Widelands - en to hr translation catalogue (54 entries)

en: From Nemesis to Genesis
hr: Iz propasti do nastanka

en: After landing on a mysterious island close to Atlantis, the remaining Atlanteans struggle to make a new home for themselves.
hr: Nakon pristajanja na tajanstveni otok u blizini Atlantide, ostatak Atlantiđana se muči stvoriti svoj novi dom.

en: After the quick escape from the drowning island, the Atlanteans around Jundlina are faced with new challenges.
hr: Nakon bijega sa tonućeg otoka, Atlantiđani okupljeni oko Jundline su suočeni sa mnogim novim izazovima.

en: A Place to Call Home
hr: Mjesto koje želimo zvati dom

en: In this scenario, the higher production buildings including mining will be introduced.
hr: U ovom scenariju upoznajemo napredne proizvodne građevine i rudarenje.

en: This Land is Our Land
hr: Ova zemlja je naša zemlja

en: This tutorial explains the handling of military and training site buildings and will introduce fighting.
hr: Ovaj vodič objašnjava upravljanje vojnicima i treniranje vojske. Također, nas upoznaje sa osnovnim vojnim građevinama i borbom.

note: TRANSLATORS: The difficulty level of a campaign
en: Easy.
hr: Lagano.

note: TRANSLATORS: The name of a Barbarian campaign
en: The Second Empire
hr: Drugo carstvo

note: TRANSLATORS: A short description of a campaign
en: Introduces the Barbarians.
hr: Upoznajte Barbare.

note: TRANSLATORS: A long description of a campaign
en: When Chat’Karuth died, he was an old man, father to three strong and ambitious sons, and warlord to an army that could match any enemy willing to rise against the ancient forests. Though at the end of his glorious reign, Chat’Karuth chose his eldest son, Thron, to succeed him as the tribe’s warlord – a decision that left his two brothers unsatisfied. The old warlord knew that. As his father instructed him, Thron left the capital of Al’thunran, the home of the Throne Among the Trees, and withdrew his forces to the high hills where he buried the corpse of his father. There he swore to the gods and his father’s spirit that he’d return to re-established order. While his brothers have raged blind war against Thron and the few forces he left to secure the borders of Al’thunran, the young warlord seeks to reunite his ambitious brothers and force the tribes to march once again under a common banner.
hr: Chat'Karuth je bio starac, otac trojice snažnih i ambicioznih sinova i vojskovođa vojske koja se mogla mjeriti s svakim neprijateljem koji bi se usudio ustati protiv drevnih šuma. Na kraju svoje slavne vladavine Chat'Karuth je izabrao svog najstarijeg sina, Throna, da ga naslijedi kao vođa plemena. Njegova druga dva sina su bila nezadovoljna time i stari vojskovođa je to znao. Nakon njegove smrti, kao što mu je otac naredio, Thron je napustio prijestolnicu Al’thunran, dom Prijestolja među drvećem, i povukao svoje snage na visoke brežuljke. Tamo je pokopao tijelo svog oca i zakleo se bogovima i očevim duhom da će se vratiti i ponovno uspostaviti red. Dok njegova braća vode ludi rat protiv Throna i ono malo snaga koje je ostavio da osiguraju granice Al’thunrana, mladi vojskovođa nastoji ponovno ujediniti svoju ambicioznu braću i prisiliti podjeljeno pleme da ponovno maršira pod zajedničkom barjakom.

note: TRANSLATORS: The name of an Empire campaign
en: The Months of Exile
hr: Mjeseci progonstva

note: TRANSLATORS: The name of an Atlantean campaign
en: The Run for the Fire
hr: Trka za Vatru

note: TRANSLATORS: A short description of a campaign
en: Introduces the Atlanteans.
hr: Upoznajte Atlantiđane

note: TRANSLATORS: A long description of a campaign
en: When their God lost faith in the Atlanteans and drowned their island, one woman’s struggle for justice and a second chance for her people would become the stuff of legends. Leading the remaining Atlanteans into a new future in a new part of the World, Jundlina became the most powerful human of her time, but at a high cost: her humanity and soul.
hr: Kad je njihov Bog izgubio vjeru u Atlantiđane i potopio njihov otok, borba jedne žene za pravdu i drugu priliku za njezin narod postati će legendarna. Vodeći preostale Atlantiđane u novu budućnost u novom dijelu svijeta, Jundlina je postala najmoćniji čovjek svog vremena, ali uz visoku cijenu njene ljudskosti i duše.

note: TRANSLATORS: A short description of a campaign
en: Introduces the Frisians.
hr: Upoznajte Frizijce

en: Not yet implemented
hr: Nije još implementirano

en: Nobody
hr: Nitko

en: Sorry, this map is not yet implemented.
hr: Oprostite, ovaj zemljovid još nije implementiran.

en: Basic Control
hr: Osnove upravljanja

en: In this tutorial, you will learn how to navigate in Widelands and how to build buildings and roads.
hr: Ovaj vodič će Vam pokazati osnove Widelandsa i kako da sagradite građevine i ceste.

en: Warfare
hr: Ratovanje

en: In this tutorial, you will be taught the secrets of warfare: how to create soldiers, how to train them and how to lead them in battle. Scouting will be also covered.
hr: Kad prođete ovaj vodič znati ćete tajne ratovanja: kako napraviti vojsku, kako ih obučiti i voditi u bitkama. Također naučiti ćete i osnove izviđanja.

en: Seafaring
hr: Pomorstvo

en: In this tutorial, you will get to know seafaring, which is how to handle ships and ports, and how to use ferries and waterways.
hr: Ovaj vodić provesti će vas kroz pomorstvo. Naučiti ćete upravljati brodovima i lukama, i kako koristiti vodene puteve.

en: Atoll
hr: Atol

en: Who will be the real king of the big atoll?
hr: Tko će biti pravi kralj velikog atola?

en: Checkmate
hr: Šah-mat

en: Comet Island
hr: Otok Kometa

en: Crater
hr: Krater

en: Long after a meteor crashed into a couple of mountains, life blossoms in the crater. Two tribes are now fighting for the rich resources.
hr: Dugo nakon što je meteor udario u nekoliko planina, život je procvjetao u kraterima. Dva plemena se sada bore za njihova bogatstva.

en: Finnish Lakes
hr: Finska jezera

en: Firegames
hr: Igre s vatrom

en: Four Castles
hr: Četiri zamka

en: Four Mountains
hr: Četiri planine

en: Glacier Lake
hr: Jezero ledenjaka

en: Golden Peninsula
hr: Zlatni poluotok

en: Start positions are clockwise
hr: Početne pozicije su u smjeru kazaljke na satu

en: Lake of Tranquility
hr: Jezero spokojstva

en: Last Bastion
hr: Posljednji bedem

en: Island Hopping
hr: Otok poskakivanja

en: Smugglers
hr: Krijumčari

en: Mystical Maze
hr: Zagonetni labirint

en: Rendez-Vous
hr: Susret

en: A mystical land, full of different landscapes, which are all crossed by a handful of big rivers.
hr: Zagonetna zemlja, prepuna raznolikih krajolika, koje presjeca mnoštvo velikih riječnih korita.

en: The Green Plateau
hr: Zelena visoravan

en: Swamp Island
hr: Močvarni otok

en: Swamp Monks
hr: Močvarni redovnici

en: The Far North
hr: Daleki sjever

en: The Oasis Triangle
hr: Trokut oaza

en: The Thaw
hr: Otapanje

en: Three Warriors
hr: Tri ratnika

en: Two Frontiers
hr: Dvije granice

en: Wisent Valley
hr: Dolina bizona
