Widelands - en to nl translation catalogue (188 entries)

en: From Nemesis to Genesis
nl: Van Nemesis tot Genesis

en: After landing on a mysterious island close to Atlantis, the remaining Atlanteans struggle to make a new home for themselves.
nl: Na te zijn geland op een mysterieus eiland dichtbij Atlantis, worstelen de overgebleven Atlantiërs voor een nieuw thuis voor henzelf.

en: Struggling For a New Home Again
nl: Weer Worstelen voor een Nieuw Huis

en: After the quick escape from the drowning island, the Atlanteans around Jundlina are faced with new challenges.
nl: Na de snelle ontsnapping van het verdrinkende eiland staan de Atlantiërs rond Jundlina voor nieuwe uitdagingen.

en: A Place to Call Home
nl: Een Plaats om Thuis te noemen

en: In this scenario, the higher production buildings including mining will be introduced.
nl: In dit scenario zullen de hogere productiegebouwen en mijnen geïntroduceerd worden.

en: This Land is Our Land
nl: Dit Land is ons Land

en: This tutorial explains the handling of military and training site buildings and will introduce fighting.
nl: Dit scenario legt uit hoe je met militaire- en trainingsgebouwen kunt omgaan en zal het vechten introduceren.

note: TRANSLATORS: The difficulty level of a campaign
en: Easy.
nl: Gemakkelijk.

note: TRANSLATORS: The difficulty level of a campaign
en: Medium.
nl: Gemiddeld.

note: TRANSLATORS: The difficulty level of a campaign
en: Hard.
nl: Moeilijk.

note: TRANSLATORS: The difficulty level of a campaign
en: Challenging.
nl: Uitdagend.

note: TRANSLATORS: The name of a Barbarian campaign
en: The Second Empire
nl: Het Tweede Imperium

note: TRANSLATORS: A short description of a campaign
en: Introduces the Barbarians.
nl: Introduceert de Barbaren.

note: TRANSLATORS: A long description of a campaign
en: When Chat’Karuth died, he was an old man, father to three strong and ambitious sons, and warlord to an army that could match any enemy willing to rise against the ancient forests. Though at the end of his glorious reign, Chat’Karuth chose his eldest son, Thron, to succeed him as the tribe’s warlord – a decision that left his two brothers unsatisfied. The old warlord knew that. As his father instructed him, Thron left the capital of Al’thunran, the home of the Throne Among the Trees, and withdrew his forces to the high hills where he buried the corpse of his father. There he swore to the gods and his father’s spirit that he’d return to re-established order. While his brothers have raged blind war against Thron and the few forces he left to secure the borders of Al’thunran, the young warlord seeks to reunite his ambitious brothers and force the tribes to march once again under a common banner.
nl: Toen Chat’Karuth stierf was hij een oude man, vader van drie sterke, ambitieuze zonen en krijgsheer van een leger dat elke vijand aankon die zich tegen de oeroude bossen had willen keren.  Aan het einde van zijn glorieuze heerschappij wees Chat’Karuth zijn oudste zoon, Thron, aan als opvolger om de stam te leiden – een besluit waar zijn twee broers geen genoegen mee namen.  De oude krijgsheer wist dat.  Zoals zijn vader hem gebood verliet Thron de hoofdstad Al’thunran en de Troon onder de Bomen, en trok zijn strijdkrachten terug naar de hoge heuvels waar hij het lichaam van zijn vader begroef.  Daar zwoer hij aan de goden en de geest van zijn vader dat hij zou terugkeren om opnieuw orde te brengen.  Terwijl zijn broers een blinde strijd voeren tegen Thron en de weinige soldaten die hij achterliet om de grenzen van Al’thunran te bewaken smeedt de jonge krijgsheer plannen om zijn ambitieuze broers te herenigen en de stammen opnieuw onder hetzelfde vaandel te doen marcheren.

note: TRANSLATORS: The name of an Empire campaign
en: The Months of Exile
nl: De Maanden in Ballingschap

note: TRANSLATORS: A short description of a campaign
en: Introduces the Empire.
nl: Introduceert het Imperium.

note: TRANSLATORS: A long description of a campaign
en: Six months ago, Lutius – a young general of the Empire – was sent with 150 soldiers to the frontier beyond the northern forests where Barbarian tribes were crossing onto land held by the Empire. His task was to defend the Empire’s land. At first, everything was calm. He even talked to a few Barbarian children and thought about a peaceful life – side by side with this archaic folk. He began to feel safer and his army began to drop their attention off the potential enemy. That was their undoing. One night in March his unprepared army was attacked by 100 Barbarian footmen and was completely scattered. Only with his bare life he and a handful of his soldiers survived.
nl: Zes maanden geleden werd Lutius, een jonge generaal van het Imperium, met 150 soldaten naar de grens voorbij de noordelijke bossen gezonden, waar de Barbaarse stammen Imperiaal land betraden.  Zijn taak was om het grondgebied van het Imperium te verdedigen.  In eerste instantie was alles kalm.  Hij sprak zelfs met een paar Barbaarse kinderen en dacht aan een vredig leven – als buren van het archaïsche volk.  Hij begon zich veiliger te voelen en de aandacht van zijn leger voor de potentiële vijand verslapte.  Dit werd hun ondergang.  Op een nacht in maart werd zijn onvoorbereide leger aangevallen door 100 Barbaarse voetsoldaten en volledig uiteengedreven.  Met slechts hun leven konden Lutius en een handvol van zijn soldaten ontsnappen.

note: TRANSLATORS: The name of an Atlantean campaign
en: The Run for the Fire
nl: De Vlucht voor het Vuur

note: TRANSLATORS: A short description of a campaign
en: Introduces the Atlanteans.
nl: Introduceert de Atlantiërs.

note: TRANSLATORS: A long description of a campaign
en: When their God lost faith in the Atlanteans and drowned their island, one woman’s struggle for justice and a second chance for her people would become the stuff of legends. Leading the remaining Atlanteans into a new future in a new part of the World, Jundlina became the most powerful human of her time, but at a high cost: her humanity and soul.
nl: Toen hun God het vertrouwen verloor in de Atlantiërs en hun eiland verdronk, vocht één vrouw voor rechtvaardigheid en een tweede kans voor haar volk. Haar verhaal leeft nog voort in de legenden. Jundlina leidde de overige Atlantiërs naar een nieuwe toekomst in een nieuw deel van de wereld en werd zo de machtigste mens van haar tijd, maar tegen een hoge prijs: haar menselijkheid en haar ziel.

note: TRANSLATORS: The name of a Frisian campaign
en: From Water to Ice
nl: Van Water naar IJs

note: TRANSLATORS: A short description of a campaign
en: Introduces the Frisians.
nl: Introduceert de Friezen.

note: TRANSLATORS: A campaign difficulty (easiest of three options)
en: Sailor (Tricky)
nl: Zeeman (Lastig)

note: TRANSLATORS: A campaign difficulty (medium of three options)
en: Steersman (Very Hard)
nl: Stuurman (Zeer Moeilijk)

note: TRANSLATORS: A campaign difficulty (hardest of three options)
en: Captain (Unreasonable)
nl: Kapitein (Onredelijk)

note: TRANSLATORS: A long description of a campaign
en: Living off the ocean is a constant struggle, and even more so for the inhabitants of the Frisian North Sea shore. Was the last storm flood, the most devastating one in human memory, really nothing more than yet another example for the hardships all Frisians have to face – or a sign from the gods that a tribe that only just settled here must seek out an entirely new home?
nl: Leven van de oceaan is een voortdurende strijd, vooral voor de inwoners van de Friese Noordzeekust. Was de laatste stormvloed, de meest verwoestende sinds mensenheugenis, slechts een voorbeeld van de ontberingen die alle Friezen moeten doorstaan – of een teken van de goden dat een pas neergestreken stam op zoek moet gaan naar een geheel nieuw thuis?

en: Not yet implemented
nl: Nog niet geïmplementeerd

en: Nobody
nl: [niemand]

en: Sorry, this map is not yet implemented.
nl: Sorry, deze kaart is nog niet geïmplementeerd.

en: The Strands of Malac’ Mor
nl: De Kusten van Malac’ Mor

en: After losing an important battle against the Barbarians which lead to the loss of a big part of the Empire’s territory, Lutius leaves Fremil to start a new life. But his destiny takes his ship into a heavy storm, which nearly destroys it. Only with a lot of luck he manages to beach his damaged ship on an unknown desert strand and save his people. For now.
nl: Na het verliezen van een belangrijke slag tegen de Barbaren, waardoor een groot deel van het grondgebied van het Rijk verloren ging, verlaat Lutius Fremil om een nieuw leven te beginnen. Maar zijn lot brengt zijn schip in een zware storm die het bijna vernietigt. Alleen met veel geluk slaagt hij erin zijn beschadigde schip op een onbekend woestijnstrand te stranden en zijn volk te redden. Voorlopig toch.

en: An Outpost for Exile
nl: Een Voorpost van Ballingschap

en: Finally the ship was repaired, so Lutius and his people returned to the quest to find a good place for a new beginning. Only a few days later, they land on a green, Mediterranean island, looking like paradise. Overjoyed, they set out to explore this new living space.
nl: Eindelijk was het schip gerepareerd, en Lutius en zijn mensen vervolgden hun zoektocht naar een goede plaats voor een nieuw begin.  Slechts enkele dagen later landden zij op een groen, Mediterraans eiland, dat eruit ziet als een paradijs.  Vol van blijdschap trekken zij erop uit om deze nieuwe leefomgeving te verkennen.

en: Neptune’s Revenge
nl: De Wraak van Neptunus

en: On their way home to defend the Empire, the crew of Lutius was surprised by the will of the gods.
nl: Op weg naar huis om het Imperium te verdedigen werd Lutius' bemanning verrast door de wil van de goden.

en: Surprise, Surprise!
nl: Wat een Verrassing!

en: After returning home, Lutius and his crew are faced with an economy in shambles. Resolving the bottlenecks in the economy will be of utmost importance to reinstate the glory of the Empire.
nl: Na thuiskomst worden Lutius en zijn bemanning geconfronteerd met een economie in puin. Het oplossen van de knelpunten in de economie is van het grootste belang om de glorie van het Rijk te herstellen.

en: The Great Stormflood
nl: De Grote Stormvloed

en: In 1362, the quiet, peaceful life of the inhabitants of the Northern Frisian Islands was disrupted by one of the greatest storm floods in human memory: Saint Marcellus’ Flood. Is it really nothing more than yet another storm, or a sign from the Gods that the Frisian community on the island of Langeness is not wanted here?
nl: In 1362 werd het rustige leven van de Noordelijke Friese Eilandbewoners opgeschrikt door één van de grootste stormvloeden sinds mensenheugenis: de Sint-Marcellusvloed. Is het in werkelijkheid slechts een storm als alle andere, of een teken van de goden dat de Friese gemeenschap op het eiland Langeness hier ongewenst is?

en: This scenario is set in a historical context, but most of the story line is fiction.
nl: Dit scenario speelt zich af in een historische context, maar de verhaallijn is grotendeels verzonnen.

en: An Icy Welcome
nl: Een IJzig Welkom

en: Reebaud and his tribe have arrived in the North. But their arrival between the frozen steppes and the snow-covered mountains is less than welcome…
nl: Reebaud en zijn stam zijn aangekomen in het Noorden. Maar hun aankomst tussen de bevroren steppen en de besneeuwde bergen is niet welkom...

en: Friends in Need
nl: Vrienden in Nood

en: Reebaud and his tribe are living happily in the North. Meanwhile, the countries they have left behind are all but peaceful, and an old friend is in desperate need for their help…
nl: Reebaud en zijn stam leven tevreden in het Noorden. Ondertussen zijn de gebieden die ze hebben verlaten alles behalve vredig, en een oude vriend is  wanhopig en heeft hun hulp nodig...

en: Two Friends Reunited
nl: Twee Vrienden Herenigd

en: Claus and Henneke Lembeck have reached the North at last. But will they be able to convince Reebaud to send them aid?
nl: Claus en Henneke Lembeck hebben eindelijk het noorden bereikt. Maar zullen ze Reebaud kunnen overtuigen om hulp te sturen?

en: Reconquest
nl: Herovering

en: Back in Northern Frisia at last, Claus, Henneke, and Reebaud are preparing for battle against the invaders. They must gather allies and plan their strategy, but the foe is never far away…
nl: Eindelijk terug in Noord-Friesland bereiden Claus, Henneke en Reebaud zich voor op de strijd tegen de indringers. Ze moeten bondgenoten verzamelen en hun strategie plannen, maar de vijand is nooit ver weg...

en: Basic Control
nl: Basisbediening

en: In this tutorial, you will learn how to navigate in Widelands and how to build buildings and roads.
nl: In deze oefencampagne zal je leren je weg te vinden in Widelands en hoe je gebouwen en wegen bouwt.

en: Warfare
nl: Oorlog

en: In this tutorial, you will be taught the secrets of warfare: how to create soldiers, how to train them and how to lead them in battle. Scouting will be also covered.
nl: In deze oefencampagne leer je de geheimen van de oorlogsvoering: soldaten aanmaken, ze trainen en ze ten strijde voeren. Verkennen komt ook aan bod.

en: Seafaring
nl: Zeevaart

en: In this tutorial, you will get to know seafaring, which is how to handle ships and ports, and how to use ferries and waterways.
nl: In deze oefencampagne zal je kennismaken met de zeevaart, hoe je omgaat met schepen en havens en hoe je veerboten en waterwegen gebruikt.

en: Economy and Trading
nl: Economie en handel

en: In this tutorial, you will learn what options Widelands offers to adjust your economy, and how to trade with other players. Recommended for players with some experience.
nl: In deze handleiding leer je welke opties Widelands biedt om je economie aan te passen en hoe je met andere spelers kunt handelen. Aanbevolen voor spelers met enige ervaring.

en: Accurate Europe 1.2
nl: Actueel Europa 1.2

en: Warning: This map is provided as an experimental preview. Although it is better in many ways than Europa 1.2 that it replaces, it probably still has bugs. Furthermore, it is a very large map with more player positions than generally recommended, so it has high hardware requirements.  —  A map for roleplaying historical empires. – This map of Europe aims to be as accurate as practically possible in Widelands. – EASY: Ottoman Empire, Sweden, Russian Empire, Carthage – MEDIUM: French Empire, British Empire, Spain, German Empire, Roman Empire – HARD: Egypt, Poland, Greece
nl: Waarschuwing: Deze kaart wordt aangeboden als een experimentele preview. Hoewel deze kaart in veel opzichten beter is dan Europa 1.2, die hij vervangt, bevat hij waarschijnlijk nog steeds bugs. Bovendien is het een zeer grote kaart met meer spelersposities dan doorgaans wordt aanbevolen, waardoor de hardware-eisen hoog zijn. — Een kaart voor het naspelen van historische rijken. – Deze kaart van Europa streeft ernaar zo nauwkeurig mogelijk te zijn in Widelands. – GEMAKKELIJK: Ottomaans Rijk, Zweden, Russisch Rijk, Carthago – GEMIDDELD: Frans Rijk, Brits Rijk, Spanje, Duits Rijk, Romeins Rijk – MOEILIJK: Egypte, Polen, Griekenland

en: The wide rivers are navigable to create a ”trade network”. All players have their own challenges, but are relatively balanced to be playable: – British Empire: create sustainable colonies – Russian Empire: Very large distances …
nl: De brede rivieren zijn bevaarbaar om een “handelsnetwerk” te vormen. Alle spelers hebben hun eigen uitdagingen, maar zijn relatief evenwichtig om speelbaar te zijn: – Brits Rijk: duurzame kolonies opzetten – Russisch Rijk: zeer grote afstanden …

en: You are an Amoeba, expand and conquer all other Amoebae …
nl: Je bent een Amoeba, breid je uit en verover alle andere Amoebae ...

en: Be aware that you are surrounded by enemies. Disable diplomacy for an easier game, enable it for a more challenging game. Additionally you can define the difficulty by playing against different AI teams. Although some players have more space in the beginning, the map is well balanced.
nl: Wees je ervan bewust dat je omringd bent door vijanden. Schakel diplomatie uit voor een gemakkelijker spel, schakel het in voor een uitdagender spel. Daarnaast kun je de moeilijkheidsgraad bepalen door tegen verschillende AI-teams te spelen. Hoewel sommige spelers in het begin meer ruimte hebben, is de kaart goed uitgebalanceerd.

en: Archipelago Sea
nl: Archipelzee

en: Between Sweden and Finland lies the archipelago sea. This place of incredible beauty is not land, and it is not sea, but it is both. Within a few hundred kilometers, there are no less than 50,000 islands and islets, most no more than a few acres across. The climate is quite mild for its latitude; farming thrives, berries are abundant, and fish plentiful. The small human population of this place never knew famine. You warlording bastards just couldn’t leave this little paradise in peace, could you?
nl: Tussen Zweden en Finland ligt de Finse Archipel.  Deze ongelooflijk mooie plaats is geen land en ook geen zee, het is beiden.  Binnen een afstand van enkele honderden kilometer liggen niet minder dan vijftigduizend eilanden en eilandjes, vele niet groter dan een hectare.  Het klimaat is er gunstig voor de breedtegraad: de landbouw is productief, de bessen talrijk en vis is er in overvloed.  De kleine menselijke bevolking die er leeft heeft nooit honger gekend.  Maar jullie, schandelijke krijgsheren, konden dit kleine paradijs niet in vrede laten bestaan, wel?

en: Large plots are rare on those small islands. Prioritize construction of large buildings on them. Sometimes you will need big military buildings to expand all the way to the next island. The AI will perform poorly.
nl: Grote bouwlocaties zijn zeldzaam op deze kleine eilandjes, reserveer ze voor grote gebouwen.  Soms zal je grote militaire gebouwen nodig hebben om je grondgebied tot het volgende eiland uit te breiden.  De AI zal hier niet goed presteren.

en: pbuczny@gmail.com – edited by Nordfriese
nl: pbuczny@gmail.com – bewerkt door Nordfriese

en: Long, economic play in beautiful land. Try every player!
nl: Lang, economisch spel in een schitterend land. Probeer iedere speler!

en: Atoll
nl: Atol

en: Who will be the real king of the big atoll?
nl: Wie zal de echte Koning zijn van het grote atol?

en: It’s a pleasure to settle in the beauty of this fissured countryside. But the ways to encompass these large territories are long and meandering, so it is easy to err into the land of the foreign clans.
nl: Het is een waar genoegen om zich te vestigen in de schoonheid van dit doorkliefde landschap.  Maar de wegen om deze uitgestrekte territoria te omvatten zijn lang en slingerend, dus het is gemakkelijk om per ongeluk in het land van de andere stammen te belanden.

en: Checkmate
nl: Schaakmat

en: Whether just one of nature’s strangest features or the creation of a mad (and game-hungry) god, this weird battleground awaits two opponents for another confrontation.
nl: Ofwel één der vreemdste verschijnselen uit de natuur, ofwel de creatie van een waanzinnige (en speelzieke) god: dit bizarre strijdperk wacht op twee tegenstanders voor de volgende confrontatie.

en: Comet Island
nl: Komeeteiland

en: Nasenbaer – edited by king_of_nowhere
nl: Nasenbaer – aangepast door king_of_nowhere

en: A few miles in front of Gerion Coast lies a small unnamed island. Until now, you have not seen any reason to sail there, but yesterday a big fireball came from the sky and touched down in its center. Is this a sign of the Gods? You believe it is and you hope that your tribe will find the treasure of this island before other tribes will follow.
nl: Enkele kilometers uit de kust van Gerion ligt een klein naamloos eiland. Tot nu zag je geen enkele reden om daar aan te leggen, maar gisteren daalde er een enorme vuurbal uit de hemel en landde midden op het eiland. Is het een teken van de Goden? Jij denkt van wel en hoopt dat je stam de schatten van dit eiland zal vinden voor andere stammen zullen volgen.

en: Red player is close to the ores, but has little fertile terrain. Yellow player has plenty of good land, but must move far from his starting position to find ores. Blue player takes the middle ground – he has some fertile land and is not too far away from the resources.
nl: De rode speler bevindt zich dicht bij de ertsen maar heeft weinig vruchtbaar land.  Geel heeft veel goede grond, maar moet ver van het hoofdkwartier gaan om grondstoffen te delven.  Voor blauw is het tussenin: die heeft enige vruchtbare grond en bevindt zich niet te ver van de ertsen.

en: Crater
nl: Krater

en: Long after a meteor crashed into a couple of mountains, life blossoms in the crater. Two tribes are now fighting for the rich resources.
nl: Lang nadat een meteoor in een paar bergen is geslagen, bloeit er leven in de krater. Twee stammen vechten nu voor de kostbare rijkdommen.

en: Crossing the Horizon
nl: Voorbij de Horizon

en: Kristin – edited by 3plus4i
nl: Kirstin – bewerkt door 3plus4i

en: Man your ship and sail to the horizon.
nl: Beman je schip en zeil naar de horizon.

en: Dolomites 3.0
nl: Dolomieten 3.0

en: The jewel of the alps, the dolomites mountain range has been declared a world heritage site for its pristine beauty. This map is an as-faithful-as-reasonable reconstruction of the area delimited by Cortina d’Ampezzo in the north-east and Canazei in the south-west. If you have to be pitted in a duel to the death with your enemies, it may as well be in a beautiful place.
nl: Het pronkstuk van de Aplen, de bergketen Dolomieten is tot wereld erfgoed verklaard vanwege de ongerepte schoonheid. Deze kaart is een zo-goed-als-mogelijke reconstruntie van het gebied afgebakend door Cortina d’Ampezzo in het noord-oosten en Canazei in het zuid-westen. Als je wordt lek geprikt door je vijand in een duel tot de dood erop volgt, dan kan dat even goed op een schitterende plek.

en: The mountains have an abundance of flat ground. Unfortunately, most of it is vertical – use the little building space you have wisely. A fortress at the mouth of a narrow mountain pass can be a formidable obstacle to an enemy army – use the terrain to your advantage. Chop all trees and expand wherever you can – it’s the only way to find all the precious farm spaces.
nl: Aan de bergen ontbreekt het vlakke grond. Erger nog, het meeste is vertikaal – gebruik het kleine beetje bouw ruimte dat je hebt wijselijk. Een kasteel aan het begin van een smalle bergpas kan een enorm obstakel zijn voor een vijandelijk leger – gebruik je omgeving in je voordeel. Kap alle bomen en breidt uit waar je kan – het is je enige mogelijkheid om die kostbare landbouwgrond te vinden.

en: Egyptian Mandala v1.2
nl: Egyptische Mandala v1.2

en: They hardly had time to prepare themselves when they embarked for this island. According to your explorers, however, things will not go as easily as you were told earlier. You should expect fierce opposition. Expand your base and be the first to reach the ring of power.
nl: Ze hadden nauwelijks tijd om zich voor te bereiden toen ze naar dit eiland vertrokken. Volgens uw ontdekkingsreizigers zal het echter niet zo gemakkelijk gaan als u eerder werd verteld. U kunt hevige tegenstand verwachten. Breid uw basis uit en wees de eerste die de ring van macht bereikt.

en: Equal starting conditions for three players.
nl: Gelijke startcondities voor drie spelers.

en: Fellowships
nl: Vriendschappen

en: Ships are your best fellows. Starting positions are similar, so the map should be fair.
nl: Schepen zijn je beste vrienden.  De startposities zijn gelijkaardig, de kaart zou dus eerlijk moeten zijn.

en: This is a somewhat technical map, and it is best suited for two or three human players. Coal is hard to find – consider making some. There is gold near the starting point – do you see it?
nl: Dit is een nogal technische kaart, best geschikt voor twee of drie menselijke spelers.  Kolen zijn moeilijk te vinden – maak ze misschien zelf aan.  Er is goud te vinden bij het beginpunt, zie je het?

en: Finnish Lakes
nl: Finse Meren

en: These are the beautiful Finnish lands of lakes, rivers, ancient forests and mountains. It is up to you to find a way through these lands.
nl: Dit is het mooie Finse landschap dat bestaat uit meren, rivieren, oude bossen en bergen.  Aan jou om een weg te vinden door dit land.

en: Yellow player has a much easier starting position than the other two; this map is suited for 1v2.
nl: De gele speler heeft een veel gemakkelijker startpositie dan de andere twee, deze kaart is geschikt voor één-tegen-twee.

en: Firegames
nl: Vuurspelen

en: Is this a test by the Gods or an evil plan by someone else, that you and your tribe woke up on this island among fire and lava? Until now it seems as if you are alone, but no-one knows what might happen if you met an opposing tribe?
nl: Is dit een test door de Goden of een kwaad plan van iemand anders, dat jij en je stam ontwaakten op dit eiland tussen vuur en lava? Tot nu lijkt het erop dat je alleen bent, maar niemand weet wat er kan gebeuren als je een vijandige stam tegenkomt.

en: Forest Valley v2.0
nl: Bosvallei v2.0

en: A river valley surrounded by mountains with lots of resources except coal. Plenty of flat building space.
nl: Een riviervallei omgeven door bergen met veel grondstoffen, behalve steenkool. Veel vlakke bouwgrond.

en: Four Castles
nl: Vier Kastelen

en: Well protected in their mighty fortresses, four power-hungry warlords are completing their schemes to dominate these lands…
nl: Goed beschermd in hun machtige kastelen zijn vier op macht beluste krijgsheren hun plannen aan het voltooien om deze landen te domineren…

en: Four Mountains
nl: Vier Bergen

en: Each tribe is surrounded by four mighty mountains. Who will first conquer them and claim the resources for his own tribe?
nl: Elke stam wordt omgeven door vier machtige bergen. Wie zal ze als eerste veroveren en de hulpbronnen opeisen voor zijn eigen stam?

en: I: Water can be found along the river. II: Snowmen mark additional water sources. III: Each mountain contains only one resource.
nl: I: Water kan worden gevonden langs de rivier.  II: Sneeuwmannen duiden extra waterbronnen aan.  III: Iedere berg bevat slechts één soort grondstof.

en: Full Moon
nl: Volle Maan

en: Whether it is the latest solstice, or lunar illness, something moves these tribes towards their final ordeal.
nl: Of het nu de laatste zonnewende is of de maanziekte, iets lijkt deze stammen naar hun laatste beproeving te bewegen.

en: Glacier Lake
nl: Gletsjermeer

en: Your tribe has dwelt on this beautiful and lonely glacier lake for a long time. No one disturbed you and the resources were sufficient for your whole tribe, but a few months ago another tribe came over the mountains and settled down. And you are sure that there is only enough space for one tribe.
nl: Lange tijd heeft je stam aan dit prachtige en eenzame gletsjermeer verbleven, niemand verstoorde je en er waren genoeg grondstoffen voor je hele stam.  Maar een paar maanden geleden is er een andere stam over de bergen gekomen en hier neergestreken.  En je weet zeker dat er maar genoeg plaats is voor één stam.

en: Golden Peninsula
nl: Gouden Schiereiland

en: Two empires race for the treasures of a legendary peninsula…
nl: Twee koninkrijken maken jacht op de schatten van een legendarisch schiereiland…

en: Ice wars
nl: IJsoorlogen

en: Autumn became winter. Some things are frozen, but not the war.
nl: Herfst werd winter. Sommige zaken zijn bevroren, maar niet de oorlog.

en: Start positions are clockwise
nl: Beginposities zijn met de klok mee

en: Islands at War
nl: Eilanden in Oorlog

en: For centuries, you’ve lived peacefully side by side with the other tribe on the neighboring island. This peace seems to come to an end now – your neighbor has begun to expand.
nl: Eeuwenlang heb je vreedzaam samengeleefd met de andere stam op het naburige eiland.  Deze vrede lijkt ten einde – je buurman begint uit te breiden.

en: Kings and Queens
nl: Koningen en Koninginnen

en: An old legend tells that these seven kingdoms, that have flourished for ages in prosperity, will someday collapse into a devastating war. Has your latest betrayal been one too many and will the prophecy come true?
nl: Een oude legende vertelt dat deze zeven koninkrijken, die eeuwenlang hebben gebloeid in voorspoed, op een dag in een vernietigende oorlog zullen ineenstorten.  Was jouw laatste verraad er één te veel en zal de profetie uitkomen?

en: Lake of Tranquility
nl: Meer van Rust

en: This lake, deep in the most ancient forests, has long been known for its beauty and idyllic peace. However, its sanctity has been disturbed now, as two hostile tribes have arrived at its shores…
nl: Dit meer, diep in de oudste oerbossen, stond lang bekend om zijn schoonheid en idyllische rust.  Maar deze gewijde plaats is nu verstoord, omdat twee vijandige stammen aan de oevers zijn gearriveerd…

en: Last Bastion
nl: Laatste Bastion

en: Another Barbarian – edited by king_of_nowhere
nl: Another Barbarian – aangepast door king_of_nowhere

en: The whimsical Gods didn’t answer our prayers. Instead, the increasing sunlight heated up the Earth a thousandfold and melted glaciers and people were plunged into the deep. But now – high in the majestic mountains, on the last scrap of land – two surviving tribes are sheltering. Even though the Gods showed mercy and the climate thus turned cooler again, the water is still rising and rising. Onto the last secure place – the highest mountain range where the amount of gold and the space to live merely suffice for one tribe – only two opposite paths lead. But remember, be careful… this last living space is also a hard and small place to live.
nl: Guitige Goden verhoorden onze gebeden niet.  Integendeel: de hetere Zon verwarmde de aarde duizendmaal en smolt de gletsjers en gooide mensen in het diepe.  Maar nu – hoog in de majestueuze bergen, op het laatste strookje land – hebben twee overlevende stammen onderdak gevonden.  Hoewel de Goden genade toonden en het klimaat lieten afkoelen, is het water nog steeds aan het stijgen en stijgen.  Naar de laatste veilige plek – de hoogste bergketen waar de goudvoorraad en de ruimte net volstaan voor één stam – leiden slechts twee tegengestelde paden.  Maar denk eraan: wees voorzichtig…  Deze laatste leefruimte is ook een harde en benauwde plek om te leven.

en: Don’t forget to take care of your timber supplies, you’ll need them.
nl: Vergeet niet op je houtvoorraad te zorgen, je zult hem nodig hebben.

en: Last Survivors
nl: Laatste Overlevenden

en: Four tribes fighting for dominance in a stark area. Resources are scattered all over the map.
nl: Vier stammen vechten voor het overwicht in een onherbergzaam gebied.  Grondstoffen liggen verspreid over de hele kaart.

en: Lesser Ring 1.2
nl: Mindere Ring 1.2

en: A fair 8-player map with natural geographic features dividing land. The geographic features are meant to be somewhat realistic with rivers flowing from glaciers in the mountains through hills and flatlands into the sea. Gold is a much rarer resource compared to coal and iron. Different resources are often found at some distance to each other.
nl: Een eerlijk 8-speler kaart met natuurlijke geografische eigenschappen die het land opdelen. De geografische eigenschappen moeten een natuurlijk beeld geven met realistische rivierstromen vanaf de gletsjers in de bergen door dalen en vlaktes tot aan zee. Goud is een erg zeldzame grondstof vergeleken met kolen en ijzer. De verschillende grondstoffen worden meestal op enige afstand van elkaar gevonden.

en: Long, long way v2
nl: Lange, lange weg v2

en: >Where dat? A thousand miles from here.< [Porgy and Bess] You have to go long, long way to conquere all the islands. Good luck!
nl: >Where dat? A thousand miles from here.< [Porgy and Bess] Er is een lange, lange weg te gaan om alle drie de eilanden te veroveren. Veel succes!

en: Island Hopping
nl: Eilandhoppen

en: A special tournament in Atlantean culture is the so-called ‘Island Hopping’, where two or more groups try to reach the center island as fast as possible, to be the first erecting a castle on the top of the central mountain.
nl: Een speciaal toernooi in de Atlantische cultuur is het zogenaamde 'eilandhoppen', waarbij twee of meer groepen zo snel mogelijk het centrale eiland proberen te bereiken, om daar als eerste een kasteel op de top van de centrale berg te bouwen.

en: Smugglers
nl: Smokkelaars

en: Your well established smuggling routes suddenly got busy: two other tribes have appeared and now a rivalry among smugglers has started. Which team will be the first to smuggle a certain number of wares?
nl: Jouw goed verankerde smokkelroutes krijgen het plotseling druk: twee andere stammen zijn verschenen en er is nu rivaliteit onder smokkelaars begonnen.  Welk team zal de eerste zijn om een bepaald aantal goederen te smokkelen?

en: Trident of Fire
nl: Vuurdrietand

en: In the vicinity of three major volcanoes, six lovely islands are inviting settlers to start a new life. Deserts and a quickly growing forest wait to be discovered. But only by becoming a naval power will your tribe be able to explore enough resources to compete with its opponents.
nl: In de omgeving van drie grote vulkanen nodigen zes lieflijke eilanden kolonisten uit een nieuw leven te beginnen. Woestijnen en een snel groeiend bos wachten erop te worden ontdekt. Maar slechts door een zeemacht te worden zal jouw stam ertoe in staat zijn voldoende delfstoffen te ontdekken om met haar tegenstanders te kunnen wedijveren.

en: Mystical Maze
nl: Mystiek Labyrint

en: There are two big questions in the air: Who created this unbelievably big maze, and what can be found inside?
nl: Er staan twee grote vragen open: Wie heeft dit ongelooflijk grote doolhof gemaakt en wat kan erbinnen gevonden worden?

en: No metal challenge v2
nl: Uitdaging zonder metaal v2

en: This map is intended as a solo challenge for those very skilled players that find 1 vs 6 against the AI too easy. Blue player has no metal (except a bit of iron to kickstart your economy), so you have to rely on the 5% production of an empty mine. And you’re still 1 vs 6 (though of course you can remove some AI players to make it a bit easier). Good luck!
nl: Deze kaart is bedoelt voor de zeer behendige speler die vindt dat 1 tegen 6 tegen de AI nog te makkelijk is. De Blauwe Speler heeft geen metaal (behalve een opstart hulp voor je economie), dus je bent afhankelijk van de 5% productie schaal van een lege mijn. En je moet nog steeds 1 tegen 6 (alhoewel je sommige AI spelers kan verwijderen om het iets makkelijker te maken). Veel Geluk!

en: Only a small hill in the centre of the map connects these four competing tribes. Lead your army to this hill right away and build a giant stronghold as a sign of your superiority!
nl: Slechts een kleine heuvel in het midden van de kaart verbindt deze vier wedijverende stammen. Leid je leger rechtstreeks naar deze heuvel en bouw een gigantisch bolwerk als een teken van jouw superioriteit!

en: There is space for only one stronghold in the centre. Water can be found everywhere, so there is no need to send out geologists.
nl: In het midden is slechts ruimte voor één burcht. Water kan overal worden gevonden, dus is het niet nodig om geologen op pad te sturen.

en: River Explorers
nl: Rivierverkenners

en: Each player has a different obstacle to expansion, and there’s always more than one way to overcome it. While the AI can be defeated here without building a single ship, players are advised to make ports and shipyards a priority – expeditions are universally useful and are often the fastest way to gold deposits.
nl: Elke speler heeft een ander obstakel voor uitbreiding, en er is altijd meer dan één manier om het te overwinnen.  Hoewel de AI kan worden verslagen zonder één enkel schip te bouwen, zouden spelers best van havens en scheepswerven een prioriteit maken – expedities zijn universeel nuttig en zijn vaak de snelste weg naar goudvoorraden.

en: Riverlands
nl: Rivierenlanden

en: A mystical land, full of different landscapes, which are all crossed by a handful of big rivers.
nl: Een mystiek land met een grote verscheidenheid aan landschappen die door een handvol grote rivieren worden doorkruist.

en: Along The River
nl: Langs De Rivier

en: It is the land where the sun is hardly seen during the winter and where spring floods away any reminiscence of the past. Strange tensions have grown among its residents and many selfish rulers have taken advantage of the chaos. The superstitious people appear to be no obstacle for the developments of better equipped armies. Tough times are on the brink of emerging, and you should heed the words of your wise advisors, or fade into oblivion like the others.
nl: Dit is het land waar de zon nauwelijks gezien wordt tijdens de winter en waar de lente elk overblijfsel uit het verleden weg spoelt. Een vreemde spanning groeide tussen de inwoners en veel egoistische leiders hebben misbruik gemaakt van de omstandigheden. Het bijgelovige volk lijkt geen hindernis voor de ontwikkeling van beter uitgedoste legers. Moeilijke tijden staan op het punt van aanbreken, en je moet acht slaan op de woorden van je adviseurs, of  verdwijnen in vergetelheid zoals de anderen.

en: The Green Plateau
nl: De Groene Hoogvlakte

en: You are standing on an island, crowned by mighty mountains which keep a wonderful and mighty treasure in their middle – The Green Plateau, which is hard to conquer but easy to lose. So, if you want it, be aware of the other clans.
nl: Je staat op een eiland gekroond met machtige bergen die een schitterende en rijke schat in hun midden bewaren - de Groene Hoogvlakte, moeilijk te verkrijgen maar makkelijk te verliezen.  Dus, als je ze wilt, moet je de andere clans in de gaten houden.

en: Sandy Passes
nl: Zandige Passen

en: Four tribes struggle with their nearest neighbor to be the first to reach the mountain of gold that promises riches beyond belief. But can the two remaining ones share the resources wisely?
nl: Vier stammen worstelen met de dichtstbijzijnde buur om de eerste te zijn die de berg met goud bereikt die rijkdommen belooft die ieders bevattingsvermogen te boven gaan. Maar kunnen de twee overgeblevenen de hulpbronnen wijselijk delen?

en: Swamp Island
nl: Moeraseiland

en: It smells like swamp, it looks like swamp and it is a swamp. But it is the place you were born and where you’ve lived your whole life. If you don’t want to lose it, defend it!
nl: Het ruikt als een moeras, het ziet er uit als een moeras en het is een moeras. Maar het is de plaats waar je geboren bent en waar je al je hele leven woont. Als je het niet wilt verliezen, verdedig het!

en: Swamp Monks
nl: Moerasmonniken

en: It is said that the old war monks, living in the even older swamps, are the key to control over the whole island.
nl: Er word gefluisterd dat de oude gevechtsmonniken die in het nog oudere moeras leven de sleutel zijn tot de bezetting van het gehele eiland.

en: Tasmanian Black War
nl: Tasmaanse Zwarte Oorlog

en: Welcome, intruder! You’re like a European conqueror from the early 1800s when they settled the Van Diemen land – later known as Tasmania. Between 1828 and 1832 there was a war called the Black War in which the British Empire eradicated almost the entire Aboriginal population of the Van Diemen land. – The map simulates a scattered British Empire but without any advantages – actually it offers some great disadvantages and you will likely have a hard time conquering Tasmania. During the historical Black War the ratio between Europeans and Aboriginals was around one against ten, but this time they’re armed to the teeth for a rematch.
nl: Welkom, indringer! Je bent net als een Europese veroveraar uit het begin van de jaren 1800, toen ze het land Van Diemen koloniseerden – later bekend als Tasmanië. Tussen 1828 en 1832 vond er een oorlog plaats die de Zwarte Oorlog werd genoemd, waarin het Britse Rijk bijna de hele Aboriginalbevolking van het land Van Diemen uitroeide. – De kaart simuleert een verspreid Brits Rijk, maar zonder enige voordelen – het biedt zelfs een aantal grote nadelen en je zult waarschijnlijk moeite hebben om Tasmanië te veroveren. Tijdens de historische Black War was de verhouding tussen Europeanen en Aboriginals ongeveer één op tien, maar deze keer zijn ze tot de tanden bewapend voor een rematch.

en: This map is intended to be played by a single player from the blue player’s starting location as Empire. Choose Barbarians and Amazons for the rival tribes. If you want a challenge, put them all on the same side and disable Diplomacy. Or you can play with every player against all others, with a win condition of Territorial Time. This map isn’t suitable for short games and one game will likely take more than ten hours. The AI has great capability on this map. One of the computer players will likely also begin seafaring and competing for the best harbor places on the Tasmanian coast, so you’ve been warned!
nl: Deze kaart is bedoeld om door één speler te worden gespeeld vanaf de startlocatie van de blauwe speler als Empire. Kies Barbarians en Amazons als rivaliserende stammen. Als je een uitdaging wilt, zet ze dan allemaal aan dezelfde kant en schakel Diplomacy uit. Of je kunt spelen met elke speler tegen alle anderen, met als winstvoorwaarde Territoriale Tijd. Deze kaart is niet geschikt voor korte spellen en een spel duurt waarschijnlijk meer dan tien uur. De AI heeft grote capaciteiten op deze kaart. Een van de computerspelers zal waarschijnlijk ook gaan zeilen en strijden om de beste havenplaatsen aan de Tasmaanse kust, dus je bent gewaarschuwd!

en: The Big Lake
nl: Het Grote Meer

en: This island once appeared out of the deepest depths of the sea. In those days, fire rose out of the salty seawater and brought ash, stones and soil to light. And the fire came nearer and nearer to the sun, while the mountain grew and grew. Until one day, when the whole fire mountain exploded. Nowadays only this ring is left from that mighty fire mountain. Do you think that it is big enough for more than one tribe?
nl: Dit eiland steeg ooit op uit de diepste lagen van de zee. In die dagen rees het vuur uit het zoute zeewater en bracht as, steen en aarde aan het oppervlak. En het vuur steeg hoger en hoger naar de zon, terwijl de berg groeide en groeide. Tot op een dag de hele vuurberg ontplofte. Nu is er slechts nog deze ring over van die machtige vuurberg. Denk je dat het groot genoeg is voor meer dan één stam?

en: The Far North
nl: Het Verre Noorden

en: Some say that impenetrable lands to the far north scared away even the most courageous settlers and the bravest of the brave warriors. Big and old forests, full of big and predatory game, cut across by wetlands and hills were shrouded in mystery. The ones who had managed to come back mentioned tremendous buildings, decorated with carvings and gold from majestic mountain ranges somewhere amongst the wilderness. Dozens of years after only some crumbly ruins remain of these good old times, covered with moss and trees. Their shapes give only an idea about the craftsmanship of ancient constructors. Nobody knows why they (have) disappeared. Nobody knows why. People say that now nothing is blocking the road to wealth. But many will die pulled apart by wolves, engulfed by swamp… encircled by hostile tribes.
nl: Sommigen zeggen dat ondoordringbare landen in het verre noorden zelfs de meest onverschrokken kolonisten en de dapperste der dappere strijders afschrikten.  Grote en oude wouden, vol groot en jagend wild, doorsneden door drassige gronden en bergen, werden door mysteries omringd.  Degenen die erin slaagden terug te keren, spraken over geweldige bouwwerken, versierd met snijwerk en goud uit majestueuze bergketens, ergens in de wildernis.  Tientallen jaren later staan er nog slechts enkele bouwvallige ruïnes van deze goede oude tijd, overwoekerd met mos en bomen.  Hun vormen geven slechts een idee van het vakmanschap van de oude bouwers.  Niemand weet waarom ze zijn verdwenen.  Niemand weet het.  Mensen zeggen dat de weg naar rijkdom nu open staat.  Maar velen zullen worden verscheurd door wolven of opgeslokt door het moeras – omgeven door vijandige stammen.

en: The Islands of the Eight Tribes
nl: De Eilanden van de Acht Stammen

en: This map is designed for a long game! Eight tribes, three islands, and lots of resources. Colonization and ferries can give you a big advantage, but this is not necessary to defeat other players. If you want to delay the fighting, you can turn off the last four players.
nl: Deze kaart is ontworpen voor een lang spel! Acht stammen, drie eilanden en veel grondstoffen. Kolonisatie en veerboten kunnen je een groot voordeel opleveren, maar dit is niet noodzakelijk om andere spelers te verslaan. Als je de gevechten wilt uitstellen, kun je de laatste vier spelers uitschakelen.

en: The Long Way
nl: De Lange Weg

en: Another strange test by the Gods. To reach the other side, there seems to be no other way but to occupy the land of your enemies.
nl: Een andere vreemde beproeving door de goden. Om de andere kant te bereiken, lijkt er geen andere weg te zijn behalve het bezetten van het land van je vijanden.

en: The Nile
nl: De Nijl

en: The river has always provided food and communication. This time, eight empires will fight for control over this land.
nl: De rivier heeft altijd voedsel en communicatie verschaft. Ditmaal zullen acht imperia vechten voor de macht over dit land.

en: Use the river wisely. Your opponents will do the same. You will find the main ore resources deep in the desert.
nl: Gebruik de rivier verstandig – je tegenstanders zullen hetzelfde doen.  De belangrijkste vindplaatsen voor ertsen liggen diep in de woestijn.

en: The Oasis Triangle
nl: De Oasedriehoek

en: There is something mystical like a gray atmosphere around these three oases, which no one has found out about yet. Perhaps you will be the one, but be aware of the others who are searching too!
nl: Rond deze oases hangt er iets mystieks, als een grijze sfeer, waarover nog niemand iets heeft uitgevonden.  Misschien ben jij de ontdekker, maar pas op voor de anderen die er ook naar op zoek zijn!

en: The Pass Through the Mountains
nl: De Pas door de Bergen

en: In this mountainous area two princes have settled. Now they are expanding their territories, unaware of the fact that they are not alone!
nl: In dit bergachtige gebied hebben twee prinsen zich gevestigd. Nu zijn ze aan het uitbreiden, onbewust van het feit dat ze niet alleen zijn!

en: The Thaw
nl: De Dooi

en: Another thaw set in. Three tribes were sheltering from severe winter among majestic mountains. At the time of the solstice they listened to the oracle and went to war. The only survivor will sacrifice his enemies’ treasures on the ancient altar, build there a splendid castle and gain the goodwill and respect of the Gods.
nl: Een nieuwe dooi zet in.  Drie stammen hebben tussen de majestueuze bergen gescholen voor de strenge winter.  Tijdens de zonnewende hebben ze geluisterd naar het orakel, en zijn ze oorlog gaan voeren.  De enige overlever zal de schatten van zijn vijand op het eeuwenoude altaar offeren, er een prachtig kasteel bouwen en de goede wil en het respect van de Goden verkrijgen.

en: Three Warriors
nl: Drie Strijders

en: Mighty mountains divide this land into three fertile valleys. But a path connects the valleys and thus a fight seems inescapable!
nl: Geweldige bergen verdelen dit land in drie vruchtbare valleien.  Maar een pad verbindt de valleien, en een gevecht lijkt onontkoombaar!

en: Water can be found around the lakes.
nl: Er kan water gevonden worden rond de meren.

en: Together We’re Strong
nl: Samen staan we Sterk

en: The four mighty harbors of the Craw Islands have been trading their goods among each other for ages. All of them needed resources that they could not produce in their own territory and in exchange provided other resources to those that could not produce them. Based on these trades, a very friendly commerce was common between the four harbors and the people living on the Craw Islands – until recently, when two of the harbors united to form an exclusive trade alliance, forcing the other two to do the same. Suddenly, it seems only a matter of time before the first fights between the harbors will shatter the peaceful life that has lasted for so long…
nl: De vier machtige havens van de Craweilanden verhandelden al eeuwenlang hun goederen met elkaar.  Elk van hen had grondstoffen nodig, die zij niet op hun eigen territorium konden maken en verschafte in ruil grondstoffen die de ander niet kon maken.  Op basis van deze handel was een zeer vriendschappelijke commercie gebruikelijk tussen de vier havens en de mensen die op de Craweilanden woonden – totdat onlangs twee van de havens zich verenigden in een exclusieve alliantie, wat de andere twee ertoe dwong hetzelfde te doen.  Plotseling lijkt het slechts een kwestie van tijd dat de eerste gevechten tussen de havens het vreedzame leven dat zolang had geduurd zullen opschudden…

en: Twin Lagoons
nl: Tweelinglagunes

en: When the wind swelled up and the first dunes were formed on these abandoned twin lagoons, nobody could have expected that two tribes that are desperately searching for more resources to support their endlessly ongoing wars, would end up in this forgotten place at the same time and for the same well-known reason.
nl: Toen de wind aanzwol en de eerste duinen werden gevormd op deze afgelegen tweelinglagunes had niemand kunnen vermoeden dat twee stammen, wanhopig op zoek naar meer delfstoffen om hun eindeloze oorlogen te ondersteunen, terecht zouden komen op deze vergeten plek op hetzelfde moment en om dezelfde bekende reden.

en: Defend your transport lines, or use ships to bypass the opponent. Then remove all enemy activity.
nl: Verdedig je transportroutes of gebruik schepen om de vijand te omzeilen.  Verwijder daarna iedere vijandige activiteit.

en: Two Frontiers
nl: Twee Grenzen

en: A multiplayer battle map on a small circle-shaped island.
nl: Een strijdkaart voor meerdere spelers op een klein cirkelvormig eiland.

en: Wide World
nl: Wijde Wereld

en: The world is not enough! If you want to win, you have to send some ships. But remember: your opponents are very close to you.
nl: De wereld is niet genoeg!  Als je wil winnen moet je schepen zenden.  Maar denk eraan, je tegenstanders zijn vlakbij.

en: Wisent Valley
nl: Wisentenvallei

en: It seems as if this magical valley has been inhabited by wisents since the beginning of days. When your tribe came to this place, you were sure that it offered enough space for a peaceful life. But can your tribe live in peace with your neighbors?
nl: Het lijkt alsof deze magische vallei sinds het begin der dagen bewoond werd door wisenten.  Toen je stam naar deze plek kwam, was je er zeker van dat ze genoeg ruimte bood voor een vredig leven.  Maar kan je stam in vrede leven met je buren?

en: The black player is surrounded in the center with no resources, so there are three different ways to use this map: without the black player for a normal 4 players’ map, with a black AI to add a complication to the expansion of the other players, or you can play as a challenge with the black player against the other 4 (VERY difficult).
nl: De zwarte speler in het midden heeft geen grondstoffen in zijn buurt, er zijn dus drie manieren om deze kaart te gebruiken:  zonder zwart als een normale kaart voor vier spelers; met een zwarte AI als hindernis voor de uitbreiding van de andere spelers; of je speelt een uitdaging als zwart tegen de vier anderen (erg moeilijk).
