Battle for Wesnoth - en to nl translation catalogue (1314 entries)

note: [multiplayer_side]: id=Custom
en: Custom
nl: Aangepast

note: [advanced_preference]: type=combo
en: Compress saved games
nl: Comprimeer opgeslagen bestanden

note: [option]: id=gzip
en: save_compression^Gzip
nl: Gzip

note: [option]: id=gzip
en: save_compression_desc^Default compression, faster
nl: Standaard compressie, sneller

note: [option]: id=bzip2
en: save_compression^Bzip2
nl: Bzip2

note: [option]: id=bzip2
en: save_compression_desc^Best compression, slower
nl: Beste compressie, langzamer

note: [option]: id=none
en: save_compression^No
nl: Nee

note: [option]: id=none
en: save_compression_desc^Large plain text files
nl: Grote bestanden (met veel tekst)

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Confirm deleting saves
nl: Vraag om bevestiging bij het verwijderen van opgeslagen bestanden

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Mouse scrolling
nl: Scrollen over de kaart wanneer de muis de rand van het venster raakt

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Middle-click scrolling
nl: Scrollen over de kaart wanneer het muiswiel ingedrukt is

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Keep scrolling when mouse leaves window
nl: Blijven scrollen over de kaart wanneer de muis het venster verlaat

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Show combat
nl: Animatie van gevechten tonen

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Auto-open whisper windows in lobby
nl: Open fluisterberichtvensters in de lobby automatisch

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Follow unit actions
nl: Volg acties van eenheden

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Choose whether the map view should scroll to a unit when an action or move is animated
nl: Kies of de kaart automatisch naar een eenheid moet scrollen wanneer een actie of beweging wordt geanimeerd

note: [advanced_preference]: type=int
en: Chat message aging
nl: Leeftijd van een chatbericht (in minuten)

note: [advanced_preference]: type=int
en: Number of minutes to wait before clearing an ingame chat message. Set to 0 to disable.
nl: Stel het aantal minuten in dat een chatbericht zichtbaar moet blijven, voordat het automatisch verwijderd wordt. Wanneer je wil dat een chatbericht nooit automatisch verwijderd wordt, stel je dit in op 0.

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Use 12-hour clock format
nl: 12-uurs indeling gebruiken

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Confirm loading saves from a different version
nl: Vraag om bevestiging bij het laden van opgeslagen bestanden uit een andere versie

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Show all unit types in help
nl: Toon alle eenheden in help

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Show all unit types in the help (requires restart). If unset, only units that have been encountered will be shown.
nl: Toont alle type eenheden in help (opnieuw opstarten is nodig). Als je dit uit zet, zie je enkel de eenheden die je tot dan toe tegen bent gekomen.

note: [advanced_preference]: type=int
en: Editor recent files limit
nl: Limiet van recente bestanden in de editor

note: [advanced_preference]: type=int
en: The maximum number of items to display on the Recent Files menu in the editor
nl: Het maximum aantal bestanden dat wordt weergegeven in het menu Recente Bestanden in de editor

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Show color cursors
nl: Toon gekleurde aanwijzer

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Use colored mouse cursors
nl: Gebruik gekleurde muisaanwijzers (cursor)

note: [advanced_preference]: type=custom
en: Customize orb colors
nl: Personaliseer bol-kleuren

note: [advanced_preference]: type=custom
en: Logging
nl: Registratie

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Allow damage calculation with Monte Carlo simulation
nl: Sta het berekenen van de schade met de Monte Carlo-simulatie toe

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Allow the damage calculation window to simulate fights instead of using exact probability calculations
nl: Laat bij het berekenen van de schade de gevechten simuleren in plaats van het gebruiken van exacte kansberekeningen

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Show deprecation messages in-game
nl: Toon verouderde berichten tijdens het spel

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Show warnings about deprecated API in the in-game chat area. These messages will still be shown in the log, even if this is disabled. In addition, the deprecation log-domain controls how many messages are printed.
nl: Toon waarschuwingen over verouderde API in het berichtenvenster. Deze berichten worden nog steeds weergegeven in de registratie, zelfs als dit is uitgeschakeld. Bovendien bepaalt het domein van de verouderde registratie hoeveel berichten er getoond worden.

note: [advanced_preference]: type=int
en: Font size scale (experimental)
nl: Vergroot en verklein lettergrootte (experimenteel)

note: [advanced_preference]: type=int
en: Scales all text up or down from the standard size for your resolution. Warning: Scaling text up may cause issues in the in-game sidebar.
nl: Vergroot of verkleint alle teksten met een bepaalde marge voor de gebruikte resolutie. Waarschuwing: Dit kan problemen veroorzaken in het zijscherm.

note: [advanced_preference]: type=int
en: Server disconnect timeout
nl: Verbinding verbroken met server time-out

note: [advanced_preference]: type=int
en: The amount of time in seconds before a disconnect is detected. If currently logged into the multiplayer server, you must log out and then log back in for this to take effect.
nl: De hoeveelheid tijd in seconden voordat een verbroken verbinding wordt gedetecteerd. Als je momenteel ingelogd bent in de Meer Speler server, moet je deze opnieuw opstarten om deze instelling effect te laten hebben.

note: #-#-#-#-#  wesnoth.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [unstore_unit] [lua]: set_status
en: poisoned
nl: vergiftigd

note: [effect]: type=fire
en: storm trident
nl: storm drietand

note: [objectives] [lua]: generate_objectives
en: Gold carryover:
nl: Overdracht goudstukken:

note: #-#-#-#-#  wesnoth.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [note] [lua]: generate_objectives
en: Notes:
nl: Opmerkingen:

note: [button]: id=ok
en: Close
nl: Sluiten

note: [language]
en: blade
nl: scherp

note: [language]
en: fire
nl: vuur

note: [language]
en: cold
nl: koud

note: [language]
en: pierce
nl: puntig

note: [language]
en: impact
nl: stomp

note: [language]
en: melee
nl: dichtbij

note: [language]
en: ranged
nl: afstand

note: [about]
en: Programming
nl: Programmeren

note: [about]
en: General Purpose Administration and Coordination
nl: Algemene administratie en coördinatie

note: [about]
en: Internationalization Managers
nl: Internationaliseringsmanagers

note: [about]
en: Artwork and Graphics
nl: Illustraties en Afbeeldingen

note: [about]
en: Music
nl: Muziek

note: [about]
en: Sound Effects
nl: Geluidseffecten

note: [about]
en: Campaign Design
nl: Veldtochtontwerp

note: [about]
en: Multiplayer Maps and Balancing
nl: Multiplayer Kaarten en Afwegingen

note: [about]
en: Packagers
nl: Bundelaars

note: [about]
en: Miscellaneous Contributors
nl: Diverse Taken

note: [about]
en: Afrikaans Translation
nl: Afrikaanse Vertaling

note: [about]
en: Ancient Greek Translation
nl: Oud-Griekse Vertaling

note: [about]
en: Arabic Translation
nl: Arabische Vertaling

note: [about]
en: Asturian Translation
nl: Asturische Vertaling

note: [about]
en: Basque Translation
nl: Baskische Vertaling

note: [about]
en: Bengali Translation
nl: Bengaalse Vertaling

note: [about]
en: Bulgarian Translation
nl: Bulgaarse Vertaling

note: [about]
en: Catalan Translation
nl: Catalaanse Vertaling

note: [about]
en: Chinese Translation
nl: Chinese Vertaling

note: [about]
en: Chinese (Taiwan) Translation
nl: Chinese (Taiwan) Vertaling

note: [about]
en: Croatian Translation
nl: Kroatische Vertaling

note: [about]
en: Czech Translation
nl: Tsjechische Vertaling

note: [about]
en: Danish Translation
nl: Deense Vertaling

note: [about]
en: Dutch Translation
nl: Nederlandse Vertaling

note: [about]
en: English (GB) Translation
nl: Engelse (GB) Vertaling

note: [about]
en: English (Shaw) Translation
nl: Engelse (Shaw) Vertaling

note: [about]
en: Esperanto Translation
nl: Esperanto Vertaling

note: [about]
en: Estonian Translation
nl: Estse Vertaling

note: [about]
en: Filipino Translation
nl: Filippijnse Vertaling

note: [about]
en: Finnish Translation
nl: Finse Vertaling

note: [about]
en: French Translation
nl: Franse Vertaling

note: [about]
en: Friulian Translation
nl: Friulische Vertaling

note: [about]
en: Galician Translation
nl: Galicische Vertaling

note: [about]
en: German Translation
nl: Duitse Vertaling

note: [about]
en: Greek Translation
nl: Griekse Vertaling

note: [about]
en: Hebrew Translation
nl: Hebreeuwse Vertaling

note: [about]
en: Hungarian Translation
nl: Hongaarse Vertaling

note: [about]
en: Icelandic Translation
nl: IJslandse Vertaling

note: [about]
en: Indonesian Translation
nl: Indonesische Vertaling

note: [about]
en: Irish Translation
nl: Ierse Vertaling

note: [about]
en: Italian Translation
nl: Italiaanse Vertaling

note: [about]
en: Japanese Translation
nl: Japanse Vertaling

note: [about]
en: Korean Translation
nl: Koreaanse Vertaling

note: [about]
en: Latin Translation
nl: Latijnse Vertaling

note: [about]
en: Latvian Translation
nl: Letse Vertaling

note: [about]
en: Lithuanian Translation
nl: Litouwse Vertaling

note: [about]
en: Macedonian Translation
nl: Macedonische Vertaling

note: [about]
en: Marathi Translation
nl: Marathi Vertaling

note: [about]
en: Norwegian Translation
nl: Noorse Vertaling

note: [about]
en: Old English Translation
nl: Oud Engelse Vertaling

note: [about]
en: Polish Translation
nl: Poolse Vertaling

note: [about]
en: Portuguese Translation
nl: Portugese Vertaling

note: [about]
en: Portuguese (Brazil) Translation
nl: Portugese (Brazilië) Vertaling

note: [about]
en: Romanian Translation
nl: Roemeense Vertaling

note: [about]
en: Russian Translation
nl: Russische Vertaling

note: [about]
en: Scottish Gaelic Translation
nl: Galicische Vertaling

note: [about]
en: Serbian Translation
nl: Servische Vertaling

note: [about]
en: Slovak Translation
nl: Slovaakse Vertaling

note: [about]
en: Slovenian Translation
nl: Sloveense Vertaling

note: [about]
en: Spanish Translation
nl: Spaanse Vertaling

note: [about]
en: Swedish Translation
nl: Zweedse Vertaling

note: [about]
en: Turkish Translation
nl: Turkse Vertaling

note: [about]
en: Ukrainian Translation
nl: Oekraïnse Vertaling

note: [about]
en: Valencian (southern Catalan) Translation
nl: Valenciaanse (zuid-Catalaans) Vertaling

note: [about]
en: Vietnamese Translation
nl: Vietnamese Vertaling

note: [about]
en: Welsh Translation
nl: Welshe Vertaling

note: [about] Real Acadèmia de Cultura Valenciana
en: RACV’s Translation
nl: RACVse Vertaling

note: [item_group]: id=items
en: Items
nl: Voorwerpen

note: [item]: id=altar_evil
en: Evil Altar
nl: Kwaadaardig Altaar

note: [item]: id=altar
en: Altar
nl: Altaar

note: [item]: id=ankh-necklace [item]: id=ankh-necklace2
en: Ankh Necklace
nl: Ankh Ketting

note: [item]: id=anvil
en: Anvil
nl: Aambeeld

note: [item]: id=archery-target
en: Archery Target
nl: Boogschietdoel

note: [item]: id=armor-golden
en: Golden Armor
nl: Gouden Harnas

note: [item]: id=armor
en: Armor
nl: Harnas

note: [item]: id=axe [item]: id=axe2
en: Axe
nl: Bijl

note: [item]: id=axe-small
en: Small Axe
nl: Kleine Bijl

note: [item]: id=axe-throwing
en: Throwing Axe
nl: Werp Bijl

note: [item]: id=ball-blue
en: Blue Ball
nl: Blauwe Bal

note: [item]: id=ball-green
en: Green Ball
nl: Groen Bal

note: [item]: id=ball-magenta
en: Magenta Ball
nl: Roze Ball

note: [item]: id=barrel
en: Barrel
nl: Vat

note: [item]: id=bomb
en: Bomb
nl: Bom

note: [item]: id=bones
en: Bones
nl: Botten

note: [item]: id=bonestack
en: Bonestack
nl: Bottenhoop

note: [item]: id=book1 [item]: id=book2 [item]: id=book3 [item]: id=book4 [item]: id=book5
en: Book
nl: Boek

note: [item]: id=bow [item]: id=bow2
en: Bow
nl: Boog

note: [item]: id=bow-crystal [item]: id=bow-crystal2
en: Crystal Bow
nl: Kristallen Boog

note: [item]: id=bow-elven [item]: id=bow-elven2
en: Elven Bow
nl: Elfenboog

note: [item]: id=box
en: Box
nl: Doos

note: [item]: id=branch
en: Branch
nl: Tak

note: [item]: id=branch-bare
en: Bare Branch
nl: Kale Tak

note: [item]: id=brazier
en: Brazier
nl: Koperen Bak

note: [item]: id=brazier-lit1
en: Lit Brazier
nl: Verlichte Vuurkorf

note: [item]: id=buckler [item]: id=buckler2
en: Buckler
nl: Schild

note: [item]: id=burial
en: Burial
nl: Graf

note: [item]: id=cage
en: Cage
nl: Kooi

note: [item]: id=chest
en: Closed Chest
nl: Gesloten Kist

note: [item]: id=chest-open Open is an adjective here, not a verb. That is, a (treasure) chest that is open, not an action to open such a chest.
en: Open Chest
nl: Open Kist

note: [item]: id=chest-plain-closed
en: Closed Plain Chest
nl: Gesloten Normale Kist

note: [item]: id=chest-plain-open
en: Open Plain Chest
nl: Open Normale Kist

note: [item]: id=cloak-green
en: Green Cloak
nl: Groene Mantel

note: [item]: id=club
en: Club
nl: Knuppel

note: [item]: id=coffin-closed
en: Closed Coffin
nl: Gesloten Kist

note: [item]: id=coffin-open Open is an adjective here, not a verb. That is, a coffin that is open, not an action to open a coffin.
en: Open Coffin
nl: Open Doodskist

note: [item]: id=crossbow
en: Crossbow
nl: Kruisboog

note: [item]: id=dagger
en: Dagger
nl: Dolk

note: [item]: id=dagger-poison
en: Poison Dagger
nl: Vergiftigde Dolk

note: [item]: id=dagger-poison-bare
en: Poison Dagger (clean)
nl: Vergiftigde Dolk (schoon)

note: [item]: id=dragonstatue
en: Dragon Statue
nl: Drakenstandbeeld

note: [item]: id=flame-sword
en: Flaming Sword
nl: Brandend Zwaard

note: [item]: id=flame-sword-bare
en: Unenchanted Flaming Sword
nl: Onbetoverd Brandend Zwaard

note: [item]: id=flower1 [item]: id=flower2 [item]: id=flower3 [item]: id=flower4
en: Flower
nl: Bloem

note: [item]: id=gohere
en: Go Here Overlay
nl: Ga Hier Overlay

note: [item]: id=gold-coins-large
en: Large Pile of Gold Coins
nl: Grote Stapel van Gouden Munten

note: [item]: id=gold-coins-medium
en: Pile of Gold Coins
nl: Stapel van Gouden Munten

note: [item]: id=gold-coins-small
en: Small Pile of Gold Coins
nl: Kleine Stapel van Gouden Munten

note: [item]: id=grain-sheaf
en: Grain Sheaf
nl: Graanbundel

note: [item]: id=hammer
en: Hammer
nl: Hamer

note: [item]: id=hammer-runic
en: Runic Hammer
nl: Runen Hamer

note: [item]: id=holy-water [object]
en: Holy Water
nl: Wijwater

note: [item]: id=key [item]: id=key2
en: Key
nl: Sleutel

note: [item]: id=key-dark
en: Dark Key
nl: Donkere Sleutel

note: [item]: id=leather-pack
en: Leather Pack
nl: Leren Tas

note: [item]: id=mace
en: Mace
nl: Knots

note: [item]: id=necklace-bone
en: Bone Necklace
nl: Bottenketting

note: [item]: id=necklace-stone
en: Stone Necklace
nl: Stenen Ketting

note: [item]: id=orcish-flag
en: Orcish Flag
nl: Orkse Vlag

note: [item]: id=ornate1 [item]: id=ornate2
en: Ornate
nl: Versiering

note: [item]: id=potion-blue
en: Blue Potion
nl: Blauw Drankje

note: [item]: id=potion-green
en: Green Potion
nl: Groen Drankje

note: [item]: id=potion-gray
en: Gray Potion
nl: Grijs Drankje

note: [item]: id=potion-poison [object]: id={ID}
en: Poison
nl: Vergif

note: [item]: id=potion-red
en: Red Potion
nl: Rood Drankje

note: [item]: id=potion-yellow
en: Yellow Potion
nl: Geel Drankje

note: [item]: id=ring-brown
en: Brown Ring
nl: Bruine Ring

note: [item]: id=ring-gold
en: Golden Ring
nl: Gouden Ring

note: [item]: id=ring-red
en: Red Ring
nl: Rode Ring

note: [item]: id=ring-silver
en: Silver Ring
nl: Zilveren Ring

note: [item]: id=ring-white
en: White Ring
nl: Witte Ring

note: [item]: id=rock [item]: id=rock1 [item]: id=rock2 [item]: id=rock3 [item]: id=rock4
en: Rock
nl: Rots

note: [item]: id=scarecrow
en: Scarecrow
nl: Vogelverschrikker

note: [item]: id=sceptre-of-fire
en: Sceptre of Fire
nl: Scepter des Vuur

note: [item]: id=sling
en: Sling
nl: Katapult

note: [item]: id=spear
en: Spear
nl: Speer

note: [item]: id=spear-fancy [item]: id=spear-fancy2
en: Fancy Spear
nl: Mooie Speer

note: [item]: id=spear-javelin
en: Javelin
nl: Werpspeer

note: [item]: id=staff [item]: id=staff2
en: Staff
nl: Staf

note: [item]: id=staff-druid
en: Druid Staff
nl: Druïde Staf

note: [item]: id=staff-magic [item]: id=staff-magic2
en: Magic Staff
nl: Magische Staf

note: [item]: id=staff-magic-wand
en: Magic Wand
nl: Magische Toverstaf

note: [item]: id=staff-plain
en: Plain Staff
nl: Normale Toverstaf

note: [item]: id=stone-tablet
en: Stone Tablet
nl: Steen

note: [item]: id=storm-trident [item]: id=storm-trident2 [object]
en: Storm Trident
nl: Storm Drietand

note: [item]: id=straw-bale1 [item]: id=straw-bale2
en: Bale of Straw
nl: Hooibaal

note: [item]: id=sword [item]: id=sword2
en: Sword
nl: Zwaard

note: [item]: id=sword-holy
en: Holy Sword
nl: Heilig Zwaard

note: [item]: id=sword-short
en: Short Sword
nl: Kort Zwaard

note: [item]: id=sword-wraith
en: Wraith Sword
nl: Geestenzwaard

note: [item]: id=talisman-ankh
en: Ankh Talisman
nl: Ankh Amulet

note: [item]: id=talisman-bone
en: Bone Talisman
nl: Botten Amulet

note: [item]: id=talisman-stone
en: Stone Talisman
nl: Stenen Amulet

note: [item]: id=thunderstick
en: Thunderstick
nl: Donderstok

note: [item]: id=torch
en: Lit Torch
nl: Verlichte Fakkel

note: [item]: id=torch-bare
en: Unlit Torch
nl: Onverlichte Fakkel

note: [item_group]: id=scenery
en: Scenery
nl: Omgeving

note: [item]: id=castle-ruins [item]: id=castle-ruins2 [item]: id=castle-ruins3
en: Castle Ruins
nl: Kasteelruïne

note: [item]: id=circle-magic
en: Magic Circle
nl: Magische Cirkel

note: [item]: id=circle-magic-glow
en: Glowing Magic Circle
nl: Gloeiende Magische Cirkel

note: [item]: id=dwarven-doors-closed
en: Closed Dwarven Doors
nl: Gesloten Dwergendeuren

note: [item]: id=fire
en: Campfire
nl: Kampvuur

note: [item]: id=flames
en: Flames
nl: Vlammen

note: [item]: id=gate-rusty-se
en: Rusty Gate South East
nl: Roestige Poort Zuid Oost

note: [item]: id=gate-rusty-sw
en: Rusty Gate South West
nl: Roestige Poort Zuid West

note: [item]: id=icepack1
en: Ice Pack
nl: IJs Verpakking

note: [item]: id=leanto
en: Lean-to
nl: Afdak

note: [item]: id=lighthouse
en: Lighthouse
nl: Vuurtoren

note: [item]: id=mine-abandoned
en: Abandoned Mine
nl: Verlaten Mijn

note: [item]: id=monolith1 [item]: id=monolith2 [item]: id=monolith3 [item]: id=monolith4
en: Monolith
nl: Grafheuvel

note: [item]: id=nest-empty
en: Empty Nest
nl: Leeg Nest

note: [item]: id=nest-full
en: Full Nest
nl: Vol Nest

note: [item]: id=oak-leaning
en: Leaning Oak
nl: Hangende Eik

note: [item]: id=pine1 [item]: id=pine2
en: Pine Tree
nl: Den

note: [item]: id=rock-cairn [item]: id=rock-cairn2
en: Rock Cairn
nl: Steengraf

note: [item]: id=rubble
en: Rubble
nl: Puin

note: [item]: id=rune1 [item]: id=rune2 [item]: id=rune3 [item]: id=rune4 [item]: id=rune5 [item]: id=rune6
en: Rune
nl: Runen

note: [item]: id=rune1-glow [item]: id=rune2-glow [item]: id=rune3-glow [item]: id=rune4-glow [item]: id=rune5-glow [item]: id=rune6-glow
en: Glowing Rune
nl: Gloeiende Runen

note: [item]: id=shipwreck [item]: id=wreck [item]: id=wreck2 [item]: id=wreck3
en: Shipwreck
nl: Scheepswrak

note: [item]: id=signpost
en: Signpost
nl: Wegwijzer

note: [item]: id=slab1
en: Slab
nl: Plaat

note: [item]: id=snowbits [item]: id=snowbits2
en: Piles of Snow
nl: Bergen Sneeuw

note: [item]: id=summoning-center
en: Summoning Center
nl: Oproep Centrum

note: [item]: id=summoning-circle1 [item]: id=summoning-circle2 [item]: id=summoning-circle3 [item]: id=summoning-circle4 [item]: id=summoning-circle5 [item]: id=summoning-circle6
en: Summoning Circle
nl: Oproep Cirkel

note: [item]: id=temple1
en: Temple
nl: Tempel

note: [item]: id=temple-cracked1 [item]: id=temple-cracked2 [item]: id=temple-cracked3
en: Ruined Temple
nl: Vernielde Tempel

note: [item]: id=tent-fancy-red
en: Fancy Red Tent
nl: Luxe Rode Tent

note: [item]: id=tent-ruin-1
en: Ruined Tent
nl: Vernielde Tent

note: [item]: id=tent-shop-weapons
en: Weapons Shop Tent
nl: Wapenwinkel Tent

note: [item]: id=trapdoor-closed
en: Closed Trapdoor
nl: Gesloten Valluik

note: [item]: id=trapdoor-open
en: Open Trapdoor
nl: Open Valluik

note: [item]: id=trash
en: Trash Pile
nl: Afvalberg

note: [item]: id=village-human-burned1 [item]: id=village-human-burned2 [item]: id=village-human-burned3 [item]: id=village-human-burned4
en: Burned Human Village
nl: Verbrand Mensendorp

note: [item]: id=well
en: Well
nl: Put

note: [item]: id=whirlpool
en: Whirlpool
nl: Draaikolk

note: [item]: id=windmill
en: Windmill
nl: Windmolen

note: [set_menu_item]: id=ai_controller_unit_control_{UNIT_ID}
en: Ask $ai_controller_unit.name to move here
nl: Vraag $ai_controller_unit.name om hierheen te bewegen

note: [set_menu_item]: id=ai_controller_leader_control_{CONTROLLED_SIDE}
en: Ask $ally_leader.name (leader of side $ally_leader.side) to move here
nl: Vraag $ally_leader.name (leider van zijde $ally_leader.side) hierheen te bewegen

note: [note]
en: In this scenario, you may issue instructions to an allied side by right-clicking on a unit that belongs to it.
nl: In dit scenario kun je instructies geven aan een geallieerde zijde door op één van zijn eenheden te klikken met rechtermuisknop.

note: [overview_message_has_instructions]: speaker=narrator [overview_message_no_instructions]: speaker=narrator [literal]
en: Instruct ally
nl: Instrueer bondgenoot

note: [overview_message_has_instructions]: speaker=narrator
en: $ally_leader.name (side $ally_side|) is carrying out the following instructions:
nl: $ally_leader.name (zijde $ally_side|) volgt de volgende instructies:

note: [overview_message_no_instructions]: speaker=narrator
en: $ally_leader.name (side $ally_side|) has not been given any instructions and is acting normally.
nl: $ally_leader.name (zijde $ally_side|) heeft geen instructies gekregen en gedraagt zich normaal.

note: [aggression]
en: Be more aggressive
nl: Wees agressiever

note: [aggression]
en: aggressive.
nl: agressief.

note: [caution]
en: Be more defensive
nl: Wees verdedigender

note: [caution]
en: defensive.
nl: verdedigend.

note: [focus_on_enemy]
en: Focus on defeating...
nl: Concentreer op het verslaan van...

note: [focus_on_enemy]
en: focusing on defeating $ai_controller.side_$ally_side|_current_settings.focus_on_enemy.side_description|.
nl: geconcentreerd op het verslaan van $ai_controller.side_$ally_side|_current_settings.focus_on_enemy.side_description|.

note: [then] [else]
en: Side $temp_i
nl: Zijde $temp_i

note: [else]
en: side $temp_i
nl: zijde $temp_i

note: [command]
en: side $temp_i ($side_i_leader.name|)
nl: zijde $temp_i ($side_i_leader.name|)

note: [value]
en: Back
nl: Terug

note: [protect]
en: Focus on protecting...
nl: Concentreer op beschermen...

note: [protect]
en: focusing on protecting $ai_controller.side_$ally_side|_current_settings.protect.side_description|.
nl: geconcentreerd op het verdedigen van $ai_controller.side_$ally_side|_current_settings.protect.side_description|.

note: [option]
en: Defend a location...
nl: Verdedig een locatie...

note: [print]
en: Right-click to select a location to defend
nl: Gebruik de rechtermuisknop om een te verdedigen locatie te selecteren

note: [set_menu_item]: id=ai_controller_defend_location_picker
en: Defend this location
nl: Verdedig deze locatie

note: [command]
en: focusing on defending the area around $x1|,$y1|.
nl: geconcentreerd op het verdedigen van het gebied rond $x1|,$y1|.

note: [print]
en: Location selection canceled
nl: Selectie van de locatie geannuleerd

note: [revoke_objective_orders]
en: Clear objective orders
nl: Doelbevelen annuleren

note: [revoke_objective_orders] [revoke_behavior_orders] [then]
en: none set.
nl: geen ingesteld.

note: [revoke_behavior_orders]
en: Clear behavior orders
nl: Gedragsbevelen annuleren

note: [revoke_all_orders]
en: Clear all orders
nl: Alle bevelen annuleren

note: [do]
en: Objective: $ai_controller.side_$ally_side|_current_settings.currently_doing_objective_description
    Behavior: $ai_controller.side_$ally_side|_current_settings.currently_doing_behavior_description
nl: Doel: $ai_controller.side_$ally_side|_current_settings.currently_doing_objective_description
    Gedrag: $ai_controller.side_$ally_side|_current_settings.currently_doing_behavior_description

note: [literal]
en: Set objective...
nl: Stel doel in...

note: [literal]
en: Set behavior...
nl: Gedrag instellen...

note: [literal]
en: Exit
nl: Beëindig

en: Set special orders...
nl: Speciale orders instellen...

en: Move leader to...
nl: Verplaats leider naar...

en: Right-click to select a location to move leader to
nl: Rechtsklik om een locatie te selecteren om de leider naar te verplaatsen

en: Move leader here
nl: Verplaats leider hierheen

en: moving leader to $x1|,$y1|.
nl: leider aan het verplaatsen naar $x1|,$y1|.

en: Clear special orders
nl: Speciale bevelen annuleren

en: Special: $ai_controller.side_$ally_side|_current_settings.currently_doing_special_description
nl: Speciaal: $ai_controller.side_$ally_side|_current_settings.currently_doing_special_description

note: [else]
en: This unit has been renamed to:
nl: Deze eenheid is hernoemd naar:

note: [lua]: generate_objectives
en: Early finish bonus.
nl: Vroege overwinningsbonus.

note: [lua]: generate_objectives
en: No early finish bonus.
nl: Geen vroege overwinningsbonus.

note: [lua]: generate_objectives
en: No gold carried over to the next scenario.
nl: Er wordt geen goud meegenomen naar het volgende scenario.

en: 
    100% of finishing gold carried over to the next scenario.
nl: 
    100% van het goud wordt meegenomen naar het volgende scenario.

en: 
    40% of finishing gold carried over to the next scenario.
nl: 
    40% van het goud wordt meegenomen naar het volgende scenario.

en: 
    20% of finishing gold carried over to the next scenario.
nl: 
    20% van het goud wordt meegenomen naar het volgende scenario.

note: [message]: speaker=narrator
en: You have come across a wishing well. What would you like to wish for?
nl: Je bent langs een wensput gekomen. Wat wens je?

note: [option]
en: A swift victory
nl: Een vlotte overwinning

note: [message]: speaker=unit
en: With this golden coin, I wish that this battle end in a swift and safe victory.
nl: Met deze gouden munt hoop ik dat deze strijd in een vlotte en veilige overwinning zal eindigen.

note: [option]
en: Lots of gold
nl: Veel goud

note: [message]: speaker=unit
en: I wish this single gold coin be returned ten-fold to me.
nl: Ik wens dat deze ene munt vertienvoudigd naar me zal terugkeren.

note: [option]
en: Peace throughout Wesnoth.
nl: Vrede in Wesnoth.

note: [message]: speaker=unit
en: The only thing worth wishing for is peace throughout the land.
nl: Het enige dat een wens rechtvaardigt is vrede in Wesnoth.

note: [option]
en: Don’t make a wish.
nl: Maak geen wens.

note: [object]: id={ID}
en: Potion of Healing
nl: Genezingsdrank

note: [object]: id={ID}
en: A feeling of well-being overwhelms the drinker.
nl: Een gevoel van gezondheid overspoelt de drinker.

note: [object]: id={ID}
en: You are not worthy of healing.
nl: Je bent de genezing niet waard.

note: [object]: id={ID}
en: Poison is seeping through the veins of this unit at this very moment.
nl: Vergif baant zich nu een weg door de aderen van deze eenheid...

en: Sprinkling this water on melee weapons grants them the <i>arcane</i> damage type until the end of the current scenario. Should $unit.name use it?
nl: Het besproeien van wapens voor dichtbij met dit water zal hen het schadetype <i>witte magie</i> geven tot het einde van het huidige scenario. Moet $unit.name het gebruiken?

en: holy water^Take it
nl: Pak het

en: holy water^Leave it
nl: Laat het liggen

en: $unit.name has no need for this Holy Water! Let another take it.
nl: Ik heb dit niet nodig! Laat iemand anders het oppikken.

note: [object]
en: This water will make melee weapons have the <i>arcane</i> damage type until the end of the current scenario.
nl: Dit water zal wapens voor dichtbij het schadetype <i>witte magie</i> geven tot het einde van dit scenario.

note: [object]: id={ID}
en: Potion of Strength
nl: Drank van Kracht

note: [object]: id={ID}
en: Strength is given to the drinker.
nl: Extra kracht wordt aan de drinker gegeven.

note: [object]: id={ID}
en: Potion of Decay
nl: Drank van Verval

note: [object]: id={ID}
en: This poor unit drank something really bad.
nl: Deze arme eenheid heeft iets zeer slechts gedronken.

note: [object]: id={ID}
en: Ring of Regeneration
nl: Ring van Genezing

note: [object]: id={ID}
en: This ring will heal the bearer a little each turn.
nl: Deze ring geneest de drager een klein beetje elke beurt.

note: [object]: id={ID}
en: Ring of Slowness
nl: Ring van Traagheid

note: [object]: id={ID}
en: The bearer of this ring is slowed.
nl: De drager van deze ring is vertraagd.

note: [object]: id={ID}
en: Staff of Swiftness
nl: Staf van Snelheid

note: [object]: id={ID}
en: This staff will grant the bearer swift movement.
nl: Deze staf verleent de drager snellere beweging.

note: [object]: id={ID}
en: Only magical beings can wield such an object.
nl: Alleen magische wezens kunnen zo'n object hanteren.

en: Should $unit.name pick up the trident?
nl: Moet $unit.name de drietand oppakken?

en: storm trident^Take it
nl: Pak het

en: storm trident^Leave it
nl: Laat het liggen

en: $unit.name cannot use this Storm Trident! Let one of the merfolk who can wield it have it.
nl: $unit.name kan de Storm Drietand niet hanteren! Laat iemand van het Watervolk die het kan hanteren het oppakken.

note: [object]
en: This trident gives merfolk the power to throw lightning at their enemies.
nl: Een meerman kan met deze drietand bliksemschichten vuren naar de vijand.

note: [effect]: type=fire
en: sceptre of fire
nl: scepter des vuur

note: [objective]: condition=lose
en: Turns run out
nl: Beurten raken op

en: (early finish bonus)
nl: (vroege overwinningsbonus)

en: Alternative objective:
nl: Alternatief doel:

en: Bonus objective:
nl: Bonusdoel:

en: Optional objective:
nl: Optioneel doel:

note: [note]: description=<b>
en: This is the last scenario.
nl: Dit is het laatste scenario.

note: [note]: description=<b>
en: No turn limit
nl: Geen beurtlimiet

note: [message]: speaker=narrator
en: The computer player might not be able to play side $side_number properly in this scenario. Side $side_number is intended to be played by a human player.
nl: De computerspeler kan mogelijk zijde $side_number niet goed spelen in dit scenario. Zijde $side_number is bedoeld om door een menselijke speler gespeeld te worden.

note: [music]
en: Battle Epic
nl: Episch Gevecht

note: [music]
en: Battle Music
nl: Strijdmuziek

note: [music]
en: Breaking the Chains
nl: Verbreek de Kettingen

note: [music]
en: Casualties of War
nl: Gewonden van de Oorlog

note: [music]
en: Elf Land
nl: Elfenland

note: [music]
en: Elvish theme
nl: Elfs thema

note: [music]
en: Frantic
nl: Hectisch

note: [music]
en: Heroes Rite
nl: Heldenritueel

note: [music]
en: Into the Shadows
nl: Naar de Schaduw

note: [music]
en: Journey’s End
nl: Einde van de Reis

note: [music]
en: Knalgan Theme
nl: Knalgan Thema

note: [music]
en: The Knolls of Doldesh
nl: De Heuvels van Doldesh

note: [music]
en: Legends of the North
nl: Legendes van het Noorden

note: [music]
en: Love Theme
nl: Liefdesthema

note: [music]
en: Loyalists
nl: Loyalisten

note: [music]
en: Over the Northern Mountains
nl: Over de Noordse Gebergten

note: [music]
en: Northerners
nl: Noorderlingen

note: [music]
en: Revelation
nl: Openbaring

note: [music]
en: Sad
nl: Verdriet

note: [music]
en: Siege of Laurelmor
nl: Belegering van Laurelmor

note: [music]
en: Silvan Sanctuary
nl: Silvaanse Heiligdom

note: [music]
en: Suspense
nl: Spanning

note: [music]
en: The City Falls
nl: De Stad Valt

note: [music]
en: The Dangerous Symphony
nl: Het Gevaarlijke Orkest

note: [music]
en: The Deep Path
nl: De Verre Weg

note: [music]
en: The King is Dead
nl: De Koning is Dood

note: [music]
en: Transience
nl: Tijdelijk

note: [music]
en: Traveling Minstrels
nl: Reizende Muzikanten

note: [music]
en: Underground
nl: Ondergronds

note: [music]
en: Vengeful Pursuit
nl: Wraakzuchtige Achtervolging

note: [music]
en: Still Another Wanderer
nl: Nog een Wandelaar

note: [music]
en: Weight of Revenge
nl: Gewicht van Wraak

note: [message]: speaker=narrator
en: You retrieve $amount_gold pieces of gold.
nl: Je ontvangt $amount_gold goudstukken.

note: [color_range]: id=red [color_range]: id=1
en: Red
nl: Rood

note: [color_range]: id=lightred
en: Light Red
nl: Licht Rood

note: [color_range]: id=darkred
en: Dark Red
nl: Donker Rood

note: [color_range]: id=blue [color_range]: id=2
en: Blue
nl: Blauw

note: [color_range]: id=lightblue
en: Light blue
nl: Licht blauw

note: [color_range]: id=green [color_range]: id=3
en: Green
nl: Groen

note: [color_range]: id=brightgreen
en: Bright green
nl: Fel groen

note: [color_range]: id=purple [color_range]: id=4
en: Purple
nl: Paars

note: [color_range]: id=black [color_range]: id=5
en: Black
nl: Zwart

note: [color_range]: id=brown [color_range]: id=6
en: Brown
nl: Bruin

note: [color_range]: id=orange [color_range]: id=7
en: Orange
nl: Oranje

note: [color_range]: id=brightorange
en: Bright orange
nl: Fel oranje

note: [color_range]: id=white [color_range]: id=8
en: White
nl: Wit

note: [color_range]: id=teal [color_range]: id=9
en: Teal
nl: Blauw-groen

note: [color_range]: id=gold
en: color^Gold
nl: Goud

note: [color_range]: id=darkblue
en: Dark blue
nl: Donker blauw

note: [color_range]: id=reef
en: Reef
nl: Koraalrif

note: [color_range]: id=shallow_water
en: Shallow water
nl: Ondiep water

note: [color_range]: id=deep_water
en: Deep water
nl: Diep water

note: [color_range]: id=swamp_water
en: Swamp water
nl: Moeraswater

note: [color_range]: id=flat
en: Flat
nl: Vlakte

note: [color_range]: id=hills
en: Hills
nl: Heuvels

note: [color_range]: id=mountains
en: Mountains
nl: Bergen

note: [color_range]: id=forest
en: Forest
nl: Bos

note: [color_range]: id=sand
en: Sand
nl: Zand

note: [color_range]: id=frozen
en: Frozen
nl: Bevroren

note: [color_range]: id=cave
en: Cave
nl: Grot

note: [color_range]: id=fungus
en: Fungus
nl: Paddenstoelen

note: #-#-#-#-#  wesnoth.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [color_range]: id=village
en: Village
nl: Dorp

note: [color_range]: id=castle
en: Castle
nl: Kasteel

note: [color_range]: id=keep
en: Keep
nl: Donjon

note: [color_range]: id=rails
en: Rail
nl: Rails

note: [color_range]: id=unwalkable
en: Unwalkable
nl: Onbegaanbaar

note: [color_range]: id=impassable
en: Impassable
nl: Onbereikbaar

note: #-#-#-#-#  wesnoth.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [color_range]: id=fog
en: Fog
nl: Mist

note: #-#-#-#-#  wesnoth.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [color_range]: id=shroud
en: Shroud
nl: Sluier

note: [core]: id=default
en: Wesnoth (Default)
nl: Wesnoth (Standaard)

note: [core]: id=default
en: The standard Wesnoth core.
nl: De Standaard Wesnoth bron.

note: [language]
en: Easy
nl: Makkelijk

note: [language]
en: Medium
nl: Gemiddeld

note: [language]
en: Hard
nl: Moeilijk

note: [language]
en: Nightmare
nl: Nachtmerrie

note: [language]
en: Lawful units fight better during the day, and worse at night.
    
    Day: +25% Damage
    Night: −25% Damage
nl: Gezagsgetrouwe eenheden vechten overdag sterker, maar 's nachts zwakker.
    
    Dag: +25% Schade
    Nacht: −25% Schade

note: [language]
en: Neutral units are unaffected by day and night, fighting equally well under both conditions.
nl: Neutrale eenheden worden niet beïnvloed door dag en nacht en vechten onder beide omstandigheden even goed.

note: [language]
en: Chaotic units fight better at night, and worse during the day.
    
    Day: −25% Damage
    Night: +25% Damage
nl: Wetteloze eenheden zijn 's nachts sterker en overdag zwakker.
    
    Dag: −25% Schade
    Nacht: +25% Schade

note: [language]
en: Liminal units fight best during the twilight times of day.
    
    Twilight: +25% Damage
nl: Mysterieuze eenheden vechten beter tijdens de schemering ('s ochtends en 's avonds).
    
    Schemering: +25% schade

note: [language]
en: arcane
nl: witte magie

note: [naming] Generator for bridge labels in random maps; see <https://wiki.wesnoth.org/Context-free_grammar> for syntax and <https://wiki.wesnoth.org/MapGeneratorWML#The_Default_Generator> for variables summary
en: 
    		bridge_type=Bridge|Crossing
    		main=$base {bridge_type}|$base{!}’s {bridge_type}
nl: 
    		bridge_type=Brug|Kruising
    		main=$base {bridge_type}|$base{!}’s {bridge_type}

note: [naming] Generator for road labels in random maps; see <https://wiki.wesnoth.org/Context-free_grammar> for syntax and <https://wiki.wesnoth.org/MapGeneratorWML#The_Default_Generator> for variables summary
en: 
    		road_type=Highway|Pass|Path|Road|Way|Trail
    		main=$base{!}’s {road_type}|{road_type} of $base
nl: 
    		road_type=Hoofdweg|Doorgang|Pad|Weg|Straat|Paadje
    		main=$base{!}’s {road_type}|{road_type} of $base

note: [naming] Generator for river labels in random maps; see <https://wiki.wesnoth.org/Context-free_grammar> for syntax and <https://wiki.wesnoth.org/MapGeneratorWML#The_Default_Generator> for variables summary
en: 
    		river_type=River|River|River|Creek|Creek|Stream|Canal
    		main=$base {river_type}|{river_type} $base
nl: 
    		river_type=Rivier|Rivier|Rivier|Beek|Beek|Stroom|Kanaal
    		main=$base {river_type}|{river_type} $base

note: [naming] Generator for forest labels in random maps; see <https://wiki.wesnoth.org/Context-free_grammar> for syntax and <https://wiki.wesnoth.org/MapGeneratorWML#The_Default_Generator> for variables summary
en: 
    		forest_type=Forest|Forest|Wood
    		main=$base {forest_type}|$base{!}’s {forest_type}|{forest_type} $base
nl: 
    		forest_type=Bos|Bos|Woud
    		main=$base {forest_type}|$base{!}’s {forest_type}|{forest_type} $base

note: [naming] Generator for lake labels in random maps; see <https://wiki.wesnoth.org/Context-free_grammar> for syntax and <https://wiki.wesnoth.org/MapGeneratorWML#The_Default_Generator> for variables summary
en: 
    		lake_type=Lake|Lake|Lake|Loch|Sea
    		main=$base {lake_type}|{lake_type} $base
nl: 
    		lake_type=Meer|Meer|Meer|Plas|Zee
    		main=$base {lake_type}|{lake_type} $base

note: [naming] Generator for mountain labels in random maps; see <https://wiki.wesnoth.org/Context-free_grammar> for syntax and <https://wiki.wesnoth.org/MapGeneratorWML#The_Default_Generator> for variables summary
en: 
    		main=$base{!}’s Peak|$base Peak|Mount $base|Mount $base
nl: 
    		main=$base{!}s Piek|$base Top|$base Berg|$base Berg

note: [naming] Generator for swamp labels in random maps; see <https://wiki.wesnoth.org/Context-free_grammar> for syntax and <https://wiki.wesnoth.org/MapGeneratorWML#The_Default_Generator> for variables summary
en: 
    		suffix=’s Swamp|marsh|fen
    		main=$base{!}{suffix}
nl: 
    		suffix=s Moeras|veen
    		main=$base{!}{suffix}

note: [village_naming] Generator for generic village labels in random maps; see <https://wiki.wesnoth.org/Context-free_grammar> for syntax and <https://wiki.wesnoth.org/MapGeneratorWML#The_Default_Generator> for variables summary
en: 
    		suffix=bury|bury|ham|ton|ville
    		main=$base{!}{suffix}
nl: 
    		suffix=dam|burg|dorp|dijk
    		main=$base{!}{suffix}

note: [village_naming] Generator for lakeside village labels in random maps; see <https://wiki.wesnoth.org/Context-free_grammar> for syntax and <https://wiki.wesnoth.org/MapGeneratorWML#The_Default_Generator> for variables summary
en: 
    		prefix=$base{!}|$lake{!}
    		suffix=harbor|port
    		main={prefix}{suffix}
nl: 
    		prefix=$base{!}|$lake{!}
    		suffix=haven
    		main={prefix}{suffix}

note: [village_naming] Generator for riverside village labels in random maps; see <https://wiki.wesnoth.org/Context-free_grammar> for syntax and <https://wiki.wesnoth.org/MapGeneratorWML#The_Default_Generator> for variables summary
en: 
    		prefix=$base{!}|$river{!}
    		river=$river{!}|River
    		suffix=ham|ford|cross| on {river}
    		main={prefix}{suffix}
nl: 
    		prefix=$base{!}|$river{!}
    		river=$river{!}|Rivier
    		suffix=oversteek|voorde|oversteek| op {river}
    		main={prefix}{suffix}

note: [village_naming] Generator for bridge village labels in random maps; see <https://wiki.wesnoth.org/Context-free_grammar> for syntax and <https://wiki.wesnoth.org/MapGeneratorWML#The_Default_Generator> for variables summary
en: 
    		prefix=$base{!}|$river{!}|$bridge{!}
    		suffix=bridge|bridge|ham|ton
    		main={prefix}{suffix}
nl: 
    		prefix=$base{!}|$river{!}|$bridge{!}
    		suffix=brug
    		main={prefix}{suffix}

note: [village_naming] Generator for grassland village labels in random maps; see <https://wiki.wesnoth.org/Context-free_grammar> for syntax and <https://wiki.wesnoth.org/MapGeneratorWML#The_Default_Generator> for variables summary
en: 
    		suffix=ham|ton|field
    		main=$base{!}{suffix}
nl: 
    		suffix=gras|vlakte|veld|heide
    		main=$base{!}{suffix}

note: [village_naming] Generator for forest village labels in random maps; see <https://wiki.wesnoth.org/Context-free_grammar> for syntax and <https://wiki.wesnoth.org/MapGeneratorWML#The_Default_Generator> for variables summary
en: 
    		prefix=$base{!}|$forest{!}
    		suffix=ham|ton|wood| Forest
    		main={prefix}{suffix}
nl: 
    		prefix=$base{!}|$forest{!}
    		suffix=bos|woud| Bossen
    		main={prefix}{suffix}

note: [village_naming] Generator for hill village labels in random maps; see <https://wiki.wesnoth.org/Context-free_grammar> for syntax and <https://wiki.wesnoth.org/MapGeneratorWML#The_Default_Generator> for variables summary
en: 
    		suffix=ham|bury|ton|hill|crest
    		main=$base{!}{suffix}
nl: 
    		suffix=heuvel|glooiing|top
    		main=$base{!}{suffix}

note: [village_naming] Generator for mountain village labels in random maps; see <https://wiki.wesnoth.org/Context-free_grammar> for syntax and <https://wiki.wesnoth.org/MapGeneratorWML#The_Default_Generator> for variables summary
en: 
    		prefix=$base{!}|$mountain{!}
    		suffix=mont|cliff|bury|ham
    		main={prefix}{suffix}
nl: 
    		prefix=$base{!}|$mountain{!}
    		suffix=berg|klif|post
    		main={prefix}{suffix}

note: [village_naming] Generator for mountain labels in random maps; see <https://wiki.wesnoth.org/Context-free_grammar> for syntax and <https://wiki.wesnoth.org/MapGeneratorWML#The_Default_Generator> for variables summary
en: 
    		suffix=ham|bury|ton|mont|mont|cliff|cliff
    		main=$base{!}{suffix}
nl: 
    		suffix=berg|pieken|berg|gebergte|gebergte|
    		main=$base{!}{suffix}

note: [village_naming] Generator for roadside village labels in random maps; see <https://wiki.wesnoth.org/Context-free_grammar> for syntax and <https://wiki.wesnoth.org/MapGeneratorWML#The_Default_Generator> for variables summary
en: 
    		prefix=$road{!}|$road{!}|$base{!}
    		suffix=’s Rest|’s Waypoint|bury|bury|ham|ham
    		main={prefix}{suffix}
nl: 
    		prefix=$road{!}|$road{!}|$base{!}
    		suffix=s Rust|s Herberg|huizen| Aan De Weg|kerk
    		main={prefix}{suffix}

note: [village_naming] Generator for swamp village labels in random maps; see <https://wiki.wesnoth.org/Context-free_grammar> for syntax and <https://wiki.wesnoth.org/MapGeneratorWML#The_Default_Generator> for variables summary
en: 
    		prefix=$base{!}|$swamp{!}
    		suffix=bury|ham|ton
    		main={prefix}{suffix}
nl: 
    		prefix=$base{!}|$swamp{!}
    		suffix=zand|veen|heul|beek
    		main={prefix}{suffix}

note: [server]
en: Official Wesnoth Server
nl: Officiële Wesnoth-server

note: [server]
en: Alternate Wesnoth Server
nl: Alternatieve Wesnoth-server

note: [label]: id=title
en: Install Dependencies
nl: Afhankelijkheden installeren

note: [button]: id=ok
en: Yes
nl: Ja

note: [button]: id=cancel
en: No
nl: Nee

note: #-#-#-#-#  wesnoth.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [label]: id=title
en: Screenshot
nl: Schermafbeelding

note: [lua]: wesnoth.deprecate_api
en: (Note: You should use $replacement instead in new code)
nl: (Let op: Je zou $replacement moeten gebruiken in de nieuwe code)

note: #-#-#-#-#  wesnoth.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [lua]: wesnoth.deprecate_api
en: Invalid deprecation level $level (should be 1-4)
nl: Ongeldig onafhankelijk niveau $level (zou 1-4 moeten zijn)

note: [lua]: wml_actions.deprecated_message
en: Invalid deprecation level (should be 1-4)
nl: Ongeldig onafhankelijk niveau (zou 1-4 moeten zijn)

note: #-#-#-#-#  wesnoth.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [lua]: set_status
en: female^poisoned
nl: vergiftigd

note: #-#-#-#-#  wesnoth.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [lua]: set_status
en: female^slowed
nl: vertraagd

note: #-#-#-#-#  wesnoth.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [lua]: set_status
en: slowed
nl: vertraagd

note: #-#-#-#-#  wesnoth.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [lua]: set_status
en: female^petrified
nl: versteend

note: #-#-#-#-#  wesnoth.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [lua]: set_status
en: petrified
nl: versteend

note: [lua]: set_status
en: female^unhealable
nl: ongeneesbaar

note: [lua]: set_status
en: unhealable
nl: ongeneesbaar

note: #-#-#-#-#  wesnoth.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [lua]: generate_objectives
en: Victory:
nl: Overwinning:

note: [lua]: generate_objectives
en: Defeat:
nl: Nederlaag:

note: [lua]: generate_objectives
en: (this turn left) | ($remaining_turns turns left)
nl[0]: (deze beurt over)
nl[1]: ($remaining_turns beurten over)

note: [lua]: generate_objectives
en: $percent|% of gold carried over to the next scenario.
nl: Er wordt $percent|% aan goudstukken overgedragen naar het volgende scenario.

note: [modification]: id=plan_unit_advance, type=mp
en: Plan Unit Advance
nl: Plan Eenheid Promotie

note: [modification]: id=plan_unit_advance, type=mp
en: When playing a multiplayer game, you do not control what a unit advances to if it advances on another player’s turn. With this modification you can set what your units advance to beforehand, either for a specific unit or for all units of the same type.
nl: Als je een multiplayer spel speelt, heb je geen controle waar een eenheid naar promoveert als dit in de beurt van een andere speler gebeurt. Met deze aanpassing kun je instellen of je de pormotie van te voren wil plannen, dit kan voor één specifieke eenheid of voor alle eenheden van hetzelfde type.

note: [checkbox]: id=pickadvance_force_choice
en: Force advancement planning
nl: Verplicht promotie planning

note: [checkbox]: id=pickadvance_force_choice
en: You will be asked a question on choosing advancement whenever an undecided unit appears.
    
    Some eras and scenarios may automatically enable this option.
nl: Je zal gevraagd worden om een promotie te kiezen wanneer er een eenheid verschijnt waarvoor dit nog niet gedaan is.
    
    Sommige tijdperken en scenario's maken automatisch gebruik van deze optie.

note: [lua]: preshow
en: No planned advancement
nl: Geen geplande promotie

note: [label]
en: Plan Advancement
nl: Promotieplanning

note: [image]: id=global_icon
en: This advancement is currently the default for all units of the same type
nl: Deze promotie is momenteel de standaard promotie voor eenheden van dit type

note: [toggle_button]: id=apply_to_all
en: Apply to all units of this type
nl: Gebruik voor alle eenheden van dit type

note: [button]
en: Save
nl: Opslaan

note: [button]: id=cancel
en: Cancel
nl: Annuleren

note: [action]: id=button-playreplay, type=image
en: replay^Play
nl: Speel

note: [action]: id=button-playreplay, type=image
en: continuous replay
nl: doorlopende herhaling

note: [action]: id=button-stopreplay, type=image
en: replay^Stop
nl: Stop

note: [action]: id=button-stopreplay, type=image
en: pause after current move
nl: pauzeer na huidige zet

note: [action]: id=button-resetreplay, type=image
en: replay^Reset
nl: Herstart

note: [action]: id=button-resetreplay, type=image
en: reset to beginning
nl: herstart vanaf begin

note: [action]: id=button-nextturn, type=image
en: Next Turn
nl: Volgende Beurt

note: [action]: id=button-nextturn, type=image
en: play turn
nl: beurt spelen

note: [action]: id=button-nextside, type=image
en: Next Side
nl: Volgende Speler

note: [action]: id=button-nextside, type=image
en: play side turn
nl: speel beurt van partij

note: [action]: id=button-nextmove, type=image
en: Next Move
nl: Volgende Zet

note: [action]: id=button-nextmove, type=image
en: play single move
nl: speel enkele zet

note: [menu]: id=show-what
en: Point of view
nl: Gezichtspunt

note: [action]: id=button-continue
en: Continue Play
nl: Blijf Spelen

note: [action]: id=button-continue
en: Exit the replay mode and continue playing normally.
nl: Verlaat de afspeelmodus en ga door met normaal spelen.

note: [action]: id=skip-animation, type=checkbox
en: Skip animation
nl: Sla animatie over

note: [label]: id=replay-label
en: Replay
nl: Herhaling

note: [action]: id=button-playreplay, type=image
en: Play
nl: Speel

note: [action]: id=button-stopreplay, type=image
en: pause
nl: pauze

note: [action]: id=button-resetreplay, type=image
en: Reset
nl: Herstarten

note: [action]: id=button-endturn
en: End Turn
nl: Beëindig Beurt

note: [action]: id=button-endturn
en: End Scenario
nl: Beëindig Scenario

note: [theme]: id=Default
en: theme^Default
nl: Standaard

note: [theme]: id=Default
en: The default theme
nl: Het normale thema

note: [menu]: id=menu-autosaves
en: Load Turn...
nl: Beurt Laden...

note: [menu]: id=menu-quickreplay
en: Replay Turn...
nl: Herhaal Beurt...

note: [menu]: id=actions-menu
en: Actions
nl: Acties

note: [label]: id=label-hp
en: HP
nl: LP

note: [label]: id=label-xp
en: XP
nl: EP

note: [label]: id=label-mp
en: MP
nl: VP

note: [label]: id=label-def
en: def
nl: ver

note: [unit_level]: id=unit-level
en: statuspanel^lvl
nl: rang

note: [tip]
en: Use the map editor’s <i>Areas</i> menu to define regions later addressed by event or AI coding.
nl: Gebruik het kaart editor <i>Gebieden</i>-menu om regio's te definiëren die later wordt aangesproken bij een gebeurtenis of AI codering.

note: [tip]
en: <i>― The Wesnoth Design Guide</i>
nl: <i>― Handboek der Ontwerp van Wesnoth</i>

note: [tip]
en: In the map editor, select <i>New Scenario</i> in the <i>File</i> menu to make use of advanced features.
nl: In de kaarteditor, selecteer <i>Nieuw Scenario</i> in het <i>Bestand</i> menu om gebruik te maken van de geavanceerde mogelijkheden.

note: [tip]
en: Scenarios saved from the editor in their default folder can be selected in the <i>Custom Scenarios</i> section of the Multiplayer “Create Game” screen.
nl: Scenario's opgeslagen vanuit de editor in hun standaard map kunnen geselecteerd worden in het <i>Aangepaste Scenario's</i> deel van het Multiplayer "Creëer Spel" scherm.

note: [tip]
en: Don’t neglect to earn your leader experience! You need to keep him safe, but if you coddle him too much he may be too weak to survive future battles.
nl: Vergeet niet om je leiders ervaring op te laten doen! Je moet ze veilig houden, maar als je ze te veel beschermt zullen ze op een te laag niveau blijven om in latere gevechten stand te houden.

note: [tip]
en: <i>― Great Mage Delfador, 516YW</i>
nl: <i>― Meester Magiër Delfador, 516NW</i>

note: [tip]
en: In the <b>Actions</b> menu, you can select <b>Show Enemy Moves</b> to highlight all the hexes your adversary can move to (assuming your units stay where they are). Use this to make sure the enemy can’t reach your weak or injured units on his next turn.
nl: In het <b>Acties</b> menu kun je <b>Toon vijandige bewegingen</b> selecteren om alle mogelijk vakken die je tegenstander kan bereiken (er van uitgaande dat jouw eenheden op hun plaats blijven). Maak hiervan gebruik om ervoor te zorgen dat de vijand jouw zwakke of gewonde eenheden de volgende beurt niet kan bereiken.

note: [tip]
en: <i>― The Wesnoth Tactical Guide</i>
nl: <i>― Handboek der Tactieken van Wesnoth</i>

note: [tip]
en: Units with the <i>Intelligent</i> trait need fewer experience points to level up. Early in a campaign, try to give killing blows to these units so you can get some high-level troops sooner.
nl: Eenheden met het <i>Intelligent</i> kenmerk hebben minder ervaringspunten nodig om te promoveren. Probeer deze eenheden in het begin van de veldtocht veel vijandelijke eenheden te laten doden, zodat je sneller eenheden van een hogere rang verkrijgt.

note: [tip]
en: <i>― King Konrad, 536YW</i>
nl: <i>― Koning Konrad, 536NW</i>

note: [tip]
en: The encircling tactic is very powerful, particularly against fast opponents. By placing two units on opposite sides of an enemy, their zones of control will restrict it to one hex of movement in any direction. Unfortunately, you must completely surround skirmishers to immobilize them.
nl: De omsingeltactiek is erg krachtig, vooral tegen snelle tegenstanders. Door twee eenheden aan beide zijden van een vijand te zetten zal deze tegenstander door hun controlegebied maar één vak per beurt kunnen verplaatsen. Warzaaiers moeten volledig omsingeld zijn om geïmmobiliseerd te worden.

note: [tip]
en: <i>― Memoirs of Gweddry, 627YW</i>
nl: <i>― Herinneringen van Gweddry, 627NW</i>

note: [tip]
en: You can access the <b>Recruit</b> and <b>Recall</b> commands by right-clicking on a castle tile. That will let you choose the precise hex you put a unit in. Placing units wisely can sometimes let you reach a village a turn earlier.
nl: Je kunt de <b>Rekruteren</b> en <b>Oproepen</b> commando's bereiken door met de rechtermuisknop op een kasteel te klikken. Zo kun je kiezen op welk vak een nieuwe eenheid geplaatst wordt. Het slim plaatsen van eenheden kan er soms voor zorgen dat je een dorp een beurt eerder bereikt.

note: [tip]
en: There are some helpful summary screens in the main menu: for instance, the <b>Status Table</b> will let you know how your enemies are doing, and how you are doing in comparison.
nl: Er zijn enkele handige overzichtsschermen in het hoofdmenu: de <b>Statustabel</b> laat bijvoorbeeld zien wat je tegenstanders aan het doen zijn en hoe jij het doet in vergelijking met hen.

note: [tip]
en: Units with the <i>Quick</i> trait get an extra movement point per turn. This can be very important when moving through difficult terrain such as water or caves. It can make the difference between being able to move one hex or two.
nl: Eenheden met het kenmerk <i>Snel</i> kunnen een vak per beurt meer bewegen. Dit kan erg belangrijk zijn wanneer je door een lastig terrein beweegt, zoals water of grotten. Het kan het verschil maken tussen een verplaatsing van één of twee vakken.

note: [tip]
en: <i>― High Lord Kalenz, 470YW</i>
nl: <i>― Hoge Heer Kalenz, 470NW</i>

note: [tip]
en: After you have played a few scenarios, read the <b>Gameplay</b> section in the <b>Help</b> screen carefully. Details become important as scenarios get harder!
nl: Lees de sectie <b>Gameplay</b> in het <b>Help</b> scherm aandachtig door, nadat je een aantal scenario's gespeeld hebt. Details worden belangrijker wanneer de scenario's moeilijker worden!

note: [tip]
en: It is usually better to start the next scenario in a campaign with lower-level units that are about to level up than with those same units at a higher level.
nl: Het is meestal beter om een volgend scenario in een veldtocht te beginnen met eenheden van een lagere rang die bijna promoveren dan met eenheden van een hogere rang.

note: [tip]
en: On www.wesnoth.org you can find strategy guides, technical support, the history of Wesnoth, and much more.
nl: Op www.wesnoth.org vind je strategische gidsen, technische ondersteuning, de geschiedenis van Wesnoth en nog veel meer.

note: [tip]
en: <i>― The Wesnoth Community</i>
nl: <i>― De Wesnoth Gemeenschap</i>

note: [tip]
en: <i>Lawful</i> units fight better by day, and <i>chaotic</i> units fight better at night. <i>Neutral</i> units are unaffected by the time of day. The rare <i>liminal</i> units fight best during twilight.
nl: <i>Gezagsgetrouwe</i> eenheden vechten overdag beter en <i>wetteloze</i> eenheden vechten 's nachts beter. <i>Neutrale</i> eenheden worden niet door de tijd van de dag beïnvloed. De zeldzame <i>Mysterieuze</i> eenheden vechten het best tijdens de schemering.

note: [tip]
en: <i>― Royal Compendium of Battle Terminology: Volume II (reprinted 221YW)</i>
nl: <i>― Koninklijke Samenvatting van Strijdterminologie - Deel II, (herdrukt 212NW)</i>

note: [tip]
en: An otherwise sound plan can fail if you attack at the wrong time of day.
nl: Een plan dat op zich goed is, kan falen wanneer je op het verkeerde moment van de dag aanvalt.

note: [tip]
en: <i>― Haldric II, 42YW, Handbook of Tactical Analysis: Volume I</i>
nl: <i>― Haldric II, 42NW - Handboek Tactische Analyse: Deel I</i>

note: [tip]
en: If you are playing with <b>Shroud</b> or <b>Fog of War</b> active, you won’t know what you’re facing. In this case, long-range scouting units are worth their cost. Try to choose scouts that can easily move across the surrounding terrain, because units can only see as far as they can move in one turn.
nl: Als je speelt met <b>Sluier</b> of <b>Oorlogsmist</b> aan, zal je niet weten wat er aan komt. In dit geval zijn verkenners met een lang bereik hun kosten waard. Probeer verkenners te kiezen die makkelijk door het omliggend terrein kunnen reizen, omdat eenheden slechts zover kunnen zien als dat ze kunnen bewegen in een beurt.

note: [tip]
en: There are six types of attack: <i>pierce</i>, <i>blade</i>, <i>impact</i>, <i>fire</i>, <i>cold</i> and <i>arcane</i>. Different units have weaknesses against different types of attacks. Right-click on a unit and select <b>Unit Description</b> to see which attacks it is resistant to, and which will affect it the most.
nl: Er zijn zes aanvalstypes: <i>puntig</i>, <i>scherp</i>, <i>stomp</i>, <i>vuur</i>, <i>koud</i> en <i>witte magie</i>. Verschillende eenheden zijn in verschillende mate kwetsbaar voor verschillende aanvalstypen. Om de kwetsbaarheden en verdediging van een eenheid tegen een bepaald aanvalstype te zien, klik je er rechts op en kies je <b>Eenheid Beschrijving</b>.

note: [tip]
en: The terrain occupied by your units is the main factor determining the chance that they will be hit. The defensive rating for the currently selected unit in the currently selected terrain is displayed in the top right corner of the screen.
nl: Het terrein waarop je eenheden zich bevinden, bepaalt de kans dat ze geraakt worden door een vijand. Het verdedigingspercentage dat de geselecteerde eenheid op het geselecteerde terrein heeft, wordt rechts bovenaan het scherm weergegeven.

note: [tip]
en: Poisoned units will lose eight hitpoints every turn until they are one point from dying. They will then remain at death’s door until the poison is removed. Healers can prevent a poisoned unit from deteriorating, but the poison will not be removed unless the unit regenerates, or begins a turn in a village, in an oasis, or next to a unit with the <i>Cures</i> ability.
nl: Vergiftigde eenheden zullen acht levenspunten verliezen iedere beurt, tot ze één punt van de dood staan. Ze zullen op de rand van de dood blijven totdat het gif verwijderd wordt. Helers kunnen voorkomen dat een vergiftigde eenheid verzwakt, maar het gif zal niet verwijderd worden totdat de eenheid regenereert of een beurt begint in een dorp, in een oase, of naast een eenheid met het vermogen <i>Geneest Gif</i>.

note: [tip]
en: You can reuse units from a previous scenario by selecting <b>Recall</b> from the <b>Actions</b> menu. By recalling the same units over and over, you can build up a powerful and experienced army.
nl: Je kunt eenheden van een vorig scenario hergebruiken door <b>Oproepen</b> te selecteren in het <b>Acties</b> menu. Door eenheden steeds weer op te roepen kun je een sterk leger van ervaren troepen opbouwen.

note: [tip]
en: Units of level one and higher have a <i>Zone of Control</i> in the six hexes around them. If a unit moves into an enemy’s zone of control, it may not move any further that turn. This means that units can have two empty hexes between them and still create a barrier to the enemy. Beware, though: skirmishers can pass through these gaps.
nl: Elke eenheid van rang één of hoger heeft een <i>Controlegebied</i> die bestaat uit de zes velden direct naast hem. Wanneer een eenheid het controlegebied van een vijand betreedt, kan hij die beurt niet verder bewegen. Dit betekent dat eenheden een barrière kunnen opwerpen met twee lege vakken tussen hen. Let op: Warzaaiers kunnen echter wel door deze gaten heen.

note: [tip]
en: The chance to hit a unit usually depends on how well that unit can defend itself in the terrain in which it is standing. However, magical attacks always have a 70% chance to hit, and units with the <i>Marksman</i> ability are guaranteed at least a 60% chance of a hit when they attack on their own turn.
nl: De kans om een eenheid te raken hangt normaal gezien af van het terrein waarop de vijandelijke eenheid zich bevindt, maar magische aanvallen hebben altijd 70% kans om te raken en eenheden met het <i>Precisieschutter</i> vaardigheid zullen altijd tenminste 60% kans hebben om iemand te raken in hun beurt.

note: [tip]
en: <i>― Haldric II, 43YW, Handbook of Tactical Analysis: Volume II</i>
nl: <i>― Haldric II, 42NW - Handboek Tactische Analyse: Deel II</i>

note: [tip]
en: Units stationed in villages will either heal eight hitpoints at the beginning of their turn, or will recover from poisoning.
nl: Troepen die in een dorp gestationeerd zijn genezen acht LP aan het begin van hun beurt, of herstellen van een vergiftiging.

note: [tip]
en: Don’t move an injured unit if you don’t have to — let it rest. If a unit does not move or attack, it will recover two hitpoints at the beginning of its next turn.
nl: Beweeg gewonde eenheden niet als dat niet nodig is ― laat hen rusten. Eenheden die niet bewegen of aanvallen tijdens hun beurt, genezen door hun rust twee levenspunten aan het begin van hun volgende beurt.

note: [tip]
en: On maps where <i>Shroud</i> or <i>Fog of War</i> has been enabled, all units’ sightlines are limited by their maximum movement. If you have some valuable but slow units, keep at least one fast unit with them so that you are not caught out by a surprise attack.
nl: Op een kaart met <i>Sluier</i> of <i>Oorlogsmist</i> wordt het zicht van een eenheid beperkt tot de afstand waar hij in één beurt maximaal heen kan bewegen. Als je waardevolle maar trage eenheden hebt, houd dan tenminste één snelle eenheid bij hen zodat je niet betrapt wordt door een verassingsaanval.

note: [tip]
en: Foot units tend to defend better in villages and castles than in other terrain types, while most mounted units do not gain any defensive advantages from villages or castles.
nl: Anders dan bereden eenheden, kunnen de meeste infanterietroepen zich beter verdedigen in een dorp of in een kasteel, terwijl de meeste ruitereenheden geen voordeel behalen uit dorpen en kastelen.

note: [tip]
en: <i>― Sir Kaylan, 498YW</i>
nl: <i>― Heer Kaylan, 498NW</i>

note: [tip]
en: Horse-based units are generally resistant to attacks with bladed or impact weapons, but are vulnerable to attacks with piercing weapons, including bows and spears.
nl: Ruiters hebben in het algemeen een weerstand tegen wapens die scherpe of stompe schade aanrichten, maar ze zijn kwetsbaar voor puntige wapens zoals pijlen en speren.

note: [tip]
en: <i>― Sir Kaylan, 502YW</i>
nl: <i>― Heer Kaylan, 502NW</i>

note: [tip]
en: Inflicting the killing blow on an enemy unit is the best way to gain experience. Units killing an enemy will gain eight experience points for every level of the unit they kill, or four experience points for a zero-level opponent.
nl: De genadeslag toebrengen is de beste manier om ervaringspunten te verdienen. Eenheden die een vijand doden, ontvangen acht EP per rang van de gedode vijand of vier EP voor een nul-rang tegenstander.

note: [tip]
en: Elvish units move and fight well in forest. Dwarvish units move and fight well in hills, mountains and caves.
nl: Elfen vechten en verplaatsen zich zeer goed in bossen. Dwergen vechten en bewegen het best in heuvels, bergen en grotten.

note: [tip]
en: Patience is often key. Rather than attacking in bad conditions or with few troops, wait for better conditions and then attack.
nl: Geduld is een schone zaak. Het is verstandiger om te wachten op goede omstandigheden dan in slechte omstandigheden of met weinig eenheden aan te vallen.

note: [tip]
en: If you are attacked from several directions, it may be a good idea to send expendable units in some directions to delay enemy units.
nl: Wanneer je uit verschillende richtingen wordt aangevallen kan het een goed idee zijn om een paar niet onmisbare eenheden naar de vijand toe te sturen om deze te vertragen.

note: [tip]
en: Do not be afraid to retreat and regroup; it is often the key to victory.
nl: Wees niet bang om terug te trekken en te hergroeperen; het is dikwijls de sleutel tot de overwinning.

note: [tip]
en: <i>― Meneldur, 123YW</i>
nl: <i>― Meneldur, 123NW</i>

note: [tip]
en: In most campaigns you will receive a gold bonus for finishing early, depending on the number of villages on the map and the number of turns remaining. You will usually earn more gold this way than through capturing villages and waiting for the turns to run out.
nl: In de meeste veldtochten krijg je bonusgoud als je een scenario snel uitspeelt. De bonus is afhankelijk van het aantal dorpen op de kaart en het aantal beurten dat je overhoudt. Je verdient op deze manier meestal meer goud dan wanneer je alle dorpjes inneemt en wacht tot de laatste beurt.

note: [tip]
en: <i>Leaders</i> can recruit or recall units from any keep inside a castle, not just the keep they start on. Sometimes your allies may be willing to make room for you on their keep so you can recruit from there, and you can even capture an enemy’s keep and use that.
nl: <i>Leiders</i> kunnen rekruteren of oproepen vanuit elke donjon, niet alleen maar vanuit de donjon waarvan wordt gestart. Soms zullen je bondgenoten je hun donjon willen afstaan zodat je daarvandaan kunt rekruteren, en je kunt zelfs de donjon van een vijand veroveren om die te gebruiken.

note: [tip]
en: Skeletons are resistant to piercing, bladed and cold-based attacks but are vulnerable to impact, fire, and arcane attacks.
nl: Skeletten hebben een hoge weerstand tegen puntige, scherpe en koude aanvallen, maar zijn kwetsbaar voor stompe, vurige, en mysterieuze aanvallen.

note: [tip]
en: Units with the <i>Leadership</i> ability help lower-level adjacent units on the same side fight better. You can move these units slowly along your battle lines and give bonuses to large numbers of lower-level troops.
nl: Eenheden met de vaardigheid <i>Leiderschap</i> zorgen ervoor dat jouw omringende eenheden van een lagere rang beter vechten. Je kunt deze eenheden langzaam verplaatsen over je gevechtslinies om grote aantallen troepen van een lagere rang bonussen te geven.

note: [tip]
en: Try to avoid moving next to unoccupied villages. An enemy unit may move into the village and attack you, while enjoying the defense and healing of the village.
nl: Vermijd in het algemeen om troepen naast een verlaten dorp te plaatsen: een vijand kan het dorp innemen en van daaruit aanvallen, terwijl hij in het dorp geneest.

note: [tip]
en: For any player, controlling villages is often key to winning a scenario. You may use this knowledge to lure your opponents into a trap by leaving some villages unoccupied, but keep in mind that an enemy unit becomes much harder to dislodge from a village! Plan your movements accordingly.
nl: Voor elke speler is het vaak van groot belang om dorpen in te nemen en te behouden gedurende een scenario. Je zou dit in je voordeel kunnen gebruiken door sommige dorpen onbezet te laten om hierdoor de vijand in een val te lokken, let er wel op dat een vijandige eenheid vaak een hoge verdediging heeft in een dorp! Pas je bewegingen hierop aan.

note: [tip]
en: <i>― Kai Laudiss, 623YW</i>
nl: <i>― Kai Laudiss, 623NW</i>

note: [tip]
en: Use lines of troops to screen your injured units while they recover.
nl: Gebruik een linie van troepen om je gewonde eenheden te beschermen terwijl ze herstellen.

note: [tip]
en: <i>― Princess Li’sar, 515YW</i>
nl: <i>― Prinses Li'sar, 515NW</i>

note: [tip]
en: If you move a unit, but don’t attack or discover any additional information, you can undo your move by pressing <b>u</b>.
nl: Als je een eenheid verplaatst, maar je valt er niet mee aan en vindt ook geen extra informatie, dan kun je je zet ongedaan maken door op <b>u</b> te drukken.

note: [tip]
en: You can see how far enemy units can move by moving the mouse cursor over them.
nl: Je kan zien hoe ver vijandelijke eenheden kunnen bewegen door de muiscursor op hen te plaatsen.

note: [tip]
en: Use healers to support your attacks — they will win you battles without needing to attack anything themselves.
nl: Gebruik genezers om je aanvallen te ondersteunen ― ze bezorgen je overwinningen zonder zelf te vechten.

note: [tip]
en: <i>― The Scroll of Chantal, 516YW</i>
nl: <i>― De boekrol van Chantal, 516NW</i>

note: [tip]
en: The <i>Slow</i> attack makes enemy units move slower and halves the damage they do on all attacks until they end a turn.
nl: De <i>Vertraag</i>-aanval hindert vijanden in hun voortgang en halveert bovendien de schade die ze toebrengen tot ze hun beurt beëindigen.

note: [tip]
en: <i>Arcane</i> attacks are very powerful against undead.
nl: <i>Witte magie</i> aanvallen zijn zeer krachtig tegen ondoden.

note: [tip]
en: <i>― Great Sage Dacyn, 626YW</i>
nl: <i>― Grote Sage Dacyn, 626NW</i>

note: [tip]
en: Units are healed when they advance a level. Used wisely, this can turn a fight.
nl: Eenheden genezen volledig wanneer ze promoveren. Daar kun je handig gebruik van maken tijdens een veldslag.

note: [tip]
en: Charging units are best used against enemies they can kill with a single blow.
nl: Eenheden die in een stormloop kunnen aanvallen, worden vaak ingezet tegen vijanden die door één flinke klap uitgeschakeld zijn.

note: [tip]
en: Instead of leveling up, high-level units gain an <i>After Maximum Level Advancement</i> (AMLA) bonus, which usually increases the unit’s maximum hitpoints by three and fully heals it. This is much less than the normal benefits of advancing a level, so it is generally wiser to advance your lower-level units instead.
nl: Eenheden die de hoogste rang hebben bereikt kunnen een AMLA-bonus (<i>After Maximum Level Advancement = Groei Na Maximale Rang</i>) verkrijgen in plaats van te promoveren, meestal zal hun maximale aantal levenspunten met drie verhoogd worden en zullen ze volledig genezen. Dit is veel minder dan de normale voordelen van een promotie, waardoor het vaak verstandiger is eenheden van lagere rang te laten promoveren.

note: [tip]
en: To advance low-level units quickly, team them with a veteran and use the veteran to damage a joint target heavily enough for the junior partner to get in the killing blow.
nl: Om eenheden van een laag niveau snel te promoveren, groepeer je ze samen met een veteraan en gebruik je de veteraan om een gezamenlijke tegenstander genoeg te verzwakken zodat de pupil het werk kan afmaken.

note: [tip]
en: <i>― Queen Li’sar, 528YW</i>
nl: <i>― Koningin Li'sar, 528NW</i>

note: [tip] Whiteboard is another name for the Planning Mode
en: You cannot undo a move that uncovers hexes hidden by fog or shroud. Turn on the <b>Delay Shroud Updates</b> option when you need to move units while retaining the ability to undo, or use the new Whiteboard planning tool.
nl: Je kunt geen zet ongedaan maken die mist of sluier optrok. Het aanzetten van de <b>Stel sluier bijwerking uit</b> optie of het gebruik van de nieuwe planningsmodus maakt het mogelijk zetten van eenheden ongedaan te maken.

note: [tip]
en: If an enemy benefits more from a rare terrain type than you do, occupying that terrain will deprive them of its benefits.
nl: Als een vijand meer voordeel heeft van een terreintype dan jij, zal het veroveren van dat terrein hem van die voordelen weghouden.

note: [tip]
en: Few units have good defenses in water; a line of attackers along the edge of a river can inflict heavy casualties. Elves can use the edge of a forest in a similar manner, and dwarves can do the same with mountains.
nl: Weinig eenheden hebben een goede verdediging in het water; een rij aanvallers langs de oever van een rivier kan veel schade toebrengen. Elfen kunnen hetzelfde doen aan de rand van een bos en dwergen aan de voet van bergen.

note: [tip]
en: The <i>Slow</i> ability is extremely powerful because it has such wide-ranging effects. Enemy undead get half the normal benefit from their <i>Drain</i> ability, the damage bonus from <i>Charge</i> or <i>Backstab</i> is cancelled, and the <i>Berserk</i> ability is weakened. Fast foes struggle to escape; slow enemies are almost immobilized, and your own units suffer less retaliation damage, so it’s quicker to heal them.
nl: De vaardigheid <i>Vertraagt</i> is erg sterk omdat het een zeer breed effect heeft. Vijandelijke Ondoden beschikken slechts over de helft van hun normale voordeel van hun vaardigheid <i>Aftappen</i>, de schadebonus van een <i>Stormloop</i> of <i>Ruggensteek</i> wordt uitgeschakeld en de <i>Razernij</i>vaardigheid wordt verzwakt. Snelle vijanden hebben problemen bij het ontsnappen; trage vijanden worden bijna altijd immobiel en je eigen eenheden hebben minder last van tegenaanvallen; op deze manier kun je hen sneller genezen.

note: [tip]
en: Try to operate units with a small number of powerful attacks — such as Dark Adepts, Horsemen, Orcish Grunts or Dwarvish Thunderers — in pairs or threes. This gives you another try whenever your first devastating attack misses — as inevitably happens from time to time.
nl: Probeer eenheden met een klein aantal sterke aanvallen — zoals Duistere Magiërs, Ruiters, Orkgrommers of Donderdwergen — per drie te laten opereren. Dit geeft je een extra kans wanneer je eerste verwoestende aanval mist — iets dat onvermijdelijk af en toe zal gebeuren.

note: [tip]
en: Units with three or more attacks — especially magical attacks — are ideal for finishing off enemies with only a few hitpoints remaining. Be sure to use leadership — or a strong or dextrous unit — whenever the extra point or two of damage makes a one-hit kill possible.
nl: Eenheden met drie of meer aanvallen — in het bijzonder magische aanvallen — zijn ideaal om vijanden die nog maar een paar levenspunten hebben de genadeslag toe te brengen. Maak zeker gebruik van leiderschap — of een sterke of behendige eenheid — wanneer de extra twee punten schade een dood in één slag mogelijk maken.

note: [tip]
en: Think twice before dismissing any unit from your recall list, no matter how little experience it has. Sometimes it’s worth paying a premium to know exactly what traits a new arrival will have.
nl: Denk twee keer na voordat je een eenheid van je lijst met op te roepen eenheden verwijdert, ook al heeft de eenheid slechts weinig ervaring. Soms is iets extra betalen de moeite waard om precies te weten welke eigenschappen een nieuwe eenheid zal hebben.

note: [tip]
en: When a tough unit is heavily injured, send it to heal in a village several turns’ movement away from the fighting. Then it can recover in peace (at 10 hitpoints per turn) without tying up front-line villages.
nl: Wanneer een taaie eenheid hevig gewond is, kan je de eenheid voor een paar beurten uit het gevecht halen en naar een dorp sturen. Op die manier kan hij zich in vrede herstellen (met 10 levenspunten per beurt) zonder dorpen aan de frontlinie te bezetten.

note: [tip]
en: <i>― Lord Hamel of Knalga</i>
nl: <i>— Heer Hamel van Knalga</i>

note: [tip]
en: Combining multiple special abilities can be deadly. While it may take some work to combine, for example, <i>Leadership</i>, <i>Illuminates</i> and <i>Charge</i> against a slowed opponent, the results can be impressive.
nl: Het combineren van meerdere speciale vaardigheden kan dodelijk zijn. Alhoewel het wat werk kost om, bijvoorbeeld <i>Leiderschap</i>, <i>Verlicht</i> en <i>Stormloop</i> te combineren tegen een vertraagde tegenstander, kunnen de resultaten ontzagwekkend zijn.

note: [tip]
en: While finishing early gives a gold bonus, and reduces the opportunities for enemies to kill your valuable troops, it also means you lose chances to earn your units extra experience. When deciding whether or not to finish a scenario early, weigh these factors against one another.
nl: Ook al geeft het vroegtijdig beëindigen van een scenario je een goudbonus, en reduceert het de kans voor vijanden om je waardevolle troepen te doden, het betekent ook dat je kansen verliest om je eenheden extra ervaring te laten verdienen. Wanneer je beslist om een scenario vroegtijdig te beëindigen, doe je er goed aan om deze factoren tegen elkaar af te wegen.

note: [tip]
en: If your forces have weak defenses everywhere on the map, occupy the areas where your enemies can only attack you by sharing the same disadvantages. Avoid places where your defenses are poor and your enemy’s are merely average. Plan for heavy losses, and take firm control of any hex where the land does favor you.
nl: Als je troepen overal op de kaart een zwakke verdediging hebben, doe je er goed aan om de gebieden waar de vijanden je enkel kunnen aanvallen als ze dezelfde nadelen hebben als jou troepen te bezetten. Vermijd plaatsen waar je verdedigingen zwak zijn en die van je vijanden gemiddeld. Voorzie zware verliezen en bezet standvastig de locaties waar het land je voordeel biedt.

note: [tip]
en: The recruitment cost of some units may exceed the usual recall expenditure of 20 gold. In a campaign, always check if recalling a unit of the same type may be cheaper.
nl: De rekruteerkosten van sommige eenheden kunnen meer zijn dan de oproepkosten van 20 goudstukken. In een veldtocht is het verstandig om altijd te controleren of het goedkoper is om een eenheid van hetzelfde type op te roepen.

note: [tip]
en: You must accept some losses in battle. It is not uncommon for beginners to lose sight of victory as they attempt to keep every unit alive.
nl: Je moet soms een aantal verliezen accepteren in een gevecht. Het is niet ongewoon voor beginners om de overwinning uit het oog te verliezen wanneer ze proberen iedere eenheid levend te houden.

note: [tip]
en: <i>― Queen Asheviere, 503YW</i>
nl: <i>― Koningin Asheviere, 503NW</i>

note: [tip]
en: Using lower-level units can be very cost-effective.
nl: Het gebruik van eenheden van een lage rang kan erg kostenbesparend werken.

note: [tip]
en: Some higher-level units have inimitable abilities such as <i>Leadership</i>, <i>Cures</i>, or <i>Nightstalk</i>. Obtaining those units early can make a big difference in a campaign.
nl: Sommige eenheden met een hogere rang hebben belangrijke vaardigheden zoals <i>Leiderschap</i>, <i>Geneest Gif</i>, of <i>Nachtzicht</i>. Wanneer deze eenheden vroeg in de veldtocht beschikbaar worden kan dit voor een groot verschil zorgen.

note: [tip]
en: <i>― Sir Gerrick of Westin, 607YW</i>
nl: <i>― Heer Gerrick van Westin, 607NW</i>

note: [tip]
en: The cleansing waters of an oasis will heal the injured. The fiery ichor of the underworld hinders the flightless, while offering illumination in darkness to those that may fly above it.
nl: Het reinigende water van een oase zal de gewonden genezen. Het vurige demonenbloed van de onderwereld hindert diegene die niet kunnen vliegen, terwijl het verlichting in de duisternis biedt aan degenen die erboven kunnen zweven.

note: [tip]
en: <i>― Dominant Gorlack, 3YW</i>
nl: <i>― Heerser Gorlack, 3NW</i>

note: [tip]
en: If a unit is positioned next to healers from two allied sides, the unit will be healed on both sides’ turns. This way, a unit can be healed faster than otherwise possible.
nl: Als een eenheid gepositioneerd is naast genezers van twee bevriende zijden, zal de eenheid in de beurt van beide zijden genezen worden. Op deze manier kan een eenheid sneller genezen dan normaal gesproken.

note: [tip]
en: <i>― Lord Tallin of Knalga, 538 YW</i>
nl: <i>― Heer Tallin van Knalga, 538NW</i>

note: [tip]
en: Holding down <b>shift</b> will make the animations for moving and fighting quicker. The <i>acceleration factor</i> can be set, and turned on by default, in the <i>Preferences</i> menu’s <i>General</i> tab.
nl: Door <b>shift</b> in te drukken zullen de animaties voor het vechten en verplaatsen zich sneller afspelen. De <i>versnellende factor</i> kan worden ingesteld, of standaard 'aan' worden gezet in het <i>Algemeen</i> tabblad van het <i>Instellingen</i> menu.

note: [tip] Translate "Change difficulty" and "Load Game" as in wesnoth-lib textdomain
en: Did you know that you can change the difficulty level during a campaign? Select the <i>Change difficulty</i> option at the bottom of the <i>Load Game</i> screen when loading start-of-scenario save files.
nl: Wist je dat je de moeilijkheidsgraad tijdens een veldtocht aan kan passen? Kies de <i>Verander moeilijkheidsgraad</i> optie onderaan het <i>Spel Laden</i>-scherm als je een opgeslagen bestand (die zich aan het begin van een scenario bevindt) opent.

note: [tip]
en: <i>Feral</i> units, such as Bats and wild animals, will avoid villages. Even if they occupy a village hex, they do not gain any defensive benefits from the village, although they will still be healed.
nl: <i>Wilde</i> eenheden, zoals Vleermuizen en wilde dieren, zullen dorpen vermijden. Ook al bezetten ze een vakje met een dorp, ze zullen geen defensieve voordelen ontvangen van het dorp, maar ze zullen wel nog altijd genezen.

note: TRANSLATORS: In networked games, when one player has the choice between multiple advancements of a unit, this text is sent to other players. It will be embedded within a message.
en: waiting for^an advancement choice
nl: het kiezen van een promotie

en: An invalid attacker weapon got selected.
nl: Ongeldig aanvalswapen geselecteerd.

en: You do not have a leader to recall with.
nl: Je hebt geen leider om eenheden mee op te roepen.

en: None of your leaders are able to recall that unit.
nl: Geen enkele van je leiders kan deze eenheid oproepen.

en: You must have a leader on a keep who is able to recall that unit.
nl: Je moet een leider op een donjon hebben staan die die eenheid kan oproepen.

en: There are no vacant castle tiles in which to recall the unit.
nl: Er zijn geen lege kasteelvakken waarop je de eenheid kan oproepen.

en: An unrecognized error has occurred.
nl: Een onbekende fout heeft plaatsgevonden.

en: You do not have a leader to recruit with.
nl: Je hebt geen leider om mee te rekruteren.

en: None of your leaders are able to recruit this unit.
nl: Geen enkele van je leiders kan deze eenheid rekruteren.

en: You must have a leader on a keep who is able to recruit the unit.
nl: Je moet een leider op een donjon hebben staan die de eenheid kan rekruteren.

en: There are no vacant castle tiles in which to recruit the unit.
nl: Er zijn geen lege kasteelvakken waarop je de eenheid kan rekruteren.

en: cured
nl: genezen

en: female^cured
nl: genezen

en: Ambushed!
nl: Hinderlaag!

en: Failed teleport! Exit not empty
nl: Teleporteren mislukt! Uitgang niet vrij

note: TRANSLATORS: This becomes the "friendphrase" in "Units sighted! ($friendphrase, $enemyphrase)"
en: Part of 'Units sighted! (...)' sentence^1 friendly | $friends friendly
nl[0]: 1 bevriende
nl[1]: $friends bevriende

note: TRANSLATORS: This becomes the "enemyphrase" in "Units sighted! ($friendphrase, $enemyphrase)"
en: Part of 'Units sighted! (...)' sentence^1 enemy | $enemies enemy
nl[0]: 1 vijandelijke
nl[1]: $enemies vijandelijke

note: TRANSLATORS: Both friends and enemies sighted -- neutral message. This is shown when a move is interrupted because units were revealed from the fog of war.
en: Units sighted! ($friendphrase, $enemyphrase)
nl: Eenheden gesignaleerd! ($friendphrase, $enemyphrase)

note: TRANSLATORS: Only enemies sighted -- bad message. This is shown when a move is interrupted because units were revealed from the fog of war.
en: Enemy unit sighted! | $enemies enemy units sighted!
nl[0]: Vijandelijke eenheid in zicht!
nl[1]: $enemies vijandelijke eenheden in zicht!

note: TRANSLATORS: Only friends sighted -- good message. This is shown when a move is interrupted because units were revealed from the fog of war.
en: Friendly unit sighted | $friends friendly units sighted
nl[0]: Bevriende eenheid in zicht
nl[1]: $friends bevriende eenheden in zicht

en: (press $hotkey to keep moving)
nl: (druk $hotkey om verder te bewegen)

en: Redo Error
nl: Voer fout opnieuw uit

en: The redo stack is out of sync. This is most commonly caused by a corrupt save file or by faulty WML code in the scenario or era. Details:
nl: Het geheugen voor Opnieuw Uitvoeren loopt niet synchroon. Dit wordt meestal veroorzaakt door een foutief opgeslagen bestand of bij foutieve WML code in het scenario of tijdperk. Details:

en: Connecting to $server_address|...
nl: Bezig met verbinden met $server_address|...

en: Downloading list of add-ons...
nl: Downloaden van de lijst met add-ons...

en: Requesting distribution terms...
nl: Opvragen distributievoorwaarden...

en: The add-on <i>$addon_title</i> has an invalid id '$addon_id' and cannot be published.
nl: De add-on <i>$addon_title</i> heeft een ongeldige id '$addon_id' en kan niet worden geïnstalleerd.

en: The add-on <i>$addon_title</i> has a file or directory containing invalid characters and cannot be published.
nl: De add-on <i>$addon_title</i> heeft een ongeldige bestands- of mapnaam en kan niet worden gepubliceerd.

en: The add-on <i>$addon_title</i> has an invalid file or directory name and cannot be published. File or directory names may not contain '..' or end with '.' or be longer than 255 characters. It also may not contain whitespace, control characters, or any of the following characters:
    
    &quot; * / : &lt; &gt; ? \ | ~
nl: De add-on <i>$addon_title</i> heeft een ongeldige bestands- of mapnaam en kan niet worden gepubliceerd. Bestands- of mapnamen mogen geen '..' bevatten of eindigen met '.', ook mogen ze niet langer zijn dan 255 karakters. Ook mag een naam geen spaties, control-karakters of een van de volgende karakters bevatten:
    
    &quot; * / : &lt; &gt; ? \ | ~

en: The add-on <i>$addon_title</i> contains files or directories with case conflicts. File or directory names may not be differently-cased versions of the same string.
nl: De add-on <i>$addon_title</i> bevat bestanden of mappen met bestemmingsconflicten. Bestands- of mapnamen mogen geen andere bestemming hebben dan dezelfde string.

en: The connection to the remote server is not secure. The add-on <i>$addon_title</i> cannot be uploaded.
nl: De verbinding met de draadloze server is onbeveiligd. De add-on <i>$addon_title</i>  kan niet worden geüpload.

en: Requesting file index...
nl: Opvragen bestandsindex...

en: Sending an update pack for the add-on <i>$addon_title</i>...
nl: Verzenden van een updatepakket voor add-on <i>$addon_title</i>...

en: Sending add-on <i>$addon_title</i>...
nl: Verzenden van add-on <i>$addon_title</i>...

en: Removing add-on <i>$addon_title</i> from the server...
nl: Verwijderen van add-on <i>$addon_title</i> van de server...

en: Downloading add-on <i>$addon_title</i>...
nl: Downloaden van add-on <i>$addon_title</i>...

en: Add-ons Manager
nl: Add-ons Beheerder

en: Installing add-on <i>$addon_title</i>...
nl: Add-on <i>$addon_title</i> installeren...

en: The add-on <i>$addon_title</i> has an invalid file or directory name and cannot be installed.
nl: De add-on <i>$addon_title</i> heeft een ongeldige bestands- of mapnaam en kan niet worden geïnstalleerd.

en: The add-on <i>$addon_title</i> has file or directory names with case conflicts. This may cause problems.
nl: De add-on <i>$addon_title</i> heeft een bestands- of mapnaam met bestemmingsconflicten. Dit kan voor problemen zorgen.

en: The server responded with an error:
nl: De server antwoordde met een fout:

en: The selected add-on has the following dependency, which is not currently installed or available from the server. Do you wish to continue? | The selected add-on has the following dependencies, which are not currently installed or available from the server. Do you wish to continue?
nl[0]: De geselecteerde add-on heeft de volgende afhankelijkheid, die momenteel niet geïnstalleerd is of beschikbaar is op de server. Wilt u toch doorgaan?
nl[1]: De geselecteerde add-ons hebben de volgende afhankelijkheden, die momenteel niet geïnstalleerd zijn of beschikbaar zijn op de server. Wilt u toch doorgaan?

en: Broken Dependencies
nl: Gebroken Afhankelijkheden

en: The following dependency could not be installed. Do you still wish to continue? | The following dependencies could not be installed. Do you still wish to continue?
nl[0]: De volgende afhankelijkheid kon niet worden geïnstalleerd. Wil je nog steeds doorgaan?
nl[1]: De volgende afhankelijkheden konden niet worden geïnstalleerd. Wil je nog steeds doorgaan?

en: Dependencies Installation Failed
nl: Installatie van Afhankelijkheden Mislukt

en: The add-on '$addon|' is already installed and contains additional information that will be permanently lost if you continue:
nl: De add-on '$addon|' is al geïnstalleerd en bevat extra informatie die verloren gaat als je doorgaat:

en: Publishing information file (.pbl)
nl: Publiceer informatie bestand (.pbl)

en: Version control system (VCS) information
nl: Versie controle systeem (VCS) informatie

en: Do you really wish to continue?
nl: Weet je zeker dat je wilt verdergaan?

en: Confirm
nl: Bevestigen

en: addon_type^Campaign
nl: Veldtocht

en: addon_type^Scenario
nl: Scenario

en: addon_type^SP/MP Campaign
nl: SP/MP Veldtocht

en: addon_type^MP era
nl: MP tijdperk

en: addon_type^MP faction
nl: MP factie

en: addon_type^MP map-pack
nl: MP kaartencollectie

en: addon_type^MP scenario
nl: MP scenario

en: addon_type^MP campaign
nl: MP veldtocht

en: addon_type^Modification
nl: MP aanpassing

en: addon_type^Core
nl: Bron

en: addon_type^Resources
nl: Middelen

en: addon_type^Other
nl: Anders

en: addon_type^(unknown)
nl: (onbekend)

en: unit_byte^B
nl: B

en: Network communication error.
nl: Netwerkcommunicatiefout.

en: Remote host disconnected.
nl: Remote host verbrak verbinding.

en: A problem occurred when trying to create the files necessary to install this add-on.
nl: Een probleem trad op tijdens het genereren van de bestanden die nodig zijn voor de installatie van deze add-on.

en: A local file with add-on publishing information could not be read.
    
    File: $path
    Error message: $msg
nl: Een lokaal bestand met add-on publiceer informatie kon niet worden gelezen
    
    Bestand: $path
    Foutmelding: $msg

en: The add-ons server address specified is not valid.
nl: Het gespecificeerde server adres voor add-ons is ongeldig.

en: You have no add-ons installed.
nl: Je hebt geen add-ons geïnstalleerd.

en: Are you sure you want to remove the following installed add-on? | Are you sure you want to remove the following installed add-ons?
nl[0]: Weet je zeker dat je de volgende add-on wilt verwijderen?
nl[1]: Weet je zeker dat je de volgende add-ons wilt verwijderen?

en: The following add-on appears to have publishing or version control information stored locally, and will not be removed: | The following add-ons appear to have publishing or version control information stored locally, and will not be removed:
nl[0]: De volgende add-on lijkt versie controle of informatie lokaal opgeslagen te hebben, en zal niet worden verwijderd:
nl[1]: De volgende add-ons lijken versie controle of informatie lokaal opgeslagen te hebben, en zllen niet worden verwijderd:

en: The following add-on could not be deleted properly: | The following add-ons could not be deleted properly:
nl[0]: De volgende add-on kon niet verwijderd worden:
nl[1]: De volgende add-ons konden niet verwijderd worden:

en: Add-on Deleted | Add-ons Deleted
nl[0]: Add-on verwijderd
nl[1]: Add-ons verwijderd

en: The following add-on was successfully deleted: | The following add-ons were successfully deleted:
nl[0]: De volgende add-on werd succesvol verwijderd:
nl[1]: De volgende add-ons werden succesvol verwijderd:

en: An error occurred while downloading the add-ons list from the server.
nl: Er is een fout opgetreden bij het downloaden van de add-ons lijst van de server.

en: Could not find add-ons matching the ids $addon_ids on the add-on server.
nl: Kon geen add-ons vinden met de ids $addon_ids op de add-on server.

en: Success.
nl: Succesvol.

en: Incorrect add-on passphrase.
nl: Ongeldige add-on wachtwoordszin.

en: Forum authentication was requested for a user that is not registered on the forums.
nl: Forum verificatie was aangevraagd voor een gebruiker die niet is geregistreerd op het forum.

en: Upload denied. Please contact the server administration for assistance.
nl: Upload afgewezen. Neem contact op met de server administratie voor assistentie.

en: Attempted to upload an update pack for a non-existent add-on.
nl: Het update-pakket kan niet worden geüpload want de add-on bestaat niet.

en: No add-on data was supplied by the client.
nl: De client heeft geen add-on data aangeleverd.

en: Invalid upload pack.
nl: Ongeldig uploadpakket.

en: Invalid add-on name.
nl: Ongeldige add-on naam.

en: Formatting character in add-on name.
nl: Ongeldig teken in add-on naam.

en: The add-on contains files or directories with illegal names.
    
    Names containing whitespace, control characters, or any of the following symbols are not allowed:
    
        " * / : < > ? \ | ~
    
    Additionally, names may not be longer than 255 characters, contain '..', or end with '.'.
nl: De add-on bevat bestanden of mappen met verboden namen.
    
    Namen met een spatie, ctrl-tekens of een van de volgende tekens zijn niet toegestaan:
    
        " * / : < > ? \ | ~
    
    Daarnaast mogen namen niet langer zijn dan 255 tekens, geen '...' bevatten of eindigen met '.'.

en: The add-on contains files or directories with case conflicts.
    
    Names in the same directory may not be differently-cased versions of each other.
nl: De add-on bevat bestanden of mappen met bestemmingsconflicten.
    
    Bestands- of mapnamen mogen niet dezelfde tekst hebben, hoofdletters worden niet gezien als andere tekens.

en: The add-on name contains an invalid UTF-8 sequence.
nl: De add-on naam bevat een ongeldige UTF-8 combinatie.

en: No add-on title specified.
nl: Geen add-on titel benoemd.

en: No add-on author/maintainer name specified.
nl: Naam van add-on maker/onderhouder is niet benoemd.

en: No add-on version specified.
nl: Versie van add-on is niet benoemd.

en: No add-on description specified.
nl: Geen add-on beschrijving benoemd.

en: No add-on author/maintainer email specified.
nl: Email van add-on maker/onderhouders is niet benoemd.

en: Missing passphrase.
nl: Paswoordzin ontbreekt.

en: Formatting character in add-on title.
nl: Ongeldig opmaakteken in add-on titel.

en: Invalid or unspecified add-on type.
nl: Ongeldig of onbenoemd add-on type.

en: Version number not greater than the latest uploaded version.
nl: Versienummer is niet hoger dan de laatst geüpdatete versie.

en: Feedback topic id is not a number.
nl: Feedback onderwerp id is geen getal.

en: Feedback topic does not exist.
nl: Feedback onderwerp bestaat niet.

en: The add-on publish information contains an invalid UTF-8 sequence.
nl: De publiceer informatie van de add-on bevat een ongeldig UTF-8 combinatie.

en: The add-on's forum_auth attribute does not match what was previously uploaded.
nl: Het forum_auth attribuut van de add-on komt niet overeen met de vorige upload.

en: Unspecified server error.
nl: Onbekende serverfout.

en: Server is in read-only mode.
nl: Server is in de stand alleen-lezen.

en: Corrupted server add-ons list.
nl: Verkeerde server add-ons lijst.

en: Empty add-on version list on the server.
nl: Lege add-on versielijst op de server.

en: This server does not support using the forum_auth attribute in your pbl.
nl: Deze server ondersteunt geen gebruik van het forum_auth attribuut.

en: Unspecified validation failure.
nl: Onbekende valideerfout.

en: Scenario Report
nl: Scenariorapport

en: Victory
nl: Overwinning

en: You have emerged victorious!
nl: Je hebt de overwinning behaald!

en: Defeat
nl: Nederlaag

en: You have been defeated!
nl: Je bent verslagen!

en: Remaining gold:
nl: Resterende goudstukken:

en: Turns finished early:
nl: Resterend aantal beurten:

en:  per turn
nl:  per beurt

en: Early finish bonus:
nl: Beurten over bonus:

en: Total bonus:
nl: Totale bonus:

en: Total gold:
nl: Totale goudstukken:

en: Carryover percentage:
nl: Overdrachtspercentage:

en: Bonus gold:
nl: Bonus goudstukken:

en: Retained gold:
nl: Resterende goudstukken:

en: You will start the next scenario with $gold on top of the defined minimum starting gold. | You will start the next scenario with $gold on top of the defined minimum starting gold.
nl[0]: Je zult het volgende scenario beginnen met $gold bovenop het gedefinieerde minimale aantal goudstukken.
nl[1]: Je zult het volgende scenario beginnen met $gold bovenop het gedefinieerde minimale aantal goudstukken.

en: You will start the next scenario with the defined minimum starting gold. | You will start the next scenario with the defined minimum starting gold.
nl[0]: Je zult het volgende scenario beginnen met het vooraf gedefinieerde minimale aantal goudstukken.
nl[1]: Je zult het volgende scenario beginnen met het vooraf gedefinieerde minimale aantal goudstukken.

en: You will start the next scenario with $gold or its defined minimum starting gold, whichever is higher. | You will start the next scenario with $gold or its defined minimum starting gold, whichever is higher.
nl[0]: Je zult het volgende scenario beginnen met $gold of met het vooraf gedefinieerde minimale aantal goudstukken, welke van de twee het hoogst is.
nl[1]: Je zult het volgende scenario beginnen met $gold of met het vooraf gedefinieerde minimale aantal goudstukken, welke van de twee het hoogst is.

en: Added to ignore list: $nick
nl: Toegevoegd aan negeerlijst: $nick

en: ignores list
nl: negeerlijst

en: Invalid username: $nick
nl: Ongeldige gebruikersnaam: $nick

en: Added to friends list: $nick
nl: Toegevoegd aan vriendenlijst: $nick

en: friends list
nl: vriendenlijst

en: Removed from list: $nick
nl: Verwijderd van lijst: $nick

en: friends and ignores list
nl: vrienden- en negeerlijst

en: version
nl: versie

en: nick registration
nl: bijnaam registratie

en: requesting information for user $nick
nl: informatie opvragen van gebruiker $nick

en: (A) — admin command
nl: (A) - administratorcommando

en: (admin only)
nl: (enkel administrator)

en: Send a query to the server. Without arguments the server should tell you the available commands.
nl: Stuur een vraag naar de server. Zonder argumenten zal de server u de beschikbare commando's vertellen.

en: Ban and kick a player or observer. If he is not in the game but on the server he will only be banned.
nl: Verban en verwijder een speler of toeschouwer. Als hij niet in het spel maar wel op de server is, zal hij alleen verbannen worden.

en: <nickname>
nl: <bijnaam>

en: Unban a user. He does not have to be in the game but on the server.
nl: Hef de ban op een gebruiker op. Hij moet zich niet in het spel of op de server bevinden.

en: Kick a player or observer.
nl: Verwijder een speler of observator uit het spel.

en: Mute an observer. Without an argument displays the mute status.
nl: Demp een toeschouwer. Zonder argument geeft dit de dempstatus weer.

en: Unmute an observer. Without an argument unmutes everyone.
nl: Leg een toeschouwer het zwijgen op. Zonder argument geeft dit de 'zwijg'-status weer.

en: Mute/Unmute all observers. (toggles)
nl: Demp/Hef demp op bij alle toeschouwers. (schakelen)

en: Send some data to the server. Can be used to verify the network connection and notice disconnects.
nl: Stuur wat data naar de server. Kan worden gebruikt om netwerkverbinding en het verbreken ervan te controleren.

en: Report abuse, rule violations, etc. to the server moderators. Make sure to mention relevant nicknames, etc.
nl: Meldt misbruik, overtredingen, enz. bij de server beheerders. Zorg dat je relevante bijnamen enz. noemt.

en: <message>
nl: <bericht>

en: Send an emotion or personal action in chat.
nl: Stuur een emotie of persoonlijke actie in de chat.

en: Send a private message. You cannot send private messages to players in a running game you observe or play in.
nl: Stuur een privé-bericht. Je kunt geen privé-berichten sturen aan spelers in een lopend spel dat je observeert of waarin je speelt.

en: <nickname> <message>
nl: <bijnaam> <boodschap>

en: <level> <domain>
nl: <niveau> <domein>

en: Change the log level of a log domain.
nl: Verander het logniveau van een logdomein.

en: Add a nickname to your ignores list.
nl: Voeg een bijnaam toe aan je negeerlijst.

en: Add a nickname to your friends list.
nl: Voeg een bijnaam toe aan je vriendenlijst.

en: Remove a nickname from your ignores or friends list.
nl: Verwijder een bijnaam van je negeer- of vriendenlijst.

en: Get a random number between 1 and N visible in the game setup lobby.
nl: Geeft een willekeurig nummer tussen 1 en N en toont dit in de spel setup lobby.

en: Display version information.
nl: Laat versie-informatie zien.

en: Request information about a nickname.
nl: Vraag informatie over een bijnaam op.

en: Clear chat history.
nl: Chatgeschiedenis verwijderen.

en: Unknown debug level: '$level'.
nl: Onbekend debug niveau: '$level'.

en: error
nl: fout

en: Unknown debug domain: '$domain'.
nl: Onbekend debug domein: '$domain'.

en: Switched domain: '$domain' to level: '$level'.
nl: Schakelde domein: '$domain' naar niveau: '$level'.

en: whisper to $receiver
nl: fluister tegen $receiver

en: whisper: $sender
nl: fluister: $sender

en: $elem has been deprecated indefinitely.
nl: $elem is voor eeuwig verouderd.

en: $elem has been deprecated and may be removed in version $version.
nl: $elem is verouderd en kan worden verwijderd in versie $version.

en: $elem has been deprecated and may be removed at any time.
nl: $elem is verouderd en zal elk moment worden verwijderd.

en: $elem has been deprecated and will be removed in version $version.
nl: $elem is verouderd en zal worden verwijderd in versie $version.

en: $elem has been deprecated and removed.
nl: $elem is verouderd en is verwijderd.

en: Chat message
nl: Chatbericht

en: The Battle for Wesnoth
nl: De Strijd om Wesnoth

en: Invalid Color
nl: Ongeldige kleur

note: TRANSLATORS: Month + day of month, eg 'Nov 02'. Format for your locale.
en: %b %d
nl: %d %b

note: TRANSLATORS: Month + day of month + year, eg 'Nov 02 2021'. Format for your locale.
en: %b %d %Y
nl: %d %b %y

en: Invalid color in range:
nl: Ongeldig kleurbereik:

en: Error validating data core.
nl: Fout validatie data bron.

en: Found a core without id attribute.
nl: Bron gevonden zonder id attribuut.

en: Skipping the core.
nl: Sla de bron over.

en: Core ID:
nl: Bron ID:

en: The ID is already in use.
nl: Deze ID is al in gebruik.

en: Core Path:
nl: Bron Pad:

en: File not found.
nl: Bestand niet gevonden.

en: Error loading core data.
nl: Fout bij laden van bron data.

en: Error loading the core with named id.
nl: Fout bij laden van bron met genoemd id.

en: Falling back to the default core.
nl: Terugvallen naar de standaard bron.

en: Can't locate the default core.
nl: Kan standaard bron niet vinden.

en: The game will now exit.
nl: (Het spel wordt nu gesloten)

en: Error loading custom game configuration files. The game will try without loading add-ons.
nl: Fout bij het inlezen van de configuratiebestanden. Het spel probeert opnieuw te laden zonder add-ons.

en: Error loading custom game configuration files. The game will fallback to the default core files.
nl: Fout bij het inlezen van de configuratiebestanden. Het spel valt terug naar de standaard bron bestanden.

en: Error loading default core game configuration files. The game will now exit.
nl: Fout bij het inlezen van de configuratiebestanden. Het spel wordt afgesloten.

note: TRANSLATORS: For example, 'Cuttle Fish' units will not be able to advance to 'Kraken'. The substituted strings are unit ids, not translated names; hopefully any add-ons that trigger this will be quickly fixed and stop triggering the warning.
en: Error: [advancefrom] no longer works. ‘$lower_level’ units will not be able to advance to ‘$higher_level’; please ask the add-on author to use [modify_unit_type] instead.
nl: Foutmelding: [advancefrom] werkt niet meer. ‘$lower_level’ eenheden kunnen niet promoveren naar '$higher_level’; vraag de add-on auteur om [modify_unit_type] aan te passen.

en: instead, use the macro with the same name in the [campaign] tag
nl: in plaats daarvan, gebruik de macro met dezelfde naam in de [campaign] tag

en: The following add-on had errors and could not be loaded: | The following add-ons had errors and could not be loaded:
nl[0]: De volgende add-on bevat fouten en kon niet worden geladen:
nl[1]: De volgende add-ons bevatten fouten en konden niet worden geladen:

en: Please report this to the author or maintainer of this add-on. | Please report this to the respective authors or maintainers of these add-ons.
nl[0]: Meldt dit alstublieft bij de auteur of beheerder van deze add-on.
nl[1]: Meldt dit alstublieft bij de auteurs of beheerders van deze add-ons.

en: Error:
nl: Fout:

en: Warning:
nl: Waarschuwing:

en: $login|’s game
nl: Spel van $login

en: Anonymous player
nl: Anonieme speler

en: Computer Player
nl: Computerspeler

en: Network Player
nl: Netwerkspeler

en: Local Player
nl: Lokale speler

en: Nobody
nl: Niemand

en: Reserved
nl: Gereserveerd

en: Map could not be loaded:
nl: Het spel kon niet worden geladen:

en: Map could not be loaded.
nl: Kaart kan niet worden geladen.

en: not available.
nl: niet beschikbaar.

en: Custom map.
nl: Aangepaste kaart.

en: Failed to resolve dependencies
nl: Niet gelukt om afhankelijkheden op te lossen

en: Scenario can't be activated. Some dependencies are missing:
nl: Scenario kan niet worden geactiveerd. Sommige afhankelijkheden missen:

en: No compatible eras found.
nl: Geen geschikte tijdperken gevonden.

en: Era can't be activated. Some dependencies are missing:
nl: Tijdperk kan niet worden geactiveerd. Sommige afhankelijkheden missen:

en: No compatible scenarios found.
nl: Geen geschikte scenario's gevonden.

en: Not all of the chosen modifications are compatible. Some of them will be disabled.
nl: Niet alle gekozen aanpassingen zijn geschikt. Sommige zullen uitgeschakeld worden.

en: A component
nl: Een onderdeel

en: Only random sides in the current era.
nl: Alleen willekeurige partijen in het huidige tijdperk.

en: Unable to find a leader type for faction $faction
nl: Geen leider gevonden voor de factie $faction

en: Cannot obtain genders for invalid leader $leader
nl: Kan geslacht niet ophalen voor ongeldige leider $leader

en: Missing addon: $name
nl: Ontbrekende add-on: $name

en: Missing addon: $id
nl: Ontbrekende add-on: $id

en: Unknown era
nl: Onbekend tijdperk

en: scenario_abbreviation^S
nl: S

en: Remote scenario
nl: Op zichzelf staand scenario

en: campaign_abbreviation^C
nl: C

en: Unknown scenario
nl: Onbekend scenario

en: Reloaded game
nl: Spel herladen

en: Vacant Slot: | Vacant Slots:
nl[0]: Vrije plaats:
nl[1]: Vrije plaatsen:

en: mp_game_available_slots^Full
nl: Vol

en: Turn
nl: Beurt

en: vision^none
nl: geen

en: time limit^none
nl: geen

en: The host's version of <i>$addon</i> is incompatible. They have version <b>$host_ver</b> while you have version <b>$local_ver</b>.
nl: De versie van de gastheer van <i>$addon</i> is niet verenigbaar. Zij hebben versie <b>$host_ver</b> terwijl jij versie <b>$local_ver</b> hebt.

en: Your version of <i>$addon</i> is incompatible. You have version <b>$local_ver</b> while the host has version <b>$host_ver</b>.
nl: Je versie van <i>$addon</i> is niet verenigbaar. Jij hebt versie <b>$local_ver</b> terwijl de gastheer versie <b>$host_ver</b> heeft.

en: Defeat enemy leader(s)
nl: Dood de vijandelijke leider(s)

en: Cannot find era '$era'
nl: Kan tijdperk '$era' niet vinden

en: Invalid address specified for multiplayer server
nl: Ongeldig adres benoemd voor de multiplayer server

en: The server accepts versions '$required_version', but you are using version '$your_version'
nl: De server vereist versie '$version1'. Jij hebt versie '$version2'.

en: Server-side redirect loop
nl: Server-side verwijzingslus

en: The nickname ‘$nick’ is inactive. You cannot claim ownership of this nickname until you activate your account via email or ask an administrator to do it for you.
nl: De bijnaam '$nick' is inactief. Je kunt deze bijnaam niet claimen totdat je je account hebt geactiveerd via e-mail of een administrator hebt gevraagd did voor je te doen.

en: Do you want to continue?
nl: Wil je verdergaan?

en: Warning
nl: Waarschuwing

en: The remote server requested a password while using an insecure connection.
nl: De server op afstand vereist een wachtwoord als je gebruik maakt van een onbeveiligde verbinding.

en: You must login first.
nl: Je moet eerst inloggen.

en: The nickname ‘$nick’ is already taken.
nl: De bijnaam '$nick' is al in gebruik.

en: The nickname ‘$nick’ contains invalid characters. Only alpha-numeric characters (one at minimum), underscores and hyphens are allowed.
nl: De bijnaam '$nick' bevat ongeldige tekens. Alleen alfanumerieke tekens (minimaal één), underscores ('_') en koppeltekens ('-') zijn toegestaan.

en: The nickname ‘$nick’ is too long. Nicks must be 20 characters or less.
nl: De bijnaam '$nick' is te lang. Bijnamen moeten 20 tekens lang of korter zijn.

en: The nickname ‘$nick’ is reserved and cannot be used by players.
nl: De bijnaam '$nick' is gereserveerd en kan niet door spelers worden gebruikt.

en: The nickname ‘$nick’ is not registered on this server.
nl: De bijnaam '$nick' is niet geregistreerd op deze server.

en:  This server disallows unregistered nicknames.
nl:  Deze server staat geen ongeregistreerde bijnamen toe.

en: The nickname ‘$nick’ is banned on this server’s forums for $duration|.
nl: De bijnaam '$nick' is verbannen van deze server forums voor $duration|.

en: The nickname ‘$nick’ is banned on this server’s forums.
nl: De bijnaam '$nick' is verbannen van deze server forums.

en: Your IP address is banned on this server’s forums for $duration|.
nl: Je IP-adres is verbannen van deze server forums voor duration.

en: Your IP address is banned on this server’s forums.
nl: Je IP-adres is verbannen van deze server forums.

en: The email address for the nickname ‘$nick’ is banned on this server’s forums for $duration|.
nl: Het e-mailadres voor de bijnaam '$nick' is verbannen van de server forums voor $duration|.

en: The email address for the nickname ‘$nick’ is banned on this server’s forums.
nl: Het e-mailadres voor de bijnaam '$nick' is verbannen van de server forums.

en: The nickname ‘$nick’ is registered on this server.
nl: De bijnaam '$nick' is geregistreerd op deze server.

en: WARNING: There is already a client using this nickname, logging in will cause that client to be kicked!
nl: WAARSCHUWING: Er is al een gebruiker met deze bijnaam, inloggen zal deze van de server schoppen!

en: The password you provided was incorrect.
nl: Het wachtwoord dat je hebt ingevuld was niet correct.

en: You have made too many login attempts.
nl: Je hebt te veel aanmeldpogingen gedaan.

en: Password hashing failed.
nl: Wachtwoordbeveiliging mislukt.

en: The game could not be loaded:
nl: Het spel kon niet worden geladen:

en: Error while playing the game:
nl: Fout tijdens het spelen van het spel:

en: The game map could not be loaded:
nl: De kaart kon niet worden geladen:

en: Map generator error:
nl: Kaart maker fout:

en: Error while reading the WML:
nl: Fout tijdens lezen van WML:

en: Game Over
nl: Spel Voorbij

en: This scenario has ended. Do you want to continue the campaign?
nl: Dit scenario is afgelopen. Wil je verdergaan met de veldtocht?

en: Unknown scenario: '$scenario|'
nl: Onbekend scenario: '$scenario|'

en: No campaigns are available.
nl: Geen veldtochten beschikbaar.

en: The file you have tried to load is corrupt
nl: Het bestand dat je hebt proberen te laden is ongeldig

en: The file you have tried to load is corrupt: '
nl: Het bestand dat je hebt proberen te laden is ongeldig: '

en: File I/O Error while reading the game
nl: Bestand I/O-fout bij het lezen van het spel

en: File I/O Error while reading the game: '
nl: Bestand I/O-fout bij het lezen van het spel: '

en: Error while starting server:
nl: Fout tijdens het starten van de server:

en: Connection failed:
nl: Verbinding mislukt:

en: Random maps with an odd width aren't supported.
nl: Willekeurige kaarten met een oneven breedte worden niet ondersteund.

en: No valid castle location found. Too many or too few mountain hexes? (please check the 'max hill size' parameter)
nl: Geen geldige kasteel locatie gevonden. Te veel of te weinig bergen? (gelieve de 'maximum heuvelgrootte'-parameter te controleren)

en: Linked group '$id' needs a 'fixed_width' or 'fixed_height' key.
nl: Gelinkte groep '$id' heeft een 'fixed_width' or 'fixed_height' key nodig.

en: The selected add-on has the following dependency, which is outdated or not currently installed. Do you wish to install it before continuing? | The selected add-on has the following dependencies, which are outdated or not currently installed. Do you wish to install them before continuing?
nl[0]: De geselecteerde add-on heeft de volgende afhankelijkheid, deze is verouderd of momenteel niet geïnstalleerd. Wilt u deze installeren voordat u doorgaat?
nl[1]: De geselecteerde add-on heeft de volgende afhankelijkheden, deze zijn verouderd of momenteel niet geïnstalleerd. Wilt u deze installeren voordat u doorgaat?

en: Create a new add-on
nl: Creëer een nieuwe add-on.

en: New Add-on
nl: Nieuwe Add-on

en: Mainline
nl: Hoofdserie

en: Mainline multiplayer scenarios
nl: Hoofdserie multiplayer scenario's

en: No visible sides found.
nl: Geen zichtbare kanten gevonden.

en: Selected Game
nl: Geselecteerd Spel

en: Other Games
nl: Overige Spellen

en: Match History — $player
nl: Wedstrijdgeschiedenis — $player

en: Era
nl: Tijdperk

en: Modification
nl: Aanpassingen

en: Era:
nl: Tijdperk:

en: No game history found.
nl: Geen spelgeschiedenis gevonden.

en: Request timed out.
nl: Vraag time-out aan.

en: Request encountered an unexpected error, please check the logs.
nl: Aanvraag heeft een onverwachte foutmelding veroorzaakt, bekijk de logs.

en: In game:
nl: In spel:

en: (observing)
nl: (observeert)

en: (playing)
nl: (speelt)

en: On friends list
nl: In vriendenlijst

en: On ignores list
nl: In negeerlijst

en: Neither a friend nor ignored
nl: Niet een vriend en niet genegeerd

en: You
nl: Jij

en: Error
nl: Fout

en: Other aspects:
nl: Overige aspecten:

en: Weapon:
nl: Wapen:

en: Damage:
nl: Schade:

en: Attacks:
nl: Aanvallen:

en: Chance to hit:
nl: Raakkans:

en: No units found.
nl: Geen eenheden gevonden.

en: no
nl: nee

en: yes
nl: ja

en: Reference to unknown topic:
nl: Verwijzing naar onbekend onderwerp:

en: Only available during a scenario.
nl: Alleen beschikbaar gedurende een scenario.

en: Time of Day Schedule
nl: Tijd van de Dag Schema

en: Lawful Bonus:
nl: Gezagsgetrouwe Bonus:

en: Neutral Bonus:
nl: Neutrale Bonus:

en: Chaotic Bonus:
nl: Wetteloze Bonus:

en: Liminal Bonus:
nl: Mysterieuze Bonus:

en: Schedule
nl: Rooster

en: <header>text='Units with this special attack'</header>
nl: <header>text='Eenheden met deze specifieke aanval'</header>

en: <header>text='Units with this ability'</header>
nl: <header>text='Eenheden met deze vaardigheid'</header>

en: Era:
nl: Tijdperk:

en: Factions
nl: Facties

en: Races:
nl: Rassen:

en: Alignments:
nl: Allianties:

en: Leaders
nl: Leiders

en: Recruits
nl: Rekruten

en: No description available.
nl: Geen beschrijving beschikbaar.

en: race^Miscellaneous
nl: Overig

en: Alignment:
nl: Alliantie:

note: TRANSLATORS: this is expected to say "[Dunefolk are] a group of units, all of whom are Humans", or "[Quenoth Elves are] a group of units, all of whom are Elves".
en: This is a group of units, all of whom are <ref>dst='$topic_id' text='$help_taxonomy'</ref>.
nl: Dit is een groep eenheden, ze zijn allemaal <ref>dst='$topic_id' text='$help_taxonomy'</ref>.

en: <header>text='Subgroups of units within this group'</header>
nl: <header>text='Subgroepen van eenheden in deze groep'</header>

en: <header>text='Groups of units within this race'</header>
nl: <header>text='Groepen van eenheden binnen dit ras'</header>

en: <header>text='Units of this group'</header>
nl: <header>text='Eenheden van deze groep'</header>

en: <header>text='Units of this race'</header>
nl: <header>text='Eenheden van dit ras'</header>

en: corrupted original file
nl: beschadigd origineel bestand

en: Do you really want to surrender the game?
nl: Weet je zeker dat je op wil geven?

en: Surrender
nl: Opgeven

en: Map-Screenshot
nl: Kaart-Schermafdruk

en: (press $hk to disable)
nl: (druk $hk om uit te schakelen)

en: Accelerated speed enabled!
nl: Versnelling ingeschakeld!

en: Accelerated speed disabled!
nl: Versnelling uitgeschakeld!

en: Back to Start
nl: Terug naar het begin

en: Back to Turn
nl: Terug naar Beurt

en: Replay from Start
nl: Herhaal vanaf Start

en: Replay from Turn
nl: Herhaal vanaf Beurt

en: (press $hotkey to deactivate)
nl: (druk $hotkey om te deactiveren)

en: Planning mode activated!
nl: Planningsmodus geactiveerd!

en: Planning mode deactivated!
nl: Planningsmodus gedeactiveerd!

en: Do you want to load it anyway?
nl: Wilt je het alsnog laden?

en: The file you have tried to load has no replay information.
nl: Het bestand dat je hebt proberen te laden heeft geen herhaal-informatie.

en: The file you have tried to load is not from the current session.
nl: Het bestand dat je hebt proberen te laden is niet van de huidige sessie.

en: System default language
nl: Systeem standaard taak

en: North
nl: Noord

en: North East
nl: Noord Oost

en: North West
nl: Noord West

en: South
nl: Zuid

en: South East
nl: Zuid Oost

en: South West
nl: Zuid West

en: This command is currently unavailable.
nl: Het commando is op dit moment niet beschikbaar.

en: Unknown command '$command', did you mean '$command_proposal'? try $help_command for a list of available commands.
nl: Onbekend commando '$command', bedoelde je '$command_proposal'? Probeer $help_command voor een lijst van beschikbare commando's.

en: Unknown command '$command', try $help_command for a list of available commands.
nl: Onbekend commando '$command', probeer $help_command voor een lijst van beschikbare commando's.

en: Error:
nl: Fout:

en: Available commands list and command-specific help. Use "help all" to include currently unavailable commands.
nl: Beschikbare commandolijst en commando-specifieke hulp. Gebruik "help all" om de commando's die nu niet beschikbaar zijn ook te laten zien.

note: TRANSLATORS: These are the arguments accepted by the "help" command, which are either "all" or the name of another command. As with the command's name, "all" is hardcoded, and shouldn't change in the translation.
en: [all|<command>]
    “all” = overview of all commands, <command> = name of a specific command (provides more detail)
nl: [all]<command>]
    "all" = overzicht van alle commando's, <command> = naam van een specifiek commando (geeft gedetailleerde informatie)

en: Missing argument $arg_id
nl: Ontbrekend argument $arg_id

en: Available commands $flags_description:
    $list_of_commands
nl: Beschikbare commando's $flags_description:
    $list_of_commands

en: Type $help_command <command> for more info.
nl: Typ $help_command <commando> voor meer informatie.

en:  No help available.
nl:  Geen help beschikbaar.

en: Usage:
nl: Gebruik:

note: TRANSLATORS: alternative names for command-line commands, only shown if there is at least one of them.
en: command^Alias: | Aliases:
nl[0]: Alias:
nl[1]: Aliassen:

en: Save Map As
nl: Kaart Opslaan Als

en: Map saved.
nl: Kaart opgeslagen.

en: Could not save the map: $msg
nl: Kon de kaart niet opslaan: $msg

en: Message:
nl: Bericht:

en: Send to observers only
nl: Alleen naar toeschouwers sturen

en: Send to allies only
nl: Alleen naar bondgenoten sturen

note: TRANSLATORS: An error that should never happen, might happen when loading an old savegame. If there are any units that the player can recruit then their standard recruitment dialog will be shown after this error message, otherwise they'll get the "You have no units available to recruit." error after
en: Error: there’s an unknown unit type on your recruit list: $unknown_ids | Error: there are several unknown unit types on your recruit list: $unknown_ids
nl[0]: Fout: er is een onbekende eenheid op je rekruteerlijst: $unknown_ids
nl[1]: Fout: er zijn onbekende eenheden op je rekruteerlijst: $unknown_ids

en: You have no units available to recruit.
nl: Er zijn geen eenheden beschikbaar om te rekruteren.

en: No unit recruited.
nl: Geen eenheid gerekruteerd.

en: Internal error. Please report this as a bug! Details:
nl: Interne fout. Graag rapporteren als een fout! Details:

en: You cannot recruit a $unit_type_name at this time.
nl: Je kunt geen $unit_type_name rekruteren op dit tijdstip.

note: TRANSLATORS: "plan" refers to Planning Mode
en: At this point in your plan, you will not have enough gold to recruit this unit.
nl: Op dit moment in je plan heb je niet genoeg goud om die eenheid te rekruteren.

en: You do not have enough gold to recruit this unit.
nl: Je hebt niet genoeg goud om die eenheid te rekruteren.

en: You are separated from your soldiers and may not recall them.
nl: Je bent van je troepen gescheiden en dus kun je hen niet oproepen.

en: There are no troops available to recall.
    (You must have veteran survivors from a previous scenario.)
nl: Er zijn geen troepen beschikbaar om op te roepen.
    (Daarvoor moeten er overlevende troepen uit een vorig scenario zijn)

en: You currently can't recall at the highlighted location.
nl: Je kunt op dit moment geen eenheden oproepen op de gemarkeerde locatie.

en: No unit recalled.
nl: Geen eenheid opgeroepen.

en: You must have at least 1 gold piece to recall a unit. | You must have at least $cost gold pieces to recall this unit.
nl[0]: Je moet tenminste 1 goudstuk hebben om een eenheid op te roepen.
nl[1]: Je moet tenminste $cost goudstukken hebben om deze eenheid op te roepen.

en: You cannot end your turn yet!
nl: Je kunt je beurt nog niet eindigen!

en: You have not started your turn yet. Do you really want to end your turn?
nl: Je hebt deze beurt nog niets gedaan. Weet je zeker dat je de beurt wilt beëindigen?

en: Some units have movement left. Do you really want to end your turn?
nl: Sommige eenheden kunnen nog bewegen. Wil je echt je beurt beëindigen?

en: Some units have not moved. Do you really want to end your turn?
nl: Sommige eenheden hebben nog niet bewogen. Wil je echt je beurt beëindigen?

en: Rename Unit
nl: Eenheid Hernoemen

en: Name:
nl: Naam:

en: Clear Labels
nl: Labels Verwijderen

en: Are you sure you want to clear map labels?
nl: Weet je zeker dat je de labels op de kaart wilt verwijderen?

en: Search
nl: Zoeken

en: (D) — debug only, (N) — network only, (A) — admin only
nl: (D) - enkel debug, (N) - enkel netwerk, (A) - enkel administrator

en: (debug command)
nl: (debug commando)

en: (network only)
nl: (enkel netwerk)

en: (not during other events)
nl: (niet tijdens andere gebeurtenissen)

en: Refresh gui.
nl: Vernieuw de gui.

en: Switch a side to/from AI control.
nl: Schakel een kant naar/van AI controle.

note: TRANSLATORS: These are the arguments accepted by the "droid" command, which must be a side-number and then optionally one of "on", "off" or "full". As with the command's name, "on", "off" and "full" are hardcoded, and shouldn't change in the translation.
en: [<side> [on/off/full]]
    “on” = enable but retain vision, “full” = as if it’s controlled by another player
nl: [<side> [on/off/full]]
    “on” = aan met beperkt zicht, “off” = alsof gespeeld wordt door een andere speler

en: Change terrain type of current hex
nl: Pas de terreinsoort van de huidige tegel aan

en: Switch a side to/from idle state.
nl: Schakel een kant naar/van wachtstand.

note: TRANSLATORS: These are the arguments accepted by the "idle" command, which must be a side-number and then optionally "on" or "off". As with the command's name, "on" and "off" are hardcoded, and shouldn't change in the translation.
en: command_idle^[<side> [on/off]]
nl: [<zijde>[on/off]]

en: Change the in-game theme.
nl: Verander het thema in het spel.

en: <side> <nickname>
nl: <zijde> <bijnaam>

en: Assign control of a side to a different player or observer.
nl: Wijs controle over een zijde aan een andere speler of toeschouwer toe.

en: Query the controller status of a side.
nl: Vraag om de controle van een zijde.

en: <side>
nl: <zijde>

en: Debug foreground terrain.
nl: Debug voorgrondterrein.

en: Debug layers from terrain under the mouse.
nl: Debug de lagen van het terrein onder de muisaanwijzer.

en: Display and log fps (Frames Per Second).
nl: Toon en registreer fps (Frames Per Second)

en: Similar to the 'fps' command, but also forces everything to redraw instead of only things that have changed.
nl: Vergelijkbaar met het 'fps'-commando, maar zorgt ervoor dat alles opnieuw gegenereerd wordt, in plaats van enkel de dingen die veranderd zijn.

en: Save game.
nl: Spel opslaan.

en: Quit game.
nl: Het spel verlaten.

en: Save and quit.
nl: Opslaan en afsluiten.

en: Ignore replay errors.
nl: Negeer herhalingsfouten.

en: Disable autosaves.
nl: Automatisch opslaan uitschakelen.

en: Advance to the next scenario, or scenario identified by 'id'
nl: Ga naar het volgende scenario, of het scenario geïdentificeerd door 'id'

en: Choose next scenario
nl: Kies volgend scenario

en: Change turn number (and time of day), or increase by one if no number is specified.
nl: Verander het beurtnummer (en tijd van de dag), of vermeerder met 1 als geen getal gespecifieerd werd.

en: Change turn limit, or turn the turn limit off if no number is specified or it’s −1.
nl: Verander de beurtenlimiet, of zet de beurtenlimiet uit als er geen getal gespecifieerd werd of als het getal -1 is.

en: Turn debug mode on.
nl: Zet de debugmodus aan.

en: Turn debug mode off.
nl: Zet de debugmodus uit.

en: <command>[;<command>...]
nl: <commando>[;<commando>...]

en: Execute a Lua statement.
nl: Een Lua commando uitvoeren.

en: Grant higher privileges to Lua scripts.
nl: Verleen de Lua-scripts meer rechten.

en: Set the command used by the custom command hotkey
nl: Bepaal het commando gebruikt door de aangepaste commando sneltoets

en: Invoke a dialog allowing changing control of MP sides.
nl: Begin een gesprek over het toelaten van het verwisselen van MP-zijdes.

en: Launch the gamestate inspector
nl: Start de spelstatusinspecteur

en: <name>[=<command>]
nl: <naam>[=<commando>]

en: Set or show alias to a command
nl: Zet een alias voor een commando of laat deze zien

en: <var>=<value>
nl: <var>=<waarde>

en: Set a scenario variable.
nl: Stel een scenario variabele in.

en: Show a scenario variable.
nl: Toon een scenario variabele.

note: TRANSLATORS: Do not translate the word "advances"; it is a hardcoded literal argument.
en: Modify a unit variable. (Only top level keys are supported, and advances=<number>.)
nl: Verander een eenheidsvariabele. (Alleen variabelen van het hoogste niveau worden ondersteund, en advances=<number>.)

en: Discover all units in help.
nl: Ontdek alle eenheden in hulp.

en: 'Undiscover' all units in help.
nl: 'Onontdek' alle eenheden in de help.

en: Create a unit.
nl: Creëer een eenheid.

en: Toggle fog for the current player.
nl: Schakel mist voor de huidige zijde aan/uit.

en: Toggle shroud for the current player.
nl: Schakel sluier voor de huidige zijde aan/uit.

en: Give gold to the current player.
nl: Geef goud aan de huidige speler.

en: Fire a game event.
nl: Vuur een spelgebeurtenis af.

en: Toggle overlaying of x,y coordinates on hexes.
nl: Schakel het bedekken van hexes met x,y coördinaten aan/uit.

en: Toggle overlaying of terrain codes on hexes.
nl: Schakel het bedekken van hexes met terreincodes aan/uit.

en: Toggle overlaying of number of bitmaps on hexes.
nl: Schakel het bedekken van hexes met terreincodes aan/uit.

en: Toggle planning mode.
nl: Zet planmodus aan/uit.

en: Access whiteboard options dialog.
nl: Krijg toegang tot opties-gesprek.

en: Could not find label or unit containing the string ‘$search’.
nl: Kon geen label of eenheid vinden met '$search'.

en: Can't droid invalid side: '$side'.
nl: Kan de ongeldige zijde '$side' niet door de computer laten besturen.

en: Can't droid networked side: '$side'.
nl: Kan de netwerkzijde '$side' niet door de computer laten besturen.

en: It is not allowed to change a side from AI to human control when it's not your turn.
nl: Het is niet toegestaan om een zijde van AI naar mens bestuurd te veranderen als het niet je beurt is.

en: Side '$side' controller is now controlled by: AI.
nl: Zijde '$side' wordt nu bestuurd door: AI.

en: Side '$side' is already droided.
nl: Zijde '$side' wordt al bestuurd.

en: Side '$side' controller is now controlled by: human.
nl: Zijde '$side' wordt nu bestuurd door: mens.

en: Side '$side' is already not droided.
nl: Zijde '$side' wordt nog niet bestuurd.

en: It is not allowed to change a side from human to AI control when it's not your turn.
nl: Het is niet toegestaan om een zijde van mens bestuurd naar AI te veranderen als het niet je beurt is.

en: Side '$side' controller is now fully controlled by: AI.
nl: Zijde '$side' wordt nu volledig bestuurd door: AI.

en: Side '$side' is already fully AI controlled.
nl: Zijde '$side' wordt al volledig door AI bestuurd.

en: Invalid action provided for side '$side'. Valid actions are: on, off, full.
nl: Ongeldige acties aangedragen voor zijde '$side'. Geldige acties zijn: on, off, full.

en: Can't idle invalid side: '$side'.
nl: Kan de ongeldige zijde '$side' niet door de computer laten besturen.

en: Can't idle networked side: '$side'.
nl: Kan de netwerkzijde '$side' niet door de computer laten besturen.

en: Can't idle local ai side: '$side'.
nl: Kan de ongeldige zijde '$side' niet door de computer laten besturen.

en: Can't change control of invalid side: '$side'.
nl: Kan de besturing niet veranderen van ongeldige zijde: '$side'.

en: Can't change control of out-of-bounds side: '$side'.
nl: Kan besturing niet veranderen van buiten bereik zijnde zijde: '$side'.

en: Can't query control of invalid side: '$side'.
nl: Kan de besturing niet veranderen van ongeldige zijde: '$side'.

en: Can't query control of out-of-bounds side: '$side'.
nl: Kan besturing niet veranderen van buiten bereik zijnde zijde: '$side'.

en: Choose Scenario (Debug!)
nl: Kies een scenario (Debug!)

en: Debug mode activated!
nl: Debugmodus geactiveerd!

en: Debug mode not available in network games
nl: Debugmodus is niet beschikbaar in netwerkspellen

en: Debug mode deactivated!
nl: Debugmodus gedeactiveerd!

en: WARNING! Unsafe Lua Mode
nl: WAARSCHUWING! Onveilige Lua-modus

en: Executing Lua code in in this manner opens your computer to potential security breaches from any malicious add-ons or other programs you may have installed.
    
    Do not continue unless you really know what you are doing.
nl: Lua-code op deze manier uitvoeren opent je computer voor potentiele beveiligingslekken van bijvoorbeeld verdachte add-ons of andere programma's die je geïnstalleerd kunt hebben.
    
    Ga alleen verder als je goed weet wat je aan het doen bent.

en: Unsafe mode enabled!
nl: Onveilige modus ingeschakeld!

en: Variable not found
nl: Variabele niet gevonden

en: Debug command 'unit: $unit' failed: no unit selected or hovered over.
nl: Debus commando 'unit: $unit' niet gelukt: geen eenheid geselecteerd of aangeraakt met de muiscursor.

en: Invalid alignment: '$alignment', needs to be one of lawful, neutral, chaotic, or liminal.
nl: Ongeldige alliantie: '$alignment' moet ofwel gezagsgetrouw (lawful), neutraal (neutral), wetteloos (chaotic) of mysterieus (liminal) zijn.

en: Do you wish to clear all of your discovered units from help?
nl: Wil je alle ontdekte eenheden van de help verwijderen?

en: Invalid unit type
nl: Ongeldig eenheidstype

en: Invalid location
nl: Ongeldige locatie

en: prompt^Command:
nl: Commando:

en: You cannot move your leader away from the keep with some planned recruits or recalls left.
nl: Je kunt je leider niet van het donjon verwijderen als er rekruterings- of oproepopdrachten in de wachtrij staan.

en: No Attacks
nl: Geen Aanvallen

en: This unit has no usable weapons.
nl: Deze eenheid heeft geen bruikbare wapens.

en: A game ($name|, $scenario|) has been created
nl: Een spel ($name|, $scenario|) is aangemaakt

en: A player has joined
nl: Een speler heeft zich aangesloten

en: A player has left
nl: Een speler is vertrokken

en: Ready to start!
nl: Klaar om te beginnen!

en: Game has begun!
nl: Spel is begonnen!

en: $name has taken control
nl: $name heeft de controle overgenomen

en: Turn changed
nl: Beurt veranderd

en: An error occurred when downloading the file. Check the game logs for more information.
nl: Er is een fout opgetreden bij het downloaden van het bestand. Bekijk de logs voor meer informatie.

en: Download error
nl: Download foutmelding

en: Confirm overwrite
nl: Overschrijven bevestigen

en: Overwrite existing file?
nl: Bestaand bestand overschrijven?

en: Download complete
nl: Download compleet

en: The file has been downloaded.
nl: Het bestand is gedownload.

en: Terrain with a movement cost less than 1 encountered.
nl: Terrein met bewegingskosten van minder dan 1 waargenomen.

note: TRANSLATORS:  In networked games, this text is shown for other clients, while they wait to receive the content of a global variable from another player. This text will be embedded into a sentence.
en: waiting for^a global variable
nl: een wereldwijde variabele

en: time left for current turn
nl: tijd over voor de volgende beurt

en: current local time
nl: huidige lokale tijd

en: Trying to create a corrupt file, please report this bug
nl: Poging om corrupt bestand te maken, meld deze foutmelding

en: The game is out of sync. It might not make much sense to continue. Do you want to save your game?
nl: Het spel is niet meer gesynchroniseerd. Het is mogelijk dat het niet veel zin meer heeft om verder te gaan. Wil je je spel opslaan?

en: Error details:
nl: Foutdetails:

en: Warning: broken campaign branches
nl: Waarschuwing: ontbrekende delen van de veldtocht

note: TRANSLATORS: This is an error that will hopefully only be seen by UMC authors and by players who have already said "okay" to a "loading saves from an old version might not work" dialog.
en: The next scenario is missing, you will not be able to finish this campaign. | Some of the possible next scenarios are missing, you might not be able to finish this campaign.
nl[0]: Het volgende scenario ontbreekt, je zal deze veldtocht niet af kunnen maken.
nl[1]: Een aantal van de volgende scenario's ontbreken, je zal deze veldtocht niet af kunnen maken.

en: Please report the following missing scenario to the campaign’s author:
    $unknown_list| | Please report the following missing scenarios to the campaign’s author:
    $unknown_list|
nl[0]: Geef het volgende missende scenario door aan de veldtochtmaker:
    $unknown_list|
nl[1]: Geef de volgende missende scenario's door aan de veldtochtmaker:
    $unknown_list|

en: Once this is fixed, you will need to restart this scenario.
nl: Wanneer dit is opgelost, zal je de veldtocht opnieuw moeten starten.

en: No objectives available
nl: Geen doelen beschikbaar

en: Undoing moves not yet transmitted to the server.
nl: Bezig met het ongedaan maken van zetten die nog niet naar de server zijn verstuurd.

en: A network disconnection has occurred, and the game cannot continue. Do you want to save the game?
nl: Door een verbreking van de netwerkverbinding kan het spel niet voortgezet worden. Wil je het spel opslaan?

en: 
    Do you want to save the game?
nl: 
    Wil je dit spel opslaan?

en: This game has been ended.
    Reason:
nl: Het spel is beëindigd.
    Rede:

en: The game is out of sync, and cannot continue. There are a number of reasons this could happen: this can occur if you or another player have modified their game settings. This may mean one of the players is attempting to cheat. It could also be due to a bug in the game, but this is less likely.
    
    Do you want to save an error log of your game?
nl: Het spel is niet meer synchroon en kan niet verdergaan. Er zijn een aantal redenen waarom dit kan gebeuren: het kan zijn dat u of een andere speler de spelinstellingen hebben veranderd. Dit kan betekenen dat een van de spelers vals probeert te spelen. Het kan ook komen door een fout in het spel, maar dit is minder waarschijnlijk.
    
    Wilt u een log van de fouten in het spel opslaan?

en: This side is in an idle state. To proceed with the game, it must be assigned to another controller. You may use :droid, :control or :give_control for example.
nl: Deze zijde is in afwachtende staat. Om verder te gaan met het spel, moet het toegewezen worden aan een andere beheerder. Je kunt bijvoorbeeld :droid, :control of :give_control gebruiken.

en: Game Error
nl: Spel Fout

en: This multiplayer game uses an alternative random mode, if you don't know what this message means, then most likely someone is cheating or someone reloaded a corrupt game.
nl: Dit multiplayer spel gebruikt een alternatieve willekeurige modus, wanneer je niet weet wat dit betekend is er waarschijnlijk iemand vals aan het spelen of heeft iemand een beschadigd bestand geladen.

en: The game is over.
nl: Het spel is afgelopen.

en: It is now $name|’s turn
nl: Het is nu $name|s beurt

en: Give control to their ally $player
nl: Geef de controle aan je bondgenoot $player

en: Give control to observer $player
nl: Geef de controle aan waarnemer $player

en: Replace with AI
nl: Vervang door AI

en: Replace with local player
nl: Vervang door lokale speler

en: Set side to idle
nl: Zet zijde naar afwachtend

en: Save and abort game
nl: Spel opslaan en afbreken

en: $player who controlled side $side_drop has left the game. What do you want to do?
nl: $player die zijde $side_drop beheerde heeft het spel verlaten. Wat wil je doen?

en: Quit
nl: Afsluiten

en: Do you really want to quit?
nl: Wil je werkelijk afsluiten?

en: Name:
nl: Naam:

en: Special Notes:
nl: Bijzonderheden:

en: Race:
nl: Ras:

en: Side: <b>$side_name</b> ($color_name)
nl: Zijde: <b>$side_name</b> ($color_name)

en: Trait:
nl: Karaktereigenschap:

en: invisible:
nl: onzichtbaar:

en: This unit is invisible. It cannot be seen or attacked by enemy units.
nl: Deze eenheid is onzichtbaar en kan niet worden gezien of aangevallen door vijandelijke eenheden.

en: slowed:
nl: vertraagd:

en: This unit has been slowed. It will only deal half its normal damage when attacking and its movement cost is doubled.
nl: Deze eenheid is vertraagd. Het brengt daardoor maar half zoveel schade toe en de bewegingskosten zijn verdubbeld.

en: poisoned:
nl: vergiftigd:

en: This unit is poisoned. It will lose 8 HP every turn until it can seek a cure to the poison in a village or from a friendly unit with the ‘cures’ ability.
    
    Units cannot be killed by poison alone. The poison will not reduce it below 1 HP.
nl: Deze eenheid is vergiftigd. Hij zal elke beurt 8 LP verliezen, totdat hij genezing vindt in een dorp of bij een bevriende eenheid met de vaardigheid 'geneest gif'.
    
    Eenheden kunnen niet gedood worden door gif alleen. Het gif zal 1 LP over laten.

en: petrified:
nl: versteend:

en: This unit has been petrified. It may not move or attack.
nl: Deze eenheid is versteend. Hij kan niet bewegen noch aanvallen.

en: unhealable:
nl: ongeneesbaar:

en: This unit is unhealable. It cannot be healed by healers or villages and doesn’t benefit from resting.
nl: Deze eenheid kan niet genezen worden. Het kan niet genezen worden bij genezers, dorpen en heeft geen baat bij rust.

en: invulnerable:
nl: onkwetsbaar:

en: This unit is invulnerable. It cannot be harmed by any attack.
nl: Deze eenheid is onkwetsbaar. Het kan niet gewond raken door een aanval.

en: Ability:
nl: Vaardigheid:

en:  (inactive)
nl:  (inactief)

en: Resistances:
nl: Weerstanden:

en: (Att / Def)
nl: (Aan / Ver)

en: Experience Modifier:
nl: Ervaringsfactor:

en: Terrain:
nl: Terrein:

en: maximum^max.
nl: max.

en: minimum^min.
nl: min.

en: Defense:
nl: Verdediging:

en: vision:
nl: zicht:

en: jamming:
nl: storing:

en: Movement Costs:
nl: Bewegingskosten:

en: Base damage:
nl: Basisschade:

en: With specials:
nl: Met bijzonderheden:

en: Time of day:
nl: Tijd van de dag:

en: Leadership:
nl: Leiderschap:

en: Slowed:
nl: Vertraagd:

en: Max swarm bonus:
nl: Max zwerm bonus:

en: Swarm:
nl: Zwerm:

en: Base attacks:
nl: Basisaanvallen:

en: Specials:
nl: Bijzonderheden:

en: Subject to swarm:
nl: Onderdeel van zwerm:

en: Weapon range:
nl: Wapenbereik:

en: Damage type:
nl: Aanvalssoort:

en: Damage versus:
nl: Tegenverwondingen:

en: Accuracy:
nl: Nauwkeurigheid:

en: Parry:
nl: Pareren:

en: Weapon special:
nl: Wapenspecialiteit:

en: weapon^None
nl: Geen

en: Total damage
nl: Totale schade

en: Attack | Attacks
nl[0]: Aanval
nl[1]: Aanvallen

note: TRANSLATORS: This string is shown in the sidebar beneath the word "Attacks" when a unit can attack multiple times per turn
en: Remaining: $left/$max
nl: Resterend: $left/$max

en: This unit can attack multiple times per turn.
nl: Deze eenheid kan meerdere keren per beurt aanvallen.

en: Time of day schedule:
nl: Tijd van de dag schema:

en: Time of day:
nl: Tijd van de dag:

en: Lawful units:
nl: Gezagsgetrouwe eenheden:

en: Neutral units:
nl: Neutrale eenheden:

en: Chaotic units:
nl: Wetteloze eenheden:

en: Liminal units:
nl: Mysterieuze eenheden:

en: Turn Number
nl: Beurt Nummer

en: When the game exceeds the number of turns indicated by the second number, it will end.
nl: Wanneer het spel het aantal beurten overschrijdt aangegeven door het tweede getal, zal het eindigen.

en: Gold
nl: Goudstukken

en: The amount of gold currently available to recruit and maintain your army.
nl: Het aantal goudstukken dat je momenteel beschikbaar hebt om te rekruteren en je strijdkracht te onderhouden.

en: The fraction of known villages that your side has captured.
nl: Het aantal dorpen dat je strijdkracht heeft ingenomen.

en: Villages
nl: Dorpen

en: The total number of units on your side.
nl: Het totaal aantal eenheden in je strijdkracht.

en: Units
nl: Eenheden

en: The expenses incurred at the end of every turn to maintain your army. The first number is the amount of gold that will be deducted. It is equal to the number of unit levels not supported by villages. The second is the total cost of upkeep, including that covered by villages — in other words, the amount of gold that would be deducted if you lost all villages.
nl: De uitgaven die worden gemaakt aan het einde van iedere beurt om je strijdkracht te onderhouden. Het eerste nummer is het aantal goudstukken dat zal worden afgetrokken. Het tweede nummer zijn de totale kosten aan onderhoud, inclusief het aantal goudstukken dat verdient is door het in bezit hebben van dorpen - oftewel, het aantal goudstukken dat zal worden afgetrokken wanneer je alle dorpen zult verliezen.

en: Upkeep
nl: Onderhoud

en: Net Income
nl: Netto Inkomen

en: The net amount of gold you gain or lose each turn, taking into account income from controlled villages and payment of upkeep.
nl: Het netto aantal goudstukken dat je iedere beurt verdient of kwijtraakt. Waarin het inkomen uit dorpen en de uitgaven aan onderhoud zijn meegenomen.

en: Observers:
nl: Toeschouwers:

en: Clock
nl: Klok

en: Battery
nl: Accu

en: Countdown until your turn automatically ends.
nl: Tijd waarna je beurt automatisch zal worden beëindigd.

en: Turn Countdown
nl: Tijd voor Beurt

note: TRANSLATORS: Day of week + month + day of month + year + 12-hour time, eg 'Tue Nov 02 2021, 1:59 PM'. Format for your locale.
en: %a %b %d %Y, %I:%M %p
nl: %a %d %b %I:%M %p %Y

note: TRANSLATORS: Day of week + month + day of month + year + 24-hour time, eg 'Tue Nov 02 2021, 13:59'. Format for your locale.
en: %a %b %d %Y, %H:%M
nl: %a %d %b %H:%M %Y

note: TRANSLATORS: This string is used as part of a filename, as in, "HttT-The Elves Besieged replay.gz"
en: replay
nl: herspeel

en: Auto-Save
nl: Automatisch Opslaan

en: Warning: The file you have tried to load is corrupt. Loading anyway.
nl: Waarschuwing: Het bestand dat je hebt proberen laden is ongeldig. Het wordt toch geladen.

en: This save is from an old, unsupported version ($version_number|) and cannot be loaded.
nl: Dit opgeslagen spel is van een oude, niet-ondersteunde versie ($version_number|) en kan niet worden geladen.

en: This save is from a different version of the game ($version_number|), and might not work with this version.
    
    <b>Warning:</b> saves in the middle of campaigns are especially likely to fail, and you should either use the old version or restart the campaign. Even when a saved game seems to load successfully, subtler aspects like gameplay balance and story progression could be impacted. The difficulty, the challenge, the <i>fun</i> may be missing.
    
    For example, the campaign may have been rebalanced with fewer enemies in the early scenarios, but expecting your recall list to have correspondingly less experience in the late scenarios.
    
    Do you wish to continue?
nl: Dit opgeslagen bestand is van een ander versienummer van het spel ($version_number|), en zou niet kunnen werken met deze versie.
    
    <b>Waarschuwing:</b> Opgeslagen bestanden tijdens een veldtocht zullen waarschijnlijk niet laden, en je kan beter de oude versie van het spel gebruiken of de veldtocht opnieuw beginnen in de huidige versie. Zelfs als het opgeslagen bestand wel goed geladen wordt, kunnen er verschillende dingen anders zijn. De moeilijkheidsgraad, de uitdaging, het <i>plezier</i> zal minder zijn.
    
    De veldtocht kan bijvoorbeeld aangepast zijn naar minder tegenstanders in de eerdere scenario's, waardoor de latere scenario's zijn gebaseerd op een oproeplijst met minder ervaringspunten.
    
    Wil je toch verdergaan?

en: Load Game
nl: Spel laden

en: Replays are not supported in multiplayer mode.
nl: Herhalingen worden niet ondersteund in multiplayer.

en: This is not a multiplayer save.
nl: Dit is geen multiplayer opgeslagen spel.

en: The game could not be saved:
nl: Het spel kon niet worden opgeslagen:

en: Save already exists. Do you want to overwrite it?
nl: Het opgeslagen spel bestaat al. Wil je het overschrijven?

en: Overwrite?
nl: Overschrijven?

en: Save names should not end on '.gz' or '.bz2'. Please remove the extension.
nl: Opslagnamen mogen niet eindigen op '.gz' of '.bz2'. Verwijder de extensie alstublieft.

en: Save names may not end with a dot, or contain two dots or any of the following characters:
        " * / : < > ? \ | ~
nl: Namen van opgeslagen bestanden mogen niet eindigen met een punt, ze mogen ook geen twee punten bevatten evenals de volgende tekens:
        " * / : < > ? \ | ~

en: Saved
nl: Opgeslagen

en: The game has been saved.
nl: Het spel is opgeslagen.

en: Could not write to file
nl: Kon niet naar het bestand schrijven

en: Save Replay
nl: Herhaling opslaan

en: Could not auto save the game. Please save the game manually.
nl: Kon het spel niet automatisch opslaan. Gelieve het spel handmatig op te slaan.

en: Save Game
nl: Spel opslaan

en: Game state is corrupted
nl: Spelstatus is beschadigd

en: Unexpected characters at line start
nl: Onverwachte karakters aan het begin van de regel

en: Missing closing tag for tag [$tag]
nl: Ontbrekende eindtag voor tag [$tag]

en: expected at $pos
nl: verwacht op $pos

en: opened at $pos
nl: geopend op $pos

en: Unterminated [element] tag
nl: Onbeëindige [element] tag

en: Invalid tag name
nl: Ongeldige naam van tag

en: Unterminated [+element] tag
nl: Onbeëindigde [+element] tag

en: Invalid closing tag name
nl: Ongeldige naam voor eindtag

en: Unterminated closing tag
nl: Onbeëindigde eindtag

en: Unexpected closing tag
nl: Onverwachte eindtag

en: Found invalid closing tag [/$tag2] for tag [$tag1]
nl: Ongeldige eindtag [/$tag2] voor tag [$tag1] gevonden

en: closed at $pos
nl: gesloten op $pos

en: Empty variable name
nl: Lege variabelenaam

en: Unexpected characters after variable name (expected , or =)
nl: Onverwachte karakters na variabel naam (verwacht , of = )

en: Unterminated quoted string
nl: Niet-gesloten string

en: at $pos
nl: op $pos

en: Value: '$value' Previous: '$previous_value'
nl: Waarde: '$value' Vorige: '$previous_value'

en: prefix_milli^m
nl: m

en: prefix_micro^µ
nl: µ

en: prefix_nano^n
nl: n

en: prefix_pico^p
nl: p

en: prefix_femto^f
nl: f

en: prefix_atto^a
nl: a

en: prefix_zepto^z
nl: z

en: prefix_yocto^y
nl: y

note: TRANSLATORS: Translate the K in KiB only
en: prefix_kibi^K
nl: K

en: prefix_kilo^k
nl: k

en: prefix_mega^M
nl: M

en: prefix_giga^G
nl: G

en: prefix_tera^T
nl: T

en: prefix_peta^P
nl: P

en: prefix_exa^E
nl: E

en: prefix_zetta^Z
nl: Z

en: prefix_yotta^Y
nl: Y

note: TRANSLATORS: Translate the i in (for example) KiB only
en: infix_binary^i
nl: i

en: (unknown player)
nl: (onbekende speler)

en: The :$command debug command was used during $player’s turn
nl: Het :$command debug commando is gebruikt tijdens $players beurt

en: A player used a debug command during the game. If this is unexpected, it is possible the player in question is cheating.
nl: Een speler gebruikte een debug commando tijdens het spel. Als dit onverwachts is, is het mogelijk dat de betreffende speler vals speelt.

en: Do you wish to save the game before continuing?
nl: Wil je het spel opslaan voordat je verder gaat?

en: Debug Command Used
nl: Debug Commando Gebruikt

en: A unit was created using debug mode during $player’s turn
nl: Een eenheid is gecreëerd met behulp van een debug commando tijdens $players beurt

en: waiting for $desc from side $sides | waiting for $desc from sides $sides
nl[0]: wachten op $desc van $sides kant
nl[1]: wachten op $desc van $sides kanten

note: TRANSLATORS: In networked games, this text is shown for other clients, while they wait for an action from another player. This text will be embedded into a sentence.
en: waiting for^input
nl: input

en: Allied village
nl: Geallieerd dorp

en: Enemy village
nl: Vijandelijk dorp

en: Owned village
nl: Eigen dorp

en: border_size should be between 0.0 and 0.5.
nl: border_size dient tussen de 0.0 en 0.5 in te zitten.

en: Hotkey(s):
nl: Sneltoets(en):

en: Stub Time of Day
nl: Stub Tijd van de Dag

en: This Time of Day is only a Stub!
nl: Deze Tijd van de Dag is enkel een Stub!

en: Owned:
nl: In bezit:

note: TRANSLATORS: Past-participle of "teach", used for an ability similar to leadership
en: Taught:
nl: Geleerd:

note: TRANSLATORS: Past-participle of "teach", used for an ability similar to leadership
en: Taught: (by an enemy):
nl: Geleerd: (bij een vijand):

en: Used by opponent:
nl: Gebruikt door een vijand:

note: TRANSLATORS: Current value for WML code increase_damage, documented in https://wiki.wesnoth.org/EffectWML
en: <span color="$color">$number_or_percent</span> damage | <span color="$color">$number_or_percent</span> damage
nl[0]: <span color="$color">$number_or_percent</span> schade
nl[1]: <span color="$color">$number_or_percent</span> schade

en: $number damage | $number damage
nl[0]: $number damage schade
nl[1]: $number damage schade

note: TRANSLATORS: Current value for WML code increase_attacks, documented in https://wiki.wesnoth.org/EffectWML
en: <span color="$color">$number_or_percent</span> strike | <span color="$color">$number_or_percent</span> strikes
nl[0]: <span color="$color">$number_or_percent</span> kans
nl[1]: <span color="$color">$number_or_percent</span> kansen

note: TRANSLATORS: Current value for WML code set_attacks, documented in https://wiki.wesnoth.org/EffectWML
en: $number strike | $number strikes
nl[0]: $number kans
nl[1]: $number kansen

note: TRANSLATORS: Current value for WML code set_accuracy, documented in https://wiki.wesnoth.org/EffectWML
en: $number| accuracy
nl: $number| nauwkeurigheid

note: TRANSLATORS: Current value for WML code increase_accuracy, documented in https://wiki.wesnoth.org/EffectWML
en: <span color="$color">$number_or_percent|%</span> accuracy
nl: <span color="$color">$number_or_percent|%</span> nauwkeurigheid

note: TRANSLATORS: Current value for WML code set_parry, documented in https://wiki.wesnoth.org/EffectWML
en: $number parry
nl: $number pareer

note: TRANSLATORS: Current value for WML code increase_parry, documented in https://wiki.wesnoth.org/EffectWML
en: <span color="$color">$number_or_percent</span> parry
nl: <span color="$color">$number_or_percent</span> pareer

note: TRANSLATORS: Current value for WML code set_movement_used, documented in https://wiki.wesnoth.org/EffectWML
en: $number movement point | $number movement points
nl[0]: $number bewegingspunt
nl[1]: $number bewegingspunten

note: TRANSLATORS: Current value for WML code increase_movement_used, documented in https://wiki.wesnoth.org/EffectWML
en: <span color="$color">$number_or_percent</span> movement point | <span color="$color">$number_or_percent</span> movement points
nl[0]: <span color="$color">$number_or_percent</span> bewegingspunt
nl[1]: <span color="$color">$number_or_percent</span> bewegingspunten

note: TRANSLATORS: Current value for WML code set_attacks_used, documented in https://wiki.wesnoth.org/EffectWML
en: $number attack used | $number attacks used
nl[0]: $number aanval gebruikt
nl[1]: $number aanvallen gebruikt

note: TRANSLATORS: Current value for WML code increase_attacks_used, documented in https://wiki.wesnoth.org/EffectWML
en: <span color="$color">$number_or_percent</span> attack used | <span color="$color">$number_or_percent</span> attacks used
nl[0]: <span color="$color">$number_or_percent</span> aanval gebruikt
nl[1]: <span color="$color">$number_or_percent</span> aanvallen gebruikt

en: Level:
nl: Rang:

en: Advancements:
nl: Promoties:

en: No advancement
nl: Geen promotie

en: female^lawful
nl: gezagsgetrouw

en: female^neutral
nl: neutraal

en: female^chaotic
nl: wetteloos

en: female^liminal
nl: mysterieus

en: lawful
nl: gezagsgetrouw

en: neutral
nl: neutraal

en: chaotic
nl: wetteloos

en: liminal
nl: mysterieus

en: <span color="$color">$number_or_percent</span> HP
nl: <span color="$color">$number_or_percent</span> LP

en: <span color="$color">$number_or_percent</span> move | <span color="$color">$number_or_percent</span> moves
nl[0]: <span color="$color">$number_or_percent</span> zet
nl[1]: <span color="$color">$number_or_percent</span> zetten

en: <span color="$color">$number_or_percent</span> vision
nl: <span color="$color">$number_or_percent</span> zicht

en: <span color="$color">$number_or_percent</span> jamming
nl: <span color="$color">$number_or_percent</span> waarschuwingszicht

en: <span color="$color">$number_or_percent</span> XP to advance
nl: <span color="$color">$number_or_percent</span> EP om te promoveren

en: <span color="$color">$number_or_percent</span> attack per turn | <span color="$color">$number_or_percent</span> attacks per turn
nl[0]: <span color="$color">$number_or_percent</span> aanval per beurt
nl[1]: <span color="$color">$number_or_percent</span> aanvallen per beurt

en: <span color="$color">$number_or_percent</span> cost to recall
nl: <span color="$color">$number_or_percent</span> kosten om op te roepen

en: $effect_description per level
nl: $effect_description per rang

note: TRANSLATORS: "Before Wesnoth"   - format for years prior to the founding of Wesnoth
en: $year BW
nl: $year VW

note: TRANSLATORS: "Year of Wesnoth"  - format for years after the founding of Wesnoth
en: $year YW
nl: $year NW

note: TRANSLATORS: "Before the Fall" -  format for years prior to the fall of Wesnoth
en: $year BF
nl: $year VV

note: TRANSLATORS: "After the Fall"   - format for years after the fall of Wesnoth
en: $year AF
nl: $year NV

en: Unable to create log files in directory $logdir. This is often caused by incorrect folder permissions, anti-virus software restricting folder access, or using OneDrive to manage your My Documents folder.
nl: Onmogelijk om registratie bij te houden in map $logdir. Dit is vaak een gevolg van foute toegankelijkheden, anti-virus software die de map beschermt of het gebruik van OneDrive voor de Mijn Documenten map.

en: Logging Failure
nl: Mislukte Registratie

en: Disconnected from server.
nl: Verbinding met server verbroken.

en: SHOW ALL allies’ plans
nl: TOON ALLE plannen van bondgenoten

en: HIDE ALL allies’ plans
nl: VERBERG ALLE plannen van bondgenoten

en: Show plans for $player
nl: Toon plannen voor $player

en: Hide plans for $player
nl: Verberg plannen voor $player

en: Whiteboard Options
nl: Whiteboard Opties
