Wesnoth 1.18 - en to eo translation catalogue (91 entries)

note: [campaign]: id=Son_of_the_Black-Eye
en: Son of the Black-Eye
eo: Filo de la Nigrokulo

note: [campaign]: id=Son_of_the_Black-Eye
en: SotBE
eo: FdlNO

note: [campaign]: id=Son_of_the_Black-Eye
en: Challenging
eo: Defia

note: [campaign]: id=Son_of_the_Black-Eye
en: Grunt
eo: Grunto

note: [campaign]: id=Son_of_the_Black-Eye
en: Difficult
eo: Malfacila

note: [campaign]: id=Son_of_the_Black-Eye
en: Warrior
eo: Militisto

note: [campaign]: id=Son_of_the_Black-Eye
en: Nightmare
eo: Koŝmaro

note: [campaign]: id=Son_of_the_Black-Eye
en: Warlord
eo: Militestro

note: [campaign]: id=Son_of_the_Black-Eye
en: (Expert level, 18 scenarios.)
eo: (Sperthava nivelo, 18 scenaroj.)

note: [about]
en: Campaign Design
eo: Dezegno de kampanjo

note: [about]
en: Campaign Maintenance
eo: Prilaboro de kampanjo

note: [about]
en: Prose, Grammatical and WML Assistance
eo: Asisto pri prozo, gramatiko kaj WML

note: [about]
en: Artwork and Graphics
eo: Arto kaj grafiko

note: [scenario]: id=01_End_of_Peace
en: End of Peace
eo: Fino de paco

note: [objective]: condition=win
en: Defeat Alber
eo: Venku Alberon

note: [objective]: condition=lose
en: Death of Kapou’e
eo: Morto de Kapou'e

note: [side]: type=Lieutenant, id=Alber
en: Alber
eo: Albero

note: [side]: type=Lieutenant, id=Alber [side]: type=General, id=Lanbec'h [side]: type=General, id=Slowhand [side] [side]: type=General, id=Harman
en: Humans
eo: Homoj

note: [message]: role=second
en: Victory!
eo: Venko!

note: [message]: role=second
en: Uh oh! What should we do, Chief?
eo: Ho ne! Kion ni faru, Ĉefo?

note: [scenario]: id=02_The_Human_Army
en: The Human Army
eo: La homa armeo

note: [objective]: condition=win
en: Defeat Lanbec’h
eo: Venku Lanbek'h

note: [side]: type=General, id=Lanbec'h
en: Lanbec’h
eo: Lanbek'h

note: [message]: speaker=Vrag
en: I told you so!
eo: Mi diris al vi!

note: [objective]: condition=lose
en: Death of Grüü
eo: Morto de Grüü

note: [side]: type=Dwarvish Lord, type=Dwarvish Steelclad, id=Kwili
en: Kwili
eo: Kvili

note: [side]: type=Dwarvish Lord, type=Dwarvish Steelclad, id=Kwili
en: Dwarves
eo: Nanoj

note: [message]: speaker=Kwili
en: Halt! Who goes there?
eo: Haltu! Kiu iras tie?

note: [message]: speaker=Kapou'e
en: It is I, Kapou’e, son of the Black-Eye Karun. What do you want, dwarf?
eo: Estas mi, Kapou'e, filo de la Nigrokulo Karun. Kion vi volas, nano?

note: [message]: speaker=Kapou'e
en: It looks like we might have to fight them after all.
eo: Ŝajnas, ke fine ja necesus batali ilin.

note: [message]: speaker=Blemaker
en: Look! Dwarves are fighting orcs!
eo: Rigardu! Nanoj batalas orkojn!

note: [message]: speaker=Grüü
en: Father, we should help them. Orcs are our allies.
eo: Patro, ni devus helpi ilin. Orkoj estas niaj aliancanoj.

note: [message]: speaker=Blemaker
en: I don’t know. Orcs have been our allies in the past, but they treat us as fools.
eo: Mi ne scias. Orkoj estis niaj aliancanoj pasintece, sed ili traktas nin kiel fuŝulojn.

note: [message]: speaker=Grüü
en: Father! Oh no!
eo: Patro! Ho ne!

note: [message]: speaker=unit
en: Oh no, I’m defeated.
eo: Ho ne, mi malvenkis.

note: [message]: speaker=unit
en: Argh! I die!
eo: Argh! Mi mortas!

note: [scenario]: id=04_The_Siege_of_Barag_Gor
en: The Siege of Barag Gór
eo: La sieĝo de Barag Gór

note: [objective]: condition=win
en: Defeat all enemy leaders
eo: Venku ĉiujn malamikajn estrojn

note: [objective]: condition=lose
en: Death of a Shaman
eo: Morto de ŝamano

note: [side]: type=Elvish Marshal, id=Etheliel
en: Etheliel
eo: Eteljelo

note: [side]: type=Elvish Marshal, id=Etheliel [side]: type=Elvish Marshal, id=Hida'tul [side]: type=Elvish Marshal, id=Ammon [side]: type=Elvish Marshal, id=Sammual [side]: type=Elvish Sharpshooter, gender=female, id=Lucile [side]: type=Elvish Captain, id=Raceme
en: Elves
eo: Elfoj

note: [side]: type=Elvish Marshal, id=Hida'tul
en: Hida’tul
eo: Hida'tul

note: [side]: type=Elvish Marshal, id=Sammual
en: Sammual
eo: Sammŭal

note: [event]
en: Vraurk
eo: Vraŭrk

note: [message]: role=Scout
en: Sure.
eo: Certe.

note: [message]: speaker=Ammon
en: Well... the humans want to... meet with them.
eo: Nu... la homoj volas... renkonti ilin.

note: [message]: speaker=Ammon
en: Well...
eo: Nu...

note: [message]: speaker=Ammon
en: KILL HIM!!
eo: MORTIGU LIN!!

note: [message]: role=Scout
en: Hahaha! If you can!
eo: Hahaha! Se vi povas!

note: [message]: speaker=Kapou'e
en: So, what news do you bring, $scout.name?
eo: Do, kiujn novaĵojn vi alportas, $scout.name?

note: [message]: speaker=Grüü
en: I have a subtle plan, Chief.
eo: Mi havas subtilan planon, Ĉefo.

note: [unit]: id=Jetto, type=Orcish Assassin [message]: speaker=narrator
en: Jetto
eo: Ĝetto

note: [message]: speaker=Grüü
en: Hahaha! Yeah!
eo: Hahaha! Jaaa!

note: [message]: speaker=Vraurk
en: Why? What’s wrong?
eo: Kial? Kio okazas?

note: [scenario]: id=05_To_the_Harbor_of_Tirigaz
en: To the Harbor of Tirigaz
eo: Al la haveno de Tirigaz

note: [side]: type=Lich, id=Na-Mana [side]: type=Death Knight, id=Ma-Rana
en: Undead
eo: Malmortinto

note: [message]: speaker=Grüü
en: It is too quiet. Just plain boring.
eo: Estas tro trankvile. Simple tute enue.

note: [message]: speaker=Pirk
en: Shut up, I just heard something.
eo: Silentu, mi ĵus aŭdis ion.

note: [message]: speaker=Grüü
en: Excellent! It is time for exercise!
eo: Bonege! Estas tempo por ekzerco

note: [message]: speaker=Vraurk
en: Uh... I don’t think so. Let’s get out of here!
eo: Hu... Mi malkonsentas. Ni iru for de ĉi tie!

note: [message]: speaker=Vraurk
en: But...
eo: Sed...

note: [message]: speaker=Grüü
en: That’s right, let’s go!
eo: Tio enordas, ni iru!

note: [message]: speaker=unit
en: It is written H.O.L.Y W.A.T.E.R
eo: Estas skribite S.A.N.K.T.A. A.K.V.O.

note: [message]: speaker=unit
en: I’m thirsty... <i>Gulp gulp</i>
eo: Mi soifas... <i>Gulp gulp</i>

note: [message]: speaker=Grüü
en: Err... well...
eo: Ehh... nu...

note: [scenario]: id=06_Black_Flag
en: Black Flag
eo: Nigra flago

note: [message]: speaker=Kapou'e
en: Greetings from Kapou’e, Son of the Black-Eye Karun.
eo: Saluton de Kapou'e, Filo de la Nigrokulo Karun.

note: [message]: speaker=Affman
en: Son of the great Black-Eye Karun?! You do us honor, Chief.
eo: Filo de la granda Nigrokulo Karun?! Vi ja honoras nin, Ĉefo.

note: [message]: speaker=Kapou'e
en: Are the shamans safe?
eo: Ĉu la ŝamanoj sekuras?

note: [message]: speaker=Grüü
en: I love this strategy, Chief!
eo: Mi amas tiun strategion, Ĉefo!

note: [message]: speaker=unit
en: Aaaargh! I die!
eo: Aaaargh! Mi mortas!

note: [scenario]: id=07_The_Desert_of_Death
en: The Desert of Death
eo: La dezerto de morto

note: [objective]: condition=win
en: Reach the Oasis in the Southeast
eo: Ĝisiru la oazon en la sudoriento

note: [message]: speaker=Pirk
en: What?! Through all this chaos?!
eo: Kio?! Tra ĉiu ĉi ĥaoso?!

note: [message]: speaker=Grüü
en: Yeah, I am really hungry.
eo: Ja, mi vere malsatas.

note: [message]: speaker=Vraurk
en: That is not what I meant!
eo: Ne tion mi celis!

note: [message]: speaker=Grüü
en: Ahh, finally! Lunchtime!
eo: Ha, finfine! Tagmanĝotempo!

note: [message]: speaker=Vraurk
en: You trolls are just sick!
eo: Vi troloj simple malsanas!

note: [message]: speaker=Grüü
en: <i>Yuck</i>! Disgusting! These things taste horrible!
eo: <i>Juk</i>! Malbonguste! Ĉi tiuj aĵoj gustas terure!

note: [message]: speaker=Kapou'e
en: I don’t know if you should have eaten that, Grüü, you don’t look so good.
eo: Mi ne certas, ĉu vi devis manĝi, Grüü, vi ne aspektas tre bone.

note: [message]: speaker=Grüü
en: Ugh... I feel sick.
eo: Ugh... Mi sentiĝas malsana.

note: [message]: speaker=Gork
en: Hmmm, it seems that scorpions are poisonous.
eo: Hmmm, ŝajnas, ke skorpioj estas venenaj.

note: [message]: speaker=Vraurk
en: But what about Grüü?
eo: Sed kio pri Grüü?

note: [message]: speaker=Grüü
en: (<i>Puke</i>)
eo: (<i>Vomo</i>)

note: [message]: speaker=unit
en: I don’t care, get lost!
eo: Mi prifajfas, perdiĝu!

note: [message]: speaker=Grüü
en: ... Food...!
eo: ... Manĝon...!

note: [message]: speaker=Vraurk
en: ... Water...!
eo: ... Akvon...!

note: [message]: speaker=Pirk
en: ... Can’t... The... heat... is... too... much...
eo: ... Ne... povas... La... varmo... tro... fortas...

note: [scenario]: id=08_Silent_Forest
en: Silent Forest
eo: Silenta arbaro

note: [message]: speaker=second_unit
en: Very well then...
eo: Tre bone do...

note: [message]: speaker=narrator
en: Some time later...
eo: Iom da tempo poste...
