Widelands - en to es translation catalogue (147 entries)

en: Ensure the supply of building wares
es: Asegura el suministro de materiales de construcción

en: Supply Building Wares
es: Suministro de Materiales de Construcción

en: Supply basic building material for your economy:
es: Suministro de material de construcción básico para tu economía:

en: Build a quarry
es: Construye una cantera

en: Build two woodcutter’s houses
es: Construye dos casas de leñadores

en: Build two forester’s houses
es: Construye dos casas de silvicultores

en: Build a sawmill
es: Construye un aserradero

en: Expand your territory and explore
es: Expande tu territorio y explora

en: Expand and Explore
es: Expandir y Explorar

en: The island is huge and as long as we are not sure that we are alone here, we cannot relax. Explore and conquer it, this is the only way to protect us from threats on the island and from Atlantis.
es: La isla es enorme y siempre cuando no estemos seguros de que estamos solos aquí, no podemos relajarnos. Explora y conquístalo, es la única forma de protegernos de las amenazas de la isla y de los atlantes.

en: Build military sites to expand your territory
es: Construye sitios militares para expandir tu territorio

en: Establish a solid food production
es: Establece una solida producción de comida

en: Food Production
es: Producción de comida

en: Food is very important for mines and military training areas. Establish a well working food environment by building at least one farm, one blackroot farm and a mill. The two kinds of flour together with water from a well will be baked into bread in a bakery, so build a bakery and a well, too.
es: La comida es muy importante para minas y zonas de entrenamiento militar. Establece un buen ambiente de producción de comida construyendo al menos una granja, una granja de raíz negra y un molino. Los dos tipos de harina junto con agua de un pozo serán horneados en pan en una panadería, así que construye una panadería y un pozo también.

en: The other two important food wares are smoked fish and smoked meat. Raw meat is delivered from a hunter. A fisher gets the fish out of the sea while a fish breeder makes sure that a school of fish does not go extinct by breeding more. The smoking happens in a smokery, you will need at least two of those.
es: Los otros dos productos alimenticios importantes son el pescado ahumado y la carne ahumada. La carne cruda la entrega un cazador. Un pescador saca los peces del mar mientras un criador de peces se asegura de que un banco de peces no se extinga al reproducirse más. El ahumado se realiza en un ahumador, necesitarás al menos dos de ellos.

en: Build a farm and a blackroot farm
es: Construye una granja y una granja de raíz negra

en: Build a mill to make cornmeal and blackroot flour
es: Construye un molino para hacer harina de maíz y harina de raíz negra

en: Build a well
es: Construye un pozo

en: Build a bakery to bake bread from cornmeal, blackroot flour and water
es: Construye una panadería para hornear pan hecho de harina de maíz, harina de raíz negra y agua

en: Build a hunter’s house to get raw meat
es: Construye una casa de cazador para obtener la carne cruda

en: Build a fisher’s house close to water to get raw fish
es: Construye una casa de pescador con agua para obtener el pescado crudo.

en: Build a fish breeder’s house close to the fisher to make sure the fish do not die out
es: Construye una casa de piscicultor para el pescador para asegurarte de que el pescado no muere.

en: Build two smokeries to smoke raw meat and fish
es: Construye dos ahumadores para ahumar carne y pescado crudo.

en: Build a spider farm and a weaving mill
es: Construye una granja de arañas y un telar

en: Spidercloth Production
es: Producción de tela de araña

en: The weavers produce spidercloth and tabards in the weaving mill. Spidercloth is needed for the construction of some buildings and clothing, while tabards are the uniforms of soldiers. The weaving mill needs gold thread and spider silk as raw material. Spider silk is produced by the spider farm, while gold thread is produced by the gold spinning mill out of gold.
es: Los tejedores producen tela de araña y tabardos en el telar. La tela de araña es necesaria para la construcción de algunos edificios y la confección, mientras los tabardos son los uniformes de los soldados. El tela necesita hilo de oro y tela de araña como materia prima. El hilo de araña se produce en una granja de arañas, mientras que el hilo de oro se produce en el tejedor de hilo de oro a partir de oro.

en: Build a weaving mill
es: Construye un telar

en: Build a spider farm
es: Construye una granja de arañas

en: Build a gold spinning mill
es: Construye una hilandería de oro

en: Build industry and mines
es: Construye industrias y minas

en: Industry and Mines
es: Industria y minas

en: Iron ore, gold ore and coal are mined in the respective mines. The crystal mine will dig for quartz and diamonds – all of them are precious materials and very rarely found. It will produce a lot of granite while searching for them.
es: El mineral de hierro, mineral de oro y carbón son minados en sus respectivas minas. La mina de cristal excavará por cuarzo y diamantes - todos ellos son materiales preciosos y muy raros de encontrar. Se producirá mucha de piedra mientras se los busca.

en: The ores have to be smelted at a smelting works before they can be used. The refined materials are then used in the weapon smithy, the armor smithy and the toolsmithy.
es: Los minerales tienen que ser forjados en una forja antes de ser usados. Los materiales refinados son usados por la armería, el taller de armaduras y el taller de herramientas.

en: Build a mine of each type. Make sure to send geologists to the mountain first.
es: Construye una mina de cada tipo. Asegúrate de enviar primero a los geologistas a la montaña.

en: Build a smelting works
es: Construye una forja

en: Build an armor smithy and a weapon smithy
es: Construye un taller de armaduras y una armería

en: Build a toolsmithy
es: Construye un taller de herramientas

en: Build a barracks
es: Construye un cuartel

en: Recruiting new soldiers
es: Reclutando nuevos soldados

en: Now that weapons are being forged, new soldiers can be recruited. For this, we need to deliver light tridents and tabards to the barracks. Recruits will arrive from the warehouse and receive one of each and some basic training to become a soldier.
es: Ahora que hay armas siendo forjadas, puedes reclutar nuevos soldados. Para ésto, debes entregar tridentes ligeros y tabardos a los barracones. Los reclutas llegarán desde el almacén y recibirán entrenamiento básico para convertirse en soldados.

en: Build training sites for soldiers
es: Construye zona de entrenamiento para soldados

en: Soldier Training Sites
es: Zonas de entrenamiento para soldados

en: Like all other tribes, the Atlanteans are also able to train soldiers: the dungeon trains attack – the major attribute of the Atlanteans – and the labyrinth trains evasion, health and defense. The items produced by the industry are used to train better soldiers in the two training sites.
es: Como todas las otras tribus, los Atlantes son capaces de entrenar soldados: el calabozo entrena el ataque - el mayor atributo de los Atlantes - y el laberinto entre la evasión, vida y defensa. Los objetos producidos por la industria son usados para entrenar mejores soldados en las dos zonas de entrenamiento.

en: Build a dungeon and a labyrinth
es: Construye un calabozo y un laberinto

en: Build a warehouse and a horse farm
es: Construye un almacén y un establo

en: Warehouse and Horse Farm
es: Almacén y establo

en: As your road network gets longer and more complicated, you should employ horses to help out your carriers. Horses are bred at horse farms using water and corn. A warehouse will also help to ensure that your transportation system does not collapse.
es: Como tu red de caminos se hace más larga y complicada, debes emplear caballos para ayudar a tus transportistas. Los caballos son criados en el establo usando agua y trigo. Un almacén también te ayudará a asegurarte de que tu sistema de transporte no colapse.

en: Build a warehouse
es: Construye un almacén

en: Build a horse farm
es: Construye un establo

en: Build 3 ships to escape from the island
es: Construye tres barcos para escapar de la isla

en: Escape From the Island
es: Escapa de la isla

en: There is a lake at the top of the island. Build three ships in these waters and you might be able to rescue your people before the island is swallowed completely by the ocean.
es: Hay un lago en la parte superior de la isla. Construye tres barcos en esas aguas y deberías ser capas de rescatar tu gente antes de que la isla sea completamente tragada por el océano.

en: Build a shipyard close to the lake to start building ships
es: Construye un astillero cerca del lago para empezar a construir barcos.

en: Proud to the Death
es: Orgulloso de la Muerte

en: Favored by the God
es: Favorecido por el Dios

note: TRANSLATORS: Foreword
en: On the hidden and lost island of Atlantis, a proud tribe settled since the world was very young. Ruled by the bloodline of King Ajanthul – the first human to be empowered by the sea god Lutas to breathe above sea level – and the wise clerics, who provided the link to Lutas – they prospered and became civilized.
es: En la oculta y perdida isla de la Atlántida, una orgullosa tribu se asentó desde que el mundo era muy joven. Gobernados por el linaje del Rey Ajanthul - el primer humano en ser facultado por el dios del mar Lutas para respirar sobre el nivel del mar - y los sabios clérigos, quienes proporcionaron el vínculo a Lutas - prosperaron y se civilizaron.

note: TRANSLATORS: Foreword
en: This story is taking place during the reign of King Askandor, the 43rd successor of King Ajanthul. He had been a good king, ruling Atlantis with wisdom and foresight. But with age, he became afraid of dying and so he began looking for a cure for death even though most clerics warned him against it. Some said that endless life was only for the gods and that to seek for it was forbidden.
es: Esta historia toma lugar durante el reino del Rey Askandor, el 43vo sucesor del Rey Ajanthul. El fue un buen rey, gobernando la Atlántida con sabiduría y previsión. Pero con la edad, comenzó a temer su muerte y comenzó a buscar la cura de para la muerte aún cuando la mayoría de los clérigos le advirtieron sobre ello. Algunos dijeron que la vida eterna era solo para dioses y que buscarla estaba prohibido.

en: Disgraced Before the God
es: Desgracia antes del Dios

en: The God’s Punishment
es: Castigo del Dios

note: TRANSLATORS: Foreword
en: But all seemed well. Only the horses seemed to feel something was wrong. During the nights, they went crazy and were full of fear. It was not long before the horse breeder Xydra figured out what was wrong with them: the sea level in front of their stable was rising with ever increasing speed.
es: Pero todo parecía estar bien. Solo los caballos parecían sentir que algo estaba mal. Durante las noches, se volvieron locos y estaban llenos de miedo. No pasó mucho antes de que la criadora Xydra se diera cuenta de lo que estaba mal con ellos: el nivel del mar en frente de su establo estaba creciendo cada vez con mayor velocidad.

note: TRANSLATORS: Foreword
en: The clerics retreated into meditation and the reason for the rising water was soon to be found: the god Lutas had lost faith in the Atlanteans because of the boldness of their king. He decided to withdraw the rights that were granted to King Ajanthul and his children. And so, he called them back below the sea again.
es: Los clérigos se retiraron a la meditación y la razón del crecimiento del agua fue pronto encontrada: el dios Lutas había perdido la fe en los Atlantes por el atrevimiento de su rey. Él decidió retirar los derechos que le concedió al Rey Ajanthul y sus hijos. Así, los llamó de nuevo bajo el mar.

en: Uproar and Confusion
es: Alboroto y confusión

en: Emerging Chaos…
es: Caos Emergente...

note: TRANSLATORS: Foreword
en: Guilt-ridden, the king committed suicide. Without a monarch, the people turned to the clerics, but they had no substantial help to offer. Most accepted their fate while others tried to change the god’s mind by offering animals in his temple. But to no avail…
es: Sintiendo culpa, el rey cometió suicido. Sin un monarca, la gente recurrió a los cléricos, pero no tuvieron ayuda que ofrecer. La mayoría aceptó su destino mientras que otros trataron de cambiar la mente del dios ofreciendo animales en su templo. Pero no fue posible…

note: TRANSLATORS: Foreword
en: Jundlina, the late king’s daughter and the highest priestess of the god was the most determined cleric. As countless offerings didn’t change the situation, she convinced herself that to soothe the god, an offer of great personal value was needed. So she offered him her most beloved: her husband, the father of her only child.
es: Jundlina, la hija del difunto rey y la más alta sacerdotisa del dios fue la más determinada clérigo.  Como incontables ofrendas no cambiaron la situación, ella se convenció de que para calmar al dios, una oferta de gran valor personal era necesaria. Entonces ella le ofreció su más querido: su esposo, el padre de su único hijo.

note: TRANSLATORS: Foreword
en: But not even this changed the mind of the god. The water kept on rising. Nearly driven insane by guilt, pain and anger, Jundlina became a heretic: Secretly, she gathered people of the common folk who were not in line with the decision of the clerics to accept the god’s will. Together with them, she set the temple on fire and stole a ship to flee from the god’s influence over Atlantis. This small group started praying to Satul, the fire god and the worst enemy of Lutas.
es: Pero ni siquiera esto cambió la mente del dios. El agua seguía creciendo. Casi enloquecida por la culpa, el dolor y la ira, Jundlina se convirtió en hereje: Secretamente, reunió personas de la gente normal que no estaban de acuerdo con la decisión de los clérigos de aceptar la voluntad de dios. Junto a ellos, incendió el tempo y robó un barco para huir de la influencia del dios sobre la Atlántida. Este pequeño grupo empezó a orar a Satul, el dios del fuego y el peor enemigo de Lutas.

note: TRANSLATORS: Foreword
en: Leaving the dying Atlantis and their past behind, they started on a quest to find a place sheltered by the fire and protected from the sea.
es: Dejando la Atlántida pereciendo y su pasado detrás, emprendió la misión de encontrar un lugar abrigado por el fuego y protegido del mar.

en: The Princess’ Memoir
es: Memorias de la princesa

en: Jundlina Writes Down Her Memories
es: Jundlina anota sus memorias

note: TRANSLATORS: Jundlina - Diary
en: We left Atlantis and sailed east. We entered the forbidden sea on the sixth day without noticing any pursuers from Atlantis and without Lutas having smashed our ship. Now, we are out of his reach. One day later, we sighted an island which seems to have one of these fire spitting mountains on it. I deemed this a sign from the fire god and we landed on its shore.
es: Salimos de la Atlántida y navegamos al este. Entramos en el mar prohibido al sexto día sin notar a los perseguidores de la Atlántida y sin Lutas destrozando nuestra nave. Ahora, estamos fuera de su alcance. Un día después, avistamos una isla que parece tener una de estas montañas que escupen fuego. Consideré esto una señal del dios del fuego y aterricé en su orilla.

note: TRANSLATORS: Jundlina - Diary
en: We spent the last week building two watchtowers on the mountains close to our landing area; and, of course, a hall for us all. We have very talented constructors in our group – still, the buildings do not match the art we had on Atlantis. I hope they will withstand the next rain. At least, the towers will warn us if a ship from Atlantis follows us and if the island is inhabited, we will see attackers a long time before they arrive.
es: Invertimos la última semana construyendo dos torres de vigilancia en las montañas cerca de donde desembarcamos; y, por supuesto, un vestíbulo para nosotros. Tenemos constructores muy talentosos en el grupo - aún, los edificios no coincide con el arte que teníamos en la Atlántida. Espero que soporten la siguiente lluvia. Al menos, las torres nos advertirán si un barco de la Atlántida nos ha seguido y si la isla está habitada, veremos a los atacantes mucho tiempo antes de que lleguen.

note: TRANSLATORS: Jundlina - Diary
en: We have established ourselves on this island. The next step is now to make it a home. I reckon we need to establish a sustainable economy and to explore our surroundings. I called for specialists and will follow their advice.
es: Nos hemos establecido en esta isla. El siguiente paso es hacerlo nuestro hogar. Creo que necesitamos establecer una economía sustentable y explorar nuestro alrededor. He llamado especialistas y seguiré sus consejos.

en: Loftomor and Sidolus Arrive
es: Loftomor y Sidolus vuelven

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: May Satul warm you both. Loftomor, you have been the island’s most renowned architect. Sidolus, you are a seasoned warrior and strategist. I have called you before me to seek your counsel: what needs to be done to make this our new home?
es: Que Satul los caliente a ambos. Loftomor, tu has sido el arquitecto más reconocido de la isla. Sidolus, tu eres un experimentado guerrero y estratega. Los he llamado ante mi por sus consejos: ¿qué se necesita para hacer de esto nuestro nuevo hogar?

en: Loftomor Speaks
es: Loftomor habla

note: TRANSLATORS: Loftomor
en: May Satul warm you, Jundlina! The most important things for building a settlement are the building materials. There are some trees here, so we should build housings for some woodcutters and of course also for foresters, so we will not run out of trees. Oh, and we mustn’t forget the sawmill, for most buildings can’t be made out of logs alone. Stronger buildings also need granite, but there is plenty to the north-east of here; we just need to build a quarry, and my stonemasons will go to work promptly.
es: ¡Que Satul te caliente, Judlina! Las cosas más importantes para construir un asentamiento son los materiales de construcción. Hay algunos árboles aquí, así que deberíamos construir casas para algunos taladores y por supuesto silvicultores, para evitar quedarnos sin árboles. Oh, y no debemos olvidar el aserradero, la mayoría de los edificios no pueden ser hechos solo con troncos. Los edificios más fuertes necesitan también granito, pero hay mucho al noreste de aquí; solo necesitamos construir una cantera, y mis mamposteros irán a trabajar inmediatamente.

en: Sidolus Speaks
es: Sidolus habla

note: TRANSLATORS: Sidolus
en: May Satul warm you, Jundlina! I agree with what Loftomor proposes. We need a good supply of building materials for we have to expand our territory swiftly. I will not feel safe on this island as long as we have not seen all its shores. I brought plenty of good men from Atlantis. The military might is available. We only need some housing to live in.
es: ¡Que Satul te caliente, Judlina! Estoy de acuerdo con lo que porpone Loftomor. Necesitamos un buen suministro de materiales de construcción por lo que tenemos que expandir nuestro territorio con rapidez. No me sentiré seguro en esta isla mientras no hayamos visto todas sus costas. Me traje un montón de buenos hombres de la Atlántida. El poder militar está disponible. Solo necesitamos alguna vivienda para vivir.

en: Jundlina is Satisfied
es: Jundlina está satisfecha

en: Jundlina’s Memoirs
es: Memorias de Jundlina

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: Our building infrastructure is finished and I spent some days making sure that everybody is working well together. Now, there are other pressing matters. I called Colionder, my personal cook, before me to get his help with sorting some things out.
es: Nuestros edificios de infraestructura están terminados y he invertido algunos días asegurándome de que todos trabajan juntos. Ahora, hay otros asuntos urgentes. He llamado a Colionder, mi cocinero personal, delante de mí para conseguir su ayuda con la clasificación de algunas cosas.

en: Colionder Arrives
es: Colionder regresa

note: TRANSLATORS: Colionder
en: May Satul warm you, Jundlina. Can I be of any service to you or the god?
es: Que Satul the caliente, Jundlina. ¿Puedo servirte en algo a ti o a al dios?

en: Jundlina Replies
es: Jundlina responde

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: May Satul warm you too, Colionder. Yes, I wondered if there is a way that we could centralize our food production. We lose a lot of productivity because our people are accustomed to making their own food. I feel if we could split responsibilities, it would be better for us all. I want your thoughts on this.
es: Que Satul te caliente a ti también, Colionder. Si, me preguntaba si hay alguna forma de centralizar nuestra producción de comida. Perdemos mucha productividad porque nuestra gente están acostumbrados a hacer su propia comida. Creo que podemos dividir las responsabilidades, será mejor para todos. Quiero tu opinión sobre ello.

en: Colionder is in Thought
es: Colionder está pensando

note: TRANSLATORS: Colionder
en: Ahh, but I think this is impossible to change. The preparing and eating of food is something deeply ingrained in us Atlanteans – it is a ceremony that we just need for our well-being. So I guess we cannot take this away from the individuals completely.
es: Ahh, pero creo que es imposible de cambiar. La preparación y el consumo de comida es algo profundamente arraigado en nuestros Atlantes - es una ceremonia que necesitamos para nuestro bienestar. Así que supongo que no podemos apartar eso de los individuos por completo.

note: TRANSLATORS: Colionder
en: But we might find a compromise in between: for me, making bread is a troublesome task. Grinding the blackroots and corn to flour and then baking the bread is tedious and boring; I feel a more industrial approach would be helpful here. I for one would love to just have fresh bread delivered to my house every day.
es: Pero podríamos encontrar un compromiso entre ellos: para mi, hacer pan es una tarea problemática. Moler la raíz negra y el trigo en harina y después hornear el pan es tedioso y aburrido; Creo que una aproximación más industrial puede ayudarnos. Me encantaría tener una entrega de pan fresco a mi casa cada día.

note: TRANSLATORS: Colionder
en: Oooh and even more important: the smoking of fish and meat to cleanse them and improve their taste is terrible. My house is full of smoke and stinks for weeks afterwards. Don’t you think that this could be done in a special building where the side effects do not matter? I think those two things would be accepted by the people and would reduce the cooking time without taking away the ritual.
es: Oooh y más importante aún: el ahumado de pescado y carne para mejorar su sabor es terrible. Mi casa está llena de humo y apesta durante semanas después. ¿No crees que esto puede ser hecho en un edificio especial donde los efectos secundarios no importan? Creo que esas dos cosas serán aceptadas por la gente y reducirá el tiempo para cocinar sin tener que quitar el ritual.

en: Jundlina Agrees
es: Jundlina está de acuerdo

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: Your words sound wise to me, Colionder. So be it then.
es: Tus palabras son sabias para mí, Colionder. Que así sea entonces.

en: Jundlina is Reviewing the Reports
es: Jundlina está revisando los informes

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: Seems like our food production is finished and everybody is working together nicely. It is really starting to feel like home here.
es: Parece que nuestra producción de alimentos ha terminado y todos están trabajando muy bien juntos. Realmente se empieza a sentir como en casa.

en: A Man Comes to Jundlina
es: Un hombre va a Jundlina

note: TRANSLATORS: Opol
en: May Satul warm you, Jundlina. My name is Opol, and I am the highest weaver of the guild abandoning Atlantis and Lutas with you. I come with sad news indeed: we have no more spidercloth. Not a single piece is to be found in our warehouses. Could you not help the weavers’ guild by arranging the building of a weaving mill and a spider farm? The spiders deliver the finest silk and we will produce the finest spidercloth from it.
es: Que Satul te caliente, Jundlina. Mi nombre es Opol, y soy el mayor tejedor del gremio que ha abandonado Atlántis y Lutas contigo. Vengo con malas noticias: no tenemos más tela de araña. Ni una sola pieza se puede encontrar en nuestro almacén. ¿Podrías ayudar al gremio de tejedores construyendo un telar y una granja de arañas? Las arañas generan la seda más fina y nosotros podremos producir la tela de araña más fina de ella.

note: TRANSLATORS: Opol
en: We offer to also produce the tabards for young soldiers and the golden tabards for officers for you in exchange. You will need them for sure as soon as you want to recruit new soldiers.
es: Nosotros ofrecemos además producir los tabardos para jóvenes soldados y los tabardos dorados para oficiales como intercambio. Los necesitaras seguramente cuanto antes para reclutar nuevos soldados.

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: May Satul warm you too, Opol. I wanted to delay production of spidercloth, but I understand your urgency. Your suggestion sounds fair to me, I will build your weaving mill and spider farm. I will also build a gold spinning mill so that the golden tabards you make will not be golden by name alone.
es: Que Satul te caliente a ti también, Opol. Quería retrasar la producción de tela de araña, pero entiendo tu urgencia. Tu sugerencia suena justa para mi, construiré tu telar y la granja de arañas. Construiré además un tejedor de oro  para que los tabardos dorados que hagas no sean solo dorados por su nombre.

en: Opol Seeks Out Jundlina
es: Opol busca a Jundlina

note: TRANSLATORS: Opol
en: May Satul warm you, Jundlina! The weaving mill, gold spinning mill and spider farm buildings are complete and are starting their work at this very moment. The weavers’ guild is very grateful for your support and we will stand by our word and deliver the first tabard very soon.
es: ¡Que Satul the caliente, Judlina! El telar, el tejedor de oro y la granja de arañas están completos y están empezando sus trabajos en este momento. El gremio de tejedores está agradecido por tu apoyo y mantendremos nuestra palabra de entregar el primer tabardo muy pronto.

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: This is good news indeed, Opol. Our economy is developing very well. Go back to your work now, Opol, and may Satul warm you and all your guild members!
es: Esta es una buena noticia, Opol. Nuestra economía se está desarrollando muy bien. Vuelve a tu trabajo ahora, Opol, ¡y que Satul te caliente a ti y a todos los miembros del gremio!

en: Sidolus Seeks Out Jundlina
es: Sidolus busca a Jundlina

note: TRANSLATORS: Sidolus
en: May Satul warm you, Jundlina. Have you considered mining for resources in the mountains around us? We are running short of quartz and diamonds for our buildings. Also, we could use more iron, gold and especially coal. If we find an ample supply of those commodities, we could start producing weapons and tools; this would help enormously. Of course, we would need smelters, a weapon smithy, an armor smithy and a toolsmithy. And maybe even more.
es: Que Satul te caliente, Jundlina. ¿Has considerado minar por recursos las montañas que nos rodean? Nos estamos quedando cortos de cuarzo y diamantes para nuestros edificios. Además, podríamos usar más hierro, oro y especialmente carbón. Si encontramos una fuente amplia de estas comodidades, podríamos empezar a producir armas y herramientas; esto nos ayudará enormemente. Por supuesto, necesitaremos forjadores, un armero, un fabricante de armaduras y un fabricante de herramientas. Y quizás más aún.

en: Jundlina Nods
es: Jundlina asiente

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: I have considered this, Sidolus. I think it is about time. We will make this a priority for now. You shall get your industry soon!
es: He considerado esto, Sidolus. Creo que ya es hora. Haremos de esto una prioridad por ahora. ¡Debes obtener tu industria pronto!

en: Loftomor Reports
es: Informes de Loftomor

note: TRANSLATORS: Loftomor
en: May Satul warm you, Jundlina! We have completed a toolsmithy and now our toolsmiths will produce new tools in an instant.
es: ¡Que Satul te caliente, Jundlina! Hemos completado un taller de herramientas y ahora nuestros herreros producirán nuevas herramientas en un instante.

en: Jundlina Reminds
es: Jundlina recuerda

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: May Satul warm you as well, Loftomor. That is good news to hear. However please remember that our toolsmiths need to be equipped with a saw. Making tools is an art for us, requiring a precise tool like a saw, not a brutal hammer like for the other tribes.
es: Que Satul también te dé calor, Loftomor. Es una buena noticia. Sin embargo, recuerda que nuestros herreros deben estar equipados con una sierra. Hacer herramientas es un arte para nosotros, que requiere una herramienta precisa como una sierra, no un martillo brutal como para las otras tribus.

en: Jundlina Writes a Letter
es: Jundlina escribe una carta

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: I have received word that our mining industry started working. Now that we are forging weapons, I will send a letter to Sidolus informing him that it’s time to build a barracks and start recruiting soldiers.
es: He recibido información de que nuestra industria minera ha empezado a funcionar. Ahora que estamos forjando armas, mandaré una carta a Sidolus informándole de que es momento de construir unos barracones y comenzar a reclutar soldados.

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: Today I saw the first recruits gathering in front of the new barracks. If everything goes well, they should receive their training soon.
es: Hoy he visto a los primeros reclutas reuniéndose delante de los nuevos barracones. Si todo va bien, deberían recibir su entrenamiento pronto.

en: Jundlina Summons Sidolus
es: Jundlina cita a Sidolus

en: Jundlina is Angry
es: Jundlina está enfadada

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: What is this I hear, Sidolus? I received words about your soldiers misbehaving and bullying the common folk. What is this nonsense all about? They are servants for the common good and must not misuse their powers. This is inexcusable! Explain this, if you will!
es: ¿Qué es lo que he escuchado, Sidolus? Recibí palabras acerca del mal comportamiento de tus soldados y la intimidación de la gente. ¿De que se trata esta tontería? Son sirvientes para el bien común y no deben abusar de sus poderes. ¡Esto es imperdonable! ¡Explica esto, si lo harás!

en: Sidolus Seems Contrite
es: Sidolus parece arrepentido

note: TRANSLATORS: Sidolus
en: I agree with you and I have punished the troublemakers severely. But it is very difficult to keep my men quiet: they are bored and have nothing to do. I would like to ramp up their drill. I think more routine in their life would keep them occupied and focused on their duties. I would need a dungeon and a labyrinth for them. I have the plans ready, but I guess they won’t come cheap.
es: Estoy de acuerdo contigo y he castigado los alborotadores severamente. Pero es muy difícil de mantener mis hombres tranquilos: están muy aburridos y no tienen nada que hacer. Me gustaría incrementar  sus entrenamientos. Creo que más rutina en sus vidas los mantendrán ocupados y enfocados en sus deberes. Necesitaré un calabozo y un laberinto para ellos. Tengo los planos listos, pero me temo que no serán baratos.

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: I do not fear the cost and labor as long as it keeps your people at bay. You shall get your buildings. But note that I will not tolerate any rogue soldier; if similar things happen again, I will make you responsible for them. Dismissed.
es: No le temo al costo y el trabajo mientras mantenga a tu gente a raya. Debes obtener tus edificios. Pero no voy a tolerar ningún soldado pícaro; si algo similar vuelve a ocurrir, te haré responsable de ellos. Retírate.

en: Jundlina Received a Letter
es: Jundlina recibe una carta

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: I received an invitation from Sidolus. The first day of training in the newly finished labyrinth will be tomorrow. The dungeon is done as well and will start its work soon. I am looking forward to tomorrow; I am very interested in how our soldiers are trained, and I wonder if the additional workload will keep them from bullying the civilian population.
es: He recibido una invitación de Sidolus. El primer día de entrenamiento en el recién terminado laberinto será mañana. El calabozo está terminado y comenzará su trabajo pronto. Estoy deseando que sea mañana; estoy muy interesada en como entrenan nuestros soldados, y me pregunto si la carga de trabajo adicional evitará que intimiden a la población civil.

en: Jundlina Considers the Economy
es: Jundlina considera la Economía

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: People are complaining about crowded streets and slow transportation. We need to help out our carriers on the roads. I have decided to build a horse farm so that the horses can help with the heavy wares.
es: Las personas se quejan de calles atestadas y transporte lento. Necesitamos ayudar a nuestros transportistas en los caminos. He decidido construir un establo de modo que ayuden con las mercancías pesadas.

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: Another way to take load from our roads is to build warehouses. We have claimed the mountain now, it seems a good idea to have a warehouse on the plateau to avoid having to transport everything up and down the slopes.
es: Otro camino para quitar carga a nuestros caminos es construir almacenes. Hemos reclamado la montaña ahora, parece ser una buena idea tener un almacén en la meseta para evitar tener que transportar todo arriba y abajo de las cuestas.

en: A Dangerous Discovery
es: Un peligroso descubrimiento

en: Jundlina is in Thought
es: Judlina está pensando

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: We found an old building, destroyed and burned by flames. I am very worried about this discovery. The building is not of any kind I’ve ever seen. It is certainly not designed by any Atlantean architect I’ve ever heard about. The building is crude, the assemblage is sloppy. But the materials are very enduring: the wood used for it seemed to have been burned in a strange way before it was used as building material – it is hard as stone.
es: Hemos encontrado un viejo edificio, destruido y quemado por las llamas. Estoy muy preocupada por este descubrimiento. El edificio no es de ningún tipo que haya visto. Ciertamente no está diseñado por ningún arquitecto Atlante del que haya escuchado. El edificio es tosco, el ensamblaje es descuidado. Pero los materiales son duraderos: la madera usada parece haber sido quemada de una forma rara antes de ser usada como material de construcción - es dura como piedra.

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: The implications frighten me. Are there others on this island? Where are they then? They work with fire, are they praying to Satul too? Are they friends or foe? And why is the building burned down? Has this island seen war? Is a war being waged on it right now?
es: Las implicaciones me asustan. ¿Hay otras personas en la isla? ¿Dónde están entonces? Trabajan con fuego, ¿oran a Satul también? ¿Son amigos o enemigos? ¿Y por qué el edificio fue incendiado? ¿Ha visto guerra esta isla? ¿Se está librando una guerra en ella ahora mismo?

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: We must improve our military capabilities. If there are foes on the island, we have to be prepared when we meet them. We should also enforce the fortification of our borders.
es: Debemos mejorar nuestras capacidades militares. Si hay rivales en la isla, tenemos que estar preparados cuando los encontremos. Debemos fortificar nuestras fronteras.

en: Another Building
es: Otro edificio

en: Jundlina is Worried
es: Jundlina está preocupada

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: We found one more building of this strange making. We have yet to see any of its builders. But obviously there has been a community on this island before and obviously it was militarized. I have to check on our military status with my generals. I will not allow that a potential enemy will find us unprepared.
es: Hemos encontrado más edificios de esta extraña fabricación. Aún tenemos que ver alguno de sus constructores. Pero obviamente hubo una comunidad en esta isla antes y evidentemente estaba militarizada. Tengo que comprobar nuestro estado militar con mis generales. No permitiré que un enemigo potencial nos encuentre desprevenidos.

en: One More Building
es: Un edificio más

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: And yet another of these buildings. We know now that the tribe that built them once had complete control over the island. But I am no longer so scared of potential enemies. We know so much of this island already and there is no trace of this old economy to be found. I am starting to relax, but I will not let our guard down as we continue to explore this beautiful island. But without obvious dangers, I am feeling very much at home here already.
es: Y otro más de estos edificios. Ahora sabemos que la tribu que los construyó alguna vez tuvo completo control sobre la isla. Pero ya no estoy tan asustada de enemigos potenciales. Sabemos mucho de esta isla y no hay rastro de esta antigua economía que encontramos. Estoy empezando a relajarme, pero no dejaré nuestra guardia baja hasta que continuemos explorando esta hermosa isla. Pero con evidentes peligros, ya me siento como en casa aquí.

en: The Water is Rising!
es: ¡El Agua está aumentando!

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: May Satul save us! Lutas is still trying to get to us. A scout informed me that the ocean is rising quickly. We have to reach higher ground and evacuate everybody and as much wares as we can from the headquarters up the mountains. How can we escape?
es: ¡Que Satul nos salve! Lutas sigue intentando llegar a nosotros. Un explorador me informa que el océano está creciendo rápidamente. Tenemos que llegar a tierras más altas y evacuar a todos y todas las mercancías que podamos del cuartel general arriba de las montañas. ¿Como podemos escapar?

en: A Young Man Approaches
es: Un Jóven Hombre se Acerca

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: Ostur, we have no time. The water rises too fast, and if we build the ships on the shore they will vanish in the sea before they can float. I fear we are doomed!
es: Ostur, no tenemos tiempo. El agua está creciendo muy rápido, y si construimos los barcos en la costa se hundirán en el mar antes de que puedan flotar. ¡Me temo que estamos condenados!

en: Ostur Seems Confident
es: Ostur parece confiar

note: TRANSLATORS: Ostur
en: A friend of mine explored the island on his own and he told me of a big lake at the top of the mountain. I suggest we build the ships in this lake and wait until the island drowns beneath us. Then we can sail away. It is a bold plan, but I think it could work.
es: Un amigo mio exploró la isla el mismo y me contó sobre un gran lago en lo alto de la montaña. Sugiero que construyamos los barcos en el lago y esperemos hasta que la isla se ahogue debajo de nosotros. Entonces podremos zarpar de aquí. Es un plan atrevido, pero creo que puede funcionar.

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: Your red hair is a signal from the fire god. I will trust you and support your plan. Our survival lies in your hands now, Ostur.
es: Tu cabello rojo es una señal del dios del fuego. Confiaré en ti y apoyaré tu plan. Nuestra supervivencia está en tus manos ahora, Ostur.

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: Swift now, we need a house for Ostur next to the lake, and we need planks, logs and spidercloth for the construction there. Forget about everything else, we need those wares on top of the mountain before our warehouses are all swallowed by the sea.
es: Rápido, necesitamos una casa para Ostur cerca del lago, y necesitamos tablas, troncos y tela de araña para su construcción. Olvídense de cualquier otra cosa, necesitamos esas mercancías en lo alto de la montaña antes de que nuestros almacenes queden bajo agua.

en: Jundlina is Relieved
es: Jundlina está aliviada

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: Praise Satul! Ostur, the young ship builder did it. We have three ships – never have I seen sturdier ones – with enough room to carry all of us and some wares too. And this rescue came just in time: Lutas is about to swallow the rest of this island, the water rises faster by the hour. But we can make our escape now and start over in some country farther away…
es: ¡Alabado Satul! Ostur, el joven constructor naval lo hizo. Tenemos tres barcos - nunca los había visto más robustos - con suficiente espacio para transportar a todos y algunas mercancías también. Y este rescate llega justo a tiempo: Lutas está a punto de engullir el resto de esta isla, el agua crece más rápido a medida que pasan las horas. Pero podemos hacer nuestro escape ahora y empezar de nuevo en algún país muy lejos...

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: I expect a long journey, but we will find the land of Satul in the end. This is what I promised my people. And myself.
es: Me espero un largo viaje, pero encontraremos la tierra de Satul al final. Esto es lo que le prometí a mi gente. Y a mi misma.

en: Congratulations
es: Enhorabuena

en: You have completed this mission. You may continue playing if you wish, otherwise move on to the next mission.
es: Has completado esta misión. Puedes continuar jugando si quieres, o continúa con la siguiente misión.

[ctx: message_short_title]
note: TRANSLATORS: Short message title. Translate as "Lost!" if you don't have enough space.
en: Building lost!
es: ¡Edificio perdido!

en: We lost a building to the ocean!
es: ¡Hemos perdido un edificio en el océano!
