Widelands - en to es translation catalogue (178 entries)

en: From Nemesis to Genesis
es: De Némesis a Génesis

en: After landing on a mysterious island close to Atlantis, the remaining Atlanteans struggle to make a new home for themselves.
es: Después de aterrizar en una misteriosa isla, cerca de la Atlántida, los atlantes restantes luchan para crear un nuevo hogar para ellos.

en: Struggling For a New Home Again
es: Luchando por un nuevo hogar otra vez

en: After the quick escape from the drowning island, the Atlanteans around Jundlina are faced with new challenges.
es: Después de escapar rápidamente del hundimiento de la isla, los atlantes que rodean Jundlina se enfrentan a nuevos desafíos.

en: A Place to Call Home
es: Un Lugar al Cual Llamar Hogar

en: In this scenario, the higher production buildings including mining will be introduced.
es: En este escenario se presentarán los edificios de producción superior, incluyendo la minería.

en: This Land is Our Land
es: Esta tierra es nuestra tierra

en: This tutorial explains the handling of military and training site buildings and will introduce fighting.
es: Este tutorial explica el manejo de los edificios militares y sitios de entrenamiento y te introducirá a los combates.

note: TRANSLATORS: The difficulty level of a campaign
en: Easy.
es: Fácil.

note: TRANSLATORS: The difficulty level of a campaign
en: Medium.
es: Mediano.

note: TRANSLATORS: The difficulty level of a campaign
en: Hard.
es: Difícil.

note: TRANSLATORS: The difficulty level of a campaign
en: Challenging.
es: Desafiante.

note: TRANSLATORS: The name of a Barbarian campaign
en: The Second Empire
es: El Segundo Imperio

note: TRANSLATORS: A short description of a campaign
en: Introduces the Barbarians.
es: Presenta a los Bárbaros.

note: TRANSLATORS: A long description of a campaign
en: When Chat’Karuth died, he was an old man, father to three strong and ambitious sons, and warlord to an army that could match any enemy willing to rise against the ancient forests. Though at the end of his glorious reign, Chat’Karuth chose his eldest son, Thron, to succeed him as the tribe’s warlord – a decision that left his two brothers unsatisfied. The old warlord knew that. As his father instructed him, Thron left the capital of Al’thunran, the home of the Throne Among the Trees, and withdrew his forces to the high hills where he buried the corpse of his father. There he swore to the gods and his father’s spirit that he’d return to re-established order. While his brothers have raged blind war against Thron and the few forces he left to secure the borders of Al’thunran, the young warlord seeks to reunite his ambitious brothers and force the tribes to march once again under a common banner.
es: Cuando Chat'Karuth murió era un hombre de edad, padre de tres hijos fuertes y ambiciosos, y jefe militar de un ejército que podía enfrentar a cualquier enemigo dispuesto a sublevarse contra los antiguos bosques. Al final de su glorioso reinado, Chat'Karuth eligió a su hijo mayor, Thron, para sucederle como jefe militar de la tribu – una decisión que dejó insatisfechos a sus dos hermanos. El viejo señor de la guerra lo sabía. Como su padre le había indicado, Thron abandonó la capital de Al'thunran, el hogar del Trono Entre los Árboles, y retiró sus fuerzas a las altas colinas donde enterró el cadáver de su padre. Allí juró a los dioses y al espíritu de su padre que volvería a restablecer el orden. Mientras sus hermanos desatan una guerra ciega contra Thron y las pocas fuerzas que él dejó para asegurar las fronteras de Al'thunran, el joven jefe militar busca reconciliar a sus ambiciosos hermanos y forzar a las tribus a marchar nuevamente bajo una misma bandera.

note: TRANSLATORS: The name of an Empire campaign
en: The Months of Exile
es: Los Meses de Exilio

note: TRANSLATORS: A short description of a campaign
en: Introduces the Empire.
es: Presenta al Imperio.

note: TRANSLATORS: A long description of a campaign
en: Six months ago, Lutius – a young general of the Empire – was sent with 150 soldiers to the frontier beyond the northern forests where Barbarian tribes were crossing onto land held by the Empire. His task was to defend the Empire’s land. At first, everything was calm. He even talked to a few Barbarian children and thought about a peaceful life – side by side with this archaic folk. He began to feel safer and his army began to drop their attention off the potential enemy. That was their undoing. One night in March his unprepared army was attacked by 100 Barbarian footmen and was completely scattered. Only with his bare life he and a handful of his soldiers survived.
es: Hace seis meses, Lutius – un joven general del Imperio – fue enviado con 150 soldados a la frontera más allá de los bosques del norte donde las tribus bárbaras estaban cruzando a la tierra en poder del Imperio. Su tarea era defender las tierras del Imperio. Al principio, todo estaba en calma. Incluso habló con algunos niños bárbaros y pensó en una vida pacífica – al lado de su antiguo compañero. Empezó a sentirse más seguro y su ejército comenzó a disminuir su atención al enemigo potencial. Esa fue su perdición. Una noche de marzo su ejército fue atacado por 100 hombres bárbaros a pie y fué disperso completamente. Sólo con su vida desnuda él y un puñado de sus soldados sobrevivieron.

note: TRANSLATORS: The name of an Atlantean campaign
en: The Run for the Fire
es: La Carrera por el Fuego

note: TRANSLATORS: A short description of a campaign
en: Introduces the Atlanteans.
es: Introduce a los Atlantes.

note: TRANSLATORS: A long description of a campaign
en: When their God lost faith in the Atlanteans and drowned their island, one woman’s struggle for justice and a second chance for her people would become the stuff of legends. Leading the remaining Atlanteans into a new future in a new part of the World, Jundlina became the most powerful human of her time, but at a high cost: her humanity and soul.
es: Cuando su Dios pierde la fe en los atlantes y hundió su isla, la lucha de una mujer por la justicia y una segunda oportunidad para su gente se convertirían en la materia de leyendas. Liderando los atlantes restantes a un nuevo futuro en una nueva parte del mundo, Jundlina se convirtió en el más poderoso humano de su tiempo, pero a un alto costo: su humanidad y su alma.

note: TRANSLATORS: The name of a Frisian campaign
en: From Water to Ice
es: De Agua a Hielo

note: TRANSLATORS: A short description of a campaign
en: Introduces the Frisians.
es: Presenta a los Frisones.

note: TRANSLATORS: A campaign difficulty (easiest of three options)
en: Sailor (Tricky)
es: Marinero (Complicado)

note: TRANSLATORS: A campaign difficulty (medium of three options)
en: Steersman (Very Hard)
es: Timonero (Muy Difícil)

note: TRANSLATORS: A campaign difficulty (hardest of three options)
en: Captain (Unreasonable)
es: Capitán (Irrazonable)

note: TRANSLATORS: A long description of a campaign
en: Living off the ocean is a constant struggle, and even more so for the inhabitants of the Frisian North Sea shore. Was the last storm flood, the most devastating one in human memory, really nothing more than yet another example for the hardships all Frisians have to face – or a sign from the gods that a tribe that only just settled here must seek out an entirely new home?
es: Vivir del océano es una lucha constante, y lo es aún más para los habitantes de la costa frisia del Mar del Norte. ¿Fue la última tempestad e inundación, la más devastadora en la memoria humana, sólo otro ejemplo del infortunio que todos los frisios deben encarar – o una señal de los dioses de que la tribu que acaba de asentarse aquí debe buscarse un hogar completamente nuevo?

en: Not yet implemented
es: Todavía no implementado

en: Nobody
es: Nadie

en: Sorry, this map is not yet implemented.
es: Lo siento, este mapa no está todavía implementado.

en: The Strands of Malac’ Mor
es: Las riberas de Malac' Mor

en: After losing an important battle against the Barbarians which lead to the loss of a big part of the Empire’s territory, Lutius leaves Fremil to start a new life. But his destiny takes his ship into a heavy storm, which nearly destroys it. Only with a lot of luck he manages to beach his damaged ship on an unknown desert strand and save his people. For now.
es: Después de perder una importante batalla contra los bárbaros que le supuso la pérdida de gran parte del territorio del Imperio, Lutius abandona Fremil para empezar una nueva vida. Pero su destino lleva su barco a una fuerte tormenta que casi lo destruye. Sólo con mucha suerte consigue varar su barco averiado en una playa desértica desconocida y salvar a su gente. Por ahora.

en: An Outpost for Exile
es: Un Puesto de avanzada para el exilio

en: Finally the ship was repaired, so Lutius and his people returned to the quest to find a good place for a new beginning. Only a few days later, they land on a green, Mediterranean island, looking like paradise. Overjoyed, they set out to explore this new living space.
es: Finalmente el barco fue reparado, Lutius y su pueblo volvieron a la búsqueda de un buen lugar para un nuevo comienzo. Unos pocos días más tarde, desembarcaron en una isla mediterránea verde, parecía el paraíso. Rebosantes de alegría, se dispusieron a explorar este nuevo espacio de vida.

en: Neptune’s Revenge
es: La venganza de Neptuno

en: On their way home to defend the Empire, the crew of Lutius was surprised by the will of the gods.
es: En su camino a casa para defender el Imperio, el equipo de Lucio fue sorprendido por la voluntad de los dioses.

en: Surprise, Surprise!
es: ¡Sorpresa, Sorpresa!

en: After returning home, Lutius and his crew are faced with an economy in shambles. Resolving the bottlenecks in the economy will be of utmost importance to reinstate the glory of the Empire.
es: Después de regresar a casa, Lutius y su tripulación se enfrentan a una economía en ruinas. Resolver los cuellos de botella de la economía será de suma importancia para restablecer la gloria del Imperio.

en: The Great Stormflood
es: La Gran Inundación

en: In 1362, the quiet, peaceful life of the inhabitants of the Northern Frisian Islands was disrupted by one of the greatest storm floods in human memory: Saint Marcellus’ Flood. Is it really nothing more than yet another storm, or a sign from the Gods that the Frisian community on the island of Langeness is not wanted here?
es: En 1362 la tranquila y pacífica vida de los habitantes de las Islas Frisias del Norte fue interrumpida por una de las mayores tormentas en la memoria de la humanidad: la inundación de san Marcelo. ¿Es solamente otra tormenta, o una señal de los Dioses de que la comunidad frisia de la isla de Langeness no es bienvenida aquí?

en: This scenario is set in a historical context, but most of the story line is fiction.
es: Este escenario se sitúa en un contexto histórico, pero la mayor parte de la historia es ficticia.

en: An Icy Welcome
es: Una Bienvenida Frígida

en: Reebaud and his tribe have arrived in the North. But their arrival between the frozen steppes and the snow-covered mountains is less than welcome…
es: Reebaud y su tribu han llegado al Norte. Pero su arribo entre las estepas congeladas y las montañas cubiertas de nieve no es bienvenida...

en: Friends in Need
es: Amigos Necesitados

en: Reebaud and his tribe are living happily in the North. Meanwhile, the countries they have left behind are all but peaceful, and an old friend is in desperate need for their help…
es: Reebaud y su tribu están viviendo felizmente en el Norte. Mientras tanto, los países que han dejado atrás no están en paz, y un viejo amigo necesita desesperadamente de su ayuda...

en: Two Friends Reunited
es: Dos Amigos Reunidos

en: Claus and Henneke Lembeck have reached the North at last. But will they be able to convince Reebaud to send them aid?
es: Claus y Henneke Lembeck por fin han llegado al Norte. ¿Pero podrán convencer a Reebaud para que les envíe ayuda?

en: Reconquest
es: Reconquista

en: Back in Northern Frisia at last, Claus, Henneke, and Reebaud are preparing for battle against the invaders. They must gather allies and plan their strategy, but the foe is never far away…
es: Por fin de regreso al norte de Frisia, Claus, Henneke y Reebaud se preparan para la batalla contra los invasores. Deben reunir aliados y planificar su estrategia, pero el enemigo nunca está lejos...

en: Basic Control
es: Control básico

en: In this tutorial, you will learn how to navigate in Widelands and how to build buildings and roads.
es: En este tutorial, aprenderás cómo navegar en Widelands y cómo construir edificios y carreteras.

en: Warfare
es: Guerra

en: In this tutorial, you will be taught the secrets of warfare: how to create soldiers, how to train them and how to lead them in battle. Scouting will be also covered.
es: En este tutorial, se te enseñarán los secretos de la guerra: cómo crear soldados, cómo entrenarlos y cómo liderarlos en batalla. La exploración va ser tratado.

en: Seafaring
es: Marítimo

en: In this tutorial, you will get to know seafaring, which is how to handle ships and ports, and how to use ferries and waterways.
es: En este tutorial, serás marinero, aprenderás cómo manejar buques y puertos y còmo utilizar ferris y vías acuáticas.

en: Accurate Europe 1.2
es: Europa exacta 1.2

en: Warning: This map is provided as an experimental preview. Although it is better in many ways than Europa 1.2 that it replaces, it probably still has bugs. Furthermore, it is a very large map with more player positions than generally recommended, so it has high hardware requirements.  —  A map for roleplaying historical empires. – This map of Europe aims to be as accurate as practically possible in Widelands. – EASY: Ottoman Empire, Sweden, Russian Empire, Carthage – MEDIUM: French Empire, British Empire, Spain, German Empire, Roman Empire – HARD: Egypt, Poland, Greece
es: Advertencia: Este mapa se proporciona como una vista previa experimental. Aunque es mejor en muchos aspectos que el Europa 1.2 al que sustituye, es probable que siga teniendo fallos. Además, es un mapa muy grande con más posiciones de jugador de las recomendadas generalmente, por lo que tiene unos requisitos de hardware elevados. — Un mapa para jugar a imperios históricos. – Este mapa de Europa pretende ser lo más preciso posible en Widelands. – FÁCIL: Imperio Otomano, Suecia, Imperio Ruso, Cartago – MEDIO: Imperio Francés, Imperio Británico, España, Imperio Alemán, Imperio Romano – DIFÍCIL: Egipto, Polonia, Grecia

en: The wide rivers are navigable to create a ”trade network”. All players have their own challenges, but are relatively balanced to be playable: – British Empire: create sustainable colonies – Russian Empire: Very large distances …
es: Los ríos anchos son navegables para crear una ”red comercial”. Todos los jugadores tienen sus propios retos, pero están relativamente equilibrados para ser jugables: – Imperio Británico: crear colonias sostenibles – Imperio Ruso: distancias muy grandes ...

en: Amoebae
es: Ameba

en: You are an Amoeba, expand and conquer all other Amoebae …
es: Eres una ameba, expándete y conquista todas las demás amebas...

en: Archipelago Sea
es: Mar del archipiélago

en: Between Sweden and Finland lies the archipelago sea. This place of incredible beauty is not land, and it is not sea, but it is both. Within a few hundred kilometers, there are no less than 50,000 islands and islets, most no more than a few acres across. The climate is quite mild for its latitude; farming thrives, berries are abundant, and fish plentiful. The small human population of this place never knew famine. You warlording bastards just couldn’t leave this little paradise in peace, could you?
es: Entre Suecia y Finlandia se encuentra el mar del Archipiélago. Este lugar de increíble belleza no es la tierra, y no es el mar, pero lo es a la vez. Dentro de unos cientos de kilómetros, hay no menos de 50.000 islas e islotes, la mayoría no más de unos pocos acres de ancho. El clima es bastante suave para su latitud; la agricultura prospera, las bayas son abundantes, y el pescado abundante. La pequeña población humana de este lugar nunca conoció el hambre. Ustedes comandantes cabrones no podrán salir de este pequeño paraíso en paz, ¿verdad?

en: Large plots are rare on those small islands. Prioritize construction of large buildings on them. Sometimes you will need big military buildings to expand all the way to the next island. The AI will perform poorly.
es: Las parcelas grandes son raras en las pequeñas islas. Prioriza la construcción de grandes edificios en ellas. A veces serán necesarios grandes edificios militares para expandir todo el camino hasta la siguiente isla. La Inteligencia Artificial lo realizará mal.

en: pbuczny@gmail.com – edited by Nordfriese
es: pbuczny@gmail.com – editado de Nordfriese

en: Long, economic play in beautiful land. Try every player!
es: Juego prolongado y económico en un país hermoso. ¡Intenta con todos los jugadores!

en: Atoll
es: El Atolón

en: Who will be the real king of the big atoll?
es: ¿Quién será el rey verdadero del gran atolón?

en: It’s a pleasure to settle in the beauty of this fissured countryside. But the ways to encompass these large territories are long and meandering, so it is easy to err into the land of the foreign clans.
es: Es un placer instalarse en la belleza de este paisaje fisurado. Pero las formas de abarcar estos grandes territorios son largas y serpenteantes, por lo que es fácil equivocarse en la tierra de los clanes extranjeros.

en: Checkmate
es: Jaque Mate

en: Whether just one of nature’s strangest features or the creation of a mad (and game-hungry) god, this weird battleground awaits two opponents for another confrontation.
es: Si es una de las características más extrañas de la naturaleza o la creación de un loco dios (con hambre de juego), este raro campo de batalla espera dos oponentes para otra confrontación.

en: Comet Island
es: Isla del Cometa

en: Nasenbaer – edited by king_of_nowhere
es: Nasenbaer – editado por rey_de_ningún_sitio

en: A few miles in front of Gerion Coast lies a small unnamed island. Until now, you have not seen any reason to sail there, but yesterday a big fireball came from the sky and touched down in its center. Is this a sign of the Gods? You believe it is and you hope that your tribe will find the treasure of this island before other tribes will follow.
es: A pocas millas frente a la costa Gerión se encuentra una pequeña isla sin nombre. Hasta ahora, no has visto razón para navegar allí, pero ayer una gran bola de fuego vino desde el cielo y aterrizó en el centro. ¿Es esto una señal de los Dioses? Crees que lo es y esperas que tu tribu encuentre el tesoro de esta isla antes que las otras tribus te sigan.

en: Red player is close to the ores, but has little fertile terrain. Yellow player has plenty of good land, but must move far from his starting position to find ores. Blue player takes the middle ground – he has some fertile land and is not too far away from the resources.
es: El jugador rojo está cerca de los minerales, pero tiene poco terreno fértil. El jugador amarillo tiene un montón de tierra buena, pero debe moverse lejos de su posición de salida para encontrar minerales. El jugador azul adopta una posición intermedia - tiene un terreno fértil y no está demasiado lejos de los recursos.

en: Crater
es: Cráter

en: Long after a meteor crashed into a couple of mountains, life blossoms in the crater. Two tribes are now fighting for the rich resources.
es: Mucho tiempo después de que un meteorito se estrellase en un par de montañas, la vida surgió en el cráter. Dos tribus están luchado ahora por los preciados recursos.

en: Crossing the Horizon
es: Cruzando el horizonte

en: Kristin – edited by 3plus4i
es: Kristin – editado por 3plus4i

en: Man your ship and sail to the horizon.
es: Tripula tu embarcación y navega hacia el horizonte.

en: The jewel of the alps, the dolomites mountain range has been declared a world heritage site for its pristine beauty. This map is an as-faithful-as-reasonable reconstruction of the area delimited by Cortina d’Ampezzo in the north-east and Canazei in the south-west. If you have to be pitted in a duel to the death with your enemies, it may as well be in a beautiful place.
es: La joya de los Alpes, el cordón montañoso de dolomitas, ha sido declarado patrimonio de la Humanidad por su prístina belleza. Este mapa es una reconstrucción tan fiel como sea posible del área delimitado por Cortina d'Ampezzo en el nor-este y Canazei en el sur-oeste. Si has de enfrentarte con tus enemigos en un duelo mortal, que sea en un lugar hermoso.

en: The mountains have an abundance of flat ground. Unfortunately, most of it is vertical – use the little building space you have wisely. A fortress at the mouth of a narrow mountain pass can be a formidable obstacle to an enemy army – use the terrain to your advantage. Chop all trees and expand wherever you can – it’s the only way to find all the precious farm spaces.
es: Las montañas abundan en suelo plano. Desafortunadamente, la mayor parte es vertical – usa las escasas zonas de construcción sabiamente. Una fortaleza en la boca de un estrecho desfiladero montañoso puede ser un obstáculo formidable para un ejército enemigo – usa el terreno a tu favor. Tala todos los árboles y expándete donde puedas – es el único modo de encontrar las preciadas zonas para granjas.

en: Escher_Goose_Fish
es: Escher_Gansos_Peces

en: Equal starting conditions for three players.
es: Condiciones iniciales igual para tres jugadores.

en: Fellowships
es: Embarcaciones amigas

en: Ships are your best fellows. Starting positions are similar, so the map should be fair.
es: Los barcos son tus mejores compañeros. Las posiciones de partida son similares, el mapa debe ser justo.

en: This is a somewhat technical map, and it is best suited for two or three human players. Coal is hard to find – consider making some. There is gold near the starting point – do you see it?
es: Este es un mapa algo técnico y es el más adecuado para dos o tres jugadores humanos. El carbón es difícil de encontrar - considera crear algunos. Hay oro cerca del punto de partida - lo ves?

en: Finnish Lakes
es: Lagos Finlandeses

en: These are the beautiful Finnish lands of lakes, rivers, ancient forests and mountains. It is up to you to find a way through these lands.
es: Estas son las bellas tierras finlandesas de lagos, ríos, bosques antiguos y montañas. Depende de usted encontrar un camino a través de estas tierras.

en: Yellow player has a much easier starting position than the other two; this map is suited for 1v2.
es: El jugador amarillo tiene una posición inicial mucho más fácil que los otros dos; este mapa es adecuado para jugar 1 contra 2.

en: Firegames
es: Juegos de fuego

en: Is this a test by the Gods or an evil plan by someone else, that you and your tribe woke up on this island among fire and lava? Until now it seems as if you are alone, but no-one knows what might happen if you met an opposing tribe?
es: ¿Es esta una prueba de los dioses o un malvado plan de alguien más, que tu y tu tribu despierten en esta isla entre el fuego y la lava? Hasta ahora parece que estás solo, pero nadie sabe lo que podría pasar si conoces a una tribu opuesta?

en: Four Castles
es: Cuatro Castillos

en: Well protected in their mighty fortresses, four power-hungry warlords are completing their schemes to dominate these lands…
es: Bien protegidos en sus grandes fortalezas, cuatro señores de la guerra sedientos de poder están completando sus planes para dominar estas tierras...

en: Four Mountains
es: Cuatro Montañas

en: Each tribe is surrounded by four mighty mountains. Who will first conquer them and claim the resources for his own tribe?
es: Cada tribu está rodeada por cuatro poderosas montañas. ¿Quién será el primero en conquistarlas y reclamar los recursos para su tribu?

en: I: Water can be found along the river. II: Snowmen mark additional water sources. III: Each mountain contains only one resource.
es: I: Se puede encontrar agua a lo largo del río. II: Los muñecos de nieve marcan fuentes de agua adicionales. III: Cada montaña contiene sólo un recurso.

en: Full Moon
es: Luna Llena

en: Whether it is the latest solstice, or lunar illness, something moves these tribes towards their final ordeal.
es: Ya sea que se trate del último solsticio, o enfermedad lunar, algo mueve estas tribus hacia su última prueba.

en: Glacier Lake
es: Lago Helado

en: Your tribe has dwelt on this beautiful and lonely glacier lake for a long time. No one disturbed you and the resources were sufficient for your whole tribe, but a few months ago another tribe came over the mountains and settled down. And you are sure that there is only enough space for one tribe.
es: Tu tribu ha habitado en este hermoso y solitario lago del glaciar por un largo tiempo. Nadie se alteraba y los recursos eran suficientes para toda su tribu, pero hace unos meses otra tribu llegó a las montañas y se instaló. Y estás seguro que sólo hay espacio suficiente para una tribu.

en: Golden Peninsula
es: Península Dorada

en: Two empires race for the treasures of a legendary peninsula…
es: Dos imperios compiten por los tesoros de una península legendaria...

en: Ice wars
es: Guerras nevadas

en: Autumn became winter. Some things are frozen, but not the war.
es: Otoño se hace invierno. Algunas cosas están congeladas, pero no la guerra.

en: Start positions are clockwise
es: Las posiciones iniciales van en sentido del reloj

en: Islands at War
es: Islas en guerra

en: For centuries, you’ve lived peacefully side by side with the other tribe on the neighboring island. This peace seems to come to an end now – your neighbor has begun to expand.
es: Durante siglos, has vivido en paz al lado de la otra tribu en la isla vecina. Esta paz parece llegar a su fin ahora - tu vecino ha empezado a expandirse.

en: Kings and Queens
es: Reyes y Reinas

en: An old legend tells that these seven kingdoms, that have flourished for ages in prosperity, will someday collapse into a devastating war. Has your latest betrayal been one too many and will the prophecy come true?
es: Una vieja leyenda cuenta que estos siete reinos, que han florecido por años en prosperidad, algún día colapsarán en una devastadora guerra. ¿Tu última traición habrá sido demasiado y la profecía se hará realidad?

en: Lake of Tranquility
es: Lago de la Tranquilidad

en: This lake, deep in the most ancient forests, has long been known for its beauty and idyllic peace. However, its sanctity has been disturbed now, as two hostile tribes have arrived at its shores…
es: Este lago, profundo en los bosques más antiguos, hace tiempo es conocido por su belleza e idílica paz. Sin embargo, su santidad ha sido perturbada ahora, ya que dos tribus hostiles han llegado a sus costas...

en: Last Bastion
es: El Último Bastión

en: Another Barbarian – edited by king_of_nowhere
es: Otro Bárbaro – editado por rey_de_ningún_sitio

en: The whimsical Gods didn’t answer our prayers. Instead, the increasing sunlight heated up the Earth a thousandfold and melted glaciers and people were plunged into the deep. But now – high in the majestic mountains, on the last scrap of land – two surviving tribes are sheltering. Even though the Gods showed mercy and the climate thus turned cooler again, the water is still rising and rising. Onto the last secure place – the highest mountain range where the amount of gold and the space to live merely suffice for one tribe – only two opposite paths lead. But remember, be careful… this last living space is also a hard and small place to live.
es: Los dioses caprichosos no respondieron a nuestras oraciones. En su lugar, el aumento de la luz del sol calienta la tierra por miles y los glaciares se derritieron y la gente se sumergió en las profundidades. Pero ahora - en lo alto de las montañas majestuosas, en el último trozo de tierra - dos tribus supervivientes se han refugiado. A pesar de que los dioses mostraron piedad y por lo tanto el clima se volvió más frío de nuevo, el agua sigue subiendo y subiendo. En el último lugar seguro - el rango más alto de la montaña, donde la cantidad de oro y el espacio para vivir son más que suficientes para una tribu - sólo llegan dos caminos opuestos. Pero recuerda, ten cuidado ... este último espacio de vida es también un lugar duro y pequeño para vivir.

en: Don’t forget to take care of your timber supplies, you’ll need them.
es: No te olvides de cuidar tu suministro de madera, la necesitarás.

en: Last Survivors
es: Últimos Supervivientes

en: Four tribes fighting for dominance in a stark area. Resources are scattered all over the map.
es: Cuatro tribus luchando por el dominio en una zona. Los recursos están dispersos por todo el mapa.

en: Lesser Ring 1.2
es: Anillo Menor 1.2

en: A fair 8-player map with natural geographic features dividing land. The geographic features are meant to be somewhat realistic with rivers flowing from glaciers in the mountains through hills and flatlands into the sea. Gold is a much rarer resource compared to coal and iron. Different resources are often found at some distance to each other.
es: Un equitativo mapa para 8 jugadores con rasgos geográficos naturales que dividen la tierra. Estos rasgos geográficos pretenden ser un tanto realistas, con ríos fluyendo desde glaciares en las montañas a través de colinas y llanuras hacia el mar. El oro es un recurso bastante más escaso que el carbón y el hierro. Los distintos recursos a menudo se encuentran a cierta distancia uno de otro.

en: Long, long way v2
es: Largo, largo camino v2

en: >Where dat? A thousand miles from here.< [Porgy and Bess] You have to go long, long way to conquere all the islands. Good luck!
es: >¿Dónde eso? A mil millas de aquí.< [Porgy y Bess] Debes recorrer un largo, largo camino para conquistar todas las islas. ¡Buena suerte!

en: Island Hopping
es: De Isla en Isla

en: A special tournament in Atlantean culture is the so-called ‘Island Hopping’, where two or more groups try to reach the center island as fast as possible, to be the first erecting a castle on the top of the central mountain.
es: Un torneo especial en la cultura atlante es la llamada "Isla en Isla", donde dos o más grupos tratan de llegar a la isla central tan rápido como sea posible, para ser los primeros en erigir un castillo en lo alto de la montaña central.

en: Smugglers
es: Contrabandistas

en: Your well established smuggling routes suddenly got busy: two other tribes have appeared and now a rivalry among smugglers has started. Which team will be the first to smuggle a certain number of wares?
es: Sus rutas de contrabando bien establecidas de repente se pusieron atareadas: otras dos tribus han aparecido y una nueva rivalidad entre los contrabandistas ha empezado. ¿Qué equipo será el primero para contrabandear un cierto número de mercancías?

en: Trident of Fire
es: Tridente de Fuego

en: In the vicinity of three major volcanoes, six lovely islands are inviting settlers to start a new life. Deserts and a quickly growing forest wait to be discovered. But only by becoming a naval power will your tribe be able to explore enough resources to compete with its opponents.
es: En la vecindad de tres grandes volcanes, seis encantadoras islas invitan a los colonos a empezar una nueva vida. Desiertos y un bosque de rápido crecimiento esperan ser descubiertos. Pero solo convertirse en potencia naval permitirá a tu tribu explorar suficientes recursos para competir con sus oponentes.

en: Mystical Maze
es: El Laberinto Místico

en: There are two big questions in the air: Who created this unbelievably big maze, and what can be found inside?
es: Hay dos grandes preguntas en el aire. ¿Quién creó este increíblemente gran laberinto, y qué se puede encontrar en el interior?

en: No metal challenge v2
es: Reto de no metales v2

en: This map is intended as a solo challenge for those very skilled players that find 1 vs 6 against the AI too easy. Blue player has no metal (except a bit of iron to kickstart your economy), so you have to rely on the 5% production of an empty mine. And you’re still 1 vs 6 (though of course you can remove some AI players to make it a bit easier). Good luck!
es: Este mapa pretende ser un desafío en solitario para aquellos jugadores muy experimentados que encuentran que un juego 1 vs 6 contra la IA es demasiado fácil. El jugador azul no tiene metales (excepto algo de hierro para arrancar la economía), por lo que tendrá que depender del 5% de producción de una mina desierta. Y sigue siendo 1 vs 6 (aunque por supuesto puedes suprimir algunos jugadores de la IA para hacerlo algo más fácil). ¡Buena suerte!

en: Rendez-Vous
es: Cita

en: Only a small hill in the centre of the map connects these four competing tribes. Lead your army to this hill right away and build a giant stronghold as a sign of your superiority!
es: Sólo una pequeña colina en el centro del mapa conecta a éstas cuatro tribus rivales. ¡Lleva a tu ejército inmediatamente a ésta colina y construye una fortaleza gigante como signo de tu superioridad!

en: There is space for only one stronghold in the centre. Water can be found everywhere, so there is no need to send out geologists.
es: Solo hay un espacio para una única fortaleza en el centro. El agua se puede encontrar en todas partes, así que no hay necesidad de mandar geólogos.

en: River Explorers
es: Exploradores del río

en: Each player has a different obstacle to expansion, and there’s always more than one way to overcome it. While the AI can be defeated here without building a single ship, players are advised to make ports and shipyards a priority – expeditions are universally useful and are often the fastest way to gold deposits.
es: Cada jugador tiene un obstáculo diferente para expandirse, y siempre hay más de un camino para superarlo. Aunque la IA puede ser derrotada sin construir ni un solo barco, se aconseja a los jugadores hacer puertos y astilleros - expediciones son universalmente útiles y son a menudo la forma más rápida a los depósitos de oro.

en: Riverlands
es: Marismas

en: A mystical land, full of different landscapes, which are all crossed by a handful of big rivers.
es: Una tierra mística, repleta de diferentes paisajes, todos atravesados por un puñado de grandes ríos.

en: Along The River
es: Junto al río

en: It is the land where the sun is hardly seen during the winter and where spring floods away any reminiscence of the past. Strange tensions have grown among its residents and many selfish rulers have taken advantage of the chaos. The superstitious people appear to be no obstacle for the developments of better equipped armies. Tough times are on the brink of emerging, and you should heed the words of your wise advisors, or fade into oblivion like the others.
es: Es la tierra donde apenas se ve el sol durante el invierno y donde la primavera inunda cualquier recuerdo del pasado. Han aumentado extrañas tensiones entre sus residentes y muchos gobernantes egoístas se han aprovechado del caos. Los supersticiosos no parecen ser un obstáculo para el desarrollo de ejércitos mejor equipados. Están a punto de surgir tiempos difíciles y debes prestar atención a las palabras de tus sabios asesores o desaparecer en el olvido como los demás.

en: The Green Plateau
es: La Meseta Verde

en: You are standing on an island, crowned by mighty mountains which keep a wonderful and mighty treasure in their middle – The Green Plateau, which is hard to conquer but easy to lose. So, if you want it, be aware of the other clans.
es: Está parado en una isla, coronada por grandes montañas que mantienen un maravilloso y  gran tesoro en su centro - La Meseta Verde, que es difícil de conquistar, pero fácil de perder. Entonces, si la quiere, tenga en cuenta los otros clanes.

en: Sandy Passes
es: Desfiladeros Arenosos

en: Four tribes struggle with their nearest neighbor to be the first to reach the mountain of gold that promises riches beyond belief. But can the two remaining ones share the resources wisely?
es: Cuatro tribus luchan con su vecino más cercano para ser el primero en llegar a la montaña de oro que promete riquezas más allá de la creencia. Pero pueden las dos restantes compartir los recursos sabiamente?

en: Swamp Island
es: Isla Cenagosa

en: It smells like swamp, it looks like swamp and it is a swamp. But it is the place you were born and where you’ve lived your whole life. If you don’t want to lose it, defend it!
es: Huele como pantano, se ve como pantano y es un pantano. Pero es el lugar donde naciste y donde has vivido toda tu vida. Si no quieres perderlo, defiéndelo!

en: Swamp Monks
es: Monjes de la Ciénaga

en: It is said that the old war monks, living in the even older swamps, are the key to control over the whole island.
es: Se dice que los antiguos monjes de guerra, que viven en los pantanos aún más antiguos, son la clave para el control de toda la isla.

en: The Big Lake
es: El Gran lago

en: This island once appeared out of the deepest depths of the sea. In those days, fire rose out of the salty seawater and brought ash, stones and soil to light. And the fire came nearer and nearer to the sun, while the mountain grew and grew. Until one day, when the whole fire mountain exploded. Nowadays only this ring is left from that mighty fire mountain. Do you think that it is big enough for more than one tribe?
es: Esta isla alguna vez apareció desde las profundidades más profundas del océano.  En aquellos días, el fuego surgió del agua de mar salada y sacó a la luz ceniza, piedras y tierra. Y el fuego llegó cada vez más cerca del sol, mientras la montaña crecía y crecía. Hasta que un día, cuando el la montaña de fuego entera explotó. Hoy en día solo queda este anillo de la gran montaña de fuego. ¿Crees que es lo suficientemente grande para más de una tribu?

en: The Far North
es: El Lejano Norte

en: Some say that impenetrable lands to the far north scared away even the most courageous settlers and the bravest of the brave warriors. Big and old forests, full of big and predatory game, cut across by wetlands and hills were shrouded in mystery. The ones who had managed to come back mentioned tremendous buildings, decorated with carvings and gold from majestic mountain ranges somewhere amongst the wilderness. Dozens of years after only some crumbly ruins remain of these good old times, covered with moss and trees. Their shapes give only an idea about the craftsmanship of ancient constructors. Nobody knows why they (have) disappeared. Nobody knows why. People say that now nothing is blocking the road to wealth. But many will die pulled apart by wolves, engulfed by swamp… encircled by hostile tribes.
es: Algunos dicen que las tierras impenetrables del lejano norte ahuyentan incluso a los colonos más corajudos y al más valiente de los guerreros valientes. Grandes y antiguos bosques, llenos de grandes depredadores, cortado por los humedales y las colinas estaban envueltas en el misterio. Los que habían conseguido volver mencionaron edificios enormes, decorados con tallados y el oro de majestuosas montañas encadenadas en algún lugar entre el desierto. Decenas de años después sólo quedan algunas ruinas desmenuzables de estos buenos viejos tiempos, cubiertas de musgo y árboles. Sus formas sólo dan una idea acerca de la artesanía de los constructores antiguos. Nadie sabe por qué desaparecieron. Nadie sabe por qué. La gente dice que ahora no hay nada bloqueando el camino hacia la riqueza. Sin embargo, muchos murieron separados por los lobos, rodeado por pantanos ... rodeados por tribus hostiles. ()

en: The Long Way
es: El Largo Camino

en: Another strange test by the Gods. To reach the other side, there seems to be no other way but to occupy the land of your enemies.
es: Otra prueba extraña de los dioses. Para llegar al otro lado, no parece haber ninguna otra manera que ocupar la tierra de tus enemigos.

en: The Nile
es: El Nilo

en: The river has always provided food and communication. This time, eight empires will fight for control over this land.
es: El río siempre ha proveído comida y comunicación. Esta vez, ocho imperios lucharán por controlar esta tierra.

en: Use the river wisely. Your opponents will do the same. You will find the main ore resources deep in the desert.
es: Utiliza el río sabiamente. Tus oponentes harán lo mismo. Vas a encontrar los principales recursos minerales en el desierto.

en: The Oasis Triangle
es: El Triángulo de Oasis

en: There is something mystical like a gray atmosphere around these three oases, which no one has found out about yet. Perhaps you will be the one, but be aware of the others who are searching too!
es: Hay algo místico como una atmósfera gris alrededor entorno a estos tres oasis, que nadie se ha enterado aún. Tal vez serás el primero, pero se consciente de los otros que están buscando también!

en: The Pass Through the Mountains
es: El paso a través de las montañas

en: In this mountainous area two princes have settled. Now they are expanding their territories, unaware of the fact that they are not alone!
es: En esta zona montañosa dos príncipes se han asentado. Ahora están expandiendo sus territorios, sin darse cuenta de que no están solos!

en: The Thaw
es: El Deshielo

en: Another thaw set in. Three tribes were sheltering from severe winter among majestic mountains. At the time of the solstice they listened to the oracle and went to war. The only survivor will sacrifice his enemies’ treasures on the ancient altar, build there a splendid castle and gain the goodwill and respect of the Gods.
es: Otro deshielo empieza. Tres tribus se refugiaban del severo invierno entre majestuosas montañas. En el momento del solsticio escucharon al oráculo y fueron a la guerra. El único sobreviviente sacrificará los tesoros de sus enemigos en el antiguo altar, construirá allí un espléndido castillo y ganara la buena voluntad y respeto de los Dioses.

en: Three Warriors
es: Tres Guerreros

en: Mighty mountains divide this land into three fertile valleys. But a path connects the valleys and thus a fight seems inescapable!
es: Poderosas montañas dividen esta tierra en tres fértiles valles. Pero un camino conecta los valles y por tanto la lucha parece inevitable!

en: Water can be found around the lakes.
es: El agua se puede encontrar alrededor de los lagos.

en: Together We’re Strong
es: Juntos somos fuertes

en: The four mighty harbors of the Craw Islands have been trading their goods among each other for ages. All of them needed resources that they could not produce in their own territory and in exchange provided other resources to those that could not produce them. Based on these trades, a very friendly commerce was common between the four harbors and the people living on the Craw Islands – until recently, when two of the harbors united to form an exclusive trade alliance, forcing the other two to do the same. Suddenly, it seems only a matter of time before the first fights between the harbors will shatter the peaceful life that has lasted for so long…
es: Los cuatro puertos poderosos de las Islas Craw han estado comerciando sus bienes entre sí por años. Todos los recursos necesarios que no podían producir en su propio territorio y a cambio proporcionaban otros recursos a los que no podían producirlos. Gracias a estos negocios, el comercio amable era común entre los cuatro puertos y las personas que vivían en las Islas Craw - hasta hace poco, cuando dos de los puertos se unieron para formar una alianza comercial exclusiva, obligando a los otros dos a hacer lo mismo. De repente, parece sólo cuestión de tiempo antes de que las primeras luchas entre los puertos rompan la vida pacífica que ha durado tanto tiempo ...

en: Twin Lagoons
es: Lagunas Gemelas

en: When the wind swelled up and the first dunes were formed on these abandoned twin lagoons, nobody could have expected that two tribes that are desperately searching for more resources to support their endlessly ongoing wars, would end up in this forgotten place at the same time and for the same well-known reason.
es: Cuando el viento sopló y las primeras dunas se formaron en estas lagunas gemelas abandonadas, nadie podía esperar que dos tribus que están buscando desesperadamente más recursos para apoyar sus actuales guerras sin fin, terminarían en este lugar olvidado al mismo tiempo y por la misma razón conocida.

en: Defend your transport lines, or use ships to bypass the opponent. Then remove all enemy activity.
es: Defiende tus líneas de transporte, o utiliza los buques para eludir al oponente. A continuación, retira toda actividad del enemigo.

en: Two Frontiers
es: Dos Fronteras

en: A multiplayer battle map on a small circle-shaped island.
es: Un mapa de batalla multijugador en una pequeña isla en forma de círculo.

en: Wide World
es: Mundo Entero

en: The world is not enough! If you want to win, you have to send some ships. But remember: your opponents are very close to you.
es: El mundo no es suficiente! Si quieres ganar, tienes que enviar algunos barcos. Pero recuerda: tus oponentes están muy cerca de ti.

en: Wisent Valley
es: Valle Wisent

en: It seems as if this magical valley has been inhabited by wisents since the beginning of days. When your tribe came to this place, you were sure that it offered enough space for a peaceful life. But can your tribe live in peace with your neighbors?
es: Parece que este valle mágico ha sido habitado por bisontes europeos desde el comienzo de los tiempos. Cuando tu tribu llegó a este lugar, estabas seguro que ofrecía espacio suficiente para una vida pacífica. Pero, ¿Puede tu tribu vivir en paz con sus vecinos?

en: The black player is surrounded in the center with no resources, so there are three different ways to use this map: without the black player for a normal 4 players’ map, with a black AI to add a complication to the expansion of the other players, or you can play as a challenge with the black player against the other 4 (VERY difficult).
es: El jugador negro está rodeado en el centro sin recursos, por lo que hay tres maneras diferentes de utilizar este mapa: sin el jugador negro para un mapa normal de 4 jugadores, con una IA negra para añadir una complicación a la expansión de los otros jugadores, o lo puedes jugar como un desafío con el jugador negro contra los otros 4 (MUY difícil).
