Wesnoth 1.18 - en to eo translation catalogue (496 entries)

note: [attack]: type=impact
en: mace
eo: madzo

note: [attack]: type=impact
en: staff
eo: bastono

note: [attack]: type=blade [attack]: type=arcane
en: short sword
eo: mallonga glavo

note: [attack]: type=cold
en: chill wave
eo: frosta ondo

note: [attack]: type=arcane
en: shadow wave
eo: ombra ondo

note: [attack]: type=impact
en: sling
eo: katapulto

note: [attack]: type=blade [unit_type]: id=SotA Walking Corpse_Wolf [unit_type]: id=SotA Walking Corpse_Spider [unit_type]: id=SotA Flying Corpse_Bat [unit_type]: id=SotA Soulless_Wolf [unit_type]: id=SotA Soulless_Spider [unit_type]: id=SotA Soulless_Bat [attack]: type=pierce
en: fangs
eo: ŝirdentoj

note: [attack]: type=pierce
en: lance
eo: lanco

note: [attack]: type=arcane [attack]: type=impact [unit_type]: id=SotA Walking Corpse_Human [unit_type]: id=SotA Walking Corpse_Dwarf [unit_type]: id=SotA Walking Corpse_Goblin [unit_type]: id=SotA Walking Corpse_Mounted [unit_type]: id=SotA Walking Corpse_Saurian [unit_type]: id=SotA Swimming Corpse [uni
en: touch
eo: tuŝo

note: [attack]: type=impact
en: flail
eo: draŝilo

note: [attack]: type=blade [attack]: type=arcane [attack]: type=fire
en: sword
eo: glavo

note: [attack]: type=fire [attack]: type=pierce
en: crossbow
eo: arbalesto

note: [attack]: type=blade
en: longsword
eo: longaglavo

note: [attack]: type=impact
en: morning star
eo: matena stelo

note: [unit_type]: id=Terraent, race=human [unit_type]: id=Paladin, race=human
en: Paladin
eo: Palatino

note: [attack]: type=blade
en: cleaver
eo: haketilo

note: [attack]: type=impact
en: trample
eo: treto

note: [attack]: type=cold
en: chill tempest
eo: frosta tempesto

note: [attack]: type=pierce [attack]: type=fire
en: bow
eo: pafarko

note: [attack]: type=blade [unit_type]: id=SotA Flying Corpse_Gryphon [unit_type]: id=SotA Soulless_Gryphon [attack]: type=pierce
en: claws
eo: ungegoj

note: [attack]: type=blade
en: saber
eo: sabro

note: [unit_type]: id=Walking Corpse Shynal, race=undead [unit_type]: id=SotA Walking Corpse_Human [unit_type]: id=SotA Walking Corpse_Dwarf [unit_type]: id=SotA Walking Corpse_Goblin [unit_type]: id=SotA Walking Corpse_Mounted [unit_type]: id=SotA Walking Corpse_Saurian [unit_type]: id=SotA Walking Corps
en: Walking Corpse
eo: Marŝanta Kadavro

note: [unit_type]: id=Walking Corpse Shynal, race=undead [unit_type]: id=Walking Corpse, race=undead
en: Walking Corpses are the bodies of the dead, re-animated by dark magic. Though not especially dangerous to a trained soldier, the sight of one’s former comrades amongst their number is frightening to say the least.
eo: Marŝanta Kadavroj estas korpoj de la mortintoj reanimitaj per malluma magio. Kvankam ili ne estas speciale danĝeraj por trejnita militisto, la vido de oniaj ekskamaradoj inter ili estas timinda, dire malplejon.

note: [attack]: type=impact
en: club
eo: klabo

note: [unit_type]: id=SotA Ancient Lich, race=undead [unit_type]: id=Ancient Lich, race=undead
en: Ancient Lich
eo: Praostulo

note: [unit_type]: id=Sacrifice, race=human [unit_type]: id=Necromancer, gender=male,female, race=human
en: Necromancer
eo: Sorĉisto

note: [attack]: type=impact
en: plague staff
eo: kontaĝo

note: [attack]: type=pierce [attack]: type=cold
en: curse
eo: anatemo

note: [unit_type]: id=SotA Walking Corpse_Rat [unit_type]: id=SotA Soulless_Rat [attack]: type=blade [attack]: type=pierce [attack]: type=cold [variation]
en: bite
eo: mordo

note: [unit_type]: id=SotA Soulless_Human [unit_type]: id=SotA Soulless_Dwarf [unit_type]: id=SotA Soulless_Goblin [unit_type]: id=SotA Soulless_Gryphon [unit_type]: id=SotA Soulless_Mounted [unit_type]: id=SotA Soulless_Saurian [unit_type]: id=SotA Soulless_Swimmer [unit_type]: id=SotA Soulless_Troll [un
en: Soulless
eo: Senanimulo

note: [attack]: type=blade
en: berserker frenzy
eo: furioza atako

note: [attack]: type=blade
en: dagger
eo: ponardo

note: [attack]: type=pierce
en: dragonstaff
eo: draka bastono

note: [unit_type]: id=Dwarvish Masked Fighter, race=dwarf [unit_type]: id=Dwarvish Fighter, race=dwarf
en: Dwarvish Fighters wield mighty battle axes and hammers, which make them feared opponents in close-range combat. They are excellent in mountainous terrain or underground. Their power and endurance more than compensate for their relatively poor mobility.
eo: Nanaj Batalantoj uzas fortegajn batalhakilojn kaj martelojn, kiuj igas ilin timitaj kontraŭuloj en kontakta batalo. Ili estas bonega en monta tereno aŭ subtero. Ilia potenco kaj daŭreco pli ol kompensas kontraŭ ilia relativa malrapidecon.

note: [attack]: type=blade
en: axe
eo: hakilo

note: [attack]: type=impact
en: hammer
eo: martelo

note: [attack]: type=pierce
en: spear
eo: lanco

note: [attack]: type=pierce
en: javelin
eo: lanco

note: [attack]: type=blade
en: battle axe
eo: batalhakilo

note: [attack]: type=blade
en: hatchet
eo: hakilo

note: [unit_type]: id=Dwarvish Masked Thunderer, race=dwarf [unit_type]: id=Dwarvish Thunderer, race=dwarf
en: When the men of Wesnoth first encountered the dwarves, they were mystified by the power of the Dwarvish Thunderers, who were able to hurl death from afar through the apparatus of these strange wands they carried into battle. The deafening noise of these ‘thundersticks’ is terrifying to behold, and is made more so by the secrecy which dwarves wrap about their workings.
eo: Kiam la homoj el Vesnot unue renkontis la nanojn, scivoligis ilin la potenco de la Nanaj Tondristoj, kiuj kapablis defore ĵetegi morton per la aparato de tiuj strangaj vergoj, kiuj ili portis en batalon. La surdiga bruo de tiuj ‘tondrobastonoj’ estas timegiga de rigardi, kaj estas kiel pliigas de la sekreteco, per kiu la nanoj volvas sian laboradon.

note: [attack]: type=pierce
en: thunderstick
eo: tondra bastono

note: [unit_type]: id=Dwarvish Masked Ulfserker, race=dwarf [unit_type]: id=Dwarvish Ulfserker, race=dwarf
en: Dwarves are an ancient race of powerful fighters. Ulfserkers are the most ferocious of these; in battle, they will work themselves into a blind rage wherein they feel neither fear nor pain, and will pay no heed to any wounds they receive.
eo: Nanoj estas praa raso de potencaj batalantoj. Ulfserkoj estas la plej ferocaj el tiuj; en batalo, ili laboras sin en blindan rabion, kie ili sentas nek timo nek doloro, kaj atenti neniun vundon, kiu ili ricevas.

note: [unit_type]: id=Dwarvish Rune Lord, race=dwarf [unit_type]: id=Dwarvish Runemaster, race=dwarf
en: Dwarvish Runemaster
eo: Nana run-mastro

note: [unit_type]: id=Autumn Shyde, race=elf, gender=female [unit_type]: id=Elvish Shyde, race=elf, gender=female
en: female^Elvish Shyde
eo: Elfa feino

note: [attack]: type=impact [attack]: type=arcane
en: fist
eo: pugno

note: [attack]: type=arcane
en: lightbeam
eo: lumradio

note: [attack]: type=pierce
en: thorns
eo: dornoj

note: [attack]: type=impact
en: ram
eo: sprono

note: [attack]: type=impact
en: bolas
eo: ĵetbuloj

note: [advancement]: id=strength_training
en: Strength Training
eo: Trejnado pri forto

note: [advancement]: id=bowmanship_training
en: Bowmanship Training
eo: Trejnado pri pafarko

note: [advancement]: id=strong_shots
en: Strong Shots
eo: Fortaj pafoj

note: [advancement]: id=Bowman [unit_type]: id=Bowman, race=human, gender=male
en: Bowman
eo: Pafarkisto

note: [advancement]: id=piercing_shot
en: Piercing Shot
eo: Pika pafo

note: [effect]: type=pierce
en: piercing shot
eo: pika pafo

note: [effect]: type=pierce
en: Rain of arrows
eo: Sagpluvo

note: [unit_type]: id=Blood Bat, race=bats
en: Blood Bat
eo: Sanga vesperto

note: [unit_type]: id=Dread Bat, race=bats
en: Dread Bat
eo: Timeginda Vesperto

note: [unit_type]: id=Vampire Bat, race=bats
en: Vampire Bat
eo: Vampira vesperto

note: [unit_type]: id=Vampire Bat, race=bats
en: Vampire bats are flying beasts that feed on the blood of other creatures. While their fangs are not very powerful, the health of victims is drained away along with their blood, and given to the Bats.
eo: Vampiroj estas flugantaj bestoj, kiuj nutras per sango de aliaj kreaĵoj. Malgraŭ tio, ke iliaj ŝirdentoj ne estas tre fortaj, sano de viktimoj estas elsuĉata kun ilia sango kaj transpasas al la Vampiroj.

note: [unit_type]: id=Boat, race=mechanical
en: Boat
eo: Boato

note: [unit_type]: id=Galleon, race=mechanical
en: Galleon
eo: Galiono

note: [unit_type]: id=Pirate Galleon, race=mechanical
en: Pirate Galleon
eo: Pirata galiono

note: [unit_type]: id=Pirate Galleon, race=mechanical
en: Pirate galleons are to transport ships what wolves are to sheep. The pirates who crew them are more than happy to help relieve other ships of their weighty cargo.
eo: Pirataj galionoj estas de transportaj ŝipoj kiel lupoj estas de ŝafoj. Iliaj pirataj ŝipanoj estas pli ol feliĉaj helpi malŝarĝi aliajn ŝipojn de ilia peza kargo.

note: [attack]: type=pierce
en: ballista
eo: balisto

note: [unit_type]: id=Transport Galleon, race=mechanical
en: Transport Galleon
eo: Transporta galiono

note: [unit_type]: id=Transport Galleon, race=mechanical
en: Transport Galleons are well-armed ships that carry troops. If they reach the shore, they can land the troops to attack.
eo: Transport-Galionoj estas bone armitaj ŝipoj, kuij portas militistojn. Se ili atingus la bordon, la militistoj povus elŝipiĝi por ataki.

note: [unit_type]: id=Drake Arbiter, race=drake, gender=male,female
en: Drake Arbiter
eo: Draketa arbitraciisto

note: [attack]: type=blade [attack]: type=pierce
en: halberd
eo: halebardo

note: [female]: gender=female
en: female^Drake Arbiter
eo: Draketa albitraciisto

note: [unit_type]: id=Armageddon Drake, race=drake, gender=male,female
en: Armageddon Drake
eo: Armagedona draketo

note: [attack]: type=blade
en: battle claws
eo: batalungegoj

note: [attack]: type=fire
en: fire breath
eo: fajra spiro

note: [female]: gender=female
en: female^Armageddon Drake
eo: Armagedona draketo

note: [unit_type]: id=Drake Blademaster, race=drake, gender=male,female
en: Drake Blademaster
eo: Draketa klingomajstro

note: [attack]: type=blade
en: war talon
eo: milita ungego

note: [female]: gender=female
en: female^Drake Blademaster
eo: Draketa klingomajstro

note: [unit_type]: id=Drake Burner, race=drake, gender=male,female
en: Drake Burner
eo: Draketa bruligisto

note: [unit_type]: id=Drake Burner, race=drake, gender=male,female
en: Drake Burners are the proud few in whom the blood and strength of their remote ancestors runs truest, giving them the ability to breathe fire. This, coupled with their sheer size and fearsome claws, makes them deadly foes in combat.
eo: Draketaj Bruligistoj estas la fieraj malmultaj, en kiuj la sango kaj forto de iliaj foraj prauloj fluas plej vere, kio donas al ili la povon de spiri fajron. Tio kuplita kun ilia grandecego kaj timindaj ungegoj, igas ilin mortigeblaj malamikoj en batalo.

note: [female]: gender=female
en: female^Drake Burner
eo: Draketa bruligisto

note: [unit_type]: id=Drake Clasher, race=drake, gender=male,female
en: Drake Clasher
eo: Draketa interpuŝisto

note: [female]: gender=female
en: female^Drake Clasher
eo: Draketa interpuŝisto

note: [unit_type]: id=Drake Enforcer, race=drake, gender=male,female
en: Drake Enforcer
eo: Draketa inspektisto

note: [attack]: type=pierce [attack]: type=blade
en: trident
eo: tridento

note: [female]: gender=female
en: female^Drake Enforcer
eo: Draketa inspektisto

note: [unit_type]: id=Drake Fighter, race=drake, gender=male,female
en: Drake Fighter
eo: Draketa batalisto

note: [unit_type]: id=Drake Fighter, race=drake, gender=male,female
en: Drake Fighters wield curved war blades, and possess the fire-breathing skills of their ancestors. They can also fly, which is troubling to any foe. Their great strength, coupled with their hardened scales, is rightly frightening to swordsman of any other race.
eo: Draketaj Batalantoj portas kurbajn klingojn, kaj havas la fajrospiri lertaĵo de siaj prauloj. Ili povas ankaŭ flugi, kio ĝenas iun ajn malamikon. Ilia fortego, kuplita kun ilia malmolaj skvamoj, ĝuste timigas glavistojn de ajn alia raso.

note: [attack]: type=blade
en: war blade
eo: milita klingo

note: [unit_type]: id=Fire Drake, race=drake, gender=male,female
en: Fire Drake
eo: Fajra draketo

note: [female]: gender=female
en: female^Fire Drake
eo: Fajra draketo

note: [unit_type]: id=Drake Flameheart, race=drake, gender=male,female
en: Drake Flameheart
eo: Draketa flamkoro

note: [female]: gender=female
en: female^Drake Flameheart
eo: Draketa flamkoro

note: [unit_type]: id=Drake Flare, race=drake, gender=male,female
en: Drake Flare
eo: Draketa ardo

note: [female]: gender=female
en: female^Drake Flare
eo: Draketa ardo

note: [unit_type]: id=Drake Glider, race=drake, gender=male,female
en: Drake Glider
eo: Draketa ŝvebisto

note: [attack]: type=impact
en: slam
eo: fortfrapo

note: [unit_type]: id=Hurricane Drake, race=drake, gender=male,female
en: Hurricane Drake
eo: Ŝtormega Drako

note: [unit_type]: id=Inferno Drake, race=drake, gender=male,female
en: Inferno Drake
eo: Infera drako

note: [female]: gender=female
en: female^Inferno Drake
eo: Infera draketo

note: [unit_type]: id=Sky Drake, race=drake, gender=male,female
en: Sky Drake
eo: Ĉiela draketo

note: [female]: gender=female
en: female^Sky Drake
eo: Ĉiela draketo

note: [unit_type]: id=Drake Thrasher, race=drake, gender=male,female
en: Drake Thrasher
eo: Draketa draŝisto

note: [female]: gender=female
en: female^Drake Thrasher
eo: Draketa draŝisto

note: [unit_type]: id=Drake Warden, race=drake, gender=male,female
en: Drake Warden
eo: Draketa gardkomandisto

note: [special_note]
en: Compared to other drakes, Drake Wardens have a higher resistance to ‘pierce’ attacks.
eo: Kompare al aliaj draketoj, Draketaj gardkomandistoj havas pli altan reziston kontrtaŭ 'pikaj' atakoj.

note: [female]: gender=female
en: female^Drake Warden
eo: Draketa gardisto

note: [unit_type]: id=Drake Warrior, race=drake, gender=male,female
en: Drake Warrior
eo: Draketa batalanto

note: [female]: gender=female
en: female^Drake Warrior
eo: Draketa batalisto

note: [unit_type]: id=Dune Alchemist, race=dunefolk
en: Dune Alchemist
eo: Duna alĥemiisto

note: [attack]: type=pierce
en: blowgun
eo: blovarmilo

note: [unit_type]: id=Dune Apothecary, race=dunefolk
en: Dune Apothecary
eo: Duna apotekisto

note: [unit_type]: id=Dune Blademaster, race=dunefolk
en: Dune Blademaster
eo: Duna klingmajstro

note: [attack]: type=blade
en: scimitar
eo: cimitaro

note: [unit_type]: id=Dune Burner, race=dunefolk, gender=male,female
en: Dune Burner
eo: Duna bruligisto

note: [attack]: type=fire
en: tar bomb
eo: gudra bombo

note: [female]: gender=female
en: female^Dune Burner
eo: Duna bruligisto

note: [unit_type]: id=Dune Captain, race=dunefolk
en: Dune Captain
eo: Duna kapitano

note: [unit_type]: id=Dune Cataphract, race=dunefolk
en: Dune Cataphract
eo: Duna katafrakto

note: [attack]: type=pierce
en: composite bow
eo: kunmetita pafarko

note: [unit_type]: id=Dune Explorer, race=dunefolk
en: Dune Explorer
eo: Duna esploristo

note: [unit_type]: id=Dune Falconer, race=dunefolk, gender=female
en: female^Dune Falconer
eo: Duna falkisto

note: [attack]: type=blade
en: falcon
eo: falko

note: [unit_type]: id=Dune Firetrooper, race=dunefolk, gender=male,female
en: Dune Firetrooper
eo: Duna fajristo

note: [attack]: type=fire
en: flamethrower
eo: flamĵetilo

note: [female]: gender=female
en: female^Dune Firetrooper
eo: Duna fajristo

note: [unit_type]: id=Dune Harrier, race=dunefolk, gender=female
en: female^Dune Harrier
eo: Duna cirkuo

note: [unit_type]: id=Dune Herbalist, race=dunefolk
en: Dune Herbalist
eo: Duna herbisto

note: [unit_type]: id=Dune Horse Archer, race=dunefolk
en: Dune Horse Archer
eo: Duna ĉevalpafarkisto

note: [unit_type]: id=Dune Luminary, race=dunefolk
en: Dune Luminary
eo: Duna lumisto

note: [unit_type]: id=Dune Marauder, race=dunefolk
en: Dune Marauder
eo: Duna marodisto

note: [attack]: type=fire
en: torch
eo: torĉo

note: [unit_type]: id=Dune Paragon, race=dunefolk
en: Dune Paragon
eo: Duna parakono

note: [unit_type]: id=Dune Raider, race=dunefolk
en: Dune Raider
eo: Duna raziisto

note: [unit_type]: id=Dune Rider, race=dunefolk
en: Dune Rider
eo: Duna rajdisto

note: [unit_type]: id=Dune Rover, race=dunefolk
en: Dune Rover
eo: Duna vagisto

note: [unit_type]: id=Dune Scorcher, race=dunefolk, gender=male,female
en: Dune Scorcher
eo: Duna brulvundisto

note: [female]: gender=female
en: female^Dune Scorcher
eo: Duna brulvundisto

note: [unit_type]: id=Dune Skirmisher, race=dunefolk, gender=female
en: female^Dune Skirmisher
eo: Duna kverelisto

note: [unit_type]: id=Dune Sky Hunter, race=dunefolk, gender=female
en: female^Dune Sky Hunter
eo: Duna ĉielĉasisto

note: [attack]: type=blade
en: eagle
eo: aglo

note: [unit_type]: id=Dune Soldier, race=dunefolk
en: Dune Soldier
eo: Duna soldato

note: [unit_type]: id=Dune Spearguard, race=dunefolk
en: Dune Spearguard
eo: Duna lancgardisto

note: [unit_type]: id=Dune Spearmaster, race=dunefolk
en: Dune Spearmaster
eo: Duna lancmajstro

note: [unit_type]: id=Dune Sunderer, race=dunefolk
en: Dune Sunderer
eo: Duna rompisto

note: [unit_type]: id=Dune Swordsman, race=dunefolk
en: Dune Swordsman
eo: Duna glavisto

note: [attack]: type=blade
en: forceful scimitar strike
eo: energia cimitara bato

note: [attack]: type=blade
en: balanced scimitar slash
eo: ekvilibra cimitara tranĉo

note: [unit_type]: id=Dune Warmaster, race=dunefolk
en: Dune Warmaster
eo: Duna militmajstro

note: [unit_type]: id=Dune Wayfarer, race=dunefolk
en: Dune Wayfarer
eo: Duna vojaĝisto

note: [unit_type]: id=Dune Windbolt, race=dunefolk
en: Dune Windbolt
eo: Duna ventsago

note: [unit_type]: id=Wyvern Rider, race=monster, description=
en: Wyvern Rider
eo: Vivernorajdisto

note: [unit_type]: id=Dwarvish Arcanister, race=dwarf
en: Dwarvish Arcanister
eo: Nana arkanisto

note: [unit_type]: id=Dwarvish Berserker, race=dwarf
en: Dwarvish Berserker
eo: Nana furiozulo

note: [unit_type]: id=Dwarvish Dragonguard, race=dwarf
en: Dwarvish Dragonguard
eo: Nana drakogardisto

note: [unit_type]: id=Dwarvish Dragonguard, race=dwarf
en: It is not clear why the Dragonguards are called what they are, a name given by their dwarven brethren. Some speculate that the name comes from their weapon of choice, these strange staves that belch fire and death. Others have surmised that it is because such weapons would be a threat against even a true Dragon, should such a thing be seen again in the known world. Whatever the case, it is for these weapons that the guardians of the great Dwarven citadels are both renowned and feared; weapons that have broken the mightiest of warriors with a single blow.
eo: Ne estas klare, kial la drak-gardistoj nomiĝas tiu nomo, kiun donita de iliaj nanaj fratoj. Iuj spekulativas, ke la nomo venas el ilia elektita armilo, tiuj strangaj bastonoj, kiuj sputas fajron kaj morton. Aliaj konjektas, ke tio estas ĉar tia armilo minacus eĉ veran drakon, se tia afero denove viditus en la sciita mondo. Tutegale, estas pro tiuj armiloj, ke la gardistoj de la Nanaj citadelegoj estas kaj renomaj kaj timitaj; armiloj, kiuj rompis la plej fortajn militistojn per unu frapo.

note: [unit_type]: id=Dwarvish Explorer, race=dwarf
en: Dwarvish Explorer
eo: Nana esploristo

note: [unit_type]: id=Dwarvish Fighter, race=dwarf
en: Dwarvish Fighter
eo: Nana batalisto

note: [unit_type]: id=Dwarvish Guardsman, race=dwarf
en: Dwarvish Guardsman
eo: Nana gardulo

note: [unit_type]: id=Dwarvish Lord, race=dwarf
en: Dwarvish Lord
eo: Nana lordo

note: [unit_type]: id=Dwarvish Lord, race=dwarf
en: Clad in shining armor, these dwarves look like kings from under the mountains. They wield axe and hammer with masterful skill, and can hit a target with a thrown hand axe at several paces. Though slow on their feet, these dwarves are a testament to the prowess of their kin.
eo: Nanoj vestitaj en brila armilaĵo aspektas kiel reĝoj de montoj. Majstre ili portas hakilon kaj martelon, kaj kapablas trafi longdistance celon per hakilo. Dum paŝado estas malrapidaj, sed alimaniere ili estas pruvo de lerteco en  ilia nacio.

note: [unit_type]: id=Dwarvish Miner, race=dwarf
en: Dwarvish Miner
eo: Nana ministo

note: [unit_type]: id=Dwarvish Pathfinder, race=dwarf
en: Dwarvish Pathfinder
eo: Nana vojtrovisto

note: [unit_type]: id=Dwarvish Runesmith, race=dwarf
en: Dwarvish Runesmith
eo: Nana runforĝisto

note: [unit_type]: id=Dwarvish Scout, race=dwarf
en: Dwarvish Scout
eo: Nana skolto

note: [unit_type]: id=Dwarvish Sentinel, race=dwarf
en: Dwarvish Sentinel
eo: Nana sentinelo

note: [unit_type]: id=Dwarvish Stalwart, race=dwarf
en: Dwarvish Stalwart
eo: Nana firmulo

note: [unit_type]: id=Dwarvish Steelclad, race=dwarf
en: Dwarvish Steelclad
eo: Nana kirasulo

note: [unit_type]: id=Dwarvish Thunderer, race=dwarf
en: Dwarvish Thunderer
eo: Nana tondristo

note: [unit_type]: id=Dwarvish Thunderguard, race=dwarf
en: Dwarvish Thunderguard
eo: Nana tondrogardisto

note: [unit_type]: id=Dwarvish Thunderguard, race=dwarf
en: The Dwarven Thunderguards are famed for their curious weaponry, these strange staves of wood and iron that make a thunderous noise in their anger. The machinations behind this weaponry are a mystery, a secret taken to the grave by the dwarves of Knalga who wield them, and are assumed to have even forged them. The most that is known are reports of dwarves pouring a strange black dust into the mouth of their weapons, which some say is a food to fuel the beast imprisoned within.
    
    Though a single shot from these ‘thundersticks’ can take several minutes to prepare, the results are seen by the Dwarves as being well worth the wait.
eo: La Nanaj Tondrogardistoj estas famaj pro siaj kuriozaj armiloj, tiuj strangaj lignaj kaj feraj bastonoj, kiuj faras tondran bruon el sia kolero. La mekaniko de tiuj armiloj estas mistero, sekreto portita al la tombo de la nanoj de Knalga, kiuj uzas ilin, kaj supoze eĉ forĝis ilin. Ĉio sciita estas rakontoj de nanoj, kiuj ŝutas strangan nigran polvon en la buŝon de siaj armiloj, de kiu iuj diras, ke tiu estas manĝaĵo por fueli la beston enmalliberita.
    
    Kvankam unu pafo el tiuj ´tondrobastonoj´ povas daŭri kelkajn minutojn por prepari, la postaĵojn konsideras la nanoj, kiel bone atendinda.

note: [unit_type]: id=Dwarvish Ulfserker, race=dwarf
en: Dwarvish Ulfserker
eo: Nana ulfserko

note: [unit_type]: id=Elvish Archer, race=elf, gender=male,female
en: Elvish Archer
eo: Elfa arkpafisto

note: [unit_type]: id=Elvish Archer, race=elf, gender=male,female
en: As primarily foragers and hunters, most elves learn to become proficient archers from a young age. Besides being only a practical skill, archery is also a common pastime and many competitions are held in sport for the entertainment of spectators and participants alike. This ability is readily turned to battle in times of war, where many elves will wield bows as their weapons of choice. Though not as sturdy as their human or orc counterparts, Elvish archers are still effective combatants, especially when fighting from the safety of their forests.
eo: Kiel precipe furaĝistoj kaj ĉasistoj, la plejmulto de elfoj lernas iĝi kompetentaj pafarkistoj ekde juna aĝo. Krom nur praktika lertaĵo, pafarkado estas ankaŭ kutima tempopasigilo kaj multaj konkuroj stariĝas en sporto por la amuziĝo de spektantoj kaj partoprenantoj samtempe. Ĉi tiu kapablo rekte turniĝas al batalo en tempoj de milito, tiam multaj elfoj preons pafarkojn kiel preferatajn armilojn. Kvankam ne tiel fortikaj kiel iliaj homaj aŭ orkaj samlertanoj, Elfaj pafarkisto estas ĉiuokaze efikaj batalantoj, aparte dum batalado el la sekuro de siaj arbaroj.

note: [female]: gender=female
en: female^Elvish Archer
eo: Elfa arkpafisto

note: [unit_type]: id=Elvish Avenger, race=elf, gender=male,female
en: Elvish Avenger
eo: Elfa venĝisto

note: [female]: gender=female
en: female^Elvish Avenger
eo: Elfa venĝistino

note: [unit_type]: id=Elvish Captain, race=elf
en: Elvish Captain
eo: Elfa kapitano

note: [unit_type]: id=Elvish Champion, race=elf
en: Elvish Champion
eo: Elfa ĉampiono

note: [unit_type]: id=Elvish Champion, race=elf
en: Elves are typically peaceable by nature and most will attack only in retaliation for some wrongdoing wrought upon them. However, there are some elves who deliberately seek battle, purposeful or otherwise, for their own enjoyment. Through constant combat, these warriors either learn to hone their swordsmanship to a level far beyond most of their peers or perish in the volatile frenzy of melee. Those capable of persisting eventually grow skilled enough to wholly conquer the battlegrounds, becoming veritable champions of war as they mercilessly cut through their foes. Having spent their whole lives refining their prowess with the blade, these elves are exceptionally dangerous and should never be underestimated.
eo: Elfoj kutime pacemas rpo naturo kaj plejmulto atakos nur en respondo pro iu malbonfaro alportita sur ilin. Tamen, estas iuj elfoj, kiuj intence serĉas batalon, kun celo aŭ sene, por sia propra ĝojo. Per konstanta batalado, ĉi tiuj militistoj aŭ lernas pliigi sian glavlerton al nivelo tre preter plejmulto de egaluloj aŭ pereas en la brulema frenezo de kontaktobatalado. Tiuj kapablaj persisti iam kreskas ĝis sufiĉa lerto tute konkeri la batalkampojn, iĝas ververaj ĉampionoj de milito dum ili senkompate pritraktas siajn malamikojn. Pasinte siajn tutajn vivojn ĉe rafinado de sia lertego pri la glavo, ĉi tiuj elfoj eksterordinare danĝeras kaj oni neniam subtaksu ilin.

note: [unit_type]: id=Elvish Druid, race=elf, gender=female
en: female^Elvish Druid
eo: Elfa druidino

note: [attack]: type=impact
en: ensnare
eo: retkapti

note: [unit_type]: id=Elvish Enchantress, race=elf, gender=female
en: female^Elvish Enchantress
eo: Elfa sorĉistino

note: [attack]: type=impact
en: entangle
eo: enplektigi

note: [attack]: type=arcane
en: faerie fire
eo: fea fajro

note: [unit_type]: id=Elvish Fighter, race=elf
en: Elvish Fighter
eo: Elfa batalisto

note: [unit_type]: id=Elvish Fighter, race=elf
en: Among elves, swordplay is most commonly practiced by rangers and border patrols, who serve primarily as guardians of the forests and more occasionally as small squads for intrusions into other territories. Elvish swordsmanship is known for its emphasis on swift, agile strikes, generating less power than human or orcish warriors, but also leaving less time to react and counter. Most elves can learn the basics of swordplay relatively quickly and will readily pick up the blade when confronted with battle.
eo: Inter elfoj, glavbataladon plej kutime praktikas arbargardistoj kaj bordaj patroloj, kiuj servas precipe kiel gardistoj de arbaroj kaj pli disfoje kiel malgrandaj taĉmentoj por entrudo en aliajn terojn. Elfa glavlerto famas pro sia emfazo ĉe rapidaj, facilmovaj batoj, tiel ili generas malpli da povo ol homaj aŭ orkaj militistoj, sed ankaŭ lasas malpli da tempo reagi kaj rebati. Plej multe da elfoj povas lerni la bazojn de glavbatalado relative rapide kaj pretos preni la klingon, kiam alvenos batalo.

note: [unit_type]: id=Elvish Hero, race=elf
en: Elvish Hero
eo: Elfa heroo

note: [unit_type]: id=Elvish Hero, race=elf
en: Accomplished Elvish warriors are sometimes called ‘Sárcan’, roughly meaning ‘one who has sacrificed in defense’ or ‘one transfigured by experience’. Often translated to ‘Elvish Heroes’ in the human tongue, this name does indicate some level of prestige, but is not meant to glorify the position. Elvish Heroes are those who have survived numerous wars and outlived many of their friends who fell in prior battles. Often among the few lone survivors of the battlefield, these battle-hardened soldiers are privy to the numerous atrocities of war — orcs and humans burning and razing their homes in the forests, dwarves pillaging precious artifacts from the fallen, necromancers raising their own comrades to fight against them, or even their own kind slaughtering innocents without care or mercy. While the Elves realize the necessity of military strength and honor the ‘Sárcanet’ as heroes for their service, such a status is not one often sought after by the majority of Elvenkind.
eo: Sukcesintajn Elfajn militistojn oni foje nomas 'Sárcan', maldetale signifas 'unu, kiu sindonis en defendo' aŭ 'unu, kiu transfiguriĝis per sperto'. Ofte tradukita kiel 'Elfaj herooj' en la homa lingvo, ĉi tiu nomo ja indikas iun nivelon de prestiĝo, sed ne celas glorigi la postenon. Elfaj herooj estas tiuj, kiuj travivis nombrajn militojn kaj postvivis multajn el siaj amikoj, falintaj en antaŭaj bataloj. Ofte inter la malmultaj solaj postvivintoj de batalkampo, ĉi tiuj batalmalmoligitaj sodlatoj konscias pri la abomenoj de milito – orkoj kaj homoj bruligintaj kaj frakasintaj iliajn hejmojn en la arbaroj, nanoj disrabintaj prezajn artfaritaĵojn el la falintoj, nigroŝorĉistoj levintaj iliajn proprajn kamaradojn por batali kontraŭ ili, aŭ eĉ ilia propra specio buĉinta senkulpulojn sen zorgo aŭ kompato. Dum Elfoj rimarkas la neceson de milita forto kaj honoras la 'Sárcanet' kiel heroojn pro ilia servo, tia statuso ne temas pri celo de la plejmulto de la elfaro.

note: [unit_type]: id=Elvish High Lord, race=elf
en: Elvish High Lord
eo: Elfa alta lordo

note: [unit_type]: id=Elvish Lady, gender=female, race=elf
en: female^Elvish Lady
eo: Elfa lordino

note: [unit_type]: id=Elvish Lord, race=elf
en: Elvish Lord
eo: Elfa lordo

note: [unit_type]: id=Elvish Marksman, race=elf, gender=male,female
en: Elvish Marksman
eo: Elfa lertpafisto

note: [attack]: type=pierce
en: longbow
eo: longpafarko

note: [female]: gender=female
en: female^Elvish Marksman
eo: Elfa lertpafisto

note: [unit_type]: id=Elvish Marshal, race=elf
en: Elvish Marshal
eo: Elfa marŝalo

note: [unit_type]: id=Elvish Outrider, race=elf
en: Elvish Outrider
eo: Elfa elrajdisto

note: [unit_type]: id=Elvish Ranger, race=elf, gender=male,female
en: Elvish Ranger
eo: Elfa arbargardisto

note: [female]: gender=female
en: female^Elvish Ranger
eo: Elfa arbargardisto

note: [unit_type]: id=Elvish Rider, race=elf
en: Elvish Rider
eo: Elfa rajdisto

note: [unit_type]: id=Elvish Scout, race=elf
en: Elvish Scout
eo: Elfa skolto

note: [unit_type]: id=Elvish Shaman, race=elf, gender=female
en: female^Elvish Shaman
eo: Elfa ŝamano

note: [unit_type]: id=Elvish Sharpshooter, race=elf, gender=male,female
en: Elvish Sharpshooter
eo: Elfa tiraljoro

note: [female]: gender=female
en: female^Elvish Sharpshooter
eo: Elfa tiraljoro

note: [attack]: type=impact
en: faerie touch
eo: tuŝo de feino

note: [unit_type]: id=Elvish Sorceress, race=elf, gender=female
en: female^Elvish Sorceress
eo: Elfa sorĉisto

note: [unit_type]: id=Elvish Sylph, race=elf, gender=female
en: female^Elvish Sylph
eo: Elfa silfo

note: [attack]: type=impact
en: gossamer
eo: araneaĵo

note: [unit_type]: id=Fog Clearer, race=monster
en: dummy_unit^Fog Clearer
eo: Sennebuliganto

note: [unit_type]: id=Direwolf Rider, race=wolf
en: Direwolf Rider
eo: Direluprajdanto

note: [unit_type]: id=Goblin Impaler, race=goblin
en: Goblin Impaler
eo: Goblina Palisumisto

note: [unit_type]: id=Goblin Impaler, race=goblin
en: Goblins are used by the orcs as skirmishers to disrupt the enemy’s battle line. Those who manage to survive their first few battles equip themselves with a long spear to compensate for their short reach, and better armor to guard their diminutive frames.
eo: Kolboldojn orkoj uzas kiel bataletantoj por disrompi la batalajn liniojn de la malamiko. Tiuj, kiuj sukcese travivas iliajn unuajn iom da bataloj, ekipas sin per longa lanco por kompensi kontraŭ sia mallonga atingo, kaj pli bona defendaĵo por gardi siajn etajn framojn.

note: [unit_type]: id=Goblin Knight, race=wolf
en: Goblin Knight
eo: Goblina kavaliro

note: [unit_type]: id=Goblin Pillager, race=wolf
en: Goblin Pillager
eo: Goblina militakiristo

note: [unit_type]: id=Goblin Pillager, race=wolf
en: Some Goblins train their wolves to overcome their fear of fire. In raids, these goblins take a supporting role; they will torch the homes and crops of their foes, and also carry nets to wreak havoc against those attempting to rally for defense or reprisal.
eo: Iuj kolboldoj trejnas siajn lupojn venki ilian timon de fajro. Dum invadoj, tiuj kolboldoj rolas apoganto; ili torĉos la hejmojn kaj rikoltaĵojn de siaj malamikoj kaj ankaŭ portos retoj por fari ĥaoson kontraŭ tiuj, kiuj penas realtiĝi por defendo aŭ venĝo.

note: [attack]: type=impact
en: net
eo: reto

note: [unit_type]: id=Goblin Rouser, race=goblin
en: Goblin Rouser
eo: Goblena vekisto

note: [unit_type]: id=Goblin Spearman, race=goblin
en: Goblin Spearman
eo: Goblena lancisto

note: [unit_type]: id=Wolf Rider, race=wolf
en: Wolf Rider
eo: Luprajdisto

note: [unit_type]: id=Wolf Rider, race=wolf
en: No one is quite sure how the practice of taming and riding wolves came into being, but the advantages of it for a goblin are obvious. Goblins are much smaller and weaker than their orcish kin and are often sent to the most dangerous and unwanted parts of a fight. Any who manage to tame a mount have a much safer role in combat.
    
    Though few wolves could even stand with the weight of a true orc on their back, a goblin is quite within many wolves’ ability to carry swiftly. Unlike horses, these mounts have a rather easy time traversing the mountains, though water and woods will still slow them down.
eo: Neniu scias, kiel precize ekestis kutimo malsovaĝigi kaj rajdi lupojn, sed ĝiaj aventaĝoj por kolboldo estas kompreneblaj. Kolboldoj estas tre pli malgrandaj kaj malfortaj ol sia orka gento kaj ofte estas senditaj al la plej danĝeraj kaj nevolitaj partoj de batalo. Tiuj, kiuj sukcese malsovaĝigas sellupon, havas tre pli sekuran rolon en batalo.
    
    Kvankam iometaj lupoj povus eĉ stari kun la pezo de vera orko sur la dorso, kolboldo estas vere en la povo rapide porti de multaj lupoj. Malsame de ĉevaloj, tiuj sellupoj povas sufiĉe facile transiri la montojn, sed akvo kaj arbaroj akoraŭ malrapidigos ilin.

note: [unit_type]: id=Gryphon, race=gryphon
en: Gryphon
eo: Grifo

note: [unit_type]: id=Gryphon, race=gryphon
en: These majestic and powerful creatures are masters of the sky. Gryphons are both dangerous and wary of other intelligent creatures, and thus should not be disturbed without a good reason.
eo: Tiu ĉi majesta kaj potenca kreaĵo estas reganto de firmamento. Grifoj ne ŝatas aliajn inteligentajn specojn, kaj tial ilin neniu senkiale ĝenas.

note: [unit_type]: id=Gryphon Master, race=gryphon
en: Gryphon Master
eo: Grifa Majstro

note: [unit_type]: id=Gryphon Master, race=gryphon
en: Gryphon Masters have long experience flying the Gryphons, which have become an extension of themselves. This special relationship makes the heart of the earth-bound tremble, for these mighty birds of prey may strike from anywhere.
eo: Grifaj Majstroj havas multajn spertojn kun flugado sur grifoj, kiuj kvazaŭ fariĝis parto de ilia korpo. Tiu speciala rilato tremigas la korojn de la terlimitaj, ĉar tiuj fortegaj rabobirdoj eble frapas el ie ajn.

note: [unit_type]: id=Gryphon Rider, race=gryphon
en: Gryphon Rider
eo: Rajdanto sur grifo

note: [unit_type]: id=Gryphon Rider, race=gryphon
en: Only a few are able to bond with the mighty Gryphons. Those who do may become Gryphon Riders, and discover the world of the skies upon the backs of these flying beasts.
eo: Nur malmultaj kapablas amikiĝi kun fortaj grifoj. Tiuj, kiuj kapablas rajdi sur ĉi tiuj bestoj, konkeras firmamenton.

note: [unit_type]: id=Grand Knight, race=human
en: Grand Knight
eo: Granda kavaliro

note: [unit_type]: id=Grand Knight, race=human
en: Grand Knights have reached the acme of skill with sword and lance. Wearing full plate, and riding steeds bred more for power than for speed, these warriors form the core of any serious cavalry force. A grand knight at the head of a charge is a terrifying sight for infantry, and is often enough to break right through a defensive line.
eo: Grandaj kavaliroj akiris lerton en uzado de glavo kaj lanco. Ili portas kompletan armaĵon kaj rajdas sur ĉevaloj selektitaj pro forto, sed ne pro rapideco. Li estas kerno de ĉiu bona kavalerio. Granda kavaliro sur atakfrunto estas granda danĝero por infanteriuloj, kaj kutime mem breĉas ilian defendlinion.

note: [unit_type]: id=Knight, race=human
en: Knight
eo: Kavaliro

note: [unit_type]: id=Knight, race=human
en: Horsemen of skill and discipline are promoted to Knights. Veterans of combat, they have seen the often-fatal results of a failed charge, and have learnt discretion in its use. Knights, therefore, carry swords in their armament, and practice tactics which, although requiring of much more patience, are less risky than a charge. Their lances are still at the ready, however, and growing experience with these weapons makes them deadlier at the tilt.
eo: Ĉevaluloj kun lerto kaj disciplino progresitas al kavaliroj. Veteranoj de batalo, ili vidintas la ofte mortajn rezultojn de malsukcesa sturmo, kaj lernis prudente uzi ĝin. Do kavaliroj portas glavojn inter siaj armaĵoj, kaj praktikas taktikojn, kiuj estas malpli hazardaj ol sturmo, malgraŭ ke ili bezonas tre pli paciencon. Tamen, iliaj lancoj ankoraŭ estas preta, kaj kreskanta sperto kun tiuj armiloj igas ilin pli morta en la defio.

note: [unit_type]: id=Lancer, race=human
en: Lancer
eo: Lancisto

note: [unit_type]: id=Lancer, race=human
en: Lancers are among the bravest and most feared riders in all of Wesnoth. Clad in minimal armor, they free themselves to ride swiftly, faster than any of their peers. The daring tactics they employ are like a double-edged sword, for they often win either glory or a swift death. Lancers excel in hunting down infantrymen who have made the mistake of breaking formation, and in piercing defensive lines. However, they have limited use in defense.
eo: Lancistoj estas el la plej kuraĝaj kaj timindaj rajdantoj el tuto de Vesnot. Vestita per malpleja kiraso, ili liberiĝas rajdi rapide, pli rapida ol iu ajn el siaj fratoj. La aŭdacaj taktikoj, kiu ili uzas, estas kiel duobleĝa glavo, ĉar ili ofte gajnas aŭ gloro aŭ rapida morto. Lancisto bonege, kaj ĉesas tiujn infanterianojn, kiuj erare rompis formacion, kaj traboras defendecajn liniojn. Tamen, ili havas limitan utilon por defendo.

note: [unit_type]: id=Horseman, race=human
en: Horseman
eo: Ĉevalulo

note: [unit_type]: id=Horseman, race=human
en: Often hailing from the wilder and untamed regions of Wesnoth, Horsemen are trained from childhood to ride and to follow a strict code of honor. A charge made by a horseman is a powerful though risky tactic, the worth of which has been proven time and time again on the battlefield. Horsemen excel against most infantry, especially those who have fallen out of line, but must take care against both spearmen and archers for whom their large size provide inviting targets.
eo: Ofte venanta el la pli sovaĝaj regionoj de Vesnoto, Ĉevaluloj estas trejnitaj ekde infaneco por rajdi kaj sekvi severan etiketon. Sturmo de ĉevalulo estas potenca sed hazarda taktiko, la valoro de kiu estas pruvita multfoje sur la batalejo. Ĉevaluloj estas bonega kontraŭ plimulta infanterio, precipe tiuj, kiuj falis el la linio, sed devas zorgi kontraŭ kaj lancistoj kaj pafarkistoj por kiuj, iliaj grandeco provizas invitantajn celojn.

note: [unit_type]: id=Bowman, race=human, gender=male
en: The use of archery in shooting something other than game was seen from its inception, and archers have been indispensable in warfare since time immemorial. Usually of humble origins, hailing from the peasantry or woodsmen, military bowmen are trained to competence with both a bow and a short sword, and are very common on the battlefield.
eo: Uzo de pafarkoj ne nur por ĉasado estas konata ekde sia komenco, kaj pafarkistoj estis nemalhaveblaj en milito ekde pratempo. Kutime el humilaj originoj, venintaj el kamparanoj aŭ arbaruloj, militaj pafarkistoj estas trejnitaj al kompetento kun pafarko kaj mallonga glavo, kaj estas tre komunaj sur la batalejo.

note: [unit_type]: id=Cavalier, race=human
en: Cavalier
eo: Kavaliro

note: [unit_type]: id=Cavalier, race=human
en: Cavaliers are masters at the use of both sword and crossbow from horseback. Their combination of striking power and mobility is fearsome, and they have a reputation for dash and aggressiveness to match it. The daring deeds of Cavaliers are the subject of many a tale and song.
eo: Kavalieroj estas majstroj pri la uzo de kaj glavo kaj arbalesto el ĉevaldorso. Ilia kombino de frapa potenco kaj moviĝeblo estas timinda, kaj ili havas reputacion de aktiveco kaj agreseco, kiuj egalas ĝin. La aŭdacaj agoj de Kavalieroj estas la temo de multaj rakontoj kaj kantoj.

note: [unit_type]: id=Cavalryman, race=human
en: Cavalryman
eo: Rajdosoldato

note: [unit_type]: id=Cavalryman, race=human
en: Cavalrymen are distinguished from horsemen by their tactics and equipment. A cavalryman wears heavier armor, and carries a sword and shield, rather than a lance. Their tactics do not include charging; instead they maneuver to slash with a sword, using both horse and rider as an effective tool of melee.
    
    Cavalrymen are very useful for taking and holding positions on open ground, for screening friendly soldiers, and also for scouting work.
eo: Rajosoldatoj distingiĝas de ĉevaluloj per taktikoj kaj ekipo. Rajdosoldato surportas pli pezan kirason kaj portas glavon kaj ŝildon, ne lancon. Iliaj taktikoj ne enhavas sturmi; anstataŭ tio, ili manovras por tranĉvundi per glavo, uzante kaj ĉevalon kaj rajdanton kiel efika ilo de kontakta batalo.

note: [unit_type]: id=Dragoon, race=human
en: Dragoon
eo: Dragono

note: [unit_type]: id=Dragoon, race=human
en: The more talented cavalrymen in the armies of Wesnoth are trained in the use of the crossbow, and matched with much more powerful steeds. Well-armored, and skilled in the use of their swords, these soldiers can drive forward and hold the ground they take. Their mobility and resilience make them of great value on the battlefield.
eo: La pli talentaj rajdosoldatoj el la militistaroj de Vesnot estas trejnitaj en uzado de arbalesto kaj ekipitaj per tre pri fortaj ĉevaloj. Tiuj ĉi soldatoj, bone kirasigitaj kaj lertaj kun la uzo de la glavoj, povas peli antaŭen kaj teni la teron, kiu ili prenas. Ilia movebleco kaj restaremo donas al si valorego sur la batalejo.

note: [unit_type]: id=Duelist, race=human
en: Duelist
eo: Duelisto

note: [unit_type]: id=Duelist, race=human
en: It is a peculiar custom of Wesnoth’s nobility that they typically enroll their sons into one of two orders of armigers, training them either in the art of horsemanship or fencing. Duelists are so named for an unfortunately common practice of young aristocrats, for whom the sting of insult, whether real or fancied, can incite a rash demonstration of their natural right.
    
    Experienced fencers carry with them a small crossbow that is easily concealed under a coat or cape. Slow to load and sometimes thought dishonorable to use, it is in fact very useful, and those of their ranks who live long enough to be veterans typically do so by making such concessions to utility and survival.
eo: Estas unika kutimo de la nobelaro de Vesnoto ke ili tipe aligi siajn filojn en unu el du ordenojn de blazonportantoj, trejnite ilin por la arto de aŭ ĉevallerto aŭ skermo. Duelistoj nomiĝas tiel pro bedaŭrinde komuna praktiko de junaj aristokratoj, por kiuj, la doloro de insulto aŭ efektiva aŭ imagita povas inciti malprudentan demonstracion de ilia natura rajto.
    
    Sperta skermisto portas kun si malgranda arbalesto, kiu estas facile kaŝebla sub mantelo. Malrapide ŝarĝita kaj foje pensita esti malhonorebla uzi, ĝi fakte estas tre utila, kaj tiuj el iliaj rangoj, kiuj vivas sufiĉe longe por esti veteranoj, tipe faras tion per fari tiujn cedojn por utilo kaj postvivo.

note: [unit_type]: id=Fencer, race=human
en: Fencer
eo: Skermisto

note: [unit_type]: id=General, race=human
en: General
eo: Generalo

note: [unit_type]: id=Grand Marshal, race=human
en: Grand Marshal
eo: Granda marŝalo

note: [unit_type]: id=Halberdier, race=human
en: Halberdier
eo: Halebardisto

note: [unit_type]: id=Heavy Infantryman, race=human
en: Heavy Infantryman
eo: Peza infanteriano

note: [unit_type]: id=Iron Mauler, race=human
en: Iron Mauler
eo: Feroknedisto

note: [unit_type]: id=Javelineer, race=human
en: Javelineer
eo: Ĵetlancisto

note: [unit_type]: id=Lieutenant, race=human
en: Lieutenant
eo: Leŭtenanto

note: [unit_type]: id=Longbowman, race=human, gender=male
en: Longbowman
eo: Longpafarkisto

note: [unit_type]: id=Master Bowman, race=human, gender=male
en: Master Bowman
eo: Pafarkomajstro

note: [unit_type]: id=Master at Arms, race=human
en: Master at Arms
eo: Armilmajstro

note: [unit_type]: id=Pikeman, race=human
en: Pikeman
eo: Pikstangisto

note: [attack]: type=pierce
en: pike
eo: pikstango

note: [unit_type]: id=Royal Guard, race=human
en: Royal Guard
eo: Reĝa gardisto

note: [unit_type]: id=Sergeant, race=human
en: Sergeant
eo: Serĝento

note: [unit_type]: id=Shock Trooper, race=human
en: Shock Trooper
eo: Speciala piedsoldato

note: [unit_type]: id=Spearman, race=human
en: Spearman
eo: Lanculo

note: [unit_type]: id=Swordsman, race=human
en: Swordsman
eo: Glavisto

note: [unit_type]: id=Mage, race=human, gender=male,female
en: Mage
eo: Magiisto

note: [attack]: type=fire
en: missile
eo: misilo

note: [female]: gender=female
en: female^Mage
eo: Magiisto

note: [unit_type]: id=Arch Mage, race=human, gender=male,female
en: Arch Mage
eo: Ĉefmagiisto

note: [special_note]
en: Compared to other mages, Arch Mages have a higher resistance to ‘fire’ attacks.
eo: Kompare kun aliaj magiistoj, Ĉefmagiistoj havas pli grandan reziston kontraŭ 'fajrajn' atakojn.

note: [attack]: type=fire
en: fireball
eo: fajra globo

note: [female]: gender=female
en: female^Arch Mage
eo: Ĉefmagiisto

note: [unit_type]: id=Elder Mage, race=human
en: Elder Mage
eo: Pliaĝula Magiisto

note: [attack]: type=fire
en: lightning
eo: fulmo

note: [unit_type]: id=Great Mage, race=human, gender=male,female
en: Great Mage
eo: Granda magiisto

note: [female]: gender=female
en: female^Great Mage
eo: Granda magiisto

note: [unit_type]: id=Red Mage, race=human, gender=male,female
en: Red Mage
eo: Ruĝa magiisto

note: [female]: gender=female
en: female^Red Mage
eo: Ruĝa magiisto

note: [unit_type]: id=Silver Mage, race=human, gender=male,female
en: Silver Mage
eo: Arĝenta magiisto

note: [female]: gender=female
en: female^Silver Mage
eo: Arĝenta magiisto

note: [unit_type]: id=White Mage, race=human, gender=male,female
en: White Mage
eo: Blanka magiisto

note: [female]: gender=female
en: female^White Mage
eo: Blanka magiisto

note: [unit_type]: id=Mage of Light, race=human, gender=male,female
en: Mage of Light
eo: Lummagiisto

note: [female]: gender=female
en: female^Mage of Light
eo: Lummagiisto

note: [unit_type]: id=Outlaw, race=human, gender=male,female
en: Outlaw
eo: Krimulo

note: [unit_type]: id=Outlaw, race=human, gender=male,female
en: After some years of service, former ‘footpads’ rise up in the ranks of their fellow outlaws. Having proven themselves in combat, they are given more dangerous tasks, and a greater share of the spoils. Though many opponents would mock their choice of weaponry, the outlaws are well aware of its deadly capacity, and also of the ready availability of ammunition. Outlaws are somewhat ill at ease fighting during the day, preferring the cover of nightfall.
eo: Post kelkaj jaroj la 'piedsekvanto' akiros postenon inter krimuloj. Ili pruvis siajn kapablojn en batalo, tial ricevas pli malfacilajn taskojn kaj pli grandan parton el rabaĵo. Multaj kontraŭuloj mokas iliajn armilojn, sed krimuloj komprenas ilian mortigan forton. Krimuloj ne ŝatas batali dum tago, ili preferas nokton.

note: [female]: gender=female
en: female^Outlaw
eo: Krimulo

note: [unit_type]: id=Assassin, race=human, gender=male,female
en: Assassin
eo: Murdisto

note: [attack]: type=blade
en: throwing knives
eo: ĵettranĉiloj

note: [female]: gender=female
en: female^Assassin
eo: Murdisto

note: [unit_type]: id=Bandit, race=human
en: Bandit
eo: Bandito

note: [unit_type]: id=Bandit, race=human
en: Bandits are a motley collection of men, most of dubious background. They are the strong arm of any organized group of criminals, and though they may lack in finesse, or intelligence, they excel at their preferred task of pummeling victims into submission. Like any sort of outlaw, they’re not comfortable fighting in broad daylight, being used to working at night.
eo: Banditoj estas heterogena grupo viroj kun duba deveno. Ili estas forta parto en ĉiu organizita krimula grupo, kaj malgraŭ manko de lerteco kaj inteligento, ili eminentas en obeigo de viktimo. Simile kiel aliaj krimuloj, estas nervozaj dum taga lumo, kaj kutime laboras nokte.

note: [unit_type]: id=Footpad, race=human, gender=male,female
en: Footpad
eo: Lakeo

note: [female]: gender=female
en: female^Footpad
eo: Lakeo

note: [unit_type]: id=Fugitive, race=human, gender=male,female
en: Fugitive
eo: Fuĝemulo

note: [female]: gender=female
en: female^Fugitive
eo: Fuĝemulo

note: [unit_type]: id=Highwayman, race=human
en: Highwayman
eo: Vojrabisto

note: [unit_type]: id=Rogue, race=human, gender=male,female
en: Rogue
eo: Kanajlo

note: [female]: gender=female
en: female^Rogue
eo: Kanajlo

note: [unit_type]: id=Ruffian, race=human
en: Ruffian
eo: Huligano

note: [unit_type]: id=Thief, race=human, gender=male,female
en: Thief
eo: Ŝtelisto

note: [female]: gender=female
en: female^Thief
eo: Ŝtelisto

note: [unit_type]: id=Thug, race=human
en: Thug
eo: Mortigisto

note: [unit_type]: id=Peasant, race=human, gender=male
en: Peasant
eo: Kamparano

note: [attack]: type=pierce
en: pitchfork
eo: forkego

note: [unit_type]: id=Royal Warrior, race=human, gender=male
en: Royal Warrior
eo: Reĝa militisto

note: [unit_type]: id=Woodsman, race=human, gender=male
en: Woodsman
eo: Arbhakisto

note: [unit_type]: id=Huntsman, race=human
en: Huntsman
eo: Ĉasisto

note: [unit_type]: id=Poacher, race=human
en: Poacher
eo: Ŝtelĉasisto

note: [unit_type]: id=Ranger, race=human
en: Ranger
eo: Arbargardisto

note: [unit_type]: id=Trapper, race=human
en: Trapper
eo: Bestkaptisto

note: [unit_type]: id=Merman Brawler, race=merman
en: Merman Brawler
eo: Sirena enplektanto

note: [attack]: type=impact
en: tail
eo: vosto

note: [unit_type]: id=Merman Citizen, race=merman
en: Merman Citizen
eo: Sirena civitano

note: [unit_type]: id=Mermaid Diviner, race=merman, gender=female
en: female^Mermaid Diviner
eo: Sirena divenistino

note: [unit_type]: id=Mermaid Enchantress, race=merman, gender=female
en: female^Mermaid Enchantress
eo: Sirena fejnsorĉistino

note: [attack]: type=impact
en: water spray
eo: akvoŝpruco

note: [unit_type]: id=Merman Entangler, race=merman
en: Merman Entangler
eo: Sirena enplektanto

note: [unit_type]: id=Merman Fighter, race=merman
en: Merman Fighter
eo: Sirena soldato

note: [unit_type]: id=Merman Hoplite, race=merman
en: Merman Hoplite
eo: Sirena peza infanteriano

note: [unit_type]: id=Merman Hunter, race=merman
en: Merman Hunter
eo: Sirena ĉasisto

note: [unit_type]: id=Mermaid Initiate, race=merman, gender=female
en: female^Mermaid Initiate
eo: Sirena novico

note: [unit_type]: id=Merman Javelineer, race=merman
en: Merman Javelineer
eo: Sirena ĵetlancisto

note: [unit_type]: id=Merman Netcaster, race=merman
en: Merman Netcaster
eo: Sirena retĵetisto

note: [unit_type]: id=Mermaid Priestess, race=merman, gender=female
en: female^Mermaid Priestess
eo: Sirena pastro

note: [unit_type]: id=Mermaid Siren, race=merman, gender=female
en: Mermaid Siren
eo: Marfeino Sireno

note: [attack]: type=impact
en: naia touch
eo: tuŝo de najado

note: [unit_type]: id=Merman Spearman, race=merman
en: Merman Spearman
eo: Sirena lancisto

note: [unit_type]: id=Merman Triton, race=merman
en: Merman Triton
eo: Sirena tritono

note: [unit_type]: id=Merman Warrior, race=merman
en: Merman Warrior
eo: Sirena batalanto

note: [unit_type]: id=Giant Ant, race=monster
en: Giant Ant
eo: Formikego

note: [unit_type]: id=Giant Ant Egg, race=monster
en: Giant Ant Egg
eo: Formikega ovo

note: [unit_type]: id=Fire Ant Egg
en: Fire Ant Egg
eo: Fajrformika ovo

note: [unit_type]: id=Fire Ant, race=monster
en: Fire Ant
eo: Fajra formiko

note: [attack]: type=fire
en: fire
eo: fajra

note: [unit_type]: id=Fire Ant Queen, race=monster
en: Fire Ant Queen
eo: Fajrformika reĝino

note: [unit_type]: id=Firebane Ant, race=monster
en: Firebane Ant
eo: Fajrdomaĝa formiko

note: [unit_type]: id=Firebomb Ant, race=monster
en: Firebomb Ant
eo: Fajrbomba formiko

note: [unit_type]: id=Giant Ant Queen, race=monster
en: Giant Ant Queen
eo: Formikega reĝino

note: [unit_type]: id=Soldier Ant, race=monster
en: Soldier Ant
eo: Soldata formiko

note: [unit_type]: id=Cave Bear, race=monster
en: Cave Bear
eo: Kaverna urso

note: [attack]: type=pierce [variation]
en: tusk
eo: dentego

note: [unit_type]: id=Swamp Lizard, race=monster
en: Swamp Lizard
eo: Marĉa lacerto

note: [unit_type]: id=Cuttle Fish, race=monster
en: Cuttlefish
eo: Sepio

note: [attack]: type=impact
en: tentacle
eo: prenilbrako

note: [attack]: type=pierce
en: ink
eo: inko

note: [unit_type]: id=Dragonfly, race=monster
en: Dragonfly
eo: Libelo

note: [unit_type]: id=Grand Dragonfly, race=monster
en: Grand Dragonfly
eo: Granda libelo

note: [attack]: type=pierce
en: sting
eo: pikilo

note: [unit_type]: id=Elder Falcon, race=falcon
en: Elder Falcon
eo: Pliaĝa falko

note: [attack]: type=blade [attack]: type=pierce
en: beak
eo: beko

note: [unit_type]: id=Falcon, race=falcon
en: Falcon
eo: Falko

note: [unit_type]: id=Fire Dragon, race=monster
en: Fire Dragon
eo: Fajra drako

note: [unit_type]: id=Fire Guardian, race=monster
en: Fire Guardian
eo: Fajra gardisto

note: [attack]: type=fire
en: fire claws
eo: fajraj ungegoj

note: [unit_type]: id=Frost Stoat, race=monster
en: Frost Stoat
eo: Frosta ermeno

note: [attack]: type=cold
en: ice claw
eo: glacia ungego

note: [unit_type]: id=Giant Mudcrawler, race=monster
en: Giant Mudcrawler
eo: Granda kot-vorulo

note: [attack]: type=impact
en: mud glob
eo: ŝlima glebo

note: [unit_type]: id=Giant Rat, race=monster
en: Giant Rat
eo: Ratego

note: [unit_type]: id=Giant Scorpion, race=monster
en: Giant Scorpion
eo: Skorpiego

note: [attack]: type=impact [attack]: type=blade
en: pincers
eo: pinĉiloj

note: [unit_type]: id=Giant Scorpling, race=monster
en: Giant Scorpling
eo: Grandega skorpido

note: [unit_type]: id=Giant Spider, race=monster
en: Giant Spider
eo: Grandega araneo

note: [attack]: type=impact
en: web
eo: reto

note: [unit_type]: id=Bay Horse, race=horse
en: Bay Horse
eo: Beja ĉevalo

note: [unit_type]: id=Bay Horse, race=horse
en: Bay horses are defined more by their coloration than their size or temperament, and can be found anywhere from the battlefield to the farm to the wild plains and woodlands. Though an unencumbered horse will tend to flee if possible, they will fight back with a powerful kick when cornered.
eo: Bejajn ĉevalojn difinas pli ilia kolorigo ol ilia grando aŭ temperamento, kaj povas troviĝi ie ajn, ĉu batalkampo, ĉu farmo, ĉu sovaĝaj ebenoj kaj duonarbaroj.

note: [attack]: type=impact
en: hooves
eo: hufoj

note: [unit_type]: id=Black Horse, race=horse, gender=male,female
en: Black Horse
eo: Nigra ĉevalo

note: [male]
en: Black Stallion
eo: Nigra virĉevalo

note: [female] Female variant of the Black Horse or Black Stallion; in English this is a pun on the word "Mare"
en: female^Black Nightmare
eo: Nigra koŝmaro

note: [unit_type]: id=Dark Horse, gender=male,female
en: Dark Horse
eo: Malhela ĉevalo

note: [male]
en: male^Dark Horse
eo: Malhela ĉevalo

note: [female]
en: female^Dark Horse
eo: Malhela ĉevalo

note: [unit_type]: id=Great Horse, race=horse
en: Great Horse
eo: Granda ĉevalo

note: [unit_type]: id=White Horse
en: White Horse
eo: Blanka ĉevalo

note: [unit_type]: id=Jinn, race=monster
en: Jinn
eo: Ĝino

note: [attack]: type=fire
en: desert lightning
eo: dezerta fulmo

note: [unit_type]: id=Kraken, race=monster
en: Kraken
eo: Krakeno

note: [unit_type]: id=Mudcrawler, race=monster
en: Mudcrawler
eo: Kot-vorulo

note: [unit_type]: id=Raven, race=raven
en: Raven
eo: Korvo

note: [unit_type]: id=Dark Omen, race=raven
en: Dark Omen
eo: Malluma omeno

note: [unit_type]: id=Roc, race=monster
en: Roc
eo: Roĥo

note: [attack]: type=impact
en: rock
eo: roko

note: [unit_type]: id=Rock Scorpion, race=monster
en: Rock Scorpion
eo: Roka skorpio

note: [unit_type]: id=Horned Scarab, race=monster
en: Horned Scarab
eo: Korna skarabo

note: [attack]: type=pierce
en: horn
eo: korno

note: [unit_type]: id=Sea Serpent, race=monster
en: Sea Serpent
eo: Mara serpento

note: [unit_type]: id=Shadow Jumping Spider, race=monster
en: Shadow Jumping Spider
eo: Ombra saltema araneo

note: [unit_type]: id=Skeletal Dragon, race=undead
en: Skeletal Dragon
eo: Ostara dragono

note: [unit_type]: id=Skeletal Dragon, race=undead
en: Long ago one of the mightiest living creatures, the feared Dragon has become only bones and dark sinew. Long after its death, it was raised through the dark powers of necromancy, which it now serves. The Skeletal Dragon may look like nothing more than a pile of bones, but few people who thought that way lived long enough to change their minds.
eo: El praa la plej forta viva kreaĵo, timinga drako, restis nur ostoj kaj malhelaj tendenoj. Post longa tempo vekis lin nigraj sorĉ- fortoj el mortodormo, kaj al ili nun servas. Osta drako eble laŭ unu rigardo ne diferenciĝas de ostoamaso, sed nur malmultaj sukcesis observi pli.

note: [attack]: type=blade
en: jaw
eo: mandiblo

note: [unit_type]: id=Tentacle of the Deep, race=monster
en: Tentacle of the Deep
eo: Prenilbrakoj el profundaĵoj

note: [unit_type]: id=Water Serpent, race=monster
en: Water Serpent
eo: Akva serpento

note: [unit_type]: id=Wild Wyvern, race=monster
en: Wild Wyvern
eo: Sovaĝa viverno

note: [unit_type]: id=Wolf, race=wolf
en: Wolf
eo: Lupo

note: [unit_type]: id=Great Wolf, race=wolf
en: Great Wolf
eo: Granda lupo

note: [unit_type]: id=Yeti, race=monster
en: Yeti
eo: Jetio

note: [unit_type]: id=Naga Fighter, race=naga, gender=male,female
en: Naga Fighter
eo: Naga batalisto

note: [female]: gender=female
en: Nagini Fighter
eo: Naga batalisto

note: [unit_type]: id=Naga Guard, race=naga
en: Naga Guard
eo: Naga gardisto

note: [unit_type]: id=Naga High Guard, race=naga
en: Naga High Guard
eo: Naga altgardisto

note: [attack]: type=impact
en: shield
eo: ŝildo

note: [unit_type]: id=Naga Shield Guard, race=naga
en: Naga Shield Guard
eo: Naga ŝildgardisto

note: [unit_type]: id=Naga Myrmidon, race=naga, gender=male,female
en: Naga Myrmidon
eo: Naga mirmido

note: [female]: gender=female
en: Nagini Myrmidon
eo: Naga mirmido

note: [attack]: type=blade
en: curved blade
eo: kurba klingo

note: [attack]: type=pierce
en: jarid
eo: ĝarido

note: [unit_type]: id=Naga Sicarius, race=naga, gender=male,female
en: Naga Sicarius
eo: Naga sikario

note: [female]: gender=female
en: Nagini Sicarius
eo: Naga sikario

note: [unit_type]: id=Naga Warrior, race=naga, gender=male,female
en: Naga Warrior
eo: Naga militisto

note: [female]: gender=female
en: Nagini Warrior
eo: Naga militisto

note: [unit_type]: id=Naga Zephyr, race=naga, gender=male,female
en: Naga Zephyr
eo: Naga zefiro

note: [female]: gender=female
en: Nagini Zephyr
eo: Naga zefiro

note: [unit_type]: id=Ogre, race=ogre
en: Ogre
eo: Ogro

note: [unit_type]: id=Ogre, race=ogre
en: Ogres are giant creatures that usually live alone in the wilderness, remarkably similar to humans in form, though large and misshapen. While they can be easily outrun or outsmarted, their strength is not to be underestimated.
eo: Ogroj estas grandaj estaĵoj, vivantaj kutime solece en sovaĝejo, similaj al homoj laŭ formo, sed estas pli altaj kaj misformitaj. Malgraŭ tio ke estas mallertaj kaj iom stultaj, ilian forton ne indas subtaksi.

note: [unit_type]: id=Young Ogre, race=ogre
en: Young Ogre
eo: Juna ogro

note: [unit_type]: id=Orcish Archer, race=orc
en: Orcish Archer
eo: Orka pafarkisto

note: [unit_type]: id=Orcish Assassin, race=orc
en: Orcish Assassin
eo: Orka murdisto

note: [unit_type]: id=Orcish Crossbowman, race=orc
en: Orcish Crossbowman
eo: Orka arbalestisto

note: [unit_type]: id=Orcish Grunt, race=orc
en: Orcish Grunt
eo: Orka gruntemulo

note: [unit_type]: id=Orcish Grunt, race=orc
en: True orcs are well known for their raw strength and ferocity, as well as their propensity toward aggressive combat. These traits mean that even the most inexperienced and ill-equipped grunts can be challenging to deal with on the battlefield. A single orc is capable of dealing brutally heavy blows by himself, and can take a great number of hits in return before being overcome. What makes an orcish horde most threatening, however, is the sheer numbers in which these fighters can be fielded.
eo: Veraj orkoj bone famas pro sia kruda forto kaj feroco, samkiel sia emo al agresa batalado. Ĉi tiuj trajtoj signifas, ke eĉ la plej senspertajn kaj malbonekipitajn gruntemulojn povas esti defie pritrakti sur batalkampo. Unuopa orko kapablas kaŭzi malmilde malmolajn batojn per si mem, kaj povas ricevi grandan nombron de batoj responde antaŭ oni superfortos ĝin. Kio igas orkan hordon plej minaca, tamen, estas la drastaj nombroj, je kiuj ĉi tiuj batalantoj povas surkampiĝi.

note: [unit_type]: id=Orcish Leader, race=orc
en: Orcish Leader
eo: Orka komandanto

note: [unit_type]: id=Orcish Nightblade, race=orc
en: Orcish Nightblade
eo: Orka noktoklingo

note: [attack]: type=blade
en: blade
eo: klingo

note: [attack]: type=impact
en: kick
eo: piedbato

note: [unit_type]: id=Orcish Ruler, race=orc
en: Orcish Ruler
eo: Orka registo

note: [attack]: type=blade
en: greatsword
eo: grandglavo

note: [unit_type]: id=Orcish Slayer, race=orc
en: Orcish Slayer
eo: Orka mortigisto

note: [unit_type]: id=Orcish Slurbow, race=orc
en: Orcish Slurbow
eo: Orka tiraljoro

note: [unit_type]: id=Orcish Sovereign, race=orc
en: Orcish Sovereign
eo: Orka gentestro

note: [unit_type]: id=Orcish Warlord, race=orc
en: Orcish Warlord
eo: Orka duko

note: [unit_type]: id=Orcish Warrior, race=orc
en: Orcish Warrior
eo: Orka militisto

note: [unit_type]: id=Orcish Warrior, race=orc
en: Orcish swordplay focuses almost strictly on offense, making use of their natural stamina to outlast their opponents through sheer resilience. A more seasoned orcish warrior is thus commonly seen wielding two blades, choosing to forego a shield and instead trade hits with enemies in melee range. Though a rather brutish tactic, it is still quite effective for these fighters, who lack the training and finesse to act on more complex strategies.
eo: Orka glavado fokusiĝas preskaŭ strikte sur ofendo, per profito de ilia natura eltenemo por poststari iliajn kontraŭulojn per nura rezistemo. Pli elprovitan orkan militiston do oni ofte vidas portanta du klingojn, elektinta preterlasi ŝildon kaj anstataŭe interŝanĝi batojn kun malamikoj en kontakta distanco. Kvankam la taĥtiko iom brutalas, ĝi tamen rimarkinde efikas por ĉi tiuj batalistoj, al kiuj mankas trejnado kaj malkrudeco por agi sur pli malsimplaj strategioj.

note: [unit_type]: id=Saurian Ambusher, race=lizard, gender=female
en: female^Saurian Ambusher
eo: Saŭra embuskisto

note: [unit_type]: id=Saurian Augur, race=lizard
en: Saurian Augur
eo: Saŭra aŭguristo

note: [unit_type]: id=Saurian Flanker, race=lizard, gender=female
en: female^Saurian Flanker
eo: Saŭra flankisto

note: [unit_type]: id=Saurian Javelineer, race=lizard, gender=female
en: female^Saurian Javelineer
eo: Saŭra ĵetlanĉisto

note: [unit_type]: id=Great Troll, race=troll
en: Great Troll
eo: Granda trolo

note: [unit_type]: id=Troll Hero, race=troll
en: Troll Hero
eo: Trola heroo

note: [unit_type]: id=Troll Rocklobber, race=troll
en: Troll Rocklobber
eo: Trola ŝtonĵetisto

note: [unit_type]: id=Troll, race=troll
en: Troll
eo: Trolo

note: [unit_type]: id=Troll Shaman, race=troll
en: Troll Shaman
eo: Trola ŝamano

note: [unit_type]: id=Troll Shaman, race=troll
en: Troll shamans are the mystical leaders of the trolls. Though not as strong or tough as other trolls, their true power lies in their fire magic, which they use to blast enemies with gouts of flame.
eo: Trolaj ŝamanoj estas la mistikaj gvidantoj de troloj. Kvankam ne tiel fortaj aŭ malmolaj, kiel aliaj troloj, ilia vera povo kuŝas en ilia fajra magio, tiun ili uzas por blovegi malamikojn per fajrogutoj.

note: [attack]: type=fire
en: flame blast
eo: flama blovego

note: [unit_type]: id=Troll Warrior, race=troll
en: Troll Warrior
eo: Trola militisto

note: [unit_type]: id=Troll Whelp, race=troll
en: Troll Whelp
eo: Trolido

note: [unit_type]: id=Ghoul, race=undead
en: Ghoul
eo: Kadavromanĝulo

note: [unit_type]: id=Necrophage, race=undead
en: Necrophage
eo: Kadavrovorulo

note: [variation]
en: wc_variation^Ant
eo: Formiko

note: [variation]
en: wc_variation^Bug
eo: Cimo

note: [variation]
en: wc_variation^Drake
eo: Draketo

note: [variation]
en: wc_variation^Dwarf
eo: Nano

note: [variation]
en: wc_variation^Fish
eo: Fiŝo

note: [variation]
en: wc_variation^Goblin
eo: Gobleno

note: [variation]
en: wc_variation^Horse
eo: Ĉevalo

note: [variation]
en: wc_variation^Mounted
eo: Surĉevala

note: [variation]
en: wc_variation^Beast-Rider
eo: Bestrajdisto

note: [variation]
en: wc_variation^Gryphon
eo: Grifo

note: [variation]
en: wc_variation^Rat
eo: Rato

note: [variation]
en: wc_variation^Saurian
eo: Saŭro

note: [variation]
en: wc_variation^Scorpion
eo: Skorpio

note: [variation]
en: wc_variation^Spider
eo: Araneo

note: [variation]
en: wc_variation^Serpent
eo: Serpento

note: [variation]
en: wc_variation^Swimmer
eo: Naĝemulo

note: [variation]
en: wc_variation^Troll
eo: Trolo

note: [variation]
en: wc_variation^Boar
eo: Porko

note: [variation]
en: wc_variation^Wolf
eo: Lupo

note: [variation]
en: wc_variation^Bat
eo: Vesperto

note: [unit_type]: id=Dark Adept, gender=male,female, race=human
en: Dark Adept
eo: Malluma adepto

note: [female]: gender=female
en: female^Dark Adept
eo: Malluma adeptino

note: [unit_type]: id=Dark Sorcerer, gender=male,female, race=human
en: Dark Sorcerer
eo: Malluma sorĉisto

note: [female]: gender=female
en: Dark Sorceress
eo: Malluma Sorĉistino

note: [unit_type]: id=Lich, race=undead
en: Lich
eo: Liĉo

note: [female]: gender=female
en: female^Necromancer
eo: Nigrosorĉisto

note: [unit_type]: id=Banebow, race=undead
en: Banebow
eo: Veneniga pafarko

note: [unit_type]: id=Bone Knight, race=undead
en: Bone Knight
eo: Osta kavaliro

note: [unit_type]: id=Bone Shooter, race=undead
en: Bone Shooter
eo: Osta pafisto

note: [unit_type]: id=Chocobone, race=undead
en: Chocobone
eo: Ĉokobono

note: [unit_type]: id=Chocobone, race=undead
en: Riding the bones of ostrich-like large birds once used as mounts by a lost civilization, the skeletal Chocobones can move faster than most cavalry units.
eo: Skeletaj Ĉokobonoj rajdas per skeletoj de trut-similaj birdoj, kiujn iam uzis por rajdado malaperinta civilizo. Ĉokobonoj estas pli rapidaj ol plimulto el kavalerio.

note: [unit_type]: id=Death Knight, race=undead
en: Death Knight
eo: Kavaliro de morto

note: [unit_type]: id=Deathblade, race=undead
en: Deathblade
eo: Mortoklingo

note: [unit_type]: id=Revenant, race=undead
en: Revenant
eo: Mortulo

note: [unit_type]: id=Skeleton, race=undead
en: Skeleton
eo: Ostaro

note: [unit_type]: id=Skeleton Archer, race=undead
en: Skeleton Archer
eo: Ostara pafarkisto

note: [unit_type]: id=Ghost, race=undead
en: Ghost
eo: Spirito

note: [attack]: type=cold
en: wail
eo: kriĉo

note: [unit_type]: id=Nightgaunt, race=undead
en: Nightgaunt
eo: Nokta fantomo

note: [unit_type]: id=Shadow, race=undead
en: Shadow
eo: Ombro

note: [unit_type]: id=Spectre, race=undead
en: Spectre
eo: Aperaĵo

note: [attack]: type=arcane
en: baneblade
eo: klingo de pereo

note: [unit_type]: id=Wraith, race=undead
en: Wraith
eo: Fantomo

note: [unit_type]: id=Wraith, race=undead
en: These shades of what were once warriors are among the most terrifying things a necromancer can create, for a sword will cleave right through them as if through air, seemingly without doing harm. It is the thought that these foes are invincible which is so frightening, a notion that is fortunately far from the truth.
eo: Tiuj ĉi misformaĵoj el iamaj batalantoj estas unu el la plej altaj teruraĵoj kiujn kapablas fari nigraj sorĉistoj, por glavo ili senteblas kiel aero kaj evidente ricevas neniun damaĝon. Imago, ke ĉi tiuj kreaĵoj nevundeblas estas terura, tamen tio ne estas vero.

note: [unit_type]: id=Ancient Wose, race=wose
en: Ancient Wose
eo: Antikva arbulo

note: [attack]: type=impact
en: crush
eo: frakaso

note: [unit_type]: id=Elder Wose, race=wose
en: Elder Wose
eo: Olda arbulo

note: [unit_type]: id=Elder Wose, race=wose
en: Woses have been said to possess many shapes, all of them tree-like in form, and as they age, to increase in size. Tales tell of woses who resemble trees in this respect as well, towering over the creatures who walk beneath them. This is the greater part of why they are so rarely seen — standing in the slumber which they so often do, a wose of that stature appears to be nothing more than an oddly-shaped tree. Even a careless elf can sometimes be fooled.
    
    Woses are not warriors by any means, but their great strength can easily be turned to violence, should someone manage to raise the ire of these creatures.
eo: Arbuloj havas diversajn arbosimilajn formojn, kaj kreskas pliaĝante. Rakontoj parolas pri arbuloj altaj kiel arboj, superstarante aliajn estaĵojn. Kiam ili staras dormante, kio ofte okazas, ili aspektas kiel strangforma arbo - tio estas grava kialo de ilia nevidebleco. Senmove staranta arba viro ofte konfuzigos ankaŭ ne atenteman elfon.
    
    Arbuloj ne pensas pri militoj, sed ilia granda potenco povas esti facile turnita al perforto se iu alvokos koleron de tiuj estaĵoj.

note: [unit_type]: id=Wose, race=wose
en: Wose
eo: Arbulo

note: [unit_type]: id=Wose, race=wose [unit_type]: id=Wose Sapling, race=wose
en: Rarely seen even by elves, the Wose is an order of creature about which little is known. The elves are the source of most of this knowledge; they know that these beings are not descended from trees, despite the similarity in form, and they know that a wose is more closely tied to the faerie world than the elves themselves, though in a different way. The motives and workings of their kind are unknown, though most subscribe to the obvious theory that woses are dedicated wardens of the natural world.
    
    Woses are utterly unwarlike, but possess a great strength. They are, however, neither used to, nor quick at moving around.
eo: Arbulo estas rara kreaĵo, kaj eĉ elfoj ne scias multon pri ili. Plimulto el informoj devenas de elfoj; oni scias, ke ĉi kreaĵoj ne devenas de arboj, malgraŭ simila formo, kaj ke ili apartenas al magia mondo pli proksime ol elfoj mem. Iliaj motivoj kaj agoj ne estas konataj, sed plimulto kliniĝas al la plej evidenta opinio, ke ili estas natruprotektantoj.
    
    Arbuloj estas pacemaj, sed posedas grandan forton. Tamen ili ne uzas ĝin kaj moviĝas malrapide.

note: [unit_type]: id=Wose Shaman, race=wose
en: Wose Shaman
eo: Arbula ŝamano
