gnulib 2.0.0.3462.e9796 - en to da translation catalogue (49 entries)

en: Unknown system error
da: Ukendt systemfejl

en: Address family for hostname not supported
da: Adressefamilien for værtsnavnet understøttes ikke

en: Temporary failure in name resolution
da: Midlertidig fejl i navneopslag

en: Bad value for ai_flags
da: Fejlagtig værdi for ai_flags

en: Non-recoverable failure in name resolution
da: Ureparérbar fejl i navneopslag

en: ai_family not supported
da: ai_family understøttes ikke

en: Memory allocation failure
da: Hukommelsesallokeringsfejl

en: No address associated with hostname
da: Ingen adresse associeret med værtsnavnet

en: Name or service not known
da: Navn eller tjeneste ikke kendt

en: Servname not supported for ai_socktype
da: Servname understøttes ikke for ai_socktype

en: ai_socktype not supported
da: ai_socktype understøttes ikke

en: System error
da: Systemfejl

en: Argument buffer too small
da: Argumentbufferen for lille

en: Processing request in progress
da: Bearbejder pågående anmodning

en: Request canceled
da: Anmodning annuleret

en: Request not canceled
da: Anmodning ikke annuleret

en: All requests done
da: Alle anmodninger udført

en: Interrupted by a signal
da: Afbrudt af et signal

en: Parameter string not correctly encoded
da: Parameterstreng ikke korrekt kodet

en: Unknown error
da: Ukendt fejl

en: %s: invalid option -- '%c'
da: %s: ugyldig flag -- '%c'

en: %s: option requires an argument -- '%c'
da: %s: flaget kræver et argument -- '%c'

en: unable to record current working directory
da: kan ikke notere aktuelt arbejdskatalog

en: failed to return to initial working directory
da: kunne ikke gå tilbage til det oprindelige arbejdskatalog

en: _open_osfhandle failed
da: _open_osfhandle mislykkedes

en: cannot restore fd %d: dup2 failed
da: kan ikke genskabe fb %d: dup2 mislykkedes

note: TRANSLATORS: Get translations for open and closing quotation marks. The message catalog should translate "`" to a left quotation mark suitable for the locale, and similarly for "'".  For example, a French Unicode local should translate these to U+00AB (LEFT-POINTING DOUBLE ANGLE QUOTATION MARK), and
en: `
da: '

en: Success
da: Lykkedes

en: No match
da: Ingen træffer

en: Invalid regular expression
da: Fejlagtigt regulært udtryk

en: Invalid collation character
da: Ugyldigt sorteringstegn

en: Invalid character class name
da: Ugyldigt tegnklassenavn

en: Trailing backslash
da: Afsluttende baglæns skråstreg

en: Invalid back reference
da: Ugyldig bagudreference

en: Unmatched ( or \(
da: Ensomt ( eller \(

en: Unmatched \{
da: Ensomt \\{

en: Invalid content of \{\}
da: Ugyldigt indhold i \{\}

en: Invalid range end
da: Ugyldigt intervalslut

en: Memory exhausted
da: Hukommelse opbrugt

en: Invalid preceding regular expression
da: Fejlagtigt foregående regulært udtryk

en: Premature end of regular expression
da: For tidlig afslutning af regulært udtryk

en: Regular expression too big
da: For stort regulært udtryk

en: Unmatched ) or \)
da: Ensomt ) eller \)

en: No previous regular expression
da: Intet foregående regulært udtryk

en: cannot create pipe
da: kan ikke oprette datakanal

en: %s subprocess failed
da: %s-underproces mislykkedes

en: %s subprocess
da: %s-underproces

en: %s subprocess got fatal signal %d
da: %s-underproces fik ødelæggende signal %d

en: memory exhausted
da: hukommelsen opbrugt
