Widelands - en to nds translation catalogue (192 entries)

en: From Nemesis to Genesis
nds: Vun Nemesis na Genesis

en: After landing on a mysterious island close to Atlantis, the remaining Atlanteans struggle to make a new home for themselves.
nds: Nadeem se up eener wunnerliken Insel in de Naberskupp vun Atlantis lannden, rackern sik de övern Atlantinger of, sik eene neje Heimaad to bauen.

en: Struggling For a New Home Again
nds: Al weer achter een neje Heimaad ansitten

en: After the quick escape from the drowning island, the Atlanteans around Jundlina are faced with new challenges.
nds: Nadeem se fell vun de untergahn Insel utnaiht sünd, mutten Jundlin’ un hör Atlantingers mit nejen Rutfödderungen klaarworden.

en: A Place to Call Home
nds: Een Platz as Tohuus

en: In this scenario, the higher production buildings including mining will be introduced.
nds: Deese Rutfödderung stellt de hogern Husen un Bargwarks vör.

en: This Land is Our Land
nds: Deeses Land is uns’ Land

en: This tutorial explains the handling of military and training site buildings and will introduce fighting.
nds: Deese Inföhren verklaart Soldateree- un Övens-Boen un Slachten.

note: TRANSLATORS: The difficulty level of a campaign
en: Easy.
nds: Licht.

note: TRANSLATORS: The difficulty level of a campaign
en: Medium.
nds: Middel.

note: TRANSLATORS: The difficulty level of a campaign
en: Hard.
nds: Stuur.

note: TRANSLATORS: The difficulty level of a campaign
en: Challenging.
nds: Slimm.

note: TRANSLATORS: The name of a Barbarian campaign
en: The Second Empire
nds: Dat tweede Riek

note: TRANSLATORS: A short description of a campaign
en: Introduces the Barbarians.
nds: Stellt de Willen Lüü vör.

note: TRANSLATORS: A long description of a campaign
en: When Chat’Karuth died, he was an old man, father to three strong and ambitious sons, and warlord to an army that could match any enemy willing to rise against the ancient forests. Though at the end of his glorious reign, Chat’Karuth chose his eldest son, Thron, to succeed him as the tribe’s warlord – a decision that left his two brothers unsatisfied. The old warlord knew that. As his father instructed him, Thron left the capital of Al’thunran, the home of the Throne Among the Trees, and withdrew his forces to the high hills where he buried the corpse of his father. There he swore to the gods and his father’s spirit that he’d return to re-established order. While his brothers have raged blind war against Thron and the few forces he left to secure the borders of Al’thunran, the young warlord seeks to reunite his ambitious brothers and force the tribes to march once again under a common banner.
nds: As Schatt-Karut stürv, was he een oller Mann, de Vader vun dree machtigen un streevsken Söhnen, un de Kummandant vun Soldaten, de all Feinde manntjen kunnen, de de steenollen Walden angrepen. Uplest vun sien golden Seggen keek Schatt-Karut sien ollsten Söhn, Troon, ut, dat he de neje Kummandant vun sienem Volk wese – een Beslutt, mit wat siene Bröörs nich tofree weren. Dat wuss de olle Kummandant. As sien Vater befohl, verleet Troon de Höövdstadt Alltunraan, waar de Bomen-Throon was, un truck sik mit sienen Soldaten up de Hogen Hövels torügg, waar he de Liek vun sienem Vater begroov. Dann swoor he bi de Gotten un de Geist vun sienem Vater, dat he weerkummt un de Örnung torechtmaakt. As siene Bröörs tegen Troon un de minnen Soldaten, de he tum Schuul för Alltunraan törüggleet, angahn, versöcht de junge Kummandant, dat sik siene streevsken Bröörs utsöhnen un de Völker weer unner eener gemeensamen Fahne marskeren.

note: TRANSLATORS: The name of an Empire campaign
en: The Months of Exile
nds: De Maanten im Exil

note: TRANSLATORS: A short description of a campaign
en: Introduces the Empire.
nds: Stellt dat Latienske Riek vör.

note: TRANSLATORS: A long description of a campaign
en: Six months ago, Lutius – a young general of the Empire – was sent with 150 soldiers to the frontier beyond the northern forests where Barbarian tribes were crossing onto land held by the Empire. His task was to defend the Empire’s land. At first, everything was calm. He even talked to a few Barbarian children and thought about a peaceful life – side by side with this archaic folk. He began to feel safer and his army began to drop their attention off the potential enemy. That was their undoing. One night in March his unprepared army was attacked by 100 Barbarian footmen and was completely scattered. Only with his bare life he and a handful of his soldiers survived.
nds: Vör sess Maanten wurr Lutjus – een junger Offizeer vum Latiensken Riek – mit 150 Soldaten an de Grenz achtern de noordelken Walden schickt, waar de Willen Lüü ins Land vum Riek indrungen. Siene Upgaav weer, dat Land vum Riek to verteidigen. Eerst weer all friedelk. He snackde mit Willen Kinners un wullt in Freden leven – Sied an Sied mit de steenolle Volk. He meende, seker to wesen, un siene Soldaten achtden nich mehr up de mögelk Feinden. Dat weer een Fehler. In eener Määrtnacht wurren siene unrüsten Soldaten vun 100 Willen Stahfasten angrepen un heel un dall verjaggt. He un een paar vun sienen Soldaten överleevden mit nix as de blote Leven.

note: TRANSLATORS: The name of an Atlantean campaign
en: The Run for the Fire
nds: Tum Füür rennen

note: TRANSLATORS: A short description of a campaign
en: Introduces the Atlanteans.
nds: Stellt de Atlantinger vör.

note: TRANSLATORS: A long description of a campaign
en: When their God lost faith in the Atlanteans and drowned their island, one woman’s struggle for justice and a second chance for her people would become the stuff of legends. Leading the remaining Atlanteans into a new future in a new part of the World, Jundlina became the most powerful human of her time, but at a high cost: her humanity and soul.
nds: As ihr Gott sien Gloov in de Atlantinger verloor un ihre Insel överfloodde, wurr de Stried vun eener Froo na Gerechtigheid un eener annern Kans för hör Lüü de Stoff för Sagen. As se de övrigen Atlantinger to eener nejen Tokunft in eenem annern Part vun de Welt föhrt, word Jundlin’ de machtigste Minsk in hör Tied, aver de Pries was düür: Hör Godigheid un hör Seel.

note: TRANSLATORS: The name of a Frisian campaign
en: From Water to Ice
nds: Vum Water ins Ies

note: TRANSLATORS: A short description of a campaign
en: Introduces the Frisians.
nds: Stellt de Fresen vör.

note: TRANSLATORS: A campaign difficulty (easiest of three options)
en: Sailor (Tricky)
nds: Matroos (stuur)

note: TRANSLATORS: A campaign difficulty (medium of three options)
en: Steersman (Very Hard)
nds: Maat (bannig slimm)

note: TRANSLATORS: A campaign difficulty (hardest of three options)
en: Captain (Unreasonable)
nds: Käpten (nich tum Tomoden)

note: TRANSLATORS: A long description of a campaign
en: Living off the ocean is a constant struggle, and even more so for the inhabitants of the Frisian North Sea shore. Was the last storm flood, the most devastating one in human memory, really nothing more than yet another example for the hardships all Frisians have to face – or a sign from the gods that a tribe that only just settled here must seek out an entirely new home?
nds: Vun de See to leven is een unnerratts Halswark, besünners för de Inwohners vun de freesk Noordseeküste. Weer de leste Störmflood, de verherendste in de Memoorje vun allen Lüü, würrelk nix as al weer een Bispööl för de Tegenstötten, mit de all Fresen torechtkomen mutten – of een Teken vun de Gotten, dat een Volk, wat sik even eerst hier daallaten hett, een kumpleet nejes Heimaatland utfinnen mutt?

en: Not yet implemented
nds: Noch nich schreven

en: Nobody
nds: Nüms

en: Sorry, this map is not yet implemented.
nds: Deese Kaart is leider noch nich schreven.

en: The Strands of Malac’ Mor
nds: De Strand vun Maalackmoor

en: After losing an important battle against the Barbarians which lead to the loss of a big part of the Empire’s territory, Lutius leaves Fremil to start a new life. But his destiny takes his ship into a heavy storm, which nearly destroys it. Only with a lot of luck he manages to beach his damaged ship on an unknown desert strand and save his people. For now.
nds: Nadeem he eene wichtige Slacht tegen de Willen Lüü un eenen groten Part vun de Land vun de Latiensken Riek verloren hett, verlett Lutjus Freemilt un begünnt een nejes Leven. Aver sien Schipp word vun de Slag in eenen Kohstörm föhrt un haast verneelt. Nix as Glück vergünnt hüm, mit de ramponeerten Schipp up eenen frömden Strand uptolopen un siene Lüü to redden. Vöreerst.

en: An Outpost for Exile
nds: Een Butenstee im Exil

en: Finally the ship was repaired, so Lutius and his people returned to the quest to find a good place for a new beginning. Only a few days later, they land on a green, Mediterranean island, looking like paradise. Overjoyed, they set out to explore this new living space.
nds: Ennelk is de Schipp weer heel, un Lutjus un siene Lüü versöken wieder, eene gode Stee för eenen nejen Anfang to finnen. Blot een paar Dagen naher lannen se up eene gröne Insel in de Latienske See, de hör wie dat Paradies vörkummt. Överglückelk gahn se de neje Heimaat utförsken.

en: Neptune’s Revenge
nds: Neptun in Wut

en: On their way home to defend the Empire, the crew of Lutius was surprised by the will of the gods.
nds: As se na Huus gahn, um dat Latienske Riek to verteidigen, worden Lutjus un siene Lüü vun de Will vun de Gotten överrumpelt.

en: Surprise, Surprise!
nds: Överraschung!

en: After returning home, Lutius and his crew are faced with an economy in shambles. Resolving the bottlenecks in the economy will be of utmost importance to reinstate the glory of the Empire.
nds: As Lutjus un siene Lüü na Huus komen sünd, finnen se de Weertskupp versluddert. De Stukers in de Weertskupp to stüren, is överut wichtig, um de Pries vun de Latiensken Riek weertohalen.

en: The Great Stormflood
nds: De Grote Mandränke

en: In 1362, the quiet, peaceful life of the inhabitants of the Northern Frisian Islands was disrupted by one of the greatest storm floods in human memory: Saint Marcellus’ Flood. Is it really nothing more than yet another storm, or a sign from the Gods that the Frisian community on the island of Langeness is not wanted here?
nds: 1362 wurr dat gesette, freedsame Leven vun de Inwohners vun de Noordfreesken Insels vun eener vun de leepsten Störmfloden in Memoorje stöört: de Marcellusflood, de Grote Mandränke. Is dat würrelk nix as al weer een Störm, of een Teken vun de Gotten, dat dat Freeske Dörp up Hallig Langeneß hier nich henhöört?

en: This scenario is set in a historical context, but most of the story line is fiction.
nds: Deese Rutfödderung is na de Histoorje maakt, aver de Vertellsel un de Logen sünd in ’t Geheel utdocht.

en: An Icy Welcome
nds: Ieskolle Begrötens

en: Reebaud and his tribe have arrived in the North. But their arrival between the frozen steppes and the snow-covered mountains is less than welcome…
nds: Reebaud un sien Volk sünd in de Noord ankomen. Aver hör Ankunft tüsken de fröstigen Meden un de sneeibedeckten Bargen is nich ganz willkomen …

en: Friends in Need
nds: Fründe in Nood

en: Reebaud and his tribe are living happily in the North. Meanwhile, the countries they have left behind are all but peaceful, and an old friend is in desperate need for their help…
nds: Reebaud un sien Volk leven glückelk im Noorden. In de Tüskentied sünd de Lannen, de se achter sik laten hebben, all anner as freedsaam, un een oller Fründ bruukt nödig hör Hülp …

en: Two Friends Reunited
nds: Twee Frünnen weer tosamen

en: Claus and Henneke Lembeck have reached the North at last. But will they be able to convince Reebaud to send them aid?
nds: Claus un Henneke Lembeck sünd uplest im Noorden ankomen. Aver könen se Reebaud övertügen, hüm Hülp to schicken?

en: Reconquest
nds: Dat Torüggnehmen

en: Back in Northern Frisia at last, Claus, Henneke, and Reebaud are preparing for battle against the invaders. They must gather allies and plan their strategy, but the foe is never far away…
nds: Uplest torügg in Noordfreeskland bereiden sik Claus, Henneke un Reebaud up de Slacht tegen de Indringers vör. Se mutten Frünnen finnen un hör Taktik planen, aver de Feind is nie wied weg …

en: Basic Control
nds: Grundlagen vum Stüren

en: In this tutorial, you will learn how to navigate in Widelands and how to build buildings and roads.
nds: In deese Inföhren lehrst du, wo dat Torechtfinnen in Widelands gaht un wo man Husen un Straten baut.

en: Warfare
nds: Krieg

en: In this tutorial, you will be taught the secrets of warfare: how to create soldiers, how to train them and how to lead them in battle. Scouting will be also covered.
nds: In deese Inföhren lehrst du alls över Slachten: Wo dat Anhüren un Utbilden vun Soldaten gaht un wo man se in de Krieg föhrt. Ok dat Bespejen word verklaart.

en: Seafaring
nds: Seefahrt

en: In this tutorial, you will get to know seafaring, which is how to handle ships and ports, and how to use ferries and waterways.
nds: In deeser Inföhren lehrst du, wo du Schippen, Muden, Fähren un Prielen bruukst.

en: Economy and Trading
nds: Weertskupp un Hannel

en: In this tutorial, you will learn what options Widelands offers to adjust your economy, and how to trade with other players. Recommended for players with some experience.
nds: In deese Inföhren lehrst du, welke Kansen Widelands hett, wo du diene Weertskupp anpassen kannst, un wo du mit anner Spelers hannelst. Deese Inföhren is för Spelers mit wat Erfahrung rekumdeert.

en: Accurate Europe 1.2
nds: Akkeraates Europa 1.2

en: Warning: This map is provided as an experimental preview. Although it is better in many ways than Europa 1.2 that it replaces, it probably still has bugs. Furthermore, it is a very large map with more player positions than generally recommended, so it has high hardware requirements.  —  A map for roleplaying historical empires. – This map of Europe aims to be as accurate as practically possible in Widelands. – EASY: Ottoman Empire, Sweden, Russian Empire, Carthage – MEDIUM: French Empire, British Empire, Spain, German Empire, Roman Empire – HARD: Egypt, Poland, Greece
nds: Wahrschau: Deese Kaart word as noch nich steviger Utkiek klaargeven. Dat is in mennig Aarden beter as Europa 1.2, wat ’t utwesselt, enthollt man aver wull noch Fehlers. Daarto is dat eene bannig grote Kaart mit mehr Spelers, as normaal anraden worden, stellt also hooge Anförderns an de Reekner. – Eene Kaart, um histoorisk Rieken natospölen. – Deese Kaart vun Europa versöcht, so akkeraat as in Widelands praktisk mögelk to wesen. – LICHT: Ottomaansk Riek, Sweden, Russisk Riek, Kartago – MIDDEL: Frankriek, Engelks Riek, Spaanje, Düütsches Riek, Römisk Riek – STUUV: Ägypten, Polen, Grekenland

en: The wide rivers are navigable to create a ”trade network”. All players have their own challenges, but are relatively balanced to be playable: – British Empire: create sustainable colonies – Russian Empire: Very large distances …
nds: Up de wieden Stromen is Seefahrt mögelk, um een »Hannelsnett« uptobauen. All Spelers hebben hör eegen Rutfödderungen, sünd aver eenigermaten utgleken, um spöölbaar to wesen: – Engelsk Riek: sett versörgbaare Kolonien up – Russisk Riek: bannig grote Feernten …

en: Amoebae
nds: Amöbens

en: You are an Amoeba, expand and conquer all other Amoebae …
nds: Du büst eene Amööb, verwieder un manntje all anner Amöbens …

en: Be aware that you are surrounded by enemies. Disable diplomacy for an easier game, enable it for a more challenging game. Additionally you can define the difficulty by playing against different AI teams. Although some players have more space in the beginning, the map is well balanced.
nds: Weet, dat du vun Feinden umgeven büst. Knips Betreckens-Ännerns ut, um dat Speel lichter to maken, of an, um ’t swaarer to maken. Du kannst de Swaarigheid ok setten, indeem du tegen unnerschedelk Klottjen ut künstelk Spelers spöölst. Eenige Spelers hebben to Begünn mehr Rüümte as anner, aver deese Kaart is doch utgleken.

en: Archipelago Sea
nds: Halligsee

en: Between Sweden and Finland lies the archipelago sea. This place of incredible beauty is not land, and it is not sea, but it is both. Within a few hundred kilometers, there are no less than 50,000 islands and islets, most no more than a few acres across. The climate is quite mild for its latitude; farming thrives, berries are abundant, and fish plentiful. The small human population of this place never knew famine. You warlording bastards just couldn’t leave this little paradise in peace, could you?
nds: Tüsken Sweeden un Finnland liggt de Halligsee. Deese wunnermoje Stee is nich Land of Water, sünnern beides. Binnen een paar hunnert Kilometers liggen nich minner as 50.000 Inseln un Eilannen, de meesten lütter as een Demath. Dat Klima is recht mild; de Ackers blömen, Beren gifft ’t im Övermaat, Fiske sünd riekelk daar. De minnen Lüü, de hier wohnen, hebben hör Leven nich hungert. Ji striedsüchtigen Bastards kunnen deeses lütte Paradies eenfach nich in Ruh laten, nich wahr?

en: Large plots are rare on those small islands. Prioritize construction of large buildings on them. Sometimes you will need big military buildings to expand all the way to the next island. The AI will perform poorly.
nds: Up deesen lütten Insels gifft ’t kuum Rüümte för grote Husen. Daar sallst du daarher grote Husen bauen. Mitunner bruukst du grote Soldateree-Boen, um de anner Insel to faten to kriegen. Künstelk Spelers könen hier nich good spölen.

en: pbuczny@gmail.com – edited by Nordfriese
nds: pbuczny@gmail.com – vun Nordfriese bewarkt

en: Long, economic play in beautiful land. Try every player!
nds: Langes Weertskupp-Speel in ewigsmojer Kuntrei. Probeer elkeen Speler ut!

en: Atoll
nds: Mennig Eilannen

en: Who will be the real king of the big atoll?
nds: Well word de echte König vun so bannig völen Eilannen?

en: Calvisson
nds: Deepten

en: It’s a pleasure to settle in the beauty of this fissured countryside. But the ways to encompass these large territories are long and meandering, so it is easy to err into the land of the foreign clans.
nds: ’t is düll, sik in deese mojen Gegend ut eener Spoor an de annern daaltolaten. Aver de Wegen, deese groten Geweste to umfaten, sünd lang un vull mit Bogen, un ’t is licht, in dat Land vun eenem frömden Volk to ströpen.

en: Checkmate
nds: Schachmatt

en: Whether just one of nature’s strangest features or the creation of a mad (and game-hungry) god, this weird battleground awaits two opponents for another confrontation.
nds: Is dat eene bannig wunnerlike Kuntrei, de de Natuur daar schafft hett, of de Erfindung vun eenem dördreihten (un Speele-süchtigen) Gott? Wo ok immer: deeser komiske Slachtenring wacht up nejen Stried tüsken twee Feinden.

en: Comet Island
nds: Steernsnuppen-Insel

en: Nasenbaer – edited by king_of_nowhere
nds: Nasenbaer – vun king_of_nowhere bewarkt

en: A few miles in front of Gerion Coast lies a small unnamed island. Until now, you have not seen any reason to sail there, but yesterday a big fireball came from the sky and touched down in its center. Is this a sign of the Gods? You believe it is and you hope that your tribe will find the treasure of this island before other tribes will follow.
nds: Een paar Mielen vör de Gerion-Küst liggt eene lütte Insel sünner Naam. Bit nu hest du keenen Grund sehn, daarhen to seilen, aver güstern is een groter Füürball ut de Himmel komen un in siener Midde landt. Is dat een Teken vun de Gotten? Du gloovst, dat dat so is, un du hoopst, dat dien Volk de Schatt vun deeser Insel finnt, ehr anner Völker nakomen.

en: Red player is close to the ores, but has little fertile terrain. Yellow player has plenty of good land, but must move far from his starting position to find ores. Blue player takes the middle ground – he has some fertile land and is not too far away from the resources.
nds: De rode Speler is dicht an de Kluten, hett aver haast keene Eer, waar wat wasst. De gele Speler hett vööl godes Land, mutt aver wied weg söken, um Kluten to kriegen. De blaue Speler is daartüsken – he hett een bietje früchtbares Land un is nich so wied weg vun de Mineraalen.

en: Crater
nds: Inslags-Döle

en: Long after a meteor crashed into a couple of mountains, life blossoms in the crater. Two tribes are now fighting for the rich resources.
nds: Lang nadeem een Steern in een paar Bargen fallen is, blöömt dat Leven in de Döle. Twee Völker strieden nu um de rieken Mineraale.

en: Crossing the Horizon
nds: Över de Kimm

en: Kristin – edited by 3plus4i
nds: Kristin – vun 3plus4i bewarkt

en: Man your ship and sail to the horizon.
nds: Rüst dien Schipp ut un seil tum Kimm.

en: Dolomites 3.0
nds: Dolomiten 3.0

en: The jewel of the alps, the dolomites mountain range has been declared a world heritage site for its pristine beauty. This map is an as-faithful-as-reasonable reconstruction of the area delimited by Cortina d’Ampezzo in the north-east and Canazei in the south-west. If you have to be pitted in a duel to the death with your enemies, it may as well be in a beautiful place.
nds: De Dolomiten, de Kroon vun de Alpen, sünd för hör unbannig Mooigheid eene Weltarve-Stee. Deese Kaart is so genau as mit Verstand mögelk na de Kuntrei baut, wat im Noordoost vun Cortina d’Ampezzo un im Südwest vun Canazei begrenzt word. Wenn du mit dienen Feinden bit tum Dood kämpen muttst, kannst du dat tominnst an eener ewigsmojen Stee doon.

en: The mountains have an abundance of flat ground. Unfortunately, most of it is vertical – use the little building space you have wisely. A fortress at the mouth of a narrow mountain pass can be a formidable obstacle to an enemy army – use the terrain to your advantage. Chop all trees and expand wherever you can – it’s the only way to find all the precious farm spaces.
nds: Dat gifft vööl flackes Land up deesen Bargen, aver dat meeste daarvun gaht leider stuuv na boven – bruuk dat bietje Rüümte tum Bauen, wat du hest, klook. Eene Schanz in eenem knappen Bargpass is een bannig godes Hinner för feindelke Soldateree – bruuk de Landskupp to dienem Vördeel. Kapp all Bomen of un vergroter dien Gewest waar du kannst – blot so kannst du de düren Steden för Buurdereen finnen.

en: Egyptian Mandala v1.2
nds: Agyptisk Mandala v1.2

en: They hardly had time to prepare themselves when they embarked for this island. According to your explorers, however, things will not go as easily as you were told earlier. You should expect fierce opposition. Expand your base and be the first to reach the ring of power.
nds: Se hebben haast keene Tied hebbt, sik vörtobereiden, as se to deeser Insel seilt sünd. Diene Utförskers vertellen di man, dat dat nich so licht word, as man di tovör vertellt hett. Du sallst stuve Tegenwehr verwachten. Verwieder dien Gewest un wees de eerste, de Ring vun Macht intonehmen.

en: Escher_Goose_Fish
nds: Escher_Gans_Fiss

en: Equal starting conditions for three players.
nds: Glieke Anfangs-Steden för all dree Spelers.

en: Fellowships
nds: Mannskuppen

en: Ships are your best fellows. Starting positions are similar, so the map should be fair.
nds: Schippen sünd dien bester Fründ. De Anfangssteden sünd haast gliek, de Kaart is gerecht.

en: This is a somewhat technical map, and it is best suited for two or three human players. Coal is hard to find – consider making some. There is gold near the starting point – do you see it?
nds: Deese Kaart is wat unnatürelk, un ’t is am besten för twee of dree Minsken as Spelers. Köhl to finnen is swaar – villicht maakst du beter sülvst welke. ’t gifft Gold dicht bi de Anfangs-Stee – süchst du ’t?

en: Finnish Lakes
nds: Finnen-Meren

en: These are the beautiful Finnish lands of lakes, rivers, ancient forests and mountains. It is up to you to find a way through these lands.
nds: Dat sünd de mojen Finnen-Lannen ut Meren, Stromen, steenollen Walden un Bargen. ’t is diene Upgaav, eenen Weg dör deese Lannen to finnen.

en: Yellow player has a much easier starting position than the other two; this map is suited for 1v2.
nds: De gele Speler hett eene bannig lichtere Anfangs-Stee as de annern twee. Deese Kaart is good för 1v2.

en: Firegames
nds: Füür-Spelen

en: Is this a test by the Gods or an evil plan by someone else, that you and your tribe woke up on this island among fire and lava? Until now it seems as if you are alone, but no-one knows what might happen if you met an opposing tribe?
nds: Is dat een Test vun de Gotten of een düvelsker Plaan vun well anner, dat du un dien Volk up deeser Insel tüsken Füür un noch mehr Füür upwacht sünd? Bit nu sücht ’t so ut, as of ji alleen sünd, aver well weet, wat passeert, wenn ji eenen Feind trefft?

en: Forest Valley v2.0
nds: Walddaal v2.0

en: A river valley surrounded by mountains with lots of resources except coal. Plenty of flat building space.
nds: Een Stroomdaal, wat vun Bargen mit mennig Mineraale bit up Köhl umgeven is. Mennig flacke Rüümte tum Bauen.

en: Four Castles
nds: Veer Slötten

en: Well protected in their mighty fortresses, four power-hungry warlords are completing their schemes to dominate these lands…
nds: In hör machtigen Slötten seker bewaakt planen veer machtgierige Kriegsdrievers, deese Lannen to manntjen …

en: Four Mountains
nds: Veer Bargen

en: Each tribe is surrounded by four mighty mountains. Who will first conquer them and claim the resources for his own tribe?
nds: Elkeen Volk is vun veer machtigen Bargen umgeven. Well word se as Eerster innehmen un de Mineraale för sien eegen Volk winnen?

en: I: Water can be found along the river. II: Snowmen mark additional water sources. III: Each mountain contains only one resource.
nds: I: Water kann am Stroom funnen worden. II: Sneeikeerls wiesen anner Water-Quellen. III: Elkeen Barg hett blot een Mineraal.

en: Full Moon
nds: Lechtmaan

en: Whether it is the latest solstice, or lunar illness, something moves these tribes towards their final ordeal.
nds: Weer ’t dat leste Sünnverdüüstern of eene Maanphase – elkeenwat drifft deese Völkers to hör lesten Proov.

en: Glacier Lake
nds: Meer im Ies

en: Your tribe has dwelt on this beautiful and lonely glacier lake for a long time. No one disturbed you and the resources were sufficient for your whole tribe, but a few months ago another tribe came over the mountains and settled down. And you are sure that there is only enough space for one tribe.
nds: Dien Volk hett lange Tied bi deesem mojen un eensamen Meer im Ies leevt. Nüms hett jo stöört un de Mineraale weren genoog för dien ganzes Volk, aver vör een paar Maanten is een anner Volk över de Bargen komen un hett sik daallaten. Un du büst wiss, dat de Rüümte blot för een Volk langt.

en: Golden Peninsula
nds: Goldene Uthamm

en: Two empires race for the treasures of a legendary peninsula…
nds: Twee Rieken mutten tegennanner an, um de Schatten up eener wunnerbaren Uthamm to winnen …

en: Ice wars
nds: Ieskriegen

en: Autumn became winter. Some things are frozen, but not the war.
nds: Harvst is Winter worden. Vööl is froren, de Krieg is ’t nich.

en: Start positions are clockwise
nds: Anfangs-Steden sünd rechtsrum

en: Islands at War
nds: Inseln im Stried

en: For centuries, you’ve lived peacefully side by side with the other tribe on the neighboring island. This peace seems to come to an end now – your neighbor has begun to expand.
nds: Hunnerte Jahren hebbt ji mit de anner Volk up de Naberinsel freedsam tosamenleven. Deeser Free is nu to Enn – dien Naber begünnt, sien Gewest to vergrotern.

en: Kings and Queens
nds: Königen un Königinnen

en: An old legend tells that these seven kingdoms, that have flourished for ages in prosperity, will someday collapse into a devastating war. Has your latest betrayal been one too many and will the prophecy come true?
nds: Een olles Vertellsel seggt, dat deese seven Königrieken, wat ewige Tieden lang in Riekdoom blöömt hebben, eenmaal in eenen alls verneelenden Krieg verfallen worden. Weer dien lester Verraad eener to vööl un word dat Vertellsel wahr worden?

en: Lake of Tranquility
nds: Meer vun Stillte

en: This lake, deep in the most ancient forests, has long been known for its beauty and idyllic peace. However, its sanctity has been disturbed now, as two hostile tribes have arrived at its shores…
nds: Deeses Meer, deep in de steenollsen Walden, weer lange Tied för siene Mooigheid un hagelke Stillte bekennt. Aber sien Hilligdoom is nu stöört worden, as twee Völker, eenanner feindelk, an siener Küst ankomen sünd …

en: Last Bastion
nds: Leste Festung

en: Another Barbarian – edited by king_of_nowhere
nds: Another Barbarian – vun king_of_nowhere bewarkt

en: The whimsical Gods didn’t answer our prayers. Instead, the increasing sunlight heated up the Earth a thousandfold and melted glaciers and people were plunged into the deep. But now – high in the majestic mountains, on the last scrap of land – two surviving tribes are sheltering. Even though the Gods showed mercy and the climate thus turned cooler again, the water is still rising and rising. Onto the last secure place – the highest mountain range where the amount of gold and the space to live merely suffice for one tribe – only two opposite paths lead. But remember, be careful… this last living space is also a hard and small place to live.
nds: De Gotten hebben uns’ Gebeden minnacht. Dat Sünnenlücht is mehr un mehr worden un hett de Eer dusend maal heter maakt un de Iesfelden smulten un de Lüü in de Deepten vun de See smeten. Aver nu – hoog in de machtigen Bargen, up de lesten Land-Steden – sünd twee Överlevers-Völker unnerkropen. De Gotten weren barmhartig un dat Weer is weer koller worden, aver dat Water word doch alltied hoger. Up de allerleste seker Stee – de hoogste Bargkopp, waar de Menge an Gold un de Rüümte tum Leven blot för een Volk langen – föhren blot twee Padden. Un vergeet nich, pass up … deese leste Rümte tum Leven is eene sware un lütte Stee tum Leven.

en: Don’t forget to take care of your timber supplies, you’ll need them.
nds: Pass up diene Holtversörgung up, du bruukst se vun Nood.

en: Last Survivors
nds: De lesten Överlevers

en: Four tribes fighting for dominance in a stark area. Resources are scattered all over the map.
nds: Veer Völker strieden um de Heerskupp in eener düllen Kuntrei. Mineraale sünd över de hele Kaart verstreit.

en: Lesser Ring 1.2
nds: Minner Ring 1.2

en: A fair 8-player map with natural geographic features dividing land. The geographic features are meant to be somewhat realistic with rivers flowing from glaciers in the mountains through hills and flatlands into the sea. Gold is a much rarer resource compared to coal and iron. Different resources are often found at some distance to each other.
nds: Eene gerechte 8-Spelers-Kaart, waar dat Land vun natürelken Landskuppen updeelt word. Deese sünd haast echt, mit Stroomen, wat ut Iesfelden in de Bargen dör Höchten un flacke Lannen in de See föhren. Gold is een bannig nauers Mineraal as Köhl un Iesen. Verschedene Mineraale sünd mennigmaal een Deel vuneenanner weg.

en: Long, long way v2
nds: Wieder, wieder Weg v2

en: >Where dat? A thousand miles from here.< [Porgy and Bess] You have to go long, long way to conquere all the islands. Good luck!
nds: >Waar is dat? Dusend Mielen vun hier.< [Porgy un Bess] Du muttst wied, wied gahn, um all de Inseln intonehmen. Vööl Glück!

en: Island Hopping
nds: Insel-Jumpen

en: A special tournament in Atlantean culture is the so-called ‘Island Hopping’, where two or more groups try to reach the center island as fast as possible, to be the first erecting a castle on the top of the central mountain.
nds: Eene besünnere Rutfödderung in de Atlantisken Kultuur is dat so benöömte »Insel-Jumpen«, waar twee of mehr Klottjen versöken, de Insel in de Midde so fix as mögelk to raken, um as Eerster een Slött up de Kupp vun de middelsten Barg to bauen.

en: Smugglers
nds: Smuggeln

en: Your well established smuggling routes suddenly got busy: two other tribes have appeared and now a rivalry among smugglers has started. Which team will be the first to smuggle a certain number of wares?
nds: Diene goden, ollen Smuggelpadden sünd up eenmaal besig worden: Twee anner Völker sünd ankomen un een Wettstried tüsken Smuggel-Lüü hett begunnen. Welke Klottje is de eerste, wat eene wisse Tahl vun Waren smuggelt?

en: Trident of Fire
nds: Füür-Dreespitz

en: In the vicinity of three major volcanoes, six lovely islands are inviting settlers to start a new life. Deserts and a quickly growing forest wait to be discovered. But only by becoming a naval power will your tribe be able to explore enough resources to compete with its opponents.
nds: Dicht bi dree groten Füürbargen laden sess feine Insels Lüde in, een nejes Leven to begünnen. Sandlannen un een Wald, wat fell wasst, wachten, dat man se finnt. Aver blot as Seefahrt-Meister kann dien Volk genoog Mineraale kriegen, um mit sienen Feinden klaartoworden.

en: Mystical Maze
nds: Wunnerlike Dwaalweg

en: There are two big questions in the air: Who created this unbelievably big maze, and what can be found inside?
nds: ’t gifft hier twee grote Fragen: Well hett deesen unbannig groten Dwaalweg baut, un wat kann man daar drin finnen?

en: No metal challenge v2
nds: Rutfödderung sünner Metallen v2

en: This map is intended as a solo challenge for those very skilled players that find 1 vs 6 against the AI too easy. Blue player has no metal (except a bit of iron to kickstart your economy), so you have to rely on the 5% production of an empty mine. And you’re still 1 vs 6 (though of course you can remove some AI players to make it a bit easier). Good luck!
nds: Deese Kaart is as Enkelt-Speler-Rutfödderung dacht för so bannig gode Spelers, dat alleen tegen 6 künstelk Spelers to licht is. De blaue Speler hett keen Metall (as een bietje Iesen, um de Weertskupp in Gang to kriegen) un mutt sik up de 5%-Kans verlaten, waar een leges Bargwark mit wat finnt. Un du spöölst 1 tegen 6 (du kannst aver ok een paar künstelk Spelers weglaten, um dat lichter to maken). Vööl Glück!

en: Rendez-Vous
nds: Dat Binannerkomen

en: Only a small hill in the centre of the map connects these four competing tribes. Lead your army to this hill right away and build a giant stronghold as a sign of your superiority!
nds: Nix as eene lütte Höcht in de Midde vun de Kaart verbinnt deese veer fechtenden Völker. Föhr diene Soldateree stracks to deeser Höcht un bau eene machtige Börg as Teken vun diener Övermacht!

en: There is space for only one stronghold in the centre. Water can be found everywhere, so there is no need to send out geologists.
nds: ’t gifft in de Midde Rüümte för blot eene Börg. Water kann allerwegens funnen worden, du muttst keene Schattsökers schicken.

en: River Explorers
nds: Stroomförskers

en: Each player has a different obstacle to expansion, and there’s always more than one way to overcome it. While the AI can be defeated here without building a single ship, players are advised to make ports and shipyards a priority – expeditions are universally useful and are often the fastest way to gold deposits.
nds: Elkeen Speler hett an anner Hinner tum wiederkomen, un ’t gifft immer mehr as eene Aard, daarmit klaartoworden. Künstelke Spelers könen hier sünner een eenziges Schipp manntjet worden, aver ick raad an, völe Muden un Warften to bauen – Söken sünd alltieden nützelk un meestens de fixeste Weg to Goldlagers.

en: Riverlands
nds: Stroomland

en: A mystical land, full of different landscapes, which are all crossed by a handful of big rivers.
nds: Een wunnerlikes Land, vull vun verschedenen Landskuppen, wat all vun eenigen groten Stromen krüüzt worden.

en: Along The River
nds: Langs de Stroom

en: It is the land where the sun is hardly seen during the winter and where spring floods away any reminiscence of the past. Strange tensions have grown among its residents and many selfish rulers have taken advantage of the chaos. The superstitious people appear to be no obstacle for the developments of better equipped armies. Tough times are on the brink of emerging, and you should heed the words of your wise advisors, or fade into oblivion like the others.
nds: ’t is dat Land, waar man de Sünn winterdaags haast nich to sehn kriggt un waar Frohjahrsfloden elkeen Erinnerung an froher Tieden wegwasken. Komisk Stunk is tüsken sienen Inwohners wasen, un inhaalsk Anföhrers bruken dat Chaos to hör Vördeel. De avergloovsk Lüü sünd keen Hinner vör dat Utbilden vun machtiger Soldateree. Stuve Tieden worden uphands vandaag kummen, un du sallst up de Woorden vun dienen kloken Beraders hören, of mit de annern in de Vergetenheid sinken.

en: The Green Plateau
nds: Dat Gröne Flackland

en: You are standing on an island, crowned by mighty mountains which keep a wonderful and mighty treasure in their middle – The Green Plateau, which is hard to conquer but easy to lose. So, if you want it, be aware of the other clans.
nds: Du stahst up eener Insel, un run um di stahn machtige Bargen, wat eenen wunnerbaaren un machtigen Schatt in hör Midde bargen – dat Gröne Flackland, wat swaar intonehmen un licht to verlesen is. Wenn du ’t also willst, pass up de anner Völkers up.

en: Sandy Passes
nds: Sandpassen

en: Four tribes struggle with their nearest neighbor to be the first to reach the mountain of gold that promises riches beyond belief. But can the two remaining ones share the resources wisely?
nds: Veer Völker fechten mit hör anner Naber, um as eerster de Barg vull Gold to raken, wat Riekdoom tum nich Utmeten verspreckt. Aver könen de twee Överlevers de Mineraale klook delen?

en: Swamp Island
nds: Broken-Insel

en: It smells like swamp, it looks like swamp and it is a swamp. But it is the place you were born and where you’ve lived your whole life. If you don’t want to lose it, defend it!
nds: ’t ruckt na Brook, ’t sücht ut as Brook un ’t is een Brook. Aver ’t is diene Geburtsstee un du hest dien ganzes Leven hier leevt. Wenn du ’t nich verlesen willst, wehr di!

en: Swamp Monks
nds: Broken-Mönken

en: It is said that the old war monks, living in the even older swamps, are the key to control over the whole island.
nds: ’t heet, dat de ollen Kriegs-Mönken, wat in de noch ollern Broken leven, de Slötel tur Kuntroll över de ganze Insel sünd.

en: Tasmanian Black War
nds: Swarter Tasmaansk Krieg

en: Welcome, intruder! You’re like a European conqueror from the early 1800s when they settled the Van Diemen land – later known as Tasmania. Between 1828 and 1832 there was a war called the Black War in which the British Empire eradicated almost the entire Aboriginal population of the Van Diemen land. – The map simulates a scattered British Empire but without any advantages – actually it offers some great disadvantages and you will likely have a hard time conquering Tasmania. During the historical Black War the ratio between Europeans and Aboriginals was around one against ten, but this time they’re armed to the teeth for a rematch.
nds: Willkommen, Indringer! Du büst as een europäisk Innehmer ut de frohen 1800ers, as se dat Van-Diemen-Land besiedelt hebben – wat nu Tasmanien heet. Vun 1828 bit 1832 hett dat eenen Krieg geven, wat de Swarte Krieg heet, waar dat Britisk Riek haast all de Urinwohners vun de Van-Diemen-Land utradeert hett. – Deese Kaart is as een verdeelt Britisk Riek, aver sünner all Vördelen – ’t hett sogaar een paar slimme Nadelen un dat word bannig swaar för di worden, all Tasmanien intonehmen. In de histoorsk Swarte Krieg weer de Tahl vun Europäers tegen Urinwohners umbi eens to teihn, aver deeses Maal sünd se bit an de Tähnen bewapent tur Verteidigung.

en: This map is intended to be played by a single player from the blue player’s starting location as Empire. Choose Barbarians and Amazons for the rival tribes. If you want a challenge, put them all on the same side and disable Diplomacy. Or you can play with every player against all others, with a win condition of Territorial Time. This map isn’t suitable for short games and one game will likely take more than ten hours. The AI has great capability on this map. One of the computer players will likely also begin seafaring and competing for the best harbor places on the Tasmanian coast, so you’ve been warned!
nds: Deese Kaart sall as Rutfödderung för eenen Speler vun de blaue Anfangsstee spöölt worden. Köör de Willen Lüü för de feindelk Spelers ut un spööl sülvst as een Riek. Bruuk Wille Lüü un Amazoonen för de Gegners. Wenn du eene besünnere Rutfödderung willst, sett se all in de sülve Klottje un knips Betreckens ut. Of du kannst mit elkeen Speler tegen all anner spöle, mit Gewestenloper as de Upgaav tum Winnen. Deese Kaart is för körte Spelen nich to bruken un een Speel düürt meestens mehr as teihn Stünnen. De künstelk Spelers spölen hier bannig good. Een vun se word wull ok to See fahren un mit di um de besten Muden-Steden an de Tasmaansk Küst strieden; du büst warnt worden!

en: The Big Lake
nds: Dat grote Meer

en: This island once appeared out of the deepest depths of the sea. In those days, fire rose out of the salty seawater and brought ash, stones and soil to light. And the fire came nearer and nearer to the sun, while the mountain grew and grew. Until one day, when the whole fire mountain exploded. Nowadays only this ring is left from that mighty fire mountain. Do you think that it is big enough for more than one tribe?
nds: Deese Insel is ut de deepsten Deepden vun de See komen. In deeser Tied is Füür ut de soltigen Seewater upstegen un hett Aske, Steen un Klei na boven brocht. Un dat Füür is naher un naher tur Sunn komen, as de Barg wasst un wasst. Bit de ganze Füürbarg an eenem Dag hooggahn is. Vandaag is vun deesem machtigen Füürbarg blot noch deeser Ring över. Gloovst du, dat is genoog för mehr as een Volk?

en: The Far North
nds: Wied im Noorden

en: Some say that impenetrable lands to the far north scared away even the most courageous settlers and the bravest of the brave warriors. Big and old forests, full of big and predatory game, cut across by wetlands and hills were shrouded in mystery. The ones who had managed to come back mentioned tremendous buildings, decorated with carvings and gold from majestic mountain ranges somewhere amongst the wilderness. Dozens of years after only some crumbly ruins remain of these good old times, covered with moss and trees. Their shapes give only an idea about the craftsmanship of ancient constructors. Nobody knows why they (have) disappeared. Nobody knows why. People say that now nothing is blocking the road to wealth. But many will die pulled apart by wolves, engulfed by swamp… encircled by hostile tribes.
nds: Eenige seggen, dat de unbetredtbaren Lannen wied im Noorden sülvst de modigsten Siedlers un de dappersten vun all dappern Kriegers ofschricken. Grote, olle Walden, vull vun groten wilden Deerten; daartüsken Broken un Höchten vull vun Geheemnissen. De minnen, well torügg komen sünd, hebben vun machtigen Husen vertellt, updaan mit Sniddjereen un Gold vun baldadigen Bargen in de Midde vun de Wildernis. Hunnerte Jahre daarna sünd vun deesen goden ollen Tieden nix as grusige Ruinen över, bedeckt vun Moss un Bomen. Hör Formen laten de Künst vun de ollen Baukeerls blot ahnen. Nüms weet, waarum se nich mehr daar sünd. Nüms weet dat. De Lüü seggen, dat nu nix mehr up de Straat tum Riekdoom liggt. Aver völe mutten vun Wulfen freten worden, vun Broken verslungen … vun feindelk Völkers umringt.

en: The Islands of the Eight Tribes
nds: De Insels vun de acht Völkers

en: This map is designed for a long game! Eight tribes, three islands, and lots of resources. Colonization and ferries can give you a big advantage, but this is not necessary to defeat other players. If you want to delay the fighting, you can turn off the last four players.
nds: Deese Kaart is för een langes Speel baut! Acht Völkers, dree Insels un mennig Mineraale. Seefahrt un Fähren könen di eenen groten Vördeel geven, sünd aver nich nödig, um anner Spelers to manntjen. Wenn du later kämpen willst, knips de lesten veer Spelers ut.

en: The Long Way
nds: De lange Weg

en: Another strange test by the Gods. To reach the other side, there seems to be no other way but to occupy the land of your enemies.
nds: Noch een komisker Test vun de Gotten. Um to de anner Sied to komen, gifft ’t wull keen anner Weg as dat Land vun dienen Feinden to besetten.

en: The Nile
nds: De Nil

en: The river has always provided food and communication. This time, eight empires will fight for control over this land.
nds: De Fluss hett alltieden Spiesen un Gespreken brocht. Deeses Maal kämpen acht Rieken, um deeses Land to kuntrolleren.

en: Use the river wisely. Your opponents will do the same. You will find the main ore resources deep in the desert.
nds: Bruuk de Stroom klook. Diene Feinde doon dat ok. Du finnst de wichtigsten Kluten-Lagers deep in de Wüüst.

en: The Oasis Triangle
nds: Dreekants-Gröönflecken

en: There is something mystical like a gray atmosphere around these three oases, which no one has found out about yet. Perhaps you will be the one, but be aware of the others who are searching too!
nds: ’t is wat Wunnerlikes, as een grieser Floor, um deese dree Gröönflecken, wat noch nüms utfunnen hett. Villicht worst du dat sien, aver pass up de annern up, wat ok söken!

en: The Pass Through the Mountains
nds: De Pass dör de Bargen

en: In this mountainous area two princes have settled. Now they are expanding their territories, unaware of the fact that they are not alone!
nds: In deeser Barg-Kuntrei hebben sik twee Königssöhnen daallaten. Nu vergrotern se hör Gewesten, un se weten nich, dat se nich alleen sünd!

en: The Thaw
nds: Dat grote Smelten

en: Another thaw set in. Three tribes were sheltering from severe winter among majestic mountains. At the time of the solstice they listened to the oracle and went to war. The only survivor will sacrifice his enemies’ treasures on the ancient altar, build there a splendid castle and gain the goodwill and respect of the Gods.
nds: Weer hett dat Smelten begunnen. Dree Völker hebben tüsken machtigen Bargen de harden Winter verbrocht. Bi de Sunnwendtied hebben se dat Orakel befraggt un sünd tum Krieg gahn. De eenzige Överlever word de Schatten vun sienen Feinden up de steenollen Altaar hengeven, daar een wunnerbares Slött bauen un de goden Will un de Respekt vun de Gotten kriegen.

en: Three Warriors
nds: Dree Krieger

en: Mighty mountains divide this land into three fertile valleys. But a path connects the valleys and thus a fight seems inescapable!
nds: Machtige Bargen trennen deese Kuntrei in dree früchtbare Leegden. Aver een Padd verbinnt de Dalen un eene Slacht schient nich to umgahn!

en: Water can be found around the lakes.
nds: Water kann bi de Meren funnen worden.

en: Together We’re Strong
nds: Mitnanner sünd wi stark

en: The four mighty harbors of the Craw Islands have been trading their goods among each other for ages. All of them needed resources that they could not produce in their own territory and in exchange provided other resources to those that could not produce them. Based on these trades, a very friendly commerce was common between the four harbors and the people living on the Craw Islands – until recently, when two of the harbors united to form an exclusive trade alliance, forcing the other two to do the same. Suddenly, it seems only a matter of time before the first fights between the harbors will shatter the peaceful life that has lasted for so long…
nds: De veer machtigen Muden vun de Kraw-Insels hebben ewig lang hör Waren tüskeneenanner hannelt. Se bruken all Mineraale, wat se nich in hör eegen Gewest produzeren könen, un hebben daarför anner Mineraale liefert an de, well deese nich produzeren könen. Um deesen Hannel weren all de Muden un de Lüü up de Kraw-Insels fründelk miteenanner umgahn – bit vör körter Tied twee vun de Muden een Hannels-Ofmaken truffen hebben, wat de anner twee dwungen hett, dat ok to maken. Nu is dat up eenmaal nich mehr tum Ofwennen, dat de eersten Kriegen tüsken de Muden dat freedsame Leven verneelen, wat so lang anhollen hett …

en: Twin Lagoons
nds: Twennel-Meren

en: When the wind swelled up and the first dunes were formed on these abandoned twin lagoons, nobody could have expected that two tribes that are desperately searching for more resources to support their endlessly ongoing wars, would end up in this forgotten place at the same time and for the same well-known reason.
nds: As de Wind tonohmen hett un de eersten Dünen in deesen verlaten Twennel-Meren bildt hett, daar hett sik nüms vörstellen könen, dat twee Völkers, wat vertwiefelt na mehr Mineralen söken, um hör ewig Krieg antodrieven, in deeser vergetten Stee to de glieken Tied ankomen – un woll för de glieken, good bekennten Grund.

en: Defend your transport lines, or use ships to bypass the opponent. Then remove all enemy activity.
nds: Verteidige diene Transporteer-Lienjes of bruuk Schippen, um am Feind vörbi to komen. Dann maak all de feindelke Wöörd weg.

en: Two Frontiers
nds: Twee Swetten

en: A multiplayer battle map on a small circle-shaped island.
nds: Eene Kriegs-Kaart för mennig Spelers up eener lütten runden Insel.

en: Wide World
nds: Grote Welt

en: The world is not enough! If you want to win, you have to send some ships. But remember: your opponents are very close to you.
nds: De Welt is nich genoog! Wenn du siegen willst, muttst du Schippe schicken. Vergeet man nich: Diene Feinde sünd dicht bi di.

en: Wisent Valley
nds: Bullenleegden

en: It seems as if this magical valley has been inhabited by wisents since the beginning of days. When your tribe came to this place, you were sure that it offered enough space for a peaceful life. But can your tribe live in peace with your neighbors?
nds: ’t sücht ut, as of deeses magiske Daal siet de eersten Dag vun Bullen bewohnt word. As dien Volk hierher komen is, weerst du wiss, dat ’t genoog Rüümte för een freedsames Leven hett. Aver kann dien Volk in Free tegen dienen Nabers leven?

en: The black player is surrounded in the center with no resources, so there are three different ways to use this map: without the black player for a normal 4 players’ map, with a black AI to add a complication to the expansion of the other players, or you can play as a challenge with the black player against the other 4 (VERY difficult).
nds: De swarte Speler is in de Midde sünner Mineraalen in de Ketel dreven – dat gifft dree Aarden, deese Kaart to spölen: Sünner de swarte Speler as normaale Kaart för 4 Spelers; mit eenem swarten künstelk Speler, um dat Verwiedern för de anner Spelers een bietje slimmer to maken; of du kannst mit de swarten Speler tegen de anner veer spölen (BANNIG slimm).
