Battle for Wesnoth - en to cs translation catalogue (92 entries)

en: Open a Graphical User Interface (GUI) to WML Tools
cs: Otevřít grafické uživatelské rozhraní (GUI) k nástrojům WML

en: Launch GUI.pyw in the specified language. Language code is expected as a POSIX locale name, refer to gettext.wesnoth.org for a full list.
cs: Spustit GUI.pyw v daném jazyce. Jako kód jazyka je očekáván název národního prostředí, úplný seznam nalezneš na gettext.wesnoth.org.

en: Error
cs: Chyba

note: TRANSLATORS: {0} is "translations", the directory where compiled translation files (.mo) are stored.
en: ‘{0}’ directory not found. Please run the GUI.pyw program packaged with the Wesnoth installation.
cs: Adresář „{0}“ nebyl nalezen. Spusť prosím program GUI.pyw přibalený k instalaci Wesnothu.

note: TRANSLATORS: {0} is the language argument entered by the user.
en: Locale {0} not recognized.
cs: Neznámé národní prostředí {0}.

note: TRANSLATORS: {0} is the name of command being executed.
en: Running: {0}
    Please wait...
cs: Běží: {0}
    Počkej prosím...

en: Terminate script
cs: Ukončit skript

en: Cut
cs: Vyjmout

en: Copy
cs: Kopírovat

en: Paste
cs: Vložit

en: Select All
cs: Vybrat vše

en: Working directory
cs: Pracovní adresář

en: Browse...
cs: Procházet...

note: TRANSLATORS: Clear button for clearing the directory text box.
en: Clear
cs: Vymazat

en: wmllint mode
cs: Režim wmllint

note: TRANSLATORS: Normal run mode for the WML tool.
en: Normal
cs: Normální

note: TRANSLATORS: Tooltip explanation for normal run mode.
en: Perform conversion and save changes to file
cs: Provést převod a uložit změny do souboru

en: Dry run
cs: Zkouška nanečisto

note: TRANSLATORS: Tooltip explanation for dry run mode.
en: Perform conversion without saving changes to file
cs: Provést převod bez uložení změn do souboru

en: Clean
cs: Uklidit

note: TRANSLATORS: Tooltip explanation for clean mode.
en: Delete back-up files
cs: Odstranit záložní soubory

en: Diff
cs: Rozdíl

note: TRANSLATORS: Tooltip explanation for diff run mode.
en: Show differences in converted files
cs: Zobrazit rozdíly v převedených souborech

en: Revert
cs: Vrátit

note: TRANSLATORS: Tooltip explanation for revert run mode.
en: Revert conversions using back-up files
cs: Vrátit převod pomocí záložních souborů

en: Verbosity level
cs: Úroveň upovídanosti

note: TRANSLATORS: Verbosity level.
en: Terse
cs: Stručný

note: TRANSLATORS: Verbosity level.
en: Show changes
cs: Ukázat změny

note: TRANSLATORS: Verbosity level.
en: Name files before processing
cs: Pojmenovat soubory před zpracováním

note: TRANSLATORS: Verbosity level.
en: Show parse details
cs: Zobrazit podrobnosti o parsování

en: wmllint options
cs: Možnosti wmllint

note: TRANSLATORS: EOL = Special characters marking 'end-of-line'.
en: Convert EOL characters to Unix format
cs: Převod znaků konce řádku do unixového formátu

note: TRANSLATORS: 'side=' in this context refers to WML and should not be translated.
en: Do not warn about tags without side= keys
cs: Neupozorňovat na značky postrádající klíč side=

en: Disable checks for unknown units
cs: Vypnout kontroly neznámých jednotek

en: Disable spellchecking
cs: Zakázat kontrolu pravopisu

en: Skip core directory
cs: Přeskočit základní adresář

en: wmlscope options
cs: Možnosti wmlscope

en: Check for duplicate macro definitions
cs: Kontrolovat duplicitní definice maker

en: Check for duplicate resource files
cs: Kontrolovat duplicitní soubory zdrojů

en: Make definition list
cs: Vytvořit seznam definic

en: List files that will be processed
cs: Vypsat soubory, které budou zpracovány

en: Report unresolved macro references
cs: Hlásit nevyřešené odkazy na makra

en: Extract help from macro definition comments
cs: Vytáhnout nápovědu z komentářů k definicím maker

en: Report all macros with untyped formals
cs: Hlásit všechna makra s neotypovanými strukturami

en: Show progress
cs: Zobrazit průběh

en: Exclude file names matching regular expression:
cs: Vyloučit názvy souborů odpovídající regulárnímu výrazu:

en: Exclude file names not matching regular expression:
cs: Vyloučit názvy souborů, které neodpovídají regulárnímu výrazu:

note: TRANSLATORS: 'n' in this context refers to number, as in 'n number of files'.
en: Report only on macros referenced in exactly n files:
cs: Hlásit pouze makra, na která se odkazuje přesně n souborů:

en: Report macro definitions and usages in file:
cs: Hlásit definice a použití maker v souboru:

en: Allow unused macros with names matching regular expression:
cs: Povolit nepoužívaná makra s názvy odpovídajícími regulárnímu výrazu:

en: wmlindent mode
cs: Režim wmlindent

note: TRANSLATORS: Verbosity level.
en: Verbose
cs: Upovídaný

note: TRANSLATORS: Verbosity level.
en: Report unchanged files
cs: Hlásit nezměněné soubory

en: wmlindent options
cs: Možnosti wmlindent

note: TRANSLATORS: Option to run 'quietly'.
en: Quiet mode
cs: Tichý režim

note: TRANSLATORS: Tooltip explanation for quiet option.
en: Do not generate output messages
cs: Nevytvářet výstupní zprávy

en: Output directory:
cs: Výstupní adresář:

en: Options
cs: Možnosti

en: Scan subdirectories
cs: Prohledávat podadresáře

en: Show optional warnings
cs: Zobrazit volitelná varování

note: TRANSLATORS: Also called "Needs work".
en: Mark all strings as fuzzy
cs: Označit všechny řetězce jako neúplné překlady

en: Advanced options
cs: Rozšířené možnosti

en: Package version
cs: Verze balíčku

en: Initial textdomain:
cs: Počáteční textová doména:

en: Run wmllint
cs: Spustit wmllint

en: Save as text...
cs: Uložit jako text...

en: Clear output
cs: Vymazat výstup

en: About...
cs: O...

en: Exit
cs: Ukončit

en: Output
cs: Výstup

en: Run wmlscope
cs: Spustit wmlscope

en: Run wmlindent
cs: Spustit wmlindent

en: Run wmlxgettext
cs: Spustit wmlxgettext

en: No directory selected.
    
    Please select a directory or disable the "Skip core directory" option.
cs: Není vybrán žádný adresář.
    
    Prosím vyber adresář nebo vypni možnost „Přeskočit základní adresář“.

en: Core directory or one of its subdirectories selected in the add-on selection box.
    
    The tool will be run only on the Wesnoth core directory.
cs: Ve výběru rozšíření vybrán základní adresář nebo jeden z jeho podadresářů.
    
    Nástroj bude spuštěn pouze v základním adresáři Wesnothu.

en: Warning
cs: Varování

en: No directory selected.
    
    The tool will be run only on the Wesnoth core directory.
cs: Není vybrán žádný adresář.
    
    Nástroj bude spuštěn pouze v základním adresáři Wesnothu.

en: The selected directory does not exist.
cs: Vybraný adresář neexistuje.

en: Invalid value. Value must be an integer in the range 0-999.
cs: Neplatná hodnota. Hodnota musí být celé číslo v rozsahu 0-999.

en: No directory selected.
    
    The tool will be run on the Wesnoth core directory.
cs: Není vybrán žádný adresář.
    
    Nástroj bude spuštěn v základním adresáři Wesnothu.

en: No directory selected.
    
    The tool will not be run.
cs: Není vybrán žádný adresář.
    
    Nástroj nebude spuštěn.

note: TRANSLATORS: Dialogue box title.
en: Overwrite Confirmation
cs: Potvrzení přepsání

note: TRANSLATORS: {0} is a placeholder for a file name, and not meant to be modified.
en: File {0} already exists.
    Do you want to overwrite it?
cs: Soubor {0} už existuje.
    Chceš ho přepsat?

en: No output file selected.
    
    The tool will not be run.
cs: Není vybrán žádný výstupní soubor.
    
    Nástroj se nespustí.

en: There was an error while executing {0}.
    
    Error code: {1}
cs: Při provádění {0} došlo k chybě.
    
    Kód chyby: {1}

en: Text file
cs: Textový soubor

en: Error while writing to:
    {0}
    
    Error code: {1}
    
    {2}
cs: Chyba při zápisu do:
    {0}
    
    Kód chyby: {1}
    
    {2}

en: About Maintenance Tools GUI
cs: O grafickém uživatelském rozhraní nástrojů údržby

note: TRANSLATORS: {0} is a placeholder for Wesnoth's current version, and not meant to be modified.
en: © Elvish_Hunter, 2014-2016
    
    Version: {0}
    
    Part of The Battle for Wesnoth project and released under the GNU GPL v2 license
    
    Icons are taken from the Tango Desktop Project (http://tango.freedesktop.org), and are released in the Public Domain.
cs: © Elvish_Hunter, 2014-2016
    
    Verze: {0}
    
    Součást projektu The Battle for Wesnoth, vydáno pod licencí GNU GPL v2.
    
    Ikony jsou převzaty z projektu Tango Desktop (http://tango.freedesktop.org) a jsou vydány pro volné užití (public domain).

note: TRANSLATORS: Dialogue box title.
en: Exit Confirmation
cs: Potvrzení ukončení

en: Do you really want to quit?
cs: Opravdu chceš skončit?

en: This application must be placed into the wesnoth/data/tools directory.
cs: Tato aplikace musí být umístěna do adresáře wesnoth/data/tools.
