Wesnoth 1.1.1 - en to no translation catalogue (208 entries)

note: [generic_multiplayer]: id=user_map
en: User Map
no: Brukerkart

note: [achievement_group]
en: Wesnoth Multiplayer (Survivals)
no: Wesnoth flerspiller (Overlevelse)

note: [achievement]: id=Wesnoth_MP_Dark_Forecast
en: Foresight of Triumph
no: Triumfens spådom

note: [achievement]: id=Wesnoth_MP_Dark_Forecast
en: Complete the survival scenario <i>2p - Dark Forecast</i>.
no: Fullfør overlevelsesscenarioet <i>2sp - Mørkt forvarsel</i>.

note: [achievement]: id=Wesnoth_MP_Dark_Forecast
en: Completed the survival scenario <i>2p - Dark Forecast</i>.
no: Fullførte overlevelsesscenarioet <i>2sp - Mørkt forvarsel</i>.

note: [era]: id=era_default, type=hybrid
en: Default
no: Standard

note: [era]: id=era_default, type=hybrid
en: The standard era for Wesnoth multiplayer. Consists of six factions and is generally balanced.
no: Standardæraen for flerspillerdelen av Wesnoth. Består av seks fraksjoner og er stort sett godt balansert.

note: [era]: id=era_heroes
en: Age of Heroes
no: Heltenes æra

note: [era]: id=era_heroes
en: An era with higher level units: level three leaders, with level one and two units available for recruit. Consists of six factions. Not considered balanced.
no: En æra med enheter på høyere nivå: ledere på nivå tre, med enheter på nivå én og to tilgjengelig for rekruttering. Består av seks fraksjoner. Ikke ansett som balansert.

note: [era]: id=era_dunefolk
en: Default + Dunefolk
no: Standard + Sandfolket

note: [era]: id=era_dunefolk
en: An era featuring an additional faction besides the six factions from Default Era. Dunefolk units rely on careful use of terrain and coordinated strikes around dusk or dawn.
    
    This era is still under development, so please be sure to report any problems that arise.
no: En æra med en ekstra fraksjon i tillegg til de seks fraksjonene fra standardæraen. Dunefolk-enheter er avhengige av forsiktig bruk av terrenget og koordinerte angrep rundt skumring eller daggry.
    
    Denne æraen er fortsatt under utvikling, så husk å rapportere eventuelle problemer som oppstår.

note: [era]: id=era_dunefolk_heroes
en: Age of Heroes + Dunefolk
no: Heltenes æra + Sandfolket

note: [multiplayer_side]: id=Drakes, type=random
en: Drakes
no: Draker

note: [multiplayer_side]: id=Dunefolk, type=random
en: Dunefolk
no: Sandfolket

note: [multiplayer_side]: id=Knalgan Alliance, type=random
en: Knalgan Alliance
no: Knalgaforbundet

note: [multiplayer_side]: id=Loyalists, type=random
en: Loyalists
no: Lojalister

note: [multiplayer_side]: id=Northerners, type=random, description=<img>src='portraits/orcs/warlord.webp~BG()' align='middle'</img>
en: Northerners
no: Nordfolk

note: [multiplayer_side]: id=Rebels, type=random
en: Rebels
no: Utbrytere

note: [multiplayer_side]: id=Undead, type=random
en: Undead
no: Vandøde

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Aethermaw
en: 2p — Aethermaw
no: 2sp — Aethermaw

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Aethermaw
en: Long ago, the Great Mage Sulla was imprisoned in the Aethermaw, a nexus of mystical energy whose chaotic nature was able to prevent her escape. Over the centuries, however, Sulla gradually attuned her powers to the maelstrom of disorder that is the Aethermaw, and has now begun to project its influence onto the material plane, drawing in entire regions of land from hundreds of different worlds, realities and time-periods. She experiments with these disparate pieces of the cosmos, manipulating them, merging them and sending them back and forth between the Aethermaw and their place of origin. Perhaps, as her mastery over the Aethermaw grows, Sulla will one day break free of its bonds. Until that time comes, she will continue to amuse herself by arranging battles between the mortal beings unlucky enough to be drawn into its depths. Designed by Doc Paterson.
no: For lenge siden ble den store magikeren Sulla fengslet i Aethermaw, et knutepunkt av mystisk energi hvis kaotiske natur hindret henne i å flykte. I løpet av århundrene har Sulla imidlertid gradvis tilpasset kreftene sine til malstrømmen av uorden som er Aethermaw, og har nå begynt å projisere dens innflytelse på det materielle planet, og trekker inn hele landområder fra hundrevis av forskjellige verdener, virkeligheter og tidsperioder. Hun eksperimenterer med disse ulike delene av kosmos, manipulerer dem, smelter dem sammen og sender dem frem og tilbake mellom Etermaven og deres opprinnelsessted. Kanskje vil Sulla en dag frigjøre seg fra etermaven, etter hvert som hennes herredømme over den vokser. Inntil den tid kommer, vil hun fortsette å more seg med å arrangere kamper mellom de dødelige vesenene som er uheldige nok til å bli dratt ned i dens dyp. Designet av Doc Paterson.

note: [side]
en: teamname^North
no: Nord

note: [side]
en: teamname^South
no: Sør

note: [objective]: condition=win
en: Defeat the enemy leader
no: Lagledernes død

note: [side]
en: teamname^East
no: Øst

note: [side]
en: teamname^West
no: Vest

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Basilisk
en: 2p — Caves of the Basilisk
no: 2sp — Basiliskens huler

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Basilisk
en: These caves were once the lair of Chak’kso Ney’yks, a legendary Elder Basilisk. The petrified forms of his victims remain as monuments to his savage power.
no: Disse grottene var engang tilholdssted for Chak'kso Ney'yks, en basilisk fra fordum. Forstenede levninger er alt som er igjen av ofrene for hans vrede.

note: [side]
en: teamname^Statues
no: Statuer

note: [unit]
en: Oxsrrsk was a powerful Saurian Oracle, who had, in a raid against the rival Xraxss Clan, acquired (from the vaults of the now-dead Oracle Hesx-Rzzak) a most fascinating scroll. The scroll was entitled “Ney’yks of the Granite Gaze,” and told of a creature known as the “Chak’kso Ney’yks,” a name which, in an ancient saurian tongue, meant “Eldest Child of Chak’kso.” Chak’kso was believed to have been a powerful demigod of the Under Reaches, described as a ‘great demon of the earth’ in the Elvish Histories. According to these histories, Chak’kso had once sought to transform all life on the planet to stone; so great was his hatred for creatures of flesh. He was ultimately defeated and bound by powerful magics, but in the centuries following his banishment (to a realm far below the surface of the world) a new breed of creature began appearing in the Histories, a breed with the ability to turn any being of flesh into stone. There was a period when these Basilisks (as they came to be known) wreaked havoc on the world of the living, turning thousands to stone. One by one, and at great cost, the Basilisks were defeated. All, it would seem, but one; the Basilisk known as “The Ney’yks,” or “The Eldest Child,” in the modern tongue. Supremely convinced of his ability to locate and bind this powerful creature into his service, Oxsrrsk set out on his journey...
no: For lenge siden ble den mektige magikeren Sulla fengslet i Aethermaw, et knutepunkt av mystisk energi hvis kaotiske natur hindret henne i å flykte. I løpet av århundrene har Sulla imidlertid gradvis tilpasset kreftene sine til malstrømmen av uorden som er Aethermaw, og har nå begynt å projisere dens innflytelse på det materielle planet, og trekker inn hele landområder fra hundrevis av forskjellige verdener, virkeligheter og tidsperioder. Hun eksperimenterer med disse ulike delene av kosmos, manipulerer dem, smelter dem sammen og sender dem frem og tilbake mellom Etermaven og deres opprinnelsessted. Kanskje vil Sulla en dag frigjøre seg fra etermaven, etter hvert som hennes herredømme over den vokser. Inntil den tid kommer, vil hun fortsette å more seg med å arrangere kamper mellom de dødelige vesenene som er uheldige nok til å bli dratt ned i dens dyp. Designet av Doc Paterson.

note: [unit]
en: General Talael Ryndoc came to this place to fight a duel with the Grand Marshal Aethec Corryn, but the two men never found one another.
no: General Talaer Ryndoc ankom dette stedet for å utkjempe en duell mot Feltmarskalk Aethec Corryn, men de to fant hverandre aldri.

note: [unit]
en: The last words spoken by Grand Marshal Aethec Corryn: “Talael Ryndoc! I am through searching for you! I shall make my way back to Haldric’s Hall, and inform the court that you were too much of a coward to attend our duel! Your disgrace shall be more agonizing than the death I’d have given you!”
    
    Perhaps he should not have shouted quite so loudly...
no: Feltmarskalk Aethec Corryns siste ord: "Talael Ryndoc! Mitt tålmod har en ende! Jeg vender tilbake til Hadrics sal, for der å berette for hoffet at I, som den kujonen I er, uteble fra vår oppsatte duell! Skammen du vil få å lese i den laveste tjeners øyne vil være deg mer pinefull enn noen død du ville fått smake her"
    
    Kanhende skulle han ikke ropt så høyt....

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Clearing_Gushes
en: 2p — Clearing Gushes
no: 2sp — Rensende strømmer

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Clearing_Gushes
en: The banks of the Great River make for some of the most fertile land in all the known world. The spring and summer bring floods all along its length, making the soil rich and providing bountiful harvests each autumn. The Kingdom of Wesnoth has turned this land into the engine of their wealth and prosperity — making it the target of countless raids and attacks. The rigorous discipline and organization of Wesnoth’s armies are in no small part driven by a constant need to patrol and defend these prosperous lands.
no: Breddene langs Den Store Elven er noe av det mest fruktbare landet i hele den kjente verden. Våren og sommeren bringer med seg oversvømmelser langs hele elvens lengde, noe som gjør jordsmonnet rikt og gir rikelige avlinger hver høst. Kongeriket Wesnoth har gjort dette landet til drivkraften bak sin rikdom og velstand - noe som har gjort det til mål for utallige plyndringer og angrep. Den strenge disiplinen og organiseringen av Wesnoths hærer er i stor grad drevet av et konstant behov for å patruljere og forsvare disse velstående landene.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Cynsaun_Battlefield
en: 2p — Cynsaun Battlefield
no: 2sp — Cynsauns slagmark

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Cynsaun_Battlefield
en: Cynsaun Province was named for Warrior-Queen Cynsaun the First, who drove the necromancers from these lands in 961 YW.
no: Cynsaunprovinsen ble oppkalt etter krigerdronningen Cynsaun den Første, som drev åndemanerne vekk fra disse landene i 961 WT.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_2p_Dark_Forecast
en: 2p — Dark Forecast (Survival)
no: 2sp — Mørkt forvarsel (Overlevelse)

note: [multiplayer]: id=multiplayer_2p_Dark_Forecast
en: Dark Forecast is a survival scenario for solitaire or two-player team-based play against randomly-spawned AI units. Victory is achieved by surviving and defeating all enemy waves. During the course of play, the terrain will change based on random weather effects.
    
    Note: You need to use the default map settings for the scenario to work right.
no: Mørkt forvarsel er et overlevelsesscenario for en- eller flerspillerlag mot tilfeldig genererte KI-enheter. Man vinner ved å overleve og beseire alle fiendens bølger. I løpet av spillet vil terrenget endre seg basert på tilfeldige væreffekter.
    
    Merk: Du må bruke standardkartinnstillingene for at scenariet skal fungere riktig.

note: [side]
en: teamname^Revolt
no: Opprør

note: [side]
en: teamname^Human
no: Menneske

note: [then] [objective]: condition=lose
en: Death of your leader
no: Din lagleders død

note: [else]
en: Death of both of your team’s leaders
no: Begge laglederne dine dør

note: [else]
en: Since your team has two leaders, the enemy waves will be at full strength.
no: Siden laget ditt har to ledere, vil fiendens styrker være ved full styrke.

note: [objective]: condition=win
en: Survive and defeat all enemy waves
no: Overlev og beseire alle fiendens angrep

note: [message]: speaker=narrator
en: Dark Forecast — a random survival scenario
no: Mørkt forvarsel — et tilfeldig generert overlevelsesscenario

note: [message]: speaker=narrator
en: Your aim is to survive the spawning waves of units and defeat the final archenemies.
    
    The spawning waves are randomly generated and will be different each time Dark Forecast is played.
    
    They appear along the north, south, and west map edges — though they are most likely to spawn on the west edge. The waves appear at somewhat regular intervals.
    
    The weather will also change randomly, affecting the layout of the map.
    
    
    <b>Dark Forecast was made by:</b>
    
    <span color='green'>jb:</span>
    • Map design, spawn groups, and scenario concept
    
    <span color='green'>Rhuvaen:</span>
    • WML implementation
no: Målet er å overleve fiendebølgene og overvinne de siste erkefiendene.
    
    Fiendebølgene genereres tilfeldig og vil være ulike ved hvert spill.
    
    
    De dukker opp langs kantene på kartet, i nord, sør, øst og vest, men oftest i vest. Bølgene ankommer med omtrent jevne mellomrom.
    
    
    Været endrer seg også tilfeldig, og har påvirkning på kartutformingen.
    
    
    
    <span color='red'>Mørkt forvarsel er laget av:</span>
    
    <span color='green'>jb</span>
    - kartdesign, fiendegrupper og scenariokonsept
    
    <span color='green'>Rhuvaen</span>
    - WML implementasjon

note: [message]
en: So this is the accursed valley — a land ours for the taking.
no: Så dette er den forbannede dalen — la oss legge den under oss!

note: [message]
en: The inhabitants are rumored to be a strange alliance of man and beast, and our claim is not going to be unopposed. We must be prepared for the surprises of this land.
no: Det går rykter om at innbyggerne har formet en underlig allianse mellom mann og kreatur, og kraevt vårt vil ikke bli forbigått i stillhet. Vi må være forberedt på overraskelser.

note: [message]
en: Then let us discover what lies in waiting and teach them not to oppose our claim.
no: La oss finne ut hva som venter oss, og lære dem ikke å sette seg opp mot oss.

note: [message]: speaker=unit
en: Ugh! How can this be? Defeated by mere barbarians! My gods have forsaken me...
no: Ugh! hvordan kan dette ha seg? Nedkjempet av barbarer! Gudene må ha forlatt meg ...

note: [message]: speaker=second_unit
en: Cheers of your enemy are the last thing you hear as you slip into death...their joy fills your last moments with pure hate.
no: Fiendenes gledesrop er det siste du hører før du sovner inn... deres glede fyller dine siste øyeblikk med rent hat.

note: [message]
en: The enemy cheers as a dark mist rises from the land, engulfing you. As ghostly wisps drain away your will, you realize that your time in this land is over.
no: Fienden gleder seg idet mørke tåker stiger fra jorden, og omslutter deg. Spøkelsesaktig hvisking tærer på viljen din, og du innser at tiden du fikk i dette landet er ute.

note: [slider]: id=enemey_gold_factor [slider]: id=enemy_gold_factor
en: Changes the gold worth of the enemy spawns by a certain percentage
no: Endrer gullverdien til fienden som oppstår med en viss prosentandel

note: [lua]: final_spawn
en: The last and most powerful of these creatures are almost upon us. I feel that if we can finish them off in time, we shall be victorious.
no: De siste og mektigste av disse vesnene er snart over oss. Jeg har på følelsen at vi vil seire, hvis vi kan gjøre en ende på dem i tide.

note: [lua]: final_spawn
en: The screams and pleas for mercy are finally silenced, as you remove your blood soaked blade from the last of the rebels. There will be no more resistance from the local scum. Your reign has finally earned stability.
no: Skrikene og bønnene om nåde stilner omsider, idet du rykker det blodstenkte sverdet ut av den siste rebellens døde kropp. Oppstanden blandt det lokale avskummet er til ende. Endelig er styreforholdene igjen stabile.

note: [lua]: weather_map
en: Clear Weather
no: Klart vær

note: [lua]: weather_map
en: Drought
no: Tørke

note: [lua]: weather_map
en: Heavy Rains
no: Tunge regnbyger

note: [lua]: weather_map
en: Snowfall
no: Snøfall

note: [lua]: weather_map
en: Heavy Snowfall
no: Tungt snøfall

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Den_of_Onis
en: 2p — Den of Onis
no: 2sp — Onienes Rede

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Den_of_Onis
en: This most unusual of caves was once known as the Chamber of Laughing Devils, and was the inner citadel of the Kah Ruuk Oni. The Kah Ruuk were a wicked and cunning race of man-eating demons, who terrorized the people of the Eastern Lands for nearly four hundred years, before vanishing from Irdya without a trace. Since that time, many factions have vied for dominion over the Den of Onis, hoping to unlock the strange and mysterious magics of its creators.
no: Dette usedvanlige grottesystemet var engang kjent som de Leende Djevlers Kammer - den indre borggården til Kah Ruuk Oni . Kah Ruuk var en ond og listig gruppe menneskeetende demoner, som terroriserte folkeslagene i de østlige landene i nesten fire århundrer, før de forsvant sporløst fra Irdya. Siden dengang har mange maktfraksjoner kjempet om kontrollen over Onienes Rede, i håp om å avdekke noen av mysteriene som ligger skjult her.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_elensefar_courtyard
en: 2p — Elensefar Courtyard
no: 2sp — Elensefar gårdsplass

note: [multiplayer]: id=multiplayer_elensefar_courtyard
en: Fight through corridors and gardens, and dominate the eastern courtyard of what used to be the glorious city of Elensefar.
no: Kjemp deg gjennom korridorer og hager, og dominer den østlige gårdsplassen i det som en gang var den praktfulle byen Elensefar.

note: [time]: id=underground_illum
en: Underground
no: Underjordisk

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Fallenstar_Lake
en: 2p — Fallenstar Lake
no: 2sp — Meteorsjøen

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Fallenstar_Lake
en: Long ago, a great star fell from the heavens, leaving its mark on this coniferous region.
no: For lenge siden falt en stjerne ned fra himlene, og satte sitt spor på de eviggrønne åsene.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Hamlets
en: 2p — Hamlets
no: 2sp — Tun og torp

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Hamlets
en: Warfare transforms the simple farms and villages of a peaceful region into a subtly parceled battlefield. Designed by Doc Paterson.
no: Krigføring forvandler de enkle gårdene og landsbyene i en fredelig region til en subtilt parsellert slagmark. Designet av Doc Paterson.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Hellhole
en: 2p — Hellhole
no: 2sp — Helveteshullet

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Hellhole
en: Once, the town of Myrilel was a tranquil village at the easternmost reaches of humankind. This changed forever upon the rise of the lich warlord Mal-Ravanal, who ripped a gate of unspeakable dark sorcery in the center of town as the first gathering point for his armies of death. Though Mal-Ravanal was defeated, Myrilel remains a place made desolate and ruined, the gate an eternal scar on the land that to this day summons forth legions of wandering undead.
no: En gang var byen Myrilel en fredelig landsby ved menneskehetens østligste utkant. Dette forandret seg for alltid da krigsherren Mal-Ravanal, en heksekonge, kom til, og åpnet en portal med ubeskrivelig mørk trolldom i sentrum av byen som det første samlingspunktet for dødshærene sine. Selv om Mal-Ravanal ble beseiret, er Myrilel fortsatt et øde og ødelagt sted, og portalen er et evig arr i landet som den dag i dag fremkaller legioner av vandrende vandøde.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Hornshark_Island
en: 2p — Hornshark Island
no: 2sp — Hornhaiøya

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Hornshark_Island
en: Players must forge strange alliances with the local inhabitants, in order to survive on this most unusual of islands. Designed by Doc Paterson.
no: Spillerne må inngå merkelige allianser med de lokale innbyggerne for å overleve på denne høyst uvanlige øya. Designet av Doc Paterson.

note: [unit]: type=Young Ogre
en: Big Baby Bo
no: Store Baby Bo

note: [unit]: type=Drake Fighter
en: Rawffus the Dim
no: Råvfus den Dumme

note: [unit]: type=Woodsman
en: Clockwork Boy
no: Urverksgutt

note: [unit]: type=Orcish Leader, id=Neki the Brutal
en: Neki the Brutal
no: Neki den Brutale

note: [unit]: type=Soulless
en: Rzrrt the Dauntless
no: Rzrrt den Fryktløse

note: [unit]: type=Skeleton
en: Sorrek, Chosen of Death
no: Sorrek, Dødens utvalgte

note: [unit]: type=Young Ogre
en: Big Baby Dro
no: Store Baby Dro

note: [unit]: type=Drake Fighter
en: Gawffus the Dim
no: Gåvfus den Dumme

note: [unit]: type=Orcish Leader
en: Neki the Brute
no: Neki den Brutale

note: [unit]: type=Soulless
en: Tyxrrn the Dauntless
no: Tyxrrn den Fryktløse

note: [unit]: type=Skeleton
en: Rukhos, Chosen of Death
no: Rukhos, Dødens utvalgte

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Howling_Ghost_Badlands
en: 2p — Howling Ghost Badlands
no: 2sp — De hylende ånders Ødeland

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Howling_Ghost_Badlands
en: Little remains of this once wealthy mining colony, now a haven for raiders and thieves.
no: Lite finnes tilbake av den engang rike gruvekolonien, som nå er et fristed for plyndrere og banditter.

en: Your aim is to survive spawning waves of units and defeat the final archenemies. Spawns are randomly generated and will be different each time Isle of Mists is played. The waves appear at somewhat regular intervals. The weather will also change randomly, affecting the layout of the map.
no: Målet ditt er å overleve bølger av enheter og beseire de siste erkefiendene. Bølgene genereres tilfeldig og vil være forskjellige hver gang Tåkeøya spilles. Bølgene dukker opp med noenlunde jevne mellomrom. Været vil også endre seg tilfeldig, noe som påvirker utformingen av kartet.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_2p_Isle_of_Mists
en: 2p — Isle of Mists (Survival)
no: 2sp — Tåkeøya (Overlevelse)

note: [multiplayer]: id=multiplayer_2p_Isle_of_Mists
en: Isle of Mists is a survival scenario which can be played alone or with another player against randomly spawned AI units, catered for experienced players. Victory is achieved by surviving and defeating all enemy waves. During the course of play, the terrain will change based on random weather effects. Default map settings are required for the scenario to work properly. By Lord-Knightmare.
no: Tåkeøya er et overlevelsesscenario som kan spilles alene eller sammen med en annen spiller mot tilfeldig skapte AI-enheter, og som passer for erfarne spillere. Seieren oppnås ved å overleve og beseire alle fiendens bølger. I løpet av spillet vil terrenget endre seg basert på tilfeldige væreffekter. Standard kartinnstillinger er påkrevd for at scenariet skal fungere skikkelig. Av Lord-Knightmare.
    
    Translated with DeepL.com (free version)

note: [side]
en: teamname^Invaders
no: Angripere

note: [side]
en: teamname^Defenders
no: Forsvarere

note: [message]: speaker=narrator
en: Isle of Mists — a random survival scenario
no: Tåkeøya - et tilfeldig generert overlevelsesscenario

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Ruphus_Isle
en: Players must navigate the dispersive terrain of this small but topographically dense island.
no: Spillerne må finne veien mellom ujevnt terreng på denne lille, men topografisk tette øya.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Sablestone_Delta
en: 2p — Sablestone Delta
no: 2sp - Sabelstendeltaet

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Sablestone_Delta
en: Two armies collide on this disjointed coastal landscape of hidden caves and jagged rivers.
no: To arméer kolliderer i dette kystlandskapet med sine mange grotter og stryk. Anbefalt innstilling: 2 gull per landsby.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Silverhead_Crossing
en: 2p — Silverhead Crossing
no: 2sp - Sølvhodet vadested

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Silverhead_Crossing
en: Players must traverse all manner of terrain in pursuit of victory on this multi-fronted duel map.
no: Spillerne må krysse mange typer terreng i et mangefrontet duellkart. Anbefalt innstilling: 2 gull per landsby.

note: [side]
en: teamname^Shapeshifter
no: Formskifter

note: [trait]: id=remove_hp
en: This is a sculpture made of stone.
no: Dette er en skulptur laget av stein.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Sullas_Ruins
en: 2p — Sulla’s Ruins
no: 2sp - Sullas ruiner

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Sullas_Ruins
en: Flooded by the seas and battered by the winter elements, only ruins, water and ice now remain in the shadow of this once mighty empire.
no: Det gamle Keiserriket; oversvømt av havet og hamret av vinterstormene. Anbefalt innstilling: 2 gull per landsby.

note: [side]
en: Statue of Sulla
no: Statue av Sulla

note: [unit]: gender=female
en: A stone-carved likeness of Sulla the Great, also known as Sulla the Just, Sulla the Tyrant, Empress of the Sinking Tower, Lady of the Walking Glacier, Sulla the Incinerator, Sulla the Proud and Sulla the Righteous.
no: Hugget i sten er et bilde av Sulla den Store, også kjent som Sulla den Vise, Sulla den Grusomme, Keiserinnen av det synkende Tårn, Frue av den Vandrende Is, Sulla av den Sviende Ild, Sulla den Stolte, og Sulla den Rettferdige.

note: [side]
en: Statue of Lhun-dup
no: Statue av Lhun-dup

note: [unit]
en: A stone-carved likeness of Lhun-dup, Servant of Sulla.
no: Hugget i sten er et bilde av Lhun-dup - Sullas tjener.

note: [side]
en: Statue of Ri-nzen
no: Statue av Ri-nzen

note: [unit]
en: A stone-carved likeness of Ri-nzen, Servant of Sulla.
no: Hugget i sten er et bilde av Ri-nzen - Sullas tjener.

note: [side]
en: Statue of Ten-zin
no: Statue av Ten-zin

note: [unit]
en: A stone-carved likeness of Ten-zin, Servant of Sulla.
no: Hugget i sten er et bilde av Ten-zin - Sullas tjener.

note: [side]
en: Statue of Lo-bsang
no: Statue av Lo-bsang

note: [unit]
en: A stone-carved likeness of Lo-bsang, Servant of Sulla.
no: Hugget i sten er et bilde av Lo-bsang - Sullas tjener.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_The_Freelands
en: 2p — The Freelands
no: 2sp - Frilandene

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Weldyn_Channel
en: 2p — Weldyn Channel
no: 2sp - Weldyn kanal

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Weldyn_Channel
en: This vital supply route has played a key role in many of Wesnoth’s greatest battles.
no: Denne livsviktige forsyningslinjen har spilt en nøkkelrolle som åsted for mange av Wesnoths største slag.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Alirok_Marsh
en: 3p — Alirok Marsh
no: 3sp - Myrene ved Alirok

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Alirok_Marsh [multiplayer]: id=multiplayer_Island_of_the_Horatii [multiplayer]: id=multiplayer_3p_Morituri [multiplayer]: id=multiplayer_Blue_Water_Province [multiplayer]: id=multiplayer_Castle_Hopping_Isle [multiplayer]: id=multiplayer_Clash [multiplayer]: id=multiplay
en:  Recommended setting of 2 gold per village.
no: Anbefalt innstilling: 2 gull per landsby.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Alirok_Marsh
en: Three players come head to head on this water-cut battlefield.
no: Tre spillere møtes ansikt til ansikt på en vannrik slagmark.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Island_of_the_Horatii
en: 3p — Island of the Horatii
no: 3sp - Horatienes øy

note: [multiplayer]: id=multiplayer_3p_Morituri
en: 3p — Morituri
no: 3sp - Morituri

note: [multiplayer]: id=multiplayer_3p_Morituri
en: Only one faction will emerge victorious from this tightly bordered three-player map.
no: Kun én fraksjon kan stige seirende ut av dette trangt avgrensede kartet.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Blue_Water_Province
en: 4p — Blue Water Province
no: 4sp - Blåvannprovinsen

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Blue_Water_Province
en: Historians write that Bluewater Province has been destroyed and rebuilt some twenty times. Now, as armies once again converge on the rocky streams and snowcapped mountains of this small province, its villagers hardly seem to take notice.
no: Det sies at Blåvannets Provins er lagt i aske og gjenreist et snes ganger. Når nå arméer igjen flyter sammen ved provinsens stenete strømmer og snøkledte fjell, gir landsbyboerne knapt akt på det. Anbefalt innstilling: 2 gull per landsby.

note: [side]
en: teamname^Team 1
no: Lag 1

note: [side]
en: teamname^Team 2
no: Lag 2

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Castle_Hopping_Isle
en: 4p — Castle Hopping Isle
no: 4sp - Kastelløya

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Castle_Hopping_Isle
en: Hop from castle to castle while fighting over a central isle.
no: Hopp fra slott til slott, men glem ikke den sentrale øya.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Clash
en: 4p — Clash
no: 4sp - Sammenstøt

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Clash
en: Small map for 2 vs. 2.
no: Lite kart, beregnet for spill 2 mot 2.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_4p_Hamlets
en: 4p — Hamlets
no: 4sp - Tun og Torp

note: [multiplayer]: id=multiplayer_4p_Hamlets
en: Warfare transforms the simple farms and villages of a peaceful region into a subtly parceled battlefield.
no: Krigen forvandler disse enkle farmene og landsbyene til en subtilt parsellert slagmark.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Isars_Cross
en: 4p — Isar’s Cross
no: 4sp - Isars korsvei

note: [side]
en: teamname^Southwest
no: Sørvest

note: [side]
en: teamname^Northeast
no: Nordøst

note: [multiplayer]: id=multiplayer_King_of_the_Hill
en: 4p — King of the Hill
no: 4sp - Kongen på haugen

note: [multiplayer]: id=multiplayer_King_of_the_Hill [multiplayer]: id=multiplayer_Siege_Castles
en:  Recommended setting of 2 gold per village and 150 starting gold.
no: Anbefalt innstilling: 2 gull per landsby, 150 startgull.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_King_of_the_Hill
en: The King is dead. Without an heir, his quarrelsome lords now vie for the hilltop throne and all the power and wealth it commands. Are you mighty enough to take this seat of power before your rivals do? Can you hold out against their many assassins? Is your arse truly great enough to fill the throne of a king? This free for all map has 38 villages and bonus income for the leader on the center keep.
no: Kongen er død. Uten en arving kjemper nå de stridslystne herrene hans om tronen på høyden, og all makten og rikdommen den medfører. Er du sterk nok til å innta maktens sete før rivalene dine gjør det? Kan du holde stand mot deres mange snikmordere? Er du virkelig mektig nok til å fylle en kongetrone? Dette alle-mot-alle-kartet har 38 landsbyer og bonusinntekter for lederen på borgen i midten.

note: [side]
en: Southwest
no: Sørvest

note: [side]
en: Southeast
no: Sørøst

note: [side]
en: Northeast
no: Nordøst

note: [side]
en: Northwest
no: Nordvest

note: [objective]: condition=win
en: Defeat enemy leaders
no: Beseire fiendens ledere

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Loris_River
en: 4p — Loris River
no: 4sp - Loris flod

note: [side]
en: teamname^Northwest
no: Nordvest

note: [side]
en: teamname^Southeast
no: Sørøst

note: [multiplayer]: id=multiplayer_4p_Morituri
en: 4p — Morituri
no: 4sp - Morituri

note: [multiplayer]: id=multiplayer_4p_Morituri
en: Who will emerge from the confines of this perilous battlefield?
no: Hvem kommer levende ut fra farene i denne innestengte slagarenaen?

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Paths_of_Daggers
en: 4p — Paths of Daggers
no: 4sp - Dolkenes Sti

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Paths_of_Daggers
en:  Recommended setting of 2 gold per village, 28 villages.
no: Anbefalt innstilling: 2 gull per landsby, 28 landsbyer totalt.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Siege_Castles
en: 4p — Siege Castles
no: 4sp - Borger og beleiringer

note: [multiplayer]: id=multiplayer_4p_Underworld
en: 4p — Underworld
no: 4sp - Underverden

note: [multiplayer]: id=multiplayer_4p_Underworld
en: A fast-paced 2 vs. 2 map set deep below the surface.
no: Et hektiskt kart, for spill 2 mot 2, dypt under jordens overflate.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Xanthe_Chaos
en: 4p — Xanthe Chaos
no: 4sp - Xanthe Kaos

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Auction-X
en: 5p — Auction-X
no: 5sp - Auksjon-X

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Auction-X
en: 4 players surround a central keep, play vs. the AI survival style, or as a FFA or 4 vs. 1. The center player will need more gold in a 4 vs. 1 or FFA, and the best way to determine how much is an auction, LOWEST bid wins. It is a very small map so 75 gold is recommended for the other players.
no: 4 spillere omringer en sentral festning. Spill mot KI som et overlevelsesscenario, alle mot alle, eller fire mot en. Senterspilleren vil trenge mere gull i et 4 mot 1 oppsett. Bestem forskjellen i startgull ved auksjon - LAVESTE bud vinner. 75 gull er anbefalt for de fire andre spillerne på dette noe trange kartet.

note: [side]
en: teamname^Center
no: Senter

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Forest_of_Fear
en: 5p — Forest of Fear
no: 5sp - Skrekkens skog

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Forest_of_Fear
en: In this mixed landscape, five armies battle for supremacy.
no: Fem hærførere sloss for overherredømmet i et variert landskap.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_The_Wilderlands
en: 5p — The Wilderlands
no: 4sp - Villenlandene

note: [multiplayer]: id=multiplayer_The_Wilderlands [multiplayer]: id=multiplayer_Crusaders_Field
en:  Recommended setting of 1 gold per village.
no: Anbefalt innstilling: 1 gull per landsby.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_The_Wilderlands
en: A vast region of wild, untamed wilderness, its terrain dotted with forests, caves, rivers, and the ruins of ancient fortresses.
no: En forlatt region av utemmede skoger, grotter, elver og eldgamle ruiner.

note: [side]
en: teamname^Team 3
no: Lag 3

note: [side]
en: teamname^Team 4
no: Lag 4

note: [side]
en: teamname^Monsters
no: Monstre

note: [objective]: condition=win
en: Defeat all enemy leaders
no: Beseire alle fiendens ledere

note: [objective]: condition=win
en: Defeat all monsters
no: Beseire alle monstre

note: [objective]: condition=win
en: Defeat the enemy leaders
no: Beseire fiendens ledere

note: [objective]: condition=lose
en: Death of all your units
no: Alle dine enheter dør

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Crusaders_Field
en: 6p — Crusaders’ Field
no: 6sp - Korsfarerens mark

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Crusaders_Field
en: The rallying cries of battle can once again be heard on this time-worn field of war, where the ghosts of thousands of brave warriors float invisibly through the mountains, trees and rivers.
no: Stridsropene kan atter høres hvor tusener av krigeres hvileløse ånder svever usynlige over den gamle krigsskueplassens fjell, trær og elver.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Hexcake
en: 6p — Hexcake
no: 6sp - Sekskant

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Hexcake
en: 2 vs. 2 or 3 vs. 3 team game.
no: Lagspill 2 mot 2 eller 3 mot 3

note: [multiplayer]: id=multiplayer_6p_Team_Survival
en: 6p — Team Survival
no: 6sp - Team Survival

note: [multiplayer]: id=multiplayer_6p_Team_Survival
en: Scenario where the objective is to survive for as long as possible.
no: Scenario hvor objektivet er å overleve så lenge som mulig.

note: [side]
en: Attacker
no: Angriper

note: [side]
en: Defender
no: Forsvarer

note: [objective]: condition=win
en: Survive all enemy attacks
no: Overlen fiendens angrep

note: [objective]: condition=lose
en: Death of your team leaders
no: Lagledernes død

note: [note]
en: Hint: Learning the enemy spawn points and types helps a lot.
no: Hint: Det hjelper mye å lære seg hvor fienden dukker opp, og hva slags enheter man kan vente seg.

note: [label]
en: Turn 2: Loyalists
no: Runde 2: Lojalister

note: [label]
en: Turn 5: Knalgans
no: Runde 5: Knalganere

note: [label]
en: Turn 8: Rebels
no: Runde 8: Utbrytere

note: [label]
en: Turn 11: Northerners
no: Runde 11: Nordfolk

note: [label]
en: Turn 14: Drakes
no: Runde 14: Draker

note: [label]
en: Turn 17: Undead
no: Runde 17: Vandøde

note: [label]
en: Tower of Doom
no: Dommedagstårnet

note: [message]: speaker=narrator
en: Faery
no: Fe

note: [message]: speaker=narrator
en: Congratulations for surviving the map that so many people claim is impossible!
no: Gratulerer med å ha overlevd kartet som så mange hevder er umulig!

note: [message]: speaker=narrator
en: Death
no: Død

note: [message]: speaker=narrator
en: You have lost this game, but fear not. You can always try again. And again. And again. *Muahahaha*
no: Du har tapt dette spillet, men frykt ikke, du kan alltids prøve igjen. Og igjen. Og igjen. *Muahahaha*

note: [multiplayer]: id=multiplayer_The_Manzivan_Traps
en: 6p — The Manzivan Traps
no: 6sp - Fellene i Manzivan

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Volcano
en: 6p — Volcano
no: 6sp — Vulkan

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Waterloo_Sunset
en: 6p — Waterloo Sunset
no: 6sp — Solnedgang over Waterloo

note: [multiplayer]: id=multiplayer_8p_Mokena_Prairie
en: 8p — Mokena Prairie
no: 8sp - Mokenaprærien

note: [multiplayer]: id=multiplayer_8p_Mokena_Prairie
en: Inspired from Morituri, this 8 player map creates an epic battle scene that requires two teams to coordinate on both offense and defense.
no: Inspirert av Morituri. Dette er et kart for 8 spillere som krever to lag som kan samarbeide både offensivt og defensivt.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_8p_Morituri
en: 8p — Morituri
no: 8sp — Morituri

note: [multiplayer]: id=multiplayer_8p_Morituri
en: Teamwork and tactics are key to victory in this unusual battlefield, where eight armies fight to the finish.
no: Kun en sann taktiker kan overleve dette dødelig trange slaget hvor 8 innestengte arméer møtes.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Merkwuerdigliebe
en: 9p — Merkwuerdigliebe
no: 9sp — Merkwuerdigliebe

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Merkwuerdigliebe
en: A very small 3 vs. 3 vs. 3 map. A 60sec timer is recommended due to the large number of players. The teams are players 159 vs. 267 vs. 348 (north vs. southeast vs. southwest). There are very few villages per player, so 3 gold per villages is recommended.
no: Et svært lite 3v3v3-kart. 60s tidsur anbefales for effektivt spill med mange spillere. Spillere 157 mot 257 mot 348 (nord mot sørøst mor sørvest). Det er få landsbyer, så 3 gull per landsby anbefales.

note: [scenario]: id=multiplayer_Random_Map [multiplayer]: id=multiplayer_Random_Map
en: Random map
no: Tilfeldig kart

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Random_Map
en: Randomly generated map. Note: random maps are often unbalanced, but if you have time, you can regenerate them until you get a good one.
no: Tilfeldig generert kart. Merk: tilfeldige kart er ofte ubalanserte, men hvis du har tid kan du regenerere dem til du finner et du er fornøyd med.

note: [scenario]: id=multiplayer_Random_Map_Desert [multiplayer]: id=multiplayer_Random_Map_Desert
en: Random map (Desert)
no: Tilfeldig kart (Ørken)

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Random_Map_Desert
en: A random map with sand as the primary terrain. Note: random maps are often unbalanced, but if you have time, you can regenerate them until you get a good one.
no: Tilfeldig generert kart med sand som primærterreng. Merk: tilfeldige kart er ofte ubalanserte, men hvis du har tid kan du regenerere til du finner et du er fornøyd med.

note: [scenario]: id=multiplayer_Random_Map_Marsh [multiplayer]: id=multiplayer_Random_Map_Marsh
en: Random map (Marsh)
no: Tilfeldig kart (Sump)

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Random_Map_Marsh
en: A random map with swamp as the primary terrain. Note: random maps are often unbalanced, but if you have time, you can regenerate them until you get a good one.
no: Tilfeldig generert kart med sump som primærterreng. Merk: tilfeldige kart er ofte ubalanserte, men hvis du har tid kan du regenerere til du finner et du er fornøyd med.

note: [scenario]: id=multiplayer_Random_Map_Winter [multiplayer]: id=multiplayer_Random_Map_Winter
en: Random map (Winter)
no: Tilfeldig kart (Vinter)

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Random_Map_Winter
en: A random map set in the break between spring and winter, mainly with snowy terrains. Note: random maps are often unbalanced, but if you have time, you can regenerate them until you get a good one.
no: Tilfeldig generert kart med snø som primærterreng. Merk: tilfeldige kart er ofte ubalanserte, men hvis du har tid kan du regenerere til du finner et du er fornøyd med.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_test_Elevation_Demo
en: 3p - Elevation Test
no: 3sp - Høydetest

note: [multiplayer]: id=multiplayer_test_Elevation_Demo
en: This map is an example of how to use the new (BfW v1.17) elevated terrain graphics. Please be advised that it is not intended for playing.
no: Dette kartet er et eksempel på hvordan du kan bruke den nye (KoW v1.17) forhøyede terrenggrafikken. Vær oppmerksom på at det ikke er ment for spilling.
