terra-Dwelve. Large multi-fronted 2 vs. 2 set in a vast underground complex.
cs: Bojujte o legendární poklady starobylých ruin Terra-Dwelve. Veliká mapa pro hru 2 proti 2 s více frontami, zasazená do rozlehlého podzemního komplexu.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Siege_Castles
en: 4p — Siege Castles
cs: 4hr – Obležené hrady

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Siege_Castles
en: A 4 player map where 4 mighty castles face off at the convergence of two rivers. Works well as 2 vs. 2 or FFA. There are approximately 45 villages.
cs: Mapa pro 4 hráče, kde proti sobě na soutoku dvou řek stojí čtyři mocné tvrze. Dobře hratelné pro 2 proti 2 či všichni proti všem. Na mapě je přibližně 45 vesnic.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_4p_Underworld
en: 4p — Underworld
cs: 4hr – Podzemí

note: [multiplayer]: id=multiplayer_4p_Underworld
en: A fast-paced 2 vs. 2 map set deep below the surface.
cs: Mapa pro ďábelsky rychlou hru dvou dvojic hráčů proti sobě hluboko pod povrchem.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Xanthe_Chaos
en: 4p — Xanthe Chaos
cs: 4hr – Chaos v Xanthu

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Xanthe_Chaos
en: A 2 vs. 2 map with auxiliary keeps, and a large messy battle in the center common.
cs: Mapa pro hru 2 proti 2 s tvrzemi navíc pro opravdu rozsáhlou bitvu v centru.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Auction-X
en: 5p — Auction-X
cs: 5hr – Aukce X

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Auction-X
en: 4 players surround a central keep, play vs. the AI survival style, or as a FFA or 4 vs. 1. The center player will need more gold in a 4 vs. 1 or FFA, and the best way to determine how much is an auction, LOWEST bid wins. It is a very small map so 75 gold is recommended for the other players.
cs: Čtyři hráči obklopují centrální tvrz při hře na přežití proti UI, při hře všichni proti všem nebo volné hře 4 proti 1. Hráč v centru potřebuje více zlata, pokud proti němu stojí všichni ostatní nebo při hře všichni proti všem. A nezapomínej, že nejlepším způsobem jak zjistit, jak vysoká je sázka, je vsadit co nejméně!
    Tato mapa je velmi malá, proto je pro ostatní hráče doporučeno nastavení 75 zlatých.

note: [side]
en: teamname^Center
cs: Centrální

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Forest_of_Fear
en: 5p — Forest of Fear
cs: 5hr – Les strachu

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Forest_of_Fear
en: In this mixed landscape, five armies battle for supremacy.
cs: V této různorodé krajině svede 5 armád boj o nadvládu.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_The_Wilderlands
en: 5p — The Wilderlands
cs: 5hr – Divočina

note: [multiplayer]: id=multiplayer_The_Wilderlands [multiplayer]: id=multiplayer_Crusaders_Field
en:  Recommended setting of 1 gold per village.
cs:  Doporučeným nastavením je 1 zlatý na vesnici.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_The_Wilderlands
en: A vast region of wild, untamed wilderness, its terrain dotted with forests, caves, rivers, and the ruins of ancient fortresses.
cs: Ohromná rozloha divočiny a nezkrocené pustiny. Tento terén se skládá z lesů, jeskyní, řek a ruin starobylého opevnění.

note: [side]
en: teamname^Team 3
cs: Tým 3

note: [side]
en: teamname^Team 4
cs: Tým 4

note: [side]
en: teamname^Monsters
cs: Příšery

note: [objective]: condition=win
en: Defeat all enemy leaders
cs: Poraz všechny vůdce nepřátel

note: [objective]: condition=win
en: Defeat all monsters
cs: Poraz všechny příšery

note: [objective]: condition=win
en: Defeat the enemy leaders
cs: Poraz vůdce nepřátel

note: [objective]: condition=lose
en: Death of all your units
cs: Všechny tvé jednotky zemřou

note: [note]
en: You cannot recruit units.
cs: Nemůžeš verbovat jednotky.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Crusaders_Field
en: 6p — Crusaders’ Field
cs: 6hr – Křižácké pole

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Crusaders_Field
en: The rallying cries of battle can once again be heard on this time-worn field of war, where the ghosts of thousands of brave warriors float invisibly through the mountains, trees and rivers.
cs: Sílící zvuky bitvy se opět rozléhají po tomto časem opotřebeném bojišti, kde duchové tisíců hrdinných válečníků neviditelně proplouvají horami, stromy a řekami.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Hexcake
en: 6p — Hexcake
cs: 6hr – Hexcake

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Hexcake
en: 2 vs. 2 or 3 vs. 3 team game.
cs: Týmová hra 2 proti 2 nebo 3 proti 3.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_6p_Team_Survival
en: 6p — Team Survival
cs: 6hr – Týmové přežití

note: [multiplayer]: id=multiplayer_6p_Team_Survival
en: Scenario where the objective is to survive for as long as possible.
cs: Scénář, jehož cílem je přežít po co nejdelší dobu.

note: [side]
en: Attacker
cs: Útočník

note: [side]
en: Defender
cs: Obránce

note: [objective]: condition=win
en: Survive all enemy attacks
cs: Přežij všechny nepřátelské útoky

note: [objective]: condition=lose
en: Death of your team leaders
cs: Vůdci tvých týmů zemřou

note: [note]
en: Hint: Learning the enemy spawn points and types helps a lot.
cs: Tip: Hodně pomáhá zjistit, kde se objevují kteří nepřátelé.

note: [label]
en: Turn 2: Loyalists
cs: Kolo 2: Věrní

note: [label]
en: Turn 5: Knalgans
cs: Kolo 5: Knalgané

note: [label]
en: Turn 8: Rebels
cs: Kolo 8: Rebelové

note: [label]
en: Turn 11: Northerners
cs: Kolo 11: Seveřané

note: [label]
en: Turn 14: Drakes
cs: Kolo 14: Drakonidé

note: [label]
en: Turn 17: Undead
cs: Kolo 17: Nemrtví

note: [label]
en: Tower of Doom
cs: Věž zhouby

note: [message]: speaker=narrator
en: Faery
cs: Víla

note: [message]: speaker=narrator
en: Congratulations for surviving the map that so many people claim is impossible!
cs: Gratuluji k přežití na mapě, o které tolik lidí tvrdí, že přežít je zde nemožné!

note: [message]: speaker=narrator
en: Death
cs: Smrtka

note: [message]: speaker=narrator
en: You have lost this game, but fear not. You can always try again. And again. And again. *Muahahaha*
cs: Tuto hru jste prohráli, ale nevadí. Můžete to vždy zkusit znova. A znova. A znova. *Muahahaha*

note: [multiplayer]: id=multiplayer_The_Manzivan_Traps
en: 6p — The Manzivan Traps
cs: 6hr – Manzivanské pasti

note: [multiplayer]: id=multiplayer_The_Manzivan_Traps
en: A 3 vs. 3 map. The Manzivan Traps are widely known as a difficult and confusing area of terrain where it is easy to end up out of position or over extended. Teams set for players 145 vs. 236 (east vs. west). Designed for 100 starting gold, has 33 villages.
cs: Mapa pro hru 3 proti 3. Manzivanské pasti jsou známy jako oblast obtížného a matoucího terénu, kde je snadné skončit mimo pozice nebo v příliš roztažené formaci. Navrženo pro týmy 145 proti 236 (východ proti západu) a 100 zlatých na začátku. Na mapě je 33 vesnic.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Volcano
en: 6p — Volcano
cs: 6hr – Vulkán

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Volcano
en: A 3 vs. 3 battle to control the ashes of a kingdom long ago collapsed from a volcanic eruption. It has 36 villages.
cs: Bitva tří proti třem s cílem ovládnout trosky království, zničeného před dávnými časy erupcí sopky. Na mapě je 36 vesnic.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Waterloo_Sunset
en: 6p — Waterloo Sunset
cs: 6hr – Západ slunce nad Waterloo

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Waterloo_Sunset
en: A 3 vs. 3 map. Flexible coordination of your alliance is required to avoid being outnumbered. Teams set for players 145 vs. 236 (north vs. south), but having players 146 or 136 as a team is also interesting. Designed for 150 starting gold, has 44 villages.
cs: Mapa pro hru 3 proti 3. K zabránění přečíslení je nutná flexibilní koordinace v rámci aliance. Doporučené rozdělení do týmů je 145 proti 236 (sever proti jihu), ale i 146 nebo 136 na jedné straně je hratelné. Navrženo pro 150 zlatých, obsahuje 44 vesnic.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_8p_Mokena_Prairie
en: 8p — Mokena Prairie
cs: 8hr – Mokenské prérie

note: [multiplayer]: id=multiplayer_8p_Mokena_Prairie
en: Inspired from Morituri, this 8 player map creates an epic battle scene that requires two teams to coordinate on both offense and defense.
cs: Tato mapa pro 8 hráčů, inspirovaná Morituri, vytváří epické bitevní scény vyžadující spolupráci dvou týmu jak při útoku, tak i obraně.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_8p_Morituri
en: 8p — Morituri
cs: 8hr – Morituri

note: [multiplayer]: id=multiplayer_8p_Morituri
en: Teamwork and tactics are key to victory in this unusual battlefield, where eight armies fight to the finish.
cs: Týmová práce a taktika jsou klíčem k vítězství na tomto neobyčejném válečném poli, kde se střetává 8 armád.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Merkwuerdigliebe
en: 9p — Merkwuerdigliebe
cs: 9hr – Pozoruhodná láska

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Merkwuerdigliebe
en: A very small 3 vs. 3 vs. 3 map. A 60sec timer is recommended due to the large number of players. The teams are players 159 vs. 267 vs. 348 (north vs. southeast vs. southwest). There are very few villages per player, so 3 gold per villages is recommended.
cs: Velmi malá mapa pro hru 3 proti 3 proti 3. Díky velkému počtu hráčů je doporučeno nastavení času na 60 vteřin. Týmy jsou navrženy na 159 proti 267 proti 348 (sever proti jihovýchodu proti jihozápadu). Díky malému počtu vesnic na hráče jsou doporučeny 3 zlaté na vesnici.

note: [scenario]: id=multiplayer_Random_Map [multiplayer]: id=multiplayer_Random_Map
en: Random map
cs: Náhodná mapa

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Random_Map
en: Randomly generated map. Note: random maps are often unbalanced, but if you have time, you can regenerate them until you get a good one.
cs: Náhodně vytvořená mapa. Pamatuj, že tyto mapy jsou často nevyvážené, ale pokud máš dostatek času, můžeš generovat tak dlouho, dokud nevybereš tu správnou.

note: [scenario]: id=multiplayer_Random_Map_Desert [multiplayer]: id=multiplayer_Random_Map_Desert
en: Random map (Desert)
cs: Náhodná mapa (Poušť)

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Random_Map_Desert
en: A random map with sand as the primary terrain. Note: random maps are often unbalanced, but if you have time, you can regenerate them until you get a good one.
cs: Náhodně vytvořená mapa s pískem jako primárním terénem. Pamatuj, že tyto mapy jsou často nevyvážené, ale pokud máš dostatek času, můžeš generovat tak dlouho, dokud nevybereš tu správnou.

note: [scenario]: id=multiplayer_Random_Map_Marsh [multiplayer]: id=multiplayer_Random_Map_Marsh
en: Random map (Marsh)
cs: Náhodná mapa (Bažina)

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Random_Map_Marsh
en: A random map with swamp as the primary terrain. Note: random maps are often unbalanced, but if you have time, you can regenerate them until you get a good one.
cs: Náhodně vytvořená mapa s bažinou jako primárním terénem. Pamatuj, že tyto mapy jsou často nevyvážené, ale pokud máš dostatek času, můžeš generovat tak dlouho, dokud nevybereš tu správnou.

note: [scenario]: id=multiplayer_Random_Map_Winter [multiplayer]: id=multiplayer_Random_Map_Winter
en: Random map (Winter)
cs: Náhodná mapa (Zima)

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Random_Map_Winter
en: A random map set in the break between spring and winter, mainly with snowy terrains. Note: random maps are often unbalanced, but if you have time, you can regenerate them until you get a good one.
cs: Náhodně vytvořená mapa s většinou zasněženým povrchem. Pamatuj, že tyto mapy jsou často nevyvážené, ale pokud máš dostatek času, můžeš generovat tak dlouho, dokud nevybereš tu správnou.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_test_Elevation_Demo
en: 3p - Elevation Test
cs: 3hr – Zkouška vyvýšení

note: [multiplayer]: id=multiplayer_test_Elevation_Demo
en: This map is an example of how to use the new (BfW v1.17) elevated terrain graphics. Please be advised that it is not intended for playing.
cs: Tato mapa je příkladem použití nové (v BoW 1.17) grafiky vyvýšeného terénu. Upozorňujeme, že není určena k hraní.
