Widelands - en to la translation catalogue (61 entries)

en: From Nemesis to Genesis
la: A Nemesi ad Genesim

en: A Place to Call Home
la: Locus quam domicilium

en: This Land is Our Land
la: Hic nostrum territorium

note: TRANSLATORS: The name of a Barbarian campaign
en: The Second Empire
la: Imperium secundum

note: TRANSLATORS: The name of an Empire campaign
en: The Months of Exile
la: Menses exilii

en: Not yet implemented
la: Non iam perfectum

en: Nobody
la: Nemo

en: Sorry, this map is not yet implemented.
la: Excuses, sed haec tabula nondum adest.

en: The Strands of Malac’ Mor
la: De Malac'Mor litoribus

en: An Outpost for Exile
la: Specula pro exsilium

en: Warfare
la: Res militaris

en: Seafaring
la: Navigatio

en: Atoll
la: Atollum

en: Checkmate
la: Scacci matti

en: Whether just one of nature’s strangest features or the creation of a mad (and game-hungry) god, this weird battleground awaits two opponents for another confrontation.
la: Utrum sit insolitissima species natura an sit creata a demente (aut ludi avidissimo) deo: Hac insana tabula duo hostes novi pro caedi expectantur.

en: Comet Island
la: Cometae insula

en: A few miles in front of Gerion Coast lies a small unnamed island. Until now, you have not seen any reason to sail there, but yesterday a big fireball came from the sky and touched down in its center. Is this a sign of the Gods? You believe it is and you hope that your tribe will find the treasure of this island before other tribes will follow.
la: Paucos milia passuum a Gerion litore parva insula sita est, cui nomen non est. Abhinc te ibi navare non oportet sed heri magna ignis a caelo veniens media insula inflixit. Divinumne signum? Ita putans speras tuos gazam insulae inventuros antequam alii sequant.

en: Long after a meteor crashed into a couple of mountains, life blossoms in the crater. Two tribes are now fighting for the rich resources.
la: Olim lapis de caelo in has montes cecidit. Nunc vita in cratere florente duo gentes pugnant, ut divitem terram habeant.

en: Fellowships
la: Sodalitates

en: Finnish Lakes
la: Lacus Finnici

en: These are the beautiful Finnish lands of lakes, rivers, ancient forests and mountains. It is up to you to find a way through these lands.
la: Finnica hic est amoena terra, quae sunt lacus et flumina et silvae antiquae et montes. Nunc a te via invenienda est...

en: Firegames
la: Ludi ignei

en: Is this a test by the Gods or an evil plan by someone else, that you and your tribe woke up on this island among fire and lava? Until now it seems as if you are alone, but no-one knows what might happen if you met an opposing tribe?
la: Probarisne a dis vel aliusne haec invenit? Tu et tui in hac insula inter igne lavaque capti prima luce somno excitati estis. Omnia quieta desertaque esse videntur. Sed incertus, quod fiat, si hostilem gentem videbis.

en: Four Castles
la: Quattuor castelli

en: Four Mountains
la: Montes Quattuor

en: Full Moon
la: Luna plena

en: Glacier Lake
la: Lacus gelidus

en: Golden Peninsula
la: Paeninsula aurea

en: Ice wars
la: Bella glaciei

en: Islands at War
la: Insulae belligerae

en: For centuries, you’ve lived peacefully side by side with the other tribe on the neighboring island. This peace seems to come to an end now – your neighbor has begun to expand.
la: Aetates cum altera gente insulam proximam incolente in pace vivas. Haec pax finita videtur - vicinus terram suam augere incepit.

en: Kings and Queens
la: Reges et reginae

en: Lake of Tranquility
la: Lacus tranquillitatis

en: Last Bastion
la: Arx ultima

en: Last Survivors
la: Superstites ultimi

en: Island Hopping
la: Saltus insulanorum

en: A special tournament in Atlantean culture is the so-called ‘Island Hopping’, where two or more groups try to reach the center island as fast as possible, to be the first erecting a castle on the top of the central mountain.
la: Praecipuum certamen Atlantidensium saepe  etiam "Saltus insulanorum" nominatur. In certamine  duae vel plurae manus celerrime in medio positam insulam pervenire temptant, ut ante alias manus arcem in culmine medii montis aedificent.

en: Smugglers
la: Clancularii

en: Mystical Maze
la: Labyrinthus mysticus

en: Rendez-Vous
la: Conventus

en: Riverlands
la: Regio fluviatilis

en: A mystical land, full of different landscapes, which are all crossed by a handful of big rivers.
la: Terra mystica variorum locorum, omnes quorum a nonnullis fluviis magnis perfluuntur.

en: The Green Plateau
la: Viridis planities alta

en: You are standing on an island, crowned by mighty mountains which keep a wonderful and mighty treasure in their middle – The Green Plateau, which is hard to conquer but easy to lose. So, if you want it, be aware of the other clans.
la: In insula stas, cui est altissimi montes. Qui medii servant mirabilem thesaurum - viridem planitiem altam. Ea capienda difficilissima, facilissima perdenda. Si habere vis, hostes perspicias.

en: Four tribes struggle with their nearest neighbor to be the first to reach the mountain of gold that promises riches beyond belief. But can the two remaining ones share the resources wisely?
la: Quattuor tribus temptant quaque ante finitimum suum  montem multo cum auro obsidere, qui mons divitias ingentes offert. Poteruntne prudenter aliae duae tribus fontes communiter uti?

en: Swamp Island
la: Insula paludis

en: It smells like swamp, it looks like swamp and it is a swamp. But it is the place you were born and where you’ve lived your whole life. If you don’t want to lose it, defend it!
la: Paludem redolet, palus videtur, palus est! Tu autem hic natus semper hanc incoluisti. Nisi eam perdidi vis, defende!

en: Swamp Monks
la: Monachi paludis

en: It is said that the old war monks, living in the even older swamps, are the key to control over the whole island.
la: Antiqui militares monachi viventes in multo antiquioribus paludibus claves imperii super hanc insulam esse traduntur.

en: The Big Lake
la: Lacus maximus

en: The Long Way
la: Iter longum

en: Another strange test by the Gods. To reach the other side, there seems to be no other way but to occupy the land of your enemies.
la: Iterum a deis probaris. Ut ad alterum lateris venias, tibi videtur alia via non esse quam terra hostium oppugnanda.

en: The Pass Through the Mountains
la: Transitus per montes

en: In this mountainous area two princes have settled. Now they are expanding their territories, unaware of the fact that they are not alone!
la: In has montes duo reguli vicos condiderunt. Nunc se solum non esse nescientes terras augeunt!

en: The Thaw
la: Frigora solventia

en: Another thaw set in. Three tribes were sheltering from severe winter among majestic mountains. At the time of the solstice they listened to the oracle and went to war. The only survivor will sacrifice his enemies’ treasures on the ancient altar, build there a splendid castle and gain the goodwill and respect of the Gods.
la: Nives iterum solvuntur. Oraculo bruma audito tres gentes, qui a hieme gravissima in magnis montibus perfugium petiverant, bellum inciperunt. Qui solus vicerit, et spolia hostium super ara antiqua sacrificabit et castellum maximum aedificabit, ut dei benevole ad facta videant.

en: Together We’re Strong
la: Coniuncti pervigemus

en: Two Frontiers
la: Limites duas

en: A multiplayer battle map on a small circle-shaped island.
la: In hac tabula pro nonnullis ludoribus parva insula circuli formae creata est.

en: Wisent Valley
la: Vallum bovium indomitorum

en: It seems as if this magical valley has been inhabited by wisents since the beginning of days. When your tribe came to this place, you were sure that it offered enough space for a peaceful life. But can your tribe live in peace with your neighbors?
la: Perpulchra valles videtur ab inicio dierum a bovis feris incolari.  Cum tribus tua huc venisset, certus eras hunc locum spatium satis magnum pro vitam in pace offerre.  Potestne tribus tua cum finitimis suis in pace vivere?
