Widelands - en to gd translation catalogue (166 entries)

en: From Nemesis to Genesis
gd: On aimhleas dhan ghineachas

en: After landing on a mysterious island close to Atlantis, the remaining Atlanteans struggle to make a new home for themselves.
gd: Às dèidh dol air tìr air eilean sonn faisg air Atlantas, tha na h-Atlantaich a tha air am fàgail a’ strì gus dachaigh ùr a stèidheachadh dhaibh fhèin.

en: A Place to Call Home
gd: Dachaigh ùr

en: In this scenario, the higher production buildings including mining will be introduced.
gd: Ionnsaichidh tu mu thogalaichean saothrachaidh nas àirde sa chnàmh-sgeul seo, a’ gabhail a-steach na mèinnearachd.

en: This Land is Our Land
gd: Seo ar dùthaich

en: This tutorial explains the handling of military and training site buildings and will introduce fighting.
gd: Mìnichidh an t-oideachadh seo mar a làimhsicheas tu togalaichean an airm is ionadan-oideachaidh agus ionnsaichidh tu sabaid.

note: TRANSLATORS: The difficulty level of a campaign
en: Easy.
gd: Furasta.

note: TRANSLATORS: The difficulty level of a campaign
en: Medium.
gd: Meadhanach.

note: TRANSLATORS: The difficulty level of a campaign
en: Hard.
gd: Doirbh.

note: TRANSLATORS: The difficulty level of a campaign
en: Challenging.
gd: Dùbhlanach.

note: TRANSLATORS: The name of a Barbarian campaign
en: The Second Empire
gd: An dàrna ìmpireachd

note: TRANSLATORS: A short description of a campaign
en: Introduces the Barbarians.
gd: Bheir e eòlas air na Tùsanaich dhut.

note: TRANSLATORS: A long description of a campaign
en: When Chat’Karuth died, he was an old man, father to three strong and ambitious sons, and warlord to an army that could match any enemy willing to rise against the ancient forests. Though at the end of his glorious reign, Chat’Karuth chose his eldest son, Thron, to succeed him as the tribe’s warlord – a decision that left his two brothers unsatisfied. The old warlord knew that. As his father instructed him, Thron left the capital of Al’thunran, the home of the Throne Among the Trees, and withdrew his forces to the high hills where he buried the corpse of his father. There he swore to the gods and his father’s spirit that he’d return to re-established order. While his brothers have raged blind war against Thron and the few forces he left to secure the borders of Al’thunran, the young warlord seeks to reunite his ambitious brothers and force the tribes to march once again under a common banner.
gd: ’S e an ceannard-cogaidh a bh’ ann an Cat’Charud agus stiùirich e feachd a cheannsaicheadh gach nàmhaid a bhiodh deònach èirigh an aghaidh nan seann choilltean. Bha e ’na bhodach nuair a chaochail e ’s triùir mhac glòir-mhiannach treun aige. Ged a thagh Cat’Charud a mhac as sine Tron mar an ceannard-cogaidh ùr aig deireadh a rìoghachd glòrmhor, dh’fhàg an co-dhùnadh aige an dithis bhràithrean eile mì-shàsaichte. Mhothaich an seann tighearna dha. Mar a mhol athair ris, dh’fhàg Tron cathair-bhaile Al’tùnrain, dachaigh cathair nan craobh ’s chùlaich e fheachd dhan mhonadh far an do thìodhlaic e corp athar. Ghabh e bòid dha na diathan ’s dha dh’anam athar gun tilleadh e na cùisean gu mar a b’ àbhaist. Fhad ’s a tha a bhràithrean ri strì gu fiadhaich an aghaidh Throin ’s an fheachd bhig a dh’fhàg e gus crìochan Al’tùnrain a dhìon, tha an tighearna-cogaidh òg ag amas a bhràithrean glòir-mhiannach a rèiteachadh ach am biodh na cinnidhean air an ath-chruinneachadh fon aon bratach a-rithist.

note: TRANSLATORS: The name of an Empire campaign
en: The Months of Exile
gd: Mìosan an fhògraidh

note: TRANSLATORS: A short description of a campaign
en: Introduces the Empire.
gd: Bheir e eòlas air an Impireachd dhut.

note: TRANSLATORS: A long description of a campaign
en: Six months ago, Lutius – a young general of the Empire – was sent with 150 soldiers to the frontier beyond the northern forests where Barbarian tribes were crossing onto land held by the Empire. His task was to defend the Empire’s land. At first, everything was calm. He even talked to a few Barbarian children and thought about a peaceful life – side by side with this archaic folk. He began to feel safer and his army began to drop their attention off the potential enemy. That was their undoing. One night in March his unprepared army was attacked by 100 Barbarian footmen and was completely scattered. Only with his bare life he and a handful of his soldiers survived.
gd: O chionn sia mìosan, chaidh Lutius – ceann-armailt òg na h-Impireachd – a chur còmhla ri 150 saighdear dha na crìochan taobh thall nan coilltean tuathach far an robh treubhan nan Tùsanach a’ briseadh a-steach do ranntair na h-Impireachd. B’ e a dhleastanas tìr na h-Impireachd a dhìon. An toiseach, bha a h-uile càil socair. Bhruidhinn e fiù ri clann nan Tùsanach agus bha beatha sìtheil fainear dha – ri taobh na muinntir àrsaidh ud. Thòisich e a’ faireachdainn sàbhailte agus cha dug am feachd aige aire air an t-sluagh a bhiodh nàimhdeil ma dh’fhaoidte tuilleadh. Seo na mhill iad. B’ e oidhche sa Mhàirt a bh’ ann nuair a thug 100 coisridh nan Tùsanach ionnsaigh air an fheachd aige nach robh ullamh ’s chaidh an sgaoileadh fada ’s farsaing. ’S gann gun do mhair Lutius fhèin is grunnan dhe na saighdearan aige beò.

note: TRANSLATORS: The name of an Atlantean campaign
en: The Run for the Fire
gd: An toir air an teine

note: TRANSLATORS: A short description of a campaign
en: Introduces the Atlanteans.
gd: Bheir e eòlas air na h-Atlantaich dhut.

note: TRANSLATORS: A long description of a campaign
en: When their God lost faith in the Atlanteans and drowned their island, one woman’s struggle for justice and a second chance for her people would become the stuff of legends. Leading the remaining Atlanteans into a new future in a new part of the World, Jundlina became the most powerful human of her time, but at a high cost: her humanity and soul.
gd: Nuair a chaill an dia earbsa sna h-Atlantaich is e air an t-eilean aca a bhàthadh, bhuannaich strì boireannaich airson ceartais ’s cothrom eile dha a muinntir cliù mòr. On a stiùirich i còrr nan Atlantach gu beatha ùr ann an tìr san aineolas, dh’fhàs Jundlina nas cumhachdaiche na neach sam bith eile ri a linn ach b’ e daor na phàigh i: a daonnachd ’s a h-anam.

note: TRANSLATORS: The name of a Frisian campaign
en: From Water to Ice
gd: On uisge dhan deigh

note: TRANSLATORS: A short description of a campaign
en: Introduces the Frisians.
gd: Bheir e eòlas air na Frìoslannaich dhut.

note: TRANSLATORS: A campaign difficulty (easiest of three options)
en: Sailor (Tricky)
gd: Seòladair (toinnte)

note: TRANSLATORS: A campaign difficulty (medium of three options)
en: Steersman (Very Hard)
gd: Neach-iùil (glè chruaidh)

note: TRANSLATORS: A campaign difficulty (hardest of three options)
en: Captain (Unreasonable)
gd: Sgiobair (gun chiall)

note: TRANSLATORS: A long description of a campaign
en: Living off the ocean is a constant struggle, and even more so for the inhabitants of the Frisian North Sea shore. Was the last storm flood, the most devastating one in human memory, really nothing more than yet another example for the hardships all Frisians have to face – or a sign from the gods that a tribe that only just settled here must seek out an entirely new home?
gd: ’S e dùbhlan gun fhaochadh a th’ ann a bhith a’ faighinn beòshlaint on chuan agus tha sin fìor do shluagh oirthir Cuan Tuathach nam Frìoslannach gu h-àraidh. Nach e a bha san tuil-ruadh mu dheireadh, seo am fear as miosa ann an cuimhne nan daoine, ach dùbhlan àbhaisteach eile ro na Frìoslannaich – no an e samhla o na diathan a bh’ ann gun robh aig treubh a bha dìreach air a thuineachadh an-seo ri dachaigh gu tur ùr a shireadh?

en: Not yet implemented
gd: Chan eil seo ann fhathast

en: Nobody
gd: Gun urram

en: Sorry, this map is not yet implemented.
gd: Duilich, ach cha deach am mapa seo a phrògramachadh fhathast.

en: The Strands of Malac’ Mor
gd: Traighean Mhalac’ Mhòir

en: An Outpost for Exile
gd: Tuineachadh nam fògarrach

en: Finally the ship was repaired, so Lutius and his people returned to the quest to find a good place for a new beginning. Only a few days later, they land on a green, Mediterranean island, looking like paradise. Overjoyed, they set out to explore this new living space.
gd: Bha an long air a càradh mu dheireadh thall agus lean Lutius ’s a chuideachd orra a’ sireadh àite math far an tòisicheadh iad beatha ùr. Cha dug e ach beagan làithean gus an do ràinig iad eilean blàth uaine le coltas a’ phàrrais air. Thòisich iad air an àite-chòmhnaidh ùr aca a rùrachadh le deagh shunnd.

en: Neptune’s Revenge
gd: Dìoghail Neaptuin

en: On their way home to defend the Empire, the crew of Lutius was surprised by the will of the gods.
gd: Le toil nan diathan, thàinig cnap-starra eile ann an rathad sgioba Lutius mus do thill iad dhachaigh gus an Ìmpireachd a dhìon.

en: Surprise, Surprise!
gd: Cò shaoileadh?

en: The Great Stormflood
gd: An tuil-ruadh

en: In 1362, the quiet, peaceful life of the inhabitants of the Northern Frisian Islands was disrupted by one of the greatest storm floods in human memory: Saint Marcellus’ Flood. Is it really nothing more than yet another storm, or a sign from the Gods that the Frisian community on the island of Langeness is not wanted here?
gd: Sa bhliadhna 1362, bhris an tuil as miosa a-riamh a-steach air beatha sìtheil muinntir nan Eileanan Frìoslannach a Tuath: Sin tuile Naoimh Mharcellus. An e tuil àbhaisteach eile a th’ ann no seach samhla o na diathan a th’ ann nach eil coimhearsnachd nam Frìoslannach ga h-iarraidh air eilean Langeness?

en: This scenario is set in a historical context, but most of the story line is fiction.
gd: Chaidh an cnàmh-sgeul seo a shuidheachadh ann an co-theacsa eachdraidheil ach chan e ach faoinsgeul a th’ ann.

en: An Icy Welcome
gd: Fàilte reòite

en: Reebaud and his tribe have arrived in the North. But their arrival between the frozen steppes and the snow-covered mountains is less than welcome…
gd: Ràinig Reebaud ’s a threubh an taobh tuath. Co-dhiù, chan eil fàilte bhlàth romhpa air an steip reòite is na monaidhean sneachdach…

en: Friends in Need
gd: Caraidean ann an staing

en: Reebaud and his tribe are living happily in the North. Meanwhile, the countries they have left behind are all but peaceful, and an old friend is in desperate need for their help…
gd: Ghabh Reebaud ’s a threubh còmhnaidh san taobh tuath gu sona. San eadar-àm, cha robh an tìr a dh’fhàg iad sìtheil idir agus tha cruaidh-fheum aig seann-charaid air taic…

en: Basic Control
gd: Stiùireadh bunasach

en: In this tutorial, you will learn how to navigate in Widelands and how to build buildings and roads.
gd: San oideachadh seo, ionnsaichidh tu Widelands a stiùireadh agus mar a thogas tu togalaichean ’s rathaidean.

en: Warfare
gd: Cogadh

en: In this tutorial, you will be taught the secrets of warfare: how to create soldiers, how to train them and how to lead them in battle. Scouting will be also covered.
gd: San oideachadh seo, ionnsaichidh tu dòighean a’ chogaidh: mar a chruthaicheas tu saighdearan, mar a bheir thu oideachadh dhaibh ’s mar a stiùiricheas tu air a’ bhlàr iad. Ionnsaichidh tu mun rùrachadh le rabadairean cuideachd.

en: Seafaring
gd: Seòladaireachd

en: In this tutorial, you will get to know seafaring, which is how to handle ships and ports, and how to use ferries and waterways.
gd: San oideachadh seo, gheibh thu eòlas air an t-seòladaireachd, ’s e seo mar a làimhsicheas tu longan agus puirt, agus air bàtaichean is slighean aiseig.

en: Archipelago Sea
gd: Innis-mhuir

en: Between Sweden and Finland lies the archipelago sea. This place of incredible beauty is not land, and it is not sea, but it is both. Within a few hundred kilometers, there are no less than 50,000 islands and islets, most no more than a few acres across. The climate is quite mild for its latitude; farming thrives, berries are abundant, and fish plentiful. The small human population of this place never knew famine. You warlording bastards just couldn’t leave this little paradise in peace, could you?
gd: Tha innis-mhuir eadar an t-Suain ’s an Fhionnlann. Chan e tìr no muir a-mhàin a th’ anns an àite bhrèagha àlainn seo ach an dà chuid dhiubh. Am broinn beagan cheudan a mhìltean, tha corr is 50,000 eilean agus chan eil a’ mhòrchuid dhiubh ach acair fhearainn no dhà a mheud. Tha a’ ghnàth-shìde caran sèimh ged a tha e fada tuath; tha an t-àiteach soirbheachail, torr dhearcan ann agus an t-iasg pailt. Cha robh an t-acras a-riamh air an t-sluagh bheag a tha a’ fuireach san àite seo. Mhic an donais, carson nach do leig sibh leinn is sibhse ris a’ chogadh?

en: Large plots are rare on those small islands. Prioritize construction of large buildings on them. Sometimes you will need big military buildings to expand all the way to the next island. The AI will perform poorly.
gd: Tha raointean togail mòra gann sna h-eileanan beaga seo. Thoir am prìomhachas air togalaichean mòra annta. Feumaidh tu togalach mòr an airm a thogail aig amannan mus ruig thu an t-ath-eilean. Cha dèid gu math leis an IF.

en: Astoria 2.R
gd: Astoria 2

en: pbuczny@gmail.com – edited by Nordfriese
gd: pbuczny@gmail.com – air a dheasachadh le Nordfriese

en: Long, economic play in beautiful land. Try every player!
gd: Cluich eaconamach fhada air tìr àlainn. Feuch gach cluicheadair!

en: Atoll
gd: Atal

en: Who will be the real king of the big atoll?
gd: Cò thèid ’na rìgh an atail mhòir?

en: It’s a pleasure to settle in the beauty of this fissured countryside. But the ways to encompass these large territories are long and meandering, so it is easy to err into the land of the foreign clans.
gd: ’S e ar toileachas a th’ ann a bhith a’ tuineachadh air an dùthaich chreagach bhrèagha seo. Co-dhiù, chan eil e furasta na slighean fhada agus caochlaideach a th’ ann a thuigsinn, mar sin feumaidh sinn a bhith faiceallach ach nach bris sinn a-steach air tìr nan cinnidhean eile le mearachd.

en: Checkmate
gd: Tul-chasg

en: Whether just one of nature’s strangest features or the creation of a mad (and game-hungry) god, this weird battleground awaits two opponents for another confrontation.
gd: Ge b’ e gleus annasach an nàdair no cruthachadh aig dia craicte (agus dèidheil air geamannan) a th’ ann, tha am blàr seo a’ feitheamh ri dithis nàmhad ach an dèid iad an aghaidh càch a chèile.

en: Comet Island
gd: Eilean na comaid

en: Nasenbaer – edited by king_of_nowhere
gd: Nasenbaer – air a dheasachadh le king_of_nowhere

en: A few miles in front of Gerion Coast lies a small unnamed island. Until now, you have not seen any reason to sail there, but yesterday a big fireball came from the sky and touched down in its center. Is this a sign of the Gods? You believe it is and you hope that your tribe will find the treasure of this island before other tribes will follow.
gd: Tha eilean beag gun ainm beagan mhìltean air falbh o oirthir Gherion. Cha robh adhbhar gus a sheòladh ann gu ruige seo, ach thàinig bàla teine sìos às na speuran an-dè is laigh e ann am meadhan an eilein. An e samhla o na diathan a th’ ann? Cha chreid thu nach eil is tha thu ’n dòchas gun lorg do threubh ulaidh an eilein seo mus dig treubha eile a-nall.

en: Red player is close to the ores, but has little fertile terrain. Yellow player has plenty of good land, but must move far from his starting position to find ores. Blue player takes the middle ground – he has some fertile land and is not too far away from the resources.
gd: Tha an cluicheadair dearg faisg air a’ chlach-mhèinneir ach chan eil mòran talmhainn thorraich aige. Tha pailteas deagh-thalmhainn aig a’ chluicheadair buidhe ach feumaidh e dol astar mòr mus lorg e clach-mhèinneir. Tha meidh aig a’ chluicheadair gorm – tha cuid a thalamh thorrach aige agus chan eil e ro fhad air falbh o na stòrasan.

en: Crater
gd: Sloc

en: Long after a meteor crashed into a couple of mountains, life blossoms in the crater. Two tribes are now fighting for the rich resources.
gd: Tha beartas de bheatha san t-sloc aimsir às dèidh dreag a’ tuiteam air na beanntan. Tha dà threubh a’ dèanamh sabaid an tòir air na stòrasan.

en: Crossing the Horizon
gd: Thairis air an fhàire

en: Kristin – edited by 3plus4i
gd: Kristin – air a dheasachadh le 3plus4i

en: Man your ship and sail to the horizon.
gd: Cruinnich sgioba is seòl dhan aineolach.

en: Dolomites 3.0
gd: Na Dolaimitich 3.0

en: The jewel of the alps, the dolomites mountain range has been declared a world heritage site for its pristine beauty. This map is an as-faithful-as-reasonable reconstruction of the area delimited by Cortina d’Ampezzo in the north-east and Canazei in the south-west. If you have to be pitted in a duel to the death with your enemies, it may as well be in a beautiful place.
gd: ’S e na Dolaimitich a th’ ann an seud nan Alpannan agus chaidh iad ainmeachadh mar Làrach Dualchas na Cruinne air sàilleabh am bòidhchead. Tha am mapa seo ag atharrais an sgìre eadar Cortina d’Ampezzo gu ear-thuath agus Canazei gu iar-dheas cho math ’s a ghabhas. Ma tha agad ri dian-strì an aghaidh do nàimhdean, nach b’ fheàirrde thu seo a dhèanamh am badeigin àlainn?

en: The mountains have an abundance of flat ground. Unfortunately, most of it is vertical – use the little building space you have wisely. A fortress at the mouth of a narrow mountain pass can be a formidable obstacle to an enemy army – use the terrain to your advantage. Chop all trees and expand wherever you can – it’s the only way to find all the precious farm spaces.
gd: Tha tòrr talmhainn rèidhe air na beanntan. Gu mì-fhortanach, ’s ann inghearach a tha a’ mhòrchuid dheth – cleachd na th’ agad a rùm togail gu glic. Faodaidh dùn aig bun a’ bhealaich chumhaing a bhith ’na chnap-starra mòr dha dh’airm an nàmhad – cleachd an cruth-tìre gus do chuideachadh. Leag na craobhan uile far an urrainn dhut sin a dhèanamh – seo an t-aon dòigh air an lorg thu rùm dha na tuathanasan agad.

en: Escher_Goose_Fish
gd: Gèadh ⁊ iasg Escher

en: Equal starting conditions for three players.
gd: Ionadan tòiseachaidh cothromach airson trì cluicheadairean.

en: v0.2
gd: (tionndadh 0.2)

en: Fellowships
gd: Càirdeasan nan long

en: Ships are your best fellows. Starting positions are similar, so the map should be fair.
gd: ’S e na longan a th’ anns na caraidean as fhearr dhut. Tha na h-ionadan tòiseachaidh coltach ri chèile, mar sin tha sinn an dùil gum bi am mapa cothromach.

en: This is a somewhat technical map, and it is best suited for two or three human players. Coal is hard to find – consider making some. There is gold near the starting point – do you see it?
gd: Feumaidh am mapa seo innleachd agus mholamaid dha dhà no trì cluicheadairean daonna e. Chan eil gual furasta lorg – saoil an dèan thu fhèin e? Tha òr faisg air an ionad tòiseachaidh – am faic tu e?

en: Finnish Lakes
gd: Lochan Fionnlannach

en: These are the beautiful Finnish lands of lakes, rivers, ancient forests and mountains. It is up to you to find a way through these lands.
gd: Seo tìrean àlainn nam Fionnlannach le pailteas lochan, aibhnichean, choilltean àrsaidh agus bheanntan. Feumaidh tu fhèin an rathad tron dùthaich seo a lorg.

en: Yellow player has a much easier starting position than the other two; this map is suited for 1v2.
gd: Tha ionad tòiseachaidh mòran nas fhasa aig a’ chluicheadair bhuidhe na aig an dithis eile; gabhaidh am mapa seo cleachdadh airson 1 an aghaidh 2.

en: Firegames
gd: Geamannan teine

en: Is this a test by the Gods or an evil plan by someone else, that you and your tribe woke up on this island among fire and lava? Until now it seems as if you are alone, but no-one knows what might happen if you met an opposing tribe?
gd: An e deuchainn nan diathan no plana olc aig cuideigin eile a th’ ann gun do dhùisg thu fhèin ’s do threubh san eilean seo am measg teine ’s làbha? Tha sibh ’nur n-aonar gu ruige seo a-rèir coltais, ach cò aige a tha fios na thachradh nan robh treubh nàimhdeil ann?

en: Four Castles
gd: Ceithir caistealan

en: Well protected in their mighty fortresses, four power-hungry warlords are completing their schemes to dominate these lands…
gd: Fhad ’s a tha iad dìonta gu math sna dùin mòra aca, tha na tighearnan-cogaidh a’ toirt nam planaichean aca gu buil an tòir air cumhachd ’s ùghdarras air an tìr…

en: Four Mountains
gd: Ceithir beanntan

en: Each tribe is surrounded by four mighty mountains. Who will first conquer them and claim the resources for his own tribe?
gd: Tha ceithir mòr-bheanntan timcheall air gach treubh. Cò a’ chiad fhear a bhuinnigeas iad gus am bhiodh na stòrasan aigesan?

en: I: Water can be found along the river. II: Snowmen mark additional water sources. III: Each mountain contains only one resource.
gd: Gliocas I: Lorgaidh tu uisge ri taobh na h-aibhne. Gliocas II: Comharraichidh bodaich-shneachda barrachd stòrasan uisge dhut. Gliocas III: Chan eil ach aon seòrsa de stòrais anns gach beinn.

en: Full Moon
gd: Làn-ghealach

en: Whether it is the latest solstice, or lunar illness, something moves these tribes towards their final ordeal.
gd: Ge b’ e an grian-stad as ùire no galar na gealaich a th’ ann, tha rudeigin a’ gluasad nan treubhan seo a dh’ionnsaigh na gàbhail deireannaich aca.

en: Glacier Lake
gd: Loch reòite

en: Your tribe has dwelt on this beautiful and lonely glacier lake for a long time. No one disturbed you and the resources were sufficient for your whole tribe, but a few months ago another tribe came over the mountains and settled down. And you are sure that there is only enough space for one tribe.
gd: Rinn do threubh còmhnaidh air an loch-deighe àlainn aonaranach seo o shean. Cha chuireadh duine sam bith dragh oirbh is dh’fhoghnadh na bha ann de stòrasan airson na treubha gu lèir, ach thàinig treubh eile thar nam beanntan o chionn beagan mhìosan airson tuineachadh ann. Tha thu cinnteach nach eil rum gu leòr ann ach airson aon treubha a-mhàin.

en: Golden Peninsula
gd: Rubha an òir

en: Two empires race for the treasures of a legendary peninsula…
gd: Tha a’ chabhag air dà ìmpireachdan ach an tog iad an ulaidh o rubha seann-sgeulach…

en: Ice wars
gd: Cogaidhean deighe

en: Autumn became winter. Some things are frozen, but not the war.
gd: Dh’fhalbh am foghar ’s thàinig an geamhradh. Cha cuid a nithean reòite ach chan eil an cogadh.

en: Start positions are clockwise
gd: Tha rian deiseil air na h-ionadan tòiseachaidh

en: Islands at War
gd: Eileanan sa chòmhstri

en: For centuries, you’ve lived peacefully side by side with the other tribe on the neighboring island. This peace seems to come to an end now – your neighbor has begun to expand.
gd: Bhiodh sìth am measg an dà threubh san dà eilean fad linntean. Thàinig crìoch air a-nis a-rèir coltais ’s do nàbaidh a’ tòiseachadh air a ranntair a leudachadh.

en: Kings and Queens
gd: Rìghrean is bànrighrean

en: An old legend tells that these seven kingdoms, that have flourished for ages in prosperity, will someday collapse into a devastating war. Has your latest betrayal been one too many and will the prophecy come true?
gd: Tha seann-sgeulachd a’ toirt rabhadh dhuinn gun dig cogadh uabhasach air na seachd rìoghachdan seo aig a bha soirbheachas fad linntean. An robh am brathadh mu deireadh agad cus is an dig an fhàisneachd gu ìre?

en: Lake of Tranquility
gd: Loch an tàimh

en: This lake, deep in the most ancient forests, has long been known for its beauty and idyllic peace. However, its sanctity has been disturbed now, as two hostile tribes have arrived at its shores…
gd: Tha an loch seo sna coilltean as àrsaidh cliùiteach airson a bhòidhchead ’s sìthe. Co-dhiù, chaidh briseadh a-steach air a naomhachd a-nis on a ràinig dà threubh nàimhdeil a chladach…

en: Last Bastion
gd: An dùn mu dheireadh

en: Another Barbarian – edited by king_of_nowhere
gd: Another Barbarian – air a dheasachadh le king_of_nowhere

en: The whimsical Gods didn’t answer our prayers. Instead, the increasing sunlight heated up the Earth a thousandfold and melted glaciers and people were plunged into the deep. But now – high in the majestic mountains, on the last scrap of land – two surviving tribes are sheltering. Even though the Gods showed mercy and the climate thus turned cooler again, the water is still rising and rising. Onto the last secure place – the highest mountain range where the amount of gold and the space to live merely suffice for one tribe – only two opposite paths lead. But remember, be careful… this last living space is also a hard and small place to live.
gd: Cha do fhreagair na diathan baogaideach ri ar n-ùrnaighean. Rinn solas na grèine an talamh nas teotha na gabhadh creidinn ’na àite, leagh na h-eigh-shruthan agus thuit daoine dhan doimhne. Ach a-nis – àird sna beanntan mòra air a’ phìos mu dheireadh dhen tìr – fhuair dà threubh fasgadh. Ged tha an aimsir air fàs nas fhionnaire a-rithist on a ghabh na diathan truaghas orra, tha an t-uisge ag èirigh gun sgur fhathast. Cha dèid ach dà shlighe suas dhan àite shàbhailte mu dheireadh – mullaich as àirde a’ mhonaidh far nach foghainn an rum ’s an òr ach airson aon treubh. Ach thoir an aire… ’s e àite beag cruaidh a tha san àite-chòmhnaidh mu dheireadh seo.

en: Don’t forget to take care of your timber supplies, you’ll need them.
gd: Na dìochuimhnich fiodh gu leòr a thoirt leat on a bhios feum agad air.

en: Last Survivors
gd: An fheadhainn a mhair beò

en: Four tribes fighting for dominance in a stark area. Resources are scattered all over the map.
gd: Tha ceithir treubhan a’ strì ach an gabh iad làmh an uachdair air sgìre lom. Tha stòrasan sgapte air feadh a’ mhapa.

en: Lesser Ring 1.2
gd: Fàinne bheag 1.2

en: A fair 8-player map with natural geographic features dividing land. The geographic features are meant to be somewhat realistic with rivers flowing from glaciers in the mountains through hills and flatlands into the sea. Gold is a much rarer resource compared to coal and iron. Different resources are often found at some distance to each other.
gd: Mapa cothromach do dh’ochdnar le feartan nàdarra a’ sgaradh na tìre. Tha cruth na tìre ag amas a bhi caran fìrinneach le aibhnean a’ sruthadh o eigh-shruthan sna beanntan tro cnuic is tìr rèidh dhan mhuir. Tha òr mòran nas ainneimhe na tha gual no iarann. Tha na stòrasan eadar-dhealaichte fad air falbh o chàch a chèile mar as trice.

en: Long, long way v2
gd: An rathad glè, glè fhada 2

en: >Where dat? A thousand miles from here.< [Porgy and Bess] You have to go long, long way to conquere all the islands. Good luck!
gd: Tha rathad glè, glè fhada romhad mus ceannsaich thu na h-eileanan uile. Gura math a thèid leat!

en: Island Hopping
gd: Starraineachd nan eilean

en: A special tournament in Atlantean culture is the so-called ‘Island Hopping’, where two or more groups try to reach the center island as fast as possible, to be the first erecting a castle on the top of the central mountain.
gd: ’S e fèill-chluich shònraichte ann an cultar nan Atlantach a th’ anns an “starraineachd nan eilean” far am feuch dà bhuidheann no an corr ris an eilean meadhanach a ruigsinn cho luath ’s a ghabhas ach an tog iad caisteal air mullach na beinne meadhanaich mus dèan càch e.

en: Smugglers
gd: Cùiltearachd

en: Your well established smuggling routes suddenly got busy: two other tribes have appeared and now a rivalry among smugglers has started. Which team will be the first to smuggle a certain number of wares?
gd: Dh’fhàs na slighean cùiltearachd stèidhichte agad trang gu h-obann: nochd dà threubh eile ’s tha còmhstri am measg an luchd-cùiltearachd air a tòiseachadh. Cò an sgioba a mhalairteas uiread de bhathar ro chàch?

en: Trident of Fire
gd: Muirgheadh an teine

en: In the vicinity of three major volcanoes, six lovely islands are inviting settlers to start a new life. Deserts and a quickly growing forest wait to be discovered. But only by becoming a naval power will your tribe be able to explore enough resources to compete with its opponents.
gd: Tha sia eileanan àlainn faisg air trì beanntan-teine mòra a’ tàladh tuinichean gus beatha ùr a thòiseachadh. Tha fàsaichean ’s coilltean torrach a’ feitheamh orra. Co-dhiù no co-dheth, cha chruinnich do threubh stòrasan gu leòr gus seasamh an aghaidh càich mus fhàs ur cabhlach làidir air na cuantan.

en: Mystical Maze
gd: Cuartan rùnach

en: There are two big questions in the air: Who created this unbelievably big maze, and what can be found inside?
gd: Tha dà cheist mhòr ann: Cò chruthaich am mòr-chuartan do-chreidsinneach seo agus dè tha na bhroinn?

en: No metal challenge v2
gd: Dùbhlan gun mheatailt 2

en: This map is intended as a solo challenge for those very skilled players that find 1 vs 6 against the AI too easy. Blue player has no metal (except a bit of iron to kickstart your economy), so you have to rely on the 5% production of an empty mine. And you’re still 1 vs 6 (though of course you can remove some AI players to make it a bit easier). Good luck!
gd: Tha am mapa seo ag amas air modh aon-chluicheadair dhan fheadhainn a tha glè sgileil agus a nì a’ chùis an aghaidh air 6 IFan gun duilgheadas sam bith air mapa àbhaisteach. Chan eil meatailt aig a’ chluicheadair ghorm (ach beagan iarainn gus an eaconamaidh a stèidheachadh), mar sin bidh thu an eisimeil air an t-saothrachadh dhe 5% a nì mèinnean falamh. Agus bidh thu a’ cluich an aghaidh sianar fhathast (ged as urrainn dhut cluicheadair IF no dhà a thoirt air falbh airson cùisean a dhèanamh beagan nas fhasa). Gura math a thèid leat!

en: Rendez-Vous
gd: Coinneamh

en: Only a small hill in the centre of the map connects these four competing tribes. Lead your army to this hill right away and build a giant stronghold as a sign of your superiority!
gd: Cha cheangal ach cnocan ann am meadhan a’ mhapa na ceithir treubhan seo a tha a’ strì an aghaidh càch a chèile. Stiùirich am feachd agad dhan chnocan ud sa bhad ’s tog dùn mòr mar shanas air do cheannas!

en: There is space for only one stronghold in the centre. Water can be found everywhere, so there is no need to send out geologists.
gd: Chan eil rum sa mheadhan ach airson aon dùn. Lorgaidh tu uisge àite sam bith, mar sin cha bhi feum air clach-eòlaichean.

en: River Explorers
gd: Taisgealaichean aibhne

en: Each player has a different obstacle to expansion, and there’s always more than one way to overcome it. While the AI can be defeated here without building a single ship, players are advised to make ports and shipyards a priority – expeditions are universally useful and are often the fastest way to gold deposits.
gd: Tha cnap-starra eadar-dhealaichte ro gach cluicheadair a chuireas bacadh air leudachadh ach tha iomadh dòigh ann gus faighinn seachad orra. Ged a ghabhas an IF a ruaig gun longan a thogail, mholamaid gun cuir thu prìomhachas air togail phort is dhocannan – bidh triallan gu feum dhut an-còmhnaidh agus iadsan an t-slighe as luaithe gus òr a lorg.

en: Riverlands
gd: Dùthaich nan aibhnichean

en: A mystical land, full of different landscapes, which are all crossed by a handful of big rivers.
gd: Tìr rùnach le caochladh crutha-tìre le aibhnean mòra ann.

en: The Green Plateau
gd: An t-àrd-chlàr uaine

en: You are standing on an island, crowned by mighty mountains which keep a wonderful and mighty treasure in their middle – The Green Plateau, which is hard to conquer but easy to lose. So, if you want it, be aware of the other clans.
gd: Tha thu ann an eilean mòr le mullachan beanntan àrda ann ’s mòr-ulaidh san teas-mheadhan aca – an àrd-chlàr uaine a tha doirbh ceannsachadh ach furasta call. Mar sin, ma tha thu airson a thogail, thoir an aire air na cinnidhean eile.

en: Sandy Passes
gd: Bealaichean gainmhich

en: Four tribes struggle with their nearest neighbor to be the first to reach the mountain of gold that promises riches beyond belief. But can the two remaining ones share the resources wisely?
gd: Tha ceithir treubhan ann an còmhstri leis an nàbaidh as fhaisge gus am beinn òir a ruigsinn ro chàch ’s an dùil air saoibhreas do-chreidsinneach. Ach an urrainn dhan dà dhiubh a dh’fhuiricheas na stòrasan a cho-roinneadh gu glic?

en: Swamp Island
gd: Eilean boglaich

en: It smells like swamp, it looks like swamp and it is a swamp. But it is the place you were born and where you’ve lived your whole life. If you don’t want to lose it, defend it!
gd: Tha coltas is fàileadh na boglaich air agus ’s e sin a th’ ann. Ach seo an àite far an do rugadh tu ’s far an do chuir thu seachad do bheatha. Mur eil thu airson a chall, dìon e!

en: Swamp Monks
gd: Manaich a’ bhoglaich

en: It is said that the old war monks, living in the even older swamps, are the key to control over the whole island.
gd: Thathar ag ràdh nach fhaighear smachd air an eilean gu lèir às aonais nan seann mhanach cogaidh a tha a’ fhuireach sna boglaich a tha nas sine buileach.

en: The Big Lake
gd: An loch mòr

en: This island once appeared out of the deepest depths of the sea. In those days, fire rose out of the salty seawater and brought ash, stones and soil to light. And the fire came nearer and nearer to the sun, while the mountain grew and grew. Until one day, when the whole fire mountain exploded. Nowadays only this ring is left from that mighty fire mountain. Do you think that it is big enough for more than one tribe?
gd: Nochd an t-eilean seo a-mach à doimhne na mara uair. Bhiodh teine ag èirigh às an t-sàile aig an àm a nochdadh luaithre, clachan ’s ùir. Dhìricheadh an teine nas fhaisge air a’ ghrian fhad ’s a dh’fhàsadh a’ bheinn. Gus an latha a spreadh beinn an teine. Chan eil ach cearcall air fhàgail dhen bheinn-theine mhòr ud san latha an-diugh. Saoil a bheil e mòr gu leòr airson barrachd air aon treubh?

en: The Far North
gd: Fada tuath

en: Some say that impenetrable lands to the far north scared away even the most courageous settlers and the bravest of the brave warriors. Big and old forests, full of big and predatory game, cut across by wetlands and hills were shrouded in mystery. The ones who had managed to come back mentioned tremendous buildings, decorated with carvings and gold from majestic mountain ranges somewhere amongst the wilderness. Dozens of years after only some crumbly ruins remain of these good old times, covered with moss and trees. Their shapes give only an idea about the craftsmanship of ancient constructors. Nobody knows why they (have) disappeared. Nobody knows why. People say that now nothing is blocking the road to wealth. But many will die pulled apart by wolves, engulfed by swamp… encircled by hostile tribes.
gd: Tha cuid ag ràdh gun do chum an tìr dho-inntrig fada tuath fiù ’s an luchd-tuineachaidh ’s na gaisgich as dàna air falbh. ’S e seann choilltean mòra dìomhair a bh’ ann làn bheathaichean sealgair mòra eadar talamh fliuch ’s cnuic. Dh’innseadh an fheadhainn a thill beò às mu thogalaichean mòra le sgeadachadh snaidhte ’s òir orra agus gun dàinig an t-òr à monaidhean àite air choireigin san fhàsach. Bliadhnaichean mòra às dèidh seo, chan eil ach fuighill còmhdaichte le còinneach ’s craobhan air fhàgail dhen bheatha mhath a b’ àbhaist a bhith ann. Cha doir an cruthan ach beachd farsaing dhut mu cheàird an luchd-togail àrsaidh. Chan eil fios aig duine carson a dh’fhalbh iad. Chan eil fios aig duine carson. Thathar ag ràdh nach eil dad a’ bacadh an rathad dhan bheairteas a-nis. Ach gheibh mòran dhiubh bàs air an reubadh le madaidhean-allaidh, air an dol fodha ann am boglach… le treubhan nàimhdeil timcheall orra.

en: The Long Way
gd: An t-slighe fhada

en: Another strange test by the Gods. To reach the other side, there seems to be no other way but to occupy the land of your enemies.
gd: Seo deuchainn neònach eile a thug na diathan dhut. Chan eil dòigh ann gus an taobh thall a ruigsinn ach ma cheannsaicheas tu dùthaich do nàmhad.

en: The Nile
gd: An Nìl

en: The river has always provided food and communication. This time, eight empires will fight for control over this land.
gd: Sholaireadh an abhainn biadh ’s conaltradh a-riamh ach nì ceithir ìmpireachdan a’ strì airson smachd air an tìr seo a-nis.

en: Use the river wisely. Your opponents will do the same. You will find the main ore resources deep in the desert.
gd: Cleachd an abhainn gu glic. Nì do cho-fharpaisich an dearbh rud. Lorgaidh tu prìomh-stòras na cloich-mhèinneir fad air falbh san fhàsach.

en: The Oasis Triangle
gd: Triantan nan innis-fhàsaich

en: There is something mystical like a gray atmosphere around these three oases, which no one has found out about yet. Perhaps you will be the one, but be aware of the others who are searching too!
gd: Tha rudeigin dìomhair leithid fàile liath mu thimcheall nan trì innseachan-fhàsaich seo ’s chan eil fios aig duine dè a th’ ann. ’S dòcha gur tusa am fear a gheibh a-mach dè th’ ann, ach thoir an aire air càch a tha ’ga rannsachadh cuideachd!

en: The Pass Through the Mountains
gd: Am bealach

en: In this mountainous area two princes have settled. Now they are expanding their territories, unaware of the fact that they are not alone!
gd: Tha dà phrionnsa air tuineachadh san roinn seo. Tha iad a’ leudachadh an ranntairean a-nis gun fhiosta air nach eil iad ’nan aonar!

en: The Thaw
gd: An leaghadh

en: Another thaw set in. Three tribes were sheltering from severe winter among majestic mountains. At the time of the solstice they listened to the oracle and went to war. The only survivor will sacrifice his enemies’ treasures on the ancient altar, build there a splendid castle and gain the goodwill and respect of the Gods.
gd: Bha e ris an aiteamh a-rithist. Fhuair trì treubhan fasgadh on droch gheamhradh am measg bheanntan mòra. Dh’èist iad ris an oracail air Oidhche nan Seachd Suipearan is thòisich iad air cogadh ri chèile. Bheir an aonan a mhaireas beò ulaidh a nàimhdean dhan leac-ìobairt àrsaidh is togaidh e caisteal àlainn ann gus deagh-ghean is suim nan diathan a bhuannachd.

en: Three Warriors
gd: Trì gaisgich

en: Mighty mountains divide this land into three fertile valleys. But a path connects the valleys and thus a fight seems inescapable!
gd: Tha an tìr seo sgaraichte ann an trì gleanntan torrach le beanntan mòra. Tha bealach a’ ceangal nan gleanntan co-dhiù is cha ghabh strì a sheachnadh!

en: Water can be found around the lakes.
gd: Lorgaidh tu uisge timcheall air na lochan.

en: Together We’re Strong
gd: Làidir còmhla

en: The four mighty harbors of the Craw Islands have been trading their goods among each other for ages. All of them needed resources that they could not produce in their own territory and in exchange provided other resources to those that could not produce them. Based on these trades, a very friendly commerce was common between the four harbors and the people living on the Craw Islands – until recently, when two of the harbors united to form an exclusive trade alliance, forcing the other two to do the same. Suddenly, it seems only a matter of time before the first fights between the harbors will shatter the peaceful life that has lasted for so long…
gd: Bhiodh na ceithir puirt mòra aig Eileanan a’ Ghiabain a’ malart le chèile o chionn linntean. Bhiodh iad uile feumach air stòrasan nach fhaigheadh iad air an ranntair aca fhèin ’s thugadh iad stòrasan dhan fheadhainn nach b’ urrainn an dèanamh. Bhiodh malart càirdeil glè chumanta eadar na sluaghan a tha beò air Eileanan a’ Ghiabain – ach dh’aontaich dà phort dhiubh ri caidreachas malairt às-dùnach o chionn goirid a dh’èignich gun dèanadh an dà phort eile caidreachas mar an ceudna. Gu h-obann, tha coltas nach fhada gus an tòisich sabaid eadar na puirt a mhilleas am beatha sìtheil a mhair cho fada…

en: Twin Lagoons
gd: Dà lagùn

en: When the wind swelled up and the first dunes were formed on these abandoned twin lagoons, nobody could have expected that two tribes that are desperately searching for more resources to support their endlessly ongoing wars, would end up in this forgotten place at the same time and for the same well-known reason.
gd: Nuair a dh’èirich a’ ghaoth a rinn a’ chiad dùin-ghainmhich air oir an dà lagùn a rach à cuimhne o chionn fhada, cha bhiodhte an dùil gun ruigeadh dà threubh an t-àite trèigte seo aig an aon àm ’s air an aon adhbhar – an toir air stòrasan gus taic èiginneach a chur ris na cogaidhean gun sgur aca.

en: Defend your transport lines, or use ships to bypass the opponent. Then remove all enemy activity.
gd: Dìon na slighean-giùlain agad no cleachd longan gus an nàmhaid a sheachnadh. Cuir stad air gach gnìomhachd an nàmhad an uairsin.

en: Two Frontiers
gd: Dà chrìoch

en: A multiplayer battle map on a small circle-shaped island.
gd: Mapa sabaid ioma-chluicheadair air eilean beag cruinn.

en: Wide World
gd: Saoghal farsaing

en: The world is not enough! If you want to win, you have to send some ships. But remember: your opponents are very close to you.
gd: Chan fhoghainn an saoghal dhut! Feumaidh tu longan a chur ma tha thu airson buannachd. Ach thoir an aire: tha na co-fharpaisich glè fhaisg ort.

en: Wisent Valley
gd: Gleann nan tarbh-allaidh

en: It seems as if this magical valley has been inhabited by wisents since the beginning of days. When your tribe came to this place, you were sure that it offered enough space for a peaceful life. But can your tribe live in peace with your neighbors?
gd: Bhiodh tairbh-allaidh beò sa ghleann dhraoidheach seo o shean. Nuair a thàinig do chuideachd dhan àite seo, bha sibh cinnteach gun robh rum gu leòr ann airson beatha sìtheil. Ach am bi sìth eadaraibh fhèin ’s ur nàbaidhean?

en: The black player is surrounded in the center with no resources, so there are three different ways to use this map: without the black player for a normal 4 players’ map, with a black AI to add a complication to the expansion of the other players, or you can play as a challenge with the black player against the other 4 (VERY difficult).
gd: Tha an cluicheadair dubh cuairtichte sa mheadhan gun stòrasan aige, mar sin tha trì dòighean ann gus am mapa seo a chleachdadh: gun chluicheadair dubh airson mapa àbhaisteach le 4 cluicheadairean, le IF dubh gus an leudachadh a dhèanamh nas toinnte dha na cluicheadairean eile no mar dhùbhlan leis a’ chluicheadair dhubh an aghaidh nan ceathrar eile (cianail fhèin doirbh).
