Wesnoth 1.18 - en to eo translation catalogue (52 entries)

en: Error
eo: Eraro

note: TRANSLATORS: {0} is the name of command being executed.
en: Running: {0}
    Please wait...
eo: Ruliĝas: {0}
    Bonvolu atendi...

en: Cut
eo: Eltondi

en: Copy
eo: Kopii

en: Paste
eo: Alglui

en: Select All
eo: Elekti ĉion

en: Working directory
eo: Labora dosierujo

en: Browse...
eo: Foliumi...

note: TRANSLATORS: Clear button for clearing the directory text box.
en: Clear
eo: Malplenigi

en: wmllint mode
eo: reĝimo de wmllint

note: TRANSLATORS: Normal run mode for the WML tool.
en: Normal
eo: Normala

note: TRANSLATORS: Tooltip explanation for normal run mode.
en: Perform conversion and save changes to file
eo: Plenumi konverton kaj konservi ŝanĝojn en dosieron

en: Dry run
eo: Seka rulo

note: TRANSLATORS: Tooltip explanation for dry run mode.
en: Perform conversion without saving changes to file
eo: Plenumi konverton sen konservi ŝanĝojn en dosieron

note: TRANSLATORS: Tooltip explanation for clean mode.
en: Delete back-up files
eo: Forigi savkopiajn dosierojn

en: Diff
eo: Malsamo

note: TRANSLATORS: Tooltip explanation for diff run mode.
en: Show differences in converted files
eo: Montri malsamojn en konvertitaj dosieroj

en: Revert
eo: Malfari

note: TRANSLATORS: Tooltip explanation for revert run mode.
en: Revert conversions using back-up files
eo: Malfari konvertojn pere de savkopiaj dosieroj

note: TRANSLATORS: Verbosity level.
en: Show changes
eo: Montri ŝanĝojn

note: TRANSLATORS: Verbosity level.
en: Name files before processing
eo: Nomigi dosierojn antaŭ pritrakti

note: TRANSLATORS: Verbosity level.
en: Show parse details
eo: Montri detalojn de analizo

en: wmllint options
eo: opcioj de wmllint

note: TRANSLATORS: 'side=' in this context refers to WML and should not be translated.
en: Warn about tags without side= keys
eo: Averti pri etikedoj sen ŝlosiloj side=

en: Skip core directory
eo: Preterlasi dosierujon de kerno

en: wmlscope options
eo: opcioj de wmlscope

en: Make definition list
eo: Fari difinliston

en: List files that will be processed
eo: Listigi ĉiujn dosierojn pritraktotajn

en: Show progress
eo: Montri progreson

en: wmlindent mode
eo: reĝimo de wmlindent

en: wmlindent options
eo: opcioj de wmlindent

en: Output directory:
eo: Eliga dosierujo:

en: Options
eo: Opcioj

en: Scan subdirectories
eo: Skani subdosierujojn

en: Show optional warnings
eo: Montri malneprajn avertojn

en: Advanced options
eo: Altnivelaj opcioj

en: Package version
eo: Versio de pakaĵo

en: Run wmllint
eo: Ruli wmllint

en: Save as text...
eo: Konservi kiel tekston...

en: About...
eo: Pri...

en: Exit
eo: Eliri

en: Output
eo: Eligo

en: Run wmlscope
eo: Ruli wmlscope

en: Run wmlindent
eo: Ruli wmlindent

en: Run wmlxgettext
eo: Ruli wmlxgettext

en: Warning
eo: Averto

en: The selected directory does not exist.
eo: La elektita dosierujo ne ekzistas.

en: No directory selected.
    
    The tool will not be run.
eo: Ne elektiĝis dosierujo.
    
    La ilo ne ruliĝos.

note: TRANSLATORS: Dialogue box title.
en: Overwrite Confirmation
eo: Superskriba konfirmo

en: Text file
eo: Tekstodosiero

note: TRANSLATORS: Dialogue box title.
en: Exit Confirmation
eo: Elira konfirmo

en: Do you really want to quit?
eo: Ĉu vi vere volas eliri?
