Widelands - en to sk translation catalogue (178 entries)

en: From Nemesis to Genesis
sk: Od záhuby k zrodu

en: After landing on a mysterious island close to Atlantis, the remaining Atlanteans struggle to make a new home for themselves.
sk: Po vylodení na tajuplnom ostrove neďaleko Atlantídy, zostávajúci Atlantíďania sa zo všetkých síl usilujú pre seba vytvoriť nový domov.

en: Struggling For a New Home Again
sk: Ďalší boj o nový domov

en: After the quick escape from the drowning island, the Atlanteans around Jundlina are faced with new challenges.
sk: Po náhlivom úteku z potápajúceho sa ostrova, Atlantíďania vedení Jundlínou čelia novým výzvam.

en: A Place to Call Home
sk: Miesto, ktoré možno nazvať domovom

en: In this scenario, the higher production buildings including mining will be introduced.
sk: V tomto scenári sa oboznámite s vyššími produkčnými budovami vrátane baní.

en: This Land is Our Land
sk: Táto zem je naša

en: This tutorial explains the handling of military and training site buildings and will introduce fighting.
sk: Tento tutoriál objasní riadenie armády aj výcvikových stavieb a oboznámi vás s bojom.

note: TRANSLATORS: The difficulty level of a campaign
en: Easy.
sk: Ľahká.

note: TRANSLATORS: The difficulty level of a campaign
en: Medium.
sk: Stredná.

note: TRANSLATORS: The difficulty level of a campaign
en: Hard.
sk: Ťažká.

note: TRANSLATORS: The difficulty level of a campaign
en: Challenging.
sk: Náročná.

note: TRANSLATORS: The name of a Barbarian campaign
en: The Second Empire
sk: Druhá ríša

note: TRANSLATORS: A short description of a campaign
en: Introduces the Barbarians.
sk: Kampaň vám predstaví Barbarov.

note: TRANSLATORS: A long description of a campaign
en: When Chat’Karuth died, he was an old man, father to three strong and ambitious sons, and warlord to an army that could match any enemy willing to rise against the ancient forests. Though at the end of his glorious reign, Chat’Karuth chose his eldest son, Thron, to succeed him as the tribe’s warlord – a decision that left his two brothers unsatisfied. The old warlord knew that. As his father instructed him, Thron left the capital of Al’thunran, the home of the Throne Among the Trees, and withdrew his forces to the high hills where he buried the corpse of his father. There he swore to the gods and his father’s spirit that he’d return to re-established order. While his brothers have raged blind war against Thron and the few forces he left to secure the borders of Al’thunran, the young warlord seeks to reunite his ambitious brothers and force the tribes to march once again under a common banner.
sk: Keď Chat’Karuth zomrel, bol už starý muž, otec troch silných a ctižiadostivých synov, ako aj vojvodca armády, ktorá by sa vyrovnala každému nepriateľovi ochotnému zaútočiť na staré lesy. Na konci svojej slávnej vlády však zvolil svojho najstaršieho syna Throna, aby sa stal jeho nástupcom ako vojvodca kmeňa – toto rozhodnutie neuspokojilo jeho dvoch bratov a starý vojvodca to vedel. Ako mu otec nariadil, Thron opustil hlavné mesto Al’thunranu, miesta Trónu medzi stromami, a stiahol svoje vojsko do vysokých hôr, kde pochoval telo svojho otca. Tam prisahal bohom a na otcovu dušu, že sa vráti a obnoví poriadok. Zatiaľ čo jeho zúriví bratia viedli slepú vojnu proti Thronovi a zopár vojsk, ktoré nechal strážiť hranice Al’thunranu, mladý vodjvodca sa snažil zmieriť so svojimi bratmi a prinútiť kmene, aby opäť pochodovali pod spoločnou zástavou.

note: TRANSLATORS: The name of an Empire campaign
en: The Months of Exile
sk: Mesiace vo vyhnanstve

note: TRANSLATORS: A short description of a campaign
en: Introduces the Empire.
sk: Kampaň vám predstaví Impérium.

note: TRANSLATORS: A long description of a campaign
en: Six months ago, Lutius – a young general of the Empire – was sent with 150 soldiers to the frontier beyond the northern forests where Barbarian tribes were crossing onto land held by the Empire. His task was to defend the Empire’s land. At first, everything was calm. He even talked to a few Barbarian children and thought about a peaceful life – side by side with this archaic folk. He began to feel safer and his army began to drop their attention off the potential enemy. That was their undoing. One night in March his unprepared army was attacked by 100 Barbarian footmen and was completely scattered. Only with his bare life he and a handful of his soldiers survived.
sk: Pred šiestimi mesiacmi bol Lutius – mladý generál Impéria – vyslaný so 150 vojakmi k hranici za severnými lesmi, kadiaľ prechádzali barbarské kmene na územie patriace Impériu. Jeho úlohou bolo brániť územie Impéria. Spočiatku prevládal pokoj. Dokonca sa rozprával s niekoľkými barbarskými deťmi a myslel na pokojný život – bok po boku s týmto prastarým ľudom. Začal sa cítiť čoraz viac v bezpečí a jeho vojsko znižovalo pozornosť na prípadného nepriateľa. To znamenalo ich skazu. Jednu noc v marci zaútočilo na jeho nepripravenú armádu 100 barbarských pešiakov a úplne ju rozprášilo. Prežil len on a hŕstka jeho vojakov.

note: TRANSLATORS: The name of an Atlantean campaign
en: The Run for the Fire
sk: Honba za ohňom

note: TRANSLATORS: A short description of a campaign
en: Introduces the Atlanteans.
sk: Kampaň vám predstaví Atlantíďanov.

note: TRANSLATORS: A long description of a campaign
en: When their God lost faith in the Atlanteans and drowned their island, one woman’s struggle for justice and a second chance for her people would become the stuff of legends. Leading the remaining Atlanteans into a new future in a new part of the World, Jundlina became the most powerful human of her time, but at a high cost: her humanity and soul.
sk: Keď boh stratil dôveru k Atlantíďanom a potopil ich ostrov, boj jednej ženy za spravodlivosť a druhú šancu pre jej ľud sa stal základom mnohých legiend. Vedúc zostávajúcich Atlantíďanov v ústrety novej budúcnosti v novej časti sveta, Jundlína sa stala najsilnejším človekom svojej doby, ale za vysokú cenu: jej ľudskosť a dušu.

note: TRANSLATORS: The name of a Frisian campaign
en: From Water to Ice
sk: Od vody k ľadu

note: TRANSLATORS: A short description of a campaign
en: Introduces the Frisians.
sk: Kampaň vám predstaví Frízanov.

note: TRANSLATORS: A campaign difficulty (easiest of three options)
en: Sailor (Tricky)
sk: Námorník (zložité)

note: TRANSLATORS: A campaign difficulty (medium of three options)
en: Steersman (Very Hard)
sk: Kormidelník (veľmi ťažké)

note: TRANSLATORS: A campaign difficulty (hardest of three options)
en: Captain (Unreasonable)
sk: Kapitán (super náročné)

note: TRANSLATORS: A long description of a campaign
en: Living off the ocean is a constant struggle, and even more so for the inhabitants of the Frisian North Sea shore. Was the last storm flood, the most devastating one in human memory, really nothing more than yet another example for the hardships all Frisians have to face – or a sign from the gods that a tribe that only just settled here must seek out an entirely new home?
sk: Živiť sa lovením v mori je konštantný boj a špeciálne pre obyvateľov Frízskeho severomorského pobrežia. Bola posledná potopa, tá najničivejšia v histórii ľudstva, naozaj iba ďalším príkladom utprenia, ktorému musia Frízania čeliť – alebo to bolo znamenie bohov, že kmeň, ktorý sa tu ešte len nedávno usadil musí hladať celkom nový domov?

en: Not yet implemented
sk: Ešte neimplementované

en: Nobody
sk: Nikto

en: Sorry, this map is not yet implemented.
sk: Ľutujeme, táto mapa ešte nie je implementovaná.

en: The Strands of Malac’ Mor
sk: Brehy Malac’ Moru

en: After losing an important battle against the Barbarians which lead to the loss of a big part of the Empire’s territory, Lutius leaves Fremil to start a new life. But his destiny takes his ship into a heavy storm, which nearly destroys it. Only with a lot of luck he manages to beach his damaged ship on an unknown desert strand and save his people. For now.
sk: Po prehranej významnej bitke s Barbarmi, čo viedlo k strate veľkej časti Imperiálneho teritória, opustil Lutius Fremil, aby začal nový život. Ale osud ho zaviedol do silnej búrky, ktorá ho takmer pripravila o život. Len s veľkým šťastím sa mu podarilo pristáť s poškodenou loďou na neznámom pobreží a zachrániť tak svojich ľudí. Nateraz.

en: An Outpost for Exile
sk: Osada vo vyhnanstve

en: Finally the ship was repaired, so Lutius and his people returned to the quest to find a good place for a new beginning. Only a few days later, they land on a green, Mediterranean island, looking like paradise. Overjoyed, they set out to explore this new living space.
sk: Po opravení lode sa Lutius a jeho ľud vrátili k pátraniu po vhodnom mieste pre nový začiatok. Len o niekoľko dní neskôr sa vylodili na zelenom vnútrozemskom ostrove, ktorý vyzeral ako raj. Od radosti celí bez seba sa vybrali preskúmať tento nový životný priestor.

en: Neptune’s Revenge
sk: Neptúnova pomsta

en: On their way home to defend the Empire, the crew of Lutius was surprised by the will of the gods.
sk: Lutiusova skupina, na svojej ceste domov obrániť Impérium, bola zaskočená vôľou bohov.

en: Surprise, Surprise!
sk: Prekvapenie!

en: After returning home, Lutius and his crew are faced with an economy in shambles. Resolving the bottlenecks in the economy will be of utmost importance to reinstate the glory of the Empire.
sk: Po svojom návrate domov, čelí Lutius a jeho posádka zruinovanej ekonomike. Vyriešiť ekonomické problémy bude vrcholne dôležitým krokom na ceste k znovuobnoveniu slávy Impéria.

en: The Great Stormflood
sk: Veľká potopa

en: In 1362, the quiet, peaceful life of the inhabitants of the Northern Frisian Islands was disrupted by one of the greatest storm floods in human memory: Saint Marcellus’ Flood. Is it really nothing more than yet another storm, or a sign from the Gods that the Frisian community on the island of Langeness is not wanted here?
sk: V roku 1362 bol tichý a pokojný život obyvateľov ostrovov Severného Frízska narušený jednou z najväčších záplav v ľudskej histórii, potopou svätého Marcellusa. Nie je to nič viac ako jedna z ďalších záplav alebo je to znamenie bohov, že Frízska komunita na ostrove Langeness tu nie je vítaná?

en: This scenario is set in a historical context, but most of the story line is fiction.
sk: Tento dej je zasadený do historického kontextu, ale príbeh deja je vymyslený.

en: An Icy Welcome
sk: Ľadové privítanie

en: Reebaud and his tribe have arrived in the North. But their arrival between the frozen steppes and the snow-covered mountains is less than welcome…
sk: Reebaud a jeho kmeň dorazil na sever. Ich príchod však medzi zamrznutými stepami a snehom pokrytými kopcami nie je vítaný…

en: Friends in Need
sk: Priatelia v núdzi

en: Reebaud and his tribe are living happily in the North. Meanwhile, the countries they have left behind are all but peaceful, and an old friend is in desperate need for their help…
sk: Zatiaľ čo Reebaud a jeho kmeň vedú šťastný život na Severe, krajinu, ktorú opustili, sužuje vojna a starý priateľ zúfalo potrebuje ich pomoc…

en: Two Friends Reunited
sk: Dvaja priatelia sa znova stretávajú

en: Claus and Henneke Lembeck have reached the North at last. But will they be able to convince Reebaud to send them aid?
sk: Claus a Henneke Lembeckovci konečne dorazili na Sever. Budú ale schopní presvedčiť Reebauda, aby im poslal pomoc?

en: Reconquest
sk: Znovudobytie

en: Back in Northern Frisia at last, Claus, Henneke, and Reebaud are preparing for battle against the invaders. They must gather allies and plan their strategy, but the foe is never far away…
sk: Konečne späť v severnom Frízsku pripravujú sa Claus, Henneke a Reebaud na boj s nájazdníkmi. Musia zhromaždiť spojencov a naplánovať stratégiu, ale nepriateľ nie je nikdy ďaleko…

en: Basic Control
sk: Základy ovládania

en: In this tutorial, you will learn how to navigate in Widelands and how to build buildings and roads.
sk: V tomto tutoriáli sa naučíte navigovať v hre a stavať budovy a cesty.

en: Warfare
sk: Vedenie vojny

en: In this tutorial, you will be taught the secrets of warfare: how to create soldiers, how to train them and how to lead them in battle. Scouting will be also covered.
sk: V tomto tutoriáli sa dozviete tajomstvá vojny: ako vytvárať vojakov, ako ich cvičiť a ako ich viesť do boja. Vysvetlíme tiež ako funguje prieskumník.

en: Seafaring
sk: Moreplavba

en: In this tutorial, you will get to know seafaring, which is how to handle ships and ports, and how to use ferries and waterways.
sk: V tomto tutoriáli spoznáte moreplavbu, čo predstavuje spôsob ako narábať s loďami a prístavmi a ako používať prevozníkov a vodné cesty.

en: Economy and Trading
sk: Ekonomika a obchod

en: In this tutorial, you will learn what options Widelands offers to adjust your economy, and how to trade with other players. Recommended for players with some experience.
sk: V tomto tutoriáli sa dozviete, aké možnosti Widelands ponúka na prispôsobenie ekonomiky a ako obchodovať s ostatnými hráčmi. Odporúča sa hráčom, ktorí majú už nejaké skúsenosti.

en: Accurate Europe 1.2
sk: Presná Európa 1.2

en: Amoebae
sk: Meňavky

en: Archipelago Sea
sk: Archipelágové more

en: Between Sweden and Finland lies the archipelago sea. This place of incredible beauty is not land, and it is not sea, but it is both. Within a few hundred kilometers, there are no less than 50,000 islands and islets, most no more than a few acres across. The climate is quite mild for its latitude; farming thrives, berries are abundant, and fish plentiful. The small human population of this place never knew famine. You warlording bastards just couldn’t leave this little paradise in peace, could you?
sk: Medzi Švédskom a Fínskom leží archipelágové more. Toto čarokrásne miesto nie je ani zem, ani more, ale spojením oboch. V rozsahu niekoľkých stoviek kilometrov sa nachádza najmenej 50 000 ostrovov a ostrovčekov, ktorých rozloha poväčšine dosahuje len pár akrov. Vzhľadom na svoju zemepisnú šírku sa vyznačuje pomerne miernym podnebím; poľnohospodárstvo prekvitá, bobulí je prebytok a rýb hojne. Ľudia žijúci na tomto mieste nikdy nepoznali hlad. Vaša dychtivosť po vojne vám nedovolila nechať tento malý raj na pokoji, však?

en: Large plots are rare on those small islands. Prioritize construction of large buildings on them. Sometimes you will need big military buildings to expand all the way to the next island. The AI will perform poorly.
sk: Veľké parcely sa na týchto ostrovčekoch vyskytujú zriedkavo. Stavajte na nich preto prioritne veľké budovy. Niekedy je na ovládnutie ďalších ostrovov nutné postaviť veľké vojenské budovy. Umelá inteligencia vykazuje slabý výkon.

en: Long, economic play in beautiful land. Try every player!
sk: Dlhá hra s dôrazom na ekonomiku v prekrásnej krajine. Vyskúšajte ju hrať za každého hráča!

en: Atoll
sk: Atol

en: Who will be the real king of the big atoll?
sk: Kto sa stane skutočným kráľom veľkého atolu?

en: It’s a pleasure to settle in the beauty of this fissured countryside. But the ways to encompass these large territories are long and meandering, so it is easy to err into the land of the foreign clans.
sk: Je potešením usadiť sa v kráse tejto rozbrázdenej krajiny. Cesty vedúce k obkľúčeniu týchto rozsiahlych oblastí sú však dlhé a kľukaté, a preto je ľahké zablúdiť a ocitnúť sa na území cudzích kmeňov.

en: Checkmate
sk: Šachmat

en: Whether just one of nature’s strangest features or the creation of a mad (and game-hungry) god, this weird battleground awaits two opponents for another confrontation.
sk: Či je to len jedna z najzvláštnejších vlastností prírody alebo výtvor rozčúleného (a po hre dychtivého) boha, toto čudné bojisko očakáva dvoch protivníkov na ďalšiu konfrontáciu.

en: Comet Island
sk: Ostrov kométy

en: Nasenbaer – edited by king_of_nowhere
sk: Nasenbaer – upravil king_of_nowhere

en: A few miles in front of Gerion Coast lies a small unnamed island. Until now, you have not seen any reason to sail there, but yesterday a big fireball came from the sky and touched down in its center. Is this a sign of the Gods? You believe it is and you hope that your tribe will find the treasure of this island before other tribes will follow.
sk: Niekoľko míľ od pobrežia Gerionu leží malý nepomenovaný ostrov. Doteraz ste nevideli dôvod sa na ňom vylodiť, ale včera spadla z neba veľká ohnivá guľa a pristála v jeho strede. Je to znamenie bohov? Veríte tomu a dúfate, že sa vášmu kmeňu podarí objaviť poklad tohto ostrova pred príchodom druhých.

en: Red player is close to the ores, but has little fertile terrain. Yellow player has plenty of good land, but must move far from his starting position to find ores. Blue player takes the middle ground – he has some fertile land and is not too far away from the resources.
sk: Červený hráč sa nachádza v blízkosti rúd, ale má nedostatok úrodného terénu. Žltý hráč má dobrej pôdy dosť, no aby našiel rudy, musí sa od svojej začiatočnej pozície vzdialiť. Modrý hráč stojí niekde uprostred – má nejakú úrodnú pôdu a od zdrojov nie je veľmi ďaleko.

en: Crater
sk: Kráter

en: Long after a meteor crashed into a couple of mountains, life blossoms in the crater. Two tribes are now fighting for the rich resources.
sk: Dlho po tom, ako do pár hôr vrazil meteorit, život sa rozkvitá v kráteri. Dva kmene teraz bojujú o hojné zásoby.

en: Crossing the Horizon
sk: Cesta za obzor

en: Man your ship and sail to the horizon.
sk: Naloďte sa a plavte za obzor.

en: Dolomites 3.0
sk: Dolomity 3.0

en: The jewel of the alps, the dolomites mountain range has been declared a world heritage site for its pristine beauty. This map is an as-faithful-as-reasonable reconstruction of the area delimited by Cortina d’Ampezzo in the north-east and Canazei in the south-west. If you have to be pitted in a duel to the death with your enemies, it may as well be in a beautiful place.
sk: Pohorie Dolomity, klenot Álp, bolo vyhlásené za svetové dedičstvo vďaka svojej nenarušenej kráse. Táto mapa je do rozumnej miery vernou rekonštrukciou územia, ktoré ohraničuje Cortina d’Ampezzo na severovýchode a Canazei na juhozápade. Keď už musíte čeliť nepriateľom v boji na život a na smrť, nech sa to aspoň koná na peknom mieste.

en: The mountains have an abundance of flat ground. Unfortunately, most of it is vertical – use the little building space you have wisely. A fortress at the mouth of a narrow mountain pass can be a formidable obstacle to an enemy army – use the terrain to your advantage. Chop all trees and expand wherever you can – it’s the only way to find all the precious farm spaces.
sk: Hory sú plné rovného terénu. Poväčšine však, nanešťastie, ide o úbočia. Priestoru na stavbu je málo, preto ho využite rozumne. Pevnosť naspodku úzkeho priesmyku môže pre nepriateľskú armádu znamenať ťažko prekonateľnú prekážku – využite terén vo svoj prospech. Vysekajte všetky stromy a rozšírte sa kdekoľvek môžete – je to jediný spôsob ako nájsť tých málo miest, kde sa dajú postaviť farmy.

en: Egyptian Mandala v1.2
sk: Egyptská mandala v1.2

en: Escher_Goose_Fish
sk: Escherove husy a ryby

en: Equal starting conditions for three players.
sk: Rovnaké počiatočné podmienky pre troch hráčov.

en: Fellowships
sk: Spoločenstvá

en: Ships are your best fellows. Starting positions are similar, so the map should be fair.
sk: Lode sú vašimi najlepšími priateľmi. Začiatočné pozície sú podobné, mapa by preto mala byť spravodlivá.

en: This is a somewhat technical map, and it is best suited for two or three human players. Coal is hard to find – consider making some. There is gold near the starting point – do you see it?
sk: Táto mapa vyžaduje strategické zručnosti a je vhodná pre dvoch alebo troch hráčov. Uhlie je ťažko nájsť – zvážte jeho výrobu. Neďaleko začiatočného bodu sa nachádza zlato – vidíte ho?

en: Finnish Lakes
sk: Fínske jazerá

en: These are the beautiful Finnish lands of lakes, rivers, ancient forests and mountains. It is up to you to find a way through these lands.
sk: Toto je nádherná fínska krajina, plná jazier, riek, prastarých lesov a hôr. Je na vás, aby ste si cez ňu našli cestu.

en: Yellow player has a much easier starting position than the other two; this map is suited for 1v2.
sk: Začiatočná pozícia žltého hráča mu v porovnaní s ostatnými dvoma podstatne zľahčuje hru; táto mapa je vhodná na boj 1 proti 2.

en: Firegames
sk: Hry s ohňom

en: Is this a test by the Gods or an evil plan by someone else, that you and your tribe woke up on this island among fire and lava? Until now it seems as if you are alone, but no-one knows what might happen if you met an opposing tribe?
sk: Je to skúška bohov alebo zlomyseľný plán niekoho iného, že ste sa vy a váš kmeň prebudili na tomto ostrove uprostred ohňa a lávy? Zatiaľ sa zdá, že ste sami, no ktovie, čo sa môže stať, keď stretnete nepriateľský kmeň?

en: Forest Valley v2.0
sk: Lesné údolie v2.0

en: Four Castles
sk: Štyri hrady

en: Well protected in their mighty fortresses, four power-hungry warlords are completing their schemes to dominate these lands…
sk: Dobre chránení vo svojich mohutných pevnostiach, štyria po moci bažiaci vojvodcovia dokončujú svoje plány na ovládnutie týchto zemí…

en: Four Mountains
sk: Štyri hory

en: Each tribe is surrounded by four mighty mountains. Who will first conquer them and claim the resources for his own tribe?
sk: Každý kmeň je obklopený štyrmi mohutnými horami. Kto ich ovládne ako prvý a získa ich bohatstvo pre svoj kmeň?

en: I: Water can be found along the river. II: Snowmen mark additional water sources. III: Each mountain contains only one resource.
sk: I: Vodu možno nájsť popri rieke. II: Snehuliaci značia ďalšie zdroje vody. III: Každá hora obsahuje len jeden zdroj.

en: Full Moon
sk: Spln mesiaca

en: Whether it is the latest solstice, or lunar illness, something moves these tribes towards their final ordeal.
sk: Či už je príčinou posledný slnovrat alebo vplyv mesiaca, niečo ženie tieto kmene k ich poslednej skúške.

en: Glacier Lake
sk: Ľadovcové jazero

en: Your tribe has dwelt on this beautiful and lonely glacier lake for a long time. No one disturbed you and the resources were sufficient for your whole tribe, but a few months ago another tribe came over the mountains and settled down. And you are sure that there is only enough space for one tribe.
sk: Váš kmeň dlho obýval brehy tohto nádherného a opusteného ľadovcového jazera. Nik vás nevyrušoval a zdroje postačovali celému vášmu kmeňu. Pred pár mesiacmi však prešiel cez hory iný kmeň a usadil sa. A vy máte istotu, že je tu dosť miesta len pre jeden kmeň.

en: Golden Peninsula
sk: Zlatý polostrov

en: Two empires race for the treasures of a legendary peninsula…
sk: Dve ríše súperia o poklady legendárneho polostrova…

en: Ice wars
sk: Ľadové vojny

en: Autumn became winter. Some things are frozen, but not the war.
sk: Po jeseni prišla zima. Niektoré veci zamrzli, vojna však nie.

en: Start positions are clockwise
sk: Začiatočné pozície sú v smere pohybu hodinových ručičiek

en: Islands at War
sk: Ostrovy vo vojne

en: For centuries, you’ve lived peacefully side by side with the other tribe on the neighboring island. This peace seems to come to an end now – your neighbor has begun to expand.
sk: Po stáročia ste žili pokojne spolu s ďalším kmeňom na susednom ostrove. Zdá sa, že tento mier končí – váš sused sa začína rozpínať.

en: Kings and Queens
sk: Králi a kráľovné

en: An old legend tells that these seven kingdoms, that have flourished for ages in prosperity, will someday collapse into a devastating war. Has your latest betrayal been one too many and will the prophecy come true?
sk: Podľa starej legendy týchto sedem kráľovstiev, ktoré prosperovali celú večnosť, raz upadne do pustošivej vojny. Bola vaša posledná zrada priveľa a splní sa proroctvo?

en: Lake of Tranquility
sk: Jazero pokoja

en: This lake, deep in the most ancient forests, has long been known for its beauty and idyllic peace. However, its sanctity has been disturbed now, as two hostile tribes have arrived at its shores…
sk: Toto jazero, ukryté hlboko v najdávnejších lesoch, bolo dlhú dobu známe svojou krásou a idylickým pokojom. Na jeho brehy však nedávno zavítali dva nevraživé kmene a narušili jeho posvätnosť…

en: Last Bastion
sk: Posledná bašta

en: Another Barbarian – edited by king_of_nowhere
sk: Another Barbarian – upravil king_of_nowhere

en: The whimsical Gods didn’t answer our prayers. Instead, the increasing sunlight heated up the Earth a thousandfold and melted glaciers and people were plunged into the deep. But now – high in the majestic mountains, on the last scrap of land – two surviving tribes are sheltering. Even though the Gods showed mercy and the climate thus turned cooler again, the water is still rising and rising. Onto the last secure place – the highest mountain range where the amount of gold and the space to live merely suffice for one tribe – only two opposite paths lead. But remember, be careful… this last living space is also a hard and small place to live.
sk: Vrtošiví bohovia neodpovedali na naše modlitby. Naopak, slnečné žiarenie, ktorého intenzita sa neustále stupňovala, zohrialo Zem tisícnásobne a roztopilo ľadovce, následkom čoho ľudí pohltilo more. Teraz sa však na poslednom kúsku zeme – vysoko v majestátnych horách – ukrývajú dva kmene, ktoré prežili. Napriek tomu, že bohovia prejavili milosť a podnebie sa opäť schladilo, voda neprestala stúpať. K poslednému bezpečnému miestu – najvyššiemu pohoriu, kde je zlata a životného priestoru dosť akurát pre jeden kmeň – vedú len dve cesty. Dávajte si však veľký pozor… Život na tomto malom mieste bude tvrdý.

en: Don’t forget to take care of your timber supplies, you’ll need them.
sk: Nezabudni sa postarať o dodávky dreva, budeš ich potrebovať.

en: Last Survivors
sk: Poslední preživší

en: Four tribes fighting for dominance in a stark area. Resources are scattered all over the map.
sk: Štyri kmene bojujú o nadvládu v nehostinnom kraji. Zdroje sú roztrúsené po celej mape.

en: Lesser Ring 1.2
sk: Menší prsteň 1.2

en: Long, long way v2
sk: Dlhá, ďaleká cesta v2

en: >Where dat? A thousand miles from here.< [Porgy and Bess] You have to go long, long way to conquere all the islands. Good luck!
sk: >Kde to? Odtiaľto tisíc míľ.< [Porgy a Bess] K ovládnutiu všetkých ostrovov vedie dlhá, ďaleká cesta. Veľa šťastia!

en: Island Hopping
sk: Skákanie po ostrovoch

en: A special tournament in Atlantean culture is the so-called ‘Island Hopping’, where two or more groups try to reach the center island as fast as possible, to be the first erecting a castle on the top of the central mountain.
sk: Špeciálnym turnajom v atlantídskej kultúre je tzv. „Skákanie po ostrovoch“, kde sa minimálne dve skupiny pokúšajú čo najrýchlejšie dostať na centrálny ostrov, aby ako prvé postavili hrad na vrchole centrálnej hory.

en: Smugglers
sk: Pašeráci

en: Your well established smuggling routes suddenly got busy: two other tribes have appeared and now a rivalry among smugglers has started. Which team will be the first to smuggle a certain number of wares?
sk: Na vašich osvedčených pašeráckych cestách je odrazu rušno: objavili sa ďalšie dva kmene a medzi pašerákmi nastalo súperenie. Ktorému tímu sa ako prvému podarí prepašovať určité množstvo výrobkov?

en: Trident of Fire
sk: Ohnivý trojzubec

en: In the vicinity of three major volcanoes, six lovely islands are inviting settlers to start a new life. Deserts and a quickly growing forest wait to be discovered. But only by becoming a naval power will your tribe be able to explore enough resources to compete with its opponents.
sk: V blízkosti troch veľkých sopiek šesť nádherných ostrovov pozýva osadníkov, aby začali nový život. Púšte a rýchlo rastúci les čakajú na svoje objavenie. Váš kmeň bude schopný preskúmať dostatok zdrojov na to, aby mohol súperiť so svojimi protivníkmi, len ak sa stane námornou veľmocou.

en: Mystical Maze
sk: Mystický labyrint

en: There are two big questions in the air: Who created this unbelievably big maze, and what can be found inside?
sk: Prevládajú dve dôležité otázky: kto vytvoril tento neskutočne veľký labyrint a čo sa ukrýva v jeho vnútri?

en: No metal challenge v2
sk: Žiadne železo, výzva v2

en: This map is intended as a solo challenge for those very skilled players that find 1 vs 6 against the AI too easy. Blue player has no metal (except a bit of iron to kickstart your economy), so you have to rely on the 5% production of an empty mine. And you’re still 1 vs 6 (though of course you can remove some AI players to make it a bit easier). Good luck!
sk: Táto mapa je určená ako sólová výzva pre veľmi skúsených hráčov, ktorí považujú hru jeden proti šesť AI za príliš jednoduchú. Modrý hráč nemá žiadne železo (okrem trochy na rozbeh ekonomiky), takže sa budeš musieť spoľahnúť na 5% produkciu vyčerpanej bane. A stále hráš 1v6 (samozrejme stále môžeš nejaké AI odstrániť a spraviť si to jednoduchším). Veľa štastia!

en: Rendez-Vous
sk: Stretnutie

en: Only a small hill in the centre of the map connects these four competing tribes. Lead your army to this hill right away and build a giant stronghold as a sign of your superiority!
sk: Tieto štyri súperiace kmene spája iba malý kopec v strede. Veď svoju armádu priamo k tomuto kopcu a postav si veľkú pevnosť ako znak svojej nadradenosti!

en: There is space for only one stronghold in the centre. Water can be found everywhere, so there is no need to send out geologists.
sk: Je tu miesto iba pre jednú pevnosť v strede. Vodu nájdeš všade a tak kvôli nej nemusíš vysielať geológa.

en: River Explorers
sk: Prieskumníci riek

en: Each player has a different obstacle to expansion, and there’s always more than one way to overcome it. While the AI can be defeated here without building a single ship, players are advised to make ports and shipyards a priority – expeditions are universally useful and are often the fastest way to gold deposits.
sk: Každý hráč začína s odlišnou prekážkou rozpínania, pričom stále existuje viac ako jeden spôsob, ako ju prekonať. Aj keď umelú inteligenciu tu možno poraziť bez jedinej lode, hráčom sa odporúča, aby považovali prístavy a lodenice za prioritu – výpravy sú užitočné a sú často najrýchlejším spôsobom, ako nájsť ložiská zlata.

en: Riverlands
sk: Riečne oblasti

en: A mystical land, full of different landscapes, which are all crossed by a handful of big rivers.
sk: Mystické územie plné rozmanitých krajín, ktoré sú všetky skrížené niekoľkými veľkými riekami.

en: Along The River
sk: Popri rieke

en: The Green Plateau
sk: Zelená planina

en: You are standing on an island, crowned by mighty mountains which keep a wonderful and mighty treasure in their middle – The Green Plateau, which is hard to conquer but easy to lose. So, if you want it, be aware of the other clans.
sk: Stojíte na ostrove korunovanom mohutnými horami, ktoré vo svojom vnútri ukrývajú zázračný poklad – Zelenú planinu, ktorú je ťažko získať, ale ľahko stratiť. Ak ju chcete, majte na vedomí ostatné kmene.

en: Sandy Passes
sk: Piesočné úžiny

en: Four tribes struggle with their nearest neighbor to be the first to reach the mountain of gold that promises riches beyond belief. But can the two remaining ones share the resources wisely?
sk: Štyri kmene súperia so svojimi najbližšími susedmi o prvenstvo na hore zlata, ktorá ponúka neuveriteľné bohatstvo. Dokážu si však tie dva kmene, ktoré zostanú na bojisku, rozdeliť medzi sebou zdroje rozumne?

en: Swamp Island
sk: Močaristý ostrov

en: It smells like swamp, it looks like swamp and it is a swamp. But it is the place you were born and where you’ve lived your whole life. If you don’t want to lose it, defend it!
sk: Smrdí to ako močiar, vyzerá to ako močiar a aj to je močiar. Ale je to miesto, kde ste sa narodili a žili po celý svoj život. Ak ho nechcete stratiť, bráňte ho!

en: Swamp Monks
sk: Mnísi z močiarov

en: It is said that the old war monks, living in the even older swamps, are the key to control over the whole island.
sk: Hovorí sa, že starí vojnoví mnísi, žijúci v ešte starších močiaroch, sú kľúčom k ovládnutiu celého ostrova.

en: Tasmanian Black War
sk: Tasmánska čierna vojna

en: The Big Lake
sk: Veľké jazero

en: This island once appeared out of the deepest depths of the sea. In those days, fire rose out of the salty seawater and brought ash, stones and soil to light. And the fire came nearer and nearer to the sun, while the mountain grew and grew. Until one day, when the whole fire mountain exploded. Nowadays only this ring is left from that mighty fire mountain. Do you think that it is big enough for more than one tribe?
sk: Tento ostrov sa raz vynoril z tých najspodnejších hlbín mora. V tých dňoch vystúpil zo slanej morskej vody oheň a priniesol popol, kamene a zeminu na denné svetlo. Tento oheň sa čoraz viac približoval k slnku, zatiaľ čo hora nepretržite rástla. Až do jedného dňa, keď celá ohnivá hora vybuchla. V súčasnosti po nej zostal len tento ostrov v tvare prsteňa. Myslíte si, že ponúka dostatok priestoru pre viac ako jeden kmeň?

en: The Far North
sk: Ďaleký sever

en: Some say that impenetrable lands to the far north scared away even the most courageous settlers and the bravest of the brave warriors. Big and old forests, full of big and predatory game, cut across by wetlands and hills were shrouded in mystery. The ones who had managed to come back mentioned tremendous buildings, decorated with carvings and gold from majestic mountain ranges somewhere amongst the wilderness. Dozens of years after only some crumbly ruins remain of these good old times, covered with moss and trees. Their shapes give only an idea about the craftsmanship of ancient constructors. Nobody knows why they (have) disappeared. Nobody knows why. People say that now nothing is blocking the road to wealth. But many will die pulled apart by wolves, engulfed by swamp… encircled by hostile tribes.
sk: Povráva sa, že nepreniknuteľné krajiny na ďalekom severe odradili aj tých najodvážnejších osadníkov a najstatočnejších bojovníkov. Veľké a staré lesy, plné veľkej dravej zveri, predelené mokrinami a kopcami, boli zahalené tajomstvom. Tí, ktorým sa podarilo vrátiť späť, spomínali ohromné budovy ozdobené rezbami a zlatom z majestátnych pohorí kdesi uprostred divočiny. O niekoľko desiatok rokov nato zostali z tých starých dobrých spomienok len drobivé zrúcaniny pokryté machom a stromami. Ich tvary poskytujú predstavu o zručnosti dávnych staviteľov. Nikto nevie, prečo vymizli. Ľudia tvrdia, že na ceste k bohatstvu už nestoja žiadne prekážky. Mnohých však roztrhajú vlky, pohltí močiar či obkľúčia nepriateľské kmene.

en: The Islands of the Eight Tribes
sk: Ostrovy ôsmich kmeňov

en: The Long Way
sk: Dlhá cesta

en: Another strange test by the Gods. To reach the other side, there seems to be no other way but to occupy the land of your enemies.
sk: Ďalšia zvláštna skúška bohov. Zdá sa, že, aby ste došli na druhú stranu, neexistuje iný spôsob, než zabrať nepriateľské územie.

en: The Nile
sk: Níl

en: The river has always provided food and communication. This time, eight empires will fight for control over this land.
sk: Táto rieka vždy poskytovala jedlo a komunikáciu. Tentoraz bude o kontrolu nad týmto územím bojovať osem ríš.

en: Use the river wisely. Your opponents will do the same. You will find the main ore resources deep in the desert.
sk: Využite rieku čo najrozumnejšie. Vaši protivníci budú konať rovnako. Hlavné zdroje rúd nájdete hlboko v púšti.

en: The Oasis Triangle
sk: Trojuholník z oáz

en: There is something mystical like a gray atmosphere around these three oases, which no one has found out about yet. Perhaps you will be the one, but be aware of the others who are searching too!
sk: Okolo týchto troch oáz je niečo mystické, na čo ešte nikto neprišiel, niečo ako sivá atmosféra. Možno to budete vy, ale majte na vedomí aj iných, ktorí po tom tiež pátrajú!

en: The Pass Through the Mountains
sk: Priechod cez hory

en: In this mountainous area two princes have settled. Now they are expanding their territories, unaware of the fact that they are not alone!
sk: V tejto horskej oblasti sa usadili dvaja princovia. Teraz si rozširujú svoje územia, nevediac o tom, že nie sú sami!

en: The Thaw
sk: Odmäk

en: Another thaw set in. Three tribes were sheltering from severe winter among majestic mountains. At the time of the solstice they listened to the oracle and went to war. The only survivor will sacrifice his enemies’ treasures on the ancient altar, build there a splendid castle and gain the goodwill and respect of the Gods.
sk: Nastal ďalší odmäk. Tri kmene sa ukrývali pred prudkou zimou v majestátnych horách. Počas slnovratu počúvli vešťbu a šli do vojny. Ten, čo prežije, obetuje bohatstvo svojich nepriateľov na starobylom oltári, postaví tam veľkolepý hrad a získa dobrú vôľu a rešpekt bohov.

en: Three Warriors
sk: Traja bojovníci

en: Mighty mountains divide this land into three fertile valleys. But a path connects the valleys and thus a fight seems inescapable!
sk: Mohutné hory rozdeľujú toto územie na tri úrodné údolia. Tieto údolia sú však spojené cestou, a preto sa zdá, že boju sa nevyhnete!

en: Water can be found around the lakes.
sk: Vodu možno nájsť v okolí jazier.

en: Together We’re Strong
sk: V jednote je sila

en: The four mighty harbors of the Craw Islands have been trading their goods among each other for ages. All of them needed resources that they could not produce in their own territory and in exchange provided other resources to those that could not produce them. Based on these trades, a very friendly commerce was common between the four harbors and the people living on the Craw Islands – until recently, when two of the harbors united to form an exclusive trade alliance, forcing the other two to do the same. Suddenly, it seems only a matter of time before the first fights between the harbors will shatter the peaceful life that has lasted for so long…
sk: Štyri veľké prístavy na ostrovoch Craw medzi sebou obchodovali odnepamäti. Každý z nich potreboval suroviny, ktoré nemohol získať na svojom území, a za to poskytoval iným suroviny, ktoré im chýbali. Vďaka týmto obchodom panovali medzi prístavmi a ľuďmi žijúcimi na ostrovoch Craw nemalo priateľské styky – až donedávna, keď sa dva prístavy spojili do osobitnej obchodnej aliancie, čo prinútilo zvyšné dve konať rovnako. Odrazu sa zdá, že je len otázkou času, kým medzi prístavmi vypuknú prvé boje a naruší sa pokojný život, ktorý vydržal tak dlho…

en: Twin Lagoons
sk: Zdvojené lagúny

en: When the wind swelled up and the first dunes were formed on these abandoned twin lagoons, nobody could have expected that two tribes that are desperately searching for more resources to support their endlessly ongoing wars, would end up in this forgotten place at the same time and for the same well-known reason.
sk: Keď vietor vzdul prvé duny na tieto opustené zdvojené lagúny, málokto by predpokladal, že dva kmene, ktoré zúfalo hľadajú ďalšie zdroje na podporu svojich nekonečných vojen, skončia na tomto zabudnutom mieste v rovnakom čase a pre rovnaký známy dôvod.

en: Defend your transport lines, or use ships to bypass the opponent. Then remove all enemy activity.
sk: Obráňte svoje dopravné trasy alebo obíďte protivníka pomocou lodí. Potom zastavte všetku nepriateľskú činnosť.

en: Two Frontiers
sk: Dve hranice

en: A multiplayer battle map on a small circle-shaped island.
sk: Mapa bitky viacerých hráčov na malom ostrove v tvare kruhu.

en: Wide World
sk: Šíry svet

en: The world is not enough! If you want to win, you have to send some ships. But remember: your opponents are very close to you.
sk: Svet nestačí! Ak chcete zvíťaziť, musíte vyslať lode. Nezabúdajte však, že vaši protivníci sú pri vás nebezpečne blízko.

en: Wisent Valley
sk: Údolie zubrov

en: It seems as if this magical valley has been inhabited by wisents since the beginning of days. When your tribe came to this place, you were sure that it offered enough space for a peaceful life. But can your tribe live in peace with your neighbors?
sk: Zdá sa, že od samého začiatku bolo toto magické údolie obývané zubormi. Keď váš kmeň prišiel na toto miesto, mali ste istotu, že ponúka dostatok miesta pre pokojný život. Ale dokáže váš kmeň žiť v mieri so susedmi?

en: The black player is surrounded in the center with no resources, so there are three different ways to use this map: without the black player for a normal 4 players’ map, with a black AI to add a complication to the expansion of the other players, or you can play as a challenge with the black player against the other 4 (VERY difficult).
sk: Čierny hráč je obkľúčený ostatnými hráčmi v strede mapy a nemá k dispozícii žiadne zdroje. Mapu možno hrať troma rôznymi spôsobmi: bez čierneho hráča ako obyčajnú mapu pre 4 hráčov, s umelou inteligenciou na mieste čierneho hráča, ktorá ostatným hráčom skomplikuje expanziu, alebo si môžete trúfnuť hrať za čierneho hráča proti ostatným 4 (VEĽMI náročná výzva).
