Widelands - en to br translation catalogue (36 entries)

en: From Nemesis to Genesis
br: Eus an Nemesiezh d'ar Geneliezh

en: This Land is Our Land
br: Deomp emañ ar Vro-mañ

note: TRANSLATORS: The difficulty level of a campaign
en: Easy.
br: Aes.

note: TRANSLATORS: The difficulty level of a campaign
en: Medium.
br: Etre.

note: TRANSLATORS: The difficulty level of a campaign
en: Hard.
br: Diaes.

note: TRANSLATORS: The name of a Barbarian campaign
en: The Second Empire
br: An Eil Impalaerezh

note: TRANSLATORS: A short description of a campaign
en: Introduces the Barbarians.
br: Un tañva d'ar varbared.

note: TRANSLATORS: A short description of a campaign
en: Introduces the Empire.
br: Un tañva d'an Impalaerezh.

note: TRANSLATORS: The name of an Atlantean campaign
en: The Run for the Fire
br: Redadeg an Tan

note: TRANSLATORS: A short description of a campaign
en: Introduces the Atlanteans.
br: Un tañva d'an Atlantiz.

note: TRANSLATORS: The name of a Frisian campaign
en: From Water to Ice
br: Diouzh dour da skorn

note: TRANSLATORS: A short description of a campaign
en: Introduces the Frisians.
br: Un tañva d'ar Frizoned.

en: Not yet implemented
br: Ket c'hoazh emblementet

en: Sorry, this map is not yet implemented.
br: Digarezit, ar gartenn-mañ n'emañ ket c'hoazh emblementet.

en: Warfare
br: Ar brezeliñ

en: Seafaring
br: Buhez Merdeer

en: Crater
br: Ar c'hrater

en: Four Castles
br: Ar pevar c'hastell

en: Four Mountains
br: Ar pevar menez

en: Full Moon
br: Kann al loar

en: Glacier Lake
br: Lenn ar skorneg

en: Golden Peninsula
br: Al ledenez alaouret

en: Ice wars
br: Brezelioù ar skorn

en: Islands at War
br: Brezel war an inizi

en: Kings and Queens
br: Roueed ha rouanezed

en: Lake of Tranquility
br: Lenn ar sioulder

en: Another Barbarian – edited by king_of_nowhere
br: Ur barbar all – embannet gant king_of_nowhere

en: Island Hopping
br: Lamm-enez

en: Smugglers
br: Floderien

en: Trident of Fire
br: Tridant an Tan

en: The Big Lake
br: Al lenn vras

en: The Islands of the Eight Tribes
br: Inizi an Eizh Meuriad

en: The Nile
br: An Nil

en: Three Warriors
br: An tri brezelour

en: Water can be found around the lakes.
br: Kavet e vez dour tro-dro al lennoù.

en: Together We’re Strong
br: Asambles omp kreñv
