Widelands - en to el translation catalogue (92 entries)

en: From Nemesis to Genesis
el: Από τη Νέμεση στη Γένεση

en: After landing on a mysterious island close to Atlantis, the remaining Atlanteans struggle to make a new home for themselves.
el: Αφού αποβιβάστηκαν σε ένα μυστήριο νησί κοντά στην Ατλαντίδα, οι εναπομείναντες Ατλαντίδες αγωνίζονται να φτιάξουν ένα νέο σπίτι για αυτούς.

en: Struggling For a New Home Again
el: Παλεύοντας Ξανά για ένα Νέο Σπίτι

en: After the quick escape from the drowning island, the Atlanteans around Jundlina are faced with new challenges.
el: Μετά την γρήγορη απόδραση από το νησί που καταποντιζόταν, οι Ατλαντίδες γύρω από την Τζαντλίνα έρχονται αντιμέτωποι με νέες προκλήσεις.

en: A Place to Call Home
el: Ένα μέρος να αποκαλούμε σπίτι

en: In this scenario, the higher production buildings including mining will be introduced.
el: Σε αυτό το σενάριο γίνεται εισαγωγή στα κτίρια ανώτερης παραγωγής, συμπεριλαμβανομένης της εξόρυξης.

en: This Land is Our Land
el: Αυτή η γη είναι η γη μας

en: This tutorial explains the handling of military and training site buildings and will introduce fighting.
el: Αυτό το παιχνίδι εκμάθησης εξηγεί τον χειρισμό στρατιωτικών και εκπαιδευτικών κτιρίων, και εισάγει τις μάχες.

note: TRANSLATORS: The difficulty level of a campaign
en: Easy.
el: Εύκολο.

note: TRANSLATORS: The difficulty level of a campaign
en: Medium.
el: Μεσαίο.

note: TRANSLATORS: The difficulty level of a campaign
en: Hard.
el: Δύσκολο.

note: TRANSLATORS: The difficulty level of a campaign
en: Challenging.
el: Απαιτητικό.

note: TRANSLATORS: The name of a Barbarian campaign
en: The Second Empire
el: Η Δεύτερη Αυτοκρατορία

note: TRANSLATORS: A short description of a campaign
en: Introduces the Barbarians.
el: Εισαγωγή στους Βάρβαρους.

note: TRANSLATORS: The name of an Empire campaign
en: The Months of Exile
el: Οι μήνες της εξορίας

note: TRANSLATORS: The name of a Frisian campaign
en: From Water to Ice
el: Από το Νερό στον Πάγο

en: Not yet implemented
el: Μη υλοποιημένος μέχρι στιγμής

en: Nobody
el: Κανείς

en: Sorry, this map is not yet implemented.
el: Λυπούμαστε, αυτός ο χάρτης δεν έχει υλοποιηθεί μέχρι στιγμής

en: An Outpost for Exile
el: Ένα φυλάκιο για εξορία

en: Neptune’s Revenge
el: Η εκδίκηση του Ποσειδώνα

en: On their way home to defend the Empire, the crew of Lutius was surprised by the will of the gods.
el: Στον δρόμο του επαναπατρισμού για την άμυνα της Αυτοκρατορίας, το πλήρωμα του Λούτιου αιφνιδιάστηκε από το θέλημα των θεών.

en: Surprise, Surprise!
el: Έκπληξη, Έκπληξη!

en: The Great Stormflood
el: Ο Μεγάλος Κατακλυσμός

en: This scenario is set in a historical context, but most of the story line is fiction.
el: Αυτό το σενάριο είναι τοποθετημένο σε ένα ιστορικό πλαίσιο, όμως το μεγαλύτερο μέρος της πλοκής είναι φανταστικό.

en: An Icy Welcome
el: Ένα παγωμένο καλωσόρισμα

en: Basic Control
el: Βασικός Χειρισμός

en: In this tutorial, you will learn how to navigate in Widelands and how to build buildings and roads.
el: Σε αυτό το παιχνίδι εκμάθησης θα γνωρίσετε πώς να προσανατολιζόσαστε στο Widelands, και πώς να κατασκευάζετε κτίρια και δρόμους.

en: Warfare
el: Εχθροπραξίες

en: Seafaring
el: Θαλασσοπορεία

en: Archipelago Sea
el: Αρχιπέλαγος

en: Atoll
el: Ατόλη

en: Who will be the real king of the big atoll?
el: Ποιος θα είναι ο πραγματικός βασιλιάς της μεγάλης ατόλης;

en: Checkmate
el: Ρουά-Ματ

en: Nasenbaer – edited by king_of_nowhere
el: Nasenbaer – διορθώσεις από τον king_of_nowhere

en: Crater
el: Κρατήρας

en: Long after a meteor crashed into a couple of mountains, life blossoms in the crater. Two tribes are now fighting for the rich resources.
el: Πολύ μετά τη συντριβή ενός μετεωρίτη σε ένα ζεύγος βουνών, η ζωή ακμάζει εντός του κρατήρα. Τώρα δύο φυλές μάχονται για τους πλούσιους πόρους.

en: Crossing the Horizon
el: Διασχίζοντας τον ορίζοντα

en: Man your ship and sail to the horizon.
el: Επανδρώστε το πλοίο σας και σαλπάρετε στον ορίζοντα.

en: Fellowships
el: Συντροφόπλοια

en: Ships are your best fellows. Starting positions are similar, so the map should be fair.
el: Τα πλοία είναι οι καλύτεροί σας σύντροφοι. Οι αρχικές θέσεις είναι παρόμοιες, ώστε ο χάρτης να είναι δίκαιος.

en: Finnish Lakes
el: Φινλανδικές Λίμνες

en: These are the beautiful Finnish lands of lakes, rivers, ancient forests and mountains. It is up to you to find a way through these lands.
el: Αυτά είναι τα όμορφα Φινλανδικά εδάφη από λίμνες, ποτάμια, αρχαία δάση και βουνά. Επαφίεται σε σας να βρείτε έναν τρόπο να τα διασχίσετε.

en: Firegames
el: Παιχνίδια με τη φωτιά

en: Four Castles
el: Τέσσερα Κάστρα

en: Well protected in their mighty fortresses, four power-hungry warlords are completing their schemes to dominate these lands…
el: Καλά προστατευμένοι μέσα στα ισχυρά φρούριά τους, τέσσερις πολέμαρχοι που διψάνε για δύναμη ολοκληρώνουν τα σχέδιά τους να κυριαρχήσουν σε αυτά τα εδάφη…

en: Four Mountains
el: Τέσσερα Βουνά

en: Each tribe is surrounded by four mighty mountains. Who will first conquer them and claim the resources for his own tribe?
el: Κάθε φυλή είναι περικυκλωμένη από τέσσερα ισχυρά βουνά. Ποιος θα τα κατακτήσει πρώτος και θα διεκδικήσει τους πόρους για τη δική του φυλή;

en: I: Water can be found along the river. II: Snowmen mark additional water sources. III: Each mountain contains only one resource.
el: I: Νερό μπορεί να βρεθεί κατά μήκος του ποταμού. II: Οι χιονάνθρωποι σημειώνουν επιπρόσθετες πηγές νερού. III: Κάθε βουνό περιέχει μόνο έναν πόρο.

en: Full Moon
el: Πανσέληνος

en: Whether it is the latest solstice, or lunar illness, something moves these tribes towards their final ordeal.
el: Είτε λόγω του τελευταίου ηλιοστασίου, είτε λόγω σεληνιακής πάθησης, κάτι ωθεί αυτές τις φυλές προς την τελική τους δοκιμασία.

en: Glacier Lake
el: Παγετωνική Λίμνη

en: Golden Peninsula
el: Χρυσή Χερσόνησος

en: Two empires race for the treasures of a legendary peninsula…
el: Δύο αυτοκρατορίες σε αγώνα δρόμου για τους θησαυρούς μιας μυθικής χερσονήσου…

en: Ice wars
el: Πόλεμοι πάγου

en: Autumn became winter. Some things are frozen, but not the war.
el: Το φθινόπωρο έγινε καλοκαίρι. Κάποια πράγματα είναι παγωμένα, αλλά όχι το νερό.

en: Start positions are clockwise
el: Οι αρχικές θέσεις είναι δεξιόστροφα

en: Islands at War
el: Νησιά σε Πόλεμο

en: For centuries, you’ve lived peacefully side by side with the other tribe on the neighboring island. This peace seems to come to an end now – your neighbor has begun to expand.
el: Ζήσατε ειρηνικά για αιώνες, πλάι-πλάι με την άλλη φυλή στο γειτονικό νησί. Αυτή η ειρήνη τώρα φαίνεται να φτάνει στο τέλος της, καθώς ο γείτονάς σας άρχισε να επεκτείνεται.

en: Kings and Queens
el: Βασιλιάδες και Βασίλισσες

en: Last Bastion
el: Τελευταίο Οχυρό

en: Don’t forget to take care of your timber supplies, you’ll need them.
el: Μην ξεχάσετε να φροντίσετε τα αποθέματα ξυλείας σας, θα τα χρειαστείτε.

en: Last Survivors
el: Τελευταίοι Επιζώντες

en: Smugglers
el: Λαθρέμποροι

en: Trident of Fire
el: Τρίαινα Φωτιάς

en: Mystical Maze
el: Μυστηριώδης Λαβύρινθος

en: There are two big questions in the air: Who created this unbelievably big maze, and what can be found inside?
el: Δύο μεγάλα ερωτήματα πλανώνται στον αέρα: Ποιος δημιούργησε αυτόν τον απίστευτα μεγάλο λαβύρινθο, και τι μπορεί να βρεθεί μέσα;

en: Rendez-Vous
el: Ραντεβού

en: There is space for only one stronghold in the centre. Water can be found everywhere, so there is no need to send out geologists.
el: Υπάρχει χώρος μόνο για ένα οχυρό στο κέντρο. Νερό μπορεί να βρεθεί παντού, ώστε δεν χρειάζεται αποστολή γεωλόγων.

en: River Explorers
el: Εξερευνητές Ποταμών

en: A mystical land, full of different landscapes, which are all crossed by a handful of big rivers.
el: Μια μυστηριώδη χώρα, γεμάτη από διαφορετικά τοπία, που όλα τους διασχίζονται από μια χούφτα μεγάλων ποταμών.

en: The Green Plateau
el: Το Πράσινο Οροπέδιο

en: Swamp Island
el: Νησί Βάλτων

en: The Big Lake
el: Η Μεγάλη Λίμνη

en: The Far North
el: Ο Άπω Βορράς

en: The Long Way
el: Ο Μακρύς Δρόμος

en: Another strange test by the Gods. To reach the other side, there seems to be no other way but to occupy the land of your enemies.
el: Άλλη μία παράξενη δοκιμασία από τους θεούς. Για να φτάσετε στην άλλη πλευρά, δεν φαίνεται να υπάρχει άλλος δρόμος παρά η κατάληψη των εδαφών των εχθρών σας.

en: The Nile
el: Ο Νείλος

en: The river has always provided food and communication. This time, eight empires will fight for control over this land.
el: Ο ποταμός πάντα προμήθευε φαγητό και επικοινωνία. Αυτήν τη φορά, οκτώ αυτοκρατορίες θα παλέψουν για τον έλεγχο αυτής της γης.

en: Use the river wisely. Your opponents will do the same. You will find the main ore resources deep in the desert.
el: Χρησιμοποιείστε τον ποταμό συνετά. Οι αντίπαλοί σας θα κάνουν το ίδιο. Θα βρείτε τις κύριες πηγές μεταλλεύματος βαθιά στην έρημο.

en: The Oasis Triangle
el: Το Τρίγωνο των Οάσεων

en: There is something mystical like a gray atmosphere around these three oases, which no one has found out about yet. Perhaps you will be the one, but be aware of the others who are searching too!
el: Υπάρχει κάτι το μυστηριώδες σαν γκρίζα ατμόσφαιρα γύρω από αυτές τις τρεις οάσεις, το οποίο κανένας ακόμη δεν βρήκε. Ίσως εσείς να είστε αυτός, όμως μην αγνοήσετε και τους άλλους που ψάχνουν επίσης!

en: The Pass Through the Mountains
el: Το πέρασμα μέσα από τα βουνά

en: In this mountainous area two princes have settled. Now they are expanding their territories, unaware of the fact that they are not alone!
el: Δύο πρίγκιπες έχουν αποικίσει αυτήν την ορεινή έκταση. Τώρα επεκτείνουν τις περιοχές τους, αγνοώντας το γεγονός ότι δεν είναι μόνοι!

en: The Thaw
el: Η Τήξη

en: Three Warriors
el: Τρεις Πολεμιστές

en: Water can be found around the lakes.
el: Νερό μπορεί να βρεθεί γύρω από τις λίμνες.

en: Together We’re Strong
el: Η ισχύς εν τη ενώσει

en: Twin Lagoons
el: Δίδυμες Λιμνοθάλασσες

en: Two Frontiers
el: Δύο Μέτωπα

en: Wide World
el: Απέραντος Κόσμος

en: Wisent Valley
el: Η Κοιλάδα των Βισσώνων
