Widelands - en to fr translation catalogue (148 entries)

en: Ensure the supply of building wares
fr: Assurer l'approvisionnement de marchandises de construction

en: Supply Building Wares
fr: Approvisionnement de marchandises de construction

en: Supply basic building material for your economy:
fr: Fournissez des matériaux de construction basique à votre économie :

en: Build a quarry
fr: Construisez une carrière

en: Build two woodcutter’s houses
fr: Construisez deux maisons de bûcheron

en: Build two forester’s houses
fr: Construisez deux maisons de garde forestier

en: Build a sawmill
fr: Construisez une scierie

en: Expand your territory and explore
fr: Étendez votre territoire et explorez

en: Expand and Explore
fr: Expansion et exploration

en: The island is huge and as long as we are not sure that we are alone here, we cannot relax. Explore and conquer it, this is the only way to protect us from threats on the island and from Atlantis.
fr: L'île est grande et tant que nous ne sommes pas sûrs d'être seuls ici, nous ne pouvons nous relâcher. Explorez et conquérez-la, c'est le seul moyen de nous protéger des menaces de l'île et de l'Atlantide.

en: Build military sites to expand your territory
fr: Construisez des bâtiment militaires pour étendre votre territoire

en: Establish a solid food production
fr: Établissez un système de production de nourriture solide

en: Food Production
fr: Production de nourriture

en: Food is very important for mines and military training areas. Establish a well working food environment by building at least one farm, one blackroot farm and a mill. The two kinds of flour together with water from a well will be baked into bread in a bakery, so build a bakery and a well, too.
fr: La nourriture est très importante pour les mines et les zones d'entraînement militaire. Établissez un système de production alimentaire fonctionnel en construisant au moins une ferme, une ferme de racines noires et un moulin. Les deux sortes de farines avec de l'eau d'un puits seront transformées en pain dans une boulangerie, alors construisez une boulangerie ainsi qu'un puits, aussi.

en: The other two important food wares are smoked fish and smoked meat. Raw meat is delivered from a hunter. A fisher gets the fish out of the sea while a fish breeder makes sure that a school of fish does not go extinct by breeding more. The smoking happens in a smokery, you will need at least two of those.
fr: Les deux autres aliments importants sont le poisson et la viande fumés. La viande crue est livrée par un chasseur. Un pêcheur sort le poisson de la mer tandis qu'un éleveur de poissons s'assure qu'un banc de poissons ne s'éteint pas en se reproduisant davantage. Le fumage se réalise dans un fumoir, vous en aurez besoin d'au moins deux.

en: Build a farm and a blackroot farm
fr: Construisez une ferme et une ferme de racines noires

en: Build a mill to make cornmeal and blackroot flour
fr: Construisez un moulin pour faire de la farine de maïs et de racines noires

en: Build a well
fr: Construisez un puits

en: Build a bakery to bake bread from cornmeal, blackroot flour and water
fr: Construisez une boulangerie pour cuire du pain à partir de farine de maïs et de racine noire, et d'eau

en: Build a hunter’s house to get raw meat
fr: Construisez une maison de chasseur pour avoir de la viande crue

en: Build a fisher’s house close to water to get raw fish
fr: Construisez une maison de pêcheur près de l'eau pour avoir du poisson cru

en: Build a fish breeder’s house close to the fisher to make sure the fish do not die out
fr: Construisez une maison de pisciculteur près du pêcheur pour être sûr que les poissons ne disparaîtront pas

en: Build two smokeries to smoke raw meat and fish
fr: Construisez deux fumoirs pour fumer la viande crue et le poisson.

en: Build a spider farm and a weaving mill
fr: Construisez une ferme aracnéïcole et un atelier de tissage

en: Spidercloth Production
fr: Production d'étoffe de soie d'araignée

en: The weavers produce spidercloth and tabards in the weaving mill. Spidercloth is needed for the construction of some buildings and clothing, while tabards are the uniforms of soldiers. The weaving mill needs gold thread and spider silk as raw material. Spider silk is produced by the spider farm, while gold thread is produced by the gold spinning mill out of gold.
fr: Les tisserands produisent de l'étoffe de soie d'araignée et des tabards dans le moulin à tisser. L'étoffe de soie d'araignée est nécessaire à la construction de certains bâtiments et vêtements. alors que les tabards sont les uniformes des soldats. Le moulin à tisser nécessite du fil doré et de la soie d'araignée comme matériaux de base.
    La soie d'araignée est produite dans les fermes aracnéïcoles, alors que le fil d'or est produit dans le moulin à filer l'or à partir d'or.

en: Build a weaving mill
fr: Construisez un ateleir de tissage

en: Build a spider farm
fr: Bâtir une ferme aracnéïcole

en: Build a gold spinning mill
fr: Construisez un moulin à filer l'or

en: Build industry and mines
fr: Construisez des mines et une industrie minière

en: Industry and Mines
fr: Industries et Mines

en: Iron ore, gold ore and coal are mined in the respective mines. The crystal mine will dig for quartz and diamonds – all of them are precious materials and very rarely found. It will produce a lot of granite while searching for them.
fr: Le minerai de fer, d'or et le charbon sont extraits de leurs mines respectives. La mine de cristal extrait du quartz et des diamants – tous sont des minerais rares et précieux. Lors de leur extraction, beaucoup de granite est extrait.

en: The ores have to be smelted at a smelting works before they can be used. The refined materials are then used in the weapon smithy, the armor smithy and the toolsmithy.
fr: Les minerais doivent être raffinés dans une fonderie avant d'être utilisés. Les matériaux raffinés sont alors utilisés dans la fabrique d'armes, d'armures et la fabrique d'outils.

en: Build a mine of each type. Make sure to send geologists to the mountain first.
fr: Construisez une mine de chaque sorte. Assurez vous des emplacements en  envoyant auparavant des géologues dans les montagnes.

en: Build a smelting works
fr: Construisez une fonderie

en: Build an armor smithy and a weapon smithy
fr: Construisez une fabrique d'armures et une d'armes

en: Build a toolsmithy
fr: Construisez une fabrique d'outils

en: Build a barracks
fr: Construisez une caserne

en: Recruiting new soldiers
fr: Recrute de nouveaux soldats

en: Now that weapons are being forged, new soldiers can be recruited. For this, we need to deliver light tridents and tabards to the barracks. Recruits will arrive from the warehouse and receive one of each and some basic training to become a soldier.
fr: Maintenant que les armes sont en train d'être forgées, de nouveaux soldats peuvent êtres recrutés. Pour ceci, nous devons livrer des tridents légers et des tabards aux casernes. Les recrues arriveront du dépôt et recevront un de chaque ainsi qu'un entraînement élémentaire pour devenir un soldat.

en: Build training sites for soldiers
fr: Construisez des sites d'entraînement pour les soldats

en: Soldier Training Sites
fr: Sites d'entraînement des soldats

en: Like all other tribes, the Atlanteans are also able to train soldiers: the dungeon trains attack – the major attribute of the Atlanteans – and the labyrinth trains evasion, health and defense. The items produced by the industry are used to train better soldiers in the two training sites.
fr: Comme toutes les autres tribus, les Atlantes sont aussi capables d'entraîner leurs soldats : le donjon entraîne l'attaque – l'attribut majeur des Atlantes – et le labyrinthe entraîne l'esquive, la santé et la défense. Les objets issus de l'industrie sont utilisés pour entraîner de meilleurs soldats dans les deux sites d'entraînement.

en: Build a dungeon and a labyrinth
fr: Construisez un donjon et un labyrinthe

en: Build a warehouse and a horse farm
fr: Constuisez un entrepôt et un haras

en: Warehouse and Horse Farm
fr: Entrepôt et Haras

en: As your road network gets longer and more complicated, you should employ horses to help out your carriers. Horses are bred at horse farms using water and corn. A warehouse will also help to ensure that your transportation system does not collapse.
fr: Comme votre réseau routier devient plus long et plus complexe, vous devriez employer des chevaux pour aider les porteurs. Les chevaux sont élevés dans les haras et consomment de l'eau et du maïs. Un entrepôt vous aidera aussi à s'assurer que votre système de transport ne s'effondre pas.

en: Build a warehouse
fr: Construisez un entrepôt

en: Build a horse farm
fr: Construisez un haras

en: Build 3 ships to escape from the island
fr: Construisez 3 navires pour fuir de l'île

en: Escape From the Island
fr: Échappez-vous de l'île

en: There is a lake at the top of the island. Build three ships in these waters and you might be able to rescue your people before the island is swallowed completely by the ocean.
fr: Il y a un lac en haut de l'île. Bâtissez 3 navires dans ses eaux et vous pourrez peut être sauver votre peuple avant que l'île ne soit complètement engloutie par l'océan.

en: Build a shipyard close to the lake to start building ships
fr: Bâtissez un chantier de construction navale près du lac pour commencer la construction des navires.

en: Proud to the Death
fr: Fier jusqu'à la mort

en: Favored by the God
fr: Favorisé par les dieux

note: TRANSLATORS: Foreword
en: On the hidden and lost island of Atlantis, a proud tribe settled since the world was very young. Ruled by the bloodline of King Ajanthul – the first human to be empowered by the sea god Lutas to breathe above sea level – and the wise clerics, who provided the link to Lutas – they prospered and became civilized.
fr: Sur l'île cachée et perdue d'Atlantide, une fière tribu était établie depuis l'aube du monde. Dirigés par la lignée du Roi Ajanthul – le premier humain à qui Lutas donna le pouvoir de respirer au dessus du niveau des mers – et les sages clercs, qui ont fourni le lien vers Lutas – ils ont prospéré et sont devenus civilisés.

note: TRANSLATORS: Foreword
en: This story is taking place during the reign of King Askandor, the 43rd successor of King Ajanthul. He had been a good king, ruling Atlantis with wisdom and foresight. But with age, he became afraid of dying and so he began looking for a cure for death even though most clerics warned him against it. Some said that endless life was only for the gods and that to seek for it was forbidden.
fr: Cette histoire se passe durant le règne du Roi Askandor, le 43ème successeur du Roi Ajanthul. Il fut un bon roi, gouvernant l'Atlantide avec sagesse et prévoyance. Mais avec l'âge, il devint terrifié par l'idée de mourir et commença alors à chercher un remède à la mort malgré tous les avertissements des clercs. Ceci dit, la vie éternelle était seulement pour les dieux et la rechercher était interdit.

en: Disgraced Before the God
fr: Déshonoré devant Dieu

en: The God’s Punishment
fr: La punition des dieux

note: TRANSLATORS: Foreword
en: But all seemed well. Only the horses seemed to feel something was wrong. During the nights, they went crazy and were full of fear. It was not long before the horse breeder Xydra figured out what was wrong with them: the sea level in front of their stable was rising with ever increasing speed.
fr: Tout semblait aller bien. Seuls les chevaux sentirent que quelque chose allait de travers. Dans la nuit, ils devinrent fous de terreur. Il ne fallut pas longtemps avant que l'éleveur de chevaux Xydra ne comprît ce qui n'allait pas avec eux : le niveau de la mer en face de leur étable était en train de monter à une vitesse vertigineuse.

note: TRANSLATORS: Foreword
en: The clerics retreated into meditation and the reason for the rising water was soon to be found: the god Lutas had lost faith in the Atlanteans because of the boldness of their king. He decided to withdraw the rights that were granted to King Ajanthul and his children. And so, he called them back below the sea again.
fr: Les clercs entrèrent en méditation et la cause des eaux montantes fut bientôt trouvée : le dieu Lutas avait perdu foi en les Atlantes à cause de l'audace de leur roi. Il décida de retirer tous les privilèges qui avaient été accordés au Roi Ajanthul et ses enfants. Et de ce fait, il les rappela à nouveau sous la mer.

en: Uproar and Confusion
fr: Tumulte et confusion

en: Emerging Chaos…
fr: Le Chaos émerge...

note: TRANSLATORS: Foreword
en: Guilt-ridden, the king committed suicide. Without a monarch, the people turned to the clerics, but they had no substantial help to offer. Most accepted their fate while others tried to change the god’s mind by offering animals in his temple. But to no avail…
fr: Rongé par la culpabilité, le roi se suicida. Sans monarque, le peuple se tourna vers le clergé, mais ils n'avaient aucune aide substantielle à offrir. La plupart acceptèrent leur sort pendant que d'autres essayaient de changer la volonté de leur dieux par des offrandes d'animaux en son temple. Mais en vain...

note: TRANSLATORS: Foreword
en: Jundlina, the late king’s daughter and the highest priestess of the god was the most determined cleric. As countless offerings didn’t change the situation, she convinced herself that to soothe the god, an offer of great personal value was needed. So she offered him her most beloved: her husband, the father of her only child.
fr: Jundlina, la dernière fille du roi était la plus grande prêtresse des dieux et la religieuse la plus dévouée. Comme les innombrables offrandes ne changeaient pas la situation, elle se convainc que pour satisfaire les désirs des dieux, une offrande de grande valeur personnelle était nécessaire. Alors, elle leur offrit son bien le plus cher : son mari, père de son unique enfant.

note: TRANSLATORS: Foreword
en: But not even this changed the mind of the god. The water kept on rising. Nearly driven insane by guilt, pain and anger, Jundlina became a heretic: Secretly, she gathered people of the common folk who were not in line with the decision of the clerics to accept the god’s will. Together with them, she set the temple on fire and stole a ship to flee from the god’s influence over Atlantis. This small group started praying to Satul, the fire god and the worst enemy of Lutas.
fr: Mais malgré les évènements, rien ne changea la volonté des dieux. L'eau continuait de monter. Conduite aux frontières de la folie par la culpabilité, la souffrance et le remord, Jundlina devint hérétique: Secrètement, elle regroupa les gens du peuple qui n'étaient pas d'accord avec les décisions du clergé d'accepter la volonté des dieux. Tous ensemble, ils boutèrent le feu au temple et volèrent un navire pour fuir l'influence des dieux en Atlantide. Ce petit groupe commença à prier Satul, dieu du feu et pire ennemi de Lutas.

note: TRANSLATORS: Foreword
en: Leaving the dying Atlantis and their past behind, they started on a quest to find a place sheltered by the fire and protected from the sea.
fr: Laissant une Atlantide mourante et leur passé derrière eux, ils partirent en quête d'un endroit où ils seraient abrités par le feu et protégés de la mer.

en: The Princess’ Memoir
fr: Le mémoire de la princesse

en: Jundlina Writes Down Her Memories
fr: Jundlina écrit ses mémoires

note: TRANSLATORS: Jundlina - Diary
en: We left Atlantis and sailed east. We entered the forbidden sea on the sixth day without noticing any pursuers from Atlantis and without Lutas having smashed our ship. Now, we are out of his reach. One day later, we sighted an island which seems to have one of these fire spitting mountains on it. I deemed this a sign from the fire god and we landed on its shore.
fr: Nous quittâmes l'Atlantide et naviguâmes vers l'Est. Nous entrâmes sur la mer interdite au sixième jour, sans signes de poursuivants de l'Atlantide et sans que Lutas ne fracasse notre navire. Maintenant, nous sommes hors de sa portée. Un jour plus tard, nous vîmes une île qui semblait avoir une de ces montagnes qui crachaient du feu. J'ai estimé que c'était un signe du dieu du feu et nous accostâmes sur ses rivages.

note: TRANSLATORS: Jundlina - Diary
en: We spent the last week building two watchtowers on the mountains close to our landing area; and, of course, a hall for us all. We have very talented constructors in our group – still, the buildings do not match the art we had on Atlantis. I hope they will withstand the next rain. At least, the towers will warn us if a ship from Atlantis follows us and if the island is inhabited, we will see attackers a long time before they arrive.
fr: Nous avons passé la semaine dernière à construire deux tours de guet sur les montagnes près de notre point d'accostage, et bien sûr, un château pour nous tous. Nous avons des bâtisseurs très talentueux dans notre groupe, encore que, les bâtisses ne sont pas aussi modernes que celles que nous avions sur l'Atlantide. J'espère qu'elles supporteront la prochaine pluie. Au moins, les tours nous avertiront si un navire de l'Atlantide nous a suivi et si l'île est habitée. Nous verrons les attaquants bien avant qu'ils n'arrivent.

note: TRANSLATORS: Jundlina - Diary
en: We have established ourselves on this island. The next step is now to make it a home. I reckon we need to establish a sustainable economy and to explore our surroundings. I called for specialists and will follow their advice.
fr: Nous nous sommes établis sur l'île. La prochaine étape est d'en faire un foyer. Je pense que nous avons besoin d'une économie fiable et d'explorer les alentours. J'ai appelé des spécialistes et suivrai leurs conseils.

en: Loftomor and Sidolus Arrive
fr: Loftomor et Sidolus arrivent

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: May Satul warm you both. Loftomor, you have been the island’s most renowned architect. Sidolus, you are a seasoned warrior and strategist. I have called you before me to seek your counsel: what needs to be done to make this our new home?
fr: Puisse Satul vous réchauffer. Loftomor, tu as été l'architecte le plus renommé  de l'île. Sidolus, tu es un guerrier patenté et fin stratège. Je vous ai fait quérir afin de solliciter vos conseils : que devons-nous faire pour faire de cet endroit notre nouveau foyer ?

en: Loftomor Speaks
fr: Loftomor parle

note: TRANSLATORS: Loftomor
en: May Satul warm you, Jundlina! The most important things for building a settlement are the building materials. There are some trees here, so we should build housings for some woodcutters and of course also for foresters, so we will not run out of trees. Oh, and we mustn’t forget the sawmill, for most buildings can’t be made out of logs alone. Stronger buildings also need granite, but there is plenty to the north-east of here; we just need to build a quarry, and my stonemasons will go to work promptly.
fr: Que Satul te réchauffe, Jundlina ! Les choses les plus importantes pour construire un camp de base sont les matériaux de construction. Il y a des arbres ici, donc nous devrions construire des maisons pour quelques bucherons et également un garde forestier, ainsi nous ne manquerons pas d'arbres. Oh, et nous ne devons pas oublier la scierie, la plupart des constructions ne se font pas partir de troncs seuls. Les constructions plus solides nécessitent aussi du granite, mais il y en a beaucoup au nord-est d'ici; nous devons juste construire une carrière et mes tailleurs de pierre se mettront aussitôt au travail.

en: Sidolus Speaks
fr: Sidolus parle

note: TRANSLATORS: Sidolus
en: May Satul warm you, Jundlina! I agree with what Loftomor proposes. We need a good supply of building materials for we have to expand our territory swiftly. I will not feel safe on this island as long as we have not seen all its shores. I brought plenty of good men from Atlantis. The military might is available. We only need some housing to live in.
fr: Que Satul vous réchauffe, Jundlina ! Je suis d'accord avec ce que Loftomor propose. Nous avons besoin d'un bon approvisionnement en matériaux de construction si nous voulons étendre notre territoire rapidement. Je ne me sentirai pas en sécurité sur cette île tant que nous n'aurons pas fait le tour de son rivage. J'ai emmené de l'Atlantide quelques hommes de bonne volonté. Leur puissance militaire est disponible. Nous avons seulement besoin de maisons pour vivre.

en: Jundlina is Satisfied
fr: Jundlina est satisfaite

en: Jundlina’s Memoirs
fr: Mémoires de Jundlina

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: Our building infrastructure is finished and I spent some days making sure that everybody is working well together. Now, there are other pressing matters. I called Colionder, my personal cook, before me to get his help with sorting some things out.
fr: Nos infrastructures de construction sont terminées et j'ai passé des jours à m'assurer qu'elles fonctionnent bien ensemble. Maintenant, il y a d'autres questions pressantes. J'ai appelé Colionder, mon cuisinier personnel, pour avoir son aide afin de résoudre certaines choses.

en: Colionder Arrives
fr: Colionder arrive

note: TRANSLATORS: Colionder
en: May Satul warm you, Jundlina. Can I be of any service to you or the god?
fr: Que Satul te réchauffe, Jundlina. Que puis-je pour votre service à toi ou au dieu ?

en: Jundlina Replies
fr: Jundlina répond

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: May Satul warm you too, Colionder. Yes, I wondered if there is a way that we could centralize our food production. We lose a lot of productivity because our people are accustomed to making their own food. I feel if we could split responsibilities, it would be better for us all. I want your thoughts on this.
fr: Puisse Satul te réchauffer en retour, Colionder. Oui, je me demandais s'il n'y avait pas un moyen de centraliser notre production de nourriture. Nous perdons beaucoup de productivité parce que nos gens sont habitués à faire leur propre nourriture. Je pense que si nous partagions les responsabilités, cela serait mieux pour tout le monde. Je veux votre avis sur cette question.

en: Colionder is in Thought
fr: Colionder est pensif

note: TRANSLATORS: Colionder
en: Ahh, but I think this is impossible to change. The preparing and eating of food is something deeply ingrained in us Atlanteans – it is a ceremony that we just need for our well-being. So I guess we cannot take this away from the individuals completely.
fr: Ahh, mais je pense que ceci est impossible à changer. Préparer et manger la nourriture est quelque chose de profondément ancré en nous Atlantes. C'est un cérémonial dont nous avons besoin pour nous sentir bien. Je pense donc que nous ne pouvons pas complètement en écarter les gens.

note: TRANSLATORS: Colionder
en: But we might find a compromise in between: for me, making bread is a troublesome task. Grinding the blackroots and corn to flour and then baking the bread is tedious and boring; I feel a more industrial approach would be helpful here. I for one would love to just have fresh bread delivered to my house every day.
fr: Mais nous pourrions trouver un compromis entre les deux : pour moi, faire du pain est une tâche rébarbative. Moudre les racines noires et le maïs pour la farine puis faire le pain n'est pas aisé et ennuyeux. Je sens qu'une approche plus industrielle serait la bienvenue. J'aimerais bien pour une fois avoir du pain frais livré à la maison tous les jours.

note: TRANSLATORS: Colionder
en: Oooh and even more important: the smoking of fish and meat to cleanse them and improve their taste is terrible. My house is full of smoke and stinks for weeks afterwards. Don’t you think that this could be done in a special building where the side effects do not matter? I think those two things would be accepted by the people and would reduce the cooking time without taking away the ritual.
fr: Oohh et encore plus important : le fumage du poisson et de la viande qui les assainit et améliore le goût est terrible. Ma maison est pleine de fumée et pue pendant des semaines après. Ne penses-tu pas que cela pourrait être fait un bâtiment spécial où les effets indésirables ne gêneraient pas ? Je pense que ces deux raisons feront que les gens accepterons et cela réduira les temps de cuisson sans enlever le rituel.

en: Jundlina Agrees
fr: Jundlina approuve

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: Your words sound wise to me, Colionder. So be it then.
fr: Tes paroles me semblent sages, Colionder. Qu'il en soit donc ainsi.

en: Jundlina is Reviewing the Reports
fr: Jundlina revoie les rapports

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: Seems like our food production is finished and everybody is working together nicely. It is really starting to feel like home here.
fr: Il semble que notre chaîne de production alimentaire est complète et que tout le monde travaille ensemble correctement. Cela commence vraiment à ressembler à un foyer ici.

en: A Man Comes to Jundlina
fr: Un homme vient vers Jundlina

note: TRANSLATORS: Opol
en: May Satul warm you, Jundlina. My name is Opol, and I am the highest weaver of the guild abandoning Atlantis and Lutas with you. I come with sad news indeed: we have no more spidercloth. Not a single piece is to be found in our warehouses. Could you not help the weavers’ guild by arranging the building of a weaving mill and a spider farm? The spiders deliver the finest silk and we will produce the finest spidercloth from it.
fr: Puisse Satul te réchauffer, Jundlina. Mon nom est Opol, et je suis le plus grand tisserand de la guilde ayant quitté Atlantide et Lutas avec vous. Je viens avec de triste nouvelles malgré tout: nous n'avons plus de tissus de soie d'araignée. Nous n'en trouvons plus un morceau dans nos entrepôts. Pouvez vous aider la guilde des tisserands en organisant la construction d'un atelier de tisserand et une ferme aracnéïcole ? Les araignées donnent la soie la plus fine dont nous produirons l'étoffe de soie la plus travaillée.

note: TRANSLATORS: Opol
en: We offer to also produce the tabards for young soldiers and the golden tabards for officers for you in exchange. You will need them for sure as soon as you want to recruit new soldiers.
fr: En échange, nous pourrions produire les tabards pour les jeunes soldats et les tabards dorés pour les officiers. Vous en aurez sûrement besoin dès que vous voudrez recruter de nouveaux soldats.

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: May Satul warm you too, Opol. I wanted to delay production of spidercloth, but I understand your urgency. Your suggestion sounds fair to me, I will build your weaving mill and spider farm. I will also build a gold spinning mill so that the golden tabards you make will not be golden by name alone.
fr: Que Satul puisse te réchauffer aussi, Opol. Je voulais remettre à plus tard la production d'étoffe de soie d'araignée, mais je comprends l'urgence de votre requête. Vos suggestions sonnent justes à mes oreilles, je construirais donc un moulin à tisser et une ferme aracnéïcole, je construirais aussi un moulin à filer l'or ainsi vos tabards n'auront pas que le nom de doré.

en: Opol Seeks Out Jundlina
fr: Opol sort chercher Jundlina

note: TRANSLATORS: Opol
en: May Satul warm you, Jundlina! The weaving mill, gold spinning mill and spider farm buildings are complete and are starting their work at this very moment. The weavers’ guild is very grateful for your support and we will stand by our word and deliver the first tabard very soon.
fr: Que Satul te réchauffe, Jundlina ! Le moulin à tisser, le moulin à filer l'or et la ferme aracnéïcole sont finis et commencent leur travail en cet instant. La guilde des tisserands est très reconnaissante pour votre support et tiendra sa parole en livrant le premier tabard très bientôt.

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: This is good news indeed, Opol. Our economy is developing very well. Go back to your work now, Opol, and may Satul warm you and all your guild members!
fr: Ce sont vraiment de bonnes nouvelles, Opol. Notre économie se développe très bien. Retourne au travail maintenant, Opol, et puisse Satul te réchauffer toi et tous les membres de ta guilde !

en: Sidolus Seeks Out Jundlina
fr: Sidolus sort chercher Jundlina

note: TRANSLATORS: Sidolus
en: May Satul warm you, Jundlina. Have you considered mining for resources in the mountains around us? We are running short of quartz and diamonds for our buildings. Also, we could use more iron, gold and especially coal. If we find an ample supply of those commodities, we could start producing weapons and tools; this would help enormously. Of course, we would need smelters, a weapon smithy, an armor smithy and a toolsmithy. And maybe even more.
fr: Que Satul te réchauffe, Jundlina. As-tu pensé à miner dans les montagnes autours de nous ? Nous allons manquer de quartz et de diamants pour nos constructions. Nous pourrions aussi utiliser plus de fer, d'or et particulièrement plus de charbon. Si nous trouvions une grande quantité de ces matériaux de base, nous pourrions commencer à produire des armes et des outils; ceci nous aiderait grandement. Bien sûr, nous aurons besoin de fonderies, une fabrique d'armes, une fabrique d'armures et une fabrique d'outils. Et peut être même plus.

en: Jundlina Nods
fr: Jundlina acquiesce

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: I have considered this, Sidolus. I think it is about time. We will make this a priority for now. You shall get your industry soon!
fr: J'y ai pensé, Sidolus. Je crois qu'il est temps. Nous allons en faire une priorité tout de suite. Vous devriez avoir votre industrie très bientôt !

en: Loftomor Reports
fr: Loftomor fait son rapport

note: TRANSLATORS: Loftomor
en: May Satul warm you, Jundlina! We have completed a toolsmithy and now our toolsmiths will produce new tools in an instant.
fr: Que Satul te réchauffe, Jundlina ! Nous avons terminé une ferronnerie et maintenant nos forgerons produiront de nouveaux outils en un instant.

en: Jundlina Reminds
fr: Les souvenirs de Jundlina

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: May Satul warm you as well, Loftomor. That is good news to hear. However please remember that our toolsmiths need to be equipped with a saw. Making tools is an art for us, requiring a precise tool like a saw, not a brutal hammer like for the other tribes.
fr: Puisse Satul vous réchauffer également, Loftomor. C'est une bonne nouvelle à entendre. Cependant, n'oubliez pas que nos ferronniers doivent être équipés d'une scie. Fabriquer des outils est un art pour nous, nécessitant un outil précis comme une scie, pas un marteau brutal comme pour les autres tribus.

en: Jundlina Writes a Letter
fr: Jundlina écrit une lettre

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: I have received word that our mining industry started working. Now that we are forging weapons, I will send a letter to Sidolus informing him that it’s time to build a barracks and start recruiting soldiers.
fr: J'ai reçu des nouvelles disant que notre industrie minière avait commencé à travailler. Maintenant que nous forgeons des armes, je vais envoyer une lettre à Sidolus pour l'informer qu'il est temps de construire des casernes et commencer à recruter des soldats.

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: Today I saw the first recruits gathering in front of the new barracks. If everything goes well, they should receive their training soon.
fr: Aujourd'hui, j'ai vu les premières recrues factionner devant les nouvelles casernes. Si tout va bien, ils devraient bientôt recevoir leur entraînement.

en: Jundlina Summons Sidolus
fr: Jundlina convoque Sidolus

en: Jundlina is Angry
fr: Jundlina est en colère

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: What is this I hear, Sidolus? I received words about your soldiers misbehaving and bullying the common folk. What is this nonsense all about? They are servants for the common good and must not misuse their powers. This is inexcusable! Explain this, if you will!
fr: Qu'est-ce que j'entends, Sidolus ? J'ai reçu des rapports sur vos soldats maltraitant et intimidant les gens du peuple. Qu'est-ce que cela veut dire ? Ils sont au service du bien-être général et ne doivent pas abuser de leur pouvoir. Ceci est inexcusable. Expliquez cela, s'il vous plait !

en: Sidolus Seems Contrite
fr: Sidolus semble contrit

note: TRANSLATORS: Sidolus
en: I agree with you and I have punished the troublemakers severely. But it is very difficult to keep my men quiet: they are bored and have nothing to do. I would like to ramp up their drill. I think more routine in their life would keep them occupied and focused on their duties. I would need a dungeon and a labyrinth for them. I have the plans ready, but I guess they won’t come cheap.
fr: Je suis d'accord avec vous et j'ai sévèrement puni les fauteurs de trouble.  Mais il est difficile de garder mes hommes tranquilles : ils s'ennuient et n'ont rien à faire. Je voudrais améliorer leur entraînement. Je pense que plus de contraintes dans leur vie pourrait les tenir occupés et concentrés sur leurs devoirs. J'aurais donc besoin d'un donjon et d'un labyrinthe. J'ai déjà préparé les plans, mais je pense que cela ne sera pas bon marché.

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: I do not fear the cost and labor as long as it keeps your people at bay. You shall get your buildings. But note that I will not tolerate any rogue soldier; if similar things happen again, I will make you responsible for them. Dismissed.
fr: Je ne crains pas le coût et le labeur tant que cela maintient les gens à leur poste. Vous aurez vos bâtiments. Mais veuillez prendre note que je ne tolérerai aucun soldat indiscipliné. Si de telles choses venaient à se reproduire, je vous en tiendrai pour responsable. Rompez.

en: Jundlina Received a Letter
fr: Jundlina a reçu une missive

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: I received an invitation from Sidolus. The first day of training in the newly finished labyrinth will be tomorrow. The dungeon is done as well and will start its work soon. I am looking forward to tomorrow; I am very interested in how our soldiers are trained, and I wonder if the additional workload will keep them from bullying the civilian population.
fr: J'ai reçu une invitation de Sidolus. Demain sera le premier jour d'entraînement au labyrinthe récemment fini. Le donjon est fini aussi et commencera son travail bientôt. Je suis impatient d'être à demain. L'entraînement de nos soldats m'intéresse beaucoup, et je me demande si la charge de travail additionnelle  les gardera d'ennuyer la population civile.

en: Jundlina Considers the Economy
fr: Jundlina se penche sur l'économie

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: People are complaining about crowded streets and slow transportation. We need to help out our carriers on the roads. I have decided to build a horse farm so that the horses can help with the heavy wares.
fr: Les gens se plaignent de la foule dans les rues et de la lenteur des transports. Nous devons soulager nos porteurs sur les routes. J'ai décidé de construire un haras, ainsi les chevaux nous aiderons pour les marchandises lourdes.

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: Another way to take load from our roads is to build warehouses. We have claimed the mountain now, it seems a good idea to have a warehouse on the plateau to avoid having to transport everything up and down the slopes.
fr: Un autre moyen d'alléger le trafic sur nos routes est de bâtir des entrepôts. Nous avons investi la montagne maintenant, il me semblerait une bonne idée que de construire un entrepôt sur un plateau pour éviter d'avoir à transporter tout de haut en bas des pistes.

en: A Dangerous Discovery
fr: Une dangereuse trouvaille

en: Jundlina is in Thought
fr: Jundlina est pensive

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: We found an old building, destroyed and burned by flames. I am very worried about this discovery. The building is not of any kind I’ve ever seen. It is certainly not designed by any Atlantean architect I’ve ever heard about. The building is crude, the assemblage is sloppy. But the materials are very enduring: the wood used for it seemed to have been burned in a strange way before it was used as building material – it is hard as stone.
fr: Nous avons trouvé une ancienne bâtisse, détruite et brûlée par les flammes. Je suis très inquiet à propos de cette trouvaille. Le bâtiment ne ressemble pas à ceux que j'ai déjà vu. Il n'a certainement pas été conçu par un architecte Atlante dont j'aurais entendu parler. Le bâtiment est grossier, l'assemblage imprécis. Mais les matériaux sont très robustes : le bois utilisé semble avoir été brûlé d'une étrange manière avant d'être utilisé en tant que matériau de construction - il est dur comme la pierre.

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: The implications frighten me. Are there others on this island? Where are they then? They work with fire, are they praying to Satul too? Are they friends or foe? And why is the building burned down? Has this island seen war? Is a war being waged on it right now?
fr: Ce que cela implique m'effraie. Y-a-t'il d'autres personnes sur l'île ? Où sont-ils alors ? Ils travaillent avec le feu, prient-ils Satul eux aussi ? Sont-ils amis ou ennemis ? Et pourquoi ce bâtiment ravagé par les flammes ? Y-a-t'il eu une guerre sur cette île ? Une guerre est-elle en train de se dérouler en ce moment ?

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: We must improve our military capabilities. If there are foes on the island, we have to be prepared when we meet them. We should also enforce the fortification of our borders.
fr: Nous devons améliorer nos capacités militaires. S'il y a des ennemis sur l'île, nous devons être préparés quand nous les rencontrerons. Nous devrions aussi renforcer les fortifications de nos frontières.

en: Another Building
fr: Un autre bâtiment

en: Jundlina is Worried
fr: Jundlina est inquiète

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: We found one more building of this strange making. We have yet to see any of its builders. But obviously there has been a community on this island before and obviously it was militarized. I have to check on our military status with my generals. I will not allow that a potential enemy will find us unprepared.
fr: Nous avons trouvé un autre bâtiment de cette étrange conception. Nous n'avons encore vu aucun de ses bâtisseurs. Mais manifestement il y avait une communauté sur cette île et visiblement militarisée. Je dois vérifier notre statut militaire avec mes généraux. Je ne tolérerai pas qu'un potentiel ennemi nous trouve non préparé.

en: One More Building
fr: Un bâtiment de plus

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: And yet another of these buildings. We know now that the tribe that built them once had complete control over the island. But I am no longer so scared of potential enemies. We know so much of this island already and there is no trace of this old economy to be found. I am starting to relax, but I will not let our guard down as we continue to explore this beautiful island. But without obvious dangers, I am feeling very much at home here already.
fr: Et encore une de ces constructions. Nous savons maintenant que la tribu qui les a construites autrefois avait le contrôle complet de l'île. Mais je n'ai plus si peur d'ennemis potentiels. Nous savons déjà tant sur cette île et il n'y a plus de vestige de cette ancienne économie  à découvrir. Je commence à me détendre, mais je ne laisserai pas notre vigilance retomber  alors que nous continuons à explorer cette île magnifique. Mais sans danger manifeste, je me sens déjà comme à la maison.

en: The Water is Rising!
fr: L'eau monte !

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: May Satul save us! Lutas is still trying to get to us. A scout informed me that the ocean is rising quickly. We have to reach higher ground and evacuate everybody and as much wares as we can from the headquarters up the mountains. How can we escape?
fr: Puisse Satul nous sauver ! Lutas essaye encore de nous avoir. Un éclaireur m'a informé que l'océan montait rapidement. Nous devons rejoindre de plus hautes terres et évacuer tout le monde ainsi qu'autant de marchandises que possible du quartier général vers les montagnes. Comment pouvons-nous nous échapper ?

en: A Young Man Approaches
fr: Un jeune homme approche

note: TRANSLATORS: Ostur
en: May Satul warm you, Jundlina. My name is Ostur and I construct ships. I have invented a new kind of ship: smaller than those we are used to, but much sturdier. If we build them correctly, I am confident that we can sail a much longer distance with them and maybe escape from Lutas’s influence.
fr: Que Satul te réchauffe, Jundlina. Mon nom est Ostur et je construis des navires. J'ai inventé un nouveau genre de navire : plus petit que ceux auxquels nous sommes habitués, mais beaucoup plus robuste. Si nous les construisons correctement, je suis persuadé que nous pourrons aller bien plus loin avec eux et peut-être échapper à l'influence de Lutas.

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: Ostur, we have no time. The water rises too fast, and if we build the ships on the shore they will vanish in the sea before they can float. I fear we are doomed!
fr: Ostur, nous n'avons pas le temps. L'eau monte trop vite et si nous construisons les navires sur le rivage, ils disparaîtront dans la mer avant qu'ils ne puissent flotter. Je crains que nous ne soyons maudits !

en: Ostur Seems Confident
fr: Ostur semble confiant

note: TRANSLATORS: Ostur
en: A friend of mine explored the island on his own and he told me of a big lake at the top of the mountain. I suggest we build the ships in this lake and wait until the island drowns beneath us. Then we can sail away. It is a bold plan, but I think it could work.
fr: Un de mes amis a exploré l'île de son propre chef et m'a parlé d'un grand lac au sommet de la montagne. Je suggère de construire les navires dans ce lac et d'attendre que l'île s'enfonce. Alors nous pourrons repartir. C'est un plan audacieux, mais je pense que cela pourrait marcher.

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: Your red hair is a signal from the fire god. I will trust you and support your plan. Our survival lies in your hands now, Ostur.
fr: Vos cheveux roux sont un signe du dieu du feu. Je vous fais confiance et vous aiderai dans vos plans. Notre survie est entre vos mains maintenant, Ostur.

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: Swift now, we need a house for Ostur next to the lake, and we need planks, logs and spidercloth for the construction there. Forget about everything else, we need those wares on top of the mountain before our warehouses are all swallowed by the sea.
fr: Par ailleurs, nous avons besoin d'une maison pour Ostur près du lac et nous aurons besoin de planches, de troncs et d'étoffe de soie d'araignée pour construire là-bas. Oubliez tout le reste, nous avons besoin de ces marchandises en haut de la montagne avant que notre entrepôt ne soit englouti par la mer.

en: Jundlina is Relieved
fr: Jundlina est soulagée

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: Praise Satul! Ostur, the young ship builder did it. We have three ships – never have I seen sturdier ones – with enough room to carry all of us and some wares too. And this rescue came just in time: Lutas is about to swallow the rest of this island, the water rises faster by the hour. But we can make our escape now and start over in some country farther away…
fr: Loué soit Satul ! Ostur, le jeune constructeur de bateaux l'a fait. Nous avons trois navires – je n'en ai jamais vu de plus robustes – avec assez de place pour transporter tous les nôtres et même quelques marchandises. Et ce secours arrive juste à temps : Lutas est sur le point d'engloutir le reste de cette île, l'eau monte plus rapidement au fil des heures. Mais nous pouvons maintenant nous échapper et recommencer dans un lieu plus éloigné...

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: I expect a long journey, but we will find the land of Satul in the end. This is what I promised my people. And myself.
fr: Je m'attendais à un long voyage, mais nous avons finalement trouvé les terres de Satul. C'est ce que j'avais promis à mon peuple. Et à moi même.

en: Congratulations
fr: Félicitations

en: You have completed this mission. You may continue playing if you wish, otherwise move on to the next mission.
fr: Vous avez terminé cette mission. Vous pouvez continuer à jouer si vous le souhaitez, sinon passez à la mission suivante.

[ctx: message_short_title]
note: TRANSLATORS: Short message title. Translate as "Lost!" if you don't have enough space.
en: Building lost!
fr: Bâtiment perdu !

en: We lost a building to the ocean!
fr: Nous avons perdu un bâtiment dans l'océan !
