Battle for Wesnoth 0.8.2-CVS - en to pt_BR translation catalogue (315 entries)

note: [generic_multiplayer]: id=user_map
en: User Map
pt_BR: Mapa do usuário

note: [achievement_group]
en: Wesnoth Multiplayer (Survivals)
pt_BR: Wesnoth Multiplayer (Sobrevivência)

note: [achievement]: id=Wesnoth_MP_Dark_Forecast
en: Foresight of Triumph
pt_BR: Previsão de Triunfo

note: [achievement]: id=Wesnoth_MP_Dark_Forecast
en: Complete the survival scenario <i>2p - Dark Forecast</i>.
pt_BR: Complete o cenário de sobrevivência <i>2j - Previsão Sombria</i>.

note: [achievement]: id=Wesnoth_MP_Dark_Forecast
en: Completed the survival scenario <i>2p - Dark Forecast</i>.
pt_BR: Cenário de sobrevivência <i>2j - Previsão Sombria</i> completado.

note: [achievement]: id=Wesnoth_MP_Isle_of_Mists
en: Banish the Mists
pt_BR: Banimento da Névoa

note: [achievement]: id=Wesnoth_MP_Isle_of_Mists
en: Banished the Mists
pt_BR: Banidas foram as Névoas

note: [achievement]: id=Wesnoth_MP_Isle_of_Mists
en: Complete the survival scenario <i>2p - Isle of Mists</i>.
pt_BR: Complete o cenário de sobrevivência <i>2j - Ilha Enevoada</i>.

note: [achievement]: id=Wesnoth_MP_Isle_of_Mists
en: Completed the survival scenario <i>2p - Isle of Mists</i>.
pt_BR: Cenário de sobrevivência <i>2j - Ilha Enevoada</i> completado.

note: [achievement]: id=Wesnoth_MP_Team_Survival
en: Flawless Teamwork
pt_BR: Trabalho em Equipe Perfeito

note: [achievement]: id=Wesnoth_MP_Team_Survival
en: Complete the survival scenario <i>6p - Team Survival</i>.
pt_BR: Complete o cenário de sobrevivência <i>2j - Sobrevivência em Time</i>.

note: [achievement]: id=Wesnoth_MP_Team_Survival
en: Completed the survival scenario <i>6p - Team Survival</i>.
pt_BR: Cenário de sobrevivência <i>2j - Sobrevivência em Time</i> completado.

note: [achievement]: id=Wesnoth_MP_ANL
en: Return to Glory
pt_BR: De Volta à Glória

note: [achievement]: id=Wesnoth_MP_ANL
en: Complete the survival scenario <i>4p - A New Land</i>.
pt_BR: Complete o cenário de sobrevivência <i>4j - Uma Nova Terra</i>.

note: [achievement]: id=Wesnoth_MP_ANL
en: Completed the survival scenario <i>4p - A New Land</i>.
pt_BR: Cenário de sobrevivência <i>4j - Uma Nova Terra</i> completado.

note: [achievement]: id=Wesnoth_MP_ANL_mines
en: Economic Recession
pt_BR: Recessão Econômica

note: [achievement]: id=Wesnoth_MP_ANL_mines
en: Destroy all enemy mushroom mines in <i>4p - A New Land</i>.
pt_BR: Destrua todas as minas de cogumelos inimigas em <i>4j - Uma Nova Terra</i>.

note: [achievement]: id=Wesnoth_MP_ANL_mines
en: Destroyed all enemy mushroom mines in <i>4p - A New Land</i>.
pt_BR: Todas as minas de cogumelos inimigas em <i>4j - Uma Nova Terra</i> foram destruídas.

note: [achievement]: id=Wesnoth_MP_ANL_rescue_allies
en: Rescue!
pt_BR: Resgate!

note: [achievement]: id=Wesnoth_MP_ANL_rescue_allies
en: Rescue the trapped units in <i>4p - A New Land</i>.
pt_BR: Resgate as unidades presas em <i>4j - Uma Nova Terra</i>.

note: [achievement]: id=Wesnoth_MP_ANL_rescue_allies
en: Rescued the trapped units in <i>4p - A New Land</i>.
pt_BR: Unidades presas em <i>4j - Uma Nova Terra</i> resgatadas.

note: [era]: id=era_default, type=hybrid
en: Default
pt_BR: Padrão

note: [era]: id=era_default, type=hybrid
en: The standard era for Wesnoth multiplayer. Consists of six factions and is generally balanced.
pt_BR: A era padrão do modo multiplayer. Consiste em seis facções e é geralmente balanceado.

note: [era]: id=era_heroes
en: Age of Heroes
pt_BR: Era dos Heróis

note: [era]: id=era_heroes
en: An era with higher level units: level three leaders, with level one and two units available for recruit. Consists of six factions. Not considered balanced.
pt_BR: Uma era com unidades de nível mais alto: Líderes começam no nível três e pode-se recrutar unidades de nível um e dois. Consiste de seis facções. Não é considerado balanceado.

note: [era]: id=era_dunefolk
en: Default + Dunefolk
pt_BR: Padrão + Dunefolk

note: [era]: id=era_dunefolk
en: An era featuring an additional faction besides the six factions from Default Era. Dunefolk units rely on careful use of terrain and coordinated strikes around dusk or dawn.
    
    This era is still under development, so please be sure to report any problems that arise.
pt_BR: Uma era que possui uma facção adicional além das seis da Era Padrão. Os Nômades se especializam em utilizar o terreno a seu favor e ataques coordenados ao amanhecer e anoitecer.
    
    Essa era ainda se encontra em desenvolvimento. Se encontrar algum problema com ela, por favor entre em contato conosco pelo fórum.

note: [era]: id=era_dunefolk_heroes
en: Age of Heroes + Dunefolk
pt_BR: Era dos Heróis + Dunefolk

note: [era]: id=era_dunefolk_heroes
en: An era featuring an additional faction besides the six factions from Age of Heroes Era. Dunefolk units rely on careful use of terrain and coordinated strikes around dusk or dawn.
    
    This era is still under development, so please be sure to report any problems that arise.
pt_BR: Uma era que possui uma facção adicional além das seis da Era dos Heróis. Os Nômades se especializam em utilizar o terreno a seu favor e ataques coordenados ao amanhecer e anoitecer.
    
    Essa era ainda se encontra em desenvolvimento. Se encontrar algum problema com ela, por favor entre em contato conosco pelo fórum.

note: [lua]: res.show_turns_over_advantage In the end-of-match summary, a side which has no units left and therefore lost. In English the loss is shown by displaying it with the text struck through.
en: <span strikethrough='true' foreground='$side_color'>Side $side_number</span>:  Has lost all units
pt_BR: <span strikethrough='true' foreground='$side_color'>Lado $side_number</span>:  Perdeu todas as suas unidades

note: [lua]: res.show_turns_over_advantage In the end-of-match summary, any side that still has units left
en: <span foreground='$side_color'>Side $side_number</span>:  Income score = $income  Unit score = $units  Gold = $gold
    Grand total: <b>$total</b>
pt_BR: <span foreground='$side_color'>Lado $side_number</span>:  Pontuação de renda = $income  Pontuação de unidades = $units  Ouro = $gold
    Total: <b>$total</b>

note: [lua]: res.show_turns_over_advantage In the end-of-match summary, there's a single side that's won.
en: <span foreground='$side_color'>Side $side_number</span> has the advantage.
pt_BR: <span foreground='$side_color'>Lado $side_number</span> tem a vantagem.

note: [lua]: res.show_turns_over_advantage In the end-of-match summary, there's a two-way tie (this is only used for exactly two winning teams)
en: Sides $side_number and $other_side_number are tied.
pt_BR: Os lados $side_number and $other_side_number estão empatados.

note: [lua]: res.show_turns_over_advantage In the end-of-match summary, three or more teams have all tied for the best score. $winners contains the result of formatting the conjunct list.
en: Sides $winners are tied.
pt_BR: Os lados $winners estão empatados.

note: [lua]: res.show_turns_over_advantage "Turns Over", meaning "turn limit reached" is the title of the end-of-match summary dialog
en: dialog^Turns Over
pt_BR: Os Turnos Acabaram

note: [multiplayer_side]: id=Drakes, type=random
en: Drakes
pt_BR: Draconatos

note: [multiplayer_side]: id=Drakes, type=random
en: The <bold>text='Drakes'</bold> are a faction of dragon-like <ref>text='Drakes' dst='..race_drake'</ref> and their lizard <ref>text='Saurian' dst='..race_lizard'</ref> allies. Drakes are descendants of dragons, but smaller in size. Saurians are considerably smaller than Drakes and from different ancestry. Together, the Drake faction has high mobility but low defense, leading to unusual tactics for a <ref>text='Default Era' dst='..era_era_default'</ref> faction.
pt_BR: Os <bold>text='Draconatos'</bold> são uma facção de dragões humanoides conhecidos como <ref>text='Draconatos' dst='..race_drake'</ref> e os seus aliados, os <ref>text='Lagartos' dst='..race_lizard'</ref>. Draconatos são descendentes dos dragões, ams são menores em tamanho. Lagartos são consideravelmente menores do que os draconatos e não descendem de outros seres. Juntos, a facção possui alta mobilidade mas pouca defesa, o que faz com que eles empreguem táticasincomuns para uma facção da <ref>text='Era Padrão' dst='..era_era_default'</ref>.

note: [multiplayer_side]: id=Dunefolk, type=random
en: Dunefolk
pt_BR: Nômades

note: [multiplayer_side]: id=Dunefolk, type=random
en: The <bold>text='Dunefolk'</bold> are a faction of humans from the deserts and hills of the southern lands. The Dunefolk specialize in using terrain features to coordinate attacks at dawn or dusk. Their ranks boast lawful and liminal units, healers, high-accuracy melee fighters, and fearsome horse-mounted archers. While Dunefolk units tend to be more expensive than those of the Loyalist faction, they make up for this with high mobility — especially on hilly terrains.
pt_BR: Os <bold>text='Nômades'</bold> são uma facção de humanos dos desertos e colinas das terras do sul. Os nômades se especializam em utilizar o terreno a seu favor e coordenar ataques ao amanhecer e anoitecer. Seus ranks possuem unidades ordeiras e liminares, curandeiros, lutadores corpo-a-corpo altamente precisos e temíveis arqueiros montados. Embora as unidades dos Nômades tendam a ser mais caras do que a da facção dos Lealistas, eles compensam essa fraqueza tendo uma altamobilidade — especialmente em colinas.

note: [multiplayer_side]: id=Knalgan Alliance, type=random
en: Knalgan Alliance
pt_BR: Aliança de Knalga

note: [multiplayer_side]: id=Knalgan Alliance, type=random
en: The <bold>text='Knalgan Alliance'</bold> is a faction of <ref>text='Dwarves' dst='..race_dwarf'</ref> and their outlaw <ref>text='Human' dst='..race_human'</ref> allies. Dwarves are an old race who live underground and have tough, but short, warriors. The outlaws are humans who are not socially acceptable among others of their race, but have become allies of the dwarves due to common enemies. This leads to a combination of tough and defensive dwarves who are only good on certain terrain and humans who can cover ground that dwarves are not good at fighting in.
pt_BR: A <bold>text='Aliança de Knalgan'</bold> é uma facção xomposta de <ref>text='Anões' dst='..race_dwarf'</ref> e seus alidos <ref>text='Humanos' dst='..race_human'</ref> fora da lei. Anões são uma raça antiga que vivem no subsolo e possuem guerreiros resistentes, mas pequenos. Os fora da lei são humanos que não são socialmente aceitos entre os outros de sua raça, mas se aliaram aos anões para lutarem contra seus inimigos em comum. Isto leva a uma combinação de anões defensivos e resistentes que só são fortes em alguns poucos terrenos, e humanos que são bons em lutar nos terrenos que os anões não são.

note: [multiplayer_side]: id=Loyalists, type=random
en: Loyalists
pt_BR: Lealistas

note: [multiplayer_side]: id=Loyalists, type=random
en: The <bold>text='Loyalists'</bold> are a faction of <ref>text='Humans' dst='..race_human'</ref> who are loyal to the throne of Wesnoth. Humans are a versatile race who specialize in many different areas. Similarly, the Loyalist faction is a very versatile melee-oriented faction with important ranged support from bowmen and mages.
pt_BR: Os <bold>text='Lealistas'</bold> são uma facção de <ref>text='Humanos' dst='..race_human'</ref> que são leais ao trono de Wesnoth. Humanos são uma raça diversa que se especializa em muitas áreas diferentes. Da mesma forma, os Lealistas são uma facção muito versátil e com foco em combate corpo-a-corpo com o apoio de ataque a distãncia de magos e arqueiros.

note: [multiplayer_side]: id=Northerners, type=random, description=<img>src='portraits/orcs/warlord.webp~BG()' align='middle'</img>
en: Northerners
pt_BR: Nortistas

note: [multiplayer_side]: id=Northerners, type=random, description=<img>src='portraits/orcs/warlord.webp~BG()' align='middle'</img>
en: The <bold>text='Northerners'</bold> are a faction of <ref>text='Orcs' dst='..race_orc'</ref> and their allies who live in the north of the Great Continent, thus their name. Northerners consist of the warrior orcs race, the enslaved <ref>text='goblins' dst='..race_goblin'</ref>, <ref>text='trolls' dst='..race_troll'</ref> who are tricked into combat by the orcs, and the serpentine <ref>text='naga' dst='..race_naga'</ref>. The Northerners play best by taking advantage of having many low-cost and high HP soldiers.
pt_BR: Os <bold>text='Nortistas'</bold> são uma facção composta de <ref>text='Orcs' dst='..race_orc'</ref> e seus aliados que habitam a parte norte do Grande Continente, dai o nome da facção. A facção consiste da raça guerreira dos orcs, os escravizados <ref>text='góblins' dst='..race_goblin'</ref>, <ref>text='trolls' dst='..race_troll'</ref> que são enganados pelos orcs para combater ao lado deles, e os serpentinos <ref>text='naga' dst='..race_naga'</ref>. Os Nortistas possuem muitas unidades com custo baixo e HP alto.

note: [multiplayer_side]: id=Rebels, type=random
en: Rebels
pt_BR: Rebeldes

note: [multiplayer_side]: id=Rebels, type=random
en: The <bold>text='Rebels'</bold> are a faction of <ref>text='Elves' dst='..race_elf'</ref> and their various forest-dwelling allies. They get their human name, Rebels, from the time of Heir to the Throne, when they started the rebellion against the evil Queen Asheviere. Elves are a magical race that are masters of the bow and are capable of living many years longer than humans. In harmony with nature, the elves find allies with the <ref>text='human' dst='..race_human'</ref> mages, certain <ref>text='merfolk' dst='..race_merman'</ref>, and tree creatures called <ref>text='Woses' dst='..race_wose'</ref>. Rebels are best played taking advantage of their high forest defense, mastery of ranged attacks, and the elves’ neutral alignment.
pt_BR: Os <bold>text='Rebeldes'</bold> são uma facção de <ref>text='Elfos' dst='..race_elf'</ref> e seus aliados que habitam as florestas. Eles receberam o seu nome humano, Rebeldes, na época do O Herdeiro do Trono quando eles começaram a rebelião contra a malvada Rainha Asheviere. Elfos são uma raça inclinada para a magia, mestres do arco e capazes de viver muitos anos a mais do que os humanos. Em harmonia com a natureza, os elfos encontram aliados nos magos <ref>text='humanos' dst='..race_human'</ref>, alguns <ref>text='tritões' dst='..race_merman'</ref>, e árvores vivas conhecidas como <ref>text='Woses' dst='..race_wose'</ref>. Os Rebeldes são mais fortes quando usam sua alta defesa nas florestas, maestria do arco e o alinhamento neutro dos elfos.

note: [multiplayer_side]: id=Undead, type=random
en: Undead
pt_BR: Mortos-Vivos

note: [multiplayer_side]: id=Undead, type=random
en: The <bold>text='Undead'</bold> are a faction of <ref>text='undead' dst='..race_undead'</ref> creatures and <ref>text='human' dst='..race_human'</ref> practitioners of dark arts that usually accompany them. Often, these “Dark Adepts” are the units that do the most damage for the faction, but they have a major vulnerability — their practicing of this forbidden, evil magic has consumed all their energy and so they have no melee attack at all. The Undead are a very aggressive faction and the most powerful <ref>text='Default Era' dst='..era_era_default'</ref> faction at nighttime.
pt_BR: Os <bold>text='Mortos-vivos'</bold> são uma facção de criaturas <ref>text='mortas-vivas' dst='..race_undead'</ref> que são geralmente acompanhadas por <ref>text='humanos' dst='..race_human'</ref> que praticam as artes negras. Esses "Aprendiz da Escuridão" frequentemente são as unidades da facção que mais causam dano, mas eles possuem uma grande vulnerabilidade — a pratica desta proibida e maligna arte mágica consume toda a energia deles e por isto eles não possuem nenhuma forma de ataque corpo-a-corpo. Os Mortos-vivos são uma facção muito agressiva e a mais poderosa facção da<ref>text='Era Comum' dst='..era_era_default'</ref> durante a noite.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Aethermaw
en: 2p — Aethermaw
pt_BR: 2j — Aethermaw

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Aethermaw
en: Long ago, the Great Mage Sulla was imprisoned in the Aethermaw, a nexus of mystical energy whose chaotic nature was able to prevent her escape. Over the centuries, however, Sulla gradually attuned her powers to the maelstrom of disorder that is the Aethermaw, and has now begun to project its influence onto the material plane, drawing in entire regions of land from hundreds of different worlds, realities and time-periods. She experiments with these disparate pieces of the cosmos, manipulating them, merging them and sending them back and forth between the Aethermaw and their place of origin. Perhaps, as her mastery over the Aethermaw grows, Sulla will one day break free of its bonds. Until that time comes, she will continue to amuse herself by arranging battles between the mortal beings unlucky enough to be drawn into its depths. Designed by Doc Paterson.
pt_BR: Há muito tempo atrás, a Grande Maga Sulla foi imprisionada no Aethermaw, um nexus de energia mística cuja natureza caótica impedia que sua fuga. Entretanto, com o passar dos séculos, Sella gradualmente sintonizou seus poderes ao redemoinho de desordem que é o Aethermaw, e agora consegue influenciar o plano material, roubando regiões inteiras de centenas de mundos diferentes, períodos históricos e realidades diferentes. Ela faz experimentos com esses diferentes pedaços do cosmos, manipulando-os, juntando-os, enviando-lhes de volta para o seu lugar de origem e devolta para o Aethermaw. Talvez, conforme controle sobre o Aethermaw cresce, Sulla um dia se libertará de sua prisão. Até que essa hora chegue, ela continuará a se divertir forçando os mortais azarados o suficiente para serem atraídos por ela a combaterem para seu entreterimento. Criado por Doc Paterson.

note: [side]
en: teamname^North
pt_BR: Norte

note: [side]
en: teamname^South
pt_BR: Sul

note: [objective]: condition=win
en: Defeat the enemy leader
pt_BR: Derrote o líder inimigo

note: [note]
en: The Great Mage Sulla has transported your armies to this bizarre nexus, and demands that you amuse her by doing battle.
pt_BR: A Grande Maga Sulla transportou seus exércitos para este nexus bizarro, e exige que você lute para a sua diverção.

note: [note]
en: Units may not move into a hex with a rock cairn. They may, however, be recruited to, and move from, such hexes.
pt_BR: Unidades não podem se mover para hexágonos com moledros de pedra. Entretanto, elas podem ser recrutadas e se moverem para fora de tais hexágonos.

note: [note]
en: Beginning on turn 4, the Great Mage Sulla will begin to unite the two halves of the battlefield. The process will be complete by the end of turn 6.
pt_BR: A começar pelo turno 4, a Grande Maga Sulla começara a unir as duas metades do campo d ebatalha. Este processo estará completo no final do turno 6.

note: [message]: speaker=narrator
en: The Aethermaw growls.
pt_BR: O Aethermaw rosna.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Arcanclave_Citadel
en: 2p — Arcanclave Citadel
pt_BR: 2j — Cidadela Arcanclave

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Arcanclave_Citadel
en: Long ago, countless centuries before the time of Haldric, and far beyond the easternmost reaches of Lintanir Forest, great and terrible wars were fought. The records tell of a powerful battle-mage, a brilliant tactician and practitioner of the arcane arts, who had been given the title of Dauntless by his followers. At the battle of Arcanclave, Dauntless and his armies did battle with a savage race of sorcerer-demons known as the Kah Ruuk. Surrounded by tens of thousands of Kah Ruuk, Dauntless used his magic to summon a powerful earth elemental (who, for unknown reasons, owed Dauntless a debt of gratitude). The elemental raised great stones from deep within the earth, forming them, in mere moments, into the walls and battlements of a massive fortress. Thousands of Kah Ruuk perished in their attempt to overrun Arcanclave Citadel, and Dauntless and his men were victorious that day. More than one thousand years later, the Warrior-Queen Cynsaun the First drove a clan of necromancers from the ruins of Arcanclave Citadel, and, in the years that followed, converted the region into a military stronghold. It is rumored that several powerful artifacts, remnants from the reign of the Great Mage Dauntless, may yet remain hidden, lost somewhere within the granite and obsidian walls of Arcanclave Citadel. Designed by Doc Paterson.
pt_BR: Há muito tempo, incontáveis séculos antes da época de Haldric, e muito ao leste da floresta de Lintanir, vastas e terríveis guerras aconteceram. Os relatos falam de um poderoso mago-de-batalha, brilhante estrategista e praticante das artes arcanas, que ganhou o título de Destemido por seus seguidores. Na batalha de Arcanclave, o Destemido e seus exércitos enfrentaram uma raça selvagem de feiticeiros-demônios conhecidos como Kah Ruuk. Cercados por dezenas de milhares de Kah Ruuk, o Destemido usou a sua magia para invocar um poderoso elemental de terra (que, por motivos desconhecidos, possuia um débito de gratidão para com o Destemido). O elemental retirou imensas pedras das profundezas da terra e, num piscar de olhos, moldou as muralhas e ameias de uma maciça fortaleza. Milhares de Kah Ruuk pereceram tentando assaltar a Cidadela de Arcanclave e o Destemido e seus homens saíram vitoriosos naquele dia. Mais de mil anos depois, a rainha guerreira Cynsaun, a primeira, expulsou um clã de necromantes da ruína da Cidadela de Arcanclave e, nos anos que se seguiram, converteu a região em uma fortaleza militar. Há rumores de que muito artefatos poderosos, resquícios do reinado do Grande Mago Destemido, ainda estão escondidos dentro das muralhas de granito e obsidiana da Cidadela de Arcanclave. Criado por Doc Paterson.

note: [side]
en: teamname^East
pt_BR: Leste

note: [side]
en: teamname^West
pt_BR: Oeste

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Basilisk
en: 2p — Caves of the Basilisk
pt_BR: 2j — Cavernas do Basilisco

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Basilisk
en: These caves were once the lair of Chak’kso Ney’yks, a legendary Elder Basilisk. The petrified forms of his victims remain as monuments to his savage power.
pt_BR: Essas cavernas um dia já foram o lar de Chak'kso Ney'yks, um lendário Basilisco Ancião. As formas petrificadas de suas vítimas continuam como monumentos ao seu poder selvagem.

note: [side]
en: teamname^Statues
pt_BR: Estátuas

note: [unit]
en: The winds of the dark sky blew so cold,
    The moon was high, the night was old,
    Brave was the drake that dared forsake
    His home to steal the Basilisk’s gold.
    
    On that dark night, the skies so churned,
    He disregarded what he had learned,
    Foolish but brave, to the Basilisk’s cave,
    He flew, and the fire within him burned.
    
    Alas, that fire burns no more,
    For the Basilisk, with one mighty roar,
    Chilled him to the bone, and he turned to stone,
    And so he stays forevermore.
    
    The winds of the sky blow so cold,
    The years pass by, the days are old,
    Here stands that drake, who dared forsake
    His home to steal the Basilisk’s gold.
    (inscribed by Flametrooper)
pt_BR: O vento no céu escuro soprava tão frio,
    A lua estava alta, a noite quase terminando
    Bravo foi o draconato que ousou esquecer
    Do seu lar para o ouro do Basilisco roubar.
    
    Naquela negra noite de céu agitado,
    Ele ignorou o que lhe fora ensinado,
    Tolo mas bravo, à caverna do Basilisco ia,
    Ele voava, e a chama dentro de si ardia.
    
    Pobre ele, pois sua chama não mais arde,
    Pois o Basilisco com apenas um forte rugido,
    Congelou sua coragem, em pedra o transformou,
    E assim ele ficou para sempre e será.
    
    O vento no céu escuro soprava tão frio,
    Os anos correm e o dia está quase terminando,
    Aqui jazo draconato, que ousou esquecer
    Do seu lar para o ouro do Basilisco roubar.
    (inscrito por Flametrooper)

note: [unit]
en: Xikkrisx of Syrsszk was a powerful Saurian warrior, sent to this region by the Elders of the Rysssrylosszkk Clan (translation: “The Hunts-Foes-In-Boiling-Rivers Clan”). The Elders were preparing to make war on a human outpost, and were in great need of the powerful magics of Oxsrrsk, a Saurian Mystic who had last been seen heading in the direction of Ruaskkolin Lake. Xikkrisx found the petrified body of Oxsrrsk, along with a carefully bound scroll that had apparently been dropped into a small crevice in the cave floor. He opened the scroll and read a brief passage from the middle of the text: “After he was bound and cast from the Upper World, Chak’kso’s enraged spirit sought release, and was able to exert a corrupting influence on certain regions of the Upper World, channeled through ‘pathways of stone’ that extend from the surface into the depths of the Under Reaches. This rage altered the eggs of great lizards, shaping their bodies and spirits into implements of Chak’kso’s hatred.” Confused, Xikkrisx fixed his attention on the task at hand. Thinking that perhaps the Elders could find some way to restore Oxsrrsk, he began the long and strenuous task of hauling the statue back to the domain of the Rysssrylosszkk Clan. Exhausted, and not having traveled far from the lake, Xikkrisx set the statue down inside of a small cave, and lay down to rest. He was awoken by a bone-chilling roar.
pt_BR: Xikkrisx de Syrsszk era um poderoso guerreiro Lagarto, enviado para essa região pelos anciões do clã Rysssrylosszkk (tradução: ''O Clã-que-caça-inimigos-em-rios-fumegantes''). Os anciões estavam preparando para atacar um posto avançado humano e precisavam muito das poderosas magias de Oxsrrsk, um místico Lagarto que fora avistado pela última vez indo em direção ao lago Ruaskkolin. Xikkrisx encontrou o corpo petreficado de Oxsrrsk, junto dum pergaminho cuidadosamente empacotado que aparentemente havia sido posto num pequeno buraco junto ao chão da caverna. Ele abriu-o e leu uma breve passagem lá pro meio do texto: ''após ter sido preso e expulso do Mundo Superior, o espírito enfurecido de Chak'kso buscou liberdade e foi capaz de exercer uma influência corrompedora em certas regiões do Mundo Superior, concentrando seu poder através de ''caminhos de pedra'' que se estendem da superfície até as profundezas das Passagens Subterrâneas. Esta fúria modificou os ovos dos grandes lagartos, esculpindo seus corpos e espíritos em ferramentas do ódio de Chak'kso.'' Confuso, Xikkrisx centrou sua atenção na tarefa à sua frente. Pensando que talvez os anciões pudessem encontrar um modo de restaurar Oxsrrsk, ele comecou a longa e cansativa tarefa de carregar a estátua de volta ao domínio do clã Rysssrylosszkk. Exausto e sem ter ainda se afastado muito do lago, Xikkrisx colocou a estátua dentro de uma pequena caverna e deitou-se para descansar. Ele foi acordado por um rugido de congelar a alma.

note: [unit]
en: Oxsrrsk was a powerful Saurian Oracle, who had, in a raid against the rival Xraxss Clan, acquired (from the vaults of the now-dead Oracle Hesx-Rzzak) a most fascinating scroll. The scroll was entitled “Ney’yks of the Granite Gaze,” and told of a creature known as the “Chak’kso Ney’yks,” a name which, in an ancient saurian tongue, meant “Eldest Child of Chak’kso.” Chak’kso was believed to have been a powerful demigod of the Under Reaches, described as a ‘great demon of the earth’ in the Elvish Histories. According to these histories, Chak’kso had once sought to transform all life on the planet to stone; so great was his hatred for creatures of flesh. He was ultimately defeated and bound by powerful magics, but in the centuries following his banishment (to a realm far below the surface of the world) a new breed of creature began appearing in the Histories, a breed with the ability to turn any being of flesh into stone. There was a period when these Basilisks (as they came to be known) wreaked havoc on the world of the living, turning thousands to stone. One by one, and at great cost, the Basilisks were defeated. All, it would seem, but one; the Basilisk known as “The Ney’yks,” or “The Eldest Child,” in the modern tongue. Supremely convinced of his ability to locate and bind this powerful creature into his service, Oxsrrsk set out on his journey...
pt_BR: Oxsrrsk era um poderoso Oráculo Lagarto que havia adquirido, durante um ataque ao clã rival Xraxss, um pergaminho (dos cofres do há pouco morto Oráculo Hesx-Rzzak) de veraz fascinante. O título do pergaminho era ''Ney'yks do Olhar de Granito'' e contava a história de uma criatura chamada ''Chak'kso Ney'yks'', um nome cujo significado em uma língua antiga dos lagartos significa ''O Primogênito de Chak'kso''. Acredita-se que Chak'kso era um poderoso semideus do Mundo Subterrâneo, descrito como um ''grande demônio da terra' nas Histórias Élficas. De acordo com essas histórias, Chak'kso uma vez tentou transformar toda a vida do planeta em pedra de tão grande que era seu ódio das criaturas de carne. No final ele foi derrotado e preso por magias poderosas. Porém, nos séculos após o seu banimento (para um reino muito abaixo da superfície do mundo) uma nova raça de criaturas começou a aparecer nas Histórias, uma raça com o poder de transformar qualquer ser de carne em pedra. Houve um período em que estes Basilíscos (como vieram a ser chamados) espalharam o caos pelo mundo dos seres vivos, transformando milhares em pedra. Um por um, a grande custo, os Basíliscos foram derrotados. Todos, exceto um: o Basilisco conhecido como ''The Ney'yks'', ou ''O Primogênito'' na língua moderna. Arrogantemente confiante em sua habilidade de localizar essa poderosa criatura e colocá-la a seu serviço, Oxsrrsk saiu em sua jornada...

note: [unit]
en: Slim of Stature, dexterous Hands
    — Seven Stones and Eleven
    Left his Foes so slim a Chance
    — Seven Stones and Eleven
    Marksman known as Dragonbane
    ’mongst the Statues here was slain
    — Seven Stones — and the Elven
    (inscribed by Gauteamus)
pt_BR: De corpo elegante e mãos hábeis 
    — Sete Pedras e Onze 
    Elegantemente seus inimigos abateu 
    — Sete Pedras e Onze 
    Mestre arqueiro, Dragonbane
    Entre estátuas aqui pereceu 
    — Sete Pedras — e o Elfo 
    (inscrito por Gauteamus)

note: [unit]
en: Blum Duk was renowned among his goblin clan for having tamed one of the Dire Wolves of the mountains, and he had the courage to match. His leadership and skills alone were what kept the area’s goblins alive despite human and elvish menaces. Rumor had it that his wolf had slain fifty men and a hundred Elves.
    
    Thus, when he heard of the awful monster that was inhabiting the area, it was only natural that he ride out alone to face it. All the other goblins expected him to slay the creature easily and drag back its carcass to feast on.
    
    He was in for quite a shock. As soon as he saw the Basilisk, Blum Duk cowered in fright. He tried to wheel his wolf around to run away, but it wouldn’t move. As the creature stalked towards him, he screamed his last words: Good Gog, dog, are yer legs made of stone?!
    (inscribed by Elvish Pillager)
pt_BR: Blum Duk era conhecido dentro do seu clã goblin por ter domado um dos lobos gigantes das montanhas, e sua coragem equivalia sua fama. Sua liderança e habilidade eram tudo que mantinham os goblins do local vivos, apesar da ameaça dos elfos e humanos. Rumores contam que seu lobo matou cinquenta homens e uma centena de elfos.
    
    Assim, quando ele ficou sabendo do terrível monstro que estava habitando a área, era natural que ele decidisse enfrentá-lo sozinho. Todos os outros goblins esperavam que ele derrotasse a criatura com facilidade e trouxesse de volta sua carcaça para que eles udessem se banquetear nela.
    
    Mas uma surpresa esperava por ele. Assim que viu o Basilisco, Blum Duk encolheu-se de medo. Ele tentou dar meia-volta para fugir, mas seu lobo não se mexia. Enquanto a criatura se aproximava, gritou suas últimas palavras: Bom Gog, meu cão, tua pernas são de pedra?!
    (inscrito pelo Pilhador Élfico)

note: [unit]
en: Rah Ihn Mar, Champion of the Burning Hills, made his way to the Ruaskkolin Lake region in pursuit of the Elvish Hero Terowydlithrol, known among Elves as ‘The Dragonbane’. It was said that Terowydlithrol had killed a Dragon of Fire that threatened an Elvish village, and initiated a ‘counterattack’ in which some 37 Drakes, camping in a nearby ravine and believed to be in allegiance with the Dragon, were slaughtered. Knowing that these Drakes were innocent, Rah Ihn Mar came to Ruaskkolin Lake to hunt down and slay Terowydlithrol, who had been seen entering the region but a day ago. Burning for vengeance, Rah Ihn Mar began the hunt...
pt_BR: Rah Ihn Mar, Campeão das Colinas Flamejantes, viajou até a região do lago Ruaskkolin em busca do Herói Élfico Terowydlithrol, conhecido entre os Elfos como ''O Matador de Dragões''. Diz-se que Terowydlithrol matou um Dragão de Fogo que ameaçou uma aldeia Élfica, e iniciou um ''contra-ataque'' no qual cerca de 37 draconatos, acampados numa ravena próxima, que acreditava-se estarem aliados ao Dragão, foram massacrados. Sabendo que esses Draconianos eram inocentes, Rah Ihn Mar viajou para o lago Ruaskkolin para caçar e matar Terwydlithrol, que tinha sido avistado adentrando a região no dia anterior. Com a vingança queimando em seu peito, Rah Ihn Mar começou a caçada...

note: [side]
en: Turin’s Monster of the Lake
pt_BR: Monstro do Lago de Turin

note: [unit]
en: He had lived there for ages upon ages, in the depths of the water, preying upon the various fish and frogs and merfolk that entered his domain. It was his lake, no other’s, and though it was not large, he was its master. Then, the Basilisk came, and looked into the Serpent’s eyes. And the Serpent had not died, but it was no longer alive. Thus the new lord of the lake had arrived.
    (inscribed by Turin)
pt_BR: Ele viveu lá por eras e eras, nas profundezas das águas, se alimentando dos vários peixes e sapos e tritões que adentravam no seu domínio. Aquele era seu lago, e de mais ninguém. E, apesar de não ser muito grande, dele ele era senhor. Então, veio o Basilisco  e olhou-o nos olhos. E a Serpente não morreu, mas também não estava mais viva. E assim chegou o novo senhor do lago.
    (inscrito por Turin)

note: [side]
en: The Spider
pt_BR: A Aranha

note: [unit]
en: It would seem that no one knows the tale of this brave spider.
    (inscribed by WinnerA)
pt_BR: Pelo visto ninguém conhece a história desta valente aranha.
    (inscrito pelo vencedorA)

note: [unit]
en: The tale of this unlucky highwayman is yet to be told.
    (inscribed by WinnerB)
pt_BR: A história deste salteador ainda não foi contada.
    (inscrito pelo vencedorAB)

note: [unit]
en: A brave hero of Wesnoth’s Golden Age, this great rider and commander of men came to this evil place while on a raid against the orcs. Caught unaware by the foul creatures, many of his fellows were killed, but he fought valiantly, slaying many a foe. But alas! The foul Basilisk turned him to stone even as he slew the last orc. Now all that is left is a stark reminder of his once great bearing and strength.
    (inscribed by Fynmiir)
pt_BR: Um bravo herói da Era de Ouro de Wesnoth, este grande cavaleiro e comandante de homens veio para esee lugar malígno durante um ataque contra os orcs. Pego desprevenido pelas criaturas vis, muitos de seus companheiros pereceram, mas ele lutou bravamente, derrotando vários dos inimigos. Infelizmente, o vil Basilisco o transformou em pedra no momento em que ele derrotava o último orc. Agora tudo que resta é uma lembrança rígida de sua força e beleza de outrora.
    (inscrito por Fynmiir)

note: [unit]
en: Bramwythl the Wose was always considered a slow, taciturn fellow, even by other woses. More than any other wose, he enjoyed simply standing alone in the sun, arms upraised, admiring the beauty of the empty sky. Once, even, he confided in a fellow that his greatest wish was to be able to bask forever in the sun’s glory.
    
    However, not long after, the local wose community heard of the approach of a horrible monster, powerful enough to easily destroy the few woses that lived in the area. They quickly moved off (quickly for woses, anyway), but Bramwythl was left behind — in their haste, no one had remembered to find him and tell him of the danger.
    
    He was taken quite unawares by the Basilisk, and turned to stone before he even recognized the beast. His petrified form still stands there today, warmed by the sun’s rays, under an open sky. His greatest wish has been granted.
    (inscribed by Elvish Pillager)
pt_BR: Bramwythl, o Wose,era conhecido por ser um camarada devagar e de poucas palavras, mesmo para um Wose. Mais do que qualquer outro Wose, ele gostava de simplesmente ficar parado sozinho debaixo do sol, com seus braços levantados, admirando a beleza do céu sem nuvens. Tanto que uma vez ele abrir-se com um outro wose e dizer que seu maior desejo era de ser banhado na luz do sol para sempre.
    
    Porém, pouco tempo depois, a comunidade dos woses daquela região ouviu falar da chegada de um monstro horrível, forte o suficiente para destruir facilmente os poucos woses que moravam na área. Eles rapidamente deixaram o local (tão rápido quanto possível para woses), mas Bramwythl foi deixado para trás — no seu desespero, nenhum deles se lembrou de encontrá-lo e lhe avisar do perigo.
    
    Ele foi pego de surpresa pelo Basilisco e transformado em pedra antes mesmo de ter a chance de ver o monstro. Sua forma petrificada ainda está lá, aquecida pelos raios do sol, sob o céu sem nuvens. Seu maior desejo foi realizado.
    (inscrito pelo Saqueador Élfico)

note: [unit]
en: General Talael Ryndoc came to this place to fight a duel with the Grand Marshal Aethec Corryn, but the two men never found one another.
pt_BR: O General Talael Ryndoc veio para este lugar para duelar com o Grande Marechal Aethec Corryn, mas os dois homens nunca se encontraram.

note: [unit]
en: The last words spoken by Grand Marshal Aethec Corryn: “Talael Ryndoc! I am through searching for you! I shall make my way back to Haldric’s Hall, and inform the court that you were too much of a coward to attend our duel! Your disgrace shall be more agonizing than the death I’d have given you!”
    
    Perhaps he should not have shouted quite so loudly...
pt_BR: As últimas palavras proferidas pelo Grande Marechal Aethec Corryn foram: ''Talael Rundoc! Eu cansei de procurar por você! Eu voltarei para os Salões de Haldric e informarei a corte de que você foi covarde demais para participar do nosso duelo! Sua desgraca será mais agonizante do que a morte que eu estava guardando para você!''
    
    Talvez ele não devesse ter gritado tão alto....

note: [unit]
en: This brave warrior, known as Rilhon among the Naga, heard tell of a fabulous treasure that had been lost in these watery caves— a spear whose head was said to have been fashioned from the tooth of Chak’kso Ney’yks, an Elder Basilisk slain long ago by the Elvish hero, Eloralduil. According to the legend, the weapon rested somewhere on the bottom of this very lake (Ruaskkolin Lake, named for a well-known Sea Serpent who made it his home). Having prepared himself for battle with the Serpent, Rilhon met with two rather large surprises. The first was the petrified form of Ruaskkolin the Serpent. The second was the very-much-alive Chak’kso Ney’yks, who was, oddly enough, in possession of all of his teeth.
    (inscribed by Paterson)
pt_BR: Esse bravo guerreiro, conhecido como Rilhon entre os Nagas, ouviu falar de um fabuloso tesouro que fora perdido nestas cavernas aquáticas — uma lança cuja ponta dizem que foi feita do dente de Chak'kso Ney'yks, um Basilisco Ancestral morto há muito tempo pelo Herói Élfico Eloralduil. De acordo com a lenda, a arma descansa aqui mesmo, em algum lugar no fundo deste lago (Lago Ruaskkolin, nome de uma Serpente do Mar bem conhecida que fez destelago sua moradia). Tendo se preparado para enfrentar a Serpente, Rilhon deparou-se com duas surpresas bem grandes. A primeira foi a forma petrificada da serpente Ruaskkolin. A segunda foi um Chak'kso Ney'yks que não só estava bem vivo como também possuia ainda todos os seus.
    (inscrito por Paterson)

note: [unit]
en: Through waves and rocky channels
    blue and white
    she pulled and pushed the tides
    and taught the fishes how to speak to planets
    silver green
    with magic
    running from her spirit into skins of kelp and shells of snails
    a twisting of her tail and hands
    she sent her songs to run on pin-tipped legs about the sands
    and now
    and now the strangest pause
    for years and years
    she hasn’t moved her eyes
    
    (inscribed by MJQ)
pt_BR: Através de ondas e canais rochosos
    Azul e branco
    Ela puxou e empurrou as ondas
    E ensinou aos peixes como falar com os planetas
    Prata Esverdeado
    Com a magia
    Correndo de seu espírito pra pele das algas e conchas dos caramujos
    Um enrolar de sua cauda e mãos 
    Ela enviou suas canções a correr em pequeninas pernas pelas areias 
    E agora
    E agora a mais estranha pausa 
    Por séculos
    Ela não moveu seus olhos
    
    (inscrito por MJQ)

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Clearing_Gushes
en: 2p — Clearing Gushes
pt_BR: 2j — Nas Margens do Rio

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Clearing_Gushes
en: The banks of the Great River make for some of the most fertile land in all the known world. The spring and summer bring floods all along its length, making the soil rich and providing bountiful harvests each autumn. The Kingdom of Wesnoth has turned this land into the engine of their wealth and prosperity — making it the target of countless raids and attacks. The rigorous discipline and organization of Wesnoth’s armies are in no small part driven by a constant need to patrol and defend these prosperous lands.
pt_BR: As margens do Grande Rio algumas das terras mais férteis de todo o mundo conhecido. O Rio inunda na primavera e no, tornando o solo rico e proporcionando colheitas abundantes a cada outono. O Reino de Wesnoth transformou esta terra na sua fonte de riqueza e prosperidade — tornando-a o alvo de incontáveis saques e ataques. A rigorosa disciplina e organização dos exércitos de Wesnoth é em grande parte impulsionada pela necessidade constante de patrulhar e defender estes prósperas terras.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Cynsaun_Battlefield
en: 2p — Cynsaun Battlefield
pt_BR: 2j — Campo de Batalha Cynsaun

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Cynsaun_Battlefield
en: Cynsaun Province was named for Warrior-Queen Cynsaun the First, who drove the necromancers from these lands in 961 YW.
pt_BR: A província Cynsaun foi batizada em homenagem a Princesa Guerreira Cynsaun I, famosa por expulsar os necromantes dessas terras em 961 AW.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_2p_Dark_Forecast
en: 2p — Dark Forecast (Survival)
pt_BR: 2j — Previsão Sombria (Sobrevivência)

note: [multiplayer]: id=multiplayer_2p_Dark_Forecast
en: Dark Forecast is a survival scenario for solitaire or two-player team-based play against randomly-spawned AI units. Victory is achieved by surviving and defeating all enemy waves. During the course of play, the terrain will change based on random weather effects.
    
    Note: You need to use the default map settings for the scenario to work right.
pt_BR: Previsão Sombria é um cenário de sobrevivência para um ou dois jogadores em time contra ondas de unidades aleatórias controladas pela AI. A vitória é declarada ao sobreviver e derrotar todos as ondas inimigas. Durante o jogo, o terreno mudará de acordo com efeitos climáticos aleatórios.
    
    Nota: Você precisa utilizar as configurações padrões do mapa para que o cenário funcione direito.

note: [side]
en: teamname^Revolt
pt_BR: Revolta

note: [side]
en: teamname^Human
pt_BR: Humano

note: [then] [objective]: condition=lose
en: Death of your leader
pt_BR: Morte do seu líder

note: [then]
en: Since your team has only one leader, the enemy waves will not be at full strength.
pt_BR: Como o seu time possui apenas um líder, as ondas inimigas não virão com força total.

note: [else]
en: Death of both of your team’s leaders
pt_BR: Morte de ambos os líderes do seu time

note: [else]
en: Since your team has two leaders, the enemy waves will be at full strength.
pt_BR: Como o seu time possui dois líderes, as ondas inimigas virão com força total.

note: [objective]: condition=win
en: Survive and defeat all enemy waves
pt_BR: Sobreviva e derrote todas as ondas de inimigos

note: [message]: speaker=narrator
en: Dark Forecast — a random survival scenario
pt_BR: Previsão Sombria — um cenário de sobrevivência aleatório

note: [message]: speaker=narrator
en: Your aim is to survive the spawning waves of units and defeat the final archenemies.
    
    The spawning waves are randomly generated and will be different each time Dark Forecast is played.
    
    They appear along the north, south, and west map edges — though they are most likely to spawn on the west edge. The waves appear at somewhat regular intervals.
    
    The weather will also change randomly, affecting the layout of the map.
    
    
    <b>Dark Forecast was made by:</b>
    
    <span color='green'>jb:</span>
    • Map design, spawn groups, and scenario concept
    
    <span color='green'>Rhuvaen:</span>
    • WML implementation
pt_BR: Seu objetivo é sobreviver às ondas inimigas e derrotar os arqui-inimigos no final.
     
    As ondas de ataque são geradas aleatóriamente e serão diferentes cada vez que você jogar Previsão Sombria.
    
    Os inimigos aparecerão nas bordas norte, sul e oeste do mapa - embora seja mais provável que eles venham do lado oeste do mapa. As ondas de ataque aparecem em intervalos semi-regulares.
    
    O clima também muda de maneira aleatória, afetando o layout do mapa.
    
    
    <b>Previsão Sombria foi feito por:</b>
    
    <span color='green'>jb:</span>
    • Design do mapa, grupos de ataque e conceito do cenário
    
    <span color='green'>Rhuvaen:</span>
    • Implementação WML

note: [message]
en: So this is the accursed valley — a land ours for the taking.
pt_BR: Então esse é o vale maldito - uma terra pronta para ser reclamada.

note: [message]
en: The inhabitants are rumored to be a strange alliance of man and beast, and our claim is not going to be unopposed. We must be prepared for the surprises of this land.
pt_BR: Segundo rumores, os habitantes são uma aliança estranha de bestas e homens, e nossa reinvindicação desta terra não passará em branco. Devemos nos preparar contra as surpresas deste lugar.

note: [message]
en: Then let us discover what lies in waiting and teach them not to oppose our claim.
pt_BR: Então vamos descobrir o que nós espera e ensiná-los a não mexer conosco.

note: [message]: speaker=unit
en: Ugh! How can this be? Defeated by mere barbarians! My gods have forsaken me...
pt_BR: Ugh! Não creio. Derrotado por meros bárbaros! Meus deuses me abandonaram...

note: [message]: speaker=second_unit
en: Cheers of your enemy are the last thing you hear as you slip into death...their joy fills your last moments with pure hate.
pt_BR: Os urros de felicidade de seus inimigos são as últimas coisas que você ouve enquando a morte lhe envolve... a alegria deles enche seus últimos momentos com puro ódio.

note: [message]
en: The enemy cheers as a dark mist rises from the land, engulfing you. As ghostly wisps drain away your will, you realize that your time in this land is over.
pt_BR: Os inimigos jubilam de felicidade enquanto um nevoeiro negro se levanta da terra e lhe cerca. Enquanto sussurros fantasmagóricos drenam suas forças, você compreende que seu tempo nesta terra se esgotou.

note: [slider]: id=enemey_gold_factor [slider]: id=enemy_gold_factor
en: Changes the gold worth of the enemy spawns by a certain percentage
pt_BR: Muda o valor, em ouro, das unidades inimigas geradas por uma certa porcentagem

note: [lua]: final_spawn
en: The last and most powerful of these creatures are almost upon us. I feel that if we can finish them off in time, we shall be victorious.
pt_BR: A última e mais poderosa dessas criaturas está quase chegando em nossa posição. Acredito que se pudermos derrotá-la rapidamente, a vitória será nossa.

note: [lua]: final_spawn
en: The screams and pleas for mercy are finally silenced, as you remove your blood soaked blade from the last of the rebels. There will be no more resistance from the local scum. Your reign has finally earned stability.
pt_BR: Os gritos de dor e súplicas de pieldade finalmente se calam quando você remove sua lâmina ensanguentada do corpo do último dos rebeldes. Não haverá mais resistência da escória local. Seu reinado finalmente será estável.

note: [lua]: weather_map
en: Clear Weather
pt_BR: Tempo Bom

note: [lua]: weather_map
en: Drought
pt_BR: Seca

note: [lua]: weather_map
en: Heavy Rains
pt_BR: Temporal

note: [lua]: weather_map
en: Snowfall
pt_BR: Nevasca

note: [lua]: weather_map
en: Heavy Snowfall
pt_BR: Nevasca Pesada

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Den_of_Onis
en: 2p — Den of Onis
pt_BR: 2j — Gruta de Onis

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Den_of_Onis
en: This most unusual of caves was once known as the Chamber of Laughing Devils, and was the inner citadel of the Kah Ruuk Oni. The Kah Ruuk were a wicked and cunning race of man-eating demons, who terrorized the people of the Eastern Lands for nearly four hundred years, before vanishing from Irdya without a trace. Since that time, many factions have vied for dominion over the Den of Onis, hoping to unlock the strange and mysterious magics of its creators.
pt_BR: A maioria dessas cavernas foi uma vez conhecida como Câmara dos Demônios Gargalhantes e foi o interior da cidadela de Kah Ruuk Oni. Os Kah Ruuk foram uma raça cruel e astuta de demônios devoradores de homens que aterrorizaram as pessoas das Terras Orientais por quase quatro séculos, até que desapareceram de Irdya sem deixar vestígios. Desde aquele tempo, muitas facções competem pelo domínio sobre o Covil dos Onis esperando desvendar a estranha e misteriosa mágica de seus criadores.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_elensefar_courtyard
en: 2p — Elensefar Courtyard
pt_BR: 2j — Pátio de Elensefar

note: [multiplayer]: id=multiplayer_elensefar_courtyard
en: Fight through corridors and gardens, and dominate the eastern courtyard of what used to be the glorious city of Elensefar.
pt_BR: Lute por entre corredores e jardins e domine o pátio leste do que um dia já foi a gloriosa cidade de Elensefar.

note: [time]: id=underground_illum
en: Underground
pt_BR: Subterrâneo

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Fallenstar_Lake
en: 2p — Fallenstar Lake
pt_BR: 2j — Lago Estrela Cadente

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Fallenstar_Lake
en: Long ago, a great star fell from the heavens, leaving its mark on this coniferous region.
pt_BR: Muito tempo atrás, uma grande estrela caiu dos céus, deixando sua marca nesta região de coníferas.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Hamlets
en: 2p — Hamlets
pt_BR: 2j — Vilarejos

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Hamlets
en: Warfare transforms the simple farms and villages of a peaceful region into a subtly parceled battlefield. Designed by Doc Paterson.
pt_BR: A guerra transforma as simples plantações e aldeias de uma região pacata em campos de batalha divididos sutilmente. Criado por Doc Paterson.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Hellhole
en: 2p — Hellhole
pt_BR: 2j — Buraco Infernal

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Hellhole
en: Once, the town of Myrilel was a tranquil village at the easternmost reaches of humankind. This changed forever upon the rise of the lich warlord Mal-Ravanal, who ripped a gate of unspeakable dark sorcery in the center of town as the first gathering point for his armies of death. Though Mal-Ravanal was defeated, Myrilel remains a place made desolate and ruined, the gate an eternal scar on the land that to this day summons forth legions of wandering undead.
pt_BR: A cidade de Myrilel já foi uma aldeia tranquila no muito longe ao leste, distânte da civilização. Isto mudou para sempre quando o lich e senhor da guerra Mal-Ravanal, que rasgou a terra ao abriu um portão de magia negra indescritível no centro da cidade para ser o ponto de encontro do seu exército de mortos-vivos. Embora Mal-Ravanal tenha sido derrotado, Myrilel continua desolada e em ruínas. O portão é uma eterna cictariz na terra que até hoje invoca legiões de mortos-vivos que vagam a esmo.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Hornshark_Island
en: 2p — Hornshark Island
pt_BR: 2j — Ilha Tubarão-Chifre

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Hornshark_Island
en: Players must forge strange alliances with the local inhabitants, in order to survive on this most unusual of islands. Designed by Doc Paterson.
pt_BR: Os jogadores devem forjar estranhas alianças com os habitantes locais se quiserem sobreviver nestas ilhas estranahs. Criado por Doc Paterson.

note: [unit]: type=Young Ogre
en: Big Baby Bo
pt_BR: Grande bebé Bo

note: [unit]: type=Drake Fighter
en: Rawffus the Dim
pt_BR: Rawffus o Teimoso

note: [unit]: type=Woodsman
en: Clockwork Boy
pt_BR: Menino Relógio

note: [unit]: type=Orcish Leader, id=Neki the Brutal
en: Neki the Brutal
pt_BR: Neki o Brutal

note: [unit]: type=Soulless
en: Rzrrt the Dauntless
pt_BR: Rzrrt o Audaz

note: [unit]: type=Skeleton
en: Sorrek, Chosen of Death
pt_BR: Sorrek, o Escolhido da Morte

note: [unit]: type=Young Ogre
en: Big Baby Dro
pt_BR: Grande Bebê Dro

note: [unit]: type=Drake Fighter
en: Gawffus the Dim
pt_BR: Gawffus o Teimoso

note: [unit]: type=Orcish Leader
en: Neki the Brute
pt_BR: Neki o Bruto

note: [unit]: type=Soulless
en: Tyxrrn the Dauntless
pt_BR: Tyxrrn o Destemido

note: [unit]: type=Skeleton
en: Rukhos, Chosen of Death
pt_BR: Rukhos, o Escolhido da Morte

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Howling_Ghost_Badlands
en: 2p — Howling Ghost Badlands
pt_BR: 2j —Terras dos Fantasmas Uivantes

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Howling_Ghost_Badlands
en: Little remains of this once wealthy mining colony, now a haven for raiders and thieves.
pt_BR: Pouco restou dessa outrora rica colônia de mineração, agora lar de salteadores e bandidos.

en: Your aim is to survive spawning waves of units and defeat the final archenemies. Spawns are randomly generated and will be different each time Isle of Mists is played. The waves appear at somewhat regular intervals. The weather will also change randomly, affecting the layout of the map.
pt_BR: Seu objetivo é sobreviver às ondas inimigas e derrotar os arqui-inimigos no final. As ondas de ataque são geradas aleatoriamente e serão diferentes cada vez que você jogar Ilha Enevoada. As ondas de ataque aparecem em intervalos semi-regulares. O clima também muda de maneira aleatória, afetando o layout do mapa.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_2p_Isle_of_Mists
en: 2p — Isle of Mists (Survival)
pt_BR: 2j — Ilha Enevoada (Sobrevivência)

note: [multiplayer]: id=multiplayer_2p_Isle_of_Mists
en: Isle of Mists is a survival scenario which can be played alone or with another player against randomly spawned AI units, catered for experienced players. Victory is achieved by surviving and defeating all enemy waves. During the course of play, the terrain will change based on random weather effects. Default map settings are required for the scenario to work properly. By Lord-Knightmare.
pt_BR: Ilha Enevoada é um cenário de sobrevivência para um ou dois jogadores contra ondas de unidades aleatórias controladas pela AI. O mapa foi feito tendo jogadores experientes em mente. A vitória é declarada ao sobreviver e derrotar todos as ondas inimigas. Durante o jogo, o terreno mudará de acordo com efeitos climáticos aleatórios. É necessário utilizar as configurações padrões do mapa para que o cenário funcione corretamente. Por Lord-Knightmare.

note: [side]
en: teamname^Invaders
pt_BR: Invasores

note: [side]
en: teamname^Defenders
pt_BR: Defensores

note: [label]
en: Healing Keep
pt_BR: Torre de Cura

note: [message]: speaker=narrator
en: Isle of Mists — a random survival scenario
pt_BR: Ilha Enevoada — um cenário de sobrevivência aleatório

note: [message]
en: You arrive near a mystic shrine, where the apparitions of ancient armies are forever trapped and doomed to eternally cleanse the isle of all interlopers.
pt_BR: Você se depara com um santuário místico onde as aparições de exércitos do passado estão presas eternamente, condenadas a purificar para sempre a ilha de qualquer intruso.

note: [message]
en: Phantom armies approach on the horizon. If we defeat them all, they may be released from this timeless prison.
pt_BR: Exércitos fantasmagóricos surgem no horizonte. Se derrotármos todos, talvez eles sejam libertados dessa prisão eterna.

note: [message]
en: Let us prepare ourselves for the coming battle.
pt_BR: Vamos nos preparar para a batalha iminente.

note: [message]: speaker=unit
en: How can this be? My gods have forsaken me...
pt_BR: Impossível. Meus deuses me abandonaram...

note: [message]: speaker=second_unit
en: As the cold grasp of death draws nearer, you feel your spirit being separated from your body. You realize that you will soon be doomed to the same fate as the phantom guardians of the shrine.
pt_BR: Conforme o abraço frio da morte aperta, você sente o seu espírito sendo separado do seu corpo. Você compreende que em breve estará fadado ao mesmo destino dos fantasmas que guardam o santuário.

note: [message]
en: A dark mist rises from the land, draining your senses and your will away. You dimly realize that you will soon join the other ghosts as another faceless guardian of the ancient shrine.
pt_BR: Uma névoa espessa se levanta do chão, drenando os seus sentidos e a sua vontade. Você vagamente compreende que em breve se juntará aos outros fantasmas como mais um guardião do santuário antigo.

note: [lua]: final_spawn
en: The last and most powerful of our enemies are upon us. If we can finish them off in time, we shall be victorious.
pt_BR: O último e mais poderoso de nossos inimigos está quase chegando em nossa posição. Acredito que se conseguirmos derrotá-lo rapidamente, a vitória será nossa.

note: [lua]: final_spawn
en: As you finally defeat your last remaining foes, the dreary mists around the island seem to lift. The phantoms fade away, at last released from their eternal guardianship. You have finally cleansed the ancient shrine... for now.
pt_BR: Qundo você finalmente derrota os seus últimos oponentes, a névoa lúgubre que envolvia a ilha dessaparece. Os fantasmas desvanecem, guardiões finalmente libertos de sua obrigação eterna. Você finalmente purificou o santuário antigo... por hora.

note: [lua]: weather_map
en: Inundation
pt_BR: Inundação

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Ruined_Passage
en: 2p — Ruined Passage
pt_BR: 2j — Passagem Arruínada

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Ruined_Passage
en: The distant west has long been fabled as the homeland of all living things before it was ruined by a deluge of disasters. Legends tell of the ingenuity of the ancients in their final hours as they struggled to fight back violent storms of fire and ash. Only recently have secretive expeditions to this land revealed the truth of these stories — most strikingly, a channel of immense enchanted walls. Between intense volcanic islands and vast seas of molten brimstone lies land kept pristine and untouched — yet mysteriously abandoned nonetheless.
pt_BR: Contam as lendas que o oeste distânte era a terra natal de todas as coisas vivas antes de ter sido atingido por uma sério de catástrofres de preporções cataclismicas. Lendas falam da ingenuidade dos anciões nos seus últimos momentos, lutando futilmente contra as tempestades de fogo e de cinzas. Apenas recentemente que expedições secretas para esta terra revelou a verdade dessas histórias — mais notavelmente, um canal de imensas muralhas encantadas. Por entre ilhas com intensa atividade vulcânica e vastos mares de enxofre fundido há terras antigas e intocadas — ainda assim misteriosamente desertas de vida.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Ruphus_Isle
en: 2p — Ruphus Isle
pt_BR: 2j — Ilhota de Ruphus

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Ruphus_Isle
en: Players must navigate the dispersive terrain of this small but topographically dense island.
pt_BR: Os jogadores devem navegar o terreno disperso desta pequena mas topograficamente densa ilha.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Sablestone_Delta
en: 2p — Sablestone Delta
pt_BR: 2j — Delta de Sablestone

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Sablestone_Delta
en: Two armies collide on this disjointed coastal landscape of hidden caves and jagged rivers.
pt_BR: Dois exércitos colidem neste terreno costeiro irregular, cheio de cavernas ocultas e rios irregulares.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Silverhead_Crossing
en: 2p — Silverhead Crossing
pt_BR: 2j — Cruzamento SilverHead

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Silverhead_Crossing
en: Players must traverse all manner of terrain in pursuit of victory on this multi-fronted duel map.
pt_BR: Os jogadores devem atravessar diversos tipos de terrenos em busca da vitória nesse mapa de duelo com múltiplas frentes de combate.

note: [side]
en: teamname^Shapeshifter
pt_BR: Metamorfo

note: [unit]: type=Tentacle of the Deep
en: Nani the Shapeshifter
pt_BR: Nani o metamorfo

note: [effect]: type=arcane
en: evil eye
pt_BR: mau olhado

note: [trait]: id=remove_hp
en: statue
pt_BR: estátua

note: [trait]: id=remove_hp
en: This is a sculpture made of stone.
pt_BR: Esta é uma escultura feita de pedra.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Sullas_Ruins
en: 2p — Sulla’s Ruins
pt_BR: 2j — Ruínas de Sulla

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Sullas_Ruins
en: Flooded by the seas and battered by the winter elements, only ruins, water and ice now remain in the shadow of this once mighty empire.
pt_BR: Inundada pelos mares e castigada por rigorosos invernos, apenas ruínas, água e gelo permanecem como sombras desse glorioso império de tempos passados.

note: [side]
en: Statue of Sulla
pt_BR: Estátua de Sulla

note: [unit]: gender=female
en: A stone-carved likeness of Sulla the Great, also known as Sulla the Just, Sulla the Tyrant, Empress of the Sinking Tower, Lady of the Walking Glacier, Sulla the Incinerator, Sulla the Proud and Sulla the Righteous.
pt_BR: Uma imagem esculpida em pedra a imagem de Sulla, a Grande, também conhecida como Sulla, a Justa; Sulla, a Tirana; Imperadora da Torre Submersa; Dama da Geleira Ambulante; Sulla, a Incineradora; Sulla, a Orgulhosa e Sulla, a Virtuosa.

note: [side]
en: Statue of Lhun-dup
pt_BR: Estátua de Lhun-dup

note: [unit]
en: A stone-carved likeness of Lhun-dup, Servant of Sulla.
pt_BR: Uma imagem esculpida em pedra a imagem de Lhun-dup, Servo de Sulla.

note: [side]
en: Statue of Ri-nzen
pt_BR: Estátua de Ri-nzen

note: [unit]
en: A stone-carved likeness of Ri-nzen, Servant of Sulla.
pt_BR: Uma imagem esculpida em pedra a imagem de Ri-nzen, Servo de Sulla.

note: [side]
en: Statue of Ten-zin
pt_BR: Estátua de Ten-zin

note: [unit]
en: A stone-carved likeness of Ten-zin, Servant of Sulla.
pt_BR: Uma imagem esculpida em pedra a imagem de Ten-zin, Servo de Sulla.

note: [side]
en: Statue of Lo-bsang
pt_BR: Estátua de Lo-bsang

note: [unit]
en: A stone-carved likeness of Lo-bsang, Servant of Sulla.
pt_BR: Uma imagem esculpida em pedra a imagem de Lo-bsang, Servo de Sulla.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Swamp_of_Dread
en: 2p — Swamp of Dread
pt_BR: 2j — Pântano Apavorante

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Swamp_of_Dread
en: North of the Great River lies the Swamp of Dread, a vast, inhospitable mire cursed by foul magic. There exist only a few routes that aren’t nearly guaranteed entrapment and death. Nonetheless, they are highly sought after as lucrative bridges between the southern flatlands and the rugged north, and intrepid explorers traverse the perilous bogs in search of profitable places to set up trading posts. The largest of these routes, Areth’s Pass, is a long-disputed and well-known crossing since the first ancient wars between elves and dwarves. Despite poor land and limited resources, its great strategic value means it is fiercely contested by all with military aims in the Great Continent’s heart.
pt_BR: Localizado ao norte do Grande Rio, o Pântano Apavorante é um vasto atoleiro desabitado amaldiçoado por magias maléficas. Há poucas rotas nele em que morte certa e prisão perpétua podem ser evitadas. Não obstante, elas são muito cobiçadas por serem pontes lucrativas entre as planícies ao sul e o norte escarpado, e intrépidos exploradores atravessam os perigosos charcos a procura de locais bons para estabelecerem lucrativas feitorias. A maior dessas rotas, a Passagem de Areth, é disputada há muito tempo e amplamente conhecida desde a primeira guerra antiga entre os anões e os elfos. Muito embora a terra seja pobre e os recursos limitados, seu grande valor estratégico faz com que ela seja ferozmente contestada por todos aqueles que possuem ambições militares voltadas para o centro do Grande Continente.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_The_Freelands
en: 2p — The Freelands
pt_BR: 2j — As Terras Livres

note: [multiplayer]: id=multiplayer_The_Freelands
en: The Freelands, also known to the people of the far east as The Land of No Kings, lie in between the Wilderlands and the Kingdom of Carorath, separating a land of absolute law from a land of absolute savagery. The people of the Freelands have been battling would-be conquerors of their land for hundreds of years, repelling great beasts from their western borders, and Carorathian Imperialists from their eastern borders.
pt_BR: As Terras Livres, também conhecida pelos povos do distante oriente como A Terra Sem Reis, situam-se entre as Terras Selvagens e o Reino de Carorath, separando uma terra de absoluta lei de uma terra de absoluta barbare. As pessoas das Terras Livres tem enfrentado pessoas com a intensão de conquistar suas terras por séculos, repelindo grandes bestas de suas fronteiras ocidentais e Imperialistas de Carorath das fronteiras orientais.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_The_Walls_of_Pyrennis
en: 2p — The Walls of Pyrennis
pt_BR: 2j — As Muralhas de Pyrennis

note: [multiplayer]: id=multiplayer_The_Walls_of_Pyrennis
en: When the orcish hordes first began arriving in droves on the Great Continent, one intrepid ruler by the name of Iron-King Olgor set about first uniting the bickering orcish tribes. He sought to conquer the whole of the Continent under the rule of orcs, and commanded the construction of the immense fortress of Pyrennis as a monument to his power. But it was this very citadel that was his undoing — his vassals, unwilling to finish building without their destined conquest complete, turned on Olgor and slayed him, scattering the orcish hosts for centuries to come. The walls of Pyrennis have proved astoundingly indestructible both to time and war — that is, what scattered segments of it were actually completed.
pt_BR: Quando as hordas de orcs começaram a chegar ao Grande Continente,um um audaz governante conhecido como Rei-Ferro Olgar se esforçou para unir as briguentas tribos orcs. Ele almejava conquistar todo o Continente e fazer com que ele fosse dominado pelos orcs, e comandou a construção do seu imenso forte de Pyrennis como um monumento em nome de seu poder. Mas, essa mesma fortaleza traria a sua ruína — seus vassalos, indispostos a terminar a construção antes que as conquistas que lhes haviam sido prometidas fossem realidade, se rebelaram e mataram Olgar, dispersando as hordas de orcs pelos próximos séculos. As muralhas do Pyrennis provaram ser incrivelmente resistentes tanto contra a ação do tempo quanto da guerra — isso é, dos poucos e dispersos segmentos que foram completos.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_thousand_stings_garrison
en: 2p — Thousand Stings Garrison
pt_BR: 2j — Guarnição das Mil Ferroadas

note: [multiplayer]: id=multiplayer_thousand_stings_garrison
en: A strange place. Designed by Doc Paterson.
pt_BR: Um lugar estranho. Criado por Doc Paterson.

note: [side]
en: Statue
pt_BR: Estátua

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Tombs_of_Kesorak
en: 2p — Tombs of Kesorak
pt_BR: 2j — Tumba de Kesorak

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Tombs_of_Kesorak
en: Hundreds of years ago, the defeated Sorcerer Kesorak was entombed here, along with a number of his followers. An unholy chill now encircles the tombs, and many believe that the voice of Kesorak can still be heard, whispering amongst the withered trees of this barren landscape. Unconcerned by their gloomy surroundings, your leaders have chosen this place to clash.
pt_BR: Centenas de anos atrás, o Feiticeiro Kesorak foi derrotado e sepultado aqui, com vários de seus seguidores. Agora, um frio profano e sobrenatural rodeia as tumbas, e muitos acreditam que a voz de Kesorak ainda pode ser ouvida sussurrando por entre as árvores secas e mortas dessa terra desolada. Despreocupados com a atmosfera sombria que os cerca, seus líderes escolheram batalhar neste local.

note: [note]
en: The map contains mausoleums and campfires that shift the time of the day by one step toward night and day, respectively.
pt_BR: O mapa contém mausoléus e fogueiras que movem o período do dia um período mais próximo a noite e ao dia, respectivamente.

note: [note]
en: The tile in the centre, which contains the casket of the titular necromancer, is always covered in pitch black fog.
pt_BR: O centro, que contém o caixo do necromante já mencionado, está sempre coberto de uma espessa névoa negra.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Weldyn_Channel
en: 2p — Weldyn Channel
pt_BR: 2j — Canal de Weldyn

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Weldyn_Channel
en: This vital supply route has played a key role in many of Wesnoth’s greatest battles.
pt_BR: Essa vital rota de suprimentos vitais foi imprescindível em muitas das grandes batalhas de Wesnoth.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Alirok_Marsh
en: 3p — Alirok Marsh
pt_BR: 3j — Charco de Alirok

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Alirok_Marsh [multiplayer]: id=multiplayer_Island_of_the_Horatii [multiplayer]: id=multiplayer_3p_Morituri [multiplayer]: id=multiplayer_Blue_Water_Province [multiplayer]: id=multiplayer_Castle_Hopping_Isle [multiplayer]: id=multiplayer_Clash [multiplayer]: id=multiplay
en:  Recommended setting of 2 gold per village.
pt_BR:  Recomenda-se que as aldeias gerem 2 de ouro.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Alirok_Marsh
en: Three players come head to head on this water-cut battlefield.
pt_BR: Três jogadores enfrentam-se neste campo de batalha cortado pela água.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Island_of_the_Horatii
en: 3p — Island of the Horatii
pt_BR: 3j — Ilha dos Horatii

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Island_of_the_Horatii
en: Controlling the central island is often the key to victory in this 3 player free for all map.
pt_BR: Controlar a ilha central é geralmente a chave para a vitória neste mapa free for all para 3 jogadores.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_3p_Morituri
en: 3p — Morituri
pt_BR: 3j — Morituri

note: [multiplayer]: id=multiplayer_3p_Morituri
en: Only one faction will emerge victorious from this tightly bordered three-player map.
pt_BR: Somente uma facção sairá vitoriosa neste mapa apertado para três jogadores.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Bath_of_Glory
en: 4p — Bath of Glory
pt_BR: 4j — Banho de Glória

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Bath_of_Glory
en: The distant, legendary city of Malisat is famed for many great works — among its most prized being the enormous complex known as the Bath of Glory. Made to be a relaxing paradise to weary soldiers returning home, the Bath is a stunning oasis built where once was nothing but sand. In time, it has become a city unto its own, with arts and music flourishing about the wild culture centered on the baths. The complex’s vastness means flared tempers between wealthy nobles can turn into veritable battlegrounds — but even this has become a form of entertainment woven into the allure of the Bath.
pt_BR: A distante, lendária cidade de Malisat é famosa por muitas obras grandiosas — e entre suas maiores obras, o enorme complexo conhecido como o Banho da Glória é digno de menção. Feito para ser um relaxante paraíso para os soldados cansados que voltaram para casa, o Banho é um oásis deslumbrante construído onde nada havia além de areia. Com o passar do tempo, acabou tornando-se uma cidade, com artes e música florescente sobre a cultura selvagem centrada nos banhos. A vastidão do complexo significa que o pavio curto de certos nobres ricos pode transformar o complexo num verdadeiro campo de batalha — mas até mesmo isto tornou-se uma forma de entretenimento que faz parte do fascínio exercido pelo Banho.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Blue_Water_Province
en: 4p — Blue Water Province
pt_BR: 4j — Província da Água Azul

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Blue_Water_Province
en: Historians write that Bluewater Province has been destroyed and rebuilt some twenty times. Now, as armies once again converge on the rocky streams and snowcapped mountains of this small province, its villagers hardly seem to take notice.
pt_BR: Historiadores dizem que a Província da Água Azul foi destruída e reconstruída umas vinte vezes. Agora, enquanto exércitos convergem nos rios pedregosos e nas montanhas nevadas desta pequena província, seus moradores aparentam não se importar com isso.

note: [side]
en: teamname^Team 1
pt_BR: Time 1

note: [side]
en: teamname^Team 2
pt_BR: Time 2

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Castle_Hopping_Isle
en: 4p — Castle Hopping Isle
pt_BR: 4j — Ilha dos Castelos Saltitantes

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Castle_Hopping_Isle
en: Hop from castle to castle while fighting over a central isle.
pt_BR: Pule de castelo em castelo enquanto luta pela ilhota central.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Clash
en: 4p — Clash
pt_BR: 4j — Conflito

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Clash
en: Small map for 2 vs. 2.
pt_BR: Pequeno mapa para 2 x 2.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Geothermal
en: 4p — Geothermal
pt_BR: 4j — Geotérmico

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Geothermal
en: The western reaches of the Heart Mountains make a land of striking contrasts — boiling volcanic cauldrons weaving deep blue rivers between stark, snowy mountains, dotted with fields of verdant green. This land, though sometimes perilous and unstable, is nonetheless rich thanks to numerous foundries using the heat of volcanoes and hot springs to fuel their forges.
pt_BR: A parte oeste das Montanahs Coração são uma terra de incrível contraste — caldeiras vulcânicas ferventes esculpindo profundos rios azuis por entre imponentes montanhas nevadas, pontilhadas por campos do mais verdejante verde. Esta terra, embora ocasionalmente perigosa e instável, é rica por causa das fundições que usam o calor dos vulções e das fontes termais para alimentar suas forjas.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_4p_Hamlets
en: 4p — Hamlets
pt_BR: 4j — Vilarejos

note: [multiplayer]: id=multiplayer_4p_Hamlets
en: Warfare transforms the simple farms and villages of a peaceful region into a subtly parceled battlefield.
pt_BR: A guerra transformou as fazendas e vilas simples de uma região pacífica em um campo de batalha dividido.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Isars_Cross
en: 4p — Isar’s Cross
pt_BR: 4j — Cruz de Isar

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Isars_Cross
en: A very small 2 vs. 2 map. Close quarters fighting means the successful rotation of units and planning of moves is important. Teams set for players 1 &amp; 4 vs. 2 &amp; 3 (northeast vs. southwest). Designed for 75 starting gold, 20 villages.
pt_BR: Um mapa 2 x 2 muito pequeno. A falta de espaço recompensa a rotação de unidades feridas e o planejamento. As equipes são 1 &amp; 4 vs. 2 &amp; 3 (nordeste vs. sudeste). 75 de ouro inicial, 20 aldeias.

note: [side]
en: teamname^Southwest
pt_BR: Sudoeste

note: [side]
en: teamname^Northeast
pt_BR: Nordeste

note: [checkbox]: id=simple_background
en: Disable Background Image
pt_BR: Desabilitar Imagemde Fundo

note: [checkbox]: id=simple_background Tooltip for the Isar's Cross map, makes the map look as it did in Wesnoth 1.14 and earlier
en: Show a blank area outside the map, instead of the floating island with cliffs.
pt_BR: Mostra uma área vazia fora do mapa ao invés da ilha flutuante com penhascos.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_King_of_the_Hill
en: 4p — King of the Hill
pt_BR: 4j — Rei da Montanha

note: [multiplayer]: id=multiplayer_King_of_the_Hill [multiplayer]: id=multiplayer_Siege_Castles
en:  Recommended setting of 2 gold per village and 150 starting gold.
pt_BR:  A configuração recomendada é 2 de ouro por aldeia e 150 de ouro inicial.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_King_of_the_Hill
en: The King is dead. Without an heir, his quarrelsome lords now vie for the hilltop throne and all the power and wealth it commands. Are you mighty enough to take this seat of power before your rivals do? Can you hold out against their many assassins? Is your arse truly great enough to fill the throne of a king? This free for all map has 38 villages and bonus income for the leader on the center keep.
pt_BR: O Rei está morto. Sem um herdeiro, seus lordes revoltosos agora disputam o trono no pico da colina e todo o poder e riqueza que ele confere. Você é poderoso o suficiente para capturar a sede do poder antes dos seus rivais? Você conseguirá se defender de seus inúmeros assassinos? Você tem o que é preciso para ocupar o trono de um rei? Este mapa free for all possui 38 aldeias e receita bônus na torre de menagem central.

note: [side]
en: Southwest
pt_BR: Sudoeste

note: [side]
en: Southeast
pt_BR: Sudeste

note: [side]
en: Northeast
pt_BR: Noroeste

note: [side]
en: Northwest
pt_BR: Nordeste

note: [side]
en: High Guard
pt_BR: Guarda Real

note: [slider]: id=bonus_income
en: Hill Bonus Income
pt_BR: Bônus de Receita da Colina

note: [slider]: id=bonus_income
en: The amount of extra gold per turn granted to the leader who occupies the hill keep.
pt_BR: A quantidade de ouro bônus por turno para o líder que ocupa a torre de menagem na colina.

note: [slider]: id=chest_gold
en: Treasure Chest Gold
pt_BR: Ouro do Baú do Tesouro

note: [slider]: id=chest_gold
en: The amount of gold stashed inside the treasure chest on the hill.
pt_BR: A quantia de ouro escondido no baú do tesouro na colina.

note: [objective]: condition=win
en: Defeat enemy leaders
pt_BR: Derrote os líderes inimigos

note: [note]
en: The treasure chest on the hill keep can only be unlocked by a leader, for a bonus of $chest_gold gold.
pt_BR: O baú do tesouro na torre de menagem na colina só pode ser aberto por um líder. Quando aberto, concede um bônus de $chest_gold peças de ouro.

note: [note]
en: A side with a leader holding the hill keep gets +$bonus_income gold income each turn.
pt_BR: Um lado cujo líder controla a torre de menagem na colina ganha receita de +$bonus_income de ouro por turno.

note: [note]
en: Each side gets two leaders. Whenever a leader is lost then another appears on the recall list at its full cost.
pt_BR: Cada lado possui 2 líderes. Quando um líder é perdido, outro aparece na lista de convocação pelo seu preço normal.

note: [floating_text]
en: <span color='gold'>+$bonus_income gold</span>
pt_BR: <span color='gold'>+$bonus_income ouro</span>

note: [floating_text]
en: <span color='gold'>+$chest_gold gold</span>
pt_BR: <span color='gold'>+$chest_gold ouro</span>

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Loris_River
en: 4p — Loris River
pt_BR: 4j — Rio Lóris

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Loris_River
en: 2 vs. 2 map centered around a river with keeps in opposite corners. Designed for players 1 &amp; 4 vs. 2 &amp; 3. There are 28 villages.
pt_BR: Um mapa 2 x 2 que se passa envolta de um rio com torres de menagem nos lados opostos. Feito para os jogadores 1 &amp; 4 x 2 &amp; 3. Há 28 aldeias.

note: [side]
en: teamname^Northwest
pt_BR: Noroeste

note: [side]
en: teamname^Southeast
pt_BR: Sudeste

note: [multiplayer]: id=multiplayer_4p_Morituri
en: 4p — Morituri
pt_BR: 4j — Morituri

note: [multiplayer]: id=multiplayer_4p_Morituri
en: Who will emerge from the confines of this perilous battlefield?
pt_BR: Quem sairá vitorioso dos confins deste perigoso campo de batalha?

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Paths_of_Daggers
en: 4p — Paths of Daggers
pt_BR: 4j — Caminhos das Adagas

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Paths_of_Daggers
en:  Recommended setting of 2 gold per village, 28 villages.
pt_BR:  A configuração recomendada é 2 de ouro por aldeia, 28 aldeias.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Paths_of_Daggers
en: A 2 vs. 2 map with 5 separate paths of engagement. Balanced to be played east vs. west (1 &amp; 4 vs. 2 &amp; 3), but works well with any teams or FFA.
pt_BR: Um mapa 2 x 2 com 5 caminhos diferentes onde o combate pode ocorrer. Balanceado para ser jogado leste vs. oeste ( (1 &amp; 4 x 2 &amp; 3), mas funciona bem com qualquer escolha de times ou como FFA.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Ruins_of_Terra-Dwelve
en: 4p — Ruins of Terra-Dwelve
pt_BR: 4j — Ruínas de Terra-Dwelve

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Ruins_of_Terra-Dwelve
en: Battle over the legendary treasures of the ancient ruins of Terra-Dwelve. Large multi-fronted 2 vs. 2 set in a vast underground complex.
pt_BR: Batalhe pelos tesouros lendários das ruínas antigas de Terra-Dwelve. Vastas batalhas com múltiplos fontes 2 x 2 em um vasto complexo subterraneo.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Siege_Castles
en: 4p — Siege Castles
pt_BR: 4j — Castelos Sitiados

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Siege_Castles
en: A 4 player map where 4 mighty castles face off at the convergence of two rivers. Works well as 2 vs. 2 or FFA. There are approximately 45 villages.
pt_BR: Um mapa para 4 jogadores onde 4 poderosos castelos se enfrentam no ponto onde dois rios convergêm. Funciona bem como 2 x 2 ou free for all. Há aproximadamente 45 aldeias.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_4p_Underworld
en: 4p — Underworld
pt_BR: 4j — Submundo

note: [multiplayer]: id=multiplayer_4p_Underworld
en: A fast-paced 2 vs. 2 map set deep below the surface.
pt_BR: Um jogo rápido 2 x 2 que se passa num mapa situado bem abaixo da superfície.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Xanthe_Chaos
en: 4p — Xanthe Chaos
pt_BR: 4j — Caos de Xanthe

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Xanthe_Chaos
en: A 2 vs. 2 map with auxiliary keeps, and a large messy battle in the center common.
pt_BR: Um mapa 2 x 2 jogadores com torres de menagem auxiliares e um campo de batalha caótico no centro.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Auction-X
en: 5p — Auction-X
pt_BR: 5j — Leilão-X

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Auction-X
en: 4 players surround a central keep, play vs. the AI survival style, or as a FFA or 4 vs. 1. The center player will need more gold in a 4 vs. 1 or FFA, and the best way to determine how much is an auction, LOWEST bid wins. It is a very small map so 75 gold is recommended for the other players.
pt_BR: 4 jogadores cercam a Torre de Menagem central, Jogue contra a AI e tente sobreviver, ou como FFA ou 4 x 1. O jogador na posição central precisará de mais dinheiro caso a partida seja 4 x 1 ou FFA, e a melhor forma de determinar esse valor é por meio d eum leilão onde a MENOR oferta ganha. Como o mapa é pequeno, recomenda-se 75 de ouro para os outros jogadores.

note: [side]
en: teamname^Center
pt_BR: Centro

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Forest_of_Fear
en: 5p — Forest of Fear
pt_BR: 5j — Floresta do Medo

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Forest_of_Fear
en: In this mixed landscape, five armies battle for supremacy.
pt_BR: Nesse território misto, cinco exércitos lutam pela supremacia.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_The_Wilderlands
en: 5p — The Wilderlands
pt_BR: 5j — As Terras Selvagens

note: [multiplayer]: id=multiplayer_The_Wilderlands [multiplayer]: id=multiplayer_Crusaders_Field
en:  Recommended setting of 1 gold per village.
pt_BR:  A configuração recomendada é 1 de ouro por aldeia.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_The_Wilderlands
en: A vast region of wild, untamed wilderness, its terrain dotted with forests, caves, rivers, and the ruins of ancient fortresses.
pt_BR: Uma vasta região selvagem e inóspita pontilhada por florestas, cavernas, rios e as ruínas de fortalezas ancestrais.

note: [side]
en: teamname^Team 3
pt_BR: Time 3

note: [side]
en: teamname^Team 4
pt_BR: Time 4

note: [side]
en: teamname^Monsters
pt_BR: Monstros

note: [objective]: condition=win
en: Defeat all enemy leaders
pt_BR: Derrote todos os líderes inimigos

note: [objective]: condition=win
en: Defeat all monsters
pt_BR: Derrote todos os monstros

note: [objective]: condition=win
en: Defeat the enemy leaders
pt_BR: Derrote os líderes inimigos

note: [objective]: condition=lose
en: Death of all your units
pt_BR: Morte de todas as suas unidades

note: [note]
en: You cannot recruit units.
pt_BR: Você não pode recrutar unidades.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Crusaders_Field
en: 6p — Crusaders’ Field
pt_BR: 6j — Campo dos Cruzados

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Crusaders_Field
en: The rallying cries of battle can once again be heard on this time-worn field of war, where the ghosts of thousands of brave warriors float invisibly through the mountains, trees and rivers.
pt_BR: Os gritos de batalha podem ser ouvidos novamente nesse campo desgastado pelas guerras passadas, onde os fantasmas de milhares de bravos guerreiros flutuam invisíveis por entre as montanhas, rios e árvores.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Hexcake
en: 6p — Hexcake
pt_BR: 6j — Bolo de Hexágonos

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Hexcake
en: 2 vs. 2 or 3 vs. 3 team game.
pt_BR: jogo em time 2 x 2 ou 3 x 3.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_6p_Team_Survival
en: 6p — Team Survival
pt_BR: 6j — Sobrevivência em Time

note: [multiplayer]: id=multiplayer_6p_Team_Survival
en: Scenario where the objective is to survive for as long as possible.
pt_BR: Cenário no qual o objetivo é sobreviver.

note: [side]
en: Attacker
pt_BR: Atacante

note: [side]
en: Defender
pt_BR: Defensor

note: [objective]: condition=win
en: Survive all enemy attacks
pt_BR: Sobreviva a todos os ataques inimigos

note: [objective]: condition=lose
en: Death of your team leaders
pt_BR: Morte dos líderes do seu time

note: [note]
en: Hint: Learning the enemy spawn points and types helps a lot.
pt_BR: Dica: Aprender onde e quais inimigos aparecem ajuda bastante.

note: [label]
en: Turn 2: Loyalists
pt_BR: Turno 2: Lealistas

note: [label]
en: Turn 5: Knalgans
pt_BR: Turno 5: Knalgans

note: [label]
en: Turn 8: Rebels
pt_BR: Turno 8: Rebeldes

note: [label]
en: Turn 11: Northerners
pt_BR: Turno 11: Nortistas

note: [label]
en: Turn 14: Drakes
pt_BR: Turno 14: Draconatos

note: [label]
en: Turn 17: Undead
pt_BR: Turno 17: Mortos-Vivos

note: [label]
en: Tower of Doom
pt_BR: Torre da Perdição

note: [message]: speaker=narrator
en: Faery
pt_BR: Fada

note: [message]: speaker=narrator
en: Congratulations for surviving the map that so many people claim is impossible!
pt_BR: Parabéns por sobreviver ao mapa que muitas pessoas julgam ser impossível!

note: [message]: speaker=narrator
en: Death
pt_BR: Morte

note: [message]: speaker=narrator
en: You have lost this game, but fear not. You can always try again. And again. And again. *Muahahaha*
pt_BR: Você perdeu, nas não tema. Você sempre pode tentar novamente. E de novo. E de novo. *Muahahaha*

note: [multiplayer]: id=multiplayer_The_Manzivan_Traps
en: 6p — The Manzivan Traps
pt_BR: 6j — Armadilhas de Manzivan

note: [multiplayer]: id=multiplayer_The_Manzivan_Traps
en: A 3 vs. 3 map. The Manzivan Traps are widely known as a difficult and confusing area of terrain where it is easy to end up out of position or over extended. Teams set for players 145 vs. 236 (east vs. west). Designed for 100 starting gold, has 33 villages.
pt_BR: Um mapa 3 x 3. As Armadilhas de Manzivan são conhecidas por serem áreas confusas e com terreno difícil onde é difícil manter a posição e fácil de ser pego de surpresa. As equipes são definidas para os lados 145 vs. 236 (leste contra oeste), mas botar os jogadores 146 ou 136 em time também é interessante. Projetado para 100 de ouro inicial, possui 33 aldeias.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Volcano
en: 6p — Volcano
pt_BR: 6j — Vulcão

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Volcano
en: A 3 vs. 3 battle to control the ashes of a kingdom long ago collapsed from a volcanic eruption. It has 36 villages.
pt_BR: Uma batalha 3 x 3 pelo controle dos restos de um reino que há muito foi destruido por uma erupção vulcânica. Possui 36 aldeias.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Waterloo_Sunset
en: 6p — Waterloo Sunset
pt_BR: 6j — Pôr do Sol em Waterloo

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Waterloo_Sunset
en: A 3 vs. 3 map. Flexible coordination of your alliance is required to avoid being outnumbered. Teams set for players 145 vs. 236 (north vs. south), but having players 146 or 136 as a team is also interesting. Designed for 150 starting gold, has 44 villages.
pt_BR: Um mapa 3 x 3. É necessário coordenar com seus aliados para evitar ficar em desvantagem numérica. As equipes são definidas para os lados 145 vs. 236 (norte contra sul), mas botar os jogadores 146 ou 136 em time também é interessante. Projetado para 150 de ouro inicial, possui 44 aldeias.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_8p_Mokena_Prairie
en: 8p — Mokena Prairie
pt_BR: 8j — Pradaria de Mokena

note: [multiplayer]: id=multiplayer_8p_Mokena_Prairie
en: Inspired from Morituri, this 8 player map creates an epic battle scene that requires two teams to coordinate on both offense and defense.
pt_BR: Inspirado em Morituri, esse mapa para 8 jogadores cria uma épica cena de batalha que requer que ambos os times coordenem suas ações defensivas e ofensivas.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_8p_Morituri
en: 8p — Morituri
pt_BR: 8j — Morituri

note: [multiplayer]: id=multiplayer_8p_Morituri
en: Teamwork and tactics are key to victory in this unusual battlefield, where eight armies fight to the finish.
pt_BR: Trabalho de equipe e táticas são a chave para a vitória neste campo de batalha incomum, onde oito exércitos lutam até o fim.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Merkwuerdigliebe
en: 9p — Merkwuerdigliebe
pt_BR: 9j — Merkwuerdigliebe

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Merkwuerdigliebe
en: A very small 3 vs. 3 vs. 3 map. A 60sec timer is recommended due to the large number of players. The teams are players 159 vs. 267 vs. 348 (north vs. southeast vs. southwest). There are very few villages per player, so 3 gold per villages is recommended.
pt_BR: Um pequeno mapa para 3 vs. 3 vs. 3 jogadores. Recomenda-se que os turnos sejam limitados para 60 segundos por devido ao grande número de jogadores. Os times são compostos dos jogadores 159 vs. 267 vs. 348 (norte vs. sudeste vs. sudoeste). Há poucas aldeias para cada jogador, então recomenda-se 3 de ouro por aldeia.

note: [scenario]: id=multiplayer_Random_Map [multiplayer]: id=multiplayer_Random_Map
en: Random map
pt_BR: Mapa aleatório

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Random_Map
en: Randomly generated map. Note: random maps are often unbalanced, but if you have time, you can regenerate them until you get a good one.
pt_BR: Mapa gerado aleatoriamente. Nota: mapas aleatórios geralmente são desbalanceados, mas, se você tiver tempo, você pode gerá-los novamente até ficar satisfeito com o mapa obtido.

note: [scenario]: id=multiplayer_Random_Map_Desert [multiplayer]: id=multiplayer_Random_Map_Desert
en: Random map (Desert)
pt_BR: Mapa aleatório (Deserto)

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Random_Map_Desert
en: A random map with sand as the primary terrain. Note: random maps are often unbalanced, but if you have time, you can regenerate them until you get a good one.
pt_BR: Um mapa aleatório cujo terreno principal é areia. Nota: mapas aleatórios geralmente são desbalanceados, mas, se você tiver tempo, você pode gerá-los novamente até ficar satisfeito com o mapa obtido.

note: [scenario]: id=multiplayer_Random_Map_Marsh [multiplayer]: id=multiplayer_Random_Map_Marsh
en: Random map (Marsh)
pt_BR: Mapa aleatório (Pântano)

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Random_Map_Marsh
en: A random map with swamp as the primary terrain. Note: random maps are often unbalanced, but if you have time, you can regenerate them until you get a good one.
pt_BR: Um mapa aleatório cujo terreno principal é pântano. Nota: mapas aleatórios geralmente são desbalanceados, mas, se você tiver tempo, você pode gerá-los novamente até ficar satisfeito com o mapa obtido.

note: [scenario]: id=multiplayer_Random_Map_Winter [multiplayer]: id=multiplayer_Random_Map_Winter
en: Random map (Winter)
pt_BR: Mapa aleatório (Inverno)

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Random_Map_Winter
en: A random map set in the break between spring and winter, mainly with snowy terrains. Note: random maps are often unbalanced, but if you have time, you can regenerate them until you get a good one.
pt_BR: Um mapa aleatório que se passa no período entre a primavera e o verão, consistindo principalmente de terrenos nevados. Nota: mapas aleatórios geralmente são desbalanceados, mas, se você tiver tempo, você pode gerá-los novamente até ficar satisfeito com o mapa obtido.

note: [multiplayer]: id=multiplayer_test_Elevation_Demo
en: 3p - Elevation Test
pt_BR: 3j - Teste de Elevação

note: [multiplayer]: id=multiplayer_test_Elevation_Demo
en: This map is an example of how to use the new (BfW v1.17) elevated terrain graphics. Please be advised that it is not intended for playing.
pt_BR: Este mapa é um exemplo de como usar os novos (BfW v1.17) gráficos de terreno elevado. Note que este mapa não foi pensado para ser jogado.
