Widelands - en to it translation catalogue (136 entries)

en: From Nemesis to Genesis
it: Dalla nemesi alla genesi

en: After landing on a mysterious island close to Atlantis, the remaining Atlanteans struggle to make a new home for themselves.
it: Dopo l'approdo su una misteriosa isola vicina ad Atlantide, i rimanenti Atlantidei lottano per creare una nuova casa per loro stessi.

en: A Place to Call Home
it: Un luogo da chiamare casa

en: In this scenario, the higher production buildings including mining will be introduced.
it: In questo scenario verranno introdotti gli edifici di produzione più avanzati, incluse le miniere.

en: This Land is Our Land
it: Questa terra è la nostra terra

en: This tutorial explains the handling of military and training site buildings and will introduce fighting.
it: Questo tutorial spiega la gestione degli edifici militari e di allenamento e introdurrà il combattimento.

note: TRANSLATORS: The difficulty level of a campaign
en: Easy.
it: Facile.

note: TRANSLATORS: The difficulty level of a campaign
en: Medium.
it: Media.

note: TRANSLATORS: The difficulty level of a campaign
en: Hard.
it: Difficile.

note: TRANSLATORS: The difficulty level of a campaign
en: Challenging.
it: Impegnativa.

note: TRANSLATORS: The name of a Barbarian campaign
en: The Second Empire
it: Il secondo impero

note: TRANSLATORS: A short description of a campaign
en: Introduces the Barbarians.
it: Introduce i barbari.

note: TRANSLATORS: A long description of a campaign
en: When Chat’Karuth died, he was an old man, father to three strong and ambitious sons, and warlord to an army that could match any enemy willing to rise against the ancient forests. Though at the end of his glorious reign, Chat’Karuth chose his eldest son, Thron, to succeed him as the tribe’s warlord – a decision that left his two brothers unsatisfied. The old warlord knew that. As his father instructed him, Thron left the capital of Al’thunran, the home of the Throne Among the Trees, and withdrew his forces to the high hills where he buried the corpse of his father. There he swore to the gods and his father’s spirit that he’d return to re-established order. While his brothers have raged blind war against Thron and the few forces he left to secure the borders of Al’thunran, the young warlord seeks to reunite his ambitious brothers and force the tribes to march once again under a common banner.
it: Quando Chat'Karuth morì, era un vecchio, padre di tre figli forti e ambiziosi,  e capo di un esercito in grdo di affrontare qualunque nemico avesse osato marciare contro le antiche foreste. Verso la fine del suo glorioso regno, Chat'Karuth scelse il suo figlio maggiore, Thron, per succedergli come capo della tribù - una decisione che scontentò i suoi due fratelli. Il vecchio capo lo sapeva. Seguendo le indicazioni di suo padre, Thron lasciò la capitale Al'thunran, seggio del Trono Tra Gli Alberi, e ritirò le sue forze tra le alte colline dove seppellì suo padre. Qui giurò agli dei e allo spirito di suo padre che sarebbe tornato per ristabilire l'ordine. Mentre i suoi fratelli ciecamente ingaggiavano in guerra contro Thron e le poche forze che aveva lasciato a difendere i confini di Al'thunran, il giovano signore della guerra cercava di riunire i suoi ambiziosi fratelli e forzare le tribù a marciare ancora sotto un'unica bandiera.

note: TRANSLATORS: The name of an Empire campaign
en: The Months of Exile
it: I mesi di esilio

note: TRANSLATORS: A short description of a campaign
en: Introduces the Empire.
it: Introduce l'impero.

note: TRANSLATORS: A long description of a campaign
en: Six months ago, Lutius – a young general of the Empire – was sent with 150 soldiers to the frontier beyond the northern forests where Barbarian tribes were crossing onto land held by the Empire. His task was to defend the Empire’s land. At first, everything was calm. He even talked to a few Barbarian children and thought about a peaceful life – side by side with this archaic folk. He began to feel safer and his army began to drop their attention off the potential enemy. That was their undoing. One night in March his unprepared army was attacked by 100 Barbarian footmen and was completely scattered. Only with his bare life he and a handful of his soldiers survived.
it: Sei mesi fa Lutius - un giovane generale dell'Impero - fu mandato con 150 soldati sulla frontiera oltre le foreste settentrionali ove tribù barbare stavano sconfinando sui terreni dell'Impero. Il suo compito era difendere le terre dell'Impero. All'inizio tutto era calmo. Parlò  ad alcuni bambini barbarici e pensò alla possibilità di una vita pacifica, fianco a fianco con questa gente arcaica. Cominciò a sentirsi sicuro, e il suo esercito cominciò ad abbassare la guardia verso il loro potenziale nemico. Questa fu la loro fine. Una notte di mazo il suo esercito impreparato fu attaccato da 100 fanti barbarici e completammente disperso. Solo il generale e un pugno di soldati riuscirono a scappare.

note: TRANSLATORS: The name of an Atlantean campaign
en: The Run for the Fire
it: La corsa per il fuoco

note: TRANSLATORS: A short description of a campaign
en: Introduces the Atlanteans.
it: Introduce gli atlantidei.

note: TRANSLATORS: A long description of a campaign
en: When their God lost faith in the Atlanteans and drowned their island, one woman’s struggle for justice and a second chance for her people would become the stuff of legends. Leading the remaining Atlanteans into a new future in a new part of the World, Jundlina became the most powerful human of her time, but at a high cost: her humanity and soul.
it: Quando gli dei persero fede negli atlantidei e sprofondarono la loro isola, la lotta di una donna per la giustizia e una seconda opportunità per il suo popolo divenne leggendaria. Alla guida dei superstiti atlantidei verso un nuovo futuro in un'altra parte del mondo, Jundlina divenne la persona più potente del suo tempo, ma a caro prezzo: la sua umanità e la sua anima.

note: TRANSLATORS: The name of a Frisian campaign
en: From Water to Ice
it: Dall'acqua al ghiaccio

note: TRANSLATORS: A short description of a campaign
en: Introduces the Frisians.
it: Introduce i frisiani.

note: TRANSLATORS: A campaign difficulty (easiest of three options)
en: Sailor (Tricky)
it: Marinaio (impegnativo)

note: TRANSLATORS: A campaign difficulty (hardest of three options)
en: Captain (Unreasonable)
it: Capitano (irragionevole)

en: Not yet implemented
it: Non ancora implementato

en: Nobody
it: Nessuno

en: Sorry, this map is not yet implemented.
it: Spiacente, questa mappa non è ancora implementata.

en: The Strands of Malac’ Mor
it: Le spiagge di Malac’ Mor

en: An Outpost for Exile
it: Un avamposto per l'esilio

en: Finally the ship was repaired, so Lutius and his people returned to the quest to find a good place for a new beginning. Only a few days later, they land on a green, Mediterranean island, looking like paradise. Overjoyed, they set out to explore this new living space.
it: Infine la nave fu riparata, così Lutius e la sua gente andarono nuovamente alla ricerca per trovare un buon posto per un nuovo inizio. Solo pochi giorni più tardi arrivarono ad un'isola verde e mediterranea che sembrava un paradiso. Entusiasti, partirono con l'intenzione di esplorare questo nuovo spazio vitale.

en: Neptune’s Revenge
it: La vendetta di Nettuno

en: Surprise, Surprise!
it: Sorpresa, sorpresa!

en: An Icy Welcome
it: Un benvenuto ghiacciato

en: Basic Control
it: Controlli di base

en: In this tutorial, you will learn how to navigate in Widelands and how to build buildings and roads.
it: In questo tutorial imparerai a muoverti in Widelands e a costruire edifici e strade.

en: Warfare
it: Guerra

en: In this tutorial, you will be taught the secrets of warfare: how to create soldiers, how to train them and how to lead them in battle. Scouting will be also covered.
it: In questo tutorial ti saranno svelati i segreti dellarte bellica: come reclutare soldati, come addestrarli e come guidarli in battaglia. Sarà tratatta anche l'esplorazione.

en: Seafaring
it: Viaggiare in mare

en: In this tutorial, you will get to know seafaring, which is how to handle ships and ports, and how to use ferries and waterways.
it: In questo tutorial conoscerai i viaggi in mare, cioè come gestire navi e porti, e come usare traghetti e vie d'acqua.

en: Archipelago Sea
it: Mare dell'arcipelago

en: Between Sweden and Finland lies the archipelago sea. This place of incredible beauty is not land, and it is not sea, but it is both. Within a few hundred kilometers, there are no less than 50,000 islands and islets, most no more than a few acres across. The climate is quite mild for its latitude; farming thrives, berries are abundant, and fish plentiful. The small human population of this place never knew famine. You warlording bastards just couldn’t leave this little paradise in peace, could you?
it: Tra la Svezia e la Finlandia si trova il mare dell'arcipelago. Questo luogo di gran bellezza non è terra, e non è mare, ma è entrambi. All'interno di poche centinaia di chilometri, ci sono non meno di 50.000 isole e isolotti, la maggior parte non ha più di pochi acri in tutto. Il clima è abbastanza mite per la sua latitudine; agricoltura prospera, le bacche sono abbondanti, e pesce abbondante. La piccola popolazione umana di questo luogo non ha mai conosciuto la fame. Tu bastardo signore della guerra semplicemente non potevi lasciare questo piccolo paradiso in pace, vero?

en: Large plots are rare on those small islands. Prioritize construction of large buildings on them. Sometimes you will need big military buildings to expand all the way to the next island. The AI will perform poorly.
it: Grandi appezzamenti sono rari in quelle piccole isole. Dai priorità alla costruzione di edifici di grandi dimensioni su di queste. A volte sono necessari grandi edifici militari per espandersi fino alla prossima isola. L'IA si non sarà alla tua altezza.

en: pbuczny@gmail.com – edited by Nordfriese
it: pbuczny@gmail.com – modificata da Nordfriese

en: Atoll
it: Atollo

en: Who will be the real king of the big atoll?
it: Chi sarà il vero Re del grande atollo?

en: It’s a pleasure to settle in the beauty of this fissured countryside. But the ways to encompass these large territories are long and meandering, so it is easy to err into the land of the foreign clans.
it: È un piacere insediarsi nello splendore di questo paesaggio fratturato. Ma le strade per circondare questi estesi territori sono lunghe e serpeggianti, pertanto è facile sconfinare nei territori delle tribù straniere.

en: Checkmate
it: Scacco matto

en: Whether just one of nature’s strangest features or the creation of a mad (and game-hungry) god, this weird battleground awaits two opponents for another confrontation.
it: Che sia solo una delle bizzarrie della natura o la creazione di un Dio pazzo (ed affamato di gioco), questo strano campo di battaglia attende due avversari per un altro scontro.

en: Comet Island
it: Isola Cometa

en: Nasenbaer – edited by king_of_nowhere
it: Nasenbaer – modificato da king_of_nowhere

en: A few miles in front of Gerion Coast lies a small unnamed island. Until now, you have not seen any reason to sail there, but yesterday a big fireball came from the sky and touched down in its center. Is this a sign of the Gods? You believe it is and you hope that your tribe will find the treasure of this island before other tribes will follow.
it: A pochi chilometri di fronte alla Costa Gerion si trova una piccola isola senza nome. Fino ad ora, non hai visto alcun motivo di navigare fino a li, ma ieri una grande palla di fuoco è venuta dal cielo e ha toccato terra nel suo mezzo. È questo un segno degli Dei? Tu credi che lo sia e speri che la vostra tribù trovi un tesoro su questa isola, prima che arrivino altre tribù.

en: Crater
it: Cratere

en: Long after a meteor crashed into a couple of mountains, life blossoms in the crater. Two tribes are now fighting for the rich resources.
it: Molto tempo dopo che un meteorite cadde tra alcune montagne, la vita prospera nel cratere. Due tribù ora si contendono le ricche risorse.

en: Crossing the Horizon
it: Attraversando l'orizzonte

en: Kristin – edited by 3plus4i
it: Kristin – modificata da 3plus4i

en: Man your ship and sail to the horizon.
it: Equipaggia la tua nave e salpa verso l'orizzonte

en: Dolomites 3.0
it: Dolomiti 3.0

en: The mountains have an abundance of flat ground. Unfortunately, most of it is vertical – use the little building space you have wisely. A fortress at the mouth of a narrow mountain pass can be a formidable obstacle to an enemy army – use the terrain to your advantage. Chop all trees and expand wherever you can – it’s the only way to find all the precious farm spaces.
it: Le montagne hanno abbondanza di terreno pianeggiante – sfortunatamente la maggior parte di esso è verticale! Utilizza saggiamente il poco terreno edificabile cha hai disponibile. Una fortezza all'ingresso di uno stretto passo di montagna può rappresentare un formidabile ostacolo per un'armata nemica – usa il territorio a tuo vantaggio. Taglia tutti gli alberi ed espanditi ovunque possibile – è l'unico modo per trovare tutti i preziosi spazi per le fattorie.

en: Fellowships
it: Compagni

en: Ships are your best fellows. Starting positions are similar, so the map should be fair.
it: Le navi sono i tuoi migliori compagni. Le posizioni di partenza sono simili, così la mappa dovrebbe essere equa.

en: Finnish Lakes
it: Laghi finlandesi

en: These are the beautiful Finnish lands of lakes, rivers, ancient forests and mountains. It is up to you to find a way through these lands.
it: Queste sono le bellissime terre finlandesi, terre di laghi, fiumi, antiche foreste e montagne. Spetta a voi trovare il modo di attraversare queste terre.

en: Firegames
it: Giochi di fuoco

en: Is this a test by the Gods or an evil plan by someone else, that you and your tribe woke up on this island among fire and lava? Until now it seems as if you are alone, but no-one knows what might happen if you met an opposing tribe?
it: È una prova da parte degli Dei o un piano malefico di qualcun altro il fatto che voi e la vostra tribù vi siate svegliati su quest'isola tra il fuoco e la lava? Fino ad ora sembra d'esser soli, ma nessuno lo sa: cosa succederebbe se incontrassi una tribù nemica?

en: Four Castles
it: Quattro castelli

en: Well protected in their mighty fortresses, four power-hungry warlords are completing their schemes to dominate these lands…
it: Ben protetti nelle loro possenti fortezze, quattro signori della guerra assetati di potere stanno tessendo le loro trame per dominare queste terre...

en: Four Mountains
it: Quattro montagne

en: Each tribe is surrounded by four mighty mountains. Who will first conquer them and claim the resources for his own tribe?
it: Ogni tribù è circondata da quattro possenti montagne. Chi le conquisterà per primo e reclamerà le risorse per la propria tribù?

en: I: Water can be found along the river. II: Snowmen mark additional water sources. III: Each mountain contains only one resource.
it: I: Puoi trovare l'acqua lungo il fiume. II: I pupazzi di neve segnalano ulteriori fonti d'acqua. III: Ogni montagna possiede una sola risorsa.

en: Full Moon
it: Luna piena

en: Glacier Lake
it: Lago del ghiacciaio

en: Your tribe has dwelt on this beautiful and lonely glacier lake for a long time. No one disturbed you and the resources were sufficient for your whole tribe, but a few months ago another tribe came over the mountains and settled down. And you are sure that there is only enough space for one tribe.
it: La tua tribù dimora su questo bellissimo e solitario lago glaciale da un lungo periodo di tempo. Nessuno ti ha disturbato e le risorse sono state sufficienti per la tua intera tribù, ma qualche mese fa un'altra tribù è venuta dalle montagne e si è insediata qui. E ne sei certo, c'è spazio sufficiente per una sola tribù.

en: Golden Peninsula
it: Penisola dorata

en: Two empires race for the treasures of a legendary peninsula…
it: Due imperi gareggiano per il tesoro di una penisola leggendaria...

en: Ice wars
it: Guerre di ghiaccio

en: Autumn became winter. Some things are frozen, but not the war.
it: L' autunno diventò inverno. Molte cose si congelarono, ma non la guerra.

en: Start positions are clockwise
it: Le posizioni di partenza sono in senso orario

en: Islands at War
it: Isole in guerra

en: For centuries, you’ve lived peacefully side by side with the other tribe on the neighboring island. This peace seems to come to an end now – your neighbor has begun to expand.
it: Per secoli hai vissuto in pace con la tribù dell'isola vicina. Questa pace sembra finita ormai - il tuo vicino comincia ad espandersi.

en: Kings and Queens
it: Re e regine

en: An old legend tells that these seven kingdoms, that have flourished for ages in prosperity, will someday collapse into a devastating war. Has your latest betrayal been one too many and will the prophecy come true?
it: Un'antica leggenda narra che questi sette regni, fioriti e prosperi per secoli, un giorno cadranno in una guerra devastante. Forse il tuo ultimo tradimento è stato di troppo e la profezia si avvererà?

en: Lake of Tranquility
it: Lago di tranquillità

en: This lake, deep in the most ancient forests, has long been known for its beauty and idyllic peace. However, its sanctity has been disturbed now, as two hostile tribes have arrived at its shores…
it: Questo lago, nel profondo delle antiche foreste, è stato a lungo cconosciuto come un luogo di bellezza e pace idilliache. Ma la sua sacralità è stata disturbata, ora che due tribù ostili sono giunte sulle sue sponde...

en: Last Bastion
it: L'ultimo bastione

en: Another Barbarian – edited by king_of_nowhere
it: Un altro barbaro – modificato da king_of_nowhere

en: The whimsical Gods didn’t answer our prayers. Instead, the increasing sunlight heated up the Earth a thousandfold and melted glaciers and people were plunged into the deep. But now – high in the majestic mountains, on the last scrap of land – two surviving tribes are sheltering. Even though the Gods showed mercy and the climate thus turned cooler again, the water is still rising and rising. Onto the last secure place – the highest mountain range where the amount of gold and the space to live merely suffice for one tribe – only two opposite paths lead. But remember, be careful… this last living space is also a hard and small place to live.
it: I capricciosi dei non risposero alle nostre preghiere. Invece, la crescente insolazione riscaldò la terra mille volte di più, fuse i ghiacciai e sommerse la gente negli abissi. Ma ora – su nelle maestose montagne, sull'ultimo frammento di terra – trovano rifugio due tribù sopravvissute. Benché gli dei mostrarono pietà ed il clima rinfrescò nuovamente, l'acqua sta ancora salendo e salendo. Nell'ultimo posto sicuro – sulla catena montuosa più alta dove le risorse di oro e spazio vitale sono appena sufficienti per una sola tribù – soltanto due strade, opposte, si possono percorrere. Ma attenzione, ricorda... quest'ultimo spazio vitale è anche un minuscolo e duro posto in cui vivere.

en: Last Survivors
it: Ultimi sopravvissuti

en: Four tribes fighting for dominance in a stark area. Resources are scattered all over the map.
it: Quattro tribù in lotta per il predominio in una zona desolata. Le risorse sono sparsi in tutta la mappa.

en: Lesser Ring 1.2
it: Anello minore 1.2

en: Island Hopping
it: Salto delle isole

en: A special tournament in Atlantean culture is the so-called ‘Island Hopping’, where two or more groups try to reach the center island as fast as possible, to be the first erecting a castle on the top of the central mountain.
it: Un torneo speciale nella cultura atlantidea è il cosiddetto "Salto delle isole", dove due o più gruppi provano a raggiungere l'isola centrale il più velocemente possibile per essere i primi a costruire un castello sulla cima della montagna centrale.

en: Smugglers
it: Contrabbandieri

en: Your well established smuggling routes suddenly got busy: two other tribes have appeared and now a rivalry among smugglers has started. Which team will be the first to smuggle a certain number of wares?
it: Le tue abituali rotte di contrabbando improvvisamente si fanno affollate: due tribù rivali sono arrivate e ora è cominciata una rivalità tra contrabbandieri. Quale squadra sarà la prima a contrabbandare un certo numero di merci?

en: Trident of Fire
it: Tridente di fuoco

en: In the vicinity of three major volcanoes, six lovely islands are inviting settlers to start a new life. Deserts and a quickly growing forest wait to be discovered. But only by becoming a naval power will your tribe be able to explore enough resources to compete with its opponents.
it: Nel luogo in cui sorgono i tre principali vulcani sei splendide isole invitano i coloni ad avviare una nuova vita. I deserti ed una foresta che cresce rapidamente attendono di essere scoperti. Ma solamente diventando una potenza navale la tua tribù potra scoprire abbastanza risorse da competere con i suoi avversari.

en: Mystical Maze
it: Labirinto mistico

en: There are two big questions in the air: Who created this unbelievably big maze, and what can be found inside?
it: Ci sono due grandi domande nell'aria: chi creò questo labirinto incredibilmente grande? E cosa ci sarà al suo interno?

en: Rendez-Vous
it: Appuntamento

en: River Explorers
it: Esploratori del fiume

en: Each player has a different obstacle to expansion, and there’s always more than one way to overcome it. While the AI can be defeated here without building a single ship, players are advised to make ports and shipyards a priority – expeditions are universally useful and are often the fastest way to gold deposits.
it: Ogni giocatore ha un ostacolo differente all'espansione, e vi è sempre più di un sistema per superarlo. Anche se l'IA può essere sconfitta senza costruire neanche una nave, consigliamo ai giocatori di costruire appena possibile porti e cantieri navali - le spedizioni sono incredibilmente utili e sono spesso la via più rapida per giungere ai depositi d'oro.

en: Riverlands
it: Terre sul fiume

en: A mystical land, full of different landscapes, which are all crossed by a handful of big rivers.
it: Una terra mistica, piena di paesaggi diversi, che sono tutti attraversati da una manciata di grandi fiumi.

en: Along The River
it: Lungo il fiume

en: The Green Plateau
it: L'altopiano verde

en: You are standing on an island, crowned by mighty mountains which keep a wonderful and mighty treasure in their middle – The Green Plateau, which is hard to conquer but easy to lose. So, if you want it, be aware of the other clans.
it: Sei in piedi su di un isola coronata da possenti montagne che custodiscono nel loro mezzo uno splendido e possente tesoro - Il verde altopiano, che è difficile da ottenere ma facile da perdere, quindi se lo desideri, stai attento agli altri clan.

en: Four tribes struggle with their nearest neighbor to be the first to reach the mountain of gold that promises riches beyond belief. But can the two remaining ones share the resources wisely?
it: Quattro tribù lottano con il loro vicino più prossimo per essere i primi a raggiungere la montagna d'oro, che promette ricchezze oltre ogni limite. Ma riusciranno le due che rimarranno a dividersi le risorse in maniera saggia?

en: Swamp Island
it: Isola paludosa

en: It smells like swamp, it looks like swamp and it is a swamp. But it is the place you were born and where you’ve lived your whole life. If you don’t want to lose it, defend it!
it: Puzza di palude, sembra una palude ed è una palude. Ma è il luogo dove sei nato e dove hai vissuto la tua intera vita. Se non vuoi perderlo, difendilo!

en: Swamp Monks
it: I monaci delle paludi

en: It is said that the old war monks, living in the even older swamps, are the key to control over the whole island.
it: Si dice che questi vecchi monaci guerrieri che vivono in queste paludi ancora più vecchie siano la chiave per il controllo dell'intera isola.

en: The Big Lake
it: Il grande lago

en: This island once appeared out of the deepest depths of the sea. In those days, fire rose out of the salty seawater and brought ash, stones and soil to light. And the fire came nearer and nearer to the sun, while the mountain grew and grew. Until one day, when the whole fire mountain exploded. Nowadays only this ring is left from that mighty fire mountain. Do you think that it is big enough for more than one tribe?
it: Un tempo quest'isola uscì dai più profondi abissi del mare. In quei giorni, il fuoco si levò dallle salate acque marine e portò in superficie cenere, sassi e terra, alla luce del giorno. E il fuoco giunse sempre più vicino al sole, mentre la montagna cresceva e cresceva. Finché un giorno, l'intera montagna di fuoco esplose. Oggi della possente montagna di fuoco è rimasto soltanto questo anello. Pensi che sia grande abbastanza, per più di una tribù?

en: The Far North
it: Estremo nord

en: Some say that impenetrable lands to the far north scared away even the most courageous settlers and the bravest of the brave warriors. Big and old forests, full of big and predatory game, cut across by wetlands and hills were shrouded in mystery. The ones who had managed to come back mentioned tremendous buildings, decorated with carvings and gold from majestic mountain ranges somewhere amongst the wilderness. Dozens of years after only some crumbly ruins remain of these good old times, covered with moss and trees. Their shapes give only an idea about the craftsmanship of ancient constructors. Nobody knows why they (have) disappeared. Nobody knows why. People say that now nothing is blocking the road to wealth. But many will die pulled apart by wolves, engulfed by swamp… encircled by hostile tribes.
it: Alcuni dicono che le impenetrabili terre nel remoto nord abbiano scoraggiato anche i coloni più audaci e i guerrieri più coraggiosi. Vaste e antiche foreste, popolate da grandi animali e predatori, inframmezzate da paludi e colline, erano avvolte nel mistero. Coloro che erano riusciti a tornare indietro menzionavano tremendi edifici, decorati con intarsi e oro dalle maestose catene montuose da qualche parte nelle terre selvagge. Dozzine di anni dopo, solo quualche rovina diroccata rimane di questi tempi gloriosi, coperta di muschio e alberi. Le loro forme danno solo una vaga impressione dell'abilità degli antichi costruttori. Nessuno sa perchè sono scomparsi. Nessuno lo sa. La gente dice che ora non c'è più nulla a sbarrare la strada verso la ricchezza. Ma molti moriranno sbranati dai lupi, sprofondati nelle paludi... circondati da tribù ostili.

en: The Long Way
it: La lunga via

en: Another strange test by the Gods. To reach the other side, there seems to be no other way but to occupy the land of your enemies.
it: Un'altra strana prova dagli Dei. Per raggiungere l'altra sponda, sembra che non ci sia altro modo che occupare la terra dei vostri nemici.

en: The Nile
it: Il Nilo

en: The river has always provided food and communication. This time, eight empires will fight for control over this land.
it: Il fiume ha sempre fornito cibo e comunicazione. Questa volta otto imperi combatteranno per controllare questo territorio.

en: The Oasis Triangle
it: Il triangolo delle oasi

en: There is something mystical like a gray atmosphere around these three oases, which no one has found out about yet. Perhaps you will be the one, but be aware of the others who are searching too!
it: C'è qualcosa di mistico, come una grigia atmosfera, attorno a queste tre oasi che nessuno ha ancora scoperto. Forse sarai il prescelto, ma fai attenzione agli altri, stanno cercando anch'essi!

en: The Pass Through the Mountains
it: Il passaggio attraverso le montagne

en: In this mountainous area two princes have settled. Now they are expanding their territories, unaware of the fact that they are not alone!
it: In quest'area montagnosa si sono stabiliti due principi. Ora essi stanno espandendo il loro territorio inconsapevoli del fatto che non sono soli!

en: The Thaw
it: Il disgelo

en: Another thaw set in. Three tribes were sheltering from severe winter among majestic mountains. At the time of the solstice they listened to the oracle and went to war. The only survivor will sacrifice his enemies’ treasures on the ancient altar, build there a splendid castle and gain the goodwill and respect of the Gods.
it: Un altro disgelo è arrivato. Tre tribù stavano riparandosi dal rigido inverso tra maestose montagne. Nel giorno del solstizio ascoltarono l'oracolo e andarono in guerra. L'unica tribù sopravvissuta sacrificherà i tesori dei suoi nemici sull'antico altare, vi costruirà sopra uno splendido castello, e guadagnerà così la benevolenza degli dei.

en: Three Warriors
it: Tre guerrieri

en: Mighty mountains divide this land into three fertile valleys. But a path connects the valleys and thus a fight seems inescapable!
it: Possenti montagne dividono questa terra in tre fertili valli. Ma un passo collega le valli e quindi una battaglia sembra inevitabile!

en: Water can be found around the lakes.
it: L'acqua può essere trovata attorno ai laghi.

en: Together We’re Strong
it: Insieme siamo forti

en: The four mighty harbors of the Craw Islands have been trading their goods among each other for ages. All of them needed resources that they could not produce in their own territory and in exchange provided other resources to those that could not produce them. Based on these trades, a very friendly commerce was common between the four harbors and the people living on the Craw Islands – until recently, when two of the harbors united to form an exclusive trade alliance, forcing the other two to do the same. Suddenly, it seems only a matter of time before the first fights between the harbors will shatter the peaceful life that has lasted for so long…
it: I quattro maestosi porti delle isole di Craw hanno commerciato tra loro per tempi immemori. Ciascuno necessitava di risorse che non poteva produrre nel suo territorio, e in cambio provvedeva altre risorse che gli altri non potevano produrre. Sulla base di questi interscambi, un commercio amichevole era frequente tra i quattro porti e le genti delle isole Craw - finchè recentemente, due porti si sono uniti in un'alleanza esclusiva, costringendo gli altri due a fare lo stesso. Improvvisamente, sembra solo una questione di tempo prima che gli scontri tra i porti distruggano la vita pacifica che è durata così a lungo...

en: Twin Lagoons
it: Lagune gemelle

en: When the wind swelled up and the first dunes were formed on these abandoned twin lagoons, nobody could have expected that two tribes that are desperately searching for more resources to support their endlessly ongoing wars, would end up in this forgotten place at the same time and for the same well-known reason.
it: Quando il vento si sollevò e le prime dune si formarono su questa doppia laguna, nessuno si sarebbe aspettato che due tribù che stavano cercando disperatamente più risorse per sostenere le loro guerre infinite, sarebbero arrivate nello stesso momento in questo posto dimenticato e per le stesse ragioni.

en: Defend your transport lines, or use ships to bypass the opponent. Then remove all enemy activity.
it: Difendi le tue linee di trasporto, o utilizza le navi per aggirare l'avversario. Quindi rimuovi tutte le attività nemiche.

en: Two Frontiers
it: Due frontiere

en: A multiplayer battle map on a small circle-shaped island.
it: Una mappa di battaglia multiplayer su una piccola isola circolare.

en: Wide World
it: Mondo enorme

en: Wisent Valley
it: Valle dei Bisonti

en: It seems as if this magical valley has been inhabited by wisents since the beginning of days. When your tribe came to this place, you were sure that it offered enough space for a peaceful life. But can your tribe live in peace with your neighbors?
it: Sembra che questa magica valle sia stata abitata dai bisonti fin dalla notte dei tempi. Quando la tua tribù venne in questo posto eri sicuro che esso offrisse abbastanza spazio per una vita pacifica. Ma può la tua tribù vivere in pace con i suoi vicini?
