Battle for Wesnoth 1.2 - en to sk_SK translation catalogue (824 entries)

note: [attack]: type=impact
en: mace
sk_SK: palcát

note: [attack]: type=impact
en: staff
sk_SK: bojová palica

note: [attack]: type=blade [attack]: type=arcane
en: short sword
sk_SK: krátky meč

note: [attack]: type=cold
en: chill wave
sk_SK: mrazivá vlna

note: [attack]: type=arcane
en: shadow wave
sk_SK: tieňová vlna

note: [attack]: type=impact
en: sling
sk_SK: prak

note: [attack]: type=blade [unit_type]: id=SotA Walking Corpse_Wolf [unit_type]: id=SotA Walking Corpse_Spider [unit_type]: id=SotA Flying Corpse_Bat [unit_type]: id=SotA Soulless_Wolf [unit_type]: id=SotA Soulless_Spider [unit_type]: id=SotA Soulless_Bat [attack]: type=pierce
en: fangs
sk_SK: tesáky

note: [attack]: type=pierce
en: lance
sk_SK: kopija

note: [attack]: type=arcane [attack]: type=impact [unit_type]: id=SotA Walking Corpse_Human [unit_type]: id=SotA Walking Corpse_Dwarf [unit_type]: id=SotA Walking Corpse_Goblin [unit_type]: id=SotA Walking Corpse_Mounted [unit_type]: id=SotA Walking Corpse_Saurian [unit_type]: id=SotA Swimming Corpse [uni
en: touch
sk_SK: dotyk

note: [attack]: type=impact
en: flail
sk_SK: bojový cep

note: [attack]: type=blade [attack]: type=arcane [attack]: type=fire
en: sword
sk_SK: meč

note: [attack]: type=fire [attack]: type=pierce
en: crossbow
sk_SK: kuša

note: [attack]: type=blade
en: longsword
sk_SK: dlhý meč

note: [attack]: type=impact
en: morning star
sk_SK: bojový cep

note: [unit_type]: id=Terraent, race=human [unit_type]: id=Paladin, race=human
en: Paladin
sk_SK: Paladín

note: [unit_type]: id=Terraent, race=human [unit_type]: id=Paladin, race=human
en: Knights of the highest virtue, Paladins have sworn their strength not to king and crown, but to ideals themselves; of chivalry, and the stewardship of everything that is good. They may serve in the armies of the world, but their first loyalties often lie with groups of their own making; secret, monastic orders that cross political and cultural boundaries. Rulers are sometimes wary of them, for the paladins’ loyalty is only as strong as the liege’s apparent virtue. This has led the more darkly ambitious to either attempt to defame and disperse these groups, or more rarely, to conjure elaborate deceptions to keep these otherwise staunchly loyal troops in service.
    
    Full paladins are generally not quite as fearsome as the ‘Grand Knights’ that champion most armies, but they are first-class fighters nonetheless. Additionally, their wisdom and piety grants these warrior monks certain curious abilities; a paladin is very powerful in fighting magical or unnatural things, and most have some skill at medicine and healing.
sk_SK: Najvznešenejší z rytierov, paladíni sa zaprisahali slúžiť nie jednému vladárovi či krajine ale samotným ideálom - ideálom rytierstva a ochrany všetkého, čo je dobré. Slúžia síce v armádach po celom svete, ale ich skutočná lojalita patrí komunitám, ktoré sami zakladajú - tajným, kláštorným rádom, ktoré prekračujú hranice jednej kultúry či krajiny. Vládcovia sa ich často obávajú, pretože lojalita paladínov ich osobám je priamo úmerná ich morálnej čistote. Tento strach viedol v minulosti k temným snahám buď to rád zdehonestovať a rozbiť jeho komunity, alebo menej často k vymysleniu najrôznorodejších úskokov, len aby boli títo rytieri udržaní v službách armády.
    
    Paladíni v plnej zbroji nie sú vo všeobecnosti až takým mohutným zjavom ako starší rytieri nachádzajúci sa vo väčšine armád, ale celkom určite sú prvotriednymi bojovníkmi. Na dôvažok, múdrosť a pokora dávajú týmto bojovnými mníchom niekoľko zaujímavých schopností. Palatín je obzvlášť vhodne vybavený na boj s magickými a nadprirodzenými nepriateľmi a väčšina z nich má aj lekárske a uzdravovateľské zručnosti.

note: [attack]: type=blade
en: cleaver
sk_SK: sekáčik

note: [attack]: type=impact
en: trample
sk_SK: otrasenie

note: [attack]: type=cold
en: chill tempest
sk_SK: mrazivý víchor

note: [attack]: type=pierce [attack]: type=fire
en: bow
sk_SK: luk

note: [attack]: type=blade [unit_type]: id=SotA Flying Corpse_Gryphon [unit_type]: id=SotA Soulless_Gryphon [attack]: type=pierce
en: claws
sk_SK: pazúry

note: [attack]: type=blade
en: saber
sk_SK: šabľa

note: [unit_type]: id=Walking Corpse Shynal, race=undead [unit_type]: id=SotA Walking Corpse_Human [unit_type]: id=SotA Walking Corpse_Dwarf [unit_type]: id=SotA Walking Corpse_Goblin [unit_type]: id=SotA Walking Corpse_Mounted [unit_type]: id=SotA Walking Corpse_Saurian [unit_type]: id=SotA Walking Corps
en: Walking Corpse
sk_SK: Chodiaca mŕtvola

note: [unit_type]: id=Walking Corpse Shynal, race=undead [unit_type]: id=Walking Corpse, race=undead
en: Walking Corpses are the bodies of the dead, re-animated by dark magic. Though not especially dangerous to a trained soldier, the sight of one’s former comrades amongst their number is frightening to say the least.
sk_SK: Chodiace mŕtvoly sú telá mŕtvych oživené temnou mágiou. Hoci sú slabé v boji, šíria svoje prekliatie aj na tých, ktorých zabili, čím rozširujú armádu nemŕtvych. Bezpochyby, uzrieť medzi zástupom chodiacich mŕtvol svojho padlého spolubojovníka je obzvlášť demoralizujúce.

note: [attack]: type=impact
en: club
sk_SK: kyjak

note: [unit_type]: id=SotA Ancient Lich, race=undead [unit_type]: id=Ancient Lich, race=undead
en: Ancient Lich
sk_SK: Prastarý kostej

note: [unit_type]: id=Sacrifice, race=human [unit_type]: id=Necromancer, gender=male,female, race=human
en: Necromancer
sk_SK: Černokňažník

note: [attack]: type=impact
en: plague staff
sk_SK: morová palica

note: [attack]: type=pierce [attack]: type=cold
en: curse
sk_SK: kliatba

note: [unit_type]: id=SotA Walking Corpse_Rat [unit_type]: id=SotA Soulless_Rat [attack]: type=blade [attack]: type=pierce [attack]: type=cold [variation]
en: bite
sk_SK: uhryznutie

note: [unit_type]: id=Soulless, race=undead
en: The technique of animating a dead body is unfortunately well-known in the dark arts; practitioners often use it to raise servants and soldiers from unwilling corpses. These shamblers are often numerous, but fragile; a touch of combat can waken them, though, making them far more formidable.
sk_SK: Techniky na oživenie mŕtveho tela sú, nanešťastie, relatívne známe v oblasti temných umení. Praktici čiernej mágie zvyknú používať tieto metódy na vytváranie služobníkov a armád z nie vždy ochotných mŕtvol. Zombie sú relatívne slabé, ale zato sa vyskytujú vo veľkých počtoch. Čo len náznak boja ich prebúdza a robí z nich hrozivejšieho nepriateľa.

note: [unit_type]: id=SotA Soulless_Human [unit_type]: id=SotA Soulless_Dwarf [unit_type]: id=SotA Soulless_Goblin [unit_type]: id=SotA Soulless_Gryphon [unit_type]: id=SotA Soulless_Mounted [unit_type]: id=SotA Soulless_Saurian [unit_type]: id=SotA Soulless_Swimmer [unit_type]: id=SotA Soulless_Troll [un
en: Soulless
sk_SK: Bezduchý

note: [unit_type]: id=Dwarvish Masked Berserker, race=dwarf [unit_type]: id=Dwarvish Berserker, race=dwarf
en: Berserkers are a rare caste of Dwarves, who work themselves into a towering rage before combat. These warriors disdain all notion of defense, thinking only of the unrelenting assaults for which they are legendary.
sk_SK: Zúrivci sú zvláštnym poddruhom trpaslíkov, ktorí bojujú tak, že sa pred bitkou vybičujú do nesmiernej zúrivosti. V tomto stave sa potom vzdávajú myšlienok na obranu a jediné, na čo sa dokážu sústrediť, je séria neutíchajúcich úderov dopadajúcich na nepriateľa.

note: [attack]: type=blade
en: berserker frenzy
sk_SK: zúrivý útok

note: [unit_type]: id=Dwarvish Masked Dragonguard, race=dwarf
en: It is not clear why the Dragonguards are called what they are, a name given by their dwarven brethren. Some speculate that the name comes from their weapon of choice, these strange staves that belch fire and death. Others have surmised that it is because such weapons would be a threat against even a true Dragon, should such a thing be seen again in the known world. Whatever the case, it is for these weapons that the guardians of the great dwarven citadels are both renowned and feared; weapons that have broken the mightiest of warriors with a single blow.
sk_SK: Nie je jasné, prečo sú dračí strážcovia takto nazývaní svojimi súkmeňovcami. Niektorí sa domnievajú, že je to vďaka ich typickej zbrani, ktorá chŕli oheň a smrť. Iní si myslia, že takáto zbraň by im umožnila poraziť aj drakov, keby takéto stvorenia skutočne existovali. Tak či onak, vďaka týmto zbraniam sú strážcovia veľkých trpasličích pevnosti preslávení aj obávaní; takéto zbrane jediným zásahom zabili aj tých najmocnejších z bojovníkov.

note: [attack]: type=blade
en: dagger
sk_SK: dýka

note: [attack]: type=pierce
en: dragonstaff
sk_SK: dračia palica

note: [unit_type]: id=Dwarvish Masked Fighter, race=dwarf [unit_type]: id=Dwarvish Fighter, race=dwarf
en: Dwarvish Fighters wield mighty battle axes and hammers, which make them feared opponents in close-range combat. They are excellent in mountainous terrain or underground. Their power and endurance more than compensate for their relatively poor mobility.
sk_SK: Trpasličí vojaci sú vyzbrojení bojovými sekerami a mlatmi, čo z  nich robí obávaných súperov. Sú zruční v boji zblízka a vynikajúci v podzemnom a horskom teréne. Ich sila a vytrvalosť vyvažuje ich relatívnu pomalosť.

note: [attack]: type=blade
en: axe
sk_SK: sekera

note: [attack]: type=impact
en: hammer
sk_SK: kladivo

note: [unit_type]: id=Dwarvish Masked Guardsman, race=dwarf [unit_type]: id=Dwarvish Guardsman, race=dwarf
en: The dwarven race has always been famed for its sturdiness of build, and many of their warriors outfit themselves to take advantage of this. Dwarven guardsmen march into battle with tower shields and spears. Most often, their role is to hold the line, and to take a heavy toll on those who try to break it. As the line marches forward, they act to secure its hard-won advance.
sk_SK: Trpaslíčia rasa sa vždy vyznačovala svojou robustnosťou a odolnosťou a mnohí bojovníci s aj do boja berú výstroj, ktorá tieto charakteristiky ešte zdôrazňuje. Trpasličí strážcovia kráčajú do bitiek so svojimi pavézami a kopijami a ich úlohou zvyčajne býva udržiavať líniu proti tým, čo sa ju pokúsia narušiť. Ako sa línia pomaly posúva vpred, ďalšou úlohou týchto bojovníkov je zabezpečiť ťažko vybojované teritórium.

note: [attack]: type=pierce
en: spear
sk_SK: kopija

note: [attack]: type=pierce
en: javelin
sk_SK: oštep

note: [attack]: type=blade
en: battle axe
sk_SK: bojová sekera

note: [attack]: type=blade
en: hatchet
sk_SK: valaška

note: [unit_type]: id=Dwarvish Masked Sentinel, race=dwarf
en: Champions among their fellow troops, the dwarven sentinels form the bulwark of their battle lines. Leading a direct assault against a line that they fortify, is often out of the question; it tends toward being suicidal, rather than merely ineffectual. These dwarves are masters of the melee, and can hold a patch of earth with the single-minded tenacity of an oak.
sk_SK: Trpaslíci ochrancovia sú skutočnými hrdinami medzi spolubojovníkmi a zvyčajne tvoria jadro bojovej línie. Ak by sa niekto pokúsil o priamy útok na líniu, ktorú bránia práve ochrancovia, rýchlo by sa presvedčil o márnosti tohto činu - nie je to ani tak hlúpy a neefektívny čin ako skôr samovražedný. Títo trpasličí bojovníci sú majstrami na boj zblízka a svoje územie dokážu brániť s vytrvalosťou stromu.

note: [unit_type]: id=Dwarvish Masked Stalwart, race=dwarf [unit_type]: id=Dwarvish Stalwart, race=dwarf
en: The wiles of experience and training turn guardsmen into worthy soldiers. These stalwart troops are equipped to match their skills, and can hold their ground against all but the most visceral assault. It is a dangerous thing to lose a foothold to one such as these, for it will not be easily reprised.
sk_SK: Dlhé roky výcviku a skúsenosti robia zo strážcov cenných vojakov. Tieto veteránske jednotky sú vybavené výstrojom, ktorý vhodne dopĺňa ich zručnosti a schopnosti - dokážu udržať pozície prakticky voči akémukoľvek zbesilému útoku. Ak nepriateľ spraví čo len najmenšiu chybičku zoči-voči týmto jednotkám, môže sa mu to ľahko stať osudným, bez možnosti reparátu.

note: [unit_type]: id=Dwarvish Masked Thunderer, race=dwarf [unit_type]: id=Dwarvish Thunderer, race=dwarf
en: When the men of Wesnoth first encountered the dwarves, they were mystified by the power of the Dwarvish Thunderers, who were able to hurl death from afar through the apparatus of these strange wands they carried into battle. The deafening noise of these ‘thundersticks’ is terrifying to behold, and is made more so by the secrecy which dwarves wrap about their workings.
sk_SK: Keď ľudia z Wesnotu prvýkrát natrafili na trpaslíkov, boli ohromení silou trpasličích hromobijcov, ktorí dokázali z diaľky spôsobovať hrozné zranenia svojimi čudnými zariadeniami pripomínajúcimi 'kúzelné tyčky', ktoré si nosili do bitiek. Ohlušujúci rachot týchto "hromových palíc" je dostatočne zastrašujúci, k tomuto prirodzenému strachu samotní trpaslíci radi prispievajú svojim tajnostkárstvom ohľadom toho, ako tieto zariadenia vlastne fungujú.

note: [attack]: type=pierce
en: thunderstick
sk_SK: hromová palica

note: [unit_type]: id=Dwarvish Masked Thunderguard, race=dwarf
en: The Dwarven Thunderguards are famed for their curious weaponry, these strange staves of wood and iron that make a thunderous noise in their anger. The machinations behind this weaponry are a mystery, a secret taken to the grave by the dwarves of Knalga who wield them, and are assumed to have even forged them. The most that is known are reports of dwarves pouring a strange black dust into the mouth of their weapons, which some say is a food to fuel the beast imprisoned within.
    
    Though a single shot from these ‘thundersticks’ can take several minutes to prepare, the results are seen by the dwarves as being well worth the wait.
sk_SK: Dračí hromoví strážcovia sú preslávení svojimi zvláštnymi zbraňami, čudnými drevenými a železnými palicami, ktoré vydávajú hromový zvuk. Fungovanie týchto zbraní je tajomstvom, ktoré si trpaslíci z Knalgy strážia až za hrob. Vie sa len toľko, že niektorí trpaslíci boli údajne videní, ako do týchto zbraní sypú zvláštny čierny prach... zrejme ide o potravu pre nejakého živočícha vo vnútri tejto zbrane.
    
    Príprava jediného výstrelu z tejto 'hromovej palice' trvá niekoľko minút, ale z hľadiska trpaslíkov výsledný účinok stojí za chvíľku čakania.

note: [unit_type]: id=Dwarvish Masked Ulfserker, race=dwarf [unit_type]: id=Dwarvish Ulfserker, race=dwarf
en: Dwarves are an ancient race of powerful fighters. Ulfserkers are the most ferocious of these; in battle, they will work themselves into a blind rage wherein they feel neither fear nor pain, and will pay no heed to any wounds they receive.
sk_SK: Trpaslíci sú prastará rasa mocných bojovníkov. Zurvalci sú v boji tými najzúrivejšími: bez ohľadu na zranenia útočia na nepriateľa bez prestávky. Vďaka stavu svojej zúrivosti necítia ani strach ani bolesť a zvyčajne si ani len nevšimnú zranenia, ktoré sami v boji utrpia.

note: [unit_type]: id=Dwarvish Rune Lord, race=dwarf [unit_type]: id=Dwarvish Runemaster, race=dwarf
en: Dwarvish Runemaster
sk_SK: Trpaslík učenec

note: [unit_type]: id=Dwarvish Rune Lord, race=dwarf [unit_type]: id=Undead Dwarvish Rune Lord [unit_type]: id=Dwarvish Runemaster, race=dwarf
en: Except for those with almost supernatural skill, the highest rank a runecrafter can rise to is that of the Dwarvish Runemaster. Striking blows nearly as powerful as those of the best warriors, they would be fearsome without their craft, but with it they are also nigh on invincible, since their runes cause the physical blows of their enemies to deal less damage than would be expected.
sk_SK: S výnimkou tých, čo majú skutočne nadprirodzené schopnosti, najvyššia hodnosť runových komáčov je známa ako trpasličí učenci. S úderom podobným tým najsilnejším bojovníkom sú obávaný aj bez ich umenia, no s ním sú skutočným postrachom. Runy pomáhajú chrániť týchto znalcov a znižujú silu útoku ich nepriateľov proti nim.

note: [unit_type]: id=Autumn Shyde, race=elf, gender=female [unit_type]: id=Elvish Shyde, race=elf, gender=female
en: female^Elvish Shyde
sk_SK: Elfská víla

note: [attack]: type=impact
en: shield bash
sk_SK: omráčenie štítom

note: [attack]: type=impact [attack]: type=arcane
en: fist
sk_SK: úder päsťou

note: [attack]: type=arcane
en: lightbeam
sk_SK: svetelný lúč

note: [attack]: type=pierce
en: thorns
sk_SK: tŕne

note: [attack]: type=impact
en: ram
sk_SK: baranidlo

note: [attack]: type=impact
en: bolas
sk_SK: bola

note: [effect]: type=blade
en: taunting strike
sk_SK: zosmiešňujúci úder

note: [advancement]: id=run_by_taunt
en: Run By (Taunting strike)
sk_SK: Beh (Zosmiešňujúci úder)

note: [advancement]: id=strength_training
en: Strength Training
sk_SK: Silový tréning

note: [advancement]: id=bowmanship_training
en: Bowmanship Training
sk_SK: Tréning v lukostreľbe

note: [advancement]: id=strong_shots
en: Strong Shots
sk_SK: Silné strely

note: [advancement]: id=Bowman [unit_type]: id=Bowman, race=human, gender=male
en: Bowman
sk_SK: Lukostrelec

note: [advancement]: id=piercing_shot
en: Piercing Shot
sk_SK: Prierazná Strela

note: [effect]: type=pierce
en: piercing shot
sk_SK: prierazná strela

note: [effect]: type=pierce
en: Rain of arrows
sk_SK: Dážď šípov

note: [unit_type]: id=Blood Bat, race=bats
en: Blood Bat
sk_SK: Krvavý netopier

note: [unit_type]: id=Blood Bat, race=bats
en: Blood Bats are so named because of their ruddy hue, which some mark as a symbol of their preferred diet. These creatures are fast and can drain the blood of those they attack, thereby gaining some of the health lost by their victims.
sk_SK: Krvavé netopiere dostali meno podľa svojho červenkastého zafarbenia, ktoré mnohí pripisujú ich výberu stravy. Netopiere sú rýchle stvorenia, ktoré svojimi útokmi dokážu vysať krv a tým pádom obnoviť svoje zdravie na úkor ich nepriateľa.

note: [unit_type]: id=Dread Bat, race=bats
en: Dread Bat
sk_SK: Netopier upír

note: [unit_type]: id=Dread Bat, race=bats
en: The most vicious, predatory, and successful of the Blood Bats become Dread Bats, gaining the ability to drain not merely the blood but the very life energy of their victims.
sk_SK: Tie najzákernejšie a najagresívnejšie krvavé upíry sa menia na hrôzostrašné netopiere. Týmto vývojom získali schopnosť nielen vysávať krv ale aj samotnú životnú esenciu svojich obetí.

note: [unit_type]: id=Vampire Bat, race=bats
en: Vampire Bat
sk_SK: Netopier upír

note: [unit_type]: id=Vampire Bat, race=bats
en: Vampire bats are flying beasts that feed on the blood of other creatures. While their fangs are not very powerful, the health of victims is drained away along with their blood, and given to the Bats.
sk_SK: Netopiere upíri sú lietajúce zvieratá kŕmiace sa krvou iných tvorov. Hoci ich hryzáky nie sú zvlášť silné, upír nimi vyciciava krv, a tým aj časť života obete pre seba.

note: [unit_type]: id=Boat, race=mechanical
en: Boat
sk_SK: Čln

note: [unit_type]: id=Boat, race=mechanical
en: Propelled by oars or small sails, boats are used to travel short distances and in shallows where large ships cannot navigate.
sk_SK: Člny sú zvyčajne poháňané veslami alebo malými plachtami a ako také sa používajú na plavbu na krátke vzdialenosti a v plytčinách, kde väčšie lode nemôžu navigovať.

note: [unit_type]: id=Galleon, race=mechanical
en: Galleon
sk_SK: Galeóna

note: [unit_type]: id=Galleon, race=mechanical
en: Galleons are blue-water ships built for trade and transport.
sk_SK: Galeóny sú lode stavané pre trans-oceánsky obchod a všeobecnú prepravu.

note: [unit_type]: id=Pirate Galleon, race=mechanical
en: Pirate Galleon
sk_SK: Pirátska galeóna

note: [unit_type]: id=Pirate Galleon, race=mechanical
en: Pirate galleons are to transport ships what wolves are to sheep. The pirates who crew them are more than happy to help relieve other ships of their weighty cargo.
sk_SK: Pirátske galeóny sú medzi loďami ako vlci medzi ovcami. Piráti na palubách týchto lodí sú viac než ochotní pomôcť obchodných lodiam zbaviť sa prebytočnej záťaže...

note: [attack]: type=pierce
en: ballista
sk_SK: balista

note: [unit_type]: id=Transport Galleon, race=mechanical
en: Transport Galleon
sk_SK: Obchodná loď

note: [unit_type]: id=Transport Galleon, race=mechanical
en: Transport Galleons are well-armed ships that carry troops. If they reach the shore, they can land the troops to attack.
sk_SK: Obchodná galeóna je ozbrojená a preváža vojenské jednotky. Ak pristane na pobreží, jednotky sa môžu vylodiť a zaútočiť.

note: [unit_type]: id=Drake Arbiter, race=drake, gender=male,female
en: Drake Arbiter
sk_SK: Jašter vyjednávač

note: [unit_type]: id=Drake Arbiter, race=drake, gender=male,female
en: Arbiters take their caste duty of enforcing order very seriously. In order to better execute their duties, they have abandoned the drakes’ traditional hand-mounted claws and traded their spears for the spike and blade of the halberd. In their minds, the loss of maneuverability is a fair price for the raw heft the massive metal head provides. The thick plate these drakes wear protects them well against weapons that could slip between their scales.
sk_SK: Jašterí vyjednávači berú svoje meno doslovne a snažia sa udržiavať pokoj veľmi horlivo. Aby dokázali lepšie vykonávať svoje povinnosti, vzdávajú sa tradičných dračích pazúrov a vymieňajú oštepy za halapartne. Podľa nich je strata mobility férovou cenou za dodatočnú silu oceľovej špice halapartne. Hrubé brnenie chráni týchto jašterov aj pred bodnými zbraňami, ktoré by ináč mohli preniknúť pomedzi šupiny pokrývajúce ich telá.

note: [special_note]
en: Compared to other drakes, Drake Arbiters have a higher resistance to ‘pierce’ attacks.
sk_SK: V porovnaní s inými jaštermi majú jašterí vyjednávači lepšiu odolnosť voči  ‘bodným’ útokom.

note: [attack]: type=blade [attack]: type=pierce
en: halberd
sk_SK: halapartňa

note: [female]: gender=female
en: female^Drake Arbiter
sk_SK: Jašter vyjednávač

note: [unit_type]: id=Armageddon Drake, race=drake, gender=male,female
en: Armageddon Drake
sk_SK: Smrtiaci jašter

note: [unit_type]: id=Armageddon Drake, race=drake, gender=male,female
en: Were it not for the armor they wear, certain drakes might be indistinguishable from true dragons, at least to the lesser races for whom dragons are but legend. The creatures known as ‘Armageddon Drakes’ are towering things, both immune to and possessed of a tremendous fire.
sk_SK: Keby nemali na sebe brnenie, niektorí jašteri by boli na nerozoznanie od pravých drakov, teda aspoň pre bežného smrteľníka, pre ktorého je drak tvorom z legiend. Smrtiace jaštere sú nesmierne mohutné, na miesto krvi im v žilách koluje pekelný oheň a sú voči ohňovému útoku aj úplne imúnne.

note: [attack]: type=blade
en: battle claws
sk_SK: oceľové drápy

note: [attack]: type=fire
en: fire breath
sk_SK: ohnivý dych

note: [female]: gender=female
en: female^Armageddon Drake
sk_SK: Smrtiaci jašter

note: [unit_type]: id=Drake Blademaster, race=drake, gender=male,female
en: Drake Blademaster
sk_SK: Jašter šermiar

note: [unit_type]: id=Drake Blademaster, race=drake, gender=male,female
en: Black armor marks the elite order of the Fighter caste: the Blademasters. Only a few manage to gain the skill and power necessary to be admitted to this highest rank without perishing in battle. Though other drakes may disparage the Fighter caste, they always check twice to be sure none are around; Blademasters fiercely protect their fellows’ honor, and no-one would dispute their right to do so.
sk_SK: Čierne brnenia sú neklamným znakom elitného rádu jašterích bojovníkov - majstrov čepelí. Iba pár bojovníkov sa dostane tak ďaleko so svojimi zručnosťami a silou, aby ich pozvali do tohto elitného rádu. Aj keď sa niektorí jašteri stavajú k bojovníkom dosť skepticky, pre istotu si dávajú na jazyk väčší pozor, ak sú poblíž títo majstri čepelí. Tí totiž dokážu veľmi promptne na akúkoľvek urážku ich bojovej cti odpovedať spôsobom, ktorý už ďalšie diskusie nepripúšťa.

note: [attack]: type=blade
en: war talon
sk_SK: diamantové drápy

note: [female]: gender=female
en: female^Drake Blademaster
sk_SK: Jašter šermiar

note: [unit_type]: id=Drake Burner, race=drake, gender=male,female
en: Drake Burner
sk_SK: Jašter opekač

note: [unit_type]: id=Drake Burner, race=drake, gender=male,female
en: Drake Burners are the proud few in whom the blood and strength of their remote ancestors runs truest, giving them the ability to breathe fire. This, coupled with their sheer size and fearsome claws, makes them deadly foes in combat.
sk_SK: Jašteri opekači sú hrdí jedinci, ktorí asi najviac zdedili po vzdialených dračích predkoch schopnosť chŕliť oheň. V kombinácii s ich veľkosťou a silou ich pazúrov to z nich robí nebezpečných súperov v akomkoľvek boji.

note: [female]: gender=female
en: female^Drake Burner
sk_SK: Púštna spaľovačka

note: [unit_type]: id=Drake Clasher, race=drake, gender=male,female
en: Drake Clasher
sk_SK: Jašter úderník

note: [unit_type]: id=Drake Clasher, race=drake, gender=male,female
en: The Clashers are members of a unique caste among the drakes. Their thick armor, while compensating for the drakes’ natural weakness against spears and arrows, is so heavy and restricting that they are not able to fly or muster enough breath to use their inner fire. They have embraced this handicap, completely encasing their wings to emphasize that they do not need flight to triumph in battle.
    
    This is also the only caste that is allowed to break taboo and fight with spears in addition to the drake’s traditional metal claws, which makes them particularly good at "resolving" territorial disputes with other drakes and enforcing the laws of their tribe.
sk_SK: Úderníci sú medzi jaštermi jedinečnou kastou. Nosia hrubý a tvrdý pancier, ktorým na jednej strane dokážu kompenzovať svoju prirodzenú slabosť voči bodným zbraniam, ale na druhej strane ich váha týchto brnení natoľko obmedzuje, že nedokážu ani lietať ani chŕliť oheň. Úderníci sa s tým hendikepom ale vyrovnali a dokonca z neho spravili svoju silnú stránku - krídla si skrývajú pod pancier, aby dali najavo, že nepotrebujú lietať, aby boj vyhrali.
    
    Toto je tiež jediná jašteria kasta, ktorá si vydobyla právo porušiť odveké tabu jašterej kultúry a bojuje oštepmi, nie drápmi. Toto z nich robí zvlášť výkonné "zmierovacie jednotky", keby prišlo ku konfliktu medzi ich jašterími súkmeňovcami.

note: [female]: gender=female
en: female^Drake Clasher
sk_SK: Jašter úderník

note: [unit_type]: id=Drake Enforcer, race=drake, gender=male,female
en: Drake Enforcer
sk_SK: Jašter dozorca

note: [unit_type]: id=Drake Enforcer, race=drake, gender=male,female
en: Not for Enforcers are the tactics of maneuver and deception; rather, they charge in wherever the melee is the fiercest. At close range, it matters little that their armor prevents them from spouting flame; all that matters is the power they’ve learned to focus in each strike. Drake leaders are careful not to besmirch the honor of the Enforcers, and generally call upon them to combat only the most pernicious of enemies.
sk_SK: Manévrovanie a úskoky nepatria medzi taktiky jašterích dozorcov. Práve naopak, do boja sa zapájajú tam, kde je to najhustejšie. V boji zblízka nezáleží na tom, že im ťažké brnenie bráni v chŕlení ohňa. V tej chvíli je zaujímavé sila, ktorú dokážu vložiť do každého svojho úderu. Dokonca i vodcovia jašterov si dávajú pozor, aby sa náhodou nedotkli cti dozorcov a všeobecne sa na nich spoliehajú v boji s tými najsilnejšími nepriateľmi.

note: [attack]: type=pierce [attack]: type=blade
en: trident
sk_SK: trojzubec

note: [female]: gender=female
en: female^Drake Enforcer
sk_SK: Jašter dozorca

note: [unit_type]: id=Drake Fighter, race=drake, gender=male,female
en: Drake Fighter
sk_SK: Jašter vojak

note: [unit_type]: id=Drake Fighter, race=drake, gender=male,female
en: Drake Fighters wield curved war blades, and possess the fire-breathing skills of their ancestors. They can also fly, which is troubling to any foe. Their great strength, coupled with their hardened scales, is rightly frightening to swordsman of any other race.
sk_SK: Jašterí vojaci nosia zakrivené čepele, s ktorými zručne zaobchádzajú. Od predkov tiež zdedili schopnosť chrliť oheň a lietať. Svojou silou a tvrdým šupinatým brnením sú skutočnou hrozbou pre všetkých bojovníkov s mečom z ostatných rás.

note: [attack]: type=blade
en: war blade
sk_SK: bojová čepeľ

note: [female]: gender=female
en: female^Drake Fighter
sk_SK: Jašter vojak

note: [unit_type]: id=Fire Drake, race=drake, gender=male,female
en: Fire Drake
sk_SK: Ohnivý jašter

note: [unit_type]: id=Fire Drake, race=drake, gender=male,female
en: Not yet permitted to wear the red-gold reserved for the highest ranks of the Burners, the Fire Drakes trim their armor with silver. Though they have only begun to dedicate their lives to the flame that burns within them, its vitality emanates through their skin, scorching their scales to a reddish-gray.
sk_SK: Ohniví jašteri ešte nemajú tú výsadu, aby sa mohli chváliť zlato-červenou uniformou chrličov ohňa. Ich uniformy sú preto lemované striebrom. Napriek tomu, že sú títo jašteri iba na začiatku cesty, počas ktorej chcú zasvätiť svoj život ohňu, ich vitalita a ohnivá povaha sa pomaly dostáva na povrch. Tento vnútorný oheň opaľuje ich šupiny a dodáva ich telám červeno sivastý odtieň.

note: [female]: gender=female
en: female^Fire Drake
sk_SK: Ohnivý jašter

note: [unit_type]: id=Drake Flameheart, race=drake, gender=male,female
en: Drake Flameheart
sk_SK: Plamenný jašter

note: [unit_type]: id=Drake Flameheart, race=drake, gender=male,female
en: Flamehearts lack the strength to defeat other high-ranking drakes in single combat, but prefer in any case to avoid confrontation within the tribe. Experience has taught any drake of this stature the extent of his authority: where he can push those he leads and when it is best to leave them to their own devices. Only occasionally will a Flameheart challenge his tribe’s leader for supremacy, and only if he is sure of the support of his fellow drakes.
sk_SK: Plamenný jašter zvyčajne nemá dosť sily na to, aby dokázal v jedinom súboji poraziť vyššie postavených konkurentov. Zvyčajne sa však títo jašteri vyhýbajú všetkým konfliktom so súkmeňovcami. Skúsenosť ich naučila ako presadiť svoju autoritu - kedy treba na podriadených zatlačiť a kedy im treba nechať voľnú ruku. Iba málokedy sa plamenný jašter odhodlá vyzvať vodcu svojho kmeňa na súboj, a to len vtedy, keď si je istý podporou súkmeňovcov.

note: [female]: gender=female
en: female^Drake Flameheart
sk_SK: Plamenný jašter

note: [unit_type]: id=Drake Flare, race=drake, gender=male,female
en: Drake Flare
sk_SK: Žiarivý jašter

note: [unit_type]: id=Drake Flare, race=drake, gender=male,female
en: Respected for the heat of their flame and revered for their charisma, Flares aspire to become great leaders of their people, both in war and in peace. Though a small isolated tribe will sometimes accept a Flare as a leader, they are more often seen leading small war parties or mediating disputes with a subtle hand.
sk_SK: Žiariví jašteri sú obdivovaní vďaka svojmu pekelnému ohňu ale aj charizme. Žiarivý drak sa často stáva vodcom svojho národa, a to i v časoch mieru i vojny. Aj keď niekedy malé, izolované kmene jašterov niekedy akceptujú týchto jašterov ako svojich vodcov, zvyčajne sa s nimi človek stretáva na čele menších bojových družín alebo v pozíciach vyjednávačov.

note: [female]: gender=female
en: female^Drake Flare
sk_SK: Žiarivý jašter

note: [unit_type]: id=Drake Glider, race=drake, gender=male,female
en: Drake Glider
sk_SK: Plachtiaci jašter

note: [unit_type]: id=Drake Glider, race=drake, gender=male,female
en: Many drakes enjoy the flow of air over scales, leading them to don the light robes of the Glider caste. The long forays to the far reaches of the tribal territory are their passion, though other drakes often wonder what could lead someone to take on the drudgery of hunting when more glory could be found on the battlefield.
    
    Most often, Gliders hunt larger game like deer, swine, or dolphins; the drakes’ ancestral ability to aim fire, hampered in other castes by armor, is invaluable for flushing and herding the quarry without harming it. If a Glider is called to the battlefield, he prefers to harass the enemy from a distance – and if all else fails, he will fight with his feet, keeping his precious wings as far from the enemy as possible.
sk_SK: Mnoho jašterov si dokáže užívať dotyk vzduchu na svojich telách a berie na seba ľahké uniformy plachtiacich jašterov. Príslušníci tejto kasty sa zvlášť venujú letom do vzdialených končín jašterieho teritória. Na druhej strane mnoho ich súkmeňovcov túto pasiu v objavovaní a lietaní nechápe, veď predsa na pevnej zemi sa dá vybojovať toľko bojových pôct...
    
    Plachtiaci jašteri často poľujú na divú zver - jelene, divé svine ale i delfíny. Pôvodná dračia schopnosť chŕliť oheň, ktorá sa u iných jašterov dostáva do úzadia, je ideálna na zaháňanie koristi bez toho, aby jej to nejak ublížilo. Keď sa plachtiaci jašteri dostanú do boja, radšej obťažujú nepriateľa z diaľky než v boji zblízka. Ak zlyhá všetko ostatné, pustí sa do boja i s pomocou svojich silných nôh, len aby uchránil svoje cenné krídla pred poranením.

note: [attack]: type=impact
en: slam
sk_SK: náraz

note: [female]: gender=female
en: female^Drake Glider
sk_SK: Plachtiaci jašter

note: [unit_type]: id=Hurricane Drake, race=drake, gender=male,female
en: Hurricane Drake
sk_SK: Búrkový jašter

note: [unit_type]: id=Hurricane Drake, race=drake, gender=male,female
en: Hurricane Drakes have moved above the menial hunting and gathering to which the lower members of their caste are relegated. They are an integral part of the drakes’ military, scouting ahead of the main forces, carrying messages across the battlefield, and falling upon the enemy where it’s least expected. Being allowed—grudgingly—to train with the newcomers from other castes has increased their skill in combat, but their greatest strength still lies in their speed and flight.
sk_SK: Búrkový jašter sa už povzniesol nad bežný lov a zaháňanie zveri zo vzduchu, čomu sa venujú obyčajnejší jašterí letci. Tento druh lietajúceho jaštera je neodmysliteľnou súčasťou jašterích bojových oddielov, často fungujú ako zvedi alebo predvoj hlavných armád alebo poslovia na veľkých bojiskách. Dokážu nepriateľa napadnúť tam, kde to najmenej očakáva. Keďže ich ostatné bojové jednotky trpia na svojich cvičeniach, teda aspoň tých nováčikovských, búrkoví jašteri majú väčšiu zručnosť v boji, než ich predchodcovia. No stále ich najväčšou silou je rýchlosť a schopnosť lietať.

note: [female]: gender=female
en: female^Hurricane Drake
sk_SK: Búrkový jašter

note: [unit_type]: id=Inferno Drake, race=drake, gender=male,female
en: Inferno Drake
sk_SK: Pekelný jašter

note: [unit_type]: id=Inferno Drake, race=drake, gender=male,female
en: Inferno Drakes are masters of the fire they breathe, respected and feared in their tribes nearly as much as the draconic ancestors themselves. They can prowl unharmed through a firestorm of their own creation, scales tinged red from extensive use of their inner flame, their sculpted red-gold armor enhancing the illusion that they are, in fact, dragons.
sk_SK: Pekelní jašteri sú majstrami v chŕlení ohňa, sú vo svojich kmeňoch rovnako obdivovaní ako obávaní ako ich samotní dračí predchodcovia. Dokážu spôsobovať nesmierné ohnivé búrky, cez ktoré sa dokážu preniesť bez najmenšieho škrabnutia. Ich šupiny sú červené od neustáleho používania ohňa a svojim umelecky tvarovaním zlato-červeným brnením ešte zdôrazňujú ilúziu o svojej dračej podstate.

note: [female]: gender=female
en: female^Inferno Drake
sk_SK: Pekelný jašter

note: [unit_type]: id=Sky Drake, race=drake, gender=male,female
en: Sky Drake
sk_SK: Lietajúci jašter

note: [unit_type]: id=Sky Drake, race=drake, gender=male,female
en: The lightweight ceramic armor that the Sky Drakes wear is a symbol of their rank, glazed silver to honor their connection to the air. As leaders of the hunt, they are often away from their homes for long periods of time. Each tries to bring as much game home as possible, competing to gain the respect of their tribe.
sk_SK: Ľahký keramický pancier lietajúcich drakov je viac než len symbolom ich statusu - postriebrený ako dôkaz ich spojenia so vzduchom. Sú vodcami medzi lovcami, často sa nachádzajú dlhé obdobia mimo svojich domovov. Domov prinášajú toľko koristi, koľko len unesú, snažiac sa získať si rešpekt svojich súkmeňovcov.

note: [female]: gender=female
en: female^Sky Drake
sk_SK: Lietajúci jašter

note: [unit_type]: id=Drake Thrasher, race=drake, gender=male,female
en: Drake Thrasher
sk_SK: Jašter mlátič

note: [unit_type]: id=Drake Thrasher, race=drake, gender=male,female
en: Instead of letting themselves be bound by their armor, Thrashers have learned to redirect its weight to supplement their bodies’ momentum, adding power to the blows of their short spears and hand-mounted claws. Equipment and body are one; even their thick helms and the thick skulls beneath them are weapons. A Thrasher will gladly fulfill his caste duties, as long as it can be done on the battlefield.
sk_SK: Jašterí mlátiči sa nenechávajú sputnávať ťažkým brnením, ale naučili sa využívať svoju váhu a momentum svojich tiel, aby úderom svojich krátkych oštepov a predĺžených pazúrov ešte pridali na dôraze. Zbraň a telo sa stávajú jedným celkom, dokonca aj ich hrubé prilby a tvrdé lebky sa dokážu premeniť na zbrane. Mlátič sa s radosťou pustí do akéhokoľvek boja, v ktorom môže objasniť pôvod názvu svojej kasty.

note: [female]: gender=female
en: female^Drake Thrasher
sk_SK: Jašter mlátič

note: [unit_type]: id=Drake Warden, race=drake, gender=male,female
en: Drake Warden
sk_SK: Jašter strážca

note: [unit_type]: id=Drake Warden, race=drake, gender=male,female
en: Wardens are set apart from the rest of the Clasher caste by two things: their ornate helms, modeled after their dragon ancestors, and the care with which they drape their armored wings in brightly colored cloth before reporting for duty. Though this mode of dress stems from the pride they feel for their role in drake society, it is far from ceremonial. Their cumbersome bronze plate is the strongest work from the Drake forges, and their halberds can cleave a human in half.
sk_SK: Strážcovia sa od bežnejších úderníkov líšia v dvoch veciach: jednak nosia špeciálne prilby, ktoré sú vymodelované do tvary pripomínajúceho hlavy ich dračích predchodcov a jednak je to starostlivosť, ktorú venujú plášťom pokrývajúcim ich krídla. Aj keď tento spôsob obliekania je skôr daný hrdosťou, ktorá im je v jašterích spoločenstvách priznaná, má ďaleko od čistej symboliky. Ich relatívne masívne bronzové pláty brnenia patria medzi to najodolnejšie, čo dokázali jašteri ukuť a ich halapartne dokážu poľahky rozťať bežného smrteľníka napoly.

note: [special_note]
en: Compared to other drakes, Drake Wardens have a higher resistance to ‘pierce’ attacks.
sk_SK: V porovnaní s inými jednotkami jašterov, Dozorcovia majú lepšiu obranu proti ’bodným’ zbraniam.

note: [female]: gender=female
en: female^Drake Warden
sk_SK: Jašter strážca

note: [unit_type]: id=Drake Warrior, race=drake, gender=male,female
en: Drake Warrior
sk_SK: Jašter bojovník

note: [unit_type]: id=Drake Warrior, race=drake, gender=male,female
en: Drakes of the Fighter caste, like the Warrior, are the foundation of any tribe’s army. No special abilities or skills set them apart; only their natural brute strength and military training help them carve their way through enemy forces. They fight as they have for centuries, clad in ceramic-plated leather with the traditional war blade mounted on the back of each hand.
sk_SK: Jašterí vojaci, podobne ako bojovníci, sú základom armády ktoréhokoľvek kmeňa. Nevyznačujú sa žiadnymi zvláštnymi schopnosťami či zručnosťami, v boji im pomáha iba ich prirodzená hrubá sila a prísny vojenský výcvik, vďaka ktorým sa dokážu presekať cez rady nepriateľov. Tieto oddiely bojujú už po stáročia rovnakým spôsobom, ich telá pokrývajú panciere z tvrdenej kože a na oboch rukách majú pripevnené ostré bojové čepele.

note: [female]: gender=female
en: female^Drake Warrior
sk_SK: Jašter bojovník

note: [unit_type]: id=Dune Alchemist, race=dunefolk
en: Dune Alchemist
sk_SK: Púštny alchymista

note: [unit_type]: id=Dune Alchemist, race=dunefolk
en: To the Dunefolk, alchemy is less a form of philosophy or science, and more an extension of the phytology that is practiced by herbalists. However, in contrast to their brethren’s focus on herbs for medicine and healing, many alchemists utilize various plants and naturally occurring venoms to concoct lethal poisons. While useful for weakening tough enemies, this art is viewed warily by other Dunefolk as a potent means for espionage and assassination. At the same time, such a tool presents a tremendous political advantage, so much so that almost every caravan will hire or train a few alchemists to maintain a reasonable level of threat at all times.
sk_SK: Pre púštny ľud je alchýmia menej formou filozofie alebo vedy, ale skôr rozšírením fytológie, ktorú praktizujú bylinkári. Avšak na rozdiel od zamerania ich bratov na bylinky, konkrétne na medicínu a liečenie, mnohí alchymisti využívajú rôzne rastliny a prirodzene sa vyskytujúce jedy na prípravu smrtiacich jedov. Hoci je toto umenie užitočné na oslabenie tvrdých nepriateľov, ostatní púštni ľudia ho ostražito vnímajú ako účinný prostriedok na špionáž a vraždenie. Zároveň takýto nástroj predstavuje obrovskú politickú výhodu, a to natoľko, že takmer každá karavána si najme alebo vycvičí niekoľko alchymistov, aby neustále udržiavali primeranú úroveň ohrozenia.

note: [attack]: type=pierce
en: blowgun
sk_SK: fúkacia zbraň

note: [unit_type]: id=Dune Apothecary, race=dunefolk
en: Dune Apothecary
sk_SK: Púštny liečiteľ

note: [unit_type]: id=Dune Apothecary, race=dunefolk
en: Even in the absence of battle, infection and injury are common plights in the harsh desert sands. Dunefolk healers, in particular, require vast knowledge of herbs and medicine in comparison with healers of other races. Their lack of magic combined with the meager plantlife in the desert results in great difficulty in treating the plethora of ailments and poisons that plague the dune peoples. Apothecaries are typically more knowledgeable and well-traveled compared to their less experienced brethren, but their real skill lies in the complex task of tending to valuable medicinal plants. The Dunefolk have no means of healing without the necessary materials, and thus these men possess a special role in supporting the remedial arts of their kind.
sk_SK: Dokonca aj bez boja sú infekcia a zranenia bežnými ťažkosťami v drsných púštnych pieskoch. Najmä liečitelia z púštneho ľudu vyžadujú rozsiahle znalosti o bylinkách a medicíne v porovnaní s liečiteľmi iných rás. Ich nedostatok mágie v kombinácii so skromným rastlinným životom v púšti má za následok veľké ťažkosti pri liečbe množstva chorôb a jedov, ktoré sužujú národy dún. Liečitelia sú zvyčajne viac informovaní a scestovaní v porovnaní s ich menej skúsenými bratmi, ale ich skutočná zručnosť spočíva v komplexnej úlohe starostlivosti o cenné liečivé rastliny. Púštny ľud nemá žiadne prostriedky na liečenie bez potrebných materiálov, a preto títo muži majú osobitnú úlohu pri podpore svojho druhu.

note: [unit_type]: id=Dune Blademaster, race=dunefolk
en: Dune Blademaster
sk_SK: Púštny elitný šermiar

note: [unit_type]: id=Dune Blademaster, race=dunefolk
en: Dunefolk swordsmen are known for playing a game called the ‘Laeqad Challenge’, in which Laeqads—thick, sturdy reeds that are several sword lengths in height—are hurled at them like javelins and they attempt to split the reed length-wise in midair. The trick to the game is that the reed is not circularly symmetric: most of the stalk is quite hard, but there is a thin line across the cross section that is softer and easier to cut. For even an experienced swordsman, splitting an entire Laeqad down its length would be an extraordinary achievement, given the precise aim required to line up the blade with the reed’s soft spot. However, for a true master of the blade, splitting several Laeqads in quick succession is quite ordinary, and some are even able to cut through two or three reeds simultaneously with a single sword swish.
    
    This game has more practical implications in real battles. No matter how elusive or well-armored the fighter, the defense rarely seems to matter against a blademaster. These warriors are undoubtedly the masters of offensive swordsmanship and are capable of subverting even the strongest fortifications.
sk_SK: Šermiari z púštneho ľudu sú známi tým, že hrajú hru s názvom „Laeqad Challenge“, v ktorej sú Laeqady – hrubé, pevné trstiny s niekoľkými dĺžkami mečov na výšku – hádzané na nich ako oštepy a vo vzduchu sa pokúšajú trstinu rozdeliť na dĺžku. Trik hry je v tom, že trstina nie je kruhovo symetrická: väčšina stonky je dosť tvrdá, ale na priereze je tenká čiara, ktorá je mäkšia a ľahšie sa strihá. Dokonca aj pre skúseného šermiara by bolo rozdeliť celý Laeqad po celej dĺžke mimoriadnym úspechom vzhľadom na presný cieľ potrebný na zarovnanie čepele s mäkkým bodom trstiny. Pre skutočného majstra čepele je však štiepanie niekoľkých Laeqadov v rýchlom slede za sebou celkom bežné a niektorí dokonca jediným švihnutím meča dokážu preseknúť dva alebo tri prúty súčasne.
    
    Táto hra má praktickejšie dôsledky v skutočných bitkách. Bez ohľadu na to, aký nepolapiteľný alebo dobre obrnený je bojovník, púštní majstri čepelí dokážu nájsť slabé miesto. Títo bojovníci sú nepochybne majstrami útočného šermu a sú schopní rozvrátiť aj tie najsilnejšie opevnenia.

note: [attack]: type=blade
en: scimitar
sk_SK: zakrivená šabľa

note: [unit_type]: id=Dune Burner, race=dunefolk, gender=male,female
en: Dune Burner
sk_SK: Púštny spaľovač

note: [unit_type]: id=Dune Burner, race=dunefolk, gender=male,female
en: An oft forgotten hazard of traversing the desert is the freezing cold that descends upon the sands during the night. To combat this, the Dunefolk typically make use of the highly flammable sap of the Sanbaar tree, which burns slowly and gently in small quantities, providing a modest amount of heat and light. In larger amounts, however, Sanbaar sap is very nearly combustible and burns extremely violently. The Dunefolk quickly realized the applicability of such a substance to warfare and regularly employ fire spouting weapons to sow chaos among their enemies.
sk_SK: Často zabúdané nebezpečenstvo pri prechode cez púšte je ľadový chlad, ktorý prichádza každú noc. Na boj s chladom sa púštny ľud naučil využívať silno horľavú živicu, ktorá horí pomaly a jemne v malých množstvách, čo postačuje na zahriatie a ako zdroj svetla. Vo veľkých množstvách sa však táto živica veľmi vznetlivá a dokáže rýchlo horieť. Púštni ľudia sa rozhodli využiť tieto vlastnosti aj vo vojenstve a pravidelne pripravujú ohnivé zbrane na rozosievanie chaosu medzi svojimi nepriateľmi.

note: [attack]: type=fire
en: tar bomb
sk_SK: zápalná bomba

note: [female]: gender=female
en: female^Dune Burner
sk_SK: Púštna spaľovačka

note: [unit_type]: id=Dune Captain, race=dunefolk
en: Dune Captain
sk_SK: Púštny kapitán

note: [unit_type]: id=Dune Captain, race=dunefolk
en: Traditionally hailing from noble or military families, captains are the core of most Dunefolk platoons. Usually chosen based on heritage rather than merit, many officers are often relatively weak with the blade, but still reasonably trained in tactics. Their abilities lie largely in directing their troops to strategically advantageous positions rather than directly raising their morale. The presence of such a commander is rarely inspiring for most soldiers, but they still readily follow the expert tactical direction of their captains.
sk_SK: Kapitáni, ktorí tradične pochádzajú zo šľachtických alebo vojenských rodín, sú jadrom väčšiny skupín bojovníkov púštneho ľudu. Mnohí dôstojníci, ktorí sa zvyčajne vyberajú skôr na základe dedičstva než zásluh, sú s čepeľou pomerne slabí, no stále primerane trénovaní v taktike. Ich schopnosti spočívajú skôr v nasmerovaní svojich jednotiek na strategicky výhodné pozície, než v priamom zvyšovaní ich morálky. Prítomnosť takého veliteľa je pre väčšinu vojakov málokedy inšpirujúca, no napriek tomu ochotne sledujú odborné taktické pokyny svojich kapitánov.

note: [unit_type]: id=Dune Cataphract, race=dunefolk
en: Dune Cataphract
sk_SK: Púštny ťažký jazdec

note: [unit_type]: id=Dune Cataphract, race=dunefolk
en: Cataphracts are eminent horsemen, riders of mounts that are possessed less of speed or endurance but tremendous power instead. Bearing a lance along with their signature maces, these warriors are most often the secondary strike force after a primary assault. After enemy forces are already occupied and weakened by a flank of swordsmen, a terrifying sight is a group of cataphracts lining up, lances pitched at the ready. A gap is made amongst the Dunefolk ranks, and in a single charge, these mighty horsemen pierce straight through enemy formations, dealing a lethal blow in a single stroke. Those who try to flee swiftly discover that neither sand nor hills deter these riders in the slightest, and the displaced air of a descending mace is the last sound they hear.
sk_SK: Katafraktovia sú vynikajúci jazdci na koňoch, ktorí majú menšiu rýchlosť alebo vytrvalosť, ale namiesto toho majú obrovskú silu. Títo bojovníci, ktorí nesú kopiju spolu so svojimi typickými palcátmi, sú najčastejšie sekundárnou útočnou silou po primárnom útoku. Keď už sú nepriateľské sily obsadené a oslabené bokom šermiarov, naskytne sa nám hrôzostrašný pohľad na skupinu katafraktov zoraďujúcich sa s pripravenými kopijami. Medzi radmi púštneho ľudu sa vytvorila medzera a títo mocní jazdci jediným útokom preniknú priamo cez nepriateľské formácie a jediným úderom spôsobia smrteľnú ranu. Tí, ktorí sa snažia rýchlo utiecť, zistia, že piesok ani kopce ani v najmenšom neodrádzajú týchto jazdcov a vytlačený vzduch klesajúceho palcátu je posledný zvuk, ktorý počujú.

note: [attack]: type=pierce
en: composite bow
sk_SK: skladaný luk

note: [unit_type]: id=Dune Explorer, race=dunefolk
en: Dune Explorer
sk_SK: Púštny objaviteľ

note: [unit_type]: id=Dune Explorer, race=dunefolk
en: A slow-moving caravan out in the open desert is a prime target for bandits or marauders. In order to protect themselves, the Dunefolk employ special warriors to scout and repel potential threats. In doing so, these fleet fighters not only protect their vulnerable caravans, but pilfer the supplies of supposed raiders for themselves. When employed for warfare, explorers no longer act only as scouts for probing enemies, but are skilled enough to be effective flankers or potent shock attackers.
sk_SK: Pomaly sa pohybujúca karavána v otvorenej púšti je hlavným cieľom banditov alebo záškodníkov. Aby sa púštny ľud ochránil, zamestnávajú špeciálnych bojovníkov, aby preskúmali a odrazili potenciálne hrozby. Pritom títo bojovníci nielen chránia svoje zraniteľné karavány, ale kradnú zásoby údajných nájazdníkov pre seba. Keď sú prieskumníci zamestnaní vo vojne, už nepôsobia len ako prieskumníci na skúmanie nepriateľov, ale sú dostatočne zruční na to, aby boli účinnými obrancami alebo silnými šokovými útočníkmi.

note: [unit_type]: id=Dune Falconer, race=dunefolk, gender=female
en: female^Dune Falconer
sk_SK: Púštna sokoliarka

note: [unit_type]: id=Dune Falconer, race=dunefolk, gender=female
en: While well respected among the dunefolk, the art of falconry is relatively rare due to the time and skill required to properly train birds of prey. Falconers most typically use their craft for sport or hunting, especially for scouting game and water out in the open dunes. The same intelligence can be useful when applied to warfare, if the falconer can be convinced to risk their prized pets for combative purposes.
    
    When engaging in battle, the falcon can either aid its master by striking at enemies with its sharp claws, or it can be sent higher into the air, to circle overhead and strike when the foe has shifted attention. Diverting a warrior’s focus between two different fronts can be quite distracting to say the least, forcing them to abandon their efforts on offense in order to defend themselves properly.
sk_SK: Hoci je umenie sokoliarstva medzi púštnymi ľuďmi rešpektované, je pomerne zriedkavé kvôli času a zručnostiam potrebným na správny výcvik dravých vtákov. Sokoliari najčastejšie využívajú svoje remeslo na šport alebo lov, najmä na vyhľadávanie zveri a vody v otvorených dunách. Rovnaká inteligencia môže byť užitočná pri vedení vojny, ak sa dá sokoliara presvedčiť, aby riskoval svojich vzácnych miláčikov na bojové účely.
    
    Keď sa sokol zapojí do boja, môže buď pomôcť svojmu pánovi tým, že udrie na nepriateľov svojimi ostrými pazúrmi, alebo ho možno poslať vyššie do vzduchu, aby krúžil nad hlavou a zasiahol, keď nepriateľ presunul pozornosť. Odklonenie pozornosti bojovníka medzi dva rôzne fronty môže byť prinajmenšom rušivé, čo ho núti opustiť svoje úsilie o útok, aby sa mohli riadne brániť.

note: [attack]: type=blade
en: falcon
sk_SK: sokol

note: [unit_type]: id=Dune Firetrooper, race=dunefolk, gender=male,female
en: Dune Firetrooper
sk_SK: Púštny ohnivý vojak

note: [unit_type]: id=Dune Firetrooper, race=dunefolk, gender=male,female
en: By refining Sanbaar sap through a very specific distillation process, it becomes possible to produce exceedingly flammable naphtha, which burns even more violently than the sap it was derived from. Of course, such a substance is extremely dangerous due to its highly combustible nature. Most shy away from its use since the potential for self injury is very high, but a few daring souls take up flamethrowers fueled by pure naphtha as their weapons of choice. The resulting destruction is more than enough to justify the use of such a hazardous chemical.
sk_SK: Rafináciou miazgy Sanbaar veľmi špecifickým destilačným procesom je možné vyrábať mimoriadne horľavý ťažký benzín, ktorý horí ešte prudšie ako šťava, z ktorej bola získaná. Takáto látka je samozrejme mimoriadne nebezpečná kvôli jej vysoko horľavej povahe. Väčšina sa vyhýba jeho použitiu, pretože potenciál pre sebapoškodzovanie je veľmi vysoký, ale niekoľko odvážnych duší používa plameňomety poháňané čistým benzínom ako svoju zbraň. Výsledné zničenie je viac než dostatočné na to, aby ospravedlnilo použitie takejto nebezpečnej chemikálie.

note: [attack]: type=fire
en: flamethrower
sk_SK: plameňomet

note: [female]: gender=female
en: female^Dune Firetrooper
sk_SK: Púštna ohnivá vojačka

note: [unit_type]: id=Dune Harrier, race=dunefolk, gender=female
en: female^Dune Harrier
sk_SK: Púštna bežkyňa

note: [unit_type]: id=Dune Harrier, race=dunefolk, gender=female
en: While harriers can fulfill a similar role to striders in hampering enemy forces, their epithet is actually derived from the harrier hawks they employ to maintain contact with the bulk of a Dunefolk troop. Most commonly found operating behind enemy lines, harriers are usually tasked with providing useful intelligence on enemy troop movements, which alone is enough of an edge for most Dunefolk armies to outmaneuver their foes. However, when the time is right, these agile warriors gather together and strike at the rear of weakened supply lines or flanks. A rain of bolas followed by a piercing thrust of spears is often enough to severely cripple the target, allowing the main Dunefolk force to close in and finish the job.
sk_SK: Zatiaľ čo púštne bežkyne môžu plniť podobnú úlohu ako chodkyne pri brzdení nepriateľských síl, ich prívlastok je v skutočnosti odvodený od jastrabov harrierov, ktorých používajú na udržiavanie kontaktu s väčšinou oddielu púštneho ľudu. Najbežnejšie sa vyskytujúce bežkyne, ktoré operujú za nepriateľskými líniami, majú zvyčajne za úlohu poskytovať užitočné informácie o pohyboch nepriateľských jednotiek, čo samo osebe predstavuje dostatočnú výhodu pre väčšinu armád púštneho ľudu, aby prekonali svojich nepriateľov. Keď však nastane správny čas, títo agilní bojovníci sa spoja a zaútočia na oslabené zásobovacie línie alebo boky. Dážď taktických bol nasledovaný prenikavým úderom kopije často stačí na to, aby vážne ochromil cieľ, čo umožnilo hlavnej sile púštneho ľudu priblížiť sa a dokončiť prácu.

note: [unit_type]: id=Dune Herbalist, race=dunefolk
en: Dune Herbalist
sk_SK: Púštny bylinkár

note: [unit_type]: id=Dune Herbalist, race=dunefolk
en: As those responsible for caring for the ill and wounded among the Dunefolk, herbalists possess both the medicinal skills to heal a variety of afflictions and the skill to seek and gather restorative herbs. Their motivations are many; some look to it as an adventure or as a steady source of pay while others feel it to be a duty to their society. No matter the reason, these healers are an invaluable part of Dunefolk society and are especially useful for their ability to administer quick treatments in the midst of battle or while traveling in the desert.
    
    Even among the nomadic Dunefolk, herbalists journey a great deal in search of the various flora and fauna that supply their work. Hardened by their travels, many of these men are even able to heal themselves.
sk_SK: Ako tí, ktorí sú zodpovední za starostlivosť o chorých a zranených medzi púštnym ľuďom, majú bylinkári lekárske zručnosti na liečenie rôznych chorôb a schopnosť vyhľadávať a zbierať regeneračné byliny. Ich motivácie sú mnohé; niektorí sa na to pozerajú ako na dobrodružstvo alebo ako na stály zdroj platu, zatiaľ čo iní to považujú za povinnosť voči ich spoločnosti. Bez ohľadu na dôvod sú títo liečitelia neoceniteľnou súčasťou spoločnosti Dunefolk a sú obzvlášť užitoční pre svoju schopnosť podávať rýchle ošetrenie uprostred bitky alebo počas cestovania v púšti.
    
    Dokonca aj medzi kočovným ľudom púšte, bylinkári cestujú veľa pri hľadaní rôznych druhov flóry a fauny, ktoré im poskytujú prácu. Zocelení cestovaním sa mnohí z týchto mužov dokonca dokážu vyliečiť sami.

note: [unit_type]: id=Dune Horse Archer, race=dunefolk
en: Dune Horse Archer
sk_SK: Púštny strelec na koni

note: [unit_type]: id=Dune Horse Archer, race=dunefolk
en: Though relatively few in number, some riders favor archery as their technique of choice for battle. Fleet and elusive, these horsemen are experts at harassing less mobile foes with hails of arrows and hunting down fleeing enemies from a distance. Though not usually trained for infiltration or spying, these equestrians’ ability to pass messages from afar with their long-ranged arrows is of great use to maintain communication among the Dunefolk armies.
sk_SK: Aj keď je ich počet relatívne malý, niektorí jazdci uprednostňujú lukostreľbu. Schopní a nepolapiteľní, títo jazdci sú expertmi na obťažovanie menej pohyblivých nepriateľov krúpaním šípov a lov na utekajúcich nepriateľov z diaľky. Aj keď zvyčajne nie sú trénovaní na infiltráciu alebo špehovanie, schopnosť týchto jazdcov prenášať správy z diaľky pomocou ich šípov s dlhým dosahom je veľmi užitočná na udržanie komunikácie medzi armádami púštneho ľudu.

note: [unit_type]: id=Dune Luminary, race=dunefolk
en: Dune Luminary
sk_SK: Púštny osvietenec

note: [unit_type]: id=Dune Luminary, race=dunefolk
en: On the surface, it is not entirely clear what distinguishes a Luminary from other healers among the Dunefolk. Certainly, a Luminary may be marginally more knowledgeable, well-traveled, or skilled in combat compared to normal herbalists or apothecaries, but the difference is usually modest at best. Nevertheless, ‘Luminary’ is a formal title granted to the highest order of Dunefolk healers and bestows these men both the greatest esteem and the greatest envy.
    
    There is some speculation that a secret order exists among the Luminaries. These so called ‘Eminents’ hoard a great deal of forbidden knowledge and advise many Dunefolk leaders from the shadows. Such a thing has never been proven, but the fact remains that some Luminaries seem to hold much more influence than their abilities should afford.
sk_SK: Navonok nie je celkom jasné, čo odlišuje osvietencov od ostatných liečiteľov medzi púštnym ľuďom. Iste, osvietenci môže byť v porovnaní s bežnými bylinkármi alebo lekárnikmi o niečo viac informovaný, scestovaný alebo zručnejší v boji, ale rozdiel je zvyčajne prinajlepšom mierny. Napriek tomu je „osvietenec“ formálny titul udelený najvyššiemu rádu liečiteľov z púštneho ľudu a udeľuje týmto mužom najväčšiu úctu a najväčšiu závisť.
    
    Existujú nejaké špekulácie, že medzi osvietencami existuje tajný poriadok. Títo takzvaní „Eminenti“ hromadia veľa zakázaných vedomostí a radia mnohým vodcom púštneho ľudu z tieňov. Niečo také nebolo nikdy dokázané, no faktom zostáva, že niektorí osvietenci majú podľa všetkého oveľa väčší vplyv, ako by si ich schopnosti mali dovoliť.

note: [unit_type]: id=Dune Marauder, race=dunefolk
en: Dune Marauder
sk_SK: Púštny ničiteľ

note: [unit_type]: id=Dune Marauder, race=dunefolk
en: Some find themselves well suited to the life of a raider and may even form their own clans with like-minded individuals. Ever roaming the deserts for unwary travelers or vulnerable caravans, these horsemen make their livelihood off scavenging and pilfering. Having no particular specialty, marauders are neither the strongest warriors, nor the most dextrous archers, but are nevertheless among the most dangerous enemies out in the desert due to their sheer maneuverability. A coordinated marauder attack can wipe out medium-sized camps before any response is possible, and guerrilla tactics may allow them to prevail against stronger foes where brute force does not. For this reason, they are sometimes hired by small armies or wealthier caravans as a deterrent to unwanted raids.
sk_SK: Niektorí sa ocitnú dobre prispôsobení životu nájazdníkov a môžu si dokonca vytvoriť svoje vlastné klany s rovnako zmýšľajúcimi jednotlivcami. Títo jazdci, ktorí sa potulovali púšťou kvôli neopatrným cestovateľom alebo zraniteľným karavánom, si zarábajú na živobytie z upratovania a kradnutia. Bez špeciálnej špecializácie nie sú záškodníci ani najsilnejšími bojovníkmi, ani najšikovnejšími lukostrelcami, no napriek tomu patria medzi najnebezpečnejších nepriateľov v púšti vďaka svojej úplnej manévrovateľnosti. Koordinovaný záškodnícky útok môže zničiť stredne veľké tábory skôr, ako bude možné reagovať, a partizánske taktiky im môžu umožniť zvíťaziť nad silnejšími nepriateľmi tam, kde hrubá sila nie. Z tohto dôvodu si ich niekedy najímajú malé armády alebo bohatšie karavany ako odstrašujúci prostriedok pred nechcenými nájazdmi.

note: [attack]: type=fire
en: torch
sk_SK: fakľa

note: [unit_type]: id=Dune Paragon, race=dunefolk
en: Dune Paragon
sk_SK: Púštny predák

note: [unit_type]: id=Dune Paragon, race=dunefolk
en: In many Dunefolk city-states, the procedure for selecting the next generation of leaders is a long process that takes place over many years. In each generation, a few particularly talented youths among the nobility are selected for special tutelage. Eat, sleep, and train, these warriors learn to live and breathe swordsmanship — more than even an extension of themselves, it becomes their core identity. From adolescence, ten years of intense training paves the path to the final test, a series of duels to the death between pairs of these fighters. When the dust settles and the process is ended, eight are left remaining. These men are granted the title Kal, or collectively, Kalai.
    
    Among the Dunefolk, while great leaders are required to have mastered the blade, the ruling caste must know far more than mere swordplay. Gruelling drilling is usually followed by either several years of roving through the deserts or dedication of the mind to the sciences. The purpose of this is to find a self-motivated path toward enlightenment. No matter the case, at the end of the second training period, the remaining Kalai return and demonstrate their knowledge to the elders of the current ruling caste. Those who are found worthy are then called Paragon, warriors of great strength and acuity who may then be considered as candidates to lead the next generation of Dunefolk.
sk_SK: V mnohých mestských štátoch púštneho ľudu je postup výberu ďalšej generácie lídrov dlhým procesom, ktorý trvá mnoho rokov. V každej generácii sa vyberie niekoľko mimoriadne talentovaných mladých ľudí zo šľachty na špeciálne vychovanie. Títo bojovníci sa učia žiť a dýchať šermom – viac než len predĺženie samých seba, stáva sa ich hlavnou identitou. Od dospievania im desať rokov intenzívneho tréningu dláždi cestu k záverečnej skúške, sérii duelov až po smrť medzi dvojicami týchto bojovníkov. Keď sa prach usadí a proces sa skončí, zostáva osem. Títo muži dostávajú titul Kal, alebo spoločne Kalai.
    
    Zatiaľ čo od veľkých vodcov medzi púštnymi ľuďmi sa vyžaduje, aby ovládali čepeľ, vládnuca kasta musí vedieť oveľa viac, než len boj s mečom. Po vyčerpávajúcom tréningu zvyčajne nasleduje niekoľkoročné putovanie púšťou alebo zasvätenie mysle vedám. Účelom toho je nájsť sebamotivovanú cestu k osvieteniu. Bez ohľadu na to, na konci druhého tréningového obdobia sa zostávajúci Kalai vrátia a demonštrujú svoje znalosti starším súčasnej vládnucej kasty. Tí, ktorí sú uznaní za hodných, sa potom nazývajú Paragon, bojovníci veľkej sily a bystrosti, ktorí sa potom môžu považovať za kandidátov na vedenie ďalšej generácie púštneho ľudu.

note: [attack]: type=impact
en: pommel strike
sk_SK: úder rukoveťou

note: [unit_type]: id=Dune Raider, race=dunefolk
en: Dune Raider
sk_SK: Púštny prepadávač

note: [unit_type]: id=Dune Raider, race=dunefolk
en: Though rarely found in organized armies, raiders are a staple among the nomadic Dunefolk, who regularly ambush rival caravans and camps at night. In these scenarios, raw power is of little concern. The greatest importance is placed on speed — striking quickly and spreading as much chaos as possible in the shortest time possible allows these riders to get in and out of the blitz without fear of counterattack. Raiders are the fastest of the Dunefolk, capable of outpacing nearly anything they might encounter in the sandy deserts.
sk_SK: Hoci sa nájazdníci zriedka vyskytujú v organizovaných armádach, sú základom kočovných púštnych ľudí, ktorí pravidelne v noci prepadnú konkurenčné karavany a tábory. V týchto scenároch nie je surová energia veľmi dôležitá. Najväčší dôraz sa kladie na rýchlosť – rýchly úder a šírenie čo najväčšieho chaosu v čo najkratšom čase umožňuje týmto jazdcom dostať sa do blitzu a von z neho bez strachu z protiútoku. Nájazdníci sú najrýchlejší z púštnych ľudí a dokážu prekonať takmer všetko, s čím sa môžu stretnúť v piesočnatých púšťach.

note: [unit_type]: id=Dune Rider, race=dunefolk
en: Dune Rider
sk_SK: Púštny jazdec

note: [unit_type]: id=Dune Rider, race=dunefolk
en: The Dunefolk are prominent horse breeders who raise many different varieties of mounts to fulfill various purposes. Those who are used for hard labor are bred for power, while those for journeys or caravans are bred for endurance. For warfare, a mix of traits is usually best, though the ability to easily and rapidly traverse sand is of utmost importance. The riders of these horses primarily function as scouts and messengers, or occasionally as supporting forces for weakened lines. The crucial trait of maneuverability is what allows these horsemen to be so effective and versatile out on the rolling dunes.
sk_SK: Púštni ľudia sú prominentní chovatelia koní, ktorí chovajú mnoho rôznych druhov koní na splnenie rôznych účelov. Tí, ktorí sú využívaní na ťažkú prácu, sú chovaní pre silu, zatiaľ čo tí, ktorí sa používajú na cesty alebo karavany, sú chovaní pre vytrvalosť. Pre boj je zvyčajne najlepšia kombinácia týchto vlastností, aj keď schopnosť ľahko a rýchlo prechádzať pieskom je nanajvýš dôležitá. Jazdci na týchto koňoch fungujú predovšetkým ako prieskumníci a poslovia alebo príležitostne ako podporné sily pre oslabené línie. Rozhodujúca vlastnosť manévrovateľnosti umožňuje týmto jazdcom byť tak efektívni a všestranní na vlnitých dunách.

note: [unit_type]: id=Dune Rover, race=dunefolk
en: Dune Rover
sk_SK: Púštny prieskumník

note: [unit_type]: id=Dune Rover, race=dunefolk
en: Originating from the nomadic wanderers of the open deserts, rovers are the representation of the most well-balanced Dunefolk soldier: flexible, mobile, equally effective in defense and offense as well as in ranged or close combat. They are experienced hunters and trackers, hardy inhabitants of the deserts and hills that they call home. While lacking training as formal troops, the skills these rovers employ for survival in the desert translate readily to warfare. Their unique trait of fighting best at dawn or dusk corresponds with the time when desert temperatures are the most habitable.
sk_SK: Prieskumníci sú v mnohom ideálni reprezentanti púštneho vojaka: Sú flexibilní, mobilní, vhodní do obranu i útoku, na boj z blízka i na diaľku. Sú to často lovci a hľadači stôp z nehostinného prostredia, ktoré je ich domovom. Ich schopnosti sú najlepšie pri vhodnom teréne, ako je púšť alebo kopce. Najlepšie bojujú ráno alebo večer, mimo púštnej horúčavy a nočného mrazu.

note: [unit_type]: id=Dune Scorcher, race=dunefolk, gender=male,female
en: Dune Scorcher
sk_SK: Púštny spaľovač

note: [unit_type]: id=Dune Scorcher, race=dunefolk, gender=male,female
en: The scorcher’s moniker is derived not from the destruction they wreak on adversarial formations, but on their own singed appearances. By experimenting endlessly with their equipment, most scorchers inevitably overstep their bounds at some point and are seared by the highly volatile Sanbaar sap that soaks their weapons. Bearing their burns as a mark of pride in their work, these archers relish igniting great swaths of flame on the battlefield, though this sometimes also results in unintended friendly fire.
sk_SK: Prezývka spaľovači nie je odvodená od ničenia, ktoré spôsobujú nepriateľským formáciám, ale od ich vlastného opáleného vzhľadu. Nekonečným experimentovaním so svojím vybavením väčšina spaľovačov v určitom bode nevyhnutne prekročí svoje hranice a je spálená vysoko nestálou miazgou Sanbaaru, ktorá nasáva ich zbrane. Títo lukostrelci nesú svoje popáleniny ako znak hrdosti na svoju prácu a vychutnávajú si zapálenie veľkých pásov plameňov na bojovom poli, hoci to niekedy vedie aj k neúmyselnému priateľskému požiaru.

note: [female]: gender=female
en: female^Dune Scorcher
sk_SK: Púštna spaľovačka

note: [unit_type]: id=Dune Skirmisher, race=dunefolk, gender=female
en: female^Dune Skirmisher
sk_SK: Púštna nabodávačka

note: [unit_type]: id=Dune Skirmisher, race=dunefolk, gender=female
en: Born and raised out on the open sands, skirmishers are accustomed to the harsh, arid desert heat and inhospitable terrain. Compared to even other Dunefolk, these nomads are unnaturally agile on the unstable dunes, allowing them to safeguard their herds and hunt the barrens with ease. When applied to battle, the same agility allows them to both slip through enemy lines and avoid all manner of attack. These skills make skirmishers effective saboteurs, capable of cutting off escape routes and supply lines, assassinating key units, or pincering an enemy formation into a disadvantageous position.
sk_SK: Bojovníci, ktorí sa narodili a vyrástli na otvorenom piesku, sú zvyknutí na drsné, vyprahnuté púštne teplo a nehostinný terén. V porovnaní s inými dunefolkmi sú títo nomádi na nestabilných dunách neprirodzene obratní, čo im umožňuje chrániť svoje stáda a ľahko loviť v pustinách. Pri použití v boji im rovnaká obratnosť umožňuje prekĺznuť cez nepriateľské línie a vyhnúť sa všetkým možným útokom. Tieto schopnosti robia zo skirmisherov efektívnych sabotérov, schopných odrezať únikové cesty a zásobovacie línie, zavraždiť kľúčové jednotky alebo zatlačiť nepriateľskú formáciu do nevýhodnej pozície.

note: [unit_type]: id=Dune Sky Hunter, race=dunefolk, gender=female
en: female^Dune Sky Hunter
sk_SK: Púštna vzdušná lovkyňa

note: [unit_type]: id=Dune Sky Hunter, race=dunefolk, gender=female
en: Often mistaken for young Rocs, desert eagles are large, majestic birds of prey who are notoriously aggressive and nearly impossible to tame. In the wild, the eagles feed on larger prey such as wolves, small horses, and, it is said, naughty young children. The power of these creatures makes them tremendously difficult to engage, with only the most skilled of falconers even daring to approach them. In the event that the bird tamer is actually successful, the relationship between bird and hunter becomes less of master and pet, and more a mutual bond between two equals. Serving not only as tools for combat, the eagles can live for up to a few decades and are often precious companions to their dunefolk partners.
sk_SK: Púštne orly, ktoré sa často mýlia s mladými rocsami, sú veľké, majestátne dravé vtáky, ktoré sú notoricky agresívne a je takmer nemožné ich skrotiť. Vo voľnej prírode sa orly živia väčšou korisťou, ako sú vlci, malé kone a vraj aj nezbedné malé deti. Vďaka sile týchto tvorov je nesmierne ťažké ich zaujať, pričom sa k nim odvážia priblížiť len tí najzručnejší sokoliari. V prípade, že je krotiteľ vtákov skutočne úspešný, vzťah medzi vtákom a lovcom sa stáva menej pánom a maznáčikom a viac vzájomným putom medzi dvoma rovnými. Orly slúžia nielen ako nástroje na boj, ale môžu žiť až niekoľko desaťročí a často sú vzácnymi spoločníkmi svojich partnerov z púštneho ľudu.

note: [attack]: type=blade
en: eagle
sk_SK: orol

note: [unit_type]: id=Dune Soldier, race=dunefolk
en: Dune Soldier
sk_SK: Púštny vojak

note: [unit_type]: id=Dune Soldier, race=dunefolk
en: While most Dunefolk castes serve an additional practical purpose beyond only direct warfare, cities and caravans usually train a group of soldiers completely dedicated to military purposes. By practicing intensely to hone their skills in swordplay, these warriors learn to navigate tricky fights in close quarters, mastering their enemies through melee combat. A typical Dunefolk formation makes use of this adeptness by placing soldiers in a spaced pattern, allowing them to assault and overwhelm clustered enemy lines by engaging them in quasi-single combat.
sk_SK: Zatiaľ čo väčšina kást púštneho ľudu slúži na ďalší praktický účel nad rámec priamej vojny, mestá a karavány zvyčajne trénujú skupinu vojakov úplne oddaných vojenským účelom. Intenzívnym cvičením na zdokonaľovanie svojich zručností v šerme sa títo bojovníci učia orientovať v zložitých bojoch v tesnej blízkosti a zvládať svojich nepriateľov prostredníctvom boja na blízko. Typická formácia púštneho ľudu využíva túto zručnosť umiestnením vojakov do rozmiestneného vzoru, čo im umožňuje zaútočiť a poraziť zoskupené nepriateľské línie tým, že ich zapojí do kvázi samostatného boja.

note: [unit_type]: id=Dune Spearguard, race=dunefolk
en: Dune Spearguard
sk_SK: Púštny obranár

note: [unit_type]: id=Dune Spearguard, race=dunefolk
en: The push and pull of any battle requires varying degrees of offense and defense. The Dunefolk no doubt value offense as the greater of the two and typically focus most of their efforts on training skilled swordsmen. However, in any band of warriors, a small number of soldiers opt to trade in their swords and instead fulfill the vital role of defenders. Guarding crucial supply lines and vantage points, spearguards are most often positioned slightly behind the main line and used as a supporting force or a deterrent to flanking attacks. Though these fighters tend to see less direct combat than their sword-wielding brethren, they are highly skilled with spear and shield and more than capable of repelling most advances.
sk_SK: Tlak a ťah akejkoľvek bitky si vyžaduje rôzne stupne útoku a obrany. Púštny ľud nepochybne oceňuje útok ako väčší z týchto dvoch a zvyčajne zameriava väčšinu svojho úsilia na výcvik skúsených šermiarov. Avšak v každej skupine bojovníkov sa malý počet vojakov rozhodne obchodovať so svojimi mečmi a namiesto toho plnia životne dôležitú úlohu obrancov. Pri strážení dôležitých zásobovacích línií a výhodných bodov sú oštepy najčastejšie umiestnené mierne za hlavnou líniou a používajú sa ako podporná sila alebo odstrašujúci prostriedok pri útokoch zo strany. Hoci títo bojovníci majú tendenciu vidieť menej priameho boja ako ich bratia s mečom, sú vysoko zruční s kopijou a štítom a viac než schopní odraziť väčšinu záloh.

note: [unit_type]: id=Dune Spearmaster, race=dunefolk
en: Dune Spearmaster
sk_SK: Púštny ochranca

note: [unit_type]: id=Dune Spearmaster, race=dunefolk
en: Among Dunefolk armies, the highest prestige goes to the master swordsmen leading every assault. Though honored for their service in battle, those who wield the spear and shield are largely forgotten beyond that, usually fulfilling the least desirable role in combat without glory or recognition. When a Dunefolk assault fails and a retreat must be had, a rank of spearguards is usually left behind to hold back the counterassault. Though providing a formidable defense, the shield line is inevitably overwhelmed and most of the defenders lost to the maw of war. On the off chance that one manages to survive and find his way back to the recuperating army, he is often reprimanded for failing to stand his ground and die with the rest of his unnamed brethren. Nevertheless, after a minor scolding, the warrior is accepted back and carries his hard won experience into the next battle.
    
    It is not a formal title, but ‘Spearmaster’ is what spearguards call their companions who manage to return from the usually suicidal defense that the Dunefolk mount to cover their retreats. Hardly a term of praise or distinction, it is still a modicum of recognition for those who were prepared to die as nameless martyrs to protect their brethren.
sk_SK: Medzi armádami púštneho ľudu majú najvyššiu prestíž majstri šermiarov, ktorí vedú každý útok. Hoci sú ocenení za svoju službu v boji, tí, ktorí ovládajú kopiju a štít, sú väčšinou zabudnutí, zvyčajne plnia najmenej žiaducu úlohu v boji bez slávy a uznania. Keď útok púštneho ľudu zlyhá a je potrebné ustúpiť, rad oštepov zvyčajne zostane vzadu, aby zadržali protiútok. Hoci poskytuje impozantnú obranu, štítová línia je nevyhnutne ohromená a väčšina obrancov je stratená v chŕli vojny. Pri náhode, že sa jednému podarí prežiť a nájsť cestu späť k ozdravujúcej sa armáde, je často pokarhaný za to, že neobstál a nezomrel so zvyškom svojich nemenovaných bratov. Napriek tomu je bojovník po menšom pokarhaní prijatý späť a svoje ťažko vybojované skúsenosti si odnesie do ďalšej bitky.
    
    Nie je to formálny titul, ale „Majster oštepov“ je to, čo oštepári nazývajú svojich spoločníkov, ktorým sa podarí vrátiť sa z obvykle samovražednej obrany, aby kryli svoje útočisko. Sotva je to výraz chvály alebo vyznamenania, stále je to štipka uznania pre tých, ktorí boli pripravení zomrieť ako bezmenní mučeníci, aby ochránili svojich bratov.

note: [unit_type]: id=Dune Strider, race=dunefolk, gender=female
en: female^Dune Strider
sk_SK: Púštna chodkyňa

note: [unit_type]: id=Dune Strider, race=dunefolk, gender=female
en: The power of any Dunefolk assault is inhibited by one major drawback: organized Dunefolk forces tend to be rather slow. Because of this, enemy forces often have the ability to regroup and call upon reinforcements, in which case a second assault becomes much more difficult. To combat this, striders exchange their rudimentary slings with heavy bolas, allowing them to slow retreating lines from the side and prevent a clean escape. The same tactic can be applied in the opposite scenario of a Dunefolk retreat; an advancing army can be hampered, allowing injured Dunefolk warriors time to recuperate. The danger of such a tactic is that despite their elusiveness, striders are fairly fragile in direct combat and are easily taken down if left exposed.
sk_SK: Sila každého útoku púštneho ľudu je brzdená jednou hlavnou nevýhodou: organizované sily púštneho ľudu majú tendenciu byť dosť pomalé. Z tohto dôvodu majú nepriateľské sily často schopnosť preskupovať sa a volať posily, v takom prípade sa druhý útok stáva oveľa ťažším. Aby proti tomu bojovali, chodkyne vymieňajú svoje základné praky za ťažké boly, čo im umožňuje spomaliť ustupujúce línie zo strany a zabrániť čistému úniku. Rovnaká taktika môže byť použitá v opačnom scenári ústupu púštneho ľudu; postupujúca armáda môže byť brzdená, čo umožní zraneným bojovníkom z púšte čas na zotavenie. Nebezpečenstvo takejto taktiky spočíva v tom, že napriek svojej nepolapiteľnosti sú chodkyne v priamom boji dosť krehké a ak zostanú odhalené, dajú sa ľahko poraziť.

note: [unit_type]: id=Dune Sunderer, race=dunefolk
en: Dune Sunderer
sk_SK: Púštny samotár

note: [unit_type]: id=Dune Sunderer, race=dunefolk
en: Among the many different type of Dune horsemen, there are those who most enjoy the frantic melee at the heart of battle. Bearing short-ranged maces, these sunderers are sturdy, robust warriors who have both the disposition and skill to survive multiple skirmishes. Though not particularly creative or special warriors, such a rider is not impotent in any way — even a small group of sunderers is powerful enough to breach most enemy lines through sheer force. In a situation that requires it, these horsemen also possess enough skill at archery to weaken enemy forces or pick off fleeing stragglers.
sk_SK: Medzi mnohými rôznymi typmi jazdcov z dún sú takí, ktorí si najviac užívajú zúrivý boj zblízka. S palcátmi s krátkym dosahom majú títo robustní bojovníci dosť zručnosti na to, aby prežili viacero potýčok. Aj keď nejde o mimoriadne kreatívnych alebo špeciálnych bojovníkov, takýto jazdec nie je v žiadnom prípade slabý – dokonca aj malá skupina rozbíjačov je dostatočne silná na to, aby prelomila väčšinu nepriateľských línií čírou silou. V situácii, ktorá si to vyžaduje, majú títo jazdci dostatok zručností v lukostreľbe, aby oslabili nepriateľské sily alebo rozohnali utekajúcich opozdilcov.

note: [unit_type]: id=Dune Swordsman, race=dunefolk
en: Dune Swordsman
sk_SK: Púštny šermiar

note: [unit_type]: id=Dune Swordsman, race=dunefolk
en: In a direct clash of large armies, the Dunefolk commonly encounter either densely packed ‘shield walls’ or heavily fortified enemy positions. Striking against these highly organized fronts can be quite challenging — an enemy formation might leave only small, brief gaps between shields and armor while threatening a counterstrike with a thrust of spears and projectiles. Dunefolk swordplay thus places a heavy emphasis on power and more importantly, precision. A warrior might find only one chance to strike at an enemy, but an experienced swordsman is more than likely to seize the opportunity and make his strike count. Honing in with almost unnatural accuracy, a contingent of of swordsmen is enough to crack even the sternest of defenses.
sk_SK: Pri priamom strete veľkých armád sa púštny ľud bežne stretáva buď s husto nabitými „štítovými hradbami“, alebo silne opevnenými nepriateľskými pozíciami. Útok proti týmto vysoko organizovaným frontom môže byť dosť náročný – nepriateľská formácia môže ponechať len malé, krátke medzery medzi štítmi a panciermi, zatiaľ čo ohrozuje protiútok pomocou kopijí a projektilov. Šerm púštnych ľudí tak kladie veľký dôraz na silu a čo je dôležitejšie, presnosť. Bojovník môže nájsť iba jednu šancu zaútočiť na nepriateľa, ale skúsený šermiar s veľkou pravdepodobnosťou využije príležitosť a svoj úder započíta. Kontingent šermiarov s takmer neprirodzenou presnosťou stačí na prelomenie aj tej najprísnejšej obrany.

note: [attack]: type=blade
en: forceful scimitar strike
sk_SK: silný úder šabľou

note: [attack]: type=blade
en: balanced scimitar slash
sk_SK: vyvážený úder šabľou

note: [unit_type]: id=Dune Warmaster, race=dunefolk
en: Dune Warmaster
sk_SK: Púštny vojvodca

note: [unit_type]: id=Dune Warmaster, race=dunefolk
en: In direct contrast with other Dunefolk commanders, many high-ranking generals focus heavily on rousing their troops and maintaining high morale. Warmasters are often found at the forefront of battle, fighting and bleeding alongside their soldiers. While these commanders usually leave the finer strategic details to their lower-ranking captains, they are certainly capable tacticians as well; many a battle has been won on an inventive or surprise maneuver that is often the creative byproduct of combat experience rather than formal training. Said to be a veteran of a thousand battles, a warmaster is an expert leader that should never be underestimated.
sk_SK: V priamom kontraste s ostatnými veliteľmi púštneho ľudu sa mnoho vysokopostavených generálov intenzívne zameriava na vyburcovanie svojich jednotiek a udržiavanie vysokej morálky. Vojnoví majstri sa často nachádzajú v čele bitky, bojujú a krvácajú po boku svojich vojakov. Aj keď títo velitelia zvyčajne prenechávajú jemnejšie strategické detaily svojim nižším kapitánom, určite sú to aj schopní taktici; veľa bitiek bolo vyhratých na vynaliezavom alebo prekvapivom manévri, ktorý je často tvorivým vedľajším produktom bojovej skúsenosti a nie formálneho výcviku. Vojnový majster, o ktorom sa hovorí, že je veteránom tisícich bitiek, je skúsený vodca, ktorý by sa nikdy nemal podceňovať.

note: [unit_type]: id=Dune Wayfarer, race=dunefolk
en: Dune Wayfarer
sk_SK: Púštny pútnik

note: [unit_type]: id=Dune Wayfarer, race=dunefolk
en: From the journal of Balah, the Dune Watcher:
    
    “... Today was the sixth day. Six days of pursuit through the desert without sleep, without rest... but I require neither. The Bloodeye Roc has pilfered too many of my herd for its ravenous feasting. I must be rid of it before the caravan starves. I have tracked it thus far, and no matter how far it flees, I shall follow.
    
    ... blast it! The creature was only a couple hundred paces away, but the sun was in my eyes! I managed to land a few arrows on the irksome thing, but only enough to slow it. Still, it seems to be tiring faster than I. With any luck, I will catch it before it can reach the mountains.
    
    ... Day eleven. I cornered the creature after it landed on the hillside, but there were three more that I was not accounting for. Rocs are ferocious creatures in close quarters. Fighting one is already no simple task, but four at once? I am lucky I brought my second axe, otherwise I would have sustained severe injury during that battle. As it is, I am waiting for the gauze to set on my leg before I return to slay the final two. Perhaps then I can finally find the time to eat and get some rest.
    
    ... it comes as a surprise to even me that I traveled nearly halfway across the Northern Dunes in my twenty-one day expedition. It would take the caravan nearly three months to make that trip, but I do suppose the circumstances around my journey were somewhat extenuating. On the bright side, I was able to procure some salted roc meat along the way, which should make for a fine treat for the children. It will also be nice to see some of the other Wayfarers again. My tale might not be that impressive to them, but at least it is an improvement over my previous encounter with the wyvern...”
sk_SK: Z denníka Balaha, Strážcu dún:
    
    “... Dnes to bol šiesty deň. Šesť dní prenasledovania púšťou bez spánku, bez odpočinku... ale ja nevyžadujem ani jedno. Bloodeye Roc ukradol príliš veľa môjho stáda na svoje pažravé hodovanie. Musím sa toho zbaviť skôr, ako karavána vyhladne. Sledoval som ho doteraz a bez ohľadu na to, ako ďaleko utečie, budem ho nasledovať.
    
    ... odpáliť to! To stvorenie bolo len pár stoviek krokov od nás, ale v mojich očiach bolo slnko! Podarilo sa mi dopadnúť na tú nepríjemnú vec niekoľko šípov, ale len toľko, aby som ju spomalil. Napriek tomu sa mi zdá, že je to únavné rýchlejšie ako ja. Pri troche šťastia to stihnem skôr, než sa dostane do hôr.
    
    ... Deň jedenásty. Keď som pristál na svahu, zahnal som tvora do kúta, ale boli tam ďalšie tri, s ktorými som nerátal. Rocs sú zúrivé stvorenia v tesnej blízkosti. Boj s jedným už nie je jednoduchá úloha, ale so štyrmi naraz? Mám šťastie, že som si priniesol druhú sekeru, inak by som počas bitky utrpel ťažké zranenie. Tak ako to je, čakám, kým sa mi gáza prilepí na nohu, kým sa vrátim a zabijem posledných dvoch. Možno si potom konečne nájdem čas na jedenie a oddych.
    
    ... aj mňa prekvapuje, že som počas svojej dvadsaťjedendňovej výpravy precestoval takmer polovicu severných dún. Karaváne by cesta trvala takmer tri mesiace, ale predpokladám, že okolnosti okolo mojej cesty boli trochu poľahčujúce. Na druhej strane, cestou sa mi podarilo zaobstarať slané mäso, ktoré by malo byť pre deti výbornou pochúťkou. Bude tiež príjemné opäť vidieť niektorých ďalších Wayfarerov. Môj príbeh pre nich možno nebude taký pôsobivý, ale je to aspoň zlepšenie oproti môjmu predchádzajúcemu stretnutiu s wyvernou...“

note: [unit_type]: id=Dune Windbolt, race=dunefolk
en: Dune Windbolt
sk_SK: Púštny rýchly posol

note: [unit_type]: id=Dune Windbolt, race=dunefolk
en: Archery on horseback presents a number of additional challenges that very few are able to overcome. What separates the renowned windbolts from other bowmen is their ability to not only master these difficulties, but turn them into advantages instead. Making use of their steeds’ great speed, a windbolt is actually a better archer when mounted as compared to on land. The extra momentum from riding on horseback provides additional force to their already potent shots, and by riding in meandering patterns, these bowmen are able to curve the trajectories of their arrows, reaching targets they might not be able to otherwise. Having honed their craft to its apex, windbolts are the undisputed masters of ranged combat among the Dunefolk.
sk_SK: Lukostreľba na koni predstavuje množstvo ďalších výziev, ktoré dokáže prekonať len veľmi málo ľudí. To, čo oddeľuje týchto bojovníkov od ostatných lukostrelcov, je ich schopnosť nielen zvládnuť tieto ťažkosti, ale naopak ich premeniť na výhody. S využitím veľkej rýchlosti ich koní sú v skutočnosti lepšími lukostrelcami v porovnaní so zemou. Dodatočná hybnosť pri jazde na koni poskytuje dodatočnú silu k ich už tak silným výstrelom a jazdou v meandrovitých vzoroch dokážu títo lukostrelci zakriviť trajektóriu svojich šípov a dosiahnuť ciele, ktoré by inak možno nedokázali. Keďže vylepšili svoje remeslo na vrchol, sú nespornými majstrami v boji na diaľku medzi ľudom púšte.

note: [unit_type]: id=Wyvern Rider, race=monster, description=
en: Wyvern Rider
sk_SK: Jazdec na vyverne

note: [unit_type]: id=Dwarvish Arcanister, race=dwarf
en: Dwarvish Arcanister
sk_SK: Trpaslík profesor

note: [unit_type]: id=Dwarvish Arcanister, race=dwarf
en: The most powerful of all the runecrafters, the Dwarvish Arcanister destroys wounded enemies almost instantly, and rarely fails to cause a wound when that is his intent. His skill in runecrafting is unrivaled, and the glyphs he carves into his weapons and armor deflect the blows of his enemies.
sk_SK: Najsilnejší zo bšetkých učencov sú trpasličí profesori. Dokážu zničiť zranených nepriateľov prakticky okamžite a šanca, že ich zabijú zranenia je naozaj mizivá. S hlbokými znalosťami rún a výborným ovládaním zbraní a zbroje dokážu odrážať údery ich nepriateľov.

note: [unit_type]: id=Dwarvish Berserker, race=dwarf
en: Dwarvish Berserker
sk_SK: Trpaslík zúrivec

note: [unit_type]: id=Dwarvish Dragonguard, race=dwarf
en: Dwarvish Dragonguard
sk_SK: Trpaslík dračí strážca

note: [unit_type]: id=Dwarvish Dragonguard, race=dwarf
en: It is not clear why the Dragonguards are called what they are, a name given by their dwarven brethren. Some speculate that the name comes from their weapon of choice, these strange staves that belch fire and death. Others have surmised that it is because such weapons would be a threat against even a true Dragon, should such a thing be seen again in the known world. Whatever the case, it is for these weapons that the guardians of the great Dwarven citadels are both renowned and feared; weapons that have broken the mightiest of warriors with a single blow.
sk_SK: Nie je jasné, prečo sú dračí strážcovia takto nazývaní svojimi súkmeňovcami. Niektorí sa domnievajú, že je to vďaka ich typickej zbrani, ktorá chŕli oheň a smrť. Iní si myslia, že takáto zbraň by im umožnila poraziť aj drakov, keby takéto stvorenia skutočne existovali. Tak či onak, vďaka týmto zbraniam sú strážcovia veľkých trpasličích pevnosti preslávení aj obávaní; takéto zbrane jediným zásahom zabili aj tých najmocnejších z bojovníkov.

note: [unit_type]: id=Dwarvish Explorer, race=dwarf
en: Dwarvish Explorer
sk_SK: Trpaslík prieskumník

note: [unit_type]: id=Dwarvish Explorer, race=dwarf
en: Dwarvish Explorers are peerless survivalists. Using only the equipment they carry, they can range for months around the forests and mountains looking for new seams of ore and deposits of minerals. Whilst their skill in a melee is less than some other dwarves, they are unmatched with throwing axes, having practiced this skill hunting in the mountains. Their maneuverability makes them dangerous and tricky foes.
sk_SK: Trpaslík prieskumník nemá sebe rovného, čo sa týka schopnosti prežiť. Spoliehajúc sa iba na výbavu, ktorú majú na sebe, prieskumníci dokážu mesiace a mesiace prečesávať lesy a hory, hľadajúc nové ložiská rúd či minerálov. Aj keď ich schopnosti v boji zblízka nie sú až také vytríbené než u iných trpaslíkov, vo vrhaní sekierok a valašiek sa im nevyrovná nikto. Rovnako je to aj ich pohyblivosť, ktorá prispieva k povesti obávaných a nebezpečných protivníkov.

note: [unit_type]: id=Dwarvish Fighter, race=dwarf
en: Dwarvish Fighter
sk_SK: Trpaslík vojak

note: [unit_type]: id=Dwarvish Guardsman, race=dwarf
en: Dwarvish Guardsman
sk_SK: Trpaslík strážca

note: [unit_type]: id=Dwarvish Lord, race=dwarf
en: Dwarvish Lord
sk_SK: Trpaslík šľachtic

note: [unit_type]: id=Dwarvish Lord, race=dwarf
en: Clad in shining armor, these dwarves look like kings from under the mountains. They wield axe and hammer with masterful skill, and can hit a target with a thrown hand axe at several paces. Though slow on their feet, these dwarves are a testament to the prowess of their kin.
sk_SK: Trpaslíci oblečení v žiarivom brnení vyzerajú ako králi hôr. Majstrovsky nosia sekeru a kladivo, a dokážu svoj cieľ na niekoľko siah trafiť vrhacou sekerkou. Pri chôdzi sú pomalí, ale inak sú dôkazom zručnosti svojho druhu.

note: [unit_type]: id=Dwarvish Miner, race=dwarf
en: Dwarvish Miner
sk_SK: Trpaslík baník

note: [unit_type]: id=Dwarvish Miner, race=dwarf
en: Dwarvish miners are the grunt workers of dwarvish society. They take the precious ores out of the ground, but do not ever take part in the crafting of weapons or artifacts. They have no military training, but they can still do some damage with their picks.
sk_SK: Trpasličí baníci sú robotníci trpasličej spoločnosti. Vyberajú vzácne rudy zo zeme, ale nikdy sa nezúčastňujú na výrobe zbraní alebo artefaktov. Nemajú žiadny vojenský výcvik, no napriek tomu dokážu svojimi banskými nástrojmi narobiť nejaké škody.

note: [attack]: type=pierce
en: pick
sk_SK: krompáč

note: [unit_type]: id=Dwarvish Pathfinder, race=dwarf
en: Dwarvish Pathfinder
sk_SK: Trpaslík sliedič

note: [unit_type]: id=Dwarvish Pathfinder, race=dwarf
en: These hardy dwarves are sometimes away from their caves for long periods, scouting and patrolling the borders. They spend this time watching for invaders, and fighting bandits and thieves who encroach on dwarvish territory. They are powerful fighters in a melee, and from a distance their deftly thrown axes can rival the power and accuracy of a human archer.
sk_SK: Títo trpaslíci trávia dlhé obdobia mimo svojich jaskýň, skúmajúc a strážiac hranice svojej ríše. Väčšinu času strávia bojom s votrelcami a banditmi, ktorí sa opovážili prekročiť hranice ich územia. Sú to mocní bojovníci v boji zblízka a rovnako dokážu bojovať i z diaľky, a to pomocou vrhacích sekierok a valašiek, ktorých údernosť a presnosť sa vyrovná umeniu nejedného lukostrelca.

note: [unit_type]: id=Dwarvish Runesmith, race=dwarf
en: Dwarvish Runesmith
sk_SK: Trpaslík runový kováč

note: [unit_type]: id=Dwarvish Runesmith, race=dwarf
en: Dwarvish runesmiths, now practiced at their craft, carve arcane runes into their weapons and armor. These runes infuse the runesmith’s blows with power and accuracy, and disrupt the blows of their enemies, causing them to strike softly, weakly and on the armor of the defender.
sk_SK: Trpaslíci, známi ako runoví kováči, dokážu vryť mystické runy do svojich zbraní a zbroje. Tieto runy pridávajú zbraniam magickú silu a presnosť a ich zbroj dokáže tlmiť údery nepriateľov. Vďaka tomu môžu runový kováči po dlhý čas udržať bojovú formáciu pohromade.

note: [unit_type]: id=Dwarvish Scout, race=dwarf
en: Dwarvish Scout
sk_SK: Trpaslík zved

note: [unit_type]: id=Dwarvish Scout, race=dwarf
en: Although the dwarves cannot match the taller races in a sprint, when unencumbered by heavy armor their tremendous stamina and endurance allows them to match all but the fastest on foot. Dwarvish Scouts use this to their advantage, ranging ahead of the main force and reporting back on troop movements and dispositions, or securing important objectives. Outside of battle, they are often used to relay messages between dwarvish communities. However, they pay for their speed with the poorer protection provided by their lighter armor.
sk_SK: Napriek tomu, že trpaslík nemôže konkurovať iným, výškovo viac obdareným rasám v behu, ak sa trpaslík vzdá ťažkého brnenia, ich úžasná výdrž a stamina im umožňuje dohnať i tých rýchlejších bojovníkov. Trpaslíči zvedovia to dokážu využiť ako svoju výhodu, keď sa pustia ďaleko pred hlavné voje, ktoré potom informujú o pohybe a stave nepriateľských armád, alebo keď dostanú špeciálne, citlivé zadania. Mimo boja sú často využívaní ako poslovia medzi rozptýlenými spoločenstvami trpaslíkov. Avšak cenou za túto ich rýchlosť je ľahší pancier, a teda i nižšia odolnosť v boji zblízka.

note: [unit_type]: id=Dwarvish Sentinel, race=dwarf
en: Dwarvish Sentinel
sk_SK: Trpaslík ochranca

note: [unit_type]: id=Dwarvish Sentinel, race=dwarf
en: Champions among their fellow troops, the dwarven sentinels form the bulwark of their battle lines. Leading a direct assault against a line that they fortify, is often out of the question; it tends toward being suicidal, rather than merely ineffectual. Equipped with the strongest of Knalgan armor, these dwarves are masters of the melee and can hold a patch of earth with the single-minded tenacity of an oak.
sk_SK: Trpaslíci ochrancovia sú skutočnými hrdinami medzi spolubojovníkmi a zvyčajne tvoria jadro bojovej línie. Ak by sa niekto pokúsil o priamy útok na líniu, ktorú bránia práve ochrancovia, rýchlo by sa presvedčil o márnosti tohto činu - nie je to ani tak hlúpy a neefektívny čin ako skôr samovražedný. Títo trpasličí bojovníci sú majstrami na boj zblízka a svoje územie dokážu brániť s vytrvalosťou stromu.

note: [unit_type]: id=Dwarvish Stalwart, race=dwarf
en: Dwarvish Stalwart
sk_SK: Trpaslík obranca

note: [unit_type]: id=Dwarvish Steelclad, race=dwarf
en: Dwarvish Steelclad
sk_SK: Trpaslík obrnenec

note: [unit_type]: id=Dwarvish Steelclad, race=dwarf
en: Outfitted in the strongest plate and mail of Knalgan forges, the Steelclads are the vanguard of dwarvish armies. They are renowned for their resilience in the heat of battle, and their mastery of both battleaxe and warhammer make them imposing foes indeed.
sk_SK: S odolným brnením od trpasličích majstrov, obrnenci sú kľúčovými bojovníkmi v trpasličích armádach. Sú známy pre ich odolnosť v najtvrdších bojoch a ich schopnosti v boji s bojovou sekerou a kladivom.

note: [unit_type]: id=Dwarvish Thunderer, race=dwarf
en: Dwarvish Thunderer
sk_SK: Trpaslík hromobijca

note: [unit_type]: id=Dwarvish Thunderguard, race=dwarf
en: Dwarvish Thunderguard
sk_SK: Trpaslík hromový strážca

note: [unit_type]: id=Dwarvish Thunderguard, race=dwarf
en: The Dwarven Thunderguards are famed for their curious weaponry, these strange staves of wood and iron that make a thunderous noise in their anger. The machinations behind this weaponry are a mystery, a secret taken to the grave by the dwarves of Knalga who wield them, and are assumed to have even forged them. The most that is known are reports of dwarves pouring a strange black dust into the mouth of their weapons, which some say is a food to fuel the beast imprisoned within.
    
    Though a single shot from these ‘thundersticks’ can take several minutes to prepare, the results are seen by the Dwarves as being well worth the wait.
sk_SK: Dračí hromoví strážcovia sú preslávení svojimi zvláštnymi zbraňami, čudnými drevenými a železnými palicami, ktoré vydávajú hromový zvuk. Fungovanie týchto zbraní je tajomstvom, ktoré si trpaslíci z Knalgy strážia až za hrob. Vie sa len toľko, že niektorí trpaslíci boli údajne videní, ako do týchto zbraní sypú zvláštny čierny prach... zrejme ide o potravu pre nejakého živočícha vo vnútri tejto zbrane.
    
    Príprava jediného výstrelu z tejto 'hromovej palice' trvá niekoľko minút, ale z hľadiska trpaslíkov výsledný účinok stojí za chvíľku čakania.

note: [unit_type]: id=Dwarvish Ulfserker, race=dwarf
en: Dwarvish Ulfserker
sk_SK: Trpaslík zurvalec

note: [unit_type]: id=Elvish Archer, race=elf, gender=male,female
en: Elvish Archer
sk_SK: Elfský lukostrelec

note: [unit_type]: id=Elvish Archer, race=elf, gender=male,female
en: As primarily foragers and hunters, most elves learn to become proficient archers from a young age. Besides being only a practical skill, archery is also a common pastime and many competitions are held in sport for the entertainment of spectators and participants alike. This ability is readily turned to battle in times of war, where many elves will wield bows as their weapons of choice. Though not as sturdy as their human or orc counterparts, Elvish archers are still effective combatants, especially when fighting from the safety of their forests.
sk_SK: Väčšina elfov, ktorí sú v prvom rade hľadači a lovci, sa od mladého veku učí stať sa zdatnými lukostrelcami. Okrem toho, že lukostreľba je len praktickou zručnosťou, je aj bežnou zábavou a v športe sa konajú mnohé súťaže pre zábavu divákov aj účastníkov. Táto schopnosť sa ľahko hodí v časoch vojny, kde veľa elfov používa luky ako svoju zbraň. Hoci nie sú takí silní ako ich ľudskí alebo orkskí kolegovia, elfskí lukostrelci sú stále účinnými bojovníkmi, najmä keď bojujú z bezpečia svojich lesov.

note: [female]: gender=female
en: female^Elvish Archer
sk_SK: Elfská lukostrelkyňa

note: [unit_type]: id=Elvish Avenger, race=elf, gender=male,female
en: Elvish Avenger
sk_SK: Elfský pomstiteľ

note: [unit_type]: id=Elvish Avenger, race=elf, gender=male,female
en: The curious name of the Elvish ‘Avengers’ comes from a tactic often employed by these master rangers. The enemy is allowed to break through a feint defense and when the vulnerable troops behind the front line follow, these archers break cover and attack, cutting supply lines and surrounding the enemy in one fell stroke. This has, at times, been interpreted as a form of vengeance for their brethren lost earlier in the battle. While not so base in design, it is not at all inaccurate.
sk_SK: Zvláštny titul elfov 'pomstiteľov' vychádza z častej taktiky týchto majstrov zálesákov. Nepriateľovi umožnia preraziť naoko chabú obranu a keď sa začnú presúvať aj zraniteľnejšie jednotky, ukrytí lukostrelci sa vynoria z úkrytov a zaútočia, čím vlastne obkľúčia nepriateľa a odrežú ho od zásobovania jediným majstrovským ťahom. Takéto správanie sa často interpretovalo ako pomsta za padlých spolubojovníkov. Nie je to síce celkom presné označenie, ale zároveň má čosi do seba.

note: [special_note]
en: Elvish Avengers are well-traveled and adept at traversing harsh terrains like sand, water, and mountains.
sk_SK: Elfskí pomstitelia sú scestovaní a mimoriadne schopní v skúmaní zložitých terénov, ako je piesok, voda či vysoké hory.

note: [female]: gender=female
en: female^Elvish Avenger
sk_SK: Elfská pomstiteľka

note: [unit_type]: id=Elvish Captain, race=elf
en: Elvish Captain
sk_SK: Elfský kapitán

note: [unit_type]: id=Elvish Captain, race=elf
en: Elvish captains usually command patrols and garrisons that stand guard over the vast forests in elvish territory. Unlike leaders from other races, they are most proficient at navigating small skirmishes rather than large-scale battles, and are especially skilled at defensive maneuvering. Captains typically lead small units that remain together for extended periods of time, allowing them to personally mentor and befriend their troops. They are often observed to lead through camaraderie and amicability, but still command great respect from their kin.
sk_SK: Elfskí kapitáni zvyčajne velia hliadkam a posádkam, ktoré strážia rozsiahle lesy na území elfov. Na rozdiel od vodcov z iných rás sú najzručnejší vo vedení malých šarvátok a nie veľkých bitiek a sú obzvlášť zruční v obranných manévroch. Kapitáni zvyčajne vedú malé množstvo jednotiek, ktoré zostávajú spolu dlhší čas, čo im umožňuje osobne mentorovať a spriateliť sa so svojimi jednotkami. Často sa pozoruje, že vedú cez kamarátstvo a priateľskosť, no stále vzbudzujú veľký rešpekt od svojich príbuzných.

note: [unit_type]: id=Elvish Champion, race=elf
en: Elvish Champion
sk_SK: Elfský šampión

note: [unit_type]: id=Elvish Champion, race=elf
en: Elves are typically peaceable by nature and most will attack only in retaliation for some wrongdoing wrought upon them. However, there are some elves who deliberately seek battle, purposeful or otherwise, for their own enjoyment. Through constant combat, these warriors either learn to hone their swordsmanship to a level far beyond most of their peers or perish in the volatile frenzy of melee. Those capable of persisting eventually grow skilled enough to wholly conquer the battlegrounds, becoming veritable champions of war as they mercilessly cut through their foes. Having spent their whole lives refining their prowess with the blade, these elves are exceptionally dangerous and should never be underestimated.
sk_SK: Elfovia sú svojou povahou zvyčajne mierumilovní a väčšina z nich zaútočí len ako odveta za nejaké previnenie, ktoré im bolo spáchané. Sú však niektorí elfovia, ktorí zámerne vyhľadávajú bitku, či už účelovú alebo inú, pre svoje vlastné potešenie. Neustálym bojom sa títo bojovníci buď naučia zdokonaľovať svoje šermiarske umenie na úroveň ďaleko presahujúcu väčšinu ich rovesníkov, alebo zahynú v nestálom šialenstve na blízko. Tí, ktorí sú schopní vytrvať, nakoniec získajú dostatok zručností na to, aby úplne ovládli bojiská a stali sa skutočnými šampiónmi vo vojne, keď sa nemilosrdne presekajú cez svojich nepriateľov. Títo elfovia, ktorí strávili celý svoj život zdokonaľovaním svojej zdatnosti s čepeľou, sú mimoriadne nebezpeční a nikdy by sa nemali podceňovať.

note: [unit_type]: id=Elvish Druid, race=elf, gender=female
en: female^Elvish Druid
sk_SK: Elfská druidka

note: [unit_type]: id=Elvish Druid, race=elf, gender=female
en: Some elves choose to deepen their connection to the corporeal world, thereby enhancing their already potent abilities to foster and manipulate natural energies. Perhaps the most notable effect of these druids’ magic is the marked sense of motion in the deep woodlands that they preserve. Outsiders wandering through Elven woods often speak of entangling roots and vines, moving nearly as fast as a warrior’s marching pace, or the creaking shamble of ancient trees, lumbering across entire camps in just a single night. The forest and the earth become almost like a connected entity, something that lives and breathes like a single massive organism. As it flourishes under the druids’ careful tending, the forest kindles their magics in turn, symbiotically enhancing the already potent powers that these elves possess.
sk_SK: Niektorí elfovia sa rozhodnú prehĺbiť svoje spojenie s telesným svetom, čím posilnia svoje už aj tak silné schopnosti podporovať a manipulovať s prírodnými energiami. Snáď najpozoruhodnejším účinkom mágie týchto druidov je výrazný zmysel pre pohyb v hlbokých lesoch, ktoré si uchovávajú. Cudzinci, ktorí sa túlajú elfskými lesmi, často hovoria o zapletených koreňoch a viničoch, ktoré sa pohybujú takmer rovnako rýchlo ako pochodové tempo bojovníka, alebo o vŕzgajúcich troskách prastarých stromov, ktoré sa rútia cez celé tábory za jedinú noc. Les a zem sa stávajú takmer ako spojená entita, niečo, čo žije a dýcha ako jeden masívny organizmus. Ako to prekvitá pod starostlivou starostlivosťou druidov, les zapáli ich mágiu a symbioticky zvyšuje už tak silné sily, ktoré títo elfovia majú.

note: [attack]: type=impact
en: ensnare
sk_SK: lapenie

note: [unit_type]: id=Elvish Enchantress, race=elf, gender=female
en: female^Elvish Enchantress
sk_SK: Elfská zaklínačka

note: [unit_type]: id=Elvish Enchantress, race=elf, gender=female
en: In the context of Elven magic, the notion of enchanting is a little bit misleading since it almost always refers to manipulation of an object’s essence for the purpose of divination or insight. A favorite among the corresponding enchantresses is imbuing their natural surroundings with the breath of the arcane, yielding secret groves that exist at the juncture between the corporeal and ethereal worlds. These mysterious domains are kept by their equally enigmatic caretakers, who mostly keep to themselves away from prying eyes. Though rather reserved and unsociable, these elves are well-regarded by most of their kin and sometimes called upon for guidance especially in unusual or peculiar matters.
sk_SK: V kontexte elfskej mágie je pojem očarovania trochu zavádzajúci, pretože takmer vždy odkazuje na manipuláciu s esenciou objektu. Obľúbenou medzi zodpovedajúcimi kúzelníkmi je nasiaknutie ich prirodzeného prostredia dychom tajomstva, ktoré poskytuje tajné háje, ktoré existujú na rozhraní medzi telesným a éterickým svetom. Tieto tajomné domény sú držané ich rovnako záhadnými opatrovateľmi, ktorí sa väčšinou držia v ústraní pred zvedavými očami. Hoci sú títo elfovia dosť zdržanliví a nespoločenskí, väčšina ich príbuzných si týchto elfov dobre váži a niekedy ich volajú, aby viedli, najmä v nezvyčajných alebo zvláštnych záležitostiach.

note: [attack]: type=impact
en: entangle
sk_SK: zamotanie

note: [attack]: type=arcane
en: faerie fire
sk_SK: magický oheň

note: [unit_type]: id=Elvish Fighter, race=elf
en: Elvish Fighter
sk_SK: Elfský vojak

note: [unit_type]: id=Elvish Fighter, race=elf
en: Among elves, swordplay is most commonly practiced by rangers and border patrols, who serve primarily as guardians of the forests and more occasionally as small squads for intrusions into other territories. Elvish swordsmanship is known for its emphasis on swift, agile strikes, generating less power than human or orcish warriors, but also leaving less time to react and counter. Most elves can learn the basics of swordplay relatively quickly and will readily pick up the blade when confronted with battle.
sk_SK: Spomedzi elfov sa šermu najčastejšie venujú hraničiari a pohraničné hliadky, ktoré slúžia predovšetkým ako strážcovia lesov a príležitostne ako malé čaty pre prieniky do iných území. Elfský šerm je známy tým, že kladie dôraz na rýchle a svižné údery, ktoré generujú menšiu silu ako ľudskí alebo orkskí bojovníci, no zároveň necháva menej času na reakciu a protiútok. Väčšina elfov sa dokáže pomerne rýchlo naučiť základy šermu a pri konfrontácii na bojovom poli ochotne zdvihne čepeľ.

note: [unit_type]: id=Elvish Hero, race=elf
en: Elvish Hero
sk_SK: Elfský hrdina

note: [unit_type]: id=Elvish Hero, race=elf
en: Accomplished Elvish warriors are sometimes called ‘Sárcan’, roughly meaning ‘one who has sacrificed in defense’ or ‘one transfigured by experience’. Often translated to ‘Elvish Heroes’ in the human tongue, this name does indicate some level of prestige, but is not meant to glorify the position. Elvish Heroes are those who have survived numerous wars and outlived many of their friends who fell in prior battles. Often among the few lone survivors of the battlefield, these battle-hardened soldiers are privy to the numerous atrocities of war — orcs and humans burning and razing their homes in the forests, dwarves pillaging precious artifacts from the fallen, necromancers raising their own comrades to fight against them, or even their own kind slaughtering innocents without care or mercy. While the Elves realize the necessity of military strength and honor the ‘Sárcanet’ as heroes for their service, such a status is not one often sought after by the majority of Elvenkind.
sk_SK: Dokonalí elfskí bojovníci sa niekedy nazývajú „Sárcan“, čo zhruba znamená „ten, kto sa obetoval pri obrane“ alebo „ten, kto sa premenil skúsenosťou“. Toto meno, ktoré sa v ľudskom jazyku často prekladá ako „elfskí hrdinovia“, naznačuje určitú úroveň prestíže, ale nie je určené na oslavu tejto pozície. Elfí hrdinovia sú tí, ktorí prežili množstvo vojen a prežili mnoho svojich priateľov, ktorí padli v predchádzajúcich bitkách. Títo zocelení vojaci sú často medzi niekoľkými osamelými preživšími na bojisku a sú zasvätení do početných vojnových zverstiev – orkov a ľudí vypaľuje a ničí ich domovy v lesoch, trpaslíci drancujú vzácne artefakty z padlých, nekromanti oživujú svojich spolubojovníkov. bojujú proti nim, alebo dokonca ich vlastný druh vraždí nevinných bez starostlivosti a zľutovania. Zatiaľ čo si elfovia uvedomujú nevyhnutnosť vojenskej sily a uctievajú „Sárcanet“ ako hrdinov za ich službu, väčšina elfov takýto status často nevyhľadáva.

note: [unit_type]: id=Elvish High Lord, race=elf
en: Elvish High Lord
sk_SK: Elfský veľmož

note: [unit_type]: id=Elvish High Lord, race=elf
en: While the duality of Elven magic manifests itself most strongly in the split paths between the corporeal and arcane worlds, the same dichotomy is reflected in the ranks of Elven nobility. In part due to their use of faerie fire, most lords find themselves strongly aligned with enchantresses, thus associating themselves with the aspects of insight and destruction. Though not the same thing as wisdom, a lord’s intuition is usually to be respected, and his wrath, feared. This only grows more true with age, as time brings acuity to the elf’s mind and senses.
    
    Outsiders’ notions that an upper class of ‘High Lords’ exists is usually a fallacy resulting from the great disparity in both perception and power that these experienced elves possess. In actuality, the hierarchy of Elvish rule differs between enclaves and situationally between times of peace and war. The only thing that can be said for certain is that the acumen of these lords is invaluable for maintaining the prosperity of Elvish rule, whether or not they sit at the top of the chain of command.
sk_SK: Zatiaľ čo dualita elfskej mágie sa najvýraznejšie prejavuje v rozdelených cestách medzi telesným a tajomným svetom, rovnaká dichotómia sa odráža aj v radoch elfskej šľachty. Čiastočne kvôli tomu, že používajú oheň víl, sa väčšina lordov ocitá v silnom spojení s čarodejnicami, čím sa spája s aspektmi intuície a ničenia. Hoci to nie je to isté ako múdrosť, intuíciu pána treba zvyčajne rešpektovať a jeho hnevu sa báť. S pribúdajúcim vekom sa stáva presnejším, pretože čas prináša ostrosť do elfovej mysle a zmyslov.
    
    Názory cudzincov, že existuje vyššia trieda „vysokých pánov“, sú zvyčajne mylné, vyplývajúce z veľkého rozdielu vo vnímaní a sile, ktorú títo skúsení elfovia vlastnia. V skutočnosti sa hierarchia elfskej vlády líši medzi enklávami a situačne medzi obdobiami mieru a vojny. Jediná vec, ktorú možno povedať s istotou, je, že bystrosť týchto pánov je neoceniteľná pre udržanie prosperity elfskej vlády, či už sú alebo nie sú na vrchole reťazca velenia.

note: [unit_type]: id=Elvish Lady, gender=female, race=elf
en: female^Elvish Lady
sk_SK: Elfská šľachtičná

note: [unit_type]: id=Elvish Lady, gender=female, race=elf
en: Usually strongly connected with the earthly aspect of Elven magic, noble ladies of the elvish enclaves are associated with wisdom and preservation. As those entrusted with maintaining many of the more venerated Elvish traditions, they play a large role in safeguarding the tranquility and natural wonder of their renowned forest sanctuaries. Unlike their counterparts in the lords, many of whom gain great individual insight through their use of arcane magic, most ladies spread their power throughout the societal orders that they guide, often at some cost to their own personal abilities. For this reason, they serve most often as diplomats and peacekeepers, holding high authority during times of amity and taking a lesser role in times of war.
sk_SK: Vznešené dámy z elfských enkláv sú zvyčajne silne spojené s pozemským aspektom elfskej mágie a spájajú sa s múdrosťou a ochranou. Ako tí, ktorí sú poverení udržiavaním mnohých uctievanejších elfských tradícií, zohrávajú veľkú úlohu pri zachovávaní pokoja a prírodných divov ich známych lesných svätostánkov. Na rozdiel od ich náprotivkov v lordoch, z ktorých mnohí získajú skvelý individuálny prehľad používaním tajomnej mágie, väčšina dám rozšírila svoju moc do spoločenských poriadkov, ktoré riadia, často za určitú cenu svojich osobných schopností. Z tohto dôvodu slúžia najčastejšie ako diplomatky a mierotvorkyne, ktoré majú vysokú autoritu v čase priateľstva a v čase vojny majú menšiu úlohu.

note: [unit_type]: id=Elvish Lord, race=elf
en: Elvish Lord
sk_SK: Elfský šľachtic

note: [unit_type]: id=Elvish Lord, race=elf
en: Succession among the Elvish nobility is a complex process that varies somewhat between the different enclaves of Elvenkind. Typically, the future leaders of the elves are tasked with governing the three-fold aspects of Elvish society: warriors and rangers who defend the forests, peaceable civilians who shy away from combat altogether, and the collective group of healers and mystics who study the art of faerie magic. Being able to reconcile the differences between these factions and effectively lead their people requires considerable personal merit and a deep insight into elves of all kinds. To this end, lords are typically the only male elves who are allowed to learn any amount of faerie magic, which is traditionally taught solely to female shamans.
    
    Though some enclaves, such as the northern Lintanir grove, maintain their nobility via bloodline, others such as the mighty Wesmere elves elect new lords on each new generation. In either case, the nobles’ position is rarely an absolute one, and they are expected to lead more by diplomacy and wisdom rather than force.
sk_SK: Nástupníctvo medzi elfskou šľachtou je zložitý proces, ktorý sa medzi rôznymi enklávami elfov trochu líši. Budúci vodcovia elfov majú zvyčajne za úlohu riadiť tri aspekty elfskej spoločnosti: bojovníkov a rangerov, ktorí bránia lesy, mierumilovných civilistov, ktorí sa vyhýbajú boju, a kolektívnu skupinu liečiteľov a mystikov, ktorí študujú umenie mágie víl. Byť schopný zosúladiť rozdiely medzi týmito frakciami a efektívne viesť svoj ľud si vyžaduje značné osobné zásluhy a hlboký vhľad do elfov každého druhu. Na tento účel sú lordi zvyčajne jedinými mužskými elfmi, ktorí sa môžu naučiť akékoľvek množstvo čarovnej mágie, ktorá sa tradične vyučuje iba šamankám.
    
    Aj keď niektoré enklávy, ako napríklad severný háj Lintanir, si udržiavajú svoju šľachtu prostredníctvom pokrvnej línie, iné, ako napríklad mocní elfovia z Wesmere, volia nových pánov na každú novú generáciu. V oboch prípadoch je pozícia šľachticov len zriedka absolútna a očakáva sa, že budú viesť skôr diplomaciou a múdrosťou ako silou.

note: [unit_type]: id=Elvish Marksman, race=elf, gender=male,female
en: Elvish Marksman
sk_SK: Elfský ostrostrelec

note: [unit_type]: id=Elvish Marksman, race=elf, gender=male,female
en: Elves have an intimate connection to the world of faerie, which innately imbues them with highly acute senses and incredibly keen vision. This, combined with years of hunting in the deep forests, contributes greatly to the elves’ mastery of the bow. An elf practiced at marksmanship is capable of hitting a pinhole-sized target from dozens of paces away and can shoot quickly and precisely enough to split falling branches in midair. Of course, training the body to keep up with the eyes is no easy feat, and realizing this prodigious skill does come with the cost of weakness in close quarters.
sk_SK: Elfovia majú intímne spojenie so svetom víl, ktorý ich vrodene napĺňa vysoko ostrými zmyslami a neuveriteľne bystrým zrakom. To v kombinácii s rokmi lovu v hlbokých lesoch výrazne prispieva k tomu, že elfovia ovládajú luk. Elf cvičený v streľbe je schopný zasiahnuť cieľ veľkosti dierky na desiatky krokov a dokáže strieľať dostatočne rýchlo a presne na to, aby vo vzduchu rozpolil padajúce konáre. Samozrejme, trénovať telo, aby držalo krok s očami, nie je ľahké a uvedomenie si tejto úžasnej zručnosti prichádza s cenou slabosti v blízkom okolí.

note: [attack]: type=pierce
en: longbow
sk_SK: dlhý luk

note: [female]: gender=female
en: female^Elvish Marksman
sk_SK: Elfská ostrostrelkyňa

note: [unit_type]: id=Elvish Marshal, race=elf
en: Elvish Marshal
sk_SK: Elfský maršal

note: [unit_type]: id=Elvish Marshal, race=elf
en: Elves are not often the instigators of open war, but will not shy away when the time comes to do battle. To this end, they maintain a small number of strategically-minded marshals at all times. Selected from the most talented patrol captains, these commanders undergo extensive training in various military styles, including those of the humans and orcs. They are unorthodox, but brilliant strategists who excel at breaking down large battlefronts into smaller skirmishes, transforming ordinary campaigns into dispersed guerrilla warfare. Engaging elves in their own homes is a daunting task for any invasion force, precisely because of the skillful maneuvering of the marshals who are entrusted with the protection of their people.
sk_SK: Elfovia nie sú často podnecovateľmi otvorenej vojny, ale nebudú sa vyhýbať boju keď bude nevyhnutný. Na tento účel si neustále udržiavajú malý počet strategicky zmýšľajúcich maršalov. Títo velitelia, vybraní z najtalentovanejších kapitánov hliadok, prechádzajú rozsiahlym výcvikom v rôznych vojenských štýloch, vrátane tých ľudí a orkov. Sú to neortodoxní, ale brilantní stratégovia, ktorí vynikajú v rozbíjaní veľkých bojových frontov na menšie šarvátky, premieňajúc bežné kampane na rozptýlené partizánske boje. Zaujať elfov v ich vlastných domoch je náročná úloha pre každú inváznu jednotku práve kvôli šikovnému manévrovaniu maršálov, ktorí sú poverení ochranou ich ľudí.

note: [unit_type]: id=Elvish Outrider, race=elf
en: Elvish Outrider
sk_SK: Elfský prieskumník

note: [unit_type]: id=Elvish Outrider, race=elf
en: There once was an elf by the name of Beirand, who set out on a journey to a distant land.
    Thirteen days he rode, no rest did he take, ‘til a nymph’s abode he entered, ‘side a lake.
    “Look there, Narya!” Came a cry of glee, “Do thee spy that yonder apple tree?”
    The response, a neigh, she jumped with delight, then off she skipped in a canter spright.
    Not a moment passed ‘ere a gusting blast, blew all around, an airy voice cast:
    “Hold there, thee elf, this grove is mine — no fruit shall I yield you, nor your equine.”
    Next came the reply, “Please grant us respite. Long have we travel’d; surely see thee our plight!”
    “Fatigue, I perceive, that is your case, but to earn my grace, let’s have a race.”
    To this, the rider did consent, and toward the tree, then off they went.
    A howl, a rush, a flying gale, the wind left the rider back on its tail.
    But in a flashing streak, a gallop sleek, horse and rider past the wind did barely squeak.
    In augmented time, back and forth they sped, ‘til at last, fleet elf arrived ahead.
    “Well done,” spake the spirit, as she blew in, “my grace I shall grant thee and all of your kin.”
    Beirand and Narya thus took their leave, bearing evermore, the nymph’s reprieve.
    
    The truth of this tale, one can only surmise, but doubtless, Outriders the fastest do comprise.
sk_SK: Bol raz jeden elf menom Beirand, ktorý sa vydal na cestu do ďalekej krajiny.
    Trinásť dní jazdil, neodpočinul si, kým vošiel do príbytku nymfy, pri jazere.
    "Pozri sa tam, Narya!" Ozval sa radostný výkrik: "Sleduješ tú jabloň?"
    Odpoveď, vzdychanie, od radosti vyskočila, potom preskočila v cvale.
    Neprešla ani chvíľa, keď všade navôkol zavial nárazový výbuch, zaznel vzdušný hlas:
    "Drž sa, elf, tento háj je môj - nedám ti žiadne ovocie, ani tvoj kone."
    Nasledovala odpoveď: „Prosím, doprajte nám oddych. Dlho sme cestovali; určite vidíš našu situáciu!"
    "Vidím, že únava je tvoj prípad, ale aby som si zaslúžil moju milosť, poďme pretekať."
    Jazdec s tým súhlasil a šli smerom k stromu.
    Vytie, zhon, letiaca víchrica, vietor nechal jazdca späť na chvoste.
    Ale v bleskovom slede cválajúci štíhly kôň a jazdec popri vetre sotva zaškrípali.
    V rozšírenom čase uháňali tam a späť, až nakoniec dorazili elfovia flotily.
    "Výborne," povedal duch, keď fúkla, "moja milosť udelím tebe a všetkým tvojim príbuzným."
    Beirand a Narya sa teda rozišli a stále znášali úľavu nymfy.
    
    O pravdivosti tohto príbehu sa možno len domnievať, no nepochybne, najrýchlejší Outrideri obsahujú.

note: [unit_type]: id=Elvish Ranger, race=elf, gender=male,female
en: Elvish Ranger
sk_SK: Elfský hraničiar

note: [unit_type]: id=Elvish Ranger, race=elf, gender=male,female
en: The silent watchers of the forests, Elvish rangers are masters of stealth and reconnaissance. Many are explorers and loners, preferring to wander through the towering trees sheltering the natural beauty of their homes, of which they are fiercely protective. While they possess considerable skill in both blade and bow, these archers are less adept at fighting other warriors on even terms, preferring instead to ambush their enemies from the shadows in the woods. A surprise attack from rangers can cripple a force many times their size and will often compel attacking armies to withdraw rather than risk a game of prolonged guerrilla warfare in the forests.
sk_SK: Tichí strážcovia lesov, elfskí strážcovia sú majstrami v tajnosti a prieskume. Mnohí sú prieskumníci a samotári, ktorí sa radšej túlajú medzi týčiacimi sa stromami, ktoré chránia prirodzenú krásu svojich domovov, pred ktorými si tvrdo chránia. Aj keď majú značnú zručnosť v oblasti čepele aj luku, títo lukostrelci sú menej zdatní v boji s inými bojovníkmi za rovnakých podmienok, namiesto toho radšej prepadnú svojich nepriateľov z tieňov v lese. Prekvapivý útok od rangerov môže ochromiť silu, ktorá je mnohonásobne veľká, a často prinúti útočiace armády stiahnuť sa namiesto toho, aby riskovali dlhotrvajúcu partizánsku vojnu v lesoch.

note: [special_note]
en: Elvish Rangers are well-traveled and adept at traversing harsh terrains like sand, water, and mountains.
sk_SK: Elfskí hraničiari dobre poznajú pochod cez náročné terény ako je piesok, voda či vysoké hory.

note: [female]: gender=female
en: female^Elvish Ranger
sk_SK: Elfská hraničiarka

note: [unit_type]: id=Elvish Rider, race=elf
en: Elvish Rider
sk_SK: Elfský jazdec

note: [unit_type]: id=Elvish Rider, race=elf
en: The prevalence of guerrilla tactics in Elven strategy results in great emphasis on maintaining highly mobile units capable of fighting on an adaptable battlefront. This style of warfare requires rapid communication between small skirmish groups and the ability to quickly transfer troops between combat zones. Experienced Elvish riders know this well and thus devote most of their time to improving their horsemanship rather than their individual fighting skills. The speed at which they travel through the forest would be suicidal for any other cavalry, and they are tenacious enough to ride for as much as two or three days at a time without resting. While the intelligence and communication these horsemen provide is invaluable, the lack of combat prowess and front line engagement means that these riders are the oft unsung heroes of war, left supporting their brethren from the back lines.
sk_SK: Prevaha partizánskej taktiky v elfskej stratégii má za následok veľký dôraz na udržiavanie vysoko mobilných jednotiek schopných bojovať na adaptabilnom bojisku. Tento štýl vedenia vojny vyžaduje rýchlu komunikáciu medzi malými šarvátkami a schopnosť rýchlo presúvať jednotky medzi bojovými zónami. Skúsení elfskí jazdci to dobre vedia a preto venujú väčšinu svojho času zdokonaľovaniu svojho jazdectva a nie individuálnych bojových schopností. Rýchlosť, akou cestujú lesom, by bola pre akúkoľvek inú kavalériu samovražedná a sú dostatočne húževnatí na to, aby jazdili aj dva alebo tri dni v kuse bez odpočinku. Zatiaľ čo inteligencia a komunikácia, ktorú títo jazdci poskytujú, sú neoceniteľné, nedostatok bojovej zdatnosti a angažovanosti v prvej línii znamená, že títo jazdci sú často neospevovanými hrdinami vojny, ktorí podporujú svojich bratov zo zadnej línie.

note: [unit_type]: id=Elvish Scout, race=elf
en: Elvish Scout
sk_SK: Elfský zved

note: [unit_type]: id=Elvish Scout, race=elf
en: Although the equines bred by the wood elves are much faster and more agile than regular horses, they tend to be quite a bit harder to master. It takes many years to train these fickle ponies, but once tamed, they are among the most devoted mounts. These unique horses allow Elvish horsemen to outpace most other cavalry on open ground and even ride through thick forests at full gallop. Though these riders possess some skill in wielding swords and bows, their greatest effectiveness lies in their ability to scout and outmaneuver enemy forces. Elvish scouts are most often used as messengers or support units and are adept at quickly transferring information between patrols, whom they also reinforce when necessary.
sk_SK: Hoci kone chované lesnými elfmi sú oveľa rýchlejšie a obratnejšie ako bežné kone, býva o niečo ťažšie zvládnuť ich. Výcvik týchto vrtkavých poníkov trvá veľa rokov, ale keď sa skrotia, patria medzi najoddanejšie kone. Tieto jedinečné kone umožňujú elfským jazdcom predbehnúť väčšinu ostatných kavalérií na otvorenom teréne a dokonca jazdiť cez husté lesy v plnom cvale. Aj keď títo jazdci majú určitú zručnosť v ovládaní mečov a lukov, ich najväčšia účinnosť spočíva v ich schopnosti prebádať a vymanévrovať nepriateľské sily. Elfí skauti sa najčastejšie používajú ako poslovia alebo podporné jednotky a sú zbehlí v rýchlom prenose informácií medzi hliadkami, ktorých v prípade potreby aj posilňujú.

note: [unit_type]: id=Elvish Shaman, race=elf, gender=female
en: female^Elvish Shaman
sk_SK: Elfská šamanka

note: [unit_type]: id=Elvish Shaman, race=elf, gender=female
en: With a little training, an elf’s inherent affinity with the natural world can be channeled into a material magic that affects the physical plane. Shamans of this discipline most often use their skills to tend to the nature that connects them to their powers, resulting in the unusually lush and verdant forests surrounding their homes. The same magic lends itself to remarkable and well-renowned capabilities in the healing arts. Devoutly peaceful by nature, these shamans rarely engage in combat, instead using their magic to command the earth itself to hinder or pacify their enemies.
sk_SK: S trochou tréningu môže byť elfova inherentná spriaznenosť s prírodným svetom nasmerovaná do materiálnej mágie, ktorá ovplyvňuje fyzickú úroveň. Šamanky tejto disciplíny najčastejšie využívajú svoje schopnosti na to, aby sa starali o prírodu, ktorá ich spája s ich silami, čo vedie k nezvyčajne sviežim a zeleným lesom obklopujúcim ich domovy. Tá istá mágia sa hodí k pozoruhodným a dobre známym schopnostiam v liečiteľskom umení. Títo šamani sú svojou povahou oddaní mierumilovní a len zriedka sa zapájajú do boja, namiesto toho využívajú svoju mágiu na velenie samotnej Zemi, aby prekážali alebo upokojili svojich nepriateľov.

note: [unit_type]: id=Elvish Sharpshooter, race=elf, gender=male,female
en: Elvish Sharpshooter
sk_SK: Elfský ostreľovač

note: [unit_type]: id=Elvish Sharpshooter, race=elf, gender=male,female
en: Though not a formal title, ‘Sharpshooter’ is the epithet given to the most gifted Elvish marksmen. These expert archers are capable of feats that, even by Elven standards, border on miraculous — they have the precision to split incoming arrows midair and can loose a second arrow before the first hits, all while maintaining enough power to damage full plate armor. A single volley of their arrows is enough to bring down a knight on horseback, and even heavily-armored infantry will survive few additional shots. The sharpshooters of the elves have honed their art to its highest form and are the undisputed masters of archery.
sk_SK: Hoci to nie je formálny názov, „ostrostrelec“ je prívlastok, ktorý sa dáva najnadanejším elfským strelcom. Títo skúsení lukostrelci sú schopní výkonov, ktoré dokonca podľa elfských štandardov hraničia so zázračnosťou – majú presnosť rozdeľovať prichádzajúce šípy vo vzduchu a môžu vypustiť druhý šíp pred prvým zásahom, a to všetko pri zachovaní dostatočnej sily na poškodenie plného plátového brnenia. Jediná salva ich šípov stačí na zostrelenie rytiera na koni a dokonca aj ťažko obrnená pechota prežije len niekoľko ďalších výstrelov. Elfskí ostrostrelci vycibrili svoje umenie do najvyššej formy a sú nespornými majstrami v lukostreľbe.

note: [female]: gender=female
en: female^Elvish Sharpshooter
sk_SK: Elfská ostreľovačka

note: [unit_type]: id=Elvish Shyde, race=elf, gender=female
en: As an elf maiden entwines herself more and more with nature, the essence of earth begins to transform her body. The butterfly wings that sprout on the back of a Shyde are a direct manifestation of her connection to the faerie, granting her their characteristic ethereal aura of both serenity and fear. Shydes are masters of the mundane, guided by a power which is little understood, yet greatly respected by others of their kind. Often mistaken for true faerie or ‘forest spirits’, these stewards of the forests epitomize their people’s mysterious connection with the natural order.
sk_SK: Ak sa elfská pani stále viac prelína s prírodou, esencia zeme začína premieňať jej telo. Motýlie krídla, ktoré vyrastajú na chrbte sylfy, sú priamym prejavom jej spojenia s vílou a dodávajú jej charakteristickú éterickú auru pokoja aj strachu. Sylfy sú majsterkami všednosti, riadia sa silou, ktorá je málo pochopená, no iní svojho druhu ju veľmi rešpektujú. Tieto správkyne lesov, ktorí sa často mýlia so skutočnými vílami alebo „lesnými duchmi“, stelesňujú tajomné spojenie svojich ľudí s prírodným poriadkom.

note: [attack]: type=impact
en: faerie touch
sk_SK: dotyk víly

note: [unit_type]: id=Elvish Sorceress, race=elf, gender=female
en: female^Elvish Sorceress
sk_SK: Elfská čarodejnica

note: [unit_type]: id=Elvish Sorceress, race=elf, gender=female
en: Elven magic most commonly diverges among two paths — manipulation of the natural, or corporeal world, and divination into the arcane plane. The latter, as a power that is difficult to control and ill-understood even by most of its practitioners, is not often sought after by the Elves. Wielders of the arcane face significant risk in studying the volatile nature of their discipline and quickly learn to respect the disruptive power of their craft. This destructive nature most commonly manifests itself as gouts of ‘faerie fire’, which is among the most readily mastered skills for an Elvish sorceress. While a rather superficial application of this art, the Elves nonetheless hold the arcane flame in high regard and are careful to utilize it with judicious caution.
sk_SK: Elfská mágia sa najčastejšie nachádza medzi dvomi cestami – manipulácia s prírodným alebo telesným svetom a veštenie do tajomnej roviny. Poslednú menovanú ako silu, ktorú je ťažké ovládať a zle ju chápe aj väčšina jej praktizujúcich, elfovia často nevyhľadávajú. Tí, ktorí ovládajú tajomné veci, čelia značnému riziku pri štúdiu nestálej povahy svojej disciplíny a rýchlo sa naučia rešpektovať rušivú silu svojho remesla. Táto deštruktívna povaha sa najčastejšie prejavuje ako kvapkanie „čarovného ohňa“, čo je jedna z najľahšie zvládnuteľných zručností pre elfskú čarodejnicu. Aj keď ide o dosť povrchnú aplikáciu tohto umenia, elfovia si napriek tomu vážia tajomný plameň a dávajú pozor, aby ho využívali s rozumnou opatrnosťou.

note: [unit_type]: id=Elvish Sylph, race=elf, gender=female
en: female^Elvish Sylph
sk_SK: Elfská sylfa

note: [unit_type]: id=Elvish Sylph, race=elf, gender=female
en: Tremendously powerful in unfathomable ways, the sage-like Sylphs are masters of manipulating the bridge between the mundane and arcane worlds. Long years spent peering into the ethereal realm have eroded the ability of these elves to view the physical world; in return, they are granted an abstract sight, gaining the ability to view one or even several different aspects of reality’s essence. Like the many shards of a broken mirror, the myriad fractures of the material world reflect the light of the arcane through its many different facets. Careful practice allows one to follow these strands of light from pane to pane, observing how the outcome of physical reality evolves with each choice made of free will. While direct weaving of the connecting fabric is usually impossible to achieve, indirect manipulation is feasible by machination in the corporeal plane where the reflection of the arcane plane is strongest. The ability of a Sylph to locate these ‘reflection pools’ and steer them is one of her greatest — and most feared — abilities.
sk_SK: Sylfovia podobní mudrcom, ohromne mocní a nevyspytateľnými spôsobmi, sú majstrami v manipulácii s mostom medzi svetským a tajomným svetom. Dlhé roky strávené nazeraním do éterickej ríše nahlodali schopnosť týchto elfov vidieť fyzický svet; na oplátku dostanú abstraktný pohľad, čím získajú schopnosť vidieť jeden alebo dokonca niekoľko rôznych aspektov podstaty reality. Rovnako ako mnohé úlomky rozbitého zrkadla, nespočetné množstvo zlomov hmotného sveta odráža svetlo tajomna prostredníctvom jeho mnohých rôznych aspektov. Starostlivé cvičenie umožňuje sledovať tieto vlákna svetla z tabla na tabuľu, pozorujúc, ako sa výsledok fyzickej reality vyvíja s každou voľbou urobenou slobodnou vôľou. Zatiaľ čo priame tkanie spojovacej tkaniny je zvyčajne nemožné, nepriama manipulácia je možná obrábaním v telesnej rovine, kde je odraz tajomnej roviny najsilnejší. Schopnosť Sylfy lokalizovať tieto „reflexné bazény“ a riadiť ich je jednou z jej najväčších – a najobávanejších – schopností.

note: [attack]: type=impact
en: gossamer
sk_SK: pavučina

note: [unit_type]: id=Fog Clearer, race=monster
en: dummy_unit^Fog Clearer
sk_SK: Prízrak z hmly

note: [unit_type]: id=Direwolf Rider, race=wolf
en: Direwolf Rider
sk_SK: Vlčí pán

note: [unit_type]: id=Direwolf Rider, race=wolf
en: While the ferocity and danger of direwolves makes them somewhat of an omen to most, the diminutive goblins have an unusual bond with these savage creatures. While it is beyond the abilities of goblins to tame these beasts, a certain amount of respect can be achieved between the two if a daring goblin chooses to live among the wolves and care for a pup from a young age. Having recognized said goblin as one of their own, a direwolf may then permit the goblin to ride it.
    
    The claws of a wolf are not generally regarded as being the more dangerous parts, but on a beast this large, they are thicker and longer than iron nails. Their riders smear a poison on the front set, not unlike that used by the orcish assassins, making a swipe from these beasts’ paws into a most deadly stroke.
sk_SK: Zatiaľ čo zúrivosť a nebezpečenstvo vlkov z nich robí pre väčšinu znamenie, drobní škriatkovia majú k týmto divokým tvorom nezvyčajné puto. Skrotiť tieto šelmy je síce nad schopnosti škriatkov, no istý rešpekt medzi nimi možno dosiahnuť, ak sa odvážny škriatok rozhodne žiť medzi vlkmi a starať sa o šteniatko od mladého veku. Po rozpoznaní uvedeného škriatka ako jedného z nich môže divý vlk dovoliť škriatkovi jazdiť na ňom.
    
    Pazúry vlka sa vo všeobecnosti nepovažujú za nebezpečnejšie časti, ale na tak veľkom zvierati sú hrubšie a dlhšie ako železné klince. Ich jazdci rozmazali prednú súpravu jedom, nie nepodobným tomu, ktorý používali orkskí vrahovia, čím spôsobili úder z labiek týchto zvierat do najsmrteľnejšieho úderu.

note: [unit_type]: id=Goblin Impaler, race=goblin
en: Goblin Impaler
sk_SK: Goblin napichovač

note: [unit_type]: id=Goblin Impaler, race=goblin
en: Goblins are used by the orcs as skirmishers to disrupt the enemy’s battle line. Those who manage to survive their first few battles equip themselves with a long spear to compensate for their short reach, and better armor to guard their diminutive frames.
sk_SK: Orkovia používajú goblinov ako obete do prvých línií. Tí goblini, čo túto fázu boja nejako prežijú, sa pri najbližšej príležitosti snažia primerane vyzbrojiť. Svoju malú výšku dokážu kompenzovať dlhou kopijou a pri svojom relatívne krehkom tele im pomôže i lepšie brnenie.

note: [unit_type]: id=Goblin Knight, race=wolf
en: Goblin Knight
sk_SK: Goblin rytier

note: [unit_type]: id=Goblin Knight, race=wolf
en: Battle experience strengthens not only the combat prowess of both mount and rider, but also heartens the bond between them. While a human knight may ride different steeds into battle, a ‘goblin knight’ refers to goblin and wolf together as a single unit, fiercely loyal to one another almost to a fault.
    
    Among orcs, the riders are treated as a class above goblins, even when separated from their mount. Orcish grunts, while feeling themselves superior to goblins, recognize that picking a fight with the rider is also picking a fight with jaws that strike faster than a sword, and almost as hard.
sk_SK: Bojové skúsenosti posilňujú nielen bojovú zdatnosť koňa a jazdca, ale tiež posilňujú puto medzi nimi. Zatiaľ čo ľudský rytier môže do boja jazdiť na rôznych koňoch, „goblinský rytier“ označuje škriatka a vlka spolu ako jedinú jednotku, ktorá je voči sebe náramne lojálna.
    
    Medzi orkmi sa s jazdcami zaobchádza ako o triedu nad goblinmi, aj keď sú oddelení od svojho koňa. Orkskí bojovníci, aj keď sa cítia byť lepší ako goblini, si uvedomujú, že boj s jazdcom znamená aj boj s čeľusťami, ktoré zasiahnu rýchlejšie ako meč a takmer rovnako tvrdo.

note: [unit_type]: id=Goblin Pillager, race=wolf
en: Goblin Pillager
sk_SK: Goblin rabovač

note: [unit_type]: id=Goblin Pillager, race=wolf
en: Some Goblins train their wolves to overcome their fear of fire. In raids, these goblins take a supporting role; they will torch the homes and crops of their foes, and also carry nets to wreak havoc against those attempting to rally for defense or reprisal.
sk_SK: Niektorí goblini odučia svojich vlkov báť sa ohňa. Pri nájazdoch majú takíto goblini viac-menej podpornú rolu - fakľami podpaľujú domy a stohy nepriateľov, čím ich demoralizujú. Taktiež rozhadzovaním sietí vyvolávajú chaos medzi tými, čo sa snažia zorganizovať obranu alebo protiútok.

note: [attack]: type=impact
en: net
sk_SK: sieť

note: [unit_type]: id=Goblin Rouser, race=goblin
en: Goblin Rouser
sk_SK: Goblin provokatér

note: [unit_type]: id=Goblin Rouser, race=goblin
en: Standard-bearers are an oddity amongst goblins. A goblin who has survived enough battles to be considered a veteran is rare enough, and it is rarer still for the other goblins to recognize and respect his veteran status. Nonetheless, a rouser’s frenzied goading effectively steels the less veteran fighters to strive harder and longer before they die.
sk_SK: Vlajkonosiči sú medzi goblinmi vzácnosťou. Len zriedkavo prežije goblin toľko bitiek, aby sa mohol považovať za veterána, a ešte zriedkavejšie si tým získa úctu u ostatných goblinov. Každopádne bojová udatnosť goblinov provokatérov povzbudzuje mladších bojovníkov, aby pred takmer istou smrťou bojovali o čosi tvrdšie a dlhšie.

note: [unit_type]: id=Goblin Spearman, race=goblin
en: Goblin Spearman
sk_SK: Goblin kopijník

note: [unit_type]: id=Goblin Spearman, race=goblin
en: In any race, there are always those rare individuals who, by stroke of bad luck, are born much smaller and weaker than the rest of their kind. For Orcs, however, such occurrences are extraordinarily common, with there usually being several runts born in each litter. Known as ‘Goblins’, these sickly creatures nearly always live short, brutal lives, most used merely as fodder against an enemy of their larger siblings’ choosing while equipped with only the crudest of spears.
sk_SK: Niekedy sa stane, že sa niekto narodí ako menší, menej silný a teda menej stvorený na boj. U orkov sa to stáva často a tieto menšie bytosti dostali meno goblini. Goblini majú ťažký a často krátky život, často ako prvá vlna v boji proti nepriateľom ich príbuzných. Goblini používajú len veľmi jednoduché zbrane.

note: [unit_type]: id=Wolf Rider, race=wolf
en: Wolf Rider
sk_SK: Vlčí jazdec

note: [unit_type]: id=Wolf Rider, race=wolf
en: No one is quite sure how the practice of taming and riding wolves came into being, but the advantages of it for a goblin are obvious. Goblins are much smaller and weaker than their orcish kin and are often sent to the most dangerous and unwanted parts of a fight. Any who manage to tame a mount have a much safer role in combat.
    
    Though few wolves could even stand with the weight of a true orc on their back, a goblin is quite within many wolves’ ability to carry swiftly. Unlike horses, these mounts have a rather easy time traversing the mountains, though water and woods will still slow them down.
sk_SK: Nikto nevie, ako presne vznikol zvyk krotiť a sedlať vlky, ale goblinom dáva tento divný zvyk isté výhody. Goblini sú menší a slabší ako väčšina orkov a v boji sa im zvyčajne ujdú tie najmenej žiadúce úlohy a pozície. Ak sa niektorému z nich podarí bojovať v sedle, má pri boji zaručené nielen väčšiu bezpečnosť ale aj, ak to tak možno nazvať, zábavu.
    
    Vlk by asi nikdy neuniesol váhu bežného človeka v brnení, ale goblin v koženom brnení je dosť ľahkým bremenom. Na rozdiel od koní sa vlky ľahko pohybujú v horách, zato voda a lesy ich stále spomaľujú.

note: [unit_type]: id=Gryphon, race=gryphon
en: Gryphon
sk_SK: Gryf

note: [unit_type]: id=Gryphon, race=gryphon
en: These majestic and powerful creatures are masters of the sky. Gryphons are both dangerous and wary of other intelligent creatures, and thus should not be disturbed without a good reason.
sk_SK: Toto vznešené a mocné stvorenie je vládcom oblohy. Gryfy nemajú radi ostatné inteligentné druhy, a tak ich nikto bezdôvodne nevyrušuje.

note: [unit_type]: id=Gryphon Master, race=gryphon
en: Gryphon Master
sk_SK: Pán gryfov

note: [unit_type]: id=Gryphon Master, race=gryphon
en: Gryphon Masters have long experience flying the Gryphons, which have become an extension of themselves. This special relationship makes the heart of the earth-bound tremble, for these mighty birds of prey may strike from anywhere.
sk_SK: Páni gryfov majú mnoho skúsenosti s lietaním na gryfoch - zvieratá sa doslova stávajú akoby súčasťou ich tela. Takýto zvláštny vzťah medzi jazdcom a gryfom napĺňa zemeplazov strachom, pretože táto dvojica dokáže zaútočiť prakticky odkiaľkoľvek.

note: [unit_type]: id=Gryphon Rider, race=gryphon
en: Gryphon Rider
sk_SK: Jazdec na gryfovi

note: [unit_type]: id=Gryphon Rider, race=gryphon
en: Only a few are able to bond with the mighty Gryphons. Those who do may become Gryphon Riders, and discover the world of the skies upon the backs of these flying beasts.
sk_SK: Len málokto si dokážu vytvoriť priateľské puto s mocnými gryfmi. Tí, ktorí dokážu jazdiť na týchto zvieratách, dobývajú oblohu.

note: [unit_type]: id=Grand Knight, race=human
en: Grand Knight
sk_SK: Starší rytier

note: [unit_type]: id=Grand Knight, race=human
en: Grand Knights have reached the acme of skill with sword and lance. Wearing full plate, and riding steeds bred more for power than for speed, these warriors form the core of any serious cavalry force. A grand knight at the head of a charge is a terrifying sight for infantry, and is often enough to break right through a defensive line.
sk_SK: Starší rytier dosiahol vrchol zručnosti v požívaní meča a kopije. Nosí úplné brnenie a jazdí na koňoch šľachtených pre silu, nie rýchlosť. Je jadrom každej poriadnej jazdy. Starší rytier na čele útoku je vážnym nebezpečenstvom pre pešiakov, a zvyčajne aj sám prerazí ich obrannú líniu.

note: [unit_type]: id=Knight, race=human
en: Knight
sk_SK: Rytier

note: [unit_type]: id=Knight, race=human
en: Horsemen of skill and discipline are promoted to Knights. Veterans of combat, they have seen the often-fatal results of a failed charge, and have learnt discretion in its use. Knights, therefore, carry swords in their armament, and practice tactics which, although requiring of much more patience, are less risky than a charge. Their lances are still at the ready, however, and growing experience with these weapons makes them deadlier at the tilt.
sk_SK: Najšikovnejší a najdisciplinovanejší jazdci sú povýšení na rytierov. Rytieri sú veteránmi nejednej bitky, v ktorej mali nejednu príležitosť vidieť a cítiť často tragické následky bezhlavého výpadu na nepriateľa. Ich bojovou lekciou bolo to, že sa naučili bojovať viac s mierou a svoju vášeň viac kontrolovať. Rytieri vo svojej výzbroji používajú aj meče a trénujú štýl boja, ktorý si vyžaduje viac trpezlivosti, ale zato je o čosi bezpečnejší než bezhlavý výpad. Svoje kopije však majú stále v pohotovosti a ako sa ich skúsenosti s obomi zbraňami hromadia, rytier má čoraz smrteľnejší dopad na nepriateľa.

note: [unit_type]: id=Lancer, race=human
en: Lancer
sk_SK: Útočník

note: [unit_type]: id=Lancer, race=human
en: Lancers are among the bravest and most feared riders in all of Wesnoth. Clad in minimal armor, they free themselves to ride swiftly, faster than any of their peers. The daring tactics they employ are like a double-edged sword, for they often win either glory or a swift death. Lancers excel in hunting down infantrymen who have made the mistake of breaking formation, and in piercing defensive lines. However, they have limited use in defense.
sk_SK: Útočníci sú najodvážnejší a najobávanejší jazdci Wesnotu. Tento druh jazdcov sa vyznačuje tým, že má len minimálne brnenie, a tak dokážu jazdiť rýchlejšie než ostatní rytieri. Ich odvážna taktika má však charakter dvojsečného meča - buď im prináša rýchlu slávu alebo rýchlu smrť. Útočníci sú dobrí v prenasledovaní pešiakov, ktorí sa omylom vzdialili od bojovej zostavy, a tiež majú výhody pri prerážaní obranných línií. Ich možnosti pri obrane sú však výrazne obmedzené.

note: [unit_type]: id=Horseman, race=human
en: Horseman
sk_SK: Jazdec

note: [unit_type]: id=Horseman, race=human
en: Often hailing from the wilder and untamed regions of Wesnoth, Horsemen are trained from childhood to ride and to follow a strict code of honor. A charge made by a horseman is a powerful though risky tactic, the worth of which has been proven time and time again on the battlefield. Horsemen excel against most infantry, especially those who have fallen out of line, but must take care against both spearmen and archers for whom their large size provide inviting targets.
sk_SK: Jazdci často pochádzajú z okrajových, divokejších oblastí Wesnotu. Ich výchova spočíva v tom, že už od detstva sa učia jazdiť na koni a dodržiavať prísny kódex cti. Jazdecké výpady využívajúce kopije predstavujú mocný no značne nebezpečný typ útoku, ktorý sa na bojisku už mnohokrát osvedčil. Jazdci sú vynikajúci proti pešiakom, najmä tým, ktorí sa vzdialili od jadra armády, ale musia si dávať pozor na kopijníkov a lukostrelcov, kvôli tomu, že ich veľkosť z nich robia vhodné terče na streľbu z diaľky.

note: [unit_type]: id=Bowman, race=human, gender=male
en: The use of archery in shooting something other than game was seen from its inception, and archers have been indispensable in warfare since time immemorial. Usually of humble origins, hailing from the peasantry or woodsmen, military bowmen are trained to competence with both a bow and a short sword, and are very common on the battlefield.
sk_SK: Už asi od čias vynálezu lukostreľby bolo jasné, že nezostane iba pri streľbe do lovnej zveri. Lukostrelci sa dávno stali neodmysliteľnou súčasťou armád a od nepamäti sa zúčastňujú bitiek. Často sú skromného pôvodu, roľníci či lesníci, bojoví strelci sú trénovaní na boj lukom i s krátkym mečom a na bojiskách sa vyskytujú pomerne bežne.

note: [unit_type]: id=Cavalier, race=human
en: Cavalier
sk_SK: Elitný jazdec

note: [unit_type]: id=Cavalier, race=human
en: Cavaliers are masters at the use of both sword and crossbow from horseback. Their combination of striking power and mobility is fearsome, and they have a reputation for dash and aggressiveness to match it. The daring deeds of Cavaliers are the subject of many a tale and song.
sk_SK: Elitní jazdci, majstri meča, kuše a jazdy na koni, sú často neklamným znakom blížiaceho sa víťazstva na bojovom poli. Táto kombinácia výzbroje v kombinácii s rýchlosťou a manévrovacími schopnosťami koní, ako aj ich reputácia pre prchkosť a agresivitu, ktorej sú títo jazdci schopní, sa stali predmetom nejedného príbehu či piesne.

note: [unit_type]: id=Cavalryman, race=human
en: Cavalryman
sk_SK: Jazdec kavalérie

note: [unit_type]: id=Cavalryman, race=human
en: Cavalrymen are distinguished from horsemen by their tactics and equipment. A cavalryman wears heavier armor, and carries a sword and shield, rather than a lance. Their tactics do not include charging; instead they maneuver to slash with a sword, using both horse and rider as an effective tool of melee.
    
    Cavalrymen are very useful for taking and holding positions on open ground, for screening friendly soldiers, and also for scouting work.
sk_SK: Jazdci kavalérie sa od obyčajných jazdcov líšia taktikou a vybavením. Jazdec kavalérie má o čosi ťažšie brnenie, meč a štít - namiesto kopije. Taktika kavalérie nespočíva ani tak v náhlych výpadoch, ale skôr v manévrovaní okolo nepriateľa, používaní meča na boj zblízka a uhýbaní sa. Jazdec kavalérie sa spolu so svojim koňom stal veľmi účinným nástrojom na boj zblízka.
    
    Jazdci kavalérie sú užitoční na dobýjanie a ochranu dobytých území v otvorenom priestore. Často ich úlohy zahŕňajú ochranu spojencov ale aj prieskum terénu.

note: [unit_type]: id=Dragoon, race=human
en: Dragoon
sk_SK: Dragún

note: [unit_type]: id=Dragoon, race=human
en: The more talented cavalrymen in the armies of Wesnoth are trained in the use of the crossbow, and matched with much more powerful steeds. Well-armored, and skilled in the use of their swords, these soldiers can drive forward and hold the ground they take. Their mobility and resilience make them of great value on the battlefield.
sk_SK: Najnadanejší jazdci kavalérie v armáde Wesnotu sú cvičení v používaní kuše a vybavení mocnejšími tátošmi. Títo vojaci, skvele obrnení a zdatní v používaní meča, môžu smelo útočiť a následne brániť dobytú zem. Ich veľkou výhodou na bojisku je pohyblivosť a odolnosť.

note: [unit_type]: id=Duelist, race=human
en: Duelist
sk_SK: Duelista

note: [unit_type]: id=Duelist, race=human
en: It is a peculiar custom of Wesnoth’s nobility that they typically enroll their sons into one of two orders of armigers, training them either in the art of horsemanship or fencing. Duelists are so named for an unfortunately common practice of young aristocrats, for whom the sting of insult, whether real or fancied, can incite a rash demonstration of their natural right.
    
    Experienced fencers carry with them a small crossbow that is easily concealed under a coat or cape. Slow to load and sometimes thought dishonorable to use, it is in fact very useful, and those of their ranks who live long enough to be veterans typically do so by making such concessions to utility and survival.
sk_SK: Wesnotská šľachta má zvláštnu obyčaj prihlasovať svojich synov do jedného z dvoch typov bojových umení, buď sa učia jazdu na koni alebo umenie šermu. Duelisti svoje meno získali najmä vďaka mladým aristokratom, ktorí často trpia nešťastným zvykom riešiť každú urážku súbojom.
    
    Skúsení šermiari často na sebe nosia aj malé kuše, ktoré ľahko ukryjú pod plášť. Kuše sa síce pomaly nabíjajú a okrem toho sa považujú za nečestné zbrane, ale tí, čo žili dosť dlho na to, aby sa mohli nazvať veteránmi, zvyčajne dávajú dôraz na užitočnosť a schopnosť týchto zbraní pomôcť v prežití.

note: [unit_type]: id=Fencer, race=human
en: Fencer
sk_SK: Šermiar

note: [unit_type]: id=Fencer, race=human
en: Fencers belong to a school of thought that considers the armor most soldiers wear in combat to be their own worst enemy. While armor can only soften a blow, evading it leaves the defender completely unharmed. Being able to reliably dodge any offensive move is a luxury only afforded to the fit of body, and then only to those who endure rigorous training.
    
    Outfitted with only a dagger and saber, fencers are light on their feet and useful in many situations where their armor-bound peers are at a disadvantage. They relish dancing circles around troops like heavy infantry, mocking the weight of their full armor.
sk_SK: Šermiari patria do bojovej školy, ktorá tvrdí, že pre väčšinu vojakov je najväčším nepriateľom ich vlastné brnenie. Brnenie môže síce úder zadržať či stlmiť, ale omnoho účinnejšie je úderu sa úplne vyhnúť. Úspešné uhýbanie je však výsadou len tých najzdatnejších a aj vtedy je skôr výsledkom dlhého výcviku než talentu.
    
    Šermiari sú vyzbrojení iba šabľou a dýkou, dokážu sa pri boji pohybovať tak rýchlo, že sa obrnené jednotky dostávajú do nevýhody. Často doslova tancujú okolo obrnencov, aby sa im vysmievali za váhu ich brnenia, ktorou platia za svoju ochranu.

note: [unit_type]: id=General, race=human
en: General
sk_SK: Generál

note: [unit_type]: id=General, race=human
en: As the leaders of their armies, Generals are responsible for the protection of large or important areas in the kingdoms to which they have sworn fealty. Well seasoned in the art of war, Generals can direct even the freshest recruits to strike strategically against imposing odds and emerge victorious. Recognized by nobility and citizenry alike, they are outfitted in ornate plate armor and granted some of the finest weaponry that human craftsmen can offer.
sk_SK: Generáli sú lídrami ľudských armád a obráncami miest a dôležitých území. Skúsení v umení boja, generáli dokážu motivovať aj nových, málo skúsených rekrútov, proti presile. Generáli sú uznávaní šlachticmi i bežným ľudom. Používajú zdobené brnenie a najlepšie zbrane, aké dokážu ľudia vytvoriť.

note: [unit_type]: id=Grand Marshal, race=human
en: Grand Marshal
sk_SK: Vrchný veliteľ

note: [unit_type]: id=Grand Marshal, race=human
en: The rank of Grand Marshal is one of the most esteemed in the armies of humanity, and those who bear its title have survived many trials by fire, proving both their tactical wit and their considerable mettle at personal combat.
sk_SK: Hodnosť vrchného maršala je jedna z najváženejších v ľudských armádach. Nositelia tejto hodnosti prekonali mnohé skúšky ohňom a preukázali pozoruhodné schopnosti v samotnom boji ale tiež v taktike a stratégii.

note: [unit_type]: id=Halberdier, race=human
en: Halberdier
sk_SK: Halapartník

note: [unit_type]: id=Halberdier, race=human
en: A halberd is a heavy weapon and difficult to use, but very powerful in the hands of an expert. It is also much more flexible than the spear from which it descended. As any halberdier can tell you, the weapon possesses four primary striking points, two more than a spear or pike; these are the tip, the blade, the spike at the base of the shaft, and the inner point on the blade, which can be used in a motion pulling back towards the wielder. All this makes for a very versatile weapon in melee, especially against cavalry.
    
    However, a halberd is notably more expensive to craft than a spear, and in the hands of a novice, much less effective. In the armies of Wesnoth, it is customary only to grant these weapons to veteran pikemen, who have proven that they have the skill to employ them properly on the field of war.
sk_SK: Halapartňa je náročná a ťažká zbraň, ale v rukách odborníka má veľkú silu. Je o čosi všestrannejšia než kopija, z ktorej tento typ zbrane pochádza. Každý halapartník vám povie, že má k dispozícii štyri základné útočné body, to jest o dva viac než kopija či píka: môže útočiť vrchným hrotom, ostrím čepele, hrotom na spodnom konci a ešte aj zahroteným spodným koncom čepele, ktorý je možno použiť napríklad na pritiahnutie či stiahnutie jazdca z koňa. Toto všetko robí z bežnej halapartne veľmi zaujímavú bojovú zbraň, najmä proti jazdeckým jednotkám.
    
    Taká halapartňa je však aj výrazne drahšia a náročnejšia na konštrukciu než kopija a v rukách nováčika sa jej výhody rýchlo strácajú. V armádach Wesnotu sa tieto zbrane zvyčajne dávajú len skúseným kopijníkom, ktorí dokázali, že majú potrebné bojové schopnosti.

note: [special_note]
en: Compared to other loyalists, Halberdiers have a higher resistance to ‘pierce’ attacks.
sk_SK: V porovnaní s inými jednotkami lojalistov, Halapartníci majú lepšiu obranu proti ’bodným’ zbraniam.

note: [unit_type]: id=Heavy Infantryman, race=human
en: Heavy Infantryman
sk_SK: Ťažký pešiak

note: [unit_type]: id=Heavy Infantryman, race=human
en: Heavy infantry are brawny fighters clad in full plate and wielding massive impact weapons. Though they fight with unmatched power in melee combat, they have poor mobility and are best employed in static defense of fortified positions. A few of these in battle line will stiffen it considerably, albeit at an obvious cost in tactical flexibility.
sk_SK: Ťažká pechota pozostáva zo statných bojovníkov odetých v kompletnom plátovom pancieri a vybavených masívnymi údernými zbraňami. Hoci sú títo bojovníci v boji zblízka neprekonateľní, sú relatívne málo pohybliví a najlepšie sa hodia do staticke obrany hradieb či iných opevnených pozícií. Aj malý počet príslušníkov ťažkej pechoty dokáže vystužiť akýkoľvek obranný val, samozrejme za cenu straty pohyblivosti a taktickej flexibility.

note: [unit_type]: id=Iron Mauler, race=human
en: Iron Mauler
sk_SK: Miesiželezo

note: [unit_type]: id=Iron Mauler, race=human
en: Iron Maulers are given their name for reasons which are all too obvious to their foes. The men within these suits of armor can match ogres in contests of strength, and are marked as the champions of the castle guards in which they serve. They are, however, expensive to maintain, and cannot be sent to distant battles without a full convoy of servants to support them.
    
    Though staggering in melee combat, there are many drawbacks to being outfitted in this way; Iron Maulers tire easily, and know all too well that they cannot run on the battlefield. Too often have they seen a distant comrade fall, yet were powerless to reach the scene in time to help.
sk_SK: Miesiželezo - toto pomenovanie obrnenej jednotky má svoje zrejmé dôvody. Títo muži navlečení v kovových brneniach sú silou porovnateľní s ohyzdmi a sú často vyberaní spomedzi najlepších vojakov do hradných stráží. Je však relatívne nákladné takúto jednotky vydržiavať a do vzdialených bitiek sa títo obrnenci bez skupiny služobníkov prakticky nemajú šanci dostať.
    
    Hoci sú v boji na blízko vynikajúci, ich ťažké brnenia majú aj svoje nevýhody - títo obrnenci sa ľahko unavia a nemôžu sa na bojisku rýchlo pohybovať. Často sa im stane, že napriek tomu, že sú svedkami, ako nepriateľ napadol vzdialenejšie krídla, bývajú bezmocní, keďže sa jednoducho nedokážu na miesto presunúť dostatočne rýchlo.

note: [unit_type]: id=Javelineer, race=human
en: Javelineer
sk_SK: Oštepár

note: [unit_type]: id=Javelineer, race=human
en: Spearmen almost always equip themselves with a few javelins, to harry, if not kill, enemies at range. Some, however, take to them rather well, finding that they have a natural talent in their use. Javelineers are a valuable asset to an army, being able to supplement their skill in melee combat with an ability to handle distant foes. They can hurl javelins into enemy ranks from a distance, often without retribution, and still hold their ground in melee.
sk_SK: Oštepníci sú vždy vyzbrojení sadou vrhacích oštepov, ktoré môžu z diaľky hádzať na nepriateľa. Niektorým sa ale oštep natoľko zapáčil, prípadne našli v sebe skrytý, prirodzený talent na ďalší výcvik s touto zbraňou. Oštepári sú dôležitou súčasťou armády, pretože svoje schopnosti bojovať nablízko dopĺňajú schopnosťou útočiť na vzdialenejších nepriateľov. Do nepriateľských radov hádžu oštepy z diaľky, často beztrestne, a pritom udržiavajú pozíciu pri súboji zblízka.

note: [special_note]
en: Compared to other loyalists, Javelineers have a higher resistance to ‘pierce’ attacks.
sk_SK: V porovnaní s inými jednotkami lojalistov majú kopijníci lepšiu obranu proti ’bodným’ zbraniam.

note: [unit_type]: id=Lieutenant, race=human
en: Lieutenant
sk_SK: Poručík

note: [unit_type]: id=Lieutenant, race=human
en: Lieutenants are some of the more respected commanding officers among humans and are often seen leading smaller-scale incursions and managing the battlefield. Trained both with sword and crossbow, they excel at neither, and are somewhat less resilient than the warlords of other races — this is more than made up for by their superior knowledge and training in military strategy.
sk_SK: Poručíci sú rešpektovaní dôstojníci a často majú na starosti malé konflikty alebo podporné úlohy na veľkom bojisku. Poručíci majú svoj meč a kušu, ale so žiadnou zbraňou priveľmi nevynikajú. Sú slabší ako bojový vodcovia iných rás, ale vynikajú v tréningu a vojenskej stratégií.

note: [unit_type]: id=Longbowman, race=human, gender=male
en: Longbowman
sk_SK: Strelec z dlhého luku

note: [unit_type]: id=Longbowman, race=human, gender=male
en: Longbows are fearsome weapons, but too difficult for beginning archers to wield. It takes great strength to draw one, and the added range and power it confers remain useless unless one has good aim with the weapon. Longbowmen carry their weapons as a badge of pride, and most bowmen look forward to the day they can begin using one.
sk_SK: Dlhý luk je veľmi účinná zbraň. Začiatočníci lukostrelci však nemôžu nosiť dlhé luky z technických príčin. Natiahnutie a streľba z dlhého luku si vyžaduje podstatnú silu a bez dobrej a presnej mušky je zvýšený dostrel a prieraznosť luku nanič. Skúsení lukostrelci nosia svoje zbrane hrdo a väčšina začiatočníkov sa teší na deň, keď aj oni dostanú svoj prvý dlhý luk.

note: [unit_type]: id=Master Bowman, race=human, gender=male
en: Master Bowman
sk_SK: Majster lukostrelec

note: [unit_type]: id=Master Bowman, race=human, gender=male
en: Master bowmen have reached the zenith of their art, inasmuch as any human is capable. Armed with both a sword, and a great yew bow, these warriors crown battalions of archers with their presence, bringing down many a foe with their well-aimed shots. Their skill with the sword is also not to be discounted; they are easily as good with it as any novice swordsman. Of the many races in the world, only the elves surpass humanity in archery, and their human counterparts have speculated, perhaps in envy, that this is only by dint of age.
sk_SK: Majstri lukostrelci dosiahli vrchol svojho umenia, v rámci ľudských možností. Sú vyzbrojení mečmi a dlhými lukmi a bývajú pýchou streleckých oddielov. Svojimi presne mierenými strelami dokážu nepriateľom spôsobovať značné a rýchle straty. Ich zručnosť s mečom však tiež stojí za zmienku; darí sa im rovnako dobre ako hociktorému začiatočníkovi v šerme. Spomedzi rôznych rás ich v lukostreľbe prekonajú jedine elfovia; a niektorí ľudia tvrdia - i keď možno len zo žiarlivosti - že aj to len vďaka dlhšiemu veku a tým aj dlhšiemu výcviku...

note: [unit_type]: id=Master at Arms, race=human
en: Master at Arms
sk_SK: Majster zbraní

note: [unit_type]: id=Master at Arms, race=human
en: Master fencers have an envied place in life. Though the journey to their station was a dangerous way of life, they have reached the time wherein they reap its rewards. Famed for their skill and dashing manner, these gentlemen have the bearing of natural aristocrats, and are followed by the eyes of many a high born lady.
    
    They usually have the luxury of choosing their appointments, and are free to roam the land should they so elect. Often, they will be found as the captains of a castle guard, or as the master of a military academy, positions in which their flamboyant nature is not only accepted, but is perhaps even useful.
sk_SK: Majstrovskí šermiari majú závideniahodný život. Žijú síce nebezpečným životom, ale dosiahli ten bod vo svojom živote, keď nadišiel čas žať úrodu dlhoročného výcviku. Ich zručnosti sú preslávené a ich správanie je typicky aristokratické, takže sa po nich obzerajú aj mnohé vznešené dámy.
    
    Zvyčajne si môžu pracovné zadania vyberať a veľa sa pri tom nacestujú. Často ich môže človek stretnúť, ako velia hradnej stráži, prípadne vedú vojenské akadémie a podobne, čo sú všetko miesta, v ktorých je ich výbušná a rozšafná povaha nielen prijateľná ale možno aj užitočná.

note: [unit_type]: id=Pikeman, race=human
en: Pikeman
sk_SK: Kopijník

note: [unit_type]: id=Pikeman, race=human
en: Promising spearmen in the armies of Wesnoth are often graduated to wielding pikes, and are outfitted with something far superior to the motley collection of leather armor they wore as recruits. A pike is a much longer weapon than a spear, and thus facilitates different combat tactics. A wall of pikemen is the bane of any cavalry charge, and with proper discipline and tactics, pikemen can also hold most other infantry at bay.
sk_SK: Schopní oštepníci sú v armáde Wesnotu často povýšení na kopijníkov, čo zvyčajne zahŕňa aj omnoho lepšie brnenie, než to čo má bežný regrút. Píka je omnoho dlhšia zbraň než oštep, no vďaka tomu umožňuje odlišnú bojovú taktiku. Hradba kopijníkov je postrachom pre jazdu a pri vhodnej disciplíne a taktike dokážu kopijníci odraziť aj útok pechoty.

note: [special_note]
en: Compared to other loyalists, Pikemen have a higher resistance to ‘pierce’ attacks.
sk_SK: V porovnaní s inými jednotkami lojalistov majú kopijníci lepšiu obranu proti bodným zbraniam.

note: [attack]: type=pierce
en: pike
sk_SK: pika

note: [unit_type]: id=Royal Guard, race=human
en: Royal Guard
sk_SK: Kráľovský gardista

note: [unit_type]: id=Royal Guard, race=human
en: Royal Guards are picked from the best swordsmen in Wesnoth. Serving under any of the higher nobility, they function as bodyguards, and partly as a badge of office for their employers. A special force of Royal Guards is stationed at the capital, guarding the palace grounds and the royal family. Because of their trusted relationship to their superiors, they, rather than mercenaries, are often deployed on missions of crucial import. Their reliability and mastery of close combat are their best assets, for which they are well-renowned.
sk_SK: Kráľovská garda je zostavovaná z najlepších šermiarov Wesnotu. Slúžia vyššej šľachte, zvyčajne ako telesní strážcovia. Špeciálny oddiel kráľovskej gardy sídli v hlavnom meste, kde stráži palác a kráľovskú rodinu. Keďže sú dôveryhodní, zvyknú byť posielaní na dôležité misie namiesto žoldnierov. Ich spoľahlivosť a majstrovstvo v boji na blízko sú výhody, ktoré ich preslávili.

note: [special_note]
en: Compared to other loyalists, Royal Guards have a higher resistance to ‘blade’ and ‘impact’ attacks.
sk_SK: V porovnaní s inými jednotkami lojalistov majú kráľovskí gardisti lepšiu obranu proti sečným a tupým zbraniam.

note: [special_note]
en: Compared to other loyalists, Royal Guards have more movement points.
sk_SK: V porovnaní s inými jednotkami lojalistov sa kráľovskí gardisti dokážu rýchlejšie pohybovať.

note: [unit_type]: id=Sergeant, race=human
en: Sergeant
sk_SK: Čatár

note: [unit_type]: id=Sergeant, race=human
en: Sergeants are low-ranking officers of human armies. Though academically trained, they need some experience in the field before their leadership is sound and acknowledged. Still, their diligent bearing and basic insight of combat means they can more effectively rouse civilians and peasants in trying situations.
sk_SK: Čatár je nižší veliteľ v službách kráľovskej armády. Zvyčajne je to absolvent vojenskej akadémie, ale potrebuje teóriu doplniť skúsenosťami na bojisku, kým sa jeho veliteľské schopnosti dostanú všeobecného uznania. Už teraz dokáže motivovať civilistov a sedliakov v prípade núdze.

note: [unit_type]: id=Shock Trooper, race=human
en: Shock Trooper
sk_SK: Špeciálny pešiak

note: [unit_type]: id=Shock Trooper, race=human
en: Shock troopers are the elite of the heavy infantry, and a significant part of their use is mere intimidation. The only men who can enter their ranks are prodigiously well-built, and when clad in black plate brimming with spikes, they are a fearsome sight to behold. The sight of Shock Troopers breaking an enemy often does the same to the morale of any opposition, who sometimes wonder if such armor covers monsters, rather than men. The drawback of such heavy armor is, of course, the time it takes to move into and out of combat.
sk_SK: Špeciálna pechota je elitou ťažkoodencov a podstatná časť ich dopadu na nepriateľa spočíva v strachu, ktorý vyvolávajú. Do ich radov môžu vstúpiť iba telesne najzdatnejší muži, ktorí keď sa oblečú do čierneho ostnatého brnenia, sú už na pohľad odstrašujúci. Pohľad na špeciálnu pechotu drviacu nepriateľa palcátmi dokáže rozbiť morálku súpera, ktorému odpustíme, keď ho napadne, či sa pod tým čiernym brnením skrývajú ešte ľudia alebo už nejaké netvory. Nevýhodou ťažkého brnenia je však pomalosť pri pohybe v boji.

note: [unit_type]: id=Spearman, race=human
en: Spearman
sk_SK: Oštepník

note: [unit_type]: id=Spearman, race=human
en: Swords are, for many, an expensive luxury, and one which peasants can ill afford. Spears are much easier to make and will do well even without a spearhead, though most can afford one. Clad in leather armor, and often armed with a shield and a few javelins, spearmen are the staple of most armies, often thrown into the front lines with only the most basic training.
sk_SK: Meče sú pre mnohých luxusom, aký si bežný roľník nemôže dovoliť. Oštepy sa omnoho ľahšie vyrábajú a fungujú aj bez hrotu, hoci väčšina si nejaký ten nástavec môže dovoliť. V koženom brnení, často aj so štítom a zopár oštepmi, sú oštepníci jadrom mnohých armád. V boji ich často iba so základným výcvikom zaraďujú do prvej línie.

note: [unit_type]: id=Swordsman, race=human
en: Swordsman
sk_SK: Bojovník

note: [unit_type]: id=Swordsman, race=human
en: An experienced soldier will often save enough to equip himself with a suit of scale or chain armor, and a sturdy broadsword. Though trading their spears for swords can be a jarring change, most spearmen will leap at the chance, knowing all too well the limitations of the weapon they are leaving behind. A sword is not without its own drawbacks, but is more versatile than a spear, and much better in close quarters.
sk_SK: Skúsenejší vojak si často našetrí na seriózne oceľové brnenie a poriadny široký meč. Vymeniť oštep za meč je náročná zmena, ale mnohí oštepníci si až príliš dobre uvedomujú nevýhody oštepu, a tak sa radi podujmú na ďalší výcvik v boj s mečom. Meč má tiež svoje chybičky, ale ľahšie sa s ním manévruje, je flexibilnejší a viac sa hodí na boj zblízka.

note: [special_note]
en: Compared to other loyalists, Swordsmen have a higher resistance to ‘blade’ and ‘impact’ attacks.
sk_SK: V porovnaní s inými jednotkami lojalistov majú bojovníci lepšiu obranu proti sečným a tupým zbraniam.

note: [unit_type]: id=Mage, race=human, gender=male,female
en: Mage
sk_SK: Mág

note: [unit_type]: id=Mage, race=human, gender=male,female
en: Humans have often pondered the workings of the world in which they live. Some endeavor to take this beyond idle musing, to set it as the primary enterprise of their lives. Any magi worthy of the title have spent at least a decade in study, amassing a sum of knowledge which sets them apart from other people. These men and women, who have committed themselves fully to the pursuit of wisdom, stand in stark contrast to a world where few can even read and write. Their ranks are filled with the children of hopeful nobility, or those who sought an escape from the intellectual void of manual labor.
    
    It is an irony that, with all their knowledge, and their unassuming monopoly thereof, the collective community of magi could likely rule society, were they ever to try. However, their true love is neither money, nor power, and those who see the study of magic as a means to such ends often lack the very conviction required for true mastery.
    
    Physically frail, and lacking familiarity with combat, magi do possess certain arts which are of great utility in battle.
sk_SK: Ľudia sa často snažili odhaliť zákonitosti sveta, v ktorom žijú. Niektorí sa namiesto planých špekulácií rozhodli zasvätiť tomuto skúmaniu celý život. Mágovia trávia mnoho rokov štúdiom a zhromaždia pritom vedomosti, ktoré ich robia výnimočnými. Vo svete, kde len pár ľudí dokáže čítať a písať, sú títo muži a ženy naplno zasvätení poznaniu. Do ich radov prichádzajú deti zo šľachtických rodín, alebo tí, ktorí v manuálnej práci nenašli intelektuálne naplnenie.
    
    Je teda iróniou, že so svojimi vedomosťami, na ktoré majú prakticky monopol, by mágovia ľahko dokázali ovládnuť celú wesnotskú spoločnosť - to jest, keby sa o to čo len pokúsili. Ich pravou túžbou však nie sú peniaze ani moc; kto sa naopak snaží študovať mágiu kvôli prízemným cieľom, často zisťuje, že takýto plytký prístup nestačí na jej dôkladné ovládnutie.
    
    Mágovia sú fyzicky slabí a zväčša neskúsení v boji; niektoré ich schopnosti sú však v boji veľmi užitočné.

note: [attack]: type=fire
en: missile
sk_SK: strela

note: [female]: gender=female
en: female^Mage
sk_SK: Mágyňa

note: [unit_type]: id=Arch Mage, race=human, gender=male,female
en: Arch Mage
sk_SK: Archmág

note: [unit_type]: id=Arch Mage, race=human, gender=male,female
en: The title of Arch Mage is traditionally conferred only after a lifetime of study and achievement to match. Arch Magi are often employed in positions of education, or as advisors to those sensible enough to seek the fruits of their wisdom. Many tend to wealthy patrons, a profitable enterprise for both as, outside of the occasional thaumaturgy or word of advice, it gives the mage leave to pursue their research undisturbed. From this flows the greater body of human knowledge; the sciences, the philosophies, and the arts which give beauty to the world at large.
    
    Though not trained for any sort of combat, if need arises an Arch Mage can unleash the full power of their art, something which is not to be taken lightly.
sk_SK: Titul archmága možno získať len po celoživotnom štúdiu a výnimočných úspechoch. Archmágovia sú zvyčajne na pozíciách učiteľov alebo poradcov tých, ktorí sú dosť chytrí na to, aby ocenili plody ich múdrosti. Mnohí majú bohatých patrónov, čo je výhodné pre obe strany, pretože okrem občasnej rady či pomoci sa mág môže nerušene sústrediť na svoj výskum. Z toho pochádza veľká časť ľudského poznania; veda, filozofia, či krásne umenia.
    
    Archmág nemá žiaden výcvik v boji, ale keď treba, dokáže prejaviť plnú silu svojho umenia, čo má zvyčajne na nepriateľa fatálne účinky.

note: [special_note]
en: Compared to other mages, Arch Mages have a higher resistance to ‘fire’ attacks.
sk_SK: V porovnaní s inými mágmi majú archmágovia lepšiu obranu proti ohnivým útokom.

note: [attack]: type=fire
en: fireball
sk_SK: ohnivá strela

note: [female]: gender=female
en: female^Arch Mage
sk_SK: Archmágyňa

note: [unit_type]: id=Elder Mage, race=human
en: Elder Mage
sk_SK: Starší mág

note: [unit_type]: id=Elder Mage, race=human
en: Once great, Elder Magi have seen their power a little diminished from wearying years of battle. Nevertheless they remain feared on the battlefield on account of their powerful lightning bolts.
sk_SK: Starší mágovia boli voľakedy veľmi mocní, ale po mnohých únavných bitkách táto moc trochu pobledla. Každopádne sú stále postrachom nejedného bojiska, najmä vďaka ich schopnosti používať ako zbraň guľový blesk.

note: [attack]: type=fire
en: lightning
sk_SK: blesk

note: [unit_type]: id=Great Mage, race=human, gender=male,female
en: Great Mage
sk_SK: Veľký mág

note: [unit_type]: id=Great Mage, race=human, gender=male,female
en: Any person who is even considered for the title of Great Mage is quite nearly a legend in their own time, and town criers have forcibly learnt discretion in applying the title. Merit for the title is carefully considered by a council of the leading magi of the age, and the conferment of the title is given only by a majority vote. Regardless, anyone who is seriously nominated for the honor of being called a Great Mage is, without question, a master of their art, and has surpassed almost any of their peers in skill.
    
    Though they are not warriors, by any means, the application of their art to combat is something that often causes other soldiers to stand aside in awe.
sk_SK: Každý človek, ktorý bol niekedy označený titulom veľký mág, sa stáva legendou svojej doby. O tomto titule rozhoduje rada najvyšších mágov a prideľuje sa väčšinovým hlasovaním. Samotná nominácia na titul veľkého mága znamená, že sa jedná o majstra magického umenia, ktorý prekonal väčšinu svojich rovesníkov.
    
    Hoci to nie je bojovník, dokáže mág svoje umenie využiť v boji tak, že väčšina vojakov poblíž môže iba s úžasom pozerať.

note: [special_note]
en: Compared to other mages, Great Mages have a higher resistance to ‘fire’ attacks.
sk_SK: V porovnaní s inými mágmi majú veľkí mágovia lepšiu obranu proti ohnivým útokom.

note: [female]: gender=female
en: female^Great Mage
sk_SK: Veľká mágyňa

note: [unit_type]: id=Red Mage, race=human, gender=male,female
en: Red Mage
sk_SK: Červený mág

note: [unit_type]: id=Red Mage, race=human, gender=male,female
en: Upon the successful culmination of their apprenticeship, a mage is stripped of the brown robes of an apprentice and given the ruddy cloak of a master. The significance of this change is often lost on the peasantry, who mistakenly title Master Magi as ‘Red Magi’. Likewise, the symbolism of the change in colors is often mistaken to signify the mage’s ability to seemingly conjure fire from nothing but thin air, a trick which, although undeniably useful, is viewed by the magi themselves as a crass application of their hard-won knowledge.
    
    Though physically frail, and untrained as warriors, the ‘Red Magi’ have a number of tricks up their sleeves, including the gouts of fire which may have cemented their colloquial name.
sk_SK: Po úspešnom zavŕšení učňovských rokov dostane mág namiesto hnedej učňovskej róby červený, majstrovský plášť. Prostí ľudia tejto symbolike nerozumejú, a tak majstrov mágov nazývajú jednoducho 'červení mágovia'. Domnievajú sa, že farba má naznačiť mágovu schopnosť z ničoho vyčarovať ohnivé strely. Tento trik má síce svoje praktické uplatnenie, ale je to len zlomok zo skutočných získaných vedomostí.
    
    Hoci sú mágovia fyzicky slabí a neskúsení v boji, 'červení mágovia' majú pár trikov v rukáve, vrátane ohnivých striel, ktoré im dali meno.

note: [special_note]
en: Compared to other mages, Red Mages have a higher resistance to ‘fire’ attacks.
sk_SK: V porovnaní s inými mágmi majú červení mágovia lepšiu obranu proti ohnivým útokom.

note: [female]: gender=female
en: female^Red Mage
sk_SK: Červená mágyňa

note: [unit_type]: id=Silver Mage, race=human, gender=male,female
en: Silver Mage
sk_SK: Strieborný mág

note: [unit_type]: id=Silver Mage, race=human, gender=male,female
en: The many paths that a mage can take in study lead to strikingly different ends. Often viewed as sages, or wandering mystics, silver magi act under an agenda which is obscure even to their own colleagues. Though helpful to the magisteriums which often employ them in the field, they remain somewhat aloof.
    
    They have, in fact, their own order amongst the ranks of magi, an order which withholds certain secrets from their peers. One of these is an apparent ability to cross great distances, faster than one could possibly travel on foot. Members of the silver order ardently refuse to discuss the workings of this with any of their fellow magi, and on those rare occasions when others have pried into their work, they have abandoned the endeavor, never to speak of it again.
    
    Silver magi are often more physically adept than other magi, and their skills are of undeniable use on the battlefield, if one can manage to induce the mage to apply them.
sk_SK: Mnohé cesty magického štúdia vedú k rozmanitým koncom. Strieborný mág sa oddal štúdiu síl, ktoré držia realitu pohromade, a podarilo sa mu odhaliť tajomstvá, ktoré presahujú predstavivosť väčšiny ľudí. Strieborní mágovia často vystupujú ako mudrci a potulní mystici, a ich konanie je často nepochopiteľné aj pre ich kolegov. Hoci sú užitoční v boji, zostávajú podivínmi a samotármi.
    
    V skutočnosti predstavujú strieborní mágovia akýsi rád v rámci magického cechu, ktorý chráni vlastné tajomstvá aj pred kolegami. Jedným z týchto tajomstiev je schopnosť prekonávať veľké vzdialenosti rýchlejšie, ako je to možné bežnou chôdzou či behom. Členovia rádu strieborných mágov o týchto záležitostiach odmietajú diskutovať aj s ostatnými mágmi a keď sa náhodu niekomu podarilo takéhoto mága pristihnúť pri práci, tak sa zvyčajne k tejto skúsenosti nechcel vracať.
    
    Strieborní mágovia sú telesne zdatnejší ako väčšina mágov a ich schopnosti sú v boji neoceniteľné, ak sa rozhodnú ich použiť v akcii.

note: [special_note]
en: SPECIAL_NOTE^Silver Magi are well-attuned to their magical natures and are highly resistant to non-physical damage.
sk_SK: Strieborní mágovia sú prispôsobení životu s mágiou, čo ich robí obzvlášť odolnými voči nefyzickým útokom.

note: [female]: gender=female
en: female^Silver Mage
sk_SK: Strieborná mágyňa

note: [unit_type]: id=White Mage, race=human, gender=male,female
en: White Mage
sk_SK: Biely mág

note: [unit_type]: id=White Mage, race=human, gender=male,female
en: Some magi, as they learn about the world around them, and learn the truth of the suffering and squalor in which humanity too often lives, find that they cannot bring themselves to be cloistered into a life of study. These men and women give up the life of a mage, and join monastic orders, dedicating the skills they have been given to the good of all. After their ordination, they often travel the world, ministering to sickness and injury.
    
    Though not trained for combat, they are a potent ally against magical or unnatural things.
sk_SK: Niektorí mágovia sa pri svojom štúdiu okolitého sveta dozvedia veľa o utrpení a biede, v ktorých ľudstvo zvyčajne žije, a rozhodnú sa, že samotné štúdium nestačí. Títo muži a ženy sa vzdajú života ako mágovia a vstupujú do mníšskych rádov, aby svoje sily venovali pre dobro všetkých. Po svojom zasvätení potom cestujú po svete liečiac choroby a zranenia.
    
    Hoci nie sú cvičení v boji, proti jednému druhu nepriateľa sú pripravení. Ak treba, dokážu privolať sily svetla na zahnanie nadprirodzených netvorov.

note: [special_note]
en: Compared to other mages, White Mages have a higher resistance to ‘arcane’ attacks.
sk_SK: V porovnaní s inými mágmi majú bieli mágovia lepšiu obranu proti mystickým útokom.

note: [female]: gender=female
en: female^White Mage
sk_SK: Biela mágyňa

note: [unit_type]: id=Mage of Light, race=human, gender=male,female
en: Mage of Light
sk_SK: Mág svetla

note: [unit_type]: id=Mage of Light, race=human, gender=male,female
en: After years of experience, the most devout of white magi develop vast spiritual powers. By strict devotion to the path of the light, they can call upon its aid to chase away the shadows of the night.
    
    Following a strict code of piety and honor, these men and women work tirelessly to bring life and order to the troubled world in which they live.
sk_SK: Po rokoch praxe sú najoddanejší z bielych mágov obdarení duchovnými silami. Ich pridŕžanie sa cesty svetla im dáva schopnosť zahnať temno.
    
    Títo muži a ženy pracujú neúnavne v súlade s prísnym kódexom pokory a cti, aby priniesli život a poriadok do sveta, v ktorom žijú.

note: [special_note]
en: Compared to other mages, Mages of Light have a higher resistance to ‘arcane’ attacks.
sk_SK: V porovnaní s inými mágmi majú mágovia svetla lepšiu obranu proti mystickým útokom.

note: [female]: gender=female
en: female^Mage of Light
sk_SK: Mágyňa svetla

note: [unit_type]: id=Outlaw, race=human, gender=male,female
en: Outlaw
sk_SK: Štvanec

note: [unit_type]: id=Outlaw, race=human, gender=male,female
en: After some years of service, former ‘footpads’ rise up in the ranks of their fellow outlaws. Having proven themselves in combat, they are given more dangerous tasks, and a greater share of the spoils. Though many opponents would mock their choice of weaponry, the outlaws are well aware of its deadly capacity, and also of the ready availability of ammunition. Outlaws are somewhat ill at ease fighting during the day, preferring the cover of nightfall.
sk_SK: Po pár rokoch služby si 'poskok' získa postavenie medzi ostatnými zbojníkmi. Osvedčil sa v boji, takže dostáva ťažšie úlohy a väčší podiel na koristi. Mnohí súperi sa vysmievajú ich zbraniam, ale zbojníci si uvedomujú ich smrtiaci potenciál, a dostupnosť nábojov. Zbojníkom sa nepohodlne bojuje cez deň, dávajú prednosť noci.

note: [female]: gender=female
en: female^Outlaw
sk_SK: Štvankyňa

note: [unit_type]: id=Assassin, race=human, gender=male,female
en: Assassin
sk_SK: Zabijak

note: [unit_type]: id=Assassin, race=human, gender=male,female
en: The greatest of thieves are sometimes tasked to take far more than their victim’s belongings. Masters of knife-fighting and uncannily light on their feet, these menacing figures will employ any means to dispatch their victims, be it poisoned knives thrown from afar, or a dagger planted in the back. Deadly at night, assassins are less able fighting under the sun.
sk_SK: Najúspešnejší zlodeji sa občas dostanú k "zakázke", kde treba vziať čosi viac než len majetok obete. Títo majstri boja s nožom použijú akékoľvek prostriedky na umlčanie svojej obete, či už otráveným nožom z diaľky alebo dýkou do chrbta. V noci sú zabijaci smrteľne nebezpeční, cez deň sa vo svetle slnka cítia pri boji nepríjemne.

note: [attack]: type=blade
en: throwing knives
sk_SK: vrhacie nože

note: [female]: gender=female
en: female^Assassin
sk_SK: Zabijačka

note: [unit_type]: id=Bandit, race=human
en: Bandit
sk_SK: Bandita

note: [unit_type]: id=Bandit, race=human
en: Bandits are a motley collection of men, most of dubious background. They are the strong arm of any organized group of criminals, and though they may lack in finesse, or intelligence, they excel at their preferred task of pummeling victims into submission. Like any sort of outlaw, they’re not comfortable fighting in broad daylight, being used to working at night.
sk_SK: Banditi sú nesúrodá zbierka mužov pochybného pôvodu. Sú silnou zložkou každej organizovanej zločineckej skupiny, a hoci im chýba zručnosť a inteligencia, vynikajú vo svojej úlohe utĺcť obete. Podobne ako iní zločinci, sú nervózni za denného svetla, a zvyčajne pracujú v noci.

note: [unit_type]: id=Footpad, race=human, gender=male,female
en: Footpad
sk_SK: Poskok

note: [unit_type]: id=Footpad, race=human, gender=male,female
en: These petty criminals are often derisively called ‘footpads’ by their superiors, for they are tasked with any job that requires a great deal of running around, often being employed as couriers, or scouts. The endurance and agility they gain from this serves them well in combat, and despite their inferior weaponry they are quite good at harrying their enemies, especially under cover of darkness.
sk_SK: Drobných kriminálnikov zvyčajne starší kolegovia nazývajú poskokmi a dávajú im úlohy, ktoré vyžadujú veľa behania, ako napríklad prieskum či doručovanie správ. Kondička a rýchlosť im často dobre poslúži v boji, keď aj napriek úbohej výzbroji dokážu narobiť nepriateľom problémy, najmä pod rúškom tmy.

note: [female]: gender=female
en: female^Footpad
sk_SK: Poskočka

note: [unit_type]: id=Fugitive, race=human, gender=male,female
en: Fugitive
sk_SK: Utečenec

note: [unit_type]: id=Fugitive, race=human, gender=male,female
en: Veteran criminals become notorious for both their ruthlessness and ability to elude capture. They can be dangerous in their element, though no match for the sheer numbers that law-abiding soldiery can throw at them.
sk_SK: Dlhoroční kriminálnici sa stali priam symbolom nemilosrdnosti a preslávili sa tým, že ich je takmer nemožné pochytať. Dokážu byť nesmierne nebezpeční a priam hrôzunaháňajúci, ak sú vo svojom prirodzenom prostredí. Tak či onak, nedokážu však konkurovať množstvu vojakov, ktorými disponujú bežné armády.

note: [female]: gender=female
en: female^Fugitive
sk_SK: Utečenkyňa

note: [unit_type]: id=Highwayman, race=human
en: Highwayman
sk_SK: Zbojník

note: [unit_type]: id=Highwayman, race=human
en: Highwaymen have gained an infamous reputation for underhanded deeds of violence. Ready to hire themselves out to whoever will pay the most, they lead bands of lesser rogues against their employer’s enemies, often attacking on lonely roads or in the dead of night. Their experience with such encounters makes them deadly foes in hand to hand combat.
sk_SK: Zbojníkom prischla nie najslávnejšia reputácia vďaka podrazom a násiliu, ktoré im zďaleka nie sú cudzie. Sú to ľudia pripravení nechať sa najať komukoľvek, kto ponúkne viac, často vedú bandy menej schopných lumpov v boji proti nepriateľom toho, kto ich platí. Napádajú zvyčajne na opustených cestách, zo zálohy a v nočnom tichu. Keďže sa na tento spôsob boja do istej miery špecializujú, takéto skúsenosti z nich robia silného protivníka najmä na boj zblízka.

note: [unit_type]: id=Rogue, race=human, gender=male,female
en: Rogue
sk_SK: Lupič

note: [unit_type]: id=Rogue, race=human, gender=male,female
en: The ringleaders of any group of thieves earn their positions by skill. These rogues have spent many an unpleasant moment darting through crowds and dodging away from those who wish them ill, a set of skills which is very handy in a fight. Masters of knifework, they can also throw knives with reliable accuracy, and their long hours of prowling around at night leave them more comfortable fighting in the dark.
sk_SK: Vodcovia každej zlodejskej skupiny si svoj post získavajú šikovnosťou. Ako lupiči strávili títo vodcovia veľa nepríjemných chvíľ útekmi v dave a uhýbaním sa pred tými, ktorí ich chceli zabiť, čo sú schopnosti pomerne užitočné v boji. Títo majstri práce s nožom ich dokážu pomerne spoľahlivo hádzať, a sú zvyknutí pracovať v noci.

note: [female]: gender=female
en: female^Rogue
sk_SK: Lupička

note: [unit_type]: id=Ruffian, race=human
en: Ruffian
sk_SK: Burič

note: [unit_type]: id=Ruffian, race=human
en: Some men without particular skills cannot or will not make an honest living. Those that attempt to make their way through life by the heavy end of a stick, are known as ‘Ruffians’. With enough luck and experience, they sometimes manage to avoid the imprisonment or death that awaits most of their colleagues.
sk_SK: Ľudia bez nejakých zvláštnych schopností či zručností často nedokážu (alebo nechcú) žiť čestným životom. Tým, čo sa rozhodnú prebíjať životom pomocou  palíc či kyjakov, sa zvykne hovoriť "buriči". Ak majú títo ľudia trochu šťastia, prípadne skúseností, možno sa im podarí vyhnúť sa šibeniciam, čo sa ale nedá povedať vo všeobecnejšej rovine o tomto druhu obživy.

note: [unit_type]: id=Thief, race=human, gender=male,female
en: Thief
sk_SK: Zlodej

note: [unit_type]: id=Thief, race=human, gender=male,female
en: For as long as anyone can remember, the members of the various ‘guilds’ of rat-catchers that spring up in any larger city have had a curious practice of bleaching their hair with lime till it becomes a pale shade of blue. It is a bold thing to do, as their profession often delves into less-than-legal enterprises. Thieves have many skills, and by necessity are both light on their feet, and good with knives. They happily employ less-than-honorable tactics in combat, seeing little merit in a ‘fair fight’.
sk_SK: Od nepamäti sa v každom veľkom meste objavovali rozličné 'cechy' potkaniarov so svojimi podivnými zvykmi odfarbovať si vlasy, až kým nezískajú zvláštny odtieň svetlej modrej. Je to prejav odvahy, pretože ich povolanie je často za hranicou zákona. Zlodeji majú veľa schopností, medzi ich prednosti patrí najmä rýchly beh a boj s nožom. Sú ochotní pristúpiť na menej čestné taktiky, pretože dosiahnutie cieľa je pre nich dôležitejšie ako 'čestný boj'.

note: [female]: gender=female
en: female^Thief
sk_SK: Zlodejka

note: [unit_type]: id=Thug, race=human
en: Thug
sk_SK: Hrdlorez

note: [unit_type]: id=Thug, race=human
en: Thugs come from a wide variety of sources; while a few are born into thuggery, many are former soldiers deemed unfit to serve in the army or peasants thrown off their lands. They become thugs as a means of sustenance. Regardless of their background, they all share a penchant for beating their victims with large clubs.
sk_SK: Hrdlorezi pochádzajú z rôznych zdrojov - niektorí sa tak narodia, niektorí sú bývalí vojaci neschopní ďalšej služby a niektorí sú roľníci vyhnaní zo svojej zeme. Títo vyhnanci sa stávajú hrdlorezmi, aby si zarobili na prežitie. Svoje obete zvyčajne ubíjajú kyjakmi.

note: [unit_type]: id=Peasant, race=human, gender=male
en: Peasant
sk_SK: Sedliak

note: [unit_type]: id=Peasant, race=human, gender=male
en: Peasants are the backbone of the rural economy, and the soldiers of last resort. While not warlike by nature, they will stubbornly defend their homes. Their lack of training and discipline makes them unfit to hold a line, though; their reliance on farming tools as weaponry means they are only on the field of battle under the most desperate situations.
sk_SK: Sedliaci sú jadrom vidieckej ekonomiky a v krajnej núdzi aj vojakmi. Nie sú bojazliví a budú brániť svoje domovy zo všetkých síl. Ak ale niekto posiela sedliakov proti nepriateľským vojskám, znamená to, že jeho bežná armáda má asi zjavné problémy.

note: [attack]: type=pierce
en: pitchfork
sk_SK: vidly

note: [unit_type]: id=Royal Warrior, race=human, gender=male
en: Royal Warrior
sk_SK: Kráľovský bojovník

note: [unit_type]: id=Royal Warrior, race=human, gender=male
en: The kings and princes of human nobility are still often trained rigorously in the combat arts, partly out of tradition from when their ancestors made their wealth in war. Fitted in armor so skillfully made as to incite envy even from some dwarvish smiths, these nobles are well conditioned to the art of moving in heavy armor, and can maneuver across the battlefield much faster than their gilded plate would suggest.
sk_SK: Králi a princovia z rodu ľudí sú často trénovaní pre boj. Kvôli tradícií, keď ich predkovia bojovali v ťažkých bojoch. Ich brnenie sú majstrovskými dielami, ktoré rešpektujú aj trpasličí majstri. Kráľovskí bojovníci sa navyše pohybujú po bojisku oveľa rýchlejšie, než by si niekto pomyslel pri pohľade na ich ťažké brnenia.

note: [unit_type]: id=Woodsman, race=human, gender=male
en: Woodsman
sk_SK: Horal

note: [unit_type]: id=Woodsman, race=human, gender=male
en: Woodsmen are hunters, woodcutters, charcoal-burners, and others who eke out a living where the human world verges on the wilderness. Wits and woodcraft often support them where weapons will not.
sk_SK: Horali sú rôzni poľovníci, drevorubači, uhliari a vôbec tí ľudia, ktorí žijú svoje životy na hraniciach medzi civilizáciou a divočinou. A kde im nedokážu pomôcť bežné zbrane, často pomáha chytrosť a poznanie prírody.

note: [unit_type]: id=Huntsman, race=human
en: Huntsman
sk_SK: Lovec

note: [unit_type]: id=Huntsman, race=human
en: Hunting is a popular sport of noblemen, but it can also be a livelihood for commoners. Like any other craft, it has men of masterful skill in its practice. Huntsmen know all the tricks of their trade, and are skilled at navigating the wilderness, at tracking, and at the use of the bow. They are a fair shot at moving targets, and targets hiding under brush and cover; a skill wrought from years of practice at shooting game, and one which garrisoned bowmen often lack.
    
    Master hunters are employed by any group living in or passing through wild country, be they men of the law, or those working against it. Even nature itself can have deadly surprises, and any commander who fails to hire a such a guide can lose his men to nothing more than terrain. Good woodsmen can save lives, ease travel, provide food, and their skill with a bow is capitally useful in a fight.
sk_SK: Lov je populárny najmä medzi šľachtou, ale býva aj zdrojom obživy pre bežných osadníkov. Ako ktorékoľvek iné umenie, lov si vyžaduje majstrovské ovládanie určitých zručností. Horali dobre poznajú tajomstvá svojho remesla, sú zruční v navigovaní po divočine, v stopovaní a v použití luku. Majú presnú mušku na pohyblivé ciele, ako aj na ciele pokúšajúce sa ukryť v kroví. Práve táto schopnosť patrí k veľmi ceneným a je jednou zo zručností, ktorá zvykne chýbať strelcom z bežných posádok.
    
    Majstri lovci sú často najatí komunitami žijúcimi alebo prechádzajúcimi divokými krajmi, či už sú to komunity zákonné alebo protizákonné. Príroda môže totiž skrývať mnoho nebezpečí a veliteľ, ktorý si nenajme skúseného sprievodcu, môže ľahko prísť o mužov len vďaka neznalosti terénu. Dobrí horali dokážu zachraňovať životy, uľahčovať cestovanie, zabezpečovať stravu a vďaka zručnosti s lukom sú i veľmi užitočnými bojovníkmi.

note: [unit_type]: id=Poacher, race=human
en: Poacher
sk_SK: Pytliak

note: [unit_type]: id=Poacher, race=human
en: Though not trained as warriors, the skills possessed by a hunter (especially those of archery) are useful in battle. Any group of soldiers or bandits traveling through the wild will need a few poachers in their employ, not merely for hunting but for lending a hand in any serious fight.
    
    Because of their experience, these hunters are unusually capable at night, and in forests and swamps.
sk_SK: Aj keď lovci nemajú bojový výcvik, ich schopnosti (najmä tie týkajúce sa lukostreľby) sú v bitkách nesmierne užitočné. Akákoľvek skupinka či už vojakov alebo banditov potrebuje mať so sebou v divočine zopár pytliakov - nielen pre účely lovu ale aj na pomoc v serióznom boji.
    
    Vďaka svojim skúsenostiam sú lovci nezvyčajne spôsobilí najmä za tmy, v lesoch a v močariskách.

note: [unit_type]: id=Ranger, race=human
en: Ranger
sk_SK: Zálesák

note: [unit_type]: id=Ranger, race=human
en: Rangers are wild men and wanderers, who have chosen to shun the company of their fellow men for myriad reasons. They have spent the better part of their lives in the thick of nature, and know many of its secrets. They are excellent pathfinders and explorers, and can find food and shelter where other men would find only sticks and stones.
    
    The presence of these men troubles the more authoritarian of rulers; they are an element that knights and landed armies cannot control. They are men of dubious motives, and are the first to scoff at any royal decree, if they even hear of it at all. Rangers can be hired, but they are just as likely to be in the employ of bandits, as they are to be in the king’s service.
sk_SK: Zálesáci sú kočovníci a polodivosi, ktorí sa z najrôznejších dôvodov rozhodli pohrdnúť spoločnosťou iných ľudí. Väčšiu časť svojho života strávili uprostred prírody a poznajú jej nejedno tajomstvo. Zvyčajne sú to vynikajúci stopári a prieskumníci, dokážu nájsť stravu a príbytok aj tam, kde iní vidia iba kopy skália či lístia.
    
    Už len samotná existencia týchto ľudí je zdrojom na obavy pre nejedného totalitného vládcu, keďže v krajine predstavujú tú časť obyvateľstva, ktorú nie je možné držať nakrátko použitím armády či rytierstva. Zálesáci sú ľudia s mnohokrát pochybnými motívmi a sú medzi prvými, čo sa postavia na odpor voči nejednému kráľovskému dekrétu či zákonu - ak sa vôbec namáhajú takým niečím zaoberať. Zálesakov je možné najať, ale v princípe je rovnako pravdepodobné, že ich najmä skupina banditov, ako to, že svoje služby ponúknu kráľovským zástupcom.

note: [unit_type]: id=Trapper, race=human
en: Trapper
sk_SK: Stopár

note: [unit_type]: id=Trapper, race=human
en: Master woodsmen are useful allies to any army, and indispensable for any sizable group of people living in the wilderness. They can track both man and beast, notice things most others would overlook, and are often the only ones who can find food for the table, be it animal or vegetable.
    
    Their skill at hunting is very useful in combat, and also leaves them unusually competent at night, and in forests and swamps.
sk_SK: Majstri stopári sú užitočným spojencom nejednej armády a sú prakticky nenahraditeľní pre akúkoľvek skupinku ľudí žijúcu v divočine. Dokážu stopovať tak ľudí ako aj zvery, všimnú si veci, ktoré mnohí iní prehliadnu a často sú jedinými, čo dokážu nájsť obživu, či už v podobe mäsa alebo zeleniny.
    
    Ich lovecké zručnosti sú rovnako vítanými v boji, hlavne preto, že sú obzvlášť spôsobilý bojovať za tmy, v lesoch a močariskách.

note: [unit_type]: id=Merman Brawler, race=merman
en: Merman Brawler
sk_SK: Morský boxer

note: [unit_type]: id=Merman Brawler, race=merman
en: Exceptionally large and strong mermen are sometimes more comfortable with their own fists and tails than with other weapons.
sk_SK: Výnimočne veľkí a silní morskí muži sú niekedy spokojnejší s vlastnými päsťami a chvostmi ako s inými zbraňami.

note: [attack]: type=impact
en: tail
sk_SK: úder chvostom

note: [unit_type]: id=Merman Citizen, race=merman
en: Merman Citizen
sk_SK: Morský muž

note: [unit_type]: id=Merman Citizen, race=merman
en: Merfolk are mostly peaceful, but will fight to defend their homes. In this situation, even merfolk with no weapons or training can be dangerous.
sk_SK: Morský ľud je väčšinou mierumilovný, ale bude bojovať o obranu svojich domovov. V tejto situácii môžu byť nebezpeční aj morskí ľudia bez zbraní alebo výcviku.

note: [unit_type]: id=Mermaid Diviner, race=merman, gender=female
en: female^Mermaid Diviner
sk_SK: Morská veštkyňa

note: [unit_type]: id=Mermaid Diviner, race=merman, gender=female
en: Years of devotion may endow a priestess with great wisdom on the workings of the world, and grants some the favor of the light. The power thus given to these ladies of the water is a recurring motif in tale and song; such as the that of the knights of the silver spire, cornered and slain to a man at the banks of the Alavynne, but who rode again the next day, in full number, and wrought the downfall of the crimson duke.
sk_SK: Roky odriekania a štúdia obdarili kňažky veľkou múdrosťou a vedomosťami o chode sveta. Rovnako ich obdarili mocou svetla. Moc daná týmto morským stvoreniam je častou témou nejedného príbehu či piesne. Medzi inými sú známe legendy o Rytieroch Striebornej Veže, ktorých nepriateľ obkľúčil a do jedného pobil na brehoch rieky Alavynne. Na druhý deň však títo muži ako jeden znovu vyšli do bitky, v plnom počte a takto sa zaslúžili o pád Purpurového Vojvodu.

note: [unit_type]: id=Mermaid Enchantress, race=merman, gender=female
en: female^Mermaid Enchantress
sk_SK: Morská zaklínačka

note: [unit_type]: id=Mermaid Enchantress, race=merman, gender=female
en: Mermaids, like elves, have a powerful and native ability in magic, though theirs is considerably different than that of the elves. Those who master this ability are held in high regard, and their skill is used in a multitude of crafts, many of which humanity would never dream. The obvious use in war is forbidden against their own race — this power is the greater part of what protects their people from the monsters that wander out of the abyss.
sk_SK: Morské panny majú podobne ako elfovia prirodzené magické schopnosti, aj keď iného druhu ako elfovia. Tie príslušníčky, ktoré v týchto schopnostiach vynikajú, sú veľmi vážené a svoje schopnosti používajú spôsobom, o ktorom ľudia ani nesnívali. Zjavné použitie násilia proti vlastnému druhu je nezákonným aktom - v skutočnosti je táto magická moc súčasťou toho, čo bráni celý morský národ pred príšerami z hlbín.

note: [attack]: type=impact
en: water spray
sk_SK: spŕška vody

note: [unit_type]: id=Merman Entangler, race=merman
en: Merman Entangler
sk_SK: Morský zamotávač

note: [unit_type]: id=Merman Entangler, race=merman
en: Merfolk tend to use a combination of both nets and clubs in fishing; nets to collect the fish, and clubs to finish the kill. Both of these tools have seen adaptation for warfare, and are valuable enough that auxiliaries who specialize in using them are deliberately brought to battle.
    
    Merfolk often find themselves in a standoff with land-based enemies; the merfolk are too strong in the water, and are too weak to make any offense on land. Nets are a key bit of leverage; without nets, merfolk cannot give any effective chase over land, and are at a great disadvantage in hand-to-hand combat.
sk_SK: Morskí ľudia zvyčajne používajú siete a tyče na lov rýb - siete na to, aby ich pochytali a tyče či palice na to, aby ich usmrtili. Oba nástroje sú ale použiteľné i v boji. S malými úpravami sa stávajú cenným prínosom špecializovaných bojových jednotiek.
    
    Morské národy sa často dostávajú do situácií, keď musia čeliť suchozemcom. V takom prípade sú morskí ľudia vo výhode vo vode, ale na suchu sú takmer neschopní akéhokoľvek serióznejšieho útoku. V takých situáciach im výrazne pomáhajú ich siete - morskí bojovníci totiž nedokážu na súši dohnať ani toho najpomalšieho nepriateľa bez siete. Bez sietí sa teda môžu ľahko ocitnúť v taktickej nevýhode počas boja zblízka.

note: [unit_type]: id=Merman Fighter, race=merman
en: Merman Fighter
sk_SK: Morský vojak

note: [unit_type]: id=Merman Fighter, race=merman
en: Merfolk societies train their forces rigorously and carefully, and as a result the peace of their realm is kept by soldiers who are the undisputed champions of their aquatic homeland. Their resilience and skill with their iconic tridents make them mighty foes to try to combat in the seas, but they lose almost all their mobility if forced to fight on land.
sk_SK: Morskí ľudia trénujú svojich vojakov zároveň tvrdo a opatrne. Títo bojovníci následne chránia vodný domov svojho ľudu. Vo vodách sú efektívny v boji so svojimi trojzubcami, ale ich pohyblivosť a obrana je slabá na súši.

note: [unit_type]: id=Merman Hoplite, race=merman
en: Merman Hoplite
sk_SK: Morský ťažký pešiak

note: [unit_type]: id=Merman Hoplite, race=merman
en: With their heavy armor and shields, the Merman Hoplites form the elite guard of the watery realm. Their powerful style of defensive combat and rigid discipline allow them to hold a steadfast line in the maelstrom of battle. In times of desperation, they can even do so on land, though not nearly as well as a creature with legs.
sk_SK: Morskí ťažkí pešiaci so svojimi pavézami tvoria elitný zbor strážcov vodnej ríše. Ich mohutné brnenie a pevná disciplína im umožňuje udržať líniu proti akémukoľvek náporu boja. V najvyššej núdzi to dokážu aj na suchej zemi, aj keď sa nemôžu rovnať bytostiam s nohami.

note: [unit_type]: id=Merman Hunter, race=merman
en: Merman Hunter
sk_SK: Morský lovec

note: [unit_type]: id=Merman Hunter, race=merman
en: The skills employed by merfolk in spear-fishing are easily translated into warfare, especially against those who are not at home in the water. In times of need, many merfolk of that occupation will volunteer to swell the ranks of their military.
sk_SK: Schopnosti, ktoré morskí muži potrebujú pri rybolove, sa ľahko uplatnia aj vo vojne, najmä proti tým, ktorí vo vode nie sú doma. V časoch ohrozenia sa mnohí rybári stanú dobrovoľníkmi v radoch armády.

note: [unit_type]: id=Mermaid Initiate, race=merman, gender=female
en: female^Mermaid Initiate
sk_SK: Morská novicka

note: [unit_type]: id=Mermaid Initiate, race=merman, gender=female
en: Young mermaids are often initiated into the water magics native to their people. The wondrous abilities this grants are inimitable by any other race, a mark of the faerie side of these creatures.
    
    Despite their frailty, this makes them quite formidable in combat, as they can call upon the very water about them to smite their enemies.
sk_SK: Mladé morské panny sú často zasvätené do vodnej mágie, ktorá je tomuto národu vlastná. Tento dar im dáva úžasné schopnosti, ktoré iné rasy nedokážu napodobniť - je to istým spôsobom dôkaz o spojení týchto tvorom s nadprirodzeným svetom.
    
    Napriek svojej krehkosti sú morské panny pomerne dobré v boji, pretože si dokážu privolať na pomoc proti nepriateľom samotnú vodu, čo ich obklopuje.

note: [unit_type]: id=Merman Javelineer, race=merman
en: Merman Javelineer
sk_SK: Morský oštepník

note: [unit_type]: id=Merman Javelineer, race=merman
en: Those merfolk who master the art of the javelin can become nearly as effective as an archer — though the heft of their weapons impedes their range, the impact of one is considerably greater. In the water, the mobility of the merfolk more than makes up for this when facing foes who cannot swim.
sk_SK: Morskí muži, ktorí zvládnu vrhanie oštepov, sú takmer rovnako účinní ako lukostrelci - hoci váha zbrane znižuje jej dosah, spôsobené zranenia sú výrazne väčšie. Vo vode je pohyblivosť morských mužov veľkou výhodou proti neplávajúcim nepriateľom.

note: [unit_type]: id=Merman Netcaster, race=merman
en: Merman Netcaster
sk_SK: Morský vrhač sietí

note: [unit_type]: id=Merman Netcaster, race=merman
en: Fishing, as practiced by merfolk, is largely a matter of chasing schools of fish into waiting nets, where oar-like clubs are used to dispatch the prey. The improvisation of using these against soldiers proved very effective; most land-native creatures are already quite awkward when waist-deep in water, and getting caught in a net can render them nearly helpless.
    
    The effectiveness of this method led to the development of smaller, weighted nets, which could be cast through the air; these were useless for fishing, but were useful both in combat and in hunting game that came too close to shore. Clubs were used in combat with little or no adaptation from fishing, since they were already quite deadly.
sk_SK: Rybolov v podaní morských ľudí je bežne o nadháňaní kŕdľov rýb do nastražených sietí a následnom použití malých kyjakov, ktorými svoju korisť usmrcujú. Využitie týchto jednoduchých nástrojov na vojakov namiesto rýb sa ukázalo ako veľmi účinné. Suchozemci sú zvyčajne bojazliví, len čo sa dostanú po pás do vody, ak ich v takomto položení dokáže niekto zamotať do siete, stávajú sa takmer bezbrannými.
    
    Efektívnosť tohto spôsobu boja viedla k vytvoreniu menších sietí vybavených závažiami, ktoré sa ľahko hádžu vzduchom. Ako také sú tieto siete nepoužiteľné na rybolov, ale sú o to užitočnejšie v boji a v love na lesnú zver, ktorá sa nedopatrením dostala blízko k brehu riek. Na rozdiel od sietí, kyjaky veľa úprav nepotrebovali, tie už boli samy osebe dostatočne smrtiace.

note: [unit_type]: id=Mermaid Priestess, race=merman, gender=female
en: female^Mermaid Priestess
sk_SK: Morská kňažka

note: [unit_type]: id=Mermaid Priestess, race=merman, gender=female
en: Among merfolk, mysticism is generally left to the mermaids, who are more inclined to it. It is they who dedicate themselves to the ideal of bringing peace and life to the world, and to the arts which make that possible. Their piety also grants them certain powers, allowing them to guard their people against magical or unnatural things.
sk_SK: Morský národ má podobné mystické ideály ako ľudia, ale z kultúrnych dôvodov je ich napĺňanie otázkou morských žien skôr než mužov. Sú to práve morské panny, ktoré majú väčšie intelektové schopnosti. Sú zasvätené ideálu mieru na celom svete, a študujú ako poraziť choroby a zranenia. Ich usilovnosť a pokora im dávajú duchovné schopnosti, ktoré im umožňujú brániť svoj ľud voči votrelcom.

note: [unit_type]: id=Mermaid Siren, race=merman, gender=female
en: Mermaid Siren
sk_SK: Siréna

note: [unit_type]: id=Mermaid Siren, race=merman, gender=female
en: The faerie nature of the mermaids is strongest in the Sirens, whose connection to the currents of magic often causes them to be mistaken for naiads themselves. Though certainly far from the truth, the mistake is understandable, as true naiads are rarely seen even by mermaids. The manifestation of their magic is certainly very similar; the water about a siren can be commanded at whim, like an extension of herself.
    
    The myriad applications of this rarely occur to land dwellers, who simply regard it with wonder.
sk_SK: Magická povaha morských panien je najviac viditeľná medzi sirénami, dokonca vďaka svojej podobnosti si ich mnohí mýlia s najádami, morskými vílami. Toto je ale nedorozumenie, keďže skutočné najády nestretávajú ani samotní morskí ľudia. Každopádne sú magické schopnosti týchto bytostí podobné: siréna dokáže ovládať vodu okolo seba, akoby to bola účasť jej tela.
    
    Takáto schopnosť má mnoho praktických použití, ale suchozemci to jednoducho vnímajú ako zázrak.

note: [attack]: type=impact
en: naia touch
sk_SK: dotyk najády

note: [unit_type]: id=Merman Spearman, race=merman
en: Merman Spearman
sk_SK: Morský kopijník

note: [unit_type]: id=Merman Spearman, race=merman
en: Archery is little favored by the merfolk, for whom use of javelins serves a similar function. Though thrown javelins are of little use under the water, they are extremely effective at the surface, where their weight allows them to plunge several feet below the water while retaining enough momentum to wreak damage. They are also useful in melee, even deep under the surface, which is something that certainly cannot be said of arrows.
sk_SK: Medzi morskými mužmi nie je rozšírená lukostreľba, pretože rovnakú rolu tu zohrávajú kopije. Hádzanie kopijí pod vodou nie je veľmi účinné, ale na hladine umožňuje hmotnosť kopije jej nositeľovi vraziť ju i pár stôp pod hladinu a v tejto povrchovej vrstve má kopija ešte stále značnú prieraznosť. Na rozdiel od šípov a lukov, sú kopije použiteľné aj v boji nablízko, dokonca aj hlbšie pod vodnou hladinou.

note: [unit_type]: id=Merman Triton, race=merman
en: Merman Triton
sk_SK: Triton

note: [unit_type]: id=Merman Triton, race=merman
en: Tritons are combat masters of the sea. Skilled in use of the trident, Tritons easily defeat any enemy foolish enough to wander into their preferred environment. Their mastery of their weapon affords them flexibility in its use, and the highest-ranking among them use weaponry more comparable to halberds than simple spears.
sk_SK: Tritoni sú elitnými bojovníkmi morí. Tritoni zručne používajú trojzubec a ľahko porazia každého nepriateľa, ktorý je dosť hlúpy na to, aby sa zatúlal do ich životného prostredia. Tí najlepší z nich majú pevné brnenia a uprodnostňujú halapartne namiesto kopijí.

note: [unit_type]: id=Merman Warrior, race=merman
en: Merman Warrior
sk_SK: Morský bojovník

note: [unit_type]: id=Merman Warrior, race=merman
en: Mermen Warriors form the core of merfolk armies. They wield their tridents with a skill and diligence impressive even compared to the soldiers of other races, but doubly so considering the difficulties of fighting underwater, as any who try to match them in their homes can attest.
sk_SK: Bojovníci tvoria najdôležitejšiu súčasť armády morských ľudí. Ovládajú boj s trojzubcami tak dobre, až majú rešpekt ostatných rás. Napadnúť ich vo vode je veľmi náročné.

note: [unit_type]: id=Giant Ant, race=monster
en: Giant Ant
sk_SK: Obrovský mravec

note: [unit_type]: id=Giant Ant, race=monster
en: Giant Ants are common in almost any environment, from caverns deep under the earth to the tops of tall mountains. Though normally not hostile, they can bite at close range.
sk_SK: Obrovské mravce sú časté v najrôznejších prostrediach, od jaskýň hlboko pod zemou po horské vrcholy. Aj keď bežne nie sú agresívne, pri priblížení môžu uhryznúť.

en: The giant ant eggs have a tough, leathery shell that takes a dedicated effort to break through. While this shell makes it difficult to know the status of the inhabitant from the outside, it does not obscure the outside world from the rapidly developing ant larva within. Any predator or foe who approaches an ant egg or breaches the shell of an adjacent brood member will spur that ant to hatch as a fully formed adult.
sk_SK: Obrie mravčie vajcia majú pevnú kožovitú škrupinu, ktorej prerazenie si vyžaduje vynaložené úsilie. Zatiaľ čo táto škrupina sťažuje zistenie stavu obyvateľa zvonku, nezakrýva vonkajší svet pred rýchlo sa rozvíjajúcou larvou mravca vo vnútri. Akýkoľvek predátor alebo nepriateľ, ktorý sa priblíži k vajcu mravca alebo poruší škrupinu susedného člena mláďat, podnieti mravca, aby sa vyliahol ako dospelý jedinec.

note: [unit_type]: id=Giant Ant Egg, race=monster
en: Giant Ant Egg
sk_SK: Vajce obrovského mravca

note: [unit_type]: id=Giant Ant Egg, race=monster
en: Giant Ants are common in almost any environment, and the eggs from which they emerge can often be found in caves or any sheltered environment. Most eggs come from one of the colony queens, but the workers transport them to any suitable location.
sk_SK: Obrovské mravce sú bežné takmer v akomkoľvek prostredí a vajcia, z ktorých vychádzajú, sa často nachádzajú v jaskyniach alebo v akomkoľvek chránenom prostredí. Väčšina vajec pochádza od jednej z kráľovien kolónie, ale robotnice ich prepravujú na akékoľvek vhodné miesto.

note: [unit_type]: id=Fire Ant Egg
en: Fire Ant Egg
sk_SK: Vajce ohnivého mravca

note: [unit_type]: id=Fire Ant Egg
en: In large numbers, Fire Ants can be a real menace, and those threatening numbers start with their eggs. Most Fire Ant eggs come from one of the colony queens, but the workers transport them to any suitable location.
sk_SK: Ohniví mravci môžu byť vo veľkom počte skutočnou hrozbou pre iné rasy a tieto hrozivé čísla začínajú ich vajíčkami. Väčšina vajíčok Ohnivého mravca pochádza od jednej z kráľovien kolónie, ale robotníci ich prepravujú na akékoľvek vhodné miesto.

note: [unit_type]: id=Fire Ant, race=monster
en: Fire Ant
sk_SK: Ohnivý mravec

note: [unit_type]: id=Fire Ant, race=monster [unit_type]: id=Firebane Ant, race=monster
en: Small but deadly in large numbers, fire ants possess fierce fangs and an unusual ability to generate fire. Though these creatures typically function as scavengers, a burrow of fire ants can become aggressive when provoked and have even been known to attack small groups of threatening troops.
sk_SK: Malé, ale vo veľkom počte smrteľné, ohnivé mravce majú divoké tesáky a nezvyčajnú schopnosť vytvárať oheň. Hoci tieto stvorenia zvyčajne fungujú ako mrchožrúti, nora ohnivých mravcov sa môže stať agresívnou, keď je vyprovokovaná, a dokonca je známe, že útočia na malé skupiny ohrozujúcich jednotiek.

note: [attack]: type=fire
en: fire
sk_SK: oheň

note: [unit_type]: id=Fire Ant Queen, race=monster
en: Fire Ant Queen
sk_SK: Kráľovná ohnivých mravcov

note: [unit_type]: id=Fire Ant Queen, race=monster
en: Fire ants possess fierce fangs and an unusual ability to generate fire, and the queen is no different.
sk_SK: Ohnivé mravce majú divoké tesáky a nezvyčajnú schopnosť vytvárať oheň a ich kráľovná nie je iná.

note: [unit_type]: id=Firebane Ant, race=monster
en: Firebane Ant
sk_SK: Veľký ohnivý mravec

note: [unit_type]: id=Firebomb Ant, race=monster
en: Firebomb Ant
sk_SK: Výbušný mravec

note: [unit_type]: id=Firebomb Ant, race=monster
en: More developed and specialized Fire Ants can take different forms. The firebomb ants can produce and carry large quantities of their flammable spray in a swollen abdomen, which can make for a fearsome attack, but it also makes them weak to physical attacks and they cannot sustain the fire as their health fails.
sk_SK: Vyspelejšie a špecializovanejšie ohnivé mravce môžu mať rôzne podoby. Mravce s ohnivou bombou dokážu vyprodukovať a niesť veľké množstvo svojho horľavého spreja v nafúknutom bruchu, čo môže spôsobiť hrôzostrašný útok, ale zároveň ich oslabí fyzickými útokmi a nedokážu udržať oheň, pretože ich zdravie zlyháva.

note: [unit_type]: id=Giant Ant Queen, race=monster
en: Giant Ant Queen
sk_SK: Kráľovná obrovských mravcov

note: [unit_type]: id=Giant Ant Queen, race=monster
en: Giant Ants are common in almost any environment, from caverns deep under the earth to the tops of tall mountains. The queens are not royalty as many other races would understand, but they are the heart of any functioning nest and will be defended at all costs. As the nest core, they must be capable tacticians, and as a target of rival nests, they must also be deft warriors. The typical human or orc that finds an audience with an Ant Queen can expect a very short continued existence — and if their flesh is warm and nourishing, they can host an ant egg.
sk_SK: Obrovské mravce sú bežné takmer v akomkoľvek prostredí, od jaskýň hlboko pod zemou až po vrcholky vysokých hôr. Kráľovné nie sú monarchami, ako by mnohé iné rasy pochopili, ale sú srdcom každého fungujúceho hniezda a budú bránené za každú cenu. Ako jadro hniezda musia byť schopnými taktičkami a ako cieľ konkurenčných hniezd musia byť aj obratnými bojovníčkami. Typický človek alebo ork, ktorý nájde publikum u mravčej kráľovnej, môže očakávať veľmi krátku nepretržitú existenciu - a ak je ich mäso teplé a výživné, môžu hostiť mravčie vajce.

note: [unit_type]: id=Soldier Ant, race=monster
en: Soldier Ant
sk_SK: Bojový mravec

note: [unit_type]: id=Soldier Ant, race=monster
en: Giant Ants are common in almost any environment, from caverns deep under the earth to the tops of tall mountains. Most common are the nondescript workers and scouts, but in times of conflict, a more dangerous Soldier caste enters the fray.
sk_SK: Obrovské mravce sú časté v najrôznejších prostrediach, od jaskýň hlboko pod zemou po horské vrcholy. Často sú pracovníci či prieskumníci. Aj keď bežne nie sú agresívne, pri priblížení môžu uhryznúť.

note: [unit_type]: id=Cave Bear, race=monster
en: Cave Bear
sk_SK: Jaskynný medveď

note: [unit_type]: id=Cave Bear, race=monster
en: Cave Bears are large, powerful beasts with sharp claws and large teeth. Adapted to roaming the dark caves, they have a keen sense of smell and hearing, but poor eyesight. When a rival predator, or some other threat, gets too close, a bear will reliably attack.
sk_SK: Jaskynné medvede sú veľké, silné bytosti s ostrými pazúrmi a veľkými zubami. Sú zvyknuté na temné jaskyne a majú dobrý čuch a sluch, ale slabší zrak. Keď sa priblíži iný predátor alebo nejaká hrozba, medvede pravdepodobne zaútočia.

note: [unit_type]: id=Woodland Boar, race=monster
en: Woodland Boar
sk_SK: Lesný diviak

note: [unit_type]: id=Woodland Boar, race=monster
en: As boars age, their already formidable teeth grow longer and more numerous. A mature, tamed boar is a valuable asset to any farmer, but an angry wild boar is a challenge even to the best hunters.
sk_SK: Ako kanci starnú, ich už aj tak impozantné zuby rastú dlhšie a početnejšie. Dospelý, skrotený kanec je cenným prínosom pre každého farmára, ale nahnevaný diviak je výzvou aj pre tých najlepších poľovníkov.

note: [attack]: type=pierce [variation]
en: tusk
sk_SK: tesák

note: [unit_type]: id=Piglet, race=monster the child of a wild boar, rather than the child of a domesticated pig
en: Piglet
sk_SK: Prasiatko

note: [unit_type]: id=Piglet, race=monster
en: Young piglets are curious but just as ill-tempered as their parents, if a little less of a challenge in combat. But seldom is a piglet found that does not have a protective adult boar watching over them.
sk_SK: Mladé prasiatka sú zvedavé, ale rovnako temperamentné ako ich rodičia, aj keď o niečo menej nebezpečné  v boji. Málokedy sa však nájde prasiatko, na ktoré by nedohliadal ochranný dospelý kanec.

note: [unit_type]: id=Caribe, race=monster
en: Caribe
sk_SK: Pyraňa

note: [unit_type]: id=Caribe, race=monster
en: The giant caribe are seldom encountered in the inland rivers near Weldyn, but tales of their ferocious attacks have spread far and wide. Their angry red eyes are embedded in an armored face. While it is their teeth that are a dangerous weapon, they do posses small, bony arms and claws, which they can use to extricate themselves from situations dire to most other fish. These fish are unusually clever and should not be underestimated.
sk_SK: Vo vnútrozemských riekach neďaleko Weldynu sa s obrovskou pyraňou stretnete len zriedka, no príbehy o ich zúrivých útokoch sa rozšírili široko ďaleko. Ich nahnevané červené oči sú vložené do obrnenej tváre. Aj keď sú to ich zuby, ktoré sú nebezpečnou zbraňou, majú malé, kostnaté ruky a pazúry, ktoré môžu použiť na to, aby sa dostali zo situácií, ktoré sú pre väčšinu ostatných rýb nebezpečné. Tieto ryby sú nezvyčajne šikovné a netreba ich podceňovať.

note: [unit_type]: id=Hunter Caribe, race=monster
en: Hunter Caribe
sk_SK: Dravá pyraňa

note: [unit_type]: id=Hunter Caribe, race=monster
en: As they age, the giant caribe become bigger and more dangerous. They also learn to use seaweed to ensnare prey or enemies.
sk_SK: Ako starnú, obrie caribe sa stávajú väčšími a nebezpečnejšími. Učia sa tiež používať morské riasy na chytenie koristi alebo nepriateľov.

note: [unit_type]: id=Nibbler, race=monster
en: Nibbler
sk_SK: Dravá ryba

note: [unit_type]: id=Nibbler, race=monster
en: Nibblers are juvenile predator fish, often more curious than dangerous. A single individual may not be a threat, but these fish seldom travel alone.
sk_SK: Dravé ryby sú často viac zvedavé ako nebezpečné. Jednotlivec nepredstavuje veľkú hrozbu, ale len málokedy narazíte na jednu takúto rybu.

note: [unit_type]: id=Swamp Lizard, race=monster
en: Swamp Lizard
sk_SK: Močiarny jašter

note: [unit_type]: id=Swamp Lizard, race=monster
en: Swamps are vibrant environments, but often not friendly to humans or orcs. Swamp Lizards are one of the more notable hazards, with their powerful jaws and armored hide. Despite their primitive appearance, these lizards are not stupid, and after generations of being hunted for their hides, they have adopted a ‘two legs bad’ outlook and do not hesitate to avenge their ancestors.
sk_SK: Močiare sú živé prostredie, ktoré často nie je priateľské k ľuďom či orkom. Močiarne jaštery sú jedným z výrazných nebezpečí, s ich silnými čelusťami a odolnou kožou. Aj keď vyzerajú primitívne, tieto jaštery nie sú hlúpe a po generáciách ich lovu pre ich kožu sa adaptovali. Dokážu chodiť po dvoch nohách a neboja sa pomstiť svojich predkov.

note: [special_note]
en: This unit can move unseen through swamp water, keeping most of its body submerged.
sk_SK: Táto jednotka sa môže pohybovať nikým nevidená v močiaroch, kde má väčšinu tela ponorenú.

note: [hides]: id=swamp_lurk
en: swamp lurk
sk_SK: číhanie z močiara

note: [hides]: id=swamp_lurk
en: female^swamp lurk
sk_SK: číhanie z močiara

note: [hides]: id=swamp_lurk
en: This unit can hide in swamp, and remain undetected by its enemies.
    
    Enemy units cannot see this unit while it is in swamp, except if they have units next to it. Any enemy unit that first discovers this unit immediately loses all its remaining movement.
sk_SK: Táto jednotka sa môže ukryť v močiaroch a ostať tam nepozorovaná.
    
    Nepriateľské jednotky nemôžu vidieť tieto jednotky v močiaroch, s výnimkou tesného priblíženia. Akákoľvek jednotka, ktorá objaví túto jednotku, stráca všetky pohybové body.

note: [unit_type]: id=Cuttle Fish, race=monster
en: Cuttlefish
sk_SK: Sépia

note: [unit_type]: id=Cuttle Fish, race=monster
en: Cuttlefish are gigantic creatures of the seas. They can grab their opponents with strong tentacles, or spit a poisonous black ink from a distance. The best way to survive an encounter with these monsters is to remain ashore.
sk_SK: Sépia je obrovský morský netvor. Svojich súperov dokáže omotať mocnými chápadlami alebo na nich z diaľky pľuť jedovatý atrament. Ak chcete prežiť stretnutie s takýmto netvorom, najlepšie je zostať na brehu.

note: [attack]: type=impact
en: tentacle
sk_SK: chápadlo

note: [attack]: type=pierce
en: ink
sk_SK: atrament

note: [unit_type]: id=Dragonfly, race=monster
en: Dragonfly
sk_SK: Vážka

note: [unit_type]: id=Dragonfly, race=monster
en: The giant dragonflies seen in some of the swamps, rivers, and lakes around Wesnoth enjoy a longer life cycle than the smaller, more common types. The adult form can live indefinitely, slowly growing to a final moult. They are generally territorial, but can cooperate in small groups to confront common foes or large prey.
sk_SK: Obrie vážky videné v niektorých močiaroch, riekach a jazerách v okolí Wesnothu majú dlhší životný cyklus ako menšie, bežnejšie typy. Dospelá forma môže žiť nekonečne dlho, pomaly dorastá do konečnej veľkosti. Vo všeobecnosti sú teritoriálne, ale môžu spolupracovať v malých skupinách, aby sa postavili spoločným nepriateľom alebo veľkej koristi.

note: [unit_type]: id=Grand Dragonfly, race=monster
en: Grand Dragonfly
sk_SK: Veľká vážka

note: [unit_type]: id=Grand Dragonfly, race=monster
en: Dragonflies that survive long enough grow into a final, grander form.
sk_SK: Vážky, ktoré žijú dostatočne dlho, môžu vyrásť do majestátnych rozmerov.

note: [attack]: type=pierce
en: sting
sk_SK: žihadlo

note: [unit_type]: id=Dragonfly Naiad, race=monster
en: Dragonfly Naiad
sk_SK: Vážčia najáda

note: [unit_type]: id=Dragonfly Naiad, race=monster
en: Young dragonflies live an aquatic life, mostly preying upon small fish or other insect nymphs. They can crawl over rocks and mud, but they need to stay submerged to breathe, which explains why the giant dragonflies are usually found only near rivers, lakes, and coves.
sk_SK: Mladé vážky žijú vodným životom, väčšinou sa živia malými rybami alebo inými hmyzími nymfami. Môžu sa plaziť po skalách a bahne, ale musia zostať ponorené, aby mohli dýchať, čo vysvetľuje, prečo sa obrovské vážky zvyčajne nachádzajú iba v blízkosti riek, jazier a zátok.

note: [unit_type]: id=Elder Falcon, race=falcon
en: Elder Falcon
sk_SK: Starší sokol

note: [unit_type]: id=Elder Falcon, race=falcon
en: Elder Falcons bear the telltale scars of veteran warriors from protecting their masters, their bodies proof of repeated dives into a swirling melee. Stronger and faster than their younger kin, they are rumored to hit with enough force to remove an enemy’s head.
sk_SK: Staršie sokoly majú nejednu ranu či jazvu, podobne ako skúsení vojaci. Staršie sokoly sú skúsené v boji a dobre prispôsobené na vpád do bitky priamo z oblohy. Silnejšie a skúsenejšie ako mladší súkmeňovci, niektoré staršie sokoly majú dosť sily na to, aby nepriateľovi odtrhli hlavu.

note: [attack]: type=blade [attack]: type=pierce
en: beak
sk_SK: zobák

note: [unit_type]: id=Falcon, race=falcon
en: Falcon
sk_SK: Sokol

note: [unit_type]: id=Falcon, race=falcon
en: Seen as status symbols of the nobles, falcons are precious possessions normally used for sport. The same techniques are employed to rend and tear foes on the battlefield, and their great speed is a boon to scouting out the land.
sk_SK: Ako symbol elity, sokoly sú často používaní pre šport. Púštne národy používajú sokolov v boji, ale hlavne ako prieskumné jednotky, ktoré sú výborné v skúmaní okolitej krajiny.

note: [unit_type]: id=Fire Dragon, race=monster
en: Fire Dragon
sk_SK: Ohnivý drak

note: [unit_type]: id=Fire Dragon, race=monster
en: A dragon is a legendary creature, normally seen only in fantastic tales. They are very rare, and were it not for the historical events, the singlehanded destruction of cities and towns that these creatures have wrought, they might be dismissed as mere myth. Legends are very specific about the ravages of dragons; noting their great strength, speed, their preternatural cunning, and above all else, the great fire that burns inside of them.
    
    Battling a dragon is said to be the pinnacle of danger itself, fit only for fools, or the bravest of knights.
sk_SK: Drak je legendárnym tvorom, s ktorým sa normálne stretneme iba vo fantastických príbehoch. Draci sú veľmi zriedkaví a ak by neexistovali historicky podložené záznamy o takmer úplnej skaze niekoľkých miest, možno by sa draci dali považovať za mýtus. Legendy sú ale veľmi presné, čo sa týka dračieho besnenia, zvlášť zdôrazňujú ich obrovskú silu, rýchlosť, úskočnosť a nadovšetko spaľujúci oheň kolujúci v ich žilách.
    
    Boj s drakom je vrcholným nebezpečím, na ktoré sa podujme iba hlupák alebo tí najstatočnejší z rytierov.

note: [unit_type]: id=Fire Guardian, race=monster
en: Fire Guardian
sk_SK: Ohnivý ochránca

note: [unit_type]: id=Fire Guardian, race=monster
en: Fire Guardians are spirits of smoke and flame. No one is exactly sure where they come from, but they are occasionally summoned by powerful mages to do their bidding. When not being controlled they like to frolic in pools of lava and take great delight in burning anything they can reach.
sk_SK: Ohnivý strážcovia sú duše dymu a plameňa. Nikto si nie je celkom istý, odkiaľ sa zjavili, ale niekedy ich vyčarovávajú mágovia, aby plnili ich vôľu. Keď nemajú rozkazy, preferujú ostať v blízkosti lávy, prípadne im robí potešenie spaľovať všetko na čo narazia.

note: [attack]: type=fire
en: fire claws
sk_SK: ohnivé pazúry

note: [unit_type]: id=Fire Wraith, race=monster
en: Fire Wraith
sk_SK: Ohnivý duch

note: [unit_type]: id=Fire Wraith, race=monster
en: Fire Wraiths are spirits of smoke and flame. No one is exactly sure where they come from, but they are occasionally summoned by powerful mages to do their bidding. The odd armor they wear hints at a former life or creator, but whatever ancient civilization was involved has been lost to history.
sk_SK: Ohnivý strážcovia sú duše dymu a plameňa. Nikto si nie je celkom istý, odkiaľ sa zjavili, ale niekedy ich vyčarovávajú mágovia, aby plnili ich vôľu. Keď nemajú rozkazy, preferujú ostať v blízkosti lávy, prípadne im robí potešenie spaľovať všetko na čo narazia.

note: [unit_type]: id=Frost Stoat, race=monster
en: Frost Stoat
sk_SK: Snežná lasica

note: [unit_type]: id=Frost Stoat, race=monster
en: Frost Stoats are devious critters predominantly found in the frozen parts of the Northlands, although they can survive anywhere. Their most distinctive feature is their icy-cold front claws, which is unlike anything found in other wild animals. These stoats generally scavenge refuse or hunt smaller animals, but are quite territorial and the young adults have been known to attack larger intruders, including humans and orcs.
sk_SK: Snežné lasice sa vyskytujú prevažne v zamrznutých krajoch na severe, hoci môžu prežiť kdekoľvek. Ich najvýraznejším znakom sú ľadovo studené predné pazúry, ktoré sa nepodobajú ničomu, čo sa nachádza u iných divých zvierat. Tieto lasice všeobecne upratujú odpadky alebo lovia menšie zvieratá, ale sú dosť teritoriálne a je známe, že mladí dospelí útočia na väčších votrelcov vrátane ľudí a orkov.

note: [attack]: type=cold
en: ice claw
sk_SK: ľadové pazúry

note: [unit_type]: id=Giant Mudcrawler, race=monster
en: Giant Mudcrawler
sk_SK: Veľký blatovec

note: [unit_type]: id=Giant Mudcrawler, race=monster
en: More resilient than their smaller counterparts, these golems of mud are much more capable of putting up a fight with a proper soldier even with their crude arms, and are more mobile to boot. Coming about from more powerful conjurers seeking an efficient way to harass civilians and armies, these can also be seen roaming the wild from time to time, their earthy composition making them immune to wildlife that rely on poison to fight.
sk_SK: Silnejší ako ich menší príbuzní, títo bahenní golemovia sú oveľa silnejší v boji proti vojakom, aj keď používajú len svoje silné ruky. Bahenní bojovníci sú tiež odolní voči jedu a nevadia im akékoľvek výkyvy počasia.

note: [attack]: type=impact
en: mud glob
sk_SK: hruda bahna

note: [unit_type]: id=Giant Rat, race=monster
en: Giant Rat
sk_SK: Obrovský potkan

note: [unit_type]: id=Giant Rat, race=monster
en: Much larger than the common rats which often inhabit major cities, these vermin can injure an unarmed civilian, and can prove frustratingly elusive on any footing. While notably aggressive at night, these creatures do not pose much of a threat to any serious fighter.
sk_SK: Oveľa väčšie ako bežné potkany, ktoré možno nájsť v mestách, títo škodcovia môžu napadnúť neozbrojeného civilistu a rýchlo utiecť. Zatiaľ čo sú tieto potkany veľmi agresívne v noci, proti ozbrojeným bojovníkom neznamenajú výrazné ohrozenie.

note: [unit_type]: id=Giant Scorpion, race=monster
en: Giant Scorpion
sk_SK: Obrí škorpión

note: [unit_type]: id=Giant Scorpion, race=monster
en: A normal scorpion is dangerous enough — the deadliness of one the size of a man needs little explanation.
sk_SK: Obyčajný škorpión je dosť nebezpečný sám o sebe - o škorpiónovi veľkosti človeka asi netreba veľa dodávať.

note: [attack]: type=impact [attack]: type=blade
en: pincers
sk_SK: klepetá

note: [variation]
en: scuttler
sk_SK: zahrabávač

note: [variation] [unit_type]: id=Sand Scuttler
en: Sand Scuttler
sk_SK: Magický škorpión

note: [variation] [unit_type]: id=Sand Scuttler
en: Making their homes in sandy dunes, these critters are an odd mix of mundane creature and elemental beast. Though usually timid, Sand Scuttlers sometimes attack unwary travelers, especially when startled.
sk_SK: Tieto stvorenia, ktoré si robia svoje domovy v piesočných dunách, sú zvláštnou zmesou pozemských tvorov a živelných zvierat. Hoci sú piesoční potápači zvyčajne plachí, niekedy zaútočia na neopatrných cestovateľov, najmä ak sú vyplašení.

note: [unit_type]: id=Giant Scorpling, race=monster
en: Giant Scorpling
sk_SK: Obrí škorpión

note: [unit_type]: id=Giant Scorpling, race=monster
en: One of the most potent known venoms is that of the monstrous scorpions of the frontier. Fetching a high price by assassins and apothecaries alike, this venom is often seen as a quick way to make coin, alluring bold hunters to venture into the wilderness to harvest it. However, even in a juvenile state, these scorpions can deliver deadly stings and are faster than most men. What’s worse is that they can live in rather large nests, and angering a seemingly lone scorpion can lead to swarms of them crawling up from the ground — quickly turning the hunter into the hunted. They are protected by a sturdy shell which hardens as they age, becoming more resilient. This carapace is very resistant to normal blade strikes or piercing attacks, but can be broken with heavy blows.
sk_SK: Jeden z najznámejších jedov je ten, ktorý majú obrovské škorpióny. Jed je veľmi žiadaný zabijákmi i liečiteľmi a ten, kto uloví obrovského škorpióna, vďaka jedu rýchlo zbohatne. Obrovskí škorpióni sú v boji nebezpečný a rýchlejší ako väčšina chlapov. Jeden škorpión je vzácnosť, pretože môže rýchlo privolať obrovské množstvo iných škorpiónov. To môže zmeniť lovcov na lovených. Ich opancierovanie je veľmi odolné proti sečným a bodným zbraniam, ale je možné ho rozdrviť silnými údermi.

note: [unit_type]: id=Giant Spider, race=monster
en: Giant Spider
sk_SK: Obrí pavúk

note: [unit_type]: id=Giant Spider, race=monster
en: Giant Spiders are said to roam the depths of Knalga, devouring many victims. They have a vicious bite, made worse by the fact that it is poisoned, and can also fling webs through the air to trap their prey.
sk_SK: V hlbinách Knalgy sa údajne potulujú obrie pavúky a požierajú svoje obete. Pavúky dokážu svoju obeť nepríjemne uhryznúť, uhryznutie je o to horšie, že je sprevádzané vstreknutím jedu, z diaľky útočia pavučinou a tak spomaľujú svojich súperov.

note: [attack]: type=impact
en: web
sk_SK: sieť

note: [unit_type]: id=Bay Horse, race=horse
en: Bay Horse
sk_SK: Kôň

note: [unit_type]: id=Bay Horse, race=horse
en: Bay horses are defined more by their coloration than their size or temperament, and can be found anywhere from the battlefield to the farm to the wild plains and woodlands. Though an unencumbered horse will tend to flee if possible, they will fight back with a powerful kick when cornered.
sk_SK: Tieto kone sú definované skôr ich sfarbením ako ich veľkosťou alebo temperamentom a možno ich nájsť kdekoľvek od bojiska cez farmu až po divoké pláne a lesy. Hoci nezaťažený kôň bude mať tendenciu utiecť, ak je to možné, pri zahnaní do kúta sa bude brániť silným kopom.

note: [attack]: type=impact
en: hooves
sk_SK: kopytá

note: [unit_type]: id=Black Horse, race=horse, gender=male,female
en: Black Horse
sk_SK: Čierny kôň

note: [unit_type]: id=Black Horse, race=horse, gender=male,female
en: The true nature of Black Horses is impossible to discern, but the fire in their eyes and the unnerving, unnatural sound of their calls suggest they are malevolent spirits.
sk_SK: Skutočnú povahu Čiernych koní nie je možné rozoznať, ale oheň v ich očiach a znervózňujúci, neprirodzený zvuk naznačuje, že sú to zlomyseľní duchovia.

note: [attack]: type=cold
en: whinny
sk_SK: erdžanie

note: [male]
en: Black Stallion
sk_SK: Čierny kôň

note: [female] Female variant of the Black Horse or Black Stallion; in English this is a pun on the word "Mare"
en: female^Black Nightmare
sk_SK: Čierna kobyla

note: [unit_type]: id=Dark Horse, gender=male,female
en: Dark Horse
sk_SK: Tmavý kôň

note: [unit_type]: id=Dark Horse, gender=male,female
en: Dark Horses are wild animals, but they seem to take an odd interest in the civilized races. They leave no signs of their passage, but they have been noticed scouting camps and outposts during the night.
sk_SK: Temné kone sú divoké zvieratá, ale zdá sa, že majú zvláštny záujem o civilizované rasy. Nezanechávajú žiadne stopy po svojom prechode, ale v noci si ich všimli pri prieskumných táboroch a základniach.

note: [male]
en: male^Dark Horse
sk_SK: Temná učnica

note: [female]
en: female^Dark Horse
sk_SK: Tmavá kobyla

note: [unit_type]: id=Great Horse, race=horse
en: Great Horse
sk_SK: Veľký kôň

note: [unit_type]: id=Great Horse, race=horse
en: Great horses are significantly larger than the usual domesticated horse, but despite their similar appearance, they are wild animals. Their obstinate and often feisty temperaments make them too difficult to tame, though many an arrogant prince or warlord has tried and failed.
sk_SK: Veľké kone sú výrazne väčšie ako bežné domestikované kone, no napriek podobnému vzhľadu sú to divoké zvieratá. Ich tvrdohlavý a často divoký temperament ich robí príliš ťažkými na skrotenie, hoci sa o to pokúšal veľa arogantných princov alebo bojovníkov a zlyhali.

note: [unit_type]: id=White Horse
en: White Horse
sk_SK: Biely kôň

note: [unit_type]: id=White Horse
en: Some horses have a white color, and they are merely white horses. But there exist a special breed, found only in the wild woods, that are White Horses. As if blessed by the faerie world, they have a grace and agility not found in their more common relatives.
sk_SK: Niektoré kone majú bielu farbu a sú to len biele kone. Existuje však špeciálne plemeno, ktoré sa vyskytuje iba v divokých lesoch, a to sú skutočné Biele kone. Akoby boli požehnaní svetom víl, majú pôvab a obratnosť, ktorú nemajú u ich bežnejších príbuzných.

note: [unit_type]: id=Icemonax, race=monster
en: Icemonax are a strange beast of the frozen north, best described as a large, armored ground squirrel. Their armor accumulates frost and snow, even in more temperate climates. Most Icemonax are curious, often wandering into places they do not belong. Despite this, efforts to study and domesticate them have failed, as they die soon after capture.
sk_SK: Icemonax sú zvláštne zviera zamrznutého severu, najlepšie opísané ako veľký obrnený syseľ. Na ich pancieroch sa hromadí mráz a sneh, dokonca aj v miernejších klimatických podmienkach. Väčšina Icemonaxov je zvedavá, často sa zatúla na miesta, kam nepatria. Napriek tomu snahy o ich štúdium a domestikáciu zlyhali, pretože čoskoro po zajatí umierajú.

note: [unit_type]: id=Great Icemonax, race=monster
en: Great Icemonax
sk_SK: Obrovský Icemonax

note: [unit_type]: id=Great Icemonax, race=monster
en: Icemonax are a strange beast of the frozen north, best described as a large, armored ground squirrel. Their armor accumulates ice and snow, even when the climate is warm and dry. Some Icemonax grow to be quite large and powerful, guarding their smaller, younger kin.
sk_SK: Icemonax sú zvláštne zviera zamrznutého severu, najlepšie opísané ako veľký obrnený syseľ. Ich brnenie hromadí ľad a sneh, aj keď je podnebie teplé a suché. Niektoré Icemonaxy rastú do značnej miery a sú silné a strážia svojich menších, mladších príbuzných.

note: [unit_type]: id=Jinn, race=monster
en: Jinn
sk_SK: Džin

note: [unit_type]: id=Jinn, race=monster
en: The Jinn are mysterious spirits, with no known relation to souls of the departed. They are often sighted from a distance, drifting across the desert hills and dunes, but defy close observation. Almost all recorded encounters have been of a hostile nature, but there have been instances where travelers felt the Jinn were watching over them, driving off malign forces of the night.
sk_SK: Džinovia sú tajomní duchovia bez známeho vzťahu k dušiam zosnulých. Často sú pozorovaní z diaľky, ako sa unášajú cez púštne kopce a duny, ale bránia sa pozornému pozorovaniu. Takmer všetky zaznamenané stretnutia boli nepriateľského charakteru, no vyskytli sa prípady, keď cestovatelia cítili, že na nich džinovia dohliadajú a odháňajú zlé sily noci.

note: [attack]: type=impact
en: desert windblast
sk_SK: Púštny veterný úder

note: [attack]: type=fire
en: desert lightning
sk_SK: púštny blesk

note: [unit_type]: id=Kraken, race=monster
en: Kraken
sk_SK: Sépia

note: [unit_type]: id=Kraken, race=monster
en: Krakens are gigantic creatures of the seas. They can grab their opponents with strong tentacles, or spit a poisonous black ink from a distance. The best way to survive an encounter with these monsters is to remain ashore.
sk_SK: Sépia je obrovský morský netvor. Svojich súperov dokáže omotať mocnými chápadlami alebo na nich z diaľky pľuť jedovatý atrament. Ak chcete prežiť stretnutie s takýmto netvorom, najlepšie je zostať na brehu.

note: [unit_type]: id=Mudcrawler, race=monster
en: Mudcrawler
sk_SK: Blatovec

note: [unit_type]: id=Mudcrawler, race=monster
en: Simple beings conjured up from soil and water, Mudcrawlers fend for themselves by spitting globs of mud with surprising force. Even though they are slow, fragile, and vulnerable to fire, their quick and easy creation, along with their resistance to a common citizen’s improvised blunt weaponry, makes them the tool of choice for ambitious but inexperienced summoners.
sk_SK: Jednoduché bytosti, vyčarované z pôdy a vody. Tieto blatové monštrá dokážu útočiť s prekvapivou silou. Sú pomalí, zraniteľní a boja sa ohňa. Vhodný nástroj na slúženie neskúseným vyvolávačom.

note: [unit_type]: id=Raven, race=raven
en: Raven
sk_SK: Havran

note: [unit_type]: id=Raven, race=raven
en: Ravens follow armies to feast upon the refuse and corpses that are the fruit of war. For this reason, they are often associated with death, war, and fate. They are not usually associated with necromancy, as their brazen and vivacious behavior ties them to the legacy of battle and its consequences for the living, rather than rot and the finality of the tomb.
sk_SK: Havrany nasledujú armády, aby si pochutnávali na odpadkoch a mŕtvolách, ktoré sú ovocím vojny. Z tohto dôvodu sa často spájajú so smrťou, vojnou a osudom. Zvyčajne sa nespájajú s nekromanciou, pretože ich drzé a temperamentné správanie ich spája skôr s dedičstvom bitky a jej následkami pre živých, než s hnilobou a konečnosťou hrobky.

note: [unit_type]: id=War Harbinger, race=raven
en: War Harbinger
sk_SK: Bojový havran

note: [unit_type]: id=War Harbinger, race=raven
en: Ravens follow armies to feast upon the refuse and corpses that are the fruit of war. This leads to folk wisdom that the dark birds are agents of the supernatural forces associated with conflict. Some of the larger ravens have been seen to wear crude ornaments and lead groups in a noisy chorus of calls and cries, a reliable sign that war is imminent.
sk_SK: Havrany nasledujú armády, aby si pochutnávali na odpadkoch a mŕtvolách, ktoré sú ovocím vojny. To vedie k ľudovej múdrosti, že temné vtáky sú agentmi nadprirodzených síl spojených s konfliktom. Niektoré z väčších havranov mali na sebe hrubé ozdoby a vedú skupiny v hlučnom zbore volaní a výkrikov, čo je spoľahlivým znakom, že vojna je bezprostredná.

note: [unit_type]: id=Dark Omen, race=raven
en: Dark Omen
sk_SK: Tmavý kôň

note: [unit_type]: id=Dark Omen, race=raven
en: Ravens follow armies to feast upon the refuse and corpses that are the fruit of war. This leads to folk wisdom that the dark birds are agents of the supernatural forces associated with conflict. The unusual abilities displayed by some have only supported this notion.
sk_SK: Havrany nasledujú armády, aby si pochutnávali na odpadkoch a mŕtvolách, ktoré sú ovocím vojny. To vedie k ľudovej múdrosti, že temné vtáky sú agentmi nadprirodzených síl spojených s konfliktom. Nezvyčajné schopnosti, ktoré niektorí prejavovali, len podporili túto predstavu.

note: [unit_type]: id=Roc, race=monster
en: In remote desert mountains, far from any city or settlement, enormous raptors are rumoured to nest in the lofty crags. Travellers and nomads claim to have witnessed livestock and grown men snatched into the sky without warning by these monsters. While one should not place much faith in the accounts of the desert roamers, they are less fantastical than the drunken lies of sailors who claim to have witnessed full-rigged ships, attempting to navigate the narrow straits between the sheer cliffs where nothing can grow, sunk by giant eagles dropping large rocks.
    
    Whatever kernel of truth is in these tall tales, there is no denying that the desert is a dangerous place, and both traders and armies do sometimes disappear when trying to cross the harsh ranges. If you must traverse the great deserts, keep an eye to the sky.
sk_SK: V odľahlých púštnych horách, ďaleko od akéhokoľvek mesta alebo osady, sa hovorí, že obrovské dravce hniezdia vo vznešených skalách. Cestovatelia a nomádi tvrdia, že boli svedkami dobytka a dospelých mužov, ktorí tieto príšery bez varovania vytrhli do neba. Hoci by sme nemali veľa veriť výpovediam púštnych tulákov, sú menej fantastické ako opilecké klamstvá námorníkov, ktorí tvrdia, že boli svedkami plne vybavených lodí, snažiacich sa plávať po úzkych rovinkách medzi strmými útesmi, kde nič nemôže vyrásť. potopené obrovskými orlami, ktoré zhadzujú veľké kamene.
    
    Nech je jadro pravdy v týchto príbehoch akékoľvek, nemožno poprieť, že púšť je nebezpečné miesto a obchodníci aj armády niekedy zmiznú, keď sa pokúšajú prekročiť drsné pohoria. Ak musíte prejsť cez veľké púšte, sledujte oblohu.

note: [attack]: type=impact
en: rock
sk_SK: skala

note: [unit_type]: id=Rock Scorpion, race=monster
en: Rock Scorpion
sk_SK: Kamenný škorpión

note: [unit_type]: id=Rock Scorpion, race=monster
en: Rock scorpions have featured in tales of highwaymen and drunks, but there has been scant evidence that they truly exist. They've been described as stealthy monsters with a hide of solid rock, and sharp, crystalline claws. Unlike most scorpions, they do not deliver their poison with a piercing stinger, but instead spray their enemies with a noxious, volatile stream.
sk_SK: Skalné škorpióny vystupovali v príbehoch o pirátoch a opilcoch, ale existuje len málo dôkazov o tom, že skutočne existujú. Boli opísané ako kradmé príšery s kožou z pevnej skaly a ostrými, krištáľovými pazúrmi. Na rozdiel od väčšiny škorpiónov nepodávajú svoj jed prenikavým žihadlom, ale namiesto toho striekajú svojich nepriateľov škodlivým, prchavým prúdom.

note: [attack]: type=impact
en: spray
sk_SK: spŕška

note: [unit_type]: id=Sand Scamperer
en: Sand Scamperer
sk_SK: Škorpiónik

note: [unit_type]: id=Sand Scamperer
en: This impressive creature swiftly moves through the scorching desert sand. Its body is covered in a thick, sand-colored exoskeleton absorbing any impact damage. However, it is also highly flammable and vulnerable to arcane energy, making fire and magic-based attacks the most effective way to take this venomous critter down.
sk_SK: Toto pôsobivé stvorenie sa rýchlo pohybuje cez žeravý púštny piesok. Jeho telo je pokryté hrubým exoskeletom pieskovej farby, ktorý absorbuje akékoľvek poškodenie nárazom. Je však tiež vysoko horľavý a zraniteľný voči tajomnej energii, vďaka čomu je oheň a útoky založené na mágii najefektívnejším spôsobom, ako zničiť toto jedovaté stvorenie.

note: [unit_type]: id=Horned Scarab, race=monster
en: Horned Scarab
sk_SK: Skarab rohatý

note: [special_note]
en: This unit can burrow under loose dirt, sand, or leaves, concealing itself if it does not change location.
sk_SK: Táto jednotka sa dokáže zakopať pod hlinu, piesok či lístie a úplne sa nezviditeľniť až kým sa nepresunie.

note: [unit_type]: id=Horned Scarab, race=monster
en: Horned Scarabs are large, rugged insects that can grow to be quite large, making them a threat when they decide to be aggressive. Their primary means of attack is the large, sharp horn growing from their head. Because of their large size, armor, and horn, they cannot fly.
sk_SK: Skaraby rohaté sú veľký, drsne vyzerajúci hmyz, ktorý môže narásť do veľkých rozmerov. Dokážu byť nebezpečné, keď sa rozhodnú ukázať svoju agresivitu. Ich hlavnou zbraňou je veľký, ostrý roh vyrastajúci z jeho hlavy. Pre ich veľkosť, pancier a veľký roh nemôžu lietať.

note: [attack]: type=pierce
en: horn
sk_SK: roh

note: [unit_type]: id=Sea Serpent, race=monster
en: Sea Serpent
sk_SK: Morský had

note: [unit_type]: id=Sea Serpent, race=monster
en: Sea Serpents incite fear and awe in fishermen and sailors, figuring often in folklore as wrathful deities of the sea. Capable of destroying ships effortlessly, and possessed of seemingly endless strength and vitality, these elusive leviathans are destructive and relentless to any who try to combat them. Generally living in the deep seas, Sea Serpents are imposing even to the elite merfolk warriors, and are the reason they seldom inhabit waters far from the shore.
sk_SK: Morskí hadi prinášajú úžas i des pre rybárov a námorníkov. Morskí hadi sú často súčasťou folklóru a morských božstiev. Vedia ničiť lode a postavia sa každému, kto im chce ublížiť. Väčšinou žijú v hlbinách mora a aj morský ľud sa ich bojí a stavajú si obydlia ďalej od morských hadov.

note: [unit_type]: id=Great Seahorse, race=monster
en: Great Seahorse
sk_SK: Veľký morský koník

note: [unit_type]: id=Great Seahorse, race=monster
en: Seahorses are a variety of fish that have a horse-like head, but they have no real connection to equines. Most seahorses are small, shy creatures that eat bugs and similar small prey, but Great Seahorses are large enough to threaten unwary travelers. This large variety can spit water with enough force to stun a small animal, and has thick, bony plate armor, but like all seahorses, it is a slow swimmer and cannot move over land.
sk_SK: Morské koníky sú rôzne druhy rýb, ktoré majú hlavu podobnú koňom, ale nemajú žiadne skutočné spojenie s koňmi. Väčšina morských koníkov sú malé, plaché stvorenia, ktoré jedia chrobáky a podobnú malú korisť, ale veľké morské koníky sú dostatočne veľké na to, aby ohrozovali neopatrných cestovateľov. Táto veľká odroda dokáže pľuvať vodu dostatočnou silou na to, aby omráčila malé zviera, a má hrubé, kostnaté plátové brnenie, ale ako všetky morské koníky je pomalý plavec a nemôže sa pohybovať po súši.

note: [unit_type]: id=Shadow Jumping Spider, race=monster
en: Shadow Jumping Spider
sk_SK: Tieňový skákajúci pavúk

note: [unit_type]: id=Shadow Jumping Spider, race=monster
en: Unlike the feared Giant Spider that uses poison and webs to catch prey, the Shadow Jumper relies on speed and the element of surprise. These stealthy, keen-eyed hunters creep to within striking distance, then pounce with a bite that is said to punch through steel. Once they have pierced their victim’s defenses, the spiders take what nourishment is available, feeding in a manner as fast and remorseless as befits their nature.
    
    These giant jumping spiders often hunt in the same dark caverns as their web-weaving cousins, but they also prowl the forest canopy, ambushing hapless wanderers on the ground below. While they prefer the shadows, they are perfectly capable of hunting in the broad daylight.
sk_SK: Na rozdiel od obávaného obrovského pavúka, ktorý používa na lov koristi jed a siete, sa Tieňový skokan spolieha na rýchlosť a prvok prekvapenia. Títo kradmí lovci s bystrými očami sa plížia na dostrel, potom vrhnú prenikavým uhryznutím, o ktorom sa hovorí, že prerazí oceľ. Keď pavúky prerazia obranu svojej obete, vezmú si dostupnú potravu a kŕmia sa tak rýchlo a nemilosrdne, ako to zodpovedá ich povahe.
    
    Tieto obrie skákacie pavúky často lovia v rovnakých tmavých jaskyniach ako ich bratranci, ktorí tkajú siete, ale tiež sa potulujú po lesoch a útočia na nešťastných tulákov na zemi pod nimi. Aj keď uprednostňujú tieň, sú dokonale schopní loviť za bieleho dňa.

note: [unit_type]: id=Skeletal Dragon, race=undead
en: Skeletal Dragon
sk_SK: Drak kostlivec

note: [unit_type]: id=Skeletal Dragon, race=undead
en: Long ago one of the mightiest living creatures, the feared Dragon has become only bones and dark sinew. Long after its death, it was raised through the dark powers of necromancy, which it now serves. The Skeletal Dragon may look like nothing more than a pile of bones, but few people who thought that way lived long enough to change their minds.
sk_SK: Z pradávneho najmocnejšieho živého tvora, obávaného draka, zostali iba kosti a tmavé šľachy. Po dlhej dobe ho zo spánku smrti prebrali temné černokňažnícke sily, ktorým dnes slúži. Kostlivý drak sa možno na prvý pohľad neodlišuje od hromady kostí, ale iba máloktorí sa stihli prizrieť pozornejšie.

note: [attack]: type=blade
en: jaw
sk_SK: čeľusť

note: [unit_type]: id=Tentacle of the Deep, race=monster
en: Tentacle of the Deep
sk_SK: Chápadlo z hlbín

note: [unit_type]: id=Tentacle of the Deep, race=monster
en: These tendrils are the appendages of some greater monster that lurks below the waves. They are obviously incapable of venturing far from the water, and not very threatening individually in spite of their ability to mend injuries swiftly. Many are understandably hesitant to approach, though, for fear of being caught and dragged underwater to face whatever beast the tentacles are attached to.
sk_SK: Tieto monštrózne chápadlá môžu byť súčasťou ešte silnejšej bytosti, žijúcej v hlbokých vodách. Nedostanú sa ďaleko od vody. Málokto sa k nim chce priblížiť, pretože sa bojí, že ho hrozná príšera stiahne pod vodu.

note: [unit_type]: id=Water Serpent, race=monster
en: Water Serpent
sk_SK: Morský had

note: [unit_type]: id=Water Serpent, race=monster
en: Scholars differ as to the ancestry of the Water Serpent. Some hold that they are the immature young, or mature cousins, of Sea Serpents. Others hold them up as a primitive offshoot of the Nagas. What is certain is that it is wise to avoid waters where they are known to congregate.
sk_SK: Vedecké komunity sa názorovo líšia v otázkach pôvodu vodných hadov. Podľa niektorých sa jedná o nedospelé mláďatá, respektíve vzdialených príbuzných, morských hadov. Podľa iných sa jedná o primitívnu vetvu nagov. Tak či onak, jedno je isté - je lepšie sa vodám obývaným týmito hadmi zďaleka vyhnúť.

note: [unit_type]: id=Wild Wyvern, race=monster
en: Wild Wyvern
sk_SK: Divoká vyverna

note: [unit_type]: id=Wild Wyvern, race=monster
en: Wyverns are large reptiles that resemble dragons, but are not the intelligent, magical creatures. However, the fact that they are just wild beasts should not cause any traveler who encounters one to dismiss the threat, for they are fast and fierce when threatened or hungry.
    
    Wyverns are social creatures, usually traveling in pairs or small groups. Their hunting patterns and diet are difficult to discern, for they often work with smaller animals that would appear to be potential prey. That odd behavior may be an adaptation to the harsh desert environments they often inhabit.
sk_SK: Wyverny sú veľké plazy, ktoré sa podobajú drakom, ale nie sú to inteligentné, magické stvorenia. Skutočnosť, že sú to len divé zvery, by však žiadneho cestovateľa, ktorý sa s nimi stretne, nemala prinútiť zavrhnúť hrozbu, pretože v ohrození alebo hlade sú rýchle a zúrivé.
    
    Wyverny sú spoločenské tvory, zvyčajne cestujú v pároch alebo malých skupinách. Ich spôsoby lovu a stravu je ťažké rozoznať, pretože často pracujú s menšími zvieratami, ktoré sa zdajú byť potenciálnou korisťou. Toto zvláštne správanie môže byť prispôsobením sa drsnému púštnemu prostrediu, ktoré často obývajú.

note: [unit_type]: id=Wolf, race=wolf
en: Wolf
sk_SK: Vlk

note: [unit_type]: id=Wolf, race=wolf
en: Wolves are aggressive animals that hunt in packs. Although weak individually, a wolf pack can kill even the strongest man in minutes.
sk_SK: Vlci sú bežne agresívne zvieratá, ktoré lovia vo svorkách. Aj keď sú osamote relatívne slabí, vlčia svorka dokáže zabiť i toho najsilnejšieho človeka v priebehu pár minút.

note: [unit_type]: id=Direwolf, race=wolf
en: Direwolf
sk_SK: Vlčí pán

note: [unit_type]: id=Direwolf, race=wolf
en: ‘Direwolves’ differ from the common variety only in size and color. They typically stand taller than a horse at the shoulder, and have an appetite to match. Posing a considerable threat to even experienced soldiers, direwolves are avoided by all but madmen.
sk_SK: „Divokí vlci“ sa od bežnej odrody líšia iba veľkosťou a farbou. Zvyčajne stoja v pleci vyššie ako kôň a majú chuť vyrovnať sa. Direwolfom, ktorí predstavujú značnú hrozbu aj pre skúsených vojakov, sa vyhýbajú všetci okrem šialencov.

note: [unit_type]: id=Great Wolf, race=wolf
en: Great Wolf
sk_SK: Veľký vlk

note: [unit_type]: id=Great Wolf, race=wolf
en: Some wolves can grow to abnormally large sizes, giving them an unusually savage appearance. While not particularly stronger than a regular wolf, these great wolves are usually faster and hardier, making even just a single one a grave threat to an unwary traveler.
sk_SK: Niektorí vlci môžu dorásť do abnormálne veľkých rozmerov, čo im dodáva nezvyčajne divoký vzhľad. Aj keď nie sú obzvlášť silní ako obyčajný vlk, títo veľkí vlci sú zvyčajne rýchlejší a odolnejší, čo robí aj z jedného jediného vážnu hrozbu pre neopatrného cestovateľa.

note: [unit_type]: id=Yeti, race=monster
en: Little is known about Yetis, ape-like creatures said to live in remote and snow-covered mountains. Few profess to have seen one, and their existence is doubted by many. Most accounts agree on several factors though — while slow and simple-minded, yetis are extremely resilient, and can kill any they encounter with their bare fists. This is enough to keep even the doubtful from venturing too far onto the mountains they are said to inhabit.
sk_SK: O bytosti, známej ako Yeti, vieme málo. Žijú v divočine, v krajinách pokrytých snehom. Zataiľ čo sú Yeti trochu pomalý a jednoduchý, zabiť ich je mimoriadne náročné. Kohokoľvek umlátia vlastnými silnými päsťami. Aj tí najodvážnejší sa zasneženým horám radšej vyhnú.

note: [unit_type]: id=Naga Dirkfang, race=naga, gender=male,female
en: Naga Dirkfang
sk_SK: Hadí dýkar

note: [unit_type]: id=Naga Dirkfang, race=naga, gender=male,female
en: In contrast to the heavily melee-focused style of their northern brethren, young Naga of the southern waters prefer to soften their prey from afar before closing in. The small chakri they throw can be carried on the wrist or on a belt without causing hindrance. While any final kill under water must usually be done at close range, the mixed combat style often allows them to live long enough to learn and improve. Sometimes viewed as cowardly by the northern Naga warriors, these fighters are nonetheless effective when it comes time to engage in warfare.
sk_SK: Na rozdiel od ťažko obrnených hadích mužov zo severu, ktorí využívajú svoju prevahu v boji na blízku, sa mladí hadí muži sústredia na oslabenie protivníkov, kým sú ešte ďaleko. Malé disky, ktoré hádžu, sa dajú držať v ruke alebo v jednoduchom opasku, kde im nezavadzajú. Aj keď akékoľvek zabitie pod vodou je často spôsobené až v boji na blízko, tento mix bojových štýlov hadím mužom vyhovuje a umožňuje im dožiť sa dosť dlho na to, aby sa mohli ďalej užiť a zlepšovať. Aj keď sú južní hadí muži považovaní za zbabelcov podľa hadích mužov zo severu, v efektivite v boji sa im vyrovnajú.

note: [attack]: type=blade
en: chakri
sk_SK: disk

note: [female]: gender=female
en: Nagini Dirkfang
sk_SK: Hadia dýkarka

note: [unit_type]: id=Naga Fighter, race=naga, gender=male,female
en: Naga Fighter
sk_SK: Hadí vojak

note: [unit_type]: id=Naga Fighter, race=naga, gender=male,female
en: The serpentine naga are one of the few races capable of any meaningful mobility in water, giving them mastery of a whole world effectively forbidden to land dwellers. Still, they are not true creatures of the sea, and their inability to breathe water leaves them in trepidation of the abyss. They are small, and somewhat frail in form, but often much more nimble than their opponents.
sk_SK: Hadovité tvory, nagovia, sú jedni z mála rás schopných rýchlo sa pohybovať vo vode, čo im otvára priestory nedostupné suchozemcom. Nie sú to však morské tvory v pravom zmysle slova, pretože nevedia dýchať pod vodou a tak sa zdržujú skôr v zátokách než v hlbinách. Sú to malé a telesne trochu krehké tvory, ale zvyčajne o dosť vrtkejšie ako súperi.

note: [female]: gender=female
en: Nagini Fighter
sk_SK: Hadia vojačka

note: [unit_type]: id=Naga Guard, race=naga
en: Naga Guard
sk_SK: Hadí strážca

note: [unit_type]: id=Naga Guard, race=naga
en: Nagas tend to value agility and grace on the battlefield, but the slower, stronger individuals play a key role in defending important positions. These guards are not often encountered, for they do not take part in raids or mercenary activities. They are said to have a strong code of honor, though like all things naga, it is mostly a mystery to outsiders.
sk_SK: Hadí ľudia si na bojisku zvyknú vážiť obratnosť a ladnosť, no pomalší a silnejší jedinci zohrávajú kľúčovú úlohu pri obrane dôležitých pozícií. S týmito strážcami sa často nestretávame, pretože sa nezúčastňujú nájazdov ani žoldnierskych aktivít. Hovorí sa, že majú silný kódex cti.

note: [unit_type]: id=Naga High Guard, race=naga
en: Naga High Guard
sk_SK: Hadí najvyšší strážca

note: [unit_type]: id=Naga High Guard, race=naga
en: The elite naga guards are a rigid barrier to any invaders of a naga stronghold. They have powerful strikes and, like the lesser Shield Guard, they are difficult to dislodge from their posts because of effective use of a shield in melee techniques. This tactic does nothing against ranged attacks, but the nagas can usually seek better terrain advantage in such situations.
sk_SK: Elitné hadie stráže sú pevnou prekážkou pre všetkých útočníkov. Majú silné údery a podobne ako menší štítoví strážcovia je ťažké ich vytlačiť zo svojich postov kvôli efektívnemu použitiu štítu pri technikách na blízko. Táto taktika nerobí nič proti útokom na diaľku, ale nágovia môžu v takýchto situáciách zvyčajne hľadať lepšiu terénnu výhodu.

note: [attack]: type=impact
en: shield
sk_SK: štít

note: [unit_type]: id=Naga Shield Guard, race=naga
en: Naga Shield Guard
sk_SK: Hadí štítový strážca

note: [unit_type]: id=Naga Shield Guard, race=naga
en: The veteran naga guards are more difficult to dislodge from their posts because of effective use of a shield in melee techniques. This tactic does nothing against ranged attacks, but the nagas can usually seek better terrain advantage in such situations.
sk_SK: Veteránskych hadích strážcov je ťažšie dostať zo svojich postov kvôli efektívnemu použitiu štítu pri technikách na blízko. Táto taktika nerobí nič proti útokom na diaľku, ale hadí muži môžu v takýchto situáciách zvyčajne hľadať lepšiu terénnu výhodu.

note: [unit_type]: id=Naga Myrmidon, race=naga, gender=male,female
en: Naga Myrmidon
sk_SK: Hadí majster

note: [unit_type]: id=Naga Myrmidon, race=naga, gender=male,female
en: The most practiced of the naga blademasters are initiated into the caste of the Myrmidon, masters of their twin-bladed art. They strike as fast as the snakes which they resemble, and dance away from attacks with grace. Not only are they potent enemies on any open terrain, but their ability to swim allows them deadly mobility in water.
sk_SK: Najšikovnejší z hadích bojovníkov sú zasvätení do kasty mrymidonov, majstrov boja s dvomi čepeľami. Títo bojovníci útočia rovnako rýchlo ako hady, na ktoré sa podobajú a rovnako elegantne sa aj uhýbajú súperovym útokom. Nielenže sú mocnými bojovníkmi na otvorenom priestranstve, ale ich schopnosť plávať im dodáva smrtiacu pohyblivosť aj vo vodnom živle.

note: [female]: gender=female
en: Nagini Myrmidon
sk_SK: Hadia majsterka

note: [female]: gender=female
en: The most practiced of the nagini blademasters are initiated into the caste of the Myrmidon, masters of their twin-bladed art. They strike as fast as the snakes which they resemble, and dance away from attacks with grace. Not only are they potent enemies on any open terrain, but their ability to swim allows them a deadly mobility.
sk_SK: Najšikovnejšie z hadích bojovníčok sú zasvätené do kasty myrmidonov, majsteriek boja s dvomi čepeľami. Útočia rovnako rýchlo ako hady, na ktoré sa podobajú, a rovnako elegantne sa uhýbajú súperovym útokom. Nielenže sú mocnými bojovníkmi na každom otvorenom priestranstve, ale ich schopnosť plávať im dodáva smrtiacu pohyblivosť.

note: [unit_type]: id=Naga Ophidian, race=naga, gender=male,female
en: Naga Ophidian
sk_SK: Hadí ofidián

note: [unit_type]: id=Naga Ophidian, race=naga, gender=male,female
en: Experienced warriors of the Southern Naga often find work as mercenaries, usually hired by neighboring Dunefolk to control key waterways near the coastline. Due to their constant confrontations with enemy horsemen, Ophidians have retired the ringed blades of their youth and picked up the piercing jarid, a type of small javelin that the nagas have made more deadly by adding lead harvested from sunken ship ballasts. Though generally amicable with their wealthy employers, this friendliness should not be mistaken for loyalty, for the Ophidian are known for readily switching between rival city-state factions at the start of each shipping season, when demand for water-based protection is the highest. As a group, these nagas encourage a healthy amount of competition among the surface factions, ensuring their services are valued by one tribe or another.
sk_SK: Skúsení bojovníci z juhu si často nachádzajú prácu ako žoldnieri, ktorých si zvyčajne najíma susedný púštny ľud, aby kontrolovali kľúčové vodné cesty v blízkosti pobrežia. Kvôli ich neustálym konfrontáciám s nepriateľskými jazdcami, Ophidians odložili prstencové čepele svojej mladosti a zobrali prenikavý jarid, typ malého oštepu, ktorý nagy urobili ešte smrteľnejším pridaním olova získaného z balastov potopených lodí. Hoci sú vo všeobecnosti priateľskí so svojimi bohatými zamestnávateľmi, táto priateľskosť by sa nemala zamieňať s lojalitou, pretože Ophidiani sú známi tým, že na začiatku každej lodnej sezóny, keď je dopyt po ochrane na báze vody najvyšší, ľahko prebiehajú medzi súperiacimi frakciami mestských štátov. Ako skupina títo nágovia podporujú zdravú konkurenciu medzi povrchovými frakciami a zabezpečujú, že ich služby si cenia jeden alebo druhý kmeň.

note: [attack]: type=blade
en: curved blade
sk_SK: zatočená čepeľ

note: [attack]: type=pierce
en: jarid
sk_SK: nabodávač

note: [female]: gender=female
en: Nagini Ophidian
sk_SK: Hadia ofidiánka

note: [unit_type]: id=Naga Ringcaster, race=naga, gender=male,female
en: Naga Ringcaster
sk_SK: Hadí vrhač

note: [unit_type]: id=Naga Ringcaster, race=naga, gender=male,female
en: The chakram, a greater blade ring than the chakri, is the signature weapon of the southern Naga and their renowned Ringcasters. Well balanced chakrams are useful for throwing, but the rejected blades make a good fist-load weapon, similar to a sharp-bladed tekko or knuckleduster.
sk_SK: Chrakram je väčšia zbraň než obyčajný disk a je poznávacou zbraňou juzných hadích bojovníkov a ich vrhačov. Dobre vyvážené chakramy sú užitočné pri hádzaní, ale dajú sa použiť aj v boji na blízku, tak ako iné, podobné zbrane.

note: [female]: gender=female
en: Nagini Ringcaster
sk_SK: hadia vrhačka

note: [unit_type]: id=Naga Sicarius, race=naga, gender=male,female
en: Naga Sicarius
sk_SK: Hadí sikarián

note: [female]: gender=female
en: Nagini Sicarius
sk_SK: Hadia sikariánka

note: [unit_type]: id=Naga Warrior, race=naga, gender=male,female
en: Naga Warrior
sk_SK: Hadí bojovník

note: [unit_type]: id=Naga Warrior, race=naga, gender=male,female
en: The young warriors of the naga aspire to the day when they merit their second blade. Their martial practice of using twin blades is wholly unlike that of the Orcs and other races, for they have begun to learn the art of using their serpentine form to best effect, twisting and turning to dodge from blows. This makes them potent on land, but the friction of water greatly impedes the technique.
sk_SK: Mnohí mladí hadí bojovníci snívajú o dni, keď si zaslúžia svoju druhú čepeľ. Ich bojové umenie s dvomi čepeľami sa vonkoncom nepodobá na boj orkov a iných rás, pretože nagovia a naučili využívať svoje hadie telá pre najlepší účinok. Krútia a vrtia sa, aby sa vyhli nepriateľským úderom. Na zemi sú nebezpeční, ale trenie vo vode ich trochu obmedzuje.

note: [female]: gender=female
en: Nagini Warrior
sk_SK: Hadia bojovníčka

note: [female]: gender=female
en: Many of the young warriors of the nagini aspire for the day when they merit their second blade. Their martial practice of using twin blades is wholly unlike that of the Orcs and other races, for they have begun to learn the art of using their serpentine form to best effect, twisting and turning to dodge from blows. This makes them potent on land, but the friction of water greatly impedes their ability to do this.
sk_SK: Mnohé mladé hadie bojovníčky snívajú o dni, keď si vybojujú svoju druhú čepeľ. Ich bojové umenie s dvomi čepeľami sa vonkoncom nepodobá na boj orkov a iných rás, pretože sa naučili využívať svoje hadie telá pre čo najlepší efekt. Krútia a vrtia sa tak, aby sa čo najúčinnejšie vyhli nepriateľským úderom. Na zemi sú nebezpečné, podobne, trenie vo vode ich len trochu obmedzuje.

note: [unit_type]: id=Naga Zephyr, race=naga, gender=male,female
en: Naga Zephyr
sk_SK: Hadí zefyrián

note: [unit_type]: id=Naga Zephyr, race=naga, gender=male,female
en: The Southern Naga commonly recount a curious story about the Wind Spirit, Zefra and the aetherial chakram:
    
    In the distant past, there was a chakram wielder who was possessed of legendary skill. It is said that he could cleave the very seas with a flurry of blades, fell a hundred foes before a single could reach him, and deflect a thousand arrows without being struck. Called by the name of Xylrix, tempest, he was a warrior whose arrogance was as great as his talent. He was always more than willing to boast his prowess to any and all who would watch him. Then one day, while flaunting himself to a band of young Nagini, he chose a sacred Allnai tree as his target.
    
    ‘Watch,’ he bellowed, and split the tree straight in two.
    
    In that moment, a great wind surrounded him and the Wind Spirit’s voice echoed in his ears, ‘You think yourself mighty for slaying my hapless offspring? Though talent you possess, no mortal should trifle with the divinity that guides them.’
    
    He retorted, ‘Come, spirit. I am not afraid. No weapon, steel, water, or wind, shall stand up to my rings.’
    
    The wind whirled ever faster, a torrent of gale force spiraling and spiraling in a gyrating dance of fury. He felt himself lifted from the ground, spinning at a tremendous rate, rendered utterly hapless at the mercy of Zefra’s wrath. Face upturned in terror, he let go of his blades and suddenly saw it in the whirling tempest—the twirling motion of the ringed chakrams, patterned in the very wind itself.
    
    As quickly as the storm came, it vanished, leaving Xylrix to contemplate his broken weapons. When he finally returned to his home many days later, he announced his new name: Zephyr, a warrior who serves the Wind on which his blades fly.
    
    While the old tales drive the elite warriors of this legacy to focus on the thrown blade, this doesn't mean they are weak in melee combat, as the unbalanced chakram can be enhanced with spikes and smaller blades.
sk_SK: Južní hadí bojovníci bežne rozpráva kuriózny príbeh o Duchu vetra, Zefra a éterickej čakre:
    
    V dávnej minulosti existoval vrhač čakramu, ktorý mal legendárne schopnosti. Hovorí sa, že dokázal rozštiepiť samotné moria prívalom čepelí, porazil sto nepriateľov, kým ho jediný dosiahol, a odrazil tisíc šípov bez toho, aby ho zasiahli. Volali ho menom Xylrix, búrka. Bol to bojovník, ktorého arogancia bola rovnako veľká ako jeho talent. Vždy bol viac než ochotný pochváliť sa svojou zdatnosťou každému, kto by ho sledoval. Potom si jedného dňa, keď sa predvádzal pred skupinou mladých hadích žien, vybral za svoj cieľ posvätný strom Allnai.
    
    „Pozor,“ zareval a rozpolil strom rovno na dve časti.
    
    V tej chvíli ho obklopil veľký vietor a v ušiach mu zaznel hlas Ducha vetra: ‚Myslíš si, že si mocný, že si zabil môjho nešťastného potomka? Hoci máš talent, žiadny smrteľník by si nemal zahrávať s božstvom, ktoré ho vedie.‘
    
    Odvetil: „Príď, duch. Ja sa nebojím. Žiadna zbraň, oceľ, voda ani vietor sa nepostavia mojim čakramom.
    
    Vietor sa točil stále rýchlejšie, príval sily víchrice sa točil do špirály v krúživom tanci zúrivosti. Cítil, ako sa dvíha zo zeme, krúti sa obrovskou rýchlosťou a je úplne ponechaný na milosť a nemilosť Zefrovho hnevu. Tvár mal prevrátenú hrôzou, pustil svoje čepele a zrazu to videl vo vírivej búrke – krútiacom sa pohybe prstencových čakier, vzorovaných v samotnom vetre.
    
    Tak rýchlo, ako búrka prišla, zmizla a nechala Xylrixa premýšľať o svojich zlomených zbraniach. Keď sa po mnohých dňoch konečne vrátil do svojho domova, oznámil svoje nové meno: Zephyr, bojovník, ktorý slúži vetru, na ktorom lietajú jeho čepele.
    
    Aj keď staré príbehy vedú elitných bojovníkov tohto dedičstva k tomu, aby sa zamerali na hodenú čepeľ, neznamená to, že sú slabí v boji na blízko, pretože nevyvážený chakram možno vylepšiť hrotmi a menšími čepeľami.

note: [female]: gender=female
en: Nagini Zephyr
sk_SK: Hadia zefyriánka

note: [unit_type]: id=Ogre, race=ogre
en: Ogre
sk_SK: Ohyzd

note: [unit_type]: id=Ogre, race=ogre
en: Ogres are giant creatures that usually live alone in the wilderness, remarkably similar to humans in form, though large and misshapen. While they can be easily outrun or outsmarted, their strength is not to be underestimated.
sk_SK: Ohyzdi sú veľké bytosti, ktoré zvyčajne žijú samotársky v divočine. Tvarom sa podobajú na ľudí, ale sú vyšší a škaredí. Možno ich ľahko predbehnúť alebo prekabátiť, ale ich silu neradno podceňovať.

note: [unit_type]: id=Young Ogre, race=ogre
en: Young Ogre
sk_SK: Mladý ohyzd

note: [unit_type]: id=Young Ogre, race=ogre
en: When still young, Ogres are sometimes captured and taken into armies to be trained. They cannot manage weapons skillfully, but they compensate for that lack with great strength.
sk_SK: Ohyzdi sa ešte v mladom veku chytajú a berú na vojenský výcvik. Nie sú dosť šikovní na zvládnutie zbraní, ale pri ich sile nie je ani potrebné im voľajakú zbraň dávať.

note: [unit_type]: id=Orcish Archer, race=orc
en: Orcish Archer
sk_SK: Ork lukostrelec

note: [unit_type]: id=Orcish Archer, race=orc
en: Although bows are sometimes regarded as cowardly armaments among orcs, the pragmatic nature of orcish warfare makes frequent use of these weapons, which are well-suited for those of smaller stature or build. A favored tactic among orcish archers is the use of flaming arrows to sow chaos among enemy lines, softening tough opponents for their bigger and stronger brethren to finish off on the frontlines. While typically poorly equipped themselves, these orcs can nonetheless be quite effective in large numbers.
sk_SK: Hoci luky sú medzi orkmi niekedy považované za zbabelú výzbroj, pragmatická povaha orkského boja často využíva tieto zbrane, ktoré sú vhodné pre tých, ktorí majú menšiu postavu alebo postavu. Obľúbenou taktikou medzi orkskými lukostrelcami je použitie horiacich šípov na zasiatie chaosu medzi nepriateľskými líniami, čím obmäkčí ťažkých protivníkov pre ich väčších a silnejších bratov, aby skončili v prvej línii. Aj keď sú títo orkovia zvyčajne zle vybavení, napriek tomu môžu byť vo veľkom počte dosť efektívni.

note: [unit_type]: id=Orcish Assassin, race=orc
en: Orcish Assassin
sk_SK: Ork vrah

note: [unit_type]: id=Orcish Assassin, race=orc
en: While many orcs prefer brute force as their modus operandi, the highly practical nature of their warfare promotes cutthroat tactics that are usually frowned on by other factions. Poison is one of the mainstays of orcish strategy, employed liberally to soften tough opponents on the battlefield and cripple enemy forces without risking a direct assault. The same weapon is readily turned to espionage and assassination, a commonplace occurrence between feuding orcish clans or even within a single clan itself.
sk_SK: Zatiaľ čo mnohí orkovia uprednostňujú hrubú silu ako svoj spôsob operandi, vysoko praktická povaha ich vedenia vojny podporuje bezočivé taktiky, ktoré ostatné frakcie zvyčajne odmietajú. Jed je jednou z hlavných opôr orkskej stratégie, ktorá sa hojne využíva na zmäkčenie ťažkých protivníkov na bojisku a ochromenie nepriateľských síl bez rizika priameho útoku. Tá istá zbraň sa dá ľahko zmeniť na špionáž a atentát, čo je bežný jav medzi znepriatelenými orkskými klanmi alebo dokonca v rámci jedného klanu samotného.

note: [unit_type]: id=Orcish Crossbowman, race=orc
en: Orcish Crossbowman
sk_SK: Ork kušostrelec

note: [unit_type]: id=Orcish Crossbowman, race=orc
en: Despite the heavy importance placed on combat prowess by most orcs, very few tribes have any semblance of formal training in any of the warring arts. Because of this, orcish bowmen are rather ineffective at wielding longbows pilfered from human or elven archers, instead preferring to arm themselves with more easily handled crossbows. Simplistic but potent, these weapons can still be deadly even when handled roughly by inexperienced warriors.
sk_SK: Napriek veľkej dôležitosti, ktorú väčšina orkov pripisuje bojovej zdatnosti, len veľmi málo kmeňov má zdanie formálneho výcviku v niektorom z bojových umení. Z tohto dôvodu sú orkskí lukostrelci dosť neefektívni pri narábaní s dlhými lukmi ukradnutými ľudskými alebo elfskými lukostrelcami, namiesto toho sa radšej vyzbroja kušou, ktorá sa ľahšie ovláda. Zjednodušené, ale silné, tieto zbrane môžu byť stále smrteľné, aj keď s nimi neskúsení bojovníci hrubo zaobchádzajú.

note: [unit_type]: id=Orcish Grunt, race=orc
en: Orcish Grunt
sk_SK: Ork pešiak

note: [unit_type]: id=Orcish Grunt, race=orc
en: True orcs are well known for their raw strength and ferocity, as well as their propensity toward aggressive combat. These traits mean that even the most inexperienced and ill-equipped grunts can be challenging to deal with on the battlefield. A single orc is capable of dealing brutally heavy blows by himself, and can take a great number of hits in return before being overcome. What makes an orcish horde most threatening, however, is the sheer numbers in which these fighters can be fielded.
sk_SK: Orkskí vojaci sú najčastejšou súčasťou orksḱých armád. Rady bojovníkov tvrdia najväčší a najsilnejší orkovia, pričom používajú to najzákladnejšie vybavenie a len s ním idú do boja. Aj tí najzákladnejší rekrúti vedia byť nebezpečný, pretože vydržia množstvo úderov a sú silní už od prírody. To, čo robí útok orkov najviac nebezpečný, je práve ohromné množstvo bojovníkov, ktorí sa pripoja k útoku.

note: [unit_type]: id=Orcish Leader, race=orc
en: Orcish Leader
sk_SK: Ork veliteľ

note: [unit_type]: id=Orcish Leader, race=orc
en: Unusually cunning orcs tend to find themselves as the leaders of warrior bands. Although not necessarily possessed of the same loyalty-inspiring charisma that humans or elves value so highly, these orcs often establish a certain rapport with their kin, especially goblins, and can inspire them to fight with uncharacteristic boldness.
sk_SK: Neobyčajne prefíkaní orkovia sa často stávajú vodcami bojových oddielov. Nosia síce kušu, ale ich vyvolenou zbraňou je meč. Nielen že sú títo orkovia mocní ako bojovníci, ale majú aj určitý rešpekt u súkmeňovcov, najmä u goblinov, ktorých dokážu inšpirovať k väčšej odvahe a sile.

note: [unit_type]: id=Orcish Nightblade, race=orc
en: Orcish Nightblade
sk_SK: Ork veliteľ

note: [unit_type]: id=Orcish Nightblade, race=orc
en: The most seasoned orcish assassins usually operate as mercenaries specializing in “resolving internal conflicts” and rarely participate in larger scale battles. Startlingly skilled and battle-hardened by their work, these orcs seldom pledge their allegiance to any particular tribe, instead offering their services to whoever the highest bidder might be. When the agreement is made and the necessary supplies obtained, the assassin then strikes swiftly and silently at his target, eliminating them quietly under the cover of darkness. A contract with a nightblade is almost always a death sentence to the victim, making said expertise well worth its high price.
sk_SK: Najskúsenejší orkskí vrahovia zvyčajne fungujú ako žoldnieri, ktorí sa špecializujú na „riešenie vnútorných konfliktov“ a len zriedka sa zúčastňujú väčších bitiek. Títo orkovia, prekvapivo zruční a zocelení svojou prácou, len zriedka sľubujú vernosť nejakému konkrétnemu kmeňu, namiesto toho ponúkajú svoje služby tomu, kto ponúkne najvyššiu cenu. Po uzavretí dohody a získaní potrebných zásob atentátnik rýchlo a potichu zasiahne svoj cieľ a potichu ho pod rúškom tmy zlikviduje. Zmluva s nočnou čepeľou je takmer vždy rozsudkom smrti pre obeť, vďaka čomu sa táto odbornosť oplatí za vysokú cenu.

note: [attack]: type=blade
en: blade
sk_SK: čepeľ

note: [attack]: type=impact
en: kick
sk_SK: kopanec

note: [unit_type]: id=Orcish Ruler, race=orc
en: Orcish Ruler
sk_SK: Ork vládca

note: [unit_type]: id=Orcish Ruler, race=orc
en: A common misconception about the hierarchy of orcish clans is the notion that orcs only value brute strength. Although the leader of a smaller orcish troop may be the strongest fighter amongst them, the ruler of a large tribe has the difficult task of stifling internal feuding and in-fighting — something that cannot be accomplished by force alone. Such an orc is inevitably the most shrewd and perceptive among his peers and has won the respect of his brethren through leadership rather than coercion.
sk_SK: Je známa nepravda, že hierarchia u orkov funguje len na základe hrubej sily. Aj keď si orkovia samozrejme hrubú silu vážia, vodcovia kmeňov musia okrem sily ukázať aj svoje vodcovské nadanie. Neľahká prácu urovnávača vnútorných konfliktov a bojov sa nedá vykonávať len silou. Orkovia s týmto nadaním sú tí najviac prefíkaní a získali si rešpekt svojich súkmeňovcov skrz vedenie viac ako cez nátlak.

note: [attack]: type=blade
en: greatsword
sk_SK: obojručný meč

note: [unit_type]: id=Orcish Slayer, race=orc
en: Orcish Slayer
sk_SK: Ork zabijak

note: [unit_type]: id=Orcish Slayer, race=orc
en: Skilled orcish assassins are surprisingly nimble covert troops who achieve great agility by forgoing the heavy armor of their brethren. Their weapon of choice, poison, is often criticized as a vicious tool unsuited for the established customs of typical warfare. Most orcs, however, recognize no such laws of combat and seek to attain victory by any means necessary. Defeat, no matter the reason, is usually treated as the greatest dishonor possible. The brutal nature of the total war that orcs engage in is precisely what gives rise to these ruthless soldiers, rightly dubbed ‘Slayers’ by their enemies.
sk_SK: Zruční orkskí vrahovia sú prekvapivo obratné skryté jednotky, ktoré dosahujú veľkú obratnosť tým, že sa zriekajú ťažkej zbroje svojich bratov. Ich zbraň, jed, je často kritizovaný ako krutý nástroj nevhodný pre zavedené zvyky typického vedenia vojny. Väčšina orkov však neuznáva žiadne takéto zákony boja a snaží sa dosiahnuť víťazstvo akýmikoľvek potrebnými prostriedkami. Porážka, bez ohľadu na dôvod, sa zvyčajne považuje za najväčšiu možnú hanbu. Brutálna povaha totálnej vojny, do ktorej sa orkovia zapájajú, je presne to, čo vedie k vzniku týchto neľútostných vojakov, ktorých ich nepriatelia právom nazývajú „Vrahovia“.

note: [unit_type]: id=Orcish Slurbow, race=orc
en: Orcish Slurbow
sk_SK: Ork ostreľovač

note: [unit_type]: id=Orcish Slurbow, race=orc
en: The basic design of a crossbow gives rise to the arbalest or ‘slurbow’, a much more intricate device complete with a hand-turned cranequin to recock the weapon, and often with a multi-ply arc of laminate wood or bone, driving the projectile. Such a device is much easier to work with, and much more powerful than simpler crossbows; it is also beyond typical orcish manufacture.
    
    Orcs prize any such weapons they can manage to procure, and they invariably end up in the hands of their most cunning archers.
sk_SK: Založené na základnom princípe kuše, balisty sú omnoho komplikovanejšími zariadeniami. Sú vybavené navijakmi, ktorými sa zbraň nabíja a často sú doplnené vrstveným "lukom", prípadne lukovou časťou vyrobenou z dreva či kosti. Tieto zariadenia sú jednoduchšie na obsluhu než klasické ručné kuše a sú aj omnoho prieraznejšie. Ako také sú tieto zbrane nad schopnosti bežných orkov.
    
    Orkovia si tento druh zbraní zvlášť vážia a ak sa im podarí nejakú ulúpiť, takmer bez pochýb skončí v rukách tých najsilnejších a najprefíkanejších strelcov.

note: [unit_type]: id=Orcish Sovereign, race=orc
en: Orcish Sovereign
sk_SK: Ork náčelník

note: [unit_type]: id=Orcish Sovereign, race=orc
en: Although orcs tend to be fairly tribal in nature, from time to time, a situation arises that impels several clans to join forces under a single powerful sovereign. By virtue of the station, such an orc must possess both the strength and cunning to lead a great horde of warriors, almost invariably possessing an inherent charisma that is an exceptional rarity among their kind. The path to such a status is a varied one; sometimes, a powerful tribe may conquer lesser ones and absorb the defeated warriors into their ranks, while other circumstances demand appointing by a council of shamans, where the Sovereign becomes a temporary, but formal title. In either case, the warchief is the critical linchpin of the horde, which rapidly dissolves back into individual clans once the strength of its leadership is extinguished.
sk_SK: Hoci orkovia majú tendenciu byť pomerne kmeňovej povahy, z času na čas nastane situácia, ktorá prinúti niekoľko klanov, aby spojili svoje sily pod jedným mocným suverénom. Vďaka svojej pozícii musí mať takýto ork silu aj prefíkanosť, aby mohol viesť veľkú hordu bojovníkov a takmer vždy vlastniť neodmysliteľnú charizmu, ktorá je medzi ich druhmi výnimočná rarita. Cesta k takémuto stavu je rôznorodá; niekedy môže mocný kmeň dobyť nižších a absorbovať porazených bojovníkov do svojich radov, zatiaľ čo iné okolnosti si vyžadujú vymenovanie radou šamanov, kde sa panovník stáva dočasným, ale formálnym titulom. V oboch prípadoch je náčelník kritickým pilierom hordy, ktorá sa rýchlo rozplynie späť na jednotlivé klany, akonáhle pominie sila jej vedenia.

note: [unit_type]: id=Orcish Warlord, race=orc
en: Orcish Warlord
sk_SK: Ork vojvoda

note: [unit_type]: id=Orcish Warlord, race=orc
en: While might is not the be-all end-all of supremacy in an orcish clan, it certainly is a prerequisite for earning the respect and obedience of other orcs. A warlord is most often the strongest fighter in his tribe, one who attains and holds his position by achieving victory time and time again over aspiring challengers. This might in combat permits such an orc to act as tribal chieftain, overseeing the day to day dealings of his clan as well as directing lesser warriors when the time comes for bloodshed. Though typically cunning and highly proficient at warfare, most warlords only earn admiration for their combative skills, lacking the knowledge or charisma to lead outside of battle. In time, this deficiency usually becomes the cause for a warlord’s downfall when his skills wane with age and another powerful warrior arises to take his place.
sk_SK: Hoci moc nie je úplným koncom nadvlády v klane orkov, určite je to predpoklad na získanie rešpektu a poslušnosti ostatných orkov. Vojvodca je najčastejšie najsilnejším bojovníkom vo svojom kmeni, ktorý získava a drží svoju pozíciu tým, že znovu a znovu víťazí nad ašpirujúcimi vyzývateľmi. To v boji umožňuje takému orkovi konať ako kmeňový náčelník, dohliadať na každodenné záležitosti svojho klanu a tiež riadiť menších bojovníkov, keď príde čas krviprelievania. Hoci sú väčšinou prefíkaní a veľmi zdatní vo vedení vojny, väčšina vojnových magnátov si vyslúži len obdiv za svoje bojové schopnosti, ktorým chýbajú vedomosti alebo charizma na vedenie mimo bitky. Časom sa tento nedostatok zvyčajne stane príčinou pádu bojovníka, keď jeho schopnosti s vekom ubúdajú a na jeho miesto nastúpi iný mocný bojovník.

note: [unit_type]: id=Orcish Warrior, race=orc
en: Orcish Warrior
sk_SK: Ork bojovník

note: [unit_type]: id=Orcish Warrior, race=orc
en: Orcish swordplay focuses almost strictly on offense, making use of their natural stamina to outlast their opponents through sheer resilience. A more seasoned orcish warrior is thus commonly seen wielding two blades, choosing to forego a shield and instead trade hits with enemies in melee range. Though a rather brutish tactic, it is still quite effective for these fighters, who lack the training and finesse to act on more complex strategies.
sk_SK: Orkský šerm sa takmer striktne zameriava na útok, pričom využíva svoju prirodzenú výdrž, aby prekonal svojich protivníkov prostredníctvom čírej odolnosti. Skúsenejší orkský bojovník je teda bežne videný, ako má dve čepele, pričom sa rozhodol vzdať sa štítu a namiesto toho vymeniť zásahy s nepriateľmi v dosahu na blízko. Aj keď je to dosť brutálna taktika, stále je celkom efektívna pre týchto bojovníkov, ktorým chýba výcvik a jemnosť na to, aby konali v zložitejších stratégiách.

note: [unit_type]: id=Saurian Ambusher, race=lizard, gender=female
en: female^Saurian Ambusher
sk_SK: Saurská zákeráčka

note: [unit_type]: id=Saurian Ambusher, race=lizard, gender=female
en: Saurians are light on their feet, and able at navigating terrain that often confounds their enemies. When this natural mobility is combined with experience, strength, and proper equipment, their warriors can become particularly threatening in battle — if only because they are so much more difficult to confine than other foes. Even in armor, saurian warriors can take advantage of the smallest gap in an enemy line, and have the prowess to make the enemy regret tactical mistakes.
sk_SK: Saurovia sú rýchlonohí a schopní sa pohybovať aj v teréne, ktorý zaskočí väčšinu ich nepriateľov. Ak túto schopnosť spojíme so skúsenosťami, silou a správnou výzbrojou, ktorýkoľvek z ich bojovníkov sa stáva viditeľnou hrozbou v boji. Hlavne z dôvodu, že takýchto bojovníkov je omnoho ťažšie udržať od tela než priameho nepriateľa. Saurovia sa totiž aj v plnej zbroji dokážu prešmyknúť cez tie najmenšie medzery v nepriateľských líniách. Keď sa raz dostanú za chrbát, nepriateľ môže túto taktickú chybu rýchlo oľutovať.

note: [unit_type]: id=Saurian Augur, race=lizard
en: Saurian Augur
sk_SK: Saur šaman

note: [unit_type]: id=Saurian Augur, race=lizard
en: Saurians have some knowledge of what men call sorcery, but their practice of it reeks of augury and black magic. It is little understood, but rightly regarded with fear by those against whom it is used.
sk_SK: Saurovia ovládajú znalosti, ktorým mnohí ľudia hovoria čary, ale v skutočnosti, to čo praktizujú, má bližšie k vešteniu a čiernej mágii. Vieme o tom iba veľmi málo, ale tí voči ktorým boli takéto praktiky použité, majú pred nimi náležitý rešpekt.

note: [unit_type]: id=Saurian Flanker, race=lizard, gender=female
en: female^Saurian Flanker
sk_SK: Saurská prepadávačka

note: [unit_type]: id=Saurian Flanker, race=lizard, gender=female
en: Saurian warriors are generally weaker in frame than their elven or human counterparts. This is of course a relative term, and they can still become considerably powerful, whilst losing none of their natural mobility. This is very dangerous in combat, as a careless enemy can soon find their support troops flanked by these creatures.
sk_SK: Saurovia sú ako bojovníci o čosi menší a slabší než ich elfské či ľudské náprotivky. To je však veľmi relatívny dojem, pretože stále disponujú relatívne veľkou silou, ku ktorej je treba prirátať ich prirodzenú pohyblivosť. Práve tá je v boji nesmierne nebezpečná, lebo môže ľahko viesť k rýchlemu obkľúčeniu nedbanlivého nepriateľa.

note: [unit_type]: id=Saurian Javelineer, race=lizard, gender=female
en: female^Saurian Javelineer
sk_SK: Saurská prepadávačka

note: [unit_type]: id=Saurian Javelineer, race=lizard, gender=female
en: After years of combat practice, saurians warriors that are the most talented in the skill of spear throwing might advance to the ranks of the javelineers. With better equipment and exceptional aim, saurian javelineers are not to be underestimated.
sk_SK: Po rokoch bojovej praxe saurskí bojovníci, ktorí sú najtalentovanejší v schopnosti hádzať oštepom, môžu postúpiť do radov oštepárov. S lepším vybavením a výnimočnou mierou nemožno oštepárov podceňovať.

note: [unit_type]: id=Saurian Oracle, race=lizard
en: Saurian Oracle
sk_SK: Saur veštec

note: [unit_type]: id=Saurian Oracle, race=lizard
en: Certain saurians are seen dressed in arcane regalia and covered head to toe in horrifying, esoteric shapes and markings, both with paint and tattoo. Some suspect them to be visionaries, or oracles amongst their ilk. But whatever ‘societal’ function they may have, they are undeniably powerful in the strange magics their kind possess, and are beings to be wary of if ever seen.
sk_SK: Niektorí saurovia sa obliekajú do zvláštnych, magických uniforiem, pokrytých od hlavy až po päty strašidelnými symbolmi, ezoterickými tvarmi a značkami či už maľovanými alebo vytetovanými. Niektorí ľudia si mysli, že sú to nejakí vizionári alebo veštci. Ale nech už majú akúkoľvek spoločenskú rolu, ich sila spočíva v ovládaní zvláštnej mágie. Jeden sa musí mať pred nimi napozore, ak ich čo len z diaľky zbadá.

note: [unit_type]: id=Saurian Prophet, race=lizard, gender=male
en: Saurian Prophet
sk_SK: Saur prorok

note: [unit_type]: id=Saurian Prophet, race=lizard, gender=male
en: Certain saurians are seen dressed in arcane regalia and covered head to toe in horrifying, esoteric shapes and markings, both with paint and tattoo. Some suspect them to be visionaries, or prophets amongst their ilk. But whatever ‘societal’ function they may have, they are undeniably powerful in the strange magics their kind possess.
sk_SK: Niektorí saurovia sa obliekajú do zvláštnych, magických uniforiem, pokrytých od hlavy až po päty strašidelnými symbolmi, ezoterickými tvarmi a značkami či už maľovanými alebo vytetovanými. Niektorí ľudia si mysli, že sú to nejakí vizionári alebo veštci. Ale nech už majú akúkoľvek spoločenskú rolu, ich sila spočíva v ovládaní zvláštnej mágie. Jeden sa musí mať pred nimi na pozore, ak ich čo len z diaľky zbadá.

note: [unit_type]: id=Saurian Seer, race=lizard
en: Saurian Seer
sk_SK: Saur ozdravovateľ

note: [unit_type]: id=Saurian Seer, race=lizard [unit_type]: id=Saurian Soothsayer, race=lizard
en: Saurians are known to have some strange skills, arts bordering on the magical and mysterious. It is clear that some of them are particularly skilled at a sort of medicine, which is of great benefit whenever battle is brought against them.
sk_SK: O sauroch je známe, že ovládajú rôzne divné zručnosti, umenia na hranici medzi magickým a mystickým. Je zrejmé, že niektorí jedinci sú zvlášť nadaní v určitom druhu liečiteľstva, čo je samozrejme v boji k nezaplateniu.

note: [unit_type]: id=Saurian Skirmisher, race=lizard, gender=female
en: female^Saurian Skirmisher
sk_SK: Saurská nabodávačka

note: [unit_type]: id=Saurian Skirmisher, race=lizard, gender=female
en: Saurians are very small of frame, and though they are somewhat frail because of this, they are very, very agile. In combat, their size allows them to dart past defenses that would hold any grown man at bay, making them a tricky foe to deal with.
    
    Spears are their preferred weapon, as their powerful hind legs can drive a spear with enough force to do considerable damage, either in hand or thrown.
sk_SK: Saurovia sú nižšieho vzrastu a útlej postavy, no napriek týmto možno jemným črtám sú veľmi pohybliví. V boji im ich veľkosť umožňuje prebehnúť cez obranné línie, ktoré by za iných okolností udržali nejedného silnejšieho nepriateľa v bezpečnej vzdialenosti. Práve táto schopnosť z nich robí veľmi nepríjemného nepriateľa.
    
    Ich vyvolenou zbraňou sú rôzne oštepy - asi hlavne vďaka tomu, že silou svojich nôh sa dokážu do oštepu poriadne oprieť a tým spôsobiť podstatné zranenia. Nebezpeční sú tak v boji zblízka ako i v hode oštepom.

note: [unit_type]: id=Saurian Soothsayer, race=lizard
en: Saurian Soothsayer
sk_SK: Saur liečiteľ

note: [unit_type]: id=Saurian Spearthrower, race=lizard, gender=female
en: female^Saurian Spearthrower
sk_SK: Saurská vrhačka

note: [unit_type]: id=Saurian Spearthrower, race=lizard, gender=female
en: Some saurians with particularly good aim prefer to aid their allies from the backlines rather than to infiltrate enemy formations. Their deadly spear throwing skills allow them to support other saurian warriors from afar.
sk_SK: Niektorí saurovia s obzvlášť dobrým cieľom radšej pomáhajú svojim spojencom zo zadnej línie, než aby infiltrovali nepriateľské formácie. Ich smrtiace schopnosti hádzať oštepy im umožňujú na diaľku podporovať ostatných saurianskych bojovníkov.

note: [unit_type]: id=Great Troll, race=troll
en: Great Troll
sk_SK: Veľký trol

note: [unit_type]: id=Great Troll, race=troll
en: When a troll, gifted with abnormal strength of life, matches that with age and wisdom, it becomes something extraordinary, a beast remembered for generations. Their feats of strength and cunning are the source of most tales about trolls, and to see the stories made flesh does nothing to diminish their grandeur.
sk_SK: Keď sa nezvyčajná sila trola spojí s vysokým vekom a múdrosťou, výsledkom je čosi výnimočné - tvor, ktorého si pamätajú mnohé nasledujúce generácie. Ich sila a prefíkanosť sú zdrojom rozprávok o troloch, a vidieť tieto rozprávkové tvory naživo im na zázračnosti nič neuberá. Práve naopak.

note: [unit_type]: id=Troll Hero, race=troll
en: Troll Hero
sk_SK: Trol hrdina

note: [unit_type]: id=Troll Hero, race=troll
en: Some trolls are born with an exceptional share of the strength and vitality that characterizes their race. In a society where might makes right, those of their ilk revere them as heroes.
sk_SK: Niektorí trolovia sa narodili s obrovskou dávkou sily a vitality typickej pre ich druh. V spoločnosti, kde platí len právo silnejšieho, neprekvapí, že ich ostatní uctievajú ako hrdinov.

note: [unit_type]: id=Troll Rocklobber, race=troll
en: Troll Rocklobber
sk_SK: Trol vrhač

note: [unit_type]: id=Troll Rocklobber, race=troll
en: The thought of throwing a boulder in combat has certainly occurred to many trolls, and some have taken to them as a weapon of choice. Because stones well-shaped to fly true are not always easy to find, Rocklobbers have taken to carrying them in sacks slung over their shoulders. The same leather out of which the sack is formed is easily adapted to a crude sling.
sk_SK: Myšlienka hádzať balvany napadla už mnohým trolom, ale iba niektorí používajú skaly ako obľúbenú zbraň. Nie je vždy ľahké nájsť vhodnú skalu, a tak ich trolovia vrhači nosia vo vreciach na chrbte. Toto vrece sa ľahko zmení na improvizovaný prak.

note: [unit_type]: id=Troll, race=troll
en: Troll
sk_SK: Trol

note: [unit_type]: id=Troll, race=troll
en: Trolls have long troubled the thoughts of humanity and dwarf-kind. Sages remain baffled at the origins of these creatures and the driving force behind their unnatural vitality and strength. A fully-grown troll towers above a man, and, even unarmed, would be a great threat in combat. The large clubs typically favored in fighting act as extensions of their arms, used for the same purpose of mauling their prey into submission.
sk_SK: Trolovia sú pre ľudí i trpaslíkov záhadou, čo s týka ich pôvodu a najmä toho, čo spôsobuje ich neprirodzenú životaschopnosť a silu. Dospelý trol sa týči o pár hláv nad človekom a aj neozbrojený predstavuje veľkú hrozbu. Ich obľúbené kyjaky sú akoby predĺžením ich rúk.

note: [unit_type]: id=Troll Shaman, race=troll
en: Troll Shaman
sk_SK: Trol šaman

note: [unit_type]: id=Troll Shaman, race=troll
en: Troll shamans are the mystical leaders of the trolls. Though not as strong or tough as other trolls, their true power lies in their fire magic, which they use to blast enemies with gouts of flame.
sk_SK: Trolskí šamani sú mystickými vodcami trolov. Napriek tomu, že nemajú takú silu a nie sú ani tak odolní ako ostatní trolovia, skutočná moc šamanov je v ovládaní ohnivej mágie. Práve ohňom dokážu chŕliť na svojich nepriateľov ohromné ohnivé jazyky.

note: [attack]: type=fire
en: flame blast
sk_SK: ohnivý jazyk

note: [unit_type]: id=Troll Warrior, race=troll
en: Troll Warrior
sk_SK: Trol bojovník

note: [unit_type]: id=Troll Warrior, race=troll
en: Trolls typically neither need nor prefer to use any proper armament in combat, as large ‘sticks and stones’ serve them all too well. However, trolls have been seen on numerous occasions clad in rough-shod armor and bearing metal hammers. It is speculated that orcish allies are the source and crafters of these; expeditions into several forcibly-vacated troll holes have shown little evidence of tool use, and certainly no metalworking of any kind. Given how dangerous a troll is with its bare hands, the thought of a troll with proper armament is entirely unsettling.
sk_SK: Trolovia zvyčajne v boji nepotrebujú špeciálne zbrane, pretože veľké palice, kyjaky a kamene im poslúžia rovnako dobre. Niektorých trolov však už videli v brnení a s oceľovými kladivami. Predpokladá sa, že táto výstroj pochádza od spojencov, asi od orkov, pretože prieskumy opustených trolích jaskýň neodhalili takmer žiadne používanie nástrojov, tobôž spracovanie kovu. Ak uvážime, aký nebezpečný je v boji bežný trol, predstava trola v brnení a s obrím kladivom je zvlášť znepokojujúca.

note: [unit_type]: id=Troll Whelp, race=troll
en: Troll Whelp
sk_SK: Trol mláďa

note: [unit_type]: id=Troll Whelp, race=troll
en: Describing a troll as a whelp is something of an oxymoron, given that their bodies are already much hardier than that of a grown man. They are clumsy and not yet capable of walking properly, forced instead to shamble about on all fours, but any difficulty this causes them is more than made up for by the raw strength of their race.
sk_SK: Opísať trola ako mláďa je zavádzajúce, pretože aj telo mladého trola je väčšie než telo dospelého človeka. Trol ako mláďa je neohrabaný a nevie ani vzpriamene kráčať, takže chodí po štyroch, ale napriek týmto nevýhodám má stále veľkú silu typickú pre jeho druh.

note: [unit_type]: id=Ghast, race=undead
en: Ghast
sk_SK: Žrút

note: [unit_type]: id=Ghast, race=undead
en: The ghast is a creature taken from humankind’s most primal nightmares. Unlike their lesser cousins, ghouls and necrophages, ghasts are not patient enough to wait for their victim to die from poison before consuming the body. They attack directly with their enormous mouths, trying to rip the flesh straight from their foes. Once their enemy is defeated, they eat the rest of the body, gaining strength in the process.
sk_SK: Nemŕtvi žrúti sú stvorenia z tých najdesivejších nočných môr. Narozdiel od ich blízkych príbuzných, ghúlov a mrchožrútov, žrúti nemajú trpezlivosť na to, aby čakali na smrť svojej obete na následky jedu. Útočia priamo ústami, ak sa to dá tak nazvať, a snažia sa vytrhávať kusy mäsa zo svojich nepriateľov. Po víťaznom boji skonzumujú zvyšok ich tela, čo zvyšuje celkovú silu žrútov.

note: [unit_type]: id=Ghoul, race=undead
en: Ghoul
sk_SK: Ghúl

note: [unit_type]: id=Ghoul, race=undead
en: Only the more perverse and sadistic of necromancers know what must be done to turn a person into a ghoul, and it is a secret they are not telling. The result, however, is all too well known; it is a beast that knows nothing of its days as a human being, a creature that shambles about as naked as the day it was born, and gorges itself on the flesh of the dead.
    
    It is because of such things that necromancy is condemned with an almost primal hatred in all civilized lands.
sk_SK: Len zasvätenci v černokňažníckych kruhoch vedia, čo treba urobiť, aby sa z človeka stal ghúl; a iste toto tajomstvo neprezradia. Nech už je to akýkoľvek nevysloviteľný rituál, výsledkom je netvor, ktorý si nepamätá nič zo svojich ľudských čias; príšera, ktorá sa nahá potuluje po svete a živí sa mäsom mŕtvych.
    
    Práve takéto praktiky a činy spôsobujú inštinktívny odpor voči černokňažníctvu vo väčšine civilizovaných končín.

note: [unit_type]: id=Necrophage, race=undead
en: Necrophage
sk_SK: Mrchožrút

note: [unit_type]: id=Necrophage, race=undead
en: The necrophage, or ‘devourer of the dead’, is a monstrous, corpulent thing, which bears only a crude resemblance to a man. They appear to be quite rotten in spite of their ability to move; they are rife with disease and poisons of the blood, and have a stench to match. But the most revolting fact about these creatures, apparent only to those who can perceive the traces of foul magic on them, is that they were somehow made from living men — a process about which almost nothing is known, but which can be nothing but nightmarish.
sk_SK: Mrchožrút lebo "požierač mŕtvol" je monštruózny, tlstý zjav, ktorý sa iba v hrubých rysoch podobá na čosi ľudské. Na pohľad vyzerá tento tvor v rozklade, hoci je schopný i pohybu. Rozkladajúce sa telesné zvyšky sú semeniskom chorôb a rôznych jedov, ktoré sú dostatočne "dopĺňané" odporným pachom šíriacim sa z ich tiel. Snáď najhoršie na týchto tvoroch je to, že pôvodne pochádzajú zo živých ľudí. O procese ich stvorenia sa nevie takmer nič, ale jedno je zrejmé - ako nočné mory sa hodia perfektne.

note: [variation]
en: wc_variation^Ant
sk_SK: Mravec

note: [variation]
en: wc_variation^Drake
sk_SK: Jašter

note: [variation]
en: wc_variation^Dwarf
sk_SK: Trpaslík

note: [variation]
en: wc_variation^Falcon
sk_SK: Sokol

note: [variation]
en: wc_variation^Goblin
sk_SK: Goblin

note: [variation]
en: wc_variation^Horse
sk_SK: Kôň

note: [variation]
en: wc_variation^Mounted
sk_SK: Jazdec

note: [variation]
en: wc_variation^Beast-Rider
sk_SK: Jazdec na príšere

note: [variation]
en: wc_variation^Gryphon
sk_SK: Gryf

note: [variation]
en: wc_variation^Rat
sk_SK: Potkan

note: [variation]
en: wc_variation^Saurian
sk_SK: Saur

note: [variation]
en: wc_variation^Scorpion
sk_SK: Škorpión

note: [variation]
en: wc_variation^Scuttler
sk_SK: Škorpión

note: [variation]
en: wc_variation^Spider
sk_SK: Pavúk

note: [variation]
en: wc_variation^Serpent
sk_SK: Plaz

note: [variation]
en: wc_variation^Swimmer
sk_SK: Plavec

note: [variation]
en: wc_variation^Troll
sk_SK: Trol

note: [variation]
en: wc_variation^Boar
sk_SK: Medveď

note: [variation]
en: wc_variation^Wose
sk_SK: Lesný muž

note: [variation]
en: wc_variation^Wolf
sk_SK: Vlk

note: [variation]
en: wc_variation^Bat
sk_SK: Netopier

note: [unit_type]: id=Ancient Lich, race=undead
en: A lich that accrues enough power over its newfound immortal lifespan becomes one who can stain souls with despair and sow ruin across the world. Invariably in command of a nigh-limitless horde of risen warriors and undead monsters, a lich of this order has a mastery of dark sorcery that can bring dread to the most storied magi of human and elven kind. Such a figure usually marks a dark and bloody chapter in history, and in those times of need, it is only through the tireless efforts of the most valiant heroes that the rise of an Ancient Lich has not led to the shadows ruling the world for the rest of time.
sk_SK: Kostej, ktorý nadobudne ohromnú silu v svojej novonadobudnutej životnej púti sa stane tým, kto rozosielava skazu a utrpenie po celom svete. Neustále ovládajúci hordy nesmrteľných bojovníkov a nemŕtvych monštier. Starodávny kosteji majú skúsenosti s kliatbami a rôznymi druhmi čiernej mágie a vedia oživovať des mysliach ľudí i elfov. Starodávny kosteji boli a vždy budú temnou stranou histórie. Tieto bytosti môžu poraziť len tí najlepší hrdinovia, inak budú tieňom až naveky.

note: [unit_type]: id=Dark Adept, gender=male,female, race=human
en: Dark Adept
sk_SK: Temný učeň

note: [unit_type]: id=Dark Adept, gender=male,female, race=human
en: To attract any practitioners, the lure of black magic must be a great prize indeed, for anyone caught practicing the art in the civilized world is subject to a death sentence. And yet there are those who pursue this art, for the prize offered is nothing less than immortality. Hidden away in secret cults, or initiated into the dark orders of the underworld, the training which these fanatics must endure often drives them to exhaustion and enfeeblement.
    
    In such condition, their only weapon is the craft they have so committed themselves to learning.
sk_SK: Čierna mágia nepochybne ponúka svojim učňom veľké odmeny, ak uvážime, že každý prichytý pri jej praktikovaní je v civilizovanom svete odsúdený na trest smrti. A predsa sa nájdu takí, ktorí sa v tomto umení zdokonaľujú, pretože odmenou nie je nič menšie ako nesmrteľnosť. Fanatici sa ukrývajú v tajných kultoch a temných podzemných rádoch, ich tréning často dovádza až do úplného vyčerpania.
    
    V takýchto podmienkach je ich jedinou zbraňou samotné umenie, ktoré študujú.

note: [female]: gender=female
en: female^Dark Adept
sk_SK: Temná učnica

note: [unit_type]: id=Dark Sorcerer, gender=male,female, race=human
en: Dark Sorcerer
sk_SK: Temný čarodejník

note: [unit_type]: id=Dark Sorcerer, gender=male,female, race=human
en: The dread inspired by black magic is enhanced by the secrecy and fell rumors which surround it. Dark sorcerers have begun to unlock the secrets of life and death, the latter of which is all too easy to inflict. This labor gives the first glimmerings of the connection between the soul and inert matter, and the first successful experiments in manipulating this bond. The terrible unknown that lurks beyond death is glimpsed, and will inevitably be fathomed.
    
    Despite any design they may have of using this to wrest their own immortality from nature’s grasp, the first results of their work have immediate, and unpleasant applications. The life they breathe into dead matter can create servants for them, servants which will work, but which will also kill, and will never question their masters. These creations have a loyalty any tyrant would dream of, and it is tempting to those with even the slightest desire for power.
sk_SK: Strach z čiernej mágie pochádza do značnej miery z toho, ako málo bežný človek o tomto umení vie. Černokňažníci sú tí, čo poodhalili niektoré tajomstvá života a smrti - hlavne to druhé je relatívne jednoducho zariadiť. Ich snahy dávajú nahliadnuť do spojení medzi dušou a neživou hmotou, z čoho vznikajú prvé úspešné experimenty s manipuláciou tohto spojenia. Takéto metódy dávajú nahliadnuť do toho strašného neznáma, ktoré je po smrti človeka.
    
    Napriek všetkým snahám použiť mágiu na vybojovanie si vlastnej nesmrteľnosti, prvé výsledky ich pokusov vedú k okamžitým, no o to nepríjemnejším využitiam. Vdýchnutie života do mŕtvej hmoty či tela im dokáže zabezpečiť služobníkov, ktorí dokážu nielen pracovať ale aj zabíjať. Títo služobníci sa nikdy nepostavia proti svojmu pánovi. Sú to stvorenia s takou lojalitou, ktorú by im závidel nejeden absolutistický vládca, a tak nečudo, že praktiky čiernej mágie sú veľmi lákavé pre všetkých, čo túžia po moci.

note: [female]: gender=female
en: Dark Sorceress
sk_SK: Temná čarodejnica

note: [female]: gender=female
en: The dread inspired by black magic comes chiefly from how little is known about it by the common man. Dark sorceresses have begun to unlock the secrets of life and death, the latter of which is all too easy to inflict. This labor gives the first glimmerings of the connection between the soul and inert matter, and the first successful experiments in manipulating this bond. The terrible unknown that lurks beyond death is glimpsed, and will inevitably be fathomed.
    
    Despite any design they may have of using this to wrest their own immortality from nature’s grasp, the first results of their work have immediate, and unpleasant applications. The life they breathe into dead matter can create servants for them, servants which will work, but which will also kill, and will never question their mistress. These creations have a loyalty any tyrant would dream of, and it is tempting to those with even the merest desire for power.
sk_SK: Strach z čiernej mágie pochádza do značnej miery z toho, ako málo bežný človek o tomto umení vie. Černokňažníčky sú tie, čo pootvorili tajomstvá života a smrti - hlavne to druhé je relatívne jednoducho zariadiť. Ich snahy dávajú nahliadnuť do spojení medzi dušou a vnútornou hmotou, z čoho vznikajú prvé úspešné experimenty s manipuláciou tohto spojenia. Takéto metódy dávajú nahliadnuť do toho strašného neznáma, ktoré je po smrti človeka.
    
    Napriek všetkým snahám použiť mágiu na vybojovanie si vlastnej nesmrteľnosti, prvé výsledky ich pokusov vedú k okamžitým, no o to nepríjemnejším využitiam. Vdýchnutie života do mŕtvej hmoty, tela im dokáže zabezpečiť služobníkov, ktorí dokážu nielen pracovať ale aj zabíjať. Títo služobníci sa nikdy nepostavia proti svojej pani. Sú to stvorenia s takou lojalitou, ktorú by im závidel nejeden absolutistický vládca, a tak nečudo, že praktiky čiernej mágie sú veľmi lákavé pre všetkých, čo túžia po moci.

note: [unit_type]: id=Lich, race=undead
en: Lich
sk_SK: Kostej

note: [unit_type]: id=Lich, race=undead
en: A lich is the physical embodiment of black magic’s first goal: the quest to achieve immortality. Though a great deal is sacrificed in the rebirth, in becoming a lich one cheats death of that which truly gives it terror. For it is the mind that is retained, and the spirit which follows, though the body may wither away.
    
    It is not known, save perhaps by the inner circles of necromancy, whether life is prolonged indefinitely or simply extended. The fact that this question can be raised at all is a testament to the magnitude of what their order has achieved.
sk_SK: Kostej je stelesnením prvoradého cieľa čiernej mágie - snahy dosiahnuť nesmrteľnosť. Aj keď je potrebné veľa zo svojej ľudskej podstaty obetovať pre účely "znovuzrodenia", ten kto sa stane kostejom, vyrve z pazúrov smrti to najdesivejšie. Jeho myseľ zostáva, a duch naďalej vládne telu, hoci telo sa časom rozpadá.
    
    Nikto, okrem najväčších zasvätencov čierneho umenia, nevie, či je takýto život večný alebo iba výrazne predĺžený. Tak či onak je veľkým úspechom černokňažníckych rádov, ak sa niekto z nich skutočne stane kostejom.

note: [unit_type]: id=Necromancer, gender=male,female, race=human
en: One of the pinnacles of what is considered ‘black magic’ is the art of necromancy, the terrible ability to awaken the dead with false life. This discovery alone caused humanity’s condemnation of black magic, for the nightmarish things it has made real have given fear a vast new arsenal.
    
    This ability, in all aspects, is the first step towards cheating death of its ultimate prize.
sk_SK: Jedným z vrcholov tradičnej 'čiernej mágie' je černokňažníctvo, hrozná schopnosť prebudiť mŕtvych a dať im falošný život. Bol to práve tento objav, ktorý vyvolal veľké znepokojenie a viedol k všeobecnému odsúdeniu čiernej mágie, pretože otvoril novú dimenziu hrôzy.
    
    Táto schopnosť je ako taká prvým krokom ku konečnému cieľu porazenia smrti. Je to najvyšší stupeň moci, ktorý môže dosiahnuť temný mág bez toho, aby stratil vlastnú ľudskosť.

note: [female]: gender=female
en: female^Necromancer
sk_SK: Černokňažníčka

note: [unit_type]: id=Banebow, race=undead
en: Banebow
sk_SK: Prekliaty luk

note: [unit_type]: id=Banebow, race=undead
en: The most powerful of the undead archers invariably end up being those who were themselves archers in their previous life. They wander the fields of battle, guided by the fading memory of their former skill, neither knowing, nor caring what their purpose or foes might be. They are driven only by a malice born of their empty and tortured existence.
sk_SK: Najsilnejšími z nemŕtvych lukostrelcov sa zvyčajne stávajú tí, ktorí boli sami v minulom živote lukostrelcami. Potulujú sa po bojiskách, riadia sa matnými spomienkami na svoje niekdajšie schopnosti a nevedia, ani sa nestarajú o to, čo je ich alebo súperovým cieľom. Poháňa ich iba nenávisť zrodená zo zúfalstva ich prázdnej a nezmyselnej existencie.

note: [unit_type]: id=Bone Knight, race=undead
en: Bone Knight
sk_SK: Kostený rytier

note: [unit_type]: id=Bone Knight, race=undead
en: Once great warriors across the plains, these mounted riders atop their skeletal horses were raised from the ground by unholy magic to spread fear and destruction.
sk_SK: Kedysi veľkí bojovníci na pláňach, títo jazdci na koni boli zdvihnutí zo zeme pomocou nesvätej mágie, aby šírili strach a skazu.

note: [unit_type]: id=Bone Shooter, race=undead
en: Bone Shooter
sk_SK: Kostlivec ostreľovač

note: [unit_type]: id=Bone Shooter, race=undead
en: Of a dark sorcerer’s creations, some take more strongly to the false life given them. The potency of their unlife is given equipment to match; archers, in particular, are often outfitted with a truly vile arsenal. Their quivers are filled with shafts made not of wood, but of the bones of their victims. It follows that they are dubbed simply ‘Bone-Shooters’ by their unfortunate enemies.
sk_SK: Z černokňažníkových výtvorov sa niektorým v nepravom živote darí lepšie ako iným. Tí s lepším potenciálom dostanú primeranú výzbroj; lukostrelci obzvlášť ohavnú. Ich tulce sú naplnené šípmi vyrobenými nie z dreva, ale z kostí ich predošlých obetí. Ich nepriatelia ich nazývajú jednoducho 'kostliví ostreľovači'. Vzbudzujú hrôzu u všetkého živého.

note: [unit_type]: id=Chocobone, race=undead
en: Chocobone
sk_SK: Čokobon

note: [unit_type]: id=Chocobone, race=undead
en: Riding the bones of ostrich-like large birds once used as mounts by a lost civilization, the skeletal Chocobones can move faster than most cavalry units.
sk_SK: Kostliví čokoboni jazdia na kostrách pštrosovitých vtákov, ktorých kedysi používala na jazdenie zaniknutá civilizácia. Čokoboni sú rýchlejší ako väčšina jazdeckých jednotiek.

note: [unit_type]: id=Death Knight, race=undead
en: Death Knight
sk_SK: Rytier smrti

note: [unit_type]: id=Death Knight, race=undead
en: Tales are told of the mightiest warriors and generals, who, cursed with hate and stung by betrayal, have come back to this world as Death Knights. Wielding the same weapons as in life, they command the Undead in their quest for revenge.
sk_SK: Niekedy sa vraj najmocnejší vojaci a generáli premožení nenávisťou a pocitom zrady vracajú na tento svet ako Rytieri Smrti. Bojujú rovnakými zbraňami ako zaživa, no tentoraz vedú zástupy nemŕtvych na ceste za odplatou.

note: [unit_type]: id=Death Squire, race=undead
en: Death Squire
sk_SK: Mŕtvy veliteľ

note: [unit_type]: id=Death Squire, race=undead
en: Sometimes the mightiest warriors and generals, cursed with hate and angst, came back to this world as Death Knights. Death Squires serve them whilst accruing enough unholy power to become Death Knights. In the process they pick up a good deal of the Knight’s power, including the ability to command underlings.
sk_SK: Niekedy sa tí najmocnejší bojovníci a generáli, prekliati nenávisťou a úzkosťou, vrátili na tento svet ako rytieri smrti. Mŕtvi velitelia im slúžia, pričom naberajú dosť nesvätej sily, aby sa stali rytiermi smrti. V tomto procese získajú veľkú časť rytierskej sily, vrátane schopnosti veliť podriadeným.

note: [unit_type]: id=Deathblade, race=undead
en: Deathblade
sk_SK: Kostlivý šermiar

note: [unit_type]: id=Deathblade, race=undead
en: In life, the abominations known as ‘Deathblades’ were masters of combat, soldiers who were both lithe and deadly. Their new masters, recognizing this, outfit them to match the skills they once had. Though frail, these monsters are much faster than the rest of their kind, both on foot and with their blades.
sk_SK: Príšery zvané 'smrtky' boli za svojho života majstrami boja, zručnými a nebezpečnými vojakmi. Ich noví páni si to všimli a pokúsili sa využiť ich niekdajšie zručnosti. Tieto netvory majú relatívne slabú konštitúciu, ale sú omnoho rýchlejšie než čokoľvek iné nemŕtve, čo sa týka pohybu i sekania.

note: [unit_type]: id=Draug, race=undead
en: Draug
sk_SK: Kostlivý hrdina

note: [unit_type]: id=Draug, race=undead
en: There is little left, in these towering ruins, of the men they once were. Warriors at heart, they are now lost in the dream of unlife; wandering through the battles of their memory and fighting desperately for release, for a peace bought only by strength of arms. And so they struggle; both unthinking, and unrelenting.
sk_SK: Draugovia sú mohutné pozostatky legendárnych hrdinov. Rozsievajú strach v srdciach tých, ktorí sa proti nim postavia. Nepoháňa ich zloba, ale sú naveky ponorení v sne smrti, blúdia v najväčších bitkách svojej pamäte a zúfalo bojujú za slobodu, za pokoj, ktorý im prinesie len sila zbraní. Spomienky na ich nepriateľov a na príčinu boja už dávno upadli do zabudnutia.

note: [unit_type]: id=Revenant, race=undead
en: Revenant
sk_SK: Umrlec

note: [unit_type]: id=Revenant, race=undead
en: Given false life to do battle once more, the creatures known as Revenants were clearly great warriors in their time, though the memory of that time is almost wholly lost to their undead selves. Even the sorcerers who raised them can only speculate on their past. Such questions aside, a Revenant is a powerful tool in combat: a fearless warrior that feels no pain and will fight to the bitter end.
sk_SK: Tvory nazývané umrlci boli kedysi veľkými bojovníkmi, hoci teraz sú už spomienky na tie časy dávno preč. Ani čarodejníci, ktorí ich vyvolali, o tom často nič presnejšie nevedia. Bez ohľadu na to je umrlec mocnou zbraňou v boji: bojovník bez strachu, ktorý necíti bolesť, a bude bojovať naplno až do úplného konca.

note: [unit_type]: id=Skeleton, race=undead
en: Skeleton
sk_SK: Kostlivec

note: [unit_type]: id=Skeleton, race=undead
en: Skeletons are warriors who have been slain in battle and brought back by dark magics. Nearly mindless, and unwavering in their purpose, they fear neither pain, nor death, and their mere presence will often frighten away any who would challenge their master.
sk_SK: Kostlivec je bojovník, ktorý padol v boji a oživili ho temní mágovia. Je takmer bez myšlienok, ide priamo za svojím cieľom, nebojí sa bolesti ani smrti a samotná jeho prítomnosť vydesí každého, kto by sa chcel vzpierať jeho pánovi.

note: [unit_type]: id=Skeleton Archer, race=undead
en: Skeleton Archer
sk_SK: Kostlivec lukostrelec

note: [unit_type]: id=Skeleton Archer, race=undead
en: A skeleton archer is little different from the ‘skeletons’ which often accompany it — it is a sin against nature, a warrior raised from the dead to fight once again. In their masters’ hands, these soldiers will do anything to achieve the tasks laid before them, for death holds no fear for one who is already dead.
sk_SK: Kostlivý lukostrelec je rovnaký kostlivec ako ostatní - hriech proti prírode, mŕtvy bojovník opäť oživený a postavený do boja. V rukách svojho pána urobí takýto bojovník všetko, aby splnil stanovenú úlohu, pretože pre toho, kto už raz zomrel, neexistuje žiaden strach.

note: [unit_type]: id=Skeleton Rider, race=undead
en: Skeleton Rider
sk_SK: Kostlivec na koni

note: [unit_type]: id=Skeleton Rider, race=undead
en: Once great warriors thundering across the plains, these mounted riders atop their skeletal horses were raised from the grave by unholy magic to spread fear and destruction.
sk_SK: Kedysi veľkí bojovníci, ktorí hromžili po pláňach. Títo jazdci na svojich kostrových koňoch boli zdvihnutí z hrobu nesvätou mágiou, aby šírili strach a skazu.

note: [unit_type]: id=Ghost, race=undead
en: Ghost
sk_SK: Duch

note: [unit_type]: id=Ghost, race=undead
en: Enslaved within a shroud of enchantments, a trapped spirit may be likened to the wind in the sails of a ship. This damned vessel becomes an unfailing servant which can be bound to whatever task their master sees fit.
sk_SK: Duch môže byť uväznený v temnom kúzle, podobne ako vietor v plachtách lode. Výsledkom takéhoto väznenia je oddaný služobník, ktorého môže jeho pán poveriť ľubovoľnou úlohou.

note: [attack]: type=cold
en: wail
sk_SK: škrek

note: [unit_type]: id=Nightgaunt, race=undead
en: Nightgaunt
sk_SK: Nočný des

note: [unit_type]: id=Nightgaunt, race=undead
en: The purpose of the masks that these creatures wear is unknown, as is the countenance that they obscure. These terrible forms are rarely seen by the living, and those who live to speak of them had no leisure to study their foe.
sk_SK: Účel masiek, ktoré tieto bytosti nosia, je neznámy, rovnako ako to, čo sa nachádza pod nimi. Málokto živý videl tieto zjavy a tí, čo prežili, nemali čas ich podrobne skúmať.

note: [unit_type]: id=Shadow, race=undead
en: Shadow
sk_SK: Tieň

note: [unit_type]: id=Shadow, race=undead
en: When light came into the world and gave form to the unknown, fear was forced to retreat into darkness. Since that day, the shadows of the world have held terror for humanity, though it knows not why.
    
    That is a question which is easily answered by a necromancer.
sk_SK: Keď prišlo na svet svetlo a dalo tvar neznámym objektom, strach sa musel utiahnuť do temnoty. Od tých čias tiene vyvolávajú medzi ľuďmi strach, hoci nikto nevie presne prečo.
    
    Na túto otázku dokáže jednoducho odpovedať každý černokňažník.

note: [unit_type]: id=Spectre, race=undead
en: Spectre
sk_SK: Prízrak

note: [unit_type]: id=Spectre, race=undead
en: Sometimes called the ‘hollow men’, spectres form the right arm of their masters’ powers. They are an unholy terror to the living, for they are quite as deadly as their appearance suggests.
    
    The creation of these is itself no mean feat, but the real danger in encountering one is that it is likely only the harbinger of a much more dangerous force that will follow in its wake.
sk_SK: Prízraky, zvané aj 'priesvitní ľudia', sú pravou rukou a dôkazom moci svojho pána. Tieto zvrátenosti sú postrachom pre všetko živé, bez spánku strážia územia svojho pána.
    
    Stvoriť čosi takto odporného nie je jednoduché, no skutočným významom týchto stvorení je to, že sú vlastne iba akýmsi predvojom omnoho smrteľnejšej armády, ktorá ich nasleduje.

note: [attack]: type=arcane
en: baneblade
sk_SK: čepeľ skazy

note: [unit_type]: id=Wraith, race=undead
en: Wraith
sk_SK: Mátoha

note: [unit_type]: id=Wraith, race=undead
en: These shades of what were once warriors are among the most terrifying things a necromancer can create, for a sword will cleave right through them as if through air, seemingly without doing harm. It is the thought that these foes are invincible which is so frightening, a notion that is fortunately far from the truth.
sk_SK: Tieto zúbožené tiene niekdajších bojovníkov sú jedny z najhroznejších vecí, aké dokáže černokňažník vytvoriť, pretože meč cez ne prejde bez toho, aby spôsobil ranu. Predstava, že sú tieto tvory nezraniteľné, budí hrôzu, hoci to v skutočnosti nie je pravda.

note: [unit_type]: id=Ancient Wose, race=wose
en: Ancient Wose
sk_SK: Prastarý lesný muž

note: [unit_type]: id=Ancient Wose, race=wose
en: There is a curious story of a farmer who had a great oak in his lawn, a tree which had stood when his father first broke the soil on that land, and under which his family had many memories. It was thus a shock to him, one morning, when he awoke to find nothing but a bare patch of earth where the tree once stood, as though it had been spirited away in the wee hours of the night.
    
    Such encounters are all that is known of what are presumably the most ancient of woses.
sk_SK: Koluje zaujímavý príbeh o farmárovi, ktorý mal na svojom poli veľký dub; strom, ktorý tam stál už v časoch, keď jeho otec začal obrábať tamojšiu pôdu a ktorý bol pre jeho rodinu dôležitým symbolom. Jedného rána šokovaný zistil, že strom akosi zmizol a zanechal po sebe len kus holej zeme na mieste, kde predtým stál. 
    
    Podobné príbehy sú všetko, čo sa vie o pravdepodobnom pôvode najstarších lesných mužov.

note: [attack]: type=impact
en: crush
sk_SK: drvenie

note: [unit_type]: id=Elder Wose, race=wose
en: Elder Wose
sk_SK: Starý lesný muž

note: [unit_type]: id=Elder Wose, race=wose
en: Woses have been said to possess many shapes, all of them tree-like in form, and as they age, to increase in size. Tales tell of woses who resemble trees in this respect as well, towering over the creatures who walk beneath them. This is the greater part of why they are so rarely seen — standing in the slumber which they so often do, a wose of that stature appears to be nothing more than an oddly-shaped tree. Even a careless elf can sometimes be fooled.
    
    Woses are not warriors by any means, but their great strength can easily be turned to violence, should someone manage to raise the ire of these creatures.
sk_SK: Lesní muži majú údajne rozličné tvary podobné stromom a ako starnú, stále rastú. Hovoria sa príbehy o lesných mužoch, ktorí boli skutočne vysokí ako stromy a týčili sa nad ostatnými tvormi. Toto je dôvod, prečo ich je tak málo vidieť - ak stoja nehybne ako obyčajne, možno si ich pomýliť so zvláštne tvarovaným stromom. Nehybne stojaci lesný muž často pomýli aj nepozorného elfa.
    
    Lesní muži nie sú bojovníkmi v bežnom zmysle slova, ale ich sila je očividne vhodná aj na násilie, pokiaľ by sa ich niekomu podarilo dostatočne vyprovokovať.

note: [unit_type]: id=Wose, race=wose
en: Wose
sk_SK: Lesný muž

note: [unit_type]: id=Wose, race=wose [unit_type]: id=Wose Sapling, race=wose
en: Rarely seen even by elves, the Wose is an order of creature about which little is known. The elves are the source of most of this knowledge; they know that these beings are not descended from trees, despite the similarity in form, and they know that a wose is more closely tied to the faerie world than the elves themselves, though in a different way. The motives and workings of their kind are unknown, though most subscribe to the obvious theory that woses are dedicated wardens of the natural world.
    
    Woses are utterly unwarlike, but possess a great strength. They are, however, neither used to, nor quick at moving around.
sk_SK: Lesný muž je zriedkavý tvor a ani elfovia o nich veľa nevedia. Väčšina informácií o nich pochádza od elfov; vie sa, že tieto tvory nepochádzajú zo stromov, hoci majú podobný tvar a že patria do sveta mágie podobne ako elfovia, ale iným spôsobom. Ich motívy a činy sú neznáme, ale väčšina sa prikláňa k najzrejmejšiemu názoru, že sú ochrancami prírody ako takej.
    
    Lesní muži sú mierumilovní, ale majú ohromnú silu. Nie sú však príliš rýchli.

note: [unit_type]: id=Wose Sapling, race=wose
en: Wose Sapling
sk_SK: Mladý lesný muž

note: [unit_type]: id=Wose Shaman, race=wose
en: Wose Shaman
sk_SK: Šaman lesných mužov

note: [unit_type]: id=Wose Shaman, race=wose
en: These woses are able to command forest plants such as vines and creepers to hinder their enemies.
sk_SK: Títo lesní muži dokážu ovládať popínavé rastliny na zastrašenie či zviazanie ich nepriateľov.
