Battle for Wesnoth 1.5.0+dev - en to ar translation catalogue (831 entries)

note: [attack]: type=impact
en: mace
ar: قضيب

note: [attack]: type=impact
en: staff
ar: صولجان

note: [attack]: type=blade [attack]: type=arcane
en: short sword
ar: سيف قصير

note: [attack]: type=cold
en: chill wave
ar: موجة البرد

note: [attack]: type=arcane
en: shadow wave
ar: موجة الظل

note: [attack]: type=impact
en: sling
ar: المقلاع

note: [attack]: type=blade [unit_type]: id=SotA Walking Corpse_Wolf [unit_type]: id=SotA Walking Corpse_Spider [unit_type]: id=SotA Flying Corpse_Bat [unit_type]: id=SotA Soulless_Wolf [unit_type]: id=SotA Soulless_Spider [unit_type]: id=SotA Soulless_Bat [attack]: type=pierce
en: fangs
ar: أنياب

note: [attack]: type=pierce
en: lance
ar: رمح طويل

note: [attack]: type=arcane [attack]: type=impact [unit_type]: id=SotA Walking Corpse_Human [unit_type]: id=SotA Walking Corpse_Dwarf [unit_type]: id=SotA Walking Corpse_Goblin [unit_type]: id=SotA Walking Corpse_Mounted [unit_type]: id=SotA Walking Corpse_Saurian [unit_type]: id=SotA Swimming Corpse [uni
en: touch
ar: لمسة

note: [attack]: type=impact
en: flail
ar: مخباط

note: [attack]: type=blade [attack]: type=arcane [attack]: type=fire
en: sword
ar: سيف

note: [attack]: type=fire [attack]: type=pierce
en: crossbow
ar: قوس مركّب

note: [attack]: type=blade
en: longsword
ar: سيف طويل

note: [attack]: type=impact
en: morning star
ar: هراوة الحديد

note: [unit_type]: id=Terraent, race=human [unit_type]: id=Paladin, race=human
en: Paladin
ar: فارس نصير

note: [unit_type]: id=Terraent, race=human [unit_type]: id=Paladin, race=human
en: Knights of the highest virtue, Paladins have sworn their strength not to king and crown, but to ideals themselves; of chivalry, and the stewardship of everything that is good. They may serve in the armies of the world, but their first loyalties often lie with groups of their own making; secret, monastic orders that cross political and cultural boundaries. Rulers are sometimes wary of them, for the paladins’ loyalty is only as strong as the liege’s apparent virtue. This has led the more darkly ambitious to either attempt to defame and disperse these groups, or more rarely, to conjure elaborate deceptions to keep these otherwise staunchly loyal troops in service.
    
    Full paladins are generally not quite as fearsome as the ‘Grand Knights’ that champion most armies, but they are first-class fighters nonetheless. Additionally, their wisdom and piety grants these warrior monks certain curious abilities; a paladin is very powerful in fighting magical or unnatural things, and most have some skill at medicine and healing.
ar: فرسان من أعلى الفضائل، أقسم الفرسان النصراء قوتهم ليس للملك والتاج، ولكن للمثل العليا نفسها؛ المروءة، والتدبير لكل خير. قد يخدمون في جيوش العالم، لكن ولاءاتهم الأولى غالبًا ما تكمن في مجموعات من صنعهم؛ رهبانيات سرية تتجاوز الحدود السياسية والثقافية. أحيانًا ما يكون الحكام حذرين منهم، لأن ولاء الفرسان لا يكون قويًا إلا بقدر فضيلة السيد الواضحة. وقد أدى هذا إلى قيام الأطراف الأكثر طموحًا بالسوداوية إما بمحاولة تشويه سمعة هذه المجموعات وتفريقها، أو في حالات نادرة، إلى استحضار خداع متقن لإبقاء هذه القوات الموالية بقوة في الخدمة.
    
    عادةً ما لا يكون الفرسان النصراء مخيفين تمامًا مثل "الفرسان الكبار" الذين يناصرون معظم الجيوش، لكنهم مع ذلك مقاتلون من الدرجة الأولى. بالإضافة إلى ذلك، فإن حكمتهم وتقواهم تمنح هؤلاء الرهبان المحاربين بعض القدرات الغريبة؛ الفارس النصير قوي جدًا في محاربة الأشياء السحرية أو غير الطبيعية، ومعظمهم لديهم بعض المهارة في الطب والشفاء.

note: [attack]: type=blade
en: cleaver
ar: سيف مقوس

note: [attack]: type=impact
en: trample
ar: الدوس

note: [attack]: type=cold
en: chill tempest
ar: عاصفة البرد

note: [attack]: type=pierce [attack]: type=fire
en: bow
ar: قوس

note: [attack]: type=blade [unit_type]: id=SotA Flying Corpse_Gryphon [unit_type]: id=SotA Soulless_Gryphon [attack]: type=pierce
en: claws
ar: مخالب

note: [attack]: type=blade
en: saber
ar: سيف المبارزة

note: [unit_type]: id=Walking Corpse Shynal, race=undead [unit_type]: id=SotA Walking Corpse_Human [unit_type]: id=SotA Walking Corpse_Dwarf [unit_type]: id=SotA Walking Corpse_Goblin [unit_type]: id=SotA Walking Corpse_Mounted [unit_type]: id=SotA Walking Corpse_Saurian [unit_type]: id=SotA Walking Corps
en: Walking Corpse
ar: جثة سائرة

note: [unit_type]: id=Walking Corpse Shynal, race=undead [unit_type]: id=Walking Corpse, race=undead
en: Walking Corpses are the bodies of the dead, re-animated by dark magic. Though not especially dangerous to a trained soldier, the sight of one’s former comrades amongst their number is frightening to say the least.
ar: الجثث السائرة هي جثث الموتى، التي أعيد تحريكها بواسطة السحر الأسود. على الرغم من أنه لا يشكل خطورة خاصة على الجندي المدرب، إلا أن رؤية الرفاق السابقين بين صفوفهم أمر مخيف على أقل تقدير.

note: [attack]: type=impact
en: club
ar: هراوة

note: [unit_type]: id=SotA Ancient Lich, race=undead [unit_type]: id=Ancient Lich, race=undead
en: Ancient Lich
ar: ليتش قديم

note: [unit_type]: id=Sacrifice, race=human [unit_type]: id=Necromancer, gender=male,female, race=human
en: Necromancer
ar: مستحضر أرواح

note: [attack]: type=impact
en: plague staff
ar: صولجان الطاعون

note: [attack]: type=pierce [attack]: type=cold
en: curse
ar: لعنة

note: [unit_type]: id=SotA Walking Corpse_Rat [unit_type]: id=SotA Soulless_Rat [attack]: type=blade [attack]: type=pierce [attack]: type=cold [variation]
en: bite
ar: عضة

note: [unit_type]: id=Soulless, race=undead
en: The technique of animating a dead body is unfortunately well-known in the dark arts; practitioners often use it to raise servants and soldiers from unwilling corpses. These shamblers are often numerous, but fragile; a touch of combat can waken them, though, making them far more formidable.
ar: إن تقنية تحريك الجثة معروفة للأسف في الفنون المظلمة؛ وغالبًا ما يستخدمه الممارسون لتوفير الخدم والجنود من الجثث غير المرغوب فيها. غالبًا ما تكون هذه التشهوهات عديدة، ولكنها هشة؛ لمسة من القتال يمكن أن توقظهم، مما يجعلهم أكثر قوة بكثير.

note: [unit_type]: id=SotA Soulless_Human [unit_type]: id=SotA Soulless_Dwarf [unit_type]: id=SotA Soulless_Goblin [unit_type]: id=SotA Soulless_Gryphon [unit_type]: id=SotA Soulless_Mounted [unit_type]: id=SotA Soulless_Saurian [unit_type]: id=SotA Soulless_Swimmer [unit_type]: id=SotA Soulless_Troll [un
en: Soulless
ar: عديم الروح

note: [unit_type]: id=Dwarvish Masked Berserker, race=dwarf [unit_type]: id=Dwarvish Berserker, race=dwarf
en: Berserkers are a rare caste of Dwarves, who work themselves into a towering rage before combat. These warriors disdain all notion of defense, thinking only of the unrelenting assaults for which they are legendary.
ar: الهائجون او قلب الدب هم طبقة نادرة من الأقزام، الذين يشعلون غضبًا شديدًا قبل القتال. هؤلاء المحاربون يحتقرون كل فكرة عن الدفاع، ولا يفكرون إلا في الهجمات التي لا هوادة فيها والتي يعتبرون أسطوريين فيها.

note: [attack]: type=blade
en: berserker frenzy
ar: نوبة هيجان

note: [unit_type]: id=Dwarvish Masked Dragonguard, race=dwarf
en: It is not clear why the Dragonguards are called what they are, a name given by their dwarven brethren. Some speculate that the name comes from their weapon of choice, these strange staves that belch fire and death. Others have surmised that it is because such weapons would be a threat against even a true Dragon, should such a thing be seen again in the known world. Whatever the case, it is for these weapons that the guardians of the great dwarven citadels are both renowned and feared; weapons that have broken the mightiest of warriors with a single blow.
ar: ليس من الواضح سبب تسمية حراس التنين بهذا الاسم، وهو الاسم الذي أطلقه عليهم إخوانهم الأقزام. يعتقد البعض أن الاسم يأتي من سلاحهم المفضل، هذه العصي الغريبة التي تنفث النار والموت. يعتقد البعض الآخر أن السبب في ذلك هو أن مثل هذه الأسلحة ستشكل تهديدًا حتى ضد التنين الحقيقي، في حالة ظهور مثل هذا الشيء مرة أخرى في العالم المعروف. مهما كان الأمر، فإن هذه الأسلحة هي ما يشتهر به حراس قلاع الأقزام العظيمة ويخافون منها؛ الأسلحة التي حطمت أقوى المحاربين بضربة واحدة.

note: [attack]: type=blade
en: dagger
ar: خنجر

note: [attack]: type=pierce
en: dragonstaff
ar: صولجان التنين

note: [unit_type]: id=Dwarvish Masked Fighter, race=dwarf [unit_type]: id=Dwarvish Fighter, race=dwarf
en: Dwarvish Fighters wield mighty battle axes and hammers, which make them feared opponents in close-range combat. They are excellent in mountainous terrain or underground. Their power and endurance more than compensate for their relatively poor mobility.
ar: يستخدم المقاتلون الأقزام فؤوسًا ومطارق معركة قوية، مما يجعلهم خصومًا مخيفين في القتال من مسافة قريبة. إنها ممتازة في التضاريس الجبلية أو تحت الأرض. إن قوتهم وقدرتهم على التحمل تعوض أكثر من ضعف حركتهم نسبيًا.

note: [attack]: type=blade
en: axe
ar: فأس

note: [attack]: type=impact
en: hammer
ar: مطرقة

note: [unit_type]: id=Dwarvish Masked Guardsman, race=dwarf [unit_type]: id=Dwarvish Guardsman, race=dwarf
en: The dwarven race has always been famed for its sturdiness of build, and many of their warriors outfit themselves to take advantage of this. Dwarven guardsmen march into battle with tower shields and spears. Most often, their role is to hold the line, and to take a heavy toll on those who try to break it. As the line marches forward, they act to secure its hard-won advance.
ar: لطالما اشتهر جنس الأقزام بمتانة بنيته، والعديد من محاربيه يجهزون أنفسهم للاستفادة من هذا. يتقدم الحراس الأقزام إلى المعركة بالتروس المستعرضة والرماح. في أغلب الأحيان، يكون دورهم هو الحفاظ على الخط، وإلحاق خسائر فادحة بأولئك الذين يحاولون كسره. وبينما يتقدم الخط للأمام، فإنهم يعملون على تأمين تقدمه الذي تم تحقيقه بشق الأنفس.

note: [attack]: type=pierce
en: spear
ar: رمح

note: [attack]: type=pierce
en: javelin
ar: رمح قصير

note: [attack]: type=blade
en: battle axe
ar: فأس القتال

note: [attack]: type=blade
en: hatchet
ar: بلطة

note: [unit_type]: id=Dwarvish Masked Sentinel, race=dwarf
en: Champions among their fellow troops, the dwarven sentinels form the bulwark of their battle lines. Leading a direct assault against a line that they fortify, is often out of the question; it tends toward being suicidal, rather than merely ineffectual. These dwarves are masters of the melee, and can hold a patch of earth with the single-minded tenacity of an oak.
ar: الأبطال بين زملائهم في القوات، يشكل الحراس الأقزام حصنًا لخطوط معركتهم. إن قيادة هجوم مباشر على الخط الذي يحصنونه، غالبًا ما يكون غير وارد؛ فهو يميل إلى أن يكون انتحاريًا، وليس فقط عديم الفاعلية. هؤلاء الأقزام هم أسياد الالتحام، ويمكنهم الإمساك برقعة من الأرض بإصرار كجذور شجر البلوط.

note: [unit_type]: id=Dwarvish Masked Stalwart, race=dwarf [unit_type]: id=Dwarvish Stalwart, race=dwarf
en: The wiles of experience and training turn guardsmen into worthy soldiers. These stalwart troops are equipped to match their skills, and can hold their ground against all but the most visceral assault. It is a dangerous thing to lose a foothold to one such as these, for it will not be easily reprised.
ar: إن الخبرة والتدريب تحول الحراس إلى جنود جديرين. تم تجهيز هذه القوات بأسلحة تتناسب مع مهاراتها، ويمكنها الصمود في مواقعها ضد جميع الهجمات باستثناء الهجمات العميقة. إنه لأمر خطير أن نفقد موطئ قدم أمام شخص مثل هؤلاء، لأنه لن يكون من السهل استعادته.

note: [unit_type]: id=Dwarvish Masked Thunderer, race=dwarf [unit_type]: id=Dwarvish Thunderer, race=dwarf
en: When the men of Wesnoth first encountered the dwarves, they were mystified by the power of the Dwarvish Thunderers, who were able to hurl death from afar through the apparatus of these strange wands they carried into battle. The deafening noise of these ‘thundersticks’ is terrifying to behold, and is made more so by the secrecy which dwarves wrap about their workings.
ar: عندما واجه رجال ويسنوث الأقزام لأول مرة، أذهلتهم قوة صناع الرعد الأقزام، الذين كانوا قادرين على إلقاء الموت من بعيد من خلال هذه العصي الغريبة التي حملوها إلى المعركة. إن الضجيج الذي يصم الآذان لهذه "الصواعق" أمر مرعب عند رؤيته، ويزداد الأمر سوءًا بسبب السرية التي يلفها الأقزام حول أعمالهم.

note: [attack]: type=pierce
en: thunderstick
ar: عصا البرق

note: [unit_type]: id=Dwarvish Masked Thunderguard, race=dwarf
en: The Dwarven Thunderguards are famed for their curious weaponry, these strange staves of wood and iron that make a thunderous noise in their anger. The machinations behind this weaponry are a mystery, a secret taken to the grave by the dwarves of Knalga who wield them, and are assumed to have even forged them. The most that is known are reports of dwarves pouring a strange black dust into the mouth of their weapons, which some say is a food to fuel the beast imprisoned within.
    
    Though a single shot from these ‘thundersticks’ can take several minutes to prepare, the results are seen by the dwarves as being well worth the wait.
ar: يشتهر الأقزام حراس الرعد بأسلحتهم الغريبة، وهذه العصي الغريبة من الخشب والحديد التي تُحدث ضجيجًا مدويًا عند غضبهم. التقنية الكامنة وراء هذه الأسلحة هي لغز، وهو سر يأخذه أقزام كنالجا إلى القبر، ويُفترض أنهم قاموا بصقله. أكثر ما هو معروف هو تقارير عن الأقزام الذين يسكبون غبارًا أسود غريبًا في أفواه أسلحتهم، والذي يقول البعض إنه طعام لتغذية الوحش المسجون بداخله.
    
    على الرغم من أن طلقة واحدة من هذه "الصاعقة" يمكن أن تستغرق عدة دقائق للتحضير، إلا أن الأقزام يعتبرون النتائج تستحق الانتظار.

note: [unit_type]: id=Dwarvish Masked Ulfserker, race=dwarf [unit_type]: id=Dwarvish Ulfserker, race=dwarf
en: Dwarves are an ancient race of powerful fighters. Ulfserkers are the most ferocious of these; in battle, they will work themselves into a blind rage wherein they feel neither fear nor pain, and will pay no heed to any wounds they receive.
ar: الأقزام هم جنس قديم من المقاتلين الأقوياء. قلب الذئب هم الأكثر شراسة بين هؤلاء. في المعركة، سيدخلون في حالة من الغضب الأعمى حيث لا يشعرون بالخوف أو الألم، ولن يلتفتوا إلى أي جروح يتلقونها.

note: [unit_type]: id=Dwarvish Rune Lord, race=dwarf [unit_type]: id=Dwarvish Runemaster, race=dwarf
en: Dwarvish Runemaster
ar: قزم خبير رونية

note: [unit_type]: id=Dwarvish Rune Lord, race=dwarf [unit_type]: id=Undead Dwarvish Rune Lord [unit_type]: id=Dwarvish Runemaster, race=dwarf
en: Except for those with almost supernatural skill, the highest rank a runecrafter can rise to is that of the Dwarvish Runemaster. Striking blows nearly as powerful as those of the best warriors, they would be fearsome without their craft, but with it they are also nigh on invincible, since their runes cause the physical blows of their enemies to deal less damage than would be expected.
ar: باستثناء أولئك الذين يتمتعون بمهارات خارقة للطبيعة تقريبًا، فإن أعلى رتبة يمكن أن يرتقي إليها صانع الرون هي رتبة القزم خبير الرون. بضربات قوية تقريبًا مثل ضربات أفضل المحاربين، سيكونون مخيفين حتى بدون حرفتهم، لكنهم معها هم لا يقهرون، لأن روناتهم تجعل أعدائهم يسببون ضررًا أقل مما كان متوقعًا.

note: [unit_type]: id=Autumn Shyde, race=elf, gender=female [unit_type]: id=Elvish Shyde, race=elf, gender=female
en: female^Elvish Shyde
ar: إلفية شيد

note: [attack]: type=impact
en: shield bash
ar: ضربة ترس

note: [attack]: type=impact [attack]: type=arcane
en: fist
ar: قبضة

note: [attack]: type=arcane
en: lightbeam
ar: شعاع ضوء

note: [attack]: type=pierce
en: thorns
ar: أشواك

note: [attack]: type=impact
en: ram
ar: نطحة

note: [attack]: type=impact
en: bolas
ar: بولا

note: [effect]: type=blade
en: taunting strike
ar: ضربة ساخرة

note: [advancement]: id=run_by_taunt
en: Run By (Taunting strike)
ar: تم تفعيله بواسطة (ضربة ساخرة)

note: [advancement]: id=strength_training
en: Strength Training
ar: تدريب القوة

note: [advancement]: id=bowmanship_training
en: Bowmanship Training
ar: التدريب على مهارة الرمي بالسهام

note: [advancement]: id=strong_shots
en: Strong Shots
ar: تسديدات قوية

note: [advancement]: id=Bowman [unit_type]: id=Bowman, race=human, gender=male
en: Bowman
ar: محارب قوس

note: [advancement]: id=piercing_shot
en: Piercing Shot
ar: مقذوفة مخترقة

note: [effect]: type=pierce
en: piercing shot
ar: مقذوفة مخترقة

note: [effect]: type=pierce
en: Rain of arrows
ar: مطر السهام

note: [unit_type]: id=Blood Bat, race=bats
en: Blood Bat
ar: خفاش الدم

note: [unit_type]: id=Blood Bat, race=bats
en: Blood Bats are so named because of their ruddy hue, which some mark as a symbol of their preferred diet. These creatures are fast and can drain the blood of those they attack, thereby gaining some of the health lost by their victims.
ar: سميت خفافيش الدم بهذا الاسم بسبب لونها الأحمر، الذي يعتبره البعض رمزًا لنظامهم الغذائي المفضل. هذه المخلوقات سريعة ويمكنها استنزاف دماء من تهاجمهم، وبالتالي تكتسب بعضًا من الصحة التي فقدها ضحاياها.

note: [unit_type]: id=Dread Bat, race=bats
en: Dread Bat
ar: خفاش رهيب

note: [unit_type]: id=Dread Bat, race=bats
en: The most vicious, predatory, and successful of the Blood Bats become Dread Bats, gaining the ability to drain not merely the blood but the very life energy of their victims.
ar: أكثر الخفافيش الدموية شراسة وافتراسًا ونجاحًا هي الخفافيش المرعبة، حيث تكتسب القدرة على استنزاف ليس فقط دماء ضحاياهم، بل أيضًا طاقة حياتهم.

note: [unit_type]: id=Vampire Bat, race=bats
en: Vampire Bat
ar: خفاش مصاص دماء

note: [unit_type]: id=Vampire Bat, race=bats
en: Vampire bats are flying beasts that feed on the blood of other creatures. While their fangs are not very powerful, the health of victims is drained away along with their blood, and given to the Bats.
ar: الخفافيش مصاصة الدماء هي وحوش طائرة تتغذى على دماء المخلوقات الأخرى. على الرغم من أن أنيابهم ليست قوية جدًا، إلا أن صحة الضحايا يتم استنزافها مع دمائهم لصالح الخفافيش.

note: [unit_type]: id=Boat, race=mechanical
en: Boat
ar: قارب

note: [unit_type]: id=Boat, race=mechanical
en: Propelled by oars or small sails, boats are used to travel short distances and in shallows where large ships cannot navigate.
ar: تُستخدم القوارب، المدفوعة بالمجاديف أو الأشرعة الصغيرة، للسفر لمسافات قصيرة وفي المياه الضحلة حيث لا تستطيع السفن الكبيرة الإبحار.

note: [unit_type]: id=Galleon, race=mechanical
en: Galleon
ar: سفينة جاليون

note: [unit_type]: id=Galleon, race=mechanical
en: Galleons are blue-water ships built for trade and transport.
ar: الجاليون هي سفن المياه الزرقاء المصممة للتجارة والنقل.

note: [unit_type]: id=Pirate Galleon, race=mechanical
en: Pirate Galleon
ar: جاليون قرصنة

note: [unit_type]: id=Pirate Galleon, race=mechanical
en: Pirate galleons are to transport ships what wolves are to sheep. The pirates who crew them are more than happy to help relieve other ships of their weighty cargo.
ar: إن سفن القراصنة هو سفن تنقل البضائع كما تقوم الذئاب بنقل الأغنام. يسعد القراصنة دائما بالمساعدة في تخفيف الحمولة الثقيلة للسفن الأخرى.

note: [attack]: type=pierce
en: ballista
ar: منجنيق

note: [unit_type]: id=Transport Galleon, race=mechanical
en: Transport Galleon
ar: جاليون نقل

note: [unit_type]: id=Transport Galleon, race=mechanical
en: Transport Galleons are well-armed ships that carry troops. If they reach the shore, they can land the troops to attack.
ar: جاليون النقل هي سفن مسلحة جيدًا وتحمل القوات. إذا وصلوا إلى الشاطئ، يمكنهم إنزال القوات للهجوم.

note: [unit_type]: id=Drake Arbiter, race=drake, gender=male,female
en: Drake Arbiter
ar: درايك حكم

note: [unit_type]: id=Drake Arbiter, race=drake, gender=male,female
en: Arbiters take their caste duty of enforcing order very seriously. In order to better execute their duties, they have abandoned the drakes’ traditional hand-mounted claws and traded their spears for the spike and blade of the halberd. In their minds, the loss of maneuverability is a fair price for the raw heft the massive metal head provides. The thick plate these drakes wear protects them well against weapons that could slip between their scales.
ar: يأخذ المحكمون واجبهم الطبقي المتمثل في فرض النظام على محمل الجد. من أجل تنفيذ واجباتهم بشكل أفضل، فقد تخلوا عن المخالب التقليدية المثبتة يدويًا واستبدلوا رماحهم بالحربة ونصل المطرد. في نظرهم، يعد فقدان القدرة على المناورة سعرًا عادلاً للثقل الخام الذي يوفره الرأس المعدني الضخم. اللوح السميك الذي يرتديه هذا الدرايك يحميهم جيدًا من الأسلحة التي يمكن أن تنزلق بين حراشفهم.

note: [special_note]
en: Compared to other drakes, Drake Arbiters have a higher resistance to ‘pierce’ attacks.
ar: بالمقارنة مع الدرايك الأخرى، يتمتع الدرايك الحكم بمقاومة أعلى للهجمات "المخترقة".

note: [attack]: type=blade [attack]: type=pierce
en: halberd
ar: مطرد

note: [female]: gender=female
en: female^Drake Arbiter
ar: درايك حكمة

note: [unit_type]: id=Armageddon Drake, race=drake, gender=male,female
en: Armageddon Drake
ar: درايك هرمجدون

note: [unit_type]: id=Armageddon Drake, race=drake, gender=male,female
en: Were it not for the armor they wear, certain drakes might be indistinguishable from true dragons, at least to the lesser races for whom dragons are but legend. The creatures known as ‘Armageddon Drakes’ are towering things, both immune to and possessed of a tremendous fire.
ar: لولا الدروع التي يرتدونها، قد لا يمكن تمييز بعض فصائل الدرايك عن التنانين الحقيقية، على الأقل بالنسبة للأجناس الأقل أهمية التي تعتبر التنانين بالنسبة لها مجرد أسطورة. المخلوقات المعروفة باسم "هرمجدون" هي كائنات شاهقة، محصنة ضد النار وممتلكة لها في نفس الوقت.

note: [attack]: type=blade
en: battle claws
ar: مخالب قتال

note: [attack]: type=fire
en: fire breath
ar: نفس ناري

note: [female]: gender=female
en: female^Armageddon Drake
ar: درايك هرمجدون

note: [unit_type]: id=Drake Blademaster, race=drake, gender=male,female
en: Drake Blademaster
ar: درايك سيد النصل

note: [unit_type]: id=Drake Blademaster, race=drake, gender=male,female
en: Black armor marks the elite order of the Fighter caste: the Blademasters. Only a few manage to gain the skill and power necessary to be admitted to this highest rank without perishing in battle. Though other drakes may disparage the Fighter caste, they always check twice to be sure none are around; Blademasters fiercely protect their fellows’ honor, and no-one would dispute their right to do so.
ar: يمثل الدرع الأسود ترتيب النخبة من طبقة المقاتلين: سادة النصل. قليلون فقط هم من يتمكنون من اكتساب المهارة والقوة اللازمة للقبول في هذه الرتبة الأعلى دون الهلاك في المعركة. على الرغم من أن الدرايك الأخرى قد تستخف بطبقة المقاتلين، إلا أنها تتحقق دائمًا مرتين للتأكد من عدم وجود أي منها؛ يحمي أسياد النصال بشراسة شرف زملائهم، ولن يجادل أحد في حقهم في القيام بذلك.

note: [attack]: type=blade
en: war talon
ar: مخلب حرب

note: [female]: gender=female
en: female^Drake Blademaster
ar: درايك سيدة النصل

note: [unit_type]: id=Drake Burner, race=drake, gender=male,female
en: Drake Burner
ar: درايك حارق

note: [unit_type]: id=Drake Burner, race=drake, gender=male,female
en: Drake Burners are the proud few in whom the blood and strength of their remote ancestors runs truest, giving them the ability to breathe fire. This, coupled with their sheer size and fearsome claws, makes them deadly foes in combat.
ar: الدرايك المحرقون هم القلة الفخورة التي تسري فيهم دماء وقوة أسلافهم البعيدين، مما يمنحهم القدرة على تنفس النار. هذا، إلى جانب حجمهم الكبير ومخالبهم المخيفة، يجعلهم أعداء قاتلين في المعارك.

note: [female]: gender=female
en: female^Drake Burner
ar: درايك حارقة

note: [unit_type]: id=Drake Clasher, race=drake, gender=male,female
en: Drake Clasher
ar: درايك مصادم

note: [unit_type]: id=Drake Clasher, race=drake, gender=male,female
en: The Clashers are members of a unique caste among the drakes. Their thick armor, while compensating for the drakes’ natural weakness against spears and arrows, is so heavy and restricting that they are not able to fly or muster enough breath to use their inner fire. They have embraced this handicap, completely encasing their wings to emphasize that they do not need flight to triumph in battle.
    
    This is also the only caste that is allowed to break taboo and fight with spears in addition to the drake’s traditional metal claws, which makes them particularly good at "resolving" territorial disputes with other drakes and enforcing the laws of their tribe.
ar: المصادمون هم أعضاء في طبقة فريدة من نوعها بين الدرايك. درعهم السميك، بينما يعوض الضعف الطبيعي لجنسهم في مواجهة الرماح والسهام، ثقيل للغاية ومقيد لدرجة أنهم غير قادرين على الطيران أو حشد ما يكفي من التنفس لاستخدام نيرانهم الداخلية. لقد اعتنقوا هذا العائق، وقاموا بتغطية أجنحتهم بالكامل للتأكيد على أنهم لا يحتاجون إلى الطيران لتحقيق النصر في المعركة.
    
    هذه أيضًا هي الطبقة الوحيدة المسموح لها بكسر المحرمات والقتال بالرماح بالإضافة إلى المخالب المعدنية التقليدية للدريك، مما يجعلها جيدة بشكل خاص في "حل" النزاعات الإقليمية مع الدريك الأخرى وإنفاذ قوانين قبيلتهم.

note: [female]: gender=female
en: female^Drake Clasher
ar: درايك مصادمة

note: [unit_type]: id=Drake Enforcer, race=drake, gender=male,female
en: Drake Enforcer
ar: درايك ملزم قوانين

note: [unit_type]: id=Drake Enforcer, race=drake, gender=male,female
en: Not for Enforcers are the tactics of maneuver and deception; rather, they charge in wherever the melee is the fiercest. At close range, it matters little that their armor prevents them from spouting flame; all that matters is the power they’ve learned to focus in each strike. Drake leaders are careful not to besmirch the honor of the Enforcers, and generally call upon them to combat only the most pernicious of enemies.
ar: ليس للملزمين تكتيكات المناورة والخداع؛ بدلاً من ذلك، فإنهم يشنون هجومًا في أي مكان يكون فيه الاشتباك هو الأعنف. من مسافة قريبة، لا يهم أن درعهم يمنعهم من إطلاق اللهب؛ كل ما يهم هو القوة التي تعلموها للتركيز في كل ضربة. يحرص قادة الدرايك على عدم تشويه شرف ملزمي إنفاذ القانون، ويطلبون منهم عمومًا محاربة الأعداء الأكثر ضررًا فقط.

note: [attack]: type=pierce [attack]: type=blade
en: trident
ar: رمح ثلاثي الشعب

note: [female]: gender=female
en: female^Drake Enforcer
ar: درايك ملزمة قوانين

note: [unit_type]: id=Drake Fighter, race=drake, gender=male,female
en: Drake Fighter
ar: درايك مقاتل

note: [unit_type]: id=Drake Fighter, race=drake, gender=male,female
en: Drake Fighters wield curved war blades, and possess the fire-breathing skills of their ancestors. They can also fly, which is troubling to any foe. Their great strength, coupled with their hardened scales, is rightly frightening to swordsman of any other race.
ar: يستخدم مقاتلو دريك نصالا حربية منحنية، ويمتلكون مهارات أسلافهم في تنفس النار. يمكنهم أيضًا الطيران، وهو أمر مزعج لأي عدو. إن قوتهم العظيمة، إلى جانب حراشفهم المتصلبة، تخيف بحق المبارزين من أي عرق آخر.

note: [attack]: type=blade
en: war blade
ar: نصل حرب

note: [female]: gender=female
en: female^Drake Fighter
ar: درايك مقاتلة

note: [unit_type]: id=Fire Drake, race=drake, gender=male,female
en: Fire Drake
ar: درايك ناري

note: [unit_type]: id=Fire Drake, race=drake, gender=male,female
en: Not yet permitted to wear the red-gold reserved for the highest ranks of the Burners, the Fire Drakes trim their armor with silver. Though they have only begun to dedicate their lives to the flame that burns within them, its vitality emanates through their skin, scorching their scales to a reddish-gray.
ar: حيث لم يُسمح لهم بعد بارتداء الذهب الأحمر المخصص لأعلى رتب المحرقين، يقوم درايك النار بتزيين دروعهم بالفضة. على الرغم من أنهم قد بدأوا للتو في تكريس حياتهم للشعلة التي تحترق بداخلهم، إلا أن حيويتها تنبعث من خلال بشرتهم، مما يؤدي إلى حرق قشورهم إلى اللون الرمادي المحمر.

note: [female]: gender=female
en: female^Fire Drake
ar: درايك نارية

note: [unit_type]: id=Drake Flameheart, race=drake, gender=male,female
en: Drake Flameheart
ar: درايك قلب اللهب

note: [unit_type]: id=Drake Flameheart, race=drake, gender=male,female
en: Flamehearts lack the strength to defeat other high-ranking drakes in single combat, but prefer in any case to avoid confrontation within the tribe. Experience has taught any drake of this stature the extent of his authority: where he can push those he leads and when it is best to leave them to their own devices. Only occasionally will a Flameheart challenge his tribe’s leader for supremacy, and only if he is sure of the support of his fellow drakes.
ar: تفتقر قلوب اللهب إلى القوة اللازمة لهزيمة الدرايك الأخرى رفيعة المستوى في قتال فردي، لكنها تفضل على أي حال تجنب المواجهة داخل القبيلة. لقد علمت التجربة أي دريك بهذه المكانة مدى سلطته: حيث يمكنه دفع من يقودهم وعندما يكون من الأفضل تركهم لأجهزتهم الخاصة. في بعض الأحيان فقط يتحدى قلب نار زعيم قبيلته من أجل التفوق، وفقط إذا كان متأكدًا من دعم زملائه الدرايك.

note: [female]: gender=female
en: female^Drake Flameheart
ar: درايك قلب اللهب

note: [unit_type]: id=Drake Flare, race=drake, gender=male,female
en: Drake Flare
ar: درايك متوهج

note: [unit_type]: id=Drake Flare, race=drake, gender=male,female
en: Respected for the heat of their flame and revered for their charisma, Flares aspire to become great leaders of their people, both in war and in peace. Though a small isolated tribe will sometimes accept a Flare as a leader, they are more often seen leading small war parties or mediating disputes with a subtle hand.
ar: نظرًا لاحترامهم لحرارة لهبهم واحترامهم لجاذبيتهم، يطمح المتوهجون إلى أن يصبحوا قادة عظماء لشعبهم، في الحرب وفي السلام على حد سواء. على الرغم من أن قبيلة صغيرة معزولة تقبل أحيانًا المتوهج كزعيم، إلا أنها غالبًا ما تُرى وهي تقود فرق حرب صغيرة أو تتوسط في النزاعات بيد خفية.

note: [female]: gender=female
en: female^Drake Flare
ar: درايك متوهجة

note: [unit_type]: id=Drake Glider, race=drake, gender=male,female
en: Drake Glider
ar: درايك شراعي

note: [unit_type]: id=Drake Glider, race=drake, gender=male,female
en: Many drakes enjoy the flow of air over scales, leading them to don the light robes of the Glider caste. The long forays to the far reaches of the tribal territory are their passion, though other drakes often wonder what could lead someone to take on the drudgery of hunting when more glory could be found on the battlefield.
    
    Most often, Gliders hunt larger game like deer, swine, or dolphins; the drakes’ ancestral ability to aim fire, hampered in other castes by armor, is invaluable for flushing and herding the quarry without harming it. If a Glider is called to the battlefield, he prefers to harass the enemy from a distance – and if all else fails, he will fight with his feet, keeping his precious wings as far from the enemy as possible.
ar: يستمتع العديد من الدرايك بتدفق الهواء فوق الحراشف، مما يدفعهم إلى ارتداء الجلباب الخفيف لطبقة الدرايك الشراعي. إن الرحلات الطويلة إلى المناطق القبلية البعيدة هي شغفهم، على الرغم من أن الدرايك الآخرين غالبًا ما يتساءلون عما يمكن أن يدفع شخصًا ما إلى تحمل كدح الصيد عندما يمكن العثور على المزيد من المجد في ساحة المعركة.
    
    في أغلب الأحيان، تصطاد الدرايك الشراعية طرائد أكبر مثل الغزلان أو الخنازير أو الدلافين؛ إن قدرة أسلاف الدرايك على إطلاق النار، والتي يعوقها الدروع في الطوائف الأخرى، لا تقدر بثمن لتنظيف المحجر ورعايته دون الإضرار به. إذا تم استدعاء درايك شراعي إلى ساحة المعركة، فإنه يفضل مضايقة العدو من مسافة بعيدة - وإذا فشل كل شيء آخر، فسوف يقاتل بقدميه، ويبقي أجنحته الثمينة بعيدة عن العدو قدر الإمكان.

note: [attack]: type=impact
en: slam
ar: ضربة الرأس

note: [female]: gender=female
en: female^Drake Glider
ar: درايك شراعية

note: [unit_type]: id=Hurricane Drake, race=drake, gender=male,female
en: Hurricane Drake
ar: درايك الإعصار

note: [unit_type]: id=Hurricane Drake, race=drake, gender=male,female
en: Hurricane Drakes have moved above the menial hunting and gathering to which the lower members of their caste are relegated. They are an integral part of the drakes’ military, scouting ahead of the main forces, carrying messages across the battlefield, and falling upon the enemy where it’s least expected. Being allowed—grudgingly—to train with the newcomers from other castes has increased their skill in combat, but their greatest strength still lies in their speed and flight.
ar: لقد تجاوز درايك الإعصار مستوى الصيد والتجمع الوضيع الذي هبط إليه الأعضاء الأدنى من طبقتهم. إنهم جزء لا يتجزأ من جيش الدرايك، حيث يقومون بالاستطلاع أمام القوات الرئيسية، ويحملون الرسائل عبر ساحة المعركة، ويسقطون على العدو في مكان لا يتوقعه أحد. لقد أدى السماح لهم - على مضض - بالتدريب مع الوافدين الجدد من الطوائف الأخرى إلى زيادة مهاراتهم في القتال، لكن قوتهم الكبرى لا تزال تكمن في سرعتهم وطيرانهم.

note: [female]: gender=female
en: female^Hurricane Drake
ar: درايك الإعصار

note: [unit_type]: id=Inferno Drake, race=drake, gender=male,female
en: Inferno Drake
ar: درايك جحيمي

note: [unit_type]: id=Inferno Drake, race=drake, gender=male,female
en: Inferno Drakes are masters of the fire they breathe, respected and feared in their tribes nearly as much as the draconic ancestors themselves. They can prowl unharmed through a firestorm of their own creation, scales tinged red from extensive use of their inner flame, their sculpted red-gold armor enhancing the illusion that they are, in fact, dragons.
ar: يعد درايك الجحيم أسياد النار التي يتنفسونها، ويحظون بالاحترام والخوف في قبائلهم مثل أسلافهم القساة أنفسهم. يمكنهم التجول دون أن يصابوا بأذى من خلال عاصفة نارية من صنعهم. قشورهم مشوبة باللون الأحمر من الاستخدام المكثف للهب الداخلي، ودرعهم المنحوت باللون الذهبي الأحمر يعزز الوهم بأنهم، في الواقع، تنانين.

note: [female]: gender=female
en: female^Inferno Drake
ar: درايك جحيمية

note: [unit_type]: id=Sky Drake, race=drake, gender=male,female
en: Sky Drake
ar: درايك سماوي

note: [unit_type]: id=Sky Drake, race=drake, gender=male,female
en: The lightweight ceramic armor that the Sky Drakes wear is a symbol of their rank, glazed silver to honor their connection to the air. As leaders of the hunt, they are often away from their homes for long periods of time. Each tries to bring as much game home as possible, competing to gain the respect of their tribe.
ar: الدرع الخزفي خفيف الوزن الذي يرتديه الدرايك السماوي هو رمز لرتبتهم، وهو فضي مصقول لتكريم ارتباطهم بالهواء. كقادة لحلقات الصيد، غالبًا ما يكونون بعيدًا عن منازلهم لفترات طويلة من الزمن. يحاول كل منهم إحضار أكبر قدر ممكن من الفرائس إلى المنزل، ويتنافسون لكسب احترام قبيلتهم.

note: [female]: gender=female
en: female^Sky Drake
ar: درايك سماوية

note: [unit_type]: id=Drake Thrasher, race=drake, gender=male,female
en: Drake Thrasher
ar: درايك جلاد

note: [unit_type]: id=Drake Thrasher, race=drake, gender=male,female
en: Instead of letting themselves be bound by their armor, Thrashers have learned to redirect its weight to supplement their bodies’ momentum, adding power to the blows of their short spears and hand-mounted claws. Equipment and body are one; even their thick helms and the thick skulls beneath them are weapons. A Thrasher will gladly fulfill his caste duties, as long as it can be done on the battlefield.
ar: بدلاً من السماح لأنفسهم بالتقيد بدروعهم، تعلم الجلادون إعادة توجيه وزنهم لتعزيز زخم أجسادهم، مما يضيف قوة إلى ضربات رماحهم القصيرة ومخالبهم المثبتة بأيديهم. المعدات والجسم واحد. حتى خوذاتهم السميكة والجماجم الصلدة التي تحتها هي أسلحة. سوف يقوم الجلاد بكل سرور بواجباته الطبقية، طالما أنه يمكن القيام بذلك في ساحة المعركة.

note: [female]: gender=female
en: female^Drake Thrasher
ar: درايك جلادة

note: [unit_type]: id=Drake Warden, race=drake, gender=male,female
en: Drake Warden
ar: درايك الآمر

note: [unit_type]: id=Drake Warden, race=drake, gender=male,female
en: Wardens are set apart from the rest of the Clasher caste by two things: their ornate helms, modeled after their dragon ancestors, and the care with which they drape their armored wings in brightly colored cloth before reporting for duty. Though this mode of dress stems from the pride they feel for their role in drake society, it is far from ceremonial. Their cumbersome bronze plate is the strongest work from the Drake forges, and their halberds can cleave a human in half.
ar: يتم تمييز الحراس عن بقية طبقة المصادمين بشيئين: خوذاتهم المزخرفة، المصممة على غرار أسلافهم التنانين، والعناية التي يلفون بها أجنحتهم المدرعة بقطعة قماش ذات ألوان زاهية قبل الذهاب إلى الخدمة. على الرغم من أن هذا النمط من اللباس ينبع من الفخر الذي يشعرون به لدورهم في مجتمع الدريك، إلا أنه بعيد عن أن يكون احتفاليًا. صفيحتهم البرونزية المرهقة هي أقوى عمل من أعمال دريك، ويمكن لمطاردهم أن تقسم الإنسان إلى نصفين.

note: [special_note]
en: Compared to other drakes, Drake Wardens have a higher resistance to ‘pierce’ attacks.
ar: بالمقارنة مع الدرايك الأخرى، يتمتع الدرايك الآمر بمقاومة أعلى للهجمات "المخترقة".

note: [female]: gender=female
en: female^Drake Warden
ar: درايك الآمرة

note: [unit_type]: id=Drake Warrior, race=drake, gender=male,female
en: Drake Warrior
ar: درايك محارب

note: [unit_type]: id=Drake Warrior, race=drake, gender=male,female
en: Drakes of the Fighter caste, like the Warrior, are the foundation of any tribe’s army. No special abilities or skills set them apart; only their natural brute strength and military training help them carve their way through enemy forces. They fight as they have for centuries, clad in ceramic-plated leather with the traditional war blade mounted on the back of each hand.
ar: تعتبر طبقة مقاتلو الدرايك، مثل المحارب، أساس جيش أي قبيلة. لا توجد قدرات أو مهارات خاصة تميزهم عن بعضهم البعض؛ فقط قوتهم الغاشمة الطبيعية وتدريبهم العسكري يساعدهم على شق طريقهم عبر قوات العدو. إنهم يقاتلون كما فعلوا منذ قرون، وهم يرتدون ملابس جلدية مطلية بالسيراميك مع شفرة الحرب التقليدية المثبتة على ظهر كل يد.

note: [female]: gender=female
en: female^Drake Warrior
ar: درايك محاربة

note: [unit_type]: id=Dune Alchemist, race=dunefolk
en: Dune Alchemist
ar: صحراوي خيميائي

note: [unit_type]: id=Dune Alchemist, race=dunefolk
en: To the Dunefolk, alchemy is less a form of philosophy or science, and more an extension of the phytology that is practiced by herbalists. However, in contrast to their brethren’s focus on herbs for medicine and healing, many alchemists utilize various plants and naturally occurring venoms to concoct lethal poisons. While useful for weakening tough enemies, this art is viewed warily by other Dunefolk as a potent means for espionage and assassination. At the same time, such a tool presents a tremendous political advantage, so much so that almost every caravan will hire or train a few alchemists to maintain a reasonable level of threat at all times.
ar: بالنسبة إلى قوم الصحراء، تعتبر الخيمياء أقل شكلاً من أشكال الفلسفة أو العلم، بقدر ما هي امتداد لعلم النباتات الذي يمارسه المعالجون بالأعشاب. ومع ذلك، على النقيض من تركيز إخوانهم على الأعشاب للطب والشفاء، يستخدم العديد من الكيميائيين نباتات مختلفة لتحضير السموم القاتلة. على الرغم من أنه مفيد في إضعاف الأعداء الأقوياء، إلا أن هذا الفن ينظر إليه بحذر من قبل سكان الصحراء الآخرين باعتباره وسيلة فعالة للتجسس والاغتيال. وفي الوقت نفسه، تمثل مثل هذه الأداة ميزة سياسية هائلة، لدرجة أن كل قافلة تقريبًا سوف تقوم بتوظيف أو تدريب عدد قليل من الخيميائيين للحفاظ على مستوى معقول من التهديد في جميع الأوقات.

note: [attack]: type=pierce
en: blowgun
ar: بندقية نفخ

note: [unit_type]: id=Dune Apothecary, race=dunefolk
en: Dune Apothecary
ar: صحراوي صيدلي

note: [unit_type]: id=Dune Apothecary, race=dunefolk
en: Even in the absence of battle, infection and injury are common plights in the harsh desert sands. Dunefolk healers, in particular, require vast knowledge of herbs and medicine in comparison with healers of other races. Their lack of magic combined with the meager plantlife in the desert results in great difficulty in treating the plethora of ailments and poisons that plague the dune peoples. Apothecaries are typically more knowledgeable and well-traveled compared to their less experienced brethren, but their real skill lies in the complex task of tending to valuable medicinal plants. The Dunefolk have no means of healing without the necessary materials, and thus these men possess a special role in supporting the remedial arts of their kind.
ar: وحتى في غياب المعارك، تعد العدوى والإصابات من المشاكل الشائعة في رمال الصحراء القاسية. يحتاج معالجو قوم الكثبان، على وجه الخصوص، إلى معرفة واسعة بالأعشاب والطب مقارنة بالمعالجين من الأجناس الأخرى. يؤدي افتقارهم إلى السحر جنبًا إلى جنب مع الحياة النباتية الضئيلة في الصحراء إلى صعوبة كبيرة في علاج عدد كبير من الأمراض والسموم التي تصيب شعوب الكثبان الرملية. عادةً ما يكون الصيادلة أكثر دراية وسفرًا مقارنة بإخوانهم الأقل خبرة، لكن مهارتهم الحقيقية تكمن في المهمة المعقدة المتمثلة في العناية بالنباتات الطبية القيمة. ليس لدى سكان الكثبان وسيلة للشفاء دون المواد اللازمة، وبالتالي يمتلك هؤلاء الرجال دورًا خاصًا في دعم الفنون العلاجية في نوعها.

note: [unit_type]: id=Dune Blademaster, race=dunefolk
en: Dune Blademaster
ar: صحراوي خبير نصال

note: [unit_type]: id=Dune Blademaster, race=dunefolk
en: Dunefolk swordsmen are known for playing a game called the ‘Laeqad Challenge’, in which Laeqads—thick, sturdy reeds that are several sword lengths in height—are hurled at them like javelins and they attempt to split the reed length-wise in midair. The trick to the game is that the reed is not circularly symmetric: most of the stalk is quite hard, but there is a thin line across the cross section that is softer and easier to cut. For even an experienced swordsman, splitting an entire Laeqad down its length would be an extraordinary achievement, given the precise aim required to line up the blade with the reed’s soft spot. However, for a true master of the blade, splitting several Laeqads in quick succession is quite ordinary, and some are even able to cut through two or three reeds simultaneously with a single sword swish.
    
    This game has more practical implications in real battles. No matter how elusive or well-armored the fighter, the defense rarely seems to matter against a blademaster. These warriors are undoubtedly the masters of offensive swordsmanship and are capable of subverting even the strongest fortifications.
ar: يُعرف المبارزون في قوم الكثبان بلعب لعبة تسمى "تحدي لاقاد"، حيث يتم رمي اللاقاد عليهم - وهي عبارة عن قصب سميك ومتين يبلغ ارتفاعه عدة سيوف - مثل الرمح ويحاولون شق القصب طوليًا في الجو. الحيلة في اللعبة هي أن القصب ليس متماثلًا بشكل دائري: فمعظم الساق صلب جدًا، ولكن هناك خط رفيع عبر المقطع العرضي يكون أكثر ليونة وأسهل في القطع. حتى بالنسبة للمبارز ذي الخبرة، فإن تقسيم عقد كامل على طوله سيكون إنجازًا غير عادي، نظرًا للهدف الدقيق المطلوب لمحاذاة النصل مع النقطة الناعمة للقصب. ومع ذلك، بالنسبة لسيد النصل الحقيقي، فإن تقسيم عدة لاقاد في تتابع سريع أمر عادي تمامًا، بل إن بعضها قادر على قطع قصبتين أو ثلاث في وقت واحد بحركة سيف واحدة.
    
    هذه اللعبة لها آثار عملية أكثر في المعارك الحقيقية. بغض النظر عن مدى مراوغة المقاتل أو تسليحه بشكل جيد، نادرًا ما يبدو الدفاع مهمًا ضد سيد النصال. هؤلاء المحاربون هم بلا شك أسياد فن المبارزة الهجومية وهم قادرون على تخريب حتى أقوى التحصينات.

note: [attack]: type=blade
en: scimitar
ar: سيف معقوف

note: [unit_type]: id=Dune Burner, race=dunefolk, gender=male,female
en: Dune Burner
ar: صحراوي مشعل نار

note: [unit_type]: id=Dune Burner, race=dunefolk, gender=male,female
en: An oft forgotten hazard of traversing the desert is the freezing cold that descends upon the sands during the night. To combat this, the Dunefolk typically make use of the highly flammable sap of the Sanbaar tree, which burns slowly and gently in small quantities, providing a modest amount of heat and light. In larger amounts, however, Sanbaar sap is very nearly combustible and burns extremely violently. The Dunefolk quickly realized the applicability of such a substance to warfare and regularly employ fire spouting weapons to sow chaos among their enemies.
ar: من المخاطر التي غالبًا ما تُنسى أثناء عبور الصحراء هو البرد القارس الذي ينزل على الرمال أثناء الليل. ولمكافحة ذلك، يستخدم سكان الكثبان عادةً عصارة شجرة السنبار شديدة الالتهاب، والتي تحترق ببطء وبلطف بكميات صغيرة، مما يوفر قدرًا متواضعًا من الحرارة والضوء. ومع ذلك، في الكميات الكبيرة، يكون عصارة السنبار سريعة الالتهاب بخطورة وتحترق بعنف شديد. سرعان ما أدرك شعب الكثبان إمكانية تطبيق مثل هذه المادة على الحرب ويستخدمون بانتظام الأسلحة النارية لزرع الفوضى بين أعدائهم.

note: [attack]: type=fire
en: tar bomb
ar: قنبلة قطران

note: [female]: gender=female
en: female^Dune Burner
ar: مشعلة الكثبان

note: [unit_type]: id=Dune Captain, race=dunefolk
en: Dune Captain
ar: صحراوي نقيب

note: [unit_type]: id=Dune Captain, race=dunefolk
en: Traditionally hailing from noble or military families, captains are the core of most Dunefolk platoons. Usually chosen based on heritage rather than merit, many officers are often relatively weak with the blade, but still reasonably trained in tactics. Their abilities lie largely in directing their troops to strategically advantageous positions rather than directly raising their morale. The presence of such a commander is rarely inspiring for most soldiers, but they still readily follow the expert tactical direction of their captains.
ar: تقليديًا، ينحدر القادة من عائلات نبيلة أو عسكرية، ويعتبرون جوهر معظم فصائل قوم الكثبان. عادةً ما يتم اختيار العديد من الضباط على أساس التراث وليس الجدارة، وغالبًا ما يكون العديد من الضباط ضعفاء نسبيًا في استخدام السيف، لكنهم ما زالوا مدربين بشكل معقول على التكتيكات. وتكمن قدراتهم إلى حد كبير في توجيه قواتهم إلى مواقع ذات فائدة استراتيجية بدلاً من رفع معنوياتهم بشكل مباشر. نادرًا ما يكون وجود مثل هذا القائد ملهمًا لمعظم الجنود، لكنهم ما زالوا يتبعون التوجيه التكتيكي الخبير لقادتهم بسهولة.

note: [unit_type]: id=Dune Cataphract, race=dunefolk
en: Dune Cataphract
ar: صحراوي فارس مدرع

note: [unit_type]: id=Dune Cataphract, race=dunefolk
en: Cataphracts are eminent horsemen, riders of mounts that are possessed less of speed or endurance but tremendous power instead. Bearing a lance along with their signature maces, these warriors are most often the secondary strike force after a primary assault. After enemy forces are already occupied and weakened by a flank of swordsmen, a terrifying sight is a group of cataphracts lining up, lances pitched at the ready. A gap is made amongst the Dunefolk ranks, and in a single charge, these mighty horsemen pierce straight through enemy formations, dealing a lethal blow in a single stroke. Those who try to flee swiftly discover that neither sand nor hills deter these riders in the slightest, and the displaced air of a descending mace is the last sound they hear.
ar: المدرعون هم فرسان بارزون، راكبو الجبال الذين يمتلكون سرعة أو قدرة أقل على التحمل ولكنهم يتمتعون بقوة هائلة بدلاً من ذلك. غالبًا ما يكون هؤلاء المحاربون، الذين يحملون رمحًا مع صولجاناتهم المميزة، هم القوة الضاربة الثانوية بعد الهجوم الأساسي. بعد احتلال قوات العدو بالفعل وإضعافها من قبل جناح من المبارزين، يكون المشهد المرعب عبارة عن مجموعة من الرماح تصطف على أهبة الاستعداد. يتم إنشاء فجوة بين صفوف قوم الكثبان، وفي شحنة واحدة، يخترق هؤلاء الفرسان الأقوياء تشكيلات العدو مباشرة، ويوجهون ضربة قاتلة بضربة واحدة. أولئك الذين يحاولون الفرار بسرعة يكتشفون أنه لا الرمال ولا التلال تردع هؤلاء الراكبين على الإطلاق، وأن الهواء المزاح للصولجان الهابط هو آخر صوت يسمعونه.

note: [attack]: type=pierce
en: composite bow
ar: القوس المركب

note: [unit_type]: id=Dune Explorer, race=dunefolk
en: Dune Explorer
ar: صحراوي مستكشف

note: [unit_type]: id=Dune Explorer, race=dunefolk
en: A slow-moving caravan out in the open desert is a prime target for bandits or marauders. In order to protect themselves, the Dunefolk employ special warriors to scout and repel potential threats. In doing so, these fleet fighters not only protect their vulnerable caravans, but pilfer the supplies of supposed raiders for themselves. When employed for warfare, explorers no longer act only as scouts for probing enemies, but are skilled enough to be effective flankers or potent shock attackers.
ar: تعتبر القافلة البطيئة الحركة في الصحراء المفتوحة هدفًا رئيسيًا لقطاع الطرق أو اللصوص. من أجل حماية أنفسهم، يستخدم سكان شعب الكثبان محاربين خاصين لاستكشاف التهديدات المحتملة وصدها. ومن خلال القيام بذلك، لا يقوم مقاتلو الاستكشاف بحماية قوافلهم الضعيفة فحسب، بل يسرقون إمدادات المغيرين المفترضين لأنفسهم. عند توظيفهم في الحرب، المستكشفون لا يعملون فقط كمستكشفين لسبر أغوار الأعداء، بل يتمتعون بالمهارة الكافية ليكونوا مقاتلين فعالين أو مهاجمين صادمين أقوياء.

note: [unit_type]: id=Dune Falconer, race=dunefolk, gender=female
en: female^Dune Falconer
ar: صحراوية مدربة صقور

note: [unit_type]: id=Dune Falconer, race=dunefolk, gender=female
en: While well respected among the dunefolk, the art of falconry is relatively rare due to the time and skill required to properly train birds of prey. Falconers most typically use their craft for sport or hunting, especially for scouting game and water out in the open dunes. The same intelligence can be useful when applied to warfare, if the falconer can be convinced to risk their prized pets for combative purposes.
    
    When engaging in battle, the falcon can either aid its master by striking at enemies with its sharp claws, or it can be sent higher into the air, to circle overhead and strike when the foe has shifted attention. Diverting a warrior’s focus between two different fronts can be quite distracting to say the least, forcing them to abandon their efforts on offense in order to defend themselves properly.
ar: على الرغم من أن فن الصقارة يحظى باحترام كبير بين قوم الكثبان، إلا أنه نادر نسبيًا نظرًا للوقت والمهارة المطلوبة لتدريب الطيور الجارحة بشكل صحيح. عادةً ما يستخدم الصقارون حرفتهم للرياضة أو الصيد، خاصة في لعبة الاستكشاف والماء في الكثبان المفتوحة. يمكن أن يكون نفس الذكاء مفيدًا عند تطبيقه على الحرب، إذا أمكن إقناع الصقار بالمخاطرة بحيواناته الأليفة الثمينة لأغراض قتالية.
    
    عند الانخراط في المعركة، يمكن للصقر إما أن يساعد سيده من خلال ضرب الأعداء بمخالبه الحادة، أو يمكن إرساله إلى أعلى في الهواء، ليدور حول رأسه ويضرب عندما يحول انتباه العدو. إن تحويل تركيز المحارب بين جبهتين مختلفتين يمكن أن يكون مشتتًا للغاية على أقل تقدير، مما يجبرهم على التخلي عن جهودهم في الهجوم من أجل الدفاع عن أنفسهم بشكل صحيح.

note: [attack]: type=blade
en: falcon
ar: صقر

note: [unit_type]: id=Dune Firetrooper, race=dunefolk, gender=male,female
en: Dune Firetrooper
ar: صحراوي جندي نار

note: [unit_type]: id=Dune Firetrooper, race=dunefolk, gender=male,female
en: By refining Sanbaar sap through a very specific distillation process, it becomes possible to produce exceedingly flammable naphtha, which burns even more violently than the sap it was derived from. Of course, such a substance is extremely dangerous due to its highly combustible nature. Most shy away from its use since the potential for self injury is very high, but a few daring souls take up flamethrowers fueled by pure naphtha as their weapons of choice. The resulting destruction is more than enough to justify the use of such a hazardous chemical.
ar: من خلال تكرير عصارة سنبار عبر عملية تقطير محددة للغاية، يصبح من الممكن إنتاج مادة القطران شديدة الاشتعال، والتي تحترق بعنف أكبر من النسغ الذي تم استخلاصه منه. وبطبيعة الحال، فإن مثل هذه المادة خطيرة للغاية بسبب طبيعتها القابلة للاشتعال. يتردد معظمهم من استخدامه نظرًا لأن احتمالية إيذاء النفس عالية جدًا، لكن القليل من الأشخاص الجريئين يستخدمون قاذفات اللهب التي تغذيها القطران النقية كأسلحة مفضلة لديهم. إن الدمار الناتج أكثر من كافٍ لتبرير استخدام مثل هذه المادة الكيميائية الخطرة.

note: [attack]: type=fire
en: flamethrower
ar: قاذف اللهب

note: [female]: gender=female
en: female^Dune Firetrooper
ar: صحراوية جندية نار

note: [unit_type]: id=Dune Harrier, race=dunefolk, gender=female
en: female^Dune Harrier
ar: صحراوية بازية

note: [unit_type]: id=Dune Harrier, race=dunefolk, gender=female
en: While harriers can fulfill a similar role to striders in hampering enemy forces, their epithet is actually derived from the harrier hawks they employ to maintain contact with the bulk of a Dunefolk troop. Most commonly found operating behind enemy lines, harriers are usually tasked with providing useful intelligence on enemy troop movements, which alone is enough of an edge for most Dunefolk armies to outmaneuver their foes. However, when the time is right, these agile warriors gather together and strike at the rear of weakened supply lines or flanks. A rain of bolas followed by a piercing thrust of spears is often enough to severely cripple the target, allowing the main Dunefolk force to close in and finish the job.
ar: في حين أن البازي يمكن أن يؤدي دورًا مشابهًا خفيفي الخطوة في إعاقة قوات العدو، فإن لقبهم مشتق في الواقع من طيور الباز التي يستخدمونها للحفاظ على الاتصال مع الجزء الأكبر من قوات الصحراويين. هم الأكثر شيوعًا في العمل خلف خطوط العدو، عادةً ما يتم تكليفهم بتوفير معلومات مفيدة عن تحركات قوات العدو، والتي تكفي وحدها لتكون بمثابة ميزة لمعظم جيوش الصحراويين للتغلب على أعدائهم. ومع ذلك، عندما يحين الوقت المناسب، يجتمع هؤلاء المحاربون الرشيقون معًا ويضربون مؤخرة خطوط الإمداد أو الأجنحة الضعيفة. غالبًا ما يكون مطر البولا متبوعًا بدفعة خارقة من الرماح كافيًا لشل الهدف بشدة، مما يسمح لقوة الصحراويين الرئيسية بالاقتراب وإنهاء المهمة.

note: [unit_type]: id=Dune Herbalist, race=dunefolk
en: Dune Herbalist
ar: صحراوي عشَاب

note: [unit_type]: id=Dune Herbalist, race=dunefolk
en: As those responsible for caring for the ill and wounded among the Dunefolk, herbalists possess both the medicinal skills to heal a variety of afflictions and the skill to seek and gather restorative herbs. Their motivations are many; some look to it as an adventure or as a steady source of pay while others feel it to be a duty to their society. No matter the reason, these healers are an invaluable part of Dunefolk society and are especially useful for their ability to administer quick treatments in the midst of battle or while traveling in the desert.
    
    Even among the nomadic Dunefolk, herbalists journey a great deal in search of the various flora and fauna that supply their work. Hardened by their travels, many of these men are even able to heal themselves.
ar: بصفتهم المسؤولين عن رعاية المرضى والجرحى بين سكان الصحراء، يمتلك المعالجون بالأعشاب المهارات الطبية اللازمة لعلاج مجموعة متنوعة من الآلام ومهارة البحث عن الأعشاب الطبية وجمعها. دوافعهم كثيرة. ينظر البعض إليها على أنها مغامرة أو كمصدر ثابت للأجور بينما يشعر البعض الآخر أنها واجب تجاه مجتمعهم. بغض النظر عن السبب، فإن هؤلاء المعالجين يمثلون جزءًا لا يقدر بثمن من مجتمع قوم الصحراء وهم مفيدون بشكل خاص لقدرتهم على تقديم علاجات سريعة في خضم المعركة أو أثناء السفر في الصحراء.
    
    حتى مقارنة بالبدو الرحل، يسافر المعالجون بالأعشاب كثيرًا بحثًا عن النباتات والحيوانات المختلفة التي توفر نفعا. العديد من هؤلاء الرجال، الذين قاسوا بسبب أسفارهم، أصبحوا قادرين على شفاء أنفسهم في خضم المعركة.

note: [unit_type]: id=Dune Horse Archer, race=dunefolk
en: Dune Horse Archer
ar: صحراوي خيال رامي سهام

note: [unit_type]: id=Dune Horse Archer, race=dunefolk
en: Though relatively few in number, some riders favor archery as their technique of choice for battle. Fleet and elusive, these horsemen are experts at harassing less mobile foes with hails of arrows and hunting down fleeing enemies from a distance. Though not usually trained for infiltration or spying, these equestrians’ ability to pass messages from afar with their long-ranged arrows is of great use to maintain communication among the Dunefolk armies.
ar: على الرغم من قلة عددهم نسبيًا، إلا أن بعض الفرسان يفضلون الرماية باعتبارها أسلوبهم المفضل في المعركة. هؤلاء الفرسان، المنظمون والمراوغون، هم خبراء في مضايقة الأعداء الأقل قدرة على الحركة بوابل من السهام ومطاردة الأعداء الهاربين من مسافة بعيدة. على الرغم من عدم تدريبهم عادةً على التسلل أو التجسس، فإن قدرة هؤلاء الفرسان على تمرير الرسائل من بعيد باستخدام سهامهم طويلة المدى ذات فائدة كبيرة للحفاظ على التواصل بين جيوش الصحراويين.

note: [unit_type]: id=Dune Luminary, race=dunefolk
en: Dune Luminary
ar: صحراوي متألق

note: [unit_type]: id=Dune Luminary, race=dunefolk
en: On the surface, it is not entirely clear what distinguishes a Luminary from other healers among the Dunefolk. Certainly, a Luminary may be marginally more knowledgeable, well-traveled, or skilled in combat compared to normal herbalists or apothecaries, but the difference is usually modest at best. Nevertheless, ‘Luminary’ is a formal title granted to the highest order of Dunefolk healers and bestows these men both the greatest esteem and the greatest envy.
    
    There is some speculation that a secret order exists among the Luminaries. These so called ‘Eminents’ hoard a great deal of forbidden knowledge and advise many Dunefolk leaders from the shadows. Such a thing has never been proven, but the fact remains that some Luminaries seem to hold much more influence than their abilities should afford.
ar: ظاهريًا، ليس من الواضح تمامًا ما الذي يميز النوراني عن المعالجين الآخرين بين سكان الصحراء. من المؤكد أن النوراني قد يكون أكثر دراية أو كثير السفر أو ماهرًا في القتال بشكل طفيف مقارنة بالعشابين أو الصيدليين العاديين، لكن الفرق عادةً ما يكون متواضعًا في أحسن الأحوال. ومع ذلك، فإن "نوراني" هو لقب رسمي يُمنح لأعلى رتبة من معالجي الصحراويين ويمنح هؤلاء الرجال أعظم تقدير وأكبر منزلة.
    
    هناك بعض التكهنات بوجود نظام سري بين النورانيين. يخزن هؤلاء الذين يطلق عليهم "الشعلة" قدرًا كبيرًا من المعرفة المحرمة ويقدمون المشورة للعديد من قادة قوم الكثبان في الظل. لم يتم إثبات مثل هذا الشيء أبدًا، ولكن تظل الحقيقة أن بعض النورانيين البارزين يبدو أنهم يتمتعون بنفوذ أكبر بكثير مما ينبغي أن تقدمه قدراتهم.

note: [unit_type]: id=Dune Marauder, race=dunefolk
en: Dune Marauder
ar: صحراوي صعلوك

note: [unit_type]: id=Dune Marauder, race=dunefolk
en: Some find themselves well suited to the life of a raider and may even form their own clans with like-minded individuals. Ever roaming the deserts for unwary travelers or vulnerable caravans, these horsemen make their livelihood off scavenging and pilfering. Having no particular specialty, marauders are neither the strongest warriors, nor the most dextrous archers, but are nevertheless among the most dangerous enemies out in the desert due to their sheer maneuverability. A coordinated marauder attack can wipe out medium-sized camps before any response is possible, and guerrilla tactics may allow them to prevail against stronger foes where brute force does not. For this reason, they are sometimes hired by small armies or wealthier caravans as a deterrent to unwanted raids.
ar: يجدون أنفسهم مناسبين تمامًا لحياة ويمكن أن يحددوا شركاءهم الخاصين مع من يملكون حرية الاختيار. يتجول هؤلاء الصعاليك في الصحراء ويبحثون عن المطلوبين أو القوافل الضعيفة، ويكسبون رزقهم من النهب والسرقة. نظرا لعدم وجود احتمال لمطاردتهم، فإن الصعاليك لا يهابون شديد المحاربين ولا أكثر الرماة براعة، ويعتبرون في القصص قراصنة الصحراء بسبب قدرتهم على المناورة. يمكن لهجوم منسق أن يمحو معسكرات متوسطة الحجم قبل أن يكون أي رد ممكنا، وقد يتيح لهم تكتيكاتهم الحربية الانتصار ضد أعداء عظيمة حيث لا قوة غاشمة تحقق ذلك. ولهذا السبب، يتم تجنيدهم بشكل متكرر من قبل الجيوش الصغيرة أو القوافل الأكثر ثراءً كرادع لغير المرغوب فيهم.
    يعد الصعاليك مفيدين جدًا في تحديد المواقع والبقاء، ولفحص الجنود الأعداء، وكذلك العمل الاستكشافي.

note: [attack]: type=fire
en: torch
ar: شعلة

note: [unit_type]: id=Dune Paragon, race=dunefolk
en: Dune Paragon
ar: صحراوي أصيل

note: [unit_type]: id=Dune Paragon, race=dunefolk
en: In many Dunefolk city-states, the procedure for selecting the next generation of leaders is a long process that takes place over many years. In each generation, a few particularly talented youths among the nobility are selected for special tutelage. Eat, sleep, and train, these warriors learn to live and breathe swordsmanship — more than even an extension of themselves, it becomes their core identity. From adolescence, ten years of intense training paves the path to the final test, a series of duels to the death between pairs of these fighters. When the dust settles and the process is ended, eight are left remaining. These men are granted the title Kal, or collectively, Kalai.
    
    Among the Dunefolk, while great leaders are required to have mastered the blade, the ruling caste must know far more than mere swordplay. Gruelling drilling is usually followed by either several years of roving through the deserts or dedication of the mind to the sciences. The purpose of this is to find a self-motivated path toward enlightenment. No matter the case, at the end of the second training period, the remaining Kalai return and demonstrate their knowledge to the elders of the current ruling caste. Those who are found worthy are then called Paragon, warriors of great strength and acuity who may then be considered as candidates to lead the next generation of Dunefolk.
ar: في العديد من مدن-دول قوم الكثبان، تعد إجراءات اختيار الجيل القادم من القادة عملية طويلة تستغرق سنوات عديدة. في كل جيل، يتم اختيار عدد قليل من الشباب الموهوبين بشكل خاص من بين النبلاء للحصول على وصاية خاصة. يأكلون وينامون ويتدربون، ويتعلم هؤلاء المحاربون كيف يعيشون ويتنفسون فن المبارزة كأكثر من مجرد امتداد لأنفسهم، بل تصبح هويتهم الأساسية. منذ المراهقة، عشر سنوات من التدريب المكثف يمهد الطريق إلى الاختبار النهائي، سلسلة من المبارزات حتى الموت بين أزواج من هؤلاء المقاتلين. عندما يهدأ الغبار وتنتهي العملية، يتبقى ثمانية. يُمنح هؤلاء الرجال لقب كال، أو بشكل جماعي، كالاي.
    
    بين سكان قوم الكثبان، بينما يتعين على القادة العظماء إتقان السيف، يجب على الطبقة الحاكمة أن تعرف أكثر بكثير من مجرد اللعب بالسيف. عادة ما يتبع التعلم الشاق إما عدة سنوات من التجوال عبر الصحاري أو تكريس العقل للعلوم. والغرض من ذلك هو إيجاد طريق ذات دوافع ذاتية نحو التنوير. بغض النظر عن الحالة، في نهاية فترة التدريب الثانية، يعود الكالاي المتبقين ويظهرون معرفتهم لشيوخ الطبقة الحاكمة الحالية. يُطلق على أولئك الذين وجدوا جدارتهم اسم أصيل، وهم محاربون يتمتعون بقوة كبيرة وذكاء ويمكن اعتبارهم بعد ذلك مرشحين لقيادة الجيل القادم من قوم الكثبان.

note: [attack]: type=impact
en: pommel strike
ar: ضربة الحلق

note: [unit_type]: id=Dune Raider, race=dunefolk
en: Dune Raider
ar: صحراوي مغير

note: [unit_type]: id=Dune Raider, race=dunefolk
en: Though rarely found in organized armies, raiders are a staple among the nomadic Dunefolk, who regularly ambush rival caravans and camps at night. In these scenarios, raw power is of little concern. The greatest importance is placed on speed — striking quickly and spreading as much chaos as possible in the shortest time possible allows these riders to get in and out of the blitz without fear of counterattack. Raiders are the fastest of the Dunefolk, capable of outpacing nearly anything they might encounter in the sandy deserts.
ar: على الرغم من ندرة وجودهم في الجيوش المنظمة، إلا أن المغيرين يمثلون عنصرًا أساسيًا بين البدو الرحل، الذين يقومون بانتظام بنصب كمائن للقوافل والمعسكرات المنافسة في الليل. وفي هذه السيناريوهات، لا تشكل الطاقة الخام أهمية تذكر. يتم وضع الأهمية الكبرى على السرعة - فالضرب بسرعة ونشر أكبر قدر ممكن من الفوضى في أقصر وقت ممكن يسمح لهؤلاء الراكبين بالدخول والخروج من الهجوم دون خوف من الهجوم المضاد. المغيرون هم الأسرع بين سكان الصحراء، وهم قادرون على تجاوز أي شيء قد يواجهونه تقريبًا في الصحاري الرملية.

note: [unit_type]: id=Dune Rider, race=dunefolk
en: Dune Rider
ar: صحراوي خيْال

note: [unit_type]: id=Dune Rider, race=dunefolk
en: The Dunefolk are prominent horse breeders who raise many different varieties of mounts to fulfill various purposes. Those who are used for hard labor are bred for power, while those for journeys or caravans are bred for endurance. For warfare, a mix of traits is usually best, though the ability to easily and rapidly traverse sand is of utmost importance. The riders of these horses primarily function as scouts and messengers, or occasionally as supporting forces for weakened lines. The crucial trait of maneuverability is what allows these horsemen to be so effective and versatile out on the rolling dunes.
ar: يعد قوم الكثبان من مربي الخيول البارزين الذين يقومون بتربية العديد من أنواع الخيول المختلفة لتحقيق أغراض مختلفة. أولئك الذين يستخدمون في الأعمال الشاقة يتم تربيتهم على القوة، في حين يتم تربية أولئك الذين يستخدمون في الرحلات أو القوافل على التحمل. بالنسبة للحرب، عادةً ما يكون مزيج السمات هو الأفضل، على الرغم من أن القدرة على اجتياز الرمال بسهولة وسرعة لها أهمية قصوى. يعمل راكبو هذه الخيول في المقام الأول ككشافة ورسل، أو في بعض الأحيان كقوى داعمة للخطوط الضعيفة. إن السمة الحاسمة المتمثلة في القدرة على المناورة هي ما يسمح لهؤلاء الفرسان بأن يكونوا فعالين للغاية ومتعددي الاستخدامات على الكثبان الرملية.

note: [unit_type]: id=Dune Rover, race=dunefolk
en: Dune Rover
ar: صحراوي جوّال

note: [unit_type]: id=Dune Rover, race=dunefolk
en: Originating from the nomadic wanderers of the open deserts, rovers are the representation of the most well-balanced Dunefolk soldier: flexible, mobile, equally effective in defense and offense as well as in ranged or close combat. They are experienced hunters and trackers, hardy inhabitants of the deserts and hills that they call home. While lacking training as formal troops, the skills these rovers employ for survival in the desert translate readily to warfare. Their unique trait of fighting best at dawn or dusk corresponds with the time when desert temperatures are the most habitable.
ar: نشأت الجوالة من البدو الرحل في الصحاري المفتوحة، وهي تمثل جندي قوم الكثبان الأكثر توازنًا: مرن وحركي وفعال بنفس القدر في الدفاع والهجوم وكذلك في القتال بعيد أو قريب المدى. إنهم صيادون ومتعقبون ذوو خبرة، وسكان صحارى وتلال يسمونها وطنهم. على الرغم من افتقارهم إلى التدريب كقوات رسمية، فإن المهارات التي يستخدمها هؤلاء الجوالة للبقاء في الصحراء تترجم بسهولة إلى مهارات حرب. إن سمتهم الفريدة المتمثلة في القتال بشكل أفضل عند الفجر أو الغسق تتوافق مع الوقت الذي تكون فيه درجات حرارة الصحراء أكثر ملاءمة للبشر.

note: [unit_type]: id=Dune Scorcher, race=dunefolk, gender=male,female
en: Dune Scorcher
ar: صحراوي حارق

note: [unit_type]: id=Dune Scorcher, race=dunefolk, gender=male,female
en: The scorcher’s moniker is derived not from the destruction they wreak on adversarial formations, but on their own singed appearances. By experimenting endlessly with their equipment, most scorchers inevitably overstep their bounds at some point and are seared by the highly volatile Sanbaar sap that soaks their weapons. Bearing their burns as a mark of pride in their work, these archers relish igniting great swaths of flame on the battlefield, though this sometimes also results in unintended friendly fire.
ar: لقب الحارق لا يُشتق من الدمار الذي يلحقونه بالتشكيلات المعادية، ولكن من مظاهرهم المحروقة. من خلال التجارب التي لا نهاية لها باستخدام معداتهم، فإن معظم القاذفين يتجاوزون حدودهم حتماً في مرحلة ما ويحترقون بسبب عصارة سنبار سريعة الالتهاب التي تنقع أسلحتهم. يحمل هؤلاء الرماة حروقهم كعلامة على الفخر بعملهم، ويستمتعون بإشعال مساحات كبيرة من اللهب في ساحة المعركة، على الرغم من أن هذا يؤدي أحيانًا أيضًا إلى نيران صديقة غير مقصودة.

note: [female]: gender=female
en: female^Dune Scorcher
ar: صحراوية حارقة

note: [unit_type]: id=Dune Skirmisher, race=dunefolk, gender=female
en: female^Dune Skirmisher
ar: صحراوية مناوشة

note: [unit_type]: id=Dune Skirmisher, race=dunefolk, gender=female
en: Born and raised out on the open sands, skirmishers are accustomed to the harsh, arid desert heat and inhospitable terrain. Compared to even other Dunefolk, these nomads are unnaturally agile on the unstable dunes, allowing them to safeguard their herds and hunt the barrens with ease. When applied to battle, the same agility allows them to both slip through enemy lines and avoid all manner of attack. These skills make skirmishers effective saboteurs, capable of cutting off escape routes and supply lines, assassinating key units, or pincering an enemy formation into a disadvantageous position.
ar: لقد ولد المناوشون ونشأوا على الرمال المفتوحة، واعتادوا على حرارة الصحراء القاحلة القاسية والتضاريس غير المضيافة. بالمقارنة حتى مع غيرهم من سكان الكثبان الرملية، فإن هؤلاء البدو يتسمون بالمرونة بشكل غير طبيعي على الكثبان الرملية غير المستقرة، مما يسمح لهم بحماية قطعانهم والمطاردة في المناطق القاحلة بسهولة. عند تطبيقها على المعركة، تسمح لهم نفس خفة الحركة بالتسلل عبر خطوط العدو وتجنب جميع أنواع الهجوم. هذه المهارات تجعل المناوشين مخربين فعالين، قادرين على قطع طرق الهروب وخطوط الإمداد، أو اغتيال الوحدات الرئيسية، أو وضع تشكيل العدو في موقع غير مناسب.

note: [unit_type]: id=Dune Sky Hunter, race=dunefolk, gender=female
en: female^Dune Sky Hunter
ar: صحراوية صيادة جو

note: [unit_type]: id=Dune Sky Hunter, race=dunefolk, gender=female
en: Often mistaken for young Rocs, desert eagles are large, majestic birds of prey who are notoriously aggressive and nearly impossible to tame. In the wild, the eagles feed on larger prey such as wolves, small horses, and, it is said, naughty young children. The power of these creatures makes them tremendously difficult to engage, with only the most skilled of falconers even daring to approach them. In the event that the bird tamer is actually successful, the relationship between bird and hunter becomes less of master and pet, and more a mutual bond between two equals. Serving not only as tools for combat, the eagles can live for up to a few decades and are often precious companions to their dunefolk partners.
ar: غالبًا ما يتم الخلط بين نسور الصحراء وصغار الرخ، فهي طيور جارحة كبيرة ومهيبة تشتهر بالعدوانية ويكاد يكون من المستحيل ترويضها. في البرية، تتغذى النسور على فرائس أكبر مثل الذئاب، والخيول الصغيرة، ويقال، الأطفال الصغار الأشقياء. إن قوة هذه المخلوقات تجعل من الصعب للغاية التعامل معها، حيث لا يجرؤ سوى أمهر الصقارين على الاقتراب منها. في حالة نجاح مروض الطيور بالفعل، تصبح العلاقة بين الطائر والصياد أقل شبها بعلاقة السيد والحيوانات الأليفة، وأكثر شبها بعلاقة متبادلة بين اثنين متساويين. لا يقتصر استخدام النسور كأدوات للقتال فحسب، بل يمكن أن تعيش لمدة تصل إلى بضعة عقود وغالبًا ما تكون رفاقًا ثمينين لشركائهم في الكثبان الرملية.

note: [attack]: type=blade
en: eagle
ar: نسر

note: [unit_type]: id=Dune Soldier, race=dunefolk
en: Dune Soldier
ar: صحراوي جندي

note: [unit_type]: id=Dune Soldier, race=dunefolk
en: While most Dunefolk castes serve an additional practical purpose beyond only direct warfare, cities and caravans usually train a group of soldiers completely dedicated to military purposes. By practicing intensely to hone their skills in swordplay, these warriors learn to navigate tricky fights in close quarters, mastering their enemies through melee combat. A typical Dunefolk formation makes use of this adeptness by placing soldiers in a spaced pattern, allowing them to assault and overwhelm clustered enemy lines by engaging them in quasi-single combat.
ar: في حين أن معظم طوائف قوم الكثبان تخدم غرضًا عمليًا إضافيًا يتجاوز الحرب المباشرة فقط، فإن المدن والقوافل عادةً ما تقوم بتدريب مجموعة من الجنود المخصصين بالكامل للأغراض العسكرية. من خلال التدريب المكثف لصقل مهاراتهم في المبارزة بالسيف، يتعلم هؤلاء المحاربون كيفية التنقل في معارك صعبة في أماكن قريبة، وإتقان فهم أعدائهم من خلال القتال القريب. يستفيد تشكيل قوم الكثبان النموذجي من هذه المهارة من خلال وضع الجنود في نمط متباعد، مما يسمح لهم بمهاجمة خطوط العدو المتجمعة والتغلب عليها من خلال إشراكهم في قتال شبه فردي.

note: [unit_type]: id=Dune Spearguard, race=dunefolk
en: Dune Spearguard
ar: صحراوي حارس رمح

note: [unit_type]: id=Dune Spearguard, race=dunefolk
en: The push and pull of any battle requires varying degrees of offense and defense. The Dunefolk no doubt value offense as the greater of the two and typically focus most of their efforts on training skilled swordsmen. However, in any band of warriors, a small number of soldiers opt to trade in their swords and instead fulfill the vital role of defenders. Guarding crucial supply lines and vantage points, spearguards are most often positioned slightly behind the main line and used as a supporting force or a deterrent to flanking attacks. Though these fighters tend to see less direct combat than their sword-wielding brethren, they are highly skilled with spear and shield and more than capable of repelling most advances.
ar: يتطلب الكر والفر في أي معركة درجات متفاوتة من الهجوم والدفاع. لا شك أن قبائل الصحراويين تقدر العدوانية باعتبارها الأكبر بين الاثنين وتركز عادةً معظم جهودها على تدريب المبارزين المهرة. ومع ذلك، في أي مجموعة من المحاربين، يختار عدد صغير من الجنود استبدال السيف والقيام بدلاً من ذلك بالدور الحيوي للمدافعين. لحراسة خطوط الإمداد والنقاط المهمة، غالبًا ما يتم وضع حراس الرمح خلف الخط الرئيسي قليلاً ويستخدمون كقوة داعمة أو رادع للهجمات المرافقة. على الرغم من أن هؤلاء المقاتلين يميلون إلى القتال الالتحامي أقل من إخوانهم الذين يحملون السيوف، إلا أنهم يتمتعون بمهارات عالية في استخدام الرمح والدرع وأكثر من قادرين على صد معظم الهجمات.

note: [unit_type]: id=Dune Spearmaster, race=dunefolk
en: Dune Spearmaster
ar: صحراوي خبير رماح

note: [unit_type]: id=Dune Spearmaster, race=dunefolk
en: Among Dunefolk armies, the highest prestige goes to the master swordsmen leading every assault. Though honored for their service in battle, those who wield the spear and shield are largely forgotten beyond that, usually fulfilling the least desirable role in combat without glory or recognition. When a Dunefolk assault fails and a retreat must be had, a rank of spearguards is usually left behind to hold back the counterassault. Though providing a formidable defense, the shield line is inevitably overwhelmed and most of the defenders lost to the maw of war. On the off chance that one manages to survive and find his way back to the recuperating army, he is often reprimanded for failing to stand his ground and die with the rest of his unnamed brethren. Nevertheless, after a minor scolding, the warrior is accepted back and carries his hard won experience into the next battle.
    
    It is not a formal title, but ‘Spearmaster’ is what spearguards call their companions who manage to return from the usually suicidal defense that the Dunefolk mount to cover their retreats. Hardly a term of praise or distinction, it is still a modicum of recognition for those who were prepared to die as nameless martyrs to protect their brethren.
ar: بين جيوش قوم الصحراء، أعلى مكانة تذهب إلى السيافين المحترفين الذين يقودون كل هجوم. على الرغم من تكريمهم لخدمتهم في المعركة، فإن أولئك الذين يستخدمون الرمح والدرع يتم نسيانهم إلى حد كبير بعد ذلك، وعادةً ما يؤدون الدور الأقل طلبا في القتال دون مجد أو تقدير. عندما يفشل هجوم الصحراويين ويتحتم التراجع، عادةً ما يتم ترك مجموعة من حراس الرماح في الخلف لصد الهجوم المضاد. على الرغم من توفير دفاع هائل، إلا أن خط الدرع يتم التغلب عليه حتمًا ويخسر معظم المدافعين أمام فوضى الحرب. في حالة تمكن أحد الأشخاص من البقاء على قيد الحياة والعثور على طريق العودة إلى الجيش المتعافي، فغالبًا ما يتم توبيخه لفشله في الصمود والموت مع بقية إخوته الذين لم يتم ذكر أسمائهم. ومع ذلك، بعد توبيخ بسيط، يتم قبول المحارب مرة أخرى ويحمل خبرته التي اكتسبها بشق الأنفس إلى المعركة التالية.
    
    إنه ليس لقبًا رسميًا، ولكن "خبير الرماح" هو ما يسمي به حراس الرماح رفاقهم الذين يتمكنون من العودة من الدفاع الانتحاري الذي ينتهجه الصحراويون لتغطية انسحاباتهم. وهو بالكاد مصطلح مدح أو تمييز، لكنه لا يزال يمثل قدرًا ضئيلًا من الاعتراف بأولئك الذين كانوا على استعداد للموت كشهداء مجهولين لحماية إخوانهم.

note: [unit_type]: id=Dune Strider, race=dunefolk, gender=female
en: female^Dune Strider
ar: صحراوية خفيفة الخطى

note: [unit_type]: id=Dune Strider, race=dunefolk, gender=female
en: The power of any Dunefolk assault is inhibited by one major drawback: organized Dunefolk forces tend to be rather slow. Because of this, enemy forces often have the ability to regroup and call upon reinforcements, in which case a second assault becomes much more difficult. To combat this, striders exchange their rudimentary slings with heavy bolas, allowing them to slow retreating lines from the side and prevent a clean escape. The same tactic can be applied in the opposite scenario of a Dunefolk retreat; an advancing army can be hampered, allowing injured Dunefolk warriors time to recuperate. The danger of such a tactic is that despite their elusiveness, striders are fairly fragile in direct combat and are easily taken down if left exposed.
ar: يمكن إعاقة قوة أي هجوم على الصحراويين بواسطة عيب رئيسي واحد: تميل قوات قوم الكثبان المنظمة إلى أن تكون بطيئة إلى حد ما. ولهذا السبب، غالبًا ما تتمتع قوات العدو بالقدرة على إعادة تجميع صفوفها واستدعاء التعزيزات، وفي هذه الحالة يصبح الهجوم الثاني أكثر صعوبة. لمكافحة ذلك، يستبدل الرماة المقذوفات الخفيفة بالبولا الثقيلة، مما يسمح لهم بإبطاء الخطوط المتراجعة من الجانب ومنع الهروب السلس. يمكن تطبيق نفس التكتيك في السيناريو المعاكس لتراجع قوم الكثبان. يمكن إعاقة تقدم الجيش، مما يتيح لمحاربيهم المصابين وقتًا للتعافي. يكمن خطر مثل هذا التكتيك في أنه على الرغم من مراوغتهم، إلا أن المقاتلين يكونون هشين إلى حد ما في القتال المباشر ويمكن إسقاطهم بسهولة إذا تركوا مكشوفين.

note: [unit_type]: id=Dune Sunderer, race=dunefolk
en: Dune Sunderer
ar: صحراوي لص

note: [unit_type]: id=Dune Sunderer, race=dunefolk
en: Among the many different type of Dune horsemen, there are those who most enjoy the frantic melee at the heart of battle. Bearing short-ranged maces, these sunderers are sturdy, robust warriors who have both the disposition and skill to survive multiple skirmishes. Though not particularly creative or special warriors, such a rider is not impotent in any way — even a small group of sunderers is powerful enough to breach most enemy lines through sheer force. In a situation that requires it, these horsemen also possess enough skill at archery to weaken enemy forces or pick off fleeing stragglers.
ar: من بين العديد من فصائل فرسان الكثبان الرملية، هناك أولئك الذين يستمتعون أكثر بالمشاجرة المحمومة في قلب المعركة. تحمل هذه عصيا قصيرة المدى، وهي محاربون أقوياء يتمتعون بالقدرة على التصرف والمهارة اللازمة للبقاء على قيد الحياة في مناوشات متعددة. على الرغم من أنهم ليسوا محاربين مبدعين أو مميزين بشكل خاص، إلا أن مثل هذا الفارس ليس عاجزًا بأي شكل من الأشكال، فحتى مجموعة صغيرة من اللصوص تكون قوية بما يكفي لاختراق معظم خطوط العدو من خلال القوة المطلقة. وفي الموقف الذي يتطلب ذلك، يتمتع هؤلاء اللصوص أيضًا بمهارة كافية في الرماية لإضعاف قوات العدو أو اصطياد الهاربين.

note: [unit_type]: id=Dune Swordsman, race=dunefolk
en: Dune Swordsman
ar: صحراوي سياف

note: [unit_type]: id=Dune Swordsman, race=dunefolk
en: In a direct clash of large armies, the Dunefolk commonly encounter either densely packed ‘shield walls’ or heavily fortified enemy positions. Striking against these highly organized fronts can be quite challenging — an enemy formation might leave only small, brief gaps between shields and armor while threatening a counterstrike with a thrust of spears and projectiles. Dunefolk swordplay thus places a heavy emphasis on power and more importantly, precision. A warrior might find only one chance to strike at an enemy, but an experienced swordsman is more than likely to seize the opportunity and make his strike count. Honing in with almost unnatural accuracy, a contingent of of swordsmen is enough to crack even the sternest of defenses.
ar: في أي اشتباك مباشر بين الجيوش الكبيرة، يواجه سكان الصحراء عادة إما "جدران درعية" مكتظة أو مواقع العدو شديدة التحصين. يمكن أن يكون ضرب هذه الجبهات عالية التنظيم أمرًا صعبًا للغاية - فقد يترك تشكيل العدو فجوات صغيرة وقصيرة فقط بين الدرع والدرع بينما يهدد بضربة مضادة بدفع الرماح والمقذوفات. وبالتالي فإن مهارة قوم الكثبان في السيف تركز بشكل كبير على القوة، والأهم من ذلك، الدقة. قد يجد المحارب فرصة واحدة فقط لضرب العدو، لكن المبارز ذو الخبرة من المرجح أن ينتهز الفرصة ويجعل ضرباته ذات أهمية. من خلال شحذ الدقة غير الطبيعية تقريبًا، تكفي مجموعة من السيوف لاختراق أقوى الدفاعات.

note: [attack]: type=blade
en: forceful scimitar strike
ar: ضربة سيف معقف قوية

note: [attack]: type=blade
en: balanced scimitar slash
ar: ضربة سيف معقف متوازنة

note: [unit_type]: id=Dune Warmaster, race=dunefolk
en: Dune Warmaster
ar: صحراوي خبير حرب

note: [unit_type]: id=Dune Warmaster, race=dunefolk
en: In direct contrast with other Dunefolk commanders, many high-ranking generals focus heavily on rousing their troops and maintaining high morale. Warmasters are often found at the forefront of battle, fighting and bleeding alongside their soldiers. While these commanders usually leave the finer strategic details to their lower-ranking captains, they are certainly capable tacticians as well; many a battle has been won on an inventive or surprise maneuver that is often the creative byproduct of combat experience rather than formal training. Said to be a veteran of a thousand battles, a warmaster is an expert leader that should never be underestimated.
ar: في تناقض مباشر مع قادة قوم الكثبان الآخرين، يركز العديد من الجنرالات رفيعي المستوى بشكل كبير على إثارة قواتهم والحفاظ على الروح المعنوية العالية. غالبًا ما يوجد قادة الحرب في طليعة المعركة، يقاتلون وينزفون إلى جانب جنودهم. في حين أن هؤلاء القادة عادةً ما يتركون التفاصيل الاستراتيجية الدقيقة لقادتهم ذوي الرتب الأدنى، إلا أنهم بالتأكيد خبراء تكتيكيون قادرون أيضًا؛ تم الفوز بالعديد من المعارك من خلال مناورة مبتكرة أو مفاجئة والتي غالبًا ما تكون نتيجة ثانوية إبداعية للخبرة القتالية بدلاً من التدريب الرسمي. يقال إنه من بين قدامى المحاربين الذين شاركوا في ألف معركة، فإن قائد الحرب هو قائد خبير لا ينبغي الاستهانة به أبدًا.

note: [unit_type]: id=Dune Wayfarer, race=dunefolk
en: Dune Wayfarer
ar: صحراوي رحَال

note: [unit_type]: id=Dune Wayfarer, race=dunefolk
en: From the journal of Balah, the Dune Watcher:
    
    “... Today was the sixth day. Six days of pursuit through the desert without sleep, without rest... but I require neither. The Bloodeye Roc has pilfered too many of my herd for its ravenous feasting. I must be rid of it before the caravan starves. I have tracked it thus far, and no matter how far it flees, I shall follow.
    
    ... blast it! The creature was only a couple hundred paces away, but the sun was in my eyes! I managed to land a few arrows on the irksome thing, but only enough to slow it. Still, it seems to be tiring faster than I. With any luck, I will catch it before it can reach the mountains.
    
    ... Day eleven. I cornered the creature after it landed on the hillside, but there were three more that I was not accounting for. Rocs are ferocious creatures in close quarters. Fighting one is already no simple task, but four at once? I am lucky I brought my second axe, otherwise I would have sustained severe injury during that battle. As it is, I am waiting for the gauze to set on my leg before I return to slay the final two. Perhaps then I can finally find the time to eat and get some rest.
    
    ... it comes as a surprise to even me that I traveled nearly halfway across the Northern Dunes in my twenty-one day expedition. It would take the caravan nearly three months to make that trip, but I do suppose the circumstances around my journey were somewhat extenuating. On the bright side, I was able to procure some salted roc meat along the way, which should make for a fine treat for the children. It will also be nice to see some of the other Wayfarers again. My tale might not be that impressive to them, but at least it is an improvement over my previous encounter with the wyvern...”
ar: من يوميات بالاه مراقب الكثبان:
    
    "... اليوم كان اليوم السادس. ستة أيام من المطاردة عبر الصحراء بدون نوم وبدون راحة ولكني لا أحتاج إلى أي منهما. لقد سرق الرخ أحمر-العين عددًا كبيرًا جدًا من قطيعي من أجل ولائمه النهمة. يجب أن أتخلص منه قبل أن تموت القافلة جوعاً. لقد تعقبته حتى الآن، وبغض النظر عن مدى فراره، فسوف أتبعه.
    
    ... اللعنة عليك! كان المخلوق على بعد بضع مئات من الخطوات فقط، لكن الشمس كانت في عيني! تمكنت من إطلاق بعض الأسهم على الشيء المزعج، ولكن بما يكفي لإبطائه. ومع ذلك، يبدو أنه يتعب أسرع مني. ومع قليل من الحظ، سأتمكن من اللحاق به قبل أن يتمكن من الوصول إلى الجبال.
    
    ... اليوم الحادي عشر. لقد حاصرت المخلوق بعد أن هبط على التل، ولكن كان هناك ثلاثة آخرين لم أتمكن من حسابهم. الرخ هي مخلوقات شرسة في أماكن قريبة. قتال واحد ليس بالمهمة السهلة، ولكن أربعة في وقت واحد؟ أنا محظوظ لأنني أحضرت فأسي الثاني، وإلا كنت سأتعرض لإصابة خطيرة خلال تلك المعركة. كما هو الحال، أنا في انتظار وضع الشاش على ساقي قبل أن أعود لقتل الاثنين الأخيرين. وربما أتمكن أخيرًا من إيجاد الوقت لتناول الطعام والحصول على قسط من الراحة.
    
    ... لقد كان من المفاجئ حتى بالنسبة لي أنني سافرت في منتصف الطريق تقريبًا عبر الكثبان الشمالية في رحلتي التي استغرقت واحدًا وعشرين يومًا. استغرقت القافلة ما يقرب من ثلاثة أشهر للقيام بهذه الرحلة، لكنني أعتقد أن الظروف المحيطة برحلتي كانت مخففة إلى حد ما. على الجانب المشرق، تمكنت من شراء بعض لحم الرخ المملح على طول الطريق، والذي من المفترض أن يكون بمثابة متعة رائعة للأطفال. سيكون من الجميل أيضًا رؤية بعض المسافرين الآخرين مرة أخرى. قد لا تكون قصتي مثيرة للإعجاب بالنسبة لهم، ولكنها على الأقل تمثل تحسنًا مقارنة بمواجهتي السابقة مع الوايفيرن..."

note: [unit_type]: id=Dune Windbolt, race=dunefolk
en: Dune Windbolt
ar: صحراوي صاعقة الريح

note: [unit_type]: id=Dune Windbolt, race=dunefolk
en: Archery on horseback presents a number of additional challenges that very few are able to overcome. What separates the renowned windbolts from other bowmen is their ability to not only master these difficulties, but turn them into advantages instead. Making use of their steeds’ great speed, a windbolt is actually a better archer when mounted as compared to on land. The extra momentum from riding on horseback provides additional force to their already potent shots, and by riding in meandering patterns, these bowmen are able to curve the trajectories of their arrows, reaching targets they might not be able to otherwise. Having honed their craft to its apex, windbolts are the undisputed masters of ranged combat among the Dunefolk.
ar: تمثل الرماية على ظهور الخيل عددًا من التحديات الإضافية التي لا يتمكن سوى عدد قليل جدًا من التغلب عليها. ما يفصل صواعق الرياح الشهيرة عن رماة السهام الآخرين هو قدرتهم ليس فقط على التغلب على هذه الصعوبات، بل تحويلها إلى مزايا بدلاً من ذلك. من خلال الاستفادة من سرعة جيادهم الكبيرة، فإن صاعقة الرياح هو في الواقع رامي سهام أفضل عند ركوبه مقارنة بالراجل على الأرض. يوفر الزخم الإضافي الناتج عن ركوب الخيل قوة إضافية لتسديداتهم القوية أصلا، ومن خلال الركوب في أنماط متعرجة، يستطيع رماة السهام هؤلاء ثني مسارات سهامهم، والوصول إلى أهداف قد لا يتمكنون من الوصول إليها بطريقة أخرى. بعد أن شحذت حرفتهم إلى ذروتها، أصبحت الصواعق هي أسياد القتال بعيد المدى بلا منازع بين قبائل قوم الكثبان .

note: [unit_type]: id=Wyvern Rider, race=monster, description=
en: Wyvern Rider
ar: راكب ويفيرن

note: [unit_type]: id=Dwarvish Arcanister, race=dwarf
en: Dwarvish Arcanister
ar: قزم ساحر

note: [unit_type]: id=Dwarvish Arcanister, race=dwarf
en: The most powerful of all the runecrafters, the Dwarvish Arcanister destroys wounded enemies almost instantly, and rarely fails to cause a wound when that is his intent. His skill in runecrafting is unrivaled, and the glyphs he carves into his weapons and armor deflect the blows of his enemies.
ar: يعتبر القزم الساحر الأقوى من بين جميع ناقشي الرونية، وهو يدمر الأعداء الجرحى على الفور تقريبًا، ونادرًا ما يفشل في التسبب في جرح عندما يكون هذا هو نيته. مهارته في نقش الرون لا مثيل لها، والحروف الرونية التي ينحتها في أسلحته ودروعه تصد ضربات أعدائه.

note: [unit_type]: id=Dwarvish Berserker, race=dwarf
en: Dwarvish Berserker
ar: قزم قلب الدب

note: [unit_type]: id=Dwarvish Dragonguard, race=dwarf
en: Dwarvish Dragonguard
ar: قزم حارس تنين

note: [unit_type]: id=Dwarvish Dragonguard, race=dwarf
en: It is not clear why the Dragonguards are called what they are, a name given by their dwarven brethren. Some speculate that the name comes from their weapon of choice, these strange staves that belch fire and death. Others have surmised that it is because such weapons would be a threat against even a true Dragon, should such a thing be seen again in the known world. Whatever the case, it is for these weapons that the guardians of the great Dwarven citadels are both renowned and feared; weapons that have broken the mightiest of warriors with a single blow.
ar: ليس من الواضح سبب تسمية حراس التنين بهذا الاسم، وهو الاسم الذي أطلقه عليهم إخوانهم الأقزام. يعتقد البعض أن الاسم يأتي من سلاحهم المفضل، هذه العصي الغريبة التي تنفث النار والموت. يعتقد البعض الآخر أن السبب في ذلك هو أن مثل هذه الأسلحة ستشكل تهديدًا حتى ضد التنين الحقيقي، في حالة ظهور مثل هذا الشيء مرة أخرى في العالم المعروف. مهما كان الأمر، فإن هذه الأسلحة هي ما يشتهر به حراس قلاع الأقزام العظيمة ويخافون منها؛ الأسلحة التي حطمت أقوى المحاربين بضربة واحدة.

note: [unit_type]: id=Dwarvish Explorer, race=dwarf
en: Dwarvish Explorer
ar: قزم مستكشف

note: [unit_type]: id=Dwarvish Explorer, race=dwarf
en: Dwarvish Explorers are peerless survivalists. Using only the equipment they carry, they can range for months around the forests and mountains looking for new seams of ore and deposits of minerals. Whilst their skill in a melee is less than some other dwarves, they are unmatched with throwing axes, having practiced this skill hunting in the mountains. Their maneuverability makes them dangerous and tricky foes.
ar: المستكشفون الأقزام لهم قدرة على النجاة منقطعة النظير. باستخدام المعدات التي يحملونها فقط، يمكنهم التجول لعدة أشهر حول الغابات والجبال بحثًا عن طبقات جديدة من الخام ورواسب المعادن. في حين أن مهارتهم في الإلتحام أقل من بعض الأقزام الآخرين، إلا أنهم لا مثيل لهم في رمي الفؤوس، بعد أن خبروا هذه المهارة في الصيد في الجبال. قدرتهم على المناورة تجعلهم أعداء خطرين ومخادعين.

note: [unit_type]: id=Dwarvish Fighter, race=dwarf
en: Dwarvish Fighter
ar: قزم مقاتل

note: [unit_type]: id=Dwarvish Guardsman, race=dwarf
en: Dwarvish Guardsman
ar: قزم حارس

note: [unit_type]: id=Dwarvish Lord, race=dwarf
en: Dwarvish Lord
ar: قزم لورد

note: [unit_type]: id=Dwarvish Lord, race=dwarf
en: Clad in shining armor, these dwarves look like kings from under the mountains. They wield axe and hammer with masterful skill, and can hit a target with a thrown hand axe at several paces. Though slow on their feet, these dwarves are a testament to the prowess of their kin.
ar: يبدو هؤلاء الأقزام، الذين يرتدون دروعًا لامعة، وكأنهم ملوك تحت الجبال. إنهم يستخدمون الفأس والمطرقة بمهارة بارعة، ويمكنهم إصابة الهدف بفأس يدوي على عدة خطوات. على الرغم من بطء أقدامهم، فإن هؤلاء الأقزام هم شهادة على براعة نوعهم.

note: [unit_type]: id=Dwarvish Miner, race=dwarf
en: Dwarvish Miner
ar: قزم عامل منجم

note: [unit_type]: id=Dwarvish Miner, race=dwarf
en: Dwarvish miners are the grunt workers of dwarvish society. They take the precious ores out of the ground, but do not ever take part in the crafting of weapons or artifacts. They have no military training, but they can still do some damage with their picks.
ar: عمال المناجم الأقزام هم العمال البسطاء في المجتمع القزمي. إنهم يستخرجون الخامات الثمينة من الأرض، لكنهم لا يشاركون أبدًا في صناعة الأسلحة أو المصنوعات اليدوية. ليس لديهم أي تدريب عسكري، لكن لا يزال بإمكانهم إحداث بعض الضرر باستخدام معولهم.

note: [attack]: type=pierce
en: pick
ar: معول

note: [unit_type]: id=Dwarvish Pathfinder, race=dwarf
en: Dwarvish Pathfinder
ar: قزم رائد

note: [unit_type]: id=Dwarvish Pathfinder, race=dwarf
en: These hardy dwarves are sometimes away from their caves for long periods, scouting and patrolling the borders. They spend this time watching for invaders, and fighting bandits and thieves who encroach on dwarvish territory. They are powerful fighters in a melee, and from a distance their deftly thrown axes can rival the power and accuracy of a human archer.
ar: أحيانًا يبقى هؤلاء الأقزام بعيدًا عن كهوفهم لفترات طويلة، لاستكشاف الحدود والقيام بدوريات فيها. يقضون هذا الوقت في مراقبة الغزاة ومحاربة قطاع الطرق واللصوص الذين يتعدون على أراضي الأقزام. إنهم مقاتلون أقوياء في الإلتحام، ويمكن لبلطتهم التي يتم إلقاؤها ببراعة من مسافة بعيدة أن تنافس قوة ودقة رامي السهام البشري.

note: [unit_type]: id=Dwarvish Runesmith, race=dwarf
en: Dwarvish Runesmith
ar: قزم ناقش رونية

note: [unit_type]: id=Dwarvish Runesmith, race=dwarf
en: Dwarvish runesmiths, now practiced at their craft, carve arcane runes into their weapons and armor. These runes infuse the runesmith’s blows with power and accuracy, and disrupt the blows of their enemies, causing them to strike softly, weakly and on the armor of the defender.
ar: يقوم الأقزام نقاشة الرونية، الذين يمارسون حرفتهم بإعتزاز، بنحت الأحرف الرونية الغامضة في أسلحتهم ودروعهم. تضفي هذه الأحرف الرونية على ضربات ناقش الأحرف القوة والدقة، وتعطل ضربات أعدائهم، مما يجعلهم يضربون ببطء وضعف على درع المدافع.

note: [unit_type]: id=Dwarvish Scout, race=dwarf
en: Dwarvish Scout
ar: قزم كشاف

note: [unit_type]: id=Dwarvish Scout, race=dwarf
en: Although the dwarves cannot match the taller races in a sprint, when unencumbered by heavy armor their tremendous stamina and endurance allows them to match all but the fastest on foot. Dwarvish Scouts use this to their advantage, ranging ahead of the main force and reporting back on troop movements and dispositions, or securing important objectives. Outside of battle, they are often used to relay messages between dwarvish communities. However, they pay for their speed with the poorer protection provided by their lighter armor.
ar: على الرغم من أن الأقزام لا يمكنهم مضاهاة الأجناس الأطول في سباق السرعة، إلا أنهم عندما لا يكونون مثقلين بالدروع الثقيلة، فإن قدرتهم الهائلة على التحمل تسمح لهم بمنافسة جميع الأجناس باستثناء الأسرع على الأقدام. يستخدم الكشافة الأقزام هذا لصالحهم، حيث يتقدمون أمام القوة الرئيسية ويقدمون تقارير عن تحركات القوات المعادية وتصرفاتها، أو يؤمنون أهداف مهمة. خارج المعركة، غالبًا ما يتم استخدامها لنقل الرسائل بين مجتمعات الأقزام. ومع ذلك، فإنهم يدفعون ثمن سرعتهم بسبب الحماية الضعيفة التي توفرها دروعهم الخفيفة.

note: [unit_type]: id=Dwarvish Sentinel, race=dwarf
en: Dwarvish Sentinel
ar: قزم صلب

note: [unit_type]: id=Dwarvish Sentinel, race=dwarf
en: Champions among their fellow troops, the dwarven sentinels form the bulwark of their battle lines. Leading a direct assault against a line that they fortify, is often out of the question; it tends toward being suicidal, rather than merely ineffectual. Equipped with the strongest of Knalgan armor, these dwarves are masters of the melee and can hold a patch of earth with the single-minded tenacity of an oak.
ar: الأبطال بين زملائهم في القوات، يشكل الحراس الأقزام حصنًا لخطوط معركتهم. إن قيادة هجوم مباشر على الخط الذي يحصنونه، غالبًا ما يكون غير وارد؛ فهو يميل إلى أن يكون انتحاريًا، وليس فقط عديم الفاعلية. هؤلاء الأقزام، المجهزون بأقوى دروع كنالجا، هم أسياد الالتحام ويمكنهم الإمساك برقعة من الأرض بإصرار كجذور شجرة البلوط.

note: [unit_type]: id=Dwarvish Stalwart, race=dwarf
en: Dwarvish Stalwart
ar: قزم عازم

note: [unit_type]: id=Dwarvish Steelclad, race=dwarf
en: Dwarvish Steelclad
ar: قزم  فولاذي

note: [unit_type]: id=Dwarvish Steelclad, race=dwarf
en: Outfitted in the strongest plate and mail of Knalgan forges, the Steelclads are the vanguard of dwarvish armies. They are renowned for their resilience in the heat of battle, and their mastery of both battleaxe and warhammer make them imposing foes indeed.
ar: تم تجهيز الفولاذيين بأقوى لوحة درع من حدادي كنالجا، وهم طليعة الجيوش القزمة. إنهم مشهورون بمرونتهم في خضم المعركة، كما أن إتقانهم لكل من فأس المعركة ومطرقة الحرب يجعلهم أعداء أقوياء بالفعل.

note: [unit_type]: id=Dwarvish Thunderer, race=dwarf
en: Dwarvish Thunderer
ar: قزم رعد

note: [unit_type]: id=Dwarvish Thunderguard, race=dwarf
en: Dwarvish Thunderguard
ar: قزم حارس رعد

note: [unit_type]: id=Dwarvish Thunderguard, race=dwarf
en: The Dwarven Thunderguards are famed for their curious weaponry, these strange staves of wood and iron that make a thunderous noise in their anger. The machinations behind this weaponry are a mystery, a secret taken to the grave by the dwarves of Knalga who wield them, and are assumed to have even forged them. The most that is known are reports of dwarves pouring a strange black dust into the mouth of their weapons, which some say is a food to fuel the beast imprisoned within.
    
    Though a single shot from these ‘thundersticks’ can take several minutes to prepare, the results are seen by the Dwarves as being well worth the wait.
ar: يشتهر الأقزام حراس الرعد بأسلحتهم الغريبة، وهذه العصي الغريبة من الخشب والحديد التي تُحدث ضجيجًا مدويًا عند غضبهم. التقنية الكامنة وراء هذه الأسلحة هي لغز، وهو سر يأخذه أقزام كنالجا إلى القبر، ويُفترض أنهم قاموا بصقله. أكثر ما هو معروف هو تقارير عن الأقزام الذين يسكبون غبارًا أسود غريبًا في أفواه أسلحتهم، والذي يقول البعض إنه طعام لتغذية الوحش المسجون بداخله.
    
    على الرغم من أن طلقة واحدة من هذه "الصاعقة" يمكن أن تستغرق عدة دقائق للتحضير، إلا أن الأقزام يعتبرون النتائج تستحق الانتظار.

note: [unit_type]: id=Dwarvish Ulfserker, race=dwarf
en: Dwarvish Ulfserker
ar: قزم قلب الذئب

note: [unit_type]: id=Elvish Archer, race=elf, gender=male,female
en: Elvish Archer
ar: إلفي رامي سهام

note: [unit_type]: id=Elvish Archer, race=elf, gender=male,female
en: As primarily foragers and hunters, most elves learn to become proficient archers from a young age. Besides being only a practical skill, archery is also a common pastime and many competitions are held in sport for the entertainment of spectators and participants alike. This ability is readily turned to battle in times of war, where many elves will wield bows as their weapons of choice. Though not as sturdy as their human or orc counterparts, Elvish archers are still effective combatants, especially when fighting from the safety of their forests.
ar: بصفتهم باحثين عن الطعام وصيادين في المقام الأول، يتعلم معظم الإلفيين أن يصبحوا رماة ماهرين منذ سن مبكرة. إلى جانب كونها مهارة عملية، تعد الرماية أيضًا هواية شائعة وتقام العديد من المسابقات الرياضية لتسلية المتفرجين والمشاركين على حدٍ سواء. تتحول هذه القدرة بسهولة إلى المعركة في أوقات الحرب، حيث يستخدم العديد من الإلفيين الأقواس كأسلحة مفضلة لديهم. على الرغم من أنهم ليسوا أقوياء مثل نظرائهم من البشر أو الأوركيين، إلا أن رماة الإلف لا يزالون مقاتلين فعالين، خاصة عند القتال من غاباتهم الآمنة.

note: [female]: gender=female
en: female^Elvish Archer
ar: إلفية رامية سهام

note: [unit_type]: id=Elvish Avenger, race=elf, gender=male,female
en: Elvish Avenger
ar: إلفي منتقم

note: [unit_type]: id=Elvish Avenger, race=elf, gender=male,female
en: The curious name of the Elvish ‘Avengers’ comes from a tactic often employed by these master rangers. The enemy is allowed to break through a feint defense and when the vulnerable troops behind the front line follow, these archers break cover and attack, cutting supply lines and surrounding the enemy in one fell stroke. This has, at times, been interpreted as a form of vengeance for their brethren lost earlier in the battle. While not so base in design, it is not at all inaccurate.
ar: يأتي الاسم الغريب للإلفي المنتقم من تكتيك غالبًا ما يستخدمه هؤلاء الحراس الرئيسيون. يُسمح للعدو باختراق دفاع خادع وعندما تتبعه القوات الضعيفة خلف الخط الأمامي، يكسر هؤلاء الرماة الغطاء ويهاجمون، ويقطعون خطوط الإمداد ويحاصرون العدو بضربة واحدة. وقد تم تفسير ذلك في بعض الأحيان على أنه شكل من أشكال الانتقام لإخوانهم الذين فقدوا في وقت سابق من المعركة. على الرغم من أنها ليست قاعدة في التكتيك، إلا أنه معمول به إلى حد ما.

note: [special_note]
en: Elvish Avengers are well-traveled and adept at traversing harsh terrains like sand, water, and mountains.
ar: يتنقل الإلفي المنتقم بسرعة ويجيد اجتياز التضاريس القاسية مثل الرمال والمياه والجبال.

note: [female]: gender=female
en: female^Elvish Avenger
ar: إلفية منتقمة

note: [unit_type]: id=Elvish Captain, race=elf
en: Elvish Captain
ar: إلفي نقيب

note: [unit_type]: id=Elvish Captain, race=elf
en: Elvish captains usually command patrols and garrisons that stand guard over the vast forests in elvish territory. Unlike leaders from other races, they are most proficient at navigating small skirmishes rather than large-scale battles, and are especially skilled at defensive maneuvering. Captains typically lead small units that remain together for extended periods of time, allowing them to personally mentor and befriend their troops. They are often observed to lead through camaraderie and amicability, but still command great respect from their kin.
ar: عادة ما يقود نقباء الإلف الدوريات والحاميات التي تحرس الغابات الشاسعة في أراضيهم. على عكس القادة من الأجناس الأخرى، فإنهم أكثر كفاءة في اجتياز المناوشات الصغيرة بدلاً من المعارك واسعة النطاق، وهم ماهرون بشكل خاص في المناورة الدفاعية. يقود الملازم عادة وحدات صغيرة تبقى معًا لفترات طويلة من الوقت، مما يسمح لهم بتوجيه قواتهم شخصيًا وتكوين صداقات معها. غالبًا ما يُلاحظ أنهم يقودون من خلال الصداقة الحميمة والود، لكنهم يحظون باحترام كبير من منظوريهم.

note: [unit_type]: id=Elvish Champion, race=elf
en: Elvish Champion
ar: إلفي مغوار

note: [unit_type]: id=Elvish Champion, race=elf
en: Elves are typically peaceable by nature and most will attack only in retaliation for some wrongdoing wrought upon them. However, there are some elves who deliberately seek battle, purposeful or otherwise, for their own enjoyment. Through constant combat, these warriors either learn to hone their swordsmanship to a level far beyond most of their peers or perish in the volatile frenzy of melee. Those capable of persisting eventually grow skilled enough to wholly conquer the battlegrounds, becoming veritable champions of war as they mercilessly cut through their foes. Having spent their whole lives refining their prowess with the blade, these elves are exceptionally dangerous and should never be underestimated.
ar: عادةً ما يكون الإلف مسالمين بطبيعتهم ولن يهاجم معظمهم إلا انتقامًا لبعض الأخطاء التي ارتكبت بحقهم. ومع ذلك، هناك بعض الإلفيين الذين يسعون عمدًا إلى خوض معركة، سواء كانت هادفة أو غير هادفة، من أجل متعتهم الخاصة. من خلال القتال المستمر، يتعلم هؤلاء المحاربون إما صقل مهارتهم في استخدام السيف إلى مستوى يفوق معظم أقرانهم أو الموت في جنون المعركة المتقلب. أولئك القادرون على المثابرة يصبحون في نهاية المطاف ماهرين بما يكفي لغزو ساحات القتال بالكامل، ويصبحون أبطالًا حقيقيين للحرب بينما يخترقون أعدائهم بلا رحمة. بعد أن أمضوا حياتهم كلها في صقل براعتهم بالشفرة، فإن هؤلاء الإلفيين خطيرون بشكل استثنائي ولا ينبغي الاستهانة بهم أبدًا.

note: [unit_type]: id=Elvish Druid, race=elf, gender=female
en: female^Elvish Druid
ar: إلفية كاهنة

note: [unit_type]: id=Elvish Druid, race=elf, gender=female
en: Some elves choose to deepen their connection to the corporeal world, thereby enhancing their already potent abilities to foster and manipulate natural energies. Perhaps the most notable effect of these druids’ magic is the marked sense of motion in the deep woodlands that they preserve. Outsiders wandering through Elven woods often speak of entangling roots and vines, moving nearly as fast as a warrior’s marching pace, or the creaking shamble of ancient trees, lumbering across entire camps in just a single night. The forest and the earth become almost like a connected entity, something that lives and breathes like a single massive organism. As it flourishes under the druids’ careful tending, the forest kindles their magics in turn, symbiotically enhancing the already potent powers that these elves possess.
ar: يختار بعض الإلفيات تعميق علاقتهن بالعالم المادي، وبالتالي تعزيز قدراتهن القوية أصلا على تعزيز الطاقات الطبيعية والتلاعب بها. ولعل التأثير الأبرز لسحر هاته الراهبات هو الإحساس الملحوظ بالحركة في الغابات العميقة التي يحافظن عليها. غالبًا ما يتحدث الغرباء الذين يتجولون عبر غابات الإلفيين عن الجذور والكروم المتشابكة، التي تتحرك بسرعة تعادل سرعة مسيرة المحارب، أو فوضى الأشجار القديمة التي تصدر صريرًا، والتي تتسلل عبر معسكرات بأكملها في ليلة واحدة فقط. تصبح الغابة والأرض أشبه بكيان متصل، شيء يعيش ويتنفس مثل كائن حي ضخم واحد. وبينما تزدهر الغابة تحت رعاية الكهنة الدقيقة، تشعل الغابة بسحر الراهبات، مما يعزز بشكل تكافلي القوى القوية التي يمتلكها هاته الإلفيات.

note: [attack]: type=impact
en: ensnare
ar: فخ أغصان

note: [unit_type]: id=Elvish Enchantress, race=elf, gender=female
en: female^Elvish Enchantress
ar: إلفية ملقية تعاويذ

note: [unit_type]: id=Elvish Enchantress, race=elf, gender=female
en: In the context of Elven magic, the notion of enchanting is a little bit misleading since it almost always refers to manipulation of an object’s essence for the purpose of divination or insight. A favorite among the corresponding enchantresses is imbuing their natural surroundings with the breath of the arcane, yielding secret groves that exist at the juncture between the corporeal and ethereal worlds. These mysterious domains are kept by their equally enigmatic caretakers, who mostly keep to themselves away from prying eyes. Though rather reserved and unsociable, these elves are well-regarded by most of their kin and sometimes called upon for guidance especially in unusual or peculiar matters.
ar: في سياق سحر الإلف، تعد فكرة السحر مضللة بعض الشيء لأنها تشير دائمًا تقريبًا إلى التلاعب بجوهر الموجود لغرض العرافة أو البصيرة. من الأشياء المفضلة لدى الساحرات ملقيات التعويذات هو إضفاء طابع غامض على محيطهن الطبيعي، مما يؤدي إلى بساتين سرية توجد عند المنعطف بين العالمين المادي والأثيري. يتم الاحتفاظ بهذه المجالات الغامضة من قبل القائمات على رعايتها الغامضات بنفس القدر، واللاتي يحتفظن في الغالب بأنفسهن بعيدًا عن أعين المتطفلين. على الرغم من أنهم متحفظات ومنعزلات إلى حد ما، إلا أن هاته الإلفيات يحظين باحترام كبير من قبل معظم أقاربهن ويتم استدعاؤهم أحيانًا للتوجيه خاصة في الأمور غير العادية أو الغريبة.

note: [attack]: type=impact
en: entangle
ar: الأغصان المتشابكة

note: [attack]: type=arcane
en: faerie fire
ar: نار جنية

note: [unit_type]: id=Elvish Fighter, race=elf
en: Elvish Fighter
ar: إلفي مقاتل

note: [unit_type]: id=Elvish Fighter, race=elf
en: Among elves, swordplay is most commonly practiced by rangers and border patrols, who serve primarily as guardians of the forests and more occasionally as small squads for intrusions into other territories. Elvish swordsmanship is known for its emphasis on swift, agile strikes, generating less power than human or orcish warriors, but also leaving less time to react and counter. Most elves can learn the basics of swordplay relatively quickly and will readily pick up the blade when confronted with battle.
ar: بين الإلف، تنتشر ممارسة المبارزة بالسيف بشكل شائع من قبل الحراس ودوريات الحدود، الذين يعملون في المقام الأول كحراس مجال للغابات وفي بعض الأحيان كفرق صغيرة للتجسس على مناطق أخرى. تُعرف مهارة المبارزة الإلفية بتركيزها على الضربات السريعة والرشيقة، مما يولد قوة أقل من المحاربين البشريين أو الأوركيين، ولكنها تترك أيضًا وقتًا أقل للخصم لرد الفعل. يمكن لمعظم الإلف أن يتعلموا أساسيات المبارزة بالسيف بسرعة نسبية ويحملون النصل بسهولة عند المعركة.

note: [unit_type]: id=Elvish Hero, race=elf
en: Elvish Hero
ar: إلفي بطل

note: [unit_type]: id=Elvish Hero, race=elf
en: Accomplished Elvish warriors are sometimes called ‘Sárcan’, roughly meaning ‘one who has sacrificed in defense’ or ‘one transfigured by experience’. Often translated to ‘Elvish Heroes’ in the human tongue, this name does indicate some level of prestige, but is not meant to glorify the position. Elvish Heroes are those who have survived numerous wars and outlived many of their friends who fell in prior battles. Often among the few lone survivors of the battlefield, these battle-hardened soldiers are privy to the numerous atrocities of war — orcs and humans burning and razing their homes in the forests, dwarves pillaging precious artifacts from the fallen, necromancers raising their own comrades to fight against them, or even their own kind slaughtering innocents without care or mercy. While the Elves realize the necessity of military strength and honor the ‘Sárcanet’ as heroes for their service, such a status is not one often sought after by the majority of Elvenkind.
ar: يُطلق على محاربي الإللفيين المنجزين أحيانًا اسم "ساركاان"، وتعني تقريبًا "الشخص الذي ضحى في الدفاع" أو "الشخص الذي تغير شكله بالخبرة". غالبًا ما يُترجم هذا الاسم إلى "إلفي بطل" في اللغة البشرية، ويشير إلى مستوى معين من الهيبة، ولكن ليس المقصود منه تمجيد المنصب. أبطال الإلف هم أولئك الذين نجوا من العديد من الحروب وتجاوزوا العديد من أصدقائهم الذين سقطوا في معارك سابقة. في كثير من الأحيان، يكون هؤلاء الجنود المتمرسين في المعركة من بين الناجين القلائل الوحيدين في ساحة المعركة، وهم مطلعون على فظائع الحرب العديدة - الأورك والبشر الذين يحرقون ويدمرون منازلهم في الغابات، والأقزام ينهبون القطع الأثرية الثمينة من الذين سقطوا، ومستحضري الأرواح يرفعون رفاقهم من الموتى. قتالهم، أو حتى من نوعهم ذبح الأبرياء دون رعاية أو رحمة. في حين أن الإلفيين يدركون ضرورة القوة العسكرية ويكرمون "الساركاان" كأبطال لخدمتهم، فإن مثل هذه المكانة لا تسعى إليها أغلبية الإلفيين في كثير من الأحيان.

note: [unit_type]: id=Elvish High Lord, race=elf
en: Elvish High Lord
ar: إلفي زعيم سامي

note: [unit_type]: id=Elvish High Lord, race=elf
en: While the duality of Elven magic manifests itself most strongly in the split paths between the corporeal and arcane worlds, the same dichotomy is reflected in the ranks of Elven nobility. In part due to their use of faerie fire, most lords find themselves strongly aligned with enchantresses, thus associating themselves with the aspects of insight and destruction. Though not the same thing as wisdom, a lord’s intuition is usually to be respected, and his wrath, feared. This only grows more true with age, as time brings acuity to the elf’s mind and senses.
    
    Outsiders’ notions that an upper class of ‘High Lords’ exists is usually a fallacy resulting from the great disparity in both perception and power that these experienced elves possess. In actuality, the hierarchy of Elvish rule differs between enclaves and situationally between times of peace and war. The only thing that can be said for certain is that the acumen of these lords is invaluable for maintaining the prosperity of Elvish rule, whether or not they sit at the top of the chain of command.
ar: في حين أن ازدواجية سحر الإلف تتجلى بقوة في المسارات المنقسمة بين العالمين الجسدي والروحي، فإن نفس الانقسام ينعكس في صفوف نبلاء الإلفيين. ويرجع ذلك جزئيًا إلى استخدامهم للنار المقدسة، حيث يجد معظم اللوردات أنفسهم متحالفين بقوة مع السحرة، وبالتالي يربطون أنفسهم بجوانب البصيرة والدمار. على الرغم من أنها ليست نفس الشيء مثل الحكمة، إلا أنه عادة ما يجب احترام حدس السيد، والخوف من غضبه. وهذا يصبح أكثر صحة مع تقدم العمر، حيث يجلب الوقت حدة لعقل الإلفي وحواسه.
    
    عادة ما تكون مفاهيم الغرباء عن وجود طبقة عليا من "اللوردات الكبار" مغالطة ناجمة عن التفاوت الكبير في الإدراك والقوة الذي يمتلكه هؤلاء الإلف ذوي الخبرة. في الواقع، يختلف التسلسل الهرمي لحكم الإلف بين المناطق والظروف بين أوقات السلم والحرب. الشيء الوحيد الذي يمكن قوله على وجه اليقين هو أن فطنة هؤلاء اللوردات لا تقدر بثمن للحفاظ على ازدهار حكم الإلف، سواء كانوا يجلسون على قمة التسلسل القيادي أم لا.

note: [unit_type]: id=Elvish Lady, gender=female, race=elf
en: female^Elvish Lady
ar: سيدة إلفية

note: [unit_type]: id=Elvish Lady, gender=female, race=elf
en: Usually strongly connected with the earthly aspect of Elven magic, noble ladies of the elvish enclaves are associated with wisdom and preservation. As those entrusted with maintaining many of the more venerated Elvish traditions, they play a large role in safeguarding the tranquility and natural wonder of their renowned forest sanctuaries. Unlike their counterparts in the lords, many of whom gain great individual insight through their use of arcane magic, most ladies spread their power throughout the societal orders that they guide, often at some cost to their own personal abilities. For this reason, they serve most often as diplomats and peacekeepers, holding high authority during times of amity and taking a lesser role in times of war.
ar: عادة ما ترتبط السيدات النبيلات في مناطق الإلف بقوة بالجانب الدنيوي لسحر الإلف، ويرتبطن بالحكمة والرشاد. باعتبارهن المكلفات بالحفاظ على العديد من تقاليد الإلف الأكثر تبجيلًا، فإنهم يلعبن دورًا كبيرًا في الحفاظ على الهدوء والسكينة الطبيعية لمناطقهن الشهيرة. على عكس نظرائهن اللوردات، الذين يكتسب الكثير منهم رؤية فردية عظيمة من خلال استخدامهم للسحر الغامض، فإن معظم السيدات ينشرن قوتهن عبر الأنظمة المجتمعية التي يوجهنها، وغالبًا ما يكون ذلك على حساب قدراتهن الشخصية. ولهذا السبب، فإنهن يعملن في أغلب الأحيان كدبلوماسيات وفي مهام حفظ السلام، ويتمتعن بسلطة عليا في أوقات الصداقة ويأخذن دورًا أقل في أوقات الحرب.

note: [unit_type]: id=Elvish Lord, race=elf
en: Elvish Lord
ar: لورد إلفي

note: [unit_type]: id=Elvish Lord, race=elf
en: Succession among the Elvish nobility is a complex process that varies somewhat between the different enclaves of Elvenkind. Typically, the future leaders of the elves are tasked with governing the three-fold aspects of Elvish society: warriors and rangers who defend the forests, peaceable civilians who shy away from combat altogether, and the collective group of healers and mystics who study the art of faerie magic. Being able to reconcile the differences between these factions and effectively lead their people requires considerable personal merit and a deep insight into elves of all kinds. To this end, lords are typically the only male elves who are allowed to learn any amount of faerie magic, which is traditionally taught solely to female shamans.
    
    Though some enclaves, such as the northern Lintanir grove, maintain their nobility via bloodline, others such as the mighty Wesmere elves elect new lords on each new generation. In either case, the nobles’ position is rarely an absolute one, and they are expected to lead more by diplomacy and wisdom rather than force.
ar: تعد الخلافة بين نبلاء الإلف عملية معقدة تختلف إلى حد ما بين مناطق الإلف المختلفة. عادة، يتم تكليف قادة الإلف المستقبليين بإدارة الجوانب الثلاثة لمجتمع الإلف: المحاربون وحراس المجال الذين يدافعون عن الغابات، والمدنيون المسالمون الذين يتجنبون القتال تمامًا، والمجموعة الجماعية من المعالجين والصوفيين الذين يدرسون الفنون السرية من السحر الإلفي. إن القدرة على التوفيق بين الاختلافات بين هذه الفصائل وقيادة أعضائها بفعالية تتطلب ميزة شخصية كبيرة ونظرة عميقة إلى مجتمع الإلف بجميع مكوناته. ولتحقيق هذه الغاية، عادةً ما يكون اللوردات هم الإلف الذكور الوحيدون الذين يُسمح لهم بتعلم أي قدر من سحر الإلف، والذي يتم تدريسه تقليديًا للإناث الشامانات فقط.
    
    على الرغم من أن بعض المجتمعات، مثل لينتانير الشمالية، تحافظ على نبلها عبر السلالة، إلا أن بعضها الآخر مثل إلف ويسمير الأقوياء ينتخبون أسيادًا جددًا في كل جيل جديد. وفي كلتا الحالتين، نادراً ما يكون حكم النبلاء مطلقاً، ومن المتوقع منهم أن يقودوا البلاد بالدبلوماسية والحكمة بدلاً من القوة.

note: [unit_type]: id=Elvish Marksman, race=elf, gender=male,female
en: Elvish Marksman
ar: إلفي هدّاف

note: [unit_type]: id=Elvish Marksman, race=elf, gender=male,female
en: Elves have an intimate connection to the world of faerie, which innately imbues them with highly acute senses and incredibly keen vision. This, combined with years of hunting in the deep forests, contributes greatly to the elves’ mastery of the bow. An elf practiced at marksmanship is capable of hitting a pinhole-sized target from dozens of paces away and can shoot quickly and precisely enough to split falling branches in midair. Of course, training the body to keep up with the eyes is no easy feat, and realizing this prodigious skill does come with the cost of weakness in close quarters.
ar: لدى الإلفيين علاقة حميمة بعالم الأثير، الذي يضفي عليهم بالفطرة حواسًا حادة للغاية ورؤية حادة بشكل لا يصدق. هذا، بالإضافة إلى سنوات من الصيد في الغابات العميقة، يساهم بشكل كبير في إتقان الإلفي للقوس. الإلفي المتدرب على الرماية قادر على إصابة هدف بحجم الثقب من مسافة عشرات الخطوات ويمكنه إطلاق السهام بسرعة ودقة كافية لتقسيم الفروع المتساقطة في الجو. وبطبيعة الحال، فإن تدريب الجسم على مواكبة العيون ليس بالأمر السهل، وإدراك هذه المهارة المذهلة يأتي مع تكلفة الضعف في القتالات القريبة.

note: [attack]: type=pierce
en: longbow
ar: قوس طويل

note: [female]: gender=female
en: female^Elvish Marksman
ar: إلفية هدّافة

note: [unit_type]: id=Elvish Marshal, race=elf
en: Elvish Marshal
ar: إلفي مشير

note: [unit_type]: id=Elvish Marshal, race=elf
en: Elves are not often the instigators of open war, but will not shy away when the time comes to do battle. To this end, they maintain a small number of strategically-minded marshals at all times. Selected from the most talented patrol captains, these commanders undergo extensive training in various military styles, including those of the humans and orcs. They are unorthodox, but brilliant strategists who excel at breaking down large battlefronts into smaller skirmishes, transforming ordinary campaigns into dispersed guerrilla warfare. Engaging elves in their own homes is a daunting task for any invasion force, precisely because of the skillful maneuvering of the marshals who are entrusted with the protection of their people.
ar: لا يكون الإلفيون في كثير من الأحيان من المحرضين على الحرب المفتوحة، لكنهم لن يترددون عندما يحين وقت خوض المعركة. ولتحقيق هذه الغاية، يحتفظون بعدد صغير من المشيرين ذوي التفكير الاستراتيجي في جميع الأوقات. يتم اختيار هؤلاء القادة من بين قادة الدوريات الأكثر موهبة، ويخضعون لتدريب مكثف على الأساليب العسكرية المختلفة، بما في ذلك أساليب البشر والأوركيين. إنهم استراتيجيون غير تقليديين، وبارعون في تقسيم جبهات القتال الكبيرة إلى مناوشات أصغر، وتحويل الحملات العادية إلى حرب عصابات متفرقة. يعد الاشتباك مع الإلفيين في وطنهم مهمة شاقة لأي قوة غزو، وذلك على وجه التحديد بسبب المناورة الماهرة للمارشالات المكلفين بحماية شعبهم.

note: [unit_type]: id=Elvish Outrider, race=elf
en: Elvish Outrider
ar: إلفي فارس مرافق

note: [unit_type]: id=Elvish Outrider, race=elf
en: There once was an elf by the name of Beirand, who set out on a journey to a distant land.
    Thirteen days he rode, no rest did he take, ‘til a nymph’s abode he entered, ‘side a lake.
    “Look there, Narya!” Came a cry of glee, “Do thee spy that yonder apple tree?”
    The response, a neigh, she jumped with delight, then off she skipped in a canter spright.
    Not a moment passed ‘ere a gusting blast, blew all around, an airy voice cast:
    “Hold there, thee elf, this grove is mine — no fruit shall I yield you, nor your equine.”
    Next came the reply, “Please grant us respite. Long have we travel’d; surely see thee our plight!”
    “Fatigue, I perceive, that is your case, but to earn my grace, let’s have a race.”
    To this, the rider did consent, and toward the tree, then off they went.
    A howl, a rush, a flying gale, the wind left the rider back on its tail.
    But in a flashing streak, a gallop sleek, horse and rider past the wind did barely squeak.
    In augmented time, back and forth they sped, ‘til at last, fleet elf arrived ahead.
    “Well done,” spake the spirit, as she blew in, “my grace I shall grant thee and all of your kin.”
    Beirand and Narya thus took their leave, bearing evermore, the nymph’s reprieve.
    
    The truth of this tale, one can only surmise, but doubtless, Outriders the fastest do comprise.
ar: كان هناك إلفي اسمه بيراند، الذي انطلق في رحلة إلى أرض بعيدة.
    ركب ثلاثة عشر يومًا، ولم يأخذ أي راحة، حتى دخل إلى مسكن حورية، بجانب البحيرة.
    "انظري هناك يا ناريا!" جاءت صرخة من الفرح، "هل تتجسس على شجرة التفاح تلك؟"
    الرد كان عبارة عن صهيل، وقفزت من الفرحة، ثم انطلقت وهي تقفز في خبب.
    لم تمر لحظة واحدة قبل دوي انفجار عاصف، انفجر في كل مكان، وصوت متجدد الهواء:
    "انتظر أيها الإلفي، هذا البستان ملكي، ولن أثمر لك ولا لخيولك."
    وبعد ذلك جاء الرد: "من فضلك امنحنا فترة راحة. لقد سافرنا منذ فترة طويلة؛ بالتأكيد نراكم في محنتنا!
    "أعتقد أن هذا هو حالك، ولكن لكي تكسب نعمتي، فلنخوض سباقًا."
    فوافق الراكب على ذلك، واتجه نحو الشجرة، ثم انطلقا.
    عواء، اندفاع، عاصفة طيران، تركت الريح الفارس على ذيله.
    ولكن في خط وامض، كان الراكب الأنيق، الحصان والفارس يمران بالرياح بالكاد يصدران صريرًا.
    في الوقت المعزز، أسرعوا ذهابًا وإيابًا، حتى وصل الإلفي للأمام أخيرًا.
    "أحسنت،" تكلمت الروح وهي تنفخ في الداخل، "سأعطيك نعمتي ولجميع أقربائك."
    وهكذا أخذ بيراند وناريا جائزتهما، حاملين إلى الأبد نعمة الحورية.
    
    لا يمكن للمرء إلا أن يخمن حقيقة هذه الحكاية، ولكن بلا شك، فإن فرسان الحدود هم الأسرع.

note: [unit_type]: id=Elvish Ranger, race=elf, gender=male,female
en: Elvish Ranger
ar: إلفي حارس مجال

note: [unit_type]: id=Elvish Ranger, race=elf, gender=male,female
en: The silent watchers of the forests, Elvish rangers are masters of stealth and reconnaissance. Many are explorers and loners, preferring to wander through the towering trees sheltering the natural beauty of their homes, of which they are fiercely protective. While they possess considerable skill in both blade and bow, these archers are less adept at fighting other warriors on even terms, preferring instead to ambush their enemies from the shadows in the woods. A surprise attack from rangers can cripple a force many times their size and will often compel attacking armies to withdraw rather than risk a game of prolonged guerrilla warfare in the forests.
ar: مراقبو الغابات الصامتون، حراس المجال الإلفيون هم أساتذة التخفي والاستطلاع. العديد منهم مستكشفون ومنعزلون، ويفضلون التجول عبر الأشجار الشاهقة التي تحمي الجمال الطبيعي لمنازلهم، والتي يحمونها بشدة. في حين أنهم يمتلكون مهارة كبيرة في كل من السيف والقوس، فإن هؤلاء الرماة أقل مهارة في قتال المبارزين الآخرين بشروط متساوية، ويفضلون بدلاً من ذلك نصب كمين لأعدائهم من الظلال في الغابة. يمكن لهجوم مفاجئ من الحراس أن يشل قوة أكبر عدديا بعدة مرات، وغالبًا ما يجبر الجيوش المهاجمة على الانسحاب بدلاً من المخاطرة بلعبة حرب عصابات طويلة الأمد في الغابات.

note: [special_note]
en: Elvish Rangers are well-traveled and adept at traversing harsh terrains like sand, water, and mountains.
ar: يتنقل حارس المجال الإلفي بسرعة ويجيد اجتياز التضاريس القاسية مثل الرمال والمياه والجبال.

note: [female]: gender=female
en: female^Elvish Ranger
ar: إلفية حارسة مجال

note: [unit_type]: id=Elvish Rider, race=elf
en: Elvish Rider
ar: إلفي راكب

note: [unit_type]: id=Elvish Rider, race=elf
en: The prevalence of guerrilla tactics in Elven strategy results in great emphasis on maintaining highly mobile units capable of fighting on an adaptable battlefront. This style of warfare requires rapid communication between small skirmish groups and the ability to quickly transfer troops between combat zones. Experienced Elvish riders know this well and thus devote most of their time to improving their horsemanship rather than their individual fighting skills. The speed at which they travel through the forest would be suicidal for any other cavalry, and they are tenacious enough to ride for as much as two or three days at a time without resting. While the intelligence and communication these horsemen provide is invaluable, the lack of combat prowess and front line engagement means that these riders are the oft unsung heroes of war, left supporting their brethren from the back lines.
ar: يؤدي انتشار تكتيكات حرب العصابات في استراتيجية الإلفيين إلى التركيز بشكل كبير على الحفاظ على وحدات عالية الحركة قادرة على القتال على جبهة قتال قابلة للتكيف. يتطلب هذا النمط من الحرب التواصل السريع بين مجموعات المناوشات الصغيرة والقدرة على نقل القوات بسرعة بين مناطق القتال. يعرف راكبو الإلفيين ذوو الخبرة هذا الأمر جيدًا، وبالتالي يكرسون معظم وقتهم لتحسين مهاراتهم في الفروسية بدلاً من مهاراتهم القتالية الفردية. إن السرعة التي يسافرون بها عبر الغابة ستكون بمثابة انتحار لأي سلاح فرسان آخر، وهم عنيدون بما يكفي للركوب لمدة تصل إلى يومين أو ثلاثة أيام في المرة الواحدة دون راحة. في حين أن الذكاء والتواصل الذي يقدمه هؤلاء الفرسان لا يقدر بثمن، فإن الافتقار إلى البراعة القتالية والمشاركة في الخطوط الأمامية يعني أن هؤلاء الفرسان هم أبطال الحرب المجهولون في كثير من الأحيان، وقد تركوا ليدعمون إخوانهم من الخطوط الخلفية.

note: [unit_type]: id=Elvish Scout, race=elf
en: Elvish Scout
ar: إلفي كشاف

note: [unit_type]: id=Elvish Scout, race=elf
en: Although the equines bred by the wood elves are much faster and more agile than regular horses, they tend to be quite a bit harder to master. It takes many years to train these fickle ponies, but once tamed, they are among the most devoted mounts. These unique horses allow Elvish horsemen to outpace most other cavalry on open ground and even ride through thick forests at full gallop. Though these riders possess some skill in wielding swords and bows, their greatest effectiveness lies in their ability to scout and outmaneuver enemy forces. Elvish scouts are most often used as messengers or support units and are adept at quickly transferring information between patrols, whom they also reinforce when necessary.
ar: على الرغم من أن الخيول التي يتم تربيتها بواسطة إلف الغابة أسرع بكثير وأكثر مرونة من الخيول العادية، إلا أنها تميل إلى أن تكون أكثر صعوبة في إتقانها. يستغرق تدريب هذه المهور المتقلبة سنوات عديدة، ولكن بمجرد ترويضها، تصبح من بين أكثر الخيول تفانيًا. تسمح هذه الخيول الفريدة لفرسان الإلف بالتفوق على معظم الفرسان الآخرين على الأرض المفتوحة وحتى الركوب عبر الغابات الكثيفة بأقصى سرعة. على الرغم من أن هؤلاء الفرسان يمتلكون بعض المهارة في استخدام السيوف والأقواس، إلا أن فعاليتهم الأكبر تكمن في قدرتهم على استكشاف قوات العدو والتغلب عليها. غالبًا ما يتم استخدام كشافة الإلف كرسل أو وحدات دعم وهم بارعون في نقل المعلومات بسرعة بين الدوريات، والتي يتم تعزيزها بهم أيضًا عند الضرورة.

note: [unit_type]: id=Elvish Shaman, race=elf, gender=female
en: female^Elvish Shaman
ar: إلفية شامانة

note: [unit_type]: id=Elvish Shaman, race=elf, gender=female
en: With a little training, an elf’s inherent affinity with the natural world can be channeled into a material magic that affects the physical plane. Shamans of this discipline most often use their skills to tend to the nature that connects them to their powers, resulting in the unusually lush and verdant forests surrounding their homes. The same magic lends itself to remarkable and well-renowned capabilities in the healing arts. Devoutly peaceful by nature, these shamans rarely engage in combat, instead using their magic to command the earth itself to hinder or pacify their enemies.
ar: مع القليل من التدريب، يمكن توجيه تقارب الإلف المتأصل مع العالم الطبيعي إلى سحر مادي يؤثر على المستوى الملموس. غالبًا ما تستخدم الشامان في هذا التخصص مهاراتها للعناية بالطبيعة التي تربطها بقواها، مما يؤدي إلى غابات كثيفة وخضراء بشكل غير عادي تحيط بمنزلها. نفس السحر يفسح المجال لقدرات رائعة ومشهورة في فنون العلاج. هاته الشامانات المسالمات بطبيعتهن، نادرًا ما ينخرطن في القتال، وبدلاً من ذلك يستخدمن سحرهن لقيادة الأرض نفسها لإعاقة أعدائهن أو تهدئتهن.

note: [unit_type]: id=Elvish Sharpshooter, race=elf, gender=male,female
en: Elvish Sharpshooter
ar: إلفي قناص

note: [unit_type]: id=Elvish Sharpshooter, race=elf, gender=male,female
en: Though not a formal title, ‘Sharpshooter’ is the epithet given to the most gifted Elvish marksmen. These expert archers are capable of feats that, even by Elven standards, border on miraculous — they have the precision to split incoming arrows midair and can loose a second arrow before the first hits, all while maintaining enough power to damage full plate armor. A single volley of their arrows is enough to bring down a knight on horseback, and even heavily-armored infantry will survive few additional shots. The sharpshooters of the elves have honed their art to its highest form and are the undisputed masters of archery.
ar: على الرغم من أنه ليس لقبًا رسميًا، إلا أن "قناص" هو اللقب الذي يطلق على أكثر رماة الإلف موهبة. هؤلاء الرماة الخبراء قادرون على القيام بمآثر، حتى وفقًا لمعايير الإلف، تقترب من المعجزة - لديهم الدقة في تقسيم السهام القادمة في الهواء ويمكنهم أن يطلقوا سهمًا ثانيًا قبل وصول السهم الأول، كل ذلك مع الحفاظ على قوة كافية لتدمير درع العدو بالكامل. طلقة واحدة من سهامهم تكفي لإسقاط فارس يمتطي جواده، وحتى المشاة المدرعون بشدة سينجون بصعوبة من بضع طلقات إضافية. لقد صقل قناصة الإلف فنهم إلى أعلى مستوياته وهم أسياد الرماية بلا منازع.

note: [female]: gender=female
en: female^Elvish Sharpshooter
ar: إلفية قناصة

note: [unit_type]: id=Elvish Shyde, race=elf, gender=female
en: As an elf maiden entwines herself more and more with nature, the essence of earth begins to transform her body. The butterfly wings that sprout on the back of a Shyde are a direct manifestation of her connection to the faerie, granting her their characteristic ethereal aura of both serenity and fear. Shydes are masters of the mundane, guided by a power which is little understood, yet greatly respected by others of their kind. Often mistaken for true faerie or ‘forest spirits’, these stewards of the forests epitomize their people’s mysterious connection with the natural order.
ar: بينما تتشابك فتاة إلفية مع الطبيعة أكثر فأكثر، يبدأ جوهر الأرض في تحويل جسدها. أجنحة الفراشة التي تنبت على ظهر الشايد هي مظهر مباشر لارتباطها بالأثير، مما يمنحها هالة أثيرية مميزة من الصفاء والخوف. الشايد هن أسياد الأمور الدنيوية، مسترشدات بقوة غير مفهومة كثيرًا، ومع ذلك تحظى باحترام كبير من قبل الآخرين من نفس النوع. غالبًا ما يتم الخلط بين حراس الغابات هؤلاء وبين الحوريات الحقيقية أو "أرواح الغابة"، وهن يجسدن العلاقة الغامضة بين شعوبهم والنظام الطبيعي.

note: [attack]: type=impact
en: faerie touch
ar: لمسة جنية

note: [unit_type]: id=Elvish Sorceress, race=elf, gender=female
en: female^Elvish Sorceress
ar: إلفية ساحرة

note: [unit_type]: id=Elvish Sorceress, race=elf, gender=female
en: Elven magic most commonly diverges among two paths — manipulation of the natural, or corporeal world, and divination into the arcane plane. The latter, as a power that is difficult to control and ill-understood even by most of its practitioners, is not often sought after by the Elves. Wielders of the arcane face significant risk in studying the volatile nature of their discipline and quickly learn to respect the disruptive power of their craft. This destructive nature most commonly manifests itself as gouts of ‘faerie fire’, which is among the most readily mastered skills for an Elvish sorceress. While a rather superficial application of this art, the Elves nonetheless hold the arcane flame in high regard and are careful to utilize it with judicious caution.
ar: يتردد سحر الإلفيين بشكل شائع بين مسارين - التلاعب بالعالم الطبيعي أو المادي، والعرافة في المستوى الأثيري. الأخيرة، باعتبارها قوة يصعب السيطرة عليها ويساء فهمها حتى من قبل معظم ممارسيها، لا يبحث عنها الإلفيون غالبًا. يواجه حاملو المعرفة الغامضة خطرًا كبيرًا في دراسة الطبيعة المتقلبة لانضباطهم ويتعلمون بسرعة احترام القوة التخريبية لحرفتهم. تتجلى هذه الطبيعة التدميرية في أغلب الأحيان على شكل نيران "النار الجنية"، والتي تعد من بين المهارات الأكثر سهولة التي تتقنها الساحرة الجنية. على الرغم من أنه تطبيق سطحي إلى حد ما لهذا الفن، إلا أن الإلفيين يحتفظون بالشعلة الغامضة باحترام كبير ويحرصون على استخدامها بحذر حكيم.

note: [unit_type]: id=Elvish Sylph, race=elf, gender=female
en: female^Elvish Sylph
ar: إلفية سيلف

note: [unit_type]: id=Elvish Sylph, race=elf, gender=female
en: Tremendously powerful in unfathomable ways, the sage-like Sylphs are masters of manipulating the bridge between the mundane and arcane worlds. Long years spent peering into the ethereal realm have eroded the ability of these elves to view the physical world; in return, they are granted an abstract sight, gaining the ability to view one or even several different aspects of reality’s essence. Like the many shards of a broken mirror, the myriad fractures of the material world reflect the light of the arcane through its many different facets. Careful practice allows one to follow these strands of light from pane to pane, observing how the outcome of physical reality evolves with each choice made of free will. While direct weaving of the connecting fabric is usually impossible to achieve, indirect manipulation is feasible by machination in the corporeal plane where the reflection of the arcane plane is strongest. The ability of a Sylph to locate these ‘reflection pools’ and steer them is one of her greatest — and most feared — abilities.
ar: قوية للغاية بطرق لا يمكن فهمها، السيلفات الشبيهة بالحكيم هن أستاذات في التلاعب بالجسر بين العالمين الدنيوي والغامض. لقد أدت السنوات الطويلة التي قضينها في النظر إلى العالم الأثيري إلى تآكل قدرة هاته الإلفيات على رؤية العالم المادي؛ وفي المقابل، منحن رؤية مجردة، واكتسبن القدرة على رؤية جانب واحد أو حتى عدة جوانب مختلفة من جوهر الواقع. مثل العديد من شظايا المرآة المكسورة، تعكس الكسور التي لا تعد ولا تحصى في العالم المادي ضوء الأثير من خلال جوانبه العديدة المختلفة. تسمح الممارسة الدقيقة للمرء بمتابعة خيوط الضوء هذه من جزء إلى جزء، ومراقبة كيفية تطور نتيجة الواقع المادي مع كل خيار يتم إجراؤه بواسطة الإرادة الحرة. في حين أنه من المستحيل عادةً تحقيق النسيج المباشر للنسيج المتصل، فإن التلاعب غير المباشر ممكن عن طريق الحيلة في المستوى الجسدي حيث يكون انعكاس المستوى الغامض أقوى. تعد قدرة سيلف على تحديد موقع "أحواض الانعكاس" هذه وتوجيهها إحدى أعظم قدراتها وأكثرها رعبًا.

note: [attack]: type=impact
en: gossamer
ar: مخاط نبات

note: [unit_type]: id=Fog Clearer, race=monster
en: dummy_unit^Fog Clearer
ar: مزيل ضباب

note: [unit_type]: id=Direwolf Rider, race=wolf
en: Direwolf Rider
ar: راكب ذئب رهيب

note: [unit_type]: id=Direwolf Rider, race=wolf
en: While the ferocity and danger of direwolves makes them somewhat of an omen to most, the diminutive goblins have an unusual bond with these savage creatures. While it is beyond the abilities of goblins to tame these beasts, a certain amount of respect can be achieved between the two if a daring goblin chooses to live among the wolves and care for a pup from a young age. Having recognized said goblin as one of their own, a direwolf may then permit the goblin to ride it.
    
    The claws of a wolf are not generally regarded as being the more dangerous parts, but on a beast this large, they are thicker and longer than iron nails. Their riders smear a poison on the front set, not unlike that used by the orcish assassins, making a swipe from these beasts’ paws into a most deadly stroke.
ar: في حين أن شراسة وخطورة الذئاب الرهيبة تجعلها فألًا سيئا إلى حد ما بالنسبة لمعظم الناس، فإن الجوبلن الضئيلة لديها رابط غير عادي مع هذه المخلوقات الوحشية. في حين أن قدرة الجوبلن على ترويض هذه الوحوش تتجاوز قدرات الجوبلن الأصلية، إلا أنه يمكن تحقيق قدر معين من الاحترام بين الاثنين إذا اختار جوبلن جريء العيش بين الذئاب ورعاية الجرو منذ صغره. بعد الاعتراف بالجوبلن المذكور كواحد منهم، قد يسمح الذئب الرهيب بعد ذلك للجوبلن بركوبه.
    
    لا تعتبر مخالب الذئب عمومًا الأجزاء الأكثر خطورة، ولكن في حيوان بهذا الحجم، تكون أكثر سمكًا وأطول من المسامير الحديدية. يقوم راكبوهم بوضع سم على المجموعة الأمامية، لا يختلف عن ذلك الذي يستخدمه القتلة الأوركيون، حيث يقومون بضربة من مخالب هذه الوحوش في ضربة مميتة للغاية.

note: [unit_type]: id=Goblin Impaler, race=goblin
en: Goblin Impaler
ar: غوبلن مخوزق

note: [unit_type]: id=Goblin Impaler, race=goblin
en: Goblins are used by the orcs as skirmishers to disrupt the enemy’s battle line. Those who manage to survive their first few battles equip themselves with a long spear to compensate for their short reach, and better armor to guard their diminutive frames.
ar: يتم استخدام الجوبلن من قبل الأوركيين كمناوشين لتعطيل تقدم العدو. أولئك الذين يتمكنون من البقاء على قيد الحياة في معاركهم القليلة الأولى يزودون أنفسهم برمح طويل للتعويض عن مدى وصولهم القصير، ودروع أفضل لحماية هياكلهم الضئيلة.

note: [unit_type]: id=Goblin Knight, race=wolf
en: Goblin Knight
ar: غوبلن فارس

note: [unit_type]: id=Goblin Knight, race=wolf
en: Battle experience strengthens not only the combat prowess of both mount and rider, but also heartens the bond between them. While a human knight may ride different steeds into battle, a ‘goblin knight’ refers to goblin and wolf together as a single unit, fiercely loyal to one another almost to a fault.
    
    Among orcs, the riders are treated as a class above goblins, even when separated from their mount. Orcish grunts, while feeling themselves superior to goblins, recognize that picking a fight with the rider is also picking a fight with jaws that strike faster than a sword, and almost as hard.
ar: لا تعمل تجربة المعركة على تقوية البراعة القتالية لكل من الراكب والمطية فحسب، بل تعمل أيضًا على تقوية الرابطة بينهما. في حين أن الفارس البشري قد يركب جيادًا مختلفة في المعركة، فإن "الفارس الجوبلن" يشير إلى الجوبلن والذئب معًا كوحدة واحدة، مخلصين بشدة لبعضهما البعض تقريبًا على الدوام.
    
    بين الأورك، يتم التعامل مع الراكبين كطبقة أعلى من الجوبلن، حتى عندما يتم فصلهم عن مطيتهم. خنانيص الأوركيين، بينما يشعرون بأنهم متفوقون على الجوبلن العاديين، يدركون أن خوض معركة مع الراكب هو أيضًا خوض معركة مع فكين يضربان بشكل أسرع من السيف، وبنفس القوة تقريبًا.

note: [unit_type]: id=Goblin Pillager, race=wolf
en: Goblin Pillager
ar: غوبلن ناهب

note: [unit_type]: id=Goblin Pillager, race=wolf
en: Some Goblins train their wolves to overcome their fear of fire. In raids, these goblins take a supporting role; they will torch the homes and crops of their foes, and also carry nets to wreak havoc against those attempting to rally for defense or reprisal.
ar: يقوم بعض الجوبلن بتدريب ذئابهم للتغلب على خوفهم من النار. في الغارات، يلعب هؤلاء الجوبلن دورًا داعمًا؛ سوف يحرقون منازل ومحاصيل أعدائهم، ويحملون أيضًا شباكًا لإحداث الفوضى ضد أولئك الذين يحاولون التجمع للدفاع أو الانتقام.

note: [attack]: type=impact
en: net
ar: شبكة

note: [unit_type]: id=Goblin Rouser, race=goblin
en: Goblin Rouser
ar: غوبلن مناوش

note: [unit_type]: id=Goblin Rouser, race=goblin
en: Standard-bearers are an oddity amongst goblins. A goblin who has survived enough battles to be considered a veteran is rare enough, and it is rarer still for the other goblins to recognize and respect his veteran status. Nonetheless, a rouser’s frenzied goading effectively steels the less veteran fighters to strive harder and longer before they die.
ar: حاملو اللواء هم فئة نادرة بين الجوبلن. إن الجوبلن الذي نجا من المعارك بما يكفي ليتم اعتباره محاربًا قديمًا هو أمر نادر بما فيه الكفاية، ومن النادر أيضًا أن يعترف الجوبلن الآخرين بوضعه ويحترمونه. ومع ذلك، فإن الاستفزاز المحموم المثير يدفع المقاتلين الجوبلن الأقل خبرة إلى بذل جهد أكبر ولفترة أطول قبل أن يموتوا.

note: [unit_type]: id=Goblin Spearman, race=goblin
en: Goblin Spearman
ar: غوبلن جندي رمح

note: [unit_type]: id=Goblin Spearman, race=goblin
en: In any race, there are always those rare individuals who, by stroke of bad luck, are born much smaller and weaker than the rest of their kind. For Orcs, however, such occurrences are extraordinarily common, with there usually being several runts born in each litter. Known as ‘Goblins’, these sickly creatures nearly always live short, brutal lives, most used merely as fodder against an enemy of their larger siblings’ choosing while equipped with only the crudest of spears.
ar: في أي عرق، هناك دائمًا هؤلاء الأفراد النادرون الذين، بسبب سوء الحظ، يولدون أصغر حجمًا وأضعف بكثير من بقية أفراد جنسهم. ومع ذلك، بالنسبة للأورك، فإن مثل هذه الأحداث شائعة بشكل غير عادي، وعادةً ما يكون هناك العديد من الهراوات التي تولد في كل قمامة. تعيش هذه المخلوقات المريضة، المعروفة باسم "الجوبلن"، دائمًا حياة قصيرة ووحشية، ويستخدم معظمها فقط كعلف حرب ضد عدو من اختيار أشقائهم الأكبر بينما تكون مجهزة فقط بأضعف الرماح.

note: [unit_type]: id=Wolf Rider, race=wolf
en: Wolf Rider
ar: راكب ذئب

note: [unit_type]: id=Wolf Rider, race=wolf
en: No one is quite sure how the practice of taming and riding wolves came into being, but the advantages of it for a goblin are obvious. Goblins are much smaller and weaker than their orcish kin and are often sent to the most dangerous and unwanted parts of a fight. Any who manage to tame a mount have a much safer role in combat.
    
    Though few wolves could even stand with the weight of a true orc on their back, a goblin is quite within many wolves’ ability to carry swiftly. Unlike horses, these mounts have a rather easy time traversing the mountains, though water and woods will still slow them down.
ar: لا أحد متأكد تمامًا من كيفية ظهور ممارسة ترويض الذئاب وركوبها، لكن مزاياها بالنسبة للجوبلن واضحة. الجوبلن أصغر حجمًا وأضعف بكثير من أقاربهم الأوركيين وغالبًا ما يتم إرسالهم إلى الأجزاء الأكثر خطورة وغير المرغوب فيها في القتال. أي شخص يتمكن من ترويض جبل بمخالب يكون له دور أكثر أمانًا في القتال.
    
    على الرغم من أن القليل من الذئاب يمكن أن تقف مع ثقل الأورك الحقيقي على ظهورها، إلا أن الجوبلن هو في حدود قدرة العديد من الذئاب على حملها بسرعة. على عكس الخيول، تتمتع هذه الجبال بوقت سهل إلى حد ما في عبور الجبال، على الرغم من أن الماء والغابات ستظل تبطئها.

note: [unit_type]: id=Gryphon, race=gryphon
en: Gryphon
ar: جريفون

note: [unit_type]: id=Gryphon, race=gryphon
en: These majestic and powerful creatures are masters of the sky. Gryphons are both dangerous and wary of other intelligent creatures, and thus should not be disturbed without a good reason.
ar: هذه المخلوقات المهيبة والقوية هي أسياد السماء. يعتبر الجريفون خطيرًا وحذرًا أكثر من المخلوقات الذكية الأخرى، وبالتالي لا ينبغي إزعاجه دون سبب وجيه.

note: [unit_type]: id=Gryphon Master, race=gryphon
en: Gryphon Master
ar: خبير الجريفون

note: [unit_type]: id=Gryphon Master, race=gryphon
en: Gryphon Masters have long experience flying the Gryphons, which have become an extension of themselves. This special relationship makes the heart of the earth-bound tremble, for these mighty birds of prey may strike from anywhere.
ar: يتمتع خبراء الجريفون بخبرة طويلة في الطيران بطيور الجريفون ، والتي أصبحت امتدادًا لنفسها. هذه العلاقة الخاصة تجعل قلب الأرض يرتعش، لأن هذه الطيور الجارحة الجبارة قد تضرب من أي مكان.

note: [unit_type]: id=Gryphon Rider, race=gryphon
en: Gryphon Rider
ar: راكب جريفون

note: [unit_type]: id=Gryphon Rider, race=gryphon
en: Only a few are able to bond with the mighty Gryphons. Those who do may become Gryphon Riders, and discover the world of the skies upon the backs of these flying beasts.
ar: عدد قليل فقط قادر على الارتباط مع الجرايفونات الأقوياء. أولئك الذين يفعلون ذلك قد يصبحون راكبي جريفون، ويكتشفون عالم السماء على ظهور هذه الوحوش الطائرة.

note: [unit_type]: id=Grand Knight, race=human
en: Grand Knight
ar: فارس عظيم

note: [unit_type]: id=Grand Knight, race=human
en: Grand Knights have reached the acme of skill with sword and lance. Wearing full plate, and riding steeds bred more for power than for speed, these warriors form the core of any serious cavalry force. A grand knight at the head of a charge is a terrifying sight for infantry, and is often enough to break right through a defensive line.
ar: لقد وصل الفرسان الكبار إلى ذروة المهارة في استخدام السيف والحربة. يرتدي هؤلاء المحاربون درعا كاملة، ويركبون الجياد من أجل القوة أكثر من السرعة، ويشكلون جوهر أي قوة فرسان جدية. يعد وجود فارس كبير على رأس الهجوم مشهدًا مرعبًا للمشاة، وغالبًا ما يكون كافيًا لاختراق الخط الدفاعي.

note: [unit_type]: id=Knight, race=human
en: Knight
ar: فارس

note: [unit_type]: id=Knight, race=human
en: Horsemen of skill and discipline are promoted to Knights. Veterans of combat, they have seen the often-fatal results of a failed charge, and have learnt discretion in its use. Knights, therefore, carry swords in their armament, and practice tactics which, although requiring of much more patience, are less risky than a charge. Their lances are still at the ready, however, and growing experience with these weapons makes them deadlier at the tilt.
ar: تتم ترقية الخيالة ذوي المهارة والانضباط إلى رتبة فرسان. لقد شهدوا، بصفتهم من قدامى المحاربين، النتائج المميتة غالبًا لفشل الشحن على العدو، وتعلموا الحذر في استخدامه. ولذلك، يحمل الفرسان سيوفًا في أسلحتهم، ويمارسون تكتيكات جديدة، على الرغم من أنها تتطلب قدرًا أكبر من الصبر، إلا أنها أقل خطورة من الهجوم. ومع ذلك، لا تزال رماحهم جاهزة، والخبرة المتزايدة في استخدام هذه الأسلحة تجعلها أكثر فتكًا عند الشحن.

note: [unit_type]: id=Lancer, race=human
en: Lancer
ar: خيَال رمّاح

note: [unit_type]: id=Lancer, race=human
en: Lancers are among the bravest and most feared riders in all of Wesnoth. Clad in minimal armor, they free themselves to ride swiftly, faster than any of their peers. The daring tactics they employ are like a double-edged sword, for they often win either glory or a swift death. Lancers excel in hunting down infantrymen who have made the mistake of breaking formation, and in piercing defensive lines. However, they have limited use in defense.
ar: يعد خيالة الرمج الطويل من بين أشجع الراكبين وأكثرهم رعبًا في جميع أنحاء ويسنوث. يرتدون الحد الأدنى من الدروع، وهم يحررون أنفسهم للركوب بسرعة، أسرع من أي من أقرانهم. إن التكتيكات الجريئة التي يستخدمونها هي بمثابة سيف ذو حدين، لأنها غالبا ما تفوز إما بالمجد أو بالموت السريع. يتفوق هؤلاء الرماحون في مطاردة جنود المشاة الذين ارتكبوا خطأ كسر التشكيل وفي اختراق الخطوط الدفاعية. ومع ذلك، فإن استخدامها محدود في الدفاع.

note: [unit_type]: id=Horseman, race=human
en: Horseman
ar: راكب حصان

note: [unit_type]: id=Horseman, race=human
en: Often hailing from the wilder and untamed regions of Wesnoth, Horsemen are trained from childhood to ride and to follow a strict code of honor. A charge made by a horseman is a powerful though risky tactic, the worth of which has been proven time and time again on the battlefield. Horsemen excel against most infantry, especially those who have fallen out of line, but must take care against both spearmen and archers for whom their large size provide inviting targets.
ar: غالبًا ما ينحدر الخيالة من المناطق البرية والجامحة في ويسنوث، ويتم تدريب الخيالة منذ الطفولة على الركوب واتباع قواعد الشرف الصارمة. يعتبر الشحن التي يقوم بها الفارس تكتيكًا قويًا ولكنه محفوف بالمخاطر، وقد تم إثبات قيمته مرارًا وتكرارًا في ساحة المعركة. يتفوق الخيالة على معظم المشاة، وخاصة أولئك الذين خرجوا عن الخط، ولكن يجب عليهم توخي الحذر ضد كل من حاملي الرماح والرماة الذين يوفر لهم حجمهم الكبير أهدافًا جذابة.

note: [unit_type]: id=Bowman, race=human, gender=male
en: The use of archery in shooting something other than game was seen from its inception, and archers have been indispensable in warfare since time immemorial. Usually of humble origins, hailing from the peasantry or woodsmen, military bowmen are trained to competence with both a bow and a short sword, and are very common on the battlefield.
ar: شوهد استخدام الرماية في إطلاق السهام منذ بداية الأجناس العاقلة، وكان لا غنى عن الرماة في الحرب منذ زمن سحيق. عادة ما يكون الرماة العسكريون من أصول متواضعة، ينحدرون من الفلاحين أو الحطابين، ويتم تدريبهم بكفاءة باستخدام القوس والسيف القصير، وهم شائعون جدًا في ساحة المعركة.

note: [unit_type]: id=Cavalier, race=human
en: Cavalier
ar: فارس خيّال

note: [unit_type]: id=Cavalier, race=human
en: Cavaliers are masters at the use of both sword and crossbow from horseback. Their combination of striking power and mobility is fearsome, and they have a reputation for dash and aggressiveness to match it. The daring deeds of Cavaliers are the subject of many a tale and song.
ar: الخيالة الفرسان هم سادة استخدام كل من السيف والقوس والنشاب من ظهور الخيل. إن مزيجهم من القوة الضاربة والحركة أمر مخيف، ولديهم سمعة في الاندفاع والعدوانية لمضاهاة ذلك. الأفعال الجريئة للخيالة الفرسان هي موضوع العديد من الحكايات والأغاني.

note: [unit_type]: id=Cavalryman, race=human
en: Cavalryman
ar: راكب خيّال

note: [unit_type]: id=Cavalryman, race=human
en: Cavalrymen are distinguished from horsemen by their tactics and equipment. A cavalryman wears heavier armor, and carries a sword and shield, rather than a lance. Their tactics do not include charging; instead they maneuver to slash with a sword, using both horse and rider as an effective tool of melee.
    
    Cavalrymen are very useful for taking and holding positions on open ground, for screening friendly soldiers, and also for scouting work.
ar: يتميز الخيالة عن الفرسان بتكتيكاتهم ومعداتهم. يرتدي الخيًال درعًا أثقل، ويحمل سيفًا ودرعًا، بدلاً من الرمح. تكتيكاتهم لا تشمل الشحن. بدلاً من ذلك، يقومون بالمناورة للقطع بالسيف، باستخدام كل من الحصان والفارس كأداة فعالة للإلتحام.
    
    يعد جندي الخيالة مفيدًا جدًا في اتخاذ المواقع والبقاء فيها على أرض مفتوحة، ولفحص الجنود الصديقين، وكذلك للعمل الاستكشافي.

note: [unit_type]: id=Dragoon, race=human
en: Dragoon
ar: جندي خيًال

note: [unit_type]: id=Dragoon, race=human
en: The more talented cavalrymen in the armies of Wesnoth are trained in the use of the crossbow, and matched with much more powerful steeds. Well-armored, and skilled in the use of their swords, these soldiers can drive forward and hold the ground they take. Their mobility and resilience make them of great value on the battlefield.
ar: يتم تدريب الفرسان الأكثر موهبة في جيوش ويسنوث على استخدام القوس والنشاب، ويتم مطابقتهم مع خيول أقوى بكثير. هؤلاء الجنود مدرعون جيدًا، وماهرون في استخدام سيوفهم، ويمكنهم التقدم للأمام والتمسك بالأرض التي يستولون عليها. إن حركتهم ومرونتهم تجعلهم ذا قيمة كبيرة في ساحة المعركة.

note: [unit_type]: id=Duelist, race=human
en: Duelist
ar: مبارز متحدّي

note: [unit_type]: id=Duelist, race=human
en: It is a peculiar custom of Wesnoth’s nobility that they typically enroll their sons into one of two orders of armigers, training them either in the art of horsemanship or fencing. Duelists are so named for an unfortunately common practice of young aristocrats, for whom the sting of insult, whether real or fancied, can incite a rash demonstration of their natural right.
    
    Experienced fencers carry with them a small crossbow that is easily concealed under a coat or cape. Slow to load and sometimes thought dishonorable to use, it is in fact very useful, and those of their ranks who live long enough to be veterans typically do so by making such concessions to utility and survival.
ar: إنها عادة غريبة لنبلاء ويسنوث أن يسجلوا أبنائهم في واحدة من رتبتين من الجيش ويقومون بتدريبهم عليها إما على فن الفروسية أو المبارزة. تم تسمية المبارزين بهذا الاسم نسبة إلى ممارسة شائعة لسوء الحظ لدى الأرستقراطيين الشباب، الذين يمكن للدغة الإهانة، سواء كانت حقيقية أو خيالية، أن تحرض على إظهار متسرع لحقهم الطبيعي في رد الاعتبار.
    
    يحمل المبارزون ذوو الخبرة معهم قوسًا صغيرًا يمكن إخفاؤه بسهولة تحت معطف أو عباءة. إنه بطيء في التحميل ويُعتقد أحيانًا أن استخدامه غير مشرف، لكنه في الواقع مفيد جدًا، وأولئك الذين يعيشون في صفوفهم لفترة كافية ليكونوا من المحاربين القدامى عادةً ما يفعلون ذلك من خلال تقديم مثل هذه التنازلات للمنفعة والبقاء.

note: [unit_type]: id=Fencer, race=human
en: Fencer
ar: مبارز

note: [unit_type]: id=Fencer, race=human
en: Fencers belong to a school of thought that considers the armor most soldiers wear in combat to be their own worst enemy. While armor can only soften a blow, evading it leaves the defender completely unharmed. Being able to reliably dodge any offensive move is a luxury only afforded to the fit of body, and then only to those who endure rigorous training.
    
    Outfitted with only a dagger and saber, fencers are light on their feet and useful in many situations where their armor-bound peers are at a disadvantage. They relish dancing circles around troops like heavy infantry, mocking the weight of their full armor.
ar: ينتمي المبارزون إلى مدرسة فكرية تعتبر الدروع التي يرتديها معظم الجنود في القتال هي أسوأ عدو لهم. في حين أن الدرع يمكن أن يخفف الضربة فقط، فإن تجنبها يترك المدافع سالمًا تمامًا. إن القدرة على تفادي أي حركة هجومية بشكل موثوق هي رفاهية تُمنح فقط للجسد المناسب، أي فقط لأولئك الذين يتحملون تدريبًا صارمًا.
    
    المبارزون، المجهزون بالخنجر والسيف فقط، خفيفون على أقدامهم ومفيدون في العديد من المواقف التي يكون فيها أقرانهم المقيدين بالدروع في وضع غير مؤات. إنهم يستمتعون بالرقص حول القوات مثل المشاة الثقيلة، ويسخرون من وزن دروعهم الكاملة.

note: [unit_type]: id=General, race=human
en: General
ar: جنرال

note: [unit_type]: id=General, race=human
en: As the leaders of their armies, Generals are responsible for the protection of large or important areas in the kingdoms to which they have sworn fealty. Well seasoned in the art of war, Generals can direct even the freshest recruits to strike strategically against imposing odds and emerge victorious. Recognized by nobility and citizenry alike, they are outfitted in ornate plate armor and granted some of the finest weaponry that human craftsmen can offer.
ar: بصفتهم قادة جيوشهم، يتحمل الجنرالات مسؤولية حماية المناطق الكبيرة أو المهمة في الممالك التي أقسموا لها الولاء. يستطيع الجنرالات المتمرسون في فن الحرب توجيه حتى المجندين الجدد للضرب بشكل استراتيجي ضد الصعاب والخروج منتصرين. هم معترف بهم من قبل النبلاء والمواطنين على حد سواء، وقد تم تجهيزهم بدروع مزخرفة ومُنحوا بعضًا من أفضل الأسلحة التي يمكن للحرفيين البشريين تقديمها.

note: [unit_type]: id=Grand Marshal, race=human
en: Grand Marshal
ar: مشير سامي

note: [unit_type]: id=Grand Marshal, race=human
en: The rank of Grand Marshal is one of the most esteemed in the armies of humanity, and those who bear its title have survived many trials by fire, proving both their tactical wit and their considerable mettle at personal combat.
ar: تعتبر رتبة المشير السامي واحدة من أكثر الرتب احترامًا في جيوش البشرية، وقد نجا أولئك الذين يحملون لقبها من العديد من التجارب بالحديد والنار، مما يثبت ذكائهم التكتيكي وقدرتهم الكبيرة في القتال الشخصي.

note: [unit_type]: id=Halberdier, race=human
en: Halberdier
ar: جندي المطرد

note: [unit_type]: id=Halberdier, race=human
en: A halberd is a heavy weapon and difficult to use, but very powerful in the hands of an expert. It is also much more flexible than the spear from which it descended. As any halberdier can tell you, the weapon possesses four primary striking points, two more than a spear or pike; these are the tip, the blade, the spike at the base of the shaft, and the inner point on the blade, which can be used in a motion pulling back towards the wielder. All this makes for a very versatile weapon in melee, especially against cavalry.
    
    However, a halberd is notably more expensive to craft than a spear, and in the hands of a novice, much less effective. In the armies of Wesnoth, it is customary only to grant these weapons to veteran pikemen, who have proven that they have the skill to employ them properly on the field of war.
ar: المطرد سلاح ثقيل وصعب الاستخدام، لكنه قوي جدًا في يد خبير كما أنه أكثر مرونة من الرمح الذي تشعب منه. يمكن لأي حامل مطرد أن يخبرك أن هذا السلاح يمتلك أربع نقاط ضرب أساسية، أي أكثر بنقطتين من الرمح أو الحربة؛ هي الطرف، والشفرة، والمسمار عند قاعدة العمود، والنقطة الداخلية على الشفرة، والتي يمكن استخدامها في حركة التراجع نحو الخلف. كل هذا يجعل منه سلاحًا متعدد الاستخدامات في الإلتحام، خاصة ضد سلاح الخيالة.
    
    مع ذلك، فإن صناعة المطرد أكثر تكلفة من الرمح، وفي أيدي المبتدئين، تكون أقل فعالية بكثير. من المعتاد في جيوش ويسنوث منح هذه الأسلحة فقط للرماحين المخضرمين، الذين أثبتوا أن لديهم المهارة اللازمة لتوظيفها بشكل صحيح في ميدان الحرب.

note: [special_note]
en: Compared to other loyalists, Halberdiers have a higher resistance to ‘pierce’ attacks.
ar: بالمقارنة مع الموالين الآخرين، يتمتع جنود المطرد بمقاومة أعلى للهجمات "المخترقة".

note: [unit_type]: id=Heavy Infantryman, race=human
en: Heavy Infantryman
ar: مشاة ثقيلة

note: [unit_type]: id=Heavy Infantryman, race=human
en: Heavy infantry are brawny fighters clad in full plate and wielding massive impact weapons. Though they fight with unmatched power in melee combat, they have poor mobility and are best employed in static defense of fortified positions. A few of these in battle line will stiffen it considerably, albeit at an obvious cost in tactical flexibility.
ar: المشاة الثقيلة هم مقاتلون أقوياء يرتدون زيًا كاملاً ويحملون أسلحة شديدة الصدم. على الرغم من أنهم يقاتلون بقوة لا مثيل لها في القتال القريب، إلا أن حركتهم ضعيفة ومن الأفضل توظيفهم في الدفاع الثابت عن المواقع المحصنة. عدد قليل من هؤلاء في خط المعركة سيقويها إلى حد كبير، وإن كان ذلك على حساب المرونة التكتيكية الواضحة.

note: [unit_type]: id=Iron Mauler, race=human
en: Iron Mauler
ar: ضارب حديدي

note: [unit_type]: id=Iron Mauler, race=human
en: Iron Maulers are given their name for reasons which are all too obvious to their foes. The men within these suits of armor can match ogres in contests of strength, and are marked as the champions of the castle guards in which they serve. They are, however, expensive to maintain, and cannot be sent to distant battles without a full convoy of servants to support them.
    
    Though staggering in melee combat, there are many drawbacks to being outfitted in this way; Iron Maulers tire easily, and know all too well that they cannot run on the battlefield. Too often have they seen a distant comrade fall, yet were powerless to reach the scene in time to help.
ar: تم إعطاء اسم الضارب الحديدي لأسباب واضحة جدًا من قبل أعدائهم. يمكن للرجال الذين يرتدون هذه البدلات المدرعة أن يضاهوا الغيلان في مسابقات القوة، ويتم تصنيفهم على أنهم أبطال حراس القلعة التي يخدمون فيها. ومع ذلك، فإن صيانتها باهظة الثمن، ولا يمكن إرسالها إلى معارك بعيدة دون قافلة كاملة من الخدم لدعمهم.
    
    على الرغم من كونها مذهلة في القتال الالتحامي، إلا أن هناك العديد من العيوب لتجهيزها بهذه الطريقة؛ يتعب المضربون الحديديون بسهولة، ويعلمون جيدًا أنهم لا يستطيعون الركض في ساحة المعركة. لقد رأوا في كثير من الأحيان رفيقا بعيدا يسقط، لكنهم كانوا عاجزين عن الوصول إلى مكان الحادث في الوقت المناسب للمساعدة.

note: [unit_type]: id=Javelineer, race=human
en: Javelineer
ar: جندي رماح قصيرة

note: [unit_type]: id=Javelineer, race=human
en: Spearmen almost always equip themselves with a few javelins, to harry, if not kill, enemies at range. Some, however, take to them rather well, finding that they have a natural talent in their use. Javelineers are a valuable asset to an army, being able to supplement their skill in melee combat with an ability to handle distant foes. They can hurl javelins into enemy ranks from a distance, often without retribution, and still hold their ground in melee.
ar: يقوم حاملو الحراب دائمًا بتجهيز أنفسهم بعدد قليل من الحراب لمهاجمة الأعداء من مسافة بعيدة، إن لم يكن قتلهم. ومع ذلك، يتعامل البعض معهم جيدًا، ويجدون أن لديهم موهبة طبيعية في استخدامها. يعتبر جندي الحِربة من الأصول القيمة للجيش، حيث يكون قادرًا على تعزيز مهاراتهم في قتال الالتحام مع القدرة على التعامل مع الأعداء البعيدين. يمكنهم رمي الحربة على صفوف العدو من مسافة بعيدة، غالبًا دون رد فعل، وهم متمسكون بموقعهم في الالتحام.

note: [special_note]
en: Compared to other loyalists, Javelineers have a higher resistance to ‘pierce’ attacks.
ar: بالمقارنة مع الموالين الآخرين، يتمتع رامي الرماح القصيرة بمقاومة أعلى لهجمات 'الاختراق'.

note: [unit_type]: id=Lieutenant, race=human
en: Lieutenant
ar: ملازم

note: [unit_type]: id=Lieutenant, race=human
en: Lieutenants are some of the more respected commanding officers among humans and are often seen leading smaller-scale incursions and managing the battlefield. Trained both with sword and crossbow, they excel at neither, and are somewhat less resilient than the warlords of other races — this is more than made up for by their superior knowledge and training in military strategy.
ar: الملازمون هم من الضباط القياديين الأكثر احترامًا بين البشر وغالبًا ما يُنظر إليهم وهم يقودون غارات صغيرة ويديرون ساحة المعركة. تم تدريبهم على استخدام السيف والقوس، وهم لا يتفوقون في أي منهما وأقل مرونة إلى حد ما من أمراء الحرب من الأجناس الأخرى - لكنهم يعوضون هذا بمعرفتهم المتفوقة وتدريبهم على الاستراتيجية العسكرية.

note: [unit_type]: id=Longbowman, race=human, gender=male
en: Longbowman
ar: جندي قوس طويلة

note: [unit_type]: id=Longbowman, race=human, gender=male
en: Longbows are fearsome weapons, but too difficult for beginning archers to wield. It takes great strength to draw one, and the added range and power it confers remain useless unless one has good aim with the weapon. Longbowmen carry their weapons as a badge of pride, and most bowmen look forward to the day they can begin using one.
ar: الأقواس الطويلة هي أسلحة مخيفة، ولكن من الصعب جدًا على الرماة المبتدئين استخدامها. يتطلب الأمر قوة كبيرة لرسم واحدة، ويظل النطاق الإضافي والقوة التي تمنحها عديمة الفائدة ما لم يكن لدى الشخص هدف جيد بالسلاح. يحمل رماة الأقواس الطويلة أسلحتهم كعلامة فخر، ويتطلع معظم رماة الأقواس إلى اليوم الذي يمكنهم فيه البدء في استخدام أحد الأقواس الطويلة.

note: [unit_type]: id=Master Bowman, race=human, gender=male
en: Master Bowman
ar: خبير رامي سهام

note: [unit_type]: id=Master Bowman, race=human, gender=male
en: Master bowmen have reached the zenith of their art, inasmuch as any human is capable. Armed with both a sword, and a great yew bow, these warriors crown battalions of archers with their presence, bringing down many a foe with their well-aimed shots. Their skill with the sword is also not to be discounted; they are easily as good with it as any novice swordsman. Of the many races in the world, only the elves surpass humanity in archery, and their human counterparts have speculated, perhaps in envy, that this is only by dint of age.
ar: لقد وصل رماة السهام المحترفون إلى ذروة فنهم، بقدر ما يستطيع أي إنسان. مسلحين بالسيف والقوس الطويل الكبير، يتوج هؤلاء المحاربون كتائب من الرماة بحضورهم، ويسقطون العديد من الأعداء بطلقاتهم جيدة التصويب. كما لا ينبغي الاستهانة بمهارتهم في استخدام السيف؛ إنهم يجيدون التعامل معه بسهولة مثل أي مبارز مبتدئ. من بين الأجناس العديدة في العالم، لا يتفوق سوى الإلف على البشرية في الرماية، وتكهن نظراؤهم من البشر، ربما بسبب الحسد، أن هذا لا يحدث إلا بفضل السن.

note: [unit_type]: id=Master at Arms, race=human
en: Master at Arms
ar: خبير مبارزة

note: [unit_type]: id=Master at Arms, race=human
en: Master fencers have an envied place in life. Though the journey to their station was a dangerous way of life, they have reached the time wherein they reap its rewards. Famed for their skill and dashing manner, these gentlemen have the bearing of natural aristocrats, and are followed by the eyes of many a high born lady.
    
    They usually have the luxury of choosing their appointments, and are free to roam the land should they so elect. Often, they will be found as the captains of a castle guard, or as the master of a military academy, positions in which their flamboyant nature is not only accepted, but is perhaps even useful.
ar: المبارزون الخبراء لديهم مكانة يحسدون عليها. على الرغم من أن الرحلة إلى محطتهم كانت خطيرة، إلا أنهم وصلوا إلى الوقت الذي يحصدون فيه ثمارها. يشتهر هؤلاء السادة بمهارتهم وأسلوبهم المبهر، ويتمتعون بمظهر الأرستقراطيين الطبيعيين، وتتبعهم عيون العديد من السيدات ذوات المكانة العالية.
    
    عادة ما يتمتعون برفاهية اختيار تعييناتهم، ولهم الحرية في التجول في الأرض إذا اختاروا ذلك. في كثير من الأحيان، يعملون كقادة لحرس القلعة، أو كقائد لأكاديمية عسكرية، وهي مناصب لا تكون فيها طبيعتهم المبهجة مقبولة فحسب، بل ربما تكون مفيدة أيضًا.

note: [unit_type]: id=Pikeman, race=human
en: Pikeman
ar: جندي حربة

note: [unit_type]: id=Pikeman, race=human
en: Promising spearmen in the armies of Wesnoth are often graduated to wielding pikes, and are outfitted with something far superior to the motley collection of leather armor they wore as recruits. A pike is a much longer weapon than a spear, and thus facilitates different combat tactics. A wall of pikemen is the bane of any cavalry charge, and with proper discipline and tactics, pikemen can also hold most other infantry at bay.
ar: غالبًا ما يتم تخريج رجال الرماح الواعدين في جيوش ويسنوث لاستخدام الحراب، ويتم تجهيزهم بشيء أفضل بكثير من المجموعة المتنوعة من الدروع الجلدية التي كانوا يرتدونها كمجندين. تعتبر الحربة سلاحًا أطول بكثير من الرمح، وبالتالي يسهل استخدامها في تكتيكات القتال المختلفة. إن جدار الحراب هو لعنة أي هجوم لسلاح الفرسان، ومع الانضباط والتكتيكات المناسبة، يمكن لجنود الحراب أيضًا إبعاد معظم المشاة الآخرين.

note: [special_note]
en: Compared to other loyalists, Pikemen have a higher resistance to ‘pierce’ attacks.
ar: بالمقارنة مع الموالين الآخرين، يتمتع جنود الحربة بمقاومة أعلى للهجمات "المخترقة".

note: [attack]: type=pierce
en: pike
ar: حربة

note: [unit_type]: id=Royal Guard, race=human
en: Royal Guard
ar: حارس ملكي

note: [unit_type]: id=Royal Guard, race=human
en: Royal Guards are picked from the best swordsmen in Wesnoth. Serving under any of the higher nobility, they function as bodyguards, and partly as a badge of office for their employers. A special force of Royal Guards is stationed at the capital, guarding the palace grounds and the royal family. Because of their trusted relationship to their superiors, they, rather than mercenaries, are often deployed on missions of crucial import. Their reliability and mastery of close combat are their best assets, for which they are well-renowned.
ar: يتم اختيار الحرس الملكي من أفضل المبارزين في ويسنوث. يخدمون تحت جميع النبلاء الأعلى، ويعملون كحراس شخصيين، وجزئيًا كشارة مكتب لأصحاب العمل. وتتمركز قوة خاصة من الحرس الملكي في العاصمة، لحراسة أراضي القصر والعائلة المالكة. وبسبب علاقتهم الموثوقة مع رؤسائهم، فإنهم، وليس المرتزقة، يتم نشرهم في كثير من الأحيان في مهام ذات أهمية بالغة. تعد موثوقيتهم وإتقانهم للقتال المباشر من أفضل أصولهم، وهو ما يشتهرون به.

note: [special_note]
en: Compared to other loyalists, Royal Guards have a higher resistance to ‘blade’ and ‘impact’ attacks.
ar: بالمقارنة مع الموالين الآخرين، يتمتع الحرس الملكي بمقاومة أعلى لهجمات "القطع" و"الصدمة".

note: [special_note]
en: Compared to other loyalists, Royal Guards have more movement points.
ar: بالمقارنة مع الموالين الآخرين، يتمتع الحرس الملكي بنقاط حركة أكثر.

note: [unit_type]: id=Sergeant, race=human
en: Sergeant
ar: رقيب

note: [unit_type]: id=Sergeant, race=human
en: Sergeants are low-ranking officers of human armies. Though academically trained, they need some experience in the field before their leadership is sound and acknowledged. Still, their diligent bearing and basic insight of combat means they can more effectively rouse civilians and peasants in trying situations.
ar: الرقباء هم ضباط من رتب منخفضة في الجيوش البشرية. وعلى الرغم من أنهم تلقوا تدريبًا أكاديميًا، إلا أنهم بحاجة إلى بعض الخبرة في هذا المجال قبل أن تكون قيادتهم سليمة ومعترف بها. ومع ذلك، فإن تحملهم الدؤوب وبصيرتهم في القتال يعني أن بإمكانهم إثارة المدنيين والفلاحين بشكل أكثر فعالية في المواقف الصعبة.

note: [unit_type]: id=Shock Trooper, race=human
en: Shock Trooper
ar: جندي صادم

note: [unit_type]: id=Shock Trooper, race=human
en: Shock troopers are the elite of the heavy infantry, and a significant part of their use is mere intimidation. The only men who can enter their ranks are prodigiously well-built, and when clad in black plate brimming with spikes, they are a fearsome sight to behold. The sight of Shock Troopers breaking an enemy often does the same to the morale of any opposition, who sometimes wonder if such armor covers monsters, rather than men. The drawback of such heavy armor is, of course, the time it takes to move into and out of combat.
ar: قوات الصدام هي نخبة المشاة الثقيلة، وجزء كبير من استخدامها هو مجرد الترهيب. الرجال الوحيدون الذين يمكنهم دخول صفوفهم يتمتعون ببنية جيدة بشكل مذهل، وعندما يرتدون لوحة سوداء مليئة بالأشواك، يكون منظرهم مخيفًا. غالبًا ما يؤدي مشهد جنود الصدمة وهم يكسرون العدو إلى التأثير نفسه على معنويات أي معارضين والذين يتساءلون أحيانًا عما إذا كانت هذه الدروع تغطي الوحوش، وليس الرجال. عيب مثل هذه الدروع الثقيلة هو بالطبع الوقت الذي يستغرقه الدخول والخروج من القتال.

note: [unit_type]: id=Spearman, race=human
en: Spearman
ar: جندي رمّاح

note: [unit_type]: id=Spearman, race=human
en: Swords are, for many, an expensive luxury, and one which peasants can ill afford. Spears are much easier to make and will do well even without a spearhead, though most can afford one. Clad in leather armor, and often armed with a shield and a few javelins, spearmen are the staple of most armies, often thrown into the front lines with only the most basic training.
ar: تعتبر السيوف، بالنسبة للكثيرين، ترفًا باهظ الثمن، ولا يستطيع الفلاحون تحمله. تعتبر الرماح أسهل بكثير في صنعها وتعمل بشكل جيد حتى بدون رأس حربة، على الرغم من أن معظم الناس يستطيعون شراء واحدة. يرتدي رجال الرماح دروعًا جلدية، وغالبًا ما يكونون مسلحين بدرع وعدد قليل من الرماح، وهم العنصر الأساسي في معظم الجيوش، وغالبًا ما يتم إلقاؤهم في الخطوط الأمامية مع التدريب الأساسي فقط.

note: [unit_type]: id=Swordsman, race=human
en: Swordsman
ar: جندي سيّاف

note: [unit_type]: id=Swordsman, race=human
en: An experienced soldier will often save enough to equip himself with a suit of scale or chain armor, and a sturdy broadsword. Though trading their spears for swords can be a jarring change, most spearmen will leap at the chance, knowing all too well the limitations of the weapon they are leaving behind. A sword is not without its own drawbacks, but is more versatile than a spear, and much better in close quarters.
ar: غالبًا ما يدخر الجندي ذو الخبرة ما يكفي لتزويد نفسه ببدلة حامية أو درع متسلسل وسيف عريض قوي. على الرغم من أن استبدال رماحهم بالسيوف يمكن أن يكون تغييرًا حرجا، إلا أن معظم حاملي الرماح سينتهزون الفرصة، وهم يعرفون جيدًا حدود السلاح الذي يتركونه وراءهم. لا يخلو السيف من عيوبه، ولكنه أكثر تكتيكية من الرمح، وأفضل بكثير في الأماكن القريبة.

note: [special_note]
en: Compared to other loyalists, Swordsmen have a higher resistance to ‘blade’ and ‘impact’ attacks.
ar: بالمقارنة مع الموالين الآخرين، يتمتع السيافون بمقاومة أعلى لهجمات 'القطع' و'الصدمة'.

note: [unit_type]: id=Mage, race=human, gender=male,female
en: Mage
ar: ساحر

note: [unit_type]: id=Mage, race=human, gender=male,female
en: Humans have often pondered the workings of the world in which they live. Some endeavor to take this beyond idle musing, to set it as the primary enterprise of their lives. Any magi worthy of the title have spent at least a decade in study, amassing a sum of knowledge which sets them apart from other people. These men and women, who have committed themselves fully to the pursuit of wisdom, stand in stark contrast to a world where few can even read and write. Their ranks are filled with the children of hopeful nobility, or those who sought an escape from the intellectual void of manual labor.
    
    It is an irony that, with all their knowledge, and their unassuming monopoly thereof, the collective community of magi could likely rule society, were they ever to try. However, their true love is neither money, nor power, and those who see the study of magic as a means to such ends often lack the very conviction required for true mastery.
    
    Physically frail, and lacking familiarity with combat, magi do possess certain arts which are of great utility in battle.
ar: كثيرا ما يفكر البشر في طريقة عمل العالم الذي يعيشون فيه. يحاول البعض أن يأخذ هذا الأمر إلى ما هو أبعد من التأمل الخامل، ليجعله المشروع الأساسي لحياتهم. أي ساحر يستحق هذا اللقب قد قضى ما لا يقل عن عقد من الزمن في الدراسة، وجمع قدرًا من المعرفة التي تميزه عن الآخرين. هؤلاء الرجال والنساء، الذين التزموا بالكامل بالسعي وراء الحكمة، يقفون في تناقض صارخ مع عالم لا يستطيع فيه سوى القليل من القراءة والكتابة. تمتلئ صفوفهم بأبناء النبلاء المتفائلين، أو أولئك الذين سعوا للهروب من الفراغ الفكري للعمل اليدوي.
    
    من المفارقات أنه، مع كل معارفهم واحتكارهم المتواضع لها، من المحتمل أن يحكم مجتمع السحرة الجماعي المجتمع، إذا حاولوا ذلك. ومع ذلك، فإن حبهم الحقيقي ليس المال ولا السلطة، وأولئك الذين يرون دراسة السحر كوسيلة لتحقيق هذه الغايات غالبًا ما يفتقرون إلى الاقتناع المطلوب للإتقان الحقيقي.
    
    السحرة ضعفاء جسديًا، ويفتقرون إلى الإلمام بالقتال، لكنهم يمتلكون فنونًا معينة ذات فائدة كبيرة في المعركة.

note: [attack]: type=fire
en: missile
ar: قذيفة

note: [female]: gender=female
en: female^Mage
ar: ساحرة

note: [unit_type]: id=Arch Mage, race=human, gender=male,female
en: Arch Mage
ar: ساحر فائق

note: [unit_type]: id=Arch Mage, race=human, gender=male,female
en: The title of Arch Mage is traditionally conferred only after a lifetime of study and achievement to match. Arch Magi are often employed in positions of education, or as advisors to those sensible enough to seek the fruits of their wisdom. Many tend to wealthy patrons, a profitable enterprise for both as, outside of the occasional thaumaturgy or word of advice, it gives the mage leave to pursue their research undisturbed. From this flows the greater body of human knowledge; the sciences, the philosophies, and the arts which give beauty to the world at large.
    
    Though not trained for any sort of combat, if need arises an Arch Mage can unleash the full power of their art, something which is not to be taken lightly.
ar: يُمنح لقب الساحر الفائق تقليديًا فقط بعد عمر من الدراسة والإنجاز المناسب. غالبًا ما يتم توظيف الفائق في مناصب تعليمية، أو كمستشارين لأولئك العقلاء بدرجة كافية للحصول على ثمار حكمتهم. يميل الكثير منهم إلى رعاة أثرياء، وهو مشروع مربح لكليهما، لأنه، خارج نطاق العلاج العرضي أو النصائح، يمنح السحرة إجازة لمتابعة أبحاثهم دون عائق. ومن هنا ينبع الجزء الأعظم من المعرفة الإنسانية؛ العلوم والفلسفات والفنون التي تعطي الجمال للعالم أجمع.
    
    على الرغم من عدم تدريبه على أي نوع من القتال، إذا دعت الحاجة إلى ذلك، يمكن للساحر الفائق إطلاق العنان للقوة الكاملة لفنه، وهو أمر لا ينبغي الاستخفاف به.

note: [special_note]
en: Compared to other mages, Arch Mages have a higher resistance to ‘fire’ attacks.
ar: بالمقارنة مع السحرة الآخرين، يتمتع السحرة الفائقون بمقاومة أعلى للهجمات "النارية".

note: [attack]: type=fire
en: fireball
ar: كرة نارية

note: [female]: gender=female
en: female^Arch Mage
ar: ساحرة فائقة

note: [unit_type]: id=Elder Mage, race=human
en: Elder Mage
ar: ساحر عتيق

note: [unit_type]: id=Elder Mage, race=human
en: Once great, Elder Magi have seen their power a little diminished from wearying years of battle. Nevertheless they remain feared on the battlefield on account of their powerful lightning bolts.
ar: لقد شهد الساحر العتيق ، الذي كان عظيمًا في يوم من الأيام، قوته تتضاءل قليلاً بسبب سنوات المعارك المرهقة. ومع ذلك، يظلون مخيفين في ساحة الحرب بسبب صواعقهم القوية.

note: [attack]: type=fire
en: lightning
ar: البرق

note: [unit_type]: id=Great Mage, race=human, gender=male,female
en: Great Mage
ar: ساحر عظيم

note: [unit_type]: id=Great Mage, race=human, gender=male,female
en: Any person who is even considered for the title of Great Mage is quite nearly a legend in their own time, and town criers have forcibly learnt discretion in applying the title. Merit for the title is carefully considered by a council of the leading magi of the age, and the conferment of the title is given only by a majority vote. Regardless, anyone who is seriously nominated for the honor of being called a Great Mage is, without question, a master of their art, and has surpassed almost any of their peers in skill.
    
    Though they are not warriors, by any means, the application of their art to combat is something that often causes other soldiers to stand aside in awe.
ar: أي شخص يتم تزكيته للحصول على لقب الساحر العظيم هو تقريبًا أسطورة في عصره، وقد تعلم رواة الحكايا في المدينة التقدير المحمول لهذا اللقب. يتم دراسة استحقاق اللقب بعناية من قبل مجلس من كبار سحرة العصر، ولا يتم منح اللقب إلا بأغلبية الأصوات. بغض النظر عن ذلك، فإن أي شخص يتم ترشيحه بجدية لشرف أن يطلق عليه لقب الساحر العظيم هو بلا شك أستاذ في فنه، وقد تجاوز تقريبًا أي من أقرانه في المهارة.
    
    على الرغم من أنهم ليسوا محاربين، بأي حال من الأحوال، فإن تطبيق فنهم في القتال هو أمر غالبًا ما يتسبب في وقوف الجنود جانبًا في رهبة.

note: [special_note]
en: Compared to other mages, Great Mages have a higher resistance to ‘fire’ attacks.
ar: بالمقارنة مع السحرة الآخرين، يتمتع السحرة العظماء بمقاومة أعلى للهجمات "النارية".

note: [female]: gender=female
en: female^Great Mage
ar: ساحرة عظيمة

note: [unit_type]: id=Red Mage, race=human, gender=male,female
en: Red Mage
ar: ساحر أحمر

note: [unit_type]: id=Red Mage, race=human, gender=male,female
en: Upon the successful culmination of their apprenticeship, a mage is stripped of the brown robes of an apprentice and given the ruddy cloak of a master. The significance of this change is often lost on the peasantry, who mistakenly title Master Magi as ‘Red Magi’. Likewise, the symbolism of the change in colors is often mistaken to signify the mage’s ability to seemingly conjure fire from nothing but thin air, a trick which, although undeniably useful, is viewed by the magi themselves as a crass application of their hard-won knowledge.
    
    Though physically frail, and untrained as warriors, the ‘Red Magi’ have a number of tricks up their sleeves, including the gouts of fire which may have cemented their colloquial name.
ar: عند الانتهاء بنجاح من تدريبهم المهني، يتم تجريد الساحر من الرداء البني للمتدرب وإعطائه عباءة السيد القرمزية. غالبًا ما تفوت أهمية هذا التغيير الفلاحين، الذين يطلقون خطأً على السيد الساحر لقب "الساحر الأحمر". وبالمثل، غالبًا ما يتم الخلط بين رمزية التغيير في الألوان للدلالة على قدرة الساحر على استحضار النار من لا شيء سوى الهواء الرقيق، وهي خدعة، على الرغم من أنها مفيدة بشكل لا يمكن إنكاره، إلا أن السحرة أنفسهم ينظرون إليها على أنها تطبيق فظ لجهودهم التي حصلوا عليها بشق الأنفس أي المعرفة.
    
    على الرغم من ضعفهم الجسدي وعدم تدريبهم كمحاربين، إلا أن "السحرة الحمر" لديهم عدد من الحيل في سواعدهم، بما في ذلك نقرات النار التي ربما عززت اسمهم العامي.

note: [special_note]
en: Compared to other mages, Red Mages have a higher resistance to ‘fire’ attacks.
ar: بالمقارنة مع السحرة الآخرين، يتمتع السحرة الحمر بمقاومة أعلى للهجمات "النارية".

note: [female]: gender=female
en: female^Red Mage
ar: ساحرة حمراء

note: [unit_type]: id=Silver Mage, race=human, gender=male,female
en: Silver Mage
ar: ساحر فضي

note: [unit_type]: id=Silver Mage, race=human, gender=male,female
en: The many paths that a mage can take in study lead to strikingly different ends. Often viewed as sages, or wandering mystics, silver magi act under an agenda which is obscure even to their own colleagues. Though helpful to the magisteriums which often employ them in the field, they remain somewhat aloof.
    
    They have, in fact, their own order amongst the ranks of magi, an order which withholds certain secrets from their peers. One of these is an apparent ability to cross great distances, faster than one could possibly travel on foot. Members of the silver order ardently refuse to discuss the workings of this with any of their fellow magi, and on those rare occasions when others have pried into their work, they have abandoned the endeavor, never to speak of it again.
    
    Silver magi are often more physically adept than other magi, and their skills are of undeniable use on the battlefield, if one can manage to induce the mage to apply them.
ar: تؤدي المسارات العديدة التي يمكن أن يسلكها الساحر في الدراسة إلى نهايات مختلفة بشكل لافت للنظر. غالبًا ما يُنظر إليهم على أنهم حكماء، أو متصوفون متجولون، يعمل هؤلاء السحرة الفضيون وفقًا لأجندة غامضة حتى لزملائهم. على الرغم من مساعدتهم للسلطات الأكاديمية التي غالبًا ما توظفهم في الميدان، إلا أنهم يظلون منعزلين إلى حد ما.
    
    لديهم، في الواقع، نظامهم الخاص بين صفوف السحرة، وهم يحجبون أسرارًا معينة حتى عن أقرانهم. واحدة من هذه الأسرار هي القدرة على عبور مسافات كبيرة، أسرع مما يمكن للمرء أن يسافر سيرا على الأقدام. يرفض أعضاء النظام الفضي بشدة مناقشة طريقة عمل هذا مع أي من زملائهم السحرة، وفي المناسبات النادرة، عندما يتطفل الآخرون على عملهم، فقد يتخلون عن هذا المسعى، ولا يتحدثون عنه مرة أخرى أبدًا.
    
    غالبًا ما يكون السحرة الفضيون أكثر مهارة جسديًا من السحرة الآخرين، ومهاراتهم ذات فائدة لا يمكن إنكارها في ساحة المعركة، إذا تمكن المرء من حث الساحر على تطبيقها.

note: [special_note]
en: SPECIAL_NOTE^Silver Magi are well-attuned to their magical natures and are highly resistant to non-physical damage.
ar: السحرة الفضيون متناغمون جيدًا مع طبيعتهم السحرية ومقاومون للغاية للأضرار غير المادية.

note: [female]: gender=female
en: female^Silver Mage
ar: ساحرة فضية

note: [unit_type]: id=White Mage, race=human, gender=male,female
en: White Mage
ar: ساحر أبيض

note: [unit_type]: id=White Mage, race=human, gender=male,female
en: Some magi, as they learn about the world around them, and learn the truth of the suffering and squalor in which humanity too often lives, find that they cannot bring themselves to be cloistered into a life of study. These men and women give up the life of a mage, and join monastic orders, dedicating the skills they have been given to the good of all. After their ordination, they often travel the world, ministering to sickness and injury.
    
    Though not trained for combat, they are a potent ally against magical or unnatural things.
ar: يجد بعض السحرة، عندما يتعلمون عن العالم من حولهم، ويتعلمون حقيقة المعاناة والبؤس الذي تعيش فيه البشرية، أنهم لا يستطيعون إجبار أنفسهم على الانعزال في حياة الدراسة. يتخلى هؤلاء الرجال والنساء عن حياة السحرة، وينضمون إلى الرهبان، ويكرسون المهارات التي أُعطيت لهم لخير الجميع. بعد ترسيمهم، غالبًا ما يسافرون حول العالم لخدمة المرضى والمصابين.
    
    على الرغم من عدم تدريبهم على القتال، إلا أنهم حليف قوي ضد الأشياء السحرية أو غير الطبيعية.

note: [special_note]
en: Compared to other mages, White Mages have a higher resistance to ‘arcane’ attacks.
ar: بالمقارنة مع السحرة الآخرين، يتمتع السحرة البيض بمقاومة أعلى للهجمات "الغامضة".

note: [female]: gender=female
en: female^White Mage
ar: ساحرة بيضاء

note: [unit_type]: id=Mage of Light, race=human, gender=male,female
en: Mage of Light
ar: ساحر النور

note: [unit_type]: id=Mage of Light, race=human, gender=male,female
en: After years of experience, the most devout of white magi develop vast spiritual powers. By strict devotion to the path of the light, they can call upon its aid to chase away the shadows of the night.
    
    Following a strict code of piety and honor, these men and women work tirelessly to bring life and order to the troubled world in which they live.
ar: بعد سنوات من الخبرة، يطوّر السحرة البيض الأكثر تقوىً قوى روحية هامة. ومن خلال التفاني الصارم لطريق النور، يمكنهم طلب مساعدته لطرد ظلال الليل.
    
    باتباع قواعد صارمة للتقوى والشرف، يعمل هؤلاء الرجال والنساء بلا كلل لإعادة الحياة والنظام إلى العالم المضطرب الذي يعيشون فيه.

note: [special_note]
en: Compared to other mages, Mages of Light have a higher resistance to ‘arcane’ attacks.
ar: بالمقارنة مع السحرة الآخرين، يتمتع السحرة الضوئيون بمقاومة أعلى للهجمات "الغامضة".

note: [female]: gender=female
en: female^Mage of Light
ar: ساحرة النور

note: [unit_type]: id=Outlaw, race=human, gender=male,female
en: Outlaw
ar: خارج عن القانون

note: [unit_type]: id=Outlaw, race=human, gender=male,female
en: After some years of service, former ‘footpads’ rise up in the ranks of their fellow outlaws. Having proven themselves in combat, they are given more dangerous tasks, and a greater share of the spoils. Though many opponents would mock their choice of weaponry, the outlaws are well aware of its deadly capacity, and also of the ready availability of ammunition. Outlaws are somewhat ill at ease fighting during the day, preferring the cover of nightfall.
ar: بعد عدة سنوات من الخدمة، يرتقي "خفيفو القدم" السابقون في صفوف زملائهم الخارجين عن القانون. وبعد أن أثبتوا أنفسهم في القتال، يتم تكليفهم بمهام أكثر خطورة وحصة أكبر من الغنائم. على الرغم من أن العديد من المعارضين قد يسخرون من اختيارهم للأسلحة، إلا أن الخارجين عن القانون يدركون جيدًا قدرتها الفتاكة، وكذلك سهولة توفر الذخيرة. الخارجون عن القانون غير قادرين إلى حد ما على القتال أثناء النهار، ويفضلون غطاء الليل.

note: [female]: gender=female
en: female^Outlaw
ar: خارجة عن القانون

note: [unit_type]: id=Assassin, race=human, gender=male,female
en: Assassin
ar: قاتل

note: [unit_type]: id=Assassin, race=human, gender=male,female
en: The greatest of thieves are sometimes tasked to take far more than their victim’s belongings. Masters of knife-fighting and uncannily light on their feet, these menacing figures will employ any means to dispatch their victims, be it poisoned knives thrown from afar, or a dagger planted in the back. Deadly at night, assassins are less able fighting under the sun.
ar: أحيانًا يتم تكليف أعظم اللصوص بسرقة أكثر بكثير من ممتلكات ضحيتهم. أساتذة القتال بالسكاكين وخفيفون بشكل غريب على أقدامهم، ستستخدم هذه الشخصيات المهددة أي وسيلة لإرسال ضحاياهم إلى العالم الآخر، سواء كانت سكاكين مسمومة يتم إلقاؤها من بعيد، أو خنجر مزروع في الظهر. القاتل قوي في الليل، ولكنه أقل قدرة تحت الشمس.

note: [attack]: type=blade
en: throwing knives
ar: سكاكين رمي

note: [female]: gender=female
en: female^Assassin
ar: قاتلة

note: [unit_type]: id=Bandit, race=human
en: Bandit
ar: رجل عصابات

note: [unit_type]: id=Bandit, race=human
en: Bandits are a motley collection of men, most of dubious background. They are the strong arm of any organized group of criminals, and though they may lack in finesse, or intelligence, they excel at their preferred task of pummeling victims into submission. Like any sort of outlaw, they’re not comfortable fighting in broad daylight, being used to working at night.
ar: قطاع الطرق هم مجموعة متنوعة من الرجال، معظمهم من خلفيات مشكوك فيها. إنهم الذراع القوية لأي مجموعة منظمة من المجرمين، وعلى الرغم من أنهم قد يفتقرون إلى البراعة أو الذكاء، إلا أنهم يتفوقون في مهمتهم المفضلة المتمثلة في إجبار الضحايا على الخضوع. مثل أي نوع من الخارجين عن القانون، فإنهم لا يشعرون بالارتياح للقتال في وضح النهار، حيث أنهم معتادون على العمل ليلاً.

note: [unit_type]: id=Footpad, race=human, gender=male,female
en: Footpad
ar: خفيف القدم

note: [unit_type]: id=Footpad, race=human, gender=male,female
en: These petty criminals are often derisively called ‘footpads’ by their superiors, for they are tasked with any job that requires a great deal of running around, often being employed as couriers, or scouts. The endurance and agility they gain from this serves them well in combat, and despite their inferior weaponry they are quite good at harrying their enemies, especially under cover of darkness.
ar: غالبًا ما يطلق رؤسائهم على هؤلاء المجرمين الصغار اسم "خفيفي القدم" بشكل ساخر، حيث يتم تكليفهم بأي وظيفة تتطلب قدرًا كبيرًا من الجري، وغالبًا ما يتم توظيفهم كسعاة أو كشافة. إن القدرة على التحمل وخفة الحركة التي يكتسبونها من هذا تخدمهم جيدًا في القتال، وعلى الرغم من أسلحتهم الرديئة، إلا أنهم جيدون جدًا في مهاجمة أعدائهم، خاصة تحت جنح الظلام.

note: [female]: gender=female
en: female^Footpad
ar: خفيفة القدم

note: [unit_type]: id=Fugitive, race=human, gender=male,female
en: Fugitive
ar: مطلوب

note: [unit_type]: id=Fugitive, race=human, gender=male,female
en: Veteran criminals become notorious for both their ruthlessness and ability to elude capture. They can be dangerous in their element, though no match for the sheer numbers that law-abiding soldiery can throw at them.
ar: أصبح المجرمون المخضرمون سيئي السمعة بسبب قسوتهم وقدرتهم على الإفلات من القبض عليهم. يمكن أن يكونوا خطيرين في مجالهم، على الرغم من أنه لا يوجد ما يضاهي الأعداد الهائلة التي يمكن أن يطاردهم بها الجنود الملتزمون بالقانون.

note: [female]: gender=female
en: female^Fugitive
ar: مطلوبة

note: [unit_type]: id=Highwayman, race=human
en: Highwayman
ar: ناهب قوافل

note: [unit_type]: id=Highwayman, race=human
en: Highwaymen have gained an infamous reputation for underhanded deeds of violence. Ready to hire themselves out to whoever will pay the most, they lead bands of lesser rogues against their employer’s enemies, often attacking on lonely roads or in the dead of night. Their experience with such encounters makes them deadly foes in hand to hand combat.
ar: اكتسب قاطعو الطرق سمعة سيئة بسبب أعمال العنف والخداع. على استعداد لتوظيف أنفسهم لمن سيدفع أكثر، يقودون مجموعات من المارقين الأقل أهمية ضد أعداء أصحاب العمل، وغالبًا ما يهاجمون على الطرق المنعزلة أو في جوف الليل. إن تجربتهم في مثل هذه المواجهات تجعلهم أعداء مميتين في القتال اليدوي.

note: [unit_type]: id=Rogue, race=human, gender=male,female
en: Rogue
ar: محتال

note: [unit_type]: id=Rogue, race=human, gender=male,female
en: The ringleaders of any group of thieves earn their positions by skill. These rogues have spent many an unpleasant moment darting through crowds and dodging away from those who wish them ill, a set of skills which is very handy in a fight. Masters of knifework, they can also throw knives with reliable accuracy, and their long hours of prowling around at night leave them more comfortable fighting in the dark.
ar: يحصل زعماء أي مجموعة من اللصوص على مناصبهم بالمهارة. لقد قضى هؤلاء المحتالون الكثير من اللحظات غير السارة وهم يندفعون عبر الحشود ويهربون بعيدًا عن أولئك الذين يتمنون لهم النهاية، وهي مجموعة من المهارات المفيدة جدًا في القتال. إنهم أساتذة في صناعة السكاكين، ويمكنهم أيضًا رمي السكاكين بدقة موثوقة، كما أن ساعاتهم الطويلة من التجول في الليل تجعلهم أكثر راحة في القتال في الظلام.

note: [female]: gender=female
en: female^Rogue
ar: محتالة

note: [unit_type]: id=Ruffian, race=human
en: Ruffian
ar: صعلوك

note: [unit_type]: id=Ruffian, race=human
en: Some men without particular skills cannot or will not make an honest living. Those that attempt to make their way through life by the heavy end of a stick, are known as ‘Ruffians’. With enough luck and experience, they sometimes manage to avoid the imprisonment or death that awaits most of their colleagues.
ar: بعض الرجال الذين لا يتمتعون بمهارات خاصة لا يستطيعون أو لا يريدون أن يعيشوا حياة كريمة. أولئك الذين يحاولون شق طريقهم في الحياة بواسطة الطرف الحاد للعصا، يُعرفون باسم "الصعاليك". ومع ما يكفي من الحظ والخبرة، يتمكنون أحيانًا من تجنب السجن أو الموت الذي ينتظر معظم زملائهم.

note: [unit_type]: id=Thief, race=human, gender=male,female
en: Thief
ar: لصّ

note: [unit_type]: id=Thief, race=human, gender=male,female
en: For as long as anyone can remember, the members of the various ‘guilds’ of rat-catchers that spring up in any larger city have had a curious practice of bleaching their hair with lime till it becomes a pale shade of blue. It is a bold thing to do, as their profession often delves into less-than-legal enterprises. Thieves have many skills, and by necessity are both light on their feet, and good with knives. They happily employ less-than-honorable tactics in combat, seeing little merit in a ‘fair fight’.
ar: منذ فترة أبعد مما يمكن لأي شخص أن يتذكر، كان لدى أعضاء "النقابات" المختلفة لمهنة صائدي الجوائز، التي تظهر في أي مدينة كبيرة، ممارسة غريبة تتمثل في تبييض شعرهم بالليمون حتى يصبح ظلًا شاحبًا للون الأزرق. إنه أمر جريء القيام به، حيث أن مهنتهم غالبًا ما تتعلق بمؤسسات غير قانونية. يتمتع اللصوص بمهارات كثيرة، وبالضرورة يكونون خفيفين على أقدامهم، ويجيدون استخدام السكاكين. إنهم يستخدمون بيسر تكتيكات أقل شرفًا في القتال، ولا يرون سوى القليل من المزايا في "القتال العادل".

note: [female]: gender=female
en: female^Thief
ar: لصّة

note: [unit_type]: id=Thug, race=human
en: Thug
ar: سفاح

note: [unit_type]: id=Thug, race=human
en: Thugs come from a wide variety of sources; while a few are born into thuggery, many are former soldiers deemed unfit to serve in the army or peasants thrown off their lands. They become thugs as a means of sustenance. Regardless of their background, they all share a penchant for beating their victims with large clubs.
ar: يأتي البلطجية من مجموعة متنوعة من الأصول. فبينما يولد عدد قليل منهم وسط أعمال البلطجة، فإن العديد منهم جنود سابقون اعتبروا غير مؤهلين للخدمة في الجيش أو فلاحون تم طردهم من أراضيهم. لقد أصبحوا بلطجية كوسيلة لضمان لقمة العيش. بغض النظر عن خلفيتهم، فإنهم جميعًا يشتركون في الميل إلى ضرب ضحاياهم بالهراوات الكبيرة.

note: [unit_type]: id=Peasant, race=human, gender=male
en: Peasant
ar: فلاح

note: [unit_type]: id=Peasant, race=human, gender=male
en: Peasants are the backbone of the rural economy, and the soldiers of last resort. While not warlike by nature, they will stubbornly defend their homes. Their lack of training and discipline makes them unfit to hold a line, though; their reliance on farming tools as weaponry means they are only on the field of battle under the most desperate situations.
ar: الفلاحون هم العمود الفقري للاقتصاد الريفي، وجنود الملاذ الأخير. على الرغم من أنهم ليسوا حربيين بطبيعتهم، إلا أنهم يدافعون عن منازلهم بعناد. ومع ذلك، فإن افتقارهم إلى التدريب والانضباط يجعلهم غير قادرين على الحفاظ على خطهم؛ إن اعتمادهم على أدوات الزراعة كأسلحة يعني أنهم موجودون فقط في ساحة المعركة في ظل المواقف الأكثر يأسًا.

note: [attack]: type=pierce
en: pitchfork
ar: مذراة

note: [unit_type]: id=Royal Warrior, race=human, gender=male
en: Royal Warrior
ar: المحارب الملكي

note: [unit_type]: id=Royal Warrior, race=human, gender=male
en: The kings and princes of human nobility are still often trained rigorously in the combat arts, partly out of tradition from when their ancestors made their wealth in war. Fitted in armor so skillfully made as to incite envy even from some dwarvish smiths, these nobles are well conditioned to the art of moving in heavy armor, and can maneuver across the battlefield much faster than their gilded plate would suggest.
ar: لا يزال ملوك وأمراء النبلاء البشريين يتلقون تدريبًا صارمًا في كثير من الأحيان على الفنون القتالية، وهو ما يعد جزئيًا خارج التقاليد منذ أن جمع أسلافهم ثرواتهم من الحرب. تم تجهيز هؤلاء النبلاء بدروع مصنوعة بمهارة شديدة بحيث تثير الحسد حتى من بعض الحدادين الأقزام، وهم متهيئون جيدًا لفن التحرك بالدروع الثقيلة، ويمكنهم المناورة عبر ساحة المعركة بشكل أسرع بكثير مما توحي به صفيحتهم المذهبة.

note: [unit_type]: id=Woodsman, race=human, gender=male
en: Woodsman
ar: حطاب

note: [unit_type]: id=Woodsman, race=human, gender=male
en: Woodsmen are hunters, woodcutters, charcoal-burners, and others who eke out a living where the human world verges on the wilderness. Wits and woodcraft often support them where weapons will not.
ar: الحطاب هم صيادون، وقاطعون للأخشاب، وصانعون للفحم، وغيرهم ممن يكسبون لقمة عيشهم حيث يقترب العالم البشري من البرية. غالبًا ما يدعمهم الذكاء والحرفية الخشبية حيث لا تستطيع الأسلحة ذلك.

note: [unit_type]: id=Huntsman, race=human
en: Huntsman
ar: صياد

note: [unit_type]: id=Huntsman, race=human
en: Hunting is a popular sport of noblemen, but it can also be a livelihood for commoners. Like any other craft, it has men of masterful skill in its practice. Huntsmen know all the tricks of their trade, and are skilled at navigating the wilderness, at tracking, and at the use of the bow. They are a fair shot at moving targets, and targets hiding under brush and cover; a skill wrought from years of practice at shooting game, and one which garrisoned bowmen often lack.
    
    Master hunters are employed by any group living in or passing through wild country, be they men of the law, or those working against it. Even nature itself can have deadly surprises, and any commander who fails to hire a such a guide can lose his men to nothing more than terrain. Good woodsmen can save lives, ease travel, provide food, and their skill with a bow is capitally useful in a fight.
ar: يعتبر الصيد رياضة شعبية لدى النبلاء، ولكنه يمكن أيضًا أن يكون مصدر رزق لعامة الناس. مثل أي حرفة أخرى، لديها رجال يتمتعون بمهارة بارعة في ممارستها. يعرف الصيادون كل حيل حرفتهم، وهم ماهرون في التنقل في البرية، وفي التتبع، وفي استخدام القوس. إنها تسديداتهم دقيقة على الأهداف المتحركة، والأهداف المختبئة؛ وهي مهارة ناتجة عن سنوات من التدريب على لعبة الرماية، وهي مهارة غالبًا ما يفتقر إليها رماة السهام في الحامية.
    
    يتم توظيف الصيادين المحترفين من قبل أي مجموعة تعيش في البرية أو تمر عبرها، سواء كانوا رجال القانون أو أولئك الذين يعملون ضده. حتى الطبيعة نفسها يمكن أن تحمل مفاجآت مميتة، وأي قائد يفشل في توظيف مثل هذا الدليل يمكن أن يخسر رجاله بسبب التضاريس فقط. يستطيع الصيادون الجيدون إنقاذ الأرواح، وتسهيل السفر، وتوفير الطعام، كما أن مهارتهم في استخدام القوس مفيدة للغاية في القتال.

note: [unit_type]: id=Poacher, race=human
en: Poacher
ar: صياد غير قانوني

note: [unit_type]: id=Poacher, race=human
en: Though not trained as warriors, the skills possessed by a hunter (especially those of archery) are useful in battle. Any group of soldiers or bandits traveling through the wild will need a few poachers in their employ, not merely for hunting but for lending a hand in any serious fight.
    
    Because of their experience, these hunters are unusually capable at night, and in forests and swamps.
ar: على الرغم من عدم تدريبهم كمحاربين، إلا أن المهارات التي يمتلكها الصياد (خاصة مهارات الرماية) مفيدة في المعركة. ستحتاج أي مجموعة من الجنود أو قطاع الطرق الذين يسافرون عبر البرية إلى عدد قليل من الصيادين غير القانونيين، ليس فقط للصيد ولكن لتقديم المساعدة في أي قتال جدي.
    
    بسبب خبرتهم، فإن هؤلاء الصيادين يتمتعون بقدرات غير عادية في الليل وفي الغابات والمستنقعات.

note: [unit_type]: id=Ranger, race=human
en: Ranger
ar: حارس مجال

note: [unit_type]: id=Ranger, race=human
en: Rangers are wild men and wanderers, who have chosen to shun the company of their fellow men for myriad reasons. They have spent the better part of their lives in the thick of nature, and know many of its secrets. They are excellent pathfinders and explorers, and can find food and shelter where other men would find only sticks and stones.
    
    The presence of these men troubles the more authoritarian of rulers; they are an element that knights and landed armies cannot control. They are men of dubious motives, and are the first to scoff at any royal decree, if they even hear of it at all. Rangers can be hired, but they are just as likely to be in the employ of bandits, as they are to be in the king’s service.
ar: حراس المجال هم رجال بريون ومتجولون، اختاروا تجنب صحبة زملائهم المدنيين لأسباب لا تعد ولا تحصى. لقد أمضوا الجزء الأكبر من حياتهم في أعماق الطبيعة، ويعرفون الكثير من أسرارها. إنهم مستكشفون ممتازون، ويمكنهم العثور على الطعام والمأوى حيث لا يجد الرجال الآخرون سوى العصي والحجارة.
    
    إن وجود هؤلاء الرجال يزعج الحكام الأكثر استبدادية. إنهم عنصر لا يستطيع الفرسان والجيوش البرية السيطرة عليه. إنهم رجال ذوو دوافع مشكوك فيها، وهم أول من يسخر من أي مرسوم ملكي، هذا لو سمعوا به على الإطلاق. يمكن استئجار الحراس، لكن من المرجح أن يكونوا في خدمة قطاع الطرق، كما من المحتمل أن يكونوا في خدمة الملك.

note: [unit_type]: id=Trapper, race=human
en: Trapper
ar: صيّاد مفخخ

note: [unit_type]: id=Trapper, race=human
en: Master woodsmen are useful allies to any army, and indispensable for any sizable group of people living in the wilderness. They can track both man and beast, notice things most others would overlook, and are often the only ones who can find food for the table, be it animal or vegetable.
    
    Their skill at hunting is very useful in combat, and also leaves them unusually competent at night, and in forests and swamps.
ar: يعتبر خبراء الحطاب حلفاء مفيدين لأي جيش، ولا غنى عنهم لأي مجموعة كبيرة من الناس الذين يعيشون في البرية. يمكنهم تتبع كل من الإنسان والوحش، وملاحظة الأشياء التي قد يتجاهلها معظم الآخرين، وغالبًا ما يكونون الوحيدين الذين يمكنهم العثور على طعام للمائدة، سواء كان حيوانًا أو نباتًا.
    
    مهارتهم في الصيد مفيدة جدًا في القتال، كما أنها تجعلهم يتمتعون بكفاءة غير عادية في الليل وفي الغابات والمستنقعات.

note: [unit_type]: id=Merman Brawler, race=merman
en: Merman Brawler
ar: حوري مشاجر

note: [unit_type]: id=Merman Brawler, race=merman
en: Exceptionally large and strong mermen are sometimes more comfortable with their own fists and tails than with other weapons.
ar: إن حوريات البحر الكبيرة والقوية بشكل استثنائي تكون في بعض الأحيان أكثر راحة في استخدام قبضاتها وذيولها مقارنة بالأسلحة الأخرى.

note: [attack]: type=impact
en: tail
ar: ذيل

note: [unit_type]: id=Merman Citizen, race=merman
en: Merman Citizen
ar: حوري مواطن

note: [unit_type]: id=Merman Citizen, race=merman
en: Merfolk are mostly peaceful, but will fight to defend their homes. In this situation, even merfolk with no weapons or training can be dangerous.
ar: قوم الماء هم مسالمون في الغالب، لكنهم سيقاتلون للدفاع عن مواطنهم. في هذه الحالة، حتى المخلوقات البحرية بدون أسلحة أو تدريب يمكن أن تكون خطيرة.

note: [unit_type]: id=Mermaid Diviner, race=merman, gender=female
en: female^Mermaid Diviner
ar: حورية عرّافة

note: [unit_type]: id=Mermaid Diviner, race=merman, gender=female
en: Years of devotion may endow a priestess with great wisdom on the workings of the world, and grants some the favor of the light. The power thus given to these ladies of the water is a recurring motif in tale and song; such as the that of the knights of the silver spire, cornered and slain to a man at the banks of the Alavynne, but who rode again the next day, in full number, and wrought the downfall of the crimson duke.
ar: سنوات من التفاني قد تمنح الكاهنة حكمة عظيمة في شؤون العالم، وتمنح البعض نعمة النورانية. هكذا فإن القوة الممنوحة لسيدات الماء هاته هي فكرة متكررة في الحكاية والأغاني؛ مثل فرسان البرج الفضي، الذين حوصروا وقُتلوا لرجل على ضفاف نهر ألافين، لكنهم ركبوا مرة أخرى في اليوم التالي، بأعداد كاملة، وتسببوا في سقوط الدوق القرمزي.

note: [unit_type]: id=Mermaid Enchantress, race=merman, gender=female
en: female^Mermaid Enchantress
ar: حورية ملقية تعاويذ

note: [unit_type]: id=Mermaid Enchantress, race=merman, gender=female
en: Mermaids, like elves, have a powerful and native ability in magic, though theirs is considerably different than that of the elves. Those who master this ability are held in high regard, and their skill is used in a multitude of crafts, many of which humanity would never dream. The obvious use in war is forbidden against their own race — this power is the greater part of what protects their people from the monsters that wander out of the abyss.
ar: تتمتع حوريات البحر، مثل الإلف، بقدرة قوية وأصيلة في السحر، على الرغم من أن قدراتها تختلف كثيرًا عن قدرة الإلف. أولئك اللاتي يتقن هذه القدرة يحظين باحترام كبير، ويتم استخدام مهاراتهن في العديد من الحرف اليدوية، والتي لن تحلم البشرية أبدًا بالكثير منها. الاستخدام المباشر لهن في الحرب محظور ضد عرقهن. هذه القوة هي خاصة من يحمي شعبهن من الوحوش التي تتجول خارج الأعماق.

note: [attack]: type=impact
en: water spray
ar: رذاذ الماء

note: [unit_type]: id=Merman Entangler, race=merman
en: Merman Entangler
ar: حوري صيّاد شباك

note: [unit_type]: id=Merman Entangler, race=merman
en: Merfolk tend to use a combination of both nets and clubs in fishing; nets to collect the fish, and clubs to finish the kill. Both of these tools have seen adaptation for warfare, and are valuable enough that auxiliaries who specialize in using them are deliberately brought to battle.
    
    Merfolk often find themselves in a standoff with land-based enemies; the merfolk are too strong in the water, and are too weak to make any offense on land. Nets are a key bit of leverage; without nets, merfolk cannot give any effective chase over land, and are at a great disadvantage in hand-to-hand combat.
ar: يميل قوم الماء إلى استخدام مزيج من الشباك والهراوات في صيد الأسماك؛ شباك لجمع الأسماك وهراوات لإنهاء الصيد. لقد شهدت كلتا الأداتين التكيف مع الحرب، وهي ذات قيمة كافية بحيث يتم إحضار المساعدين المتخصصين في استخدامها إلى المعركة عمدًا.
    
    غالبًا ما يجد قوم الماء أنفسهم في مواجهة مع أعداء على الأرض؛ إن مخلوقات البحر قوية جدًا في الماء، وأضعف من أن تترك أي أثر على الأرض. الشباك هي جزء أساسي من النفوذ. بدون شبكات، لا يمكن لمخلوقات البحر القيام بأي مطاردة فعالة على اليابسة، ويكونون في وضع غير مؤاتٍ جدًا في القتال اليدوي.

note: [unit_type]: id=Merman Fighter, race=merman
en: Merman Fighter
ar: حوري مقاتل

note: [unit_type]: id=Merman Fighter, race=merman
en: Merfolk societies train their forces rigorously and carefully, and as a result the peace of their realm is kept by soldiers who are the undisputed champions of their aquatic homeland. Their resilience and skill with their iconic tridents make them mighty foes to try to combat in the seas, but they lose almost all their mobility if forced to fight on land.
ar: تقوم مجتمعات قوم الماء بتدريب قواتها بصرامة وعناية، ونتيجة لذلك يتم الحفاظ على السلام في مملكتهم من قبل الجنود الذين هم الأبطال بلا منازع لوطنهم المائي. إن مرونتهم ومهارتهم في التعامل مع رمحهم الثلاثي المميز تجعلهم أعداء أقوياء لمن يحاول القتال في البحار، لكنهم يفقدون كل قدرتهم على الحركة تقريبًا إذا أُجبروا على القتال على الأرض.

note: [unit_type]: id=Merman Hoplite, race=merman
en: Merman Hoplite
ar: حوري هوبليت

note: [unit_type]: id=Merman Hoplite, race=merman
en: With their heavy armor and shields, the Merman Hoplites form the elite guard of the watery realm. Their powerful style of defensive combat and rigid discipline allow them to hold a steadfast line in the maelstrom of battle. In times of desperation, they can even do so on land, though not nearly as well as a creature with legs.
ar: بفضل تروسهم ودروعهم الثقيلة، يشكل الحوريون الهوبليت حراسة النخبة في العالم المائي. أسلوبهم القوي في القتال الدفاعي والانضباط الصارم يسمح لهم بالحفاظ على خط ثابت في دوامة المعركة. وفي أوقات اليأس، يمكنها أن تفعل ذلك على الأرض، ولكن ليس بنفس جودة مخلوق له أرجل.

note: [unit_type]: id=Merman Hunter, race=merman
en: Merman Hunter
ar: حوري صياد

note: [unit_type]: id=Merman Hunter, race=merman
en: The skills employed by merfolk in spear-fishing are easily translated into warfare, especially against those who are not at home in the water. In times of need, many merfolk of that occupation will volunteer to swell the ranks of their military.
ar: يمكن بسهولة تحويل المهارات التي يستخدمها أفراد حوريي البحر في صيد الأسماك بالرمح إلى مهارات حربية، خاصة ضد أولئك الذين لا يشعرون بالراحة في الماء. في أوقات الحاجة، سوف يتطوع العديد من رفاق هذا الصنف لتعزيز صفوف قواتهم العسكرية.

note: [unit_type]: id=Mermaid Initiate, race=merman, gender=female
en: female^Mermaid Initiate
ar: حورية مبتدئة

note: [unit_type]: id=Mermaid Initiate, race=merman, gender=female
en: Young mermaids are often initiated into the water magics native to their people. The wondrous abilities this grants are inimitable by any other race, a mark of the faerie side of these creatures.
    
    Despite their frailty, this makes them quite formidable in combat, as they can call upon the very water about them to smite their enemies.
ar: غالبًا ما تبدأ حوريات البحر الصغيرة في ممارسة سحر الماء الأصلي لشعبها. القدرات الرائعة التي يمنحها هذا لا يمكن تقليدها من قبل أي عرق آخر، وهي علامة على الجانب الأثيري لهذه المخلوقات.
    
    على الرغم من هشاشتهن، فإن هذا يجعلهن قويات جدًا في القتال، حيث يمكنهن استخدام المياه المحيطة بهم لضرب أعدائهن.

note: [unit_type]: id=Merman Javelineer, race=merman
en: Merman Javelineer
ar: حوري رامي رماح قصيرة

note: [unit_type]: id=Merman Javelineer, race=merman
en: Those merfolk who master the art of the javelin can become nearly as effective as an archer — though the heft of their weapons impedes their range, the impact of one is considerably greater. In the water, the mobility of the merfolk more than makes up for this when facing foes who cannot swim.
ar: يمكن لهؤلاء الحوريين الذين يتقنون فن رمي الرمح أن يصبحوا فعالين تقريبًا مثل رامي السهام. على الرغم من أن ثقل أسلحتهم يعيق نطاقهم، إلا أن تأثير أحدهم يكون أكبر بكثير. في الماء، تعوض قدرة حركة قوم البحر عن ذلك عند مواجهة أعداء لا يستطيعون السباحة.

note: [unit_type]: id=Merman Netcaster, race=merman
en: Merman Netcaster
ar: حوري ملقي شباك

note: [unit_type]: id=Merman Netcaster, race=merman
en: Fishing, as practiced by merfolk, is largely a matter of chasing schools of fish into waiting nets, where oar-like clubs are used to dispatch the prey. The improvisation of using these against soldiers proved very effective; most land-native creatures are already quite awkward when waist-deep in water, and getting caught in a net can render them nearly helpless.
    
    The effectiveness of this method led to the development of smaller, weighted nets, which could be cast through the air; these were useless for fishing, but were useful both in combat and in hunting game that came too close to shore. Clubs were used in combat with little or no adaptation from fishing, since they were already quite deadly.
ar: صيد الأسماك، كما تمارسه شعوب الحوريين، هو إلى حد كبير مسألة مطاردة أسراب الأسماك إلى شباك تنتظرهم، حيث يتم استخدام الهراوات التي تشبه المجذاف لقتل الفريسة. أثبت الارتجال في استخدامها ضد الجنود فعاليته الكبيرة؛ معظم المخلوقات البرية تكون بالفعل محرجة للغاية عندما تكون في الماء حتى الخصر، والوقوع في شبكة يمكن أن يجعلها عاجزة تقريبًا.
    
    أدت فعالية هذه الطريقة إلى تطوير شبكات أصغر حجمًا وكلفة، والتي يمكن إلقاؤها في الهواء؛ كانت هذه عديمة الفائدة لصيد الأسماك، ولكنها كانت مفيدة في القتال وفي لعبة صيد الأعداء إذا اقتربوا كثيرًا من الشاطئ. تم استخدام الهراوات في القتال مع القليل من التكيف من هراوات الصيد، لأنها كانت بالفعل مميتة.

note: [unit_type]: id=Mermaid Priestess, race=merman, gender=female
en: female^Mermaid Priestess
ar: حورية صوفية

note: [unit_type]: id=Mermaid Priestess, race=merman, gender=female
en: Among merfolk, mysticism is generally left to the mermaids, who are more inclined to it. It is they who dedicate themselves to the ideal of bringing peace and life to the world, and to the arts which make that possible. Their piety also grants them certain powers, allowing them to guard their people against magical or unnatural things.
ar: بين قوم الحوريين، يُترك التصوف عمومًا لحوريات البحر، اللاتي يملن إليه أكثر. إنهن اللاتي يكرسن أنفسه لجلب السلام والحياة إلى العالم، وللفنون التي تجعل ذلك ممكنًا. تمنحهن تقواهن أيضًا صلاحيات معينة، مما يسمح لهن بحماية شعبهم من الأشياء السحرية أو غير الطبيعية.

note: [unit_type]: id=Mermaid Siren, race=merman, gender=female
en: Mermaid Siren
ar: حورية عروس بحر

note: [unit_type]: id=Mermaid Siren, race=merman, gender=female
en: The faerie nature of the mermaids is strongest in the Sirens, whose connection to the currents of magic often causes them to be mistaken for naiads themselves. Though certainly far from the truth, the mistake is understandable, as true naiads are rarely seen even by mermaids. The manifestation of their magic is certainly very similar; the water about a siren can be commanded at whim, like an extension of herself.
    
    The myriad applications of this rarely occur to land dwellers, who simply regard it with wonder.
ar: إن الطبيعة السحرية لحوريات البحر تكون أقوى في عرائس البحر، والتي غالبًا ما يؤدي ارتباطها بالتيارات السحرية إلى الخلط بينها وبين حوريات البحر نفسها. على الرغم من أن هذا الخطأ بعيد كل البعد عن الحقيقة، إلا أنه أمر مفهوم، حيث نادرًا ما ترى حوريات البحر عرائس البحر الحقيقية. من المؤكد أن سحرهم مشابه جدًا؛ يمكن لعرائس البحر التحكم بالمياه المحيطة حسب الرغبة، كأنها امتداد لنفسها.
    
    نادرًا ما تحدث لقاءات تجمعها بسكان الأراضي، الذين ينظرون إليها ببساطة بتعجب.

note: [attack]: type=impact
en: naia touch
ar: لمسة ناييا

note: [unit_type]: id=Merman Spearman, race=merman
en: Merman Spearman
ar: حوري جندي رماح

note: [unit_type]: id=Merman Spearman, race=merman
en: Archery is little favored by the merfolk, for whom use of javelins serves a similar function. Though thrown javelins are of little use under the water, they are extremely effective at the surface, where their weight allows them to plunge several feet below the water while retaining enough momentum to wreak damage. They are also useful in melee, even deep under the surface, which is something that certainly cannot be said of arrows.
ar: رماية السهام لا يفضلها قوم البحر كثيرًا، حيث يؤدي استخدام الرمح القصير لهم وظيفة مماثلة. على الرغم من أن رمي الرمح قليل الفائدة تحت الماء، إلا أنه فعال للغاية على السطح، حيث يسمح وزنه بالغطس لعدة أقدام تحت الماء مع الاحتفاظ بالقوة الدافعة الكافية لإحداث الضرر. كما أنها مفيدة في الإلتحام، حتى في الأعماق تحت السطح، وهو أمر لا يمكن قوله عن الأسهم بالتأكيد.

note: [unit_type]: id=Merman Triton, race=merman
en: Merman Triton
ar: حوري جندي رمح ثلاثي

note: [unit_type]: id=Merman Triton, race=merman
en: Tritons are combat masters of the sea. Skilled in use of the trident, Tritons easily defeat any enemy foolish enough to wander into their preferred environment. Their mastery of their weapon affords them flexibility in its use, and the highest-ranking among them use weaponry more comparable to halberds than simple spears.
ar: الترايتون هم أسياد البحر المقاتلون. ماهرون في استخدام الرمح ثلاثي الشعب، يستطيع الترايتون بسهولة هزيمة أي عدو أحمق بما يكفي للتجول في بيئتهم المفضلة. إن إتقانهم لأسلحتهم يمنحهم المرونة في استخدامها، ويستخدم أصحاب الرتب الأعلى بينهم أسلحة تشبه المطرد أكثر من الرماح العادية.

note: [unit_type]: id=Merman Warrior, race=merman
en: Merman Warrior
ar: حوري محارب

note: [unit_type]: id=Merman Warrior, race=merman
en: Mermen Warriors form the core of merfolk armies. They wield their tridents with a skill and diligence impressive even compared to the soldiers of other races, but doubly so considering the difficulties of fighting underwater, as any who try to match them in their homes can attest.
ar: يشكل الحوريون المحاربون جوهر جيوش قوم البحر. إنهم يستخدمون رماحهم الثلاثية بمهارة واجتهاد مثيرين للإعجاب حتى مقارنة بالجنود من الأجناس الأخرى، ولكن بشكل مضاعف مع الأخذ في الاعتبار صعوبات القتال تحت الماء، كما يمكن أن يشهد بذلك أي شخص يحاول مضاهاتهم في موطنهم.

note: [unit_type]: id=Giant Ant, race=monster
en: Giant Ant
ar: نملة عملاقة

note: [unit_type]: id=Giant Ant, race=monster
en: Giant Ants are common in almost any environment, from caverns deep under the earth to the tops of tall mountains. Though normally not hostile, they can bite at close range.
ar: النمل العملاق شائع في أي بيئة تقريبًا، بدءًا من الكهوف العميقة تحت الأرض وحتى قمم الجبال الشاهقة. على الرغم من أنها ليست عدوانية في العادة، إلا أنها يمكن أن تعض عند الاقتراب منها.

en: The giant ant eggs have a tough, leathery shell that takes a dedicated effort to break through. While this shell makes it difficult to know the status of the inhabitant from the outside, it does not obscure the outside world from the rapidly developing ant larva within. Any predator or foe who approaches an ant egg or breaches the shell of an adjacent brood member will spur that ant to hatch as a fully formed adult.
ar: يتمتع بيض النمل العملاق بقشرة جلدية صلبة تحتاج إلى جهد كبير لاختراقها. وفي حين أن هذه الصدفة تجعل من الصعب معرفة حالة الساكن من الخارج، إلا أنها لا تحجب العالم الخارجي عن يرقة النمل سريعة التطور في الداخل. أي حيوان مفترس أو عدو يقترب من بيضة نملة أو يخترق قشرة أحد أعضاء الحضنة المجاورة سوف يحفز تلك النملة على الفقس ككائن بالغ مكتمل النمو.

note: [unit_type]: id=Giant Ant Egg, race=monster
en: Giant Ant Egg
ar: بيضة النمل العملاق

note: [unit_type]: id=Giant Ant Egg, race=monster
en: Giant Ants are common in almost any environment, and the eggs from which they emerge can often be found in caves or any sheltered environment. Most eggs come from one of the colony queens, but the workers transport them to any suitable location.
ar: النمل العملاق شائع في أي بيئة تقريبًا، وغالبًا ما يمكن العثور على البيض الذي يخرج منه في الكهوف أو أي بيئة محمية. يأتي معظم البيض من إحدى ملكات المستعمرة، لكن العاملات ينقلنه إلى أي مكان مناسب.

note: [unit_type]: id=Fire Ant Egg
en: Fire Ant Egg
ar: بيضة النمل الناري

note: [unit_type]: id=Fire Ant Egg
en: In large numbers, Fire Ants can be a real menace, and those threatening numbers start with their eggs. Most Fire Ant eggs come from one of the colony queens, but the workers transport them to any suitable location.
ar: بأعداد كبيرة، يمكن أن يشكل النمل الناري تهديدًا حقيقيًا، وتبدأ تلك الأعداد المهددة ببيضها. معظم بيض النمل الناري يأتي من إحدى ملكات المستعمرة، لكن العاملات ينقلنه إلى أي مكان مناسب.

note: [unit_type]: id=Fire Ant, race=monster
en: Fire Ant
ar: نملة نار

note: [unit_type]: id=Fire Ant, race=monster [unit_type]: id=Firebane Ant, race=monster
en: Small but deadly in large numbers, fire ants possess fierce fangs and an unusual ability to generate fire. Though these creatures typically function as scavengers, a burrow of fire ants can become aggressive when provoked and have even been known to attack small groups of threatening troops.
ar: النمل الناري صغير ولكنه مميت بأعداد كبيرة، ويمتلك أنيابًا شرسة وقدرة غير عادية على إشعال النار. على الرغم من أن هذه المخلوقات تعمل عادةً كقمّامات، إلا أن جحر النمل الناري يمكن أن يصبح عدوانيًا عند استفزازه، ومن المعروف أنه يهاجم مجموعات صغيرة من القوات المهددة.

note: [attack]: type=fire
en: fire
ar: نار

note: [unit_type]: id=Fire Ant Queen, race=monster
en: Fire Ant Queen
ar: ملكة نمل ناري

note: [unit_type]: id=Fire Ant Queen, race=monster
en: Fire ants possess fierce fangs and an unusual ability to generate fire, and the queen is no different.
ar: النمل الناري يمتلك أنيابًا شرسة وقدرة غير عادية على توليد النار، والملكة لا تختلف عن ذلك.

note: [unit_type]: id=Firebane Ant, race=monster
en: Firebane Ant
ar: نملة لعنة نارية

note: [unit_type]: id=Firebomb Ant, race=monster
en: Firebomb Ant
ar: نملة نارية انفجارية

note: [unit_type]: id=Firebomb Ant, race=monster
en: More developed and specialized Fire Ants can take different forms. The firebomb ants can produce and carry large quantities of their flammable spray in a swollen abdomen, which can make for a fearsome attack, but it also makes them weak to physical attacks and they cannot sustain the fire as their health fails.
ar: يمكن للنمل الناري الأكثر تطورًا وتخصصًا أن يتخذ أشكالًا مختلفة. يمكن للنمل المشتعل بشكل خاص أن ينتج ويحمل كميات كبيرة من رذاذه القابل للاشتعال في بطن منتفخ، مما قد يؤدي إلى هجوم مخيف، ولكنه أيضًا يجعله ضعيفًا أمام الهجمات الجسدية ولا يمكنه تحمل النار بسبب تدهور صحته.

note: [unit_type]: id=Giant Ant Queen, race=monster
en: Giant Ant Queen
ar: ملكة نمل عملاقة

note: [unit_type]: id=Giant Ant Queen, race=monster
en: Giant Ants are common in almost any environment, from caverns deep under the earth to the tops of tall mountains. The queens are not royalty as many other races would understand, but they are the heart of any functioning nest and will be defended at all costs. As the nest core, they must be capable tacticians, and as a target of rival nests, they must also be deft warriors. The typical human or orc that finds an audience with an Ant Queen can expect a very short continued existence — and if their flesh is warm and nourishing, they can host an ant egg.
ar: النمل العملاق شائع في أي بيئة تقريبًا، بدءًا من الكهوف العميقة تحت الأرض وحتى قمم الجبال الشاهقة. الملكات ليست ملوكًا كما قد تفهم العديد من الأجناس الأخرى، لكنها قلب أي عش فعال وسيتم الدفاع عنها بأي ثمن. وباعتبارهم قلب العش، يجب أن يكونوا تكتيكيين، وباعتبارهم هدفًا للأعشاش المتنافسة، يجب أيضًا أن يكونوا محاربين ماهرين. يمكن للإنسان أو الأورك النموذجي الذي يجد جمهورًا مع ملكة النمل أن يتوقع وجودًا قصيرًا جدًا على قيد الحياة، وإذا كان جسده دافئًا ومغذيًا، فيمكنه استضافة بيضة نملة.

note: [unit_type]: id=Soldier Ant, race=monster
en: Soldier Ant
ar: نملة جندية

note: [unit_type]: id=Soldier Ant, race=monster
en: Giant Ants are common in almost any environment, from caverns deep under the earth to the tops of tall mountains. Most common are the nondescript workers and scouts, but in times of conflict, a more dangerous Soldier caste enters the fray.
ar: النمل العملاق شائع في أي بيئة تقريبًا، بدءًا من الكهوف العميقة تحت الأرض وحتى قمم الجبال الشاهقة. الأكثر شيوعًا هم العمال والكشافة الغير مصنفون، ولكن في أوقات الصراع، تدخل طبقة الجنود الأكثر خطورة إلى المعركة.

note: [unit_type]: id=Cave Bear, race=monster
en: Cave Bear
ar: دبّ كهوف

note: [unit_type]: id=Cave Bear, race=monster
en: Cave Bears are large, powerful beasts with sharp claws and large teeth. Adapted to roaming the dark caves, they have a keen sense of smell and hearing, but poor eyesight. When a rival predator, or some other threat, gets too close, a bear will reliably attack.
ar: دببة الكهف هي وحوش كبيرة وقوية ذات مخالب حادة وأسنان كبيرة. يتكيفون مع الحياة في الكهوف المظلمة، ولديهم حاسة شم وسمع قوية، ولكن بصرهم ضعيف. عندما يقترب حيوان مفترس منافس، أو تهديد آخر، سيهاجم الدب بشكل أكيد.

note: [unit_type]: id=Woodland Boar, race=monster
en: Woodland Boar
ar: خنزير غابات

note: [unit_type]: id=Woodland Boar, race=monster
en: As boars age, their already formidable teeth grow longer and more numerous. A mature, tamed boar is a valuable asset to any farmer, but an angry wild boar is a challenge even to the best hunters.
ar: مع تقدم الخنازير في العمر، تنمو أسنانها الهائلة أصلا لفترة أطول وأكثر عددًا. يعد الخنزير البري الناضج والمروض رصيدًا قيمًا لأي مزارع، لكن الخنزير البري الغاضب يمثل تحديًا حتى لأفضل الصيادين.

note: [attack]: type=pierce [variation]
en: tusk
ar: ناب

note: [unit_type]: id=Piglet, race=monster the child of a wild boar, rather than the child of a domesticated pig
en: Piglet
ar: خنوص

note: [unit_type]: id=Piglet, race=monster
en: Young piglets are curious but just as ill-tempered as their parents, if a little less of a challenge in combat. But seldom is a piglet found that does not have a protective adult boar watching over them.
ar: تتميز الخنازير الصغيرة بالفضول ولكنها سيئة المزاج تمامًا مثل والديها، وإن كانت أقل تحديًا في القتال. ولكن نادرًا ما يتم العثور على خنزير صغير لا يوجد معه خنزير بالغ يحميه.

note: [unit_type]: id=Caribe, race=monster
en: Caribe
ar: سلطعون

note: [unit_type]: id=Caribe, race=monster
en: The giant caribe are seldom encountered in the inland rivers near Weldyn, but tales of their ferocious attacks have spread far and wide. Their angry red eyes are embedded in an armored face. While it is their teeth that are a dangerous weapon, they do posses small, bony arms and claws, which they can use to extricate themselves from situations dire to most other fish. These fish are unusually clever and should not be underestimated.
ar: نادرًا ما تتم مواجهة السلطعون العملاق في الأنهار الداخلية بالقرب من ويلدين، لكن حكايات هجماتهم الشرسة انتشرت على نطاق واسع. عيونهم الحمراء الغاضبة مدمجة في وجه مدرع. على الرغم من أن أسنانهم هي سلاح خطير، إلا أنهم يمتلكون أذرعًا ومخالبًا عظمية صغيرة، يمكنهم استخدامها لتخليص أنفسهم من المواقف الصعبة بالنسبة لمعظم الأسماك الأخرى. هذه الأسماك ذكية بشكل غير عادي ولا ينبغي الاستهانة بها.

note: [unit_type]: id=Hunter Caribe, race=monster
en: Hunter Caribe
ar: سلطعون صياد

note: [unit_type]: id=Hunter Caribe, race=monster
en: As they age, the giant caribe become bigger and more dangerous. They also learn to use seaweed to ensnare prey or enemies.
ar: مع تقدمهم في السن، تصبح السلطعونات العملاقة أكبر وأكثر خطورة. يتعلمون أيضًا استخدام الأعشاب البحرية لإيقاع الفريسة أو الأعداء.

note: [unit_type]: id=Nibbler, race=monster
en: Nibbler
ar: سمكة قاضمة

note: [unit_type]: id=Nibbler, race=monster
en: Nibblers are juvenile predator fish, often more curious than dangerous. A single individual may not be a threat, but these fish seldom travel alone.
ar: القاضمات هي أسماك مفترسة صغيرة، وغالبًا ما تكون أكثر فضولًا من كونها خطيرة. قد لا يشكل فرد واحد تهديدًا، لكن هذه الأسماك نادرًا ما تسافر بمفردها.

note: [unit_type]: id=Swamp Lizard, race=monster
en: Swamp Lizard
ar: سحلية المستنقع

note: [unit_type]: id=Swamp Lizard, race=monster
en: Swamps are vibrant environments, but often not friendly to humans or orcs. Swamp Lizards are one of the more notable hazards, with their powerful jaws and armored hide. Despite their primitive appearance, these lizards are not stupid, and after generations of being hunted for their hides, they have adopted a ‘two legs bad’ outlook and do not hesitate to avenge their ancestors.
ar: المستنقعات هي بيئات نابضة بالحياة، ولكنها في كثير من الأحيان ليست صديقة للبشر أو الأورك. تعد سحالي المستنقع واحدة من أكثر المخاطر وضوحًا، بفضل فكيها القويين وجلدها المدرع. على الرغم من مظهرها البدائي، فإن هذه السحالي ليست غبية، وبعد أجيال من اصطيادها من أجل جلودها، تبنّت فكرة "ساقان فقط أمر سيئ قادم" ولا تتردد في الانتقام من أجل أسلافها.

note: [special_note]
en: This unit can move unseen through swamp water, keeping most of its body submerged.
ar: يمكن لهذه الوحدة أن تتحرك بشكل غير مرئي عبر مياه المستنقعات، مما يبقي معظم جسمها مغمورًا بالمياه.

note: [hides]: id=swamp_lurk
en: swamp lurk
ar: مترصد مستنقع

note: [hides]: id=swamp_lurk
en: female^swamp lurk
ar: مترصدة مستنقع

note: [hides]: id=swamp_lurk
en: This unit can hide in swamp, and remain undetected by its enemies.
    
    Enemy units cannot see this unit while it is in swamp, except if they have units next to it. Any enemy unit that first discovers this unit immediately loses all its remaining movement.
ar: يمكن لهذه الوحدة أن تختبئ في المستنقع، ولا يتم اكتشافها من قبل أعدائها.
    
    لا تستطيع وحدات العدو رؤية هذه الوحدة أثناء تواجدها في المستنقع، إلا إذا كانت لديها وحدات بجانبها. أي وحدة معادية تكتشف هذه الوحدة لأول مرة تفقد على الفور كل حركتها المتبقية.

note: [unit_type]: id=Cuttle Fish, race=monster
en: Cuttlefish
ar: حبار

note: [unit_type]: id=Cuttle Fish, race=monster
en: Cuttlefish are gigantic creatures of the seas. They can grab their opponents with strong tentacles, or spit a poisonous black ink from a distance. The best way to survive an encounter with these monsters is to remain ashore.
ar: الحبار مخلوقات عملاقة تعيش في البحار. يمكنهم الإمساك بخصومهم بمخالب قوية، أو يبصقون حبرًا أسودًا سامًا من مسافة بعيدة. أفضل طريقة للنجاة من مواجهة هذه الوحوش هي البقاء على الشاطئ.

note: [attack]: type=impact
en: tentacle
ar: اللامسة

note: [attack]: type=pierce
en: ink
ar: حبر

note: [unit_type]: id=Dragonfly, race=monster
en: Dragonfly
ar: اليعسوب

note: [unit_type]: id=Dragonfly, race=monster
en: The giant dragonflies seen in some of the swamps, rivers, and lakes around Wesnoth enjoy a longer life cycle than the smaller, more common types. The adult form can live indefinitely, slowly growing to a final moult. They are generally territorial, but can cooperate in small groups to confront common foes or large prey.
ar: تتمتع اليعسوبات العملاقة التي تظهر في بعض المستنقعات والأنهار والبحيرات حول ويسنوث بدورة حياة أطول من الأنواع الأصغر والأكثر شيوعًا. يمكن للشكل البالغ أن يعيش إلى أجل غير مسمى، وينمو ببطء حتى الانسلاخ النهائي. هم بشكل عام إقليميون، ولكن يمكنهم التعاون في مجموعات صغيرة لمواجهة أعداء مشتركين أو فريسة كبيرة.

note: [unit_type]: id=Grand Dragonfly, race=monster
en: Grand Dragonfly
ar: اليعسوب الكبير

note: [unit_type]: id=Grand Dragonfly, race=monster
en: Dragonflies that survive long enough grow into a final, grander form.
ar: اليعسوب الذي يبقى على قيد الحياة لفترة كافية ينمو إلى شكل نهائي أعظم.

note: [attack]: type=pierce
en: sting
ar: لدغة

note: [unit_type]: id=Dragonfly Naiad, race=monster
en: Dragonfly Naiad
ar: اليعسوب نياد

note: [unit_type]: id=Dragonfly Naiad, race=monster
en: Young dragonflies live an aquatic life, mostly preying upon small fish or other insect nymphs. They can crawl over rocks and mud, but they need to stay submerged to breathe, which explains why the giant dragonflies are usually found only near rivers, lakes, and coves.
ar: تعيش حشرات اليعسوب الصغيرة حياة مائية، حيث تفترس في الغالب الأسماك الصغيرة أو الحشرات الأخرى. يمكنها الزحف فوق الصخور والطين، لكنها تحتاج إلى البقاء تحت الماء للتنفس، وهو ما يفسر سبب وجود اليعسوبات العملاقة عادة بالقرب من الأنهار والبحيرات والخلجان.

note: [unit_type]: id=Elder Falcon, race=falcon
en: Elder Falcon
ar: صقر عجوز

note: [unit_type]: id=Elder Falcon, race=falcon
en: Elder Falcons bear the telltale scars of veteran warriors from protecting their masters, their bodies proof of repeated dives into a swirling melee. Stronger and faster than their younger kin, they are rumored to hit with enough force to remove an enemy’s head.
ar: تحمل الصقور العجوزة الندوب الواضحة للمحاربين القدامى الذين نجوا في حماية أسيادهم، وأجسادهم دليل على الغطس المتكرر في دوامة الاشتباكات. هم أقوى وأسرع من أقاربهم الأصغر سنا، ويُشاع أنهم يضربون بقوة كافية لإزالة رأس العدو.

note: [attack]: type=blade [attack]: type=pierce
en: beak
ar: منقار

note: [unit_type]: id=Falcon, race=falcon
en: Falcon
ar: صقر

note: [unit_type]: id=Falcon, race=falcon
en: Seen as status symbols of the nobles, falcons are precious possessions normally used for sport. The same techniques are employed to rend and tear foes on the battlefield, and their great speed is a boon to scouting out the land.
ar: تعتبر الصقور، التي تعتبر رمزًا لمكانة النبلاء، من الممتلكات الثمينة التي تستخدم عادة في الرياضة. يتم استخدام نفس التقنيات لتمزيق الأعداء في ساحة المعركة، كما أن سرعتها الكبيرة تعتبر بمثابة نعمة لاستكشاف الأرض.

note: [unit_type]: id=Fire Dragon, race=monster
en: Fire Dragon
ar: تنين النار

note: [unit_type]: id=Fire Dragon, race=monster
en: A dragon is a legendary creature, normally seen only in fantastic tales. They are very rare, and were it not for the historical events, the singlehanded destruction of cities and towns that these creatures have wrought, they might be dismissed as mere myth. Legends are very specific about the ravages of dragons; noting their great strength, speed, their preternatural cunning, and above all else, the great fire that burns inside of them.
    
    Battling a dragon is said to be the pinnacle of danger itself, fit only for fools, or the bravest of knights.
ar: التنين مخلوق أسطوري، لا يُرى عادةً إلا في القصص الخيالية. إنها نادرة جدًا، ولولا الأحداث التاريخية، والتدمير الفردي للمدن والبلدات الذي أحدثته هذه المخلوقات، لكان من الممكن رفضها باعتبارها مجرد أسطورة. الأساطير محددة للغاية بشأن ويلات التنانين؛ مع ملاحظة قوتهم العظيمة، وسرعتهم، ومكرهم الخارق للطبيعة، وقبل كل شيء، النار العظيمة التي تحترق بداخلهم.
    
    يقال إن قتال التنين هو قمة الخطر في حد ذاته، ولا يصلح إلا للحمقى، أو أشجع الفرسان.

note: [unit_type]: id=Fire Guardian, race=monster
en: Fire Guardian
ar: حارس النار

note: [unit_type]: id=Fire Guardian, race=monster
en: Fire Guardians are spirits of smoke and flame. No one is exactly sure where they come from, but they are occasionally summoned by powerful mages to do their bidding. When not being controlled they like to frolic in pools of lava and take great delight in burning anything they can reach.
ar: حراس النار هم أرواح من الدخان واللهب. لا أحد يعرف بالضبط من أين أتوا، ولكن أحيانًا يتم استدعاؤهم من قبل السحرة الأقوياء لتنفيذ أوامرهم. عندما لا يتم التحكم بهم، فإنهم يحبون المرح في برك من الحمم البركانية ويستمتعون كثيرًا بحرق أي شيء يمكنهم الوصول إليه.

note: [attack]: type=fire
en: fire claws
ar: مخالب نارية

note: [unit_type]: id=Fire Wraith, race=monster
en: Fire Wraith
ar: خيال النار

note: [unit_type]: id=Fire Wraith, race=monster
en: Fire Wraiths are spirits of smoke and flame. No one is exactly sure where they come from, but they are occasionally summoned by powerful mages to do their bidding. The odd armor they wear hints at a former life or creator, but whatever ancient civilization was involved has been lost to history.
ar: أشباح الانتقام النارية هي أرواح من الدخان واللهب. لا أحد يعرف بالضبط من أين أتوا، ولكن أحيانًا يتم استدعاؤهم من قبل السحرة الأقوياء لتنفيذ أوامرهم. الدروع الغريبة التي يرتدونها تشير إلى حياة سابقة أو صانع، ولكن مهما كانت الحضارة القديمة التي كانت مرتبطة بها فقد ضاعت في التاريخ.

note: [unit_type]: id=Frost Stoat, race=monster
en: Frost Stoat
ar: قاقم صقيع

note: [unit_type]: id=Frost Stoat, race=monster
en: Frost Stoats are devious critters predominantly found in the frozen parts of the Northlands, although they can survive anywhere. Their most distinctive feature is their icy-cold front claws, which is unlike anything found in other wild animals. These stoats generally scavenge refuse or hunt smaller animals, but are quite territorial and the young adults have been known to attack larger intruders, including humans and orcs.
ar: قواقم الصقيع هي مخلوقات مراوغة توجد في الغالب في الأجزاء المتجمدة من أراضي الشمال، على الرغم من أنها يمكن أن تعيش في أي مكان. السمة الأكثر تميزًا لها هي مخالبها الأمامية الباردة الجليدية، والتي لا تشبه أي شيء موجود في الحيوانات البرية الأخرى. تقوم هذه القواقم عمومًا بالبحث عن النفايات أو اصطياد الحيوانات الصغيرة، ولكنها إقليمية تمامًا ومن المعروف أن الشباب يهاجمون المتسللين الأكبر حجمًا، بما في ذلك البشر والأورك.

note: [attack]: type=cold
en: ice claw
ar: مخلب جليدي

note: [unit_type]: id=Giant Mudcrawler, race=monster
en: Giant Mudcrawler
ar: زاحف طيني عملاق

note: [unit_type]: id=Giant Mudcrawler, race=monster
en: More resilient than their smaller counterparts, these golems of mud are much more capable of putting up a fight with a proper soldier even with their crude arms, and are more mobile to boot. Coming about from more powerful conjurers seeking an efficient way to harass civilians and armies, these can also be seen roaming the wild from time to time, their earthy composition making them immune to wildlife that rely on poison to fight.
ar: أكثر مرونة من نظيراتها الأصغر حجمًا، هذه الجولم الطينية أكثر قدرة على خوض قتال مع جندي مناسب حتى مع أذرعهم الخام، وأكثر قدرة على الحركة عند الإطلاق. يأتي هؤلاء من مشعوذين أكثر قوة يبحثون عن طريقة فعالة لمضايقة المدنيين والجيوش، ويمكن أيضًا رؤيتهم وهم يتجولون في البرية من وقت لآخر حيث أن تركيبتهم الترابية تجعلهم محصنين ضد الحياة البرية التي تعتمد على السم للقتال.

note: [attack]: type=impact
en: mud glob
ar: كرة طين

note: [unit_type]: id=Giant Rat, race=monster
en: Giant Rat
ar: فأر عملاق

note: [unit_type]: id=Giant Rat, race=monster
en: Much larger than the common rats which often inhabit major cities, these vermin can injure an unarmed civilian, and can prove frustratingly elusive on any footing. While notably aggressive at night, these creatures do not pose much of a threat to any serious fighter.
ar: أكبر بكثير من الفئران الشائعة التي تسكن المدن الكبرى غالبًا، يمكن لهذه الهوام أن تؤذي مدنيًا أعزل، ويمكن أن تكون مراوغة بشكل محبط على أي مترجل. على الرغم من أنها عدوانية بشكل ملحوظ في الليل، إلا أن هذه المخلوقات لا تشكل تهديدًا كبيرًا لأي مقاتل جدي.

note: [unit_type]: id=Giant Scorpion, race=monster
en: Giant Scorpion
ar: عقرب عملاق

note: [unit_type]: id=Giant Scorpion, race=monster
en: A normal scorpion is dangerous enough — the deadliness of one the size of a man needs little explanation.
ar: إذا كان العقرب العادي خطير بما فيه الكفاية – فإن فتك عقرب بحجم رجل يحتاج إلى القليل من الشرح.

note: [attack]: type=impact [attack]: type=blade
en: pincers
ar: كماشات

note: [variation]
en: scuttler
ar: عقربان

note: [variation] [unit_type]: id=Sand Scuttler
en: Sand Scuttler
ar: عقربان رمال

note: [variation] [unit_type]: id=Sand Scuttler
en: Making their homes in sandy dunes, these critters are an odd mix of mundane creature and elemental beast. Though usually timid, Sand Scuttlers sometimes attack unwary travelers, especially when startled.
ar: تصنع هذه المخلوقات منازلها في الكثبان الرملية، وهي عبارة عن مزيج غريب من المخلوق الدنيوي والوحش العناصري. على الرغم من خجولهم في العادة، إلا أن عقربان الرمال يهاجمون أحيانًا المسافرين غير الحذرين، خاصة عندما يشعرون بالتهديد.

note: [unit_type]: id=Giant Scorpling, race=monster
en: Giant Scorpling
ar: فصعل عملاق

note: [unit_type]: id=Giant Scorpling, race=monster
en: One of the most potent known venoms is that of the monstrous scorpions of the frontier. Fetching a high price by assassins and apothecaries alike, this venom is often seen as a quick way to make coin, alluring bold hunters to venture into the wilderness to harvest it. However, even in a juvenile state, these scorpions can deliver deadly stings and are faster than most men. What’s worse is that they can live in rather large nests, and angering a seemingly lone scorpion can lead to swarms of them crawling up from the ground — quickly turning the hunter into the hunted. They are protected by a sturdy shell which hardens as they age, becoming more resilient. This carapace is very resistant to normal blade strikes or piercing attacks, but can be broken with heavy blows.
ar: واحدة من أقوى السموم المعروفة هي سم العقارب الوحشية الموجودة على الحدود. نظرًا لأنه يجلب سعرا باهظًا للقتلة والصيادلة على حدٍ سواء، غالبًا ما يُنظر إلى هذا السم على أنه طريقة سريعة لصنع العملات المعدنية، مما يغري الصيادين الجريئين بالمغامرة في البرية لحصاده. ومع ذلك، حتى في حالة الحوادث البسيطة، يمكن لهذه العقارب أن تقدم لسعات مميتة وهي أسرع من معظم الرجال. والأسوأ من ذلك هو أنها يمكن أن تعيش في أعشاش كبيرة إلى حد ما، ويمكن أن يؤدي إغضاب الفصعل الوحيد على ما يبدو إلى زحف أسراب منها من الأرض - مما يحول الصياد بسرعة إلى مطارد. هي محمية بقشرة قوية تتصلب مع تقدم السن، وتصبح أكثر مرونة. هذه الدرع مقاومة جدًا لضربات القطع العادية أو الهجمات المخترقة، ولكن يمكن كسرها بضربات صدم قوية.

note: [unit_type]: id=Giant Spider, race=monster
en: Giant Spider
ar: عنكبوت عملاق

note: [unit_type]: id=Giant Spider, race=monster
en: Giant Spiders are said to roam the depths of Knalga, devouring many victims. They have a vicious bite, made worse by the fact that it is poisoned, and can also fling webs through the air to trap their prey.
ar: يقال إن العناكب العملاقة تتجول في أعماق كنالجا وتلتهم العديد من الضحايا. لديهم لدغة شرسة، ومما يزيد الأمر سوءًا أنها مسمومة، ويمكنهم أيضًا رمي الشباك في الهواء لاصطياد فرائسهم.

note: [attack]: type=impact
en: web
ar: شبكة عنكبوت

note: [unit_type]: id=Bay Horse, race=horse
en: Bay Horse
ar: حصان الخليج

note: [unit_type]: id=Bay Horse, race=horse
en: Bay horses are defined more by their coloration than their size or temperament, and can be found anywhere from the battlefield to the farm to the wild plains and woodlands. Though an unencumbered horse will tend to flee if possible, they will fight back with a powerful kick when cornered.
ar: يتم تعريف خيول الخليج من خلال ألوانها أكثر من حجمها أو مزاجها، ويمكن العثور عليها في أي مكان من ساحة المعركة إلى المزرعة إلى السهول البرية والغابات. على الرغم من أن الحصان غير المثقل يميل إلى الفرار إن أمكن، إلا أنه سيقاوم بركلة قوية عندما يحاصر.

note: [attack]: type=impact
en: hooves
ar: حوافر

note: [unit_type]: id=Black Horse, race=horse, gender=male,female
en: Black Horse
ar: حصان أسود

note: [unit_type]: id=Black Horse, race=horse, gender=male,female
en: The true nature of Black Horses is impossible to discern, but the fire in their eyes and the unnerving, unnatural sound of their calls suggest they are malevolent spirits.
ar: من المستحيل تمييز الطبيعة الحقيقية للخيول السوداء، لكن النار في أعينهم والصوت المزعج وغير الطبيعي لنداءاتهم تشير إلى أنهم أرواح خبيثة.

note: [attack]: type=cold
en: whinny
ar: صهيل

note: [male]
en: Black Stallion
ar: فحل أسود

note: [female] Female variant of the Black Horse or Black Stallion; in English this is a pun on the word "Mare"
en: female^Black Nightmare
ar: فحلة سوداء

note: [unit_type]: id=Dark Horse, gender=male,female
en: Dark Horse
ar: حصان قاتم

note: [unit_type]: id=Dark Horse, gender=male,female
en: Dark Horses are wild animals, but they seem to take an odd interest in the civilized races. They leave no signs of their passage, but they have been noticed scouting camps and outposts during the night.
ar: الخيول السوداء هي حيوانات برية، لكن يبدو أنها تهتم بشكل غريب بالأجناس المتحضرة. لا يتركون عادة أي علامات على مرورهم، لكن تم ملاحظتهم قرب أي معسكرات استطلاع أو مواقع استيطانية مأهولة أثناء الليل.

note: [male]
en: male^Dark Horse
ar: حصان قاتم

note: [female]
en: female^Dark Horse
ar: فرس قاتم

note: [unit_type]: id=Great Horse, race=horse
en: Great Horse
ar: حصان عظيم

note: [unit_type]: id=Great Horse, race=horse
en: Great horses are significantly larger than the usual domesticated horse, but despite their similar appearance, they are wild animals. Their obstinate and often feisty temperaments make them too difficult to tame, though many an arrogant prince or warlord has tried and failed.
ar: الخيول الكبيرة أكبر بكثير من الخيول المستأنسة المعتادة، ولكن على الرغم من مظهرها المتشابه، فهي حيوانات برية. إن مزاجهم العنيد والمشاكس في كثير من الأحيان يجعل من الصعب جدًا ترويضهم، على الرغم من أن العديد من الأمراء أو أمراء الحرب المتغطرسين قد حاولوا وفشلوا.

note: [unit_type]: id=White Horse
en: White Horse
ar: حصان أبيض

note: [unit_type]: id=White Horse
en: Some horses have a white color, and they are merely white horses. But there exist a special breed, found only in the wild woods, that are White Horses. As if blessed by the faerie world, they have a grace and agility not found in their more common relatives.
ar: بعض الخيول يكون لونها أبيض، وهي مجرد خيول بيضاء. ولكن هناك سلالة خاصة، توجد فقط في الغابات البرية، وهي الخيول البيضاء الأصيلة. كما لو أن عالم السحر ينعم عليهم، فإنهم يتمتعون بنعمة وخفة حركة غير موجودة في أقاربهم الأكثر شيوعًا.

note: [unit_type]: id=Icemonax, race=monster
en: Icemonax
ar: غرير جليد

note: [unit_type]: id=Icemonax, race=monster
en: Icemonax are a strange beast of the frozen north, best described as a large, armored ground squirrel. Their armor accumulates frost and snow, even in more temperate climates. Most Icemonax are curious, often wandering into places they do not belong. Despite this, efforts to study and domesticate them have failed, as they die soon after capture.
ar: غرير الجليد هو وحش غريب يعيش في الشمال المتجمد، وأفضل وصف له هو أنه سنجاب أرضي كبير مدرع. يتراكم الصقيع والثلج على دروعهم، حتى في المناخات الأكثر اعتدالًا. معظم غرير الجليد فضوليون، وغالبًا ما يتجولون في أماكن لا ينتمون إليها. وعلى الرغم من ذلك، فقد باءت الجهود المبذولة لدراستها وتدجينها بالفشل، لأنها تموت بعد وقت قصير من أسرها.

note: [unit_type]: id=Great Icemonax, race=monster
en: Great Icemonax
ar: غرير جليد ضخم

note: [unit_type]: id=Great Icemonax, race=monster
en: Icemonax are a strange beast of the frozen north, best described as a large, armored ground squirrel. Their armor accumulates ice and snow, even when the climate is warm and dry. Some Icemonax grow to be quite large and powerful, guarding their smaller, younger kin.
ar: غرير الجليد هو وحش غريب يعيش في الشمال المتجمد، وأفضل وصف له هو أنه سنجاب أرضي كبير مدرع. يتراكم الجليد والثلج على دروعهم، حتى عندما يكون المناخ دافئًا وجافًا. تنمو بعض أنواع غرير الجليد لتصبح كبيرة جدًا وقوية، وتحمي أقاربها والأصغر سنًا.

note: [unit_type]: id=Jinn, race=monster
en: Jinn
ar: جنّ

note: [unit_type]: id=Jinn, race=monster
en: The Jinn are mysterious spirits, with no known relation to souls of the departed. They are often sighted from a distance, drifting across the desert hills and dunes, but defy close observation. Almost all recorded encounters have been of a hostile nature, but there have been instances where travelers felt the Jinn were watching over them, driving off malign forces of the night.
ar: الجن أرواح غامضة، ليس لها علاقة معروفة بأرواح الموتى. غالبًا ما يتم مشاهدتها من مسافة بعيدة، وهي تنجرف عبر التلال والكثبان الصحراوية، ولكنها تتحدى المراقبة الدقيقة. كانت جميع المواجهات المسجلة تقريبًا ذات طبيعة عدائية، ولكن كانت هناك حالات شعر فيها المسافرون بأن الجن يراقبونهم، ويطردون قوى الليل الخبيثة.

note: [attack]: type=impact
en: desert windblast
ar: الرياح الصحراوية

note: [attack]: type=fire
en: desert lightning
ar: برق الصحراء

note: [unit_type]: id=Kraken, race=monster
en: Kraken
ar: كراكن

note: [unit_type]: id=Kraken, race=monster
en: Krakens are gigantic creatures of the seas. They can grab their opponents with strong tentacles, or spit a poisonous black ink from a distance. The best way to survive an encounter with these monsters is to remain ashore.
ar: الكراكن هي مخلوقات عملاقة في البحار. يمكنهم الإمساك بخصومهم بمخالب قوية، أو يبصقون حبرًا أسودًا سامًا من مسافة بعيدة. أفضل طريقة للنجاة من مواجهة هذه الوحوش هي البقاء على الشاطئ.

note: [unit_type]: id=Mudcrawler, race=monster
en: Mudcrawler
ar: زاحف طيني

note: [unit_type]: id=Mudcrawler, race=monster
en: Simple beings conjured up from soil and water, Mudcrawlers fend for themselves by spitting globs of mud with surprising force. Even though they are slow, fragile, and vulnerable to fire, their quick and easy creation, along with their resistance to a common citizen’s improvised blunt weaponry, makes them the tool of choice for ambitious but inexperienced summoners.
ar: كونها كائنات بسيطة نشأت من التربة والماء، تدافع زواحف الطين عن نفسها عن طريق بصق كتل من الطين بقوة مدهشة. على الرغم من أنها بطيئة وهشة وعرضة للنيران، إلا أن إنشائها السريع والسهل، إلى جانب مقاومتها للأسلحة الفظة المرتجلة للمواطن العادي، يجعلها الأداة المفضلة للمستدعين الطموحين ولكن عديمي الخبرة.

note: [unit_type]: id=Raven, race=raven
en: Raven
ar: غراب

note: [unit_type]: id=Raven, race=raven
en: Ravens follow armies to feast upon the refuse and corpses that are the fruit of war. For this reason, they are often associated with death, war, and fate. They are not usually associated with necromancy, as their brazen and vivacious behavior ties them to the legacy of battle and its consequences for the living, rather than rot and the finality of the tomb.
ar: الغربان تتبع الجيوش لتتغذى على القمامة والجثث التي هي ثمرة الحرب. ولهذا السبب، غالبًا ما ترتبط بالموت والحرب والقدر. لا يرتبطون عادةً باستحضار الأرواح، لأن سلوكهم الوقح والمفعم بالحيوية يربطهم بإرث المعركة وعواقبها على الأحياء، بدلاً من التعفن والقبر.

note: [unit_type]: id=War Harbinger, race=raven
en: War Harbinger
ar: غراب نذير الحرب

note: [unit_type]: id=War Harbinger, race=raven
en: Ravens follow armies to feast upon the refuse and corpses that are the fruit of war. This leads to folk wisdom that the dark birds are agents of the supernatural forces associated with conflict. Some of the larger ravens have been seen to wear crude ornaments and lead groups in a noisy chorus of calls and cries, a reliable sign that war is imminent.
ar: الغربان تتبع الجيوش لتتغذى على القمامة والجثث التي هي ثمرة الحرب. وهذا يؤدي إلى الحكمة الشعبية بأن الطيور المظلمة هي رسل للقوى الخارقة للطبيعة المرتبطة بالصراع. وقد شوهدت بعض الغربان الكبيرة وهي ترتدي زخارف بدائية وتقود مجموعات في جوقة صاخبة من النداءات والصرخات، وهي علامة موثوقة على أن الحرب وشيكة.

note: [unit_type]: id=Dark Omen, race=raven
en: Dark Omen
ar: غراب فأل الظلام

note: [unit_type]: id=Dark Omen, race=raven
en: Ravens follow armies to feast upon the refuse and corpses that are the fruit of war. This leads to folk wisdom that the dark birds are agents of the supernatural forces associated with conflict. The unusual abilities displayed by some have only supported this notion.
ar: الغربان تتبع الجيوش لتتغذى على القمامة والجثث التي هي ثمرة الحرب. وهذا يؤدي إلى الحكمة الشعبية بأن الطيور المظلمة هي رسل للقوى الخارقة للطبيعة المرتبطة بالصراع. القدرات غير العادية التي أظهرها البعض دعمت هذه الفكرة.

note: [unit_type]: id=Roc, race=monster
en: Roc
ar: رخّ

note: [unit_type]: id=Roc, race=monster
en: In remote desert mountains, far from any city or settlement, enormous raptors are rumoured to nest in the lofty crags. Travellers and nomads claim to have witnessed livestock and grown men snatched into the sky without warning by these monsters. While one should not place much faith in the accounts of the desert roamers, they are less fantastical than the drunken lies of sailors who claim to have witnessed full-rigged ships, attempting to navigate the narrow straits between the sheer cliffs where nothing can grow, sunk by giant eagles dropping large rocks.
    
    Whatever kernel of truth is in these tall tales, there is no denying that the desert is a dangerous place, and both traders and armies do sometimes disappear when trying to cross the harsh ranges. If you must traverse the great deserts, keep an eye to the sky.
ar: في الجبال الصحراوية النائية، بعيدًا عن أي مدينة أو مستوطنة، يُشاع أن الطيور الجارحة الضخمة تعشش في الصخور العالية. يزعم المسافرون والبدو أنهم شهدوا اختطاف الماشية والرجال البالغين إلى السماء دون سابق إنذار من قبل هذه الوحوش. في حين لا ينبغي للمرء أن يضع الكثير من الثقة في روايات المتجولين في الصحراء، إلا أنها أقل خيالية من أكاذيب البحارة المخمورين الذين يزعمون أنهم شهدوا سفنًا كاملة التجهيز، تحاول الإبحار في المضيق الضيق بين المنحدرات الشديدة حيث لا يمكن أن ينمو شيء، غرقت بواسطة النسور العملاقة التي أسقطت صخورًا كبيرة.
    
    مهما كانت الحقيقة في هذه الحكايات الطويلة، فلا يمكن إنكار أن الصحراء مكان خطير، وأن التجار والجيوش يختفون أحيانًا عند محاولتهم عبور النطاقات القاسية. إذا كان عليك اجتياز الصحاري الكبرى، فاحرص على مراقبة السماء.

note: [attack]: type=impact
en: rock
ar: صخرة

note: [unit_type]: id=Rock Scorpion, race=monster
en: Rock Scorpion
ar: عقرب صخور

note: [unit_type]: id=Rock Scorpion, race=monster
en: Rock scorpions have featured in tales of highwaymen and drunks, but there has been scant evidence that they truly exist. They've been described as stealthy monsters with a hide of solid rock, and sharp, crystalline claws. Unlike most scorpions, they do not deliver their poison with a piercing stinger, but instead spray their enemies with a noxious, volatile stream.
ar: ظهرت العقارب الصخرية في حكايات قطاع الطرق والسكارى، ولكن هناك القليل من الأدلة على وجودها بالفعل. لقد تم وصفهم بأنهم وحوش خفية ذات غطاء من الصخور الصلبة ومخالب بلورية حادة. وعلى عكس معظم العقارب، فإنها لا تطلق سمومها بإبرة ثاقبة، بل ترش أعدائها برذاذ ضار.

note: [attack]: type=impact
en: spray
ar: رذاذ

note: [unit_type]: id=Sand Scamperer
en: Sand Scamperer
ar: لادغ رمال

note: [unit_type]: id=Sand Scamperer
en: This impressive creature swiftly moves through the scorching desert sand. Its body is covered in a thick, sand-colored exoskeleton absorbing any impact damage. However, it is also highly flammable and vulnerable to arcane energy, making fire and magic-based attacks the most effective way to take this venomous critter down.
ar: يتحرك هذا المخلوق المثير للإعجاب بسرعة عبر رمال الصحراء الحارقة. جسمه مغطى بهيكل خارجي سميك ذو لون رملي يمتص أي ضرر ناتج عن الصدمات. ومع ذلك، فهو أيضًا شديد الاشتعال وعرضة للطاقة الغامضة، مما يجعل الهجمات القائمة على النار والسحر هي الطريقة الأكثر فعالية للقضاء على هذا المخلوق السام.

note: [unit_type]: id=Horned Scarab, race=monster
en: Horned Scarab
ar: الجعران ذو القرون

note: [special_note]
en: This unit can burrow under loose dirt, sand, or leaves, concealing itself if it does not change location.
ar: يمكن لهذه الوحدة أن تحفر تحت الأوساخ أو الرمال أو أوراق الشجر السائبة، وتخفي نفسها إذا لم تغير موقعها.

note: [unit_type]: id=Horned Scarab, race=monster
en: Horned Scarabs are large, rugged insects that can grow to be quite large, making them a threat when they decide to be aggressive. Their primary means of attack is the large, sharp horn growing from their head. Because of their large size, armor, and horn, they cannot fly.
ar: الجعران ذو القرون عبارة عن حشرات كبيرة وقوية يمكن أن تنمو لتصبح كبيرة جدًا، مما يجعلها تشكل تهديدًا عندما تقرر أن تكون عدوانية. وسيلتهم الأساسية للهجوم هي القرن الكبير الحاد الذي ينمو من رؤوسهم. بسبب حجمها الكبير ودروعها وقرونها، فإنها لا تستطيع الطيران.

note: [attack]: type=pierce
en: horn
ar: قرن

note: [unit_type]: id=Sea Serpent, race=monster
en: Sea Serpent
ar: ثعبان البحر

note: [unit_type]: id=Sea Serpent, race=monster
en: Sea Serpents incite fear and awe in fishermen and sailors, figuring often in folklore as wrathful deities of the sea. Capable of destroying ships effortlessly, and possessed of seemingly endless strength and vitality, these elusive leviathans are destructive and relentless to any who try to combat them. Generally living in the deep seas, Sea Serpents are imposing even to the elite merfolk warriors, and are the reason they seldom inhabit waters far from the shore.
ar: تثير ثعابين البحر الخوف والرهبة لدى الصيادين والبحارة، وغالبًا ما تظهر في الفولكلور على أنها آلهة البحر الغاضبة. قادرة على تدمير السفن دون عناء، وتمتلك قوة وحيوية لا نهاية لها على ما يبدو، هذه الوحوش المراوغة مدمرة ولا هوادة معها لأي شخص يحاول محاربتها. تعيش ثعابين البحر بشكل عام في أعماق البحار، وهي مؤثرة حتى على نخبة المحاربين الحوريين، وهي السبب في أنها نادرًا ما تسكن المياه البعيدة عن الشاطئ.

note: [unit_type]: id=Great Seahorse, race=monster
en: Great Seahorse
ar: حصان بحر عظيم

note: [unit_type]: id=Great Seahorse, race=monster
en: Seahorses are a variety of fish that have a horse-like head, but they have no real connection to equines. Most seahorses are small, shy creatures that eat bugs and similar small prey, but Great Seahorses are large enough to threaten unwary travelers. This large variety can spit water with enough force to stun a small animal, and has thick, bony plate armor, but like all seahorses, it is a slow swimmer and cannot move over land.
ar: أحصنة البحر عبارة عن مجموعة متنوعة من الأسماك التي لها رأس يشبه رأس الحصان، لكن ليس لها أي صلة حقيقية بالخيول البرية. معظم أحصنة البحر عبارة عن مخلوقات صغيرة خجولة تأكل الحشرات والفرائس الصغيرة المماثلة، لكن فرس البحر العظيم كبير بما يكفي لتهديد المسافرين الغافلين. يمكن لهذا الصنف الكبير أن يبصق الماء بقوة كافية لصعق حيوان صغير، وله درع صفيحي عظمي سميك، ولكنه مثل جميع أحصنة البحر، فهو سباح بطيء ولا يمكنه التحرك فوق الأرض.

note: [unit_type]: id=Shadow Jumping Spider, race=monster
en: Shadow Jumping Spider
ar: عنكبوت الظل القافز

note: [unit_type]: id=Shadow Jumping Spider, race=monster
en: Unlike the feared Giant Spider that uses poison and webs to catch prey, the Shadow Jumper relies on speed and the element of surprise. These stealthy, keen-eyed hunters creep to within striking distance, then pounce with a bite that is said to punch through steel. Once they have pierced their victim’s defenses, the spiders take what nourishment is available, feeding in a manner as fast and remorseless as befits their nature.
    
    These giant jumping spiders often hunt in the same dark caverns as their web-weaving cousins, but they also prowl the forest canopy, ambushing hapless wanderers on the ground below. While they prefer the shadows, they are perfectly capable of hunting in the broad daylight.
ar: على عكس العنكبوت العملاق المخيف الذي يستخدم السم والشبكات للقبض على الفريسة، يعتمد قافز الظل على السرعة وعنصر المفاجأة. يتسلل هؤلاء الصيادون المتخفون ذوو العيون الثاقبة إلى مسافة قريبة، ثم ينقضون بقضمة يُقال إنها تخترق الفولاذ. بمجرد أن تخترق العناكب دفاعات ضحيتها، فإنها تأخذ ما هو متاح من غذاء، وتتغذى بطريقة سريعة وقاسية تتناسب مع طبيعتها.
    
    غالبًا ما تصطاد هذه العناكب القفزة العملاقة في نفس الكهوف المظلمة مثل أبناء عمومتها الذين ينسجون الشباك، ولكنها أيضًا تجوب ظلال الغابة، وتنصب كمينًا للمتجولين التعساء على الأرض. وعلى الرغم من أنهم يفضلون الظلال، إلا أنهم قادرون تمامًا على الصيد في وضح النهار.

note: [unit_type]: id=Skeletal Dragon, race=undead
en: Skeletal Dragon
ar: تنين عظمي

note: [unit_type]: id=Skeletal Dragon, race=undead
en: Long ago one of the mightiest living creatures, the feared Dragon has become only bones and dark sinew. Long after its death, it was raised through the dark powers of necromancy, which it now serves. The Skeletal Dragon may look like nothing more than a pile of bones, but few people who thought that way lived long enough to change their minds.
ar: منذ فترة طويلة، كان التنين المخيف واحدًا من أقوى الكائنات الحية، وأصبح الآن مجرد عظام وأعصاب داكنة. بعد فترة طويلة من وفاته، تم ايقاظه من خلال قوى استحضار الأرواح المظلمة، التي يخدمها الآن. قد لا يبدو التنين الهيكلي أكثر من مجرد كومة من العظام، ولكن قلة من الناس الذين فكروا بهذه الطريقة عاشوا فترة كافية لتغيير رأيهم.

note: [attack]: type=blade
en: jaw
ar: فك

note: [unit_type]: id=Tentacle of the Deep, race=monster
en: Tentacle of the Deep
ar: مجسات الأعماق

note: [unit_type]: id=Tentacle of the Deep, race=monster
en: These tendrils are the appendages of some greater monster that lurks below the waves. They are obviously incapable of venturing far from the water, and not very threatening individually in spite of their ability to mend injuries swiftly. Many are understandably hesitant to approach, though, for fear of being caught and dragged underwater to face whatever beast the tentacles are attached to.
ar: هذه المجسات هي زوائد وحش أكبر يتربص تحت الأمواج. من الواضح أنهم غير قادرين على المغامرة بعيدًا عن الماء، ولا يشكلون تهديدًا فرديًا على الرغم من قدرتهم على شفاء الإصابات بسرعة. ومع ذلك، يتردد الكثيرون في الاقتراب، خوفًا من القبض عليهم وسحبهم تحت الماء لمواجهة أي وحش تلتصق به هذه المخالب.

note: [unit_type]: id=Water Serpent, race=monster
en: Water Serpent
ar: ثعبان الماء

note: [unit_type]: id=Water Serpent, race=monster
en: Scholars differ as to the ancestry of the Water Serpent. Some hold that they are the immature young, or mature cousins, of Sea Serpents. Others hold them up as a primitive offshoot of the Nagas. What is certain is that it is wise to avoid waters where they are known to congregate.
ar: يختلف العلماء حول أصل ثعبان الماء. يعتقد البعض أنهم الأبناء غير الناضجين أو أبناء العمومة الناضجين لثعابين البحر. ويعتبرهم آخرون فرعًا بدائيًا من الأفعوانيين. ما هو مؤكد هو أنه من الحكمة تجنب المياه حيث من المعروف أنهم يتجمعون.

note: [unit_type]: id=Wild Wyvern, race=monster
en: Wild Wyvern
ar: وليفرن بري

note: [unit_type]: id=Wild Wyvern, race=monster
en: Wyverns are large reptiles that resemble dragons, but are not the intelligent, magical creatures. However, the fact that they are just wild beasts should not cause any traveler who encounters one to dismiss the threat, for they are fast and fierce when threatened or hungry.
    
    Wyverns are social creatures, usually traveling in pairs or small groups. Their hunting patterns and diet are difficult to discern, for they often work with smaller animals that would appear to be potential prey. That odd behavior may be an adaptation to the harsh desert environments they often inhabit.
ar: الويفرن هي زواحف كبيرة تشبه التنانين، ولكنها ليست مخلوقات سحرية ذكية. ومع ذلك، فإن حقيقة كونها مجرد وحوش برية لا ينبغي أن تجعل أي مسافر يصادفها يتجاهل التهديد، لأنها سريعة وشرسة عند الشعور بالخطر أو الجوع.
    
    الويفرن مخلوقات اجتماعية، وعادةً ما تسافر في أزواج أو مجموعات صغيرة. من الصعب تمييز أنماط الصيد عندها ونظامهم الغذائي، لأنهم غالبًا ما يعملون مع الحيوانات الصغيرة التي قد تبدو فريسة محتملة. قد يكون هذا السلوك الغريب تكيفًا مع البيئات الصحراوية القاسية التي يسكنونها غالبًا.

note: [unit_type]: id=Wolf, race=wolf
en: Wolf
ar: ذئب

note: [unit_type]: id=Wolf, race=wolf
en: Wolves are aggressive animals that hunt in packs. Although weak individually, a wolf pack can kill even the strongest man in minutes.
ar: الذئاب حيوانات عدوانية تصطاد في قطعان. على الرغم من ضعفها على المستوى الفردي، إلا أن قطيع الذئاب يمكن أن يقتل حتى أقوى رجل في دقائق.

note: [unit_type]: id=Direwolf, race=wolf
en: Direwolf
ar: ذئب رهيب

note: [unit_type]: id=Direwolf, race=wolf
en: ‘Direwolves’ differ from the common variety only in size and color. They typically stand taller than a horse at the shoulder, and have an appetite to match. Posing a considerable threat to even experienced soldiers, direwolves are avoided by all but madmen.
ar: تختلف "الذئاب الرهيبة" عن النوع الشائع فقط في الحجم واللون. عادة ما يكونون أطول من الحصان عند الكتف، ولديهم شهية تتناسب معهم. تشكل الذئاب الرهيبة تهديدًا كبيرًا حتى للجنود ذوي الخبرة، ويتم تجنبها من قبل الجميع باستثناء المجانين.

note: [unit_type]: id=Great Wolf, race=wolf
en: Great Wolf
ar: ذئب كبير

note: [unit_type]: id=Great Wolf, race=wolf
en: Some wolves can grow to abnormally large sizes, giving them an unusually savage appearance. While not particularly stronger than a regular wolf, these great wolves are usually faster and hardier, making even just a single one a grave threat to an unwary traveler.
ar: يمكن أن تنمو بعض الذئاب إلى أحجام كبيرة بشكل غير طبيعي، مما يمنحها مظهرًا وحشيًا على نحو غير عادي. على الرغم من أنها ليست أقوى بشكل خاص من الذئب العادي، إلا أن هذه الذئاب الكبيرة عادة ما تكون أسرع وأكثر صلابة، مما يجعل حتى ذئبًا واحدًا يمثل تهديدًا خطيرًا للمسافر غير الحذر.

note: [unit_type]: id=Yeti, race=monster
en: Yeti
ar: اليتي

note: [unit_type]: id=Yeti, race=monster
en: Little is known about Yetis, ape-like creatures said to live in remote and snow-covered mountains. Few profess to have seen one, and their existence is doubted by many. Most accounts agree on several factors though — while slow and simple-minded, yetis are extremely resilient, and can kill any they encounter with their bare fists. This is enough to keep even the doubtful from venturing too far onto the mountains they are said to inhabit.
ar: لا يُعرف سوى القليل عن اليتي، وهي مخلوقات شبيهة بالقردة يقال إنها تعيش في الجبال النائية المغطاة بالثلوج. قليلون يدّعون أنهم رأوا واحدًا، ويشكك الكثيرون في وجودهم. تتفق معظم الروايات على عدة نقاط - على الرغم من بطئهم وبساطة تفكيرهم، إلا أنهم يتمتعون بالمرونة الشديدة، ويمكنهم قتل أي شخص يواجهون بقبضاتهم العارية. وهذا يكفي لمنع حتى المشككين من المغامرة بعيدًا في الجبال التي يقال إنهم يسكنونها.

note: [unit_type]: id=Naga Dirkfang, race=naga, gender=male,female
en: Naga Dirkfang
ar: أفعواني مخالب الخنجر

note: [unit_type]: id=Naga Dirkfang, race=naga, gender=male,female
en: In contrast to the heavily melee-focused style of their northern brethren, young Naga of the southern waters prefer to soften their prey from afar before closing in. The small chakri they throw can be carried on the wrist or on a belt without causing hindrance. While any final kill under water must usually be done at close range, the mixed combat style often allows them to live long enough to learn and improve. Sometimes viewed as cowardly by the northern Naga warriors, these fighters are nonetheless effective when it comes time to engage in warfare.
ar: على النقيض من أسلوب نظرائهم الشماليين الذي يركزون بشدة على الإلتحام، يفضل شباب الأفعوانيين الذين يعيشون في المياه الجنوبية تليين فرائسهم من بعيد قبل الاقتراب منها. يمكن حمل الشاكري الصغير الذي يرمونه على المعصم أو على الحزام دون أن يشكل عائقا. في حين أن أي عملية قتل نهائية تحت الماء يجب أن تتم عادةً من مسافة قريبة، فإن أسلوب القتال المختلط غالبًا ما يسمح لهم بالعيش لفترة كافية للتعلم والتحسن. يُنظر إلى هؤلاء المقاتلين في بعض الأحيان على أنهم جبناء من قبل محاربي الأفعوانيين الشماليين، ومع ذلك فإنهم فعالون عندما يحين وقت الانخراط في الحرب.

note: [attack]: type=blade
en: chakri
ar: شاكري

note: [female]: gender=female
en: Nagini Dirkfang
ar: أفعوانية مخالب الخنجر

note: [unit_type]: id=Naga Fighter, race=naga, gender=male,female
en: Naga Fighter
ar: أفعواني مقاتل

note: [unit_type]: id=Naga Fighter, race=naga, gender=male,female
en: The serpentine naga are one of the few races capable of any meaningful mobility in water, giving them mastery of a whole world effectively forbidden to land dwellers. Still, they are not true creatures of the sea, and their inability to breathe water leaves them in trepidation of the abyss. They are small, and somewhat frail in form, but often much more nimble than their opponents.
ar: يعد جنس الأفعوانيون واحدا من الأجناس القليلة القادرة على أي حركة تكتيكية في الماء، مما يمنحها السيطرة على عالم كامل محظور فعليًا على سكان اليابسة. ومع ذلك، فهي ليست مخلوقات بحرية حقيقية، وعدم قدرتها على التنفس تحت الماء تجعلها في حالة من الذعر من الغرق. إنها صغيرة الحجم، وضعيفة الشكل إلى حد ما، ولكنها غالبًا ما تكون أكثر خبثا من خصومها.

note: [female]: gender=female
en: Nagini Fighter
ar: أفعوانية مقاتلة

note: [unit_type]: id=Naga Guard, race=naga
en: Naga Guard
ar: أفعواني حارس

note: [unit_type]: id=Naga Guard, race=naga
en: Nagas tend to value agility and grace on the battlefield, but the slower, stronger individuals play a key role in defending important positions. These guards are not often encountered, for they do not take part in raids or mercenary activities. They are said to have a strong code of honor, though like all things naga, it is mostly a mystery to outsiders.
ar: يميل الأفعةانيون إلى تقدير خفة الحركة والرشاقة في ساحة المعركة، لكن الأفراد الأبطأ والأقوى يلعبون دورًا رئيسيًا في الدفاع عن المواقع المهمة. وهؤلاء الحراس نادرا ما يتم مواجهتهم، لأنهم لا يشاركون في الغارات أو أنشطة المرتزقة. ويقال إن لديهم ميثاق شرف قوي، على الرغم من أنه مثل كل الأشياء الأفعوانية، فهو أمر يمثل في الغالب لغزا بالنسبة للغرباء.

note: [unit_type]: id=Naga High Guard, race=naga
en: Naga High Guard
ar: أفعواني حارس سامي

note: [unit_type]: id=Naga High Guard, race=naga
en: The elite naga guards are a rigid barrier to any invaders of a naga stronghold. They have powerful strikes and, like the lesser Shield Guard, they are difficult to dislodge from their posts because of effective use of a shield in melee techniques. This tactic does nothing against ranged attacks, but the nagas can usually seek better terrain advantage in such situations.
ar: يشكل حراس الأفعوانيين النخبة حاجزًا صارمًا أمام أي غزاة لمعقل الأفعوانيين. لديهم ضربات قوية، ومثل حراس الدرع الأقل درجة، يصعب طردهم من مواقعهم بسبب الاستخدام الفعال للدرع في تقنيات الإلتحام. هذا التكتيك لا يفعل شيئًا ضد الهجمات بعيدة المدى، لكن الأفعوانيين عادةً ما يبحثون عن ميزة أفضل للتضاريس في مثل هذه المواقف.

note: [attack]: type=impact
en: shield
ar: ترس

note: [unit_type]: id=Naga Shield Guard, race=naga
en: Naga Shield Guard
ar: أفعواني حارس مدرّع

note: [unit_type]: id=Naga Shield Guard, race=naga
en: The veteran naga guards are more difficult to dislodge from their posts because of effective use of a shield in melee techniques. This tactic does nothing against ranged attacks, but the nagas can usually seek better terrain advantage in such situations.
ar: يصعب طرد حراس الأفعوانيين المخضرمين من مواقعهم بسبب الاستخدام الفعال للترس في تقنيات الالتحام. هذا التكتيك لا يفعل شيئًا ضد الهجمات بعيدة المدى، لكن الأفعوانيين عادةً ما يبحثون عن ميزة أفضل للتضاريس في مثل هذه المواقف.

note: [unit_type]: id=Naga Myrmidon, race=naga, gender=male,female
en: Naga Myrmidon
ar: أفعواني ميرميدون

note: [unit_type]: id=Naga Myrmidon, race=naga, gender=male,female
en: The most practiced of the naga blademasters are initiated into the caste of the Myrmidon, masters of their twin-bladed art. They strike as fast as the snakes which they resemble, and dance away from attacks with grace. Not only are they potent enemies on any open terrain, but their ability to swim allows them deadly mobility in water.
ar: يُقْبل انضمام أكثر محترفي نصال الأفعوانيين إلى طبقة ميرميدون، وهم أساتذة فن النصال المزدوجة. إنهم يضربون بسرعة مثل الثعابين التي يشبهونها، ويرقصون بعيدًا عن الهجمات برشاقة. إنهم ليسوا أعداء أقوياء على أي أرض مفتوحة فحسب، بل إن قدرتهم على السباحة تسمح لهم بالتنقل المميت في الماء.

note: [female]: gender=female
en: Nagini Myrmidon
ar: أفعوانية ميرميدون

note: [female]: gender=female
en: The most practiced of the nagini blademasters are initiated into the caste of the Myrmidon, masters of their twin-bladed art. They strike as fast as the snakes which they resemble, and dance away from attacks with grace. Not only are they potent enemies on any open terrain, but their ability to swim allows them a deadly mobility.
ar: يُقًبل انضمام أكثر محترفات النصال المحترفات إلى طبقة ميرميدون، وهن أساتذة فن الشفرات المزدوجة. إنهن يضربن بسرعة مثل الثعابين التي يشبهونها، ويرقصن بعيدًا عن الهجمات برشاقة. إنهن لسن أعداء أقوياء على أي أرض مفتوحة فحسب، بل إن قدرتهن على السباحة تسمح لهن بالتنقل المميت.

note: [unit_type]: id=Naga Ophidian, race=naga, gender=male,female
en: Naga Ophidian
ar: أفعواني أوفيديان

note: [unit_type]: id=Naga Ophidian, race=naga, gender=male,female
en: Experienced warriors of the Southern Naga often find work as mercenaries, usually hired by neighboring Dunefolk to control key waterways near the coastline. Due to their constant confrontations with enemy horsemen, Ophidians have retired the ringed blades of their youth and picked up the piercing jarid, a type of small javelin that the nagas have made more deadly by adding lead harvested from sunken ship ballasts. Though generally amicable with their wealthy employers, this friendliness should not be mistaken for loyalty, for the Ophidian are known for readily switching between rival city-state factions at the start of each shipping season, when demand for water-based protection is the highest. As a group, these nagas encourage a healthy amount of competition among the surface factions, ensuring their services are valued by one tribe or another.
ar: غالبًا ما يجد المحاربون ذوو الخبرة من الأفعوانيين الجنوبيين عملاً كمرتزقة، وعادةً ما يتم تعيينهم من قبل قوم الكثبان المجاورة للسيطرة على الممرات المائية الرئيسية بالقرب من الساحل. بسبب مواجهاتهم المستمرة مع فرسان العدو، تخلى الأوفيديون عن شفرات شبابهم الحلقية والتقطوا الجريد الثاقب، وهو نوع من الرمح الصغير الذي جعله الأفعونيون أكثر فتكًا بإضافة الرصاص المحصود من كوابح السفن الغارقة. على الرغم من أنهم ودودون بشكل عام مع أصحاب العمل الأثرياء، إلا أنه لا ينبغي الخلط بين هذا الود والولاء، لأن الأوفيديان معروفون بالتنقل بسهولة بين فصائل الدولة المدينة المتنافسة في بداية كل موسم شحن، عندما يكون الطلب على الحماية المائية هو الأعلى. كمجموعة، يشجع هؤلاء الأفعوانيين قدرًا صحيًا من المنافسة بين الفصائل التي تعيش في اليابسة، مما يضمن تقدير خدماتهم من قبل قبيلة أو أخرى.

note: [attack]: type=blade
en: curved blade
ar: نصل مقوس

note: [attack]: type=pierce
en: jarid
ar: جاريد

note: [female]: gender=female
en: Nagini Ophidian
ar: أفعوانية أوفيديان

note: [unit_type]: id=Naga Ringcaster, race=naga, gender=male,female
en: Naga Ringcaster
ar: أفعواني رامي أقراص

note: [unit_type]: id=Naga Ringcaster, race=naga, gender=male,female
en: The chakram, a greater blade ring than the chakri, is the signature weapon of the southern Naga and their renowned Ringcasters. Well balanced chakrams are useful for throwing, but the rejected blades make a good fist-load weapon, similar to a sharp-bladed tekko or knuckleduster.
ar: الشاكرام، وهو حلقة نصل أكبر من الشاكري، هو السلاح المميز للأفعوانيين الجنوبيين ومحاربي الحلقات. تعتبر الشاكرامات المتوازنة مفيدة للرمي، لكن الشفرات المقوقة تشكل سلاحًا جيدًا لحمل قبضة اليد، على غرار تيكو ذات الشفرة الحادة أو المفصليات.

note: [attack]: type=blade
en: chakram
ar: شاكرام

note: [female]: gender=female
en: Nagini Ringcaster
ar: أفعوانية رامية حلقات

note: [unit_type]: id=Naga Sicarius, race=naga, gender=male,female
en: Naga Sicarius
ar: أفعواني مغتال

note: [unit_type]: id=Naga Sicarius, race=naga, gender=male,female
en: While they sometimes still stand in as sellswords for potential Dunefolk allies, Naga Sicarii are more often the keepers of trade routes and resource beds close to waterways. For the right fee or exchange of goods, a Sicarius will guarantee safe travel or free access to valuable supplies in his territory. Rubbed the wrong way and a Sicarius becomes a fearsome foe, not because of their personal strength in combat, but instead due to the numerous allies that he can call upon to quash any potential nuisance. Though perfectly capable warriors when the time is necessary, these experienced mercenaries know perfectly well that the best methods for generating money are those that do not place themselves in danger. When they do find themselves in danger, their manipulative cunning is put to good use, for they can anticipate many enemy strikes, and use their heavy, curved blade to deflect or distract at the critical moment.
ar: في حين أنهم لا يزالون في بعض الأحيان يمثلون سيوفًا لحلفاء الصحراويين المحتملين، فإن الأفعوانيين المغتالين هم في أغلب الأحيان حراس طرق التجارة وأحواض الموارد القريبة من الممرات المائية. مقابل الضرائب المناسبة أو تبادل البضائع، سيضمن المغتالون السفر الآمن أو الوصول الحر إلى الإمدادات القيمة في أراضيه. إذا تم تحريضه في الاتجاه الخاطئ، يصبح المغتال عدوًا مخيفًا، ليس بسبب قوته الشخصية في القتال، ولكن بدلاً من ذلك بسبب الحلفاء العديدين الذين يمكنه الاستعانة بهم لسحق أي إزعاج محتمل. على الرغم من أنهم محاربون قادرون تمامًا عندما يكون الوقت، فإن هؤلاء المرتزقة ذوي الخبرة يعرفون جيدًا أن أفضل الطرق لكسب المال هي تلك التي لا تعرض أنفسهم للخطر. عندما يجدون أنفسهم في خطر، يتم استخدام مكرهم المتلاعب بشكل جيد، لأنهم يستطيعون توقع العديد من ضربات العدو، واستخدام نصلهم الثقيل المنحني لتشتيت انتباهه  في اللحظة الحرجة.

note: [female]: gender=female
en: Nagini Sicarius
ar: أفعوانية مغتالة

note: [unit_type]: id=Naga Warrior, race=naga, gender=male,female
en: Naga Warrior
ar: أفعواني محارب

note: [unit_type]: id=Naga Warrior, race=naga, gender=male,female
en: The young warriors of the naga aspire to the day when they merit their second blade. Their martial practice of using twin blades is wholly unlike that of the Orcs and other races, for they have begun to learn the art of using their serpentine form to best effect, twisting and turning to dodge from blows. This makes them potent on land, but the friction of water greatly impedes the technique.
ar: يطمح العديد من محاربي الأفعوانيين الشباب إلى اليوم الذي يستحقون فيه سيفهم الثاني. ممارساتهم القتالية المتمثلة في استخدام الشفرات المزدوجة تختلف تمامًا عن ممارسات الأورك والأجناس الأخرى، لأنهم بدأوا في تعلم فن استخدام شكلهم الأفعواني لتحقيق أفضل تأثير كالالتواء والتحول لتفادي الضربات. وهذا يجعلها قوية على الأرض، لكن احتكاك الماء يعيق قدرتها على القيام بذلك بشكل كبير.

note: [female]: gender=female
en: Nagini Warrior
ar: أفعوانية محاربة

note: [female]: gender=female
en: Many of the young warriors of the nagini aspire for the day when they merit their second blade. Their martial practice of using twin blades is wholly unlike that of the Orcs and other races, for they have begun to learn the art of using their serpentine form to best effect, twisting and turning to dodge from blows. This makes them potent on land, but the friction of water greatly impedes their ability to do this.
ar: يطمح العديد من المحاربات الأفعوانيات الشابات إلى اليوم الذي يستحققن فيه سيفهن الثاني. ممارساتهن القتالية المتمثلة في استخدام الشفرات المزدوجة تختلف تمامًا عن ممارسات الأورك والأجناس الأخرى، لأنهن بدأن في تعلم فن استخدام شكلهن الأفعواني لتحقيق أفضل تأثير كالالتواء والتحول لتفادي الضربات. هذا يجعلهن قويات على الأرض، لكن احتكاك الماء يعيق قدرتهن على القيام بذلك بشكل كبير.

note: [unit_type]: id=Naga Zephyr, race=naga, gender=male,female
en: Naga Zephyr
ar: أفعواني النسيم

note: [unit_type]: id=Naga Zephyr, race=naga, gender=male,female
en: The Southern Naga commonly recount a curious story about the Wind Spirit, Zefra and the aetherial chakram:
    
    In the distant past, there was a chakram wielder who was possessed of legendary skill. It is said that he could cleave the very seas with a flurry of blades, fell a hundred foes before a single could reach him, and deflect a thousand arrows without being struck. Called by the name of Xylrix, tempest, he was a warrior whose arrogance was as great as his talent. He was always more than willing to boast his prowess to any and all who would watch him. Then one day, while flaunting himself to a band of young Nagini, he chose a sacred Allnai tree as his target.
    
    ‘Watch,’ he bellowed, and split the tree straight in two.
    
    In that moment, a great wind surrounded him and the Wind Spirit’s voice echoed in his ears, ‘You think yourself mighty for slaying my hapless offspring? Though talent you possess, no mortal should trifle with the divinity that guides them.’
    
    He retorted, ‘Come, spirit. I am not afraid. No weapon, steel, water, or wind, shall stand up to my rings.’
    
    The wind whirled ever faster, a torrent of gale force spiraling and spiraling in a gyrating dance of fury. He felt himself lifted from the ground, spinning at a tremendous rate, rendered utterly hapless at the mercy of Zefra’s wrath. Face upturned in terror, he let go of his blades and suddenly saw it in the whirling tempest—the twirling motion of the ringed chakrams, patterned in the very wind itself.
    
    As quickly as the storm came, it vanished, leaving Xylrix to contemplate his broken weapons. When he finally returned to his home many days later, he announced his new name: Zephyr, a warrior who serves the Wind on which his blades fly.
    
    While the old tales drive the elite warriors of this legacy to focus on the thrown blade, this doesn't mean they are weak in melee combat, as the unbalanced chakram can be enhanced with spikes and smaller blades.
ar: يروي سكان الأفعوانيين الجنوبيون قصة غريبة عن روح الريح والزفير والتشاكرام الأثيري:
    
    في الماضي البعيد، كان هناك عامل التشاكرام الذي كان يمتلك مهارة أسطورية. ويقال إنه كان يستطيع أن يشق البحار بموجة من الشفرات، ويسقط مائة من الأعداء قبل أن يتمكن واحد من الوصول إليه، ويصرف ألف سهم دون أن يُصاب. يُطلق عليه اسم خيلركس، العاصفة، كان محاربًا كانت غطرسته كبيرة مثل موهبته. لقد كان دائمًا على استعداد للتفاخر ببراعته أمام أي شخص يشاهده. ثم في أحد الأيام، بينما كان يتباهى بنفسه أمام فرقة من الشابات الأفعوانيات، اختار شجرة ألناي المقدسة كهدف له.
    
    صرخ قائلا: «انتبه،» وقسم الشجرة إلى قسمين.
    
    في تلك اللحظة، أحاطت به ريح عظيمة وتردد صوت روح الريح في أذنيه، "هل تعتقد أنك عظيم لقتل ذريتي البائسة؟" على الرغم من أنك تمتلك الموهبة، إلا أنه لا ينبغي لأي إنسان أن يستهين بالألوهية التي ترشده.‘
    
    فقال: تعالي يا روح. انا لست خائف. لن يتمكن أي سلاح، أو فولاذ، أو ماء، أو رياح، من الوقوف في وجه حلقاتي.
    
    كانت الريح تدور بشكل أسرع من أي وقت مضى، وكان سيل من القوة العاصفة يتصاعد ويتصاعد في رقصة غاضبة. لقد شعر بنفسه يرتفع عن الأرض، ويدور بمعدل هائل، وأصبح سيئ الحظ تمامًا تحت رحمة غضب زيفرا. انقلب وجهه من الرعب، وترك شفراته وفجأة رآها في العاصفة الدوامة - الحركة الدوارة للشاكرومات الحلقية، المنقوشة في الريح نفسها.
    
    بمجرد أن جاءت العاصفة، اختفت، تاركة خيلريكس يفكر في أسلحته المكسورة. وعندما عاد أخيرًا إلى منزله بعد عدة أيام، أعلن عن اسمه الجديد: زفير، المحارب الذي يخدم الريح التي تطير عليها شفراته.
    
    في حين أن الحكايات القديمة تدفع نخبة المحاربين من هذا الإرث إلى التركيز على الشفرة المقذوفة، فإن هذا لا يعني أنهم ضعفاء في القتال القريب، حيث يمكن تعزيز التشاكرام غير المتوازن باستخدام المسامير والشفرات الأصغر.

note: [female]: gender=female
en: Nagini Zephyr
ar: أفعوانية النسيم

note: [unit_type]: id=Ogre, race=ogre
en: Ogre
ar: غول

note: [unit_type]: id=Ogre, race=ogre
en: Ogres are giant creatures that usually live alone in the wilderness, remarkably similar to humans in form, though large and misshapen. While they can be easily outrun or outsmarted, their strength is not to be underestimated.
ar: الغيلان هي مخلوقات عملاقة تعيش عادةً بمفردها في البرية، وهي تشبه بشكل ملحوظ البشر في الشكل، على الرغم من أنها كبيرة الحجم ومشوهة. وفي حين يمكن التغلب عليهم أو تجاوزهم بسهولة، إلا أنه لا ينبغي الاستهانة بقوتهم.

note: [unit_type]: id=Young Ogre, race=ogre
en: Young Ogre
ar: غول يافع

note: [unit_type]: id=Young Ogre, race=ogre
en: When still young, Ogres are sometimes captured and taken into armies to be trained. They cannot manage weapons skillfully, but they compensate for that lack with great strength.
ar: عندما لا يزال الغيلان صغارًا، يتم القبض عليهم أحيانًا ونقلهم إلى الجيوش لتدريبهم. إنهم لا يستطيعون إدارة الأسلحة بمهارة، لكنهم يعوضون هذا النقص بقوة جسدية كبيرة.

note: [unit_type]: id=Orcish Archer, race=orc
en: Orcish Archer
ar: أورك رامي سهام

note: [unit_type]: id=Orcish Archer, race=orc
en: Although bows are sometimes regarded as cowardly armaments among orcs, the pragmatic nature of orcish warfare makes frequent use of these weapons, which are well-suited for those of smaller stature or build. A favored tactic among orcish archers is the use of flaming arrows to sow chaos among enemy lines, softening tough opponents for their bigger and stronger brethren to finish off on the frontlines. While typically poorly equipped themselves, these orcs can nonetheless be quite effective in large numbers.
ar: على الرغم من أن الأقواس تعتبر في بعض الأحيان أسلحة جبانة بين الأورك، إلا أن الطبيعة البراغماتية لحرب الأوركيين تجعلها تستخدم هذه الأسلحة بشكل متكرر، وهي مناسبة تمامًا لأولئك ذوي القامة أو البنية الأصغر. التكتيك المفضل بين رماة الأوركيين هو استخدام السهام المشتعلة لزرع الفوضى بين خطوط العدو، مما يؤدي إلى تليين الخصوم الأقوياء حتى يتمكن إخوانهم الأكبر والأقوى من القضاء على الخطوط الأمامية. في حين أن هذه الأورك عادة ما تكون سيئة التجهيز، إلا أنها يمكن أن تكون فعالة جدًا بأعداد كبيرة.

note: [unit_type]: id=Orcish Assassin, race=orc
en: Orcish Assassin
ar: أورك مغتال

note: [unit_type]: id=Orcish Assassin, race=orc
en: While many orcs prefer brute force as their modus operandi, the highly practical nature of their warfare promotes cutthroat tactics that are usually frowned on by other factions. Poison is one of the mainstays of orcish strategy, employed liberally to soften tough opponents on the battlefield and cripple enemy forces without risking a direct assault. The same weapon is readily turned to espionage and assassination, a commonplace occurrence between feuding orcish clans or even within a single clan itself.
ar: في حين أن العديد من الأورك يفضلون القوة الغاشمة كأسلوب لعملهم، فإن الطبيعة العملية للغاية لحربهم تعزز التكتيكات العنيفة التي عادة ما تثير استياء الفصائل الأخرى. يعد السم أحد الدعائم الأساسية لاستراتيجية الأورك، حيث يتم استخدامه بحرية لتليين المعارضين الأقوياء في ساحة المعركة وشل قوات العدو دون المخاطرة بهجوم مباشر. يتم تحويل نفس السلاح بسهولة إلى التجسس والاغتيال، وهو أمر شائع بين العشائر الأوركية المتناحرة أو حتى داخل العشيرة الواحدة نفسها.

note: [unit_type]: id=Orcish Crossbowman, race=orc
en: Orcish Crossbowman
ar: أورك القوس المركب

note: [unit_type]: id=Orcish Crossbowman, race=orc
en: Despite the heavy importance placed on combat prowess by most orcs, very few tribes have any semblance of formal training in any of the warring arts. Because of this, orcish bowmen are rather ineffective at wielding longbows pilfered from human or elven archers, instead preferring to arm themselves with more easily handled crossbows. Simplistic but potent, these weapons can still be deadly even when handled roughly by inexperienced warriors.
ar: على الرغم من الأهمية الكبيرة التي يعلقها معظم الأورك على البراعة القتالية، إلا أن عددًا قليلًا جدًا من القبائل لديها أي مظهر من مظاهر التدريب الرسمي في أي من الفنون المتحاربة. لهذا السبب، فإن رماة السهام الأوركيين غير فعالين إلى حد ما في استخدام الأقواس الطويلة المسروقة من رماة البشر أو الإلف، ويفضلون بدلاً من ذلك تسليح أنفسهم بأقواس ونشاب يسهل التعامل معها. هذه الأسلحة مبسطة ولكنها قوية، ويمكن أن تظل مميتة حتى عندما يتم التعامل معها بلا تدريب من قبل محاربين عديمي الخبرة.

note: [unit_type]: id=Orcish Grunt, race=orc
en: Orcish Grunt
ar: أورك خنوص

note: [unit_type]: id=Orcish Grunt, race=orc
en: True orcs are well known for their raw strength and ferocity, as well as their propensity toward aggressive combat. These traits mean that even the most inexperienced and ill-equipped grunts can be challenging to deal with on the battlefield. A single orc is capable of dealing brutally heavy blows by himself, and can take a great number of hits in return before being overcome. What makes an orcish horde most threatening, however, is the sheer numbers in which these fighters can be fielded.
ar: الأورك الحقيقية معروفة جيدًا بقوتها الخام وشراستها، فضلاً عن ميلها نحو القتال العدواني. تعني هذه السمات أنه حتى أكثر الخنانيص عديمة الخبرة وسيئة التجهيز يمكن أن يكون من الصعب التعامل معها في ساحة المعركة. يستطيع الأورك الواحد توجيه ضربات قوية بوحشية بنفسه، ويمكنه تلقي عدد كبير من الضربات في المقابل قبل التغلب عليه. ومع ذلك، فإن ما يجعل حشد الأوركيين أكثر تهديدًا هو الأعداد الهائلة التي يمكن إرسال هؤلاء المقاتلين بها.

note: [unit_type]: id=Orcish Leader, race=orc
en: Orcish Leader
ar: أوركي قائد

note: [unit_type]: id=Orcish Leader, race=orc
en: Unusually cunning orcs tend to find themselves as the leaders of warrior bands. Although not necessarily possessed of the same loyalty-inspiring charisma that humans or elves value so highly, these orcs often establish a certain rapport with their kin, especially goblins, and can inspire them to fight with uncharacteristic boldness.
ar: تميل الأورك الماكرة بشكل غير عادي إلى أن تجد نفسها كقادة لعصابات المحاربين. على الرغم من أنهم لا يمتلكون بالضرورة نفس الكاريزما الملهمة للولاء التي يقدرها البشر أو الإلف بشدة، إلا أن هذه الأورك غالبًا ما تقيم علاقة معينة مع أقاربهم، وخاصة الجوبلن، ويمكن أن تلهمهم للقتال بجرأة غير معهودة.

note: [unit_type]: id=Orcish Nightblade, race=orc
en: Orcish Nightblade
ar: أورك خنجر الظلام

note: [unit_type]: id=Orcish Nightblade, race=orc
en: The most seasoned orcish assassins usually operate as mercenaries specializing in “resolving internal conflicts” and rarely participate in larger scale battles. Startlingly skilled and battle-hardened by their work, these orcs seldom pledge their allegiance to any particular tribe, instead offering their services to whoever the highest bidder might be. When the agreement is made and the necessary supplies obtained, the assassin then strikes swiftly and silently at his target, eliminating them quietly under the cover of darkness. A contract with a nightblade is almost always a death sentence to the victim, making said expertise well worth its high price.
ar: عادةً ما يعمل القتلة الأوركيون الأكثر خبرة كمرتزقة متخصصين في "حل النزاعات الداخلية" ونادرا ما يشاركون في معارك واسعة النطاق. نادرًا ما يتعهد هؤلاء الأورك، الذين يتمتعون بمهارة مذهلة والبارعين في القتال خلال عملهم، بالولاء لأي قبيلة توظفهم، بدلاً من تقديم خدماتهم لأي شخص قد يكون أعلى مزايد. عندما يتم الاتفاق والحصول على الإمدادات اللازمة، يقوم القاتل بضرب هدفه بسرعة وبصمت، ويقضي عليهم بهدوء تحت جنح الظلام. غالبًا ما يكون العقد مع شفرة الليل بمثابة حكم بالإعدام على الضحية، مما يجعل الخبرة المذكورة تستحق ثمنها الباهظ.

note: [attack]: type=blade
en: blade
ar: نصل

note: [attack]: type=impact
en: kick
ar: ركلة

note: [unit_type]: id=Orcish Ruler, race=orc
en: Orcish Ruler
ar: أوركي زعيم

note: [unit_type]: id=Orcish Ruler, race=orc
en: A common misconception about the hierarchy of orcish clans is the notion that orcs only value brute strength. Although the leader of a smaller orcish troop may be the strongest fighter amongst them, the ruler of a large tribe has the difficult task of stifling internal feuding and in-fighting — something that cannot be accomplished by force alone. Such an orc is inevitably the most shrewd and perceptive among his peers and has won the respect of his brethren through leadership rather than coercion.
ar: من المفاهيم الخاطئة الشائعة حول التسلسل الهرمي لعشائر الأوركيين هو فكرة أن الأوركيين يقدرون القوة الغاشمة فقط. على الرغم من أن قائد قوات الأوركيين الأصغر قد يكون أقوى مقاتل بينهم، إلا أن حاكم قبيلة كبيرة لديه مهمة صعبة تتمثل في كسر العداء والاقتتال الداخليين وهو أمر لا يمكن تحقيقه بالقوة وحدها. مثل هذا الأورك هو حتماً الأكثر ذكاءً وإدراكًا بين أقرانه وقد حاز على احترام إخوته من خلال القيادة بدلاً من الإكراه.

note: [attack]: type=blade
en: greatsword
ar: سيف عظيم

note: [unit_type]: id=Orcish Slayer, race=orc
en: Orcish Slayer
ar: أورك سفّاك دماء

note: [unit_type]: id=Orcish Slayer, race=orc
en: Skilled orcish assassins are surprisingly nimble covert troops who achieve great agility by forgoing the heavy armor of their brethren. Their weapon of choice, poison, is often criticized as a vicious tool unsuited for the established customs of typical warfare. Most orcs, however, recognize no such laws of combat and seek to attain victory by any means necessary. Defeat, no matter the reason, is usually treated as the greatest dishonor possible. The brutal nature of the total war that orcs engage in is precisely what gives rise to these ruthless soldiers, rightly dubbed ‘Slayers’ by their enemies.
ar: سفّاكو الدماء الأورك المهرة هم قوات سرية ذكية بشكل مدهش ويحققون خفة الحركة الكبيرة من خلال التخلي عن الدروع الثقيلة لإخوانهم. غالبًا ما يتم انتقاد سلاحهم المفضل، وهو السم، باعتباره أداة شريرة غير مناسبة للعادات الراسخة للحرب النموذجية. ومع ذلك، فإن معظم الأورك لا تعترف بقوانين القتال هذه وتسعى إلى تحقيق النصر بأي وسيلة ضرورية. عادة ما يتم التعامل مع الهزيمة، بغض النظر عن السبب، على أنها أعظم عار ممكن. إن الطبيعة الوحشية للحرب الشاملة التي يخوضها الأورك هي بالضبط ما أدى إلى ظهور هؤلاء الجنود القساة، الذين يطلق عليهم أعداؤهم بحق اسم "القتلة".

note: [unit_type]: id=Orcish Slurbow, race=orc
en: Orcish Slurbow
ar: أورك القوس المستعرض

note: [unit_type]: id=Orcish Slurbow, race=orc
en: The basic design of a crossbow gives rise to the arbalest or ‘slurbow’, a much more intricate device complete with a hand-turned cranequin to recock the weapon, and often with a multi-ply arc of laminate wood or bone, driving the projectile. Such a device is much easier to work with, and much more powerful than simpler crossbows; it is also beyond typical orcish manufacture.
    
    Orcs prize any such weapons they can manage to procure, and they invariably end up in the hands of their most cunning archers.
ar: يؤدي التصميم الأساسي للقوس والنشاب إلى ظهور القوس االمركب أو "القوس الزلق"، وهو جهاز أكثر تعقيدًا مكتمل بأداة رافعة يدوية لإعادة تعبئة السلاح، وغالبًا ما يكون بقوس متعدد الطبقات من الخشب أو العظم الرقائقي، يقود السهم . يعد التعامل مع مثل هذا الجهاز أسهل بكثير، وأقوى بكثير من الأقواس البسيطة؛ كما أنه يتجاوز التصنيع الأوركي النموذجي.
    
    يثمن الأوركيون أي أسلحة يمكنهم الحصول عليها، وينتهي بهم الأمر دائمًا في أيدي أكثر الرماة دهاءً.

note: [unit_type]: id=Orcish Sovereign, race=orc
en: Orcish Sovereign
ar: أوركي سيد

note: [unit_type]: id=Orcish Sovereign, race=orc
en: Although orcs tend to be fairly tribal in nature, from time to time, a situation arises that impels several clans to join forces under a single powerful sovereign. By virtue of the station, such an orc must possess both the strength and cunning to lead a great horde of warriors, almost invariably possessing an inherent charisma that is an exceptional rarity among their kind. The path to such a status is a varied one; sometimes, a powerful tribe may conquer lesser ones and absorb the defeated warriors into their ranks, while other circumstances demand appointing by a council of shamans, where the Sovereign becomes a temporary, but formal title. In either case, the warchief is the critical linchpin of the horde, which rapidly dissolves back into individual clans once the strength of its leadership is extinguished.
ar: على الرغم من أن الأورك تميل إلى أن تكون قبلية إلى حد ما بطبيعتها، إلا أنه من وقت لآخر، ينشأ موقف يدفع العديد من العشائر إلى توحيد قواها تحت سيادة واحدة قوية. بحكم العشيرة، يجب أن يمتلك مثل هذا الأورك كلاً من القوة والمكر لقيادة حشد كبير من المحاربين، ويمتلك دائمًا كاريزما متأصلة تعد نادرة بشكل استثنائي بين نوعهم. إن الطريق إلى مثل هذه الحالة متنوع؛ في بعض الأحيان، قد تغزو قبيلة قوية قبائل أقل منها وتستوعب المحاربين المهزومين في صفوفها، بينما تتطلب ظروف أخرى التعيين من قبل مجلس الشامان، حيث يصبح السيادة لقبًا مؤقتًا ولكن رسميًا. في كلتا الحالتين، فإن الزعيم الحربي هو العمود الفقري الحاسم للحشد، والذي يتحلل بسرعة مرة أخرى إلى عشائر فردية بمجرد انطفاء قوة قيادته.

note: [unit_type]: id=Orcish Warlord, race=orc
en: Orcish Warlord
ar: أورك زعيم حرب

note: [unit_type]: id=Orcish Warlord, race=orc
en: While might is not the be-all end-all of supremacy in an orcish clan, it certainly is a prerequisite for earning the respect and obedience of other orcs. A warlord is most often the strongest fighter in his tribe, one who attains and holds his position by achieving victory time and time again over aspiring challengers. This might in combat permits such an orc to act as tribal chieftain, overseeing the day to day dealings of his clan as well as directing lesser warriors when the time comes for bloodshed. Though typically cunning and highly proficient at warfare, most warlords only earn admiration for their combative skills, lacking the knowledge or charisma to lead outside of battle. In time, this deficiency usually becomes the cause for a warlord’s downfall when his skills wane with age and another powerful warrior arises to take his place.
ar: على الرغم من أن السلطة ليست هي نهاية المطاف للمتفوق في عشيرة الأوركيين، إلا أنها بالتأكيد شرط أساسي لكسب احترام وطاعة الأوركيين الآخرين. غالبًا ما يكون أمير الحرب أقوى مقاتل في قبيلته، وهو الشخص الذي يصل إلى منصبه ويحتفظ به من خلال تحقيق النصر مرارًا وتكرارًا على المنافسين الطموحين. تسمح هذه القوة في القتال لمثل هذا الأوركي بالعمل كزعيم قبلي، والإشراف على التعاملات اليومية لعشيرته بالإضافة إلى توجيه المحاربين الأقل عندما يحين وقت إراقة الدماء. على الرغم من مكرهم وكفاءتهم العالية في الحرب، إلا أن معظم أمراء الحرب ينالون الإعجاب فقط بمهاراتهم القتالية، ويفتقرون إلى المعرفة أو الكاريزما اللازمة للقيادة خارج المعركة. ومع مرور الوقت، عادة ما يصبح هذا النقص هو سبب سقوط أمير الحرب عندما تتضاءل مهاراته مع تقدم العمر ويظهر محارب قوي آخر ليحل محله.

note: [unit_type]: id=Orcish Warrior, race=orc
en: Orcish Warrior
ar: أورك محارب

note: [unit_type]: id=Orcish Warrior, race=orc
en: Orcish swordplay focuses almost strictly on offense, making use of their natural stamina to outlast their opponents through sheer resilience. A more seasoned orcish warrior is thus commonly seen wielding two blades, choosing to forego a shield and instead trade hits with enemies in melee range. Though a rather brutish tactic, it is still quite effective for these fighters, who lack the training and finesse to act on more complex strategies.
ar: يركز أسلوب الأوركيين في اللعب بالسيف بشكل صارم تقريبًا على الهجوم، مستفيدًا من قدرتهم على التحمل الطبيعي ليصمد أمام خصومهم من خلال المرونة المطلقة. ومن ثم، يُرى عادة أن المحارب الأوركي الأكثر خبرة يستخدم نصلين، ويختار التخلي عن الدرع وبدلاً من ذلك يتبادل الضربات مع الأعداء في نطاق الالتحام. وعلى الرغم من كونه تكتيكًا وحشيًا إلى حد ما، إلا أنه لا يزال فعالاً جدًا بالنسبة لهؤلاء المقاتلين، الذين يفتقرون إلى التدريب والبراعة للعمل وفقًا لاستراتيجيات أكثر تعقيدًا.

note: [unit_type]: id=Saurian Ambusher, race=lizard, gender=female
en: female^Saurian Ambusher
ar: سحلية كامنة

note: [unit_type]: id=Saurian Ambusher, race=lizard, gender=female
en: Saurians are light on their feet, and able at navigating terrain that often confounds their enemies. When this natural mobility is combined with experience, strength, and proper equipment, their warriors can become particularly threatening in battle — if only because they are so much more difficult to confine than other foes. Even in armor, saurian warriors can take advantage of the smallest gap in an enemy line, and have the prowess to make the enemy regret tactical mistakes.
ar: السحليون خفيفون على أقدامهم، وقادرون على التنقل في التضاريس التي غالبًا ما تربك أعدائهم. عندما يتم الجمع بين هذه الحركة الطبيعية مع الخبرة والقوة والمعدات المناسبة، يمكن أن يصبح محاربوهم تهديدًا بشكل خاص في المعركة - فقط لأنه يصعب حصارهم أكثر من الأعداء الآخرين. حتى في الدروع، يمكن لمحاربي السحليين الاستفادة من أصغر فجوة في خط العدو وجعله يندم على هذه الأخطاء التكتيكية.

note: [unit_type]: id=Saurian Augur, race=lizard
en: Saurian Augur
ar: سحلي عرّاف

note: [unit_type]: id=Saurian Augur, race=lizard
en: Saurians have some knowledge of what men call sorcery, but their practice of it reeks of augury and black magic. It is little understood, but rightly regarded with fear by those against whom it is used.
ar: يمتلك السحليون بعض المعرفة بما يسميه البشر السحر، لكن ممارستهم له تفوح منها رائحة النذير والسحر الأسود. إنه أمر غير مفهوم إلا أنه يُنظر إليه بحق بخوف من جانب أولئك الذين يُستخدم ضدهم.

note: [unit_type]: id=Saurian Flanker, race=lizard, gender=female
en: female^Saurian Flanker
ar: سحلية مناوشة مخترقة

note: [unit_type]: id=Saurian Flanker, race=lizard, gender=female
en: Saurian warriors are generally weaker in frame than their elven or human counterparts. This is of course a relative term, and they can still become considerably powerful, whilst losing none of their natural mobility. This is very dangerous in combat, as a careless enemy can soon find their support troops flanked by these creatures.
ar: محاربو السحليين عمومًا أضعف في المجال من نظرائهم الإلف أو البشر. وهذا بالطبع مصطلح نسبي إذ لا يزال بإمكانهم أن يصبحوا أقوياء إلى حد كبير دون أن يفقدوا أيًا من حركتهم الطبيعية. يعد هذا أمرًا خطيرًا للغاية في القتال، حيث يمكن للعدو المهمل أن يجد بسرعة قوات دعمه محاطة بهذه الكائنات.

note: [unit_type]: id=Saurian Javelineer, race=lizard, gender=female
en: female^Saurian Javelineer
ar: سحلية رماح قصيرة

note: [unit_type]: id=Saurian Javelineer, race=lizard, gender=female
en: After years of combat practice, saurians warriors that are the most talented in the skill of spear throwing might advance to the ranks of the javelineers. With better equipment and exceptional aim, saurian javelineers are not to be underestimated.
ar: بعد سنوات من التدريب القتالي، قد يتقدم محاربو السحليين الأكثر موهبة في مهارة رمي الرمح إلى صفوف رماة الحرب. بفضل المعدات الأفضل والهدف الاستثنائي، لا ينبغي الاستهانة برماة الحرب من جنس السحليين.

note: [unit_type]: id=Saurian Oracle, race=lizard
en: Saurian Oracle
ar: سحلي منذر

note: [unit_type]: id=Saurian Oracle, race=lizard
en: Certain saurians are seen dressed in arcane regalia and covered head to toe in horrifying, esoteric shapes and markings, both with paint and tattoo. Some suspect them to be visionaries, or oracles amongst their ilk. But whatever ‘societal’ function they may have, they are undeniably powerful in the strange magics their kind possess, and are beings to be wary of if ever seen.
ar: يُرى بعض السحليين وهم يرتدون ملابس غامضة ويغطون الرأس إلى أخمص القدمين بأشكال وعلامات مرعبة ومقصورة على فئة معينة، مع الطلاء والوشم. يشتبه البعض في أنهم أصحاب رؤى أو عرافون من بين أمثالهم. ولكن مهما كانت الوظيفة "المجتمعية" التي قد تكون لديهم، فهم أقوياء بلا شك في السحر الغريب الذي يمتلكه نوعهم، وهم كائنات يجب الحذر منها إذا شوهدت على الإطلاق.

note: [unit_type]: id=Saurian Prophet, race=lizard, gender=male
en: Saurian Prophet
ar: سحلي نبيَ

note: [unit_type]: id=Saurian Prophet, race=lizard, gender=male
en: Certain saurians are seen dressed in arcane regalia and covered head to toe in horrifying, esoteric shapes and markings, both with paint and tattoo. Some suspect them to be visionaries, or prophets amongst their ilk. But whatever ‘societal’ function they may have, they are undeniably powerful in the strange magics their kind possess.
ar: يُرى بعض السحليين وهم يرتدون ملابس غامضة ويغطون الرأس إلى أخمص القدمين بأشكال وعلامات مرعبة ومقصورة على فئة معينة، مع الطلاء والوشم. يشتبه البعض في أنهم رؤى أو أنبياء من أمثالهم. ولكن مهما كانت الوظيفة "المجتمعية" التي قد تكون لديهم، فهم أقوياء بلا شك في السحر الغريب الذي يمتلكه نوعهم.

note: [unit_type]: id=Saurian Seer, race=lizard
en: Saurian Seer
ar: سحلي رائي

note: [unit_type]: id=Saurian Seer, race=lizard [unit_type]: id=Saurian Soothsayer, race=lizard
en: Saurians are known to have some strange skills, arts bordering on the magical and mysterious. It is clear that some of them are particularly skilled at a sort of medicine, which is of great benefit whenever battle is brought against them.
ar: من المعروف أن السحليين لديهم بعض المهارات الغريبة والفنون التي تقترب من السحر والغموض. ومن الواضح أن بعضهم ماهرون بشكل خاص في نوع من الطب، الذي يكون له فائدة كبيرة عندما تدور المعركة ضدهم.

note: [unit_type]: id=Saurian Skirmisher, race=lizard, gender=female
en: female^Saurian Skirmisher
ar: سحلية مناوشة

note: [unit_type]: id=Saurian Skirmisher, race=lizard, gender=female
en: Saurians are very small of frame, and though they are somewhat frail because of this, they are very, very agile. In combat, their size allows them to dart past defenses that would hold any grown man at bay, making them a tricky foe to deal with.
    
    Spears are their preferred weapon, as their powerful hind legs can drive a spear with enough force to do considerable damage, either in hand or thrown.
ar: السحليون لهم جسد صغير جدًا، وعلى الرغم من أنهم ضعفاء إلى حد ما بسبب هذا، إلا أنهم رشيقون جدًا. في القتال، يسمح لهم حجمهم بتجاوز الدفاعات التي قد تمنع أي رجل بالغ، مما يجعلهم عدوًا صعبًا في التعامل معه.
    
    الرماح هي سلاحهم المفضل، حيث يمكن لأرجلهم الخلفية القوية أن تدفع الرمح بقوة كافية لإحداث ضرر كبير، سواء باليد أو عبر رميها.

note: [unit_type]: id=Saurian Soothsayer, race=lizard
en: Saurian Soothsayer
ar: سحلي متكهن

note: [unit_type]: id=Saurian Spearthrower, race=lizard, gender=female
en: female^Saurian Spearthrower
ar: سحلية قاذفة رمح

note: [unit_type]: id=Saurian Spearthrower, race=lizard, gender=female
en: Some saurians with particularly good aim prefer to aid their allies from the backlines rather than to infiltrate enemy formations. Their deadly spear throwing skills allow them to support other saurian warriors from afar.
ar: يفضل بعض السحليين ذوي التهديف الجيد بشكل خاص مساعدة حلفائهم من الخطوط الخلفية بدلاً من التسلل إلى تشكيلات العدو. مهاراتهم القاتلة في رمي الرمح تسمح لهم بدعم محاربي السحليين الآخرين من بعيد.

note: [unit_type]: id=Great Troll, race=troll
en: Great Troll
ar: ترول عظيم

note: [unit_type]: id=Great Troll, race=troll
en: When a troll, gifted with abnormal strength of life, matches that with age and wisdom, it becomes something extraordinary, a beast remembered for generations. Their feats of strength and cunning are the source of most tales about trolls, and to see the stories made flesh does nothing to diminish their grandeur.
ar: عندما يتطابق في الترول موهبة قوة حياة غير طبيعية، مع التقدم في السن والحكمة، يصبح شيئًا غير عادي، وحشًا يتذكره الأجيال. إن مآثرهم في القوة والمكر هي مصدر معظم الحكايات حول الترول، ورؤية القصص وهي تتحول إلى لحم لا يقلل من عظمتهم.

note: [unit_type]: id=Troll Hero, race=troll
en: Troll Hero
ar: ترول بطل

note: [unit_type]: id=Troll Hero, race=troll
en: Some trolls are born with an exceptional share of the strength and vitality that characterizes their race. In a society where might makes right, those of their ilk revere them as heroes.
ar: يولد بعض الترول بحصة استثنائية من القوة والحيوية التي يتميز بها عرقهم. وفي مجتمع حيث القوة هي التي تصنع الحق، فإن من هم على شاكلتهم يقدسونهم كأبطال.

note: [unit_type]: id=Troll Rocklobber, race=troll
en: Troll Rocklobber
ar: ترول رامي صخور

note: [unit_type]: id=Troll Rocklobber, race=troll
en: The thought of throwing a boulder in combat has certainly occurred to many trolls, and some have taken to them as a weapon of choice. Because stones well-shaped to fly true are not always easy to find, Rocklobbers have taken to carrying them in sacks slung over their shoulders. The same leather out of which the sack is formed is easily adapted to a crude sling.
ar: من المؤكد أن فكرة رمي صخرة في القتال قد خطرت في بال العديد من الترول، وقد اتخذها البعض كسلاح مفضل. نظرًا لأنه ليس من السهل دائمًا العثور على الحجارة ذات الشكل الجيد للرمي، فقد اعتاد رماة الصخور على حملها في أكياس متدلية على أكتافهم. نفس الجلد الذي يتكون منه الكيس يمكن تكييفه بسهولة مع حبال خام.

note: [unit_type]: id=Troll, race=troll
en: Troll
ar: ترول

note: [unit_type]: id=Troll, race=troll
en: Trolls have long troubled the thoughts of humanity and dwarf-kind. Sages remain baffled at the origins of these creatures and the driving force behind their unnatural vitality and strength. A fully-grown troll towers above a man, and, even unarmed, would be a great threat in combat. The large clubs typically favored in fighting act as extensions of their arms, used for the same purpose of mauling their prey into submission.
ar: لقد أزعج الترول منذ فترة طويلة أفكار البشروالأقزام. يظل الحكماء في حيرة من أمرهم بشأن أصول هذه المخلوقات والقوة الدافعة وراء حيويتها وقوتها غير الطبيعية. يمتد أفراد الترول كاملة النمو كالقلعة طولا مقارنة ببشري، وحتى غير مسلحة، ستشكل تهديدًا كبيرًا في القتال. تعمل الهراوات الكبيرة المفضلة عادةً في القتال كامتداد لأذرعها، وتستخدم لنفس الغرض المتمثل في ضرب فريستها وإخضاعها.

note: [unit_type]: id=Troll Shaman, race=troll
en: Troll Shaman
ar: ترول شامان

note: [unit_type]: id=Troll Shaman, race=troll
en: Troll shamans are the mystical leaders of the trolls. Though not as strong or tough as other trolls, their true power lies in their fire magic, which they use to blast enemies with gouts of flame.
ar: الشامان الترول هم القادة الغامضون للترول. على الرغم من أنهم ليسوا صلدا أو أقوياء مثل الترول الآخرين، إلا أن قوتهم الحقيقية تكمن في سحرهم الناري، الذي يستخدمونه لتفجير الأعداء بزفرات من اللهب.

note: [attack]: type=fire
en: flame blast
ar: انفجار اللهب

note: [unit_type]: id=Troll Warrior, race=troll
en: Troll Warrior
ar: ترول محارب

note: [unit_type]: id=Troll Warrior, race=troll
en: Trolls typically neither need nor prefer to use any proper armament in combat, as large ‘sticks and stones’ serve them all too well. However, trolls have been seen on numerous occasions clad in rough-shod armor and bearing metal hammers. It is speculated that orcish allies are the source and crafters of these; expeditions into several forcibly-vacated troll holes have shown little evidence of tool use, and certainly no metalworking of any kind. Given how dangerous a troll is with its bare hands, the thought of a troll with proper armament is entirely unsettling.
ar: عادةً لا يحتاج الترول ولا يفضلون استخدام أي سلاح مناسب في القتال، حيث أن "العصي والحجارة" الكبيرة تخدمهم جيدًا. ومع ذلك، فقد شوهد الترول في مناسبات عديدة وهم يرتدون دروعًا خشنة ويحملون مطارق معدنية. من المفترض أن الحلفاء الأوركيين هم مصدر هؤلاء وصانعيهم. أظهرت الحملات الاستكشافية في العديد من فتحات الترول التي تم إخلاؤها قسراً القليل من الأدلة على استخدام الأدوات، وبالتأكيد لم تظهر أي أعمال معدنية من أي نوع. نظرًا لمدى خطورة الترول بيديه العاريتين، فإن فكرة وجود الترول بالسلاح المناسب أمر مقلق تمامًا.

note: [unit_type]: id=Troll Whelp, race=troll
en: Troll Whelp
ar: ترول يافع

note: [unit_type]: id=Troll Whelp, race=troll
en: Describing a troll as a whelp is something of an oxymoron, given that their bodies are already much hardier than that of a grown man. They are clumsy and not yet capable of walking properly, forced instead to shamble about on all fours, but any difficulty this causes them is more than made up for by the raw strength of their race.
ar: إن وصف الترول بأنه جرو هو نوع من التناقض اللفظي، نظرًا لأن أجسادهم أصلب بكثير من أجساد الرجال البالغين. إنهم أخرقون وغير قادرين بعد على المشي بشكل صحيح، مجبرون بدلاً من ذلك على التحرك على أربع، ولكن أي صعوبة يسببها لهم هذا يتم تعويضها بالقوة الخام لعرقهم.

note: [unit_type]: id=Ghast, race=undead
en: Ghast
ar: بعبع مريع

note: [unit_type]: id=Ghast, race=undead
en: The ghast is a creature taken from humankind’s most primal nightmares. Unlike their lesser cousins, ghouls and necrophages, ghasts are not patient enough to wait for their victim to die from poison before consuming the body. They attack directly with their enormous mouths, trying to rip the flesh straight from their foes. Once their enemy is defeated, they eat the rest of the body, gaining strength in the process.
ar: البعبع المريع مخلوق مأخوذ من أكثر كوابيس البشرية بدائية. على عكس أبناء عمومتهم الأصغر، البعبع العادي و آكلو الجثث، لا يتحلى المريع بالصبر الكافي لانتظار موت ضحيتهم من السم قبل أن يأكلوا الجسد. إنهم يهاجمون مباشرة بأفواههم الضخمة، محاولين تمزيق لحم أعدائهم مباشرة. بمجرد هزيمة عدوهم، يأكلون بقية الجسم، ويكتسبون قوة في هذه العملية.

note: [unit_type]: id=Ghoul, race=undead
en: Ghoul
ar: بعبع

note: [unit_type]: id=Ghoul, race=undead
en: Only the more perverse and sadistic of necromancers know what must be done to turn a person into a ghoul, and it is a secret they are not telling. The result, however, is all too well known; it is a beast that knows nothing of its days as a human being, a creature that shambles about as naked as the day it was born, and gorges itself on the flesh of the dead.
    
    It is because of such things that necromancy is condemned with an almost primal hatred in all civilized lands.
ar: فقط الأشخاص الأكثر انحرافًا وسادية من مستحضري الأرواح يعرفون ما يجب فعله لتحويل شخص ما إلى بعبع، وهو سر لا يخبرون به أحدا. لكن النتيجة معروفة جيداً؛ إنه وحش لا يعرف شيئًا عن أيامه كإنسان، ومخلوق يتجول عاريًا مثل يوم ولادته، ويأكل جثث الموتى.
    
    بسبب مثل هذه الأشياء يتم إدانة استحضار الأرواح بكراهية متأصلة تقريبًا في جميع الأراضي المتحضرة.

note: [unit_type]: id=Necrophage, race=undead
en: Necrophage
ar: آكل الجثث

note: [unit_type]: id=Necrophage, race=undead
en: The necrophage, or ‘devourer of the dead’, is a monstrous, corpulent thing, which bears only a crude resemblance to a man. They appear to be quite rotten in spite of their ability to move; they are rife with disease and poisons of the blood, and have a stench to match. But the most revolting fact about these creatures, apparent only to those who can perceive the traces of foul magic on them, is that they were somehow made from living men — a process about which almost nothing is known, but which can be nothing but nightmarish.
ar: إن بعبع الجثث، أو "آكل الموتى"، هو شيء وحشي بدين، لا يحمل سوى شبه فظ بالإنسان. يبدو أنهم فاسدون للغاية على الرغم من قدرتهم على الحركة؛ فهي مليئة بالأمراض وسموم الدم، ولها رائحة كريهة تتناسب معها. لكن الحقيقة الأكثر إثارة للاشمئزاز حول هذه المخلوقات، والتي لا تظهر إلا لأولئك الذين يمكنهم إدراك آثار السحر الشرير عليها، هي أنها مصنوعة بطريقة ما من بشر أحياء، وهي عملية لا يُعرف عنها أي شيء تقريبًا، ولكنها لا يمكن أن تكون سوى كابوسية. .

note: [variation]
en: wc_variation^Ant
ar: جثة سائرة نملة

note: [variation]
en: wc_variation^Bug
ar: جثة سائرة حشرة

note: [variation]
en: wc_variation^Drake
ar: جثة سائرة درايك

note: [variation]
en: wc_variation^Dwarf
ar: جثة سائرة قزم

note: [variation]
en: wc_variation^Falcon
ar: جثة سائرة صقر

note: [variation]
en: wc_variation^Fish
ar: جثة سائرة سمكة

note: [variation]
en: wc_variation^Goblin
ar: جثة سائرة غوبلن

note: [variation]
en: wc_variation^Horse
ar: جثة سائرة حصان

note: [variation]
en: wc_variation^Mounted
ar: جثة سائرة راكب

note: [variation]
en: wc_variation^Beast-Rider
ar: جثة سائرة راكب وحش

note: [variation]
en: wc_variation^Gryphon
ar: جثة سائرة جرايفون

note: [variation]
en: wc_variation^Rat
ar: جثة سائرة فأر

note: [variation]
en: wc_variation^Saurian
ar: جثة سائرة سحلي

note: [variation]
en: wc_variation^Scorpion
ar: جثة سائرة عقرب

note: [variation]
en: wc_variation^Scuttler
ar: جثة سائرة عقربان

note: [variation]
en: wc_variation^Spider
ar: جثة سائرة عنكبوت

note: [variation]
en: wc_variation^Serpent
ar: جثة سائرة ثعبان

note: [variation]
en: wc_variation^Swimmer
ar: جثة سائرة سبّاح

note: [variation]
en: wc_variation^Troll
ar: جثة سائرة ترول

note: [variation]
en: wc_variation^Boar
ar: جثة سائرة خنزير

note: [variation]
en: wc_variation^Wose
ar: جثة سائرة ووز

note: [variation]
en: wc_variation^Wolf
ar: جثة سائرة ذئب

note: [variation]
en: wc_variation^Bat
ar: جثة سائرة خفّاش

note: [unit_type]: id=Ancient Lich, race=undead
en: A lich that accrues enough power over its newfound immortal lifespan becomes one who can stain souls with despair and sow ruin across the world. Invariably in command of a nigh-limitless horde of risen warriors and undead monsters, a lich of this order has a mastery of dark sorcery that can bring dread to the most storied magi of human and elven kind. Such a figure usually marks a dark and bloody chapter in history, and in those times of need, it is only through the tireless efforts of the most valiant heroes that the rise of an Ancient Lich has not led to the shadows ruling the world for the rest of time.
ar: يصبح الكائن الذي اكتسب ما يكفي من القوة على مدى حياته الخالدة المكتشفة حديثًا هو الشخص الذي يمكنه تلطيخ النفوس باليأس وزرع الخراب في جميع أنحاء العالم. يتولى قيادة حشد لا حدود له من المحاربين القائمين من الموت والوحوش الموتى الأحياء، وهو ليتش من هذا النظام يتقن السحر المظلم الذي يمكن أن يجلب الرعب إلى السحرة الأكثر شهرة من البشر وغيرهم. عادةً ما يمثل مثل هذا الكائن فصلًا مظلمًا ودمويًا في التاريخ، وفي أوقات الحاجة تلك، فقط من خلال الجهود الدؤوبة التي يبذلها الأبطال الأكثر شجاعة، لم يؤد صعود ليتش قديم إلى غرق العالم في الظلال إلى نهاية الزمن.

note: [unit_type]: id=Dark Adept, gender=male,female, race=human
en: Dark Adept
ar: تابع الظلام

note: [unit_type]: id=Dark Adept, gender=male,female, race=human
en: To attract any practitioners, the lure of black magic must be a great prize indeed, for anyone caught practicing the art in the civilized world is subject to a death sentence. And yet there are those who pursue this art, for the prize offered is nothing less than immortality. Hidden away in secret cults, or initiated into the dark orders of the underworld, the training which these fanatics must endure often drives them to exhaustion and enfeeblement.
    
    In such condition, their only weapon is the craft they have so committed themselves to learning.
ar: لجذب أي ممارسين، يجب أن يكون إغراء السحر الأسود بمثابة جائزة عظيمة بالفعل، لأن أي شخص يُقبض عليه وهو يمارس هذا الفن في العالم المتحضر يتعرض لعقوبة الإعدام. ومع ذلك، هناك من يتابعون هذا الفن، لأن الجائزة المقدمة ليست أقل من الخلود. مختبئين في طوائف سرية، أو مُنخرطين في الأنظمة المظلمة للعالم السفلي، فإن التدريب الذي يجب أن يتحمله هؤلاء المتعصبون غالبًا ما يدفعهم إلى الإرهاق والضعف.
    
    في مثل هذه الحالة، سلاحهم الوحيد هو الحرفة التي التزموا بتعلمها.

note: [female]: gender=female
en: female^Dark Adept
ar: تابعة الظلام

note: [unit_type]: id=Dark Sorcerer, gender=male,female, race=human
en: Dark Sorcerer
ar: ساحر ظلام

note: [unit_type]: id=Dark Sorcerer, gender=male,female, race=human
en: The dread inspired by black magic is enhanced by the secrecy and fell rumors which surround it. Dark sorcerers have begun to unlock the secrets of life and death, the latter of which is all too easy to inflict. This labor gives the first glimmerings of the connection between the soul and inert matter, and the first successful experiments in manipulating this bond. The terrible unknown that lurks beyond death is glimpsed, and will inevitably be fathomed.
    
    Despite any design they may have of using this to wrest their own immortality from nature’s grasp, the first results of their work have immediate, and unpleasant applications. The life they breathe into dead matter can create servants for them, servants which will work, but which will also kill, and will never question their masters. These creations have a loyalty any tyrant would dream of, and it is tempting to those with even the slightest desire for power.
ar: الرهبة المستوحاة من السحر الأسود تأتي أساسًا من قلة ما يعرفه الرجل العادي عنه. بدأ ساحرو الظلام في كشف أسرار الحياة والموت، والذي من السهل جدًا أن يستحدثه. ويعطي هذا العمل اللمحات الأولى من العلاقة بين النفس والمادة الخاملة، وأول التجارب الناجحة في التلاعب بهذه الرابطة. إن المجهول الرهيب الذي يكمن وراء الموت قد تم رؤيته، وسوف يتم فهمه حتماً.
    
    على الرغم من أي تصميم قد يكون لديهم لاستخدام هذا لانتزاع خلودهم من قبضة الطبيعة، فإن النتائج الأولى لعملهم لها تطبيقات فورية وغير سارة. إن الحياة التي ينفخونها في المادة الميتة يمكن أن تخلق لهم خدمًا، خدمًا سيعملون، لكنهم سيقتلون أيضًا، ولن يشككوا بأوامر سيدهم أبدًا. تتمتع هذه الإبداعات بالولاء الذي يحلم به أي طاغية، وهو أمر مغري لأولئك الذين لديهم أدنى رغبة في السلطة.

note: [female]: gender=female
en: Dark Sorceress
ar: ساحرة ظلام

note: [female]: gender=female
en: The dread inspired by black magic comes chiefly from how little is known about it by the common man. Dark sorceresses have begun to unlock the secrets of life and death, the latter of which is all too easy to inflict. This labor gives the first glimmerings of the connection between the soul and inert matter, and the first successful experiments in manipulating this bond. The terrible unknown that lurks beyond death is glimpsed, and will inevitably be fathomed.
    
    Despite any design they may have of using this to wrest their own immortality from nature’s grasp, the first results of their work have immediate, and unpleasant applications. The life they breathe into dead matter can create servants for them, servants which will work, but which will also kill, and will never question their mistress. These creations have a loyalty any tyrant would dream of, and it is tempting to those with even the merest desire for power.
ar: الرهبة المستوحاة من السحر الأسود تأتي أساسًا من قلة ما يعرفه الرجل العادي عنه. بدأت ساحرات الظلام في كشف أسرار الحياة والموت، والذي من السهل جدًا أن تستحدثه. ويعطي هذا العمل اللمحات الأولى من العلاقة بين النفس والمادة الخاملة، وأول التجارب الناجحة في التلاعب بهذه الرابطة. إن المجهول الرهيب الذي يكمن وراء الموت قد تم رؤيته، وسوف يتم فهمه حتماً.
    
    على الرغم من أي تصميم قد يكون لديهم لاستخدام هذا لانتزاع خلودهم من قبضة الطبيعة، فإن النتائج الأولى لعملهم لها تطبيقات فورية وغير سارة. إن الحياة التي ينفخونها في المادة الميتة يمكن أن تخلق لهم خدمًا، خدمًا سيعملون، لكنهم سيقتلون أيضًا، ولن يشككوا بأوامر سيدتهم أبدًا. تتمتع هذه الإبداعات بالولاء الذي يحلم به أي طاغية، وهو أمر مغري لأولئك الذين لديهم أدنى رغبة في السلطة.

note: [unit_type]: id=Lich, race=undead
en: Lich
ar: ليتش

note: [unit_type]: id=Lich, race=undead
en: A lich is the physical embodiment of black magic’s first goal: the quest to achieve immortality. Though a great deal is sacrificed in the rebirth, in becoming a lich one cheats death of that which truly gives it terror. For it is the mind that is retained, and the spirit which follows, though the body may wither away.
    
    It is not known, save perhaps by the inner circles of necromancy, whether life is prolonged indefinitely or simply extended. The fact that this question can be raised at all is a testament to the magnitude of what their order has achieved.
ar: ليتش هو التجسيد المادي للهدف الأول للسحر الأسود: السعي لتحقيق الخلود. على الرغم من أنه يتم التضحية بالكثير في إعادة الميلاد، إلا أن المرء عندما يصبح ليشًا يتجنب الموت مما يمنحه قوة مرعبة حقًا لأن العقل هو الذي يُحفظ، والروح هي التي تتبعه، حتى لو ذبل الجسد.

note: [unit_type]: id=Necromancer, gender=male,female, race=human
en: One of the pinnacles of what is considered ‘black magic’ is the art of necromancy, the terrible ability to awaken the dead with false life. This discovery alone caused humanity’s condemnation of black magic, for the nightmarish things it has made real have given fear a vast new arsenal.
    
    This ability, in all aspects, is the first step towards cheating death of its ultimate prize.
ar: أحد أهم فنون ما يسمى "السحر الأسود" هو فن استحضار الأرواح، وهو القدرة الرهيبة على إيقاظ الموتى بحياة زائفة. تسبب هذا الاكتشاف وحده في إدانة البشرية للسحر الأسود، لأن الأشياء الكابوسية التي جعلها حقيقية أعطت الخوف ترسانة جديدة هائلة.
    
    هذه القدرة هي الخطوة الأولى نحو خداع الموت للحصول على الجائزة النهائية.

note: [female]: gender=female
en: female^Necromancer
ar: مستحضرة أرواح

note: [unit_type]: id=Banebow, race=undead
en: Banebow
ar: قوس لعنة

note: [unit_type]: id=Banebow, race=undead
en: The most powerful of the undead archers invariably end up being those who were themselves archers in their previous life. They wander the fields of battle, guided by the fading memory of their former skill, neither knowing, nor caring what their purpose or foes might be. They are driven only by a malice born of their empty and tortured existence.
ar: دائمًا ما ينتهي الأمر بأقوى الرماة إلى أن يصبحوا هم أنفسهم رماة في حياتهم الثانية وهم موتى أحياء. إنهم يتجولون في ميادين المعركة، مسترشدين بالذاكرة المتلاشية لمهاراتهم السابقة، دون أن يعرفوا أو يهتموا بما قد يكون غرضهم أو أعدائهم، لا يحركهم إلا حقد ولد من وجودهم الفارغ والمعذب.

note: [unit_type]: id=Bone Knight, race=undead
en: Bone Knight
ar: فارس العظام

note: [unit_type]: id=Bone Knight, race=undead
en: Once great warriors across the plains, these mounted riders atop their skeletal horses were raised from the ground by unholy magic to spread fear and destruction.
ar: كان هؤلاء محاربون عظماء عبر السهول قبل أن يتم إيقاظ هؤلاء الفرسان فوق خيولهم العظمية من الأرض بواسطة السحر غير المقدس لنشر الخوف والدمار.

note: [unit_type]: id=Bone Shooter, race=undead
en: Bone Shooter
ar: رامي سهام عظمية

note: [unit_type]: id=Bone Shooter, race=undead
en: Of a dark sorcerer’s creations, some take more strongly to the false life given them. The potency of their unlife is given equipment to match; archers, in particular, are often outfitted with a truly vile arsenal. Their quivers are filled with shafts made not of wood, but of the bones of their victims. It follows that they are dubbed simply ‘Bone-Shooters’ by their unfortunate enemies.
ar: من بين إبداعات الساحر المظلم، يتعامل البعض بقوة أكبر مع الحياة الزائفة المعطاة لهم. يتم دعم قوة الميت الحي بمعدات تتناسب معه؛ غالبًا ما يتم تجهيز الرماة، على وجه الخصوص، بترسانة حقيرة حقًا. جعبتهم مملوءة بأعمدة ليست من الخشب، بل من عظام ضحاياهم. ويترتب على ذلك أن أعدائهم المأسوف عليهم يطلقون عليهم ببساطة اسم رامي العظام.

note: [unit_type]: id=Chocobone, race=undead
en: Chocobone
ar: راكب النعامة العظمية

note: [unit_type]: id=Chocobone, race=undead
en: Riding the bones of ostrich-like large birds once used as mounts by a lost civilization, the skeletal Chocobones can move faster than most cavalry units.
ar: عبر ركوب عظام طيور كبيرة تشبه النعام كانت تُستخدم من قبل حضارة مفقودة، يمكن للهيكل العظمي راكب النعامة أن يتحرك بشكل أسرع من معظم وحدات سلاح الفرسان في كل الأعراق.

note: [unit_type]: id=Death Knight, race=undead
en: Death Knight
ar: فارس الموت

note: [unit_type]: id=Death Knight, race=undead
en: Tales are told of the mightiest warriors and generals, who, cursed with hate and stung by betrayal, have come back to this world as Death Knights. Wielding the same weapons as in life, they command the Undead in their quest for revenge.
ar: تُروى الحكايات عن أقوى المحاربين والجنرالات، الذين عادوا إلى هذا العالم كفرسان موت، بعد أن لعنتهم الكراهية ولسعتهم الخيانة. باستخدام نفس الأسلحة المستخدمة في الحياة، فإنهم يقودون الموتى الأحياء في سعيهم للانتقام.

note: [unit_type]: id=Death Squire, race=undead
en: Death Squire
ar: أمر الموت

note: [unit_type]: id=Death Squire, race=undead
en: Sometimes the mightiest warriors and generals, cursed with hate and angst, came back to this world as Death Knights. Death Squires serve them whilst accruing enough unholy power to become Death Knights. In the process they pick up a good deal of the Knight’s power, including the ability to command underlings.
ar: في بعض الأحيان، يعود أقوى المحاربين والجنرالات، الملعونين بالكراهية والقلق، إلى هذا العالم كفرنسان موت. يخدمهم آمري الموت بينما يكتسبون ما يكفي من القوة غير المقدسة ليصبحوا فرسان موت. في هذه العملية، يكتسبون قدرًا كبيرًا من قوة الفارس، بما في ذلك القدرة على قيادة التابعين.

note: [unit_type]: id=Deathblade, race=undead
en: Deathblade
ar: نصل الموت

note: [unit_type]: id=Deathblade, race=undead
en: In life, the abominations known as ‘Deathblades’ were masters of combat, soldiers who were both lithe and deadly. Their new masters, recognizing this, outfit them to match the skills they once had. Though frail, these monsters are much faster than the rest of their kind, both on foot and with their blades.
ar: في الحياة، كانت الفظائع المعروفة باسم "نصال الموت" أسياد القتال، والجنود الذين كانوا رشيقين ومميتين في نفس الوقت. أدرك أسيادهم الجدد ذلك، وقاموا بتجهيزهم بما يتناسب مع المهارات التي كانت لديهم في السابق. على الرغم من ضعفها، فإن هذه الوحوش أسرع بكثير من بقية نوعها، سواء سيرًا على الأقدام أو بشفراتها.

note: [unit_type]: id=Draug, race=undead
en: Draug
ar: دراوج

note: [unit_type]: id=Draug, race=undead
en: There is little left, in these towering ruins, of the men they once were. Warriors at heart, they are now lost in the dream of unlife; wandering through the battles of their memory and fighting desperately for release, for a peace bought only by strength of arms. And so they struggle; both unthinking, and unrelenting.
ar: لم يتبق سوى القليل، في هذه الآثار الشاهقة، من الحياة الذين كانوا فيها في السابق. محاربون في جوهرهم، لكنهم ضاعوا الآن في حلم الخلود؛ يتجولون في معارك ذاكرتهم ويقاتلون بيأس من أجل إطلاق سراحهم، من أجل سلام لا يُشترى إلا بقوة السلاح. وهكذا يكافحون: بلا تفكير ولا هوادة.

note: [unit_type]: id=Revenant, race=undead
en: Revenant
ar: عائد من الموت

note: [unit_type]: id=Revenant, race=undead
en: Given false life to do battle once more, the creatures known as Revenants were clearly great warriors in their time, though the memory of that time is almost wholly lost to their undead selves. Even the sorcerers who raised them can only speculate on their past. Such questions aside, a Revenant is a powerful tool in combat: a fearless warrior that feels no pain and will fight to the bitter end.
ar: تم منحهم حياة زائفة لخوض المعركة مرة أخرى، من الواضح أن المخلوقات المعروفة باسم العائدين كانت محاربين عظماء في وقتهم، على الرغم من أن ذكرى ذلك الوقت قد ضاعت بالكامل تقريبًا لأرواحهم الميتة الحية. حتى السحرة الذين قاموا بإعادتهم لا يمكنهم إلا التكهن بماضيهم. بغض النظر عن هذه الأسئلة، فإن العائد من الموت هو أداة قوية في القتال: محارب شجاع لا يشعر بأي ألم ويقاتل حتى النهاية المريرة.

note: [unit_type]: id=Skeleton, race=undead
en: Skeleton
ar: هيكل عظمي

note: [unit_type]: id=Skeleton, race=undead
en: Skeletons are warriors who have been slain in battle and brought back by dark magics. Nearly mindless, and unwavering in their purpose, they fear neither pain, nor death, and their mere presence will often frighten away any who would challenge their master.
ar: الهياكل العظمية هم محاربون قُتلوا في المعركة وتم إعادتهم بواسطة السحر الأسود. إنهم طائشون، ولا يتزعزعون في هدفهم، ولا يخشون الألم ولا الموت، ومجرد وجودهم غالبًا ما يخيف أي شخص يتحدى سيدهم.

note: [unit_type]: id=Skeleton Archer, race=undead
en: Skeleton Archer
ar: هيكل عظمي رامي سهام

note: [unit_type]: id=Skeleton Archer, race=undead
en: A skeleton archer is little different from the ‘skeletons’ which often accompany it — it is a sin against nature, a warrior raised from the dead to fight once again. In their masters’ hands, these soldiers will do anything to achieve the tasks laid before them, for death holds no fear for one who is already dead.
ar: لا يختلف الهيكل العظمي رامي السهام كثيرًا عن "الهياكل العظمية" التي غالبًا ما تصاحبه، فهو خطيئة ضد الطبيعة، محارب قام من بين الأموات للقتال مرة أخرى. بين أيدي أسيادهم، سيفعل هؤلاء الجنود أي شيء لتحقيق المهام الموضوعة أمامهم، لأن الموت لا يخيف شخصًا مات بالفعل.

note: [unit_type]: id=Skeleton Rider, race=undead
en: Skeleton Rider
ar: هيكل عظمي راكب

note: [unit_type]: id=Skeleton Rider, race=undead
en: Once great warriors thundering across the plains, these mounted riders atop their skeletal horses were raised from the grave by unholy magic to spread fear and destruction.
ar: بعد أن كانوا ذات يوم محاربون عظماء يتجولون عبر السهول، تم أيقاظ هؤلاء الفرسان فوق خيولهم العظمية من القبر بواسطة السحر غير المقدس لنشر الخوف والدمار.

note: [unit_type]: id=Ghost, race=undead
en: Ghost
ar: شبح

note: [unit_type]: id=Ghost, race=undead
en: Enslaved within a shroud of enchantments, a trapped spirit may be likened to the wind in the sails of a ship. This damned vessel becomes an unfailing servant which can be bound to whatever task their master sees fit.
ar: يمكن تشبيه الروح المحاصرة، المستعبدة داخل كفن من السحر، بالريح في أشرعة السفينة. تصبح هذه السفينة اللعينة خادمًا لا يكل ويمكن ربطه بأي مهمة يراها سيدها مناسبة.

note: [attack]: type=cold
en: wail
ar: عويل

note: [unit_type]: id=Nightgaunt, race=undead
en: Nightgaunt
ar: وشاح الليل

note: [unit_type]: id=Nightgaunt, race=undead
en: The purpose of the masks that these creatures wear is unknown, as is the countenance that they obscure. These terrible forms are rarely seen by the living, and those who live to speak of them had no leisure to study their foe.
ar: الغرض من الأقنعة التي ترتديها هذه المخلوقات غير معروف، وكذلك الوجه الذي تحجبه. نادرًا ما يرى الأحياء هذه الأشكال الرهيبة، وأولئك الذين يعيشون ليتحدثوا عنها لم يكن لديهم وقت لدراسة عدوهم.

note: [unit_type]: id=Shadow, race=undead
en: Shadow
ar: الظل

note: [unit_type]: id=Shadow, race=undead
en: When light came into the world and gave form to the unknown, fear was forced to retreat into darkness. Since that day, the shadows of the world have held terror for humanity, though it knows not why.
    
    That is a question which is easily answered by a necromancer.
ar: عندما جاء النور إلى العالم وأعطى شكلاً للمجهول، اضطر الخوف إلى التراجع إلى الظلام. منذ ذلك اليوم، أصبحت ظلال العالم مصدر رعب للبشرية، رغم أنها لا تعرف السبب.
    
    هذا سؤال يمكن الإجابة عليه بسهولة من قبل مستحضر الأرواح.

note: [unit_type]: id=Spectre, race=undead
en: Spectre
ar: طيف

note: [unit_type]: id=Spectre, race=undead
en: Sometimes called the ‘hollow men’, spectres form the right arm of their masters’ powers. They are an unholy terror to the living, for they are quite as deadly as their appearance suggests.
    
    The creation of these is itself no mean feat, but the real danger in encountering one is that it is likely only the harbinger of a much more dangerous force that will follow in its wake.
ar: يُطلق عليهم أحيانًا اسم "الرجال المجوفين"، وتشكل هذه الأشباح الذراع اليمنى لقوى أسيادهم. إنها رعب غير مقدس للأحياء، لأنها مميتة تمامًا كما يوحي مظهرها.
    
    إن إنشاء هذه العناصر في حد ذاته ليس بالأمر الهين، ولكن الخطر الحقيقي في مواجهتها هو أنه من المحتمل أن يكون مجرد نذير لقوة أكثر خطورة ستتبع في أعقابها.

note: [attack]: type=arcane
en: baneblade
ar: سيف اللعنة

note: [unit_type]: id=Wraith, race=undead
en: Wraith
ar: خيال

note: [unit_type]: id=Wraith, race=undead
en: These shades of what were once warriors are among the most terrifying things a necromancer can create, for a sword will cleave right through them as if through air, seemingly without doing harm. It is the thought that these foes are invincible which is so frightening, a notion that is fortunately far from the truth.
ar: هذه الأطياف لما كانوا في السابق محاربين هي من بين أكثر الأشياء المرعبة التي يمكن أن يخلقها مستحضر الأرواح، لأن السيف سوف يخترقهم كما لو كان من خلال الهواء، على ما يبدو دون أن يسبب أي ضرر. إن فكرة أن هؤلاء الأعداء لا يقهرون هي فكرة مخيفة للغاية، وهي فكرة بعيدة كل البعد عن الحقيقة لحسن الحظ.

note: [unit_type]: id=Ancient Wose, race=wose
en: Ancient Wose
ar: ووز قديم

note: [unit_type]: id=Ancient Wose, race=wose
en: There is a curious story of a farmer who had a great oak in his lawn, a tree which had stood when his father first broke the soil on that land, and under which his family had many memories. It was thus a shock to him, one morning, when he awoke to find nothing but a bare patch of earth where the tree once stood, as though it had been spirited away in the wee hours of the night.
    
    Such encounters are all that is known of what are presumably the most ancient of woses.
ar: هناك قصة غريبة عن مزارع كان لديه شجرة بلوط كبيرة في حديقته، وهي شجرة كانت واقفة عندما قام والده بتكسير التربة في تلك الأرض لأول مرة، والتي كان لعائلته الكثير من الذكريات تحتها. كانت بمثابة صدمة له، في صباح أحد الأيام، عندما استيقظ ولم يجد شيئًا سوى قطعة أرض جرداء حيث كانت الشجرة ذات يوم، كما لو كانت قد جرفت بعيدًا في الساعات الأولى من الليل.
    
    مثل هذه اللقاءات هي كل ما هو معروف عما يُفترض أنه أقدم المشاكل.

note: [attack]: type=impact
en: crush
ar: عصر

note: [unit_type]: id=Elder Wose, race=wose
en: Elder Wose
ar: ووز شيخ

note: [unit_type]: id=Elder Wose, race=wose
en: Woses have been said to possess many shapes, all of them tree-like in form, and as they age, to increase in size. Tales tell of woses who resemble trees in this respect as well, towering over the creatures who walk beneath them. This is the greater part of why they are so rarely seen — standing in the slumber which they so often do, a wose of that stature appears to be nothing more than an oddly-shaped tree. Even a careless elf can sometimes be fooled.
    
    Woses are not warriors by any means, but their great strength can easily be turned to violence, should someone manage to raise the ire of these creatures.
ar: قيل إن الووز تمتلك أشكالًا عديدة، كلها تشبه الأشجار في الشكل، ومع تقدمها في السن، يزداد حجمها. تحكي الحكايات عن كائنات تشبه الأشجار وترتفع فوق المخلوقات التي تمشي تحتها. هذا هو الجزء الأكبر من سبب ندرة رؤيتهم وهم يقفون في سبات كما يفعلون غالبًا، حتى ليبدو أن الووز من تلك المكانة ليس أكثر من مجرد شجرة غريبة الشكل. حتى الإلفي المهمل يمكن خداعه في بعض الأحيان.
    
    الووز ليسوا محاربين بأي حال من الأحوال، ولكن قوتهم العظيمة يمكن بسهولة أن تتحول إلى العنف، إذا تمكن شخص ما من إثارة حفيظة هذه المخلوقات.

note: [unit_type]: id=Wose, race=wose
en: Wose
ar: ووز

note: [unit_type]: id=Wose, race=wose [unit_type]: id=Wose Sapling, race=wose
en: Rarely seen even by elves, the Wose is an order of creature about which little is known. The elves are the source of most of this knowledge; they know that these beings are not descended from trees, despite the similarity in form, and they know that a wose is more closely tied to the faerie world than the elves themselves, though in a different way. The motives and workings of their kind are unknown, though most subscribe to the obvious theory that woses are dedicated wardens of the natural world.
    
    Woses are utterly unwarlike, but possess a great strength. They are, however, neither used to, nor quick at moving around.
ar: نادرًا ما يراه الإلفيون حتى، الووز هو جنس من المخلوقات لا يُعرف عنها سوى القليل. والإلف هم مصدر أغلب هذه المعرفة؛ إنهم يعرفون أن هذه الكائنات لا تنحدر من الأشجار، على الرغم من التشابه في الشكل، وهم يعرفون أن الووز مرتبط بشكل أوثق بعالم الأثير من الإلف أنفسهم، وإن كان بطريقة مختلفة. إن دوافع وطرق حياة من هذا الجنس غير معروفة، على الرغم من أن معظمهم يؤيدون النظرية الواضحة القائلة بأن الووز المهووسين هم حراس مخلصون للعالم الطبيعي.
    
    الووز كائنات غير حربية في الأصل، لكنها تمتلك قوة كبيرة. ومع ذلك، فهم غير معتادين على التحرك ولا سريعون في التحرك.

note: [unit_type]: id=Wose Sapling, race=wose
en: Wose Sapling
ar: ووز شتلة

note: [unit_type]: id=Wose Shaman, race=wose
en: Wose Shaman
ar: ووز شامان

note: [unit_type]: id=Wose Shaman, race=wose
en: These woses are able to command forest plants such as vines and creepers to hinder their enemies.
ar: هؤلاء الزعماء قادرون على التحكم في نباتات الغابات مثل الكروم والزاحفات لإعاقة أعدائهم.
