Widelands - en to fy translation catalogue (66 entries)

en: Build two woodcutter’s houses
fy: Bouw twa houthakkershúskes.

en: Build two forester’s houses
fy: Bouw twa boswachtershúskes.

en: Build a sawmill
fy: Bouw in sagerij

en: Expand your territory and explore
fy: Wreidzje dyn gebiet út en ferken

en: Expand and Explore
fy: Utwreidzje en ferkenne

en: The island is huge and as long as we are not sure that we are alone here, we cannot relax. Explore and conquer it, this is the only way to protect us from threats on the island and from Atlantis.
fy: It eilân is enoarm en salang't wy net witte dat we hjirre allinne binne kinne we net efteroer hingje. Ferken en feroverje it. It is de iennige manier om ús te beskermjen tsjin bedreingen op it eilân en fan Atlantis.

en: Build military sites to expand your territory
fy: Bou militêre gebouwen om dyn gebiet út te wreidzjen

en: Establish a solid food production
fy: Soargje foar in betroubere itensfoarsjenning

en: Food Production
fy: Itensfoarsjenning

en: Food is very important for mines and military training areas. Establish a well working food environment by building at least one farm, one blackroot farm and a mill. The two kinds of flour together with water from a well will be baked into bread in a bakery, so build a bakery and a well, too.
fy: Iten is tige wichtich foar mynwurkers en de militêre oefening. Soargje foar in betroubere itensfoarsjenning troch yn elts gefal ien buorkery, in swartknolbuorkerij en in mûne te bouwen. De twa ferskillende soarten moal wurde mjukse mei wetter út in put en yn de bakkerij ta bôle bakt. Bou dêrom ek in bakkerij en in put.

en: Build a farm and a blackroot farm
fy: Bou in buorkerij en in swartknolbuorkerij.

en: Build a mill to make cornmeal and blackroot flour
fy: Bou in mûne om maismoal en swartknolmoal te meitsjen

en: Build a well
fy: Bou in put

en: Build a bakery to bake bread from cornmeal, blackroot flour and water
fy: Bou in bakkerij om bôle te bakken fan maismoal, swartknolmoal en wetter

en: Build a hunter’s house to get raw meat
fy: Bou in jachthut om oan farsk fleis te kommen

en: Build a fisher’s house close to water to get raw fish
fy: Bou in fiskerhúske tichteby it wetter om oan farske fisk te kommen

en: Build a fish breeder’s house close to the fisher to make sure the fish do not die out
fy: Bou in fiskekweker tichteby it fiskershúske om derfoar te soargje dat de fiskstân op peil bliuwt.

en: Build two smokeries to smoke raw meat and fish
fy: Bou twa rikkerijen om farsk fleis en farske fisk te rikjen

en: Build a spider farm and a weaving mill
fy: Bou in spinnebuorkerij en in weverij

en: Spidercloth Production
fy: Spinnedoekproduksje

en: The weavers produce spidercloth and tabards in the weaving mill. Spidercloth is needed for the construction of some buildings and clothing, while tabards are the uniforms of soldiers. The weaving mill needs gold thread and spider silk as raw material. Spider silk is produced by the spider farm, while gold thread is produced by the gold spinning mill out of gold.
fy: De wevers meitsje spinnedoek en tabberts yn de weverij. Spinnedoek is nedich foar it bouwen fan guon gebouwen en it meitsjen fan guon klean wylst tabberts de uniformen fan soldaten binne. De weverij hat goudtried en spinneside nedich as grûnstof. Spinneside wurd produsearre op de spinnebuorkerij wylst goudtried yn de goudweverij makke wurdt fan goud.

en: Build a weaving mill
fy: Bou in weverij

en: Build a spider farm
fy: Bou in spinnebuorkerij

en: Build a gold spinning mill
fy: Bou in goudweverij

en: Build industry and mines
fy: Bou in yndustry en minen

en: Industry and Mines
fy: Yndustry en minen

en: Iron ore, gold ore and coal are mined in the respective mines. The crystal mine will dig for quartz and diamonds – all of them are precious materials and very rarely found. It will produce a lot of granite while searching for them.
fy: Izererts, gouderts en koal wurdt allegear fûn yn de derfoar bedoelde minen. Yn in kristalmyn wurdt socht nei kwarts en diamanten, seldsume materialen dy't muoilik te finen binne. Wylst dernei socht wurdt, wurdt gewoanwei in soad granyt produsearre.

en: The ores have to be smelted at a smelting works before they can be used. The refined materials are then used in the weapon smithy, the armor smithy and the toolsmithy.
fy: It erts wurdt smolten yn de smelterij foar't it brûkt wurde kin. De bewurke materialen wurde dan brûkt yn de wapensmidderij, de pantsersmidderij en de arksmidderij.

en: Build a mine of each type. Make sure to send geologists to the mountain first.
fy: Bou in myn fan elts soad. Soargje derfoar datst earst geologen nei de barch stjoerst.

en: Build a smelting works
fy: Bou in smelterij

en: Build an armor smithy and a weapon smithy
fy: Bou in pantsersmidderij en in wapensmidderij

en: Build a toolsmithy
fy: Bou in arksmidderij

en: Build a barracks
fy: Bou barakken

en: Recruiting new soldiers
fy: Rop nije soldaten op

en: Now that weapons are being forged, new soldiers can be recruited. For this, we need to deliver light tridents and tabards to the barracks. Recruits will arrive from the warehouse and receive one of each and some basic training to become a soldier.
fy: No't wapens smidde wurde kinne nije soldaten oproppen wurden. Hjirfoar moatte lichte gripen en tabberts nei de barakken brocht wurde. Rekruten komme fan it pakhús en krije fan beiden ien en krije in lichte trening om soldaat te wurden.

en: Build training sites for soldiers
fy: Lis oefenfjilden foar soldaten oan

en: Soldier Training Sites
fy: Oefenfjilden foar soldaten

en: Like all other tribes, the Atlanteans are also able to train soldiers: the dungeon trains attack – the major attribute of the Atlanteans – and the labyrinth trains evasion, health and defense. The items produced by the industry are used to train better soldiers in the two training sites.
fy: Lykas alle oare stammen kinne ek de Atlanteanen soldaten trene. Yn de finzenis wurdt de oanfal treent, de haadfeardichheid fan de Atlanteanen. Yn de dwaaltún fynt ûnderrjocht yn ûntwiken, sûnens en ferdigening plak. De foarwerpen dy't troch de yndustry levere wurde, wurde brûkt om op de twa ferskillende plakken soldaten te trenen.

en: Build a dungeon and a labyrinth
fy: Bou in finzenis en in dwaaltún

en: Build a warehouse and a horse farm
fy: Bouw in pakhûs en in hynstefokkerij

en: Warehouse and Horse Farm
fy: Pakhûs en hynstefokkerij

en: As your road network gets longer and more complicated, you should employ horses to help out your carriers. Horses are bred at horse farms using water and corn. A warehouse will also help to ensure that your transportation system does not collapse.
fy: At dyn wegennetwurk grutter en yngewikkelder wurdt, wurdt it ferstannich om hynders yn te setten om dyn dragers te helpen. Hynders wurde fokt op in hynstefokkerij en hawwe wetter en stynske weet nedich. In pakhûs soarget der ek foar dat dyn transportnetwurk net ynstoart.

en: Build a warehouse
fy: Bou in pakhûs

en: Build a horse farm
fy: Bou in hynstefokkerij

en: Build 3 ships to escape from the island
fy: Bou 3 skippen om fan it eilân te ûntsnappen

en: Escape From the Island
fy: Untsnap fan it eilân

en: There is a lake at the top of the island. Build three ships in these waters and you might be able to rescue your people before the island is swallowed completely by the ocean.
fy: Dêr is in mar oan de noardkant fan it eilân. Bou dêr trije skippen en miskien witsto dyn stam te rêden foar't it folsleine eilân troch de oseaan opslokt wurdt.

en: Build a shipyard close to the lake to start building ships
fy: Bou in skipswerf tichteby it mar om mei de bou fan skippen begjinne te kinnen.

en: Proud to the Death
fy: Grutsk ta de dea

en: Favored by the God
fy: Favoryt fan de god

note: TRANSLATORS: Foreword
en: On the hidden and lost island of Atlantis, a proud tribe settled since the world was very young. Ruled by the bloodline of King Ajanthul – the first human to be empowered by the sea god Lutas to breathe above sea level – and the wise clerics, who provided the link to Lutas – they prospered and became civilized.
fy: Doe't de wrâld noch tige jong wie hat op it ferstoppe en ferlerne eilân fan Atlantis in grutske stam in beskaving opsetten. Dizze beskaving waard laat troch de bloedline fan kening Ajanthul, de earste minske dy't troch de god fan de see, Lutas, it fermogen krigen hie om boppe seenivo te asemjen. De wize geasteliken dy't de ferbining mei Lutas leinen hienen it goed en waarden beskaafd.

note: TRANSLATORS: Foreword
en: This story is taking place during the reign of King Askandor, the 43rd successor of King Ajanthul. He had been a good king, ruling Atlantis with wisdom and foresight. But with age, he became afraid of dying and so he began looking for a cure for death even though most clerics warned him against it. Some said that endless life was only for the gods and that to seek for it was forbidden.
fy: Dit ferhaal hat plak doe't kening Askandor, de 43ste opfolger fan kening Ajanthul, hearsker wie. Hy wie in goeie kening dy't Atlantis mei wiisheid en ynsjocht late. Doe't er âlder waard rekke er mear en mear benaud foar de dea dat hy socht in wûndermiddel om de dea te kearen, mar de measte geasteliken warskôgen him dêrtsjin. Guon seinen dat ûneinich libben allinne foar de goaden wie en dat in syktocht dêrnei ferbean wie.

en: Disgraced Before the God
fy: Beskamme troch de god

en: The God’s Punishment
fy: De straf fan de god

en: Jundlina Replies
fy: Jundlina anderet

en: A Man Comes to Jundlina
fy: In man komt by Jundlina op besite

en: Jundlina Nods
fy: Jundlina knikt

en: Jundlina Writes a Letter
fy: Jundlina skriuwt in brief

en: Jundlina is Angry
fy: Jundlina is lilk

en: Jundlina Received a Letter
fy: Jundlina kriget in brief

en: A Dangerous Discovery
fy: In gefaarlike ûntdekking

en: Jundlina is in Thought
fy: Jundlina is fertize yn tinzen

en: Jundlina is Worried
fy: Jundlina makket har soargen

en: Congratulations
fy: Lokwinske

[ctx: message_short_title]
note: TRANSLATORS: Short message title. Translate as "Lost!" if you don't have enough space.
en: Building lost!
fy: Gebouw kwytrekke!

en: We lost a building to the ocean!
fy: Wy binne in gebouw oan de oseaan kwytrekke!
