Widelands - en to ms translation catalogue (23 entries)

en: From Nemesis to Genesis
ms: Dari Nemesis ke Genesis

en: After landing on a mysterious island close to Atlantis, the remaining Atlanteans struggle to make a new home for themselves.
ms: Selepas berjaya mendarat di sebuah pulau misteri yang berhampiran dengan Atlantis, Orang Atlantis berjuang menjadikannya penempatan mereka.

en: A Place to Call Home
ms: Sebuah Tempat yang Dijadikan Penempatan

en: In this scenario, the higher production buildings including mining will be introduced.
ms: Dalam senario ini, bangunan yang mengeluarkan produk lebih banyak termasuklah perlombongan akan diperkenalkan.

en: This Land is Our Land
ms: Tanah Ini adalah Tanah Kami

en: This tutorial explains the handling of military and training site buildings and will introduce fighting.
ms: Tutorial ini menjelaskan bagaimana hendak mengurus bangunan ketenteraan dan arena latihan yang seterusnya memperkenalkan pertempuran.

note: TRANSLATORS: The name of a Barbarian campaign
en: The Second Empire
ms: Empayar Kedua

note: TRANSLATORS: A long description of a campaign
en: Six months ago, Lutius – a young general of the Empire – was sent with 150 soldiers to the frontier beyond the northern forests where Barbarian tribes were crossing onto land held by the Empire. His task was to defend the Empire’s land. At first, everything was calm. He even talked to a few Barbarian children and thought about a peaceful life – side by side with this archaic folk. He began to feel safer and his army began to drop their attention off the potential enemy. That was their undoing. One night in March his unprepared army was attacked by 100 Barbarian footmen and was completely scattered. Only with his bare life he and a handful of his soldiers survived.
ms: Enam bulan lepas, Lutius - seorang jeneral muda Empayar - telah mengerahkan sejumlah 150 orang askar ke perbatasan di bahagian hutan utara yang mana puak Gasar telah menceroboh masuk ke dalam tanah jajahan Empayar. Beliau ditugaskan untuk mempertahankan tahah air ini. Pada awalnya, keadaan masih terkawal. Dia berjaya memujuk beberapa orang anak-anak puak Gasar untuk berdamai - menggunakan kemahiran dialeknya. Beliau merasa lebih selamat dan tenteranya tidak lagi menunjukkan tanda-tanda bersedia untuk berperang. Tindakannya mengundang satu malapetaka yang lebih besar. Pada malam Mac, askarnya yang tidak bersedia berperang telah diserang hendap oleh 100 orang puak Gasar dan sepenuhnya menjadi kelam kabut. Hanya sebilangan kecil tenteranya masih hidup.

note: TRANSLATORS: The name of an Atlantean campaign
en: The Run for the Fire
ms: Lari dari Serangan

en: Not yet implemented
ms: Belum lagi dilaksanakan

en: Nobody
ms: Tiada Siapa

en: Sorry, this map is not yet implemented.
ms: Maaf, peta ini belum lagi dilaksanakan.

en: Basic Control
ms: Kawalan Asas

en: In this tutorial, you will learn how to navigate in Widelands and how to build buildings and roads.
ms: Dalam tutorial ini, anda akan pelajari bagaimana hendak mengendali Widelands dan bagaimana hendak membangunkan bangunan dan jalan.

en: Seafaring
ms: Pelayaran

en: Islands at War
ms: Kepulauan dalam Peperangan

en: For centuries, you’ve lived peacefully side by side with the other tribe on the neighboring island. This peace seems to come to an end now – your neighbor has begun to expand.
ms: Berabad-abad lamanya, anda telah hidup aman damai dengan puak lain di kepulauan berhampiran. Keamanan ini kelihatan akan berakhir tidak lama lagi -  ia disebabkan pihak jiran anda mahu meluaskan pengaruh dan jajahannya.

en: Kings and Queens
ms: Raja dan Permaisuri

en: An old legend tells that these seven kingdoms, that have flourished for ages in prosperity, will someday collapse into a devastating war. Has your latest betrayal been one too many and will the prophecy come true?
ms: Ada satu legenda purba berkenaan ketujuh-tujuh kerjaan ini, yang telah berkembang baik dan maju berabad lamanya, tetapi suatu hari nanti akan berpecah belah dalam peperangan yang memusnahkan. Adakah pembelotan anda merupakan salah satu punca legenda purba ini menjadi kenyataan?

en: Smugglers
ms: Penyeludup

en: The Nile
ms: Sungai Nil

en: The river has always provided food and communication. This time, eight empires will fight for control over this land.
ms: Sungai Nil adalah sumber makanan dan laluan komunikasi. Pada waktu ini, lapan empayar akan berperang untuk menguasai tanah ini.

en: Use the river wisely. Your opponents will do the same. You will find the main ore resources deep in the desert.
ms: Guna sungai ini dengan bijak. Pihak musuh juga akan mengambil peluang yang serupa. Anda akan dapati terdapat sumber bijih logam yang tersorok ditengah-tengah padang pasir.
