Wesnoth - en to gl translation catalogue (738 entries)

note: [attack]: type=impact
en: mace
gl: maza

note: [attack]: type=impact
en: staff
gl: bastón

note: [attack]: type=blade [attack]: type=arcane
en: short sword
gl: espada curta

note: [attack]: type=cold
en: chill wave
gl: onda xélida

note: [attack]: type=arcane
en: shadow wave
gl: onda sombría

note: [attack]: type=impact
en: sling
gl: tirafonda

note: [attack]: type=blade [unit_type]: id=SotA Walking Corpse_Wolf [unit_type]: id=SotA Walking Corpse_Spider [unit_type]: id=SotA Flying Corpse_Bat [unit_type]: id=SotA Soulless_Wolf [unit_type]: id=SotA Soulless_Spider [unit_type]: id=SotA Soulless_Bat [attack]: type=pierce
en: fangs
gl: mordeduras

note: [attack]: type=pierce
en: lance
gl: lanza

note: [attack]: type=arcane [attack]: type=impact [unit_type]: id=SotA Walking Corpse_Human [unit_type]: id=SotA Walking Corpse_Dwarf [unit_type]: id=SotA Walking Corpse_Goblin [unit_type]: id=SotA Walking Corpse_Mounted [unit_type]: id=SotA Walking Corpse_Saurian [unit_type]: id=SotA Swimming Corpse [uni
en: touch
gl: tocar

note: [attack]: type=impact
en: flail
gl: mallo

note: [attack]: type=blade [attack]: type=arcane [attack]: type=fire
en: sword
gl: espada

note: [attack]: type=fire [attack]: type=pierce
en: crossbow
gl: bésta

note: [attack]: type=blade
en: longsword
gl: espada longa

note: [attack]: type=impact
en: morning star
gl: estrela da mañá

note: [unit_type]: id=Terraent, race=human [unit_type]: id=Paladin, race=human
en: Paladin
gl: Paladín

note: [attack]: type=blade
en: cleaver
gl: machete

note: [attack]: type=impact
en: trample
gl: pisar

note: [attack]: type=cold
en: chill tempest
gl: tempestade xélida

note: [attack]: type=pierce [attack]: type=fire
en: bow
gl: arco

note: [attack]: type=blade [unit_type]: id=SotA Flying Corpse_Gryphon [unit_type]: id=SotA Soulless_Gryphon [attack]: type=pierce
en: claws
gl: poutas

note: [attack]: type=blade
en: saber
gl: sabre

note: [unit_type]: id=Walking Corpse Shynal, race=undead [unit_type]: id=SotA Walking Corpse_Human [unit_type]: id=SotA Walking Corpse_Dwarf [unit_type]: id=SotA Walking Corpse_Goblin [unit_type]: id=SotA Walking Corpse_Mounted [unit_type]: id=SotA Walking Corpse_Saurian [unit_type]: id=SotA Walking Corps
en: Walking Corpse
gl: Cadáver andante

note: [unit_type]: id=Walking Corpse Shynal, race=undead [unit_type]: id=Walking Corpse, race=undead
en: Walking Corpses are the bodies of the dead, re-animated by dark magic. Though not especially dangerous to a trained soldier, the sight of one’s former comrades amongst their number is frightening to say the least.
gl: Os cadáveres andantes son os corpos dos mortos, reanimados mediante maxia escura. Aínda que non son especialmente perigosos para un soldado adestrado, pode resultar terrorífico ver como te atacan os cadáveres dos que outrora foron os teus compañeiros, xunto cos seus “novos amiguiños”.

note: [attack]: type=impact
en: club
gl: tranca

note: [unit_type]: id=SotA Ancient Lich, race=undead [unit_type]: id=Ancient Lich, race=undead
en: Ancient Lich
gl: Liche ancián

note: [unit_type]: id=Sacrifice, race=human [unit_type]: id=Necromancer, gender=male,female, race=human
en: Necromancer
gl: Nigromante

note: [attack]: type=impact
en: plague staff
gl: bastón de peste

note: [attack]: type=pierce [attack]: type=cold
en: curse
gl: maldición

note: [unit_type]: id=SotA Walking Corpse_Rat [unit_type]: id=SotA Soulless_Rat [attack]: type=blade [attack]: type=pierce [attack]: type=cold [variation]
en: bite
gl: trabada

note: [unit_type]: id=Soulless, race=undead
en: The technique of animating a dead body is unfortunately well-known in the dark arts; practitioners often use it to raise servants and soldiers from unwilling corpses. These shamblers are often numerous, but fragile; a touch of combat can waken them, though, making them far more formidable.
gl: A técnica de darlle vida a un corpo morto é desafortunadamente ben coñecida nas artes escuras. Os seus practicantes úsana a miúdo para erguer servidores e soldados a partir de cadáveres. Estes seres son a miúdo numerosos, pero fráxiles. Aínda así, un golpe no combate pode espertalos, facéndoos moito máis temíbeis.

note: [unit_type]: id=SotA Soulless_Human [unit_type]: id=SotA Soulless_Dwarf [unit_type]: id=SotA Soulless_Goblin [unit_type]: id=SotA Soulless_Gryphon [unit_type]: id=SotA Soulless_Mounted [unit_type]: id=SotA Soulless_Saurian [unit_type]: id=SotA Soulless_Swimmer [unit_type]: id=SotA Soulless_Troll [un
en: Soulless
gl: Inanimado

note: [unit_type]: id=Dwarvish Masked Berserker, race=dwarf [unit_type]: id=Dwarvish Berserker, race=dwarf
en: Berserkers are a rare caste of Dwarves, who work themselves into a towering rage before combat. These warriors disdain all notion of defense, thinking only of the unrelenting assaults for which they are legendary.
gl: Os ananos furiosos son unha rara caste dos ananos que antes do combate enfurecen ata perderen a razón. Estes guerreiros esquecen toda noción da defensa, e céntranse unicamente nos incesantes ataques polos que tan ben se os coñece.

note: [attack]: type=blade
en: berserker frenzy
gl: furia frenética

note: [unit_type]: id=Dwarvish Masked Dragonguard, race=dwarf
en: It is not clear why the Dragonguards are called what they are, a name given by their dwarven brethren. Some speculate that the name comes from their weapon of choice, these strange staves that belch fire and death. Others have surmised that it is because such weapons would be a threat against even a true Dragon, should such a thing be seen again in the known world. Whatever the case, it is for these weapons that the guardians of the great dwarven citadels are both renowned and feared; weapons that have broken the mightiest of warriors with a single blow.
gl: Non está claro por que os gardas dragón reciben ese nome, un título dado polos seus irmáns ananos. Algúns especulan que o nome vén da súa arma favorita, eses estraños báculos que lanzan lume e morte. Outros suxiren que é porque tales armas serían unha ameaza incluso para un verdadeiro dragón, no caso de que tal criatura volvese aparecer no mundo coñecido. Sexa cal sexa o motivo, é por estas armas que os gardiáns das grandes cidadelas ananas son tanto recoñecidos como temidos; armas que foron capaces de derrubar aos guerreiros máis poderosos cun só golpe.

note: [attack]: type=blade
en: dagger
gl: daga

note: [attack]: type=pierce
en: dragonstaff
gl: fusil

note: [unit_type]: id=Dwarvish Masked Fighter, race=dwarf [unit_type]: id=Dwarvish Fighter, race=dwarf
en: Dwarvish Fighters wield mighty battle axes and hammers, which make them feared opponents in close-range combat. They are excellent in mountainous terrain or underground. Their power and endurance more than compensate for their relatively poor mobility.
gl: Os ananos loitadores portan poderosas machadas de batalla e martelos, que os converten en temíbeis opoñentes no combate corpo a corpo. Son excelentes nos terreos montañosos e as covas. Pode que sexa precisamente a súa forza e resistencia o que compense esa falta de mobilidade que os caracteriza.

note: [attack]: type=blade
en: axe
gl: machado

note: [attack]: type=impact
en: hammer
gl: martelo

note: [attack]: type=pierce
en: spear
gl: lanza

note: [attack]: type=pierce
en: javelin
gl: xavelina

note: [attack]: type=blade
en: battle axe
gl: machada de batalla

note: [attack]: type=blade
en: hatchet
gl: macheta

note: [unit_type]: id=Dwarvish Masked Stalwart, race=dwarf [unit_type]: id=Dwarvish Stalwart, race=dwarf
en: The wiles of experience and training turn guardsmen into worthy soldiers. These stalwart troops are equipped to match their skills, and can hold their ground against all but the most visceral assault. It is a dangerous thing to lose a foothold to one such as these, for it will not be easily reprised.
gl: As argucias da experiencia e do adestramento converten aos gardiáns en soldados respectábeis. Estas tropas incondicionais están equipadas de acordo coas súas habilidades, e poden defender o seu terreo do ataque máis intenso. É perigoso perder unha posición ante un deles, xa que non se recuperará facilmente.

note: [unit_type]: id=Dwarvish Masked Thunderer, race=dwarf [unit_type]: id=Dwarvish Thunderer, race=dwarf
en: When the men of Wesnoth first encountered the dwarves, they were mystified by the power of the Dwarvish Thunderers, who were able to hurl death from afar through the apparatus of these strange wands they carried into battle. The deafening noise of these ‘thundersticks’ is terrifying to behold, and is made more so by the secrecy which dwarves wrap about their workings.
gl: Cando os humanos do Reino do Noroeste atoparon por vez primeira aos ananos, quedaron pampos co poder dos seus arcabuceiros, capaces de provocar a morte desde moi lonxe mediante uns estraños paus que levaban á batalla. O enxordecedor ruído destes arcabuces xa resulta bastante terrorífico de por si, pero o segredo que os ananos gardan sobre as súas obras o empeora.

note: [attack]: type=pierce
en: thunderstick
gl: arcabuz

note: [unit_type]: id=Dwarvish Masked Thunderguard, race=dwarf
en: The Dwarven Thunderguards are famed for their curious weaponry, these strange staves of wood and iron that make a thunderous noise in their anger. The machinations behind this weaponry are a mystery, a secret taken to the grave by the dwarves of Knalga who wield them, and are assumed to have even forged them. The most that is known are reports of dwarves pouring a strange black dust into the mouth of their weapons, which some say is a food to fuel the beast imprisoned within.
    
    Though a single shot from these ‘thundersticks’ can take several minutes to prepare, the results are seen by the dwarves as being well worth the wait.
gl: Os ananos mosqueteiros son famosos polas súas curiosas armas, eses estraños bastóns de madeira e ferro que provocan un ruído estrondoso cando se anoxan. A tecnoloxía coa que funcionan estas armas é un completo misterio, un segredo que levan á tumba os ananos de Knalga que as portan, e que —en teoría— forxaron previamente coas súas propias mans. Algúns ananos foron vistos introducindo un estraño po negro pola boca da arma, disque para alimentar á besta que hai atrapada no seu interior.
    
    Aínda que pode levar varios minutos preparar un único disparo destes arcabuces, os ananos opinan que o resultado compensa a espera.

note: [unit_type]: id=Dwarvish Masked Ulfserker, race=dwarf [unit_type]: id=Dwarvish Ulfserker, race=dwarf
en: Dwarves are an ancient race of powerful fighters. Ulfserkers are the most ferocious of these; in battle, they will work themselves into a blind rage wherein they feel neither fear nor pain, and will pay no heed to any wounds they receive.
gl: Os ananos son unha antiga raza de poderosos guerreiros. Os ananos frenéticos son os máis feroces. Antes do combate, enfurecen ata perderen completamente a razón, ata o punto de que non senten nin medo nin dor, e nin se decatan das feridas que reciben.

note: [unit_type]: id=Dwarvish Rune Lord, race=dwarf [unit_type]: id=Dwarvish Runemaster, race=dwarf
en: Dwarvish Runemaster
gl: Anano mestre das runas

note: [unit_type]: id=Dwarvish Rune Lord, race=dwarf [unit_type]: id=Undead Dwarvish Rune Lord [unit_type]: id=Dwarvish Runemaster, race=dwarf
en: Except for those with almost supernatural skill, the highest rank a runecrafter can rise to is that of the Dwarvish Runemaster. Striking blows nearly as powerful as those of the best warriors, they would be fearsome without their craft, but with it they are also nigh on invincible, since their runes cause the physical blows of their enemies to deal less damage than would be expected.
gl: Poucos dos ananos que se dedican aos secretos das runas poden aspirar a máis que a converterse en mestres desa arte. Os ananos mestres das runas rivalizan en combate cos mellores guerreiros, xa resultarían de por si temíbeis sen empregar a súa arte, pero con ela vólvense invencíbeis, xa que as runas reducen enormemente o dano que os inimigos poden facerlles.

note: [unit_type]: id=Autumn Shyde, race=elf, gender=female [unit_type]: id=Elvish Shyde, race=elf, gender=female
en: female^Elvish Shyde
gl: Elfa fuxidía

note: [attack]: type=impact
en: shield bash
gl: golpe co escudo

note: [attack]: type=impact [attack]: type=arcane
en: fist
gl: puñada

note: [attack]: type=arcane
en: lightbeam
gl: raiola

note: [attack]: type=pierce
en: thorns
gl: espiñas

note: [attack]: type=impact
en: ram
gl: turrada

note: [attack]: type=impact
en: bolas
gl: boleadoras

note: [effect]: type=blade
en: taunting strike
gl: folga burlón

note: [advancement]: id=run_by_taunt
en: Run By (Taunting strike)
gl: Run By (golpe de burla)

note: [advancement]: id=strength_training
en: Strength Training
gl: Adestramento de forza

note: [advancement]: id=bowmanship_training
en: Bowmanship Training
gl: Adestramento de Bowmanship

note: [advancement]: id=strong_shots
en: Strong Shots
gl: Tiros fortes

note: [advancement]: id=Bowman [unit_type]: id=Bowman, race=human, gender=male
en: Bowman
gl: Arqueiro

note: [advancement]: id=piercing_shot
en: Piercing Shot
gl: Tiro Piercing

note: [effect]: type=pierce
en: piercing shot
gl: tiro perforante

note: [effect]: type=pierce
en: Rain of arrows
gl: Choiva de frechas

note: [unit_type]: id=Blood Bat, race=bats
en: Blood Bat
gl: Morcego sanguinario

note: [unit_type]: id=Blood Bat, race=bats
en: Blood Bats are so named because of their ruddy hue, which some mark as a symbol of their preferred diet. These creatures are fast and can drain the blood of those they attack, thereby gaining some of the health lost by their victims.
gl: Os morcegos sanguinarios débenlle o nome á cor vermella que os caracteriza, que algúns cualifican como símbolo do seu alimento preferido. Son criaturas rápidas e poden absorber o sangue daqueles aos que atacan, obtendo así parte da vida que lles arrebatan.

note: [unit_type]: id=Dread Bat, race=bats
en: Dread Bat
gl: Morcego terrorífico

note: [unit_type]: id=Dread Bat, race=bats
en: The most vicious, predatory, and successful of the Blood Bats become Dread Bats, gaining the ability to drain not merely the blood but the very life energy of their victims.
gl: Os morcegos sanguinarios máis feros acaban converténdose en morcegos terroríficos, adquirindo a capacidade de absorber xa non sangue das súas vítimas, senón a súa enerxía vital.

note: [unit_type]: id=Vampire Bat, race=bats
en: Vampire Bat
gl: Morcego vampiro

note: [unit_type]: id=Boat, race=mechanical
en: Boat
gl: Bote

note: [unit_type]: id=Galleon, race=mechanical
en: Galleon
gl: Galeón

note: [unit_type]: id=Galleon, race=mechanical
en: Galleons are blue-water ships built for trade and transport.
gl: Os galeóns son barcos de augas profundas construídos para o comercio e mailo transporte.

note: [unit_type]: id=Pirate Galleon, race=mechanical
en: Pirate Galleon
gl: Galeón pirata

note: [unit_type]: id=Pirate Galleon, race=mechanical
en: Pirate galleons are to transport ships what wolves are to sheep. The pirates who crew them are more than happy to help relieve other ships of their weighty cargo.
gl: Os galeóns piratas son aos barcos de transporte o que os lobos son ás ovellas. Os piratas a bordo estarían encantados de axudar a outros barcos a alixeirar a súa pesada carga.

note: [attack]: type=pierce
en: ballista
gl: balista

note: [unit_type]: id=Transport Galleon, race=mechanical
en: Transport Galleon
gl: Galeón de transporte

note: [unit_type]: id=Transport Galleon, race=mechanical
en: Transport Galleons are well-armed ships that carry troops. If they reach the shore, they can land the troops to attack.
gl: Os galeóns de transporte son embarcacións ben armadas que levan tropas. Se chegan á costa as tropas poden desembarcar para atacar.

note: [unit_type]: id=Drake Arbiter, race=drake, gender=male,female
en: Drake Arbiter
gl: Draconián mediador

note: [unit_type]: id=Drake Arbiter, race=drake, gender=male,female
en: Arbiters take their caste duty of enforcing order very seriously. In order to better execute their duties, they have abandoned the drakes’ traditional hand-mounted claws and traded their spears for the spike and blade of the halberd. In their minds, the loss of maneuverability is a fair price for the raw heft the massive metal head provides. The thick plate these drakes wear protects them well against weapons that could slip between their scales.
gl: Os draconiáns mediadores tómanse moi en serio o seu deber de asegurar que se cumpra a orde. Para cumprir mellor cos seus deberes, renunciaron ás poutas de man tradicionais dos draconiáns e cambiaron as súas lanzas pola pica e maila folla da alabarda. Para eles, a perda de capacidade para manobrar vese recompensada polo brutal peso da cabeza de puro metal da arma. Ademais, a súa grosa armadura protéxeos das armas capaces de coarse entre as súas escamas.

note: [special_note]
en: Compared to other drakes, Drake Arbiters have a higher resistance to ‘pierce’ attacks.
gl: En comparación con outros dracos, os árbitros de Drake teñen unha maior resistencia aos ataques de "perforación".

note: [attack]: type=blade [attack]: type=pierce
en: halberd
gl: alabarda

note: [female]: gender=female
en: female^Drake Arbiter
gl: Draconián mediadora

note: [unit_type]: id=Armageddon Drake, race=drake, gender=male,female
en: Armageddon Drake
gl: Draconián da apocalipse

note: [unit_type]: id=Armageddon Drake, race=drake, gender=male,female
en: Were it not for the armor they wear, certain drakes might be indistinguishable from true dragons, at least to the lesser races for whom dragons are but legend. The creatures known as ‘Armageddon Drakes’ are towering things, both immune to and possessed of a tremendous fire.
gl: De non ser pola súa armadura, sería completamente imposíbel distinguir algúns draconiáns dos dragóns de verdade, polo menos para aquelas criaturas inferiores para as que os dragóns non son máis que lendas de tempos antigos. Os chamados «draconiáns da apocalipse» son seres impoñentes posuídos por un tremendo lume —elemento ao que son inmunes—.

note: [attack]: type=blade
en: battle claws
gl: poutas de batalla

note: [attack]: type=fire
en: fire breath
gl: alento de lume

note: [female]: gender=female
en: female^Armageddon Drake
gl: Draconián da apocalipse

note: [unit_type]: id=Drake Blademaster, race=drake, gender=male,female
en: Drake Blademaster
gl: Draconián mestre de espadas

note: [unit_type]: id=Drake Blademaster, race=drake, gender=male,female
en: Black armor marks the elite order of the Fighter caste: the Blademasters. Only a few manage to gain the skill and power necessary to be admitted to this highest rank without perishing in battle. Though other drakes may disparage the Fighter caste, they always check twice to be sure none are around; Blademasters fiercely protect their fellows’ honor, and no-one would dispute their right to do so.
gl: A armadura negra identifica á elite da caste guerreira: os mestres de espadas. Son poucos os que se fan merecedores desta máxima condecoración en vida, e non tras caer mortos nunha cruenta batalla. Se ben outros draconiáns ás veces menosprezan a caste guerreira, ninguén ousa facelo na presenza dalgún dos seus membros. Os mestres de espadas protexen feramente o honor dos seus compañeiros, e ninguén ousaría poñer en dúbida o seu dereito a facelo.

note: [attack]: type=blade
en: war talon
gl: garra de guerra

note: [female]: gender=female
en: female^Drake Blademaster
gl: Draconián mestre de espadas

note: [unit_type]: id=Drake Burner, race=drake, gender=male,female
en: Drake Burner
gl: Draconián incendiario

note: [unit_type]: id=Drake Burner, race=drake, gender=male,female
en: Drake Burners are the proud few in whom the blood and strength of their remote ancestors runs truest, giving them the ability to breathe fire. This, coupled with their sheer size and fearsome claws, makes them deadly foes in combat.
gl: Os draconiáns incendiarios son un reducido grupo de individuos en que o sangue e a forza dos seus devanceiros se manteñen puros, polo que conservan a habilidade para botar lume polo fouciño. Isto, combinado co seu gran tamaño e das súas temíbeis gadoupas, fai deles inimigos letais no combate.

note: [female]: gender=female
en: female^Drake Burner
gl: Draconián incendiaria

note: [unit_type]: id=Drake Clasher, race=drake, gender=male,female
en: Drake Clasher
gl: Draconián batallador

note: [female]: gender=female
en: female^Drake Clasher
gl: Draconián batalladora

note: [unit_type]: id=Drake Enforcer, race=drake, gender=male,female
en: Drake Enforcer
gl: Draconián executor

note: [unit_type]: id=Drake Enforcer, race=drake, gender=male,female
en: Not for Enforcers are the tactics of maneuver and deception; rather, they charge in wherever the melee is the fiercest. At close range, it matters little that their armor prevents them from spouting flame; all that matters is the power they’ve learned to focus in each strike. Drake leaders are careful not to besmirch the honor of the Enforcers, and generally call upon them to combat only the most pernicious of enemies.
gl: Aos executores non lles van as tácticas de manobra e engano. Para nada. Prefiren cargar contra todo o que se lles poña por diante. Nas distancias curtas, pouco importa que a súa armadura non lles permita botar lume polo fociño. O único que importa é a forza que aprenderon a concentrar en cada ataque, en cada golpe que asestan. Os líderes draconiáns procuran non manchar o honor dos executores, e só os chaman a loitar contra os inimigos máis perigosos.

note: [attack]: type=pierce [attack]: type=blade
en: trident
gl: tridente

note: [female]: gender=female
en: female^Drake Enforcer
gl: Draconián executora

note: [unit_type]: id=Drake Fighter, race=drake, gender=male,female
en: Drake Fighter
gl: Draconián loitador

note: [unit_type]: id=Drake Fighter, race=drake, gender=male,female
en: Drake Fighters wield curved war blades, and possess the fire-breathing skills of their ancestors. They can also fly, which is troubling to any foe. Their great strength, coupled with their hardened scales, is rightly frightening to swordsman of any other race.
gl: Os draconiáns loitadores portan follas de guerra e son capaces de botar lume polo fociño ao igual que os seus devanceiros. Tamén poden voar, o que lle pon as cousas difíciles a calquera inimigo. A combinación da súa incríbel forza coas súas escamas reforzadas convértenos nun verdadeiro pesadelo para os espadachíns inimigos de calquera especie.

note: [attack]: type=blade
en: war blade
gl: folla de guerra

note: [female]: gender=female
en: female^Drake Fighter
gl: Draconián loitadora

note: [unit_type]: id=Fire Drake, race=drake, gender=male,female
en: Fire Drake
gl: Draconián de lume

note: [unit_type]: id=Fire Drake, race=drake, gender=male,female
en: Not yet permitted to wear the red-gold reserved for the highest ranks of the Burners, the Fire Drakes trim their armor with silver. Though they have only begun to dedicate their lives to the flame that burns within them, its vitality emanates through their skin, scorching their scales to a reddish-gray.
gl: Como aínda non se lles permite vestir o ouro vermello, reservado para os rangos máis altos dos draconiáns con alento de lume, os draconiáns de lume decoran as súas armaduras con prata. Se ben aínda acaban de comezar a dedicar as súas vidas á chama que arde no seu interior, a súa vitalidade emánalles da pel, tornando as súas escamas dunha cor entre vermello e gris.

note: [female]: gender=female
en: female^Fire Drake
gl: Draconián de lume

note: [unit_type]: id=Drake Flameheart, race=drake, gender=male,female
en: Drake Flameheart
gl: Draconián de corazón ardente

note: [unit_type]: id=Drake Flameheart, race=drake, gender=male,female
en: Flamehearts lack the strength to defeat other high-ranking drakes in single combat, but prefer in any case to avoid confrontation within the tribe. Experience has taught any drake of this stature the extent of his authority: where he can push those he leads and when it is best to leave them to their own devices. Only occasionally will a Flameheart challenge his tribe’s leader for supremacy, and only if he is sure of the support of his fellow drakes.
gl: Os draconiáns de corazón ardente carecen da forza precisa para vencer a outro draconián de alto rango nun combate un a un, polo que prefiren evitar a confrontación dentro da tribo. A experiencia aprendeulles ata onde chega a súa autoridade, sobre quen poden mandar e a quen lles cómpre deixar ir por libre. Só en contadas ocasións ocorre que un draconián de corazón ardente lle planta cara ao líder da súa tribo, e ambos os dous loitan pola supremacía. E só ocorre cando este está seguro de que a tribo o apoia.

note: [female]: gender=female
en: female^Drake Flameheart
gl: Draconián de corazón ardente

note: [unit_type]: id=Drake Flare, race=drake, gender=male,female
en: Drake Flare
gl: Draconián chameante

note: [unit_type]: id=Drake Flare, race=drake, gender=male,female
en: Respected for the heat of their flame and revered for their charisma, Flares aspire to become great leaders of their people, both in war and in peace. Though a small isolated tribe will sometimes accept a Flare as a leader, they are more often seen leading small war parties or mediating disputes with a subtle hand.
gl: Respectados polo calor da súa chama e apreciados polo seu carisma, os draconiáns chameantes aspiran a se converter en grandes líderes do seu pobo, tanto en tempos de paz coma en tempos de guerra. Aínda que non sería a primeira vez que un draconián chameante chega a converterse en líder dunha tribo, o normal é que lideren pequenas partidas de guerra ou medien con mano dura en disputas.

note: [female]: gender=female
en: female^Drake Flare
gl: Draconián chameante

note: [unit_type]: id=Drake Glider, race=drake, gender=male,female
en: Drake Glider
gl: Draconián planador

note: [unit_type]: id=Drake Glider, race=drake, gender=male,female
en: Many drakes enjoy the flow of air over scales, leading them to don the light robes of the Glider caste. The long forays to the far reaches of the tribal territory are their passion, though other drakes often wonder what could lead someone to take on the drudgery of hunting when more glory could be found on the battlefield.
    
    Most often, Gliders hunt larger game like deer, swine, or dolphins; the drakes’ ancestral ability to aim fire, hampered in other castes by armor, is invaluable for flushing and herding the quarry without harming it. If a Glider is called to the battlefield, he prefers to harass the enemy from a distance – and if all else fails, he will fight with his feet, keeping his precious wings as far from the enemy as possible.
gl: Moitos son os draconiáns que gustan de sentir o vento rozando as súas escamas, e acaban vestindo a toga clara da caste dos planadores. Encántalles pasar o tempo nos dominios da tribo máis afastados, e os outros draconiáns non adoitan comprender por que prefiren cazar en vez da gloria do campo de batalla.
    
    Os planadores adoitan adicarse á caza de cervos, porcos ou delfíns. A capacidade ancestral dos draconiáns para cuspir lume, que outras castes non utilizan por mor da súa armadura, resulta vital á hora de facer saír á presa e quitarlle a vida sen estragar a súa carne. Cando se ven obrigados a tomar parte nas batallas, os planadores prefiren atacar ao inimigo a distancia, e se todo o demais falla loitan en terra, procurando manter as súas ás a salvo dos ataques do inimigo.

note: [attack]: type=impact
en: slam
gl: gadoupada

note: [female]: gender=female
en: female^Drake Glider
gl: Draconián planadora

note: [unit_type]: id=Hurricane Drake, race=drake, gender=male,female
en: Hurricane Drake
gl: Draconián furacanado

note: [unit_type]: id=Hurricane Drake, race=drake, gender=male,female
en: Hurricane Drakes have moved above the menial hunting and gathering to which the lower members of their caste are relegated. They are an integral part of the drakes’ military, scouting ahead of the main forces, carrying messages across the battlefield, and falling upon the enemy where it’s least expected. Being allowed—grudgingly—to train with the newcomers from other castes has increased their skill in combat, but their greatest strength still lies in their speed and flight.
gl: Os draconiáns furacanados libráronse da obriga para coas tarefas menores como a caza ou a recolección que realizan os membros das castes menores. Son agora unha parte esencial da estrutura militar dos draconiáns, adiantándose ao corpo principal do exército para explorar os arredores, portando mensaxes no medio da batalla e abalanzándose sobre o inimigo cando este menos o espera. Permíteselles —de mala gana— adestrar cos novatos doutras castes, grazas ao cal melloraron as súas habilidades para o combate, pero o seu punto forte segue a ser a súa velocidade e maila capacidade para voar.

note: [female]: gender=female
en: female^Hurricane Drake
gl: Draconián furacanada

note: [unit_type]: id=Inferno Drake, race=drake, gender=male,female
en: Inferno Drake
gl: Draconián infernal

note: [unit_type]: id=Inferno Drake, race=drake, gender=male,female
en: Inferno Drakes are masters of the fire they breathe, respected and feared in their tribes nearly as much as the draconic ancestors themselves. They can prowl unharmed through a firestorm of their own creation, scales tinged red from extensive use of their inner flame, their sculpted red-gold armor enhancing the illusion that they are, in fact, dragons.
gl: Os draconiáns infernais dominan completamente o seu alento de lume, o que lles valeu o respecto e mailo temor dentro das súas propias tribos, que os tratan coma se fosen a viva imaxe da ancestral especie da que descenden. Poden cuspir verdadeiras tormentas de lume que a eles non lles fan o máis mínimo dano, as súas escamas están tinguidas de cor vermella por mor do uso continuado do seu lume interior, e teñen unha armadura esculpida de cor vermella dourada. É por iso que ás veces os confunden con dragóns de verdade.

note: [female]: gender=female
en: female^Inferno Drake
gl: Draconián infernal

note: [unit_type]: id=Sky Drake, race=drake, gender=male,female
en: Sky Drake
gl: Draconián voador

note: [unit_type]: id=Sky Drake, race=drake, gender=male,female
en: The lightweight ceramic armor that the Sky Drakes wear is a symbol of their rank, glazed silver to honor their connection to the air. As leaders of the hunt, they are often away from their homes for long periods of time. Each tries to bring as much game home as possible, competing to gain the respect of their tribe.
gl: A armadura lixeira de cerámica que visten os draconiáns voadores, con prata brillante en honor á súa relación co aire, é símbolo do seu rango. Mestres cazadores, a miúdo pasan longo tempo lonxe das súas casas. Intentan conseguir tanta caza como poden, competindo así polo respecto da súa tribo.

note: [female]: gender=female
en: female^Sky Drake
gl: Draconián voadora

note: [unit_type]: id=Drake Thrasher, race=drake, gender=male,female
en: Drake Thrasher
gl: Draconián mallador

note: [unit_type]: id=Drake Thrasher, race=drake, gender=male,female
en: Instead of letting themselves be bound by their armor, Thrashers have learned to redirect its weight to supplement their bodies’ momentum, adding power to the blows of their short spears and hand-mounted claws. Equipment and body are one; even their thick helms and the thick skulls beneath them are weapons. A Thrasher will gladly fulfill his caste duties, as long as it can be done on the battlefield.
gl: En vez de utilizar a súa armadura como mera protección, os draconiáns malladores aprenderon a aproveitar o seu peso xunto co do seu propio corpo para conseguir un maior impulso, aumentando así a forza dos golpes que asestan coas súas poutas. O corpo e a armadura están sincronizados. Mesmo utilizan o seu groso helmo —e o seu groso cranio— como armas de combate. Os malladores non teñen problema para cumprir cos deberes da súa caste, sempre que estes estean ligados ao campo de batalla.

note: [female]: gender=female
en: female^Drake Thrasher
gl: Draconián malladora

note: [unit_type]: id=Drake Warden, race=drake, gender=male,female
en: Drake Warden
gl: Draconián gardián

note: [unit_type]: id=Drake Warden, race=drake, gender=male,female
en: Wardens are set apart from the rest of the Clasher caste by two things: their ornate helms, modeled after their dragon ancestors, and the care with which they drape their armored wings in brightly colored cloth before reporting for duty. Though this mode of dress stems from the pride they feel for their role in drake society, it is far from ceremonial. Their cumbersome bronze plate is the strongest work from the Drake forges, and their halberds can cleave a human in half.
gl: Os gardiáns diferéncianse do resto dos batalladores por dúas cousas: os seus rechamantes helmos, cuxa forma lembra aos seus antecesores os dragóns, e o coidado co que cobren as súas ás protexéndoas cun tecido de cores brillantes antes de entrar en combate. Aínda que esta forma de vestir veña do orgullo que senten polo papel que xogan dentro da sociedade dos draconiáns, de cerimonial non ten nada. A pesada placa de bronce é unha das máis resistentes das producidas nas forxas dos draconiáns, e as súas alabardas son capaces de partir a un humano pola metade.

note: [special_note]
en: Compared to other drakes, Drake Wardens have a higher resistance to ‘pierce’ attacks.
gl: En comparación con outros dracos, os Drake Wardens teñen unha maior resistencia aos ataques de "perforación".

note: [female]: gender=female
en: female^Drake Warden
gl: Draconián gardián

note: [unit_type]: id=Drake Warrior, race=drake, gender=male,female
en: Drake Warrior
gl: Draconián guerreiro

note: [unit_type]: id=Drake Warrior, race=drake, gender=male,female
en: Drakes of the Fighter caste, like the Warrior, are the foundation of any tribe’s army. No special abilities or skills set them apart; only their natural brute strength and military training help them carve their way through enemy forces. They fight as they have for centuries, clad in ceramic-plated leather with the traditional war blade mounted on the back of each hand.
gl: Os draconiáns da caste loitadora, coma os guerreiros, son os cimentos do exército de calquera tribo. Non teñen ningunha habilidade ou característica especial que os faga salientar entre os demais. O único que lles axuda a facerse camiño entre as forzas inimigas son a súa brutal forza natural e mailo seu adestramento militar. Loitan agora como loitaban hai séculos, vestidos con coiro recuberto de cerámica coa folla de guerra tradicional no reverso de cada unha das súas poutas.

note: [female]: gender=female
en: female^Drake Warrior
gl: Draconián guerreira

note: [unit_type]: id=Dune Alchemist, race=dunefolk
en: Dune Alchemist
gl: Alquimista das Dunas

note: [unit_type]: id=Dune Alchemist, race=dunefolk
en: To the Dunefolk, alchemy is less a form of philosophy or science, and more an extension of the phytology that is practiced by herbalists. However, in contrast to their brethren’s focus on herbs for medicine and healing, many alchemists utilize various plants and naturally occurring venoms to concoct lethal poisons. While useful for weakening tough enemies, this art is viewed warily by other Dunefolk as a potent means for espionage and assassination. At the same time, such a tool presents a tremendous political advantage, so much so that almost every caravan will hire or train a few alchemists to maintain a reasonable level of threat at all times.
gl: Para os Dunefolk, a alquimia é menos unha forma de filosofía ou ciencia, e máis unha extensión da fitoloxía que practican os herboristas. Non obstante, en contraste co foco dos seus irmáns nas herbas para a medicina e a cura, moitos alquimistas utilizan varias plantas e velenos naturais para elaborar velenos letais. Aínda que é útil para debilitar inimigos duros, esta arte é vista con recelo por outros Dunefolk como un medio potente de espionaxe e asasinato. Ao mesmo tempo, tal ferramenta presenta unha enorme vantaxe política, tanto é así que case todas as caravanas contratarán ou adestrarán uns cantos alquimistas para manter en todo momento un nivel razoable de ameaza.

note: [attack]: type=pierce
en: blowgun
gl: zarabatana

note: [unit_type]: id=Dune Apothecary, race=dunefolk
en: Dune Apothecary
gl: Boticario das dunas

note: [unit_type]: id=Dune Apothecary, race=dunefolk
en: Even in the absence of battle, infection and injury are common plights in the harsh desert sands. Dunefolk healers, in particular, require vast knowledge of herbs and medicine in comparison with healers of other races. Their lack of magic combined with the meager plantlife in the desert results in great difficulty in treating the plethora of ailments and poisons that plague the dune peoples. Apothecaries are typically more knowledgeable and well-traveled compared to their less experienced brethren, but their real skill lies in the complex task of tending to valuable medicinal plants. The Dunefolk have no means of healing without the necessary materials, and thus these men possess a special role in supporting the remedial arts of their kind.
gl: Mesmo en ausencia de batalla, as infeccións e as feridas son situacións comúns nas duras areas do deserto. Os curandeiros de Dunefolk, en particular, requiren un amplo coñecemento de herbas e medicina en comparación cos curandeiros doutras razas. A súa falta de maxia combinada coa escasa vida vexetal do deserto resulta en grandes dificultades para tratar a infinidade de enfermidades e velenos que asolan aos pobos das dunas. Os boticarios adoitan ser máis coñecedores e viaxados en comparación cos seus irmáns menos experimentados, pero a súa verdadeira habilidade reside na complexa tarefa de coidar valiosas plantas medicinais. Os Dunefolk non teñen medios de curación sen os materiais necesarios, polo que estes homes teñen un papel especial no apoio ás artes curativas da súa especie.

note: [unit_type]: id=Dune Blademaster, race=dunefolk
en: Dune Blademaster
gl: Mestre de espadas das dunas

note: [unit_type]: id=Dune Blademaster, race=dunefolk
en: Dunefolk swordsmen are known for playing a game called the ‘Laeqad Challenge’, in which Laeqads—thick, sturdy reeds that are several sword lengths in height—are hurled at them like javelins and they attempt to split the reed length-wise in midair. The trick to the game is that the reed is not circularly symmetric: most of the stalk is quite hard, but there is a thin line across the cross section that is softer and easier to cut. For even an experienced swordsman, splitting an entire Laeqad down its length would be an extraordinary achievement, given the precise aim required to line up the blade with the reed’s soft spot. However, for a true master of the blade, splitting several Laeqads in quick succession is quite ordinary, and some are even able to cut through two or three reeds simultaneously with a single sword swish.
    
    This game has more practical implications in real battles. No matter how elusive or well-armored the fighter, the defense rarely seems to matter against a blademaster. These warriors are undoubtedly the masters of offensive swordsmanship and are capable of subverting even the strongest fortifications.
gl: Os espadachíns de Dunefolk son coñecidos por xogar a un xogo chamado "Desafío Laeqad", no que os Laeqad (canas grosas e resistentes que teñen varias lonxitudes de espada de altura) son lanzadas contra eles como xavelinas e intentan dividir a cana ao longo do aire. O truco do xogo é que a cana non é circularmente simétrica: a maior parte do talo é bastante dura, pero hai unha liña fina na sección transversal que é máis suave e máis fácil de cortar. Incluso para un espadachín experimentado, dividir un Laeqad enteiro pola súa lonxitude sería un logro extraordinario, dado o obxectivo preciso necesario para aliñar a folla co punto brando da cana. Non obstante, para un verdadeiro mestre da folla, dividir varios Laeqads en rápida sucesión é bastante común, e algúns mesmo poden cortar dúas ou tres canas ao mesmo tempo cun só golpe de espada.
    
    Este xogo ten implicacións máis prácticas en batallas reais. Non importa o esquivo ou ben blindado que sexa o loitador, a defensa raramente parece importar contra un mestre de espadas. Estes guerreiros son sen dúbida os mestres da esgrima ofensiva e son capaces de subverter ata as fortificacións máis fortes.

note: [attack]: type=blade
en: scimitar
gl: cimitarra

note: [unit_type]: id=Dune Burner, race=dunefolk, gender=male,female
en: Dune Burner
gl: Aburador das dunas

note: [unit_type]: id=Dune Burner, race=dunefolk, gender=male,female
en: An oft forgotten hazard of traversing the desert is the freezing cold that descends upon the sands during the night. To combat this, the Dunefolk typically make use of the highly flammable sap of the Sanbaar tree, which burns slowly and gently in small quantities, providing a modest amount of heat and light. In larger amounts, however, Sanbaar sap is very nearly combustible and burns extremely violently. The Dunefolk quickly realized the applicability of such a substance to warfare and regularly employ fire spouting weapons to sow chaos among their enemies.
gl: Un perigo moitas veces esquecido de atravesar o deserto é o frío xeado que descende sobre as areas durante a noite. Para combater isto, os Dunefolk normalmente fan uso da savia altamente inflamable da árbore Sanbaar, que arde lenta e suavemente en pequenas cantidades, proporcionando unha cantidade modesta de calor e luz. Con todo, en cantidades maiores, a savia de Sanbaar é case combustible e arde de forma extremadamente violenta. Os Dunefolk decatáronse rapidamente da aplicabilidade desta substancia á guerra e empregan regularmente armas de lume para sementar o caos entre os seus inimigos.

note: [attack]: type=fire
en: tar bomb
gl: bomba de alquitrán

note: [female]: gender=female
en: female^Dune Burner
gl: Aburadora das dunas

note: [unit_type]: id=Dune Captain, race=dunefolk
en: Dune Captain
gl: Capitán das Dunas

note: [unit_type]: id=Dune Captain, race=dunefolk
en: Traditionally hailing from noble or military families, captains are the core of most Dunefolk platoons. Usually chosen based on heritage rather than merit, many officers are often relatively weak with the blade, but still reasonably trained in tactics. Their abilities lie largely in directing their troops to strategically advantageous positions rather than directly raising their morale. The presence of such a commander is rarely inspiring for most soldiers, but they still readily follow the expert tactical direction of their captains.
gl: Tradicionalmente procedentes de familias nobres ou militares, os capitáns son o núcleo da maioría dos pelotóns Dunefolk. Normalmente escollidos en función da herdanza e non do mérito, moitos oficiais adoitan ser relativamente débiles coa folla, pero aínda están razoablemente adestrados en tácticas. As súas habilidades residen principalmente en dirixir as súas tropas a posicións estratexicamente vantaxosas en lugar de elevar directamente a súa moral. A presenza deste comandante raramente é inspiradora para a maioría dos soldados, pero seguen facilmente a dirección táctica experta dos seus capitáns.

note: [unit_type]: id=Dune Cataphract, race=dunefolk
en: Dune Cataphract
gl: Catafracto das dunas

note: [unit_type]: id=Dune Cataphract, race=dunefolk
en: Cataphracts are eminent horsemen, riders of mounts that are possessed less of speed or endurance but tremendous power instead. Bearing a lance along with their signature maces, these warriors are most often the secondary strike force after a primary assault. After enemy forces are already occupied and weakened by a flank of swordsmen, a terrifying sight is a group of cataphracts lining up, lances pitched at the ready. A gap is made amongst the Dunefolk ranks, and in a single charge, these mighty horsemen pierce straight through enemy formations, dealing a lethal blow in a single stroke. Those who try to flee swiftly discover that neither sand nor hills deter these riders in the slightest, and the displaced air of a descending mace is the last sound they hear.
gl: Os catafractos son eminentes xinetes, xinetes de monturas que posúen menos velocidade ou resistencia, pero un poder tremendo. Levando unha lanza xunto coas súas mazas distintivas, estes guerreiros son a maioría das veces a forza de ataque secundaria despois dun asalto principal. Despois de que as forzas inimigas xa estean ocupadas e debilitadas por un flanco de espadachíns, unha visión aterradora é un grupo de catafractos aliñados, lanzas lanzadas a punto. Faise un oco entre as filas dos Dunefolk e, nunha soa carga, estes poderosos xinetes atravesan as formacións inimigas, asestando un golpe letal dun só golpe. Os que intentan fuxir descobren axiña que nin a area nin os outeiros disuaden o máis mínimo a estes xinetes, e o aire desprazado dunha maza descendente é o último son que escoitan.

note: [attack]: type=pierce
en: composite bow
gl: arco composto

note: [unit_type]: id=Dune Explorer, race=dunefolk
en: Dune Explorer
gl: Batedor das dunas

note: [unit_type]: id=Dune Explorer, race=dunefolk
en: A slow-moving caravan out in the open desert is a prime target for bandits or marauders. In order to protect themselves, the Dunefolk employ special warriors to scout and repel potential threats. In doing so, these fleet fighters not only protect their vulnerable caravans, but pilfer the supplies of supposed raiders for themselves. When employed for warfare, explorers no longer act only as scouts for probing enemies, but are skilled enough to be effective flankers or potent shock attackers.
gl: Unha caravana lenta no deserto aberto é un obxectivo principal para bandidos ou merodeadores. Para protexerse, os Dunefolk empregan guerreiros especiais para explorar e repeler ameazas potenciais. Ao facelo, estes loitadores da flota non só protexen as súas caravanas vulnerables, senón que rouban os suministros dos supostos asaltantes para si mesmos. Cando se empregan para a guerra, os exploradores xa non actúan só como exploradores para sondear aos inimigos, senón que son o suficientemente hábiles como para ser flanqueadores eficaces ou atacantes de choque potentes.

note: [unit_type]: id=Dune Falconer, race=dunefolk, gender=female
en: female^Dune Falconer
gl: Facoeira das dunas

note: [unit_type]: id=Dune Falconer, race=dunefolk, gender=female
en: While well respected among the dunefolk, the art of falconry is relatively rare due to the time and skill required to properly train birds of prey. Falconers most typically use their craft for sport or hunting, especially for scouting game and water out in the open dunes. The same intelligence can be useful when applied to warfare, if the falconer can be convinced to risk their prized pets for combative purposes.
    
    When engaging in battle, the falcon can either aid its master by striking at enemies with its sharp claws, or it can be sent higher into the air, to circle overhead and strike when the foe has shifted attention. Diverting a warrior’s focus between two different fronts can be quite distracting to say the least, forcing them to abandon their efforts on offense in order to defend themselves properly.
gl: Aínda que é moi respectada entre os habitantes das dunas, a arte da cetrería é relativamente rara debido ao tempo e a habilidade necesarias para adestrar adecuadamente as aves rapaces. Os cetreiros adoitan empregar a súa embarcación para facer deporte ou cazar, especialmente para buscar caza e auga nas dunas abertas. A mesma intelixencia pode ser útil cando se aplica á guerra, se o falconeiro pode ser convencido de arriscar ás súas preciadas mascotas con fins combativos.
    
    Cando se involucra na batalla, o falcón pode axudar ao seu amo golpeando aos inimigos coas súas afiadas garras, ou pode ser enviado máis alto ao aire, para circular por riba e atacar cando o inimigo desprazou a atención. Desviar o foco dun guerreiro entre dúas frontes diferentes pode distraer moito, polo menos, obrigándoo a abandonar os seus esforzos en ataque para defenderse adecuadamente.

note: [attack]: type=blade
en: falcon
gl: falcón

note: [unit_type]: id=Dune Firetrooper, race=dunefolk, gender=male,female
en: Dune Firetrooper
gl: Incendiario das dunas

note: [unit_type]: id=Dune Firetrooper, race=dunefolk, gender=male,female
en: By refining Sanbaar sap through a very specific distillation process, it becomes possible to produce exceedingly flammable naphtha, which burns even more violently than the sap it was derived from. Of course, such a substance is extremely dangerous due to its highly combustible nature. Most shy away from its use since the potential for self injury is very high, but a few daring souls take up flamethrowers fueled by pure naphtha as their weapons of choice. The resulting destruction is more than enough to justify the use of such a hazardous chemical.
gl: Ao refinar a savia de Sanbaar mediante un proceso de destilación moi específico, faise posible producir nafta extremadamente inflamable, que arde aínda máis violentamente que a savia da que se obtivo. Por suposto, tal substancia é extremadamente perigosa debido á súa natureza altamente combustible. A maioría evita o seu uso xa que o potencial de autolesionarse é moi alto, pero algunhas almas atrevidas usan lanzallamas alimentados con nafta pura como armas preferidas. A destrución resultante é máis que suficiente para xustificar o uso dun produto químico tan perigoso.

note: [attack]: type=fire
en: flamethrower
gl: lanzallamas

note: [female]: gender=female
en: female^Dune Firetrooper
gl: Incendiaria das dunas

note: [unit_type]: id=Dune Harrier, race=dunefolk, gender=female
en: female^Dune Harrier
gl: Acosadora das dunas

note: [unit_type]: id=Dune Herbalist, race=dunefolk
en: Dune Herbalist
gl: Herbalista das dunas

note: [unit_type]: id=Dune Horse Archer, race=dunefolk
en: Dune Horse Archer
gl: Arqueiro a cabalo das dunas

note: [unit_type]: id=Dune Horse Archer, race=dunefolk
en: Though relatively few in number, some riders favor archery as their technique of choice for battle. Fleet and elusive, these horsemen are experts at harassing less mobile foes with hails of arrows and hunting down fleeing enemies from a distance. Though not usually trained for infiltration or spying, these equestrians’ ability to pass messages from afar with their long-ranged arrows is of great use to maintain communication among the Dunefolk armies.
gl: Aínda que son relativamente poucos en número, algúns pilotos prefiren o tiro con arco como técnica de elección para a batalla. Esquivos e esquivos, estes xinetes son expertos en acosar inimigos menos móbiles con frechas e cazar a distancia aos inimigos que foxen. Aínda que normalmente non están adestrados para infiltrarse ou espiar, a capacidade destes ecuestres de pasar mensaxes desde lonxe coas súas frechas de longo alcance é de gran utilidade para manter a comunicación entre os exércitos de Dunefolk.

note: [unit_type]: id=Dune Luminary, race=dunefolk
en: Dune Luminary
gl: Luminaria das dunas

note: [unit_type]: id=Dune Luminary, race=dunefolk
en: On the surface, it is not entirely clear what distinguishes a Luminary from other healers among the Dunefolk. Certainly, a Luminary may be marginally more knowledgeable, well-traveled, or skilled in combat compared to normal herbalists or apothecaries, but the difference is usually modest at best. Nevertheless, ‘Luminary’ is a formal title granted to the highest order of Dunefolk healers and bestows these men both the greatest esteem and the greatest envy.
    
    There is some speculation that a secret order exists among the Luminaries. These so called ‘Eminents’ hoard a great deal of forbidden knowledge and advise many Dunefolk leaders from the shadows. Such a thing has never been proven, but the fact remains that some Luminaries seem to hold much more influence than their abilities should afford.
gl: En superficie, non está do todo claro o que distingue a un Luminary doutros curandeiros entre os Dunefolk. Certamente, un Luminary pode ser lixeiramente máis informado, ben viaxado ou hábil no combate en comparación cos herbolarios ou boticarios normais, pero a diferenza adoita ser modesta no mellor dos casos. Non obstante, "Luminary" é un título formal concedido á orde máis alta de curandeiros de Dunefolk e outorga a estes homes a maior estima e a maior envexa.
    
    Hai algunha especulación de que existe unha orde secreta entre as Luminarias. Estes chamados "Eminentes" acumulan unha gran cantidade de coñecementos prohibidos e aconsellan a moitos líderes de Dunefolk desde as sombras. Nunca se demostrou tal cousa, pero o certo é que algunhas Luminarias parecen ter moita máis influencia da que deberían permitir as súas habilidades.

note: [unit_type]: id=Dune Marauder, race=dunefolk
en: Dune Marauder
gl: Saqueador das dunas

note: [attack]: type=fire
en: torch
gl: facho

note: [unit_type]: id=Dune Paragon, race=dunefolk
en: Dune Paragon
gl: Paradigma das dunas

note: [unit_type]: id=Dune Paragon, race=dunefolk
en: In many Dunefolk city-states, the procedure for selecting the next generation of leaders is a long process that takes place over many years. In each generation, a few particularly talented youths among the nobility are selected for special tutelage. Eat, sleep, and train, these warriors learn to live and breathe swordsmanship — more than even an extension of themselves, it becomes their core identity. From adolescence, ten years of intense training paves the path to the final test, a series of duels to the death between pairs of these fighters. When the dust settles and the process is ended, eight are left remaining. These men are granted the title Kal, or collectively, Kalai.
    
    Among the Dunefolk, while great leaders are required to have mastered the blade, the ruling caste must know far more than mere swordplay. Gruelling drilling is usually followed by either several years of roving through the deserts or dedication of the mind to the sciences. The purpose of this is to find a self-motivated path toward enlightenment. No matter the case, at the end of the second training period, the remaining Kalai return and demonstrate their knowledge to the elders of the current ruling caste. Those who are found worthy are then called Paragon, warriors of great strength and acuity who may then be considered as candidates to lead the next generation of Dunefolk.
gl: En moitas cidades-estado de Dunefolk, o procedemento para seleccionar a próxima xeración de líderes é un proceso longo que se desenvolve ao longo de moitos anos. En cada xeración, algúns mozos particularmente talentosos entre a nobreza son seleccionados para unha tutela especial. Coma, dorme e adestra, estes guerreiros aprenden a vivir e respirar esgrima; máis que unha extensión de si mesmos, convértese na súa identidade principal. Desde a adolescencia, dez anos de intenso adestramento abren o camiño cara á proba final, unha serie de duelos a morte entre parellas destes loitadores. Cando se deposita o po e remata o proceso, quedan oito restantes. Estes homes reciben o título de Kal, ou colectivamente, Kalai.
    
    Entre os Dunefolk, aínda que os grandes líderes deben dominar a espada, a casta gobernante debe saber moito máis que un simple xogo de espada. A esgotadora perforación adoita ser seguida de varios anos de vagabundeo polos desertos ou de dedicación da mente ás ciencias. O propósito disto é atopar un camiño automotivado cara á iluminación. Non importa o caso, ao final do segundo período de adestramento, os Kalai restantes regresan e demostran os seus coñecementos aos anciáns da casta gobernante actual. Os que son considerados dignos son entón chamados Paragon, guerreiros de gran forza e agudeza que entón poden ser considerados candidatos para liderar a próxima xeración de Dunefolk.

note: [attack]: type=impact
en: pommel strike
gl: golpe coa empuñadura

note: [unit_type]: id=Dune Raider, race=dunefolk
en: Dune Raider
gl: Invasor das dunas

note: [unit_type]: id=Dune Rider, race=dunefolk
en: Dune Rider
gl: Xinete das dunas

note: [unit_type]: id=Dune Rider, race=dunefolk
en: The Dunefolk are prominent horse breeders who raise many different varieties of mounts to fulfill various purposes. Those who are used for hard labor are bred for power, while those for journeys or caravans are bred for endurance. For warfare, a mix of traits is usually best, though the ability to easily and rapidly traverse sand is of utmost importance. The riders of these horses primarily function as scouts and messengers, or occasionally as supporting forces for weakened lines. The crucial trait of maneuverability is what allows these horsemen to be so effective and versatile out on the rolling dunes.
gl: Os Dunefolk son destacados criadores de cabalos que crían moitas variedades diferentes de monturas para cumprir con diversos propósitos. Os que se empregan para traballos forzados son criados para poder, mentres que os de viaxes ou caravanas son criados para a resistencia. Para a guerra, adoita ser mellor unha mestura de trazos, aínda que a capacidade de atravesar a area de xeito sinxelo e rápido é de suma importancia. Os xinetes destes cabalos funcionan principalmente como exploradores e mensaxeiros, ou ocasionalmente como forzas de apoio para as liñas debilitadas. O trazo crucial da maniobrabilidade é o que permite que estes xinetes sexan tan efectivos e versátiles nas dunas onduladas.

note: [unit_type]: id=Dune Rover, race=dunefolk
en: Dune Rover
gl: Vadío das dunas

note: [unit_type]: id=Dune Scorcher, race=dunefolk, gender=male,female
en: Dune Scorcher
gl: Queimador das dunas

note: [female]: gender=female
en: female^Dune Scorcher
gl: Queimadora das dunas

note: [unit_type]: id=Dune Skirmisher, race=dunefolk, gender=female
en: female^Dune Skirmisher
gl: Guerrilleira das dunas

note: [unit_type]: id=Dune Sky Hunter, race=dunefolk, gender=female
en: female^Dune Sky Hunter
gl: Cazador celeste das dunas

note: [unit_type]: id=Dune Sky Hunter, race=dunefolk, gender=female
en: Often mistaken for young Rocs, desert eagles are large, majestic birds of prey who are notoriously aggressive and nearly impossible to tame. In the wild, the eagles feed on larger prey such as wolves, small horses, and, it is said, naughty young children. The power of these creatures makes them tremendously difficult to engage, with only the most skilled of falconers even daring to approach them. In the event that the bird tamer is actually successful, the relationship between bird and hunter becomes less of master and pet, and more a mutual bond between two equals. Serving not only as tools for combat, the eagles can live for up to a few decades and are often precious companions to their dunefolk partners.
gl: Moitas veces confundidas cos mozos Rocs, as aguias do deserto son grandes e maxestosas aves rapaces que son notoriamente agresivas e case imposibles de domar. En estado salvaxe, as aguias aliméntanse de presas máis grandes como lobos, cabaliños e, dise, nenos pequenos traviesos. O poder destas criaturas dificulta enormemente a súa participación, e só os cetreiros máis hábiles se atreven ata achegarse a eles. No caso de que o domador de paxaros teña éxito, a relación entre o paxaro e o cazador vólvese menos amo e mascota, e máis nun vínculo mutuo entre dous iguais. Non só serven como ferramentas de combate, as aguias poden vivir ata unhas poucas décadas e adoitan ser compañeiros preciosos dos seus compañeiros de dunas.

note: [attack]: type=blade
en: eagle
gl: aguia

note: [unit_type]: id=Dune Soldier, race=dunefolk
en: Dune Soldier
gl: Soldado das dunas

note: [unit_type]: id=Dune Spearguard, race=dunefolk
en: Dune Spearguard
gl: Lanceiro das dunas

note: [unit_type]: id=Dune Spearmaster, race=dunefolk
en: Dune Spearmaster
gl: Mestre lanceiro das dunas

note: [unit_type]: id=Dune Spearmaster, race=dunefolk
en: Among Dunefolk armies, the highest prestige goes to the master swordsmen leading every assault. Though honored for their service in battle, those who wield the spear and shield are largely forgotten beyond that, usually fulfilling the least desirable role in combat without glory or recognition. When a Dunefolk assault fails and a retreat must be had, a rank of spearguards is usually left behind to hold back the counterassault. Though providing a formidable defense, the shield line is inevitably overwhelmed and most of the defenders lost to the maw of war. On the off chance that one manages to survive and find his way back to the recuperating army, he is often reprimanded for failing to stand his ground and die with the rest of his unnamed brethren. Nevertheless, after a minor scolding, the warrior is accepted back and carries his hard won experience into the next battle.
    
    It is not a formal title, but ‘Spearmaster’ is what spearguards call their companions who manage to return from the usually suicidal defense that the Dunefolk mount to cover their retreats. Hardly a term of praise or distinction, it is still a modicum of recognition for those who were prepared to die as nameless martyrs to protect their brethren.
gl: Entre os exércitos de Dunefolk, o maior prestixio recae nos mestres espadachíns que lideran cada asalto. Aínda que son honrados polo seu servizo na batalla, os que usan a lanza e o escudo son en gran parte esquecidos máis aló diso, normalmente cumprindo o papel menos desexable no combate sen gloria nin recoñecemento. Cando falla un asalto dos Dunefolk e hai que retirarse, adoita deixarse ​​atrás un rango de garda-lanzas para frear o contraasalto. Aínda que ofrece unha defensa formidable, a liña do escudo é inevitablemente desbordada e a maioría dos defensores perderon as fauces da guerra. No caso de que un consiga sobrevivir e atopar o camiño de volta ao exército en recuperación, moitas veces reprodúcese por non manter a súa posición e morrer co resto dos seus irmáns sen nome. Non obstante, despois dunha pequena regañía, o guerreiro é aceptado de novo e leva a súa experiencia tan gañada á seguinte batalla.
    
    Non é un título formal, pero 'Spearmaster' é como chaman os lanzadores aos seus compañeiros que conseguen regresar da defensa habitualmente suicida que montan os Dunefolk para cubrir as súas retiradas. Apenas un termo de eloxio ou distinción, aínda é un mínimo de recoñecemento para aqueles que estaban preparados para morrer como mártires sen nome para protexer aos seus irmáns.

note: [unit_type]: id=Dune Strider, race=dunefolk, gender=female
en: female^Dune Strider
gl: Zancador das dunas

note: [unit_type]: id=Dune Sunderer, race=dunefolk
en: Dune Sunderer
gl: Desgarrador das dunas

note: [unit_type]: id=Dune Swordsman, race=dunefolk
en: Dune Swordsman
gl: Espadachín das dunas

note: [unit_type]: id=Dune Swordsman, race=dunefolk
en: In a direct clash of large armies, the Dunefolk commonly encounter either densely packed ‘shield walls’ or heavily fortified enemy positions. Striking against these highly organized fronts can be quite challenging — an enemy formation might leave only small, brief gaps between shields and armor while threatening a counterstrike with a thrust of spears and projectiles. Dunefolk swordplay thus places a heavy emphasis on power and more importantly, precision. A warrior might find only one chance to strike at an enemy, but an experienced swordsman is more than likely to seize the opportunity and make his strike count. Honing in with almost unnatural accuracy, a contingent of of swordsmen is enough to crack even the sternest of defenses.
gl: Nun choque directo de grandes exércitos, os Dunefolk adoitan atoparse con "muros de escudo" densamente abarrotados ou con posicións inimigas moi fortificadas. Atacar contra estas frontes altamente organizadas pode ser bastante desafiante: unha formación inimiga pode deixar só pequenos e breves espazos entre os escudos e as armaduras mentres ameaza un contraataque cun empuxe de lanzas e proxectís. O xogo de espadas Dunefolk fai así un gran énfase no poder e, o máis importante, na precisión. Un guerreiro pode atopar só unha oportunidade de atacar a un inimigo, pero un espadachín experimentado é máis que probable que aproveite a oportunidade e faga que o seu ataque conte. Perfeccionando cunha precisión case antinatural, un continxente de espadachíns é suficiente para romper ata as máis severas defensas.

note: [attack]: type=blade
en: forceful scimitar strike
gl: forte golpe de cimitarra

note: [attack]: type=blade
en: balanced scimitar slash
gl: corte de cimitarra equilibrado

note: [unit_type]: id=Dune Warmaster, race=dunefolk
en: Dune Warmaster
gl: Mestre de guerra das dunas

note: [unit_type]: id=Dune Warmaster, race=dunefolk
en: In direct contrast with other Dunefolk commanders, many high-ranking generals focus heavily on rousing their troops and maintaining high morale. Warmasters are often found at the forefront of battle, fighting and bleeding alongside their soldiers. While these commanders usually leave the finer strategic details to their lower-ranking captains, they are certainly capable tacticians as well; many a battle has been won on an inventive or surprise maneuver that is often the creative byproduct of combat experience rather than formal training. Said to be a veteran of a thousand battles, a warmaster is an expert leader that should never be underestimated.
gl: En contraste directo con outros comandantes Dunefolk, moitos xenerais de alto rango céntranse moito en espertar as súas tropas e manter a moral alta. Os mestres de guerra adoitan atoparse á fronte da batalla, loitando e sangrando xunto aos seus soldados. Aínda que estes comandantes adoitan deixar os detalles estratéxicos máis finos aos seus capitáns de rango inferior, sen dúbida tamén son tácticos capaces; moitas batallas gañouse nunha manobra inventiva ou sorpresa que adoita ser o subproduto creativo da experiencia de combate máis que do adestramento formal. Dise que é un veterano de mil batallas, un mestre de guerra é un líder experto que nunca debe ser subestimado.

note: [unit_type]: id=Dune Wayfarer, race=dunefolk
en: Dune Wayfarer
gl: Peregrino das Dunas

note: [unit_type]: id=Dune Wayfarer, race=dunefolk
en: From the journal of Balah, the Dune Watcher:
    
    “... Today was the sixth day. Six days of pursuit through the desert without sleep, without rest... but I require neither. The Bloodeye Roc has pilfered too many of my herd for its ravenous feasting. I must be rid of it before the caravan starves. I have tracked it thus far, and no matter how far it flees, I shall follow.
    
    ... blast it! The creature was only a couple hundred paces away, but the sun was in my eyes! I managed to land a few arrows on the irksome thing, but only enough to slow it. Still, it seems to be tiring faster than I. With any luck, I will catch it before it can reach the mountains.
    
    ... Day eleven. I cornered the creature after it landed on the hillside, but there were three more that I was not accounting for. Rocs are ferocious creatures in close quarters. Fighting one is already no simple task, but four at once? I am lucky I brought my second axe, otherwise I would have sustained severe injury during that battle. As it is, I am waiting for the gauze to set on my leg before I return to slay the final two. Perhaps then I can finally find the time to eat and get some rest.
    
    ... it comes as a surprise to even me that I traveled nearly halfway across the Northern Dunes in my twenty-one day expedition. It would take the caravan nearly three months to make that trip, but I do suppose the circumstances around my journey were somewhat extenuating. On the bright side, I was able to procure some salted roc meat along the way, which should make for a fine treat for the children. It will also be nice to see some of the other Wayfarers again. My tale might not be that impressive to them, but at least it is an improvement over my previous encounter with the wyvern...”
gl: Do diario de Balah, o observador das dunas:
    
    “... Hoxe foi o sexto día. Seis días de persecución polo deserto sen durmir, sen descanso... pero non esixo ningun. O Bloodeye Roc roubou demasiados do meu rabaño para o seu banquete voraz. Debo desfacerme del antes de que a caravana mora fame. Rastreino ata agora, e por moi lonxe que foxa, seguirei.
    
    ... destrozalo! A criatura estaba a só uns centos de pasos de distancia, pero o sol estaba nos meus ollos! Conseguín aterrar unhas cantas frechas na cousa molesta, pero só o suficiente para retardala. Aínda así, parece que cansa máis rápido ca min. Con sorte, collereino antes de que chegue ás montañas.
    
    ... Día once. Acorrallei á criatura despois de que aterrase na ladeira, pero había tres máis que non tiña en conta. Os rocs son criaturas feroces en lugares próximos. Loitar contra un xa non é tarefa sinxela, pero catro á vez? Teño sorte de que trouxera a miña segunda machada, se non, sufriría unha grave ferida durante esa batalla. Tal e como está, estou esperando a que a gasa se poña na miña perna antes de volver para matar aos dous finais. Quizais entón podo atopar o tempo para comer e descansar un pouco.
    
    ... incluso para min é unha sorpresa que viaxese case a metade das Dunas do Norte na miña expedición de vinte e un días. A caravana tardaría case tres meses en facer esa viaxe, pero supoño que as circunstancias arredor da miña viaxe foron algo atenuantes. No lado positivo, puiden comprar carne de roc salgada ao longo do camiño, o que debería ser un bo deleite para os nenos. Tamén será bo ver de novo a algúns dos outros Wayfarers. O meu conto pode non ser tan impresionante para eles, pero polo menos é unha mellora con respecto ao meu encontro anterior co wyvern... "

note: [unit_type]: id=Dune Windbolt, race=dunefolk
en: Dune Windbolt
gl: Frecha do Vento das Dunas

note: [unit_type]: id=Wyvern Rider, race=monster, description=
en: Wyvern Rider
gl: Xinete de Víbora Alada

note: [unit_type]: id=Dwarvish Arcanister, race=dwarf
en: Dwarvish Arcanister
gl: Anano erudito das runas

note: [unit_type]: id=Dwarvish Arcanister, race=dwarf
en: The most powerful of all the runecrafters, the Dwarvish Arcanister destroys wounded enemies almost instantly, and rarely fails to cause a wound when that is his intent. His skill in runecrafting is unrivaled, and the glyphs he carves into his weapons and armor deflect the blows of his enemies.
gl: Os eruditos das runas teñen uns coñecementos sobre o gravado de runas que poucos poden alcanzar nin sequera tras toda unha vida de dedicación. Poden dar morte aos inimigos feridos case instantaneamente, e poden facer moito dano se iso é o que queren. As inscricións con que complementan as súas armas e armaduras fanas inmunes aos golpes dos seus inimigos.

note: [unit_type]: id=Dwarvish Berserker, race=dwarf
en: Dwarvish Berserker
gl: Anano furioso

note: [unit_type]: id=Dwarvish Dragonguard, race=dwarf
en: Dwarvish Dragonguard
gl: Anano fusileiro

note: [unit_type]: id=Dwarvish Dragonguard, race=dwarf
en: It is not clear why the Dragonguards are called what they are, a name given by their dwarven brethren. Some speculate that the name comes from their weapon of choice, these strange staves that belch fire and death. Others have surmised that it is because such weapons would be a threat against even a true Dragon, should such a thing be seen again in the known world. Whatever the case, it is for these weapons that the guardians of the great Dwarven citadels are both renowned and feared; weapons that have broken the mightiest of warriors with a single blow.
gl: Os ananos adoitan chamar aos seus fusileiros «gardas dragón», aínda que non se sabe por que. Hai quen di que o nome provén da súa arma, eses estraños bastóns que cospen lume e morte. Outros pensan que se debe a que con esas armas poderían vencer mesmo a un dragón de verdade, se é que se volve ver algún. Sexa polo que sexa, está claro que esas armas son o motivo polo que os gardiáns das grandes cidadelas dos ananos son temidos e admirados. Armas que foron capaces de acabar nun intre con algúns dos guerreiros máis curtidos.

note: [unit_type]: id=Dwarvish Explorer, race=dwarf
en: Dwarvish Explorer
gl: Anano batedor

note: [unit_type]: id=Dwarvish Explorer, race=dwarf
en: Dwarvish Explorers are peerless survivalists. Using only the equipment they carry, they can range for months around the forests and mountains looking for new seams of ore and deposits of minerals. Whilst their skill in a melee is less than some other dwarves, they are unmatched with throwing axes, having practiced this skill hunting in the mountains. Their maneuverability makes them dangerous and tricky foes.
gl: Os ananos batedores son uns superviventes por natureza. Poden pasar meses percorréndose bosques e montañas en busca de depósitos de minerais sen máis axuda que a do equipamento que levan. Se ben o combate corpo a corpo non se lles dá tan ben como a outros ananos, non teñen rival no que ao lanzamento de machados se refire, unha habilidade que perfeccionaron durante as súas xornadas de caza polo monte. A súa gran capacidade para manobrar, especialmente naqueles terreos cos que están familiarizados, fan deles como pouco uns inimigos a ter en conta.

note: [unit_type]: id=Dwarvish Fighter, race=dwarf
en: Dwarvish Fighter
gl: Anano loitador

note: [unit_type]: id=Dwarvish Guardsman, race=dwarf
en: Dwarvish Guardsman
gl: Anano gardián

note: [unit_type]: id=Dwarvish Lord, race=dwarf
en: Dwarvish Lord
gl: Cabaleiro anano

note: [unit_type]: id=Dwarvish Lord, race=dwarf
en: Clad in shining armor, these dwarves look like kings from under the mountains. They wield axe and hammer with masterful skill, and can hit a target with a thrown hand axe at several paces. Though slow on their feet, these dwarves are a testament to the prowess of their kin.
gl: Acoirazados cunha armadura brillante, estes ananos parecen reis saídos do corazón das montañas. Manexan o machado e o martelo cunha destreza maxistral, e poden atinarlle a un obxectivo cunha machada lanzada coa man a pracer. Aínda que son lentos a pé, estes ananos son unha proba vivinte das capacidades da súa especie.

note: [unit_type]: id=Dwarvish Miner, race=dwarf
en: Dwarvish Miner
gl: Anano mineiro

note: [attack]: type=pierce
en: pick
gl: escoller

note: [unit_type]: id=Dwarvish Pathfinder, race=dwarf
en: Dwarvish Pathfinder
gl: Anano rastreador

note: [unit_type]: id=Dwarvish Pathfinder, race=dwarf
en: These hardy dwarves are sometimes away from their caves for long periods, scouting and patrolling the borders. They spend this time watching for invaders, and fighting bandits and thieves who encroach on dwarvish territory. They are powerful fighters in a melee, and from a distance their deftly thrown axes can rival the power and accuracy of a human archer.
gl: Estes robustos ananos pasan ás veces longos períodos de tempo lonxe das súas covas, explorando e patrullando a fronteira. Durante este tempo buscan invasores, e loitan contra os bandidos e ladróns que ousan entrar furtivamente nas terras dos ananos. Desenvólvense ben no combate corpo a corpo, e a súa destreza lanzando machados chega rivalizar coa puntería dos arqueiros humanos.

note: [unit_type]: id=Dwarvish Runesmith, race=dwarf
en: Dwarvish Runesmith
gl: Anano gravador de runas

note: [unit_type]: id=Dwarvish Scout, race=dwarf
en: Dwarvish Scout
gl: Anano explorador

note: [unit_type]: id=Dwarvish Scout, race=dwarf
en: Although the dwarves cannot match the taller races in a sprint, when unencumbered by heavy armor their tremendous stamina and endurance allows them to match all but the fastest on foot. Dwarvish Scouts use this to their advantage, ranging ahead of the main force and reporting back on troop movements and dispositions, or securing important objectives. Outside of battle, they are often used to relay messages between dwarvish communities. However, they pay for their speed with the poorer protection provided by their lighter armor.
gl: Aínda que os ananos non son xeralmente tan veloces coma outras especies de maior estatura, a cousa cambia bastante cando non levan postas esas tremendas armaduras, e a súa resistencia e aguante permítelles rivalizar con algunhas das especies máis veloces. Os ananos exploradores aprovéitanse disto, adiantándose ao corpo principal do exército para logo informar sobre os movementos do inimigo, ou asegurar obxectivos importantes. Fóra do campo de batalla, adoitan empregarse para portar as mensaxes entre as distintas comunidades de ananos. Porén, a cambio da súa velocidade renuncian á protección que fornecen as armaduras que utilizan os seus compañeiros.

note: [unit_type]: id=Dwarvish Sentinel, race=dwarf
en: Dwarvish Sentinel
gl: Anano sentinela

note: [unit_type]: id=Dwarvish Stalwart, race=dwarf
en: Dwarvish Stalwart
gl: Anano incondicional

note: [unit_type]: id=Dwarvish Steelclad, race=dwarf
en: Dwarvish Steelclad
gl: Anano acoirazado

note: [unit_type]: id=Dwarvish Steelclad, race=dwarf
en: Outfitted in the strongest plate and mail of Knalgan forges, the Steelclads are the vanguard of dwarvish armies. They are renowned for their resilience in the heat of battle, and their mastery of both battleaxe and warhammer make them imposing foes indeed.
gl: Vestido coas mellores placas e mallas das forxas de Neilga, os acoirazados son a vangarda dos exércitos dos ananos. Son coñecidos pola súa resistencia no fragor da batalla, e a súa gran habilidade tanto co machado como co martelo os converte desde logo en inimigos a temer.

note: [unit_type]: id=Dwarvish Thunderer, race=dwarf
en: Dwarvish Thunderer
gl: Anano arcabuceiro

note: [unit_type]: id=Dwarvish Thunderguard, race=dwarf
en: Dwarvish Thunderguard
gl: Anano mosqueteiro

note: [unit_type]: id=Dwarvish Thunderguard, race=dwarf
en: The Dwarven Thunderguards are famed for their curious weaponry, these strange staves of wood and iron that make a thunderous noise in their anger. The machinations behind this weaponry are a mystery, a secret taken to the grave by the dwarves of Knalga who wield them, and are assumed to have even forged them. The most that is known are reports of dwarves pouring a strange black dust into the mouth of their weapons, which some say is a food to fuel the beast imprisoned within.
    
    Though a single shot from these ‘thundersticks’ can take several minutes to prepare, the results are seen by the Dwarves as being well worth the wait.
gl: Os ananos mosqueteiros son famosos polas súas curiosas armas, eses estraños bastóns de madeira e ferro que provocan un ruído estrondoso cando se anoxan. A tecnoloxía coa que funcionan estas armas é un completo misterio, un segredo que levan á tumba os ananos de Neilga que as portan, e que —en teoría— forxaron previamente coas súas propias mans. Algúns ananos foron vistos introducindo un estraño po negro pola boca da arma, disque para alimentar á besta que hai atrapada no seu interior.
    
    Aínda que pode levar varios minutos preparar un único disparo destes arcabuces, os ananos opinan que o resultado compensa a espera.

note: [unit_type]: id=Dwarvish Ulfserker, race=dwarf
en: Dwarvish Ulfserker
gl: Anano frenético

note: [unit_type]: id=Elvish Archer, race=elf, gender=male,female
en: Elvish Archer
gl: Elfo arqueiro

note: [unit_type]: id=Elvish Archer, race=elf, gender=male,female
en: As primarily foragers and hunters, most elves learn to become proficient archers from a young age. Besides being only a practical skill, archery is also a common pastime and many competitions are held in sport for the entertainment of spectators and participants alike. This ability is readily turned to battle in times of war, where many elves will wield bows as their weapons of choice. Though not as sturdy as their human or orc counterparts, Elvish archers are still effective combatants, especially when fighting from the safety of their forests.
gl: Como principalmente cazadores e cazadores, a maioría dos elfos aprenden a converterse en arqueiros expertos dende pequenos. Ademais de ser só unha habilidade práctica, o tiro con arco tamén é un pasatempo común e moitas competicións celébranse no deporte para o entretemento de espectadores e participantes. Esta habilidade é facilmente convertida en batalla en tempos de guerra, onde moitos elfos usarán arcos como armas preferidas. Aínda que non son tan resistentes como os seus homólogos humanos ou orcos, os arqueiros élficos seguen sendo combatentes eficaces, especialmente cando loitan desde a seguridade dos seus bosques.

note: [female]: gender=female
en: female^Elvish Archer
gl: Elfa arqueira

note: [unit_type]: id=Elvish Avenger, race=elf, gender=male,female
en: Elvish Avenger
gl: Elfo vingador

note: [unit_type]: id=Elvish Avenger, race=elf, gender=male,female
en: The curious name of the Elvish ‘Avengers’ comes from a tactic often employed by these master rangers. The enemy is allowed to break through a feint defense and when the vulnerable troops behind the front line follow, these archers break cover and attack, cutting supply lines and surrounding the enemy in one fell stroke. This has, at times, been interpreted as a form of vengeance for their brethren lost earlier in the battle. While not so base in design, it is not at all inaccurate.
gl: O curioso nome dos elfos «vingadores» provén dunha táctica que empregan a miúdo estes mestres gardas forestais. Permítenlle ao inimigo atravesar unha defensa ficticia, e cando as tropas vulnerábeis detrás da liña principal os seguen, estes arqueiros descóbrense e atacan, cortándolle ao inimigo as rutas de fuxida, rodeándoo e lanzando sobre el un ataque feroz.Isto interpretouse en ocasións coma unha forma de vingarse polos seus compañeiros que caeron na batalla. Aínda que a estratexia non foi ideada con esa intención, a afirmación ten o seu fundamento.

note: [special_note]
en: Elvish Avengers are well-traveled and adept at traversing harsh terrains like sand, water, and mountains.
gl: Os Elvish Avengers son ben viaxados e son expertos en atravesar terreos duros como area, auga e montañas.

note: [female]: gender=female
en: female^Elvish Avenger
gl: Elfa vingadora

note: [unit_type]: id=Elvish Captain, race=elf
en: Elvish Captain
gl: Capitán élfico

note: [unit_type]: id=Elvish Champion, race=elf
en: Elvish Champion
gl: Campión élfico

note: [unit_type]: id=Elvish Champion, race=elf
en: Elves are typically peaceable by nature and most will attack only in retaliation for some wrongdoing wrought upon them. However, there are some elves who deliberately seek battle, purposeful or otherwise, for their own enjoyment. Through constant combat, these warriors either learn to hone their swordsmanship to a level far beyond most of their peers or perish in the volatile frenzy of melee. Those capable of persisting eventually grow skilled enough to wholly conquer the battlegrounds, becoming veritable champions of war as they mercilessly cut through their foes. Having spent their whole lives refining their prowess with the blade, these elves are exceptionally dangerous and should never be underestimated.
gl: Os elfos adoitan ser pacíficos por natureza e a maioría só atacarán en represalia por algún mal cometido sobre eles. Non obstante, hai algúns elfos que buscan deliberadamente a batalla, con propósito ou non, para o seu propio goce. A través do combate constante, estes guerreiros ou ben aprenden a mellorar a súa esgrima a un nivel moi superior á maioría dos seus compañeiros ou perecen no frenesí volátil do corpo a corpo. Aqueles capaces de persistir finalmente se fan o suficientemente hábiles como para conquistar completamente os campos de batalla, converténdose en auténticos campións de guerra mentres atravesan sen piedade aos seus inimigos. Tras pasar toda a súa vida perfeccionando a súa destreza coa espada, estes elfos son excepcionalmente perigosos e nunca deben ser subestimados.

note: [unit_type]: id=Elvish Druid, race=elf, gender=female
en: female^Elvish Druid
gl: Elfa druída

note: [attack]: type=impact
en: ensnare
gl: engaiolar

note: [unit_type]: id=Elvish Enchantress, race=elf, gender=female
en: female^Elvish Enchantress
gl: Elfa encantadora

note: [unit_type]: id=Elvish Enchantress, race=elf, gender=female
en: In the context of Elven magic, the notion of enchanting is a little bit misleading since it almost always refers to manipulation of an object’s essence for the purpose of divination or insight. A favorite among the corresponding enchantresses is imbuing their natural surroundings with the breath of the arcane, yielding secret groves that exist at the juncture between the corporeal and ethereal worlds. These mysterious domains are kept by their equally enigmatic caretakers, who mostly keep to themselves away from prying eyes. Though rather reserved and unsociable, these elves are well-regarded by most of their kin and sometimes called upon for guidance especially in unusual or peculiar matters.
gl: No contexto da maxia élfica, a noción de encantamento é un pouco enganosa xa que case sempre se refire á manipulación da esencia dun obxecto con fins de adiviñación ou percepción. Unha das favoritas entre as correspondentes encantadoras é impregnar o seu entorno natural co alento do arcano, producindo soutos secretos que existen na unión entre o mundo corpóreo e o etéreo. Estes misteriosos dominios son gardados polos seus coidadores igualmente enigmáticos, que na súa maioría se manteñen lonxe de miradas indiscretas. Aínda que son bastante reservados e pouco sociables, estes elfos son ben considerados pola maioría dos seus familiares e ás veces son chamados para que lles orienten, especialmente en asuntos pouco comúns ou peculiares.

note: [attack]: type=impact
en: entangle
gl: enredar

note: [attack]: type=arcane
en: faerie fire
gl: lume feérico

note: [unit_type]: id=Elvish Fighter, race=elf
en: Elvish Fighter
gl: Elfo loitador

note: [unit_type]: id=Elvish Fighter, race=elf
en: Among elves, swordplay is most commonly practiced by rangers and border patrols, who serve primarily as guardians of the forests and more occasionally as small squads for intrusions into other territories. Elvish swordsmanship is known for its emphasis on swift, agile strikes, generating less power than human or orcish warriors, but also leaving less time to react and counter. Most elves can learn the basics of swordplay relatively quickly and will readily pick up the blade when confronted with battle.
gl: Entre os elfos, o xogo con espada é practicado máis habitualmente polos guardabosques e as patrullas fronteirizas, que serven principalmente como gardiáns dos bosques e, máis ocasionalmente, como pequenos escuadróns para intrusións noutros territorios. A esgrima élfica é coñecida pola súa énfase nos ataques rápidos e áxiles, xerando menos poder que os guerreiros humanos ou orcos, pero tamén deixando menos tempo para reaccionar e contrarrestar. A maioría dos elfos poden aprender os conceptos básicos do xogo con espada con relativa rapidez e collerán facilmente a folla cando se enfrontan á batalla.

note: [unit_type]: id=Elvish Hero, race=elf
en: Elvish Hero
gl: Heroe élfico

note: [unit_type]: id=Elvish Hero, race=elf
en: Accomplished Elvish warriors are sometimes called ‘Sárcan’, roughly meaning ‘one who has sacrificed in defense’ or ‘one transfigured by experience’. Often translated to ‘Elvish Heroes’ in the human tongue, this name does indicate some level of prestige, but is not meant to glorify the position. Elvish Heroes are those who have survived numerous wars and outlived many of their friends who fell in prior battles. Often among the few lone survivors of the battlefield, these battle-hardened soldiers are privy to the numerous atrocities of war — orcs and humans burning and razing their homes in the forests, dwarves pillaging precious artifacts from the fallen, necromancers raising their own comrades to fight against them, or even their own kind slaughtering innocents without care or mercy. While the Elves realize the necessity of military strength and honor the ‘Sárcanet’ as heroes for their service, such a status is not one often sought after by the majority of Elvenkind.
gl: Os guerreiros élficos realizados son ás veces chamados "Sárcan", que significa aproximadamente "aquel que se sacrificou en defensa" ou "un transfigurado pola experiencia". Moitas veces traducido a "heroes élficos" na lingua humana, este nome indica certo nivel de prestixio, pero non pretende glorificar a posición. Os heroes élficos son aqueles que sobreviviron a numerosas guerras e sobreviviron a moitos dos seus amigos que caeron en batallas anteriores. Moitas veces, entre os poucos superviventes solitarios do campo de batalla, estes soldados endurecidos pola batalla están ao tanto das numerosas atrocidades da guerra: orcos e humanos que queiman e arrasan as súas casas nos bosques, ananos saqueando artefactos preciosos dos caídos, nigromantes que crian aos seus propios compañeiros para loitar contra eles, ou mesmo se preocupan por eles sen coidado nin mercenario. Aínda que os Elfos se dan conta da necesidade da forza militar e honran aos 'Sárcanet' como heroes polo seu servizo, tal estatus non é o buscado a miúdo pola maioría dos Elvenkins.

note: [unit_type]: id=Elvish High Lord, race=elf
en: Elvish High Lord
gl: Gran cabaleiro élfico

note: [unit_type]: id=Elvish High Lord, race=elf
en: While the duality of Elven magic manifests itself most strongly in the split paths between the corporeal and arcane worlds, the same dichotomy is reflected in the ranks of Elven nobility. In part due to their use of faerie fire, most lords find themselves strongly aligned with enchantresses, thus associating themselves with the aspects of insight and destruction. Though not the same thing as wisdom, a lord’s intuition is usually to be respected, and his wrath, feared. This only grows more true with age, as time brings acuity to the elf’s mind and senses.
    
    Outsiders’ notions that an upper class of ‘High Lords’ exists is usually a fallacy resulting from the great disparity in both perception and power that these experienced elves possess. In actuality, the hierarchy of Elvish rule differs between enclaves and situationally between times of peace and war. The only thing that can be said for certain is that the acumen of these lords is invaluable for maintaining the prosperity of Elvish rule, whether or not they sit at the top of the chain of command.
gl: Aínda que a dualidade da maxia élfica maniféstase con maior forza nos camiños divididos entre o mundo corpóreo e o arcano, a mesma dicotomía reflíctese nas filas da nobreza élfica. En parte debido ao seu uso do lume feérico, a maioría dos señores atópanse fortemente aliñados coas encantadoras, asociándose así cos aspectos da percepción e da destrución. Aínda que non é o mesmo que a sabedoría, a intuición dun señor adoita ser respectada, e a súa ira, temida. Isto só se fai máis certo coa idade, xa que o tempo aporta agudeza á mente e aos sentidos do elfo.
    
    A idea dos foráneos de que existe unha clase alta de "Altos Señores" adoita ser unha falacia resultante da gran disparidade tanto na percepción como no poder que posúen estes elfos experimentados. En realidade, a xerarquía do dominio élfico difire entre enclaves e situacións entre tempos de paz e guerra. O único que se pode dicir con certeza é que a perspicacia destes señores é inestimable para manter a prosperidade do dominio élfico, estean ou non na parte superior da cadea de mando.

note: [unit_type]: id=Elvish Lady, gender=female, race=elf
en: female^Elvish Lady
gl: Dama élfica

note: [unit_type]: id=Elvish Lord, race=elf
en: Elvish Lord
gl: Cabaleiro élfico

note: [unit_type]: id=Elvish Lord, race=elf
en: Succession among the Elvish nobility is a complex process that varies somewhat between the different enclaves of Elvenkind. Typically, the future leaders of the elves are tasked with governing the three-fold aspects of Elvish society: warriors and rangers who defend the forests, peaceable civilians who shy away from combat altogether, and the collective group of healers and mystics who study the art of faerie magic. Being able to reconcile the differences between these factions and effectively lead their people requires considerable personal merit and a deep insight into elves of all kinds. To this end, lords are typically the only male elves who are allowed to learn any amount of faerie magic, which is traditionally taught solely to female shamans.
    
    Though some enclaves, such as the northern Lintanir grove, maintain their nobility via bloodline, others such as the mighty Wesmere elves elect new lords on each new generation. In either case, the nobles’ position is rarely an absolute one, and they are expected to lead more by diplomacy and wisdom rather than force.
gl: A sucesión entre a nobreza élfica é un proceso complexo que varía un pouco entre os diferentes enclaves da especie élfica. Normalmente, os futuros líderes dos elfos teñen a tarefa de gobernar os triples aspectos da sociedade élfica: guerreiros e gardas que defenden os bosques, civís pacíficos que evitan o combate por completo e o grupo colectivo de curandeiros e místicos que estudan a arte da maxia feérica. Ser capaz de conciliar as diferenzas entre estas faccións e liderar eficazmente o seu pobo require un mérito persoal considerable e unha visión profunda dos elfos de todo tipo. Para este fin, os señores adoitan ser os únicos elfos masculinos aos que se lles permite aprender calquera cantidade de maxia das fadas, que tradicionalmente se ensina só ás mulleres xamáns.
    
    Aínda que algúns enclaves, como o bosque de Lintanir do norte, manteñen a súa nobreza por liña de sangue, outros, como os poderosos elfos de Wesmere, elixen novos señores en cada nova xeración. En calquera caso, a posición dos nobres raramente é absoluta, e espérase que lideren máis pola diplomacia e a sabedoría que pola forza.

note: [unit_type]: id=Elvish Marksman, race=elf, gender=male,female
en: Elvish Marksman
gl: Elfo tirador

note: [unit_type]: id=Elvish Marksman, race=elf, gender=male,female
en: Elves have an intimate connection to the world of faerie, which innately imbues them with highly acute senses and incredibly keen vision. This, combined with years of hunting in the deep forests, contributes greatly to the elves’ mastery of the bow. An elf practiced at marksmanship is capable of hitting a pinhole-sized target from dozens of paces away and can shoot quickly and precisely enough to split falling branches in midair. Of course, training the body to keep up with the eyes is no easy feat, and realizing this prodigious skill does come with the cost of weakness in close quarters.
gl: Os elfos teñen unha conexión íntima co mundo feérico, que innatamente os impregna de sentidos moi agudos e visión incriblemente aguda. Isto, combinado con anos de caza nos bosques profundos, contribúe en gran medida ao dominio dos elfos do arco. Un elfo practicado na puntería é capaz de golpear un obxectivo do tamaño dun estenopeo a decenas de pasos de distancia e pode disparar con rapidez e precisión para partir as ramas que caen no aire. Por suposto, adestrar o corpo para seguir o ritmo dos ollos non é unha tarea fácil, e darse conta desta habilidade prodixiosa supón o custo da debilidade en lugares próximos.

note: [attack]: type=pierce
en: longbow
gl: arco longo

note: [female]: gender=female
en: female^Elvish Marksman
gl: Elfa tiradora

note: [unit_type]: id=Elvish Marshal, race=elf
en: Elvish Marshal
gl: Mariscal élfico

note: [unit_type]: id=Elvish Outrider, race=elf
en: Elvish Outrider
gl: Elfo batedor

note: [unit_type]: id=Elvish Outrider, race=elf
en: There once was an elf by the name of Beirand, who set out on a journey to a distant land.
    Thirteen days he rode, no rest did he take, ‘til a nymph’s abode he entered, ‘side a lake.
    “Look there, Narya!” Came a cry of glee, “Do thee spy that yonder apple tree?”
    The response, a neigh, she jumped with delight, then off she skipped in a canter spright.
    Not a moment passed ‘ere a gusting blast, blew all around, an airy voice cast:
    “Hold there, thee elf, this grove is mine — no fruit shall I yield you, nor your equine.”
    Next came the reply, “Please grant us respite. Long have we travel’d; surely see thee our plight!”
    “Fatigue, I perceive, that is your case, but to earn my grace, let’s have a race.”
    To this, the rider did consent, and toward the tree, then off they went.
    A howl, a rush, a flying gale, the wind left the rider back on its tail.
    But in a flashing streak, a gallop sleek, horse and rider past the wind did barely squeak.
    In augmented time, back and forth they sped, ‘til at last, fleet elf arrived ahead.
    “Well done,” spake the spirit, as she blew in, “my grace I shall grant thee and all of your kin.”
    Beirand and Narya thus took their leave, bearing evermore, the nymph’s reprieve.
    
    The truth of this tale, one can only surmise, but doubtless, Outriders the fastest do comprise.
gl: Había unha vez un elfo chamado Beirand, que partiu de viaxe a unha terra afastada.
    Trece días cabalgou, sen descanso, ata que entrou na morada dunha ninfa, ao carón dun lago.
    "Mira alí, Narya!" Soou un berro de alegría: "Espías esa maceira de aí?"
    A resposta, un relincho, ela saltou de deleite, despois saltou nun galope.
    Non pasou nin un momento antes de que unha ráfaga de ráfagas, sopou por todas partes, unha voz aireada emitiu:
    "Mantén aí, elfo, este souto é meu; non che darei froito nin o teu equino".
    A continuación veu a resposta: "Por favor, concédenos un respiro. Hai tempo que viaxamos; seguro que te verá a nosa situación!"
    "A fatiga, entendo, ese é o teu caso, pero para gañar a miña graza, fagamos unha carreira".
    Para iso, o xinete consentiu, e cara á árbore, logo saíron.
    Un ouveo, unha présa, un vendaval voador, o vento deixou o xinete de volta ao rabo.
    Pero nunha racha escintilante, un galope liso, cabalo e xinete pasado o vento apenas chirriaban.
    No tempo aumentado, avanzaron e avanzaron, ata que, por fin, o elfo da flota chegou por diante.
    "Ben feito", dixo o espírito, mentres ela sopraba, "a miña graza concedereiche a ti e a todos os teus parentes".
    Así, Beirand e Narya despedironse, sufrindo sempre o indulto da ninfa.
    
    A verdade deste conto, só se pode supoñer, pero sen dúbida, os Outriders os máis rápidos comprenden.

note: [unit_type]: id=Elvish Ranger, race=elf, gender=male,female
en: Elvish Ranger
gl: Elfo silvano

note: [special_note]
en: Elvish Rangers are well-traveled and adept at traversing harsh terrains like sand, water, and mountains.
gl: Os Elvish Rangers son ben viaxados e son expertos en atravesar terreos duros como area, auga e montañas.

note: [female]: gender=female
en: female^Elvish Ranger
gl: Elfa silvana

note: [unit_type]: id=Elvish Rider, race=elf
en: Elvish Rider
gl: Elfo xinete

note: [unit_type]: id=Elvish Scout, race=elf
en: Elvish Scout
gl: Elfo explorador

note: [unit_type]: id=Elvish Shaman, race=elf, gender=female
en: female^Elvish Shaman
gl: Elfa xamán

note: [unit_type]: id=Elvish Shaman, race=elf, gender=female
en: With a little training, an elf’s inherent affinity with the natural world can be channeled into a material magic that affects the physical plane. Shamans of this discipline most often use their skills to tend to the nature that connects them to their powers, resulting in the unusually lush and verdant forests surrounding their homes. The same magic lends itself to remarkable and well-renowned capabilities in the healing arts. Devoutly peaceful by nature, these shamans rarely engage in combat, instead using their magic to command the earth itself to hinder or pacify their enemies.
gl: Cun pouco de adestramento, a afinidade inherente dun elfo co mundo natural pode ser canalizada nunha maxia material que afecta o plano físico. Os chamáns desta disciplina a miúdo usan as súas habilidades para atender á natureza que os conecta cos seus poderes, dando como resultado bosques inusualmente exuberantes e verdes que rodean as súas casas. A mesma maxia preséntase a capacidades notables e ben recoñecidas nas artes curativas. Devotamente pacíficos por natureza, estes chamáns raramente participan en combate, en cambio usan a súa maxia para ordenar á propia terra que obstaculice ou pacifique aos seus inimigos.

note: [unit_type]: id=Elvish Sharpshooter, race=elf, gender=male,female
en: Elvish Sharpshooter
gl: Tirador de elite élfico

note: [unit_type]: id=Elvish Sharpshooter, race=elf, gender=male,female
en: Though not a formal title, ‘Sharpshooter’ is the epithet given to the most gifted Elvish marksmen. These expert archers are capable of feats that, even by Elven standards, border on miraculous — they have the precision to split incoming arrows midair and can loose a second arrow before the first hits, all while maintaining enough power to damage full plate armor. A single volley of their arrows is enough to bring down a knight on horseback, and even heavily-armored infantry will survive few additional shots. The sharpshooters of the elves have honed their art to its highest form and are the undisputed masters of archery.
gl: Aínda que non é un título formal, 'Sharpshooter' é o epíteto que se lles dá aos tiradores élficos máis dotados. Estes arqueiros expertos son capaces de facer proezas que, mesmo para os estándares élficos, rozan o milagroso: teñen a precisión de dividir as frechas entrantes no aire e poden soltar unha segunda frecha antes dos primeiros golpes, mantendo o poder suficiente para danar a armadura de placa completa. Unha soa descarga das súas frechas é suficiente para derrubar a un cabaleiro a cabalo, e incluso a infantería pesadamente blindada sobrevivirá a poucos disparos adicionais. Os tiradores dos elfos perfeccionaron a súa arte ata a súa máxima expresión e son os mestres indiscutibles do tiro con arco.

note: [female]: gender=female
en: female^Elvish Sharpshooter
gl: Tiradora de elite élfica

note: [unit_type]: id=Elvish Shyde, race=elf, gender=female
en: As an elf maiden entwines herself more and more with nature, the essence of earth begins to transform her body. The butterfly wings that sprout on the back of a Shyde are a direct manifestation of her connection to the faerie, granting her their characteristic ethereal aura of both serenity and fear. Shydes are masters of the mundane, guided by a power which is little understood, yet greatly respected by others of their kind. Often mistaken for true faerie or ‘forest spirits’, these stewards of the forests epitomize their people’s mysterious connection with the natural order.
gl: A medida que unha doncela elfa se entrelaza cada vez máis coa natureza, a esencia da terra comeza a transformar o seu corpo. As ás de bolboreta que brotan no lombo dun Shyde son unha manifestación directa da súa conexión feérica, o que lle outorga a súa característica aura etérea tanto de serenidade como de medo. Shydes son mestres do mundano, guiados por un poder pouco entendido, pero moi respectado por outros da súa especie. Moitas veces confundidos con verdadeiras fadas ou "espíritos do bosque", estes administradores dos bosques personifican a misteriosa conexión do seu pobo coa orde natural.

note: [attack]: type=impact
en: faerie touch
gl: toque feérico

note: [unit_type]: id=Elvish Sorceress, race=elf, gender=female
en: female^Elvish Sorceress
gl: Elfa feiticeira

note: [unit_type]: id=Elvish Sylph, race=elf, gender=female
en: female^Elvish Sylph
gl: Elfa sílfide

note: [unit_type]: id=Elvish Sylph, race=elf, gender=female
en: Tremendously powerful in unfathomable ways, the sage-like Sylphs are masters of manipulating the bridge between the mundane and arcane worlds. Long years spent peering into the ethereal realm have eroded the ability of these elves to view the physical world; in return, they are granted an abstract sight, gaining the ability to view one or even several different aspects of reality’s essence. Like the many shards of a broken mirror, the myriad fractures of the material world reflect the light of the arcane through its many different facets. Careful practice allows one to follow these strands of light from pane to pane, observing how the outcome of physical reality evolves with each choice made of free will. While direct weaving of the connecting fabric is usually impossible to achieve, indirect manipulation is feasible by machination in the corporeal plane where the reflection of the arcane plane is strongest. The ability of a Sylph to locate these ‘reflection pools’ and steer them is one of her greatest — and most feared — abilities.
gl: Tremendamente poderosos de xeitos insondables, os sabios Sylphs son mestres na manipulación da ponte entre o mundo mundano e o arcano. Os longos anos que pasaron mirando o reino etéreo erosionaron a capacidade destes elfos para ver o mundo físico; a cambio, concédeselles unha visión abstracta, gañando a capacidade de ver un ou incluso varios aspectos diferentes da esencia da realidade. Como os moitos anacos dun espello roto, as miríadas de fracturas do mundo material reflicten a luz do arcano a través das súas múltiples facetas. A práctica coidadosa permite seguir estas liñas de luz de panel en panel, observando como evoluciona o resultado da realidade física con cada elección feita por libre albedrío. Aínda que o tecido directo do tecido de conexión adoita ser imposible de conseguir, a manipulación indirecta é factible mediante a maquinación no plano corpóreo onde o reflexo do plano arcano é máis forte. A habilidade dunha Sylph para localizar estas "piscinas de reflexión" e dirixilas é unha das súas habilidades máis grandes e temidas.

note: [attack]: type=impact
en: gossamer
gl: arañeira

note: [unit_type]: id=Fog Clearer, race=monster
en: dummy_unit^Fog Clearer
gl: Limpador de néboa

note: [unit_type]: id=Direwolf Rider, race=wolf
en: Direwolf Rider
gl: Xinete de lobo xigante

note: [unit_type]: id=Direwolf Rider, race=wolf
en: While the ferocity and danger of direwolves makes them somewhat of an omen to most, the diminutive goblins have an unusual bond with these savage creatures. While it is beyond the abilities of goblins to tame these beasts, a certain amount of respect can be achieved between the two if a daring goblin chooses to live among the wolves and care for a pup from a young age. Having recognized said goblin as one of their own, a direwolf may then permit the goblin to ride it.
    
    The claws of a wolf are not generally regarded as being the more dangerous parts, but on a beast this large, they are thicker and longer than iron nails. Their riders smear a poison on the front set, not unlike that used by the orcish assassins, making a swipe from these beasts’ paws into a most deadly stroke.
gl: A ferocidade e o perigo dos lobos xigantes fan que a súa presenza sexa considerada un mal presaxio por moitos. Porén, os pequenos trasnos manteñen un vínculo insólito con estas criaturas salvaxes.Aínda que está fóra das súas capacidades domar estas bestas, un trasno ousado pode acadar certo respecto mutuo se decide vivir entre os lobos e coidar unha cría desde pequena. Unha vez recoñecido como un dos seus, o lobo xigante pode permitir que o trasno o monte.
    
    As gadoupas non adoitan considerarse a parte máis perigosa dun lobo, pero nunha besta deste tamaño, son máis grosas e longas que cravos de ferro. Os seus xinetes untan de veleno as puntas, dun semellante ao que usan os orcos asasinos, o que converte unha poutada destas bestas nun golpe aínda máis mortífero.

note: [unit_type]: id=Goblin Impaler, race=goblin
en: Goblin Impaler
gl: Trasno empalador

note: [unit_type]: id=Goblin Impaler, race=goblin
en: Goblins are used by the orcs as skirmishers to disrupt the enemy’s battle line. Those who manage to survive their first few battles equip themselves with a long spear to compensate for their short reach, and better armor to guard their diminutive frames.
gl: Os orcos usan os trasnos coma guerrilleiros para romper a primeira liña dos inimigos. Os que conseguen sobrevivir as súas primeiras batallas equípanse cunha longa lanza para compensar o seu curto alcance, e con mellor armadura para protexer os seus diminutos corpos.

note: [unit_type]: id=Goblin Knight, race=wolf
en: Goblin Knight
gl: Trasno cabaleiro

note: [unit_type]: id=Goblin Pillager, race=wolf
en: Goblin Pillager
gl: Trasno saqueador

note: [attack]: type=impact
en: net
gl: rede

note: [unit_type]: id=Goblin Rouser, race=goblin
en: Goblin Rouser
gl: Trasno provocador

note: [unit_type]: id=Goblin Spearman, race=goblin
en: Goblin Spearman
gl: Trasno lanceiro

note: [unit_type]: id=Goblin Spearman, race=goblin
en: In any race, there are always those rare individuals who, by stroke of bad luck, are born much smaller and weaker than the rest of their kind. For Orcs, however, such occurrences are extraordinarily common, with there usually being several runts born in each litter. Known as ‘Goblins’, these sickly creatures nearly always live short, brutal lives, most used merely as fodder against an enemy of their larger siblings’ choosing while equipped with only the crudest of spears.
gl: En calquera raza, sempre hai eses raros individuos que, por un golpe de mala sorte, nacen moito máis pequenos e débiles que o resto da súa especie. Para os orcos, porén, tales ocorrencias son extraordinariamente comúns, xa que adoitan nacer varios runts en cada camada. Coñecidas como "Goblins", estas criaturas enfermizas case sempre viven vidas curtas e brutais, a maioría utilízanse só como forraxe contra un inimigo que escollen os seus irmáns maiores mentres están equipadas coa máis burda das lanzas.

note: [unit_type]: id=Wolf Rider, race=wolf
en: Wolf Rider
gl: Xinete de lobo

note: [unit_type]: id=Wolf Rider, race=wolf
en: No one is quite sure how the practice of taming and riding wolves came into being, but the advantages of it for a goblin are obvious. Goblins are much smaller and weaker than their orcish kin and are often sent to the most dangerous and unwanted parts of a fight. Any who manage to tame a mount have a much safer role in combat.
    
    Though few wolves could even stand with the weight of a true orc on their back, a goblin is quite within many wolves’ ability to carry swiftly. Unlike horses, these mounts have a rather easy time traversing the mountains, though water and woods will still slow them down.
gl: Non se sabe como comezou a práctica de domar e montar lobos, pero as súas vantaxes para os trasnos son obvias. Os trasnos son pequenos e moito máis débiles que os orcos, e a miúdo asígnanlles as partes máis perigosas e desagradábeis das loitas. Calquera que consiga unha montura estará máis seguro á hora de combater.
    
    Aínda que poucos lobos poderían sequera soportar o peso dun verdadeiro orco ás costas, un trasno con armadura de coiro é unha carga fácil de levar. A diferencia dos cabalos, estas monturas son capaces de atravesar rapidamente as montañas, aínda que a auga e os bosques os atrasan.

note: [unit_type]: id=Gryphon, race=gryphon
en: Gryphon
gl: Grifón

note: [unit_type]: id=Gryphon, race=gryphon
en: These majestic and powerful creatures are masters of the sky. Gryphons are both dangerous and wary of other intelligent creatures, and thus should not be disturbed without a good reason.
gl: Estas maxestosas e fortes criaturas son as donas do ceo. Os grifóns son perigosos e desconfían doutras criaturas intelixentes, polo que non deberían ser molestados sen unha boa razón.

note: [unit_type]: id=Gryphon Master, race=gryphon
en: Gryphon Master
gl: Amestrador de grifóns

note: [unit_type]: id=Gryphon Master, race=gryphon
en: Gryphon Masters have long experience flying the Gryphons, which have become an extension of themselves. This special relationship makes the heart of the earth-bound tremble, for these mighty birds of prey may strike from anywhere.
gl: Os amestradores de grifóns teñen unha gran experiencia de voo cos grifóns, ata o punto de que montura e xinete parecen un só. Esta relación especial conforma o núcleo do profundo estremecemento, polo que estas poderosas aves predadoras poden golpear desde calquera parte.

note: [unit_type]: id=Gryphon Rider, race=gryphon
en: Gryphon Rider
gl: Xinete de grifón

note: [unit_type]: id=Gryphon Rider, race=gryphon
en: Only a few are able to bond with the mighty Gryphons. Those who do may become Gryphon Riders, and discover the world of the skies upon the backs of these flying beasts.
gl: Só uns poucos son capaces de relacionarse cos poderosos grifóns. Aqueles que o son convértense en xinetes de grifón, e descobren o mundo dos ceos sobre o lombo destas bestas voadoras.

note: [unit_type]: id=Grand Knight, race=human
en: Grand Knight
gl: Gran cabaleiro

note: [unit_type]: id=Knight, race=human
en: Knight
gl: Cabaleiro

note: [unit_type]: id=Knight, race=human
en: Horsemen of skill and discipline are promoted to Knights. Veterans of combat, they have seen the often-fatal results of a failed charge, and have learnt discretion in its use. Knights, therefore, carry swords in their armament, and practice tactics which, although requiring of much more patience, are less risky than a charge. Their lances are still at the ready, however, and growing experience with these weapons makes them deadlier at the tilt.
gl: Os homes a cabalo capaces e disciplinados ascenden a cabaleiros. Combatentes veteranos, coñecen os consecuencias —a miúdo fatais— dunha carga mal feita, e aprenderon a usala con siso. Por tanto os cabaleiros inclúen espadas entre o seu armamento, e practican tácticas que, se ben requiren máis paciencia, resultan menos perigosas que unha carga. Pero as súas lanzas seguen aí, e grazas á experiencia adquirida con elas resultan letais nos enfrontamentos.

note: [unit_type]: id=Lancer, race=human
en: Lancer
gl: Xustador

note: [unit_type]: id=Lancer, race=human
en: Lancers are among the bravest and most feared riders in all of Wesnoth. Clad in minimal armor, they free themselves to ride swiftly, faster than any of their peers. The daring tactics they employ are like a double-edged sword, for they often win either glory or a swift death. Lancers excel in hunting down infantrymen who have made the mistake of breaking formation, and in piercing defensive lines. However, they have limited use in defense.
gl: Os xustadores son uns dos xinetes máis ousados e temidos de todo o Reino do Noroeste. Cunha armadura lixeira poden galopar velozmente, máis rápido que calquera dos seus compañeiros. As súas arriscadas tácticas son unha arma de dobre fío, e poden ben valerlles a gloria ou unha morte rápida. Os xustadores son excelentes á hora de cazar os infantes que cometeron o erro de saírse da formación, así como penetrando nas liñas defensivas do inimigo. Aínda así a súa defensa deixa un pouco que desexar.

note: [unit_type]: id=Horseman, race=human
en: Horseman
gl: Home a cabalo

note: [unit_type]: id=Cavalier, race=human
en: Cavalier
gl: Gran xinete

note: [unit_type]: id=Cavalier, race=human
en: Cavaliers are masters at the use of both sword and crossbow from horseback. Their combination of striking power and mobility is fearsome, and they have a reputation for dash and aggressiveness to match it. The daring deeds of Cavaliers are the subject of many a tale and song.
gl: Os grandes xinetes son mestres tanto no uso da espada coma no do arco montando a cabalo. Cando a súa mobilidade se combina coa súa forza, resultan temíbeis. E fan honor á súa fama de veloces e agresivos. Son moitos os contos e as cantigas que louvan as súas valentes fazañas.

note: [unit_type]: id=Cavalryman, race=human
en: Cavalryman
gl: Home montado

note: [unit_type]: id=Dragoon, race=human
en: Dragoon
gl: Dragón

note: [unit_type]: id=Dragoon, race=human
en: The more talented cavalrymen in the armies of Wesnoth are trained in the use of the crossbow, and matched with much more powerful steeds. Well-armored, and skilled in the use of their swords, these soldiers can drive forward and hold the ground they take. Their mobility and resilience make them of great value on the battlefield.
gl: Os mellores homes montados dos exércitos do Reino do Noroeste aprenden a manexar a bésta e son equipados con corceis máis fortes. Ben acoirazados e adestrados no uso da espada, estes soldados poden avanzar e defender o terreo que conquistan. A súa mobilidade e resistencia fainos moi valiosos no campo de batalla.

note: [unit_type]: id=Duelist, race=human
en: Duelist
gl: Duelista

note: [unit_type]: id=Duelist, race=human
en: It is a peculiar custom of Wesnoth’s nobility that they typically enroll their sons into one of two orders of armigers, training them either in the art of horsemanship or fencing. Duelists are so named for an unfortunately common practice of young aristocrats, for whom the sting of insult, whether real or fancied, can incite a rash demonstration of their natural right.
    
    Experienced fencers carry with them a small crossbow that is easily concealed under a coat or cape. Slow to load and sometimes thought dishonorable to use, it is in fact very useful, and those of their ranks who live long enough to be veterans typically do so by making such concessions to utility and survival.
gl: É un costume peculiar entre a nobreza do Reino do Noroeste enrolar os fillos nunha das dúas ordes de alféreces, onde os adestran na arte da equitación ou na da esgrima. Os duelistas reciben o nome por unha práctica por desgraza moi común entre os aristócratas novos na que o insulto, real ou ficticio, pode provocar unha inmediata demostración do seu dereito natural.
    
    Os que teñen experiencia, que a miúdo visten traxe incluso se non son fillos de nobres, levan con eles unha pequena bésta que se agocha facilmente baixo un abrigo ou capa. Tárdase en cargala, e o seu uso adoita considerarse deshonroso, pero é moi útil a fin de contas, e os que chegan a veteranos normalmente utilízana, poñendo a súa utilidade e maila supervivencia persoal por diante do honor.

note: [unit_type]: id=Fencer, race=human
en: Fencer
gl: Esgrimidor

note: [unit_type]: id=General, race=human
en: General
gl: Xeneral

note: [unit_type]: id=General, race=human
en: As the leaders of their armies, Generals are responsible for the protection of large or important areas in the kingdoms to which they have sworn fealty. Well seasoned in the art of war, Generals can direct even the freshest recruits to strike strategically against imposing odds and emerge victorious. Recognized by nobility and citizenry alike, they are outfitted in ornate plate armor and granted some of the finest weaponry that human craftsmen can offer.
gl: Como líderes dos seus exércitos, os xenerales son responsábeis de protexer zonas amplas e importantes dos reinos aos que xuran lealdade. Grazas á súa extensa experiencia na arte da guerra, ata os máis novos dos recrutas poden darlle a volta a unha batalla seguindo as súas ordes. Recoñecidos tanto por nobres como pola xente común, visten armadura de placas adornada e portan algunhas das mellores armas que os ferreiros humanos poden ofrecer.

note: [unit_type]: id=Grand Marshal, race=human
en: Grand Marshal
gl: Gran mariscal

note: [unit_type]: id=Grand Marshal, race=human
en: The rank of Grand Marshal is one of the most esteemed in the armies of humanity, and those who bear its title have survived many trials by fire, proving both their tactical wit and their considerable mettle at personal combat.
gl: O rango de gran mariscal é un dos máis estimados nos exércitos dos humanos, e aqueles que posúen este título sobreviviron a moitas probas, demostrando tanto o seu enxeño táctico coma a súa valía no combate persoal.

note: [unit_type]: id=Halberdier, race=human
en: Halberdier
gl: Alabardeiro

note: [special_note]
en: Compared to other loyalists, Halberdiers have a higher resistance to ‘pierce’ attacks.
gl: En comparación con outros leais, os alabarderos teñen unha maior resistencia aos ataques "perforados".

note: [unit_type]: id=Heavy Infantryman, race=human
en: Heavy Infantryman
gl: Infante pesado

note: [unit_type]: id=Iron Mauler, race=human
en: Iron Mauler
gl: Infante acoirazado

note: [unit_type]: id=Iron Mauler, race=human
en: Iron Maulers are given their name for reasons which are all too obvious to their foes. The men within these suits of armor can match ogres in contests of strength, and are marked as the champions of the castle guards in which they serve. They are, however, expensive to maintain, and cannot be sent to distant battles without a full convoy of servants to support them.
    
    Though staggering in melee combat, there are many drawbacks to being outfitted in this way; Iron Maulers tire easily, and know all too well that they cannot run on the battlefield. Too often have they seen a distant comrade fall, yet were powerless to reach the scene in time to help.
gl: É obvio por que os «infantes acoirazados» se chaman como se chaman, especialmente para os seus inimigos. Os homes que portan estas armaduras poden enfrontarse a ogros en combates de forza, e son proclamados campións nas gardas dos castelos nos que serven. Pola outra banda o seu mantemento non é moco de pavo, e non poden enviarse a batallas distantes sen un convoi completo de servidores que os manteñan.
    
    Aínda que son impresionantes no combate corpo a corpo, a súa armadura ten varias desvantaxes. Cansan facilmente, e por suposto non poden correr no campo de batalla. Non foron poucas as veces que un destes soldados viu impotente como mataban a un dos seus compañeiros por non lle dar tempo de chegar para o axudar.

note: [unit_type]: id=Javelineer, race=human
en: Javelineer
gl: Lanzador de xavelina

note: [unit_type]: id=Javelineer, race=human
en: Spearmen almost always equip themselves with a few javelins, to harry, if not kill, enemies at range. Some, however, take to them rather well, finding that they have a natural talent in their use. Javelineers are a valuable asset to an army, being able to supplement their skill in melee combat with an ability to handle distant foes. They can hurl javelins into enemy ranks from a distance, often without retribution, and still hold their ground in melee.
gl: Os lanceiros case sempre levan algunhas xavelinas para acosar ou mesmo matar os inimigos a distancia. Algúns chegan a afacerse tanto a elas que acaban por desenvolver un talento natural para o seu uso. Os lanzadores de xavelina son un valioso recurso nun exército, xa que complementan as súas capacidades no combate corpo a corpo coa capacidade de atacar aos inimigos a distancia. Poden lanzar xavelinas mentres defenden a súa posición en combate corpo a corpo.

note: [special_note]
en: Compared to other loyalists, Javelineers have a higher resistance to ‘pierce’ attacks.
gl: En comparación con outros leais, os Javelineers teñen unha maior resistencia aos ataques de "perforación".

note: [unit_type]: id=Lieutenant, race=human
en: Lieutenant
gl: Tenente

note: [unit_type]: id=Lieutenant, race=human
en: Lieutenants are some of the more respected commanding officers among humans and are often seen leading smaller-scale incursions and managing the battlefield. Trained both with sword and crossbow, they excel at neither, and are somewhat less resilient than the warlords of other races — this is more than made up for by their superior knowledge and training in military strategy.
gl: Os tenentes son uns dos oficiais militares máis respectados entre os humanos, e non é raro velos dirixindo incursións de pequena escala e organizando os campos de batalla. Están adestrados tanto no uso da espada como no da bésta, pero mestres de ningunha das dúas, e son algo menos resistentes que os señores da guerra doutras especies. Pero o compensan co seu excelente coñecemento e adestramento en estratexia militar.

note: [unit_type]: id=Longbowman, race=human, gender=male
en: Longbowman
gl: Arqueiro de arco longo

note: [unit_type]: id=Longbowman, race=human, gender=male
en: Longbows are fearsome weapons, but too difficult for beginning archers to wield. It takes great strength to draw one, and the added range and power it confers remain useless unless one has good aim with the weapon. Longbowmen carry their weapons as a badge of pride, and most bowmen look forward to the day they can begin using one.
gl: Os arcos longos son armas temíbeis, pero moi difíciles de manexar para os arqueiros principiantes. Tensalos require unha gran forza, e o seu alcance e potencia resultan inútiles se non se ten boa puntería. Os arqueiros de arco longo portan as súas armas con orgullo, e moitos dos arqueiros máis novos aspiran a algún día poder eles mesmos usar un tamén.

note: [unit_type]: id=Master Bowman, race=human, gender=male
en: Master Bowman
gl: Mestre arqueiro

note: [unit_type]: id=Master at Arms, race=human
en: Master at Arms
gl: Mestre de armas

note: [unit_type]: id=Master at Arms, race=human
en: Master fencers have an envied place in life. Though the journey to their station was a dangerous way of life, they have reached the time wherein they reap its rewards. Famed for their skill and dashing manner, these gentlemen have the bearing of natural aristocrats, and are followed by the eyes of many a high born lady.
    
    They usually have the luxury of choosing their appointments, and are free to roam the land should they so elect. Often, they will be found as the captains of a castle guard, or as the master of a military academy, positions in which their flamboyant nature is not only accepted, but is perhaps even useful.
gl: Os mestres na arte da esgrima conseguiron acadar a cúspide social. Aínda que o camiño foi duro, agora por fin poden recoller o froito. Coa fama que lles deu a súa habilidade e gallardía, estes cabaleiros teñen o porte de aristócratas naturais, e atraen as olladas de moitas damas de gran liñaxe.
    
    Normalmente permíteselles o luxo de escoller os seus nomeamentos, e poden escoller unhas terras. A miúdo traballan na garda dun castelo ou de mestres en academias militares, postos en que a súa natureza extravagante non é un inconveniente, senón ás veces ata un punto ao seu favor.

note: [unit_type]: id=Pikeman, race=human
en: Pikeman
gl: Piqueiro

note: [special_note]
en: Compared to other loyalists, Pikemen have a higher resistance to ‘pierce’ attacks.
gl: En comparación con outros leais, os piqueiros teñen unha maior resistencia aos ataques "perforados".

note: [attack]: type=pierce
en: pike
gl: pica

note: [unit_type]: id=Royal Guard, race=human
en: Royal Guard
gl: Garda real

note: [unit_type]: id=Royal Guard, race=human
en: Royal Guards are picked from the best swordsmen in Wesnoth. Serving under any of the higher nobility, they function as bodyguards, and partly as a badge of office for their employers. A special force of Royal Guards is stationed at the capital, guarding the palace grounds and the royal family. Because of their trusted relationship to their superiors, they, rather than mercenaries, are often deployed on missions of crucial import. Their reliability and mastery of close combat are their best assets, for which they are well-renowned.
gl: Os gardas reais son escollidos entre os mellores espadachíns do Reino do Noroeste. Serven baixo as ordes da alta nobreza, sérvenlles de protección e son en certo modo unha especie de medalla que se colgan os seus señores. Na capital hai unha forza de gardas reais protexendo os terreos do pazo real e a familia real. Debido á súa relación de confianza cos seus superiores, envíanos a miúdo a misións de vital importancia en vez de enviar mercenarios. A fama téñena ben gañada grazas á súa formalidade e destreza no combate corpo a corpo.

note: [special_note]
en: Compared to other loyalists, Royal Guards have a higher resistance to ‘blade’ and ‘impact’ attacks.
gl: En comparación con outros leais, os gardas reais teñen unha maior resistencia aos ataques de ‘folla’ e ‘impacto’.

note: [special_note]
en: Compared to other loyalists, Royal Guards have more movement points.
gl: En comparación con outros leais, os gardas reais teñen máis puntos de movemento.

note: [unit_type]: id=Sergeant, race=human
en: Sergeant
gl: Sarxento

note: [unit_type]: id=Sergeant, race=human
en: Sergeants are low-ranking officers of human armies. Though academically trained, they need some experience in the field before their leadership is sound and acknowledged. Still, their diligent bearing and basic insight of combat means they can more effectively rouse civilians and peasants in trying situations.
gl: Os sarxentos son oficiais de baixo rango dos exércitos humanos. A pesar de recibiren adestramento na academia, precisarán algunha experiencia no campo de batalla antes de que o seu liderado sexa recoñecido. Porén, o seu porte dilixente e o seu coñecemento básico de combate fainos máis efectivos á hora de animar aos civís e os labregos durante situacións perigosas.

note: [unit_type]: id=Shock Trooper, race=human
en: Shock Trooper
gl: Infante de choque

note: [unit_type]: id=Spearman, race=human
en: Spearman
gl: Lanceiro

note: [unit_type]: id=Swordsman, race=human
en: Swordsman
gl: Espadachín

note: [unit_type]: id=Swordsman, race=human
en: An experienced soldier will often save enough to equip himself with a suit of scale or chain armor, and a sturdy broadsword. Though trading their spears for swords can be a jarring change, most spearmen will leap at the chance, knowing all too well the limitations of the weapon they are leaving behind. A sword is not without its own drawbacks, but is more versatile than a spear, and much better in close quarters.
gl: Os soldados con experiencia adoitan aforrar dabondo para equiparse cunha armadura de placas ou aneis e unha espada longa. Aínda que poida parecer raro que cambien as súas lanzas por espadas, a maioría dos lanceiros aproveitan a oportunidade, xa que todos coñecen perfectamente as limitacións das lanzas. Claro que as espadas tamén teñen as súas propias desvantaxes, pero son máis versátiles que as lanzas, e moito máis efectivas nas distancias curtas.

note: [special_note]
en: Compared to other loyalists, Swordsmen have a higher resistance to ‘blade’ and ‘impact’ attacks.
gl: En comparación con outros leais, os espadachíns teñen unha maior resistencia aos ataques de "folla" e "impacto".

note: [unit_type]: id=Mage, race=human, gender=male,female
en: Mage
gl: Mago

note: [unit_type]: id=Mage, race=human, gender=male,female
en: Humans have often pondered the workings of the world in which they live. Some endeavor to take this beyond idle musing, to set it as the primary enterprise of their lives. Any magi worthy of the title have spent at least a decade in study, amassing a sum of knowledge which sets them apart from other people. These men and women, who have committed themselves fully to the pursuit of wisdom, stand in stark contrast to a world where few can even read and write. Their ranks are filled with the children of hopeful nobility, or those who sought an escape from the intellectual void of manual labor.
    
    It is an irony that, with all their knowledge, and their unassuming monopoly thereof, the collective community of magi could likely rule society, were they ever to try. However, their true love is neither money, nor power, and those who see the study of magic as a means to such ends often lack the very conviction required for true mastery.
    
    Physically frail, and lacking familiarity with combat, magi do possess certain arts which are of great utility in battle.
gl: Os humanos reflexionan a miúdo sobre como funciona o mundo no que viven. Algúns non se limitan a entreterse así, senón que converten esta práctica no traballo da súa vida. Calquera mago digno do título pasou como mínimo unha década estudando, acumulando unha gran cantidade de coñecementos que o diferencian do resto da xente. Estas persoas, entregadas por completo á busca da sabedoría, destacan nun mundo no que poucos poden ler ou escribir. Entre eles hai rapaces da prometedora nobreza ou xente que busca unha saída do baleiro intelectual que supoñen os traballos manuais.
    
    Se un se pon a pensalo, con todo o coñecemento que teñen no seu poder, a comunidade dos magos ben podería gobernar a sociedade se quixese. Pero a riqueza e mailo poder non lles atraen, e os que estudan a maxia buscándoos raramente teñen a convicción necesaria para converterse en verdadeiros mestres dela.
    
    A pesar de ser de constitución débil e non ter moita idea de como loitar, os magos posúen certas artes que resultan de gran utilidade na batalla.

note: [attack]: type=fire
en: missile
gl: mísil

note: [female]: gender=female
en: female^Mage
gl: Maga

note: [unit_type]: id=Arch Mage, race=human, gender=male,female
en: Arch Mage
gl: Arquimago

note: [unit_type]: id=Arch Mage, race=human, gender=male,female
en: The title of Arch Mage is traditionally conferred only after a lifetime of study and achievement to match. Arch Magi are often employed in positions of education, or as advisors to those sensible enough to seek the fruits of their wisdom. Many tend to wealthy patrons, a profitable enterprise for both as, outside of the occasional thaumaturgy or word of advice, it gives the mage leave to pursue their research undisturbed. From this flows the greater body of human knowledge; the sciences, the philosophies, and the arts which give beauty to the world at large.
    
    Though not trained for any sort of combat, if need arises an Arch Mage can unleash the full power of their art, something which is not to be taken lightly.
gl: O título de arquimago confírese tradicionalmente só tras unha vida de estudo e logros. Os arquimagos traballan a miúdo en postos no ensino ou coma conselleiros daqueles sensatos dabondo para buscar os froitos da súa sabedoría. Moitos atenden a patróns ricos, algo moi proveitoso para ambos dado que, aparte da ocasional taumaturxia ou consello, o mago pode continuar a súa investigación sen molestias. De aquí sae a maior parte do coñecemento dos humanos: as ciencias, as filosofías e as artes que enchen o mundo coa súa beleza.
    
    Aínda que non están adestrados para ningunha clase de combate, cando resulta mester poden desencadear todo o poder da súa arte, algo que non se debe tomar á lixeira.

note: [special_note]
en: Compared to other mages, Arch Mages have a higher resistance to ‘fire’ attacks.
gl: En comparación con outros magos, os Arch Mages teñen unha maior resistencia aos ataques de "lume".

note: [attack]: type=fire
en: fireball
gl: bóla de lume

note: [female]: gender=female
en: female^Arch Mage
gl: Arquimaga

note: [unit_type]: id=Elder Mage, race=human
en: Elder Mage
gl: Mago vello

note: [unit_type]: id=Elder Mage, race=human
en: Once great, Elder Magi have seen their power a little diminished from wearying years of battle. Nevertheless they remain feared on the battlefield on account of their powerful lightning bolts.
gl: Antigamente grandes e poderosos, os magos vellos viron diminuír un pouco o seu poder ao longo de anos de batalla. Aínda así continúan sendo temidos no campo de batalla debido aos seus poderosos lóstregos.

note: [attack]: type=fire
en: lightning
gl: raio

note: [unit_type]: id=Great Mage, race=human, gender=male,female
en: Great Mage
gl: Gran mago

note: [unit_type]: id=Great Mage, race=human, gender=male,female
en: Any person who is even considered for the title of Great Mage is quite nearly a legend in their own time, and town criers have forcibly learnt discretion in applying the title. Merit for the title is carefully considered by a council of the leading magi of the age, and the conferment of the title is given only by a majority vote. Regardless, anyone who is seriously nominated for the honor of being called a Great Mage is, without question, a master of their art, and has surpassed almost any of their peers in skill.
    
    Though they are not warriors, by any means, the application of their art to combat is something that often causes other soldiers to stand aside in awe.
gl: Calquera persoa que sexa considerada para o título de gran mago debe ser unha lenda viva, e os pregoeiros aprenderon á forza a usar o título con siso. Un consello conformado polos líderes magos contemporáneos estuda se os méritos dos aspirantes abondan para conseguir o título, e só se concede se tras unha votación o «si» ten maioría. Porén, o mero feito de ser nomeado para este gran honor que é ser un «gran mago» adoita implicar que o aspirante se converteu nun verdadeiro mestre da maxia e salienta notabelmente entre os seus compañeiros.
    
    Aínda que non teñen nada de guerreiros, a aplicación da súa arte ao combate adoita facer que os outros soldados se arreden abraiados.

note: [special_note]
en: Compared to other mages, Great Mages have a higher resistance to ‘fire’ attacks.
gl: En comparación con outros magos, os Grandes Magos teñen unha maior resistencia aos ataques de "lume".

note: [female]: gender=female
en: female^Great Mage
gl: Gran maga

note: [unit_type]: id=Red Mage, race=human, gender=male,female
en: Red Mage
gl: Mago vermello

note: [unit_type]: id=Red Mage, race=human, gender=male,female
en: Upon the successful culmination of their apprenticeship, a mage is stripped of the brown robes of an apprentice and given the ruddy cloak of a master. The significance of this change is often lost on the peasantry, who mistakenly title Master Magi as ‘Red Magi’. Likewise, the symbolism of the change in colors is often mistaken to signify the mage’s ability to seemingly conjure fire from nothing but thin air, a trick which, although undeniably useful, is viewed by the magi themselves as a crass application of their hard-won knowledge.
    
    Though physically frail, and untrained as warriors, the ‘Red Magi’ have a number of tricks up their sleeves, including the gouts of fire which may have cemented their colloquial name.
gl: Unha vez rematada o seu período como aprendices, os magos cambian as súas roupaxes castañas de aprendiz polo manto colorado de mestre. A xente de a pé non adoita comprender a importancia deste campo, e chaman aos mestres magos «magos vermellos». A crenza popular dita tamén que o cambio de cor da vestimenta se debe a que os magos aprenderon a crear lume da nada, un truco que os propios magos consideran un mal uso dos coñecementos adquiridos con tanto esforzo, a pesar da súa innegábel utilidade.
    
    Aínda que son de constitución débil e non están adestrados coma guerreiros, os «magos vermellos» aprenderon diversos trucos, incluídos os referentes ao lume que lles valeron este nome polo que se lles coñece popularmente.

note: [special_note]
en: Compared to other mages, Red Mages have a higher resistance to ‘fire’ attacks.
gl: En comparación con outros magos, os magos vermellos teñen unha maior resistencia aos ataques de "lume".

note: [female]: gender=female
en: female^Red Mage
gl: Maga vermella

note: [unit_type]: id=Silver Mage, race=human, gender=male,female
en: Silver Mage
gl: Mago prateado

note: [special_note]
en: SPECIAL_NOTE^Silver Magi are well-attuned to their magical natures and are highly resistant to non-physical damage.
gl: Os magos prateados están en sintonía coas súas naturezas máxicas e son moi resistentes aos danos non físicos.

note: [female]: gender=female
en: female^Silver Mage
gl: Maga prateada

note: [unit_type]: id=White Mage, race=human, gender=male,female
en: White Mage
gl: Mago branco

note: [unit_type]: id=White Mage, race=human, gender=male,female
en: Some magi, as they learn about the world around them, and learn the truth of the suffering and squalor in which humanity too often lives, find that they cannot bring themselves to be cloistered into a life of study. These men and women give up the life of a mage, and join monastic orders, dedicating the skills they have been given to the good of all. After their ordination, they often travel the world, ministering to sickness and injury.
    
    Though not trained for combat, they are a potent ally against magical or unnatural things.
gl: Algúns magos, a medida que aprenden sobre o mundo que os rodea e descobren a verdade sobre o sufrimento e miseria nos que adoita vivir a humanidade, decátanse de que non poden enclaustrarse nunha vida de estudo. Estes individuos abandonan a vida de mago e únense a ordes monásticas, aproveitando as habilidades que recibiron en beneficio de todos. Despois da súa ordenación, a miúdo viaxan polo mundo, atendendo aos enfermos e feridos.
    
    Aínda que non foron adestrados para o combate, son un poderoso aliado contra as criaturas máxicas ou contranaturais.

note: [special_note]
en: Compared to other mages, White Mages have a higher resistance to ‘arcane’ attacks.
gl: En comparación con outros magos, os magos brancos teñen unha maior resistencia aos ataques "arcanos".

note: [female]: gender=female
en: female^White Mage
gl: Maga branca

note: [unit_type]: id=Mage of Light, race=human, gender=male,female
en: Mage of Light
gl: Mago da luz

note: [unit_type]: id=Mage of Light, race=human, gender=male,female
en: After years of experience, the most devout of white magi develop vast spiritual powers. By strict devotion to the path of the light, they can call upon its aid to chase away the shadows of the night.
    
    Following a strict code of piety and honor, these men and women work tirelessly to bring life and order to the troubled world in which they live.
gl: Despois de anos de experiencia, os magos brancos máis devotos desenvolven vastos poderes espirituais. Debido á súa estrita devoción polo camiño da luz, poden chamala na súa axuda para escorrentar ás sombras da noite.
    
    Seguindo un estrito código de piedade e honor, estes individuos traballan a reo para traer a vida e a orde ao turbulento mundo no que viven.

note: [special_note]
en: Compared to other mages, Mages of Light have a higher resistance to ‘arcane’ attacks.
gl: En comparación con outros magos, os Mages of Light teñen unha maior resistencia aos ataques "arcanos".

note: [female]: gender=female
en: female^Mage of Light
gl: Maga da luz

note: [unit_type]: id=Outlaw, race=human, gender=male,female
en: Outlaw
gl: Proscrito

note: [female]: gender=female
en: female^Outlaw
gl: Proscrita

note: [unit_type]: id=Assassin, race=human, gender=male,female
en: Assassin
gl: Asasino

note: [attack]: type=blade
en: throwing knives
gl: lanzamento de coitelos

note: [female]: gender=female
en: female^Assassin
gl: Asasina

note: [unit_type]: id=Bandit, race=human
en: Bandit
gl: Bandido

note: [unit_type]: id=Bandit, race=human
en: Bandits are a motley collection of men, most of dubious background. They are the strong arm of any organized group of criminals, and though they may lack in finesse, or intelligence, they excel at their preferred task of pummeling victims into submission. Like any sort of outlaw, they’re not comfortable fighting in broad daylight, being used to working at night.
gl: Os bandidos son un variado grupo de homes, a maioría de dubidoso pasado. Son o brazo armado de calquera grupo organizado de criminais, e aínda que poden carecer de fineza ou de intelixencia, son moi bos na súa tarefa preferida de baterlle ás súas vítimas ata sometelas. Coma calquera outro proscrito non gustan de loitar á luz do día, e adoitan traballar pola noite.

note: [unit_type]: id=Footpad, race=human, gender=male,female
en: Footpad
gl: Bandoleiro

note: [female]: gender=female
en: female^Footpad
gl: Bandoleira

note: [unit_type]: id=Fugitive, race=human, gender=male,female
en: Fugitive
gl: Fuxitivo

note: [unit_type]: id=Fugitive, race=human, gender=male,female
en: Veteran criminals become notorious for both their ruthlessness and ability to elude capture. They can be dangerous in their element, though no match for the sheer numbers that law-abiding soldiery can throw at them.
gl: Os criminais veteranos a miúdo fanse famosos pola súa crueldade e capacidade para eludir a súa captura. Poden ser perigosos e temíbeis no seu ambiente, pero non son rivais para o gran número de soldados cumpridores da lei que se poden enviar para detelos.

note: [female]: gender=female
en: female^Fugitive
gl: Fuxitiva

note: [unit_type]: id=Highwayman, race=human
en: Highwayman
gl: Salteador

note: [unit_type]: id=Highwayman, race=human
en: Highwaymen have gained an infamous reputation for underhanded deeds of violence. Ready to hire themselves out to whoever will pay the most, they lead bands of lesser rogues against their employer’s enemies, often attacking on lonely roads or in the dead of night. Their experience with such encounters makes them deadly foes in hand to hand combat.
gl: Os salteadores gañaron a súa triste fama por culpa dos seus rastreiros actos de violencia. Dispostos a venderse ao mellor ofertante, lideran grupos de pillabáns menores contra os inimigos dos seus contratantes, atacándoos xeralmente en camiños pouco frecuentados ou ao abrigo da noite. A súa experiencia neste tipo de traballos convérteos en inimigos letais no man a man.

note: [unit_type]: id=Rogue, race=human, gender=male,female
en: Rogue
gl: Pillabán

note: [female]: gender=female
en: female^Rogue
gl: Pillabana

note: [unit_type]: id=Ruffian, race=human
en: Ruffian
gl: Rufián

note: [unit_type]: id=Ruffian, race=human
en: Some men without particular skills cannot or will not make an honest living. Those that attempt to make their way through life by the heavy end of a stick, are known as ‘Ruffians’. With enough luck and experience, they sometimes manage to avoid the imprisonment or death that awaits most of their colleagues.
gl: Algúns homes sen habilidades particulares non poden —ou non queren— levar unha vida honesta. Aqueles que intentan buscarse a vida mediante o pesado extremo dunha porra son coñecidos coma «rufiáns». Con sorte e experiencia dabondo, ás veces conseguen evitar o cárcere que agarda á maioría dos seus compañeiros.

note: [unit_type]: id=Thief, race=human, gender=male,female
en: Thief
gl: Ladrón

note: [unit_type]: id=Thief, race=human, gender=male,female
en: For as long as anyone can remember, the members of the various ‘guilds’ of rat-catchers that spring up in any larger city have had a curious practice of bleaching their hair with lime till it becomes a pale shade of blue. It is a bold thing to do, as their profession often delves into less-than-legal enterprises. Thieves have many skills, and by necessity are both light on their feet, and good with knives. They happily employ less-than-honorable tactics in combat, seeing little merit in a ‘fair fight’.
gl: Desde sempre, os membros dos múltiples “gremios” de rateiros que xorden en calquera cidade grande tiveron a curiosa manía de aclarar o pelo con cal ata que comeza ter cor azul. Facelo é ousado, xa que a súa profesión a miúdo obrígaos a facer cousas non precisamente legais. Os ladróns teñen moitas habilidades, e por necesidade son rápidos e bos cos coitelos. Empregarán tácticas pouco honrosas no combate sen ningún problema, xa que ven pouco mérito nunha “loita limpa”.

note: [female]: gender=female
en: female^Thief
gl: Ladroa

note: [unit_type]: id=Thug, race=human
en: Thug
gl: Vándalo

note: [unit_type]: id=Peasant, race=human, gender=male
en: Peasant
gl: Labrego

note: [unit_type]: id=Peasant, race=human, gender=male
en: Peasants are the backbone of the rural economy, and the soldiers of last resort. While not warlike by nature, they will stubbornly defend their homes. Their lack of training and discipline makes them unfit to hold a line, though; their reliance on farming tools as weaponry means they are only on the field of battle under the most desperate situations.
gl: Os labregos son a espiña dorsal da economía rural, e soldados como último recurso. Aínda que non son guerreiros por natureza, defenderán teimosamente as súas casas. Porén, a súa falta de adestramento e disciplina fainos desaxeitados para manter unha liña; o seu uso de ferramentas de labranza a modo de armas implica que só entran no campo de batalla en situacións desesperadas.

note: [attack]: type=pierce
en: pitchfork
gl: galleta

note: [unit_type]: id=Royal Warrior, race=human, gender=male
en: Royal Warrior
gl: Guerreiro real

note: [unit_type]: id=Royal Warrior, race=human, gender=male
en: The kings and princes of human nobility are still often trained rigorously in the combat arts, partly out of tradition from when their ancestors made their wealth in war. Fitted in armor so skillfully made as to incite envy even from some dwarvish smiths, these nobles are well conditioned to the art of moving in heavy armor, and can maneuver across the battlefield much faster than their gilded plate would suggest.
gl: Os reis e príncipes da bobreza humana adoitan adestrar de maneira rigurosa nas artes do combate, en parte por unha cuestión de tradición, xa que os seus ancestros acumularon as súas riquezas durante a guerra. Vestindo armaduras tan ben feitas que ata algúns ferreiros ananos poderían envexalas, estes nobres están afeitos a moverse con armadura pesada, e poden maniobrar no campo de batalla moito máis rápido do que o metal que os cubre suxire.

note: [unit_type]: id=Woodsman, race=human, gender=male
en: Woodsman
gl: Home dos bosques

note: [unit_type]: id=Woodsman, race=human, gender=male
en: Woodsmen are hunters, woodcutters, charcoal-burners, and others who eke out a living where the human world verges on the wilderness. Wits and woodcraft often support them where weapons will not.
gl: Os homes dos bosques son cazadores, leñadores, carboeiros e outros que a duras penas viven onde o mundo dos humanos limita co ermo. O enxeño e o coñecemento dos bosques a miúdo axúdanlles onde as armas non o fan.

note: [unit_type]: id=Huntsman, race=human
en: Huntsman
gl: Mestre cazador

note: [unit_type]: id=Poacher, race=human
en: Poacher
gl: Furtivo

note: [unit_type]: id=Ranger, race=human
en: Ranger
gl: Gardabosques

note: [unit_type]: id=Trapper, race=human
en: Trapper
gl: Trampeiro

note: [unit_type]: id=Trapper, race=human
en: Master woodsmen are useful allies to any army, and indispensable for any sizable group of people living in the wilderness. They can track both man and beast, notice things most others would overlook, and are often the only ones who can find food for the table, be it animal or vegetable.
    
    Their skill at hunting is very useful in combat, and also leaves them unusually competent at night, and in forests and swamps.
gl: Os mestres dos bosques son aliados útiles para calquera exército, e son indispensábeis para calquera grupo de xente numeroso que viva no ermo. Poden rastrexar tanto homes coma bestas, decatarse de cousas que a maioría non vería, e a miúdo son os únicos que poden atopar comida, xa sexa animal ou vexetal.
    
    A súa destreza na caza é moi útil no combate, e tamén os fai especialmente competentes pola noite, e nos bosques e nas brañas.

note: [unit_type]: id=Merman Brawler, race=merman
en: Merman Brawler
gl: Sirénido loitador

note: [unit_type]: id=Merman Brawler, race=merman
en: Exceptionally large and strong mermen are sometimes more comfortable with their own fists and tails than with other weapons.
gl: Os tritones excepcionalmente grandes e fortes ás veces están máis cómodos cos seus propios puños e colas que con outras armas.

note: [attack]: type=impact
en: tail
gl: cola

note: [unit_type]: id=Merman Citizen, race=merman
en: Merman Citizen
gl: Cidadán Sirénido

note: [unit_type]: id=Merman Citizen, race=merman
en: Merfolk are mostly peaceful, but will fight to defend their homes. In this situation, even merfolk with no weapons or training can be dangerous.
gl: Os sirénidos son na súa maioría pacíficos, pero loitarán por defender as súas casas. Nesta situación, mesmo o pobo-peixe sen armas nin adestramento poden ser perigosos.

note: [unit_type]: id=Mermaid Diviner, race=merman, gender=female
en: female^Mermaid Diviner
gl: Sirénida adiviña

note: [unit_type]: id=Mermaid Diviner, race=merman, gender=female
en: Years of devotion may endow a priestess with great wisdom on the workings of the world, and grants some the favor of the light. The power thus given to these ladies of the water is a recurring motif in tale and song; such as the that of the knights of the silver spire, cornered and slain to a man at the banks of the Alavynne, but who rode again the next day, in full number, and wrought the downfall of the crimson duke.
gl: Os anos de devoción poden dotar unha sacerdotisa de gran sabedoría sobre como funciona o mundo, e confírenlle a algunhas o favor da luz. O poder que reciben estas señoras das augas é un motivo recorrente nos contos e nas cantigas,  coma o dos cabaleiros da torre prateada que acurralan e matan un home nas lombas de Alavín, pero que cabalgan de novo o día seguinte, en gran número, e que causan a caída do duque vermello.

note: [unit_type]: id=Mermaid Enchantress, race=merman, gender=female
en: female^Mermaid Enchantress
gl: Sirénida encantadora

note: [unit_type]: id=Mermaid Enchantress, race=merman, gender=female
en: Mermaids, like elves, have a powerful and native ability in magic, though theirs is considerably different than that of the elves. Those who master this ability are held in high regard, and their skill is used in a multitude of crafts, many of which humanity would never dream. The obvious use in war is forbidden against their own race — this power is the greater part of what protects their people from the monsters that wander out of the abyss.
gl: As sirénidas, coma os elfos, teñen unha poderosa habilidade natural para a maxia, aínda que a súa é bastante distinta da dos elfos. O pobo dos sirénidos ten en gran estima ás que conseguen dominar esta habilidade, e úsase en moitas tarefas, con moitas das cales os humanos non poderían nin soñar. O uso na guerra está prohibido contra os da súa propia especie, pois este poder é o que protexe principalmente á súa xente dos monstros que habitan as profundidades abisais.

note: [attack]: type=impact
en: water spray
gl: chorro de auga

note: [unit_type]: id=Merman Entangler, race=merman
en: Merman Entangler
gl: Sirénido enredador

note: [unit_type]: id=Merman Entangler, race=merman
en: Merfolk tend to use a combination of both nets and clubs in fishing; nets to collect the fish, and clubs to finish the kill. Both of these tools have seen adaptation for warfare, and are valuable enough that auxiliaries who specialize in using them are deliberately brought to battle.
    
    Merfolk often find themselves in a standoff with land-based enemies; the merfolk are too strong in the water, and are too weak to make any offense on land. Nets are a key bit of leverage; without nets, merfolk cannot give any effective chase over land, and are at a great disadvantage in hand-to-hand combat.
gl: Os sirénidos adoitan utilizar unha combinación de redes e trancas para pescar. As redes permítenlles recoller o pescado, e as trancas matalo. Ambas as dúas ferramentas adaptáronse para ser utilizadas na guerra e son suficientemente útiles como para que os que se especializan nelas sexan chamados a loitar nas batallas.
    
    En moitas ocasións os sirénidos vesen obrigados a combater con inimigos terrestres. Os sirénidos son tan fortes na auga coma débiles en terra, así que as redes son o único que lles dá certa vantaxe neste último terreo. Sen elas e ante un combate corpo a corpo en terra, os sirénidos apenas terían unha posibilidade de saír con vida.

note: [unit_type]: id=Merman Fighter, race=merman
en: Merman Fighter
gl: Sirénido loitador

note: [unit_type]: id=Merman Fighter, race=merman
en: Merfolk societies train their forces rigorously and carefully, and as a result the peace of their realm is kept by soldiers who are the undisputed champions of their aquatic homeland. Their resilience and skill with their iconic tridents make them mighty foes to try to combat in the seas, but they lose almost all their mobility if forced to fight on land.
gl: As sociedades dos sirénidos adestran as súas forzas rigorosa e coidadosamente, e o resultado son os seus soldados, que manteñen a paz e non teñen rival nas súas augas. A súa resistencia e habilidade cos seus icónicos tridentes fainos poderosos inimigos no medio acuático, pero perden case toda a súa mobilidade cando se ven na obriga de loitar en terra.

note: [unit_type]: id=Merman Hoplite, race=merman
en: Merman Hoplite
gl: Sirénido hoplita

note: [unit_type]: id=Merman Hoplite, race=merman
en: With their heavy armor and shields, the Merman Hoplites form the elite guard of the watery realm. Their powerful style of defensive combat and rigid discipline allow them to hold a steadfast line in the maelstrom of battle. In times of desperation, they can even do so on land, though not nearly as well as a creature with legs.
gl: Cos seus grandes escudos, os sirénidos hoplitas conforman a garda de elite do reino das augas. A súa resistente armadura e ríxida disciplina permítelles manter unha liña de combate firme na confusión da batalla. En tempos de necesidade, mesmo poden facelo en terra, aínda que non tan ben coma as criaturas con pernas.

note: [unit_type]: id=Merman Hunter, race=merman
en: Merman Hunter
gl: Sirénido cazador

note: [unit_type]: id=Merman Hunter, race=merman
en: The skills employed by merfolk in spear-fishing are easily translated into warfare, especially against those who are not at home in the water. In times of need, many merfolk of that occupation will volunteer to swell the ranks of their military.
gl: As habilidades que empregan os sirénidos para a pesca con lanza son facilmente adaptábeis á guerra, especialmente contra os que non están afeitos á auga. En tempos de necesidade, moitos sirénidos desta profesión enrólanse como voluntarios no exército.

note: [unit_type]: id=Mermaid Initiate, race=merman, gender=female
en: female^Mermaid Initiate
gl: Sirénida iniciada

note: [unit_type]: id=Mermaid Initiate, race=merman, gender=female
en: Young mermaids are often initiated into the water magics native to their people. The wondrous abilities this grants are inimitable by any other race, a mark of the faerie side of these creatures.
    
    Despite their frailty, this makes them quite formidable in combat, as they can call upon the very water about them to smite their enemies.
gl: As sirénidas novas adoitan iniciarse na maxia acuática propia do seu pobo. Ningunha outra especie pode imitar as marabillosas habilidades que esta lles confire, sinal da natureza feérica destas criaturas.
    
    Isto convérteas en temíbeis adversarios a pesar da súa fraxilidade, xa que poden convocar as augas que as rodean para castigar aos seus inimigos.

note: [unit_type]: id=Merman Javelineer, race=merman
en: Merman Javelineer
gl: Sirénido lanzador de xavelina

note: [unit_type]: id=Merman Javelineer, race=merman
en: Those merfolk who master the art of the javelin can become nearly as effective as an archer — though the heft of their weapons impedes their range, the impact of one is considerably greater. In the water, the mobility of the merfolk more than makes up for this when facing foes who cannot swim.
gl: Os sirénidos que dominan o tiro con xavelina poden chegar ser case tan efectivos coma os arqueiros. Aínda que o peso destas limita o seu alcance, o impacto é bastante superior ao dunha frecha. Na auga, a mobilidade dos sirénidos compensa totalmente isto cando se enfrontan a inimigos que non poden nadar.

note: [unit_type]: id=Merman Netcaster, race=merman
en: Merman Netcaster
gl: Sirénido naseiro

note: [unit_type]: id=Merman Netcaster, race=merman
en: Fishing, as practiced by merfolk, is largely a matter of chasing schools of fish into waiting nets, where oar-like clubs are used to dispatch the prey. The improvisation of using these against soldiers proved very effective; most land-native creatures are already quite awkward when waist-deep in water, and getting caught in a net can render them nearly helpless.
    
    The effectiveness of this method led to the development of smaller, weighted nets, which could be cast through the air; these were useless for fishing, but were useful both in combat and in hunting game that came too close to shore. Clubs were used in combat with little or no adaptation from fishing, since they were already quite deadly.
gl: A pesca que practican os sirénidos consiste principalmente en levar bancos de peixes cara unhas redes colocadas xa estratexicamente, e as trancas con forma de remo utilízanas para rematar á súa presa. Utilizar estas ferramentas improvisadamente contra os soldados resultou moi ben. A maior parte das criaturas terrestres quedan bastante indefensas ao meterse en augas profundas, e se quedan atrapadas nunha rede, non teñen escapatoria.
    
    Isto levounos a desenvolver redes máis pequenas e pesadas que poder lanzar polo aire. Non resultaban moi útiles para pescar, pero si en combate, ou para as situacións en que o peixe se aproximaba demasiado á costa. As trancas utilizadas no combate non eran distintas daquelas utilizadas para a pesca, pois xa resultaban bastante letais.

note: [unit_type]: id=Mermaid Priestess, race=merman, gender=female
en: female^Mermaid Priestess
gl: Sirénida sacerdotisa

note: [unit_type]: id=Mermaid Priestess, race=merman, gender=female
en: Among merfolk, mysticism is generally left to the mermaids, who are more inclined to it. It is they who dedicate themselves to the ideal of bringing peace and life to the world, and to the arts which make that possible. Their piety also grants them certain powers, allowing them to guard their people against magical or unnatural things.
gl: Entre os sirénidos, o misticismo normalmente déixase ás sirénidas, que están máis interesadas por el. Son elas as que se dedican ao ideal de traer a paz e a vida ao mundo, e ás artes que o fan posíbel. A súa piedade tamén lles concede certos poderes, permitíndolles protexer ao seu pobo fronte a ataques máxicos ou de criaturas contranaturais.

note: [unit_type]: id=Mermaid Siren, race=merman, gender=female
en: Mermaid Siren
gl: Serea

note: [unit_type]: id=Mermaid Siren, race=merman, gender=female
en: The faerie nature of the mermaids is strongest in the Sirens, whose connection to the currents of magic often causes them to be mistaken for naiads themselves. Though certainly far from the truth, the mistake is understandable, as true naiads are rarely seen even by mermaids. The manifestation of their magic is certainly very similar; the water about a siren can be commanded at whim, like an extension of herself.
    
    The myriad applications of this rarely occur to land dwellers, who simply regard it with wonder.
gl: A natureza feérica das sirénidas é máis forte nas sereas, cuxa conexión co espírito das augas a miúdo fai que se confundan coas propias náiades. Aínda que non teña nada que ver coa realidade, é comprensíbel confundilas dado que os sirénidos rara vez ven náiades de verdade. De feito, a forma en que se manifesta a súa maxia é moi semellante. As sereas poden dominar as augas que as rodean, coma se fosen parte delas mesmas.
    
    As criaturas terrestres non poden nin imaxinar a cantidade de usos que se lle pode dar a isto, e limítanse normalmente a respectalas abraiadas.

note: [attack]: type=impact
en: naia touch
gl: toque de náiade

note: [unit_type]: id=Merman Spearman, race=merman
en: Merman Spearman
gl: Sirénido lanceiro

note: [unit_type]: id=Merman Spearman, race=merman
en: Archery is little favored by the merfolk, for whom use of javelins serves a similar function. Though thrown javelins are of little use under the water, they are extremely effective at the surface, where their weight allows them to plunge several feet below the water while retaining enough momentum to wreak damage. They are also useful in melee, even deep under the surface, which is something that certainly cannot be said of arrows.
gl: Ao pobo sirénido gústalles pouco o tiro con arco, xa que para iso xa teñen as xavelinas. Aínda que as xavelinas resultan de pouca utilidade baixo a auga, son extremadamente efectivas na superficie, onde o seu peso lles permite afundir varios pés baixo a auga mentres conservan impulso dabondo para inflixir dano. Tamén son útiles no combate corpo a corpo, incluso nas profundidades, algo que non se pode dicir das frechas.

note: [unit_type]: id=Merman Triton, race=merman
en: Merman Triton
gl: Sirénido tritón

note: [unit_type]: id=Merman Triton, race=merman
en: Tritons are combat masters of the sea. Skilled in use of the trident, Tritons easily defeat any enemy foolish enough to wander into their preferred environment. Their mastery of their weapon affords them flexibility in its use, and the highest-ranking among them use weaponry more comparable to halberds than simple spears.
gl: Os tritóns son os mestres do combate no mar. Adestrados no uso do tridente, derrotan facilmente a calquera inimigo parvo dabondo para entrar no seu medio preferido. A mestría coa súa arma permítelles unha gran flexibilidade ao usala, e os máis experimentados usan armas que máis que simples lanzas parecen alabardas.

note: [unit_type]: id=Merman Warrior, race=merman
en: Merman Warrior
gl: Sirénido guerreiro

note: [unit_type]: id=Merman Warrior, race=merman
en: Mermen Warriors form the core of merfolk armies. They wield their tridents with a skill and diligence impressive even compared to the soldiers of other races, but doubly so considering the difficulties of fighting underwater, as any who try to match them in their homes can attest.
gl: Os guerreiros sirénidos conforman o núcleo dos seus exércitos. Portan os seus tridentes cunha habilidade e dilixencia impresionantes, incluso cando un as compara coas dos soldados doutras razas, especialmente tendo en conta as dificultades adicionais de loitar baixo a auga, como pode atestar calquera que intentase enfrontarse a eles nas súas profundidades.

note: [unit_type]: id=Giant Ant, race=monster
en: Giant Ant
gl: Formiga xigante

note: [unit_type]: id=Giant Ant, race=monster
en: Giant Ants are common in almost any environment, from caverns deep under the earth to the tops of tall mountains. Though normally not hostile, they can bite at close range.
gl: As formigas xigantes son comúns en case calquera ambiente, desde cavernas profundas baixo a terra ata os cumios das montañas altas. Aínda que normalmente non son hostís, poden morder a corta distancia.

note: [unit_type]: id=Giant Ant Egg, race=monster
en: Giant Ant Egg
gl: Ovo de formiga xigante

note: [unit_type]: id=Giant Ant Egg, race=monster
en: Giant Ants are common in almost any environment, and the eggs from which they emerge can often be found in caves or any sheltered environment. Most eggs come from one of the colony queens, but the workers transport them to any suitable location.
gl: As formigas xigantes son comúns en case calquera ambiente, e os ovos dos que xorden a miúdo pódense atopar en covas ou en calquera ambiente protexido. A maioría dos ovos proceden dunha das raíñas da colonia, pero as traballadoras transpórtanos a calquera lugar axeitado.

note: [unit_type]: id=Fire Ant Egg
en: Fire Ant Egg
gl: Ovo de formiga de lume

note: [unit_type]: id=Fire Ant, race=monster
en: Fire Ant
gl: Formiga de lume

note: [unit_type]: id=Fire Ant, race=monster [unit_type]: id=Firebane Ant, race=monster
en: Small but deadly in large numbers, fire ants possess fierce fangs and an unusual ability to generate fire. Though these creatures typically function as scavengers, a burrow of fire ants can become aggressive when provoked and have even been known to attack small groups of threatening troops.
gl: Pequenas pero mortais en gran cantidade, as formigas de lume posúen colmillos feroces e unha habilidade inusual para xerar lume. Aínda que estas criaturas adoitan funcionar como carroñeiras, unha madriguera de formigas de lume pode volverse agresiva cando é provocada e ata se sabe que ataca a pequenos grupos de tropas ameazadoras.

note: [attack]: type=fire
en: fire
gl: lume

note: [unit_type]: id=Fire Ant Queen, race=monster
en: Fire Ant Queen
gl: Raíña Formiga de Lume

note: [unit_type]: id=Fire Ant Queen, race=monster
en: Fire ants possess fierce fangs and an unusual ability to generate fire, and the queen is no different.
gl: As formigas de lume posúen colmillos feroces e unha habilidade inusual para xerar lume, e a raíña non é diferente.

note: [unit_type]: id=Firebane Ant, race=monster
en: Firebane Ant
gl: Dragón funesto de lume

note: [unit_type]: id=Firebomb Ant, race=monster
en: Firebomb Ant
gl: Formiga bomba de lume

note: [unit_type]: id=Giant Ant Queen, race=monster
en: Giant Ant Queen
gl: Raíña formiga xigante

note: [unit_type]: id=Giant Ant Queen, race=monster
en: Giant Ants are common in almost any environment, from caverns deep under the earth to the tops of tall mountains. The queens are not royalty as many other races would understand, but they are the heart of any functioning nest and will be defended at all costs. As the nest core, they must be capable tacticians, and as a target of rival nests, they must also be deft warriors. The typical human or orc that finds an audience with an Ant Queen can expect a very short continued existence — and if their flesh is warm and nourishing, they can host an ant egg.
gl: As formigas xigantes son comúns en case calquera ambiente, desde cavernas profundas baixo a terra ata os cumios das montañas altas. As raíñas non son realeza como moitas outras razas entenderían, pero son o corazón de calquera niño que funcione e defenderanse custe o que custe. Como núcleo do niño, deben ser hábiles tácticos e, como obxectivo dos niños rivais, tamén deben ser hábiles guerreiros. O típico humano ou orco que atopa unha audiencia cunha Raíña Formiga pode esperar unha existencia continuada moi curta, e se a súa carne é quente e nutritiva, poden albergar un ovo de formiga.

note: [unit_type]: id=Soldier Ant, race=monster
en: Soldier Ant
gl: Formiga soldado

note: [unit_type]: id=Soldier Ant, race=monster
en: Giant Ants are common in almost any environment, from caverns deep under the earth to the tops of tall mountains. Most common are the nondescript workers and scouts, but in times of conflict, a more dangerous Soldier caste enters the fray.
gl: As formigas xigantes son comúns en case calquera ambiente, desde cavernas profundas baixo a terra ata os cumios das montañas altas. Os máis comúns son os obreiros e exploradores pouco descritos, pero en tempos de conflito, unha casta de soldados máis perigosa entra na loita.

note: [unit_type]: id=Cave Bear, race=monster
en: Cave Bear
gl: Oso das Covas

note: [unit_type]: id=Woodland Boar, race=monster
en: Woodland Boar
gl: Xabaril do bosque

note: [attack]: type=pierce [variation]
en: tusk
gl: colmillo

note: [unit_type]: id=Piglet, race=monster the child of a wild boar, rather than the child of a domesticated pig
en: Piglet
gl: Porquiño

note: [unit_type]: id=Hunter Caribe, race=monster
en: Hunter Caribe
gl: Caribe cazador

note: [unit_type]: id=Nibbler, race=monster
en: Nibbler
gl: Roscador

note: [unit_type]: id=Nibbler, race=monster
en: Nibblers are juvenile predator fish, often more curious than dangerous. A single individual may not be a threat, but these fish seldom travel alone.
gl: Os mordiscos son peixes depredadores xuvenís, moitas veces máis curiosos que perigosos. Un só individuo pode non ser unha ameaza, pero estes peixes raramente viaxan sós.

note: [unit_type]: id=Swamp Lizard, race=monster
en: Swamp Lizard
gl: Lagarto dos pantanos

note: [unit_type]: id=Swamp Lizard, race=monster
en: Swamps are vibrant environments, but often not friendly to humans or orcs. Swamp Lizards are one of the more notable hazards, with their powerful jaws and armored hide. Despite their primitive appearance, these lizards are not stupid, and after generations of being hunted for their hides, they have adopted a ‘two legs bad’ outlook and do not hesitate to avenge their ancestors.
gl: Os pantanos son ambientes vibrantes, pero moitas veces non son amigables para os humanos ou os orcos. Os lagartos de pantano son un dos perigos máis notables, coas súas poderosas mandíbulas e a súa pel blindada. A pesar da súa aparencia primitiva, estes lagartos non son estúpidos, e despois de xeracións de ser cazados polas súas peles, adoptaron unha actitude de "dúas patas malas" e non dubidan en vingar aos seus antepasados.

note: [special_note]
en: This unit can move unseen through swamp water, keeping most of its body submerged.
gl: Esta unidade pode moverse sen ver a auga do pantano, mantendo a maior parte do seu corpo mergullado.

note: [hides]: id=swamp_lurk
en: swamp lurk
gl: pantano á espreita

note: [hides]: id=swamp_lurk
en: female^swamp lurk
gl: pantano á espreita

note: [hides]: id=swamp_lurk
en: This unit can hide in swamp, and remain undetected by its enemies.
    
    Enemy units cannot see this unit while it is in swamp, except if they have units next to it. Any enemy unit that first discovers this unit immediately loses all its remaining movement.
gl: Esta unidade pode esconderse no pantano e permanecer sen ser detectada polos seus inimigos.
    
    As unidades inimigas non poden ver esta unidade mentres está no pantano, excepto se teñen unidades ao seu carón. Calquera unidade inimiga que descubra por primeira vez esta unidade perde inmediatamente todo o seu movemento restante.

note: [unit_type]: id=Cuttle Fish, race=monster
en: Cuttlefish
gl: Xiba

note: [unit_type]: id=Cuttle Fish, race=monster
en: Cuttlefish are gigantic creatures of the seas. They can grab their opponents with strong tentacles, or spit a poisonous black ink from a distance. The best way to survive an encounter with these monsters is to remain ashore.
gl: As xibas son xigantes criaturas dos mares. Poden coller aos seus opoñentes con fortes tentáculos, ou cuspirlles velenosa tinta negra a distancia. O mellor xeito de sobrevivir a un encontro cun destes monstros é quedar na terra.

note: [attack]: type=impact
en: tentacle
gl: tentáculo

note: [attack]: type=pierce
en: ink
gl: tinta

note: [unit_type]: id=Dragonfly, race=monster
en: Dragonfly
gl: Cabaliño do demo

note: [unit_type]: id=Dragonfly, race=monster
en: The giant dragonflies seen in some of the swamps, rivers, and lakes around Wesnoth enjoy a longer life cycle than the smaller, more common types. The adult form can live indefinitely, slowly growing to a final moult. They are generally territorial, but can cooperate in small groups to confront common foes or large prey.
gl: Os cabaliños do demo xigantes que se ven nalgúns dos pantanos, ríos e lagos arredor de O Noroeste gozan dun ciclo de vida máis longo que os tipos máis pequenos e comúns. A forma adulta pode vivir indefinidamente, medrando lentamente ata a muda final. Xeralmente son territoriais, pero poden cooperar en pequenos grupos para enfrontarse a inimigos comúns ou grandes presas.

note: [unit_type]: id=Grand Dragonfly, race=monster
en: Grand Dragonfly
gl: Gran cabaliño do demo

note: [unit_type]: id=Grand Dragonfly, race=monster
en: Dragonflies that survive long enough grow into a final, grander form.
gl: Os cabaliños do demo que sobreviven o suficiente medran ata unha forma final, máis grande e impoñente.

note: [attack]: type=pierce
en: sting
gl: picada

note: [unit_type]: id=Dragonfly Naiad, race=monster
en: Dragonfly Naiad
gl: Cabalo do demo náiade

note: [unit_type]: id=Dragonfly Naiad, race=monster
en: Young dragonflies live an aquatic life, mostly preying upon small fish or other insect nymphs. They can crawl over rocks and mud, but they need to stay submerged to breathe, which explains why the giant dragonflies are usually found only near rivers, lakes, and coves.
gl: Os cabalos do demo novos viven unha vida acuática, principalmente depredando pequenos peixes ou outras ninfas de insectos. Poden arrastrarse por rochas e barro, pero precisan permanecer mergullados para respirar, o que explica que os cabalos do demo xigantes adoitan atoparse só preto de ríos, lagos e calas.

note: [unit_type]: id=Elder Falcon, race=falcon
en: Elder Falcon
gl: Falcón vello

note: [unit_type]: id=Elder Falcon, race=falcon
en: Elder Falcons bear the telltale scars of veteran warriors from protecting their masters, their bodies proof of repeated dives into a swirling melee. Stronger and faster than their younger kin, they are rumored to hit with enough force to remove an enemy’s head.
gl: Os falcóns vellos son guerreiros veteranos que mostran con orgullo as cicatrices proba dunha vida adicada a protexer aos seus amos. Máis fortes e rápidos que os falcóns máis novos, disque son capaces de arrincarlle a cabeza a un inimigo.

note: [attack]: type=blade [attack]: type=pierce
en: beak
gl: pico

note: [unit_type]: id=Falcon, race=falcon
en: Falcon
gl: Falcón

note: [unit_type]: id=Falcon, race=falcon
en: Seen as status symbols of the nobles, falcons are precious possessions normally used for sport. The same techniques are employed to rend and tear foes on the battlefield, and their great speed is a boon to scouting out the land.
gl: Os falcóns, símbolo da nobreza, son criaturas prezadas e usadas habitualmente para a caza. Pero igual que cazan pequenos animais, os falcóns axudan a desgarrar aos inimigos no campo de batalla. Ademais, a súa velocidade convérteos nos perfectos exploradores.

note: [unit_type]: id=Fire Dragon, race=monster
en: Fire Dragon
gl: Dragón de lume

note: [unit_type]: id=Fire Dragon, race=monster
en: A dragon is a legendary creature, normally seen only in fantastic tales. They are very rare, and were it not for the historical events, the singlehanded destruction of cities and towns that these creatures have wrought, they might be dismissed as mere myth. Legends are very specific about the ravages of dragons; noting their great strength, speed, their preternatural cunning, and above all else, the great fire that burns inside of them.
    
    Battling a dragon is said to be the pinnacle of danger itself, fit only for fools, or the bravest of knights.
gl: Un dragón é unha criatura lendaria, que normalmente só se ve nos contos fantásticos. Son moi difíciles de atopar, e poderían considerarse meros mitos de non ser pola pegada que deixaron na historia, coa destrución de cidades e vilas enteiras. As lendas son moi específicas sobre os estragos dos dragóns, e entre as características que se contan deles salientan a súa gran forza e velocidade, a súa intelixencia natural e, sobre todo, o gran lume que arde no seu interior.
    
    Dise que combater contra un dragón é a cousa máis perigosa que existe, unha misión que só ousarían levar a cabo os máis parvos dos parvos ou os máis valentes cabaleiros.

note: [unit_type]: id=Fire Guardian, race=monster
en: Fire Guardian
gl: Gardián de lume

note: [unit_type]: id=Fire Guardian, race=monster
en: Fire Guardians are spirits of smoke and flame. No one is exactly sure where they come from, but they are occasionally summoned by powerful mages to do their bidding. When not being controlled they like to frolic in pools of lava and take great delight in burning anything they can reach.
gl: Os gardiáns de lume son espíritos de fume e lume. Non se sabe nada con certeza sobre a súa orixe, pero ás veces son chamados por magos poderosos, para cumprir coa súa vontade. Cando non os controlan, gustan de bañarse en ríos de magma e queimar todo o que pillan.

note: [attack]: type=fire
en: fire claws
gl: poutas de lume

note: [unit_type]: id=Fire Wraith, race=monster
en: Fire Wraith
gl: Espectro de lume

note: [unit_type]: id=Fire Wraith, race=monster
en: Fire Wraiths are spirits of smoke and flame. No one is exactly sure where they come from, but they are occasionally summoned by powerful mages to do their bidding. The odd armor they wear hints at a former life or creator, but whatever ancient civilization was involved has been lost to history.
gl: Os espectros de lume son espíritos de fume e lume. Non se sabe nada con certeza sobre a súa orixe, pero ás veces son chamados por magos poderosos, para cumprir coa súa vontade. A estraña armadura que levan fai alusión a unha vida ou creador anterior, pero calquera civilización antiga que estivese involucrada perdeuse para a historia.

note: [unit_type]: id=Frost Stoat, race=monster
en: Frost Stoat
gl: Armiño Xeado

note: [unit_type]: id=Frost Stoat, race=monster
en: Frost Stoats are devious critters predominantly found in the frozen parts of the Northlands, although they can survive anywhere. Their most distinctive feature is their icy-cold front claws, which is unlike anything found in other wild animals. These stoats generally scavenge refuse or hunt smaller animals, but are quite territorial and the young adults have been known to attack larger intruders, including humans and orcs.
gl: Os armiños de xeadas son bichos tortuosos que se atopan predominantemente nas partes xeadas das Terras do Norte, aínda que poden sobrevivir en calquera lugar. A súa característica máis distintiva son as súas garras frontales xeadas, que non se parecen a nada que se atopa noutros animais salvaxes. Estes armiños xeralmente buscan lixos ou cazan animais máis pequenos, pero son bastante territoriais e sábese que os adultos novos atacan a intrusos máis grandes, incluídos humanos e orcos.

note: [attack]: type=cold
en: ice claw
gl: poutas de xeo

note: [unit_type]: id=Giant Mudcrawler, race=monster
en: Giant Mudcrawler
gl: Monstro de lama xigante

note: [unit_type]: id=Giant Mudcrawler, race=monster
en: More resilient than their smaller counterparts, these golems of mud are much more capable of putting up a fight with a proper soldier even with their crude arms, and are more mobile to boot. Coming about from more powerful conjurers seeking an efficient way to harass civilians and armies, these can also be seen roaming the wild from time to time, their earthy composition making them immune to wildlife that rely on poison to fight.
gl: Máis resistentes que os seus equivalentes máis pequenos, estes golems de lama son moito máis capaces de loitar cun soldado en condicións a pesar dos seus brazos torpes, e gozan de maior mobilidade. Resultado de conxuradores máis poderosos en busca dun xeito eficiente de acosar a civís e a exércitos, ás veces tamén se ven en estado salvaxe, e a súa composición a base de terra fainos inmunes aos animais que utilizan veleno para atacar ás súas vítimas.

note: [attack]: type=impact
en: mud glob
gl: bóla de lama

note: [unit_type]: id=Giant Rat, race=monster
en: Giant Rat
gl: Rata xigante

note: [unit_type]: id=Giant Rat, race=monster
en: Much larger than the common rats which often inhabit major cities, these vermin can injure an unarmed civilian, and can prove frustratingly elusive on any footing. While notably aggressive at night, these creatures do not pose much of a threat to any serious fighter.
gl: Moito máis grandes que as ratas comúns que adoitan habitar as grandes cidades, esta plaga pode ferir a unha persoa desprotexida, e resulta difícil de acurralar. Aínda que resultan especialmente agresivas pola noite, estas criaturas non deberías ser unha gran ameaza para un loitador en condicións.

note: [unit_type]: id=Giant Scorpion, race=monster
en: Giant Scorpion
gl: Escorpión xigante

note: [unit_type]: id=Giant Scorpion, race=monster
en: A normal scorpion is dangerous enough — the deadliness of one the size of a man needs little explanation.
gl: Un escorpión normal xa é perigoso dabondo. Pero se falamos dun do tamaño dunha persoa… en fin, deixémolo en «letal».

note: [attack]: type=impact [attack]: type=blade
en: pincers
gl: pinzas

note: [variation]
en: scuttler
gl: vagabundo

note: [variation] [unit_type]: id=Sand Scuttler
en: Sand Scuttler
gl: Escapador de area

note: [variation] [unit_type]: id=Sand Scuttler
en: Making their homes in sandy dunes, these critters are an odd mix of mundane creature and elemental beast. Though usually timid, Sand Scuttlers sometimes attack unwary travelers, especially when startled.
gl: Facendo as súas casas en dunas de area, estes bichos son unha estraña mestura de criaturas mundanas e bestas elementais. Aínda que adoitan ser tímidos, os escurridores de area ás veces atacan aos viaxeiros incautos, especialmente cando se asustan.

note: [unit_type]: id=Giant Scorpling, race=monster
en: Giant Scorpling
gl: Cría de escorpión xigante

note: [unit_type]: id=Giant Scorpling, race=monster
en: One of the most potent known venoms is that of the monstrous scorpions of the frontier. Fetching a high price by assassins and apothecaries alike, this venom is often seen as a quick way to make coin, alluring bold hunters to venture into the wilderness to harvest it. However, even in a juvenile state, these scorpions can deliver deadly stings and are faster than most men. What’s worse is that they can live in rather large nests, and angering a seemingly lone scorpion can lead to swarms of them crawling up from the ground — quickly turning the hunter into the hunted. They are protected by a sturdy shell which hardens as they age, becoming more resilient. This carapace is very resistant to normal blade strikes or piercing attacks, but can be broken with heavy blows.
gl: Un dos velenos coñecidos máis potentes é o dos monstruosos escorpións da fronteira. Tanto asasinos como herbalistas están dispostos a pagar grandes sumas por el, e os cazadores máis temerarios ven nel unha forma rápida de conseguir cartos, e aventúranse en terras salvaxes para conseguilo. Porén, incluso ao pouco tempo de nacer, estes escorpións poden provocar picaduras mortais e son máis rápido que a maioría dos bípedos. E o que é peor, poden vivir en niños enormes, e anoxar a un escorpión aparentemente solitario pode espertar unha morea deles, convertendo rapidamente ao cazador na presa. Están protexidos por unha cuncha robusta que se endurece a medida que envellecen, volvéndose máis resistente. Esta cuncha é moi resistente aos golpes normais con folla ou aos ataques perforantes, pero pódese romper con golpes fortes.

note: [unit_type]: id=Giant Spider, race=monster
en: Giant Spider
gl: Araña xigante

note: [unit_type]: id=Giant Spider, race=monster
en: Giant Spiders are said to roam the depths of Knalga, devouring many victims. They have a vicious bite, made worse by the fact that it is poisoned, and can also fling webs through the air to trap their prey.
gl: Disque nas profundidades de Neilga habitan arañas xigantes que devoran aos incautos. A súa picadura velenosa é brutal, e tamén poden lanzar arañeiras polo aire para atrapar á súa presa.

note: [attack]: type=impact
en: web
gl: arañeira

note: [unit_type]: id=Bay Horse, race=horse
en: Bay Horse
gl: Cabalo de baía

note: [attack]: type=impact
en: hooves
gl: pezuñas

note: [unit_type]: id=Black Horse, race=horse, gender=male,female
en: Black Horse
gl: Cabalo Negro

note: [unit_type]: id=Black Horse, race=horse, gender=male,female
en: The true nature of Black Horses is impossible to discern, but the fire in their eyes and the unnerving, unnatural sound of their calls suggest they are malevolent spirits.
gl: A verdadeira natureza dos cabalos negros é imposible de discernir, pero o lume nos seus ollos e o son desconcertante e antinatural das súas chamadas suxiren que son espíritos malévolos.

note: [attack]: type=cold
en: whinny
gl: chorro

note: [male]
en: Black Stallion
gl: Semental Negro

note: [female] Female variant of the Black Horse or Black Stallion; in English this is a pun on the word "Mare"
en: female^Black Nightmare
gl: Pesadelo Negro

note: [unit_type]: id=Dark Horse, gender=male,female
en: Dark Horse
gl: Cabalo escuro

note: [unit_type]: id=Dark Horse, gender=male,female
en: Dark Horses are wild animals, but they seem to take an odd interest in the civilized races. They leave no signs of their passage, but they have been noticed scouting camps and outposts during the night.
gl: Os cabalos escuros son animais salvaxes, pero parecen ter un interese estraño polas razas civilizadas. Non deixan sinais do seu paso, pero foron observados durante a noite durante os campamentos de exploración e postos de avanzada.

note: [male]
en: male^Dark Horse
gl: Cabalo escuro

note: [female]
en: female^Dark Horse
gl: Egua escura

note: [unit_type]: id=Great Horse, race=horse
en: Great Horse
gl: Gran cabalo

note: [unit_type]: id=White Horse
en: White Horse
gl: Cabalo branco

note: [unit_type]: id=White Horse
en: Some horses have a white color, and they are merely white horses. But there exist a special breed, found only in the wild woods, that are White Horses. As if blessed by the faerie world, they have a grace and agility not found in their more common relatives.
gl: Algúns cabalos teñen unha cor branca, e son só cabalos brancos. Pero existe unha raza especial, que se atopa só nos bosques salvaxes, que son os cabalos brancos. Como bendicidos polo mundo feérico, teñen unha gracia e axilidade que non se atopan nos seus parentes máis comúns.

note: [unit_type]: id=Icemonax, race=monster
en: Icemonax are a strange beast of the frozen north, best described as a large, armored ground squirrel. Their armor accumulates frost and snow, even in more temperate climates. Most Icemonax are curious, often wandering into places they do not belong. Despite this, efforts to study and domesticate them have failed, as they die soon after capture.
gl: Icemonax é unha estraña besta do norte xeado, mellor descrita como un esquío terrestre grande e blindado. A súa armadura acumula xeadas e neve, incluso en climas máis temperados. A maioría dos Icemonax son curiosos e adoitan deambular por lugares aos que non pertencen. A pesar diso, os esforzos por estudalos e domesticalos fracasaron, xa que morren pouco despois da súa captura.

note: [unit_type]: id=Great Icemonax, race=monster
en: Great Icemonax
gl: Gran Icemonax

note: [unit_type]: id=Great Icemonax, race=monster
en: Icemonax are a strange beast of the frozen north, best described as a large, armored ground squirrel. Their armor accumulates ice and snow, even when the climate is warm and dry. Some Icemonax grow to be quite large and powerful, guarding their smaller, younger kin.
gl: Icemonax é unha estraña besta do norte xeado, mellor descrita como un esquío terrestre grande e blindado. A súa armadura acumula xeo e neve, mesmo cando o clima é cálido e seco. Algúns Icemonax crecen ata ser bastante grandes e poderosos, protexindo aos seus parentes máis pequenos e novos.

note: [unit_type]: id=Jinn, race=monster
en: Jinn
gl: Xenio

note: [unit_type]: id=Jinn, race=monster
en: The Jinn are mysterious spirits, with no known relation to souls of the departed. They are often sighted from a distance, drifting across the desert hills and dunes, but defy close observation. Almost all recorded encounters have been of a hostile nature, but there have been instances where travelers felt the Jinn were watching over them, driving off malign forces of the night.
gl: Os jinns son espíritos misteriosos, sen relación coñecida coas almas dos defuntos. Adoitan ser vistos desde a distancia, derivando polos outeiros e dunas do deserto, pero desafían a observación. Case todos os encontros rexistrados foron de natureza hostil, pero houbo casos nos que os viaxeiros sentiron que os xenios vixían por eles, expulsando as forzas malignas da noite.

note: [attack]: type=impact
en: desert windblast
gl: vento do deserto

note: [attack]: type=fire
en: desert lightning
gl: raio do deserto

note: [unit_type]: id=Kraken, race=monster
en: Krakens are gigantic creatures of the seas. They can grab their opponents with strong tentacles, or spit a poisonous black ink from a distance. The best way to survive an encounter with these monsters is to remain ashore.
gl: Os krakens son xigantes criaturas dos mares. Poden coller aos seus opoñentes con fortes tentáculos, ou cuspirlles velenosa tinta negra a distancia. O mellor xeito de sobrevivir a un encontro cun destes monstros é quedar na terra.

note: [unit_type]: id=Mudcrawler, race=monster
en: Mudcrawler
gl: Monstro de lama

note: [unit_type]: id=Mudcrawler, race=monster
en: Simple beings conjured up from soil and water, Mudcrawlers fend for themselves by spitting globs of mud with surprising force. Even though they are slow, fragile, and vulnerable to fire, their quick and easy creation, along with their resistance to a common citizen’s improvised blunt weaponry, makes them the tool of choice for ambitious but inexperienced summoners.
gl: Seres sinxelos conxurados a partir de terra e auga, os mostros de lama enxéñanse para cuspir bólas de lama cunha forza sorprendente. Aínda que son lentos, fráxiles e vulnerábeis ao lume, a velocidade e a facilidade coa que poden crearse, xunto coa súa resistencia ás armas de impacto improvisadas dos cidadáns comúns, convérteos na elección perfecta para os conxuradores ambiciosos pero inexpertos.

note: [unit_type]: id=Raven, race=raven
en: Raven
gl: Corvo

note: [unit_type]: id=Raven, race=raven
en: Ravens follow armies to feast upon the refuse and corpses that are the fruit of war. For this reason, they are often associated with death, war, and fate. They are not usually associated with necromancy, as their brazen and vivacious behavior ties them to the legacy of battle and its consequences for the living, rather than rot and the finality of the tomb.
gl: Os corvos seguen os exércitos para deleitarse co lixo e os cadáveres froito da guerra. Por este motivo, adoitan asociarse coa morte, a guerra e o destino. Non se adoitan asociar coa nigromancia, xa que o seu comportamento descarado e vivaz vencellaos ao legado da batalla e ás súas consecuencias para os vivos, máis que á podremia e á finalidade da tumba.

note: [unit_type]: id=War Harbinger, race=raven
en: War Harbinger
gl: Presaleiro de guerra

note: [unit_type]: id=War Harbinger, race=raven
en: Ravens follow armies to feast upon the refuse and corpses that are the fruit of war. This leads to folk wisdom that the dark birds are agents of the supernatural forces associated with conflict. Some of the larger ravens have been seen to wear crude ornaments and lead groups in a noisy chorus of calls and cries, a reliable sign that war is imminent.
gl: Os corvos seguen aos exércitos para deleitarse co lixo e os cadáveres froito da guerra. Isto leva á sabedoría popular de que as aves escuras son axentes das forzas sobrenaturais asociadas ao conflito. Viuse que algúns dos corvos máis grandes usan adornos groseiros e lideran grupos nun ruidoso coro de chamadas e berros, un sinal fiable de que a guerra é inminente.

note: [unit_type]: id=Dark Omen, race=raven
en: Dark Omen
gl: Presaxio escuro

note: [unit_type]: id=Dark Omen, race=raven
en: Ravens follow armies to feast upon the refuse and corpses that are the fruit of war. This leads to folk wisdom that the dark birds are agents of the supernatural forces associated with conflict. The unusual abilities displayed by some have only supported this notion.
gl: Os corvos seguen aos exércitos para deleitarse co lixo e os cadáveres froito da guerra. Isto leva á sabedoría popular de que as aves escuras son axentes das forzas sobrenaturais asociadas ao conflito. As habilidades pouco habituais mostradas por algúns só apoiaron esta noción.

note: [unit_type]: id=Roc, race=monster
en: In remote desert mountains, far from any city or settlement, enormous raptors are rumoured to nest in the lofty crags. Travellers and nomads claim to have witnessed livestock and grown men snatched into the sky without warning by these monsters. While one should not place much faith in the accounts of the desert roamers, they are less fantastical than the drunken lies of sailors who claim to have witnessed full-rigged ships, attempting to navigate the narrow straits between the sheer cliffs where nothing can grow, sunk by giant eagles dropping large rocks.
    
    Whatever kernel of truth is in these tall tales, there is no denying that the desert is a dangerous place, and both traders and armies do sometimes disappear when trying to cross the harsh ranges. If you must traverse the great deserts, keep an eye to the sky.
gl: Nas montañas desérticas remotas, lonxe de calquera cidade ou asentamento, se rumorea que as enormes rapaces aniñan nos altos riscos. Os viaxeiros e nómades afirman que foron testemuñas de gando e homes adultos arrebatados ao ceo sen previo aviso por estes monstros. Aínda que non se debe depositar moita fe nos relatos dos vagabundos do deserto, son menos fantásticos que as mentiras borrachas dos mariñeiros que afirman ter presenciado barcos totalmente apareados, tentando navegar polos estreitos estreitos entre os acantilados escarpados onde nada pode crecer, afundidos por aguias xigantes que deixan caer grandes pedras.

note: [attack]: type=impact
en: rock
gl: rocha

note: [unit_type]: id=Rock Scorpion, race=monster
en: Rock Scorpion
gl: Escorpión de rocha

note: [attack]: type=impact
en: spray
gl: chorro

note: [unit_type]: id=Sand Scamperer
en: Sand Scamperer
gl: Scamperer de area

note: [unit_type]: id=Sand Scamperer
en: This impressive creature swiftly moves through the scorching desert sand. Its body is covered in a thick, sand-colored exoskeleton absorbing any impact damage. However, it is also highly flammable and vulnerable to arcane energy, making fire and magic-based attacks the most effective way to take this venomous critter down.
gl: Esta impresionante criatura móvese rapidamente pola area abrasadora do deserto. O seu corpo está cuberto por un groso exoesqueleto de cor area que absorbe calquera dano por impacto. Non obstante, tamén é altamente inflamable e vulnerable á enerxía arcana, o que fai que o lume e os ataques baseados na maxia sexan o xeito máis eficaz de derrubar este bicho velenoso.

note: [unit_type]: id=Horned Scarab, race=monster
en: Horned Scarab
gl: Escarabajo cornudo

note: [special_note]
en: This unit can burrow under loose dirt, sand, or leaves, concealing itself if it does not change location.
gl: Esta unidade pode cavar baixo terra solta, area ou follas, ocultándose se non cambia de localización.

note: [unit_type]: id=Horned Scarab, race=monster
en: Horned Scarabs are large, rugged insects that can grow to be quite large, making them a threat when they decide to be aggressive. Their primary means of attack is the large, sharp horn growing from their head. Because of their large size, armor, and horn, they cannot fly.
gl: Os escarabajos cornudos son insectos grandes e resistentes que poden chegar a ser bastante grandes, polo que son unha ameaza cando deciden ser agresivos. O seu principal medio de ataque é o corno grande e afiado que crece da súa cabeza. Debido ao seu gran tamaño, armadura e corno, non poden voar.

note: [attack]: type=pierce
en: horn
gl: corno

note: [unit_type]: id=Sea Serpent, race=monster
en: Sea Serpent
gl: Serpe mariña

note: [unit_type]: id=Sea Serpent, race=monster
en: Sea Serpents incite fear and awe in fishermen and sailors, figuring often in folklore as wrathful deities of the sea. Capable of destroying ships effortlessly, and possessed of seemingly endless strength and vitality, these elusive leviathans are destructive and relentless to any who try to combat them. Generally living in the deep seas, Sea Serpents are imposing even to the elite merfolk warriors, and are the reason they seldom inhabit waters far from the shore.
gl: As serpes mariñas son temidas por pescadores e mariñeiros, e aparecen con frecuencia no ideario popular representadas como deusas furiosas do mar. Capaces de afundir naves sen apenas esforzo, e cunha forza e vitalidade que non parecen ter fin, estas enormes criaturas son destrutivas e non descansan ata acabar con quen se cruza no seu camiño. Adoitan vivir nas profundidades mariñas, e resultan unha ameaza mesmo para guerreiros sirénidos de elite, motivo polo que os sirénidos adoitan vivir preto da costa.

note: [unit_type]: id=Great Seahorse, race=monster
en: Great Seahorse
gl: Gran Cabalo de Mar

note: [unit_type]: id=Great Seahorse, race=monster
en: Seahorses are a variety of fish that have a horse-like head, but they have no real connection to equines. Most seahorses are small, shy creatures that eat bugs and similar small prey, but Great Seahorses are large enough to threaten unwary travelers. This large variety can spit water with enough force to stun a small animal, and has thick, bony plate armor, but like all seahorses, it is a slow swimmer and cannot move over land.
gl: Os cabaliños de mar son unha variedade de peixes que teñen unha cabeza parecida a un cabalo, pero non teñen ningunha conexión real cos equinos. A maioría dos cabaliños de mar son criaturas pequenas e tímidas que comen bichos e pequenas presas similares, pero os grandes cabaliños de mar son o suficientemente grandes como para ameazar aos viaxeiros incautos. Esta gran variedade pode cuspir auga coa forza suficiente para atordar a un animal pequeno, e ten unha armadura de placas grosas e óseas, pero como todos os cabaliños de mar, é un nadador lento e non pode moverse por terra.

note: [unit_type]: id=Shadow Jumping Spider, race=monster
en: Unlike the feared Giant Spider that uses poison and webs to catch prey, the Shadow Jumper relies on speed and the element of surprise. These stealthy, keen-eyed hunters creep to within striking distance, then pounce with a bite that is said to punch through steel. Once they have pierced their victim’s defenses, the spiders take what nourishment is available, feeding in a manner as fast and remorseless as befits their nature.
    
    These giant jumping spiders often hunt in the same dark caverns as their web-weaving cousins, but they also prowl the forest canopy, ambushing hapless wanderers on the ground below. While they prefer the shadows, they are perfectly capable of hunting in the broad daylight.
gl: A diferenza da temida Araña Xigante que usa veleno e teas para atrapar presas, o Shadow Jumper depende da velocidade e do elemento sorpresa. Estes cazadores furtivos e con ollos perspicaces arrastráronse a unha distancia sorprendente, e logo abalanzan cunha mordida que se di que atravesa o aceiro. Unha vez que atravesaron as defensas da súa vítima, as arañas toman o alimento dispoñible, alimentándose dun xeito tan rápido e implacable como corresponde á súa natureza.
    
    Estas arañas saltadoras xigantes adoitan cazar nas mesmas cavernas escuras que os seus curmáns tecedores de teas, pero tamén merodean pola copa do bosque, emboscando aos desafortunados vagabundos no chan. Aínda que prefiren as sombras, son perfectamente capaces de cazar a plena luz do día.

note: [unit_type]: id=Skeletal Dragon, race=undead
en: Skeletal Dragon
gl: Dragón esquelético

note: [unit_type]: id=Skeletal Dragon, race=undead
en: Long ago one of the mightiest living creatures, the feared Dragon has become only bones and dark sinew. Long after its death, it was raised through the dark powers of necromancy, which it now serves. The Skeletal Dragon may look like nothing more than a pile of bones, but few people who thought that way lived long enough to change their minds.
gl: Noutrora, hai moito tempo, unha das máis poderosas criaturas viventes, o temido dragón, quedou reducido a ósos e tendóns. Moito despois da súa morte, un nigromante ergueuno mediante os seus poderes escuros para que servise ás súas ordes. O dragón esquelético pode non parecer máis ca unha morea de ósos, pero poucos dos que pensaban iso viviron dabondo para cambiar de idea.

note: [attack]: type=blade
en: jaw
gl: dentada

note: [unit_type]: id=Tentacle of the Deep, race=monster
en: Tentacle of the Deep
gl: Tentáculo das profundidades

note: [unit_type]: id=Tentacle of the Deep, race=monster
en: These tendrils are the appendages of some greater monster that lurks below the waves. They are obviously incapable of venturing far from the water, and not very threatening individually in spite of their ability to mend injuries swiftly. Many are understandably hesitant to approach, though, for fear of being caught and dragged underwater to face whatever beast the tentacles are attached to.
gl: Estes tentáculos pertencen a un gran monstro somerxido na auga. Obviamente non poden afastarse da auga, e por separado non resultan demasiado perigosos a pesar da súa habilidade para sandar. Porén, moitos son os que temen achegarse a eles, por medo a ser atrapados e arrastrados baixo a auga, ata o monstro que hai ao outro lado das extremidades.

note: [unit_type]: id=Water Serpent, race=monster
en: Water Serpent
gl: Serpe acuática

note: [unit_type]: id=Water Serpent, race=monster
en: Scholars differ as to the ancestry of the Water Serpent. Some hold that they are the immature young, or mature cousins, of Sea Serpents. Others hold them up as a primitive offshoot of the Nagas. What is certain is that it is wise to avoid waters where they are known to congregate.
gl: Os eruditos teñen opinións distintas respecto da orixe da serpe acuática. Algúns din que son descendentes ou primos das serpes mariñas. Outros que son fillas dos nagas. Pero se en algo están todos de acordo é en que cómpre evitar as augas nas que habiten.

note: [unit_type]: id=Wild Wyvern, race=monster
en: Wild Wyvern
gl: Wyvern salvaxe

note: [unit_type]: id=Wild Wyvern, race=monster
en: Wyverns are large reptiles that resemble dragons, but are not the intelligent, magical creatures. However, the fact that they are just wild beasts should not cause any traveler who encounters one to dismiss the threat, for they are fast and fierce when threatened or hungry.
    
    Wyverns are social creatures, usually traveling in pairs or small groups. Their hunting patterns and diet are difficult to discern, for they often work with smaller animals that would appear to be potential prey. That odd behavior may be an adaptation to the harsh desert environments they often inhabit.
gl: Os wyverns son grandes réptiles que se parecen aos dragóns, pero non son criaturas intelixentes e máxicas. Non obstante, o feito de que sexan só bestas salvaxes non debería facer que ningún viaxeiro que se atope con un desbote a ameaza, xa que son rápidos e feroces cando están ameazados ou teñen fame.
    
    Os wyverns son criaturas sociais, que adoitan viaxar en parellas ou en pequenos grupos. Os seus patróns de caza e a súa dieta son difíciles de discernir, xa que a miúdo traballan con animais máis pequenos que parecen presas potenciais. Ese comportamento estraño pode ser unha adaptación aos duros ambientes desérticos que adoitan habitar.

note: [unit_type]: id=Wolf, race=wolf
en: Wolf
gl: Lobo

note: [unit_type]: id=Direwolf, race=wolf
en: Direwolf
gl: Lobo xigante

note: [unit_type]: id=Direwolf, race=wolf
en: ‘Direwolves’ differ from the common variety only in size and color. They typically stand taller than a horse at the shoulder, and have an appetite to match. Posing a considerable threat to even experienced soldiers, direwolves are avoided by all but madmen.
gl: Os 'direwolves' diferéncianse da variedade común só en tamaño e cor. Normalmente están máis altos que un cabalo ao ombreiro e teñen un apetito para igualar. Supoñendo unha ameaza considerable incluso para os soldados experimentados, todos os lobos fanáticos evitan os tolos.

note: [unit_type]: id=Great Wolf, race=wolf
en: Great Wolf
gl: Lobo grande

note: [unit_type]: id=Great Wolf, race=wolf
en: Some wolves can grow to abnormally large sizes, giving them an unusually savage appearance. While not particularly stronger than a regular wolf, these great wolves are usually faster and hardier, making even just a single one a grave threat to an unwary traveler.
gl: Algúns lobos poden chegar a alcanzar tamaños anormalmente grandes, dándolles un aspecto inusualmente salvaxe. Aínda que non son especialmente máis fortes que un lobo normal, estes grandes lobos adoitan ser máis rápidos e resistentes, polo que incluso un só é unha ameaza grave para un viaxeiro incauto.

note: [unit_type]: id=Yeti, race=monster
en: Yeti
gl: Home das neves

note: [unit_type]: id=Naga Dirkfang, race=naga, gender=male,female
en: In contrast to the heavily melee-focused style of their northern brethren, young Naga of the southern waters prefer to soften their prey from afar before closing in. The small chakri they throw can be carried on the wrist or on a belt without causing hindrance. While any final kill under water must usually be done at close range, the mixed combat style often allows them to live long enough to learn and improve. Sometimes viewed as cowardly by the northern Naga warriors, these fighters are nonetheless effective when it comes time to engage in warfare.
gl: En contraste co estilo moi centrado no corpo a corpo dos seus irmáns do norte, os mozos Naga das augas do sur prefiren suavizar as súas presas desde lonxe antes de pecharse. Os pequenos chakri que lanzan poden levarse no pulso ou nun cinto sen causar obstáculos. Aínda que calquera morte final baixo a auga normalmente debe realizarse a corta distancia, o estilo de combate mixto adoita permitirlles vivir o tempo suficiente para aprender e mellorar. Ás veces vistos como covardes polos guerreiros Naga do norte, estes loitadores son, non obstante, eficaces cando chega o momento de participar nunha guerra.

note: [female]: gender=female
en: Nagini Dirkfang
gl: Naga Dentepuñal

note: [unit_type]: id=Naga Fighter, race=naga, gender=male,female
en: Naga Fighter
gl: Naga loitador

note: [unit_type]: id=Naga Fighter, race=naga, gender=male,female
en: The serpentine naga are one of the few races capable of any meaningful mobility in water, giving them mastery of a whole world effectively forbidden to land dwellers. Still, they are not true creatures of the sea, and their inability to breathe water leaves them in trepidation of the abyss. They are small, and somewhat frail in form, but often much more nimble than their opponents.
gl: Os nagas son unha das poucas especies que teñen unha mobilidade significativa na auga, o que lles dá acceso a todo un mundo prohibido para os habitantes da terra. Aínda así non son verdadeiras criaturas acuáticas, e a súa incapacidade para respirar na auga fai que se arreden das profundidades. Son pequenos, e de constitución algo feble, pero a miúdo son moito máis áxiles que os seus opoñentes.

note: [female]: gender=female
en: Nagini Fighter
gl: Naga loitadora

note: [unit_type]: id=Naga Guard, race=naga
en: Naga Guard
gl: Garda naga

note: [unit_type]: id=Naga Guard, race=naga
en: Nagas tend to value agility and grace on the battlefield, but the slower, stronger individuals play a key role in defending important positions. These guards are not often encountered, for they do not take part in raids or mercenary activities. They are said to have a strong code of honor, though like all things naga, it is mostly a mystery to outsiders.
gl: Os nagas adoitan valorar a axilidade e a graza no campo de batalla, pero os individuos máis lentos e fortes xogan un papel fundamental na defensa de posicións importantes. Estes gardas non se atopan a miúdo, xa que non participan en redadas ou actividades mercenarias. Dise que teñen un forte código de honra, aínda que como todas as cousas naga, é principalmente un misterio para os de fóra.

note: [unit_type]: id=Naga High Guard, race=naga
en: Naga High Guard
gl: Garda Alta Naga

note: [unit_type]: id=Naga High Guard, race=naga
en: The elite naga guards are a rigid barrier to any invaders of a naga stronghold. They have powerful strikes and, like the lesser Shield Guard, they are difficult to dislodge from their posts because of effective use of a shield in melee techniques. This tactic does nothing against ranged attacks, but the nagas can usually seek better terrain advantage in such situations.
gl: Os gardas nagas de elite son unha barreira ríxida para calquera invasor dun bastión naga. Teñen ataques poderosos e, do mesmo xeito que o escudo menor, é difícil desaloxar dos seus postos debido ao uso efectivo dun escudo nas técnicas corpo a corpo. Esta táctica non fai nada contra os ataques a distancia, pero os nagas normalmente poden buscar unha mellor vantaxe do terreo en tales situacións.

note: [attack]: type=impact
en: shield
gl: escudo

note: [unit_type]: id=Naga Shield Guard, race=naga
en: Naga Shield Guard
gl: Garda do Escudo Naga

note: [unit_type]: id=Naga Shield Guard, race=naga
en: The veteran naga guards are more difficult to dislodge from their posts because of effective use of a shield in melee techniques. This tactic does nothing against ranged attacks, but the nagas can usually seek better terrain advantage in such situations.
gl: Os veteranos gardas naga son máis difíciles de desaloxar dos seus postos debido ao uso efectivo dun escudo nas técnicas corpo a corpo. Esta táctica non fai nada contra os ataques a distancia, pero os nagas normalmente poden buscar unha mellor vantaxe do terreo en tales situacións.

note: [unit_type]: id=Naga Myrmidon, race=naga, gender=male,female
en: Naga Myrmidon
gl: Naga mirmidón

note: [unit_type]: id=Naga Myrmidon, race=naga, gender=male,female
en: The most practiced of the naga blademasters are initiated into the caste of the Myrmidon, masters of their twin-bladed art. They strike as fast as the snakes which they resemble, and dance away from attacks with grace. Not only are they potent enemies on any open terrain, but their ability to swim allows them deadly mobility in water.
gl: Os mestres de espadas naga con máis experiencia son iniciados na casta dos mirmidóns, mestres da arte de manexar dúas espadas. Golpean tan rápido coma as serpes ás que se asemellan, e evitan os ataques con gracia. Non só son inimigos difíciles no terreo aberto, senón que a súa habilidade para nadar confírelles unha mobilidade letal na auga.

note: [female]: gender=female
en: Nagini Myrmidon
gl: Naga mirmidoa

note: [female]: gender=female
en: The most practiced of the nagini blademasters are initiated into the caste of the Myrmidon, masters of their twin-bladed art. They strike as fast as the snakes which they resemble, and dance away from attacks with grace. Not only are they potent enemies on any open terrain, but their ability to swim allows them a deadly mobility.
gl: As mestras de espadas nagas con máis experiencia son iniciadas na casta das mirmidoas, mestras da arte de manexar dúas espadas. Golpean tan rápido coma as serpes ás que se asemellan, e evitan os ataques con gracia. Non só son inimigas difíciles no terreo aberto, senón que a súa habilidade para nadar confírelles unha mobilidade letal na auga.

note: [unit_type]: id=Naga Ophidian, race=naga, gender=male,female
en: Naga Ophidian
gl: Naga ofidio

note: [unit_type]: id=Naga Ophidian, race=naga, gender=male,female
en: Experienced warriors of the Southern Naga often find work as mercenaries, usually hired by neighboring Dunefolk to control key waterways near the coastline. Due to their constant confrontations with enemy horsemen, Ophidians have retired the ringed blades of their youth and picked up the piercing jarid, a type of small javelin that the nagas have made more deadly by adding lead harvested from sunken ship ballasts. Though generally amicable with their wealthy employers, this friendliness should not be mistaken for loyalty, for the Ophidian are known for readily switching between rival city-state factions at the start of each shipping season, when demand for water-based protection is the highest. As a group, these nagas encourage a healthy amount of competition among the surface factions, ensuring their services are valued by one tribe or another.
gl: Os guerreiros experimentados dos Naga do Sur adoitan atopar traballo como mercenarios, normalmente contratados polos veciños Dunefolk para controlar as principais vías navegables preto da costa. Debido aos seus constantes enfrontamentos cos xinetes inimigos, os ofidios retiraron as follas aneladas da súa mocidade e recolleron o jarid penetrante, un tipo de pequena xavelina que os nagas fixeron máis mortífero ao engadir chumbo extraído dos lastres de barcos afundidos. Aínda que en xeral son amigables cos seus ricos empresarios, esta amizade non debe confundirse con lealdade, xa que os ofidios son coñecidos por cambiar facilmente entre as faccións rivais da cidade-estado ao comezo de cada tempada de envío, cando a demanda de protección baseada na auga é a máis alta. Como grupo, estes nagas fomentan unha saudable competencia entre as faccións da superficie, garantindo que os seus servizos sexan valorados por unha ou outra tribo.

note: [attack]: type=blade
en: curved blade
gl: espada curva

note: [attack]: type=pierce
en: jarid
gl: corte

note: [female]: gender=female
en: Nagini Ophidian
gl: Naga ofidia

note: [unit_type]: id=Naga Ringcaster, race=naga, gender=male,female
en: Naga Ringcaster
gl: Nagá Lanzanéis

note: [unit_type]: id=Naga Ringcaster, race=naga, gender=male,female
en: The chakram, a greater blade ring than the chakri, is the signature weapon of the southern Naga and their renowned Ringcasters. Well balanced chakrams are useful for throwing, but the rejected blades make a good fist-load weapon, similar to a sharp-bladed tekko or knuckleduster.
gl: O chakram, un anel de folla máis grande que o chakri, é a arma característica dos Naga do sur e os seus famosos Ringcasters. Os chakrams ben equilibrados son útiles para lanzar, pero as láminas rexeitadas son unha boa arma para cargar o puño, semellante a un tekko ou nudillos de folla afiada.

note: [female]: gender=female
en: Nagini Ringcaster
gl: Naga lanzaneís

note: [unit_type]: id=Naga Sicarius, race=naga, gender=male,female
en: Naga Sicarius
gl: Naga sicario

note: [unit_type]: id=Naga Sicarius, race=naga, gender=male,female
en: While they sometimes still stand in as sellswords for potential Dunefolk allies, Naga Sicarii are more often the keepers of trade routes and resource beds close to waterways. For the right fee or exchange of goods, a Sicarius will guarantee safe travel or free access to valuable supplies in his territory. Rubbed the wrong way and a Sicarius becomes a fearsome foe, not because of their personal strength in combat, but instead due to the numerous allies that he can call upon to quash any potential nuisance. Though perfectly capable warriors when the time is necessary, these experienced mercenaries know perfectly well that the best methods for generating money are those that do not place themselves in danger. When they do find themselves in danger, their manipulative cunning is put to good use, for they can anticipate many enemy strikes, and use their heavy, curved blade to deflect or distract at the critical moment.
gl: Aínda que ás veces aínda seguen sendo espadas de venda dos potenciais aliados dos Dunefolk, Naga Sicarii son máis frecuentemente os gardas das rutas comerciais e os leitos de recursos preto das vías fluviales. Pola taxa correcta ou o intercambio de bens, un Sicarius garantirá unha viaxe segura ou o acceso gratuíto a subministracións valiosas no seu territorio. Frotado de xeito incorrecto e un Sicarius convértese nun inimigo temible, non pola súa forza persoal no combate, senón polos numerosos aliados aos que pode chamar para eliminar calquera posible molestia. Aínda que son guerreiros perfectamente capaces cando o tempo é necesario, estes mercenarios experimentados saben perfectamente que os mellores métodos para xerar diñeiro son aqueles que non se poñan en perigo. Cando se atopan en perigo, a súa astucia manipuladora úsase ben, xa que poden anticipar moitos ataques inimigos e usar a súa folla pesada e curva para desviar ou distraer no momento crítico.

note: [female]: gender=female
en: Nagini Sicarius
gl: Naga sicaria

note: [unit_type]: id=Naga Warrior, race=naga, gender=male,female
en: Naga Warrior
gl: Naga guerreiro

note: [unit_type]: id=Naga Warrior, race=naga, gender=male,female
en: The young warriors of the naga aspire to the day when they merit their second blade. Their martial practice of using twin blades is wholly unlike that of the Orcs and other races, for they have begun to learn the art of using their serpentine form to best effect, twisting and turning to dodge from blows. This makes them potent on land, but the friction of water greatly impedes the technique.
gl: Moitos dos guerreiros máis novos dos naga soñan co día no que merezan a súa segunda espada. A súa práctica guerreira de usar dúas espadas é moi diferente da dos orcos e outras criaturas, xa que comezaron a aprender a arte de aproveitar a súa forma de serpe para obter un mellor resultado, xirando e revirándose para esquivar os golpes. Isto fainos poderosos na terra, pero a fricción da auga dificulta en boa medida o uso da técnica.

note: [female]: gender=female
en: Nagini Warrior
gl: Naga guerreira

note: [female]: gender=female
en: Many of the young warriors of the nagini aspire for the day when they merit their second blade. Their martial practice of using twin blades is wholly unlike that of the Orcs and other races, for they have begun to learn the art of using their serpentine form to best effect, twisting and turning to dodge from blows. This makes them potent on land, but the friction of water greatly impedes their ability to do this.
gl: Moitas das guerreiras máis novas dos naga soñan co día no que merezan a súa segunda espada. A súa práctica guerreira de usar dúas espadas é moi diferente da dos orcos e outras criaturas, xa que comezaron a aprender a arte de aproveitar a súa forma de serpe para obter un mellor resultado, xirando e revirándose para esquivar os golpes. Isto fainas poderosas na terra, pero a fricción da auga dificulta en boa medida o uso da técnica.

note: [unit_type]: id=Naga Zephyr, race=naga, gender=male,female
en: Naga Zephyr
gl: Naga da brisa

note: [female]: gender=female
en: Nagini Zephyr
gl: Naga da brisa

note: [unit_type]: id=Ogre, race=ogre
en: Ogre
gl: Ogro

note: [unit_type]: id=Ogre, race=ogre
en: Ogres are giant creatures that usually live alone in the wilderness, remarkably similar to humans in form, though large and misshapen. While they can be easily outrun or outsmarted, their strength is not to be underestimated.
gl: Os ogros son criaturas xigantes que a miúdo viven soas no ermo, son relativamente semellantes aos humanos na súa forma, aínda que son meirandes e deformes. Aínda que facilmente se poden deixar atrás ou ser superados en intelixencia, a súa forza non debe ser subestimada.

note: [unit_type]: id=Young Ogre, race=ogre
en: Young Ogre
gl: Ogro xove

note: [unit_type]: id=Orcish Archer, race=orc
en: Orcish Archer
gl: Orco arqueiro

note: [unit_type]: id=Orcish Assassin, race=orc
en: Orcish Assassin
gl: Orco asasino

note: [unit_type]: id=Orcish Assassin, race=orc
en: While many orcs prefer brute force as their modus operandi, the highly practical nature of their warfare promotes cutthroat tactics that are usually frowned on by other factions. Poison is one of the mainstays of orcish strategy, employed liberally to soften tough opponents on the battlefield and cripple enemy forces without risking a direct assault. The same weapon is readily turned to espionage and assassination, a commonplace occurrence between feuding orcish clans or even within a single clan itself.
gl: Aínda que moitos orcos prefiren a forza bruta como modus operandi, a natureza altamente práctica da súa guerra fomenta tácticas feroces que adoitan ser mal vistos por outras faccións. O veleno é un dos piares da estratexia dos orcos, empregado generosamente para suavizar aos duros opoñentes no campo de batalla e paralizar as forzas inimigas sen arriscar a un asalto directo. A mesma arma é facilmente convertida en espionaxe e asasinato, unha ocorrencia habitual entre os clans orcos en feudo ou mesmo dentro dun mesmo clan.

note: [unit_type]: id=Orcish Crossbowman, race=orc
en: Orcish Crossbowman
gl: Orco besteiro

note: [unit_type]: id=Orcish Grunt, race=orc
en: Orcish Grunt
gl: Orco roñón

note: [unit_type]: id=Orcish Grunt, race=orc
en: True orcs are well known for their raw strength and ferocity, as well as their propensity toward aggressive combat. These traits mean that even the most inexperienced and ill-equipped grunts can be challenging to deal with on the battlefield. A single orc is capable of dealing brutally heavy blows by himself, and can take a great number of hits in return before being overcome. What makes an orcish horde most threatening, however, is the sheer numbers in which these fighters can be fielded.
gl: Os verdadeiros orcos son coñecidos pola súa forza bruta e ferocidade, así como pola súa propensión ao combate agresivo. Estes trazos fan que mesmo os soldados máis inexpertos e mal equipados poidan ser difíciles de enfrontar no campo de batalla. Un só orco é capaz de asestar golpes brutalmente fortes por si só e pode recibir un gran número de golpes en resposta antes de ser derrotados. Poren, que fai máis perigosa a unha horda de orcos é o número destes loitadores que pode chegar a reunir.

note: [unit_type]: id=Orcish Leader, race=orc
en: Orcish Leader
gl: Orco líder

note: [unit_type]: id=Orcish Leader, race=orc
en: Unusually cunning orcs tend to find themselves as the leaders of warrior bands. Although not necessarily possessed of the same loyalty-inspiring charisma that humans or elves value so highly, these orcs often establish a certain rapport with their kin, especially goblins, and can inspire them to fight with uncharacteristic boldness.
gl: Os orcos anormalmente intelixentes adoitan facer de líderes de grupos de guerreiros. Aínda que non necesariamente posúen o mesmo carisma inspirador de lealdade que os humanos ou os elfos valoran tanto, estes orcos adoitan establecer unha certa relación cos seus parentes, especialmente cos trasnos, e poden inspiralos a loitar cunha audacia pouco característica.

note: [unit_type]: id=Orcish Nightblade, race=orc
en: Orcish Nightblade
gl: Orco sicario

note: [unit_type]: id=Orcish Nightblade, race=orc
en: The most seasoned orcish assassins usually operate as mercenaries specializing in “resolving internal conflicts” and rarely participate in larger scale battles. Startlingly skilled and battle-hardened by their work, these orcs seldom pledge their allegiance to any particular tribe, instead offering their services to whoever the highest bidder might be. When the agreement is made and the necessary supplies obtained, the assassin then strikes swiftly and silently at his target, eliminating them quietly under the cover of darkness. A contract with a nightblade is almost always a death sentence to the victim, making said expertise well worth its high price.
gl: Os asasinos orcos máis experimentados adoitan operar como mercenarios especializados en "resolver conflitos internos" e raramente participan en batallas a maior escala. Sorprendentemente hábiles e endurecidos pola batalla polo seu traballo, estes orcos raramente prometen a súa lealtad a ningunha tribo en particular, en vez de ofrecer os seus servizos a quen sexa o mellor postor. Cando se fai o acordo e se obteñen os suministros necesarios, o asasino golpea con rapidez e silencio o seu obxectivo, eliminándoos en silencio ao amparo da escuridade. Un contrato cun sicario é case sempre unha condena de morte para a vítima, polo que dita pericia paga a pena o seu alto prezo.

note: [attack]: type=blade
en: blade
gl: folla

note: [attack]: type=impact
en: kick
gl: patada

note: [unit_type]: id=Orcish Ruler, race=orc
en: Orcish Ruler
gl: Orco dirixente

note: [attack]: type=blade
en: greatsword
gl: espada grande

note: [unit_type]: id=Orcish Slayer, race=orc
en: Orcish Slayer
gl: Orco matador

note: [unit_type]: id=Orcish Slayer, race=orc
en: Skilled orcish assassins are surprisingly nimble covert troops who achieve great agility by forgoing the heavy armor of their brethren. Their weapon of choice, poison, is often criticized as a vicious tool unsuited for the established customs of typical warfare. Most orcs, however, recognize no such laws of combat and seek to attain victory by any means necessary. Defeat, no matter the reason, is usually treated as the greatest dishonor possible. The brutal nature of the total war that orcs engage in is precisely what gives rise to these ruthless soldiers, rightly dubbed ‘Slayers’ by their enemies.
gl: Os hábiles asasinos orcos son tropas encubertas sorprendentemente áxiles que conseguen unha gran axilidade renunciando á pesada armadura dos seus irmáns. A súa arma preferida, o veleno, é moitas veces criticada como unha ferramenta viciosa inadecuada para os costumes establecidos da guerra típica. A maioría dos orcos, porén, non recoñecen tales leis de combate e buscan acadar a vitoria por calquera medio necesario. A derrota, sen importar o motivo, adoita tratarse como a maior deshonra posible. A natureza brutal da guerra total na que se dedican os orcos é precisamente o que orixina estes desapiadados soldados, chamados xustamente "Slayers" polos seus inimigos.

note: [unit_type]: id=Orcish Slurbow, race=orc
en: Orcish Slurbow
gl: Orco mestre besteiro

note: [unit_type]: id=Orcish Slurbow, race=orc
en: The basic design of a crossbow gives rise to the arbalest or ‘slurbow’, a much more intricate device complete with a hand-turned cranequin to recock the weapon, and often with a multi-ply arc of laminate wood or bone, driving the projectile. Such a device is much easier to work with, and much more powerful than simpler crossbows; it is also beyond typical orcish manufacture.
    
    Orcs prize any such weapons they can manage to procure, and they invariably end up in the hands of their most cunning archers.
gl: O deseño básico dunha bésta evolucionou cara a arbalesta, un dispositivo moito máis avanzado, completado cun sistema de tensado de activación manual, e a miúdo cun arco de varias capas de madeira ou óso que guía o proxectil. Este dispositivo é moito máis doado de manexar e moito máis potente que as simples béstas. Ademais, a súa fabricación vai máis alá das capacidades dos orcos.
    
    Os orcos valoran calquera arma que poidan usar para as súas incursións, e inevitabelmente rematan nas mans dos seus arqueiros máis intelixentes.

note: [unit_type]: id=Orcish Sovereign, race=orc
en: Orcish Sovereign
gl: Orco soberano

note: [unit_type]: id=Orcish Sovereign, race=orc
en: Although orcs tend to be fairly tribal in nature, from time to time, a situation arises that impels several clans to join forces under a single powerful sovereign. By virtue of the station, such an orc must possess both the strength and cunning to lead a great horde of warriors, almost invariably possessing an inherent charisma that is an exceptional rarity among their kind. The path to such a status is a varied one; sometimes, a powerful tribe may conquer lesser ones and absorb the defeated warriors into their ranks, while other circumstances demand appointing by a council of shamans, where the Sovereign becomes a temporary, but formal title. In either case, the warchief is the critical linchpin of the horde, which rapidly dissolves back into individual clans once the strength of its leadership is extinguished.
gl: Aínda que os orcos adoitan ser de natureza bastante tribal, de cando en vez xorde unha situación que impulsa a varios clans a unir forzas baixo un só poderoso soberano. En virtude da estación, tal orco debe posuír tanto a forza como a astucia para liderar unha gran horda de guerreiros, case invariablemente posuíndo un carisma inherente que é unha rareza excepcional entre a súa especie. O camiño cara a tal estado é variado; ás veces, unha tribo poderosa pode conquistar outras menores e absorber aos guerreiros derrotados nas súas filas, mentres que outras circunstancias esixen o nomeamento por un consello de xamáns, onde o Soberano se converte nun título temporal pero formal. En calquera dos casos, o xefe de guerra é o eixo fundamental da horda, que se disolve rapidamente en clans individuais unha vez que se extingue a forza do seu liderado.

note: [unit_type]: id=Orcish Warlord, race=orc
en: Orcish Warlord
gl: Orco señor da guerra

note: [unit_type]: id=Orcish Warlord, race=orc
en: While might is not the be-all end-all of supremacy in an orcish clan, it certainly is a prerequisite for earning the respect and obedience of other orcs. A warlord is most often the strongest fighter in his tribe, one who attains and holds his position by achieving victory time and time again over aspiring challengers. This might in combat permits such an orc to act as tribal chieftain, overseeing the day to day dealings of his clan as well as directing lesser warriors when the time comes for bloodshed. Though typically cunning and highly proficient at warfare, most warlords only earn admiration for their combative skills, lacking the knowledge or charisma to lead outside of battle. In time, this deficiency usually becomes the cause for a warlord’s downfall when his skills wane with age and another powerful warrior arises to take his place.
gl: Aínda que o poder non é o fin de todo a supremacía nun clan orco, certamente é un requisito previo para gañarse o respecto e a obediencia doutros orcos. Un señor da guerra adoita ser o loitador máis forte da súa tribo, aquel que alcanza e mantén a súa posición logrando a vitoria unha e outra vez sobre os aspirantes a retadores. Isto pode permitir que un orco actúe como xefe tribal en combate, supervisando os tratos diarios do seu clan e dirixindo aos guerreiros menores cando chegue o momento do derramamento de sangue. Aínda que adoitan ser astutos e moi hábiles na guerra, a maioría dos señores da guerra só gañan admiración polas súas habilidades combativas, xa que carecen do coñecemento ou do carisma para liderar fóra da batalla. Co tempo, esta deficiencia adoita converterse na causa da caída dun señor da guerra cando as súas habilidades van minguando coa idade e outro poderoso guerreiro xorde para ocupar o seu lugar.

note: [unit_type]: id=Orcish Warrior, race=orc
en: Orcish Warrior
gl: Orco guerreiro

note: [unit_type]: id=Saurian Ambusher, race=lizard, gender=female
en: female^Saurian Ambusher
gl: Saurio emboscadora

note: [unit_type]: id=Saurian Ambusher, race=lizard, gender=female
en: Saurians are light on their feet, and able at navigating terrain that often confounds their enemies. When this natural mobility is combined with experience, strength, and proper equipment, their warriors can become particularly threatening in battle — if only because they are so much more difficult to confine than other foes. Even in armor, saurian warriors can take advantage of the smallest gap in an enemy line, and have the prowess to make the enemy regret tactical mistakes.
gl: Os saurios son rápidos e capaces de moverse por terreos que a miúdo confunden aos seus inimigos. Combinado coa experiencia, a forza  e o equipamento, un dos seus guerreiros pode chegar ser particularmente ameazador na batalla, sobre todo porque son moito máis difíciles de confinar que outros inimigos. Incluso con armadura, os guerreiros saurios poden aproveitar as vantaxes do máis pequeno oco na liña dos inimigos, e ter a capacidade para facer que o inimigo lamente os seus erros tácticos.

note: [unit_type]: id=Saurian Augur, race=lizard
en: Saurian Augur
gl: Saurio augur

note: [unit_type]: id=Saurian Augur, race=lizard
en: Saurians have some knowledge of what men call sorcery, but their practice of it reeks of augury and black magic. It is little understood, but rightly regarded with fear by those against whom it is used.
gl: Os saurios teñen certos coñecementos do que os humanos chaman meiguería, pero a súa práctica está ateigada de augurios e maxia negra. Poucos son os que a comprenden, pero moitos os que a temen, e non sen razón.

note: [unit_type]: id=Saurian Flanker, race=lizard, gender=female
en: female^Saurian Flanker
gl: Sauria flanqueadora

note: [unit_type]: id=Saurian Flanker, race=lizard, gender=female
en: Saurian warriors are generally weaker in frame than their elven or human counterparts. This is of course a relative term, and they can still become considerably powerful, whilst losing none of their natural mobility. This is very dangerous in combat, as a careless enemy can soon find their support troops flanked by these creatures.
gl: Os saurios guerreiros normalmente teñen un corpo máis feble que o dos elfos ou o dos humanos. Isto é relativo, por suposto, pois poden chegar ser bastante fortes, e sen perder a súa mobilidade natural. Isto resulta moi perigoso no combate, xa que se o líder inimigo se confía, estas criaturas flanquearán as súas tropas de apoio rapidamente.

note: [unit_type]: id=Saurian Javelineer, race=lizard, gender=female
en: female^Saurian Javelineer
gl: Sauria xavelineira

note: [unit_type]: id=Saurian Oracle, race=lizard
en: Saurian Oracle
gl: Saurio oráculo

note: [unit_type]: id=Saurian Prophet, race=lizard, gender=male
en: Saurian Prophet
gl: Saurio profeta

note: [unit_type]: id=Saurian Prophet, race=lizard, gender=male
en: Certain saurians are seen dressed in arcane regalia and covered head to toe in horrifying, esoteric shapes and markings, both with paint and tattoo. Some suspect them to be visionaries, or prophets amongst their ilk. But whatever ‘societal’ function they may have, they are undeniably powerful in the strange magics their kind possess.
gl: Ás veces vense saurios con roupas antigas e cubertos de pés a cabeza con horríbeis e esotéricas figuras e marcas, tanto pintadas coma tatuadas. Entre os da súa especie hai quen sospeita que son visionarios ou profetas. Pero sexa cal sexa a súa función dentro da sociedade, son innegabelmente poderosos no uso da estraña maxia que a súa caste posúe.

note: [unit_type]: id=Saurian Seer, race=lizard
en: Saurian Seer
gl: Saurio vidente

note: [unit_type]: id=Saurian Seer, race=lizard [unit_type]: id=Saurian Soothsayer, race=lizard
en: Saurians are known to have some strange skills, arts bordering on the magical and mysterious. It is clear that some of them are particularly skilled at a sort of medicine, which is of great benefit whenever battle is brought against them.
gl: Sábese que os saurios teñen algunhas habilidades estrañas, artes que rozan a maxia e o misterio. Está claro que algúns deles teñen habilidades particulares para unha especie de medicina, que é de gran axuda cando a batalla vai en contra deles.

note: [unit_type]: id=Saurian Skirmisher, race=lizard, gender=female
en: female^Saurian Skirmisher
gl: saura Guerrilleira

note: [unit_type]: id=Saurian Skirmisher, race=lizard, gender=female
en: Saurians are very small of frame, and though they are somewhat frail because of this, they are very, very agile. In combat, their size allows them to dart past defenses that would hold any grown man at bay, making them a tricky foe to deal with.
    
    Spears are their preferred weapon, as their powerful hind legs can drive a spear with enough force to do considerable damage, either in hand or thrown.
gl: Os saurios teñen un corpo moi pequeno, e aínda que isto fai deles unhas criaturas algo débiles, son moi, moi áxiles. No combate, o seu tamaño permítelles atravesar defensas que manterían afastado a calquera humano grande, converténdoos nun inimigo ao que é complicado enfrontarse.
    
    As lanzas son a súa arma preferida, xa que as súas poderosas patas traseiras poden manexar unha lanza con forza dabondo para inflixir un dano importante, xa sexa na man ou guindadas polo aire.

note: [unit_type]: id=Saurian Soothsayer, race=lizard
en: Saurian Soothsayer
gl: Saurio adiviño

note: [unit_type]: id=Saurian Spearthrower, race=lizard, gender=female
en: female^Saurian Spearthrower
gl: Saura Lanzalanzas

note: [unit_type]: id=Saurian Spearthrower, race=lizard, gender=female
en: Some saurians with particularly good aim prefer to aid their allies from the backlines rather than to infiltrate enemy formations. Their deadly spear throwing skills allow them to support other saurian warriors from afar.
gl: Algúns saurios cunha puntería particularmente boa prefiren axudar aos seus aliados desde as liñas de atrás en lugar de infiltrarse nas formacións inimigas. As súas mortales habilidades para lanzar lanzas permítenlles apoiar a outros guerreiros saurios desde lonxe.

note: [unit_type]: id=Great Troll, race=troll
en: Great Troll
gl: Troll grande

note: [unit_type]: id=Great Troll, race=troll
en: When a troll, gifted with abnormal strength of life, matches that with age and wisdom, it becomes something extraordinary, a beast remembered for generations. Their feats of strength and cunning are the source of most tales about trolls, and to see the stories made flesh does nothing to diminish their grandeur.
gl: Cando un troll, co don dunha forza vital anormal, combina esta coa idade e maila sabedoría, convértese en algo extraordinario, un besta que se lembrará durante xeracións. As súas fazañas de forza e astucia son a fonte da maioría dos contos sobre os trolles, e ver os contos facerse realidade non diminúe a súa grandeza.

note: [unit_type]: id=Troll Hero, race=troll
en: Troll Hero
gl: Troll heroe

note: [unit_type]: id=Troll Rocklobber, race=troll
en: Troll Rocklobber
gl: Troll tirapedras

note: [unit_type]: id=Troll Rocklobber, race=troll
en: The thought of throwing a boulder in combat has certainly occurred to many trolls, and some have taken to them as a weapon of choice. Because stones well-shaped to fly true are not always easy to find, Rocklobbers have taken to carrying them in sacks slung over their shoulders. The same leather out of which the sack is formed is easily adapted to a crude sling.
gl: A idea de guindar croios no combate ocorréuselle a moitos trolles, e algúns escollérono coma a súa arma. Como as pedras ideais para lanzar non sempre son fáciles de atopar, os tirapedras carréxanas en sacos que levan no seus ombreiros. O mesmo coiro do que está feito o saco adáptase facilmente a un rudo tirapedras.

note: [unit_type]: id=Troll, race=troll
en: Trolls have long troubled the thoughts of humanity and dwarf-kind. Sages remain baffled at the origins of these creatures and the driving force behind their unnatural vitality and strength. A fully-grown troll towers above a man, and, even unarmed, would be a great threat in combat. The large clubs typically favored in fighting act as extensions of their arms, used for the same purpose of mauling their prey into submission.
gl: Os trolles perturbaron durante moito tempo os pensamentos dos humanos e os ananos. Os sabios continúan desconcertados coas orixes destas criaturas e maila forza vital que está detrás da súa contranatural vitalidade e forza. Un troll adulto é máis alto que un humano, e incluso desarmado sería unha gran ameaza no combate. As grandes trancas que normalmente lles gusta usar para a loita son coma unha extensión dos seus brazos, e úsanas co propósito de baterlle ás súas presas ata sometelas.

note: [unit_type]: id=Troll Shaman, race=troll
en: Troll Shaman
gl: Troll xamán

note: [attack]: type=fire
en: flame blast
gl: explosión chameante

note: [unit_type]: id=Troll Warrior, race=troll
en: Troll Warrior
gl: Troll guerreiro

note: [unit_type]: id=Troll Warrior, race=troll
en: Trolls typically neither need nor prefer to use any proper armament in combat, as large ‘sticks and stones’ serve them all too well. However, trolls have been seen on numerous occasions clad in rough-shod armor and bearing metal hammers. It is speculated that orcish allies are the source and crafters of these; expeditions into several forcibly-vacated troll holes have shown little evidence of tool use, and certainly no metalworking of any kind. Given how dangerous a troll is with its bare hands, the thought of a troll with proper armament is entirely unsettling.
gl: Os trolles normalmente non precisan nin prefiren usar ningún armamento axeitado no combate, xa que lles valen perfectamente as trancas e pedras. Aínda así, en varias ocasións víronse trolles vestidos con armaduras e portando martelos de metal. Especúlase que os aliados orcos son a orixe e creadores dos mesmos. As expedicións a varios buratos de trolles desaloxados á forza mostraron poucas probas do uso de ferramentas, e certamente ningún tipo de metalurxia. Dado o perigoso que é un troll coas súas mans núas, a idea dun troll cun armamento axeitado é totalmente inquietante.

note: [unit_type]: id=Troll Whelp, race=troll
en: Troll Whelp
gl: Cachorro de troll

note: [unit_type]: id=Ghast, race=undead
en: Ghast
gl: Devorador

note: [unit_type]: id=Ghoul, race=undead
en: Ghoul
gl: Monstro da prea

note: [unit_type]: id=Necrophage, race=undead
en: Necrophage
gl: Necrófago

note: [variation]
en: wc_variation^Ant
gl: Formiga

note: [variation]
en: wc_variation^Bug
gl: Becho

note: [variation]
en: wc_variation^Drake
gl: Draconián

note: [variation]
en: wc_variation^Dwarf
gl: Anano

note: [variation]
en: wc_variation^Falcon
gl: Falcón

note: [variation]
en: wc_variation^Fish
gl: Peixe

note: [variation]
en: wc_variation^Goblin
gl: Trasno

note: [variation]
en: wc_variation^Horse
gl: Cabalo

note: [variation]
en: wc_variation^Mounted
gl: Montada

note: [variation]
en: wc_variation^Beast-Rider
gl: Xinete de besta

note: [variation]
en: wc_variation^Gryphon
gl: Grifón

note: [variation]
en: wc_variation^Rat
gl: Rata

note: [variation]
en: wc_variation^Saurian
gl: Saurio

note: [variation]
en: wc_variation^Scorpion
gl: Alacrán

note: [variation]
en: wc_variation^Scuttler
gl: Escorregadizo

note: [variation]
en: wc_variation^Spider
gl: Araña

note: [variation]
en: wc_variation^Serpent
gl: Serpente

note: [variation]
en: wc_variation^Swimmer
gl: Nadador

note: [variation]
en: wc_variation^Troll
gl: Troll

note: [variation]
en: wc_variation^Boar
gl: Xabarín

note: [variation]
en: wc_variation^Wose
gl: Wose

note: [variation]
en: wc_variation^Wolf
gl: Lobo

note: [variation]
en: wc_variation^Bat
gl: Morcego

note: [unit_type]: id=Ancient Lich, race=undead
en: A lich that accrues enough power over its newfound immortal lifespan becomes one who can stain souls with despair and sow ruin across the world. Invariably in command of a nigh-limitless horde of risen warriors and undead monsters, a lich of this order has a mastery of dark sorcery that can bring dread to the most storied magi of human and elven kind. Such a figure usually marks a dark and bloody chapter in history, and in those times of need, it is only through the tireless efforts of the most valiant heroes that the rise of an Ancient Lich has not led to the shadows ruling the world for the rest of time.
gl: Un liche que acumula poder dabondo durante a súa vida inmortal vólvese capaz de ferir as almas con desesperanza e sementar ruína polo mundo. Tales liches, ademais de ter ás súas ordes unha horda case sen límites de guerreiros erguidos e monstros non mortos, dominan a maxia negra ata o punto de poder aterrorizar aos magos mellor preparados dos humanos e os elfos. Estes liches adoitan deixar na historia unha pegada sombría e sanguenta, e neses tempos de necesidade, só os esforzos dos heroes máis decididos e valentes evitan que un liche ancián acabe conquistando e dominando o mundo para toda a eternidade.

note: [unit_type]: id=Dark Adept, gender=male,female, race=human
en: Dark Adept
gl: Adepto escuro

note: [unit_type]: id=Dark Adept, gender=male,female, race=human
en: To attract any practitioners, the lure of black magic must be a great prize indeed, for anyone caught practicing the art in the civilized world is subject to a death sentence. And yet there are those who pursue this art, for the prize offered is nothing less than immortality. Hidden away in secret cults, or initiated into the dark orders of the underworld, the training which these fanatics must endure often drives them to exhaustion and enfeeblement.
    
    In such condition, their only weapon is the craft they have so committed themselves to learning.
gl: Para atraer practicantes, o atractivo da maxia negra debe ser unha gran recompensa, xa que calquera capturado practicando a arte no mundo civilizado exponse a unha sentencia de morte. E aínda así hai quen persigue esta arte, xa que o premio que se ofrece é nada menos cá inmortalidade. Ocultas en cultos segredos, ou iniciadas nas ordes escuras do mundo subterráneo, o adestramento que deben soportar estas fanáticas a miúdo condúceas ó esgotamento e ó debilitamento.
    
    En tales condicións, a súa única arma son as mañas que se obrigaron a aprender.

note: [female]: gender=female
en: female^Dark Adept
gl: Adepta escura

note: [unit_type]: id=Dark Sorcerer, gender=male,female, race=human
en: Dark Sorcerer
gl: Feiticeiro escuro

note: [female]: gender=female
en: Dark Sorceress
gl: Feiticeira escura

note: [female]: gender=female
en: The dread inspired by black magic comes chiefly from how little is known about it by the common man. Dark sorceresses have begun to unlock the secrets of life and death, the latter of which is all too easy to inflict. This labor gives the first glimmerings of the connection between the soul and inert matter, and the first successful experiments in manipulating this bond. The terrible unknown that lurks beyond death is glimpsed, and will inevitably be fathomed.
    
    Despite any design they may have of using this to wrest their own immortality from nature’s grasp, the first results of their work have immediate, and unpleasant applications. The life they breathe into dead matter can create servants for them, servants which will work, but which will also kill, and will never question their mistress. These creations have a loyalty any tyrant would dream of, and it is tempting to those with even the merest desire for power.
gl: O terror que inspira a maxia negra acentúano os segredos e os falsos rumores que circulan en torno a ela. As feiticeiras escuras comezaron a descubrir os segredos da vida e a morte, séndolles este último moi fácil de entender. Este traballo permítelles comezar a albiscar a conexión entre a alma e a materia inerte, e realizar os primeiros experimentos con éxito sobre a manipulación deste vínculo. Enxergarán o terríbel descoñecemento que asexa alén da morte, e inevitabelmente hano descifrar.
    
    A pesar de calquera intención que puideran ter para usar isto para obter a súa propia inmortalidade controlando a natureza, os primeiros resultados do seu traballo tiveron aplicacións inmediatas e desagradábeis. A vida que lle insuflan á materia inerte pode crear servidores para elas, servidores que traballarán, pero que tamén matarán e xamais cuestionarán ás súas amas. Estas creacións teñen unha lealdade que calquera tirano desexaría, e resulta tentador para aqueles co menor desexo de poder.

note: [unit_type]: id=Lich, race=undead
en: Lich
gl: Liche

note: [unit_type]: id=Necromancer, gender=male,female, race=human
en: One of the pinnacles of what is considered ‘black magic’ is the art of necromancy, the terrible ability to awaken the dead with false life. This discovery alone caused humanity’s condemnation of black magic, for the nightmarish things it has made real have given fear a vast new arsenal.
    
    This ability, in all aspects, is the first step towards cheating death of its ultimate prize.
gl: Unha das cimas do que é considerado a «maxia negra» é a arte da nigromancia, a terríbel capacidade para espertar aos mortos con falsa vida. Este único descubrimento provocou a condenación da maxia negra pola humanidade, debido a que as arrepiantes cousas que fixo reais lle deron ao medo unha chea de novas armas.
    
    Esta capacidade, en todos os aspectos, é o primeiro paso cara a evitación da morte ata as súas últimas consecuencias.

note: [female]: gender=female
en: female^Necromancer
gl: Nigromante

note: [unit_type]: id=Banebow, race=undead
en: Banebow
gl: Arqueiro maldito

note: [unit_type]: id=Banebow, race=undead
en: The most powerful of the undead archers invariably end up being those who were themselves archers in their previous life. They wander the fields of battle, guided by the fading memory of their former skill, neither knowing, nor caring what their purpose or foes might be. They are driven only by a malice born of their empty and tortured existence.
gl: Os máis poderosos dos arqueiros dos non mortos terminan sendo invariabelmente aqueles que foron arqueiros na súa vida anterior. Percorren os campos de batalla, guiados polos esvaecidos recordos da súa anterior habilidade, sen saber nin preocuparse polo seu propósito ou quen son os inimigos. Están guiados só por unha maldade debida á súa existencia baleira e torturada.

note: [unit_type]: id=Bone Knight, race=undead
en: Bone Knight
gl: Cabaleiro Óseo

note: [unit_type]: id=Bone Knight, race=undead
en: Once great warriors across the plains, these mounted riders atop their skeletal horses were raised from the ground by unholy magic to spread fear and destruction.
gl: Noutrora grandes guerreiros polas chairas, estes xinetes montados sobre os seus cabalos esqueléticos foron levantados do chan mediante maxia profana para espallar medo e destrución.

note: [unit_type]: id=Bone Shooter, race=undead
en: Bone Shooter
gl: Tirador de ósos

note: [unit_type]: id=Bone Shooter, race=undead
en: Of a dark sorcerer’s creations, some take more strongly to the false life given them. The potency of their unlife is given equipment to match; archers, in particular, are often outfitted with a truly vile arsenal. Their quivers are filled with shafts made not of wood, but of the bones of their victims. It follows that they are dubbed simply ‘Bone-Shooters’ by their unfortunate enemies.
gl: Entre as creacións dun feiticeiro escuro, algunhas reciben con máis intensidade a falsa vida que se lles deu. De acordo coa forza da súa non vida dánselles equipamentos axeitados. Os arqueiros, en particular, a miúdo están equipados cun arsenal realmente vil. As súas alxabas están cheas con frechas feitas non de madeira, senón cos ósos das súas vítimas. Por iso os seus infortunados inimigos os alcuman «tiradores de ósos».

note: [unit_type]: id=Chocobone, race=undead
en: Chocobone
gl: Xinete esqueleto

note: [unit_type]: id=Chocobone, race=undead
en: Riding the bones of ostrich-like large birds once used as mounts by a lost civilization, the skeletal Chocobones can move faster than most cavalry units.
gl: Montado no esqueleto de grandes aves semellantes a avestruces que foron usadas coma montura por unha antiga civilización, os xinetes esqueletos poden moverse máis rápido que calquera cabalería.

note: [unit_type]: id=Death Knight, race=undead
en: Death Knight
gl: Cabaleiro da morte

note: [unit_type]: id=Death Knight, race=undead
en: Tales are told of the mightiest warriors and generals, who, cursed with hate and stung by betrayal, have come back to this world as Death Knights. Wielding the same weapons as in life, they command the Undead in their quest for revenge.
gl: As lendas din que os guerreiros e xenerais máis poderosos, malditos con odio e feridos pola traizón, volveron a este mundo coma cabaleiros da morte. Manexando as mesmas armas que en vida, dirixen os non mortos en busca da súa vinganza.

note: [unit_type]: id=Death Squire, race=undead
en: Death Squire
gl: Escudeiro da Morte

note: [unit_type]: id=Death Squire, race=undead
en: Sometimes the mightiest warriors and generals, cursed with hate and angst, came back to this world as Death Knights. Death Squires serve them whilst accruing enough unholy power to become Death Knights. In the process they pick up a good deal of the Knight’s power, including the ability to command underlings.
gl: Ás veces, os guerreiros e xenerais máis poderosos, malditos polo odio e a angustia, volvían a este mundo como Cabaleiros da Morte. Os Escudeiros da Morte sérvenlles mentres acumulan o suficiente poder impío para converterse en Cabaleiros da Morte. No proceso adquiren unha boa parte do poder do Cabaleiro, incluída a capacidade de comandar subordinados.

note: [unit_type]: id=Deathblade, race=undead
en: Deathblade
gl: Espadachín da morte

note: [unit_type]: id=Deathblade, race=undead
en: In life, the abominations known as ‘Deathblades’ were masters of combat, soldiers who were both lithe and deadly. Their new masters, recognizing this, outfit them to match the skills they once had. Though frail, these monsters are much faster than the rest of their kind, both on foot and with their blades.
gl: En vida, as abominacións coñecidas coma «espadachíns da morte» foron mestres no combate, soldados áxiles e letais. Os seus novos donos, conscientes disto, equipáronos de acordo ás capacidades que unha vez tiveron. Aínda que son fráxiles, estes monstros son moito máis rápidos que o resto dos seus, tanto a pé coma coas súas espadas.

note: [unit_type]: id=Draug, race=undead
en: Draug
gl: Renacido acoirazado

note: [unit_type]: id=Draug, race=undead
en: There is little left, in these towering ruins, of the men they once were. Warriors at heart, they are now lost in the dream of unlife; wandering through the battles of their memory and fighting desperately for release, for a peace bought only by strength of arms. And so they struggle; both unthinking, and unrelenting.
gl: Pouco queda nestas grandes ruínas dos humanos que unha vez foron. Guerreiros de corazón, están agora perdidos no soño da non vida. Distraídos nas batallas da súa memoria e loitando desesperadamente para liberarse, por unha paz obtida só a través da forza das armas. E polo tanto loitan, sen pensar, e sen descanso.

note: [unit_type]: id=Revenant, race=undead
en: Revenant
gl: Renacido

note: [unit_type]: id=Revenant, race=undead
en: Given false life to do battle once more, the creatures known as Revenants were clearly great warriors in their time, though the memory of that time is almost wholly lost to their undead selves. Even the sorcerers who raised them can only speculate on their past. Such questions aside, a Revenant is a powerful tool in combat: a fearless warrior that feels no pain and will fight to the bitter end.
gl: Coa falsa vida que recibiron para loitar unha vez máis, as criaturas coñecidas coma «renacidos» foron claramente grandes guerreiros na súa época, aínda que eses tempos foron xa relegados ao esquecemento. Nin os feiticeiros que os ergueron poden facer outra cousa que non sexa especular sobre o seu posíbel pasado. Deixando iso de lado, os renacidos son unha poderosa ferramenta de combate: ousados guerreiro que non senten dor e que loitarán ata o amargo final.

note: [unit_type]: id=Skeleton, race=undead
en: Skeleton
gl: Esqueleto

note: [unit_type]: id=Skeleton, race=undead
en: Skeletons are warriors who have been slain in battle and brought back by dark magics. Nearly mindless, and unwavering in their purpose, they fear neither pain, nor death, and their mere presence will often frighten away any who would challenge their master.
gl: Os esqueletos son guerreiros que morreron na batalla e foron traídos de volta mediante a maxia escura. Carentes de case toda capacidade de razoamento e fixos no seu propósito, non temen nin á dor nin á morte, e a súa simple presenza aterrorizará a miúdo a calquera que se enfronte ao seu amo.

note: [unit_type]: id=Skeleton Archer, race=undead
en: Skeleton Archer
gl: Esqueleto arqueiro

note: [unit_type]: id=Skeleton Rider, race=undead
en: Skeleton Rider
gl: Xinete esqueleto

note: [unit_type]: id=Skeleton Rider, race=undead
en: Once great warriors thundering across the plains, these mounted riders atop their skeletal horses were raised from the grave by unholy magic to spread fear and destruction.
gl: Noutrora grandes guerreiros que tronaban polas chairas, estes xinetes montados enriba dos seus cabalos esqueléticos foron levantados da tumba por maxia profana para espallar medo e destrución.

note: [unit_type]: id=Ghost, race=undead
en: Ghost
gl: Fantasma

note: [unit_type]: id=Ghost, race=undead
en: Enslaved within a shroud of enchantments, a trapped spirit may be likened to the wind in the sails of a ship. This damned vessel becomes an unfailing servant which can be bound to whatever task their master sees fit.
gl: Escravizado dentro dunha nube de conxuros, un espírito atrapado pódese comparar co vento nas velas dun barco. Esta nave condenada convértese nun infatigábel servidor que pode ser obrigado a facer calquera tarefa que o seu amo considere.

note: [attack]: type=cold
en: wail
gl: salaio

note: [unit_type]: id=Nightgaunt, race=undead
en: Nightgaunt
gl: Esqueleto maldito

note: [unit_type]: id=Nightgaunt, race=undead
en: The purpose of the masks that these creatures wear is unknown, as is the countenance that they obscure. These terrible forms are rarely seen by the living, and those who live to speak of them had no leisure to study their foe.
gl: Ninguén sabe o por que das máscaras que portan estas criaturas, nin como son os rostros que ocultan. Rara vez teñen os vivos a oportunidade de ver estas terríbeis formas, e aqueles que viven para contalo non tiveron tempo para estudar ao seu inimigo.

note: [unit_type]: id=Shadow, race=undead
en: Shadow
gl: Sombra

note: [unit_type]: id=Shadow, race=undead
en: When light came into the world and gave form to the unknown, fear was forced to retreat into darkness. Since that day, the shadows of the world have held terror for humanity, though it knows not why.
    
    That is a question which is easily answered by a necromancer.
gl: Cando a luz chegou a Irïdia e lle deu forma ao descoñecido, obrigou ao medo a retirarse á escuridade. Desde aquel día, as sombras do mundo conservaron o terror para os humanos, aínda que non se sabe por que.
    
    Esta é unha pregunta que todo nigromante pode responder.

note: [unit_type]: id=Spectre, race=undead
en: Spectre
gl: Espectro

note: [attack]: type=arcane
en: baneblade
gl: espada funesta

note: [unit_type]: id=Wraith, race=undead
en: Wraith
gl: Ánima

note: [unit_type]: id=Wraith, race=undead
en: These shades of what were once warriors are among the most terrifying things a necromancer can create, for a sword will cleave right through them as if through air, seemingly without doing harm. It is the thought that these foes are invincible which is so frightening, a notion that is fortunately far from the truth.
gl: Estas sombras que unha vez foron guerreiros están entre as criaturas máis terroríficas que un nigromante pode crear, xa que unha espada pode atravesalos coma se foran de aire, aparentemente sen facer dano. Pénsase que estes inimigos son invencíbeis, algo completamente arrepiante e, por sorte, incorrecto.

note: [unit_type]: id=Ancient Wose, race=wose
en: Ancient Wose
gl: Wose ancián

note: [unit_type]: id=Ancient Wose, race=wose
en: There is a curious story of a farmer who had a great oak in his lawn, a tree which had stood when his father first broke the soil on that land, and under which his family had many memories. It was thus a shock to him, one morning, when he awoke to find nothing but a bare patch of earth where the tree once stood, as though it had been spirited away in the wee hours of the night.
    
    Such encounters are all that is known of what are presumably the most ancient of woses.
gl: Existe un curioso conto dun granxeiro que tiña un gran carballo na súa eira, unha árbore que estaba aí cando o seu pai sachou por primeira vez nesa terra, e da que a súa familia ten moitas lembranzas. Foi por iso polo que foi unha sorpresa para el que unha mañá, ao espertar, non atopar nada máis que un anaco de terra baleira onde antes estaba a árbore, coma se fose levada por un espírito nas primeiras horas da noite.
    
    Encontros coma estes son todo o que sabe do que se supón son os woses máis antigos.

note: [attack]: type=impact
en: crush
gl: esmagadura

note: [unit_type]: id=Elder Wose, race=wose
en: Elder Wose
gl: Wose vello

note: [unit_type]: id=Elder Wose, race=wose
en: Woses have been said to possess many shapes, all of them tree-like in form, and as they age, to increase in size. Tales tell of woses who resemble trees in this respect as well, towering over the creatures who walk beneath them. This is the greater part of why they are so rarely seen — standing in the slumber which they so often do, a wose of that stature appears to be nothing more than an oddly-shaped tree. Even a careless elf can sometimes be fooled.
    
    Woses are not warriors by any means, but their great strength can easily be turned to violence, should someone manage to raise the ire of these creatures.
gl: Disque os woses teñen moitas formas, todas elas semellantes a árbores, e a medida que envellecen aumentan de tamaño. Os contos din que os woses que parecen árbores tamén neste aspecto, e érguense sobre as criaturas que camiñan baixo eles. Esta é a principal razón pola que rara veces se ven, durmindo como a miúdo fan, os woses desta estatura non parecen máis que árbores raras. Ata os elfos se se descoidan poden enganarse de cando en vez.
    
    Os woses non son guerreiros para nada, pero a súa gran forza pode converterse facilmente en violencia se alguén consegue anoxar a unha destas criaturas.

note: [unit_type]: id=Wose, race=wose [unit_type]: id=Wose Sapling, race=wose
en: Rarely seen even by elves, the Wose is an order of creature about which little is known. The elves are the source of most of this knowledge; they know that these beings are not descended from trees, despite the similarity in form, and they know that a wose is more closely tied to the faerie world than the elves themselves, though in a different way. The motives and workings of their kind are unknown, though most subscribe to the obvious theory that woses are dedicated wardens of the natural world.
    
    Woses are utterly unwarlike, but possess a great strength. They are, however, neither used to, nor quick at moving around.
gl: Raramente vistos incluso polos elfos, os woses son unha caste de criaturas sobre as que pouco se sabe. Os elfos son a fonte da maior parte deste coñecemento, e saben que estes seres non descenden das árbores, a pesar do seu parecido, e que están máis ligados ao mundo feérico que os propios elfos, aínda que dun xeito diferente. As motivacións e os faceres da súa especie son descoñecidos, aínda que case todo o mundo cree que os woses son entregados gardiáns do mundo natural.
    
    Os woses están totalmente en contra da guerra, pero posúen unha gran forza. En troques, aínda que non adoitan facelo, son rápidos movéndose.

note: [unit_type]: id=Wose Sapling, race=wose
en: Wose Sapling
gl: Árbore nova de Wose

note: [unit_type]: id=Wose Shaman, race=wose
en: Wose Shaman
gl: Xamán wose

note: [unit_type]: id=Wose Shaman, race=wose
en: These woses are able to command forest plants such as vines and creepers to hinder their enemies.
gl: Estes woses son capaces de mandar plantas forestais como vides e trepadoras para estorbar aos seus inimigos.
