wesnoth - en to tr translation catalogue (1324 entries)

note: [multiplayer_side]: id=Custom
en: Custom
tr: Özel

note: [advanced_preference]: type=combo
en: Compress saved games
tr: Kayıtlı oyunları sıkıştır

note: [option]: id=gzip
en: save_compression^Gzip
tr: Gzip

note: [option]: id=gzip
en: save_compression_desc^Default compression, faster
tr: Öntanımlı sıkıştırma, daha hızlı

note: [option]: id=bzip2
en: save_compression^Bzip2
tr: Bzip2

note: [option]: id=bzip2
en: save_compression_desc^Best compression, slower
tr: En iyi sıkıştırma, daha yavaş

note: [option]: id=none
en: save_compression^No
tr: Sıkıştırma yok

note: [option]: id=none
en: save_compression_desc^Large plain text files
tr: Büyük düz metin dosyaları

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Confirm deleting saves
tr: Kayıtlı oyunları silerken sor

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Mouse scrolling
tr: Fare ile kaydır

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Middle-click scrolling
tr: Orta tuşla Kaydırma

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Keep scrolling when mouse leaves window
tr: Fare pencereden çıkınca kaydırma sürsün

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Show combat
tr: Dövüşü göster

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Auto-open whisper windows in lobby
tr: Salonda fısıltı pencerelerini doğrudan aç

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Follow unit actions
tr: Birimlerin hareketlerini izle

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Choose whether the map view should scroll to a unit when an action or move is animated
tr: Bir birim eyleme geçtiğinde ekranın oraya kayıp kaymayacağını seçin

note: [advanced_preference]: type=int
en: Chat message aging
tr: Sohbet iletisinin eskimesi

note: [advanced_preference]: type=int
en: Number of minutes to wait before clearing an ingame chat message. Set to 0 to disable.
tr: Oyun-içi bir sohbet iletisinin ekranda kalma süresi. 0 olursa devre dışı olur.

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Use 12-hour clock format
tr: 12 saatlik gösterimi kullan

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Confirm loading saves from a different version
tr: Başka bir sürümün kayıtlı oyununu yüklerken sor

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Show all unit types in help
tr: Yardım kısmında bütün birim türlerini göster

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Show all unit types in the help (requires restart). If unset, only units that have been encountered will be shown.
tr: Yardım kısmında bütün birim türlerini göster (yeniden başlatma gerekir). Bu karşılaşılmış birimler listesini etkilemez.

note: [advanced_preference]: type=int
en: Editor recent files limit
tr: Düzenleyici son dosyalar sınırı

note: [advanced_preference]: type=int
en: The maximum number of items to display on the Recent Files menu in the editor
tr: Düzenleyicideki son dosyalar menüsünde kaç öğe gösterileceğini belirler

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Show color cursors
tr: Renkli imleçleri göster

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Use colored mouse cursors
tr: Renkli fare imleçlerini kullan

note: [advanced_preference]: type=custom
en: Customize orb colors
tr: Küre renklerini özelleştir

note: [advanced_preference]: type=custom
en: Logging
tr: Kayıt tutma

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Allow damage calculation with Monte Carlo simulation
tr: Hasar hesaplanırken Monte Carlo yöntemi kullanılsın

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Allow the damage calculation window to simulate fights instead of using exact probability calculations
tr: Hasar hesaplanırken olasılık hesapları yerine dövüş benzetimini kullan

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Show deprecation messages in-game
tr: Oyunda kullanımdan kaldırma iletilerini göster

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Show warnings about deprecated API in the in-game chat area. These messages will still be shown in the log, even if this is disabled. In addition, the deprecation log-domain controls how many messages are printed.
tr: Oyundayken sohbet kısmında kullanım dışı kalmış API ile ilgili uyarıları gösterir. Bu iletiler ayar kapalı bile olsa kayıtlarda gösterilir. Ayrıca Kullanımdan kaldırma kayıtları-etki alanı kaç tane ileti gösterileceğini denetler.

note: [advanced_preference]: type=int
en: Server disconnect timeout
tr: Sunucu bağlantı kesilmesi zaman aşımı

note: [advanced_preference]: type=int
en: The amount of time in seconds before a disconnect is detected. If currently logged into the multiplayer server, you must log out and then log back in for this to take effect.
tr: Bağlantı kesilmesi algılanmadan önceki saniye cinsinden süre. Halihazırda çok oyunculu sunucuda oturum açmışsanız, bunun geçerli olması için oturumu kapatmalı ve ardından tekrar oturum açmalısınız.

note: #-#-#-#-#  wesnoth.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [unstore_unit] [lua]: set_status
en: poisoned
tr: zehirlenmiş

note: [effect]: type=fire
en: storm trident
tr: fırtına çatalı

note: [objectives] [lua]: generate_objectives
en: Gold carryover:
tr: Aktarılan altın:

note: #-#-#-#-#  wesnoth.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [note] [lua]: generate_objectives
en: Notes:
tr: Notlar:

note: [button]: id=ok
en: Close
tr: Kapat

note: [language]
en: blade
tr: kesme

note: [language]
en: fire
tr: ateş

note: [language]
en: cold
tr: soğuk

note: [language]
en: pierce
tr: delme

note: [language]
en: impact
tr: darbe

note: [language]
en: melee
tr: yakın

note: [language]
en: ranged
tr: menzilli

note: [about]
en: Programming
tr: Yazılım Geliştirme

note: [about]
en: General Purpose Administration and Coordination
tr: Genel Amaçlı Yönetim ve Eşgüdüm

note: [about]
en: Internationalization Managers
tr: Uluslararasılaştırma Yöneticileri

note: [about]
en: Trailers
tr: Fragmanlar

note: [about]
en: Artwork and Graphics
tr: Sanatsal ve Çizgesel Tasarım

note: [about]
en: Music
tr: Müzik

note: [about]
en: Sound Effects
tr: Olay Sesleri

note: [about]
en: Campaign Design
tr: Seferberlik Tasarımı

note: [about]
en: Multiplayer Maps and Balancing
tr: Çok oyunculu Haritaları ve Dengeleme

note: [about]
en: Packagers
tr: Paketleyiciler

note: [about]
en: Miscellaneous Contributors
tr: Diğer Katkıcılar

note: [about]
en: Bots
tr: Botlar

note: [about]
en: Afrikaans Translation
tr: Afrikaca Tercüme

note: [about]
en: Ancient Greek Translation
tr: Eski Yunanca Tercüme

note: [about]
en: Arabic Translation
tr: Arapça Tercüme

note: [about]
en: Asturian Translation
tr: Asturiasça Tercüme

note: [about]
en: Basque Translation
tr: Baskça Tercüme

note: [about]
en: Bulgarian Translation
tr: Bulgarca Tercüme

note: [about]
en: Catalan Translation
tr: Katalanca Tercüme

note: [about]
en: Chinese Translation
tr: Çince Tercüme

note: [about]
en: Chinese (Taiwan) Translation
tr: Çince (Tayvan) Tercüme

note: [about]
en: Croatian Translation
tr: Hırvatça Tercüme

note: [about]
en: Czech Translation
tr: Çekçe Tercüme

note: [about]
en: Danish Translation
tr: Danimarkaca Tercüme

note: [about]
en: Dutch Translation
tr: Felemenkçe Tercüme

note: [about]
en: English (GB) Translation
tr: İngilizce (GB) Tercüme

note: [about]
en: English (Shaw) Translation
tr: İngilizce (Shaw) Tercüme

note: [about]
en: Esperanto Translation
tr: Esperanto Tercüme

note: [about]
en: Estonian Translation
tr: Estonyaca Tercüme

note: [about]
en: Filipino Translation
tr: Filipince Tercüme

note: [about]
en: Finnish Translation
tr: Fince Tercüme

note: [about]
en: French Translation
tr: Fransızca Tercüme

note: [about]
en: Friulian Translation
tr: Firulice Tercüme

note: [about]
en: Galician Translation
tr: Galiçyaca Tercüme

note: [about]
en: German Translation
tr: Almanca Tercüme

note: [about]
en: Greek Translation
tr: Yunanca Tercüme

note: [about]
en: Hebrew Translation
tr: İbranice Tercüme

note: [about]
en: Hungarian Translation
tr: Macarca Tercüme

note: [about]
en: Icelandic Translation
tr: İzlandaca Tercüme

note: [about]
en: Indonesian Translation
tr: Endonezyaca Tercüme

note: [about]
en: Irish Translation
tr: İrlandaca Tercüme

note: [about]
en: Italian Translation
tr: İtalyanca Tercüme

note: [about]
en: Japanese Translation
tr: Japonca Tercüme

note: [about]
en: Korean Translation
tr: Korece Tercüme

note: [about]
en: Latin Translation
tr: Latince Tercüme

note: [about]
en: Latvian Translation
tr: Letonca Tercüme

note: [about]
en: Lithuanian Translation
tr: Litvanyaca Tercüme

note: [about]
en: Macedonian Translation
tr: Makedonca Tercüme

note: [about]
en: Marathi Translation
tr: Maratice Tercüme

note: [about]
en: Norwegian Translation
tr: Norveççe Tercüme

note: [about]
en: Old English Translation
tr: Eski İngilizce Tercüme

note: [about]
en: Polish Translation
tr: Lehçe Tercüme

note: [about]
en: Portuguese Translation
tr: Portekizce Tercüme

note: [about]
en: Portuguese (Brazil) Translation
tr: Portekizce (Brezilya) Tercüme

note: [about]
en: Romanian Translation
tr: Romanyaca Tercüme

note: [about]
en: Russian Translation
tr: Rusça Tercüme

note: [about]
en: Scottish Gaelic Translation
tr: İskoç Galcesi Tercüme

note: [about]
en: Serbian Translation
tr: Sırpça Tercüme

note: [about]
en: Slovak Translation
tr: Slovakça Tercüme

note: [about]
en: Slovenian Translation
tr: Slovence Tercüme

note: [about]
en: Spanish Translation
tr: İspanyolca Tercüme

note: [about]
en: Swedish Translation
tr: İsveççe Tercüme

note: [about]
en: Turkish Translation
tr: Türkçe Tercüme

note: [about]
en: Ukrainian Translation
tr: Ukraynaca Tercüme

note: [about]
en: Valencian (southern Catalan) Translation
tr: Valensiyaca Tercüme

note: [about]
en: Vietnamese Translation
tr: Vietnamca Tercüme

note: [about] Real Acadèmia de Cultura Valenciana
en: RACV’s Translation
tr: RACV Çevirisi

note: [item_group]: id=items
en: Items
tr: Eşyalar

note: [item]: id=altar_evil
en: Evil Altar
tr: Meşum adak taşı

note: [item]: id=altar
en: Altar
tr: Adak taşı

note: [item]: id=ankh-necklace [item]: id=ankh-necklace2
en: Ankh Necklace
tr: Yaşam çarmıhı kolyesi

note: [item]: id=anvil
en: Anvil
tr: Örs

note: [item]: id=archery-target
en: Archery Target
tr: Hedef Tahtası

note: [item]: id=armor-golden
en: Golden Armor
tr: Altın zırh

note: [item]: id=armor
en: Armor
tr: Zırh

note: [item]: id=axe [item]: id=axe2
en: Axe
tr: Balta

note: [item]: id=axe-small
en: Small Axe
tr: Küçük Balta

note: [item]: id=axe-throwing
en: Throwing Axe
tr: Fırlatma Baltası

note: [item]: id=ball-blue
en: Blue Ball
tr: Mavi Top

note: [item]: id=ball-green
en: Green Ball
tr: Yeşil Top

note: [item]: id=ball-magenta
en: Magenta Ball
tr: Galibarda Top

note: [item]: id=barrel
en: Barrel
tr: Varil

note: [item]: id=bomb
en: Bomb
tr: Bomba

note: [item]: id=bones
en: Bones
tr: Kemikler

note: [item]: id=bonestack
en: Bonestack
tr: Kemik yığını

note: [item]: id=book1 [item]: id=book2 [item]: id=book3 [item]: id=book4 [item]: id=book5
en: Book
tr: Kitap

note: [item]: id=bow [item]: id=bow2
en: Bow
tr: Yay

note: [item]: id=bow-crystal [item]: id=bow-crystal2
en: Crystal Bow
tr: Kristal Yay

note: [item]: id=bow-elven [item]: id=bow-elven2
en: Elven Bow
tr: Elf Yayı

note: [item]: id=box
en: Box
tr: Kutu

note: [item]: id=branch
en: Branch
tr: Dal

note: [item]: id=branch-bare
en: Bare Branch
tr: Çıplak Dal

note: [item]: id=brazier
en: Brazier
tr: Mangal

note: [item]: id=brazier-lit1
en: Lit Brazier
tr: Yanan Mangal

note: [item]: id=buckler [item]: id=buckler2
en: Buckler
tr: Küçük Kalkan

note: [item]: id=burial
en: Burial
tr: Defin

note: [item]: id=cage
en: Cage
tr: Kafes

note: [item]: id=chest
en: Closed Chest
tr: Kapalı Sandık

note: [item]: id=chest-open Open is an adjective here, not a verb. That is, a (treasure) chest that is open, not an action to open such a chest.
en: Open Chest
tr: Açık Sandık

note: [item]: id=chest-plain-closed
en: Closed Plain Chest
tr: Kapalı Sade Sandık

note: [item]: id=chest-plain-open
en: Open Plain Chest
tr: Açık Sade Sandık

note: [item]: id=cloak-green
en: Green Cloak
tr: Yeşil Pelerin

note: [item]: id=club
en: Club
tr: Sopa

note: [item]: id=coffin-closed
en: Closed Coffin
tr: Kapalı Tabut

note: [item]: id=coffin-open Open is an adjective here, not a verb. That is, a coffin that is open, not an action to open a coffin.
en: Open Coffin
tr: Açık Tabut

note: [item]: id=crossbow
en: Crossbow
tr: Tatar yayı

note: [item]: id=dagger
en: Dagger
tr: Kama

note: [item]: id=dagger-poison
en: Poison Dagger
tr: Zehirli Kama

note: [item]: id=dagger-poison-bare
en: Poison Dagger (clean)
tr: Zehirli Kama (temiz)

note: [item]: id=dragonstatue
en: Dragon Statue
tr: Ejderha Heykeli

note: [item]: id=flame-sword
en: Flaming Sword
tr: Yanan Kılıç

note: [item]: id=flame-sword-bare
en: Unenchanted Flaming Sword
tr: Büyüsüz Yanan Kılıç

note: [item]: id=flower1 [item]: id=flower2 [item]: id=flower3 [item]: id=flower4
en: Flower
tr: Çiçek

note: [item]: id=gohere
en: Go Here Overlay
tr: Buraya Git Kaplaması

note: [item]: id=gold-coins-large
en: Large Pile of Gold Coins
tr: Büyük Altın Sikke Yığını

note: [item]: id=gold-coins-medium
en: Pile of Gold Coins
tr: Altın Sikke Yığını

note: [item]: id=gold-coins-small
en: Small Pile of Gold Coins
tr: Küçük Altın Sikke Yığını

note: [item]: id=grain-sheaf
en: Grain Sheaf
tr: Buğday Demeti

note: [item]: id=hammer
en: Hammer
tr: Çekiç

note: [item]: id=hammer-runic
en: Runic Hammer
tr: Rünik Çekiç

note: [item]: id=holy-water [object]
en: Holy Water
tr: Okunmuş Su

note: [item]: id=key [item]: id=key2
en: Key
tr: Anahtar

note: [item]: id=key-dark
en: Dark Key
tr: Koyu Anahtar

note: [item]: id=leather-pack
en: Leather Pack
tr: Deri Yığını

note: [item]: id=mace
en: Mace
tr: Gürz

note: [item]: id=necklace-bone
en: Bone Necklace
tr: Kemik Kolye

note: [item]: id=necklace-stone
en: Stone Necklace
tr: Taş Kolye

note: [item]: id=orcish-flag
en: Orcish Flag
tr: Ork Bayrağı

note: [item]: id=ornate1 [item]: id=ornate2
en: Ornate
tr: Süs

note: [item]: id=potion-blue
en: Blue Potion
tr: Mavi İksir

note: [item]: id=potion-green
en: Green Potion
tr: Yeşil İksir

note: [item]: id=potion-gray
en: Gray Potion
tr: Gri İksir

note: [item]: id=potion-poison [object]: id={ID}
en: Poison
tr: Zehir

note: [item]: id=potion-red
en: Red Potion
tr: Kırmızı İksir

note: [item]: id=potion-yellow
en: Yellow Potion
tr: Sarı İksir

note: [item]: id=ring-brown
en: Brown Ring
tr: Kahverengi Yüzük

note: [item]: id=ring-gold
en: Golden Ring
tr: Altın Yüzük

note: [item]: id=ring-red
en: Red Ring
tr: Kırmızı Yüzük

note: [item]: id=ring-silver
en: Silver Ring
tr: Gümüş Yüzük

note: [item]: id=ring-white
en: White Ring
tr: Beyaz Yüzük

note: [item]: id=rock [item]: id=rock1 [item]: id=rock2 [item]: id=rock3 [item]: id=rock4
en: Rock
tr: Kaya

note: [item]: id=scarecrow
en: Scarecrow
tr: Korkuluk

note: [item]: id=sceptre-of-fire
en: Sceptre of Fire
tr: Ateş Asası

note: [item]: id=sling
en: Sling
tr: Sapan

note: [item]: id=spear
en: Spear
tr: Mızrak

note: [item]: id=spear-fancy [item]: id=spear-fancy2
en: Fancy Spear
tr: Süslü Mızrak

note: [item]: id=spear-javelin
en: Javelin
tr: Cirit

note: [item]: id=staff [item]: id=staff2
en: Staff
tr: Asa

note: [item]: id=staff-druid
en: Druid Staff
tr: Rahip Asası

note: [item]: id=staff-magic [item]: id=staff-magic2
en: Magic Staff
tr: Büyü Asası

note: [item]: id=staff-magic-wand
en: Magic Wand
tr: Büyü Değneği

note: [item]: id=staff-plain
en: Plain Staff
tr: Düz Asa

note: [item]: id=stone-tablet
en: Stone Tablet
tr: Taş Yazıt

note: [item]: id=storm-trident [item]: id=storm-trident2 [object]
en: Storm Trident
tr: Yıldırım Çatalı

note: [item]: id=straw-bale1 [item]: id=straw-bale2
en: Bale of Straw
tr: Saman Balyası

note: [item]: id=sword [item]: id=sword2
en: Sword
tr: Kılıç

note: [item]: id=sword-holy
en: Holy Sword
tr: Kutsal Kılıç

note: [item]: id=sword-short
en: Short Sword
tr: Kısa Kılıç

note: [item]: id=sword-wraith
en: Wraith Sword
tr: Sıska Kılıç

note: [item]: id=talisman-ankh
en: Ankh Talisman
tr: Nazar Boncuğu

note: [item]: id=talisman-bone
en: Bone Talisman
tr: Kemik Nazarlık

note: [item]: id=talisman-stone
en: Stone Talisman
tr: Taş Nazarlık

note: [item]: id=thunderstick
en: Thunderstick
tr: Gürültü Silahı

note: [item]: id=torch
en: Lit Torch
tr: Yanan Meşale

note: [item]: id=torch-bare
en: Unlit Torch
tr: Sönük Meşale

note: [item_group]: id=scenery
en: Scenery
tr: Manzara

note: [item]: id=castle-ruins [item]: id=castle-ruins2 [item]: id=castle-ruins3
en: Castle Ruins
tr: Kale Harabeleri

note: [item]: id=circle-magic
en: Magic Circle
tr: Büyü Çemberi

note: [item]: id=circle-magic-glow
en: Glowing Magic Circle
tr: Parlayan Büyü Çemberi

note: [item]: id=dwarven-doors-closed
en: Closed Dwarven Doors
tr: Kapalı Cüce Kapıları

note: [item]: id=fire
en: Campfire
tr: Kamp Ateşi

note: [item]: id=flames
en: Flames
tr: Alevler

note: [item]: id=gate-rusty-se
en: Rusty Gate South East
tr: Paslı Kapı Güneydoğu

note: [item]: id=gate-rusty-sw
en: Rusty Gate South West
tr: Paslı Kapı Güneybatı

note: [item]: id=icepack1
en: Ice Pack
tr: Buz Yığını

note: [item]: id=leanto
en: Lean-to
tr: Müştemilat

note: [item]: id=lighthouse
en: Lighthouse
tr: Deniz Feneri

note: [item]: id=mausoleum
en: Mausoleum
tr: Türbe

note: [item]: id=mine-abandoned
en: Abandoned Mine
tr: Terkedilmiş Maden

note: [item]: id=monolith1 [item]: id=monolith2 [item]: id=monolith3 [item]: id=monolith4
en: Monolith
tr: Yekpare Anıt

note: [item]: id=nest-empty
en: Empty Nest
tr: Boş Yuva

note: [item]: id=nest-full
en: Full Nest
tr: Dolu Yuva

note: [item]: id=oak-leaning
en: Leaning Oak
tr: Boynubükük Meşe

note: [item]: id=pine1 [item]: id=pine2
en: Pine Tree
tr: Çam Ağacı

note: [item]: id=rock-cairn [item]: id=rock-cairn2
en: Rock Cairn
tr: Taş Höyük

note: [item]: id=rubble
en: Rubble
tr: Moloz

note: [item]: id=rune1 [item]: id=rune2 [item]: id=rune3 [item]: id=rune4 [item]: id=rune5 [item]: id=rune6
en: Rune
tr: Rünik yazı

note: [item]: id=rune1-glow [item]: id=rune2-glow [item]: id=rune3-glow [item]: id=rune4-glow [item]: id=rune5-glow [item]: id=rune6-glow
en: Glowing Rune
tr: Parlayan Rünik Yazı

note: [item]: id=shipwreck [item]: id=wreck [item]: id=wreck2 [item]: id=wreck3
en: Shipwreck
tr: Gemi Enkazı

note: [item]: id=signpost
en: Signpost
tr: İşaret Direği

note: [item]: id=slab1
en: Slab
tr: Levha

note: [item]: id=snowbits [item]: id=snowbits2
en: Piles of Snow
tr: Kar Yığınları

note: [item]: id=summoning-center
en: Summoning Center
tr: Çağırma Merkezi

note: [item]: id=summoning-circle1 [item]: id=summoning-circle2 [item]: id=summoning-circle3 [item]: id=summoning-circle4 [item]: id=summoning-circle5 [item]: id=summoning-circle6
en: Summoning Circle
tr: Çağırma Çemberi

note: [item]: id=temple1
en: Temple
tr: Tapınak

note: [item]: id=temple-cracked1 [item]: id=temple-cracked2 [item]: id=temple-cracked3
en: Ruined Temple
tr: Harap Tapınak

note: [item]: id=tent-fancy-red
en: Fancy Red Tent
tr: Süslü Kırmızı Çadır

note: [item]: id=tent-ruin-1
en: Ruined Tent
tr: Mahvolmuş Çadır

note: [item]: id=tent-shop-weapons
en: Weapons Shop Tent
tr: Silah Dükkanı Çadırı

note: [item]: id=trapdoor-closed
en: Closed Trapdoor
tr: Kapalı Kapak

note: [item]: id=trapdoor-open
en: Open Trapdoor
tr: Açık Kapak

note: [item]: id=trash
en: Trash Pile
tr: Çöp Yığını

note: [item]: id=village-human-burned1 [item]: id=village-human-burned2 [item]: id=village-human-burned3 [item]: id=village-human-burned4
en: Burned Human Village
tr: Yanık İnsan Köyü

note: [item]: id=well
en: Well
tr: Kuyu

note: [item]: id=whirlpool
en: Whirlpool
tr: Girdap

note: [item]: id=windmill
en: Windmill
tr: Yel Değirmeni

note: [set_menu_item]: id=ai_controller_unit_control_{UNIT_ID}
en: Ask $ai_controller_unit.name to move here
tr: $ai_controller_unit.name buraya gelsin

note: [set_menu_item]: id=ai_controller_leader_control_{CONTROLLED_SIDE}
en: Ask $ally_leader.name (leader of side $ally_leader.side) to move here
tr: $ally_leader.name ($ally_leader.side tarafının lideri) buraya gelsin

note: [note]
en: In this scenario, you may issue instructions to an allied side by right-clicking on a unit that belongs to it.
tr: Bu senaryoda bir müttefiğin birimine sağ tıklayarak ona komut verebilirsiniz.

note: [overview_message_has_instructions]: speaker=narrator [overview_message_no_instructions]: speaker=narrator [literal]
en: Instruct ally
tr: Müttefiğine komut ver

note: [overview_message_has_instructions]: speaker=narrator
en: $ally_leader.name (side $ally_side|) is carrying out the following instructions:
tr: $ally_leader.name ($ally_side tarafı) şu komutları yerine getirecek:

note: [overview_message_no_instructions]: speaker=narrator
en: $ally_leader.name (side $ally_side|) has not been given any instructions and is acting normally.
tr: $ally_leader.name ($ally_side tarafı) herhangi bir komut almadı ve normal davranıyor.

note: [aggression]
en: Be more aggressive
tr: Daha saldırgan ol

note: [aggression]
en: aggressive.
tr: saldırgan.

note: [caution]
en: Be more defensive
tr: Daha savunmacı ol

note: [caution]
en: defensive.
tr: savunmacı.

note: [focus_on_enemy]
en: Focus on defeating...
tr: Yenmeye odaklan...

note: [focus_on_enemy]
en: focusing on defeating $ai_controller.side_$ally_side|_current_settings.focus_on_enemy.side_description|.
tr: şunu yenmeye odaklan: $ai_controller.side_$ally_side|_current_settings.focus_on_enemy.side_description|.

note: [then] [else]
en: Side $temp_i
tr: $temp_i Tarafı

note: [else]
en: side $temp_i
tr: $temp_i tarafı

note: [command]
en: side $temp_i ($side_i_leader.name|)
tr: $temp_i ($side_i_leader.name|) tarafı

note: [value]
en: Back
tr: Geri

note: [protect]
en: Focus on protecting...
tr: Korumaya odaklan...

note: [protect]
en: focusing on protecting $ai_controller.side_$ally_side|_current_settings.protect.side_description|.
tr: korumaya odaklan: $ai_controller.side_$ally_side|_current_settings.protect.side_description|.

note: [option]
en: Defend a location...
tr: Bir konumu savun...

note: [print]
en: Right-click to select a location to defend
tr: Savunulacak yeri seçmek için sağ tıklayın

note: [set_menu_item]: id=ai_controller_defend_location_picker
en: Defend this location
tr: Burayı savun

note: [command]
en: focusing on defending the area around $x1|,$y1|.
tr: $x1|,$y1 çevresindeki alanı savunmaya odaklan.

note: [print]
en: Location selection canceled
tr: Yer seçimi iptal edildi

note: [revoke_objective_orders]
en: Clear objective orders
tr: Amaç emirlerini sil

note: [revoke_objective_orders] [revoke_behavior_orders] [then]
en: none set.
tr: hiçbir şey atanmadı.

note: [revoke_behavior_orders]
en: Clear behavior orders
tr: Davranış emirlerini sil

note: [revoke_all_orders]
en: Clear all orders
tr: Tüm emirleri sil

note: [do]
en: Objective: $ai_controller.side_$ally_side|_current_settings.currently_doing_objective_description
    Behavior: $ai_controller.side_$ally_side|_current_settings.currently_doing_behavior_description
tr: Hedef: $ai_controller.side_$ally_side|_current_settings.currently_doing_objective_description
    Davranış: $ai_controller.side_$ally_side|_current_settings.currently_doing_behavior_description

note: [literal]
en: Set objective...
tr: Hedefi belirt...

note: [literal]
en: Set behavior...
tr: Davranışı belirt...

note: [literal]
en: Exit
tr: Çıkış

en: Set special orders...
tr: Özel emirler ver...

en: Move leader to...
tr: Lideri şuraya getir...

en: Right-click to select a location to move leader to
tr: Lideri getirecek bir yer seçmek için sağ tıklayın

en: Move leader here
tr: Lideri buraya getir

en: moving leader to $x1|,$y1|.
tr: Lider $x1|,$y1 altıgenine gidiyor.

en: Clear special orders
tr: Özel emirleri sil

en: Special: $ai_controller.side_$ally_side|_current_settings.currently_doing_special_description
tr: Özel: $ai_controller.side_$ally_side|_current_settings.currently_doing_special_description

note: [else]
en: This unit has been renamed to:
tr: Bu birimin ismi şuna değişmiştir:

note: [lua]: generate_objectives
en: Early finish bonus.
tr: Erken bitirme ödülü var.

note: [lua]: generate_objectives
en: No early finish bonus.
tr: Erken bitirme ödülü yok.

note: [lua]: generate_objectives
en: No gold carried over to the next scenario.
tr: Sonraki senaryoya altın aktarılmayacak.

en: 
    100% of finishing gold carried over to the next scenario.
tr: 
    Artakalan altının %100'ü sonraki senaryoya aktarılır.

en: 
    40% of finishing gold carried over to the next scenario.
tr: 
    Artakalan altının %40’ı sonraki senaryoya aktarılır.

en: 
    20% of finishing gold carried over to the next scenario.
tr: 
    Artakalan altının %20’si sonraki senaryoya aktarılır.

note: [message]: speaker=narrator
en: You have come across a wishing well. What would you like to wish for?
tr: Bir dilek kuyusuyla karşılaştınız. Ne dilemek istersiniz?

note: [option]
en: A swift victory
tr: Çabuk bir zafer

note: [message]: speaker=unit
en: With this golden coin, I wish that this battle end in a swift and safe victory.
tr: Bu altın sikke ile, bu savaşın güvenli ve çabuk bir zaferle bitmesini diliyorum.

note: [option]
en: Lots of gold
tr: Bir sürü altın

note: [message]: speaker=unit
en: I wish this single gold coin be returned ten-fold to me.
tr: Bu altın sikkenin bana on katıyla geri gelmesini diliyorum.

note: [option]
en: Peace throughout Wesnoth.
tr: Vesnot için barış.

note: [message]: speaker=unit
en: The only thing worth wishing for is peace throughout the land.
tr: Dilemeye değer tek şey yurdun her yanında barıştır.

note: [option]
en: Don’t make a wish.
tr: Dilek dilemeyeceğim.

note: [object]: id={ID}
en: Potion of Healing
tr: Tedavi İksiri

note: [object]: id={ID}
en: A feeling of well-being overwhelms the drinker.
tr: İçenin kendini iyi hissetmesini sağlar.

note: [object]: id={ID}
en: You are not worthy of healing.
tr: Sen iyileştirmeye değmezsin.

note: [object]: id={ID}
en: Poison is seeping through the veins of this unit at this very moment.
tr: Şu anda bu birimin damarlarına zehir sızıyor.

en: Sprinkling this water on melee weapons grants them the <i>arcane</i> damage type until the end of the current scenario. Should $unit.name use it?
tr: Bu suyu yakın dövüş silahlarına serpmek onlara senaryonun sonuna kadar <i>gizemli</i> hasar tipini verir. $unit.name kullansın mı?

en: holy water^Take it
tr: Al

en: holy water^Leave it
tr: Kalsın

en: $unit.name has no need for this Holy Water! Let another take it.
tr: $unit.name okunmuş suya ihtiyaç duymaz. Başkası alsın.

note: [object]
en: This water will make melee weapons have the <i>arcane</i> damage type until the end of the current scenario.
tr: Bu su, senaryo sonuna kadar birimin yakın dövüş silahlarının <i>gizemli</i> hasar türüne sahip olmasını sağlar.

note: [object]: id={ID}
en: Potion of Strength
tr: Güç İksiri

note: [object]: id={ID}
en: Strength is given to the drinker.
tr: İçene güç verir.

note: [object]: id={ID}
en: Potion of Decay
tr: Çürüme İksiri

note: [object]: id={ID}
en: This poor unit drank something really bad.
tr: Bu zavallı birim cidden kötü bir şey içti.

note: [object]: id={ID}
en: Ring of Regeneration
tr: İyileşme Yüzüğü

note: [object]: id={ID}
en: This ring will heal the bearer a little each turn.
tr: Bu yüzük taşıyanı her turda biraz tedavi edecektir.

note: [object]: id={ID}
en: Ring of Slowness
tr: Yavaşlık Yüzüğü

note: [object]: id={ID}
en: The bearer of this ring is slowed.
tr: Bu yüzük taşıyan kişiyi yavaşlatır.

note: [object]: id={ID}
en: Staff of Swiftness
tr: Çeviklik Asası

note: [object]: id={ID}
en: This staff will grant the bearer swift movement.
tr: Bu asa taşıyana çevikleşmiş hareket yeteneği sağlar.

note: [object]: id={ID}
en: Only magical beings can wield such an object.
tr: Sadece büyücüler böyle bir nesneyi kullanabilir.

en: Should $unit.name pick up the trident?
tr: Çatalı $unit.name alsın mı?

en: storm trident^Take it
tr: Al

en: storm trident^Leave it
tr: Kalsın

en: $unit.name cannot use this Storm Trident! Let one of the merfolk who can wield it have it.
tr: $unit.name bu Fırtına Çatalını kullanamaz! Bunu taşıyabilen bir deniz insanının almasını sağla.

note: [object]
en: This trident gives merfolk the power to throw lightning at their enemies.
tr: Bu çatal deniz insanlarına düşmanlarına yıldırım fırlatma gücü verir

note: [effect]: type=fire
en: sceptre of fire
tr: ateş asası

en: Egar,Elch,Ga’ash,Gadé Ihn,Gakré Ohm,Galeck,Galsh,Garadin,Garchin,Gark,Garlan,Garlin Ohn,Garrutin,Gart’lo,Garushi,Gashinar,Gashol,Gaushii,Gaustun,Gegchi,Gelka Kon,Gelknick,Gillan,Gisharri,Gost,Grada,Græt Ihn,Grashen,Gravlan,Grag,Grelnit,Grenn Ohn,Greth,Gribbel,Gridda,Grish,Gron Ihn,Ka,Kahn Ih,Karigan,Karri Kon,Karron,Kask,Kegrid,Kerath Ihn,Kerath Kor,Klash,Kon Garashé,Kraag,Krall Ohn,Kran Kor,Krash,Kraslar,Krenli,Kruggen,Kun,Mah Toa,Margian,Mar’Ildian,Markan,Markinos,Mar Ohn,Marra Di’lek,Marrito,Marritos,Merkush,Merritos Gark,Morusté,Murr,Omataké,Reshan,Vashitt,Velnick,Veralon,Veramo,Verath,Verditt,Verkon,Verlinn,Vermad,Vertick,Vladnir
tr: Egar,Elıç,Gagaş,Gade An,Gakröm,Galek,Galş,Garadin,Garçin,Gark,Garlan,Garlinon,Garrutin,Gartilo,Garuşi,Gaşinar,Gaşöl, Goşi,Gostun,Geyçi,Gelka Kon,Gelk Nik,Gillan,Gişarri,Goysut,Grada,Grüt An,Graşen,Gravlan,Grag,Grelnit,Gren Onk,Gretez,Gribel,Grida,Griş,Gron An,Ka,Kançih,Karigan,Karri Kon,Karron,Kasp,Kegrid,Kerat An,Kerat Kor,Klaş,Kon Garaşi,Krag,Kralbe Onk,Kran Kor,Kraş,Krasler,Krenli,Krügen,Kun,Mah Toy,Marcisan,Marildisan,Markan,Markinor,Mar Onk,Marra Dülek, Marrito,Marritor,Merkuş,Merritos Gark,Morusto,Murr,Omatak,Reşnan,Vaştit,Velnik,Veralon,Veramo,Verat,Verdit,Verkon, Verlin,Vermay,Vertik,Viladnir

en: Alen Ka,Alinash Mal,Ashirt,Auginet Ka,Auuglann,Damell,Dell,Demla,Dinsill,Eshi,Olath,Omage,Omagrra,Orra Ka,Orridan,Orrida,Oshibi,Vallin,Valnirra,Valnitt,Velisk,Verra,Vellin Ka,Veshtar,Vushtin
tr: Alen Ka,Alinaş Mal,Aşijot,Avuginet Ka,Avutuglan,Damel,Delol,Demla,Dinsil,Eyşi,Olat,Omaga,Omagra,Orra Ka,Orridan,Orridat,Oşibi,Valalin,Valnirra,Valnit,Velip,Verra,Velin Ka,Veştar,Vuştin

note: Generator for male drake names; see <https://wiki.wesnoth.org/Context-free_grammar> for syntax
en: 
    main={prefix}{suffix}|{prefix}’{suffix}|{prefix}{suffix} {short_name}
    short_name=Ohm|Ihn|Ohn|Ka|Murr|Kon|Elch|Ko|Græt|Egar
    prefix=Ga|Ge|Gel|Gi|Go|Gra|Gri|Ka|Ko|Kla|Mar|Di|Mer|Mor|Oma|Re|Vel|Vash|Ver|Vla
    suffix=ash|kré|lsh|lin|rutin|shinar|rushi|ka|ash|ag|all|ash|slar|li|dian|ritos|rusté|shitt|nick|rath|ditt|kon|mad|tick|nir
tr: 
    main={prefix}{suffix}|{prefix}’{suffix}|{prefix}{suffix} {şort_name}
    şort_name=Om|İn|On|Ka|Mur|Kon|Elç|Ko|Gret|Egar
    prefix=Ga|Ge|Gel|Gi|Go|Gıra|Gıri|Ka|Ko|Kıla|Mar|Di|Mer|Mor|Oma|Re|Vel|Vaş|Ver|Vıla
    suffix=aş|kıre|lş|lin|rutin|şinar|ruşi|ka|aş|ag|all|aş|slar|li|dian|ritos|ruste|şit|nik|rat|dit|kon|mad|tik|nir

note: Generator for female drake names; see <https://wiki.wesnoth.org/Context-free_grammar> for syntax
en: 
    main={prefix}{suffix}|{prefix}{suffix} {short_name}
    prefix=Al|Ali|Ash|Aug|Auug|Da|De|Dem|Din|Ol|Oma|Orri|Oshi|Val|Ver|Vel|Vush
    suffix=en|nash|irt|glann|ll|ge|lin|nitt|tin|tar|lisk|rida|grra|sill|la|mell
    short_name=Mal|Ka|Emth|Dar|Eshi
tr: 
    main={prefix}{suffix}|{prefix}{suffix} {şort_name}
    prefix=Al|Ala|Aş|Alug|Ayug|Da|De|Dem|Din|Ol|Oma|Orri|Oşi|Val|Ver|Vel|Vuş
    suffix=en|naş|irt|glan|al|ge|lin|nit|tin|tar|lisk|rida|gıra|sil|la|mel
    şort_name=Mal|Ka|Emt|Dar|Eşi

en: Aigaithas,Aigaithil,Aigaithing,Aigaithol,Aigalas,Aigaling,Aigalis,Aigalol,Aigalsil,Aigatas,Aigatis,Aigatlos,Aigatsil,Aigatsol,Aigatus,Aigcatas,Aigcatil,Aigcating,Aigcatis,Aigcatsil,Aigcatsol,Aigcatus,Aigdring,Aigdris,Aigdrlos,Aigdrsil,Aigdrsol,Aigduras,Aigdurlos,Aigdursol,Aigthaing,Aigthais,Aigthasil,Aigthaus,Alaithas,Alaithis,Alaithlos,Alaithol,Alaithsol,Alaithus,Alalas,Alalil,Alalol,Alalsol,Alalus,Alatas,Alatil,Alating,Alatlos,Alatsil,Alcatil,Alcatis,Alcatlos,Alcatsil,Aldras,Aldril,Aldring,Aldris,Aldrlos,Aldrol,Aldrsol,Alduras,Aldurlos,Aldurol,Althaas,Althail,Althalos,Althaol,Althasil,Althasol,Althaus,Anaithas,Anaithil,Anaithing,Anaithis,Anaithsil,Anaithus,Analil,Anallos,Analol,Analsil,Analus,Anatas,Anating,Anatis,Anatol,Anatsol,Ancatas,Ancatil,Ancatol,Ancatus,Andril,Andris,Andrlos,Andrus,Anduril,Andurol,Andursol,Andurus,Anthaas,Anthaing,Anthais,Anthaol,Anthasil,Anthasol,Anthaus,Augaithas,Augaithing,Augaithsil,Augaithus,Augalas,Augaling,Augalol,Augating,Augatlos,Augatol,Augatsil,Augatsol,Augcatas,Augcatil,Augcatis,Augcatol,Augcatsil,Augcatus,Augdras,Augdris,Augdrsil,Augdrus,Augduras,Augduril,Augduring,Augdurol,Augdursol,Augdurus,Augthail,Augthais,Augthalos,Augthaol,Dulaithil,Dulaithing,Dulaithlos,Dulaithsil,Dulaithsol,Dulalas,Dulaling,Dulalis,Dulalsil,Dulatil,Dulating,Dulatol,Dulatsol,Dulatus,Dulcatil,Dulcating,Dulcatlos,Dulcatol,Dulcatsil,Dulcatsol,Duldril,Duldris,Duldrlos,Duldrol,Duldrsil,Duldrus,Dulduras,Dulduring,Duldursil,Duldurus,Dulthalos,Dulthasil,Dulthasol,Dulthaus,Glamaithil,Glamaithis,Glamaithol,Glamaithsol,Glamalil,Glamaling,Glamalis,Glamallos,Glamalsil,Glamalus,Glamatil,Glamatus,Glamcatas,Glamcatil,Glamcating,Glamcatsil,Glamcatus,Glamdras,Glamdril,Glamdrlos,Glamdrsol,Glamduras,Glamduril,Glamduring,Glamduris,Glamdursol,Glamthaas,Glamthaol,Glamthasil,Glamthasol,Glamthaus,Glomin,Gomaithas,Gomaithil,Gomaithol,Gomaithsol,Gomalil,Gomalis,Gomalus,Gomatas,Gomatil,Gomating,Gomatis,Gomatlos,Gomatol,Gomcatil,Gomcatis,Gomcatlos,Gomdras,Gomdril,Gomdring,Gomdris,Gomdrol,Gomdrsil,Gomduris,Gomdurlos,Gomdursil,Gomdursol,Gomdurus,Gomthaas,Gomthalos,Gomthasol,Naraithil,Naraithing,Naraithol,Naraithsil,Naraithsol,Naraithus,Naralas,Naralil,Naralsil,Naralus,Naratlos,Naratol,Naratsil,Narcating,Narcatis,Narcatol,Narcatsil,Narcatsol,Nardras,Nardril,Nardring,Nardris,Nardrol,Nardrsil,Nardrsol,Nardrus,Narduras,Narduril,Nardurol,Narthalos,Narthaol,Pelaithas,Pelaithil,Pelaithing,Pelaithis,Pelaithlos,Pelaithol,Pelaithsil,Pelaithsol,Pelalil,Pelaling,Pelalis,Pelalsil,Pelalsol,Pelalus,Pelatil,Pelating,Pelatis,Pelatol,Pelatsil,Pelatus,Pelcating,Pelcatlos,Pelcatol,Pelcatsil,Peldras,Peldril,Peldrsol,Peldrus,Pelduril,Pelduring,Pelduris,Peldurol,Peldursol,Peldurus,Pelthaas,Pelthail,Pelthasil,Trithaithas,Trithaithil,Trithaithis,Trithaithlos,Trithaithol,Trithaithsil,Trithaithsol,Trithaithus,Trithalis,Trithalol,Trithatas,Trithatil,Trithatlos,Trithatsol,Trithcatlos,Trithcatsol,Trithcatus,Trithdril,Trithdring,Trithdris,Trithdrlos,Trithdrol,Trithdrsol,Trithdrus,Trithduril,Trithduring,Trithdurlos,Trithdurol,Trithdursil,Trithdurus,Triththaas,Triththail,Triththaing,Triththasol,Triththaus
tr: Ayataş,Ayatil,Ayagatin,Ayagatol,Aygalas,Aygaling,Aygalis,Aygalol,Aygalsil,Aygatas,Aygatis,Aygatlos,Aygatsil,Aygatsol,Aygatus,Ayçatas,Aykatil,Aykating,Ayçatis,Ayçatsıl,Ayçatsol,Ayçatus,Aydering,Ayderis,Aydurlos,Aydursil,Aydursol,Ayduras,Aygurlos,Aygursol,Aygıtan,Ayagtais,Agyutasil,Ayagtaus,Agyutos,Al Aytas,Al Aytis,Al Aytalos,Al Aytol,Al Aytasol,Al Aytus,Alalas,Alalil,Alalol,Alalsol,Alalus,Alatas,Alatil,Alating,Alatlos,Alatsil,Alkatil,Alkatis,Alkatlos,Alkatsil,Aldıras,Aldıril,Aldıring,Aldıris,Aldırlos,Aldırol,Aldırsol,Alduras,Aldurlos,Aldurol,Altahas,Alta Aylo,Altalos,Altabol,Altasil,Altasol,Altos,An Aytas,An Aytil,An Ayting,An Aytis,An Aytsil,An Aytus,Analil,Analos,Analol,Analsil,Analus,Anatas,Anating,Anatis,Anatol,Anatsol,Ançatas,Ançatil,Ançatol,Ançatus,Andiril,Andiris,Andorlos,Andorus,Anduril,Andurol,Andursol,Andurus,Antas,Anto Aynog,Anto Ayso,Anto Kabol,Antasil,Antasol,Antagus,Anug Aytas,Anug Ayting,Anug Aytsil,Anug Aytus,Anugalas,Anugaling,Anugalol,Anugating,Anugatlos,Anugatol,Anugatsil,Anugatsol,Anukatas,Anukatil,Anukatis,Anugcatol,Anukatsil,Anukatus,Anudras,Anudris,Anudursil,Anudrus,Anuduras,Anuturil,Anuturing,Anuturol,Anutursol,Anuturus,Anut Aylu,Anut Aysö,Anutalos,Anutabol,Dul Aytil,Dul Ayting,Dul Aytalos,Duli Aytasil,Duli Aytasol,Dulalas,Dulaling,Dulalis,Dulalsil,Dulatil,Dulating,Dulatol,Dulatsol,Dulatus,Dulkatil,Dulkating,Dulkatlos,Dulkatol,Dulkatsil,Dulkatsol,Duldaril,Duldaris,Duldarlos,Duldarol,Duldarsil,Duldarus,Dulduras,Dulduring,Duldursil,Duldurus,Dulthalos,Dultasil,Dultasol,Dultagus,Gılam Aytil,Gılam Aytis,Gılam Aytol,Gılam Aytsol,Gılamalil,Gılamaling,Gılamalis,Gılamalos,Gılamalsil,Gılamalus,Gılamatil,Gılamatus,Gılamçatas,Gılamçatil,Glamçating,Gılamçatsil,Gılamçatus,Gılamdoras,Gılamdoril,Gılamdorlos,Gılamdorsol,Gılamduras,Gılamduril,Gılamduring,Gılamduris,Gılamdursol,Gılamtatas,Gılamtatol,Gılamtasil,Gılamtasol,Gılamtatus,Gılomin,Gom Aytas,Gom Aytil,Gom Aytol,Gom Aytsol,Gomalil,Gomalis,Gomalus,Gomatas,Gomatil,Gomating,Gomatis,Gomatlos,Gomatol,Gomçatil,Gomçatis,Gomçatlos,Gomadras,Gomadril,Gomadring,Gomadris,Gomadrol,Gomadrsil,Gomaduris,Gomadurlos,Gomdursil,Gomdursol,Gomdurus,Gomtatas,Gomtalos,Gomtasol,Naru Aytil,Naru Ayting,Naru Aytol,Naru Aytsil,Naru Aytsol,Naru Aytus,Naralas,Naralil,Naralsil,Naralus,Naratlos,Naratol,Naratsil,Narçating,Narçatis,Narçatol,Narçatsil,Narçatsol,Nadras,Nadril,Nadring,Nadris,Nadrol,Nadrasil,Nadrasol,Nadrus,Narduras,Narduril,Nardurol,Nartalos,Nartatol,Pel Aytas,Pel Aytil,Pel Ayting,Pel Aytis,Pel Aytlos,Pel Aytol,Pel Aytsil,Pel Aytsol,Pelalil,Pelalink,Pelalis,Pelalsil,Pelalsol,Pelalus,Pelatil,Pelating,Pelatis,Pelatol,Pelatsil,Pelatus,Pelçating,Pelçatlos,Pelçatol,Pelçatsil,Pelderas,Pelderil,Peldersol,Pelderus,Pelduril,Pelduring,Pelduris,Peldurol,Peldursol,Peldurus,Peltatas,Pelta Aylo,Peltasil,Tritaytas,Tritaytil,Tritaytis,Tritaytalos,Tritaytol,Tritaytsil,Tritaytsol,Tritaytus,Tritalis,Tritalol,Tritatas,Tritatil,Tritatlos,Tritatsol,Trit Çatlos,Trit Çatsol,Trit Çatus,Tritodril,Tritodring,Tritodris,Tritodorlos,Tritodrol,Tritodorsol,Tritodrus,Tritoduril,Tritoduring,Tritodurlos,Tritodurol,Tritodursil,Tritodurus,Tritothatas,Tritot Aylo,Tritot Aynig,Tritotasol,Tritotatus

note: Generator for male dwarf names; see <https://wiki.wesnoth.org/Context-free_grammar> for syntax
en: 
    main={long_name}
    long_name={prefix}{centre}{suffix}|{prefix}{centre}{centre}{suffix}
    short_name={prefix}{suffix}
    prefix=Ai|Al|A|Du|Glam|Dul|Gom|Nar|Pel|Tri|Dun|Do|Bar|Er|Tim|Al|Du|Bu|Bur|Nor|Der|Ur|Gar
    suffix=sil|fur|bor|bus|bur|bor|gos|dor|rin|dur|ing|ras|this|tis|rol|sol|las|til|til|tol|los|rol|sol|ril|sil|as|us|lil|fur|mur|fur
    centre=lal|mal|ra|dur|thal|thas|ma|gal|thau|ga|ith|ma|cat|la|ral|dur|bur
tr: 
    main={long_name}
    long_name={prefix}{centre}{suffix}|{prefix}{centre}{centre}{suffix}
    şort_name={prefix}{suffix}
    prefix=Ai|Al|A|Du|Glam|Dul|Gom|Nar|Pel|Tri|Dun|Do|Bar|Er|Tim|Al|Dü|Bu|Bur|Nor|Der|Ur|Gar
    suffix=sil|fur|bor|bus|bur|bör|gos|dor|rin|dur|ing|ras|dis|tis|rol|sol|las|tıl|til|tol|los|rol|sol|ril|sil|as|us|lil|für|mur|fur
    centre=lal|mal|ra|dur|tal|tas|ma|gal|tau|ga|it|ma|kat|la|ral|dur|bur

en: Amadrieriand,Amáril,Amelad,Ameldor,Amendel,Ameng,Amilmaldur,Amilmalith,Amilmandir,Amind,Amiol,Amiorion,Amithrarion,Amóldor,Amorfimir,Amorfir,Amowyn,Amulas,Amundil,Anán,Anebrin,Anebrir,Anémbor,Anénduil,Anerion,Anilad,Anil-Gawyn,Anilmambor,Anilmariand,Anior,Anithranduil,Anol,Anon,Anorfing,Anundil,Belán,Belandil,Belarandel,Belel,Belén,Belil-Gandil,Belilmand,Belilmang,Beliondil,Beliril,Belithraldor,Belithrawyn,Belólad,Belómir,Belondel,Belyrion,Cadriembor,Cadrieriand,Cálad,Caladrielas,Calándel,Caldur,Cáldur,Calebrindel,Calebrindir,Calénduil,Calil-Gandir,Calil-Gawyn,Calioriand,Caliril,Calónduil,Caloril,Cándir,Canduil,Caraldur,Carang,Célad,Celadrieriand,Celang,Celaral,Celarandil,Celáriand,Celebririon,Celelas,Celendel,Celér,Celilmalas,Celiondir,Celior,Celiorion,Celong,Celór,Celóril,Celorion,Celundir,Celuwyn,Celyndel,Cénduil,Cindil,Ciong,Cithralad,Cithraldur,Cithrand,Cithrandel,Cithraril,Col,Corfil,Corfildur,Cówyn,Cun,Cundir,Cylas,Delán,Delánd,Delandel,Delaraldur,Deláril,Delawyn,Deléng,Delilmaldor,Deliol,Delithrar,Deliwyn,Delóldor,Delorfilad,Delorfilith,Delorion,Delundil,Eäradriendel,Eäradrier,Eäránduil,Eäraralad,Eärebrindel,Eäréldor,Eäreng,Eärérion,Eärithrandil,Eäromir,Eärorfiriand,Eäryldur,Eäryriand,Eladrieng,Elálith,Elánd,Elándil,Elebrildor,Elebrindel,Elebriril,Elélas,Elémbor,Elemir,Elen,Elil-Garil,Elilmaldur,Eliomir,Eliondil,Elolas,Elólas,Elor,Elorfilad,Elradrien,Elralith,Elran,Elreldur,Elrilmand,Elrioldor,Elriolith,Elrithralith,Elrithranduil,Elrorfir,Elval,Elvandir,Elvaramir,Elváwyn,Elvebrind,Elvebrindel,Elvélith,Elvémir,Elverion,Elvil-Garion,Elvilmaldur,Elvilmaril,Elvioldur,Elvombor,Elvónduil,Elvorfimir,Elvorfiriand,Elvorfiril,Elvóriand,Elvund,Elyldor,Elyrion,Eowambor,Eowanduil,Eowar,Eowaraldor,Eowaran,Eowarar,Eowariand,Eowarion,Eowebrind,Eowémir,Eowil-Garion,Eowimbor,Eowiomir,Eowithrawyn,Eowóldur,Eoworfildor,Eowówyn,Eowylas,Fadriendel,Fandel,Farandir,Fáwyn,Fendel,Fer,Filman,Fioril,Fithraril,Forfilas,Fyrion,Gadriendil,Gadrieng,Galadrieldor,Galálad,Galálas,Galalith,Galar,Galelas,Galeldur,Galelith,Galémbor,Galithrariand,Galoldur,Galuldur,Galur,Galurion,Gambor,Gán,Ganduil,Garaldor,Gararil,Gelad,Géril,Gil-Gandel,Gil-Gang,Giombor,Githral,Githralad,Gladriendil,Glal,Glámbor,Glandil,Glarang,Glararil,Glilmal,Glimir,Glior,Glólas,Gloldor,Glómir,Glon,Glul,Golad,Gor,Gumbor,Gyl,Gymbor,Gyn,Harariand,Háriand,Hebril,Hemir,Hénduil,Hilas,Hil-Garion,Hilmariand,Hiong,Hirion,Hithrandel,Horfilad,Horfindel,Hundel,Hymir,Hyrion,Hywyn,Isadrieng,Isándir,Isarandel,Isarar,Iselas,Isér,Isilmandel,Isirion,Isithral,Isól,Isóndel,Isóng,Isorfilad,Isorfindir,Isuwyn,Isyndel,Legal,Legaran,Legémir,Legéril,Legilad,Legil-Gal,Legiondel,Legithralith,Legorfindil,Legorfirion,Legówyn,Legyl,Legyn,Linduilas,Lómadrieril,Lómarand,Lómariand,Lómebrilad,Lómebrind,Lómémbor,Lómilmaril,Lómiriand,Lómorfindil,Lómowyn,Madrieril,Maldur,Mánduil,Maraldur,Mebrin,Méng,Mérion,Miolith,Miomir,Mithrand,Mondir,Móndir,Morfilas,Morfin,Morfiriand,Mylith,Nadrieldor,Nalith,Nán,Nél,Nil-Galas,Nil-Galith,Nil-Gar,Nilmar,Nóndel,Norfildor,Norfilith,Norfindil,Norfindir,Numbor,Nyldur,Padrieriand,Padrieril,Pamir,Paraldor,Parariand,Pilmalad,Pindir,Pór,Porfildur,Pumbor,Pyldur,Rebrir,Réndir,Rilmandil,Rithrandil,Ról,Róldor,Roldur,Róldur,Rorfilad,Rorfindil,Rówyn,Ryn,Sadrielas,Sebrin,Sebriril,Sénd,Sil-Gal,Sólad,Sorfind,Sóriand,Tadriendir,Taral,Taraldur,Táriand,Tendel,Téwyn,Thradrieriand,Thrambor,Thraral,Threbring,Thrélad,Thréldur,Thril-Gamir,Thril-Gandir,Thril-Gar,Thrilmandel,Thrimir,Thrion,Thrithran,Throlas,Thrón,Thróng,Thrund,Thryriand,Til-Gan,Tilmalad,Tilmalas,Tinandir,Tinarambor,Tinarariand,Tinén,Tinil-Ganduil,Tinilmand,Tinilmawyn,Tinimir,Tinindil,Tinithrar,Tinoldor,Tinond,Tinorfind,Tinorfiriand,Tinóriand,Tinowyn,Tinun,Tinyl,Tion,Tolas,Torfildur,Tówyn,Tylad,Unadrieldor,Unadrier,Unál,Unalas,Unálas,Unaraldur,Unaril,Unárion,Unebrin,Unebrind,Uneldor,Unil,Unil-Gan,Uniolith,Unioril,Unólith,Unombor,Unóndel,Unondir,Unorfildor,Unorfiril,Unorfiwyn,Unulad,Uradrielas,Uradrierion,Urálas,Urálith,Urambor,Urér,Uril-Gambor,Urilmalith,Uróldor,Urorfildor,Urul,Urymir,Válad,Ván,Vándel,Vandir,Varalas,Vararion,Vebril,Vebrilas,Vebrinduil,Vel,Vilith,Vol,Vólas,Vóldur,Vondel,Vorfin,Vorfindil,Vulas,Vuldur,Vunduil,Vylas,Vyldor
tr: Amadrirand,Amaril,Amelad,Ameldor,Amendel,Amenik,Amilmaldur,Amilmalit,Amilmandir,Amind,Amigol,Amigoriton,Amitrariton,Amoldor,Amorfimir,Amorfir,Amovin,Amulas,Amundil,Anin,Anebrin,Anebrir,Animbor,Aninduil,Anerimon,Anilad,Anil-Gavin,Anilmambor,Anilmarizand,Anizor,Anitranduzil,Anol,Anon,Anorfing,Anundil,Belaz,Belandil,Belarandel,Belbel,Belben,Belil-Gandil,Belilmand,Belilman,Belimondil,Beliril,Belit-Raldor,Belit-Ravin,Belolad,Belomir,Belondel,Belirimon,Çadri-Tembor,Çadri-Terand,Çalad,Çaladribelas,Çalandel,Caldur,Çaldur,Çalebrindel,Çalebirindir,Çalenduril,Çalil-Kendir,Çalil-Kavin,Çalinorisan,Çaliril,Çalonduril,Çaloril,Çöndir,Çandulil,Çaraldur,Çarang,Çulad,Çulad-Rinand,Çelangi,Çelaral,Çelarandil,Çelarind,Çelebriron,Çelelas,Çelendel,Çelor,Çelilmalas,Çelirondir,Çelimor,Çelimorimon,Çelong,Çelor,Çelorbil,Çelorbon,Çelundir,Çeluvin,Çelindel,Çönduril,Çindil,Çivong,Çitralad,Çitraldur,Çitrand,Çitrandel,Çitraril,Çol,Çorfil,Çorfildur,Çövin,Çun,Çundir,Çülas,Delön,Delönd,Delandel,Delaraldur,Delöril,Delavin,Delöng,Delilmaldor,Delitol,Delitrar,Delivin,Delöldor,Delorfilad,Delorfilit,Delorimon,Delundil,Eradrindel,Eradriter,Eröndüvil,Eraralad,Erebrindel,Erüldor,Ereng,Erüron,Eritrandil,Eromir,Erorfirind,Erildur,Erirand,Eladring,Elülit,Elönd,Elöndil,Elebrildor,Elebrindel,Elebriril,Elölas,Elömbar,Elemir,Elen,Elil-Garil,Elilmaldur,Elibomir,Elibondil,Elolas,Elölas,Elor,Elorfilad,Elradrigen,Elralit,Elran,Elreldur,Elrilmand,Elrimoldor,Elrimolit,Elritralit,Elritrandil,Elrorfir,Elval,Elvandir,Elvaramir,Elvavin,Elvebrind,Elvebrindel,Elvilith,Elvimir,Elverikon,Elvil-Garimon,Elvilmaldur,Elvilmaril,Elviloldur,Elvombor,Elvonduil,Elvorfimir,Elvorfirand,Elvorfiril,Elvorimand,Elvund,Elüldor,Elürimon,Etvambor,Etvandulil,Etvar,Etvaraldor,Etveran,Etverar,Etvariland,Etvarimon,Etvebrind,Etvemir,Etvil-Garimon,Etvimbor,Etvimir,Etviravin,Etvoldur,Etvorfildor,Etvovin,Etvilas,Fadrimendel,Fandel,Farandir,Favin,Fendel,Fer,Filman,Filoril,Fitraril,Forfilas,Firion,Gadrimendil,Gadrimeng,Galadrimeldor,Galalad,Galalas,Galalit,Galar,Galelas,Galeldur,Galelit,Galembor,Galitrarand,Galoldur,Galuldur,Galur,Galurimon,Gambor,Gan,Gandulil,Garaldor,Gararil,Gelad,Geril,Gil-Gandel,Gil-Gang,Gilombor,Gitral,Gitralad,Gladrimendil,Gılal,Gılambor,Gılandil,Gılarang,Gılararil,Gılolmal,Gılimir,Gılimor,Gılolas,Gıloldor,Gılomir,Gılon,Gılul,Golad,Gor,Gumbor,Gıl,Gimbor,Gın,Hararifand,Harifand,Heboril,Hemogir,Hendulil,Hililas,Hil-Garion,Hilmariland,Hivong,Hirivon,Hitrandel,Horfilad,Horfindel,Hundel,Himir,Hirimon,Hivin,İsadring,İsandir,İsarandel,İsarar,İselas,İsar,İsilmandel,İsirimon,İsitral,İsol,İsondel,İsong,İsorfilad,İsorfindir,İsuvin,İsindel,Legelal,Legaran,Legemir,Legeril,Legilad,Legil-Gal,Legimondel,Legitralit,Legorfindil,Legorfirimon,Legovin,Legil,Legin,Lindulas,Lomadriberil,Lomarand,Lomarand,Lomentilad,Lomerind,Lomembor,Lomilmaril,Lomiriand,Lomorfindil,Lomovin,Madrideril,Maldur,Mandulil,Maraldur,Mebrin,Meng,Merimon,Mimolit,Milomir,Mitrand,Mondir,Mondir,Morfilas,Morfin,Morfirand,Mölith,Nadrieldor,Nalit,Nön,Nöl,Nol-Galas,Nol-Galit,Nol-Gar,Nolmar,Nondel,Norfildor,Norfilit,Norfindil,Norfindir,Numbor,Noldur,Padrerand,Padreril,Pamir,Paraldor,Pararand,Pilmalad,Pindir,Por,Porfildur,Pumbor,Puldur,Rebrir,Rendir,Rilmandil,Ritorandil,Röl,Röldor,Röldur,Rüldur,Rorfilad,Rorfindil,Rövin,Rön,Sadrigelas,Sebrin,Sebriril,Sund,Silgal,Solad,Sorfind,Sorand,Tadrendir,Taral,Taraldur,Tarand,Tendel,Tevin,Tradrerand,Trambor,Traral,Trebring,Trelad,Treldur,Tril-Gamir,Tril-Gandir,Tril-Gar,Trilmandel,Trimir,Trimon,Tritran,Trolas,Tron,Trong,Trund,Trirind,Tilgan,Tilmalad,Tilmalas,Tinandir,Tinarambor,Tinararand,Tinen,Tinil-Gandul,Tinilmand,Tinilmavin,Tinimir,Tinindil,Tinitrar,Tinoldor,Tinond,Tinorfind,Tinorfirand,Tinorand,Tinovin,Tinun,Tinil,Timon,Tolas,Torfildur,Tovin,Tilad,Unadrildor,Unadrir,Ungal,Ungalas,Ungolas,Unaraldur,Unaril,Unarimon,Unebrin,Unebrind,Uneldor,Unil,Unilgan,Unimolit,Unimoril,Unolit,Unombor,Unondel,Unondir,Unorfildor,Unorfiril,Unorfivin,Unulad,Uradrelas,Uradreron,Uralas,Uraliti,Urambor,Uror,Uril-Gambor,Urilmaliti,Uruldor,Urorfildor,Urul,Urimir,Valad,Vunz,Vundel,Vandir,Varalas,Vararon,Vebril,Vebrilas,Vebrindul,Vel,Vilit,Vol,Volas,Voldur,Vondel,Vorfin,Vorfindil,Vulas,Vuldur,Vundulil,Vilas,Vildor

en: Amadrielia,Amadrielindë,Amadriendra,Amadriewen,Amarang,Amebrilindë,Amedë,Améthien,Amewien,Amil-Gadith,Amil-Garith,Amilmadia,Amiolith,Amionia,Amithraniel,Amithrawien,Amiwen,Amodë,Amorfilith,Amorith,Amulia,Amuviel,Amuwen,Analia,Anang,Anaraclya,Anáthien,Anebriniel,Anilmarith,Aning,Aniorith,Anówien,Anundra,Anuthiel,Anuthien,Anylindë,Anythien,Anywien,Belaclya,Beladrielith,Beladriewen,Beladriewien,Belarania,Belaraviel,Belebrindra,Belendra,Beliolia,Belithraniel,Belithrawiel,Belithrawien,Belowen,Belulindë,Cádë,Cadriewen,Caladrieng,Calándra,Calang,Calánia,Calebriwien,Calewen,Calewiel,Calil-Galith,Calilmalith,Calithraclya,Calóniel,Calorfiniel,Calówien,Caluclya,Ceclya,Celadë,Celália,Celálindë,Celarandra,Celararith,Celárith,Celebriniel,Celebriviel,Celelith,Celéng,Celérith,Celidien,Celilith,Celindë,Celiodë,Celioniel,Celith,Celithradith,Celódith,Celorfilindë,Celorfing,Celorfiwien,Celówien,Celylia,Cethien,Cing,Cithralith,Cithrania,Cithrawen,Cólindë,Corfiviel,Cydia,Delararith,Delebrinia,Deléthien,Delil-Ganiel,Deliowen,Delithrathiel,Delóndra,Delorfilindë,Delorfithien,Deloviel,Delydien,Eäradriedien,Eärániel,Eärarawien,Eärélia,Eärenia,Eärewen,Eäréwiel,Eärilmadë,Eärilmathien,Eäriolith,Eärithrang,Eärorfiwien,Eärudë,Eladriedë,Eladrielia,Elarawiel,Elebrindra,Eledë,Elelith,Elil-Gang,Elilmalia,Elilmawien,Elithraclya,Elithradien,Elóndra,Elorfing,Elorfithien,Elradrierith,Elránia,Elrebridith,Elréthiel,Elrilindë,Elrilmandra,Elrilmathien,Elrithiel,Elrithradith,Elriwen,Elródith,Elrorfidia,Eluviel,Elvádia,Elvánia,Elvil-Gawien,Elvilmathiel,Elviniel,Elviondra,Elvithrang,Elvithrathien,Elvowien,Elvyniel,Elvyviel,Elynia,Elywen,Eowalia,Eowarawien,Eowathiel,Eowebridith,Eowedith,Eowidien,Eowil-Galindë,Eowilindë,Eowiowien,Eowylia,Eowyniel,Fadriedith,Fadrielia,Fadriendra,Fadrienia,Falindë,Fáthiel,Fathien,Fáwien,Feclya,Féthiel,Fil-Galia,Fil-Gathiel,Fil-Gawien,Filmaclya,Fioniel,Fódë,Fólindë,Fulindë,Gadrieclya,Gadrieviel,Galadriethien,Galándra,Galaraniel,Galebrilia,Galebrindra,Galédë,Galedien,Galéwiel,Galil-Gania,Galilmadia,Galiothiel,Galithrathien,Galólia,Galolindë,Galorfiwiel,Galothiel,Galowen,Galundra,Galyniel,Gathien,Gáviel,Gebririth,Gewen,Gil-Gawien,Gilia,Gioniel,Gioviel,Giowen,Githrania,Githrawiel,Glália,Glebrithien,Gléndra,Glilmadien,Glilmawiel,Glithiel,Gloclya,Glodith,Glorfilith,Gloviel,Glowiel,Goclya,Godien,Gólia,Golindë,Guviel,Harawiel,Haviel,Háwien,Héclya,Hedia,Helith,Hewen,Hil-Gania,Hiodë,Hiwien,Hodia,Hódia,Horfinia,Horfiwien,Hóthiel,Huclya,Hunia,Huthien,Hyclya,Hythiel,Hythien,Isadrieng,Isáwen,Isebridien,Isebrinia,Isendra,Iséng,Iseviel,Isil-Garith,Isilindë,Isithradë,Isithradien,Isithrarith,Isithrawiel,Isóthien,Legádë,Legadien,Legadrieclya,Legadriedë,Legadrieniel,Legaraclya,Legebrilia,Legelith,Legeng,Legéniel,Legethiel,Legidia,Legil-Galindë,Legilmadith,Legilmawiel,Legithralindë,Legithrandra,Legithrania,Legolith,Legondra,Legorfidë,Lómániel,Lómebriclya,Lómebriniel,Lómedia,Lómeniel,Lómiclya,Lómilindë,Lómilmathiel,Lómilmawiel,Lómithradë,Lómithrarith,Lómódë,Lómolith,Lómóndra,Lómorfing,Lómorith,Lómudia,Lómulindë,Lómuniel,Lómuthiel,Lómynia,Lómythien,Mádia,Madrieclya,Maraclya,Mebriwiel,Meclya,Medien,Mil-Gathiel,Mil-Gathien,Milindë,Milith,Miowen,Miowiel,Mithradë,Mithralindë,Módë,Módia,Moniel,Morfilindë,Munia,Myndra,Mywiel,Narania,Naraniel,Náviel,Nawen,Newen,Nil-Gang,Nilmadia,Niodien,Niolia,Niothien,Nithraniel,Nithrarith,Nowen,Nydith,Pádia,Padriedith,Paralindë,Parandra,Pawen,Pebridien,Pil-Gadia,Pil-Gadien,Pilindë,Pindra,Pong,Porfindra,Porfiwien,Póviel,Pulia,Puthien,Reniel,Réviel,Ril-Gawien,Rindra,Riothien,Róng,Rorfiviel,Sadrienia,Sadrierith,Sálindë,Sáng,Saradith,Sarandra,Sédith,Sendra,Sethien,Silmaclya,Silmathiel,Sioclya,Siorith,Sithrang,Sithrawen,Soniel,Sothiel,Sothien,Syniel,Tadrierith,Tang,Taradien,Tarathiel,Tathiel,Terith,Thradia,Thrália,Thraraviel,Threbriniel,Thredien,Thrérith,Thridith,Thrinia,Thrithradia,Thrithrandra,Thrithraniel,Throlith,Throng,Throthiel,Thrulith,Thruthien,Thryng,Til-Gandra,Tilmaclya,Tilmaviel,Tináclya,Tinadriethien,Tinálindë,Tinaraniel,Tinarathien,Tinawiel,Tinebrithiel,Tinerith,Tinil-Gania,Tinil-Gawiel,Tiniolith,Tinithrathiel,Tinóng,Tinorfilith,Tinorfithien,Tinudia,Tiorith,Tithrathien,Tówiel,Tuniel,Unadrieng,Unáthien,Unebridë,Unénia,Unil-Gadia,Unilmadia,Unindra,Uniodë,Uniolia,Uniong,Unionia,Unóndra,Unorfiwen,Unulindë,Unuviel,Unynia,Uraclya,Uradriedia,Uránia,Urárith,Urebriclya,Ureclya,Urilmadia,Urilmawiel,Uriolia,Urithralindë,Uruthien,Uryrith,Vadrierith,Vadrieviel,Vadriewen,Varawiel,Vebrithien,Vil-Gandra,Violindë,Viowiel,Vithrang,Vithraniel,Viwiel,Vódia,Vóng,Vorficlya,Vorfing,Vorfirith,Vorfiwiel,Vówien
tr: Amadriyelya,Amadriyelindö,Amadriyendra,Amadriyefen,Amarang,Amebrilindö,Amedö,Ametiyen,Amefiyen,Amil-Gadith,Amil-Garit,Amilmadiya,Amiolit,Amioniya,Amitraniyel,Amitrafiyen,Amifen,Amodö,Amorfilit,Amorit,Amuliya,Amuviyel,Amufen,Analiya,Ananga,Anaralya,Anatiyen,Anebriniyel,Anilmarit,Aningi,Anilorit,Anofiyen,Anundra,Anutiyel,Anutiyen,Anulindö,Anutiyen,Anufiyen,Belalya,Beladriyelit,Beladriyefen,Beladriyefiyen,Belaraniya,Belaraviyel,Belebrindra,Belendra,Beliliya,Belitraniyel,Belitrafiyel,Belitrafiyen,Belofen,Belulindö,Sadö,Çadriyefen,Çaladriyeng,Çalandra,Çalanga,Çalanya,Çalebrifiyen,Çalefen,Çalefiyel,Çalil-Galit,Çalilmalit,Çalitralya,Çaloniyel,Çalorfiniyel,Çalofiyen,Çalulya,Çeçilya,Çeladö,Çelaliya,Çelalindö,Çelarandra,Çelararit,Çelarit,Çelebriniyel,Çelebriviyel,Çelelit,Çeleng,Çelerit,Çelidiyen,Çelilit,Çelindö,Çelodö,Çeloniyel,Çelit,Çelitradit,Çelodit,Çelorfilindö,Çelorfing,Çelorfifiyen,Çelofiyen,Çeliliya,Çetiyen,Çing,Çitralit,Çitraniya,Çitrafen,Çolindö,Çorfiviyel,Çidiya,Delararit,Delebriniya,Deletiyen,Delil-Ganiyel,Deliyofen,Delitratiyel,Delondra,Delorfilindö,Delorfitiyen,Deloviyel,Delodiyen,Eradriyediyen,Eraniyel,Erarafiyen,Ereliya,Ereniya,Erefen,Erefiyel,Erilmadö,Erilmatiyen,Erilolit,Eritrang,Erorfifiyen,Erudo,Eladriyedö,Eladriyeliya,Elarafiyel,Elebrindra,Eledö,Elelit,Elil-Gang,Elilmaliya,Elilmafiyen,Elitralya,Elitradiyen,Elondra,Elorfing,Elorfitiyen,Elradriyerit,Elranya,Elrebridit,Elretiyel,Elrilind,Elrilmandra,Elrilmatiyen,Elritiyel,Elritradit,Elrifen,Elrodit,Elrorfidiya,Eluviyel,Elvadya,Elvanya,Elvil-Gafiyen,Elvilmatiyel,Elviniyel,Elvinondra,Elvitrang,Elvitratiyen,Elvofiyen,Elviniyel,Elviviyel,Elenya,Elifen,Efaliya,Egofarafiyen,Egofatiyel,Egofebridit,Egofedit,Egofidiyen,Egofil-Galindö,Egofilindö,Egofigofiyen,Egofiliya,Egofiniyel,Fadriyedit,Fadriyeliya,Fadriyendra,Fadriyeniya,Falindo,Fatiyel,Fatiyen,Fafiyen,Felya,Fetiyel,Fil-Galiya,Fil-Gatiyel,Fil-Gafiyen,Filmalya,Filoniyel,Födö,Fölindö,Fulindo,Gadriyelya,Gadriyeviyel,Galadriyetiyen,Galandra,Galaraniyel,Galebriliya,Galebrindra,Galedo,Galediyen,Galefiyel,Galil-Ganiya,Galilmadiya,Galotiyel,Galitratiyen,Galoliya,Galolindo,Galorfifiyel,Galotiyel,Galofen,Galundra,Galiniyel,Gatiyen,Gaviyel,Gebririt,Gefen,Gil-Gafiyen,Giliya,Gidoniyel,Gidoviyel,Gidofen,Gitraniya,Gitrafiyel,Gilaliya,Gilebritiyen,Gilendra,Gililmadiyen,Gililmafiyel,Gilitiyel,Giloclya,Gilodit,Gilorfilit,Giloviyel,Gilofiyel,Golya,Godiyen,Goliya,Golindo,Guviyel,Harafiyel,Haviyel,Hafiyen,Helya,Hediya,Helit,Hefen,Hil-Ganiya,Hiodo,Hifiyen,Hodiya,Hudiya,Horfiniya,Horfifiyen,Hotiyel,Hulya,Huniya,Hutiyen,Huhulya,Hitiyel,Hitiyen,İsadriyeng,İsefen,İsebridiyen,İsebriniya,İsendra,İseng,İseviyel,İsil-Garit,İsilindö,İsitrado,İsitradiyen,İsitrarit,İsitrafiyel,İsotiyen,Legado,Legadiyen,Legadriyelya,Legadriyedo,Legadriyeniyel,Legaralya,Legebriliya,Legelit,Legeneg,Legeniyel,Legetiyel,Legidiya,Legil-Galindo,Legilmadit,Legilmafiyel,Legitralindo,Legitrandra,Legitraniya,Legolit,Legondra,Legorfido,Lomaniyel,Lomebrilya,Lomebriniyel,Lomediya,Lomeniyel,Lomilya,Lomilindö,Lomilmatiyel,Lomilmafiyel,Lomitrado,Lomitrarit,Lomodo,Lomolit,Lomondra,Lomorfing,Lomorit,Lomudiya,Lomulindo,Lomuniyel,Lomutiyel,Lominya,Lomitiyen,Madiya,Madriyelya,Maralya,Mebrifiyel,Melya,Mediyen,Mil-Gatiyel,Mil-Gatiyen,Milindo,Milit,Miyofen,Miyofiyel,Mitrado,Mitralindö,Modö,Modiya,Moniyel,Morfilindö,Muniya,Mindra,Mufiyel,Naraniya,Naraniyel,Naviyel,Nafen,Nefen,Nil-Gang,Nilmadiya,Niyodiyen,Niyoliya,Niyotiyen,Nitraniyel,Nitrarit,Nofen,Nudit,Padiya,Padriyedit,Paralindö,Parandra,Pafen,Pebridiyen,Pil-Gadiya,Pil-Gadiyen,Pilindö,Pindra,Pong,Porfindra,Porfifiyen,Poviyel,Puliya,Putiyen,Reniyel,Reviyel,Ril-Gafiyen,Rindra,Riyotiyen,Rong,Rorfiviyel,Sadriyeniya,Sadriyerit,Salindö,Sang,Saradit,Sarandra,Sedit,Sendra,Setiyen,Silmalya,Silmatiyel,Siyolya,Siyorit,Sitrang,Sitrafen,Soniyel,Sotiyel,Sotiyen,Siniyel,Tadriyerit,Tang,Taradiyen,Taratiyel,Tatiyel,Terit,Tradiya,Traliya,Traraviyel,Trebriniyel,Trediyen,Trerit,Tridit,Triniya,Tritradiya,Tritrandra,Tritraniyel,Trolit,Trong,Trotiyel,Trulit,Trutiyen,Treng,Til-Gandra,Tilmalya,Tilmaviyel,Tinalya,Tinadriyetiyen,Tinalindö,Tinaraniyel,Tinaratiyen,Tinafiyel,Tinebritiyel,Tinerit,Tinil-Ganiya,Tinil-Gafiyel,Tiniyolit,Tinitratiyel,Tinong,Tinorfilit,Tinorfitiyen,Tinudiya,Tiyorit,Titratiyen,Tofiyel,Tuniyel,Unadriyeng,Unatiyen,Unebridö,Uneniya,Unil-Gadiya,Unilmadiya,Unindra,Unidö,Uniliya,Uniyong,Uniyonya,Unondra,Unorfifen,Unulindö,Unuviyel,Uniniya,Uralya,Uradriyedya,Uranya,Urarit,Urebrilya,Urelya,Urilmadiya,Urilmafiyel,Uriyoliya,Uritralindö,Urutiyen,Uririt,Vadriyerit,Vadriyeviyel,Vadriyefen,Varafiyel,Vebritiyen,Vil-Gandra,Viyolindö,Viyofiyel,Vitrang,Vitraniyel,Vifiyel,Vodiya,Vongi,Vorfilya,Vorfing,Vorfirit,Vorfifiyel,Vofiyen

note: Generator for male elf names; see <https://wiki.wesnoth.org/Context-free_grammar> for syntax
en: 
    main={generated_prefix}{consonnant}{suffix}|{prefix}{centre}{suffix}
    generated_prefix={starting_consonnant}{vowel}
    starting_consonnant=C|D|F|L|M|N|P|Qu|R|S|T|V
    vowel=a|e|i|o|ae|é|ë
    consonnant=n|l|r|m|s|v|th|nn
    prefix={prefix_vc}{vowel}|{prefix_cv}
    prefix_vc=Lon|Eon|Ad|Sar|Al|Tal|Tin|El|Leg|Or|Tir|Ol|Cál|Cán|Elv|Fan|Fad|Fith|Fil|Gal|Glad|Leg|Glar|Gli|Hár|Tad|Sór|Pyr
    prefix_cv=Ama|Ami|Be|Ca|Ga|Isi|Ha|He|Le|Ló|Ny|Ni|Ma|Thu|Thri|Ti|Unu|Ve|Va
    suffix=or|im|ian|in|ar|iel|as|eon|as|or|ion|al|and|ér|as|ir|el|al|ad|ael
    centre={short_centre}|{short_centre}|-{short_centre}|{short_centre}-
    short_centre=lol|febr|tom|lith|nal|lor|wón|rad|rien|mar|reb|riel|mal|ram|nil|nim|nol|bris|lad|rier|ra|fil|thran|man
tr: 
    main={generated_prefix}{consonnant}{suffix}|{prefix}{centre}{suffix}
    generated_prefix={starting_consonnant}{vowel}
    starting_consonnant=C|D|F|L|M|N|P|Qu|R|S|T|V
    vowel=a|e|i|o|ae|é|ë
    consonnant=n|l|r|m|s|v|th|nn
    prefix={prefix_vc}{vowel}|{prefix_cv}
    prefix_vc=Lon|Eyon|Ad|Sar|Al|Tal|Tin|El|Leg|Or|Tir|Ol|Cál|Cán|Elv|Fan|Fad|Fit|Fil|Gal|Glad|Leg|Glar|Gli|Hár|Tad|Sór|Pir
    prefix_cv=Ama|Ami|Be|Ca|Ga|Isi|Ha|He|Le|Ló|Ny|Ni|Ma|Thu|Thri|Ti|Unu|Ve|Va
    suffix=or|im|iyan|in|ar|iyel|as|eyon|as|or|iyon|al|and|ér|as|ir|el|al|ad|ael
    centre={şort_centre}|{şort_centre}|-{şort_centre}|{şort_centre}-
    şort_centre=lol|febir|tom|lit|nal|lor|von|rad|rien|mar|reb|riel|mal|ram|nil|nim|nol|biris|lad|rier|ra|fil|tran|man

note: Generator for female elf names; see <https://wiki.wesnoth.org/Context-free_grammar> for syntax
en: 
    main={generated_prefix_v}{centre_v}{suffix_v}|{generated_prefix_c}{centre_c}{suffix_c}
    generated_prefix_v={starting_consonnant}{vowel}
    generated_prefix_c={starting_consonnant}{vowel}{consonnant}
    starting_consonnant=C|D|F|L|M|N|P|Qu|R|S|T|V
    vowel=a|e|i|o|ae|é|ë
    consonnant=n|l|r|m|s|v|th|p|d|f|t
    prefix_c=Val|Ol|Am|An|El|Fa|El|Glo|Hu|Le|Mil|Nil|Pin|Por|Mot|Mor|Thral|Leg|Nam|Nym|Sim|Len|Is|Thal
    prefix_v=La|Va|Tha|Ne|Ay|Ce|Fa|Phe|Ja|Que|Ma|Mi|Pa|Ri|Siu|Ga|Ca|De|Eä|Eo|No|Pó|Le|Ló|Isá|Pa|Sa|Ni|Ti|Uno|Uni|Vó|Gio
    suffix_v=thea|nia|lia|kea|ni|ith|niel|wiel|ra|dë|lya|thiel|nna|nne
    suffix_c=iel|ien|ya|a|ë|i|ia|ea
    centre_v=|{short_centre_v}
    short_centre_v=nna|lla|na|thi|saie|li|ma|lo|thra|ló|rá|bri|fi|mi|nio|wi|né|nu|wi
    centre_c=|{short_centre_c}
    short_centre_c=enn|all|an|ith|el|il|am|ol|arth|ól|ár|ir|if|im|ion|iw|én|un|iw
tr: 
    main={generated_prefix_v}{centre_v}{suffix_v}|{generated_prefix_c}{centre_c}{suffix_c}
    generated_prefix_v={starting_consonnant}{vowel}
    generated_prefix_c={starting_consonnant}{vowel}{consonnant}
    starting_consonnant=C|D|F|L|M|N|P|Ku|R|S|T|V
    vowel=a|e|i|o|u|ö|ü
    consonnant=n|l|r|m|s|v|th|p|d|f|t
    prefix_c=Val|Ol|Am|An|El|Fa|El|Glo|Hu|Le|Mil|Nil|Pin|Por|Mot|Mor|Tiral|Leg|Nam|Nim|Sim|Len|Is|Tal
    prefix_v=La|Va|Ta|Ne|Ay|Ce|Fa|Fe|Ja|Qüy|Ma|Mi|Pa|Ri|Siu|Ga|Ca|De|Eä|Eo|No|Pó|Le|Ló|Isá|Pa|Sa|Ni|Ti|Uno|Uni|Vó|Giyo
    suffix_v=teya|niya|liya|keya|ni|it|niyel|wiyel|ra|dë|lya|tiyel|nna|nne
    suffix_c=iyel|iyen|ya|a|ë|i|iya|eya
    centre_v=|{şort_centre_v}
    şort_centre_v=nna|lla|na|ti|saye|li|ma|lo|tira|lö|ra|bri|fi|mi|nio|wi|ne|nu|vi
    centre_c=|{şort_centre_c}
    şort_centre_c=enn|all|an|it|el|il|am|ol|art|öl|ar|ir|if|im|ion|iv|ün|un|üv

en: Graa,Greaa,Gree,Kaaa,Kassshh,Kessshh,Korro,Kraa,Kuu,Kzaaa,Kzuuu
tr: Garara,Gerere,Gururu,Karara,Kasasa,Kesese,Kororo,Kürürü,Kuşuşu,Kazaza,Kuzuzu

en: Kaasa,Kayya,Keyya,Kiira,Korra
tr: Kaşasa,Kayıya,Keyiya,Kişira,Korera

note: Generator for male gryphon names; see <https://wiki.wesnoth.org/Context-free_grammar> for syntax
en: 
    main={prefix}{suffix}|{prefix}{centre}{suffix}
    prefix=Gr|Ka|Ke|Ko|Kr|Kz
    suffix=aa|eaa|ee|aaa|ssshh|rro|uu|uuu
    centre=arr|aash|eez|ozz
tr: 
    main={prefix}{suffix}|{prefix}{centre}{suffix}
    prefix=Ga|Ka|Ke|Ko|Kü|Kö
    suffix=ra|re|se|sa|şa|ro|ru|rü
    centre=ra|şa|ze|zo

note: Generator for female gryphon names; see <https://wiki.wesnoth.org/Context-free_grammar> for syntax
en: 
    main={prefix}{suffix}|{prefix}{centre}{suffix}
    prefix=Kaa|Ka|Ke|Kuu|Ko
    suffix=sa|yya|ra|rra
    centre=err|aash|eez|azz
tr: 
    main={prefix}{suffix}|{prefix}{centre}{suffix}
    prefix=Kaya|Ka|Ke|Kuyu|Ko
    suffix=sa|ya|ra|re
    centre=ra|şa|ze|za

en: Addraecyn,Addraenvan,Addraer,Addraercyn,Addraryn,Addreddry,Addredry,Addregwyn,Addrenyc,Addreoddry,Addreoddyn,Addreonyc,Addreorcyn,Addreran,Addribryn,Addriddyn,Addrocyn,Addroryn,Addrunvan,Addrurcyn,Addryllyn,Addrynvan,Aethacyn,Aethadry,Aethaec,Aethaeran,Aethaeryn,Aethagwyn,Aethanry,Aetharcyn,Aethec,Aethellyn,Aethenvan,Aetheoc,Aetheollyn,Aetheonyc,Aetheorcyn,Aethercyn,Aetherraent,Aethibryn,Aethiddry,Aethircyn,Aethobryn,Aethoddyn,Aethonnyn,Aethuc,Aethudry,Aethugwyn,Aethun,Aethunry,Aethydry,Aethynyc,Blac,Bladoc,Blaec,Blaedry,Blanry,Blebryn,Bledoc,Blemyr,Blennyn,Blenvan,Bleollyn,Blercyn,Blidd,Bliddry,Blillyn,Blinvan,Blollyn,Blubryn,Blucyn,Bludry,Blullyn,Bluran,Blybryn,Blydd,Blygwyn,Blymyr,Blyr,Bucyn,Cac,Cadry,Caebryn,Caedry,Caeran,Caercyn,Car,Carac,Caraddry,Caradoc,Caraedry,Caraennyn,Cararyn,Caredd,Careddry,Caregwyn,Caren,Careobryn,Careogwyn,Careonvan,Careorraent,Careoryn,Carercyn,Caric,Cariddry,Carocyn,Caroddyn,Caror,Caroran,Carraent,Carudoc,Carullyn,Carygwyn,Caryn,Cebryn,Cemyr,Cennyn,Ceoc,Ceoddry,Ceoddyn,Ceomyr,Ceonnyn,Ceonry,Ceoryn,Cicyn,Cin,Cinry,Coc,Convan,Corcyn,Cubryn,Cunry,Curyn,Cynyc,Cyryn,Dac,Dadd,Dadoc,Daeddry,Daedoc,Daellyn,Demyr,Denvan,Deodd,Deollyn,Deonyc,Derraent,Dibryn,Dinnyn,Dircyn,Dycyn,Dyddyn,Gaddry,Gaebryn,Gaedry,Gaercyn,Gagwyn,Gan,Gannyn,Gar,Gecyn,Geddyn,Gegwyn,Geodry,Ginvan,Glacyn,Gladoc,Glaercyn,Glarraent,Gleddry,Gleoddyn,Gleran,Gliddyn,Glillyn,Glinry,Glircyn,Gloddry,Gloddyn,Glonry,Glonvan,Glumyr,Glun,Glunry,Glunvan,Glyc,Glydd,Glydoc,Glynry,Glynvan,Glyran,Goc,Gor,Gubryn,Gudd,Gullyn,Gumyr,Gur,Gwadoc,Gwaec,Gwaeddyn,Gwan,Gweddyn,Gwegwyn,Gwellyn,Gwennyn,Gwenyc,Gweocyn,Gweodd,Gweodoc,Gweodry,Gweogwyn,Gweoran,Gwidoc,Gwilam,Gwodd,Gwoddyn,Gwollyn,Gwor,Gwucyn,Gwudoc,Gwumyr,Gwuran,Gwybryn,Gwycyn,Gwyddry,Gwydoc,Gwymyr,Gwynnyn,Gydoc,Gyllyn,Gymyr,Haldar,Labryn,Ladoc,Laellyn,Lan,Lannyn,Laran,Lec,Lemyr,Lenvan,Leogwyn,Lercyn,Ligwyn,Lin,Liryn,Lonnyn,Lorraent,Luddry,Ludoc,Lunnyn,Lunvan,Lurraent,Mac,Maddyn,Maennyn,Manry,Manyc,Marcyn,Mec,Menvan,Meollyn,Meon,Meonnyn,Meorraent,Middry,Midry,Mimyr,Modd,Moddry,Monry,Moran,Morcyn,Mubryn,Mudoc,Mugwyn,Murcyn,Mydoc,Mygwyn,Myn,Myrraent,Owac,Owadd,Owaddyn,Owaecyn,Owaedry,Owain,Owarcyn,Owaryn,Owecyn,Owedry,Oweomyr,Oweor,Oweorcyn,Oweran,Owercyn,Owidry,Owinvan,Owinyc,Owodd,Owoddry,Owogwyn,Owollyn,Oworan,Oworcyn,Oworraent,Owuddry,Owuddyn,Owugwyn,Owur,Owyran,Rabryn,Radd,Ranvan,Rar,Reoddyn,Reodry,Rhaecyn,Rhaedoc,Rhaemyr,Rhaerraent,Rhanry,Rharcyn,Rhenry,Rhenvan,Rhenyc,Rheodd,Rheoddyn,Rheollyn,Rheor,Rheoran,Rheorraent,Rheran,Rherraent,Rhobryn,Rhodry,Rhollyn,Rhonvan,Rhubryn,Rhugwyn,Rhunyc,Rhur,Rhygwyn,Rhyllyn,Rhynyc,Rhyrcyn,Rhyrraent,Rocyn,Roddyn,Romyr,Ron,Ronry,Rubryn,Ruddry,Rumyr,Run,Rurcyn,Rybryn,Rycyn,Ryddry,Rygwyn,Rynnyn,Rynry,Saec,Saellyn,Saemyr,Saenvan,Saercyn,Sanyc,Saran,Sarraent,Secyn,Seddyn,Sedry,Sellyn,Sennyn,Seoddry,Seorcyn,Sercyn,Siddry,Simyr,Siryn,Sodd,Sodry,Soran,Suc,Sudd,Surcyn,Sydd,Syran,Syryn,Tabryn,Taec,Taedd,Taedoc,Taemyr,Taenvan,Taercyn,Tanry,Tarcyn,Teddyn,Tegwyn,Ten,Tennyn,Tenvan,Teobryn,Teoddyn,Teor,Teorcyn,Terraent,Tinry,Tinvan,Tiryn,Todd,Tudd,Tuddry,Tudoc,Tunvan,Turraent,Tyddyn,Vaddyn,Vaeddyn,Vaedry,Vaennyn,Varcyn,Ven,Vennyn,Veocyn,Veoddyn,Veodry,Veogwyn,Veomyr,Vinvan,Vinyc,Virraent,Vobryn,Vogwyn,Vonry,Vuddyn,Vugwyn,Vyc,Vygwyn,Vyrcyn,Yracyn,Yraec,Yran,Yrannyn,Yranvan,Yraryn,Yredd,Yreddyn,Yregwyn,Yreryn,Yrinvan,Yrirraent,Yroddry,Yrullyn,Yrumyr,Yrunnyn,Yrunvan,Yryllyn,Yrymyr,Yrynyc,Yryrcyn
tr: Aldarasin,Aldaranvan,Aldarar,Aldararsin,Aldararan,Alderedi,Alderedri,Alderegvin,Alderenik,Alderödri,Alderödin,Alderönik,Alderörsin,Aldereran,Aldiribrin,Aldiridin,Aldorosin,Aldororin,Aldurunvan,Aldurursin,Aldurillin,Aldirinvan,Agetasin,Agetadri,Agetavek,Agetaveran,Agetaverin,Agetagvin,Agetanri,Agetarsin,Agetek,Agetellin,Agetenvan,Agetevok,Agetevollin,Agetevonik,Agetevorsin,Agetersin,Ageterent,Agetibrin,Agetidri,Agetirsin,Agetobrin,Agetodin,Agetonin,Agetuk,Agetudri,Agetugvin,Agetun,Agetunri,Agetidri,Agetinik,Blak,Bladok,Blavek,Blavedri,Blanri,Blebrin,Bledok,Blemir,Blennin,Blenvan,Blelolin,Blersin,Blid,Blidri,Blililin,Blinvan,Blolilin,Blubrin,Blusin,Bludri,Blulilin,Bluran,Blibrin,Blid,Bligvin,Blimir,Blir,Cac,Cadri,Çebrin,Çedri,Çeran,Çersin,Çarç,Çaraç,Çaradri,Çaradoç,Çaredri,Çarennin,Çararin,Çared,Çaredri,Çaregvin,Çaren,Çaröbrin,Çarögvin,Çarönvan,Çarören,Çarörin,Çarersin,Çariç,Çaridri,Çarosin,Çarodin,Çaror,Çaroran,Çarraent,Çarudoc,Çarullin,Çarygvin,Çarin,Çebrin,Çemir,Çennin,Çevoc,Çevodri,Çevodin,Çevomir,Çevonnin,Çevonri,Çevorin,Çisin,Çino,Çinri,Çoçi,Çonvan,Çorsin,Çubrin,Çunry,Çurin,Çunik,Çurin,Dak,Dadad,Dadoc,Davedri,Davedoç,Davellin,Demidi,Denvan,Dedod,Dedollin,Dedonik,Derrent,Dibrin,Dinnin,Dirsin,Disin,Didin,Gadri,Gavebrin,Gavedri,Gaversin,Gagvin,Gan,Gannin,Gar,Gesin,Gedin,Gegvin,Gevodri,Ginvan,Glasin,Gladoc,Glaversin,Glarrent,Gledri,Glevodin,Gleran,Glidin,Glillin,Glinri,Glirsin,Glodri,Glodin,Glonri,Glonvan,Glumir,Glun,Glunri,Glunvan,Gliç,Glid,Glidoç,Glinri,Glinvan,Gliran,Goç,Gor,Gubrin,Gudud,Gullin,Gumir,Gur,Gıvadoç,Gıvadec,Gıvadedin,Gıvan,Gıvedin,Gıvegvin,Gıvellin,Gıvennin,Gıvenik,Gıvegosin,Gıvegod,Gıvegod,Gıvegodri,Gıvegvin,Gıveran,Gıvidoç,Gıvod,Gıvodin,Gıvollin,Gıvor,Gıvusin,Gıvudoc,Gıvumir,Gıvuran,Givibrin,Givisin,Gividri,Gividoç,Givimir,Givinnin,Gidoç,Gillin,Gimir,Labrin,Ladoc,Lavellin,Lanin,Lannin,Laran,Leç,Lemir,Lenvan,Levogvin,Lersin,Ligvin,Lin,Lirin,Lonnin,Lorrent,Ludri,Ludoç,Lunnin,Lunvan,Lurrent,Maçe,Madin,Mennin,Manri,Manik,Marsin,Meç,Menvan,Megollin,Megon,Megonnin,Megorrent,Midri,Midri,Mimir,Mod,Modri,Monri,Moran,Morsin,Mubrin,Mudoç,Mugvin,Mursin,Midoc,Migvin,Min,Mirrent,Owaç,Ovad,Ovadin,Ovesin,Ovedri,Ovarsin,Ovarin,Ovesin,Ovedri,Ovomir,Oveor,Ovorsin,Overan,Oversin,Ovidri,Ovinvan,Ovinik,Ovodod,Ovodri,Ovogvin,Ovollin,Ovoran,Ovorsin,Ovorrent,Ovudri,Ovudin,Ovugvin,Ovur,Oviran,Rabrin,Radad,Ranvan,Rar,Raresin,Raredoç,Raremir,Rarerent,Ranri,Rarsin,Redin,Renri,Renvan,Renik,Reran,Rerrent,Revodin,Revodri,Revollin,Revor,Revoran,Revorrent,Rinri,Robrin,Rodri,Rodid,Rodin,Rollin,Ronvan,Romir,Ron,Ronri,Rosin,Rubrin,Rubirin,Ruburin,Rudri,Rugvin,Rugivin,Rullin,Rumir,Runi,Runik,Runirk,Rur,Rurrant,Rursin,Rurusin,Rusisin,Rudrin,Rugvirin,Runnin,Saveç,Savellin,Savemir,Savenvan,Saversin,Sanik,Saran,Sarrent,Sesin,Sedin,Sedri,Sellin,Sennin,Sevodri,Sevorsin,Sersin,Sidri,Simir,Sirin,Sod,Sodri,Sorjan,Suçiç,Sudid,Sursin,Sidid,Siran,Sirin,Tabrin,Taveç,Taved,Tavedoç,Tavemir,Tavenvan,Taversin,Tanriş,Tarsin,Tedin,Tegvin,Ten,Tennin,Tenvan,Tevobrin,Tevodin,Tevor,Tevorsin,Terrent,Tinri,Tinvan,Tirin,Tod,Tud,Tudri,Tudoç,Tunvan,Turrent,Tidin,Vadin,Vedin,Vedri,Venin,Varsin,Ven,Vennin,Vosin,Vodin,Vodri,Vogvin,Vomir,Vinvan,Vinik,Virrent,Vobrin,Vogivin,Vonri,Vudin,Vugvin,Viç,Vigvin,Virsin,Yurasin,Yuraveç,Yuran,Yurannin,Yuranvan,Yurarin,Yured,Yuredin,Yuregvin,Yurerin,Yurinvan,Yurirent,Yurodri,Yurulin,Yurumir,Yurunin,Yurunvan,Yurilin,Yurimir,Yurinik,Yurirsin

en: Alabrylla,Alaebrylla,Alaeniver,Alalla,Alalonna,Alaryan,Aleacla,Aleaniver,Aleara,Alearka,Alena,Alengwen,Alilonna,Alingwen,Alolla,Alolonna,Alora,Alubrylla,Aluniver,Aluryan,Alussa,Alwcla,Alwllyra,Alwlyan,Alwna,Alybrylla,Alynoic,Alyra,Alyryan,Braedda,Brassa,Bravyan,Breabrylla,Breall,Brealla,Brealonna,Breana,Brell,Brellyra,Brera,Brerka,Breryan,Bricla,Brirka,Brobrylla,Brollyra,Brona,Bronoic,Brora,Brorka,Brungwen,Bruryan,Brwra,Brycla,Brynoic,Caella,Caena,Caengwen,Caevyan,Call,Calla,Cassa,Cealonna,Cera,Ceryan,Cibrylla,Cicla,Cinoic,Cira,Cissa,Clacla,Claella,Claelyan,Claenoic,Clalla,Clallyra,Clara,Clarka,Clavyan,Cleacla,Cleall,Clealyan,Cleana,Cleanoic,Clenoic,Clibrylla,Clill,Clillyra,Clilyan,Clinoic,Clissa,Clobrylla,Clollyra,Clona,Clongwen,Clungwen,Clurka,Cluvyan,Clwdda,Clwlla,Clwvyan,Clydda,Clylla,Cora,Coryan,Cucla,Cudda,Curyan,Cwdda,Cwlonna,Cwngwen,Cwvyan,Cydda,Cylla,Cyllyra,Cylyan,Cyniver,Cyvyan,Daedda,Daelyan,Daengwen,Daenoic,Dalla,Dallyra,Dangwen,Dara,Dassa,Deanoic,Deassa,Della,Devyan,Dicla,Diniver,Dissa,Dollyra,Dullyra,Dulonna,Dwbrylla,Dwdda,Dwna,Dwnoic,Dwra,Dybrylla,Dydda,Dyssa,Elacla,Elaedda,Elaell,Elaelonna,Elaessa,Elaevyan,Elallyra,Elalonna,Elara,Elavyan,Elealla,Eleanoic,Elearka,Elenoic,Elerka,Elivyan,Elulonna,Elurka,Elwllyra,Elwlonna,Elwngwen,Elwra,Elycla,Elyllyra,Elyngwen,Elyniver,Elyrka,Gwaera,Gwaessa,Gwangwen,Gweacla,Gwedda,Gwerka,Gwicla,Gwirka,Gwobrylla,Gwoll,Gwona,Gwongwen,Gwonoic,Gworyan,Gwullyra,Gwussa,Gwwcla,Gwwna,Gwwvyan,Gwycla,Gwydda,Heldra,Jacla,Jaena,Jaerka,Jaevyan,Jalyan,Jana,Jarka,Jassa,Jeabrylla,Jealla,Jeanoic,Jeniver,Jiryan,Jissa,Joll,Jolla,Jona,Jongwen,Jonoic,Jora,Jorka,Jovyan,Judda,Jull,Julonna,Jura,Jwll,Jwlyan,Jycla,Jyniver,Jynoic,Jyrka,Jyvyan,Laeniver,Laenoic,Laeryan,Langwen,Larka,Lassa,Lealonna,Lealyan,Ledda,Lelonna,Lelyan,Lengwen,Lerka,Lessa,Lidda,Lill,Lina,Lirka,Liryan,Livyan,Locla,Lodda,Lollyra,Lolonna,Lulla,Lulyan,Lungwen,Lunoic,Luryan,Lwcla,Lwlla,Lwnoic,Lwryan,Lycla,Lylla,Lylyan,Lyna,Lynoic,Maecla,Maeniver,Mavyan,Meacla,Mealyan,Meana,Meangwen,Meanoic,Medda,Melonna,Mengwen,Meniver,Meradda,Meraecla,Meraelyan,Merall,Merallyra,Meralonna,Merana,Meranoic,Merealonna,Mereangwen,Mereaniver,Merebrylla,Merella,Merengwen,Meressa,Merilyan,Merina,Merinoic,Merissa,Merivyan,Merolla,Merolyan,Merona,Meroniver,Merubrylla,Merudda,Merurka,Merwlla,Merwnoic,Merwryan,Merydda,Merylyan,Messa,Milonna,Molyan,Moniver,Mossa,Mudda,Mullyra,Mulyan,Muryan,Mwbrylla,Mwlyan,Mwngwen,Mwnoic,Mycla,Myll,Mylla,Myra,Myvyan,Nabrylla,Naebrylla,Naecla,Naell,Nalyan,Nangwen,Nealla,Neallyra,Nealonna,Neavyan,Nera,Nessa,Ninoic,Niryan,Nivyan,Nobrylla,Nolla,Nonoic,Norka,Noryan,Nucla,Nulla,Nulyan,Nungwen,Nuvyan,Nwllyra,Nwryan,Nwvyan,Nybrylla,Nyll,Nylyan,Nyryan,Nyssa,Nyvyan,Raebrylla,Raera,Raerka,Ralonna,Rara,Rarka,Rassa,Reacla,Realla,Reana,Reangwen,Rella,Relyan,Rengwen,Rerka,Revyan,Rilonna,Rilyan,Rirka,Rora,Rucla,Ruryan,Rwdda,Rwlla,Rwllyra,Rwlonna,Rwngwen,Rybrylla,Ryna,Ryngwen,Saell,Saellyra,Saeniver,Saerka,Saessa,Sallyra,Sanoic,Sara,Sassa,Searka,Sena,Senoic,Sera,Silonna,Sira,Siryan,Sona,Sorka,Subrylla,Sull,Sulonna,Sulyan,Sura,Sussa,Swlla,Swlyan,Swngwen,Swnoic,Swvyan,Syllyra,Sylyan,Syssa,Ysacla,Ysaenoic,Ysaerka,Ysanoic,Yseacla,Ysealonna,Ysealyan,Ysedda,Ysell,Yselonna,Ysilyan,Ysinoic,Ysodda,Ysongwen,Ysonoic,Ysura,Yswniver,Ysycla,Ysylla,Ysylyan,Ysyrka,Ysyssa
tr: Alabrilla,Alalebrilla,Alaleniver,Alalla,Alalonna,Alaryan,Alelaçla,Alelaniver,Alelara,Alelarka,Alena,Alengfen,Alilonna,Alingfen,Alolla,Alolonna,Alora,Alubrilla,Aluniver,Aluryan,Alussa,Alfaçla,Alfillira,Alfilyan,Alfina,Alibrilla,Alinoic,Alira,Aliryan,Bırabedda,Bırassa,Bıravyan,Bıreabrilla,Bıreball,Bıreballa,Bırebalonna,Bırebana,Bırelil,Bırelilira,Birera,Birerka,Bireryan,Birila,Brirka,Bırobrilla,Bırolira,Bırona,Bıronogic,Bırora,Bırorka,Bırungfen,Bıruryan,Bırufra,Bırukla,Birinogic,Cazella,Cazena,Cazengfen,Cazevyan,Calil,Calala,Casasa,Cegalonna,Cera,Ceryan,Cibrilla,Cicila,Cinozic,Cira,Cissa,Cilayla,Cilalella,Cilalelyan,Cilalenozic,Cilalila,Cilalilira,Cilara,Cilarka,Cilavyan,Cilelala,Clelalil,Cilelalyan,Cilelana,Cilelanozic,Cilenozic,Cilibrilla,Cililil,Cilililira,Cililyan,Cilinogic,Cilissa,Cilobrilla,Cilolilira,Cilona,Cilongfen,Cilungfen,Cilurka,Ciluvyan,Cilfidida,Cilifilila,Cilifiviyan,Cilidida,Clilila,Cora,Coryan,Cucla,Cudda,Curyan,Cfadada,Cofolonna,Cofongofen,Cofovoyan,Coyododa,Coyolla,Coyololora,Colyan,Coniver,Covyan,Dadedda,Dadelyan,Dadengfen,Dadenovic,Dalla,Dalilira,Dangafen,Dara,Dassa,Dedanovic,Dedassa,Della,Devyan,Dicla,Diniver,Dissa,Dolilira,Dulilira,Dulonna,Difibrilla,Dofodda,Dofona,Dofonozic,Dufra,Dubrilla,Dudda,Dussa,Elayla,Elaledda,Elalelil,Elalelonna,Elalessa,Elalevyan,Elalilira,Elalonna,Elara,Elavyan,Elelalla,Elelanozic,Elelarka,Elenogic,Elerka,Elivyan,Elulonna,Elurka,Elfelelira,Elfelonna,Elfengefen,Elefra,Eleçla,Elelelira,Elingfen,Eliniver,Elirka,Gafafera,Gfafessa,Gafanogfen,Gafedakla,Gefedda,Geferka,Gificla,Gifirka,Gofobrilla,Gofoll,Gofona,Gofongfen,Gofonoic,Goforyan,Gufullyra,Gufussa,Guffula,Gufufna,Gufufiviyan,Gufula,Gufudda,Jagla,Jagena,Jagerka,Jagevyan,Jalyan,Jana,Jarka,Jassa,Jelabrilla,Jelalla,Jelanovic,Jeniver,Jiryan,Jissa,Jolol,Jolola,Jona,Jongfen,Jonogic,Jora,Jorka,Jovyan,Judda,Julul,Julonna,Jura,Jufuull,Jufulyan,Jucla,Juniver,Junogic,Jurka,Juvyan,Lageniver,Lagenoic,Lageryan,Langfen,Larka,Lasasa,Lelalonna,Lelalyan,Ledda,Lelonna,Lelyan,Lengefen,Lerka,Lessa,Lidda,Lilil,Lina,Lirka,Liryan,Livyan,Lokla,Lodda,Lolilira,Lolonna,Lulla,Lulyan,Lungfen,Lunogic,Luryan,Lufula,Lufulla,Lufunogic,Lufuryan,Lukla,Lülla,Lülyan,Lüna,Lünogic,Manegla,Mageniver,Mavyan,Megagla,Megalyan,Megana,Megangefen,Meganogic,Medda,Melonna,Mengfen,Meniver,Meradda,Merabela,Merabelyan,Meralil,Meralilira,Meralonna,Merana,Meranogic,Merebalona,Merebangefen,Merebaniver,Merebrilla,Merella,Merengefen,Meressa,Merilyan,Merina,Merinogic,Merissa,Merivyan,Merolla,Merolyan,Merona,Meroniver,Merubrilla,Merudda,Merurka,Merfella,Merfenogic,Merferyan,Meridda,Merilyan,Messa,Milonna,Molyan,Moniver,Mossa,Mudda,Mullira,Mulyan,Muryan,Möföbrilla,Möfölyan,Möföngöfen,Mofonovic,Müla,Mülül,Mülla,Müra,Müvyan,Nabrilla,Nanebrilla,Nanegla,Nagelil,Nalyan,Nangefen,Negalla,Negallira,Negalonna,Negavyan,Nera,Nessa,Ninogic,Niryan,Nivyan,Nobrilla,Nolla,Nonogic,Norka,Noryan,Nucla,Nulla,Nulyan,Nungefen,Nuvyan,Nufululura,Nufuryan,Nufuvyan,Nubrilla,Nulul,Nulyan,Nuryan,Nussa,Nuvyan,Rarebrilla,Rarera,Rarerka,Ralonna,Rara,Rarka,Rassa,Reracla,Reralla,Rerana,Rerangefen,Rella,Relyan,Rengefen,Rerka,Revyan,Rilonna,Rilyan,Rirka,Rora,Rujla,Ruryan,Rufudda,Rufulla,Rufullura,Rufulonna,Rufungefen,Rubrilla,Runa,Rungefen,Saselil,Saselira,Saseniver,Saserka,Sasessa,Salilira,Sanovic,Sara,Sassa,Sesarka,Sena,Senovic,Sera,Silonna,Sira,Siryan,Sona,Sorka,Subrilla,Sulel,Sulonna,Sulyan,Sura,Sussa,Sufulla,Sufulyan,Suufngefen,Sofonovic,Sofovan,Sullira,Silyan,Sissa,Yasajla,Yasayenovic,Yasayerka,Yasanogic,Yasenajla,Yasealonna,Yasasan,Yesedda,Yeselil,Yeselonna,Yesilyan,Yesinovic,Yosodda,Yosongefen,Yosonogic,Yosura,Yesefniver,Yüyla,Yüylüla,Yüylüsan,Yüyürka,Yüyüssa

note: Generator for male Wesnothian human names; see <https://wiki.wesnoth.org/Context-free_grammar> for syntax
en: 
    main={generated_prefix_c}{suffix_c}|{generated_prefix_v}{suffix_v}|{prefix_c}{centre_c}{suffix_c}|{prefix_v}{centre_v}{suffix_v}
    generated_prefix_c={starting_consonnant}{vowel}{consonnant}|{starting_vowel}{consonnant}
    generated_prefix_v={starting_consonnant}{vowel}|{starting_vowel}
    starting_consonnant=B|C|D|G|H|L|M|R|Rh|S|T|V
    starting_vowel=A|E|I|Y|Ae
    vowel=a|e|i|o|u|y|eo|ae
    consonnant=w|l|d|n|r|rc|ll|nn|dd|th
    prefix_c=Add|Den|Derr|Gum|Mad|Mar|Ow|Tedd|T{vowel}n|Var|Vin|Vob|Vug|Yr|Rhyr
    prefix_v=Ae|Bl{vowel}|C{vowel}|D{vowel}|Gl{vowel}|G{vowel}|Gw{vowel}|Ha|L{vowel}|M{vowel}|R{vowel}|Rh{vowel}|S{vowel}|S{vowel}|T{vowel}|V{vowel}
    suffix_c=yn|er|yc|ec|oc|yr|in|aent
    suffix_v=ry|ryn|ran|lyn|van|nyc
    centre_c=redd|reor|og|thyn
    centre_v=rae|ra|thar|gwy
tr: 
    main={generated_prefix_c}{suffix_c}|{generated_prefix_v}{suffix_v}|{prefix_c}{centre_c}{suffix_c}|{prefix_v}{centre_v}{suffix_v}
    generated_prefix_c={starting_consonnant}{vowel}{consonnant}|{starting_vowel}{consonnant}
    generated_prefix_v={starting_consonnant}{vowel}|{starting_vowel}
    starting_consonnant=B|C|Ç|D|G|H|L|M|R|Rh|S|Ş|T|V
    starting_vowel=A|E|I|Y|Ae
    vowel=a|e|i|o|u|y|eo|ae
    consonnant=w|l|d|n|r|rc|ll|nn|dd|th
    prefix_c=Add|Den|Derr|Gum|Mad|Mar|Ov|Tedd|T{vowel}n|Var|Vin|Vob|Vug|Yr|Rir
    prefix_v=Ae|Bl{vowel}|C{vowel}|D{vowel}|Gl{vowel}|G{vowel}|Gv{vowel}|Ha|L{vowel}|M{vowel}|R{vowel}|Rh{vowel}|S{vowel}|S{vowel}|T{vowel}|V{vowel}
    suffix_c=in|er|ic|ec|oc|ir|in|aent
    suffix_v=ri|rin|ran|lin|van|nic
    centre_c=redd|reor|og|tin
    centre_v=rae|ra|tar|gvi

note: Generator for female Wesnothian human names; see <https://wiki.wesnoth.org/Context-free_grammar> for syntax
en: 
    main={generated_prefix_c}{suffix_c}|{generated_prefix_v}{suffix_v}|{prefix_c}{centre_c}{suffix_c}|{prefix_v}{centre_v}{suffix_v}
    generated_prefix_c={starting_consonnant}{vowel}{consonnant}|{starting_vowel}{consonnant}
    generated_prefix_v={starting_consonnant}{vowel}|{starting_vowel}
    starting_consonnant=B|C|D|G|H|L|M|R|Rh|S|T|V
    starting_vowel=A|E|I|Y|Ae
    vowel=a|e|i|o|u|y|eo|ae
    consonnant=w|l|d|n|r|rc|ll|nn|dd|th
    prefix_c=Al|El|Mer|Mil|Rer|Ys|M{vowel}r|M{vowel}l
    prefix_v=A|Br{vowel}|Cl{vowel}|C{vowel}|D{vowel}|Gw{vowel}|He|J{vowel}|L{vowel}|M{vowel}|N{vowel}|R{vowel}|S{vowel}
    suffix_c=yan|oic|ell|yll
    suffix_v=wyn|nna|lla|ra|la|wyan|ssa|ka|ven
    centre_c=il|ing|ol|ur|ung|ean|eal|ong|al|iv
    centre_v=na|lla|na|ry|li|ni|ri|rae|bry
tr: 
    main={generated_prefix_c}{suffix_c}|{generated_prefix_v}{suffix_v}|{prefix_c}{centre_c}{suffix_c}|{prefix_v}{centre_v}{suffix_v}
    generated_prefix_c={starting_consonnant}{vowel}{consonnant}|{starting_vowel}{consonnant}
    generated_prefix_v={starting_consonnant}{vowel}|{starting_vowel}
    starting_consonnant=B|C|Ç|D|G|H|L|M|R|R|S|Ş|T|V
    starting_vowel=A|E|I|Y|Ae
    vowel=a|e|i|o|u|y|eo|ae
    consonnant=v|l|d|n|r|rc|ll|nn|dd|t
    prefix_c=Al|El|Mer|Mil|Rer|Ys|M{vowel}r|M{vowel}l
    prefix_v=A|Br{vowel}|Cl{vowel}|C{vowel}|D{vowel}|Gv{vowel}|He|J{vowel}|L{vowel}|M{vowel}|N{vowel}|R{vowel}|S{vowel}
    suffix_c=yan|oic|ell|yll
    suffix_v=vyn|nna|lla|ra|la|vyan|ssa|ka|ven
    centre_c=il|ing|ol|ur|ung|ean|eal|ong|al|iv
    centre_v=na|lla|na|ri|li|ni|ri|rae|bri

en: Aban,Abbas,Abbud,Abdul-ʿAdl,Abdul-Ahad,Abdul-Alim,Abdul-Aliyy,Abdul-Azim,Abdul-Aziz,Abdul-Badi,Abdul-Baʿith,Abdul-Baqi,Abdul-Bari,Abdul-Barr,Abdul-Basir,Abdul-Basit,Abdul-Fattah,Abdul-Ghaffar,Abdul-Ghafur,Abdul-Ghani,Abdul-Hadi,Abdul-Hafiz,Abdul-Hakam,Abdul-Hakim,Abdul-Halim,Abdul-Hamid,Abdul-Haqq,Abdul-Hasib,Abdul-Hayy,Abdul-Jabbar,Abdul-Jalil,Abdul-Karim,Abdul-Khabir,Abdul-Khaliq,Abdul-Latif,Abdul-Malik,Abdul-Majid,Abdul-Matin,Abdul-Mubdiʾ,Abdul-Mughni,Abdul-Muhaimin,Abdul-Muhsi,Abdul-Muhyi,Abdul-Muʿid,Abdul-Muʿizz,Abdul-Mujib,Abdul-Mumin,Abdul-Muqaddim,Abdul-Muqtadir,Abdul-Musawwir,Abdul-Mutaʿal,Abdul-Nafi,Abdul-Nasser,Abdul-Nasir,Abdul-Nur,Abdul-Qadir,Abdul-Qahhar,Abdul-Qawi,Abdul-Qayyum,Abdul-Quddus,Abdul-Rafi,Abdul-Rahim,Abdul-Rahman,Abdul-Rashid,Abdul-Raʿuf,Abdul-Razzaq,Abdul-Shakur,Abdul-Tawwab,Abdul-Wadud,Abdul-Wahhab,Abdul-Wahid,Abdul-Wajid,Abdul-Wakil,Abdul-Wali,Abdul-Waliy,Abdul-Warith,Abdul-Zahir,Abdullah,ʿAbid,ʿAbidin,Abu Bakr,Aby al-Khayr,Adil,Adham,Adib,ʿAdli,ʿAdnan,ʿAfif,Ahmad,ʿAjib,ʿAkif,Akil,Akram,Alaʾ,Alaʾ al-Din,Alʿ Abbas,Aladdin,al-Bara,al-Hakam,al-Harith,Alhasan,Alhusain,Ali,Alim,Almahdi,al-Safi,Altaf,Altair,al-Tayyib,al-Tijani,al-Tufail,Amid,ʿAmid,Amin,Amir,ʿAmir,Amjad,ʿAmmar,ʿAmro,Anas,Anis,ʿAntarah,Anwar,ʿAqil,Arfan,Arif,ʿArif,Asad,Asʿad,Asadel,Ashraf,Asif,ʿAsim,Aswad,Ataʿ,Ataʿ Allah,Ataʿ al-Rahman,Athil,Athir,ʿAtif,ʿAwad,ʿAwf,Aws,Awwab,Ayham,Ayman,Ayser,Ayyub,Aza,ʿAzab,Azhar,Azim,ʿAziz,ʿAzzam,Badi,Badi al-Zaman,Badr,Badr al-Din,Badri,Bahaʿ,Bahiyy al-Din,Bahij,Bahir,Bakr,Bakri,Baligh,Bandar,Barakah,Barir,Bashshar,Basil,Basim,Bassam,Bayezid,Bayhas,Bilal,Bishr,Boulos,Budail,Burhan,Bushr,Butrus,Dabir,Dani,Darwish,Daʿud,Dhakir,Dhakiy,Dhakwan,Dhul Fiqar,Dirar,Diya,Diya al-Din,Duqaq,Fadi,Fadil,Fadl,Fadl Allah,Fahd,Fahad,Fahmi,Faisal,Faʿiz,Fakhir,Fakhr al-Din,Fakhri,Fakih,Falah,Falih,Faraj,Farhan,Farid,Fariq,Fariq,Faris,Faruq,Fath,Fathi,Fatih,Fatin,Fawwaz,Fawzan,Fawzi,Fayyad,Ferran,Fida,Fikri,Firas,Fuʿad,Fudail,Gamal,Ghayth,Ghali,Ghalib,Ghanim,Ghassan,Ghawth,Ghazwan,Ghiyath,Habbab,Habib,Haddad,Hadi,Hafiz,Hakem,Hakim,Halim,Hamal,Hamas,Hamdan,Hamdi,Hamid,Hamim,Hamzah,Hana,Hanaʾi,Hanbal,Hani,Hanif,Hannad,Haris,Harith,Harun,Hashim,Hassan,Hatim,Haydar,Haytham,Hayyan,Hazim,Hilal,Hilmi,Hisham,Hud,Hudad,Hudhafah,Hudhayfah,Humam,Hussein,Husam,Husam al-Din,Ibrahim,ʿId,Idris,Ihsan,Ihtisham,ʿIkrimah,Ilias,ʿImad,Imad al-Din,Imran,Imtiyaz,Inʿam,Iqbal,ʿIrfan,ʿIsa,ʿIsam,Ishaq,Ismaʿil,Iyad,Iyas,Izz al-Din,Jabbar,Jabr,Jabir,Jad Allah,Jaʿfar,Jal,Jalal,Jalal al-Din,Jalil,Jamal,Jamal al-Din,Jamil,Jarir,Jasim,Jaul,Jaun,Jawad,Jawdah,Jawhar,Jibran,Jibril,Jubair,Jul,Jumah,Junayd,Juwain,Kadar,Kadin,Kadir,Kahil,Kaliq,Kamal,Kamil,Karam,Kardal,Karif,Karim,Kasib,Kasim,Katib,Kazim,Khalaf,Khaldun,Khalid,Khalil,Khalil al-Allah,Khalis,Khatib,Khair al-Din,Khairi,Khoury,Khulus,Khuzaymah,Kutaiba,Labib,Lablab,Latif,Layth,LuʿayLubayd,Luqman,Lut,Lutfi,Maʿd,Madani,Mahbub,Mahdi,Mahfuz,Mahir,Mahjub,Mahmud,Mahrus,Maimun,Majd,Majdy,Majd al-Din,Majid,Makin,Malik,Mamduh,Maʿmun,Maʿin,Mandhur,Mansur,Marghub,Marid,Maʿruf,Marwan,Marzuq,Mashʿal,Mashhur,Masrur,Masʿud,Masun,Maysarah,Mazhar,Mazin,Mehmed,Mihran,Mihyar,Mikaʾil,Miqdad,Misbah,Mishʿal,Miyaz,Muʾadh,Muʾawiyah,Muʾayyad,Mubarak,Mubin,Mudar,Muddaththir,Mufid,Muflih,Muhab,Muhayr,Muhammad,Muhanna,Muhannad,Muhib,Muhibb,Muhsin,Muhtadi,Muhyi al-Din,Muʿin,Muʿizz,Mujab,Mujahid,Mukarram,Mukhlis,Mukhtar,Mulham,Mulhim,Muʿmmar,Muʿmin,Mumtaz,Munahid,Mundhir,Munib,Munif,Munir,Muʿnis,Munjid,Munsif,Muntasir,Murad,Murid,Murshid,Murtada,Musa,Musʿab,Musaʿid,Mushtaq,Muslih,Muslim,Mutafa,Mutaʾ,Muʿtasim,Mutawalli,Muʿtazz,Muthanna,Muti,Muwaffaq,Muyassar,Muzaffar,Mussammil,Nabhan,Nabighah,Nabih,Nabil,Nadhir,Nadim,Nadir,Nafiʾ,Nahid,Naʾil,Naʾim,Naji,Najib,Najid,Najjar,Najm al-Din,Naʿaman,Namir,Nashʿah,Nashʿat,Nashwan,Nasib,Nasih,Nasim,Nasir,Nasir al-Din,Nasr,Nasri,Nasuh,Nawaf,Nawfal,Nayif,Nazih,Nazim,Nazmi,Nibras,Nidal,Nijad,Nimr,Nizar,Nuʿaym,Nuh,Nuhayd,Numair,Nuʿman,Nur al-Din,Nuri,Nusrah,Nusrat,Omar,Orhan,Osman,Qasim,Qays,Qudamah,Qusay,Qatadah,Qutaybah,Qutb,Qutuz,Rabah,Rabi,Radi,Rafi,Rafid,Rafiq,Raghib,Rahman,Raʿid,Raʿif,Rais,Rajaa,Rajab,Raji,Rajih,Rakin,Rami,Ramih,Ramiz,Ramzi,Rani,Rashad,Rashid,Rasil,Rasin,Rasmi,Rasul,Ratib,Raʿuf,Rayhan,Rayyan,Razin,Ridha,Ridwan,Rihab,Riyad,Rizq,Ruhi,Rushd,Rushdi,Ruwayd,Saad,Saʿadah,Sab,Sabih,Sabir,Sabri,Saʿd,Saʿd al-Din,Sadad,Sadid,Sadiq,Saʿdun,Saʿid,Safi,Safiy,Safiy al-Din,Safuh,Safwah,Safwat,Safwan,Sahib,Sahir,Sahl,Saʾib,Saif,Saif al-Din,Sajid,Sajjad,Sakhr,Salah,Salah al-Din,Salamah,Salih,Salim,Salman,Sami,Samih,Samir,Samman,Saqr,Sariyah,Sati,Saud,Sayyid,Shaʿban,Shadi,Shadin,Shafi,Shafiq,Shahid,Shahin,Shahir,Shakib,Shakir,Shams al-Din,Shamal,Shamil,Shamim,Sharaf,Sharif,Shawqi,Shihab,Shihab al-Din,Shihad,Shuʿayb,Shukri,Shumayl,Siddiq,Sinan,Siraj,Siraj al-Din,Sofian,Subhi,Sufyan,Suhayb,Suhayl,Suhaym,Sulaiman,Sumrah,Suraqah,Suʿud,Tahir,Tahsin,Taym Allah,Taj,Taj al-Din,Talal,Talib,Tamim,Tamir,Tamam,Tammam,Taqiy,Tarif,Tariq,Taslim,Tawfiq,Tawhid,Taymullah,Taysir,Tayyib,Thabit,Thamir,Thaqib,Thawab,Thawban,ʿUbaidah,Ubaid,Ubayy,ʿUdayl,ʿUday,ʿUmar,Umarah,Umair,ʾaUrwah,Usaym,Usama,ʿUtbah,Uthal,Uthman,Waddah,Wadi,Wadid,Wafiq,Wahab,Wahhab,Wahid,Waʾil,Wajdi,Wajid,Wajih,Wakil,Walid,Walif,Waliy Allah,Waliy al-Din,Waqar,Waqqas,Ward,Wasif,Wasil,Wasim,Wazir,Yahya,Yaman,Yaʿqub,Yasar,Yasin,Yasir,Yazan,Yazid,Yunus,Yushua,Yusri,Yusuf,Zafar,Zafir,Zahid,Zahir,Zayd,Zaim,Zayn,Zarif,Zakarriya,Zaki,Zakwan,Ziyad,Zubayr,Zuhayr
tr: Aban,Abbas,Abbud,Abdül-ʿAdil,Abdül-Ehad,Abdül-Alim,Abdül-Aliy,Abdül-Azim,Abdül-Aziz,Abdül-Badi,Abdül-Bayit,Abdül-Baki,Abdül-Bari,Abdül-Barr,Abdül-Basir,Abdül-Basit,Abdül-Fettah,Abdül-Gaffar,Abdül-Gafur,Abdül-Gani,Abdül-Hadi,Abdül-Hafız,Abdül-Hakam,Abdül-Hakim,Abdül-Halim,Abdül-Hamid,Abdül-Hak,Abdül-Hasib,Abdül-Hey,Abdül-Cabbar,Abdül-Calil,Abdül-Kerim,Abdül-Kabir,Abdül-Halik,Abdül-Latif,Abdül-Malik,Abdül-Mecid,Abdül-Metin,Abdül-Mübdiʾ,Abdül-Mugni,Abdül-Muhayimin,Abdül-Muhsi,Abdül-Muhyi,Abdül-Muʿid,Abdül-Muʿizz,Abdül-Mücib,Abdül-Mumin,Abdül-Mukaddim,Abdül-Müktedir,Abdül-Müsavir,Abdül-Mutaʿal,Abdül-Nafi,Abdül-Nasser,Abdül-Nasır,Abdül-Nur,Abdül-Kadir,Abdül-Kahar,Abdül-Kavi,Abdül-Kayyum,Abdül-Kuddüs,Abdül-Rafi,Abdül-Rahim,Abdül-Rahman,Abdül-Raşid,Abdül-Raʿuf,Abdül-Rezzak,Abdül-Şükür,Abdül-Tayyib,Abdül-Vadud,Abdül-Vahab,Abdül-Vahid,Abdül-Vacid,Abdül-Vekil,Abdül-Vali,Abdül-Valiy,Abdül-Varit,Abdül-Zahir,Abdüllah,ʿAbid,ʿAbidin,Abu Bakr,Aby al-Khayr,Adil,Adham,Adib,ʿAdli,ʿAdnan,ʿAfif,Ahmad,ʿAjib,ʿAkif,Akil,Akram,Alaʾ,Alaʾ al-Din,Alʿ Abbas,Aladdin,al-Bara,al-Hakam,al-Harith,Alhasan,Alhusain,Ali,Alim,Almahdi,al-Safi,Altaf,Altair,al-Tayyib,al-Tijani,al-Tufail,Amid,ʿAmid,Amin,Amir,ʿAmir,Amca,ʿEmir,ʿAmro,Anas,Anis,ʿAntarah,Anvar,ʿAkil,Arfan,Arif,ʿArif,Esat,Asʿad,Asadel,Eşref,Asif,ʿAsım,Esved,Ataʿ,Ataʿ Allah,Ataʿ al-Rahman,Atil,Atir,ʿAtif,ʿAvad,ʿAvf,Avs,Avvab,Ayham,Ayman,Ayser,Eyyüb,Aza,ʿAzab,Azhar,Azim,ʿAziz,ʿAzzam,Bedi,Bedi al-Zaman,Bedir,Bedrettin,Bedri,Bahaʿ,Bahiyettin,Behiç,Bahir,Bekr,Bekri,Balig,Bandar,Baraka,Barir,Başşar,Basil,Basim,Bassam,Beyazıt,Bayhas,Bilal,Beşir,Bulos,Budail,Burhan,Buşar,Butrus,Dabir,Dani,Derviş,Davʿud,Zakir,Zekiy,Dakvan,Zülfikar,Dirar,Diya,Diyaettin,Dukak,Fadi,Fadil,Fadl,Fadl Allah,Fahd,Fahad,Fehmi,Faisal,Faʿiz,Fakhir,Fahrettin,Fahri,Fakih,Falah,Falih,Faraş,Farhan,Farid,Faruk,Farik,Faris,Faruk,Fath,Fethi,Fatih,Fatin,Favaz,Fawzan,Fawzi,Fayyad,Ferran,Fida,Fikri,Firas,Fuʿat,Fudail,Cemal,Gayt,Gali,Galib,Ganim,Hassan,Gawt,Gazvan,Giyat,Habbab,Habib,Haddad,Hadi,Hafiz,Hakem,Hakim,Halim,Hamal,Hamas,Hamdan,Hamdi,Hamid,Hamim,Hamzah,Hana,Hanaʾi,Hanbal,Hani,Hanif,Hannad,Haris,Harith,Harun,Haşim,Hassan,Hatim,Haydar,Haytam,Hayyan,Hazim,Hilal,Hilmi,Hişam,Hud,Hudad,Hudhafah,Hudhayfah,Humam,Hussein,Husam,Hüsemettin,Ibrahim,ʿId,Idris,Ihsan,Ihtişam,ʿIkrimah,Ilias,ʿImad,Imadettin,Imran,Imtiyaz,Inʿam,Ikbal,ʿIrfan,ʿIsa,ʿIsam,Işak,Ismaʿil,Iyad,Iyas,Izzetin,Cabbar,Cabr,Cabir,Cad Allah,Caʿfar,Cal,Celal,Celalettin,Celil,Cemal,Cemalettin,Cemil,Carir,Casim,Caul,Caun,Cevat,Cawdah,Cevher,Cibran,Cibril,Cubair,Cul,Cuma,Cüneyt,Cüveyn,Kadar,Kadin,Kadir,Kahil,Kaliq,Kemal,Kamil,Keram,Kardal,Karif,Kerim,Kasib,Kasim,Katib,Kazım,Kalaf,Haldun,Halit,Halil,Halil al-Allah,Halis,Hatib,Kair al-Din,Hairi,Houri,Hulus,Huzaymah,Kutaiba,Labib,Lablab,Latif,Layth,LuʿayLubayd,Lokman,Lut,Lutfi,Maʿd,Madani,Mahbub,Mahdi,Mahfuz,Mahir,Mahjub,Mahmud,Mahrus,Maimun,Majd,Majdi,Majd al-Din,Majid,Makin,Malik,Mamduh,Maʿmun,Maʿin,Mandhur,Mansur,Marhub,Marid,Maʿruf,Mervan,Marzuk,Maşʿal,Maşhur,Masrur,Masʿud,Masun,Maysarah,Mazhar,Mazin,Mehmed,Mihran,Mihyar,Mikaʾil,Mikdad,Misbah,Mişʿal,Miyaz,Muʾadih,Muʾaviye,Muʾayyad,Mubarak,Mubin,Mudar,Muddathir,Mufid,Muflih,Muhab,Muhayr,Muhammad,Muhanna,Muhannad,Muhib,Muhib,Muhsin,Muhtadi,Muhyi al-Din,Muʿin,Muʿizz,Mujab,Mujahid,Mukarram,Muhlis,Muhtar,Mulham,Mulhim,Muʿmmar,Muʿmin,Mumtaz,Munahid,Mundhir,Munib,Munif,Munir,Muʿnis,Munjid,Munsif,Muntasir,Murad,Murid,Murşid,Murtada,Musa,Musʿab,Musaʿid,Muştak,Muslih,Muslim,Mutafa,Mutaʾ,Muʿtasim,Mutevelli,Muʿtaziz,Muthanna,Muti,Muvaffak,Muyassar,Muzaffer,Mussammil,Nabhan,Nabigah,Nabih,Nabil,Nadhir,Nadim,Nadir,Nafiʾ,Nahid,Naʾil,Naʾim,Naji,Najib,Najid,Najjar,Necmettin,Naʿaman,Namir,Naşʿah,Naşʿat,Naşvan,Nasib,Nasih,Nasim,Nasir,Nasrettin,Nasr,Nasri,Nasuh,Navaf,Navfal,Nayif,Nazih,Nazim,Nazmi,Nibras,Nidal,Nijad,Nimr,Nizar,Nuʿaym,Nuh,Nuhayd,Numair,Nuʿman,Nurettiin,Nuri,Nusra,Nusrat,Omar,Orhan,Osman,Kasım,kays,kudamah,kusay,katadah,kutaybah,kutb,kutuz,Rabah,Rabi,Radi,Rafi,Rafid,Rafik,Ragib,Rahman,Raʿid,Raʿif,Rais,Rajaa,Rajab,Raji,Rajih,Rakin,Rami,Ramih,Ramiz,Ramzi,Rani,Raşad,Raşid,Rasil,Rasin,Rasmi,Rasul,Ratib,Raʿuf,Rayhan,Rayyan,Razin,Ridha,Ridvan,Rihab,Riyad,Rizk,Ruhi,Ruşd,Ruşdi,Ruvayd,Saad,Saʿadah,Sab,Sabih,Sabir,Sabri,Saʿd,Sadettin,Sadad,Sadid,Sadık,Saʿdun,Saʿid,Safi,Safiy,Seyfettin,Safuh,Safwah,Safvat,Safvan,Sahib,Sahir,Sahl,Saʾib,Saif,Saif al-Din,Sajid,Sajjad,Sakhr,Salah,Salahattin,Salamah,Salih,Salim,Salman,Sami,Samih,Samir,Samman,Saqr,Sariyah,Sati,Saud,Sayyid,Shaʿban,Shadi,Shadin,Şafi,Şafik,Şahid,Şahin,Şahir,Şakib,Şakir,Şemsettin,Şamal,Şamil,Şamim,Şaraf,Şarif,Şevki,Şihab,Şahabettin,Şihad,Şuʿayib,Şukri,Şumayl,Siddik,Sinan,Siraj,Siracettin,Sofian,Suphi,Sufyan,Suhayib,Suheyl,Suhaym,Suleyman,Sumrah,Surakah,Suʿud,Tahir,Tahsin,Taym Allah,Taj,Tacettin,Talal,Talib,Tamim,Tamir,Tamam,Tammam,Takiy,Tarif,Tarik,Taslim,Tevfik,Tevhid,Taymullah,Taysir,Tayyib,Tabit,Tamir,Takib,Tavab,Tavban,ʿUbaidah,Ubaid,Ubayy,ʿUdayl,ʿUday,ʿUmar,Umarah,Umair,Urvah,Usaym,Usama,ʿUtbah,Uthal,Uthman,Vaddah,Vadi,Vadid,Vafiq,Vahab,Vahhab,Vahid,Vaʾil,Vajdi,Vajid,Vajih,Vakil,Valid,Valif,Valiy Allah,Valiy al-Din,Vakar,Vakkas,Vard,Vasif,Vasil,Vasim,Vazir,Yahya,Yaman,Yaʿkub,Yasar,Yasin,Yasir,Yazan,Yazid,Yunus,Yuşua,Yusri,Yusuf,Zafar,Zafir,Zahid,Zahir,Zayd,Zaim,Zayn,Zarif,Zekerriya,Zaki,Zakwan,Ziyad,Zubayr,Zuhayr

en: Abiha,Afaf,A'isha,Ajda,Aliya,Amira,Ashraqat,Atikah,Azra,Boutheina,Bushra,Chaima,Cynthia,Dalal,Dalia,Eliana,Esma,Farida,Fatima,Feyrouz,Habiba,Hafsa,Hajra,Halima,Hamida,Hanifa,Havva,Hayat,Hessa,Ibtisam,Ibtissam,Inaam,Jamila,Jawahir,Jena,Jumana,Kareena,Karima,Katya,Khadija,Khairunnisa,Khawla,Khawlah,Lama,Lamia,Latifa,Layal,Layan,Leila,Lina,Lulwa,Madiha,Maha,Mahmuna,Mai,Malika,Marwa,Maryam,Maya,Maysoon,Melissa,Nadia,Nafisa,Nahla,Naila,Najat,Nasim,Nasrin,Nejla,Nezha,Niusha,Qistina,Rahima,Rana,Rashida,Reem,Ruqayya,Saadia,Sabiha,Safiya,Sahar,Saida,Sajida,Sakhra,Salma,Samira,Sarah,Shahd,Shatha,Sherine,Shumaila,Sumaya,Taslima,Umm,Yara,Yasmin,Zahra,Zakiya,Zaynab
tr: Abiha,Afaf,Ayşe,Ajda,Aliye,Amire,Aşrakat,Atike,Azra,Büteyna,Buşra,Çayima,Sintiya,Dalal,Dalya,Elyana,Esma,Feride,Fatma,Feyruz,Habibe,Hafize,Hayra,Halime,Hamide,Hanife,Havva,Hayat,Hessa,İbtizam,İbtizzam,İnam,Cemile,Cevahir,Cena,Jumene,Karina,Kerime,Katya,Hediye,Hayrunisa,Hayla,Haylah,Lama,Lamia,Latife,Leyal,Leyan,Leyla,Lina,Lilya,Mediha,Meha,Mahmune,Maya,Melika,Merve,Meryem,Maya,Meysun,Melissa,Nadya,Nefise,Nahla,Nayla,Nayat,Nesim,Nesrin,Necla,Nezha,Nüsha,Kistina,Rahime,Rana,Reşide,Reim,Rukiye,Sadiye,Sabiha,Safiye,Seher,Saide,Sayide,Sahra,Salme,Semra,Sarah,Şadiye,Şata,Şerine,Hümeyra,Şumeya,Teslime,Ümmühan,Yara,Yasemin,Zehra,Zekiye,Zeynep

note: Generator for male dunefolk human names; see <https://wiki.wesnoth.org/Context-free_grammar> for syntax
en: 
    main={name_long}|{prefix}{suffix}|{name_mid}{connector}{name_mid}
    name_mid={prefix}{suffix}|{name_short}
    name_long={prefix}{suffix}|{prefix}{centre}{suffix}
    name_short=Din|Sif|Din|Taj|Sud|Ali|Lut|Nuh|Qays|Nimr|Jad|Bushr|Lut|Maʿd|Nur|Fadl
    prefix=Ab|Bas|Fat|Gha|Al|Ba|Ja|Ha|Mu|Ra|Raz|Abi|Am|La|ʿAj|Ala|ʿAk|Fa|Du|Im|Ju|Mun|Ma|Ni|Ji|Mu|Lab|Luf|Mih|Mi|Qu|Tal|Ta|Tha|Za|Zi|Yas|Wa|Su|Qa|ʿIkri|Lu|Su|Osa|Rag|Saf|Da|Fay|Nib|Nash
    suffix=af|al|lih|bair|sur|bi|lah|at|sim|ma|ih|yl|iq|raj|mam|man|ya|zid|riya|ail|air|ah|en|in|ayd|ud|rah|wah|nan|as|ir|ba|ni|yad|ras|zuq|hid|mal|kib
    connector= al-| bin | ibn
    centre=ʿ|ʾ|hi|sa|kar|da|na|ja|tay|ki|hai|saw
tr: 
    main={name_long}|{prefix}{suffix}|{name_mid}{connector}{name_mid}
    name_mid={prefix}{suffix}|{name_short}
    name_long={prefix}{suffix}|{prefix}{centre}{suffix}
    name_short=Din|Sif|Din|Taj|Sud|Ali|Lut|Nuh|Qays|Nimr|Jad|Bushr|Lut|Maʿd|Nur|Fadl
    prefix=Ab|Bas|Fat|Gha|Al|Ba|Ja|Ha|Mu|Ra|Raz|Abi|Am|La|ʿAj|Ala|ʿAk|Fa|Du|Im|Ju|Mun|Ma|Ni|Ji|Mu|Lab|Luf|Mih|Mi|Qu|Tal|Ta|Tha|Za|Zi|Yas|Wa|Su|Qa|ʿIkri|Lu|Su|Osa|Rag|Saf|Da|Fay|Nib|Nash
    suffix=af|al|lih|bair|sur|bi|lah|at|sim|ma|ih|yl|iq|raj|mam|man|ya|zid|riya|ail|air|ah|en|in|ayd|ud|rah|wah|nan|as|ir|ba|ni|yad|ras|zuq|hid|mal|kib
    connector= al-| bin | ibn
    centre=ʿ|ʾ|hi|sa|kar|da|na|ja|tay|ki|hai|sav

note: Generator for female dunefolk human names; see <https://wiki.wesnoth.org/Context-free_grammar> for syntax
en: 
    main={name_long}|{prefix}{suffix}|{name_mid}{connector}{surname}
    name_mid={prefix}{suffix}|{name_short}
    surname={name_mid_male}|{name_mid}|{name_mid_male}
    name_long={prefix}{suffix}|{prefix}{centre}{suffix}
    name_short=Afaf|Aida|Alya|Arij|Arwa|Asma|Asra|Azra|Dua|Fajr|Hala|Hana|Hiba|Inas|Isra|Lina|Mona|Muna|Nida|Nima|Nur|Rana|Rim|Ruba|Ruya|Ruwa|Sana|Sara|Suha|Tuba|Uzma|Zara
    prefix=Ab|Bas|Fat|Gha|Al|Ba|Ja|Ha|Mu|Ra|Raz|Abi|Am|La|ʿAj|Ala|ʿAk|Fa|Du|Im|Ju|Mun|Ma|Ni|Ji|Mu|Lab|Luf|Mih|Mi|Qu|Tal|Ta|Tha|Za|Zi|Yas|Wa|Su|Qa|ʿIkri|Lu|Su|Osa|Rag|Saf|Da|Fay|Nib|Nash
    suffix=a|ab|ad|ah|af|aj|al|am|an|ar|as|at|ay|az|da|een|ia|ij|in|ir|la|ma|mas|n|na|nab|ni|r|ra|raa|ran|rat|ul|ur|uz|wa|ya|yah|yam|za|zi
    connector= al-| ibna | bint
    centre=ʿ|ʾ|hi|sa|kar|da|na|ja|tay|ki|hai|saw
    
    These nonterminals are literally copied from the male names.
    name_mid_male={prefix_male}{suffix_male}|{name_short_male}
    name_short_male=Din|Sif|Din|Taj|Sud|Ali|Lut|Nuh|Qays|Nimr|Jad|Bushr|Lut|Maʿd|Nur|Fadl
    prefix_male=Ab|Bas|Fat|Gha|Al|Ba|Ja|Ha|Mu|Ra|Raz|Abi|Am|La|ʿAj|Ala|ʿAk|Fa|Du|Im|Ju|Mun|Ma|Ni|Ji|Mu|Lab|Luf|Mih|Mi|Qu|Tal|Ta|Tha|Za|Zi|Yas|Wa|Su|Qa|ʿIkri|Lu|Su|Osa|Rag|Saf|Da|Fay|Nib|Nash
    suffix_male=af|al|lih|bair|sur|bi|lah|at|sim|ma|ih|yl|iq|raj|mam|man|ya|zid|riya|ail|air|ah|en|in|ayd|ud|rah|wah|nan|as|ir|ba|ni|yad|ras|zuq|hid|mal|kib
tr: 
    main={name_long}|{prefix}{suffix}|{name_mid}{connector}{surname}
    name_mid={prefix}{suffix}|{name_short}
    surname={name_mid_male}|{name_mid}|{name_mid_male}
    name_long={prefix}{suffix}|{prefix}{centre}{suffix}
    name_short=Afaf|Aida|Alya|Arij|Arva|Asma|Asra|Azra|Dua|Facr|Hala|Hana|Hiba|Inas|Isra|Lina|Mona|Muna|Nida|Nima|Nur|Rana|Rim|Ruba|Ruya|Ruwa|Sana|Sara|Suha|Tuba|Uzma|Zara
    prefix=Ab|Bas|Fat|Ga|Al|Ba|Ca|Ha|Mu|Ra|Raz|Abi|Am|La|ʿAj|Ala|ʿAk|Fa|Du|Im|Ju|Mun|Ma|Ni|Ci|Mu|Lab|Luf|Mih|Mi|Ku|Tal|Ta|Tha|Za|Zi|Yas|Va|Su|Ka|ʿIkri|Lu|Su|Osa|Rag|Saf|Da|Fay|Nib|Nash
    suffix=a|ab|ad|ah|af|aj|al|am|an|ar|as|at|ay|az|da|een|ia|ij|in|ir|la|ma|mas|n|na|nab|ni|r|ra|raa|ran|rat|ul|ur|uz|va|ya|yah|yam|za|zi
    connector= al-| ibna | bint
    centre=ʿ|ʾ|hi|sa|kar|da|na|ja|tay|ki|hai|sav
    
    These nonterminals are literally copied from the male names.
    name_mid_male={prefix_male}{suffix_male}|{name_short_male}
    name_short_male=Din|Sif|Din|Taj|Sud|Ali|Lut|Nuh|Kays|Nimr|Cad|Bushr|Lut|Maʿd|Nur|Fadl
    prefix_male=Ab|Bas|Fat|Ga|Al|Ba|Ja|Ha|Mu|Ra|Raz|Abi|Am|La|ʿAj|Ala|ʿAk|Fa|Du|Im|Ju|Mun|Ma|Ni|Ci|Mu|Lab|Luf|Mih|Mi|Ku|Tal|Ta|Ha|Za|Zi|Yas|Va|Su|Ka|ʿIkri|Lu|Su|Osa|Rag|Saf|Da|Fay|Nib|Nash
    suffix_male=af|al|lih|bair|sur|bi|lah|at|sim|ma|ih|yl|iq|raj|mam|man|ya|zid|riya|ail|air|ah|en|in|ayd|ud|rah|vah|nan|as|ir|ba|ni|yad|ras|zuk|hid|mal|kib

en: Amprixta,Anexir,Anitraz,Arix,Axiz,Bzz’Kza,Chamil,Cleezi,Clezz,Fazzis,Fizztrax,Flixta,Flizzil,Frikes,Frizzle,Hasz,Heffez,Hertrazzir,Hesz,Hezzir,Hezzis,Hix,Inexis,Irix,Jezzix,Jizz,Kaliez,Kepzs,Kernix,Kersezz,Kertrasz,Kerx,Kerxenix,Kezz,Klexaz,Klezyx,Krarax,Krenarex,Krex,Krinex,Krisess,Laizix,Lazki,Lixeez,Merax,Mexiss,Moxanzz,Naxisz,Nix,Pekzs,Plaxis,Plesix,Presch,Sailik,Salanix,Salik,Sandix,Saprazz,Satras,Skalix,Skandix,Skazix,Skeely,Skeezix,Sklizle,Skrez,Slizilx,Sprizz,Ssexur,Ssizer,Ssorix,Sszasz,Sterizz,Talerez,Tarex,Tarnix,Tezzaz,Tirasch,Tirax,Tirix,Trezz,Venezz,Vriss,Waks,Xaffrasz,Xartrez,Xasz,Xaztex,Xerxix,Xirasz,Xirr,Xirtras,Xirtrez,Xirz,Zandler,Zedrix,Zilrix,Zizzasz,Zslap,Zzalkz,Zzupde
tr: Ampirikista,Aneksir,Anitraz,Ariks,Aksiz,Bizzikza,Çamil,Çilezi,Çilez,Fazzis,Fiziztraks,Fliksta,Flizzil,Frikes,Frizle,Hasiz,Heffez,Hertrazir,Hesiz,Hezzir,Hezzis,Hiks,Aneksis,Ayriks,Jezziks,Jiziz,Kalizez,Kepizis,Keriniks,Kerseziz,Kertirasiz,Keriks,Kerkeniks,Keziz,Kleksaz,Kleziks,Krarakis,Krenarekis,Krekis,Krineks,Krisesis,Lajizikis,Lazikij,Liksesez,Merakis,Meksisis,Moksanozoz,Naksisiz,Nikis,Pekizis,Plaksis,Plesikis,Preş,Sasilik,Salaniks,Salik,Sandiks,Sapraziz,Satras,Skalikis,Skandikis,Skazikis,Skeleli,Skezezikis,Skelizle,Skerez,Silizilikis,Sipriziz,Siseksur,Sisizer,Sisoriks,Siszasiz,Siteriziz,Talerez,Tarekis,Tarnikis,Tezzaz,Tirasis,Tirakis,Tirikis,Treziz,Veneziz,Virisis,Vakis,Safafrasaz,Saretrez,Sasız,Saztekzis,Serksizis,Siraksiz,Zirir,Zirtiras,Zirtirez,Ziriz,Zandler,Zedrikis,Zilrikis,Zizzasaz,Zaslap,Zazalakaz,Zuzupde

note: Generator for saurian names; see <https://wiki.wesnoth.org/Context-free_grammar> for syntax
en: 
    main={prefix}{suffix}|{prefix}{centre}{suffix}
    prefix=Am|An|Ar|Bzz|Cha|Clee|Fa|Fi|Fli|Fri|Ha|He|In|Ir|In|Ka|Ke|Jezz|Ji|Ka|Ke|Lo|Ma|Ox|Po|Sa|Se|Li|Me|Na|Pre|Ska|Sse|Ssi|Sto|Ste|Szi|Sza|Ti|Ve|Vri|Xa|Xe|Xi|Zan|Zil|Zzu
    suffix=ta|ir|az|ix|za|trax|il|le|esz|izs|ezz|irr|asch|ez|is|iss|azz
    centre=ix|’Kza|tra|na|an|ex|ssa|zzi|’Usz
tr: 
    main={prefix}{suffix}|{prefix}{centre}{suffix}
    prefix=Am|An|Ar|Bızz|Ça|Klee|Fa|Fi|Fli|Fri|Ha|He|In|Ir|In|Ka|Ke|Cezz|Ci|Ka|Ke|Lo|Ma|Oks|Po|Sa|Se|Li|Me|Na|Pre|Ska|Sse|Ssi|Sto|Ste|Szi|Sza|Ti|Ve|Vri|Za|Ze|Zi|Zan|Zil|Zzu
    suffix=ta|ir|az|iks|za|traks|il|le|esz|izs|ezz|irr|aş|ez|is|iss|azz
    centre=iks|’Kza|tra|na|an|eks|ssa|zzi|’Usz

en: Absu,Abzu,Aigaion,Alastyn,Apalala,Apam,Apsu,Aremata,Atlahua,Atlaua,Barinthus,Dhakhan,Dylan,Elcmar,Ember,Enki,Faro,Habaek,Ikatere,Jamm,Jin,Kinilau,Kulullu,Labuna,Laut,Lir,Llyr,Ludd,Makara,Maui,Melicertes,Mimir,Natat,Nechtan,Neptune,Nereus,Nethuns,Njord,Nuada,Nudd,Nudimmud,Nun,Oceanus,Okeanos,Phorcys,Pontus,Popoa,Poseidon,Proteus,Raja,Rau,Rorua,Ryujin,Scylla,Sinilau,Sisiutl,Tagaloa,Tanaoa,Tangaloa,Tangaroa,Thaumas,Tikitiki,Tini,Tinilau,Tinirau,Toniwha,Triton,Vizi,Vodnik,Vourukasa
tr: Absu,Abzu,Agigagon,Alastin,Apalala,Apam,Apsu,Aremata,Atlahuga,Atlaguga,Barintus,Dakan,Delan,Elemar,Ember,Enki,Faro,Habek,İkatere,Jamim,Jin,Kinila,Kulullu,Labuna,Lajut,Lir,Lilir,Ludud,Makaka,Makuki,Meliçertes,Mimir,Natat,Nektan,Neptün,Neros,Netunas,Nijord,Nujada,Nudid,Nudimud,Nun,Oseyanus,Okeyanos,Forsis,Ponturus,Popoya,Poseydon,Proteus,Raja,Rau,Rorua,Ruyujin,Sakilla,Sinila,Sisitul,Tagaloga,Tanagoga,Tangaloga,Tangaroga,Tagumas,Tikitiki,Tini,Tinilagu,Tiniragu,Toniva,Triton,Vizi,Vodnik,Vogurukasa

en: Aglaopheme,Amphitrite,Aphrodite,Ariel,Atargatis,Calypso,Delphine,Derceto,Diktynna,Electra,Galatea,Himeropa,Jengu,Leucosia,Ligia,Lori Lamaris,Mama Wata,Marina,Miranda,Miriam,Molpe,Parthenope,Pelagia,Pisinoe,Rân,Sedna,Stella Maris,Thelxiepia,Tirgata,Vatea,Ved-Ava,Veen emo,Vete-ema
tr: Aglapofeme,Amfitrite,Afrodit,Ariyel,Atargatis,Kalipso,Delfin,Derceto,Diktina,Elektra,Galateğa,Himeropa,Jengu,Levucosya,Ligya,Lori Lamaris,Mama Vata,Marina,Miranda,Miryam,Molpe,Partenop,Pelagya,Pisinole,Rânâ,Sedina,Stella Maris,Telkipeya,Tirgata,Vatela,Vedava,Veyenemo,Vetenema

note: Generator for merman names; see <https://wiki.wesnoth.org/Context-free_grammar> for syntax
en: 
    main={prefix}{suffix}|{prefix}{centre}{suffix}
    prefix=A|Ai|Apa|Bar|Atla|Dha|El|Fa|Ja|La|Ku|Li|Ma|Me|Mi|Na|Ne|Njo|Nua|Nu|Oce|Okre|Phor|Po|Pro|Ra|Ro|Ryu|Scy|Si|Ta|Thau|Ti|Vi|Tri|Vo|Vou
    suffix=su|ion|la|ta|ua|mar|re|lau|lu|na|yr|ra|tes|nus|teus|tes|tan|mas|ki|ni|lau|nik|sa|loa|roa
    centre=la|ma|ri|sei|te|ka|li|cer|tu|ni|ki|na|ga|si
tr: 
    main={prefix}{suffix}|{prefix}{centre}{suffix}
    prefix=A|Ai|Apa|Bar|Atla|Dha|El|Fa|Ja|La|Ku|Li|Ma|Me|Mi|Na|Ne|Njo|Nua|Nu|Oce|Okre|Phor|Po|Pro|Ra|Ro|Ryu|Ski|Si|Ta|Thau|Ti|Vi|Tri|Vo|Vu
    suffix=su|iyon|la|ta|ua|mar|re|lau|lu|na|yr|ra|tes|nus|teus|tes|tan|mas|ki|ni|lau|nik|sa|loa|roa
    centre=la|ma|ri|sei|te|ka|li|cer|tu|ni|ki|na|ga|si

note: Generator for mermaid names; see <https://wiki.wesnoth.org/Context-free_grammar> for syntax
en: 
    main={prefix}{suffix}|{prefix}{centre}{suffix}
    prefix=Agla|Amphi|A|Ca|Del|Der|Di|El|Ga|Je|Leu|Li|Lo|Ma|Wa|Ma|Mi|Mo|Par|Pel|Pi|Se|Ste|Ma|The|Ti|Va|Ve
    suffix=me|pe|gia|noe|dna|la|ris|ta|tea|va|mo|pe|riam|riel|na|ra|tea
    centre=ophe|phri|tri|phro|di|si|xie|ce|ty|la|me|ro|co|mar|ran|then|la|ga
tr: 
    main={prefix}{suffix}|{prefix}{centre}{suffix}
    prefix=Agla|Amfi|A|Ca|Del|Der|Di|El|Ga|Je|Leu|Li|Lo|Ma|Wa|Ma|Mi|Mo|Par|Pel|Pi|Se|Ste|Ma|Te|Ti|Va|Ve
    suffix=me|pe|gia|noe|dna|la|ris|ta|tea|va|mo|pe|riam|riel|na|ra|tea
    centre=ofe|fri|tri|fro|di|si|ziy|ce|ty|la|me|ro|co|mar|ran|ten|la|ga

en: Abraxas,Aleiss,Amail,Axmail,Blanal,Bleii,Blo,Bress,Briss,Gaxmol,Griam,Griss,Grissileii,Hailoss,Hainoss,Harxos,Huzel,Inaloss,Ineii,Issal,Klezel,Kras,Krezkps,Kzap,Lamaiss,Lameii,Lexpek,Liness,Lobor,Maissol,Malinos,Milbor,Mileii,Nildloss,Oxpeii,Poniaz,Psell,Pson,Pzakp,Reii,Sassal,Saxil,Saxrireii,Sekol,Silas,Skell,Skepz,Slell,Snol,Soill,Sorkol,Srell,Trixoz,Vilail,Vissal,Vlanis,Xabrak,Xamalel,Xinas,Xnamos,Xopkon,Zalsp,Zlek,Zpsek,Zsekp
tr: Abraksas,Alefis,Amalil,Akmalil,Blanal,Blelili,Bölö,Bresis,Brisis,Gakmol,Grigam,Grisis,Grissile,Hajilos,Hajinos,Harkos,Huzel,İnalos,İnene,İssal,Klezel,Kras,Krezkepes,Kezap,Lamalis,Lamelili,Lekpek,Linesis,Lobor,Malissol,Malinos,Milbor,Milelili,Nildiloss,Okpelili,Ponilaz,Piselil,Pison,Pizakip,Relili,Sassal,Saksil,Sakrirelili,Sekol,Silas,Sikell,Sikepiz,Silell,Sinol,Solilil,Sorkol,Sirelil,Triksoz,Vilalil,Vissal,Vilanis,Kabrak,Şamalel,Kinas,Sramos,Şopkon,Zalsap,Zelek,Zepsek,Zesekep

en: Aliasse,Amailis,Axmailia,Blai,Blanalai,Bli,Bliana,Brassas,Brissal,Gaxmail,Griama,Grissa,Grissilai,Haila,Haina,Harxias,Huzi,Inai,Inalai,Issalai,Klez,Kras,Krezkps,Kzap,Lamai,Lamaissa,Lexpek,Liabra,Lilin,Linassa,Maissa,Malina,Mila,Milbra,Nildlasi,Oxpel,Poniazal,Psal,Psen,Pzakp,Riaa,Sall,Sassalia,Saxiala,Saxririaa,Sek,Skal,Skepz,Sla,Snelia,Srak,Sral,Szak,Trixzed,Vilaila,Vissalai,Vlanissa,Xabrak,Xamalia,Xina,Xinasia,Xnamas,Xopkne,Zalsp,Zlek,Zpsek,Zsekp
tr: Aliyasse,Amalilis,Akmalya,Blay,Blanalay,Büli,Büliyana,Brassas,Brissal,Gakmal,Griyama,Grissa,Grissila,Hayla,Hayna,Harkiyas,Huzi,İnay,İnalay,Issalay,Kilez,Kras,Krezkip,Közap,Lamay,Lamayissa,Lekpek,Liyabra,Lilin,Linassa,Massa,Malina,Mila,Milbra,Nildasi,Okpel,Poniyazal,Pisal,Pisen,Pizakip,Rimama,Salil,Sassali,Sakila,Sakrira,Sek,Şakal,Şakepiz,Şila,Şinelya,Şrak,Şral,Şezak,Trikzed,Vilala,Vissala,Vlanissa,Şabrak,Şamali,Şina,Kinasa,Ünamas,Kopokne,Zalsap,Zelek,Zepsek,Zesekep

note: Generator for male naga names; see <https://wiki.wesnoth.org/Context-free_grammar> for syntax
en: 
    main={prefix}{suffix}
    prefix=Abra|Ale|Ama|Ax|Bla|Ble|Bre|Bri|Gri|Hai|Har|Hu|Ine|Kle|Krez|Lam|Lin|Lob|Mai|Lal|Nild|Pon|Pse|Pza|Sa|Se|Sle|So|Sor|Tri|Vi|Vla|Xa|Xi|Xna|Za|Zle|Zse
    suffix=iss|ail|nal|eii|mol|loss|noss|xos|sal|zel|kps|pek|ness|or|sol|peii|iaz|on|sal|ol|kil|oz|ail|al|nis|rak|lel|nas|kon|ekp
tr: 
    main={prefix}{suffix}
    prefix=Abra|Ale|Ama|Aks|Bla|Ble|Bre|Bri|Gri|Hay|Har|Hu|Ine|Kle|Krez|Lam|Lin|Lob|May|Lal|Nild|Pon|Pse|Pza|Sa|Se|Sle|So|Sor|Tri|Vi|Vla|Za|Zi|Zna|Za|Zle|Zse
    suffix=iss|ail|nal|eii|mol|loss|noss|zos|sal|zel|kps|pek|ness|or|sol|pey|iaz|on|sal|ol|kil|oz|ail|al|nis|rak|lel|nas|kon|ekp

note: Generator for female naga names; see <https://wiki.wesnoth.org/Context-free_grammar> for syntax
en: 
    main={prefix}{suffix}
    prefix=Ali|Ama|Ax|Bla|Bli|Bra|Bri|Gax|Gri|Hai|Har|Hu|Ina|Iss|Krez|Kzap|Lam|Lex|Li|Lin|Mai|Mu|Nil|Ox|Pon|Pza|Ri|Sal|Sax|Sek|Snel|Sra|Trix|Vil|Vis|Blan|Xab|Xam|Xi|Xnam|Xop|Zal|Zle|Zse
    suffix=asse|mailia|ilis|ana|ama|ssa|ssilai|zi|xias|lai|maissa|bra|lin|lina|na|bra|aa|lia|lai|laila|na|pkne|alsp|ekp
tr: 
    main={prefix}{suffix}
    prefix=Ali|Ama|Aks|Bla|Bli|Bra|Bri|Gaks|Gri|Hai|Har|Hu|Ina|Iss|Krez|Kzap|Lam|Leks|Li|Lin|May|Mu|Nil|Oks|Pon|Pza|Ri|Sal|Saks|Sek|Snel|Sra|Triks|Vil|Vis|Blan|Zab|Zam|Zi|Znam|Zop|Zal|Zle|Zse
    suffix=asse|mayliya|ilis|ana|ama|ssa|ssilai|zi|xias|lay|mayssa|bra|lin|lina|na|bra|aa|lia|lay|layla|na|pkne|alsp|ekp

en: Akoark,Akort,Akzalk,Arkarm,Barkuk,Blokkar,Borkuk,Bukkak,Bulruk,Corkkar,Delkkak,Garkuk,Gnukk,Goruk,Grak,Gurk,Gurm,Kalknix,Karak,Karbuk,Kargnak,Karterak,Kayrak,Kelkrar,Kerta,Kilkrar,Kingrok,Kirk,Klud,Kokkan,Kolk,Komak,Korgnak,Kork,Koruck,Kramak,Krog,Krukrak,Krumuk,Kuknuk,Kurkur,Kurmak,Makron,Markaak,Markuk,Merknik,Nargak,Olk,Orkut,Reknak,Takolak,Trabuk,Trakkon,Urkar,Urkark
tr: Akogark,Akorot,Akzaluk,Arkarim,Barkuk,Blokkar,Borkuk,Bukkak,Bulruk,Corokkar,Delokkak,Garkuk,Gunukuk,Goruk,Grak,Gurk,Gurom,Kaftaniks,Karak,Karbuk,Karagnak,Karterak,Kayrak,Kelekrar,Kerta,Kilikrar,Kingorok,Kirk,Kulud,Kokkan,Kolok,Komak,Korognak,Korok,Koruşk,Kramak,Krog,Krukrak,Krumuk,Kuknuk,Kurkur,Kurşak,Maşron,Markajak,Markuk,Merknik,Nargak,Oluf,Orkurut,Reknak,Takolak,Trabuk,Trakkon,Urkar,Urkarik

en: Badush,Bagar,Bagdish,Barag,Barbag,Bart,Bashnak,Bidish,Bidush,Bik,Bilg,Bilo,Binak,Bink,Biol,Birt,Bogar,Bogdish,Bogdush,Bogor,Bok,Bolg,Bong,Borg,Bork,Bort,Boshnak,Budush,Bugdish,Buk,Bunak,Bung,Bunk,Burag,Burg,Burk,Buurk,Eradash,Eradish,Eragdish,Eragdush,Eragor,Eranak,Erang,Erarag,Erarg,Erart,Erigdush,Erik,Erinak,Eriol,Erirag,Erirbag,Erirg,Erirt,Erishnak,Eriurk,Erogdish,Erogdush,Erok,Erong,Eronk,Erorbag,Erudish,Erudush,Erugar,Erugdush,Erulo,Erunk,Eruol,Erurag,Eruurk,Gadash,Gagar,Gagdush,Gagor,Galo,Ganak,Gank,Gaol,Garag,Gashnak,Gigor,Ginak,Ging,Gink,Girt,Gogdish,Gogdush,Gong,Gork,Gort,Goshnak,Gradash,Gragar,Gragor,Grak,Gralg,Gralo,Granak,Graol,Grarbag,Gridash,Gridish,Gridush,Grigar,Grigor,Grilg,Grilo,Grink,Grirag,Grirg,Grirk,Grishnak,Grodish,Grogar,Grogdish,Grok,Grolg,Grong,Gronk,Grorag,Grorg,Grork,Grort,Groshnak,Grudash,Grugar,Grugdish,Grugdush,Gruk,Grulo,Grunk,Gruol,Grurg,Grurk,Grurt,Gruurk,Gugdish,Gugdush,Gulg,Gulo,Gunak,Gurbag,Gurt,Gushnak,Hadash,Hadish,Hadush,Hagar,Hagdush,Hagor,Hak,Halg,Hank,Hashnak,Hidash,Hidish,Hidush,Higdush,Hilg,Hinak,Hing,Hink,Hiol,Hirag,Hirg,Hodush,Hogar,Hogor,Hong,Hool,Horbag,Hork,Hort,Hoshnak,Hudash,Hudish,Hugor,Huk,Hulg,Hulo,Hunk,Huol,Hurag,Hurbag,Hurk,Hushnak,Huurk,Pagdish,Pagor,Palg,Palo,Paol,Parag,Pashnak,Pidush,Pigdish,Pigdush,Pilg,Pinak,Pink,Pirbag,Podash,Podish,Podush,Pogdish,Polg,Porbag,Porg,Pork,Port,Poshnak,Pradish,Pragdush,Pragor,Pralg,Pralo,Prang,Praol,Prarag,Prarbag,Prarg,Prark,Prart,Prashnak,Praurk,Pridish,Prigar,Prigdish,Prigor,Prilg,Prilo,Prinak,Priol,Prirbag,Prirg,Prirt,Priurk,Prodash,Prodish,Prodush,Prolg,Prolo,Pronak,Prong,Pronk,Prool,Prourk,Prudish,Prugar,Prugdish,Pruk,Prunak,Prunk,Prurg,Prurk,Pruurk,Puk,Pulg,Pulo,Punak,Pung,Punk,Purag,Purbag,Purg,Puurk,Radash,Ragar,Ragdish,Rak,Rang,Rank,Raol,Rarag,Rarbag,Rark,Rashnak,Raurk,Rigor,Rik,Rilg,Rinak,Rink,Rirg,Rirk,Rodish,Rodush,Rogdish,Rok,Rolo,Ronak,Rudash,Rugar,Rugdish,Ruk,Rung,Ruol,Rurag,Rushnak,Vadash,Vadish,Vadush,Vak,Valo,Vank,Varag,Varbag,Vigar,Vigdish,Vigor,Vilg,Vilo,Vink,Virag,Virt,Vishnak,Vogdish,Vogor,Vonak,Vong,Vorg,Vork,Voshnak,Vourk,Vradash,Vragar,Vragdush,Vragor,Vralo,Vrang,Vrarbag,Vrarg,Vrart,Vraurk,Vridash,Vridish,Vrigor,Vrik,Vrinak,Vring,Vrirt,Vrishnak,Vriurk,Vrodash,Vrodish,Vrogar,Vrogor,Vrolo,Vrong,Vrorg,Vrork,Vrudish,Vrugdush,Vrulg,Vrung,Vruol,Vrurg,Vrurt,Vruurk,Vudish,Vuk,Vulg,Vulo,Vunak,Vurag,Vurbag,Vurg,Vushnak
tr: Baduş,Bagar,Bagdiş,Barag,Barbag,Bart,Başnak,Bidiş,Biduş,Bik,Bilg,Bilo,Binak,Bink,Bilol,Birt,Bogar,Bogdiş,Bogduş,Bogor,Bolok,Bolog,Bong,Borg,Bork,Bort,Boştak,Buduş,Bugdiş,Buk,Bunak,Bung,Bunk,Burag,Burg,Burk,Bunurk,Eradaş,Eradiş,Eragdiş,Eragduş,Eragor,Eranak,Erang,Erarag,Erarg,Erart,Erigduş,Ering,Erinak,Erilol,Erirag,Erirbag,Eririg,Eririt,Erişnak,Erirurk,Erogdiş,Erogduş,Erok,Erong,Eronk,Erorbag,Erudiş,Eruduş,Erugar,Erugduş,Erulo,Erunk,Erulol,Erurag,Erunurk,Gadaş,Gagar,Gagduş,Gagor,Galo,Ganak,Gank,Galol,Garag,Gaşnak,Gigor,Ginak,Ging,Gink,Girt,Gogdiş,Gogduş,Gong,Gork,Gort,Goşnak,Gradaş,Gragar,Gragor,Grak,Gralig,Gralo,Granak,Gralol,Grarbag,Gridaş,Gridiş,Griduş,Grigar,Grigör,Grilög,Grilo,Grink,Grirag,Grirög,Grirök,Grişnak,Grodiş,Grogar,Grogdiş,Grok,Grolog,Gronog,Gronok,Grorag,Grorog,Grorok,Grorot,Groşnak,Grudaş,Grugar,Grugdiş,Grugduş,Gruk,Grulo,Grunk,Gruol,Grurg,Grurk,Grurt,Grumurk,Gugdiş,Gugduş,Gulug,Gulo,Gunak,Gurbag,Gurt,Guşnak,Hadaş,Hadiş,Haduş,Hagar,Hagduş,Hagor,Hak,Halig,Hank,Haşnak,Hidaş,Hidiş,Hiduş,Higduş,Hilig,Hinak,Hinig,Hinik,Hilol,Hirag,Hirig,Hoduş,Hogar,Hogor,Hong,Hofol,Horbag,Hork,Hort,Hoşnak,Hudaş,Hudiş,Hugor,Huk,Hulug,Hulo,Hunuk,Hulol,Hurag,Hurbag,Hurk,Huşnak,Hururk,Pagdiş,Pagor,Palag,Palo,Palol,Parag,Paşnak,Piduş,Pigdiş,Pigduş,Pilig,Pinak,Pinik,Pirbag,Podaş,Podiş,Poduş,Pogdiş,Polog,Porbag,Porg,Pork,Port,Poşnak,Pradiş,Pragduş,Pragor,Pralig,Pralo,Prang,Pralol,Prarag,Prarbag,Prarg,Prark,Prart,Praşnak,Prarurk,Pridiş,Prigar,Prigdiş,Prigor,Prilig,Prilo,Prinak,Prilol,Prirbag,Prirg,Prirt,Prirurk,Prodaş,Prodiş,Produş,Prolög,Prolo,Pronak,Prong,Pronk,Prorol,Progurk,Prudiş,Prugar,Prugdiş,Pruk,Prunak,Prunk,Prurg,Prurk,Prugurk,Puk,Pulug,Pulo,Punak,Punug,Punuk,Purag,Purbag,Purug,Pururk,Radaş,Ragar,Ragdiş,Rak,Ranag,Rank,Raçol,Rarag,Rarbag,Rarık,Raşnak,Ravurk,Rigor,Rik,Rilig,Rinak,Rinik,Ririg,Ririk,Rodiş,Roduş,Rogdiş,Rok,Rolo,Ronak,Rudaş,Rugar,Rugdiş,Ruk,Rung,Rujol,Rurag,Ruşnak,Vadaş,Vadiş,Vaduş,Vak,Valo,Vank,Varag,Varbag,Vigar,Vigdiş,Vigjor,Vilg,Vilo,Vink,Virag,Virt,Vişnak,Vogdiş,Vogor,Vonak,Vong,Vorog,Vorok,Voşnak,Vogurk,Vradaş,Vragar,Vragduş,Vragor,Vralo,Vrang,Vrarbag,Vrarg,Vrarit,Vragurk,Vridaş,Vridiş,Vrigor,Vrik,Vrinak,Vring,Vrirt,Vrişnak,Vrigurk,Vrodaş,Vrodiş,Vrogar,Vrogor,Vrolo,Vrong,Vrorog,Vrorok,Vrudiş,Vrugduş,Vrulog,Vrung,Vrulol,Vrurug,Vrurut,Vrugurk,Vudiş,Vuk,Vulug,Vulo,Vunak,Vurag,Vurbag,Vurg,Vuşnak

note: Generator for orc names
en: 
    main={starting_consonnant}{vowel}{consonnant}{vowel}{ending_consonnant}|{starting_consonnant}{vowel}{consonnant}{ending_vowel}|{starting_vowel}{consonnant}{vowel}{ending_consonnant}|{starting_consonnant}{vowel}{ending_consonnant}|{starting_vowel}{consonnant}{ending_vowel}
    starting_consonnant=B|Br|D|Dr|G|Gr|Gh|H|Kh|M|N|P|Pr|R|S|Sh|T|V
    starting_vowel=A|I|O|U
    consonnant=b|br|d|dr|g|gr|gh|kh|m|n|p|pr|r|s|sh|t|v|gz|zg|rb|br|dr|vr|khr|gd|shn
    vowel=a|i|o|u
    ending_consonnant=b|g|r|sh|k
    ending_vowel=o|u
tr: 
    main={starting_consonnant}{vowel}{consonnant}{vowel}{ending_consonnant}|{starting_consonnant}{vowel}{consonnant}{ending_vowel}|{starting_vowel}{consonnant}{vowel}{ending_consonnant}|{starting_consonnant}{vowel}{ending_consonnant}|{starting_vowel}{consonnant}{ending_vowel}
    starting_consonnant=B|Br|D|Dr|G|Gr|Gh|H|Kh|M|N|P|Pr|R|S|Ş|T|V
    starting_vowel=A|I|O|U
    consonnant=b|br|d|dr|g|gr|gh|kh|m|n|p|pr|r|s|ş|t|v|gz|zg|rb|br|dr|vr|khr|gd|şn
    vowel=a|i|o|u
    ending_consonnant=b|g|r|ş|k
    ending_vowel=o|u

en: Äg,Agh,Bog Äh,Borb,Brag,Brag Goh,Brok,Dak,Drog,Frok,Ga,Gah,Gark,Gnarf,Grar,Grokk,Grumph,Gulk,Hak,Hask,Hoth,Hug Bah,Hu Kah,Kak,Krak,Krug,Kub,Kuh,Lok,Luk,Nak,Nuk Kar,Pag,Reck,Rok,Ruk,Sark,Shak,Shuf,Stuh,Targ,Thog,Thruf,Thur,Tohg,Torg,Trok,Tsok,Tuh,Tuk Ruh,Ugg,Üh,Urg,Urgh,Urk,Vak,Zog,Zuug
tr: Âğ,Aha,Bog Og,Borig,Brag,Brag Gog,Brok,Dak,Drog,Frok,Ga,Gah,Gark,Gnarf,Grar,Grokok,Grumpoh,Gulok,Hak,Haski,Hort,Hug Ban,Hu Kag,Kak,Krak,Krug,Kub,Kuh,Lok,Luk,Nak,Nuk Kar,Pag,Rek,Rok,Ruk,Sark,Şak,Şuf,Stut,Tark,Tog,Truf,Trur,Tong,Torg,Trok,Tsok,Tuy,Tuk Rut,Ugug,Öh Üh,Ufur,Ufruk,Ururk,Vak,Zog,Zugug

note: Generator for troll names; see <https://wiki.wesnoth.org/Context-free_grammar> for syntax
en: 
    main={short_name}|{short_name}|{short_name}|{short_name} {short_name}
    short_name={prefix}{middle}{suffix}|{prefix}{middle}{suffix}|{prefix}{middle}{suffix}|{beginning}{suffix}
    prefix=B|Br|D|G|Gn|H|K|Kr|L|N|K|P|R|S|Sh|St|Th|Ts|T|V|Z
    middle=a|o|u|uu|ä|ü
    beginning=Ä|Ü|A|U
    suffix=rb|g|gh|k|rf|kk|r|g|th|h|rg
tr: 
    main={short_name}|{short_name}|{short_name}|{short_name} {short_name}
    short_name={prefix}{middle}{suffix}|{prefix}{middle}{suffix}|{prefix}{middle}{suffix}|{beginning}{suffix}
    prefix=B|Br|D|G|Gn|H|K|Kr|L|N|K|P|R|S|Ş|St|T|Ts|T|V|Z
    middle=a|o|u|uu|ä|ü
    beginning=Ä|Ü|A|U
    suffix=rb|g|ğ|k|rf|kk|r|g|t|h|rg

en: Bludebalmen,Boladrumbadrum,Bolwuldelman,Bombempomgontor,Bomtanbomkenton,Bomtanbomtonum,Bregalad,Bremdebubde,Brenbasnudnem,Brendumadoak,Brommantendronnor,Brumbendublun,Brumennarunom,Brummdlebroak,Bumbadadabum,Buomdumdenlol,Carnimirië,Dabumdabumtam,Dammantongonnur,Danmonlulbam,Debundbemun,Delmduelmdelom,Diblembumnde,Dolmannumbil,Drongnoblemdu,Dulmandarook,Dulwulmendom,Dumdumdumatum,Elmaroomadrum,Grelmadrumbumadum,Gulladroamadoak,Gumabeladrelm,Laffalialomdium,Landunwonbam,Lassemista,Lefnublemdde,Libleddnumm,Lolmandindel,Monlamwimdan,Muldondindal,Mundionalafla,Mundumblemdum,Munnamdulbon,Nanmildaldum,Nunmaldildun,Orofarnië,Pambedrumne,Pomtamkomtrobum,Rithramcamhan,Tantondernintan,Temtundembenn,Temtunnongetem,Tondenkontenkon,Troombadoom,Tumtentantarun,Tumtonnongatum,Tumtumgamtomtom,Wonrunmaldin,Wudadoonopl
tr: Bludebalmen,Boladrumbadrum,Bolvuldelman,Bombempomgontor,Bomtanbomkenton,Bomtanbomtonum,Bregalad,Bremdebubde,Brenbasnudnem,Brendumadolak,Bromantendonnor,Brumbendublun,Brumanarunom,Brumlebrolak,Bumbadabum,Bumdumdenlol,Carnimiril,Dabumdabumdam,Damamantongonnur,Danmonlulbam,Debunbemun,Delmulemdelom,Diblembumundo,Dolmanumbil,Drongoblemdu,Dulmandarok,Dulvulmendom,Dumdumdumadum,Elmaromadrum,Grelmadrumbumadum,Guladromamadolak,Gumabeladrelim,Lafalifalomdilum,Landundonbam,Lassemista,Lefnulemde,Liblednumum,Lolmandindel,Monlamfimdan,Muldondindal,Mundilonlafla,Mundumblemdum,Munnamdulbon,Nanmildaldum,Nunmaldildun,Orofarniç,Pambedrumne,Pomtamkomtrobum,Ritramşamhan,Tantondernintan,Temtundemben,Temtunnongetem,Tondenkontenkon,Trombadom,Tumtentantarun,Tumtonnongatum,Tumtumgamtomtom,Vonrunmaldin,Vudadonopol

note: Generator for wose names; see <https://wiki.wesnoth.org/Context-free_grammar> for syntax
en: 
    main={prefix}{centre}{centre}{suffix}|{prefix}{centre}{centre}{centre}{suffix}
    prefix=Blu|Bo|Bre|Bro|Bru|Bu|Car|Da|Da|De|Dib|Dol|Dro|Dul|Dum|El|Gre|Gul|Gum|Laf|Lan|Las|Lef|Lib|Lol|Mon|Mul|Mun|Nan|Nun|Or|Pam|Pom|Rith|Tan|Tem|Ton|Troom|Tun|Tum|Won|Wun
    centre=de|bal|drum|wul|del|bem|pom|gon|tan|bom|ken|tan|ton|man|ten|dron|dub|na|da|ni|mi|lul|mon|duel|lem|num|nob|mand|room|lad|roam|be|lom|sem|nub|di|wim|din|blem|nand|dul|dil|of|tam|kon|ton|tun|kon|ten|run|mal|do
    suffix=men|drum|tor|num|lad|de|ak|lol|dum|tam|nur|dium|deum|bil|rook|relm|dium|numm|dan|doom|tum|din
tr: 
    main={prefix}{centre}{centre}{suffix}|{prefix}{centre}{centre}{centre}{suffix}
    prefix=Blu|Bo|Bre|Bro|Bru|Bu|Car|Da|Da|De|Dib|Dol|Dro|Dul|Dum|El|Gre|Gul|Gum|Laf|Lan|Las|Lef|Lib|Lol|Mon|Mul|Mun|Nan|Nun|Or|Pam|Pom|Rith|Tan|Tem|Ton|Troom|Tun|Tum|Von|Vun
    centre=de|bal|drum|wul|del|bem|pom|gon|tan|bom|ken|tan|ton|man|ten|dron|dub|na|da|ni|mi|lul|mon|duel|lem|num|nob|mand|room|lad|roam|be|lom|sem|nub|di|wim|din|blem|nand|dul|dil|of|tam|kon|ton|tun|kon|ten|run|mal|do
    suffix=men|drum|tor|num|lad|de|ak|lol|dum|tam|nur|dium|deum|bil|rook|relm|dium|numm|dan|doom|tum|din

en: Bal,Cam,Corn,Del,Earl,El,Fox,Fren,Gel,Hel,Hex,Hol,Hox,Il,Kin,Nam,Nes,New,Ol,Old,Olf,Oul,Ox,Rock,Rook,Sal,Sam,Sed,Sel,Sen,Sil,Tal,Water,Wet,York
tr: Bül,Cöm,Corg,Del,Erl,Ej,Fos,För,Gej,Hel,Hek,Hol,Hok,Hil,Kön,Küm,Nes,Neş,Ül,Ülö,Üfüf,Üfül,Ofof,Rok,Rök,Sül,Söm,Sed,Sül,Sön,Süş,Tal,Şat,Şet,Şork

note: Generator for the base names of features assigned by the random map generator; see <https://wiki.wesnoth.org/Context-free_grammar> for syntax
en: 
    main={prefix}{middle}{suffix}
    prefix=B|C|D|E|F|Fr|Wat|G|H|K|N|O|R|S|T|W|Y|Ro
    middle=a|e|o|u|i
    suffix=l|m|rn|x|w|ld|ck|k|rk
tr: 
    main={prefix}{middle}{suffix}
    prefix=B|C|Ç|D|E|F|Fr|Wat|G|H|K|N|O|R|S|Ş|T|V|Y|Ro
    middle=a|e|o|u|i
    suffix=l|m|rn|ks|v|ld|ck|k|rk

note: [objective]: condition=lose
en: Turns run out
tr: El sayısı biterse

en: (early finish bonus)
tr: (Erken bitirme ödülü)

en: Alternative objective:
tr: Alternatif amaç:

en: Bonus objective:
tr: Ek amaç:

en: Optional objective:
tr: İsteğe bağlı amaç:

note: [note]: description=<b>
en: This is the last scenario.
tr: Bu son senaryodur.

note: [note]: description=<b>
en: No turn limit
tr: El sınırı yok

note: [message]: speaker=narrator
en: The computer player might not be able to play side $side_number properly in this scenario. Side $side_number is intended to be played by a human player.
tr: Bilgisayar oyuncusu bu senaryoda $side_number|. tarafı gerektiği gibi oynayamaz. Senaryo, $side_number|. tarafı bir insan oyuncu oynayacak şekilde tasarlanmıştır.

note: [music]
en: Battle Epic
tr: Savaş Destansı

note: [music]
en: Battle Music
tr: Savaş Müziği

note: [music]
en: Breaking the Chains
tr: Zincirler Kırılıyor

note: [music]
en: Casualties of War
tr: Savaş Zayiatı

note: [music]
en: Elf Land
tr: Elf Toprağı

note: [music]
en: Elvish theme
tr: Elf teması

note: [music]
en: Frantic
tr: Çılgınca

note: [music]
en: Heroes Rite
tr: Kahramanlar Töreni

note: [music]
en: Into the Shadows
tr: Karanlığa Doğru

note: [music]
en: Journey’s End
tr: Yolculuğun Sonu

note: [music]
en: Knalgan Theme
tr: Knalgan Teması

note: [music]
en: The Knolls of Doldesh
tr: Doldeş Tepeleri

note: [music]
en: Legends of the North
tr: Kuzey Efsaneleri

note: [music]
en: Love Theme
tr: Sevgi Teması

note: [music]
en: Loyalists
tr: Sadıklar

note: [music]
en: Over the Northern Mountains
tr: Kuzey Dağlarının Tepesinde

note: [music]
en: Northerners
tr: Kuzeyliler

note: [music]
en: Nunc Dimittis
tr: Şimdi Karaoke

note: [music]
en: Revelation
tr: İlham

note: [music]
en: Sad
tr: Üzgün

note: [music]
en: Siege of Laurelmor
tr: Laurelmor Kuşatması

note: [music]
en: Silvan Sanctuary
tr: Silvan Barınağı

note: [music]
en: Suspense
tr: Belirsizlik

note: [music]
en: The City Falls
tr: Kent Şelaleleri

note: [music]
en: The Dangerous Symphony
tr: Tehlikeli Senfoni

note: [music]
en: The Deep Path
tr: Derin Yol

note: [music]
en: The King is Dead
tr: Kral Öldü

note: [music]
en: Transience
tr: Fanilik

note: [music]
en: Traveling Minstrels
tr: Seyyah Ozanlar

note: [music]
en: Underground
tr: Yeraltı

note: [music]
en: Vengeful Pursuit
tr: İntikam Peşinde

note: [music]
en: Still Another Wanderer
tr: Başka Bir Gezici

note: [music]
en: Weight of Revenge
tr: İntikamın Ağırlığı

note: [message]: speaker=narrator
en: You retrieve $amount_gold pieces of gold.
tr: $amount_gold altın aldın.

note: [color_range]: id=red [color_range]: id=1
en: Red
tr: Kırmızı

note: [color_range]: id=lightred
en: Light Red
tr: Açık Kırmızı

note: [color_range]: id=darkred
en: Dark Red
tr: Koyu Kırmızı

note: [color_range]: id=blue [color_range]: id=2
en: Blue
tr: Mavi

note: [color_range]: id=lightblue
en: Light blue
tr: Açık mavi

note: [color_range]: id=green [color_range]: id=3
en: Green
tr: Yeşil

note: [color_range]: id=brightgreen
en: Bright green
tr: Parlak yeşil

note: [color_range]: id=purple [color_range]: id=4
en: Purple
tr: Mor

note: [color_range]: id=black [color_range]: id=5
en: Black
tr: Siyah

note: [color_range]: id=brown [color_range]: id=6
en: Brown
tr: Kahverengi

note: [color_range]: id=orange [color_range]: id=7
en: Orange
tr: Turuncu

note: [color_range]: id=brightorange
en: Bright orange
tr: Parlak turuncu

note: [color_range]: id=white [color_range]: id=8
en: White
tr: Beyaz

note: [color_range]: id=teal [color_range]: id=9
en: Teal
tr: Koyu Turkuaz

note: [color_range]: id=gold
en: color^Gold
tr: Altın rengi

note: [color_range]: id=darkblue
en: Dark blue
tr: Lacivert

note: [color_range]: id=reef
en: Reef
tr: Resif

note: [color_range]: id=shallow_water
en: Shallow water
tr: Sığ su

note: [color_range]: id=deep_water
en: Deep water
tr: Derin su

note: [color_range]: id=swamp_water
en: Swamp water
tr: Bataklık

note: [color_range]: id=flat
en: Flat
tr: Çayır

note: [color_range]: id=hills
en: Hills
tr: Tepeler

note: [color_range]: id=mountains
en: Mountains
tr: Dağlar

note: [color_range]: id=forest
en: Forest
tr: Orman

note: [color_range]: id=sand
en: Sand
tr: Kum

note: [color_range]: id=frozen
en: Frozen
tr: Kar

note: [color_range]: id=cave
en: Cave
tr: Mağara

note: [color_range]: id=fungus
en: Fungus
tr: Mantar

note: #-#-#-#-#  wesnoth.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [color_range]: id=village
en: Village
tr: Köy

note: [color_range]: id=castle
en: Castle
tr: Kale

note: [color_range]: id=keep
en: Keep
tr: İçkale

note: [color_range]: id=rails
en: Rail
tr: Ray

note: [color_range]: id=unwalkable
en: Unwalkable
tr: Yürünmez

note: [color_range]: id=impassable
en: Impassable
tr: Geçilmez

note: #-#-#-#-#  wesnoth.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [color_range]: id=fog
en: Fog
tr: Sis

note: #-#-#-#-#  wesnoth.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [color_range]: id=shroud
en: Shroud
tr: Örtü

note: [core]: id=default
en: Wesnoth (Default)
tr: Vesnot (Öntanımlı)

note: [core]: id=default
en: The standard Wesnoth core.
tr: Standard Vesnot çekirdeği.

note: [language]
en: Easy
tr: Kolay

note: [language]
en: Medium
tr: Orta

note: [language]
en: Hard
tr: Zor

note: [language]
en: Nightmare
tr: Kabus

note: [language]
en: Lawful units fight better during the day, and worse at night.
    
    Day: +25% Damage
    Night: −25% Damage
tr: Adil birimler gündüz daha iyi savaşırken, gece daha kötü savaşırlar.
    
    Gündüz: +%25 Hasar
    Gece: -%25 Hasar

note: [language]
en: Neutral units are unaffected by day and night, fighting equally well under both conditions.
tr: Tarafsız birimler gece veya gündüzden etkilenmezler, her iki durumda da eşit şekilde savaşırlar.

note: [language]
en: Chaotic units fight better at night, and worse during the day.
    
    Day: −25% Damage
    Night: +25% Damage
tr: Kaypak birimler gece daha iyi savaşırken, gündüz daha kötü savaşırlar.
    
    Gündüz: -%25 Hasar
    Gece: +%25 Hasar

note: [language]
en: Liminal units fight best during the twilight times of day.
    
    Twilight: +25% Damage
tr: İntikali birimler alacakaranlıkta daha iyi savaşır.
    
    Alacakaranık: +%25 Hasar

note: [language]
en: arcane
tr: gizemli

note: [naming] Generator for bridge labels in random maps; see <https://wiki.wesnoth.org/Context-free_grammar> for syntax and <https://wiki.wesnoth.org/MapGeneratorWML#The_Default_Generator> for variables summary
en: 
    		bridge_type=Bridge|Crossing
    		main=$base {bridge_type}|$base{!}’s {bridge_type}
tr: 
    		bridge_type=Köprüsü|Geçidi
    		main=$base {bridge_type}|$base {bridge_type}

note: [naming] Generator for road labels in random maps; see <https://wiki.wesnoth.org/Context-free_grammar> for syntax and <https://wiki.wesnoth.org/MapGeneratorWML#The_Default_Generator> for variables summary
en: 
    		road_type=Highway|Pass|Path|Road|Way|Trail
    		main=$base{!}’s {road_type}|{road_type} of $base
tr: 
    		road_type=Anayolu|Geçişi|Şosesi|Yolu|Tariği|Patikası
    		main=$base {road_type}|$base {road_type}

note: [naming] Generator for river labels in random maps; see <https://wiki.wesnoth.org/Context-free_grammar> for syntax and <https://wiki.wesnoth.org/MapGeneratorWML#The_Default_Generator> for variables summary
en: 
    		river_type=River|River|River|Creek|Creek|Stream|Canal
    		main=$base {river_type}|{river_type} $base
tr: 
    		river_type=Nehri|Akarsuyu|Irmağı|Irmağı|Çayı|Deresi|Kanalı
    		main=$base {river_type}|$base {river_type}

note: [naming] Generator for forest labels in random maps; see <https://wiki.wesnoth.org/Context-free_grammar> for syntax and <https://wiki.wesnoth.org/MapGeneratorWML#The_Default_Generator> for variables summary
en: 
    		forest_type=Forest|Forest|Wood
    		main=$base {forest_type}|$base{!}’s {forest_type}|{forest_type} $base
tr: 
    		forest_type=Ormanı|Ormanı|Koruluğu
    		main=$base {forest_type}|$base {forest_type}|$base {forest_type}

note: [naming] Generator for lake labels in random maps; see <https://wiki.wesnoth.org/Context-free_grammar> for syntax and <https://wiki.wesnoth.org/MapGeneratorWML#The_Default_Generator> for variables summary
en: 
    		lake_type=Lake|Lake|Lake|Loch|Sea
    		main=$base {lake_type}|{lake_type} $base
tr: 
    		lake_type=Gölü|Gölü|Gölü|Koyu|Denizi
    		main=$base {lake_type}|$base {lake_type}

note: [naming] Generator for mountain labels in random maps; see <https://wiki.wesnoth.org/Context-free_grammar> for syntax and <https://wiki.wesnoth.org/MapGeneratorWML#The_Default_Generator> for variables summary
en: 
    		main=$base{!}’s Peak|$base Peak|Mount $base|Mount $base
tr: 
    		main=$base Tepesi|$base Tepe|$base Dağ|$base Dağı

note: [naming] Generator for swamp labels in random maps; see <https://wiki.wesnoth.org/Context-free_grammar> for syntax and <https://wiki.wesnoth.org/MapGeneratorWML#The_Default_Generator> for variables summary
en: 
    		suffix=’s Swamp|marsh|fen
    		main=$base{!}{suffix}
tr: 
    		suffix= Bataklığı| Batağı| Turbalığı
    		main=$base{!}{suffix}

note: [village_naming] Generator for generic village labels in random maps; see <https://wiki.wesnoth.org/Context-free_grammar> for syntax and <https://wiki.wesnoth.org/MapGeneratorWML#The_Default_Generator> for variables summary
en: 
    		suffix=bury|bury|ham|ton|ville
    		main=$base{!}{suffix}
tr: 
    		suffix=kent|şehir|evler|tepe|köy
    		main=$base{!}{suffix}

note: [village_naming] Generator for lakeside village labels in random maps; see <https://wiki.wesnoth.org/Context-free_grammar> for syntax and <https://wiki.wesnoth.org/MapGeneratorWML#The_Default_Generator> for variables summary
en: 
    		prefix=$base{!}|$lake{!}
    		suffix=harbor|port
    		main={prefix}{suffix}
tr: 
    		prefix=$base{!}|$lake{!}
    		suffix=limanı|iskelesi
    		main={prefix} {suffix}

note: [village_naming] Generator for riverside village labels in random maps; see <https://wiki.wesnoth.org/Context-free_grammar> for syntax and <https://wiki.wesnoth.org/MapGeneratorWML#The_Default_Generator> for variables summary
en: 
    		prefix=$base{!}|$river{!}
    		river=$river{!}|River
    		suffix=ham|ford|cross| on {river}
    		main={prefix}{suffix}
tr: 
    		prefix=$base{!}|$river{!}
    		river=$river{!}|Nehir
    		suffix={river} tümseği|sığlığı|geçidi| 
    		main={prefix}{suffix}

note: [village_naming] Generator for bridge village labels in random maps; see <https://wiki.wesnoth.org/Context-free_grammar> for syntax and <https://wiki.wesnoth.org/MapGeneratorWML#The_Default_Generator> for variables summary
en: 
    		prefix=$base{!}|$river{!}|$bridge{!}
    		suffix=bridge|bridge|ham|ton
    		main={prefix}{suffix}
tr: 
    		prefix=$base{!}|$river{!}|$bridge{!}
    		suffix= köprüsü| köprüsü| tümseği| seti
    		main={prefix}{suffix}

note: [village_naming] Generator for grassland village labels in random maps; see <https://wiki.wesnoth.org/Context-free_grammar> for syntax and <https://wiki.wesnoth.org/MapGeneratorWML#The_Default_Generator> for variables summary
en: 
    		suffix=ham|ton|field
    		main=$base{!}{suffix}
tr: 
    		suffix= tümseği| seti| düzlüğü
    		main=$base{!}{suffix}

note: [village_naming] Generator for forest village labels in random maps; see <https://wiki.wesnoth.org/Context-free_grammar> for syntax and <https://wiki.wesnoth.org/MapGeneratorWML#The_Default_Generator> for variables summary
en: 
    		prefix=$base{!}|$forest{!}
    		suffix=ham|ton|wood| Forest
    		main={prefix}{suffix}
tr: 
    		prefix=$base{!}|$forest{!}
    		suffix= tümseği| seti| korusu| Ormanı
    		main={prefix}{suffix}

note: [village_naming] Generator for hill village labels in random maps; see <https://wiki.wesnoth.org/Context-free_grammar> for syntax and <https://wiki.wesnoth.org/MapGeneratorWML#The_Default_Generator> for variables summary
en: 
    		suffix=ham|bury|ton|hill|crest
    		main=$base{!}{suffix}
tr: 
    		suffix=tepe|höyük|tepe|tepe|doruk
    		main=$base{!}{suffix}

note: [village_naming] Generator for mountain village labels in random maps; see <https://wiki.wesnoth.org/Context-free_grammar> for syntax and <https://wiki.wesnoth.org/MapGeneratorWML#The_Default_Generator> for variables summary
en: 
    		prefix=$base{!}|$mountain{!}
    		suffix=mont|cliff|bury|ham
    		main={prefix}{suffix}
tr: 
    		prefix=$base{!}|$mountain{!}
    		suffix=tepe|yar|dağ|tepe
    		main={prefix}{suffix}

note: [village_naming] Generator for mountain labels in random maps; see <https://wiki.wesnoth.org/Context-free_grammar> for syntax and <https://wiki.wesnoth.org/MapGeneratorWML#The_Default_Generator> for variables summary
en: 
    		suffix=ham|bury|ton|mont|mont|cliff|cliff
    		main=$base{!}{suffix}
tr: 
    		suffix=tepe|dağ| Tepesi|dağ| Dağı| yar| Yarı
    		main=$base{!}{suffix}

note: [village_naming] Generator for roadside village labels in random maps; see <https://wiki.wesnoth.org/Context-free_grammar> for syntax and <https://wiki.wesnoth.org/MapGeneratorWML#The_Default_Generator> for variables summary
en: 
    		prefix=$road{!}|$road{!}|$base{!}
    		suffix=’s Rest|’s Waypoint|bury|bury|ham|ham
    		main={prefix}{suffix}
tr: 
    		prefix=$road{!}|$road{!}|$base{!}
    		suffix= Erinci| Arası| Hanı|saray|han|hamam
    		main={prefix}{suffix}

note: [village_naming] Generator for swamp village labels in random maps; see <https://wiki.wesnoth.org/Context-free_grammar> for syntax and <https://wiki.wesnoth.org/MapGeneratorWML#The_Default_Generator> for variables summary
en: 
    		prefix=$base{!}|$swamp{!}
    		suffix=bury|ham|ton
    		main={prefix}{suffix}
tr: 
    		prefix=$base{!}|$swamp{!}
    		suffix=saray|han|hamam
    		main={prefix}{suffix}

note: [server]
en: Official Wesnoth Server
tr: Resmi Vesnot Sunucusu

note: [server]
en: Alternate Wesnoth Server
tr: Diğer Vesnot Sunucusu

note: [label]: id=title
en: Install Dependencies
tr: Kurulum Gereksinimleri

note: [button]: id=ok
en: Yes
tr: Evet

note: [button]: id=cancel
en: No
tr: Hayır

note: #-#-#-#-#  wesnoth.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [label]: id=title
en: Screenshot
tr: Ekran Görüntüsü

note: [lua]: wesnoth.deprecate_api
en: (Note: You should use $replacement instead in new code)
tr: (Not: Yeni kodda $replacement kullanmanız önerilir)

note: #-#-#-#-#  wesnoth.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [lua]: wesnoth.deprecate_api
en: Invalid deprecation level $level (should be 1-4)
tr: Kullanım dışı bırakma seviyesi $level geçersiz (1-4 arası olmalı)

note: [lua]: wml_actions.deprecated_message
en: Invalid deprecation level (should be 1-4)
tr: Geçersiz kullanım dışı bırakma seviyesi (1-4 arası olmalı)

note: #-#-#-#-#  wesnoth.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [lua]: set_status
en: female^poisoned
tr: zehirlendi

note: #-#-#-#-#  wesnoth.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [lua]: set_status
en: female^slowed
tr: yavaşlatıldı

note: #-#-#-#-#  wesnoth.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [lua]: set_status
en: slowed
tr: yavaşlatıldı

note: #-#-#-#-#  wesnoth.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [lua]: set_status
en: female^petrified
tr: taşlaştı

note: #-#-#-#-#  wesnoth.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [lua]: set_status
en: petrified
tr: taşlaştı

note: [lua]: set_status
en: female^unhealable
tr: iyileştirilemez

note: [lua]: set_status
en: unhealable
tr: iyileştirilemez

note: #-#-#-#-#  wesnoth.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [lua]: wesnoth.wml_actions.message
en: input
tr: girdi

note: #-#-#-#-#  wesnoth.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [lua]: generate_objectives
en: Victory:
tr: Galibiyet:

note: [lua]: generate_objectives
en: Defeat:
tr: Mağlubiyet:

note: [lua]: generate_objectives
en: (this turn left) | ($remaining_turns turns left)
tr[0]: (bu son el)
tr[1]: ($remaining_turns el kaldı)

note: [lua]: generate_objectives
en: $percent|% of gold carried over to the next scenario.
tr: Bir sonraki senaryoya %$percent altın aktarılacak.

note: [modification]: id=plan_unit_advance, type=mp
en: Plan Unit Advance
tr: Brim Terli Planlaması

note: [checkbox]: id=pickadvance_force_choice
en: Force advancement planning
tr: Terfi planlamasını etkinleştir

note: [checkbox]: id=pickadvance_force_choice
en: You will be asked a question on choosing advancement whenever an undecided unit appears.
    
    Some eras and scenarios may automatically enable this option.
tr: Terfisine önceden karar verilmemiş birimlerin her görünüşünde, terfi türünü seçmeniz istenecek.
    
    Bazı çağlarda ve senaryolarda bu seçenek otomatik olarak etkinleşebilir.

note: [lua]: preshow
en: No planned advancement
tr: Planlanmış terfi yok

note: [label]
en: Plan Advancement
tr: Terfileri Planla

note: [image]: id=global_icon
en: This advancement is currently the default for all units of the same type
tr: Bu terfi aynı türdeki tüm birimler için şimdilik öntanımlıdır

note: [toggle_button]: id=apply_to_all
en: Apply to all units of this type
tr: Bu türdeki tüm birimlere uygula

note: [button]
en: Save
tr: Kaydet

note: [button]: id=cancel
en: Cancel
tr: İptal

note: [action]: id=button-playreplay, type=image
en: replay^Play
tr: Oyna

note: [action]: id=button-playreplay, type=image
en: continuous replay
tr: sürekli oynatır

note: [action]: id=button-stopreplay, type=image
en: replay^Stop
tr: Durdur

note: [action]: id=button-stopreplay, type=image
en: pause after current move
tr: hamleden sonra duraklat

note: [action]: id=button-resetreplay, type=image
en: replay^Reset
tr: Sıfırla

note: [action]: id=button-resetreplay, type=image
en: reset to beginning
tr: başa döner

note: [action]: id=button-nextturn, type=image
en: Next Turn
tr: Sonraki El

note: [action]: id=button-nextturn, type=image
en: play turn
tr: eli oynar

note: [action]: id=button-nextside, type=image
en: Next Side
tr: Sonraki Taraf

note: [action]: id=button-nextside, type=image
en: play side turn
tr: tarafın elini oynar

note: [action]: id=button-nextmove, type=image
en: Next Move
tr: Sonraki Hamle

note: [action]: id=button-nextmove, type=image
en: play single move
tr: tek hamle oyna

note: [menu]: id=show-what
en: Point of view
tr: Görünüm noktası

note: [action]: id=button-continue
en: Continue Play
tr: Devam et

note: [action]: id=button-continue
en: Exit the replay mode and continue playing normally.
tr: Tekrar oynatma kipinden çık ve oynamaya devam et.

note: [action]: id=skip-animation, type=checkbox
en: Skip animation
tr: Animasyonu geç

note: [label]: id=replay-label
en: Replay
tr: Tekrar

note: [action]: id=button-playreplay, type=image
en: Play
tr: Oyna

note: [action]: id=button-stopreplay, type=image
en: Stop
tr: Dur

note: [action]: id=button-stopreplay, type=image
en: pause
tr: duraklat

note: [action]: id=button-resetreplay, type=image
en: Reset
tr: Sıfırla

note: [menu]: id=menu-main
en: Menu
tr: Menü

note: [action]: id=button-endturn
en: End Turn
tr: Eli Bitir

note: [action]: id=button-endturn
en: End Scenario
tr: Senaryoyu Bitir

note: [theme]: id=Default
en: theme^Default
tr: Varsayılan

note: [theme]: id=Default
en: The default theme
tr: Varsayılan tema

note: [menu]: id=menu-autosaves
en: Load Turn...
tr: Eli Yükle...

note: [menu]: id=actions-menu
en: Actions
tr: Eylemler

note: [label]: id=label-hp
en: HP
tr: YP

note: [label]: id=label-xp
en: XP
tr: TP

note: [label]: id=label-mp
en: MP
tr: HP

note: [label]: id=label-def
en: def
tr: sav

note: [unit_level]: id=unit-level
en: statuspanel^lvl
tr: sv

note: [tip]
en: Use the map editor’s <i>Areas</i> menu to define regions later addressed by event or AI coding.
tr: Etkinlik veya yapay zeka koduyla sonradan adreslenecek alanları tanımlamak için harita düzenleyicisindeki <i>Alanlar</i> menüsünü kullanın.

note: [tip]
en: <i>― The Wesnoth Design Guide</i>
tr: <i>― Vesnot Tasarım Kılavuzu</i>

note: [tip]
en: In the map editor, select <i>New Scenario</i> in the <i>File</i> menu to make use of advanced features.
tr: Gelişmiş araçları kullanmak için düzenleyicinin <i>Dosya</i> menüsünden <i>Yeni Senaryo</i> seçin.

note: [tip]
en: Scenarios saved from the editor in their default folder can be selected in the <i>Custom Scenarios</i> section of the Multiplayer “Create Game” screen.
tr: Düzenleyiciden öntanımlı senaryo dizinine kaydedilen senaryolar çok oyunculu "Oyun Oluştur" ekranında <i>Kullanıcı Senaryoları</i> bölümünden seçilebilir.

note: [tip]
en: Don’t neglect to earn your leader experience! You need to keep him safe, but if you coddle him too much he may be too weak to survive future battles.
tr: Liderinizin deneyim kazanmasını savsaklamayın! Onu sağ salim tutmanız elbette gerekli fakat çok fazla üzerine titrerseniz seferberliğin ileri senaryolarında düşük seviyeli bir birim olarak hayatta kalması güçleşebilir.

note: [tip]
en: <i>― Great Mage Delfador, 516YW</i>
tr: <i>― Ulu Büyücü Delfador, VY 516</i>

note: [tip]
en: In the <b>Actions</b> menu, you can select <b>Show Enemy Moves</b> to highlight all the hexes your adversary can move to (assuming your units stay where they are). Use this to make sure the enemy can’t reach your weak or injured units on his next turn.
tr: <b>Eylemler</b> menüsünden <b>Düşman hareketlerini göster</b> şıkkını seçerek düşmanınızın hareket edebileceği tüm olası altıgenleri aydınlatabilirsiniz (Sizin birimlerinizin yerlerinde kalacağı varsayımıyla). Bunu düşmanın yaralı ve zayıf birimlerinize erişememesini sağlamak için kullanabilirsiniz.

note: [tip]
en: <i>― The Wesnoth Tactical Guide</i>
tr: <i>― Vesnot Taktik Kılavuzu</i>

note: [tip]
en: Units with the <i>Intelligent</i> trait need fewer experience points to level up. Early in a campaign, try to give killing blows to these units so you can get some high-level troops sooner.
tr: <i>Zeki</i> mizaçlı birimler terfi etmek için daha az tecrübe puanına gerek duyarlar. Bir seferberliğin başlarında bu birimlere öldürücü hamleler yaptırarak çabucak yüksek seviyeli askerlere sahip olabilirsiniz.

note: [tip]
en: <i>― King Konrad, 536YW</i>
tr: <i>― Kral Konrad, VY 536</i>

note: [tip]
en: The encircling tactic is very powerful, particularly against fast opponents. By placing two units on opposite sides of an enemy, their zones of control will restrict it to one hex of movement in any direction. Unfortunately, you must completely surround skirmishers to immobilize them.
tr: Sarma taktiği çok etkilidir, bilhassa hızlı rakiplere karşı. İki birimi düşman birimin zıt taraflarına yerleştirerek rakibinizin hareket alanını her yöne bir altıgenle sınırlayabilirsiniz.

note: [tip]
en: <i>― Memoirs of Gweddry, 627YW</i>
tr: <i>― Gwedri’nin Anıları, VY 627</i>

note: [tip]
en: You can access the <b>Recruit</b> and <b>Recall</b> commands by right-clicking on a castle tile. That will let you choose the precise hex you put a unit in. Placing units wisely can sometimes let you reach a village a turn earlier.
tr: Kalenin burçlarına fareyle sağ tıklayıp menüden <b>Asker al</b> ve <b>Çağır</b> komutlarını kullanabilirsiniz. Bu yeni birimi kalenin rasgtele bir burcuna değil de sizin istediğiniz burca almanızı mümkün kılar. Birimleri böyle akıllıca yerleştirmek bazen köyleri bir el erken ele geçirmenizi sağlayabilir.

note: [tip]
en: There are some helpful summary screens in the main menu: for instance, the <b>Status Table</b> will let you know how your enemies are doing, and how you are doing in comparison.
tr: Oyunun menüsünde bazı yararlı özet ekranları vardır. Örneğin, <b>Durum tablosu</b> düşmanınızın yaptıklarına karşın sizin neler yaptığınızı bilmenizi sağlar.

note: [tip]
en: Units with the <i>Quick</i> trait get an extra movement point per turn. This can be very important when moving through difficult terrain such as water or caves. It can make the difference between being able to move one hex or two.
tr: <i>Hızlı</i> mizaçlı birimler her el normalden 1 fazla altıgen hareket edebilir. Su, mağara gibi zor arazi türlerinde bu fark çok değerli olur. Fark bir yerine iki altıgen gidebilmek kadar önemli olabilir.

note: [tip]
en: <i>― High Lord Kalenz, 470YW</i>
tr: <i>― Beylerbeyi Kalenz, VY 470</i>

note: [tip]
en: After you have played a few scenarios, read the <b>Gameplay</b> section in the <b>Help</b> screen carefully. Details become important as scenarios get harder!
tr: Bir kaç senaryo oynadıktan sonra, <b>Yardım</b> ekranındaki <b>Oynanış</b> bölümünü dikkatle okuyun. Senaryolar zorlaştıkça oradaki ayrıntılar önem kazanabilir!

note: [tip]
en: It is usually better to start the next scenario in a campaign with lower-level units that are about to level up than with those same units at a higher level.
tr: Bir seferberlikte bir sonraki senaryoya başlarken tecrübeli askerlerin en yüksek seviyelilerini değil, o seviyeye terfi etmesi yaklaşmış bir alt seviye birimleri öncelikle çağırmak daha iyidir.

note: [tip]
en: On www.wesnoth.org you can find strategy guides, technical support, the history of Wesnoth, and much more.
tr: www.wesnoth.org’da strateji kılavuzları, teknik destek, Vesnot tarihi ve daha bir sürü şey bulacaksınız.

note: [tip]
en: <i>― The Wesnoth Community</i>
tr: <i>― Vesnot Topluluğu</i>

note: [tip]
en: <i>Lawful</i> units fight better by day, and <i>chaotic</i> units fight better at night. <i>Neutral</i> units are unaffected by the time of day. The rare <i>liminal</i> units fight best during twilight.
tr: <i>Adil</i> birimler gündüz iyi savaşır ve <i>kaypak</i> birimler de gece iyi savaşır. <i>Tarafsız</i> birimler ise gündüz ve geceden etkilenmez. Nadir <i>İntikalî</i> birimler ise alacakaranlıkta en iyi savaşır.

note: [tip]
en: <i>― Royal Compendium of Battle Terminology: Volume II (reprinted 221YW)</i>
tr: <i>― Kraliyet Savaş Terminolojisi Sözlüğü - II. Cilt (VY 221 yeni basım)</i>

note: [tip]
en: An otherwise sound plan can fail if you attack at the wrong time of day.
tr: Başka zaman mantıklı görünen bir plan günün yanlış bir saatinde uygulanırsa başarısızlıkla sonuçlanabilir.

note: [tip]
en: <i>― Haldric II, 42YW, Handbook of Tactical Analysis: Volume I</i>
tr: <i>― Taktik Analizleri Elkitabı I. Cilt - II. Haldrik, VY 42</i>

note: [tip]
en: If you are playing with <b>Shroud</b> or <b>Fog of War</b> active, you won’t know what you’re facing. In this case, long-range scouting units are worth their cost. Try to choose scouts that can easily move across the surrounding terrain, because units can only see as far as they can move in one turn.
tr: <b>Örtü</b> veya <b>Savaş Dumanı</b> etkin olan bir oyunda neyle karşılaşacağınızı bilemezsiniz. Bu durumda, uzun mesafeli gözcü birimler değer kazanır. Bulunulan arazide kolayca hareket edebilen gözcüleri seçmeye çalışmalısınız. Çünkü bu birimler bir elde gidebildikleri mesafe kadar alanı görünür hale getirirler.

note: [tip]
en: There are six types of attack: <i>pierce</i>, <i>blade</i>, <i>impact</i>, <i>fire</i>, <i>cold</i> and <i>arcane</i>. Different units have weaknesses against different types of attacks. Right-click on a unit and select <b>Unit Description</b> to see which attacks it is resistant to, and which will affect it the most.
tr: Altı saldırı türü vardır. <i>delme</i>, <i>kesme</i>, <i>darbe</i>, <i>ateş</i>, <i>soğuk</i> ve <i>gizemli</i>. Farklı birimlerin farklı saldırı türlerine karşı zaafları olabilir. Bir birime sağ tıklayıp, ‘Birim tanımı’nı seçtikten sonra altta o birimin farklı saldırılara karşı dirençlerini görebilirsiniz.

note: [tip]
en: The terrain occupied by your units is the main factor determining the chance that they will be hit. The defensive rating for the currently selected unit in the currently selected terrain is displayed in the top right corner of the screen.
tr: Birimlerinin üzerinde bulunduğu arazi onların bir çarpışmada vurulma şansını belirler. Seçilmiş birimin seçilmiş bölgedeki savunma oranı ekranın sağ üst köşesinde gösterilir.

note: [tip]
en: Poisoned units will lose eight hitpoints every turn until they are one point from dying. They will then remain at death’s door until the poison is removed. Healers can prevent a poisoned unit from deteriorating, but the poison will not be removed unless the unit regenerates, or begins a turn in a village, in an oasis, or next to a unit with the <i>Cures</i> ability.
tr: Zehirlenen birimler bir yaşam puanları kalana dek her el sekiz puan kaybederler. Zehir giderilene kadar ölümün eşiğinde kalırlar. Şifacılar zehrin hasar vermesini engelleyebilir ama zehir, birim yenilenene kadar veya ele bir köyde veya <i>Tedavi</i> yeteneği olan bir birimin yanında başlayana kadar temizlenmez.

note: [tip]
en: You can reuse units from a previous scenario by selecting <b>Recall</b> from the <b>Actions</b> menu. By recalling the same units over and over, you can build up a powerful and experienced army.
tr: Bir önceki senaryodaki birimlerini <b>Eylemler</b> menüsünden <b>Çağır</b>'ı seçerek kullanabilirsiniz. Aynı birimleri tekrar tekrar çağırarak çok kuvvetli ve tecrübeli bir ordu kurabilirsiniz.

note: [tip]
en: Units of level one and higher have a <i>Zone of Control</i> in the six hexes around them. If a unit moves into an enemy’s zone of control, it may not move any further that turn. This means that units can have two empty hexes between them and still create a barrier to the enemy. Beware, though: skirmishers can pass through these gaps.
tr: Seviye bir ve üzeri birimlerin bütün komşu altıgenleri kaplayan bir <i>Etki Alanı</i> vardır. Eğer bir birim düşmanın etki alanına girerse o el daha fazla hareket edemez. Böylece, iki birim arasında 2 altıgen boşluk bıraksanız bile düşmanın geçişini engelleyebilirsiniz. Ancak dikkatli olun; avcı birimler etki alanlarından etkilenmezler ve bu boşluklardan geçebilirler.

note: [tip]
en: The chance to hit a unit usually depends on how well that unit can defend itself in the terrain in which it is standing. However, magical attacks always have a 70% chance to hit, and units with the <i>Marksman</i> ability are guaranteed at least a 60% chance of a hit when they attack on their own turn.
tr: Bir birimin vurulma şansı bulunduğu zeminde kendini nasıl savunduğuna bağlıdır. Ancak, sihirsel saldırılar saldırırken ve savunurken %70 isabet şansına sahiptir. <i>Nişancı</i> yeteneği olan birimler kendi ellerinde saldırdıklarında en az %60 isabet ihtimaline sahiptirler.

note: [tip]
en: <i>― Haldric II, 43YW, Handbook of Tactical Analysis: Volume II</i>
tr: <i>― Taktik Analizleri Elkitabı: ll. Cilt - II. Haldrik, VY 43</i>

note: [tip]
en: Units stationed in villages will either heal eight hitpoints at the beginning of their turn, or will recover from poisoning.
tr: Köylerde bulunan birimler kendi ellerinin başında 8 yaşam puanına kadar iyileşirler, zehirlenenlerin ise sadece zehiri giderilir.

note: [tip]
en: Don’t move an injured unit if you don’t have to — let it rest. If a unit does not move or attack, it will recover two hitpoints at the beginning of its next turn.
tr: Kendi ellerinde hareket etmeyen birimler dinlenir ve bir sonraki elin başında 2 yaşam puanı kazanırlar.

note: [tip]
en: On maps where <i>Shroud</i> or <i>Fog of War</i> has been enabled, all units’ sightlines are limited by their maximum movement. If you have some valuable but slow units, keep at least one fast unit with them so that you are not caught out by a surprise attack.
tr: <i>Örtü</i> veya <i>Savaş Dumanı</i> açık olan haritalarda, birimlerin görüşü,  hareket miktarları kadardır. Eğer değerli ama yavaş bir biriminiz varsa, beklenmedik bir saldırıya uğramaması için yanında en az 1 hızlı birim bulundurun.

note: [tip]
en: Foot units tend to defend better in villages and castles than in other terrain types, while most mounted units do not gain any defensive advantages from villages or castles.
tr: Birçok yaya birim diğer zeminlere göre kale ve köylerde daha iyi savunma yaparken atlı birimler kale ve köylerden böyle bir fayda görmez.

note: [tip]
en: <i>― Sir Kaylan, 498YW</i>
tr: <i>― Sör Kaylan, VY 498</i>

note: [tip]
en: Horse-based units are generally resistant to attacks with bladed or impact weapons, but are vulnerable to attacks with piercing weapons, including bows and spears.
tr: Atlı birimler genellikle kesici veya darbeli saldırılara karşı dayanıklıdır, ama delici silahlara, mesela oklar ve mızraklara karşı savunmasızdırlar.

note: [tip]
en: <i>― Sir Kaylan, 502YW</i>
tr: <i>― Sör Kaylan, VY 502</i>

note: [tip]
en: Inflicting the killing blow on an enemy unit is the best way to gain experience. Units killing an enemy will gain eight experience points for every level of the unit they kill, or four experience points for a zero-level opponent.
tr: Düşmana öldüren darbeyi yapmak tecrübe kazanmanın en iyi yoludur. Bir düşman birimini öldüren birimler düşman biriminin her seviyesi için 8 tecrübe puanı, seviye 0 bir düşman için 4 tecrübe puanı kazanırlar.

note: [tip]
en: Elvish units move and fight well in forest. Dwarvish units move and fight well in hills, mountains and caves.
tr: Elf birimleri ormanda iyi yürür ve savaşırlar. Cüce birimleri tepeler, dağlar ve mağaralarda iyi yürür ve savaşırlar.

note: [tip]
en: Patience is often key. Rather than attacking in bad conditions or with few troops, wait for better conditions and then attack.
tr: Sabır genellikle başarıya giden yoldur. Kötü durumlarda veya az birimle saldırmak yerine saldırmak için daha iyi bir zamanı bekleyin.

note: [tip]
en: If you are attacked from several directions, it may be a good idea to send expendable units in some directions to delay enemy units.
tr: Eğer bir çok taraftan saldırıya uğramışsanız, harcanabilir birimlerini bazı yönlere göndererek düşman birimleri geciktirmeniz iyi bir fikir olabilir.

note: [tip]
en: Do not be afraid to retreat and regroup; it is often the key to victory.
tr: Geri çekilip tekrar toparlanmaktan çekinmeyin; bu genellikle başarıya giden yoldur.

note: [tip]
en: <i>― Meneldur, 123YW</i>
tr: <i>― Meneldur, VY 123</i>

note: [tip]
en: In most campaigns you will receive a gold bonus for finishing early, depending on the number of villages on the map and the number of turns remaining. You will usually earn more gold this way than through capturing villages and waiting for the turns to run out.
tr: Bir çok seferberlikte, haritadaki köy ve erken bitirdiğiniz el sayısına bağlı olarak, erken bitirme ödülü kazanırsınız. Böylece genelde, köyleri ele geçirip ellerin bitmesini beklemekten daha fazla altın kazanırsınız.

note: [tip]
en: <i>Leaders</i> can recruit or recall units from any keep inside a castle, not just the keep they start on. Sometimes your allies may be willing to make room for you on their keep so you can recruit from there, and you can even capture an enemy’s keep and use that.
tr: <i>Liderler</i>, kendi bulunduğu içkaleden başka içkalelerde de asker alabilir veya çağırma yapabilir. Bir düşmanın içkalesini ele geçirerek oradan asker alabilir veya bazı müttefiklerin kendi içkalelerinde asker alabilmen için yer açabilirler.

note: [tip]
en: Skeletons are resistant to piercing, bladed and cold-based attacks but are vulnerable to impact, fire, and arcane attacks.
tr: İskeletler delme ve kesme saldırılarına karşı dayanıklı; darbe, ateş ve gizemli saldırılara karşı zayıftırlar.

note: [tip]
en: Units with the <i>Leadership</i> ability help lower-level adjacent units on the same side fight better. You can move these units slowly along your battle lines and give bonuses to large numbers of lower-level troops.
tr: <i>Liderlik</i> kabiliyetine sahip birimler, komşu altıgenlerdeki alt seviyeden dost birimlerin daha iyi savaşmasını sağlarlar. Liderlik yeteneğine sahip birimleri diğer birimlerinizin daha çabuk terfi etmesi için kullanabilirsiniz.

note: [tip]
en: Try to avoid moving next to unoccupied villages. An enemy unit may move into the village and attack you, while enjoying the defense and healing of the village.
tr: Birimlerinizi işgal edilmemiş, boş köylerin yanında tutmayın. Bir düşman birimi köye gelebilir ve köydeki yüksek savunma ve iyileşmeden faydalanarak birimlerinizden birine saldırabilir.

note: [tip]
en: For any player, controlling villages is often key to winning a scenario. You may use this knowledge to lure your opponents into a trap by leaving some villages unoccupied, but keep in mind that an enemy unit becomes much harder to dislodge from a village! Plan your movements accordingly.
tr: Her oyuncu için senaryoyu kazanmanın yolu köyleri kontrol etmekten geçer. Bu bilgiyi kullanarak düşmanlarınızı tuzağa düşürmek için bazı köyleri boş bırakabilirsiniz, ancak aklınızda bulunsun; bir düşman birimini köyden çıkarmak çok zordur! Hamlelerinizi buna göre düşünün.

note: [tip]
en: <i>― Kai Laudiss, 623YW</i>
tr: <i>― Kral Laudiss, VY 623</i>

note: [tip]
en: Use lines of troops to screen your injured units while they recover.
tr: Yaralanmış birimleriniz iyileşirken onları korumak için askerlerle hat çizin.

note: [tip]
en: <i>― Princess Li’sar, 515YW</i>
tr: <i>― Prenses Lisar, VY 515</i>

note: [tip]
en: If you move a unit, but don’t attack or discover any additional information, you can undo your move by pressing <b>u</b>.
tr: Eğer bir birimi haraket ettirir ama kimseye saldırmaz veya yeni bir yer keşfetmezseniz, hareketi <b>U</b> tuşuna basarak geri alabilirsiniz.

note: [tip]
en: You can see how far enemy units can move by moving the mouse cursor over them.
tr: Düşman birimlerinin ne kadar yürüyebildiğini fare imlecini onların üzerinde tutarak görebilirsiniz.

note: [tip]
en: Use healers to support your attacks — they will win you battles without needing to attack anything themselves.
tr: Saldırılara destek için şifacıları kullanın ―  hiç kimseye saldırma ihtiyacı duymaksızın savaşları kazanmanıza yardım ederler.

note: [tip]
en: <i>― The Scroll of Chantal, 516YW</i>
tr: <i>― Çantal Parşomeni, VY 516</i>

note: [tip]
en: The <i>Slow</i> attack makes enemy units move slower and halves the damage they do on all attacks until they end a turn.
tr: <i>Yavaşlatır</i> saldırı yeteneği vurulan her düşmanın hızını azaltır ve el sonuna kadar bütün saldırılarının hasarı yarıya iner.

note: [tip]
en: <i>Arcane</i> attacks are very powerful against undead.
tr: <i>Gizemli</i> saldırılar yarı ölülere karşı daha güçlüdür.

note: [tip]
en: <i>― Great Sage Dacyn, 626YW</i>
tr: <i>― Ulu Bilge Dasin, VY 626</i>

note: [tip]
en: Units are healed when they advance a level. Used wisely, this can turn a fight.
tr: Birimler bir üst seviyeye ulaşınca iyileşirler. Akıllıca kullanılırsa, bu savaşın yönünü değiştirebilir.

note: [tip]
en: Charging units are best used against enemies they can kill with a single blow.
tr: Yükleme yapan birimlerin en iyi kullanımı bir vuruşta öldürebilecekleri düşmanlara karşıdır.

note: [tip]
en: Instead of leveling up, high-level units gain an <i>After Maximum Level Advancement</i> (AMLA) bonus, which usually increases the unit’s maximum hitpoints by three and fully heals it. This is much less than the normal benefits of advancing a level, so it is generally wiser to advance your lower-level units instead.
tr: Yüksek seviyeli birimler, terfi etmek yerine genelde yaşam puanlarını 3 arttırma ve canını doldurma şeklinde olan, <i>Son Seviye Sonrası Terfi</i> (SSST) alabilirler ve bu bir seviye terfi etmek kadar yarar sağlamaz. Bu açıdan, genelde daha düşük seviyeden birimleri terfi ettirmeye çalışmak daha faydalıdır.

note: [tip]
en: To advance low-level units quickly, team them with a veteran and use the veteran to damage a joint target heavily enough for the junior partner to get in the killing blow.
tr: Düşük seviyeli birimlerin çabucak terfi etmesi için onları tecrübeli askerlerin yanına katın ve tecrübeli askerlerin düşman birime ağır bir hasar vermesini sağladıktan sonra onu terfi ettireceğiniz birime öldürtün.

note: [tip]
en: <i>― Queen Li’sar, 528YW</i>
tr: <i>― Kraliçe Lisar, VY 528</i>

note: [tip] Whiteboard is another name for the Planning Mode
en: You cannot undo a move that uncovers hexes hidden by fog or shroud. Turn on the <b>Delay Shroud Updates</b> option when you need to move units while retaining the ability to undo, or use the new Whiteboard planning tool.
tr: Örtü veya savaş dumanının açılmasına sebep olan bir hareketi geri alamazsınız. Menüden <b>Örtü Güncellemelerini Geciktir</b> seçeneğini etkinleştirerek böyle bir hareketi geri almayı mümkün kılabilirsiniz, veya yeni beyaz tahta planlama aracını kullanabilirsiniz.

note: [tip]
en: If an enemy benefits more from a rare terrain type than you do, occupying that terrain will deprive them of its benefits.
tr: Eğer bir düşman nadir bir arazi türünden sizden daha iyi yararlanıyorsa o araziyi onun yararlanmaması için işgal etmek daha iyidir.

note: [tip]
en: Few units have good defenses in water; a line of attackers along the edge of a river can inflict heavy casualties. Elves can use the edge of a forest in a similar manner, and dwarves can do the same with mountains.
tr: Bir kaç birimin suda savunması iyidir. Böyle birimlere karşı bir nehrin kıyısındaki bir saldırı hattı ağır hasarlar alabilir. Elfler ormanı, cüceler ise dağları aynı anlamda kullanabilir.

note: [tip]
en: The <i>Slow</i> ability is extremely powerful because it has such wide-ranging effects. Enemy undead get half the normal benefit from their <i>Drain</i> ability, the damage bonus from <i>Charge</i> or <i>Backstab</i> is cancelled, and the <i>Berserk</i> ability is weakened. Fast foes struggle to escape; slow enemies are almost immobilized, and your own units suffer less retaliation damage, so it’s quicker to heal them.
tr: <i>Yavaşlatma</i> yeteneği farklı şekillerde etki ettiği için çok güçlüdür. Yarı ölü bir düşmanın <i>Sömürme</i> yeteneğini yararını yarıya düşürür, <i>Yüklenme</i> ve <i>Destekli</i> yeteneklerini etkisiz kılar ve <i>Cinnet</i> yeteneğini zayıflatır. Hızlı düşmanların kaçması zorlaşır; yavaş düşmanlar neredeyse hareket edemez hale gelir ve kendi birimleriniz daha az karşı hasar alır, böylece onları iyileştirmesi daha kolay olur.

note: [tip]
en: Try to operate units with a small number of powerful attacks — such as Dark Adepts, Horsemen, Orcish Grunts or Dwarvish Thunderers — in pairs or threes. This gives you another try whenever your first devastating attack misses — as inevitably happens from time to time.
tr: Güçlü ama az vuran birimleri — Kara üstat, Binici, Ork İzbandut veya Cüce Gürleyiciler gibi — çifter veya üçerli olarak kullanın. Böylece biriyle yaptığınız saldırı başarısız olursa — ki arasıra böyle şeyler olur — bu size ikinci bir saldırı şansı verir.

note: [tip]
en: Units with three or more attacks — especially magical attacks — are ideal for finishing off enemies with only a few hitpoints remaining. Be sure to use leadership — or a strong or dextrous unit — whenever the extra point or two of damage makes a one-hit kill possible.
tr: 3 veya daha fazla vuran birimler—özellikle sihirli vuran— az yaşam puanı kalmış düşmanları öldürmek için çok uygundur. Fazladan 1 veya 2 hasar tek vuruşta öldürmeyi sağlayacaksa lideri—veya güçlü veya becerikli birimleri— kullanmalısınız.

note: [tip]
en: Think twice before dismissing any unit from your recall list, no matter how little experience it has. Sometimes it’s worth paying a premium to know exactly what traits a new arrival will have.
tr: Ne kadar az tecrübesi olursa olsun,bir birimi çağırma listenden çıkarmadan önce iki kere düşün. Bazen yeni bir birimin hangi mizaç ile geleceğini bilmek fazladan ödenen altına değer.

note: [tip]
en: When a tough unit is heavily injured, send it to heal in a village several turns’ movement away from the fighting. Then it can recover in peace (at 10 hitpoints per turn) without tying up front-line villages.
tr: Çetin bir birim ağır yaralanırsa birkaç elde gidilemeyecek bir köye kaçırın. Böylece cephedeki köyleri meşgul etmeden iyileşebilir (el başına 10 yaşam puanı).

note: [tip]
en: <i>― Lord Hamel of Knalga</i>
tr: <i>— Knalgalı Hamel Bey</i>

note: [tip]
en: Combining multiple special abilities can be deadly. While it may take some work to combine, for example, <i>Leadership</i>, <i>Illuminates</i> and <i>Charge</i> against a slowed opponent, the results can be impressive.
tr: Birkaç özel yeteneği birleştirmek ölümcül olabilir. Birleştirmesi zaman alsa da, mesela yavaşlatılmış bir rakibe karşı <i>Liderlik</i>, <i>Aydınlatır</i> ve <i>Yüklenme</i> kullanılınca sonuçlar etkileyici olabilir.

note: [tip]
en: While finishing early gives a gold bonus, and reduces the opportunities for enemies to kill your valuable troops, it also means you lose chances to earn your units extra experience. When deciding whether or not to finish a scenario early, weigh these factors against one another.
tr: Oyunu erken bitirmek altın ödülü verip düşmanların değerli askerlerinizi öldürme imkanlarını azaltsa da, aynı zamanda askerlerinize tecrübe katma olanağını da ortadan kaldırır. Bir senaryoyu erken bitirip bitirmemeyi düşünürken bu etkenleri de hesaba katın.

note: [tip]
en: If your forces have weak defenses everywhere on the map, occupy the areas where your enemies can only attack you by sharing the same disadvantages. Avoid places where your defenses are poor and your enemy’s are merely average. Plan for heavy losses, and take firm control of any hex where the land does favor you.
tr: Eğer kuvvetlerinizin savunması haritanın her yerinde zayıf ise düşmanın size saldımak için aynı zayıflıkları edineceği alanlarda durun. Sizin savunmanızın zayıf ve düşmanınkinin ortalama olduğu yerlerden kaçının. Ağır kayıplar vereceğinizi hesap edin ve sizin lehinize olan altıgenlere sıkı sarılın.

note: [tip]
en: The recruitment cost of some units may exceed the usual recall expenditure of 20 gold. In a campaign, always check if recalling a unit of the same type may be cheaper.
tr: Bazı birimlerin askere alma ücreti 20 altınlık çağırma ücretini geçiyor. Seferberlikteyken her zaman bir birimi çağırmak daha mı ucuz diye bir bakın.

note: [tip]
en: You must accept some losses in battle. It is not uncommon for beginners to lose sight of victory as they attempt to keep every unit alive.
tr: Savaşta kayıplar olacağını kabul etmelisiniz. Yeni başlayanların "bütün birimlerimi hayatta tutacağım" derken zaferi kaçırdığı görülmemiş değildir.

note: [tip]
en: <i>― Queen Asheviere, 503YW</i>
tr: <i>― Kraliçe Aşevir, VY 503</i>

note: [tip]
en: Using lower-level units can be very cost-effective.
tr: Düşük seviyeli birimler kullanmak çok tasarruflu olabilir.

note: [tip]
en: Some higher-level units have inimitable abilities such as <i>Leadership</i>, <i>Cures</i>, or <i>Nightstalk</i>. Obtaining those units early can make a big difference in a campaign.
tr: Bazı yüksek seviye birimler <i>Liderlik</i>, <i>Tedavi eder</i> veya <i>Karabasan</i> gibi benzersiz yeteneklere sahiptir. Seferberliğn başında bu birimlere sahip olmak büyük fark yaratabilir.

note: [tip]
en: <i>― Sir Gerrick of Westin, 607YW</i>
tr: <i>― Westin'li Sör Gerrick, VY 607</i>

note: [tip]
en: If a unit is positioned next to healers from two allied sides, the unit will be healed on both sides’ turns. This way, a unit can be healed faster than otherwise possible.
tr: Eğer bir birim iki müttefik şifacının yanında duruyorsa her iki taraftan da sıraları geldiğinde şifa alır. Bu yolla birim çok daha hızlı iyileşir.

note: [tip]
en: <i>― Lord Tallin of Knalga, 538 YW</i>
tr: <i>— Knalgalı Talin Bey, VY 538</i>

note: [tip]
en: Holding down <b>shift</b> will make the animations for moving and fighting quicker. The <i>acceleration factor</i> can be set, and turned on by default, in the <i>Preferences</i> menu’s <i>General</i> tab.
tr: <b>Shift</b> tuşunu basılı tutarak canlandırmalar ve çarpışma hızlandırılabilir.  <i>Hızlandırma etkeni</i> <i>Tercihler</i> menüsünün <i>Genel</i> sekmesinden ayarlanabilir, öntanımlı etkin yapılabilir.

note: [tip] Translate "Change difficulty" and "Load Game" as in wesnoth-lib textdomain
en: Did you know that you can change the difficulty level during a campaign? Select the <i>Change difficulty</i> option at the bottom of the <i>Load Game</i> screen when loading start-of-scenario save files.
tr: Zorluğu sefeberlik sırasında değiştirebileceğinizi biliyor muydunuz? Kayıtlı senaryo dosyalarını yüklerken <i>Oyunu Yükle</i> ekranının alt kısmındaki <i>Zorluğu değiştir</i> seçeneği bunun içindir.

note: [tip]
en: <i>Feral</i> units, such as Bats and wild animals, will avoid villages. Even if they occupy a village hex, they do not gain any defensive benefits from the village, although they will still be healed.
tr: Yarasalar ve vahşi hayvanlar gibi <i>Vahşi</i> birimler köylerden kaçınır. Bir köy altıgeninde dursalar bile köyün verdiği savunmadan yararlanamazlar. Ancak yine de iyileşirler.

note: TRANSLATORS: In networked games, when one player has the choice between multiple advancements of a unit, this text is sent to other players. It will be embedded within a message.
en: waiting for^an advancement choice
tr: bir terfi seçeneği

en: An invalid attacker weapon got selected.
tr: Geçersiz bir saldırgan silahı seçildi.

en: You do not have a leader to recall with.
tr: Asker çağıracak bir lideriniz yok.

en: None of your leaders are able to recall that unit.
tr: Hiçbir liderin asker çağıramıyor.

en: You must have a leader on a keep who is able to recall that unit.
tr: İçkalede o birimi çağırabilecek bir liderin olmalı.

en: There are no vacant castle tiles in which to recall the unit.
tr: Birimin çağrılabileceği boş kale bölümü yok.

en: An unrecognized error has occurred.
tr: Tanımlanamayan bir hata oluştu.

en: You do not have a leader to recruit with.
tr: Asker alabilecek bir liderin yok.

en: None of your leaders are able to recruit this unit.
tr: Liderinin hiçbiri bu birimi askere alamaz.

en: You must have a leader on a keep who is able to recruit the unit.
tr: Birimi askere almak için liderin iç kalede olmalı.

en: There are no vacant castle tiles in which to recruit the unit.
tr: Birimi askere alabileceğin boş kale bölümü yok.

en: cured
tr: tedavi edildi

en: female^cured
tr: tedavi edildi

en: Ambushed!
tr: Pusuya düştü!

en: Failed teleport! Exit not empty
tr: Işınlanamadı! Çıkış boş değil

note: TRANSLATORS: This becomes the "friendphrase" in "Units sighted! ($friendphrase, $enemyphrase)"
en: Part of 'Units sighted! (...)' sentence^1 friendly | $friends friendly
tr[0]: 1 dost
tr[1]: $friends dost

note: TRANSLATORS: This becomes the "enemyphrase" in "Units sighted! ($friendphrase, $enemyphrase)"
en: Part of 'Units sighted! (...)' sentence^1 enemy | $enemies enemy
tr[0]: 1 düşman
tr[1]: $enemies düşman

note: TRANSLATORS: Both friends and enemies sighted -- neutral message. This is shown when a move is interrupted because units were revealed from the fog of war.
en: Units sighted! ($friendphrase, $enemyphrase)
tr: Birimler göründü! ($friendphrase|, $enemyphrase|)

note: TRANSLATORS: Only enemies sighted -- bad message. This is shown when a move is interrupted because units were revealed from the fog of war.
en: Enemy unit sighted! | $enemies enemy units sighted!
tr[0]: Düşman birimi göründü!
tr[1]: $enemies düşman birimi göründü!

note: TRANSLATORS: Only friends sighted -- good message. This is shown when a move is interrupted because units were revealed from the fog of war.
en: Friendly unit sighted | $friends friendly units sighted
tr[0]: Dost birim göründü
tr[1]: $friends dost birim göründü

en: (press $hotkey to keep moving)
tr: (devam etmek için $hotkey tuşuna basınız)

en: Connecting to $server_address|...
tr: Bağlanılıyor: $server_address|...

en: Downloading list of add-ons...
tr: Eklenti listesi indiriliyor...

en: Requesting distribution terms...
tr: Dağıtım şartları isteniyor...

en: The add-on <i>$addon_title</i> has an invalid id '$addon_id' and cannot be published.
tr: <i>$addon_title</i> eklentisinin  '$addon_id' kimliği geçersiz. Bu yüzden yayımlanamaz.

en: The add-on <i>$addon_title</i> has a file or directory containing invalid characters and cannot be published.
tr: <i>$addon_title</i> eklentisinin dosya adı veya dizini geçersiz karakterler içeriyor, bu yüzden yayımlanamaz.

en: The add-on <i>$addon_title</i> has an invalid file or directory name and cannot be published. File or directory names may not contain '..' or end with '.' or be longer than 255 characters. It also may not contain whitespace, control characters, or any of the following characters:
    
    &quot; * / : &lt; &gt; ? \ | ~
tr: <i>$addon_title</i> eklentisinin dosya veya dizin adı geçersiz bu yüzden yayımlanamaz. Dosya ve dizin isimleri '..' içeremez veya '.' ile bitemez ve 255 karakterden uzun olamaz. Aynı zamanda boşluk ve denetim karakterleri veya aşağıdaki karakterleri içeremez:
    
    &quot; * / : &lt; &gt; ? \ | ~

en: The add-on <i>$addon_title</i> contains files or directories with case conflicts. File or directory names may not be differently-cased versions of the same string.
tr: <i>$addon_title</i> eklentisini Büyük-küçük harf çelişkili dosyalar içeriyor. Dosya veya dizin adları aynı dizenin farklı büyüklükteki karakterlerini kullanarak farklılaştırılamaz.

en: Requesting file index...
tr: Dosya listesi isteniyor...

en: Sending an update pack for the add-on <i>$addon_title</i>...
tr: <i>$addon_title</i> eklentisi için güncelleme paketi gönderiliyor...

en: Sending add-on <i>$addon_title</i>...
tr: <i>$addon_title</i> eklentisi gönderiliyor...

en: Removing add-on <i>$addon_title</i> from the server...
tr: <i>$addon_title</i> eklentisi sunucudan kaldırılıyor...

en: Downloading add-on <i>$addon_title</i>...
tr: <i>$addon_title</i> eklentisi indiriliyor...

en: Add-ons Manager
tr: Eklentiler Yöneticisi

en: The add-on <i>$addon_title</i> has an invalid file or directory name and cannot be installed.
tr: <i>$addon_title</i> eklentisinin dosya veya dizin adı geçersiz bu yüzden kurulamaz.

en: The add-on <i>$addon_title</i> has file or directory names with case conflicts. This may cause problems.
tr: <i>$addon_title</i> eklentisinin dosya adı veya dizini büyük-küçük harf çelişkisi içeriyor. Bu durum sorun yaratabilir.

en: The server responded with an error:
tr: Sunucu bir hata ile karşılık verdi:

en: The selected add-on has the following dependency, which is not currently installed or available from the server. Do you wish to continue? | The selected add-on has the following dependencies, which are not currently installed or available from the server. Do you wish to continue?
tr[0]: Seçilmiş eklentinin destek dosyası kurulu değil ve sunucudan alınamıyor. Devam etmek istiyor musunuz?
tr[1]: Seçilmiş eklentinin destek dosyaları kurulu değil ve bunlar sunucudan alınamıyor. Devam etmek istiyor musunuz?

en: Broken Dependencies
tr: Bozuk Destek Dosyaları

en: The following dependency could not be installed. Do you still wish to continue? | The following dependencies could not be installed. Do you still wish to continue?
tr[0]: Aşağıdaki destek dosyası kurulamadı. Devam etmek istiyor musunuz?
tr[1]: Aşağıdaki destek dosyaları kurulamadı. Devam etmek istiyor musunuz?

en: Dependencies Installation Failed
tr: Destek Dosyaları Kurulamadı

en: The add-on '$addon|' is already installed and contains additional information that will be permanently lost if you continue:
tr: '$addon' eklentisi zaten yüklü ve devam ederseniz kalıcı olarak silinecek ek bilgi içeriyor:

en: Publishing information file (.pbl)
tr: Yayım bilgi dosyası  (.pbl)

en: Version control system (VCS) information
tr: Sürüm denetim sistemi (SDS) bilgisi

en: Do you really wish to continue?
tr: Gerçekten devam etmek istiyor musunuz?

en: Confirm
tr: Onay

en: addon_type^Campaign
tr: Seferberlik

en: addon_type^Scenario
tr: Senaryo

en: addon_type^SP/MP Campaign
tr: TO/ÇO Seferberlik

en: addon_type^MP era
tr: Çağ (ÇO)

en: addon_type^MP faction
tr: Taraf (ÇO)

en: addon_type^MP map-pack
tr: Harita Paketi (ÇO)

en: addon_type^MP scenario
tr: Senaryo (ÇO)

en: addon_type^MP campaign
tr: Seferberlik (ÇO)

en: addon_type^Modification
tr: Değişiklik

en: addon_type^Core
tr: Çekirdek

en: addon_type^Resources
tr: Kaynaklar

en: addon_type^Other
tr: Diğer

en: addon_type^(unknown)
tr: (bilinmiyor)

en: unit_byte^B
tr: B

en: Network communication error.
tr: Ağ iletişim hatası.

en: Remote host disconnected.
tr: Uzak sunucuyla bağlantı koptu.

en: A problem occurred when trying to create the files necessary to install this add-on.
tr: Bu eklentiyi kurmak için gerekli dosyalar oluşturulurken bir sorunla karşılaşıldı.

en: A local file with add-on publishing information could not be read.
    
    File: $path
    Error message: $msg
tr: Eklenti yayım bilgisi içeren bir yerel dosya okunamadı
    
    Dosya: $path
    Hata iletisi: $msg

en: The add-ons server address specified is not valid.
tr: Eklentinin belirtilen sunucu adresi geçerli değil.

en: You have no add-ons installed.
tr: Kurulu eklenti yok.

en: Are you sure you want to remove the following installed add-on? | Are you sure you want to remove the following installed add-ons?
tr[0]: Aşağıdaki eklentiyi kaldırmak istediğinizden emin misiniz?
tr[1]: Aşağıdaki eklentileri kaldırmak istediğinizden emin misiniz?

en: The following add-on appears to have publishing or version control information stored locally, and will not be removed: | The following add-ons appear to have publishing or version control information stored locally, and will not be removed:
tr[0]: Aşağıdaki eklentinin yayım veya sürüm denetim bilgileri yerel olarak kayıtlı görünüyor ve kaldırılmayacak:
tr[1]: Aşağıdaki eklentilerin yayım veya sürüm denetim bilgileri yerel olarak kayıtlı görünüyor ve kaldırılmayacak:

en: The following add-on could not be deleted properly: | The following add-ons could not be deleted properly:
tr[0]: Aşağıdaki eklenti düzgün silinemedi:
tr[1]: Aşağıdaki eklentiler düzgün silinemedi:

en: Add-on Deleted | Add-ons Deleted
tr[0]: Eklenti silindi
tr[1]: Eklentiler silindi

en: The following add-on was successfully deleted: | The following add-ons were successfully deleted:
tr[0]: Aşağıdaki eklenti başarılı bir şekilde silindi:
tr[1]: Aşağıdaki eklentiler başarılı bir şekilde silindi:

en: An error occurred while downloading the add-ons list from the server.
tr: Sunucudan eklentiler listesi indirilirken bir hata oluştu.

en: Could not find add-ons matching the ids $addon_ids on the add-on server.
tr: Eklenti sunucusunda $addon_ids ile eşleşen eklentiler bulunamadı.

en: Success.
tr: Başarılı.

en: Incorrect add-on passphrase.
tr: Eklenti parolası yanlış.

en: Upload denied. Please contact the server administration for assistance.
tr: Karşıya yükleme reddedildi. Destek için sunucu yönetimine başvurun.

en: Attempted to upload an update pack for a non-existent add-on.
tr: Varolmayan bir eklentiye güncelleme paketi yüklenmeye çalışıldı.

en: No add-on data was supplied by the client.
tr: İstemciden eklenti verisi gelmedi.

en: Invalid upload pack.
tr: Geçersiz güncelleme paketi.

en: Invalid add-on name.
tr: Geçersiz eklenti adı.

en: Formatting character in add-on name.
tr: Eklenti isminde biçemleme karakteri.

en: The add-on contains files or directories with illegal names.
    
    Names containing whitespace, control characters, or any of the following symbols are not allowed:
    
        " * / : < > ? \ | ~
    
    Additionally, names may not be longer than 255 characters, contain '..', or end with '.'.
tr: Eklenti geçersiz dosya veya dizin isimleri içeriyor.
    
    Boşluk ve denetim karakterleri ile aşağıdaki simgelerin isimlerde kullanımına izin verilmez:
    
        " * / : < > ? \ | ~
    
    Bundan başka, isimler 255 karakterden uzun olamaz, '..' içeremez ve  '.'  ile bitemez,

en: The add-on contains files or directories with case conflicts.
    
    Names in the same directory may not be differently-cased versions of each other.
tr: Eklenti büyük-küçük harf çelişkili dosya veya dizinler içeriyor.
    
    Aynı dizin altındaki dizin/dosya adlarındaki karakterler büyük/küçük yapılarak bu adlar farklılaştırılamaz.

en: The add-on name contains an invalid UTF-8 sequence.
tr: Eklenti ismi geçersiz UTF-8 karakter içeriyor.

en: No add-on title specified.
tr: Eklenti başlığı belirtilmemiş.

en: No add-on author/maintainer name specified.
tr: Eklenti yazar/sürdürücüsü belirtilmemiş.

en: No add-on version specified.
tr: Eklenti sürümü belirtilmemiş.

en: No add-on description specified.
tr: Bu eklenti için bir açıklama yok.

en: No add-on author/maintainer email specified.
tr: Eklenti yazar/sürdürücüsünün eposta adresi belirtilmemiş.

en: Missing passphrase.
tr: Parola eksik.

en: Formatting character in add-on title.
tr: Eklenti başlığında biçemleme karakteri.

en: Invalid or unspecified add-on type.
tr: Geçersiz veya belirsiz eklenti türü.

en: Version number not greater than the latest uploaded version.
tr: Sürüm numarası evvelce yüklenen sürümden büyük olmalı.

en: Feedback topic id is not a number.
tr: Geri bildirim konu kimliği bir sayı değil.

en: Feedback topic does not exist.
tr: Geri bildirim konusu mevcut değil.

en: The add-on publish information contains an invalid UTF-8 sequence.
tr: Eklenti yayınlama bilgisi geçersiz UTF-8 karakter içeriyor.

en: Unspecified server error.
tr: Beklenmedik sunucu hatası.

en: Server is in read-only mode.
tr: Sunucu salt-okunur kipte.

en: Corrupted server add-ons list.
tr: Sunucu eklenti listesi bozuk.

en: Empty add-on version list on the server.
tr: Sunucudaki eklenti listesi boş.

en: Unspecified validation failure.
tr: Belirtilmemiş doğrulama hatası.

en: Scenario Report
tr: Senaryo Raporu

en: Victory
tr: Galibiyet

en: You have emerged victorious!
tr: Galip olarak tamamladın!

en: Defeat
tr: Yenilgi

en: You have been defeated!
tr: Yenildin!

en: Remaining gold:
tr: Kalan altın:

en: Turns finished early:
tr: Erken bitirilen eller:

en:  per turn
tr: el başına

en: Early finish bonus:
tr: Erken bitirme ödülü:

en: Total bonus:
tr: Toplam ödül:

en: Total gold:
tr: Toplam altın:

en: Carryover percentage:
tr: Aktarım oranı:

en: Bonus gold:
tr: Altın ödülü:

en: Retained gold:
tr: Kalan Altın:

en: You will start the next scenario with $gold on top of the defined minimum starting gold. | You will start the next scenario with $gold on top of the defined minimum starting gold.
tr[0]: Sonraki senaryoya belirlenmiş asgari başlangıç altınının üstüne $gold altınla başlayacaksınız.
tr[1]: Sonraki senaryoya tanımlı asgari başlangıç altınının üstüne $gold altınla başlayacaksınız.

en: You will start the next scenario with the defined minimum starting gold. | You will start the next scenario with the defined minimum starting gold.
tr[0]: Sonraki senaryoya belirlenmiş asgari altınla başlayacaksınız.
tr[1]: Sonraki senaryoya belirlenmiş asgari altınla başlayacaksınız.

en: You will start the next scenario with $gold or its defined minimum starting gold, whichever is higher. | You will start the next scenario with $gold or its defined minimum starting gold, whichever is higher.
tr[0]: Sonraki senaryoya ya $gold altınla ya da sonraki senaryonun asgari başlangıç altınıyla (hangisi yüksekse onunla) başlayacaksınız.
tr[1]: Sonraki senaryoya ya $gold altınla ya da sonraki senaryonun asgari başlangıç altınıyla (hangisi yüksekse onunla) başlayacaksınız.

en: Added to ignore list: $nick
tr: Gözardı listenize eklendi: $nick

en: ignores list
tr: gözardı listesi

en: Invalid username: $nick
tr: Geçersiz kullanıcı ismi: $nick

en: Added to friends list: $nick
tr: Arkadaş listenize eklendi: $nick

en: friends list
tr: arkadaş listesi

en: Removed from list: $nick
tr: Listenizden kaldırıldı: $nick

en: friends and ignores list
tr: arkadaşlar ve gözardı listesi

en: version
tr: sürüm

en: nick registration
tr: Kullanıcı ismi kaydı

en: requesting information for user $nick
tr: $nick kullanıcısı için bilgi isteniyor

en: (A) — admin command
tr: (A) — yönetici komutu

en: (admin only)
tr: (sadece yönetici)

en: Send a query to the server. Without arguments the server should tell you the available commands.
tr: Sunucuya bir sorgu gönderir. Bir argüman belirtilmezse sunucu kullanılabilecek komutları listeleyecektir.

en: Ban and kick a player or observer. If he is not in the game but on the server he will only be banned.
tr: Bir oyuncuyu veya seyirciyi atar veya yasaklar. Kullanıcı bir oyuna dahil değilse sadece ismine yasak konur.

en: <nickname>
tr: <takma ad>

en: Unban a user. He does not have to be in the game but on the server.
tr: Bir kullanıcının engelini kaldırır. Oyunda olması gerekmez sunucuda olsun yeter.

en: Kick a player or observer.
tr: Bir oyuncuyu veya seyirciyi atar.

en: Mute an observer. Without an argument displays the mute status.
tr: Bir gözlemciyi susturur. Bir değiştirge belirtilmezse sessizlik durumunu gösterir.

en: Unmute an observer. Without an argument unmutes everyone.
tr: Bir gözlemcinin sesini açar. Bir değiştirge belirtilmezse herkesin sesini açar.

en: Mute/Unmute all observers. (toggles)
tr: Tüm seyircileri sustur/ses aç.

en: Send some data to the server. Can be used to verify the network connection and notice disconnects.
tr: Sunucuya bir miktar veri gönderir.  Ağ bağlantısını doğrulamak ve kopmaları bildirmek için kullanılabilir.

en: Report abuse, rule violations, etc. to the server moderators. Make sure to mention relevant nicknames, etc.
tr: Taciz, kural ihlalleri vb. sunucu moderatörlerine ihbar edin. Alakalı takma isimler vb. den bahsetmeyi de unutmayın.

en: <message>
tr: <İleti>

en: Send an emotion or personal action in chat.
tr: Sohbette bir duygu veya kişisel eylem gönderir.

en: Send a private message. You cannot send private messages to players in a running game you observe or play in.
tr: Özel ileti gönderir. İzlediğiniz veya oynadığınız devam eden bir oyundaki oyunculara özel ileti gönderemezsiniz.

en: <nickname> <message>
tr: <Takma ad> <ileti>

en: <level> <domain>
tr: <seviye> <alan>

en: Change the log level of a log domain.
tr: Bir günlük kayıt alanının günlük kayıt seviyesini değiştirir.

en: Add a nickname to your ignores list.
tr: Gözardı listenize bir kullanıcı adı ekler.

en: Add a nickname to your friends list.
tr: Arkadaş listenize kullanıcı adı ekler.

en: Remove a nickname from your ignores or friends list.
tr: Arkadaşlar veya gözardı listenizden kullanıcı adı siler.

en: Get a random number between 1 and N visible in the game setup lobby.
tr: Oyun kurulum lobisinde görünen 1 ile N arasında rastgele bir sayı alınır.

en: Display version information.
tr: Sürüm bilgilerini gösterir.

en: Request information about a nickname.
tr: Bir kullanıcı hakkında bilgi iste.

en: Clear chat history.
tr: Sohbet geçmişini temizler.

en: Unknown debug level: '$level'.
tr: Bilinmeyen hata ayıklama seviyesi: ‘$level’.

en: error
tr: Hata

en: Unknown debug domain: '$domain'.
tr: Bilinmeye hata ayıklama alanı: ‘$domain’.

en: Switched domain: '$domain' to level: '$level'.
tr: Geçilen alan: ‘$domain’, geçilen seviye: ‘$level’.

en: whisper to $receiver
tr: şuna fısılda: $receiver

en: whisper: $sender
tr: fısıldayan: $sender

en: $elem has been deprecated indefinitely.
tr: $elem süresiz olarak kullanımdan çıkarıldı.

en: $elem has been deprecated and may be removed in version $version.
tr: $elem kullanımdan çıkarıldı ve $version sürümünden kaldırılmış olabilir.

en: $elem has been deprecated and may be removed at any time.
tr: $elem kullanımdan çıkarıldı ve herhangi bir zamanda kaldırılabilir.

en: $elem has been deprecated and will be removed in version $version.
tr: $elem kullanımdan çıkarıldı ve $version sürümünde kaldırılacaktır.

en: $elem has been deprecated and removed.
tr: $elem kullanımdan çıkarıldı ve kaldırıldı.

en: Chat message
tr: Sohbet iletisi

en: The Battle for Wesnoth
tr: Vesnot Savaşı

en: Invalid Color
tr: Geçersiz Renk

note: TRANSLATORS: 12-hour time, eg '1:59 PM'
en: %I:%M %p
tr: %l: %M %p

note: TRANSLATORS: Day of week + 12-hour time, eg 'Sunday, 1:59 PM'
en: %A, %I:%M %p
tr: %A, %l:%M %p

note: TRANSLATORS: Month + day of month, eg 'Nov 02'. Format for your locale.
en: %b %d
tr: %d %b

en: Invalid color in range:
tr: Geçersiz renk aralığı:

en: Error validating data core.
tr: Veri çekirdeğini doğrularken hata oluştu.

en: Found a core without id attribute.
tr: Kimliksiz bir çekirdek bulundu.

en: Skipping the core.
tr: Çekirdeği atlıyor.

en: Core ID:
tr: Çekirdek Kimliği:

en: The ID is already in use.
tr: Kimlik zaten kullanımda.

en: Core Path:
tr: Çekirdek yolu:

en: File not found.
tr: Dosya bulunamadı.

en: Error loading core data.
tr: Veri çekirdeğini yüklerken hata oluştu.

en: Error loading the core with named id.
tr: Verilen kimliğe ait çekirdeği yüklerken hata oluştu.

en: Falling back to the default core.
tr: Varsayılan çekirdeğe dönülüyor.

en: Can't locate the default core.
tr: Varsayılan çekirdek bulunamıyor.

en: The game will now exit.
tr: Şimdi oyundan çıkılacaktır.

en: Error loading custom game configuration files. The game will try without loading add-ons.
tr: Özel Oyun yapılandırma dosyaları yüklenirken hata oluştu. Oyun eklentileri yüklemeden deneyecek.

en: Error loading custom game configuration files. The game will fallback to the default core files.
tr: Özel Oyun yapılandırma dosyaları yüklenirken hata oluştu. Oyun varsayılan çekirdek dosyalarına dönecek.

en: Error loading default core game configuration files. The game will now exit.
tr: Varsayılan çekirdek oyun yapılandırma dosyaları yüklenirken hata oluştu. Şimdi oyundan çıkılacaktır.

note: TRANSLATORS: For example, 'Cuttle Fish' units will not be able to advance to 'Kraken'. The substituted strings are unit ids, not translated names; hopefully any add-ons that trigger this will be quickly fixed and stop triggering the warning.
en: Error: [advancefrom] no longer works. ‘$lower_level’ units will not be able to advance to ‘$higher_level’; please ask the add-on author to use [modify_unit_type] instead.
tr: Hata: [terfi] artık çalışmıyor. ‘$lower_level’ birimler ‘$higher_level’ birimlere terfi edemez; lütfen eklenti yazarından bunun yerine [modify_unit_type] kullanmasını isteyin.

en: instead, use the macro with the same name in the [campaign] tag
tr: bunun yerine [campaign]  etiketinde makro ismini kullan

en: The following add-on had errors and could not be loaded: | The following add-ons had errors and could not be loaded:
tr[0]: Şu eklenti hatalı ve yüklenemedi:
tr[1]: Şu eklentiler hatalı ve yüklenemedi:

en: Please report this to the author or maintainer of this add-on. | Please report this to the respective authors or maintainers of these add-ons.
tr[0]: Lütfen bunu bu eklentinin yazarı veya bakımcısına bildirin.
tr[1]: Lütfen bunu bu eklentilerin yazarları veya bakımcılarına bildirin.

en: Error:
tr: Hata:

en: Warning:
tr: Uyarı:

en: Debug:
tr: Hata ayıklama:

en: Info:
tr: Bilgi:

en: $login|’s game
tr: $login için oyun

en: Team
tr: Ekip

en: Anonymous player
tr: Anonim oyuncu

en: Computer Player
tr: Bilgisayar Oyuncusu

en: Network Player
tr: Ağ Oyuncusu

en: Local Player
tr: Yerel Oyuncu

en: Nobody
tr: Hiçkimse

en: Reserved
tr: Kayıtlı

en: Map could not be loaded:
tr: Harita yüklenemedi:

en: Map could not be loaded.
tr: Harita yüklenemedi.

en: not available.
tr:  Mevcut değil.

en: Custom map.
tr: Özel harita.

en: Failed to resolve dependencies
tr: Bağımlılıklar çözümlenemedi

en: OK
tr: Tamam

en: Scenario can't be activated. Some dependencies are missing:
tr: Senaryo etkinleştirilemiyor. Bazı bağımlılıklar eksik:

en: No compatible eras found.
tr: Uyumlu çağ bulunamadı.

en: Era can't be activated. Some dependencies are missing:
tr: Çağ etkinleştirilemedi. Bazı bağımlılıklar eksik:

en: No compatible scenarios found.
tr: Uyumlu senaryo bulunamadı.

en: Not all of the chosen modifications are compatible. Some of them will be disabled.
tr: Seçilen her değişiklik uyumlu değil. Bazıları devre dışı bırakılacaktır.

en: A component
tr: Bir bileşen

en: Only random sides in the current era.
tr: Geçerli çağda sadece rastgele taraflar var.

en: Unable to find a leader type for faction $faction
tr: $faction ekibi için bir lider türü bulunamıyor

en: Cannot obtain genders for invalid leader $leader
tr: Geçersiz lider $leader için cinsiyet bulunamıyor

en: Missing addon: $name
tr: Kayıp eklenti: $name

en: Missing addon: $id
tr: Kayıp eklenti: $id

en: Unknown era
tr: Bilinmeyen çağ

en: scenario_abbreviation^S
tr: S

en: Remote scenario
tr: Uzak Senaryo

en: campaign_abbreviation^C
tr: C

en: Unknown scenario
tr: Bilinmeyen Senaryo

en: Reloaded game
tr: Oyun yeniden yüklendi

en: Vacant Slot: | Vacant Slots:
tr[0]: Boş yer:
tr[1]: Boş yerler:

en: mp_game_available_slots^Full
tr: Dolu

en: Turn
tr: El

en: vision^none
tr: yok

en: time limit^none
tr: yok

en: The host's version of <i>$addon</i> is incompatible. They have version <b>$host_ver</b> while you have version <b>$local_ver</b>.
tr: Sunucunun <i>$addon</i> sürümü uyumsuz. Onlarınki <b>$host_ver</b> iken sizinki <b>$local_ver</b>.

en: Your version of <i>$addon</i> is incompatible. You have version <b>$local_ver</b> while the host has version <b>$host_ver</b>.
tr: Sizin <i>$addon</i> sürümünüz uyumsuz. Sizinki <b>$local_ver</b> iken sunucununki <b>$host_ver</b>.

en: Defeat enemy leader(s)
tr: Düşman lider(ler)ini öldür

en: Cannot find era '$era'
tr: '$era' çağı bulunamıyor

en: Invalid address specified for multiplayer server
tr: Çok oyunculu sunucusu için geçersiz adres belirtilmiş.

en: The server accepts versions '$required_version', but you are using version '$your_version'
tr: Bu sunucu '$required_version' kabul ediyor ama sizinki '$your_version'

en: Server-side redirect loop
tr: Sunucu taraflı yönlendirme döngüsü

en: The nickname ‘$nick’ is inactive. You cannot claim ownership of this nickname until you activate your account via email or ask an administrator to do it for you.
tr: '$nick' takma adı etkin değil. Hesabınızı e-posta ile etkinleştirmeden veya bir yöneticiden istemeden bu takma ada sahip olamazsınız.

en: Do you want to continue?
tr: Devam etmek istiyor musunuz?

en: Warning
tr: Uyarı

en: The remote server requested a password while using an insecure connection.
tr: Uzak sunucu güvensiz bağlantı üzerinden parola isteği yaptı.

en: You must login first.
tr: Önce oturum açmanız lazım.

en: The nickname ‘$nick’ is already taken.
tr: '$nick' kullanıcı adı alınmış.

en: The nickname ‘$nick’ contains invalid characters. Only alpha-numeric characters (one at minimum), underscores and hyphens are allowed.
tr: '$nick' geçersiz karakter içeriyor. Sadece harfler, rakamlar, alt çizgi ve tire imine izin verilmektedir.

en: The nickname ‘$nick’ is too long. Nicks must be 20 characters or less.
tr: '$nick' çok uzun. Oyuncu isimleri 20 karakterden uzun olamaz.

en: The nickname ‘$nick’ is reserved and cannot be used by players.
tr: '$nick' yerleşik bir isim olup oyuncular tarafından kullanılamaz.

en: The nickname ‘$nick’ is not registered on this server.
tr: '$nick' bu sunucuda kayıtlı değil.

en:  This server disallows unregistered nicknames.
tr:  Kayıtlı olmayan oyuncu adlarına bu sunucuda izin verilmemektedir.

en: The nickname ‘$nick’ is banned on this server’s forums for $duration|.
tr: ‘$nick’ bu sunucunun forumlarında $duration süreyle yasaklıdır.

en: The nickname ‘$nick’ is banned on this server’s forums.
tr: ‘$nick’  bu sunucunun forumlarında yasaklıdır.

en: Your IP address is banned on this server’s forums for $duration|.
tr: IP adresiniz bu sunucunun forumlarında $duration süreyle yasaklıdır.

en: Your IP address is banned on this server’s forums.
tr:  IP adresiniz bu sunucunun forumlarında yasaklıdır.

en: The email address for the nickname ‘$nick’ is banned on this server’s forums for $duration|.
tr: ‘$nick’ adının e-posta adresi bu sunucunun forumlarında $duration süreyle yasaklıdır.

en: The email address for the nickname ‘$nick’ is banned on this server’s forums.
tr: ‘$nick’ adının e-posta adresi bu sunucunun forumlarında yasaklıdır.

en: The nickname ‘$nick’ is registered on this server.
tr: Bu sunucuda kayıtlı bir '$nick' zaten var.

en: WARNING: There is already a client using this nickname, logging in will cause that client to be kicked!
tr: UYARI: Bu adı kullanan bir oyuncu zaten var ve oturum açmanız bu oyuncunun sunucudan atılmasına sebep olacak!

en: The password you provided was incorrect.
tr: Belirttiğiniz parola yanlıştı.

en: You have made too many login attempts.
tr: Çok fazla girme girişiminde bulundunuz.

en: Password hashing failed.
tr: Parola aşlama başarısız oldu.

en: The game could not be loaded:
tr: Oyun yüklenemedi:

en: Error while playing the game:
tr: Oyunu oynanırken hata:

en: The game map could not be loaded:
tr: Oyun haritası yüklenemedi:

en: Map generator error:
tr: Harita üreteci hatası:

en: Error while reading the WML:
tr: WML okunurken hata:

en: Game Over
tr: Oyun Bitti

en: This scenario has ended. Do you want to continue the campaign?
tr: Bu senaryo bitti. Seferberliğe devam etmek istiyor musunuz?

en: Unknown scenario: '$scenario|'
tr: Bilinmeyen Senaryo: ‘$scenario|’

en: No campaigns are available.
tr: İşe yarar bir seferberlik yok.

en: The file you have tried to load is corrupt
tr: Yüklemeye çalıştığınız dosya bozuk

en: The file you have tried to load is corrupt: '
tr: Yüklemeye çalıştığınız dosya bozuk: ‘

en: File I/O Error while reading the game
tr: Oyunu okunurken dosyada G/Ç hatası

en: File I/O Error while reading the game: '
tr: Oyunu okunurken dosyada G/Ç hatası: '

en: Error while starting server:
tr: Sunucu başlatılırken hata:

en: Connection failed:
tr: Bağlantı başarısız:

en: Random maps with an odd width aren't supported.
tr: Tek sayılı genişliğe sahip rastgele haritalar desteklenmiyor.

en: No valid castle location found. Too many or too few mountain hexes? (please check the 'max hill size' parameter)
tr: Kale koyulacak müsait bir yer bulunamadı. Çok fazla veya çok az dağ altıgeni mi var? (Lütfen "azami tepe boyutu' değiştirgesine bakın)

en: Linked group '$id' needs a 'fixed_width' or 'fixed_height' key.
tr: '$id' bağlantılı grubun 'fixed_width' veya 'fixed_height' anahtarına ihtiyacı var.

en: The selected add-on has the following dependency, which is outdated or not currently installed. Do you wish to install it before continuing? | The selected add-on has the following dependencies, which are outdated or not currently installed. Do you wish to install them before continuing?
tr[0]: Seçili eklentinin aşağıdaki bağımlılığı var ve bu kurulmamış veya eski sürüm. Devam etmeden önce kurmak ister misiniz?
tr[1]: Seçili eklentinin aşağıdaki bağımlılıkları var ve bunlar kurulmamış veya eski sürüm. Devam etmeden önce bunları kurmak ister misiniz?

en: No visible sides found.
tr: Görünür bir taraf bulunamadı.

en: Match History — $player
tr: Eşleşme Geçmişi — $player

en: In game:
tr: Oyunda:

en: (observing)
tr: (gözlemliyor)

en: (playing)
tr: (oynuyor)

en: In lobby
tr: Lobide

en: On friends list
tr: Arkadaş listesinde

en: On ignores list
tr: Gözardı listesinde

en: Neither a friend nor ignored
tr: Ne arkadaş ne de gözardı

en: You
tr: Siz

en: Error
tr: Hata

en: Weapon:
tr: Silah:

en: Type:
tr: Tür:

en: Damage:
tr: Hasar:

en: Attacks:
tr: Saldırılar:

en: No units found.
tr: Hiç birim bulunamadı.

en: no
tr: hayır

en: yes
tr: evet

en: Reference to unknown topic:
tr: Bilinmeyen bir konuya bağlantı:

en: Only available during a scenario.
tr: Sadece senaryo sırasında var

en: Time of Day Schedule
tr: Günün Saati Zamanlaması

en: Lawful Bonus:
tr: Adil Ödülü:

en: Neutral Bonus:
tr: Tarafsız Ödülü:

en: Chaotic Bonus:
tr: Kaypak Ödülü:

en: Liminal Bonus:
tr: İntikalî Ödülü:

en: Schedule
tr: Program

en: <header>text='Units with this special attack'</header>
tr: <header>text='Bu özel saldırıya sahip birimler'</header>

en: <header>text='Units with this ability'</header>
tr: <header>text='Bu yeteneğe sahip birimler'</header>

en: Era:
tr: Çağ:

en: Factions
tr: Taraflar

en: Races:
tr: Irklar:

en: Alignments:
tr: Yönelimler:

en: Leaders
tr: Liderler:

en: Recruits
tr: Askere alımlar

en: No description available.
tr: Bu konuda bir açıklama yok.

en: race^Miscellaneous
tr: Çeşitli

en: Alignment:
tr: Yönelim:

en: <header>text='Subgroups of units within this group'</header>
tr: <header>text='Bu grubun altındaki birim grupları'</header>

en: <header>text='Groups of units within this race'</header>
tr: <header>text='Bu ırkın birim grupları'</header>

en: <header>text='Units of this group'</header>
tr: <header>text='Bu grubun birimleri'</header>

en: <header>text='Units of this race'</header>
tr: <header>text='Bu ırkın birimleri'</header>

en: corrupted original file
tr: özgün dosya bozuk

en: Do you really want to surrender the game?
tr: Oyunu vermek istediğinize emin misiniz?

en: Surrender
tr: Teslim ol

en: Map-Screenshot
tr: Harita-Ekran görüntüsü

en: (press $hk to disable)
tr: (kapatmak için $hk tuşuna basın)

en: Accelerated speed enabled!
tr: Gazlanmış hız etkinleştirildi!

en: Accelerated speed disabled!
tr: Gazlanmış hız kapatıldı!

en: Back to Start
tr: Başa Dön

en: Back to Turn
tr: Ele Geri Dön:

en: (press $hotkey to deactivate)
tr: (etkisizleştirmek için $hotkey tuşuna basınız)

en: Planning mode activated!
tr: Planlama kipi etkin kılındı!

en: Planning mode deactivated!
tr: Planlama kipinden çıkıldı!

en: System default language
tr: Öntanımlı sistem dili

en: North
tr: Kuzey

en: North East
tr: Kuzeydoğu

en: North West
tr: Kuzeybatı

en: South
tr: Güney

en: South East
tr: Güneydoğu

en: South West
tr: Güneybatı

en: This command is currently unavailable.
tr: Bu komut hazır değil.

en: Unknown command '$command', try $help_command for a list of available commands.
tr: Bilinmeyen '$command' komutu, mümkün komutlar için $help_command deneyiniz.

en: Error:
tr: Hata:

en: Available commands list and command-specific help. Use "help all" to include currently unavailable commands.
tr: Mevcut komutlar ve açıklamaları. Tüm komutlar için "help all" yazınız.

note: TRANSLATORS: These are the arguments accepted by the "help" command, which are either "all" or the name of another command. As with the command's name, "all" is hardcoded, and shouldn't change in the translation.
en: [all|<command>]
    “all” = overview of all commands, <command> = name of a specific command (provides more detail)
tr: [all|<komut>]
    “all” = tüm komutları gösterir, <komut> = belli bir komut ismi (daha fazla ayrıntı verir)

en: Missing argument $arg_id
tr: Kayıp değiştirge $arg_id

en: Available commands $flags_description:
    $list_of_commands
tr: Mümkün komutlar $flags_description|:
    $list_of_commands

en: help
tr: yardım

en: Type $help_command <command> for more info.
tr: Daha çok bilgi için $help_command <komut> yazın.

en:  No help available.
tr:  Bu konuda bir yardım metni yok.

en: Usage:
tr: Kullanım:

note: TRANSLATORS: alternative names for command-line commands, only shown if there is at least one of them.
en: command^Alias: | Aliases:
tr[0]: Takma Ad:
tr[1]: Takma Adlar:

en: Save Map As
tr: Haritayı Farklı Kaydet

en: Map saved.
tr: Harita kaydedildi.

en: Could not save the map: $msg
tr: Harita kaydedilemedi: $msg

en: Message:
tr: İleti:

en: Send to observers only
tr: Sadece seyircilere gönder

en: Send to allies only
tr: Sadece müttefiklere gönder

note: TRANSLATORS: An error that should never happen, might happen when loading an old savegame. If there are any units that the player can recruit then their standard recruitment dialog will be shown after this error message, otherwise they'll get the "You have no units available to recruit." error after
en: Error: there’s an unknown unit type on your recruit list: $unknown_ids | Error: there are several unknown unit types on your recruit list: $unknown_ids
tr[0]: Hata: Birim çağırma listenizde bilinmeyen birim tür var: $unknown_ids
tr[1]: Hata: Birim çağırma listenizde bilinmeyen birim türleri var: $unknown_ids

en: You have no units available to recruit.
tr: Askere alabilecek birimin yok.

en: No unit recruited.
tr: Askere alınmış birim yok.

en: Internal error. Please report this as a bug! Details:
tr: Dahili hata. Bunu lütfen bir yazılım hatası (bug) olarak bildirin! Ayrıntılar:

en: You cannot recruit a $unit_type_name at this time.
tr: Artık bir $unit_type_name askere alamazsınız.

note: TRANSLATORS: "plan" refers to Planning Mode
en: At this point in your plan, you will not have enough gold to recruit this unit.
tr: Planladığınız gibi bu noktada, bu birimi askere almak için yeterli altınınız olmayacak.

en: You do not have enough gold to recruit this unit.
tr: Bu birimi askere almak için yeterli altınınız yok.

en: You are separated from your soldiers and may not recall them.
tr: Askerlerinizden ayrı durumdasınız ve onları çağırmanız mümkün değil.

en: There are no troops available to recall.
    (You must have veteran survivors from a previous scenario.)
tr: Geri çağırılabilecek askeriniz yok
    (Önceki senaryoda sağ kalmış kıdemlilerin olması lazım.)

en: You currently can't recall at the highlighted location.
tr: Belirtilen bölgede birim çağıramazsın.

en: No unit recalled.
tr: Çağrılmış birim yok.

en: You must have at least 1 gold piece to recall a unit. | You must have at least $cost gold pieces to recall this unit.
tr[0]: Bir birimi tekrar çağırmak için en az 1 altınınız olmalı.
tr[1]: Bu birimi tekrar çağırmak için en az $cost altınınız olmalı.

en: You cannot end your turn yet!
tr: Elinizi henüz bitiremezsiniz!

en: You have not started your turn yet. Do you really want to end your turn?
tr: Daha ele başlamadınız. Gerçekten eli bitirmek istiyor musunuz?

en: Some units have movement left. Do you really want to end your turn?
tr: Bazı birimlerin hareket hakları kaldı. Gerçekten eli bitirmek istiyor musunuz?

en: Some units have not moved. Do you really want to end your turn?
tr: Bazı birimler hiç hareket etmedi. Eli gerçekten bitirmek istiyor musunuz?

en: Rename Unit
tr: Birimin ismini değiştir

en: Name:
tr: İsim:

en: Clear Labels
tr: Etiketleri temizle

en: Are you sure you want to clear map labels?
tr: Harita etiketlerini temizlemek istediğinize emin misiniz?

en: Search
tr: Ara

en: (D) — debug only, (N) — network only, (A) — admin only
tr: (D) — sadece hata ayıklama, (N) — sadece ağ, (A) — sadece yönetici

en: (debug command)
tr: (Hata Ayıklama Kipi Komutları)

en: (network only)
tr: (sadece ağ)

en: (not during other events)
tr: (başka olaylar sırasında olmaz)

en: Refresh gui.
tr: Görüntüyü tazeler.

en: Switch a side to/from AI control.
tr: Bir tarafın denetimini YZ'ya verir veya ondan alır.

note: TRANSLATORS: These are the arguments accepted by the "droid" command, which must be a side-number and then optionally one of "on", "off" or "full". As with the command's name, "on", "off" and "full" are hardcoded, and shouldn't change in the translation.
en: [<side> [on/off/full]]
    “on” = enable but retain vision, “full” = as if it’s controlled by another player
tr: [<taraf> [on/off]/full]
    “on” = etkinleşir ama görüş korunur , “full” = denetim diğer oyuncuya verilmiş gibi olur

en: Change terrain type of current hex
tr: Geçerli altıgenin arazi türünü değiştir

note: TRANSLATORS: [both|base|overlay] are hardcoded literal arguments and shouldn't be translated.
en: <terrain type> [both|base|overlay]
tr: <arazi türü> [both|base|overlay]

en: Switch a side to/from idle state.
tr: Bir tarafın denetimini boşa/geri alır

note: TRANSLATORS: These are the arguments accepted by the "idle" command, which must be a side-number and then optionally "on" or "off". As with the command's name, "on" and "off" are hardcoded, and shouldn't change in the translation.
en: command_idle^[<side> [on/off]]
tr: [<taraf>[on/off]]

en: Change the in-game theme.
tr: Oyunun iç temasını değiştirir

en: <side> <nickname>
tr: <taraf> <takma ad>

en: Assign control of a side to a different player or observer.
tr: Bir tarafın denetimini farklı bir seyirci veya oyuncuya verir.

en: Query the controller status of a side.
tr: Bir tarafın denetim durumunu sorgula

en: <side>
tr: <taraf>

en: Debug foreground terrain.
tr: Arazi ön planını ayıkla.

en: Debug layers from terrain under the mouse.
tr: Farenin altındaki arazinin katmanlarını ayıkla.

en: Display and log fps (Frames Per Second).
tr: Saniyedeki kara sayısını gösterir ve kaydeder.

en: Similar to the 'fps' command, but also forces everything to redraw instead of only things that have changed.
tr: 'fps' komutunun benzeri olup sadece değişenlerin değil herşeyin yeniden çizilmesini sağlar.

en: Save game.
tr: Oyunu kaydeder.

en: Quit game.
tr: Oyundan çıkar.

en: Save and quit.
tr: Kaydedip çıkar.

en: Ignore replay errors.
tr: Yeniden oynatma hatalarını yoksayar.

en: Disable autosaves.
tr: Otokayıtları iptal eder.

en: <id>
tr: <kimlik>

en: Advance to the next scenario, or scenario identified by 'id'
tr: Sonraki senaryoya veya 'kimliği'’ belirtilen senaryoya geçilir

en: Choose next scenario
tr: Sonraki senaryoyu seçiniz

en: Change turn number (and time of day), or increase by one if no number is specified.
tr: El sayısını (ve günün vaktini) değiştir veya bir sayı belirtilmemişse 1 arttır.

en: [turn]
tr: [el]

en: Change turn limit, or turn the turn limit off if no number is specified or it’s −1.
tr: El sınırını değiştir veya bir sayı belirtilmemişse el sınırını kapat veya -1 yap.

en: [limit]
tr: [sınır]

en: Turn debug mode on.
tr: Hata ayıklama kipine girer.

en: Turn debug mode off.
tr: Hata ayıklama kipinden çıkar.

en: <command>[;<command>...]
tr: <komut>[;<komut>...]

en: Execute a Lua statement.
tr: Bir Lua deyimi çalıştır.

en: Grant higher privileges to Lua scripts.
tr: Lua betiklerine daha yüksek ayrıcalıklar ver.

en: Set the command used by the custom command hotkey
tr: Komutu kısayol tuşuna atar

en: Invoke a dialog allowing changing control of MP sides.
tr: ÇO tarafların değişmesini sağlayan bir diyalog aç.

en: Launch the gamestate inspector
tr: Oyun durumu denetçisini çalıştır

en: <name>[=<command>]
tr: <isim>[=<komut>]

en: Set or show alias to a command
tr: Bir komuta kısa ad atar veya kısa adı gösterir

en: <var>=<value>
tr: <değişken>=<değer>

en: Set a scenario variable.
tr: Bir senaryo değişkenine değer atar.

en: <var>
tr: <değişken>

en: Show a scenario variable.
tr: Bir senaryo değişkenini gösterir.

note: TRANSLATORS: Do not translate the word "advances"; it is a hardcoded literal argument.
en: Modify a unit variable. (Only top level keys are supported, and advances=<number>.)
tr: Bir birim değişkeninin değerini değiştirir. (Sadece tepe düzeyde tanımlı değişkenler desteklenir; advances=<sayı>.)

en: Discover all units in help.
tr: Yardım kısmındaki bütün birimleri keşfet.

en: 'Undiscover' all units in help.
tr: Yardım kısmındaki bütün birimleri unut.

en: <unit type id>
tr: <birim türü kimliği>

en: Create a unit.
tr: Bir birim oluşturur.

en: Toggle fog for the current player.
tr: Geçerli oyuncu için savaş dumanını açıp kapar.

en: Toggle shroud for the current player.
tr: Geçerli oyuncu için örtüyü açıp kapar.

en: <amount>
tr: <miktar>

en: Give gold to the current player.
tr: Geçerli oyuncuya altın verir.

en: <event name>
tr: <olay adı>

en: Fire a game event.
tr: Oyundaki bir olayı ([event]) tetikler.

en: Toggle overlaying of x,y coordinates on hexes.
tr: x,y altıgenindeki kaplamayı açıp kapar.

en: Toggle overlaying of terrain codes on hexes.
tr: Altıgenlerdeki arazi kodları kaplamasını etkinleştirir/siler.

en: Toggle overlaying of number of bitmaps on hexes.
tr: Altıgenlerdeki arazi bit haritası kaplamasını etkinleştirir/siler.

en: Toggle planning mode.
tr: Planlama kipini açar/kapatır.

en: Access whiteboard options dialog.
tr: Beyaz tahta ayar diyaloglarına eriş.

en: Could not find label or unit containing the string ‘$search’.
tr: ‘$search’ dizesini içeren etiket veya birim bulunamadı.

en: Can't droid invalid side: '$side'.
tr: Geçersiz taraf droid olamaz: '$side'.

en: Can't droid networked side: '$side'.
tr: Ağ tarafı droid olamaz: '$side'.

en: It is not allowed to change a side from AI to human control when it's not your turn.
tr: Sıranız gelmeden bir tarafı YZ'dan insana çeviremezsiniz.

en: Side '$side' controller is now controlled by: AI.
tr: '$side' tarafının denetimi artık şunun elinde: YZ.

en: Side '$side' is already droided.
tr: '$side' tarafı zaten droid.

en: Side '$side' controller is now controlled by: human.
tr: '$side' tarafının denetimi artık şunun elinde: insan.

en: Side '$side' is already not droided.
tr: '$side' tarafı henüz droid değil.

en: It is not allowed to change a side from human to AI control when it's not your turn.
tr: Sıranız gelmeden bir tarafı insandan YZ'ya çeviremezsiniz.

en: Side '$side' controller is now fully controlled by: AI.
tr: '$side' tarafının denetimi tamamen artık şunun elinde: YZ.

en: Side '$side' is already fully AI controlled.
tr: '$side' tarafı zaten tamamen YZ denetiminde.

en: Invalid action provided for side '$side'. Valid actions are: on, off, full.
tr: '$side' tarafı için geçersiz eylem. Geçerli eylemler: on, off, full.

en: Can't idle invalid side: '$side'.
tr: Geçersiz taraf boş bırakılamaz: '$side'.

en: Can't idle networked side: '$side'.
tr: Ağdaki taraf boş bırakılamaz: '$side'.

en: Can't idle local ai side: '$side'.
tr: Yerel yz taraf boş bırakılamaz: '$side'.

en: Can't change control of invalid side: '$side'.
tr: Geçersiz ‘$side’ tarafının denetimi değiştirilemiyor.

en: Can't change control of out-of-bounds side: '$side'.
tr: Kapsamdışı ‘$side’ tarafının denetimi değiştirilemiyor.

en: Can't query control of invalid side: '$side'.
tr: Geçersiz tarafın denetimi sorgulanamıyor: '$side'.

en: Can't query control of out-of-bounds side: '$side'.
tr: Kapsamdışı ‘$side’ tarafının denetimi sorgulanamıyor.

en: Choose Scenario (Debug!)
tr: Senaryo Seç (Hata Ayıklama!)

en: Debug mode activated!
tr: Hata ayıklama kipi etkin kılındı!

en: Debug mode not available in network games
tr: Ağlı oyunlarda hata ayıklama kipi etkinleştirilemez.

en: Debug mode deactivated!
tr: Hata ayıklama kipinden çıkıldı!

en: WARNING! Unsafe Lua Mode
tr: UYARI! Güvensiz Lua Kipi

en: Executing Lua code in in this manner opens your computer to potential security breaches from any malicious add-ons or other programs you may have installed.
    
    Do not continue unless you really know what you are doing.
tr: Lua kodunu bu şekilde çalıştırmak bilgisayarınızı yüklenmiş herhangi bir kötü niyetli eklenti veya programlardaki olası güvenlik sızıntılarına açar.
    
    Eğer ne yaptığınızı bilmiyorsanız devam etmeyin.

en: Unsafe mode enabled!
tr: Güvensiz kip açıldı!

en: Variable not found
tr: Değişken bulunamadı

en: Debug command 'unit: $unit' failed: no unit selected or hovered over.
tr: Hata ayıklama komutu 'birim: $unit' başarısız: seçilen veya üzerinde gezinilen bir birim yok.

en: Invalid alignment: '$alignment', needs to be one of lawful, neutral, chaotic, or liminal.
tr: Geçersiz yönelim: '$alignment', adil, tarafsız, kaypak veya intikali olmalı.

en: Do you wish to clear all of your discovered units from help?
tr: Yardım kısmından bütün keşfedilmiş birimler silinsin mi?

en: Invalid unit type
tr: Geçersiz birim türü

en: Invalid location
tr: Geçersiz yer

en: prompt^Command:
tr: Komut:

en: You cannot move your leader away from the keep with some planned recruits or recalls left.
tr: Gerçekleşmemiş askere alımlar veya çağrılar varken lideri içkaleden çıkaramazsınız.

en: This unit has no usable weapons.
tr: Birimin kullanılabilir bir silahı yok.

en: A game ($name|, $scenario|) has been created
tr: Oyun ($name|, $scenario|) hazır

en: Wesnoth
tr: Vesnot

en: A player has joined
tr: Bir oyuncu katıldı

en: A player has left
tr: Bir oyuncu çıktı

en: Ready to start!
tr: Başlamaya hazır!

en: Game has begun!
tr: Oyun başladı!

en: $name has taken control
tr: Denetimi $name aldı

en: Turn changed
tr: El değişti

en: Terrain with a movement cost less than 1 encountered.
tr: Hareket bedeli 1’den küçük arazi saptandı.

note: TRANSLATORS:  In networked games, this text is shown for other clients, while they wait to receive the content of a global variable from another player. This text will be embedded into a sentence.
en: waiting for^a global variable
tr: küresel değişken

en: time left for current turn
tr: El için kalan süre

en: current local time
tr: geçerli yerel saat

en: The game is out of sync. It might not make much sense to continue. Do you want to save your game?
tr: Oyun eşzamanlanamadı. Devam etmenin pek bir anlamı yok. Oyunu kaydetmek ister misiniz?

en: Error details:
tr: Hata ayrıntıları:

en: Warning: broken campaign branches
tr: Uyarı: Bozuk seferberlik dalları

note: TRANSLATORS: This is an error that will hopefully only be seen by UMC authors and by players who have already said "okay" to a "loading saves from an old version might not work" dialog.
en: The next scenario is missing, you will not be able to finish this campaign. | Some of the possible next scenarios are missing, you might not be able to finish this campaign.
tr[0]: Sonraki senaryo eksik, seferberlik bitirilemeyecek.
tr[1]: Sonraki senaryolar eksik, seferberlik bitirilemeyecek.

en: Please report the following missing scenario to the campaign’s author:
    $unknown_list| | Please report the following missing scenarios to the campaign’s author:
    $unknown_list|
tr[0]: Lütfen aşağıdaki eksik senaryoyu seferberlik yazarına bildirin:
    $unknown_list|
tr[1]: Lütfen aşağıdaki eksik senaryoları seferberlik yazarına bildirin:
    $unknown_list|

en: Once this is fixed, you will need to restart this scenario.
tr: Bu düzeltilince, bu senaryoyu yeniden başlatmalısınız.

en: No objectives available
tr: Hiçbir Amaç yok

en: Undoing moves not yet transmitted to the server.
tr: Geri alınan hareketler henüz sunucuya aktarılmadı.

en: A network disconnection has occurred, and the game cannot continue. Do you want to save the game?
tr: Bir ağ bağlantı kopması oluştu ve oyun devam edemeyecek. Oyunu kaydetmek istiyor musunuz?

en: 
    Do you want to save the game?
tr: 
    Oyunu kaydetmek ister misiniz?

en: This game has been ended.
    Reason:
tr: Oyun bitirildi.
    Sebep:

en: The game is out of sync, and cannot continue. There are a number of reasons this could happen: this can occur if you or another player have modified their game settings. This may mean one of the players is attempting to cheat. It could also be due to a bug in the game, but this is less likely.
    
    Do you want to save an error log of your game?
tr: Oyun eşzamanlanamadı ve devam edilemiyor. Bunun bazı sebepleri olabilir: siz veya başka bir oyuncu kendi oyun ayarlarını değiştirmiş olabilir. Bu, oyunculardan birinin hileye başvurmaya çalıştığı anlamına gelebilir. Oyundaki bir yazılım hatasından da kaynaklanabilirse de bu uzak bir ihtimaldir.
    
    Oyununuz için bir hata günlüğü kaydı ister misiniz?

en: This side is in an idle state. To proceed with the game, it must be assigned to another controller. You may use :droid, :control or :give_control for example.
tr: Bu taraf boşta. Oyuna devam etmek için başka bir denetleyici atanmalıdır. :droid, :control veya :give_control kullanabilirsiniz.

en: Game Error
tr: Oyun Hatası

en: This multiplayer game uses an alternative random mode, if you don't know what this message means, then most likely someone is cheating or someone reloaded a corrupt game.
tr: Bu çok oyunculu oyun farklı bir rasgelelik kipi kullanıyor. Bu iletinin anlamını bilmiyorsanız, büyük olasılıkla ya birisi hile yapıyor veya birisi bozuk bir oyunu yeniden yükledi.

en: The game is over.
tr: Oyun sona erdi.

en: It is now $name|’s turn
tr: Sıra $name|’de

en: Give control to their ally $player
tr: Denetimi müttefikleri $player|'a ver

en: Give control to observer $player
tr: Denetimi $player gözlemcisine ver

en: Replace with AI
tr: YZ ile yer değiş

en: Replace with local player
tr: Yerel oyuncu ile yer değiş

en: Set side to idle
tr: Tarafı boşa al

en: Save and abort game
tr: Oyunu kaydet ve terket

en: $player who controlled side $side_drop has left the game. What do you want to do?
tr: $side_drop tarafını yöneten $player oyunu terketti. Ne yapmak istersiniz?

en: Quit
tr: Çıkış

en: Do you really want to quit?
tr: Çıkmak istediğinize emin misiniz?

en: Name:
tr: İsim:

en: Special Notes:
tr: Özel Bilgiler:

en: Race:
tr: Irk:

en: Side: <b>$side_name</b> ($color_name)
tr: Taraf: <b>$side_name</b> ($color_name|)

en: Trait:
tr: Mizaç:

en: invisible:
tr: görünmez:

en: This unit is invisible. It cannot be seen or attacked by enemy units.
tr: Bu birim görünmez. Düşman birimleri tarafından görülemez ve saldırılamaz.

en: slowed:
tr: yavaşlatılmış:

en: This unit has been slowed. It will only deal half its normal damage when attacking and its movement cost is doubled.
tr: Bu birim yavaşlatıldı; artık her araziyi iki misli yavaş geçecek ve saldırırken de normalin yarısı kadar hasar verebilecek.

en: poisoned:
tr: zehirlenmiş:

en: This unit is poisoned. It will lose 8 HP every turn until it can seek a cure to the poison in a village or from a friendly unit with the ‘cures’ ability.
    
    Units cannot be killed by poison alone. The poison will not reduce it below 1 HP.
tr: Bu birim zehirlenmiş. Bir köyden veya ‘ilaç veme yeteneğine sahip müttefik bir birimden panzehir alana kadar her el 8 YP kaybedecek.
    
    Bir birim sadece zehir ile öldürülemez. Zehir yaşam enerjisini 1 YP’nin altına düşürmez.

en: petrified:
tr: taşlaştı:

en: This unit has been petrified. It may not move or attack.
tr: Bu birim taşa çevirildi. Artık hareket edemez ve saldıramaz.

en: Ability:
tr: Yetenek:

en:  (inactive)
tr: (etkisiz)

en: Resistances:
tr: Dirençler:

en: (Att / Def)
tr: (Sald / Sav)

en: Experience Modifier:
tr: Tecrübe Niteleyicisi:

en: Terrain:
tr: Arazi:

en: maximum^max.
tr: azami.

en: minimum^min.
tr: asgari.

en: Defense:
tr: Savunma:

en: vision:
tr: görüş:

en: jamming:
tr: sıkıştırma:

en: Movement Costs:
tr: Hareket Bedelleri:

en: Base damage:
tr: Temel hasar:

en: With specials:
tr: Özeller ile:

en: Time of day:
tr: Günün saati:

en: Leadership:
tr: Liderlik:

en: Slowed:
tr: Yavaşlatılmış:

en: Max swarm bonus:
tr: Azami üşüşme ödülü:

en: Swarm:
tr: Üşüşme:

en: Base attacks:
tr: Temel saldırılar:

en: Specials:
tr: Özeller:

en: Subject to swarm:
tr: Üşüşülecek hedef:

en: Weapon range:
tr: Silah menzili:

en: Damage type:
tr: Hasar türü:

en: Damage versus:
tr: Aleyhinde hasar:

en: Accuracy:
tr: İsabetlilik:

en: Parry:
tr: Savuştur:

en: Weapon special:
tr: Silah özel:

en: weapon^None
tr: Hiç

en: Total damage
tr: Toplam hasar

en: Attack | Attacks
tr[0]: Saldırı
tr[1]: Saldırılar

note: TRANSLATORS: This string is shown in the sidebar beneath the word "Attacks" when a unit can attack multiple times per turn
en: Remaining: $left/$max
tr: Kalan: $left/$max

en: This unit can attack multiple times per turn.
tr: Bu birim bir elde birden fazla saldırı yapabilir.

en: Time of day schedule:
tr: Günün saati zamanlaması:

en: Time of day:
tr: Günün saati:

en: Lawful units:
tr: Adil birimler:

en: Neutral units:
tr: Tarafsız birimler:

en: Chaotic units:
tr: Kaypak birimler:

en: Liminal units:
tr: İntikalî birimler:

en: Turn Number
tr: El Numarası

en: When the game exceeds the number of turns indicated by the second number, it will end.
tr: Oyun 2. sayının belirttiği tur sayısını aşınca sona erecektir.

en: Gold
tr: Altın

en: The amount of gold currently available to recruit and maintain your army.
tr: Askere alım ve ordunun bakımı için mevcut altın miktarı.

en: The fraction of known villages that your side has captured.
tr: Tarafınızın ele geçirdiği bilinen köylerin oranı

en: Villages
tr: Köyler

en: The total number of units on your side.
tr: Tarafınızdaki toplam birim sayısı.

en: Units
tr: Birimler

en: The expenses incurred at the end of every turn to maintain your army. The first number is the amount of gold that will be deducted. It is equal to the number of unit levels not supported by villages. The second is the total cost of upkeep, including that covered by villages — in other words, the amount of gold that would be deducted if you lost all villages.
tr: Her elin sonunda ordunuzun bakımının çıkardığı masraflar. İlk sayı eksilecek altın miktarıdır. Köyler tarafından desteklenen birimlerinizin seviyelerinin toplamdır. İkinci sayı ise köy gelirlerinin kapattıkları da dahil toplam bakım masrafı — yani köyleriniz olmasaydı eksilecek altın miktarı.

en: Upkeep
tr: Gider

en: Net Income
tr: Net Gelir

en: The net amount of gold you gain or lose each turn, taking into account income from controlled villages and payment of upkeep.
tr: Elinizde bulunan köylerden her el kazandığınız net altın miktarı, ya da birim bakımı için her el kaybettiğiniz altın miktarı.

en: Observers:
tr: Seyirciler:

en: Clock
tr: Saat

en: Battery
tr: Pil

en: Countdown until your turn automatically ends.
tr: Elinizin kendiliğinden bitmesine geri sayım.

en: Turn Countdown
tr: El geri sayımı

note: TRANSLATORS: Day of week + month + day of month + year + 12-hour time, eg 'Tue Nov 02 2021, 1:59 PM'. Format for your locale.
en: %a %b %d %Y, %I:%M %p
tr: %a %d %b %Y, %I:%M %p

note: TRANSLATORS: Day of week + month + day of month + year + 24-hour time, eg 'Tue Nov 02 2021, 13:59'. Format for your locale.
en: %a %b %d %Y, %H:%M
tr: %a %d %b %Y, %H:%M

note: TRANSLATORS: This string is used as part of a filename, as in, "HttT-The Elves Besieged replay.gz"
en: replay
tr: tekrar

en: Auto-Save
tr: Otomatik Kayıt

en: Warning: The file you have tried to load is corrupt. Loading anyway.
tr: Uyarı: Yüklemeye çalıştığınız dosya bozuk. Yine de yükleniyor.

en: This save is from an old, unsupported version ($version_number|) and cannot be loaded.
tr: Bu kayıtlı oyun desteklenmeyen ($version_number|) bir sürümden ve yüklenemedi.

en: This save is from a different version of the game ($version_number|), and might not work with this version.
    
    <b>Warning:</b> saves in the middle of campaigns are especially likely to fail, and you should either use the old version or restart the campaign. Even when a saved game seems to load successfully, subtler aspects like gameplay balance and story progression could be impacted. The difficulty, the challenge, the <i>fun</i> may be missing.
    
    For example, the campaign may have been rebalanced with fewer enemies in the early scenarios, but expecting your recall list to have correspondingly less experience in the late scenarios.
    
    Do you wish to continue?
tr: Bu kayıt oyunun farklı bir sürümüne ait ($version_number|), bu sürümde çalışmayabilir.
    
    <b>Uyarı:</b> Seferberlik ortalarında yapılan kayıtların başarısız olma olasılığı yüksektir. Ya eski sürümü kullanmalı ya da seferberliği yeniden başlatmalısınız. Kaydedilmiş bir oyun başarıyla yükleniyor gibi görünse bile, oyun dengesi ve hikaye ilerlemesi gibi daha incelikli özellikler etkilenebilir. Zorluk, meydan okuma, <i>eğlence</i> eksik olabilir. 
    
    Örneğin, seferberlik ilk senaryolarda daha az düşmanla yeniden dengelenebilir, ancak geri çağırma listeniz sonraki senaryolarda buna bağlı olarak daha az deneyimli olacaktır.
    
    Devam etmek istiyor musunuz?

en: Load Game
tr: Oyun Yükle

en: Replays are not supported in multiplayer mode.
tr: Çok oyunculu kipte yeniden oynatmalar desteklenmiyor.

en: This is not a multiplayer save.
tr: Bu çok oyunculu bir oyun kaydı değil.

en: The game could not be saved:
tr: Oyun kaydedilemedi:

en: Save already exists. Do you want to overwrite it?
tr: Kayıt zaten mevcut. Üzerine yazmak istiyor musun?

en: Overwrite?
tr: Üzerine yazılsın mı?

en: Save names should not end on '.gz' or '.bz2'. Please remove the extension.
tr: Kayıt isimleri ‘.gz’ veya '.bz2.' ile bitemez. Lütfen uzantıyı silin.

en: Save names may not end with a dot, or contain two dots or any of the following characters:
        " * / : < > ? \ | ~
tr: Oyunu kayedederken kullanacağınız isim bir nokta ile bitemez, aşağıdaki karakterleri ve iki nokta yanyana içeremez.
        " * / : < > ? \ | ~

en: Saved
tr: Kaydedildi

en: The game has been saved.
tr: Oyun kaydedildi.

en: Could not write to file
tr: Dosyaya yazılamadı

en: Save Replay
tr: Oyun Tekrarını Kaydet

en: Could not auto save the game. Please save the game manually.
tr: Oyun otomatik kaydedilemedi. Lütfen elle kaydedin.

en: Save Game
tr: Oyunu Kaydet

en: Game state is corrupted
tr: Oyun durumu bozulmuş

en: Unexpected characters at line start
tr: Satır başlangıcında beklenmedik karakterler

en: Missing closing tag for tag [$tag]
tr: [$tag] etiketi için kapama etiketi kayıp

en: expected at $pos
tr: $pos da bekleniyor

en: opened at $pos
tr: $pos da açıldı

en: Unterminated [element] tag
tr: Sonlandırılmamış [element] etiketi

en: Invalid tag name
tr: Geçersiz etiket adı

en: Unterminated [+element] tag
tr: Sonlandırılmamış [+element] etiketi

en: Invalid closing tag name
tr: Geçersiz kapama etiketi adı

en: Unterminated closing tag
tr: Sonlandırılmamış kapama etiketi

en: Unexpected closing tag
tr: Beklenmedik kapama etiketi

en: Found invalid closing tag [/$tag2] for tag [$tag1]
tr: [$tag1] için geçersiz kapama etiketi [/$tag2] bulundu

en: closed at $pos
tr: Şurada kapatıldı: $pos

en: Empty variable name
tr: Değişken adı yok

en: Unexpected characters after variable name (expected , or =)
tr: Değişken adından sonra beklenmedik karakterler (beklenen , veya =)

en: Unterminated quoted string
tr: Sonlandırılmamış tırnaklı dize

en: at $pos
tr: $pos da

en: Value: '$value' Previous: '$previous_value'
tr: Değer: '$value' Önceki: '$previous_value'

en: prefix_milli^m
tr: m

en: prefix_micro^µ
tr: µ

en: prefix_nano^n
tr: n

en: prefix_pico^p
tr: p

en: prefix_femto^f
tr: f

en: prefix_atto^a
tr: a

en: prefix_zepto^z
tr: z

en: prefix_yocto^y
tr: y

note: TRANSLATORS: Translate the K in KiB only
en: prefix_kibi^K
tr: Ki

en: prefix_kilo^k
tr: k

en: prefix_mega^M
tr: M

en: prefix_giga^G
tr: G

en: prefix_tera^T
tr: T

en: prefix_peta^P
tr: P

en: prefix_exa^E
tr: E

en: prefix_zetta^Z
tr: Z

en: prefix_yotta^Y
tr: Y

note: TRANSLATORS: Translate the i in (for example) KiB only
en: infix_binary^i
tr: i

en: (unknown player)
tr: (bilinmeyen oyuncu)

en: The :$command debug command was used during $player’s turn
tr: $player oyuncusunun elinde :$command hata ayıklama komutu kullanıldı

en: A player used a debug command during the game. If this is unexpected, it is possible the player in question is cheating.
tr: Bir oyuncu oyun sırasında hata ayıklama komutu kullandı. Eğer bu beklenmedik bir şey ise oyuncunun hile yapıyor olması olası.

en: Details:
tr: Ayrıntılar:

en: Do you wish to save the game before continuing?
tr: Devam etmeden önce oyunu kaydetmek ister misiniz?

en: Debug Command Used
tr: Kullanılan Hata Ayıklama Kipi Komutu

en: A unit was created using debug mode during $player’s turn
tr: $player oyuncusunun elinde hata ayıklama kipi kullanılarak bir birim oluşturuldu

en: waiting for $desc from side $sides | waiting for $desc from sides $sides
tr[0]: $sides tarafından $desc bekleniyor
tr[1]: $sides taraflarından $desc bekleniyor

note: TRANSLATORS: In networked games, this text is shown for other clients, while they wait for an action from another player. This text will be embedded into a sentence.
en: waiting for^input
tr: girdi

en: Allied village
tr: Müttefik köyü

en: Enemy village
tr: Düşman köyü

en: Owned village
tr: Bizim köy

en: border_size should be between 0.0 and 0.5.
tr: border_size 0.0 ila 0.5 arasında olmalıdır.

en: Hotkey(s):
tr: Kkısayol tuşları:

en: Stub Time of Day
tr: Taslak Günün Saati

en: This Time of Day is only a Stub!
tr: Günün bu saati daha bir taslak!

note: TRANSLATORS: Current value for WML code increase_damage, documented in https://wiki.wesnoth.org/EffectWML
en: <span color="$color">$number_or_percent</span> damage | <span color="$color">$number_or_percent</span> damage
tr[0]: <span color="$color">$number_or_percent</span> hasar
tr[1]: <span color="$color">$number_or_percent</span> hasar

en: $number damage | $number damage
tr[0]: $number hasar
tr[1]: $number hasar

note: TRANSLATORS: Current value for WML code increase_attacks, documented in https://wiki.wesnoth.org/EffectWML
en: <span color="$color">$number_or_percent</span> strike | <span color="$color">$number_or_percent</span> strikes
tr[0]: <span color="$color">$number_or_percent</span> vuruş
tr[1]: <span color="$color">$number_or_percent</span> vuruş

note: TRANSLATORS: Current value for WML code set_attacks, documented in https://wiki.wesnoth.org/EffectWML
en: $number strike | $number strikes
tr[0]: $number vuruş
tr[1]: $number vuruş

note: TRANSLATORS: Current value for WML code set_accuracy, documented in https://wiki.wesnoth.org/EffectWML
en: $number| accuracy
tr: $number isabetlilik

note: TRANSLATORS: Current value for WML code increase_accuracy, documented in https://wiki.wesnoth.org/EffectWML
en: <span color="$color">$number_or_percent|%</span> accuracy
tr: <span color="$color">%$number_or_percent</span> isabetlilik

note: TRANSLATORS: Current value for WML code set_parry, documented in https://wiki.wesnoth.org/EffectWML
en: $number parry
tr: $number savuşturma

note: TRANSLATORS: Current value for WML code increase_parry, documented in https://wiki.wesnoth.org/EffectWML
en: <span color="$color">$number_or_percent</span> parry
tr: <span color="$color">$number_or_percent</span> savuşturma

note: TRANSLATORS: Current value for WML code set_movement_used, documented in https://wiki.wesnoth.org/EffectWML
en: $number movement point | $number movement points
tr[0]: $number hareket
tr[1]: $number hareket

note: TRANSLATORS: Current value for WML code increase_movement_used, documented in https://wiki.wesnoth.org/EffectWML
en: <span color="$color">$number_or_percent</span> movement point | <span color="$color">$number_or_percent</span> movement points
tr[0]: <span color="$color">$number_or_percent</span> hareket
tr[1]: <span color="$color">$number_or_percent</span> hareket sayıları

en: Level:
tr: Seviye:

en: Advancements:
tr: Terfiler:

en: No advancement
tr: Terfi yok

en: female^lawful
tr: adil

en: female^neutral
tr: tarafsız

en: female^chaotic
tr: kaypak

en: female^liminal
tr: intikalî

en: lawful
tr: adil

en: neutral
tr: tarafsız

en: chaotic
tr: kaypak

en: liminal
tr: intikalî

en: <span color="$color">$number_or_percent</span> HP
tr: <span color="$color">$number_or_percent</span> YP

en: <span color="$color">$number_or_percent</span> move | <span color="$color">$number_or_percent</span> moves
tr[0]: <span color="$color">$number_or_percent</span> hareket
tr[1]: <span color="$color">$number_or_percent</span> hareket

en: <span color="$color">$number_or_percent</span> vision
tr: <span color="$color">$number_or_percent</span> görüş

en: <span color="$color">$number_or_percent</span> jamming
tr: <span color="$color">$number_or_percent</span> sıkıştırma

en: <span color="$color">$number_or_percent</span> XP to advance
tr: Terfi için <span color="$color">$number_or_percent</span> TP

en: <span color="$color">$number_or_percent</span> attack per turn | <span color="$color">$number_or_percent</span> attacks per turn
tr[0]: El başına <span color="$color">$number_or_percent</span> saldırı
tr[1]: El başına <span color="$color">$number_or_percent</span> saldırı

en: <span color="$color">$number_or_percent</span> cost to recall
tr: <span color="$color">$number_or_percent</span> çağırma bedeli

en: $effect_description per level
tr: seviye başına $effect_description

note: TRANSLATORS: "Before Wesnoth"   - format for years prior to the founding of Wesnoth
en: $year BW
tr: VÖ $year

note: TRANSLATORS: "Year of Wesnoth"  - format for years after the founding of Wesnoth
en: $year YW
tr: $year

note: TRANSLATORS: "Before the Fall" -  format for years prior to the fall of Wesnoth
en: $year BF
tr: ÇÖ $year

note: TRANSLATORS: "After the Fall"   - format for years after the fall of Wesnoth
en: $year AF
tr: ÇS $year

en: Disconnected from server.
tr: Sunucudan kopuldu.

en: SHOW ALL allies’ plans
tr: TÜM müttefik planlarını GÖSTER

en: HIDE ALL allies’ plans
tr: TÜM müttefik planlarını GİZLE

en: Show plans for $player
tr: Planları $player oyuncusuna göster

en: Hide plans for $player
tr: Planları $player için gizle

en: Whiteboard Options
tr: Beyaztahta Ayarları
