Widelands - en to da translation catalogue (155 entries)

en: From Nemesis to Genesis
da: Fra nemesis til genesis

en: After landing on a mysterious island close to Atlantis, the remaining Atlanteans struggle to make a new home for themselves.
da: Efter landgang på en mystisk ø tæt på Atlantis kæmper de tilbageværende atlantere for at skabe sig et nyt hjem.

en: A Place to Call Home
da: Et sted vi kan kalde hjem

en: In this scenario, the higher production buildings including mining will be introduced.
da: I dette scenarie vil bygninger med højere produktion, inklusive minedrift, blive introduceret.

en: This Land is Our Land
da: Dette land er vores land

en: This tutorial explains the handling of military and training site buildings and will introduce fighting.
da: Denne øvelse forklarer håndteringen af militære anlæg og træningsanlæg og vil give en kort introduktion til kamp.

note: TRANSLATORS: The difficulty level of a campaign
en: Easy.
da: Nem.

note: TRANSLATORS: The difficulty level of a campaign
en: Medium.
da: Mellem.

note: TRANSLATORS: The difficulty level of a campaign
en: Hard.
da: Svær.

note: TRANSLATORS: The difficulty level of a campaign
en: Challenging.
da: Udfordrende.

note: TRANSLATORS: The name of a Barbarian campaign
en: The Second Empire
da: Det andet emperium

note: TRANSLATORS: A short description of a campaign
en: Introduces the Barbarians.
da: Introducerer barbarerne

note: TRANSLATORS: A long description of a campaign
en: When Chat’Karuth died, he was an old man, father to three strong and ambitious sons, and warlord to an army that could match any enemy willing to rise against the ancient forests. Though at the end of his glorious reign, Chat’Karuth chose his eldest son, Thron, to succeed him as the tribe’s warlord – a decision that left his two brothers unsatisfied. The old warlord knew that. As his father instructed him, Thron left the capital of Al’thunran, the home of the Throne Among the Trees, and withdrew his forces to the high hills where he buried the corpse of his father. There he swore to the gods and his father’s spirit that he’d return to re-established order. While his brothers have raged blind war against Thron and the few forces he left to secure the borders of Al’thunran, the young warlord seeks to reunite his ambitious brothers and force the tribes to march once again under a common banner.
da: Da Chat'Karuth døde var han en gammel mand, far til tre stærke og ambitiøse sønner, og krigsherre for en hær som kunne matche enhver fjende villig til at gå imod de gamle skove. I slutningen af sit glorværdige styre valgte Chat'Karuth sin ældste søn, Thron, som sin efterfølger som stammens krigsherre - en beslutning som efterlod hans to brødre utilfredse. Den gamle krigsherre viste dette. Som sin far instruerede ham i forlod Thron hovedstaden Al'thunran, hjem for Tronen blandt træerne, og trak sine tropper tilbage til de høje bakker, hvor han begravede sin fars lig. Der svor han til guderne og sin fars ånd, at han ville vende tilbage og genetablere orden. Mens hans brødre har ført blind krig mod Thron og de få styrker han efterlod for at sikre Al'thunrans grænser, førsøger den unge krigsherre at genforene sine ambitiøse brødre og tvinge stammerne til igen at marchere under en fælles banner.

note: TRANSLATORS: The name of an Empire campaign
en: The Months of Exile
da: Månederne i eksil

note: TRANSLATORS: A short description of a campaign
en: Introduces the Empire.
da: Introducerer imperiet.

note: TRANSLATORS: A long description of a campaign
en: Six months ago, Lutius – a young general of the Empire – was sent with 150 soldiers to the frontier beyond the northern forests where Barbarian tribes were crossing onto land held by the Empire. His task was to defend the Empire’s land. At first, everything was calm. He even talked to a few Barbarian children and thought about a peaceful life – side by side with this archaic folk. He began to feel safer and his army began to drop their attention off the potential enemy. That was their undoing. One night in March his unprepared army was attacked by 100 Barbarian footmen and was completely scattered. Only with his bare life he and a handful of his soldiers survived.
da: For seks måneder siden blev Lutius – en ung general fra imperiet – sendt af sted med 150 soldater til fronten bag de nordlige skove hvor barbarstammer krydsede ind i land ejet af imperiet. Hans opgave var at forsvare imperiets land. Først var alt roligt. Han talte endda med nogle få barbarbørn og tænke på et fredeligt liv - side om side med dette arkaisk folk. Han begyndte at føle sig sikker og hans hær begyndte at tabe opmærksomheden på den potentielle fjende. Det blev deres undergang. En nat i marts blev hans hær, der manglede forberedelse, angrebet af 100 fodfolk og blev fuldstændig spredt. Kun med livet i behold og en håndfuld mænd blandt soldaterne overlevede.

note: TRANSLATORS: The name of an Atlantean campaign
en: The Run for the Fire
da: Løbet mod ilden

note: TRANSLATORS: A short description of a campaign
en: Introduces the Atlanteans.
da: Introducerer atlantere.

note: TRANSLATORS: A long description of a campaign
en: When their God lost faith in the Atlanteans and drowned their island, one woman’s struggle for justice and a second chance for her people would become the stuff of legends. Leading the remaining Atlanteans into a new future in a new part of the World, Jundlina became the most powerful human of her time, but at a high cost: her humanity and soul.
da: Da deres gud mistede troen på atlanterne og lod deres ø forsvinde i havet, blev en kvindes kamp for retfærdighed og en ekstra chance for hendes folk en legende. Som anfører for de resterende atlantere førte hun dem til en ny fremtid i en ny del af verden, Jundlina blev det mægtigste menneske i hendes tid, men til en høj pris: hendes menneskelighed og sjæl.

note: TRANSLATORS: The name of a Frisian campaign
en: From Water to Ice
da: Fra vand til is

note: TRANSLATORS: A short description of a campaign
en: Introduces the Frisians.
da: Introducerer friserne

note: TRANSLATORS: A campaign difficulty (easiest of three options)
en: Sailor (Tricky)
da: Sømand (svær)

note: TRANSLATORS: A campaign difficulty (medium of three options)
en: Steersman (Very Hard)
da: Styrmand (meget svær)

note: TRANSLATORS: A campaign difficulty (hardest of three options)
en: Captain (Unreasonable)
da: Kaptajn (urimelig)

note: TRANSLATORS: A long description of a campaign
en: Living off the ocean is a constant struggle, and even more so for the inhabitants of the Frisian North Sea shore. Was the last storm flood, the most devastating one in human memory, really nothing more than yet another example for the hardships all Frisians have to face – or a sign from the gods that a tribe that only just settled here must seek out an entirely new home?
da: At leve af havet er en konstant kamp, og endnu mere for indbyggerne på Den Frisiske Nordsøs kyst. Var den sidste oversvømmelse, den mest ødelæggende i menneskenes hukommelse, virkelig ikke andet end endnu et eksempel på de svære tider for alle friserne - eller et tegn fra guderne om at en stamme som netop har slået sig ned her må finde et helt andet hjem?

en: Not yet implemented
da: Endnu ikke implementeret

en: Nobody
da: Ingen

en: Sorry, this map is not yet implemented.
da: Beklager, dette kort er endnu ikke implementeret.

en: The Strands of Malac’ Mor
da: Malac' Mors bredder

en: An Outpost for Exile
da: En forpost for eksil

en: Finally the ship was repaired, so Lutius and his people returned to the quest to find a good place for a new beginning. Only a few days later, they land on a green, Mediterranean island, looking like paradise. Overjoyed, they set out to explore this new living space.
da: Endelig blev skibet repareret, så Lutius og hans folk kunne genoptage missionen med at finde et godt sted til en ny begyndelse. Kun nogle få dage senere gør de landgang på en grøn, solskinsø, der ligner et paradis. Fuld af jubel begynder de at udforske deres nye levested.

en: Neptune’s Revenge
da: Neptuns hævn

en: On their way home to defend the Empire, the crew of Lutius was surprised by the will of the gods.
da: På deres vej hjem for at forsvære Imperiet, blev Lutiusbesætningen overrasket af gudernes vilje.

en: Surprise, Surprise!
da: Overraskelse!

en: The Great Stormflood
da: Den store oversvømmelse

en: In 1362, the quiet, peaceful life of the inhabitants of the Northern Frisian Islands was disrupted by one of the greatest storm floods in human memory: Saint Marcellus’ Flood. Is it really nothing more than yet another storm, or a sign from the Gods that the Frisian community on the island of Langeness is not wanted here?
da: I 1362, blev det stille og fredelige liv for indbyggerne i De Nordlige Frisiske Øer afbrudt af en af de største oversvømmelser i menneskets erindring: Sankt Marcellus' oversvømmelse. Er det ikke andet end endnu en storm, eller et tegn fra guderne om at det frisiske samfund på Langeness-øerne ikke er velkomne.

en: This scenario is set in a historical context, but most of the story line is fiction.
da: Dette scenarie befinder sig i en historisk kontekst, men det meste af historielinjen er fiktion.

en: An Icy Welcome
da: En isvelkomst

en: Reebaud and his tribe have arrived in the North. But their arrival between the frozen steppes and the snow-covered mountains is less than welcome…
da: Reebaud og hans stamme er ankommet i Norden. Men deres ankomst mellem de frosne stepper og de sneklædte bjerge er mindre end velkommen ...

en: Basic Control
da: Basiskontrol

en: In this tutorial, you will learn how to navigate in Widelands and how to build buildings and roads.
da: I denne introduktion vil du lære hvordan du navigerer i Widelands og hvordan du bygger bygninger og veje.

en: Warfare
da: Krig

en: In this tutorial, you will be taught the secrets of warfare: how to create soldiers, how to train them and how to lead them in battle. Scouting will be also covered.
da: I denne introduktion vil du lære hemmelighederne ved krig: Hvordan du skaber soldater, hvordan du træner dem og fører dem i kamp. Spejdere vil også blive dækket.

en: Seafaring
da: Søfart

en: In this tutorial, you will get to know seafaring, which is how to handle ships and ports, and how to use ferries and waterways.
da: I denne introduktion vil du lære om søvæsen, som indbefatter håndtering af skibe og havne samt færger og vandveje.

en: Archipelago Sea
da: Skærgårdshavet

en: Between Sweden and Finland lies the archipelago sea. This place of incredible beauty is not land, and it is not sea, but it is both. Within a few hundred kilometers, there are no less than 50,000 islands and islets, most no more than a few acres across. The climate is quite mild for its latitude; farming thrives, berries are abundant, and fish plentiful. The small human population of this place never knew famine. You warlording bastards just couldn’t leave this little paradise in peace, could you?
da: Mellem Sverige og Finland ligger Skærgårdshavet. Dette utroligt smukke område er hverken land eller hav, men begge dele. Indenfor nogle få hundrede kilometer er der ikke mindre end 50.000 øer og halvøer, de fleste ikke mere end nogle hektar. Klimaet er ret mildt og dets breddegrad; landbrug trives, bær er utallige, og der er masser af fisk. Den lille befolkning har aldrig kendt til sult. Dine krigsliderlige bande kunne bare ikke lade dette lille paradis være i fred?

en: Large plots are rare on those small islands. Prioritize construction of large buildings on them. Sometimes you will need big military buildings to expand all the way to the next island. The AI will perform poorly.
da: Store bygninger er sjældne på disse små øer. Prioriter konstruktion af store bygninger på dem. Nogle gange skal du bruge store militære bygninger for at udvide hele vejen til den næste ø. Den kunstige intelligens vil fungere dårligt.

en: pbuczny@gmail.com – edited by Nordfriese
da: pbuczny@gmail.com – redigeret af Nordfriese

en: Long, economic play in beautiful land. Try every player!
da: Langt, økonomisk spil i et smukt land, prøv alle spillerne!

en: Atoll
da: Koralø

en: Who will be the real king of the big atoll?
da: Hvem vil være den reelle konge over den store koralø?

en: It’s a pleasure to settle in the beauty of this fissured countryside. But the ways to encompass these large territories are long and meandering, so it is easy to err into the land of the foreign clans.
da: Det er en fornøjelse at slå sig ned i dette sprækkede landområde. Men metoderne til at kommer på tværs af disse store territorier er langsomme og bugtede, så det er nemt ved en fejltagelse at komme ind på fremmede klaners område.

en: Checkmate
da: Skakmat

en: Whether just one of nature’s strangest features or the creation of a mad (and game-hungry) god, this weird battleground awaits two opponents for another confrontation.
da: Uanset om det er en af naturens mærkeligste indretninger eller bare en gal guds kreation (og en spilsulten), så venter denne slagmark på to modstandere for endnu en konfrontation.

en: Comet Island
da: Kometøen

en: Nasenbaer – edited by king_of_nowhere
da: Nasenbaer - redigeret af konge_af_intet

en: A few miles in front of Gerion Coast lies a small unnamed island. Until now, you have not seen any reason to sail there, but yesterday a big fireball came from the sky and touched down in its center. Is this a sign of the Gods? You believe it is and you hope that your tribe will find the treasure of this island before other tribes will follow.
da: Nogle få kilometer foran Gerionkysten ligger en lille unavngivet ø. Indtil nu har du ikke set nogen grund til at sejle hertid, men i går kom en stor ildkugle fra himlen, som landede her i dets centrum. Er det et tegn fra guderne? Det tror du det er, og du håber, at din stamme vil finde denne ø's rigdomme før andre stammer følger efter.

en: Red player is close to the ores, but has little fertile terrain. Yellow player has plenty of good land, but must move far from his starting position to find ores. Blue player takes the middle ground – he has some fertile land and is not too far away from the resources.
da: Rød spiller er tæt på malmkilderne, men har et lille frugtbart område. Gul spiller har masser af godt landbrugslnad, men skal bevæge sig langt fra sin startposition for at finde malmkilder. Blå spiller har en blanding - blå spiller har lidt frugtbart jord og er ikke for langt fra ressourcerne.

en: Crater
da: Krater

en: Long after a meteor crashed into a couple of mountains, life blossoms in the crater. Two tribes are now fighting for the rich resources.
da: Lang tid efter at en meteor styrtede ned i et par bjerge, blomstrer livet nu i krateret. To stammer bekæmper nu hinanden for at få fat på disse ressourcer.

en: Crossing the Horizon
da: Krydser horisonten

en: Kristin – edited by 3plus4i
da: Kristin – redigeret af 3plus4i

en: Man your ship and sail to the horizon.
da: Bemand dit skib og sejl ud mod horisonten.

en: Dolomites 3.0
da: Dolomitterne 3.0

en: Equal starting conditions for three players.
da: Ens startbetingelser for tre spillere.

en: Fellowships
da: Fællesskaber

en: Ships are your best fellows. Starting positions are similar, so the map should be fair.
da: Skibe er dine bedste følgesvende. Startpositioner er de samme, så kortet bør være fair.

en: This is a somewhat technical map, and it is best suited for two or three human players. Coal is hard to find – consider making some. There is gold near the starting point – do you see it?
da: Det er et noget teknisk kort, og er bedst egnet for to eller tre spillere uden kunstig intelligens. Kul er svært at finde - overvej at lave noget. Der er guld nær startpunktet - kan du se det?

en: Finnish Lakes
da: Finske søer

en: These are the beautiful Finnish lands of lakes, rivers, ancient forests and mountains. It is up to you to find a way through these lands.
da: Dette er det smukke finske landskab med søer, floder, gamle skove og bjerge. Det er op til dig, at finde en vej igennem området.

en: Yellow player has a much easier starting position than the other two; this map is suited for 1v2.
da: Gul spiller har en meget nemmere startposition end de andre to; dette kort er velegnet for 1 mod 2.

en: Firegames
da: Ildkamp

en: Is this a test by the Gods or an evil plan by someone else, that you and your tribe woke up on this island among fire and lava? Until now it seems as if you are alone, but no-one knows what might happen if you met an opposing tribe?
da: Er dette en test fra guderne eller en ond plan af en anden, at du og din stamme skal vågne på denne ø blandt ild og lava? Indtil nu virker det som om, at du er alene, men ingen ved, hvad der vil ske, hvis du møder en anden stamme?

en: Four Castles
da: Fire borge

en: Well protected in their mighty fortresses, four power-hungry warlords are completing their schemes to dominate these lands…
da: Velbeskyttet i deres mægtige fæstninger, færdiggør fire magthungrende krigsherrer deres planer om at dominere disse lande …

en: Four Mountains
da: Fire bjerge

en: Each tribe is surrounded by four mighty mountains. Who will first conquer them and claim the resources for his own tribe?
da: Hver stamme er omringet af fire mægtige bjerge. Hvem vil første erobre dem og deres ressourcer for deres egen stamme?

en: I: Water can be found along the river. II: Snowmen mark additional water sources. III: Each mountain contains only one resource.
da: I: Vand kan findes langs floden. II: Snemænd markerer yderligere vandressourcer. III: Hvert bjerg indeholder kun en ressource.

en: Full Moon
da: Fuldmåne

en: Whether it is the latest solstice, or lunar illness, something moves these tribes towards their final ordeal.
da: Uanset om det er den nyeste solhverv, eller månesyge, så bevæger noget disse stammer mod deres endelige prøvelser.

en: Glacier Lake
da: Gletsjersø

en: Your tribe has dwelt on this beautiful and lonely glacier lake for a long time. No one disturbed you and the resources were sufficient for your whole tribe, but a few months ago another tribe came over the mountains and settled down. And you are sure that there is only enough space for one tribe.
da: I lang tid boede din stamme på denne smukke og ensomme gletschersø. Ingen forstyrrede jer og ressourcerne var nok for hele stammen, men for et par måneder siden kom en anden stamme over bjergene og slog sig ned. Og du er sikker på, at der kun er plads til en stamme.

en: Golden Peninsula
da: Gylden halvø

en: Two empires race for the treasures of a legendary peninsula…
da: To imperier jager skattene på en legendarisk halvø ...

en: Ice wars
da: Iskrige

en: Autumn became winter. Some things are frozen, but not the war.
da: Efterår blev vinter. Nogle ting er frosset, men ikke krigen.

en: Start positions are clockwise
da: Startplaceringer er med uret

en: Islands at War
da: Øer i krig

en: For centuries, you’ve lived peacefully side by side with the other tribe on the neighboring island. This peace seems to come to an end now – your neighbor has begun to expand.
da: I århundrede har i levet fredeligt side om side med den anden stamme på naboøen. Denne fred ser ud til at være forbid - din nabo er begyndt at ekspandere.

en: Kings and Queens
da: Konger og dronninger

en: An old legend tells that these seven kingdoms, that have flourished for ages in prosperity, will someday collapse into a devastating war. Has your latest betrayal been one too many and will the prophecy come true?
da: En gammel legende fortæller at disse syv kongedømmer, som har blomstret i mange år, en dag vil falde sammen i en ødelæggende krig. har dit sidste forræderi været et for meget, og vil profetien blive opfyldt?

en: Lake of Tranquility
da: Rolighedens sø

en: This lake, deep in the most ancient forests, has long been known for its beauty and idyllic peace. However, its sanctity has been disturbed now, as two hostile tribes have arrived at its shores…
da: Denne sø, dybt inde i de gamle skove, har i lang tid været kendt for sin skønhed og idylliske fred. Dette fristed er dog nu forstyrret, da to fjendtlige stammer er ankommet ved søens bredder ...

en: Last Bastion
da: Sidste bastion

en: Another Barbarian – edited by king_of_nowhere
da: Endnu en barbar - redigeret af konge_af_intet

en: The whimsical Gods didn’t answer our prayers. Instead, the increasing sunlight heated up the Earth a thousandfold and melted glaciers and people were plunged into the deep. But now – high in the majestic mountains, on the last scrap of land – two surviving tribes are sheltering. Even though the Gods showed mercy and the climate thus turned cooler again, the water is still rising and rising. Onto the last secure place – the highest mountain range where the amount of gold and the space to live merely suffice for one tribe – only two opposite paths lead. But remember, be careful… this last living space is also a hard and small place to live.
da: De lunefulde guder besvarede ikke vores bønner. I stedet varmede det stigende sollys jorden op tusindfold og smeltede gletsjere og folk faldt i dybet. Men nu - højt oppe i de majestætiske bjerge, på den sidste klump jord - har to overlevende stammer søgt ly. Selvom guderne viste barmhjertighed og klimaet derfor blev køligere igen, stiger vandet stadig. Inde på det sidste sikkert sted - den højeste bjergkæde, hvor mængden af guld og plads til at leve alene er tilstrækkelig for en stamme - fører kun to modstående veje. Men husk, vær forsigtig ... dette sidste levested er også et hårdt og lille sted at bo.

en: Don’t forget to take care of your timber supplies, you’ll need them.
da: Husk at sørge for leverancen af træ, du får brug for træet.

en: Last Survivors
da: De sidste overlevende

en: Four tribes fighting for dominance in a stark area. Resources are scattered all over the map.
da: Fire stammer kæmper om dominans i et øde område. Ressourcerne er spredt ud over hele kortet.

en: Long, long way v2
da: Lang, lang vej v2

en: >Where dat? A thousand miles from here.< [Porgy and Bess] You have to go long, long way to conquere all the islands. Good luck!
da: >Hvor det? Tusind kilometer herfra.< [Porgy og Bess] Du har en lang, lang vej foran dig for at erobre alle øerne. Held og lykke!

en: Island Hopping
da: Ø-hop

en: A special tournament in Atlantean culture is the so-called ‘Island Hopping’, where two or more groups try to reach the center island as fast as possible, to be the first erecting a castle on the top of the central mountain.
da: En speciel turnering i atlanterkulturen er det såkaldte »ø-hop«, hvor to eller flere grupper forsøger at nå den midterste ø så hurtigt som muligt, for at være den første som rejser en borg øverst på bjerget i midten.

en: Smugglers
da: Smuglere

en: Your well established smuggling routes suddenly got busy: two other tribes have appeared and now a rivalry among smugglers has started. Which team will be the first to smuggle a certain number of wares?
da: Dine veletablerede smuglerruter fik pludselig travlt. To andre stammer er ankommet og nu er en rivalisering blandt smuglerne begyndt. Hvilket hold vil være det første som smugler et bestemt antal varer?

en: Trident of Fire
da: Ildtreforke

en: In the vicinity of three major volcanoes, six lovely islands are inviting settlers to start a new life. Deserts and a quickly growing forest wait to be discovered. But only by becoming a naval power will your tribe be able to explore enough resources to compete with its opponents.
da: I nærheden af tre store vulkaner, inviterer seks dejlige øer bosættere sig til at starte et nyt liv. Ørkener og en hurtigt voksende skov vente på at blive opdaget. Men kun ved at blive en sømagt vil din stamme kunne udnytte nok ressourcer til at konkurrere med dens modstandere.

en: Mystical Maze
da: Mystisk labyrint

en: There are two big questions in the air: Who created this unbelievably big maze, and what can be found inside?
da: Der hænger to spørgsmål i luften: Hvem skabte denne utrolige store labyrint, og hvad kan findes inden i den?

en: No metal challenge v2
da: Ingen metal udfordring v2

en: Rendez-Vous
da: Det aftalte møde

en: Only a small hill in the centre of the map connects these four competing tribes. Lead your army to this hill right away and build a giant stronghold as a sign of your superiority!
da: Kun en lille bakke i centrum af kortet forbinder disse fire konkurrerende stammer. Før din hær lige mod bakken og byg en gigantisk fæstning som et tegn på dit overherredømme!

en: There is space for only one stronghold in the centre. Water can be found everywhere, so there is no need to send out geologists.
da: Der er kun plads til en fæstning i centrum. Vand kan findes overalt, så der er ikke behov for at udsende geologer.

en: River Explorers
da: Flodopdagelsesrejsende

en: Each player has a different obstacle to expansion, and there’s always more than one way to overcome it. While the AI can be defeated here without building a single ship, players are advised to make ports and shipyards a priority – expeditions are universally useful and are often the fastest way to gold deposits.
da: Hver spiller har forskellige forhindringer for udvidelse, og der er altid mere end en måde at komme forbi dem på. Mens computerintelligensen kan besejres her uden at bygge et eneste skib, så rådes spillere til at gøre bygningen af havne og skibsværter en prioritet - ekspeditioner er altid nyttige og er ofte den hurtigste vej til gulddepoter.

en: Riverlands
da: Flodlandene

en: A mystical land, full of different landscapes, which are all crossed by a handful of big rivers.
da: Et mystisk land, fuldt med forskellige landskaber, som alle krydses af en håndfuld store floder.

en: The Green Plateau
da: Det grønne plateau

en: You are standing on an island, crowned by mighty mountains which keep a wonderful and mighty treasure in their middle – The Green Plateau, which is hard to conquer but easy to lose. So, if you want it, be aware of the other clans.
da: Du står på en ø, kronet af store bjerge, som har en vidunderlig og stor skat i sin midte - Det grønne plateau, som er svær at erobre men nem at miste. Så, hvis du ønsker den, så hold øje med de andre klaner.

en: Four tribes struggle with their nearest neighbor to be the first to reach the mountain of gold that promises riches beyond belief. But can the two remaining ones share the resources wisely?
da: Fire stammer kæmper mod deres nærmeste nabo om at være den første som når guldbjerget, som lover ufattelige rigdomme. Men kan de to tilbageværende dele ressourcerne klogt?

en: Swamp Island
da: Sumpøen

en: It smells like swamp, it looks like swamp and it is a swamp. But it is the place you were born and where you’ve lived your whole life. If you don’t want to lose it, defend it!
da: Det lugter som sump, det ser ud som sump og det er sump. Men det er stedet, hvor du blev født og hvor du har levet dit hele liv. Hvis du ikke ønsker at miste det, så forsvar det!

en: Swamp Monks
da: Sumpmonke

en: It is said that the old war monks, living in the even older swamps, are the key to control over the whole island.
da: Det sige at de gamle krigsmunke, der lever i de endnu ældre sumpe, er nøglen til kontrol over hele øen.

en: The Big Lake
da: Den store sø

en: This island once appeared out of the deepest depths of the sea. In those days, fire rose out of the salty seawater and brought ash, stones and soil to light. And the fire came nearer and nearer to the sun, while the mountain grew and grew. Until one day, when the whole fire mountain exploded. Nowadays only this ring is left from that mighty fire mountain. Do you think that it is big enough for more than one tribe?
da: Denne ø dukkede engang for længe siden op ud af de dybeste dybder af havet. I disse dage steg brand ud af den salte havvand og bragte aske, sten og jord frem. Og ilden kom nærmere og nærmere til solen, mens bjerget voksede og voksede. Indtil en dag, hvor hele brand bjerget eksploderede. I dag kun denne ring tilbage fra det mægtige ildbjerg. Tror du, at den er stor nok til mere end en stamme?

en: The Far North
da: Det fjerne nord

en: Some say that impenetrable lands to the far north scared away even the most courageous settlers and the bravest of the brave warriors. Big and old forests, full of big and predatory game, cut across by wetlands and hills were shrouded in mystery. The ones who had managed to come back mentioned tremendous buildings, decorated with carvings and gold from majestic mountain ranges somewhere amongst the wilderness. Dozens of years after only some crumbly ruins remain of these good old times, covered with moss and trees. Their shapes give only an idea about the craftsmanship of ancient constructors. Nobody knows why they (have) disappeared. Nobody knows why. People say that now nothing is blocking the road to wealth. But many will die pulled apart by wolves, engulfed by swamp… encircled by hostile tribes.
da: Nogle siger at de uigennemtrængelige lande fjernt mod nord skræmte selv de mest modige bosættere og krigere væk. Store og gamle skove, fulde af store og jagende dyr, gennemskåret af vådområder og bakker var indhyllet i mystik. De få, som vendte tilbage, nævnte enorme bygninger, dekoreret med indgraveringer og guld fra majestætiske bjergkæder et sted i vildmarken. År efter er der kun nedbrudte ruiner dækket af mos og træer tilbage fra disse gode, gamle tider. Deres former giver kun en ide om den håndværksviden, de gamle bygningsarbejdere havde. Ingen ved, hvorfor de forsvandt. Folk siger, at vejen til rigdom ingen hindringer har. Men mange vil dø og blive spist af ulvene, opslugt af sumpe ... omringet af fjendtlige stammer.

en: The Long Way
da: Den lange vej

en: Another strange test by the Gods. To reach the other side, there seems to be no other way but to occupy the land of your enemies.
da: Endnu en mærkelig test fra guderne. For at nå den anden side, er der ikke nogen anden måde end at besætte dine fjenders land.

en: The Nile
da: Nilen

en: The river has always provided food and communication. This time, eight empires will fight for control over this land.
da: Floden har altid sørget for mad og kommunikation. Denne gang vil otte imperier kæmpe om kontrollen over denne ø.

en: Use the river wisely. Your opponents will do the same. You will find the main ore resources deep in the desert.
da: Brug floden med omhu. Dine modstandere vil gøre det samme. Du kan finde hovedressourcen for malm dybt i ørkenen.

en: The Oasis Triangle
da: Oasetrekanten

en: There is something mystical like a gray atmosphere around these three oases, which no one has found out about yet. Perhaps you will be the one, but be aware of the others who are searching too!
da: Der er noget mytisk såsom en grå atmosfære omkring disse tre oaser, som ingen har opdaget endnu. Måske du vil være den udvalgte, men pas på andre er også på udkig!

en: The Pass Through the Mountains
da: Passet igennem bjergene

en: In this mountainous area two princes have settled. Now they are expanding their territories, unaware of the fact that they are not alone!
da: I disse bjerge har to prinser slået sig ned. Nu udvider de deres territorier uden at vide, at de ikke er alene!

en: The Thaw
da: Tøvejret

en: Another thaw set in. Three tribes were sheltering from severe winter among majestic mountains. At the time of the solstice they listened to the oracle and went to war. The only survivor will sacrifice his enemies’ treasures on the ancient altar, build there a splendid castle and gain the goodwill and respect of the Gods.
da: En anden tø satte i. Tre stammer havde søgt ly for en hård vinter blandt majestætiske bjerge. På tidspunktet for solhverv lyttede de til oraklet og gik i krig. Den eneste overlevende vil ofre sine fjenders skatte på den gamle alter, bygge der en pragtfuld borg og vinde goodwill og respekt fra guderne.

en: Three Warriors
da: Tre krigere

en: Mighty mountains divide this land into three fertile valleys. But a path connects the valleys and thus a fight seems inescapable!
da: Mægtige bjerge dele dette land i tre frugtbare dale. Men en sti forbinder dalene og derfor virker kamp undgåeligt!

en: Water can be found around the lakes.
da: Vand kan findes omkring søerne.

en: Together We’re Strong
da: Sammen er vi stærke

en: The four mighty harbors of the Craw Islands have been trading their goods among each other for ages. All of them needed resources that they could not produce in their own territory and in exchange provided other resources to those that could not produce them. Based on these trades, a very friendly commerce was common between the four harbors and the people living on the Craw Islands – until recently, when two of the harbors united to form an exclusive trade alliance, forcing the other two to do the same. Suddenly, it seems only a matter of time before the first fights between the harbors will shatter the peaceful life that has lasted for so long…
da: De fire mægtige havne på Crawøerne har handlet deres varer med hinanden i umindelige tider. De har alle brug for ressourcer, som de ikke kunne producere på deres eget område og til gengæld leveret andre ressourcer til dem, der ikke kunne producere dem selv. På baggrund af disse handler var en meget venlig økonomi almindelig mellem de fire havne og de mennesker, der lever på Crawøerne - indtil for nylig, hvor to af havnene slog sig sammen for at danne en eksklusiv handelsalliance, hvilket tvang de to andre til at gøre det samme. Pludselig virker det kun et spørgsmål om tid, før de første kampe mellem havnene vil knuse den fredelige liv, der varede i så lang tid ...

en: Twin Lagoons
da: Tvillinglaguner

en: When the wind swelled up and the first dunes were formed on these abandoned twin lagoons, nobody could have expected that two tribes that are desperately searching for more resources to support their endlessly ongoing wars, would end up in this forgotten place at the same time and for the same well-known reason.
da: Når vinden svulmede op, og de første klitter blev dannet på disse forladte tvillingelaguner, kunne ingen have forventet, at to stammer, der desperat søger efter flere ressourcer til at støtte deres uendelige igangværende krige ville ende i dette glemte sted på samme tid, og af samme velkendte grund.

en: Defend your transport lines, or use ships to bypass the opponent. Then remove all enemy activity.
da: Forsvar dine transportlinjer eller brug skibene til at omgå modstanderen. Fjern derefter al fjendtlig aktivitet.

en: Two Frontiers
da: To grænser

en: A multiplayer battle map on a small circle-shaped island.
da: Et krigskort for flere spillere på en lille cirkelformet ø.

en: Wide World
da: Stor verden

en: The world is not enough! If you want to win, you have to send some ships. But remember: your opponents are very close to you.
da: Verdenen er ikke nok! Hvis du ønsker at vinde, så skal du bruge nogle skibe. Men husk: dine modstandere er meget tæt på dig.

en: Wisent Valley
da: Vildoksedal

en: It seems as if this magical valley has been inhabited by wisents since the beginning of days. When your tribe came to this place, you were sure that it offered enough space for a peaceful life. But can your tribe live in peace with your neighbors?
da: Det virker som om, at denne magiske dal har været beboet af bisoner siden verdens begyndelse. Da din stamme kom til dette sted, var du sikker på, at stedet tilbød plads for et fredeligt liv. Men kan din stamme leve i fred med dine naboer?

en: The black player is surrounded in the center with no resources, so there are three different ways to use this map: without the black player for a normal 4 players’ map, with a black AI to add a complication to the expansion of the other players, or you can play as a challenge with the black player against the other 4 (VERY difficult).
da: Den sorte spiller er omringet i centrum uden nogen ressourcer, så der er tre forskellige måder at bruge dette kort: uden den sorte spiller for et normalt 4 spiller-kort, med en sort kunstig intelligens for at tilføje komplikation til ekspansionen for de andre spillere, eller du kan spille som en udfordring med den sorte spiller mod de andre 4 (MEGET svært).
