wescamp-i 18n - en to nl translation catalogue (10 entries)

note: [campaign]: id=Northern_Rebirth
en: Northern Rebirth
nl: Noordelijke Wederopstanding

note: [campaign]: id=Northern_Rebirth
en: NR
nl: NW

note: [campaign]: id=Northern_Rebirth
en: Challenging
nl: Uitdagend

note: [campaign]: id=Northern_Rebirth
en: Spearman
nl: Speervechter

note: [campaign]: id=Northern_Rebirth
en: Difficult
nl: Moeilijk

note: [campaign]: id=Northern_Rebirth
en: Swordsman
nl: Zwaardvechter

note: [campaign]: id=Northern_Rebirth
en: Nightmare
nl: Nachtmerrie

note: [campaign]: id=Northern_Rebirth
en: Royal Guard
nl: Koninklijke Gardist

note: [campaign]: id=Northern_Rebirth
en: For the people of Dwarven Doors the choice was stark: either drudge as downtrodden slaves for the orcs until the end of their brief and miserable lives, or risk all for freedom and rise up against their cruel overlords. Little did they suspect that their struggle would be the hinge of great events that might restore the Northlands to the glory they had once known.
nl: Voor het volk van de Dwergse Poorten was de keuze simpel: werken als waardeloze slaven voor de Orks tot het einde van hun korte en miserabele leven of datzelfde leven op het spel zetten en tegen hun wrede overheersers in opstand komen. Ze hadden niet verwacht dat die opstand grote gevolgen zou hebben, gevolgen die de Noordelijke Landen zouden herstellen in de glorie die ze ooit hadden gekend.

note: [campaign]: id=Northern_Rebirth
en: (Expert level, 13 scenarios.)
nl: (Expert niveau, 13 scenario's.)
    - Nog niet vertaald in het Nederlands -
