Widelands - en to uk translation catalogue (47 entries)

note: TRANSLATORS: A long description of a campaign
en: Six months ago, Lutius – a young general of the Empire – was sent with 150 soldiers to the frontier beyond the northern forests where Barbarian tribes were crossing onto land held by the Empire. His task was to defend the Empire’s land. At first, everything was calm. He even talked to a few Barbarian children and thought about a peaceful life – side by side with this archaic folk. He began to feel safer and his army began to drop their attention off the potential enemy. That was their undoing. One night in March his unprepared army was attacked by 100 Barbarian footmen and was completely scattered. Only with his bare life he and a handful of his soldiers survived.
uk: Шість місяців тому, Люциус - молодий полководець Імперії - вирушив з 150 солдатами до північного лісу. де Варвари переходили на землі, якими володіла Імперія. Його завданням було захистити Імперські землі. Спочатку все було спокійно. Він навіть розмовляв з декількома дітьми варварів, та подумував про мирне життя, пліч о пліч з цим народом. Він став спокійніше, і його армія почала приділяти менше уваги потенційному супернику. Це було їх помилкою. В одну з березневих ночей, його непідготовлена армія була атакована варварами, в кількості 100 чоловік, та повністю розбита. Тільки завдяки його мирному життю, йому та частині його солдат вдалося вижити.

en: Not yet implemented
uk: Ще не впроваджено

en: Nobody
uk: Нікого

en: Sorry, this map is not yet implemented.
uk: Вибачте, цю мапу ще не закінчено

en: Atoll
uk: Атолл

en: Checkmate
uk: Шах і мат

en: Whether just one of nature’s strangest features or the creation of a mad (and game-hungry) god, this weird battleground awaits two opponents for another confrontation.
uk: Чи є це одним з сюрпризів природи чи породженням божевільного (і бажаючого ігр) бога, але це дивне поле битви чекає двох суперників для нового бою.

en: Comet Island
uk: Острів комети

en: A few miles in front of Gerion Coast lies a small unnamed island. Until now, you have not seen any reason to sail there, but yesterday a big fireball came from the sky and touched down in its center. Is this a sign of the Gods? You believe it is and you hope that your tribe will find the treasure of this island before other tribes will follow.
uk: На відстані декількох миль від узбережжя Геріона, знаходиться маленький острів без імені. До цього часу в тебе не було причини відвідувати його, але вчора велика вогняна куля вдарила з неба в саме серце острову. Це знак Богів? Ти впевнений, що це так і є, та маєш надію, що твоє плем'я оволодіє скарбом раніше, ніж інші племена дістануться туди.

en: Crater
uk: Кратер

en: Long after a meteor crashed into a couple of mountains, life blossoms in the crater. Two tribes are now fighting for the rich resources.
uk: Через багато років після падіння метеориту в гори, в кратері розцвіло життя. І тепер два племені воюють за багаті ресурси.

en: Finnish Lakes
uk: Фінські озера

en: These are the beautiful Finnish lands of lakes, rivers, ancient forests and mountains. It is up to you to find a way through these lands.
uk: Красиві фінські землі, заповнені озерами, річками, стародавніми лісами та горами. Найдіть шлях крізь ці землі.

en: Firegames
uk: Ігри з вогнем

en: Is this a test by the Gods or an evil plan by someone else, that you and your tribe woke up on this island among fire and lava? Until now it seems as if you are alone, but no-one knows what might happen if you met an opposing tribe?
uk: Було це випробовуванням, посланням Богів, чи просто чийсь підступний план, та одного разу ти і твоє плем'я прокинулись на цьому острові, серед вогню та лави. Схоже на те, що ти тут один, але, що буде, коли зустрінеш інші племена?

en: Four Castles
uk: Чотири замка

en: Four Mountains
uk: Чотири гори

en: Glacier Lake
uk: Льодовикове озеро

en: Golden Peninsula
uk: Золотий півострів

en: Islands at War
uk: Острови у війні

en: For centuries, you’ve lived peacefully side by side with the other tribe on the neighboring island. This peace seems to come to an end now – your neighbor has begun to expand.
uk: Століттями ми мірно жили поряд з племенем на іншому острові. Та тепер миру, здається, кінець - сусіди вирішили розширити свої володіння.

en: Lake of Tranquility
uk: Озеро спокою

en: Last Bastion
uk: Останній бастіон

en: Mystical Maze
uk: Містичний лабіринт

en: There are two big questions in the air: Who created this unbelievably big maze, and what can be found inside?
uk: Два основних питання: хто створив цей великий лабіринт і що знаходиться в його середині?

en: Riverlands
uk: Країна ріки

en: A mystical land, full of different landscapes, which are all crossed by a handful of big rivers.
uk: Містична земля за різноманіттям ландшафтів, розрізана декількома великими річками.

en: The Green Plateau
uk: Зелене плато

en: You are standing on an island, crowned by mighty mountains which keep a wonderful and mighty treasure in their middle – The Green Plateau, which is hard to conquer but easy to lose. So, if you want it, be aware of the other clans.
uk: Ви знаходитесь на острові, оточеному могутніми горами, що зберігають красиві та багаті скарби в середині - Зелене плато, яке складно отримати, та легко втратити, тому якщо ви націлились на нього, оберігайтесь інших кланів.

en: Swamp Island
uk: Болотний острів

en: It smells like swamp, it looks like swamp and it is a swamp. But it is the place you were born and where you’ve lived your whole life. If you don’t want to lose it, defend it!
uk: Воно тхне болотом, має вигляд як болото, та це ж і є болото. Але ти народився тут і прожив тут все життя. Якщо не хочеш втратити свою батьківщину, захисти її!

en: The Big Lake
uk: Велике озеро

en: This island once appeared out of the deepest depths of the sea. In those days, fire rose out of the salty seawater and brought ash, stones and soil to light. And the fire came nearer and nearer to the sun, while the mountain grew and grew. Until one day, when the whole fire mountain exploded. Nowadays only this ring is left from that mighty fire mountain. Do you think that it is big enough for more than one tribe?
uk: Колись цей острів виник з морської глибини. В ті дні виник вогонь, який виніс з солоної води на світ божий попіл, каміння та ґрунт. Вогонь танувся вище, та вище, росла створена їм гора, поки одного разувся вогнена гора не вибухнула. В наш час лише кільце острівців нагадує про минулу могутність тієї гори. Гадаєте, цих островів вистачить на більш ніж одне плем'я?

en: The Far North
uk: Крайня північ

en: The Long Way
uk: Довгий шлях

en: Another strange test by the Gods. To reach the other side, there seems to be no other way but to occupy the land of your enemies.
uk: Ще одне дивне випробування надіслали боги. Щоб пройти на іншу сторону, нема іншого шляху як зайняти землі своїх ворогів.

en: The Oasis Triangle
uk: Трикутник оазисів

en: There is something mystical like a gray atmosphere around these three oases, which no one has found out about yet. Perhaps you will be the one, but be aware of the others who are searching too!
uk: Наче якийсь загадковий сірий туман, покриває ці три оазиси, які ніхто ще не зумів знайти. Можливо тобі повезе, але май на увазі, що є й інші бажаючі.

en: The Pass Through the Mountains
uk: Прохід крізь гори

en: In this mountainous area two princes have settled. Now they are expanding their territories, unaware of the fact that they are not alone!
uk: В цих гористих краях мирно жили два князі. Тепер вони вирішили розширити свої території, не звертаючи уваги на один одного.

en: The Thaw
uk: Потепління

en: Another thaw set in. Three tribes were sheltering from severe winter among majestic mountains. At the time of the solstice they listened to the oracle and went to war. The only survivor will sacrifice his enemies’ treasures on the ancient altar, build there a splendid castle and gain the goodwill and respect of the Gods.
uk: Потепління. Притулок від суворої зими, три племені знайшли в величних горах. Під час вимушеної ізоляції, вони по волі своїх оракулів готувались до війни. Єдиний переможець принесе в жертву, на древньому вівтарі, скарби своїх ворогів, побудує розкішний замок та отримає добру волю та повагу від Богів.

en: Three Warriors
uk: Три воїна

en: Two Frontiers
uk: Два кордони

en: A multiplayer battle map on a small circle-shaped island.
uk: Карта для многокористувацької гри на невеликомі кільцеподібному острові.

en: Wisent Valley
uk: Долина зубрів

en: It seems as if this magical valley has been inhabited by wisents since the beginning of days. When your tribe came to this place, you were sure that it offered enough space for a peaceful life. But can your tribe live in peace with your neighbors?
uk: Здається, зубри жили в цій чарівній долині з початку часів. прийшовши в цю землю, ти зрозумів, що місця для мирного життя там достатньо. Та як же можна жити в мирі з такими сусідами?
